HU183720B - Automating vacuum device and flexible vessel holding device for filling vessels by liquid or pasty materials particularly food industrial products - Google Patents

Automating vacuum device and flexible vessel holding device for filling vessels by liquid or pasty materials particularly food industrial products Download PDF

Info

Publication number
HU183720B
HU183720B HU368981A HU368981A HU183720B HU 183720 B HU183720 B HU 183720B HU 368981 A HU368981 A HU 368981A HU 368981 A HU368981 A HU 368981A HU 183720 B HU183720 B HU 183720B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
filling
elements
vacuum
roller
container
Prior art date
Application number
HU368981A
Other languages
English (en)
Inventor
Gyoergy Pribil
Laszlo Buekki
Imre Takacs
Original Assignee
Dunakeszi Konzervgyar
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dunakeszi Konzervgyar filed Critical Dunakeszi Konzervgyar
Priority to HU368981A priority Critical patent/HU183720B/hu
Publication of HU183720B publication Critical patent/HU183720B/hu

Links

Landscapes

  • Filling Of Jars Or Cans And Processes For Cleaning And Sealing Jars (AREA)

Abstract

A találmány tárgya olyan univerzális rotációs, automata vákuumos töltő berendezés és rugalmas edényzettartó szerkezet, mely különféle edényzeteknek, főleg az élelmiszeriparban használatos öblös üvegeknek, palackoknak és fémdobozoknak folyadékokkal, mártásokkal, illetve pépes anyagokkal, az előirányzott szintre nagy teljesítménnyel történő töltésére alkalmas. A találmány szerinti automata vákuumos berendezés és rugalmas edényzettartó szerkezet, edényzeteknek folyékony vagy pépes anyagokkal, főleg élelmiszeripari termékekkel való töltésére, be- és kiszállító, valamint be- és kiadagoló eszközökkel, forgóasztallal, létartállyal, vákuumozó szervekkel, töltőfeiekkel és meghajtó egységekkel van ellátva, a berendezésbe beadogatott edényzetnek a körbe szállítását, egyben a hermetikus zárását végrehajtó, — rögzített elemeivel a forgóasztal kerületéhez erősített, a függőleges mozgást behatároltan, rugalmasan biztosító elemeivel pedig gördülő elem útján, előnyösen a gépvázra illesztett merev kényszerpályához csatlakozó — edényzettartó szerkezetei, a — célszerűen két fokozatban — töltő szerveket a megfelelő ütemben az előirányzott műveletekre — szabályozási szervei útján — beállító, a berendezés kerületén elhelyezett mechanikus vezérlő szerkezetei vannak, és célszerűen a töltő szerveket alaphelyzetbe beállító elemekkel rendelkezik. A talál- Iff _z_- X- f ábra mányhoz tartozik, hogy a forgóasztal kerületén, előnyösen a központi csillag osztásának megfelelően, — a töltő szervek alatt — elhelyezkedő rugalmas edényzettartó szerkezetnek a forgóasztalhoz rögzített elemei, ebben retesszel behatároltan, függőlegesen rugalmasan mozgatható elemei vannak, melyek célszerűen a gépvázhoz rögzített merev kényszerpályán gördülő elemből, ehhez felül illeszkedő vezető hengerből, ebben elhelyezett talprugóra támaszkodó tartórúdból és tartólapból állnak. -1-

