HU181975B - Sintered electrode applicable in discharge lamps and method for making thereof - Google Patents

Sintered electrode applicable in discharge lamps and method for making thereof Download PDF

Info

Publication number
HU181975B
HU181975B HUTO001115A HU181975B HU 181975 B HU181975 B HU 181975B HU TO001115 A HUTO001115 A HU TO001115A HU 181975 B HU181975 B HU 181975B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
electrode
sintered electrode
jbzzb
sintered
oxide
Prior art date
Application number
Other languages
Hungarian (hu)
Inventor
Shu Yamazaki
Ryozo Akiyama
Shiichiro Yoshizaki
Teruji Makouchi
Tadashi Morita
Akihiro Kamiya
Kenichi Shimizu
Original Assignee
Tokyo Shibaura Electric Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from JP10912578A external-priority patent/JPS5549853A/en
Priority claimed from JP10912678A external-priority patent/JPS5549833A/en
Priority claimed from JP10912778A external-priority patent/JPS5537704A/en
Application filed by Tokyo Shibaura Electric Co filed Critical Tokyo Shibaura Electric Co
Publication of HU181975B publication Critical patent/HU181975B/en

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J61/00Gas-discharge or vapour-discharge lamps
    • H01J61/02Details
    • H01J61/04Electrodes; Screens; Shields
    • H01J61/06Main electrodes

Landscapes

  • Discharge Lamp (AREA)

Abstract

A sintered electrode suitable for an electric discharge lamp is described comprising a high temperature melting metal such as tungsten, molybdenum, tantalum or mixtures thereof as a main ingredient of the sintered electrode and an electron emissive material of an alkaline earth metal, eg, barium and calcium, or compound thereof, the sintered electrode further comprising at least one oxide of a metal selected from yttrium, zirconium and aluminium, preferably in an amount from 3%-30% by weight of the sintered electrode. The invention also includes a method of manufacturing such electrodes. A number of specific examples are given.

Description

Szabadalmas: (73)

Tokyo Shibaura Denki

Kagushiki Kaisha, Kanagawa-ken, Japán , 2 kon feketedés jön létre. Az elpárolgott vagy elporlott anyag a kisülési lámpa burájának a belső falához tapad a szinterezett elektróda közelében és feketedést okoz. Ennek eredménye az, hogy a kisülési lámpa fényereje 5 nem jut át a csőfalon és a lámpa elveszti fényerejének kívánt ideig való fennmaradását.

A feketedés csökkentése érdekében a technika állásához tartozó eljárásokkal javított szinterezett elektródát készítenek oly módon, hogy bárium-kalciumvolframát 10 elektronkibocsátó por (például szinterezett emitter), valamint volfrám· és tóriumoxidból álló alapfémpor elegyét szinterezik. A bárium-kalciumvolframátot úgy állítják elő, hogy volfrámoxidot, báriumkarbonátot és kalciumkarbonátot levegőben magas hőmérsékleten 15 hevítenek, illetve szintereznek (szinterezett emitter-eljárás). A technika állásához tartozó ilyen eljárással készített szinterezett elektróda csökkenti a feketedést, de egy jó minőségű elektróda előállításához szükséges hőmérsékleti viszonyok döntő jelentőségűek akkor, ha a szin20 terezett emittert ezt követően más porokkal együtt szinterezik. Ezen túlmenően a tóriumoxid használata hátrányos annak radioaktív tulajdonsága miatt.

A találmánnyal az a célunk, hogy kis gyújtófeszültségű, nagy fényerejű és hosszú élettartamú kisülési lámpát 25 adjunk. További célunk az, hogy olyan nem radioaktív szinterezett elektródát szolgáltassunk, amely könnyen előállítható, végül ilyen elektródát tartalmazó kisülési lámpát készítsünk.

A találmány tárgya elektromos kisülési lámpáknál 30 alkalmazható szinterezett elektróda, amely volfrámból,

-1181975 molibdénből, tantálból vagy ezek elegyéből álló alapfém-komponenst, legalább egy alkáliföldfémből vagy alkáliföldfém-vegyületből álló elektronkibocsátó anyagot foglal magában és ittrium- és/vagy cirkóniumoxidot, vagy adott esetben ezek közül legalább egynek alumi- 5 niumoxiddal képezett elegyét tartalmazza, a szinterezett elektróda súlyára számítva körülbelül 3—30 súly% mennyiségben.

A találmány kiterjed valamely szinterezett elektróda előállítására is, amelynek során 10 (1) valamely magas hőmérsékleten olvadó fémporhoz ittrium- és/vagy cirkóniumoxidot vagy ezek közül legalább egynek alumíniumoxiddal képezett elegyét adjuk, (2) az (1) pont szerint előállított elegyhez valamely alkáliföldfém-vegyületet adunk, 15 (3) a (2) pont szerinti elegyet elektródává formáljuk és (4) a formált elektródot szinterezzük.

