HU182422B - Javított hatású rágcsálóirtószer - Google Patents

Javított hatású rágcsálóirtószer Download PDF

Info

Publication number
HU182422B
HU182422B HU276480A HU276480A HU182422B HU 182422 B HU182422 B HU 182422B HU 276480 A HU276480 A HU 276480A HU 276480 A HU276480 A HU 276480A HU 182422 B HU182422 B HU 182422B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
rodenticide
malt
baits
bait
germ
Prior art date
Application number
HU276480A
Other languages
English (en)
Inventor
Gyula Erdoes
Istvan Kecskemeti
Agnes Koncz
Original Assignee
Gyula Erdoes
Istvan Kecskemeti
Agnes Koncz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gyula Erdoes, Istvan Kecskemeti, Agnes Koncz filed Critical Gyula Erdoes
Priority to HU276480A priority Critical patent/HU182422B/hu
Publication of HU182422B publication Critical patent/HU182422B/hu

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

A találmány olyan javított hatású rágcsálóirtószerre vonatkozik, amely egy vagy több ismert hatóanyagon és adalékanyagon kívül csalétekként gabonacsírát és/vagy malátát tartalmaz, adott esetben egyéb ismert csalétekkel összekeverve. ......................... A rágcsálók, így az egerek és patkányok irtására szolgáló csalétkes készítményegyik kelléke a mérgezett hatóanyag, a másik az a csalétek, amely különleges vonzóképessége és íze alapján alkalmassá teszi a hatóanyagot arra, hogy a rágcsálók elegendő mennyiségben elfogyaszszák még akkor is, ha egyéb nem mérgezett élelem rendelkezésükre áll.

