HU185727B - Push button for electic apparatuses - Google Patents

Push button for electic apparatuses Download PDF

Info

Publication number
HU185727B
HU185727B HU260182A HU260182A HU185727B HU 185727 B HU185727 B HU 185727B HU 260182 A HU260182 A HU 260182A HU 260182 A HU260182 A HU 260182A HU 185727 B HU185727 B HU 185727B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
spring
housing
push button
pressure member
shaped spring
Prior art date
Application number
HU260182A
Other languages
English (en)
Inventor
Rolf Kreeb
Original Assignee
Rafi Gmbh & Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rafi Gmbh & Co filed Critical Rafi Gmbh & Co
Publication of HU185727B publication Critical patent/HU185727B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H13/00Switches having rectilinearly-movable operating part or parts adapted for pushing or pulling in one direction only, e.g. push-button switch
    • H01H13/02Details
    • H01H13/26Snap-action arrangements depending upon deformation of elastic members

Landscapes

  • Rotary Switch, Piano Key Switch, And Lever Switch (AREA)
  • Push-Button Switches (AREA)
  • Switches With Compound Operations (AREA)

Description

A találmány tárgya nyomógomb villamos készülékek számára, amely egy ház alsó részből és ezzel szemben egy nyomórugó hatása ellenében eltolható nyomódarabból áll, amely egy érintkező híd útján kapcsolóérintkezőkkel működik együtt és különösen írógép billentyűzet céljára alkalmazható.
Ilyenfajta nyomógombok számos típusa már ismeretes és nagy részük a gyakorlatban jól bevált. Minthogy a nyomórész működtetésénél a nyomórugó erejének leküzdésére szükséges erő itt lineáris, nem lehet minden további nélkül megállapítani, hogy' a nyomóelem melyik állítási tartományában jut az érintkezőkkel érintkezésbe. Néha előfordul ugyanis, hogy az érintkezéshez nem tartozik előírt helyen levő nyomáspont és ezért a nem kielégítő beállás miatt a nyomórész nem végzi el a kapcsolási műveletet.
Az ilyen hibás működés kizárására ismeretessé vált olyan megoldás, amelynél a ház alsó részén, a nyomógomb környezetében egy tárcsa van ágyazva, amely a nyomórészen elhelyezett kapcsolóelemmel a tárcsában kialakított horonyba vezethető be és ezzel kapcsolóelemet elfordítja. A tárcsát húzórugóval terhelik és az érintkezőelemet érintkezőhíd alakjában rögzítik, miáltal, amint a tárcsa az elfordítási folyamat következtében az előírt helyzetet felvette, a nyomási pont leküzdése megtörténik és gyors kapcsolás jön létre.
Az ilyen beugró-kapcsolással ellátott nyomógomb nem tartalmaz ugyan határozott nyomáspontot, minthogy az érintkező elemet tartó húzórugó erejét le kell küzdeni, de ezen felül hátrányos hogy a ráfordítási költség mégis tekintélyes. Előfordulhat ezenkívül, hogy több elem együttműködik és ezért zavarok léphetnek fel. Az ilyen típusú nyomógombnál ezért a nyomáspont csak viszonylag lágyan állítható be, miértis a nyomáspont helyzete nincs pontosan definiálva.
Fentiek alapján a találmány útján megoldandó feladat abban áll, hogy olyan nyomógombot állítunk elő a fent említett célra, amelynél a nyomáspontot rendkívül egyszerű eszközökkel meg lehet állapítani anélkül, hogy ennek következtében nem kívánt gyors átkapcsolás jönne létre. A nyomórészhez rendelt nyomáspontot ugyanis pontosan meg lehet határozni. Ezen túlmenően célunk hogy a költségráfordítás, amellyel a feladat megoldható, rendkívül csekély legyen, hogy nemcsak a gazdaságos gyártást tudjunk biztosítani, hanem emellett nagy üzembiztonságot és hosszú élettartamot, valamint sokoldalú alkalmazhatóságot is biztosíthassunk.