A magas hőmérsékleten olvadó fém alkotja az elektróda alapfémkomponensét. Ilyen fémkomponens, különösen a volfrám, képes ellenállni a magas hőmérsékleten 20 való terhelésnek a lámpa üzemelése során és a szinterezésnél reagál az egyéb alkotókkal jobb elektronkibocsátó elektróda előállítása érdekében. így például bárium-kalciumvolframátot használhatunk az elektróda alapfém-komponenseként, amelyet úgy kapunk, hogy 25 volfrámot reagáltatunk báriumoxiddal és kalciumoxiddal. Az itt használt „alapfém-komponens” megjelölés olyan összetett anyagokat jelöl, amelyek a szinterezés során képződnek.

Ittriumoxid, cirkóniumoxid és adott esetben alumi- 30 niumoxid alkáliföldfém-vegyületekkel való reakcióban elektronkibocsátó anyagot alkot. Abban az esetben, ha az említett oxid a szinterezett elektróda 3 súly%-ánál kisebb mennyiséget tesz ki, az oxid nem hatásos, és ha az oxidtartalom a szinterezett elektróda 30 súly%-a felett 35 van, csökken a szinterezett elektróda szilárdsága. Az alkáliföldfém-vegyület a kívánt elektronkibocsátás jellemzőinek megfelelően változhat és előnyösen a szinterezett elektróda körülbelül 5 súlysától 40 súly%-áig terjed. 40

A találmányt a továbbiakban példákkal írjuk le, amelynek során a csatolt rajzokra hivatkozunk, ahol az 1. ábra a találmány szerinti szinterezett elektródát magában foglaló kisülési lámpa hosszanti metszete, a 2. ábra az 1. ábra szerinti szinterezett elektróda na- 45 gyított metszete, a 3. ábra a 2. ábra 3—3 vonala menti nagyított metszete, míg a 4., 5. és 6. ábrák egy, a találmány szerinti felépítésű lámpa, valamint egy technika állása szerinti lámpa üzemi 50 jellemzőit mutató grafikonokat szemléltetik.

Az 1—3. ábrákra hivatkozva, a kisülési lámpát részletesen a következőkben írjuk le.

A kisülési lámpa valamely kvarc vagy kerámia cső alakú 1 burával rendelkezik, amely egy pár 2 szinterezett 55 elektródát tartalmaz koaxiálisán beépítve annak két végéhez közel. Mindegyik elektróda szomszédságában egyegy 6 gyújtó-elektróda helyezkedik el. Magas hőmérsékleten olvadó fémből, így volfrámból készült 3 elektródatartó pálcák az elektróda részét alkotják. Ezek az elekt- 60 ródatartó pálcák benyúlnak a burába, ahol az elektródákat tartják és egyben elektromos kapcsolatot teremtenek az 5 molibdénfóliákkal együtt mindegyik 4 külső bevezetés és annak megfelelő 2 elektróda között. A bura légmentesen elzárt higanygőzt és olyan gázt tartalmaz, 65 amely előre meghatározott nyomástartományban kisülést biztosít. A 2 elektróda valamely alapfémet, így volfrámot és ittriumoxidot, cirkóniumoxidot, egy bárium-vegyületet és egy kalcium-vegyületet tartalmaz. A volfrám az elektróda nagyobb részét teszi ki. Az ittriumoxid és a cirkóniumoxid általában az elektróda

3—30 súly%-át, előnyösen 10—15 súly%-át alkotja. Bárium- és kalcium-vegyületek szokásosan az elektróda

5—40 súly%-át, előnyösen'! 0—15 sűly%-át képezik.

Az elektróda készítésénél egy alapfémpor-elegyet, amely volfrám- és ittriumoxid és cirkóniumoxidpor elegye és amelyek részecskenagysága 10 μΓΠ-nél kisebb, összekeverünk valamely szerves kötőanyaggal, így cetilalkohollal vagy polisztirollal és az elegyet száradni hagyjuk agglomerátumok képzése végett. Az agglomerátumokat ezután granuláljuk 60—300 μπι átlagos részecskeméretű szemcsék készítése érdekében. A granulálási golyósmalomban való őrléssel végezzük, majd a szemcsés anyagot szitáljuk. Báriumkarbonátot és kalcium-, karbonátot (2: 1 súlyarányban) tartalmazó elektron-, kibocsátó porkeveréket, amelynek az átlagos részecskemérete kisebb, mint körülbelül 10 μτη, körülbelül 110—180 μιη átlagos részecskeméretű szemcsékké alakítunk ; a fent megadott módon. Ezután a két port összekeverjük' ' úgy, hogy az alapfémpor és az elektronkibocsátó por j aránya körülbelül 9 : 1 súlyarányú legyen, majd előnyö- Ϊ sen egy 3 tartópálcával párosítva körülbelül 3 tonna/cm2 j nyomáson a 2. ábra szerinti összetett elektródává fór- J maijuk. A keletkező összetett elektróda sajtolt porrészé- ’ nek a sűrűsége nagyobb körülbelül 7,0 g/cm3-nél. Ezt az » összetett elektródát ezután redukáló légkörben, például hidrogént tartalmazó atmoszférában, 300—400 C°-on hevítjük a szerves kötőanyag eltávolítása érdekében, és ezt követően körülbelül 60 percig redukáló körülmények . között 1000 C°-on vagy ennél magasabb hőmérsékleten, ; előnyösen 1400—1600 C°-on, szintereljük és így a 2. és á

3. ábrán látható hengeres összetett testet kapjuk. A szín- . terezett elektróda átmérője és magassága a kívánalmaknak megfelelően választható. Egy 100 wattos nagy nyomású higanygőzös kisülési lámpában az elektróda 3 mm átmérőjű és 2,3 mm magas lehet.