Description

A találmány olyan javított hatású rágcsálóirtószerre vonatkozik, amely egy vagy több ismert hatóanyagon és adalékanyagon kívül csalétekként gabonacsírát és/vagy malátát tartalmaz, adott esetben egyéb ismert csalétekkel összekeverve. ......
A rágcsálók, így az egerek és patkányok irtására szolgáló csalétkes készítmény egyik kelléke a mérgezett hatóanyag, a másik az a csalétek, amely különleges vonzóképessége és íze alapján alkalmassá teszi a hatóanyagot arra, hogy a rágcsálók elegendő mennyiségben elfogyaszszák még akkor is, ha egyéb nem mérgezett élelem rendelkezésükre áll.
A csaléteknek tehát olyan anyagokból kell állnia, hogy a kihelyezett irtószert a rágcsálók még szélsőséges körülmények között is szívesen fogyasszák, így pl. egy vágóhídon az ott hozzáférhető hulladék, vagy egy gabonaraktárban az ott elérhető szemes termények mellett. Ugyanakkor el kell nyomnia olyan hatóanyagok riasztó izét is, mint az erősen keseTű ízű szcillirozid, vagy az erősen fokhagymaszagú cinkfoszfid.
A különféle szokványos eddig használatos csalétkek ezeknek az igényeknek csak részben felelnek meg.
Ez utóbbi körülmény illusztrálására szolgáljanak az alábbi kísérlet eredményei:
0,25 m3-es drótketrecben négy alkalommal 4x5 vándorpatkánynak (összesen 10 hím és 10 nőstény) egy négy rekeszre osztott etetővályúban a következő anyagokat (esetenként 20—20 grammot) kínáltuk elfogyasztásra:
1. Rascil (0,05% szcillirozidot tartalmazó csehszlovák gyártmányú patkányirtószer), . 2
2. 2. sz. kiviteli példa szerint készült patkányirtószer (hatóanyagtartalom: 0,05% szcillirozid),
3. LATI patkány táp (a kísérletig az állatok táplálására szolgáló, tehát általuk jól megszokott tápanyag),
4, Silmurin (0,05% szcillirozid tartalmú Svájcban forgalomban levő patkányirtószer).
A bemért anyagok pozícióját az etetővályúban minden alkalommal felcseréltük és a fogyasztást alkalmanként visszaméréssel határoztuk meg.
A 20 db patkány összesített fogyasztása az egyes anyagokból a következőképpen alakult:
A vizsgált anyag megnevezése Fogyasztás összesen gramm Az elfogyasztott anyagok megoszlása %
Rascil 7,81 12,0
2. sz. kiviteli példa szerint 41,26 63,3
LATI patkánytáp 15,39 23,6
Silmurin 0,69 1,1
Az adatok jól mutatják, hogy a 2. sz. kiviteli példa
szerinti készítményt a Rascillal és a Silmurinnal szemben, de a LATI patkánytáppal szemben is kiemelkedően a legszívesebben fogyasztották.
Amíg a többi vizsgált anyag fogyasztása oly annyira elmaradt a megszokott táplálék fogyasztása mögött, hogy felhasználásuk patkányirtásnál csak akkor vezethet sikerre, ha az irtás során a rágcsálók megszokott táplálékforrásainak az eliminálásáról is gondoskodunk, ad30 dig a szabadalmi bejelentés szerinti irtószert a kísérleti
-1182422 állatok oly annyira szívesebben fogyasztották, hogy erre az irtás során nyilvánvalóan nincs szükség.
A leginkább használatos, a különféle gabonamagvak őrleményéből és cukorból álló csalétekkeverék a hatóanyag ízét rosszul fedi, ezért alkalmazása során gyorsan kifejlődik riasztó hatás, emellett a rágcsálók a környezetükben található nagyobb zsírtartalmú hulladékot (állati termékek, olajos magvak stb.) szívesebben fogyasztják, így ahol ilyet találnak, alkalmazásuk kevéssé hatásos.
A különféle fűszerezett tápanyagokból (kolbász, hal) vagy olajos magvakból (dióbél, amerikai mogyoró) készített csalétkek jól elfedik ugyan a különböző hatóanyagok ízét, a velük készült irtószerek azonban romlékonyak, kihelyezve gyorsan tönkre mennek, sőt nem ritkárl alkotórészeik reagálnak a hatóanyagokkal és azokat ipaktiválják.
ί Kísérleteink során azt a meglepő felismerést tettük, hogy a gabonacsirával és/vagy malátával készített irtószer rendkívüli vonzerővel bír a rágcsálókra, ugyanakkor e két anyag jól elfedi a különféle mérgek ízét és eltarthatóság, hatásfokozás szempontjából is előnyös felhasználásuk.
Kísérleteink során abból az ismert tényből indultunk ki, hogy a rágcsálók amennyiben szemes terményhez jutnak, úgy először a gabonaszemek csírát tartalmazó részét harapják ki és fogyasztják el, ha pedig a táplálékul kínált gabonaszemek között kicsírázott magvak is vannak, elsőnek ezeket fogyasztják. Megállapítottuk, hogy ennek oka a csíra, illetve a kicsírázott mag (a maláta) különösen γοηζό ízében keresendő. Amennyiben kísérleti állatainknak választási lehetőséget biztosítunk a gabonacsfra — a magnak ezt a részét a malomipari feldolgozás során külön választják, így az tisztán hozzáférhető — és egyéb bármilyen tápanyag között, minden esetben szinte kizárólag az előbbit fogyasztják. Hasonló eredményt állapítottunk meg a csíráztatott gabonaszem — a maláta a tápszer- és sörgyártás egyik alapanyaga, így szintén könnyen hozzáférhető — és más tápanyag összehasonlítását célzó kísérleteinknél.
A gabonacsíra, illetve a maláta rágcsálóirtó hatóanyagokkal való kombinációjánál pedig azt a további igen meglepő megállapítást tettük, hogy a gabonacsírához és/vagy malátához kevert mérgező hatóanyag ízét a rágcsálók nehezen ismerik fel és hajlandók e keverékben olyan méreganyagoknak az elfogyasztására is, amelyeket más eddig használatos csalétek-keverékbe bedolgozva még hosszabb éheztetés után sem esznek meg.
Ugyanakkor a maláta és a gabonacsíra — különösen hőkezelés után — az eltarthatóság szempontjából is előnyös, úgy látszik, hogy e két anyagféleség magas E-vitamin tartalma a hatóanyagok, pl. a kumarin-vegyületek oxidációs bomlását is gátolja. A levegőn ugyanis e hatóanyagok a szokásos csalétekbe bedolgozva idővel hatástalanokká válnak, noha a hosszú hatástartósság a korszerű készítményekkel szemben fontos kívánalom.
A találmány szerinti rágcsálóirtószer egy vagy több ismert hatóanyagon (pl. szcillirozid: 3béta, 6béta-6-acetiloxi-3-(béta-D-glukopiranoziIoxi)-8,14-dihidroxibufa-l,20,22-trienolid; bromadiolon: 3-[3-{4'-bromo(l,l'-bifenil)-4-il}-3-hidroxi-l-fenilpropil]-4-hidroxi-2H-l-benzopiran-2-on; klorfacinon: 2-[2-(4-klorofenil)-2-fenilacetil] indan-l,3-dion/ és adott esetben adalékanyagon kívül csalétekként legalább 2 súly% gabonacsírát és/vagy malátát tartalmaz, adott esetben egyéb ismert csalétekkel összekeverve. A gabonacsírát és/vagy malátát felhasználhatjuk eredeti formájában, de különböző finomságú porrá őrölve is alkalmazhatjuk.
Megállapítottuk, hogy az e célra alkalmas hőkezelési eljárással mind a csalétek, mind a bekevert hatóanyag stabilitása kedvezően megnő. Előnyösen úgy járunk el, hogy a gabonacsírát és/vagy malátát a felhasználás előtt, vagy az összekevert komponenseket legalább 50 °C-on, legalább 30 percig hőkezeljük, de eljárhatunk úgy is, hogy a keveréket legfeljebb 2 súlyrész vízzel tésztává gyúrjuk, adott esetben granulátummá dolgozzuk fel, majd legalább 50 C-on megszárítjuk.
Megállapítottuk továbbá, hogy a különböző gabonacsíra-féleségek és a maláta között a vonzó hatás szempontjából különbség van. Míg a patkányok a búzacsírát fogyasztják a legszívesebben, az egerek a nagy olajtartalmú kukoricacsírát preferálják, míg a mezei rágcsálók, pl. a mezei pocok az árpamalátát részesítik előnyben.
A találmány szerinti rágcsálóirtószerek vizsgálata azt a további igen meglepő előnyt mutatta, hogy a hatóanyag ölőhatása fokozódott, így az elölési idő mintegy 20—30%-kal lerövidült.
A találmányunk szerinti irtószer felhasználásával így mind a higiénés, mind a mezőgazdasági rágcsáló kártevők ellen az eddiginél számottevően eredményesebb védekezés biztosítható.
A találmány szerinti rágcsálóirtószer elkészítésére az alábbi kiviteli példákat adjuk meg:
1. példa
A) 2,5 gramm bromadiolont és gramm Szudán III. (cerezinvörös) festéket feloldunk 1 liter napraforgóolajban.
B) 50 kg árpamalátát 80 °C-os levegőáramban 2 óráig szárítunk.
A B-komponensből kimérünk 5 kg-ot és az A-komponenssel 30 percig keverjük, majd az elegyhez hozzáadjuk a B-komponens megmaradt részét és további 30 percig tartó keveréssel homogenizálunk. A készítmény mint krónikus rágcsálóirtószer használható fel.
2. példa
A) 1 gramm szcillirozid
100 gramm laktóz (tejcukor)
100 gramm szacharóz (kristálycukor) gramm nátriumklorid (konyhasó)
0,8 gramm Nipasol (tartósítószer, gyártó:
Merck)
0,8 gramm L-blau (színezék) keverékét golyósmalomban finom porrá őröljük.
B) 450 gramm búzaőrleményt és
1350 gramm búzacsírát összekeverünk, majd az A-komponenst a B-komponenssel 10 percig tartó keveréssel homogenizáljuk. A keveréket ezután 400 ml vízzel tésztává gyúrjuk, csigaprés felhasználásával 0,6 cm átmérőjű és 1 cm hosszú granulátumokká formáljuk, majd 50 °C-on 8 órán át szárítjuk. A készítmény akut hatású rodenticidként használható fel.
Szabadalmi igénypontok