Description

A találmány tárgya olyan univerzális rotációs, automata vákuumos töltő berendezés és rugalmas edényzettartó szerkezet, mely különféle edényzeteknek, főleg az élelmiszeriparban használatos öblös üvegeknek, palackoknak és fémdobozoknak folyadékokkal, mártásokkal, illetve pépes anyagokkal, az előirányzott szintre nagy teljesítménnyel történő töltésére alkalmas.
A folyékony vagy pépes konzisztenciájú termékeket előállító üzemekben fontos feladat, hogy ezeknek a termékeknek edényzetbe töltése nagy teljesítménnyel történjen meg. Ezért főleg az élelmiszeriparban, és ezen belül a konzerviparban, fokozottan törekednek olyan berendezések alkalmazására, amelyek a folyékony illetve pépes termékeket a szintre töltés előírásainak betartásával és nagy teljesítménnyel töltik az edényzetekbe.
Különösen nagy problémát jelent a kis szájátmérőjű edényzeteknek (a palackoknak) hermetikus zárás melletti, vákuumos szabályozással történő Szintre töltése, amit teljes értékűen eddig még nem oldottak meg.
A palackok szintre töltésére eddig nagyobbrészt olyan berendezéseket alkalmaztak, amelyek nagy kapacitással, térfogat kiszorítással működnek. Hátrányuk ezeknek a berendezéseknek, hogy rendkívül bonyolult szerkezetűek.
Ilyen térfogat kiszorítással működő töltőberendezést ismertet a 2249240. számú NSZK szabadalmi leírás. A berendezés folyadékoknak, előnyösen orvosságoknak, felül nyitott tartályokba, főleg szűknyakú, vékonyfalú ampullákba töltésére alkalmas. A leírás szerint a csúszdán érkező üres ampullákat forgó korong adogatja a forgóasztal kerületére, ahol az ampullák felett felfüggesztett kétdugattyús töltő szivattyúkkal történik az egymástól egyenlő távolságra elhelyezkedő ampullák töltése. A töltő szivattyúk hengerének belsejébe, — a felső és az alsó dugattyúk egymással szembenéző zárólapjai közötti térbe, melynek térfogata egyben meghatározza az egy-egy ampullába töltendő folyadék mennyiségét, — oldalról vezetik be a folyadékot. A folyadékot tűvékonyságú cső vezeti a töltő szivattyúkból az ampullákba. A töltött ampullákat kiadagoló korong és elvezető csúszda hordja ki a berendezésből. Hátránya ennek a térfogat kiszorítással működő töltőberendezésnek, hogy csak ampulláknak, szűknyakú és előnyösen vékonyfalú tartályoknak a töltésére használható, bonyolult szerkezetű, a gazdaságos töltés kielégítő megoldására nem alkalmas.
Ugyancsak térfogat kiszorítással működő — folyadék és pépanyag töltő — berendezés lényege, hogy az adagoló tömb és az ehhez rugalmásan csatlakozó elosztó tömb között síktolattyú, valamint gördülőmembránnal ellátott töltődugattyú és működtetődugattyú helyezkedik el közös dugattyúrúdra szerelve. A toló és szívó löketet végző kettős dugattyút sűrített levegővel működtetik. A berendezés hátránya, hogy kis teljesítményű, és a gazdaságos töltést ez a szerkezet sem oldja meg kielégítően.
Ismertek vákuum segítségével üzemelő gépek is, amelyeknél a palackba nyúló szívócsövön történő visszaszívással vezetik el a kiáramló levegőt, és a töltés végén úgy biztosítják a kívánt szintet, hogy a töltendő anyagot a benyúló szívócső útján a cső benyú2 lás mértékének megfelelően visszaszívják. Ezek a gépek korszerűtlenek, mert az egy töltőfejre számított teljesítményük kicsi és viszonylag nagy selejtszázalékkal dolgoznak.
Különféle edényzetek töltésére ismertek az ún. vákuumlevező (vákuum felöntő) berendezések, amelyek a körpályán mozgatott edényzetek hermetikus zárása mellett vákuumoznak, töltenek és kilevegőznek. Ilyen berendezéstípusok a Heinrich Frings nyugatnémet cégnek a „Frings-Vakumat” megjelölésű vákuum alatt töltő gépe és a Cabinplant dán cégnek az ugyancsak vákuum alkalmazásával töltő berendezése.
Ezeknek a vákuumlevező berendezéstípusoknak hátránya, hogy csak darabos jellegű töltőanyaggal előtöltött öblös edényzetekhez használhatók, ezen belül is csak meghatározott edényzet-térfogatig. Ezért mivel ezek a berendezések az előbb említett korlátozott körű edényzetek töltésén túlmenően nem alkalmazhatók, kapacitásuk kihasználatlansága folytán nem gazdaságosak.
Az ismert edényzettöltő géptípusok hibája még, hogy érzékenyek az edényzet méretszórására és a geometriai hibákra, melyek miatt jelentős az üvegtörés, így pl. a Cabinplant típusú berendezés az edényzet (üvegek) megtámasztására merev talpat és ennek korlátozottan rugalmas lemozdulását biztosító gumi kényszerpályát alkalmaz, amelynek kialakításában a következő ellentmondások vannak:
— ha a gumi kényszerpálya kemény, akkor kisebb a tűrőképesség, több az üvegtörés;
— ha a gumi kényszerpálya puha, akkor az állandó deformálódás folytán csökken a gép teljesítménye és gyakori a meghibásodás.
Egyébként a gumi kényszerpálya az összetört üvegtől könnyen meg is sérül.
A vákuumlevező berendezések hátrányaihoz tartozik, hogy üres — elő nem töltött — edényzetek nem teljesen tölthetők tele. Ezeknek a berendezéseknek a szintre töltésénél ugyanis az a fizikai szabály érvényesül, hogy egy hermetikusan zárt adott térfogatú edényzetben létesített vákuum, a hermetikus zárás fenntartása mellett, összenyitva egy atmoszférikus nyomású folyadékot tartalmazó térrel, az edényzetben lévő tényleges vákuum és az edényzetre számított elméleti abszolút vákuum arányában annyi folyadékot szív be, hogy annak az edényzet teljes térfogatához viszonyított aránya megegyezik az említett két vákuum értékének arányával. Tekintettel azonban arra, hogy az elméleti abszolút vákuum nem érhető el, az üres edényzet ezzel az eljárással tele nem tölthető, ezért ezeknél a vákuumlevező berendezéseknél a teljes szintre töltés kielégítően nincs megoldva.
Az edényzet kimaradás érzékelése és rendellenesség esetén a beavatkozás a műveletbe, a vákuumlevező típusok többségénél nem tekinthető jól megoldottnak.
További hátrányuk az edényzetet folyékony anyagokkal töltő berendezéseknek, hogy ha üvegtörés esetén vagy bármilyen más okból, egy vagy több töltőfej kiesik a szinkron működésből, akkor a töltőfejet a gép leállítása után a gép kezelőjének kézzel kell visszaállítania az alaphelyzetbe. Ez a hiányosság kétségessé teszi ezeknek a géptípusoknak a kifogástalan automatikus működtetését.
Az ismert megoldások hátrányait küszöböli ki a találmány szerinti töltőberendezés, mely mint az edény-21 zet belső szájátmérője, mind az edényzet magassága, mind a térfogata tekintetében az ismert berendezéseknél tágabb határok között, nagy teljesítménnyel alkalmazható, nem érzékeny az edényzet (üveg) méretszórására és a geometriai hibákra, pontosan érzékeli az edényzet (üveg kimaradását, és avatkozik be szükség szerint a töltési műveletbe, üvegtörés, vagy más hiba esetén automatikusan állítja vissza a töltőfejet az alaphelyzetbe, és a szintre töltést a követelményeket maradéktalanul kielégítően végzi.