A találmány szerinti szinterezett elektródát a kisülési lámpa burájába építhetjük be anélkül, hogy változás történne a minőségben a beépítésnél jelentkező hősokk és mechanikus sokk ellenére. A fent leírt granuláló módszer nagyon hatásos az egyes komponenseknek a testben való homogenizálására. így megakadályozhatjuk, hogy nem kívánt reakciók játszódjanak le az alapfém és az alkáliföldfémek között a szinterezett elektródában annak köszönhetően, hogy az érintkezési felület lecsökkent a komponensek között. Ennek megfelelően az elektródaösszetétel lényegében változatlan marad a lámpa üzemelése során, így élettartama megnövekszik. A találmány szerinti szinterezett elektródát előállíthatjuk a fent felsorolt elektronkibocsátó porok felhasználásával granulálás nélkül is (1. példa). A találmány szerinti szinterezett elektródát elkészíthetjük a fent felsorolt anyagok alapfémperának a felhasználásával granulálás nélkül (2. példa). A találmány szerinti szinterezett elektródát tartalmazó kisülési lámpa üzemelésénél a kezdeti feszültség 120 Volt alatt van, a rádiófrekvenciás zavarszint csökkent mértékű és előnyös fényerőének tartható fenn.

-2181975

I. példa (Első lépés)

Ebben a példában az I. táblázatban megadott porokat alkalmazzuk.

I. táblázat

Por Átlagos részecske méret (pm) (súly%) (1) volfrám (W) 3—7 74 (2) ittriumoxid (Y2O3) 3—7 6 (3) cirkóniumoxid (ZrO2) 3—7 5 (4) báriumkarbonát (BaCO3) 3—7 10 (5) kalciumkarbonát (CaCO3) 3—7 5

(Második lépés)

Az 1—3. számú porokat golyósmalomban összekeverjük és utána valamely szerves kötőanyagot, így cetilalkoholt vagy polisztiroít vagy ezekből álló keveréket adunk az elegyhez agglomerátumok formálása érdekében. Az agglomerátumokat 3—4 óra hosszat levegőn szárítjuk szobahőmérsékleten keményedésig. A megkeményedett agglomerátumokat ezután 60—300 μπι átlagos részecskeméretre szemcsézzük golyósmalomban való őrlés útján, majd szitáljuk.

(Harmadik lépés)

A keletkező szemcséket ezt követően a fenti táblázatban megadott 4—5. számú porokkal összekeverjük. A keveréket összesajtoljuk és előnyösen egy 3 tartópálcával sajtoljuk össze 3 tonna/cm2 nyomáson egy, a

2. ábrán bemutatott elektróda kialakítása érdekében.

(Negyedik lépés)

Az elektródát ezután valamely redukáló légkörben, például hidrogént tartalmazó atmoszférában hevítjük 300—400 C° hőmérsékleten a szerves kötőanyag eltávolítása végett. Ezt követően szintereljük a terméket redukáló körülmények között körülbelül 60 percig 1000 C°-on vagy e feletti hőmérsékleten, előnyösen 1400—1600 C°-on a 2. és 3. ábrán látható hengeres test kialakítása céljából.

2. példa (Első lépés)

Ebben a példában a II. táblázatban megadott porokat alkalmazzuk.

II. táblázat

Átlagos részecske

Por méret (pm) (súly%) (1) volfrám (W) 3—7 60 (2) molibdén (Mo) 3—7 15 (3) ittriumoxid (Y2O3) 3—7 6 (4) cirkóniumoxid (ZrO2) 3—7 4 (5) alumíniumoxid (A12O3) 3—7 5 (6) báriumkarbonát (BaCO3) 3—7 10 (7) kalciumkarbonát (CaCO3) 3—7 5

(Második lépés)

Az 1—7. számú porokat összekeverjük egymással valamely golyósmalomban.

(Harmadik lépés)

A keveréket ezután elektródává alakítjuk egy 3 tartópálcával történő összesajtolás útján körülbelül 3 tonna/ cm2 nyomáson a 2. és a 3. ábra szerinti elektróda kialakítása céljából.

(Negyedik lépés)

Az elektródát ezt követően szintereljük redukáló légkörben, például hidrogéntartalmú atmoszférában 1000 C°-on vagy ennél magasabb hőmérsékleten, előnyösen 1400—1600 C°-on a 2. és a 3. ábrán bemutatott hengeres test előállítása végett.

A 4. ábrán a találmány szerinti elektródát tartalmazó lámpa fényerőfenntartó jellemzőit (A görbe) összehasonlítjuk egy W/ThO2/BaCa/O elektródát tartalmazó ismert lámpa fényerőfenntartó jellemzőivel (B görbe). A görbék világosan mutatják, hogy a találmány szerinti elektródát tartalmazó lámpa felülmúlja az ismert lámpát. A találmány szerinti elektródát tartalmazó lámpa ugyanis 90%-os fényerőt ad 10 000 óra után is, míg a technika állása szerinti lámpa csupán 87% fényerőt szolgáltat ugyanezen idő után.