A találmány szerint az említett típusú nyomógombnál célkitűzésünket azzal érjük el, hogy a ház alsó része és a nyomódarab közé egy további kengyel alakban kialakított és a nyomógomb semleges állásában annak hossztengelyéhez képest ferdén elhelyezett rugót helyezünk el, amely egyik végével a ház alsó részre, másik végével pedig a nyomóelemre támaszkodik, és így a tám körül, a ház alsó részén a tengelyre merőleges holtponti helyzeten át elfordítható.
Célszerűnek mutatkozott, hogy a kengyel alakú rugó ovális formában előnyösen két egymással szemben fekvő körív alakú szakaszból van kiképezve, amelynek hosszoldalai a ház alsó részen és a nyomóelemen támaszkodó végeket képeznek, míg az egyik hosszanti oldala két részre van osztva. Ilyen módon nemcsak a központosítás vált lehetővé, hanem a leküzdendő nyomóerő is viszonylag nagy értékre választható.
Egy további kiviteli alaknál a nyomórugó félkör alakú gyűrűként van kiképezve, amelyen a ház alsó részen és a nyomóelemen támaszkodó előnyösen párhuzamosan futó végek vannak elhelyezve.
Előnyös továbbá, ha a kengyel alakú rugó végeit egy horony alakú előnyösen a nyomógomb hossztengelyére merőlegesen elhelyezkedő üregben helyezzük el a ház alsó részben és a nyomóelemben úgy, hogy az a kengyel alakú rugó végeinek tartományában rugalmasan deformálható.
Előnyös az is, hogy a kengyel alakú rugónak a ház alsó részen való megtámasztására befelé nyúló kötőlemezeket alakítsunk ki, amelyekbe horony alakú nyílások vannak kiképezve a rugó végeinek befogadására.
A találmány szerint kialakított kengyel alakú rugónak nyomógombba való beépítésével a nyomóelem számára pontosan meghatározott nyomáspontot biztosítunk, miáltal hibás működtetés szinte kizárt. Ha ugyanis a kengyel alakúra kialakított rugó elforgathatóan van behelyezve a ház alsó része és a nyomóelem közé, úgy a nyomóelem lenyomásával a kengyel alakú rugó a ház alsó részén levő támasza körül elfordul és egyidejűleg mi. laddig feszítve marad, amíg ez a nyomóelem elállítás! irányára merőleges helyzetben van. Eközben az elállításhoz szükséges erő, a választott rugó erejének megfelelően nagyobb mértékben nő és gyorsan lecsökken a nyomás túllépésekor, azaz amikor a kengyel alakú rugó a holtponti álláson túl fordul el. Az érintkezésadás ilyen módon közvetlenül a nyomáspont leküzdése után jön létre, míg a nyomáspont helyzetét az ellenerő nagysága határozza meg.
Különösen előnyös, hogy a találmány szerint alkalmazott kengyel alakú rugó nem befolyásolja a nyomógomb érintkezőrendszerét. Nagyobb működtetési erő esetén, amelyet a nyomórugó ereje, valamint a kengyel alakú rugó fejt ki, határozható meg a megválasztható erő, amely a holtpont leküzdéséhez szükséges, ennek ellenére csekély érintkezési erő szükséges az érintkezők kímélésére. Az az erő is, amellyel az érintkezők érintkezése biztosítható, mindig állandó értéken tartható, ezért az érintkezési erő a nyomógomb működtetésétől függetlenül választható meg.
A szerkezet előállításának költsége alacsony minthogy a ház alsó része és a nyomóelem között csupán a kengyel alakú rugót kell behelyezni. Ha az ilyen nyomógombnál nincs szükség definiált nyomáspontra, úgy a kengyel alakú rugót egyszerűen elhagyjuk. A megoldásnál nagy üzembiztonságot és hosszú élettartamot biztosítunk, minthogy mindössze egyetlen alkatrészre van szükség a kívánt nyomás kialakítására, és ezáltal gazdaságos gyártás lehetősége adva van.
A találmány szerinti nyomógombot rajz alapján különböző üzemállásokban szemléltetve mutatjuk be és ismertetjük részletesebben.
Az 1. ábra metszetben mutatja egy ház alsó részből és egy tengelyirányban eltolható-nyomóelemből kialakított nyomógombot kiindulási állásban; a
2. ábra az 1. ábra szerinti nyomógombnál járulékosan alkalmazott kengyel alakú rugót ábrázolja felülnézetben; a
3. ábra azl. ábra szerinti nyomógombot a nyomóelem középállásában szemlélteti; a
4. ábra a 3. ábra szerinti üzemáliásban mutatja a kengyel alakú rugót; az