A találmány azon a felismerésen alapszik, hogy a karusszelszerűen kialakított, automatikusan működtetett vákuumos edényzet töltő- és levezőberendezésben — a folyékony illetve pépes anyagok betöltésére — az ismerteknél tágabb mérethatárok között alkalmazhatók az eddigieknél többféle formájú edényzetek, és küszöbölhetők ki gyakorlatilag az üvegtörések akkor, ha szilárd szerkezeti elemeknek (fix töltő fej, merev kényszerpálya futógörgőkkel) jelentős függőleges elmozdulást lehetővé tevő rugalmas elemekkel (egyedi talprugózással) való kombinálásával oldjuk meg a körbe haladó edényzeteknek — előnyösen üvegeknek — a berendezésben történő elhelyezését (alátámasztását). A felismeréshez tartozik, hogy a vákuumos létöltő berendezésben a hermetikusan zárt — főleg a kis belső szájátmérőjű — edényzetekben a teljes szintre töltést a legelőnyösebben úgy érhetjük el, ha a töltési periódusban (a forgóasztal egy körbe fordulása alatt) a töltést két fokozatban végezzük el.
A szintre töltésre vonatkozó felismerés magyarázata az az előbbiekben már ismertetett fizikai szabály, hogy ha egy hermetikusan zárt, vákuum alatt lévő edényzetbe folyadékot vezetünk, az edényzetbe beszívott folyadék és az edényzet térfogatának aránya egyenlő az edényzetben ténylegesen lévő vákuum és az edényzetre számított elméleti abszolút vákuum arányával. Ha egy ilyen töltést előtöltésnek tekintve megismétlőnk, akkor az edényzet teljes térfogata és az előtöltés alatt már megtöltött térfogat között fennmaradó üres térfogat a második fokozatban eszközölt (megismételt) töltéssel — az előtöltésnél fennállott arányban — a minimálisra csökken, és megvalósul a gyakorlatilag elérhető szintre töltés. Pl. ha az előtöltésnél a gyakorlatilag könnyen elérhető vákuum és az elméleti abszolút vákuum arányában 90%-os töltési szintet érünk el, a második töltési fokozatban a fennmaradó 10%-os térfogatot ugyanilyen arányban feltöltve, 99% körüli töltési szintet érhetünk el.
Ez a felismerés különösen kis száj- és nyakátmérőjű edényzetek (palackok), valamint üres öblös edényzetek, továbbá sűrű anyagok töltése esetében bír nagy fontossággal, de szükség szerint alkalmazható műiden fajta (nagy száj átmérőjű) edényzet szintre töltésénél is.
A kis szájátmérőjű edényzetek (palackok) töltésére eddig csak visszaszívós-, vákuumos- és térfogat kiszorításos töltőgépek ismertek, melyek speciálisan csak erre a célra használhatók, de a habosodásra hajlamos anyagoknak nagy kapacitással való töltésére nem alkalmasak, pépszerű anyagok töltésére pedig csak korlátozottan használhatók (visszaszívós-vákuumos gépek).
A felismerés szerinti találmány tárgyát képező töltőberendezés mind palackoknak, mind öblös edényeknek, mind egyéb különféle szájátmérőjű edényzeteknek, nagy teljesítménnyel való szintre töltésére egyaránt alkalmas, a töltendő anyag fizikai viselkedésétől (pl. habosodástól) függetlenül. A berendezés ezért, valamint mert az edényzetek széles térfogat-tartományban többcélúan alkalmazhatók, a felhasználó számára igen gazdaságos.
A találmány szerinti automata vákuumos berendezés és rugalmas edényzettartó szerkezet, edényzeteknek folyékony vagy pépes anyagokkal, főleg élelmiszeripari termékekkel való töltésére, be- és kiszállító, valamint be- és kiadagoló eszközökkel, forgóasztallal, létartállyal, vákuumozó szervekkel, töltőfejekkel és meghajtó egységekkel van ellátva, a berendezésbe beadogatott edényzetnek a körbe szállítását, egyben a hermetikus zárását végrehajtó, — rögzített elemeivel a forgóasztal kerületéhez erősített, a függőleges mozgást behatároltan, rugalmasan biztosító elemeivel pedig gördülő elem útján, előnyösen a gépvázra illesztett merev kényszerpályához csatlakozó — edényzettartó szerkezetei, a célszerűen két fokozatban — töltő szerveket a megfelelő ütemben az előirányzott műveletekre — szabályozási szervei útján — beállító, a berendezés kerületén elhelyezett mechanikus vezérlő szerkezetei vannak, és célszerűen a töltő szerveket alaphelyzetbe beállító elemekkel rendelkezik. A találmányhoz tartozik, hogy a forgóasztal kerületén, előnyösen a központi csillag osztásának megfelelően, — a töltő szervek alatt — elhelyezkedő rugalmas edényzettartó szerkezeteknek a forgóasztalhoz rögzített elemei, ebben retesszel behatároltan, függőlegesen rugalmasan mozgatható elemei vannak, melyek célszerűen a gépvázhoz rögzített merev kényszerpályán gördülő elemből, ehhez felül illeszkedő vezető hengerből, ebben elhelyezett talprugóra támaszkodó tartórúdból és tartólapból állnak.
A rajzok vázlatosan szemléltetik a találmány szerint töltő berendezés példaképpeni kiviteli alakját.
1. ábra a találmány szerinti berendezés elölnézete, részben metszetben,
2. ábra a berendezés beadó- és kihordó szerkezete a központi csillaggal, felülnézetben,
3. ábra a rugalmas edényzettartó szerkezet a merev kényszerpályával, részben metszetben,
4. ábra a rugalmas edényzettartó szerkezet elhelyezkedése a kényszerpálya visszahúzó szakaszán, oldalnézetben,
5. ábra a 4. ábra a kényszerpályára merőleges síkban nézve, részben metszetben,
6. ábra a kombinált csap és annak mechanikus vezérlése a kényszerpályára merőleges síkban nézve,
7. ábra a mechanikus vezérlő szerkezet a 6. ábra szerinti nézetben, a vezérlő görgő betolt helyzetében,
8. ábra a mechanikus vezérlő szerkezet, oldalnézetben,
9. ábra a kombinált csapra rögzített forgató kerék állása alaphelyzetben az automatikus alaphelyzet beállító görgőnél, oldalnézetben,
10. ábra a forgató kerék különböző feltételezett állásai az alaphelyzet beállító görgőnél, oldalnézetben,
11. ábra az automatikus alaphelyzet beállító görgő a forgató kerékkel, elölnézetben,
12. a kombinált csap palacktöltő fejjel, részben metszetben.
Az 1. ábrán látható, hogy a folyékony vagy pépes anyaggal töltendő 1 edényzetnek, a példa szerint az 1 öblös üvegnek, a berendezésbe szállítására a 2 talpasszalag, az optimális létöltési hőmérsékletre való melegítésére, a III. csatkozási pontnál bevezetett gőzzel fűtött 2a előmelegítő szolgál. A gőzzel fűtéssel elért 100 °C feletti hőmérséklet technológiai előnye, hogy a felöntő lé illetve a töltő anyagok nem hűlnek vissza, valamint hogy javítja az 1 öblös üveg hőtűrő képességét. A gőzbevezetés elhelyezése biztosítja a záródó felület csírátlanítását.