Az 5. és 6. ábrák a fényáram (fluxus) változását mutatják kezdettől 1000 óráig és a gyújtófeszültség változását szemléltetik —20 C°-on a kiindulástól 1000 óráig. Az A görbe a találmány szerinti elektródát tartalmazó lámpa jellemzőit, míg a B görbe a technika állása szerinti lámpa jellemzőit ábrázolja. A 6. ábra C görbéje a találmány szerinti elektródát tartalmazó lámpa gyűjtőfeszültségének a változását mutatja szobahőmérsékleten. Az A és B görbék összehasonlítása a találmány szerinti elektródát tartalmazó kisülési lámpa stabilis fényáramát és csökkent gyújtófeszültségét demonstrálja.

Volfrám mellett a szinterezett elektróda alapfémje molibdén, tantál vagy ezek ötvözete lehet. Az ittriumoxid és a cirkóniumoxid mellett egy más alkalmas oxid az alumíniumoxid. Ezek közül az oxidok közül egyet vagy többet használhatunk a találmány szerinti szinterezett elektróda előállításához. Ittriumoxid használata könnyű szinterezést tesz lehetővé, mivel ez az oxid viszonylag alacsony hőmérsékleten kémiailag egyesül volfrámmal és molibdénnel. A szinterezési hőmérséklet kissé magasabb, mint az ittriumoxid esetében szükséges hőmérséklet, ha akár cirkóniumoxidot, akár alumíniumoxidot használunk. Másrészt ionokkal való bombázás-

Patent: (73)

Tokyo Shibaura Denki

Kagushiki Kaisha, Kanagawa, Japan, 2 black spots are created. The evaporated or powdered material adheres to the inner wall of the discharge lamp bulb near the sintered electrode and causes blackening. As a result, the luminance of the discharge lamp 5 does not pass through the pipe wall and the lamp loses its brightness for a desired period of time.

In order to reduce blackening, the prior art processes produce an improved sintered electrode by sintering a mixture of barium calcium tungstate 10 electron-emitting powder (e.g., sintered emitter) and a base metal powder composed of tungsten and thorium oxide. Barium calcium tungsten is produced by heating or sintering tungsten oxide, barium carbonate and calcium carbonate at high temperature (sintered emitter method). The sintered electrode prepared by this prior art technique reduces blackness, but the temperature conditions required to produce a good quality electrode are critical if the syn20-saturated emitter is subsequently sintered with other powders. In addition, the use of thorium oxide is detrimental to its radioactive properties.

It is an object of the present invention to provide a low-voltage, high-brightness and long-life discharge lamp. A further object is to provide a non-radioactive sintered electrode that can be easily produced and finally to produce a discharge lamp containing such an electrode.

The present invention relates to a sintered electrode for use in electric discharge lamps 30 which is made of tungsten,

-1181975 includes a base metal component consisting of molybdenum, tantalum, or a mixture thereof, containing at least one alkaline earth metal or an alkaline earth metal compound and containing a mixture of yttrium and / or zirconium oxide, or at least one of these with aluminium oxide; electrode weight in an amount of about 3 to 30% by weight.

The present invention also relates to the preparation of a sintered electrode comprising adding 10% (1) of yttrium and / or zirconium oxide or a mixture of at least one of these with aluminum oxide to a high temperature melting metal powder, to an alkaline earth metal mixture prepared according to (1). 15 (3) to form the electrode of (2) and (4) sinter the formed electrode.

The high-melting metal forms the base metal component of the electrode. Such a metal component, in particular tungsten, is able to withstand the high temperature load during lamp operation and reacts with sintering to produce a better electrode emitting electrode with other components. For example, barium calcium tungsten can be used as the base metal component of the electrode by reacting 25 tungsten with barium oxide and calcium oxide. The term "base metal component" as used herein denotes composite materials formed during sintering.

It produces an electron-emitting material in reaction with the alkaline earth metal compounds of the reaction mixture of yttrium oxide, zirconium oxide and optionally aluminum aluminum oxide. In the case where said oxide represents less than 3% by weight of the sintered electrode, the oxide is ineffective and if the oxide content is above 30% by weight of the sintered electrode 35, the strength of the sintered electrode decreases. The alkaline earth metal compound may vary according to the characteristics of the desired electron emission, and preferably the sintered electrode ranges from about 5 weight percent to about 40 weight percent. 40

The invention will now be described by way of example, with reference to the accompanying drawings, in which: Figure 1 is a longitudinal sectional view of a discharge lamp including a sintered electrode according to the invention; Figure 2 is a sectional view of the sintered electrode of Figure 1; Fig. 3 is an enlarged sectional view taken along line 3-3 of Fig. 2, while Figs. 4, 5 and 6 are graphs showing the operating characteristics of a lamp according to the invention and a lamp according to the prior art.

1 to 3 1 to 3, the discharge lamp is described in detail below.