5. ábra az 1. ábra szerinti nyomógombot kapcsolási állásban ábrázolja; a
185 727
6. ábra a kengyel alakú rugót az 5, ábrán bemutatott nyomógomb kapcsolási állásában mutatja, míg a
7. ábra erő—út-diagramot szemléltet.
Az 1., 3. és 5. ábrán különböző üzemállásokban és metszetben ábrázolt I nyomógomb lényegileg egy rög- 5 zítetten elrendezett 2 ház alsó részt, az egymással összekötendő 4 és 5 érintkezőket, és 10 nyomórugó ereje ellenében axiálisan eltolható 6 nyomóelemet tartalmaz, amely a 4 ás 5 érintkezőkkel együttműködő 11 érintkezőhíddal van ellátva. A 6 nyomóelemet tartalmaz, amely 1 q a 4 és 5 érintkezőkkel együttműködő 11 érintkezőhíddal van ellátva. A 6 nyomóelem ennél a megoldásnál 7 sapkából és 8 közdarabból van kialakítva, amelynek egy azon kialakított 9 csapja van, amely a 2 ház alsó részben kiképzett 3 vezetőfuratba nyúlik, be. A 4 és 5 érintkező- 15 két összekötő 11 érintkezőhíd egy 13 horonyban van elhelyezve. Ugyanebben a 13 horonyban elrendezett 12 rugó konstans érintkezőnyomást fejt ki.
Hogy a 6 nyomóelem részére adott nyomáspontot alakítsunk ki, a 6 nyomóelem és a 2 ház alsó rész között 20 kengyel alakú 21 rugó van behelyezve, amely a 6 nyomóelem kiindulási állásában ennek A hossztengelyéhez képest ferdén helyezkedik el. A 2., 4. és 6. ábráknál a 21 rugó oválisán van kiképezve és két 22 és 22’ körív alakú szakaszból áll, amelyeket egyik oldalon a 24 szár köt 25 össze, míg a másik oldalon a 23 és 23’ szárak vannak kialakítva. A 24 szár valamint a 23 és 23’ szárak képezik ilyen módon a kengyel alakú 21 rugó végeit, amelyek a 6 nyomóelemen valamint a 2 ház alsó részen vannak megtámasztva. 30
A 2 ház alsó részére helyezett 2’ gyűrűsrészre kiálló 14 kötőlemezek vannak helyezve, amelyekben hosszúkás lyuk alakú 25 és 25’ nyílások vannak kimunkálva a 23 és 23’ szárak számára. A 8 közdarabban 26 horony van kialakítva, amelybe a kengyel alakú 21 rugó 24 szárával 35 együtt helyezkedik el. A kengyel alakú 21 rugó ilyen módon a 6 nyomóelem elállító mozgása útján feszíthető meg.
Amennyiben a 6 nyomóelemet egy kapcsolási folyamat végrehajtására lenyomjuk, úgy a 10 nyomórugó 40 ereje és a kengyel alakú 21 rugó egyre növekvő ereje győzendő le. A kengyel akaú 21 rugó ereje e közben először egy maximális értékig nő. Ebben az állásában a kengyel alakú 21 rugó a 3. és 4. ábrán látható alakot veszi fel, vagyis a 6 nyomóelem A hossztengelyére merő- 45 legessé válik és végei deformálódnak.
Amint a 6 nyomóelem ezen holtponti álláson túl tolódik el, a feszített kengyel alakú 21 rugó ereje támogatja a működtetési erőt, miáltal most már a 11 érintkezőhíd gyorsan fekszik fel a 4 és 5 érintkezőkön. 50 Az egyre nagyobb mértékben növekvő erő, amely a kengyel alakú 21 rugónál fellép, ilyen módon olyan nyomáspontot definiál, amelynek túllépése után következik be a kapcsolás. Ennek ellenére az érintkezési erő, amelyet a 12 rugók hoznak létre, nem befolyásolja sem a 10 55 nyomórugót, sem pedig a kengyel alakú 21 rugó erejét.
Ez az erő gyakorlatilag független marad mind ezen rugók erejétől, mind pedig attól az erőtől, amelyet a holtpont leküzdésére választottunk és így a 12 rugók ereje konstans lesz. 60
A 7. ábrán bemutatott erő-út-diagram szerint az A górbetartományban növekszik a működtető erő legnagyobb mértékben a kengyel alakú 21 rugó holtponti helyzetéig, míg a b szakaszban a működtető erő lecsökken, minthogy a kengyel alakú 21 rugó a holtponton való áthaladás után feszültségmentessé válik, és ekkor a lineárisan lefolyó c görberész határozza meg azt a rugóerőt, amelyet a 10 nyomórugó fejt ki.
A 6 nyomóelem visszavezetését a 10 nyomórugó végzi, amint erre már nem hat a nyomóerő. E célból úgy kell megszabni ezt a rugóerőt, hogy az a kengyel alakú 21 rugó erejét meghaladja.