Claims (4)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Javított hatású rágcsálóirtószer, amely egy vagy több hatóanyagot, csalétket és adott esetben adalék-2182422 anyagokat tartalmaz azzal jellemezve, hogy csalétekként a rágcsálóirtószer összmennyiségére számítva legalább 2 súly% gabonacsírát és/vagy malátát tartalmaz.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti rágcsálóirtószer kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy a csalétek búzacsira és/vagy kukoricacsíra és/vagy árpamaláta adott esetben egyéb ismert csalétekkel összekeverve.
  3. 3. Eljárás az 1. igénypont szerinti rágcsálóirtószer előállítására azzal jellemezve, hogy a gabonacsírát és/vagy malátát a többi komponenssel való elkeverés előtt vagy azt követően legalább 50 °C-on, legalább 30 percig hőkezeljük.
  4. 5 4. A 3. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a keveréket legfeljebb 2 súlyrész vízzel homogenizáljuk, adott esetben granulátummá dolgozzuk fel, majd legalább 50 °C-on megszárítjuk.
    A kiadásért felel: a Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó igazgatója 86.5615.66*4 Alföldi Nyomda, Debrecen Felelős vezető: Benkő István vezérigazgató
HU276480A 1980-11-20 1980-11-20 Javított hatású rágcsálóirtószer HU182422B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU276480A HU182422B (hu) 1980-11-20 1980-11-20 Javított hatású rágcsálóirtószer