The discharge lamp has a quartz or ceramic tubular casing 1 which comprises a pair of sintered electrodes 55, coaxially mounted, near its two ends. Each of the electrodes has one 6 electrodes in the vicinity of the electrode. The electrode support rods made of high temperature melting metal, such as tungsten, form part of the electrode. These electrode holding rods extend into the bulb, where the electrodes are held and at the same time provide an electrical connection with the molybdenum films 5 between each of the 4 external inlets and the corresponding electrode 2. The bulb contains hermetically sealed mercury vapor and a gas 65 which provides discharge at predetermined pressure ranges. The electrode 2 contains a base metal such as tungsten and yttrium oxide, zirconium oxide, a barium compound, and a calcium compound. Tungsten is a larger part of the electrode. Yttrium oxide and zirconium oxide are usually the electrode

3 to 30% by weight, preferably 10 to 15% by weight. Barium and calcium compounds are usually the electrode

5 to 40% by weight, preferably '! 0 to 15% of the shit.

When preparing the electrode, a basic metal powder mixture is a mixture of tungsten and yttrium oxide and zirconium oxide powder having a particle size of less than 10 μ 10, mixed with an organic binder such as cetyl alcohol or polystyrene and the mixture is allowed to dry to form agglomerates. The agglomerates are then granulated to form particles having a mean particle size of 60 to 300 μπ. It is milled in the granulation ball mill and the granular material is sieved. An electron-emitting powder mixture containing barium carbonate and calcium, carbonate (2: 1 by weight) having an average particle size of less than about 10 μτη is converted to particles having an average particle size of about 110-180 μ; as described above. The two powders are then mixed, so that the ratio of the base metal powder to the electron emitting powder j is about 9: 1 by weight, and then preferably paired with a support rod 3 at a pressure of about 3 tons / cm 2 to the composite electrode of FIG. - J May. The compressed powder of the resulting composite electrode has a density greater than about 7.0 g / cm 3 . This "composite electrode" is then heated in a reducing atmosphere, such as a hydrogen-containing atmosphere, at 300 to 400 ° C to remove the organic binder, and then reduced to about 60 minutes. between 1000 ° C and higher; preferably from 1400 to 1600 ° C, sintered, and so on

Figure 3 shows the cylindrical composite body shown in Figure 3. The color- . The diameter and height of the electrode can be selected according to the requirements. In a 100 watt high pressure mercury vapor discharge lamp, the electrode can be 3 mm in diameter and 2.3 mm high.

The sintered electrode of the present invention may be incorporated into the bulb of the discharge lamp without any change in quality despite the heat shock and mechanical shock during installation. The granulating method described above is very effective in homogenizing the individual components in the body. Thus, it is possible to prevent unwanted reactions from occurring between the parent metal and the alkaline earth metals in the sintered electrode by reducing the contact area between the components. Accordingly, the electrode composition remains substantially unchanged during lamp operation, thus increasing its service life. The sintered electrode of the present invention can also be produced using granules of the above-mentioned electron emitting powders without granulation (Example 1). The sintered electrode of the present invention can be made using the base metal bead of the above-listed materials without granulation (Example 2). In operation of the discharge lamp containing the sintered electrode of the present invention, the initial voltage is below 120 volts, and the radio frequency noise level can be maintained at a reduced and preferred brightness level.

-2181975

Example I (First Step)

In this example, the powders given in Table I are used.

Table I

Powder Average Particle size (pm) (weight%) (1) tungsten (W) 3-7 74 (2) yttrium oxide (Y 2 O 3 ) 3-7 6 (3) zirconium oxide (ZrO 2 ) 3-7 5 (4) barium carbonate (BaCO 3 ) 3-7 10 (5) calcium carbonate (CaCO 3 ) 3-7 5

(Second step)

1 to 3 Powders are mixed in a ball mill and then an organic binder such as cetyl alcohol or polystyrene is added to the mixture to form agglomerates. The agglomerates are air dried for 3-4 hours at room temperature until curing. The hardened agglomerates are then granulated to a particle size of 60 to 300 μπ / ml by milling in a ball mill and sieved.

(Third step)

The resulting pellets are then subjected to 4 to 5 as indicated in the above table. mixed with a number of powders. The mixture is compressed and preferably compressed with a support rod 3 at a pressure of 3 tons / cm 2 , a

Figure 2 shows the electrode shown in FIG.

(Step Four)

The electrode is then heated in a reducing atmosphere, such as a hydrogen atmosphere, at a temperature of 300 to 400 ° C to remove the organic binder. Subsequently, the product is sintered under reducing conditions for about 60 minutes at 1000 ° C or above, preferably 1400 to 1600 ° C to form the cylindrical body shown in Figures 2 and 3.

Example 2 (First Step)

In this example, II. Use the powders given in Table II.

II. table

Average Particle

Powder size (pm) (weight%) (1) tungsten (W) 3-7 60 (2) molybdenum (Mo) 3-7 15 (3) yttrium oxide (Y 2 O 3 ) 3-7 6 (4) zirconium oxide (ZrO 2 ) 3-7 4 (5) alumina (A1 2 O 3 ) 3-7 5 (6) barium carbonate (BaCO 3 ) 3-7 10 (7) calcium carbonate (CaCO 3 ) 3-7 5

(Second step)

1 to 7 A number of powders are mixed together in a ball mill.