Claims (5)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Nyomógomb villamos készülékek részére, különösen íróbiilentyűzeí részére, amely egy ház alsó részből és ezzel szemben álló nyomórugó erejével szemben eltolhatóan elhelyezett nyomóelemet tartalmaz, amely egy érintkezőhíd útján kapcsolóérintkezőkkel működtethető egy itt, azzal jellemezve, hogy a ház alsó része (2) és a nycmóelem (6) közé egy további kengyel alakban kialakított a nyomógomb (1) semleges állásában, a hossztengelyéhez (A) képest ferdén elhelyezett rugó (21) van elrendezve, amely egyik szárával (23, 23’) aházalsó részére (2) másik szárával (24) pedig a nyomóelemre (6) támaszkodik és a ház alsó részen (2) levő tám körül egy, a tengelyre merőleges holtponti helyzeten túl elfordíthatóai van elhelyezve.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti nyomógomb kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a kengyel alakú rugó (21) ovális alakú előnyösen két egymással szemben elhelyezkedő körív alakú szakaszból (22, 22’) van kialakítva, amelynek egymással párhuzamos hosszoldalai a ház alsó rész.en (2) és a nyomóelemen (6) támaszkodó szárakat (23, 23’, ill. 24) alkotnak, tovább hogy a hosszoldalak egyike két szárra (23, 23’) van felosztva.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti nyomógomb kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a kengyel alakú rugó (21) félkör alakú gyűrűként van kialakítva, amelyen a ház alsó részen (2) és a nyomóelemen (6) támaszkodó előnyösen egymással párhuzamos végek vannak kiképezve.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti nyomógomb kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a kengyel alakú rugó (21) szárai (23, 23’) mindenkor egy horonyszerű, előnyösen egy a nyomógomb (1) hossztengelyére (A) merőlegesen elhelyezkedő, a ház alsó részében (2) és a nyomóelemben (6) kialakított nyílásban (25, 25’), ill. horonyban (26) vannak rögzítve.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti nyomógomb kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a kengyel alakú rugót (21) a ház alsó részen (2) megtámasztó, a ház alsó részen (2) befelé nyúló kötőlemezek (14) vannak kialakítva, amelyekben a rugóvégek, szárak (23, 23’) befogadására résalakú nyílások (25, 25’) vannak kimunkálva.
HU260182A 1981-09-09 1982-08-12 Push button for electic apparatuses HU185727B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19813135655 DE3135655A1 (de) 1981-09-09 1981-09-09 "drucktaster fuer elektrische geraete"