Az 1 öblös üveget az 5 forgóasztalhoz rögzített 6 rugalmas edényzettartó szerkezetre a 2. ábra szerint elhelyezkedő 3 beadó csillag és a 4 központi csillag továbbítja. Ugyancsak a 2. ábra tünteti fel, hogy a töltés befejeztével a 4 központi csillag és a 3a kihordó csillag segítségével jut az 1 öblös üveg a kiszállító 2 talpasszalagra.
Az 5 forgóasztalt a 8 főtengely forgatja. A 6. rugalmas edényzettartó szerkezet gördülő elemekkel (a 35 tartólap emelő görgővel, illetve a 34 visszahúzó görgővel) csatlakozik a 9 gépvázra rögzített 7 merev kényszerpályához.
A berendezésnek az 1 öblös üveg magasságához igazodó belső magassága ismert kialakítású 10 magasság beállító val szabályozható, mely a 9 gépvázhoz rögzített, célszerűen négy darab, teleszkópszerűen működtethető oszlopból áll.
A berendezés felső részében helyezkedik el az I. csatlakozási ponton keresztül lével táplált és a 12 automatikus lészint-szabályozóval ellátott 11 létartály.
A 4 központi csillag osztásának megfelelő elrendezésben vannak, az 5 forgóasztallal együtt mozgó létartály alsó felületéhez oldható kötéssel, célszerűen csavarkötéssel, erősítve a 13 kombinált csapok. A vákuumfurattal, töltőfurattal és légfurattal ellátott, ismert szerkezetű — célszerűen hat állású — 13 kombinált csapok végzik az 1 öblös üveg vákuumozását, lével való megtöltését, majd a szabad (atmoszférikus) térrel való összekötését.
Az 1 öblös üveg hermetikus záródását a 13 kombinált csap alsó részén elhelyezkedő 13b közdarabhoz illeszkedő és kialakítása, valamint anyaga folytán nagyfokú rugalmassággal rendelkező 13a gumitömítés biztosítja, mely egyben alkalmas arra, hogy az 1 öblös üveg szájának geometriai pontatlanságait kiegyenlítse (7. ábra). A 13 kombinált csapok a 13b közdarabokkal és a 13a gumitöltésekkel képezik a berendezés töltőfejeit.
Az 1 öblös üveg illetve a 6 rugalmas edényzettartó szerkezetek — lényegében 360 szögfoknak megfelelő — körbe haladási pályájának kerületén, célszerűen három vagy hat ponton helyezkednek el, a töltendő anyag minőségétől függő ívtávolságokban, a 14 tartógyűrűre, a 28 állítható felfogólappal felerősített, 15 mechanikus vezérlő szerkezetek. Ezek egymást követően három lépésben nyitják, illetve zárják a 13 kombinált csapok soronkövetkező furatait.
Különösen kis belső szájátmérőjű edényzetek (palackok), üres öblös edényzetek, valamint sűrű anyag töltése esetén célszerű — a találmányi felismerésnek megfelelően — a vákuumozás!, a töltési és a szabad légtérrel való összekötési ütemeket, egy körbe haladási periódusban, kétszer elvégezni. Ezért ebben az esetben előnyös a 15 mechanikus vezérlő szerkezeteket a kerület hat pontján elhelyezni, ami lehetővé teszi a három ütemű töltési művelet megismétlését, azaz a teljes töltést három ütem helyett hat ütemben elvégezni.
A 16 alaphelyzet beállító görgőnek — az 1 öblös üveg tekintetében esetleg bekövetkező rendellenesség (pl. üvegtörés) esetén — a 13 kombinált csapnak az alaphelyzetbe való visszaállításával, a folyamatos működést biztosító szerepe van.
Az 1. ábra tünteti fel a berendezés tartozékát képező vákuumozó rendszert, amely a 9 gépvázban elhelyezett 17 vákuumtartályból, a 18 nyomásszabályozóból, a 19 vákuummérőkből, a 20 vákuumvezetékekből, a 21 szimering gyűrűből, a 22 vákuum csatlakozó tartályból és a 23 flexibilis vákuumvezetékekből áll.
A 17 vákuumtartály a 20 vákuumvezetéken keresztül kapcsolódik a 22 vákuumcsatlakozó tartályhoz, amely együtt forog a 11 létartállyal, annak tengelyében lévő csőtengelyes megoldással. A csőtengelyes kialakítás tömítését a 21 szimeringgyűrű biztosítja. A 22 vákuumcsatlakozó tartály a 23 flexibilis vákuumvezetékeken keresztül kapcsolódik a 13 kombinált csapokhoz.
A berendezés működtethető központi vákuumrendszerről, valamint egyedi vákuumszivattyúról is. A II. vákuumcsatlakozási ponton minimum az adott töltési szintnek megfelelő vákuumértéket kell biztosítani. Ennél nagyobb, de változó vákuum esetén a 18 nyomásszabályozóval kell a kívánt vákuumértéket beállítani. Ennek ellenőrzésére a 19 vákuummérők szolgálnak.
A berendezés a 24 kapcsolószekrényen keresztül kapja a működtetéséhez szükséges elektromos energiát. A példa szerint a 24 kapcsoló szekrényben kerül elhelyezésre a 47 hajtóműves motornak és a 2 talpasszalag meghajtó motorjának vezérlése és a biztosítékok rendszere.
A 25 edényzet érzékelő mikrokapcsoló automatikusan biztosítja, hogy a 25 edényzet érzékelő mikrokapcsoló utáni 2 talpasszalag szakaszon állandóan 1 öblös üveg van. A 25 mikrokapcsoló edényzet érzékelője 1 öblös üveg kimaradás esetén a berendezést azonnal leállítja, és az 1 öblös üveg ellátás folyamatossága esetén a berendezést késleltetve automatikusan újraindítja. A 24 kapcsolószekrényben elhelyezett ismert időrelés vezérlés biztosítja, hogy a berendezés ne induljon addig, amíg a 25 mikrokapcsoló nem érzékeli, hogy 1 öblös üveg érkezett a 3 beadó csillagba. Ugyancsak az időrelé szabályozza, hogy automatikus üzem esetén az esetleg rendszertelenül érkező 1 öblös üvegek csak abban az esetben indítsák a berendezést, ha az 1 öblös üvegek mennyisége meghaladja a 25 edényzet érzékelő mikrokapcsoló és a 3 beadó csillag között elférő 1 öblös üveg mennyiséget.
A 3 beadó csillag és a töltendő 1 öblös üveg védelmét szolgálja a 26 áramtalanító mikrokapcsoló, mely rendellenesség esetén áramtalanítja a berendezést.
A különböző méretű 1 edényzetek vezetésére a 2 talpasszalagon a 27 állítható korlát szolgál.
A 3., 4. és 5. ábrák szemléltetik a 6 rugalmas edényzettartó szerkezet és a 7 merev kényszerpálya kiképzését.
Az 1 öblös üveg a 46 tartórúdhoz rögzített 37 tartólapon (talpon) helyezkedik el. A 46 tartórúd a 46a vezetőhengerben a 43 talprugón fekszik fel, és elfordulása ellen célszerűen a 46 tartórúd rátétjeként kiképzett 45 retesz biztosítja, mely a 46a vezetőhenger ten-4183 720 gelyirányú hornyából sugárirányban kinyúlva a rögzített 44 vezetőbetétben — ugyancsak függőlegesen — kiképzett horonyban tengelyirányban mozdulhat el. Továbbá ennek a 45 retesznek a 46 tartórúd tengelyének irányában való (függőleges) méretkialakítása a 46a vezetőhengerben lévő horonyhoz viszonyítva ugyanis olyan, hogy a 46 tartórúdnak és ezzel együtt a tartólapnak oly mértékű elmozdulást tesz lehetővé, hogy a 6 rugalmas edényzettartó szerkezet követni tudja a széles skálájú szabvány szerinti, sőt a szabványtól a gyakorlatban eltérő méretű és geometriai kialakítású 1 edényzeteket.
A 6 rugalmas edényzettartó szerkezet a 44 vezetőbetétben helyezkedik el, mely szilárdan illeszkedik az őt körülvevő és az 5 forgóasztalhoz — annak kerületén — a 4 központi csillag osztásának megfelelően rögzített 36 vezetőbetéthüvelyhez.