(Third step)

The mixture is then transformed into an electrode by compressing with a holding rod 3 at a pressure of about 3 tons / cm 2 to form the electrode of Figures 2 and 3.

(Step Four)

The electrode is then sintered in a reducing atmosphere, for example in a hydrogen-containing atmosphere at 1000 ° C or higher, preferably 1400 to 1600 ° C, to produce the cylindrical body shown in Figures 2 and 3.

Figure 4 compares the luminous retention characteristics (curve A) of a lamp containing the electrode of the present invention with that of a known lamp with a W / ThO 2 / BaCa / O electrode (curve B). The curves clearly show that the lamp containing the electrode according to the invention exceeds the known lamp. The lamp containing the electrode according to the invention gives a brightness of 90% even after 10,000 hours, while the prior art lamp provides only 87% brightness after the same time.

Figures 5 and 6 show the flux change from 1000 to 1000 hours and illustrate the change in ignition voltage at -20 ° C from start to 1000 hours. The curve A shows the characteristics of the lamp containing the electrode of the present invention, while the curve B shows the characteristics of the prior art lamp. The curve C of Figure 6 shows the change in the total voltage of the lamp containing the electrode of the present invention at room temperature. Comparison of the A and B curves demonstrates the stable light flow and reduced ignition voltage of the discharge lamp containing the electrode of the present invention.

In addition to tungsten, the base metal of the sintered electrode can be molybdenum, tantalum or an alloy thereof. Along with yttrium oxide and zirconium oxide, another suitable oxide is aluminum oxide. One or more of these oxides may be used to produce the sintered electrode of the present invention. The use of yttrium oxide allows easy sintering, as this oxide chemically combines with tungsten and molybdenum at relatively low temperatures. The sintering temperature is slightly higher than the temperature required for yttrium oxide when either zirconium oxide or aluminum oxide is used. On the other hand,

Claims (1)