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU185727B true HU185727B (en) 1985-03-28

Family

ID=6141189

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU260182A HU185727B (en) 1981-09-09 1982-08-12 Push button for electic apparatuses

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP0074004A3 (hu)
DE (1) DE3135655A1 (hu)
HU (1) HU185727B (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4316068C2 (de) * 1993-05-13 1996-11-21 Delphi Automotive Systems Gmbh Elektrischer Schnappschalter
DE4330576C1 (de) * 1993-09-09 1994-11-10 Preh Elektro Feinmechanik Tastschalter
DE102019108956A1 (de) * 2019-04-05 2020-10-08 Cherry Gmbh Tastenmodul für eine Tastatur, Tastatur und Verfahren zum Versehen eines Tastenstößels mit einem Drahtbügel

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR645931A (fr) * 1927-12-20 1928-11-05 Ed Spengler Et H Chenu Perfectionnements aux interrupteurs à bouton-poussoir pour installations électriques
DE1087661B (de) * 1957-08-31 1960-08-25 Philips Nv Elektrischer Schalter mit dreh- und laengsverschiebbarer Betaetigungswelle
US3641292A (en) * 1970-11-27 1972-02-08 Matsushita Electric Ind Co Ltd Pull-push-type switch
FR2228286B2 (hu) * 1971-12-06 1980-01-04 Int Standard Electric Corp
BE792328A (fr) * 1971-12-06 1973-06-06 Int Standard Electric Corp Perfectionnements aux commutateurs a boutons-poussoirs
BE818661A (fr) * 1973-11-17 1974-12-02 Touches et clavier pour des installations de telecommunication
DE2417581A1 (de) * 1974-04-08 1975-10-09 Siemens Ag Bistabile schnappeinrichtung
DE2942720C2 (de) * 1979-10-23 1982-05-27 Standard Elektrik Lorenz Ag, 7000 Stuttgart Drucktaste mit Schnappwirkung

Also Published As

Publication number Publication date
DE3135655A1 (de) 1983-03-24
EP0074004A2 (de) 1983-03-16
EP0074004A3 (de) 1985-05-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4767895A (en) Removable key off-lock switch having improved locking actuator
US4782243A (en) Pulse generator
US4121065A (en) Toggle switch lever lock
US2417169A (en) Snap switch
CA1040242A (en) Two-stage snap action push button switch
US4686339A (en) Snap-on actuator for toggle switch
US4929806A (en) Headlight dimmer switch device
HU185727B (en) Push button for electic apparatuses
US4748298A (en) Bistable switch, in particular for use as a headlamp dipswitch on a motor vehicle
US5627507A (en) Temperature control device with a spring-biased stem and a switch spring of bridge-like configuration
DE4330576C1 (de) Tastschalter
US2473970A (en) Snap acting device and electric switch
US4965420A (en) Switch actuator
US1658511A (en) Switch
US3965316A (en) Low force switch mechanism
CA1312896C (en) Pushbutton switch, particularly key switch
DE10104438A1 (de) Mehrpoliger Sicherheitsabschalter mit einem Drucksensor
US5909020A (en) Switching device for connections between electric circuits
US3487184A (en) Overtravel mechanism for snap-action switch
US3316370A (en) Minimum contact bounce electrical switch
US4758698A (en) Microswitch
US2446789A (en) Electric switch
US5950811A (en) Electrical switch with user selectable manual/automatic reset
US3828151A (en) Snap switch actuator
US3399285A (en) Toggle switch mechansim