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU276480A HU182422B (hu) 1980-11-20 1980-11-20 Javított hatású rágcsálóirtószer

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU182422B true HU182422B (hu) 1984-01-30

Family

ID=10960999

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU276480A HU182422B (hu) 1980-11-20 1980-11-20 Javított hatású rágcsálóirtószer

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU182422B (hu)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8147821B2 (en) 2002-02-21 2012-04-03 Grain Processing Corporation Method for drying biomaterials

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8147821B2 (en) 2002-02-21 2012-04-03 Grain Processing Corporation Method for drying biomaterials

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5437870A (en) Ingestible mollusc poisons
US4581378A (en) Rodenticide compositions comprising an artificial sweetener and a rodenticide
JP2002501947A (ja) エチレンジアミンジこはく酸による金属系軟体動物駆除剤の強化
US6136340A (en) Food energy inhibitor for rodents
US4988516A (en) Insecticide
EP1755383B1 (en) Methods for controlling molluscs
HU215950B (hu) Evést serkentő csótánycsalétek- és rovarcsalétek-készítmény, valamint eljárás csótányok irtására
US3220921A (en) Bait-insecticide
US4765979A (en) Method and composition for killing terrestrial molluscs
AU2015273548B2 (en) Composition comprising bromadiolone, rodenticide bait, and method for controlling target rodent pests
US3624222A (en) Preservative and nitrate reducing agent for raw agricultural crops
HU182422B (hu) Javított hatású rágcsálóirtószer
CA1327160C (en) Sweet corn based rodenticide
Atawodi et al. Aflatoxin contamination of Nigerian foods and feedingstuffs
US3544677A (en) Rodent baiting with anticoagulant halopyridine derivatives
US3260645A (en) Rodenticide comprising 3-[1'-(p-chlorophenyl)-propyl]-4-hydroxycoumarin and beta-diethylaminoethyl diphenylpropylacetate
JP2815400B2 (ja) 害虫防除用誘引性餌組成物
GB2206474A (en) Fertilisers and feeds
US3798321A (en) Preservative and nitrate reducing agent for raw agricultural crops
US6682755B1 (en) Food energy inhibitor for ants
JP2000007502A (ja) 高喫食性を有する齧歯動物用毒餌剤及びその製造方法
Ross et al. An evaluation of two longlife baits containing diphacinone for the control of ferrets (Mustela furo)
US4035482A (en) Rodenticide containing quinine salts
CN114946840A (zh) 一种毒鼠饵料增效配方
JPS61124347A (ja) 鳥類味覚嫌忌性飼料添加物

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628