-3oirSznSuazdA urAisi o^usg :gjaz9A sgppj uooajqaa 'eptnoÁN ipiQjjy f’99‘06SÍ'9g-3oirSznSuazdA urAisi o ^ usg: gjaz9A sgppj uooajqaa 'eptnoÁn ipiQjjy f'99'06SÍ'9g BfojeSzRSr ορνρ[ΛΛυρχ iSof sa iSBsrpzBSzo^ ε :ppj jjasppepi y jBABjqB 9 zíej qp j ’%<insO£ —£ qn§9SiÁuuam uaqjsai ipzajaiuizs b Á8oq ‘χηΓρίιυρρ uaqSasiÁuuaui ubXjo StpocT iBqopixoiuaj b ‘/-Qns gp —ς aSasiÁuuam uaqpai yazajajuizs b X8oq ‘qnzzEuqBqjB uaqSasiÁuuam ubájo jaiajnÁSaA majpjojqBqjB Sojoiajii 07 ‘majpjqjtjBqjB zb Siiu ‘qnzzajapnzs sa iq qunii>(n|i? pisai opaqzaÁpqp UBajedouBj joqqaiaAaq uaSouioq nodnq B ‘qnfpB ipqauaAOq qaza ÁSea pp[nÁSOAUiajp]ojqBq|B ÁSba pupjp[ojqB>||B ÁSa qqsjBSaj zaqqa ρΓβαι ‘qunzadaq laqaiOAaq o|jb joqpixouiniununjB sa joqÁSa qqiqfiSaj jnz ς i -oq qaza ÁSba ‘joqptxomntuoqjio áSba/so -tunuiii Sipad -sa ‘joqpixomaj ,<8a qqp|BSa[ sa [oqp’iuBi axpqi ‘joq -uapqqom ‘[oqiuRjqoA Stpadsa ‘joqjodmaj opBAjo uai -ajqasjawoq á8bu ‘Á8a qqBjBSaj ÁSoq ‘OAzauiajjar jbzzb ‘bjesejijjbojo Epojjqaja snuqsqjn BJSBjBuzsnqjaj ojba oi juaqBpojjqaja ipiiAaq jnuapaAZoq zoqqBduiBj isajnsiq somoiiqaja qjuuazs qoiuodÁuaSt ·£—j zb sejbíjíj -p BíjoqjB )B-%Ájns gj—0| Epojjqaja ipzoaaiuizs b pjnÁSaAUi^jpjoj -tjBqjB zb á8ba urajpjojqBqjB zb Á8oq pAzaupqaf jbzzb ς ‘BfqBjB qajtAiq Bpojiqaja tjuuazs juodÁuaSt -j zy ·£ Bfjoqp? lB-%/tjns SJOl Bpojjqaja jpzajajuizs b pixomaj b Á8oq ‘aAzauiaqaf jbzzb ‘BfqBjB íjaqAiq npojiqaja putjazs juodÁuaSj -j zy q;BfojeSzRSr ορνρ [ΛΛυρχ ISOFT iSBsrpzBSzo sa ^ ε: PPJ jjasppepi y jBABjqB 9 zíej qp j '% <Inso £ - £ qn§9SiÁuuam uaqjsai ipzajaiuizs Á8oq b' χηΓρίιυρρ uaqSasiÁuuaui ubXjo StpocT iBqopixoiuaj b '/ gp -Qns -ς aSasiÁuuam uaqpai yazajajuizs b X8oq 'qnzzEuqBqjB uaqSasiÁuuam ubájo jaiajnÁSaA majpjojqBqjB Sojoiajii 07' majpjqjtjBqjB zb situ 'sa qnzzajapnzs iq qunii> (n | i Pisa opaqzaÁpqp UBajedouBj joqqaiaAaq uaSouioq nodnq B?' qnfpB ipqauaAOq qaza Asea pp [nÁSOAUiajp] ojqBq | B ASBA pupjp [ojqB> || Qqqqqqqqqiqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqajajajajςς -q azazbafiazbaba ''ba' 'jo joobabababa so so so soui so uiipipip ipip so so so jo so so q joipipipipip uapqqom '[oqiuRjqoA Stpadsa' joqjodmaj opBAjo uai -ajqasjawoq á8b 'Áaa qqBjBSaj ÁSoq' OAzauiajjar jbzzb 'bjesejijjbojo Epojjqaja snuqsqjn BJSBjBuzsnqjaj ojba oi juaqBpojjqaja ipiiAaq jnuapaAZoq zoqqBduiBj isajnsiq somoiiqaj qjuuazs qoiuodÁuaSt · £ —j zb cell rates -p BíjoqjB) B-% Ájns gj — 0 | Epojjqaja ipzoaaiuiza b pjnása pUnAaI jJJJJJJBQJB zb á8ba urajpjojqBqjB zb ÁBoq pAzaupqaf jbzzb ò 'BfqBjB QuoteAiq Bpojiqaja tjuuazs blackBlueSt -j zy · £ Bfjoqp? 1B -% / tjns SJO1 Bpojjqaja jpzajajuiz b pixel b b8aq 'aAzauiaqaf jbzzb' BfqBjB yaqAiq npojiqja Putjazs juodÁuaSj -j zy q; •UBq-%0f—£ bajjujbzs BJBÁjus jsd] jjazajajuizs B *bzzbwjb)jbj laqajaxoq qazadaq jBppixouiniujinnjB qau -Á8a qqBjBSaj jnzoq qaza ÁSba ioptxomniuoq.no áSba/so jopixouinjflji Epoijqaja ze sa EfjoqjB iB-V/qns op—£ qaujsaj ipzauaiuizs e SbXub ojssooqtq uojjqaja zb Á8oq ‘aAzamajjof jbzzb ‘UBqBSBUt jbjSoj joSbáub oiBSOoqtq uojjqaja ozbiujbjjbj ppinÁSax majpjojijBqjB ÁSba puiaj -pjojqBqjB ÁS a qqB[B8aj sa uba aisai ipzajaiutzs ‘uaSom -oq ojjb joqaqajaAaq qaza á§ba joqjBiuB) ‘joquapqqom ‘joquiBjjjoA ‘ipzaÁpqja uaza sa ‘BfBajBdojjBj qauÁjaui ‘Bpojjqaja sBiujBqjB BjsBjBuzsBqjaj ojba itiaqBpojjqaja qajjAaq jnuajjaAzoq zoqqBduiBj isajnsiq somojjqajg - j >/oiuod.(ury3i nu/npDqDZg •uajajÁuoja iitqrn líSnsuop -ftqnj ApqBorpBj za joaiui ‘uaqajzaqpAoq BSBÁáEqja ptxo -uinijoj b zsaj qqaÁuuoq SBiijjBoja ze uaouauqrq uazq uaopqupzsoq qaupjqosjtauioq isazajajutzs áuosobje zb oisqjBquniuSaiu uaÁuuoq ájouib ‘qundrq iBpojjqaja ubájo ‘qunjBUiqutoq jBpptxo ipqjuia luaj qqo] á8pa Á8o loptxomntjiii uaqtÁuuamy -pixomnunt zb lutm ‘paxuazs jsepojrod qqastq ptxomntuTmnjB sa -umiuoqjia b jbu ££<>181• UBq-% 0f— £ bajjujbzs BJBÁJ jsd] jjazajajuiz B * bzzbwjb) jbj laqajaxoq qazadaq jBppixouiniujinnjB qau -Á8a qqBjBSaj jnzoq qaza ÁSba ioptxomniuoq.no áSba / so jopixouinjflji Epoijqaja ze sa EfjoqjB iB-V / qns op— £ qaujsaj ipzauaiuizs e SbXub ojssooqtq uojjqaja Á8oq zb 'aAzamajjof jbzzb' UBqBSBUt jbjSoj joSbáub oiBSOoqtq uojjqaja ozbiujbjjbj ppinÁSax majpjojijBqjB height puiaj -pjojqBqjB the qqB TION [B8aj sa UBA Aisai ipzajaiutzs' uaSom -oq ojjb joqaqajaAaq qaza á§ba joqjBiuB) 'joquapqqom' joquiBjjjoA 'ipzaÁpqja uaza sa' BfBajBdojjBj qauÁjaui 'Bpojjqaja sBiujBqjB BjsBjBuzsBqjaj ojba itiaqBpojjqaja qajjAaq jnuajjaAzoq zoqqBduiBj isajnsiq somojjqajg -. j> / oiuod (u r y3i nu / npDqDZg • uajajÁuoja iitqrn líSnsuop -ftqnj ApqBorpBj joaiui za' uaqajzaqpAoq BSBÁáEqja ptxo -uinijoj b zsaj qqaÁuuoq SBiijjBoja ze uaouauqrq uazq uaopqupzsoq qaupjqosjtauioq isazajajutzs áuosobje zb oisqjBquniuSaiu uaÁuuoq ájouib 'qundrq iBpojjqaja ubájo' qunjBUiqutoq jBpptxo ipqjuia luaj qqo] á8p the o lopotttt uaaaaaaaaa -p -pixixixixixixixixixixixixixixixixixixixixixxxxxxxxxsssssssssqqqqttttttttttmm----- -54200-54 200 40004000 38003800 200200 180180 160·160 · 140140 120120 A THE B' r. B ' r. í 1 í 1 r J’ T r J 'T 500 10( Q 18 //(J, Nemzetköz H01500 10 (Q 18 // (J, International H01 90 1975 i osztályozás: J 1/14 90 1975 i classification: J 1/14 B B 1 A 1A c / c / —— - h h ] ] 1 1 r Λ _____J r Λ _____J
10001000 500500 Fig. 6Fig. 6
HUTO001115 1978-09-07 1979-09-06 Sintered electrode applicable in discharge lamps and method for making thereof HU181975B (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP10912578A JPS5549853A (en) 1978-09-07 1978-09-07 Discharge lamp
JP10912678A JPS5549833A (en) 1978-09-07 1978-09-07 Manufacturing method of sintering type electrode for discharge lamp
JP10912778A JPS5537704A (en) 1978-09-07 1978-09-07 Method for manufacturing sintered type electrode for discharge lamp