A 46 tartórúdhoz illeszkedő 46a vezetőhenger szilárd kapcsolatban van a 46 tartórúd tengelyvonalában alul elhelyezett és a 7 merev kényszerpályán gördülő 35 tartólap emelő görgővel. A 37 tartólapon elhelyezkedő 1 öblös üveget a körbe haladáskor a 35 tartólap emelő görgő — a vele összeépült 46a vezetőhenger útján — a 7 merev kényszerpálya kiképzése szerint tartja kiindulási helyzetben vagy emeli, illetve süllyeszti a töltési technológiának megfelelően. Felemelt állapotban az I öblös üveg a 37 tartólapot a 46 tartórúdon keresztül a 43 talprugó ellenében a 45 retesz által megengedett határok között lenyomja.
A 7 merev kényszerpályát a 38 tartóelem rögzíti a 9 gépvázhoz.
A 6 rugalmas edényzettartó szerkezet belső kiképzésének rugalmas megoldása kombinálva az 1 öblös üveg előirányzott függőleges helyzetét meghatározó szilárd szerkezeti elemekkel (7 merev kényszerpálya), lehetővé teszi a 8 főtengely fordulatszámának a gyakorlatban szokásosnál lényegesen nagyobbra való növelését és ezzel a berendezés — a fordulatszám és az alkalmazható töltőfejek száma szorzatától függő — teljesítményének (kapacitásának) nagymérvű emelését.
A 3., 4. és 5. ábrákon látható, hogy a 7 merev kényszerpályán gördülő 35 tartólap emelő görgővel közös tengelyen van elhelyezve a 34 visszahúzó görgő. A 34 visszahúzó görgő feladata, hogy a 6 rugalmas edényzettartó szerkezet esetleges megtapadása esetén, azaz ha ez a saját súlya hatására nem gördül le a 7 merev kényszerpályának — a körpálya végén lévő — lejtős szakaszán, akkor a 34 visszahúzó görgőt a speciálisan kiképzett 41 tartólap lehúzó sín vezesse célszerűen a tartóelem szintjére, biztosítva ezzel azt, hogy a 37 tartólap a kiindulási helyzetbe kerüljön. »
A 6., 7. és 8. ábrák részletesen mutatják be a 15mechanikus vezérlő szerkezet kiképzését és szemléltetik ennek a működését. A 31 alsó gyűrűre rögzített alsó állítható felfogólapra fel van függesztve (7. ábra) a 15 mechanikus vezérlő szerkezet 15a rudazatán forgó érzékelő görgő. Ez amikor a töltési művelet során az 1 öblös üveg a 37 tartólapot a 43 talprugó felfelé ható rugóereje ellenében lenyomja, a 15a rudazat útján fent működteti a 30 vezérlő görgőt olyképpen, hogy azt a 30a tengelyre illesztett 29 rugó ellenében betolja a 39 forgatókerék megfelelő osztásába.
Ebben a pozíciójában a 30 vezérlő görgő a 39 forgatókereket egy osztással (és ezzel a 13 kombinált csapot is) tovább fordítja. A 30 vezérlő görgőnek a 15a rudazathoz illeszkedő 30a tengelyét a 14 tartógyűrűhöz állíthatóan rögzített felső 28 felfogólap tartja.
Abban az esetben, ha a 6 rugalmas edényzettartó szerkezeten nem helyezkedik el 1 öblös üveg, akkor a 37 tartólap az alaphelyzetben marad, és a 33 érzékelő görgő a 29 rugó hatására felfelé elmozdulhat. Ennek a következménye, hogy a 15a rudazat és a 29 rugó a 30 vezérlő görgőt a 39 forgatókerék külső síkján kívül tartja (6. ábra), azaz a 30 vezérlő görgő nem működtetheti a 39 forgatókereket. Ebben az esetben a 13 kombinált csap a teljes körbefordulási periódusban az alaphelyzetében marad.
A 9., 10. és 11. ábra szemlélteti a 16 alaphelyzet beállító görgőt és annak működését. A 16 alaphelyzet beállító görgő a 14 tartógyűrűre a 42 alaphelyzet beállító lappal felerősített, szabadon futó, fix tengelyű görgő. Ez, ha a berendezés kerületén három 15 mechanikus vezérlő szerkezet van felszerelve, a harmadik vezérlő szerkezet után, ha a kerületen hat vezérlő szerkezet van felerősítve, akkor a hatodik 15 mechanikus vezérlő szerkezet után van elhelyezve. A 16 alaphelyzet beállító görgő funkciója a következő:
— ha a 13 kombinált csaphoz illeszkedő 39 forgatókerék 39a bordája a 13 kombinált csap alaphelyzetéi tükröző vízszintes helyzetben érkezik a 16 alaphelyzet beállító görgőhöz, akkor a 39a borda elhaladva a görgő alatt, nem változtat a 13 kombinált csap helyzetén (9. ábra), — ha a 39a borda nem vízszintesen érkezik a 16 alaphelyzetet beállító görgőhöz (10. ábra B vagy C helyzet), akkor a görgő az alaphelyzetnek megfelelő vízszintes állásba forgatja a 39a bordát, és ezzel az alaphelyzetbe állítja a 13 kombinált csapot (9. ábra,
10. ábra A helyzet). Az alaphelyzet, amikor a 13 kombinált csap a szabad légtérrel létesít kapcsolatot.
A 16 alaphelyzet beállító görgő tehát biztosítja, hogy az 1 öblös üveg (vagy egyéb üveg edényzet) törése esetén nem kell a berendezést leállítani.
A 12. ábra tünteti fel, hogy a kis szájátmérőjű 1 edényzetek (palackok) zárására célszerűen a 40 palacktöltő fej alkalmazandó, mely a 13b közdarabhoz csatlakozik. A hermetikus zárást itt a 40a gumitűmítés biztosítja.
A 9 gépvázban helyezkedik el az előnyösen kétfokozatú 47 hajtóműves motor, mely célszerűen fokozat nélküli variátoron, peremes hajtótárcsán, valamint kúpkerék hajtáson keresztül működteti a 8 főtengelyt. A 8 főtengelyre van ékelve a 3 beadó- és a 3a kihordó csillagok meghajtását végző központi lánckerék, mely előnyösen görgőslánccal vezető kerekeken keresztül biztosítja a hajtást.
A folyékony illetve pépes töltőanyag a 48 mechanikus szűrőn és a 12 automatikus lészintszabályozón keresztül jut be az I. csatlakozó ponton a 11 létartályba.
A 2 talpasszalagot célszerűen külön hajtómű hajtja meg, mely a példa szerint két lánckerékpárral kétfokozatú, gyorsan beállítható sebességet biztosít a 2 talpasszalagnak.
A berendezést célszerűen a 49 védőburkolat védi a káros külső behatásoktól. Célja továbbá a munkavédelem biztosítása, továbbá hogy a 11 létartályba ne kerüljön idegen anyag. Az 1. ábrán a berendezés felső részén szaggatott vonallal jelzett 49 védőburkolat előnyös, ha átlátszó plexi műanyagból készül.
A berendezés univerzális, amennyiben mind kis szájátmérőjű edényzetre (palackokra), mind nagy szájátmérőjű edényzetre (pl. öblös üvegekre, a szabványos öt liter térfogaton belül), az edényzet magasságától függetlenül, egyaránt állítható. A iO magasság beállítóval a berendezés belső terének az 1 edényzet behelyezéséhez szükséges magassága tetszés szerinti méretre beállítható.
A kis szájátmérőjű 1 edényzet (palackok) töltése esetén a 40 palacktöltő fej szükségszerű alkalmazása mellett, az egy liter térfogatnál nagyobb 1 edényzetek esetén a 13 kombinált csapok cseréje is szükséges. Bár a 13 kombinált csap méretei mind az egy liternél kisebb, mind az egy liternél nagyobb űrtartalmú 1 edényzet töltésénél azonosak, a berendezésnek a nagyobb átmérőjű illetve a nagyobb térfogatú 1 edényzetre (pl. 5/1 öblös üvegre) történő átállításánál szükségszerű, hogy a 13 kombinált csap csak minden harmadik helyre kerüljön felszerelésre. Ebből következik, hogy célszerű, ha az állítható alapberendezésben lévő 13 kombinált csapok száma hárommal maradék nélkül osztható.