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU181975B true HU181975B (en) 1983-11-28

Family

ID=27311403

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUTO001115 HU181975B (en) 1978-09-07 1979-09-06 Sintered electrode applicable in discharge lamps and method for making thereof

Country Status (5)

Country Link
AU (1) AU527753B2 (en)
DE (1) DE2935447C2 (en)
GB (1) GB2034106B (en)
HU (1) HU181975B (en)
NL (1) NL179432C (en)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3506296A1 (en) * 1985-02-22 1986-08-28 Heimann Gmbh, 6200 Wiesbaden GAS DISCHARGE LAMP
BE1007595A3 (en) * 1993-10-07 1995-08-16 Philips Electronics Nv HIGH-metal halide discharge LAMP.
DE19652822A1 (en) 1996-12-18 1998-06-25 Patent Treuhand Ges Fuer Elektrische Gluehlampen Mbh Sintered electrode
DE19749908A1 (en) 1997-11-11 1999-05-12 Patent Treuhand Ges Fuer Elektrische Gluehlampen Mbh Electrode component for discharge lamps

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL91132C (en) * 1951-11-29
GB753280A (en) * 1953-06-11 1956-07-18 Philips Electrical Ind Ltd Improvements in or relating to cathodes for use in electric discharge tubes
NL108501C (en) * 1957-01-26
NL273523A (en) * 1961-01-17

Also Published As

Publication number Publication date
DE2935447A1 (en) 1980-03-20
GB2034106B (en) 1982-12-01
AU527753B2 (en) 1983-03-24
NL7906581A (en) 1980-03-11
DE2935447C2 (en) 1984-01-26
NL179432C (en) 1986-09-01
GB2034106A (en) 1980-05-29
NL179432B (en) 1986-04-01
AU5011679A (en) 1980-03-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4303848A (en) Discharge lamp and method of making same
KR100909166B1 (en) High Load High Brightness Discharge Lamp
US3911309A (en) Electrode comprising a porous sintered body
KR19990082364A (en) Sintered electrode
WO1997048121A1 (en) Ceramic cathode discharge lamp
US3842309A (en) Method of manufacturing a storage cathode and cathode manufactured by said method
US4152620A (en) High intensity vapor discharge lamp with sintering aids for electrode emission materials
EP0489463B1 (en) Low pressure discharge lamp
HU181975B (en) Sintered electrode applicable in discharge lamps and method for making thereof
US2911376A (en) Activating material for electrodes in electric discharge devices
CA1194074A (en) High intensity vapour discharge lamp
US6664733B2 (en) Electrode for discharge tube, and discharge tube using it
KR920001334B1 (en) Dispenser cathode
US3916241A (en) High pressure electric discharge lamp and electrode therefor
JPH0639653B2 (en) Conductive cermet
US5712531A (en) High-pressure discharge lamp with a sintered compact containing lanthanum oxide
CA1267279A (en) Tungsten laden emission mix of improved stability
EP0982758A2 (en) Discharge lamp and electrode therefor
EP0193714A1 (en) High pressure sodium lamp having improved pressure stability
KR920001333B1 (en) Dispenser cathode
JP3113186B2 (en) Electrode and method of manufacturing the same
US2654045A (en) Thermionic cathode for electric discharge device
JP3034703B2 (en) Method for producing electrode for discharge lamp
JP2001006521A (en) Cathode body structure and color picture tube
JP3314123B2 (en) Arc tube for metal vapor discharge lamp