A találmány szerinti berendezés az üres öblös üvegek két fokozatban történő töltésénél, amikor tehát előnyösen hat darab 15 mechanikus vezérlő szerkezet nyer alkalmazást, a következőképpen működik:
Az üres 1 öblös üvegeket a 2 talpasszalag az üvegeket előmelegítő 2a előmelegítőn keresztül a 3 beadó csillaghoz viszi, melynek segítségével a 4 központi csillag — osztásának és kialakításának megfelelően — egyenként továbbítja az 1 öblös üvegeket a 3a kihordó csillagtól — a példa szerint az óramutató járásával azonos irányból — odaforduló soronkövetkező üres 6 rugalmas edényzettartó szerkezet 37 tartólapjára.
Mindaddig amíg a berendezés ellátott 1 öblös üvegekkel, azaz a 25 mikrokapcsoló és a 3 beadó csillag közötti szalagszakaszon állandóan és folyamatosan halad 1 öblös üveg, a 25 mikrokapcsoló a berendezés működésébe nem avatkozik be.
A 6 rugalmas edényzettartó szerkezet az 1 öblös üveg ráhelyezésekor a 3. ábra szerinti kiindulási helyzetben van, azaz a 35 tartólap emelő görgő ekkor a 7 merev kényszerpálya legmélyebb szakaszán helyezkedik el. Az 5 forgóasztal a 6 rugalmas edényzettartó szerkezettel tovább fordulván, az emelkedő 7 merev kényszerpálya a 35 tartólap emelő görgő és a 46 tartórúd közvetítésével úgy emeli meg a 37 tartólapot és rajta az üres 1 öblös üveget, hogy az a 43 rugó folytán rugalmasan, egyben hermetikusan illeszkedik a 13 kombinált csap alján lévő 13b közdarabhoz rögzített 13a gumitömítéshez. Ekkor a 13 kombinált csap alaphelyzetben van, és az 1 öblös üveg belső része a 13 kombinált csap légfuratán keresztül a szabad légtérrel érintkezik.
Az 1 öblös üveg a hermetikus záródás után a 13 kombinált csappal együtt — a példa szerint — az óramutató járásával megegyező irányba halad és odaérkezik a berendezés kerületén elhelyezett és a 14 tartógyűrűre az állítható felső 28 felfogólappal felszerelt első 15 mechanikus vezérlő szerkezethez. Mivel az 1 öblös üveg a 37 tartólapot a 43 talprugó ellenében lenyomja, a 33 érzékelő görgő ennek hatására a 15a rudazaton keresztül a 29 rugó erővel szemben betolja a 30 vezérlő görgőt a 13 kombinált csappal összekötött 39 forgatókerék osztásába, és ezt egy osztással tovább fordítva zárja a légfuratot és kinyitja a 13 kombinált csap vákuumfuratát. Ezen keresztül az első lépésben az 1 öblös üveg belsejében a betöltendő folyadék vagy pépszerű anyag szükséges mennyiségének megfelelő mértékű légritkítás történik.
A 6 rugalmas edényzettartó szerkezet az 1 öblös üveggel továbbhaladva a körpályán eléri a második 15 mechanikus vezérlő szerkezetet, amely a már leírt módon zárja a 13 kombinált csap vákuumfuratát, és egyben nyitja a csap töltőfuratát, ami által összenyílik az 1 öblös üveg belső tere a 11 légtartállyal. Az 1 öblös üvegben a szükségletnek megfelelően létesített vákuum megkezdi a töltőanyag beszívását. Az 1 öblös üveg továbbfordulása során addig folyik a töltés, amíg az 1 öblös üvegben megszűnik a vákuum, illetve a hermetikus záródás következtében a töltőanyagnak hidrosztatikai nyomása az 1 öblös üveg légpárnájával egyensúlyba kerül.
A harmadik 15 mechanikus vezérlő szerkezet olyan ívtávolságban van elhelyezve a másodiktól, hogy a két szerkezet között megtett úton — a töltőanyag minőségét is figyelembe véve, az előtöltési fokozatban (tehát az első három 15 mechanikus vezérlő szerkezet útszakaszán) — töltésre előirányzott folyadék, vagy pépmennyiség az 1 öblös üvegbe kerüljön.
A harmadik 15 mechanikus vezérlő szerkezet ezután zárja a 13 kombinált csap töltőfuratát és alaphelyzetbe állítja a csapot, azaz az 1 öblös üveget a szabad légtérrel nyitja össze.
Az előtöltési fokozat után a szintre töltés teljesértékűsége érdekében következik a második fokozat és az 1 öblös üreg tovább haladva elérvén a negyedik 15 mechanikus vezérlő szerkezetet, ez zárja a légfuratot és ismét kinyitja a 13 kombinált csap vákuumfuratát, hogy az előtöltés után fennmaradt — az előtöltési fokozatban meg nem töltött — térfogatra nézve a vákuumozás majd a töltés megismétlődjön.
A fennmaradt üres térfogat vákuumozása után az ötödik 15 mechanikus vezérlő szerkezet zárja a 13 csap vákuumfuratát és nyitja a töltőfuratot.
Amint a szintre töltés befejezést nyert a hatodik 15 mechanikus vezérlő szerkezet beavatkozására záródik a 13 kombinált csap töltőfurata és a csap az alaphelyzetbe állva, ismét összenyitja az 1 öblös üveg belső terét a szabad légtérrel.
Ezután a 6 rugalmas edényzettartó szerkezet a 7 merev kényszerpályán legördülve a kiindulási helyzetbe — az esetleges megtapadásra tekintettel a 34 visszahúzó görgő segítségével — leválasztja az 1 öblös üveget a 13a gumitömítésről. Az 1 öblös üveget a 3a kihordó csillag a 2 talpasszalagra juttatja, amely az üveget célszerűen a záró gépbe szállítja.
Kis száj átmérőjű 1 edényzetek (palackok) töltésére a berendezés a 10 magasság beállító állításával a 3 beadó- és a 3a kihordó csillag, 4 központi csillag és a 40 palacktöltő fej cseréjével, valamint a 27 állítható korlát — 1 edényzet átmérőjének megfelelő — átállításával rövid idő alatt átállítható. Ha a berendezés előző üzemeltetése során a töltés csak egy fokozatú volt, azaz csak három darab 15 mechanikus vezérlőszerkezet volt működtetve, az előbbieken kívül az átállításhoz még a 14 tartógyűrű meghatározott helyére további három darab 15 mechanikus vezérlő szerkezetet kell felszerelni, hogy a palackok töltésénél cél-6183 720 szerű kétfokozatú töltéshez szükséges hat darab 15 mechanikus vezérlő szerkezet meglegyen.
Ha az edényzet anyaghibás, vagy sérült, és a töltési ciklus alatt összetörik, vagy deformálódik, a meghibásodás miatt a soron kővetkező 15 mechanikus vezérlő szerkezet már nem működteti a 13 kombinált csapot és a 13 kombinált csap a körbefordulási periódus végére — külön beavatkozás hiányában — az alaphelyzettől eltérő állásban érkezik a 3a kihordó csillaghoz, ami az ismert berendezéseknél meghiúsítja 1 az üzemeltetés folyamatosságát. Az ismert berendezéseknél ugyanis ezt az üzemi hibát úgy küszöbölik ki, hogy leállítják a gépet, és kézi beavatkozással helyezik a 13 kombinált csapot az alaphelyzetébe.
A találmány szerinti berendezés az automatikus 1 üzemelés érdekében úgy küszöböli ki ezt az üzemhibát, hogy a 13 kombinált csaphoz rögzített speciálisan kiképzett 39 forgatókerék útján a 39 borda segítségével, az utolsó (a példa szerint a hatodik, de ha csak háromra van szükség, a harmadik) 15 mechanikus ve- í zérlő szerkezet után felszerelt 16 alaphelyzet beállító görgő a 13 kombinált csapot a periódus végére az alaphelyzetbe állítja (10. ábra). -

Claims (5)

1. Automata vákuumos berendezés és rugalmas edényzettartó szerkezet, edényzeteknek folyékony vagy pépes anyagokkal, főleg élelmiszeripari termékekkel való töltésére, mely be- és kiszállító, valamint be- és kiadagoló eszközökkel, forgóasztallal, létartállyal, vákuumozó szervekkel, tőltŐfejekkel és meghajtó egységekkel van ellátva, azzal jellemezve, hogy a berendezésbe beadogatott edényzetnek (1) a körbeszállítását, egyben a hermetikus zárását végrehajtó, — rögzített elemeivel (36,44) a forgóasztal (5) kerületéhez erősített, a függőleges mozgást behatároltan rugalmasan biztosító elemeivel (35, 37, 43, 45, 46, 46a) pedig előnyösen a gépvázra (9) illesztett merev kényszerpályához (7) csatlakozó — edényzettartó szerkezetei (6), a — célszerűen két fokozatban — töltő szerveket (13, 40) a megfelelő ütemben, az előirányzott műveletekre szabályozó szervei (30, 33, 39) útján beállító, a berendezés kerületén elhelyezett mechanikus
5 vezérlő szerkezetei (15) vannak, és előnyösen a töltő szerveket (13, 40) alaphelyzetbe beállító elemekkel (16, 39) rendelkezik.
2. Edényzeteknek folyékony vagy pépes anyagokkal, főleg élelmiszeripari termékekkel való töltésére
0 szolgáló berendezéshez rugalmas edényzettartó szerkezet, azzal jellemezve, hogy a forgóasztal (5) kerületén, előnyösen a központi csillag (4) osztásának megfelelően — a töltő szervek (13, 13a, 13b, 40) alatt — elhelyezkedő rugalmas edényzettartó szerkezeteknek
5 (6) a forgóasztalhoz (5) rögzített elemei (36, 44), ebben retesszel (45) függőlegesen mozgatható elemei vannak, melyek célszerűen a gépvázhoz (9) rögzített merev kényszerpályán (7) gördülő elemből (35), ehhez
.. felül illeszkedő vezető hengerből (46a), ebben elhelye!0 zett talprugóra (43) támaszkodó tartórúdból (46) és tartólapból (37) állnak.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a berendezés kerületén elhelyezett mechanikus vezérlő szerkezet (15) az !5 edényzet (1) által a rugalmas edényzettartó szerkezet (6) útján befolyásolt érzékelőből (33), és ennek rendelkezésére közvetítőelemek (15a, 29, 30a) segítségével működő beavatkozó (30), valamint végrehajtó (39) szervekből áll.
10
4. Az 1. vagy 2. és 3. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a merev kényszerpálya (7) utolsó szakaszához csatlakozó tartólap lehúzó sínnel (41) és a rugalmas edényzettartó szerkezet (6) tartólap emelő görgőjével (35) azonos tenge15 lyen lévő visszahúzó görgővel (34) rendelkezik.
5. Az 1. vagy 2. vagy 3. és 4. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy rendellenesség esetén a körbefordulási periódus végén a kombinált csapot (13) a hozzá illesztett forgató szer10 vek (39, 39a) útján alaphelyzetbe állító szabadonfutó fix tengelyű görgővel (16) van ellátva.
HU368981A 1981-12-08 1981-12-08 Automating vacuum device and flexible vessel holding device for filling vessels by liquid or pasty materials particularly food industrial products HU183720B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU368981A HU183720B (en) 1981-12-08 1981-12-08 Automating vacuum device and flexible vessel holding device for filling vessels by liquid or pasty materials particularly food industrial products

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU368981A HU183720B (en) 1981-12-08 1981-12-08 Automating vacuum device and flexible vessel holding device for filling vessels by liquid or pasty materials particularly food industrial products

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU183720B true HU183720B (en) 1984-05-28

Family

ID=10965083

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU368981A HU183720B (en) 1981-12-08 1981-12-08 Automating vacuum device and flexible vessel holding device for filling vessels by liquid or pasty materials particularly food industrial products

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU183720B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3850345A (en) Filling valve
US3779292A (en) Carbonated beverage filler
US5224526A (en) Apparatus for admitting metered quantities of liquid into containers
US2530230A (en) Combined filling and sealing machine
US4084626A (en) Automatically operational net weight filling machine
GB2220931A (en) Method and apparatus for filling bottles or the like in counter-pressure filling machines
US3830264A (en) Positive displacement filling machine
US3978900A (en) Carbonated beverage filler
US2989993A (en) Charging device for pressurized containers
US2684803A (en) Machine for weighing, filling, and sealing products into containers
US989546A (en) Bottle-filling machine.
US3405500A (en) Method and apparatus for filling liquids into bottles and for capping the same
US2907357A (en) Powder filling machine for bottles
US3892264A (en) Method and apparatus for filling bottles
US4254804A (en) Filling device for filling containers
US2353519A (en) Mechanism for charging containers
ITBO980457A1 (it) Metodo e serbatoio per l' erogazione di sostanze liquide all' interno di contenitori .
US3580299A (en) Container filling device
US6736172B1 (en) Filling machine comprising having at least one chamber enclosure with a controlled atmosphere
HU183720B (en) Automating vacuum device and flexible vessel holding device for filling vessels by liquid or pasty materials particularly food industrial products
GB2222687A (en) A method and apparatus for testing and/or verifying the tightness of filled and hermetically sealed containers
GB2036703A (en) Dual row filling machine
US3707174A (en) Apparatus for filling containers
ITBO960171A1 (it) Struttura di macchine per il riempimento di contenitori con sostanze liquide
CN115321457A (zh) 具有出料补偿功能的灌装系统及其灌装方法

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee