HU181932B - Eljárás savgyanták felbontására kénsavra és gyantára - Google Patents

Eljárás savgyanták felbontására kénsavra és gyantára Download PDF

Info

Publication number
HU181932B
HU181932B HU78PE1058A HUPE001058A HU181932B HU 181932 B HU181932 B HU 181932B HU 78PE1058 A HU78PE1058 A HU 78PE1058A HU PE001058 A HUPE001058 A HU PE001058A HU 181932 B HU181932 B HU 181932B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
acid
mixture
resin
acid resin
tar
Prior art date
Application number
HU78PE1058A
Other languages
English (en)
Inventor
Gerhard Schroeder
Helmut Gorke
Alfred Trecziak
Hermann Buetof
Herbert Martens
Original Assignee
Petrolchemisches Komainat
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Petrolchemisches Komainat filed Critical Petrolchemisches Komainat
Publication of HU181932B publication Critical patent/HU181932B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B17/00Sulfur; Compounds thereof
    • C01B17/69Sulfur trioxide; Sulfuric acid
    • C01B17/90Separation; Purification
    • C01B17/92Recovery from acid tar or the like, e.g. alkylation acids
    • C01B17/925Recovery from acid tar or the like, e.g. alkylation acids by processes involving a liquid-liquid extraction
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07GCOMPOUNDS OF UNKNOWN CONSTITUTION
    • C07G99/00Subject matter not provided for in other groups of this subclass
    • C07G99/002Compounds of unknown constitution containing sulfur
    • C07G99/0022Compounds of unknown constitution containing sulfur derived from hydrocarbons
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10GCRACKING HYDROCARBON OILS; PRODUCTION OF LIQUID HYDROCARBON MIXTURES, e.g. BY DESTRUCTIVE HYDROGENATION, OLIGOMERISATION, POLYMERISATION; RECOVERY OF HYDROCARBON OILS FROM OIL-SHALE, OIL-SAND, OR GASES; REFINING MIXTURES MAINLY CONSISTING OF HYDROCARBONS; REFORMING OF NAPHTHA; MINERAL WAXES
    • C10G17/00Refining of hydrocarbon oils in the absence of hydrogen, with acids, acid-forming compounds or acid-containing liquids, e.g. acid sludge
    • C10G17/02Refining of hydrocarbon oils in the absence of hydrogen, with acids, acid-forming compounds or acid-containing liquids, e.g. acid sludge with acids or acid-containing liquids, e.g. acid sludge
    • C10G17/04Liquid-liquid treatment forming two immiscible phases
    • C10G17/06Liquid-liquid treatment forming two immiscible phases using acids derived from sulfur or acid sludge thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10MLUBRICATING COMPOSITIONS; USE OF CHEMICAL SUBSTANCES EITHER ALONE OR AS LUBRICATING INGREDIENTS IN A LUBRICATING COMPOSITION
    • C10M175/00Working-up used lubricants to recover useful products ; Cleaning

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Phenolic Resins Or Amino Resins (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Working-Up Tar And Pitch (AREA)
  • Production Of Liquid Hydrocarbon Mixture For Refining Petroleum (AREA)

Description

Eljárás savgyanták felbontására kénsavra és gyantára
2
A találmány tárgya eljárás az olajok, vazelinok, parex-paraffinok, nyers benzolok és hasonló anyagok kénsavas és/vagy oleumos raffinálásakor képződő savgyanták felbontására kénsavra és gyantára.
Minden eljárás, amelynek során ásványolaj-frakciókat, ásványolaj-termékeket, fáradt olajokat és egyéb szénhidrogén-elegyeket raffinálás, tisztítás vagy regenerálás céljából óleummal és/vagy kénsavval kezelnek, savgyanták képződésével jár. A képződött savgyanták egy sor közös sajátsággal rendelkeznek, minőségük azonban jelentősen eltérhet egymástól. A savgyanták kénsav-tartalma 30 tömeg% és 90 tőmeg% közötti érték. A savgyanták gyantakomponense főtömegében aromás szénhidrogének és komplex összetételű szénhidrogének oxidációs, polimerizációs és szulfonált termékeiből áll.
E melléktermék feldolgozására eddig már számos módszert javasoltak, ezek azonban a gyakorlatban nem terjedtek el. Az 1 470 452 sz. német szövetségi köztársaságbeli közrebocsátási irat szerint a savgyantát vízzel és egy oldószerrel, túlnyomórészt ο-, p- és m-krezol elegyével keverik össze, majd a keveréket ülepedni hagyják. Ekkor a keverék két fázisra, azaz az oldószert és a gyantakomponenst tartalmazó szerves fázisra és híg kénsavból álló szervetlen fázisra válik szét. A szerves fázisból frakciónak desztillációval elkülönítik az oldószert, amit újból visszavezetnek az eljárásba. Az eljárás végrehajtása során 25—50 térfogat% savgyantához 50 C°-on körülbelül 25—50 térfogat% vizet és 25—50 térfogat% oldószert kevernek. A képződő szerves fázis viszkozitásának csökkentése és a gyanta szivattyúzható állapotának biztosítása céljából az elegyhez a frakcionált desztilláció előtt olajat és ammónia-oldatot adnak. Az ammónia-oldat felhasználásával semlegesítik a gyanta savas komponenseit, és csökkentik a desztillációs oszlopban fellépő korróziós károkat.
Az ismertetett eljárás hátránya az, hogy rendkívül költséges. Az oldószer regenerálásához frakcionált desztilláló berendezésre van szükség, és a desztilláció és az elegyítés hőenergia-igénye, valamint az oldószer-veszteségek tovább fokozzák az üzemi költségeket. Hátrányt jelent az is, hogy az eljárás során viszonylag híg (körülbelül 40%-os) kénsavoldat képződik; ez a savkoncentráció ugyanis sok alkalmazási területen nem elegendő. A képződött kénsavoldat erősen korrozív, és ésszerű szállítása nem megoldott.
A találmány értelmében az olajok, vazelinok, parex-paraffinok, nyers benzolok és hasonló anyagok kénsavas és/vagy oleumos raffinálásakor képződő savgyanták feldolgozására műszakilag egyszerű és gazdaságos eljárást biztosítunk.
A találmány szerint a kénsavas és/vagy oleumos raffináláskor képződő savgyantákat megfelelő adalékanyagok felhasználásával úgy bontjuk fel kénsav- és gyantafázisra, hogy 50 tömeg%-nál nagyobb mennyiségű kénsavas fázist különítünk el, és a savat és a gyantát további feldolgozás nélkül közvetlenül felhasználható formában kapjuk.
A találmány értelmében a kővetkezőképpen járunk el: Az olajok, vazelinok, parex-paraffinok, nyers benzolok és hasonló anyagok kénsavas és/vagy oleumos raffinálásakor képződő savgyantákat vízzel és fenolos oldószerekkel alaposan összekeveqük. A keverék rövid állásidő után két fázisra válik szét, ahol az alsó, szervetlen fázis 50—70%-os kénsavoldatból áll, míg az afölött elhelyezkedő szerves fázis a feno-1181932 los oldószert, a gyantakomponenseket, és a szulfonsavakat tartalmazza.
Fenolos oldószerként különösen előnyösen alkalmazhatjuk a nyers fenolok extrakciós, illetve desztillációs feldolgozásakor képződő fenolkátrányokat, amelyek 20 C’-on meghatározott sűrűsége 1,10—1,25 g/cm3, forráspont-tartománya 230—350 C°, dermedéspontja pedig körülbelül 20 C’.
A savgyanták — eredetüktől függően —- 30—90 tömeg% kénsav mellett 10—70 tömeg% mennyiségben tartalmaznak egyszeresen vagy többszörösen szulfonált, valamint polimerizált és oxidált szerves komponenseket. A raffináló eljárástól, valamint a kiindulási olaj közepes móltömegétől, anyagösszetételétől és a szennyezőanyagok típusától és mennyiségétől függően speciális anyagösszetételű és fizikai tulajdonságokkal rendelkező savgyanták képződnek.
A legtöbb savgyantában a szállítás, tárolás és raktározás során kisebb-nagyobb mértékű mellékreakciók zajlanak le. amelyek során az anyagból kéndioxid hasad le, és a savgyanta megszilárdul, illetve viszkozitása fokozódik.
A savgyanták szerves komponensei megoszlásának viszonylagos állandósága és a savgyanták sűrűnfolyó jellege azzal magyarázható, hogy a savgyantákban az egyszeresen és többszörösen szulfonált, valamint a polimerizált és oxidált szerves komponensek egymással micellákat képeznek.
Noha a savgyanták két fő komponense igen nehezen választható el egymástól, azt tapasztaltuk, hogy meghatározott körülmények fenntartásával, meghatározott mennyiségű Fenolkátrány és meghatározott mennyiségű víz meghatározott sorrendben végzett beadagolásakor jó elválasztást érhetünk el. Az elválasztásra kerülő anyagkeveréknek 50—60 rész savgyantát, 25—40 rész fenolkátrányt és 10—25 rész vizet kell tartalmaznia. A legjobb elválasztást akkor éljük el, ha a savgyantát normál hőmérsékleten, rövid ideig tartó intenzív keverés közben adjuk a víz és a fenolkátrány keverékéhez. 50—90 C‘-os, előnyösen 65—75 C’-os ülepítési hőmérséklet fenntartásakor a savfázis és a gyantafázis viszonylag rövid idő alatt szétválik.
Ugyanilyen jó elválasztást érhetünk el akkor, ha a kezdetben fölöslegben jelenlévő fenolkátrányhoz a szakaszos raffinálás hozamának megfelelően, részletekben, erélyes keverés közben egymás után vizet és savgyantát adunk. Az egyes anyagrészletek beadagolását napokon, sőt heteken át is végezhetjük. A víz és a savgyanta részletenként! beadagolását addig folytatjuk, amíg az elegy el nem éri a találmány szerinti összetételt. Ebben az eljárásváltozatban az elegybe különböző eredetű savgyantákat is beadagolhatunk. Előnyösen járunk el akkor, ha a nehezen szétválasztható savgyantákat könnyen szétválasztható savgyantákkal együtt dolgozzuk fel. Ebben az esetben nincs jelentősége annak, hogy a különböző eredetű savgyantákat milyen sorrendben adagoljuk be. Az eljárás alapelve az, hogy a savgyanta micellás szerkezetét egyrészt a víz és a sav kölcsönhatása, másrészt a fenolkátrány fenolos és bitumenes részecskéinek és a savgyanta szerves részecskéinek kölcsönhatása megbontja, így az emulzió megtörik, és a savgyanta savas fázisra és gyantás fázisra válik szét.
A találmány szerinti eljárást az alábbi példákban részletesebben ismertetjük.
1. példa tonna fenolkátrány és 9,5 tonna víz keverékéhez a fehérolaj-raffinálás 6. lépésében képződő, 80,9 tömeg% kénsavat tartalmazó 20 tonna savgyantát adunk, és az elegyet intenzíven keverjük. Ekkor a keverék hőmérséklete a tartályban szobahőmérsékletről 90 C’-ra emelkedik. Ezután a keveréket állni hagyjuk. A keverék 65—75 C’-os ülepítési hőmérsékleten két fázisra válik szét. A 25 tonna súlyú felső fázis fenolkátrányból és gyantakomponensekből áll, míg alsó fázisként 19,5 tonna 59,5%-os kénsavoldatot kapunk.
2. példa tonna fenolkátrány és 8 tonna víz keverékéhez 20 tonna savgyanta-keveréket adunk. A savgyanta-keverék fáradt olaj raffinálásakor kapott 11,2 tonna savgyantát (kénsavtartalom: 39,1 tömeg%), a fehérolaj-raffinálás 2. lépésében kapott 5,2 tonna savgyantát (kénsavtartalom: 75,3 tömeg%) és a fehérolaj-raffinálás 3. lépésében kapott 3,6 tonna savgyantát (kénsavtartalom: 77,8 tömeg%) tartalmaz.
A tartályt intenzíven forgatjuk, majd állni hagyjuk. Állás közben a keverék két fázisra válik szét. A savgyantát normál hőmérsékleten adjuk az oldószer-keverékhez; az ülepítés hőmérséklete 65—75 C°. 24,7 tonna fenolkátrány — gyantakomponens elegyet és 14,3 tonna 58,2%-os kénsavoldatot kapunk.
3. példa
Egy 180 m3 űrtartalmú tartályba 40 tonna fenolkátrányt mérünk be. A fölöslegben bemért fenolkátrányhoz a szakaszos raffináló üzem üzemidejétől függő időközökben 2—2 m3 vizet és egy-egy üzemi szakaszban képződött menynyiségű savgyantát adunk a tartály forgatása közben. A jelen esetben a fenolkátrányhoz három, egyenként 5,5 tonnás részletben fáradt olaj raffinálásakor kapott savgyantát (kénsavtartalom: körülbelül 42,4 tömeg%), két, egyenként
3,8 tonnás részletben transzformátorolaj raffinálásakor kapott savgyantát (kénsavtartalom: körülbelül 72,4 tömeg%), két, egyenként 4,2 tonnás részletben parex-raffináláskor kapott savgyantát (kénsavtartalom: körülbelül 75,0 tömeg%), továbbá a fehérolaj-raffinálás 1—7. lépésében kapott savgyantát (4,65 tonna 63,7 tömeg% kénsavtartalmú savgyanta az 1. lépésből — 3,55 tonna 84,7 tömeg% kénsavtartalmú savgyanta a 7. lépésből) adunk.
A 40 tonna fenolkátrányhoz összesen 14 nap alatt, a savgyanta-részletek képződésének megfelelő ütemben, 14 részletben 2—2 m3 vizet, valamint 14 részletben összesen 62,7 tonna savgyantát adunk.
A víz és a savgyanta utolsó részletének beadagolása után a keveréket újból intenzíven összekeverjük, majd állni hagyjuk. A keverék két fázisra válik szét. 76,78 tonna súlyú szerves fázist kapunk, amely a fenolkátrányt és a gyantakomponenseket tartalmazza, 53,92 tonna 60%-os kénsavoldat mellett.
4. példa
Keverővei felszerelt tartályba folyamatosan 3 rész oldószer-elegyet (2 rész fenolkátrány és 1 rész víz elegye) és 3 rész, transzformátorolaj raffinálásakor kapott, 72 tömeg% kénsavat tartalmazó savgyantát mérünk be. A komponenseket alaposan összekeverjük; ekkor a keverék hőmérséklete 70—80 C’-ra emelkedik. A keverős tartályból a keveréket folyamatosan egy fáziselválasztó térbe vezetjük, ahonnan megfelelő tartózkodási idő után folyamatosan körülbelül
-2181932 rész alsó fázist (57,0%-os kénsavoldat) és körülbelül 3 rész felső fázist (fenolkátrány és a savgyanta szerves komponensei) vezetünk el.
A találmány szerinti eljárás előnyei a következők:
— olcsó oldószert igényel, — nincs szükség az oldószer regenerálására, — nincs szükség hőenergia befektetésére, — a végtermékeket nem kell további feldolgozási műveleteknek alávetni, és — az eljárás folyamatos üzemben is végrehajtható.

Claims (4)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás savgyanták felbontására kénsavra és gyantára, azzal jellemezve, hogy 25—40 rész fenolkátrányhoz, például a nyers fenolok extrakciós, illetve desztillációs feldolgozásakor képződő, 20C°-on 1,10—1,25 g/cm3 sűrűségű, 230—350 C° forráspont-tartományú és körülbelül 20 C° dermedéspontú fenolkátrányhoz normál hőmérsékleten, intenzív keverés közben 50—60 rész savgyantát adunk, a fenolkátrányt a savgyanta beadagolása előtt vagy után 10—25 rész vízzel keverjük össze, az oldószer-elegy és a savgyanta keverékét állni hagyjuk, és az 50—90 C°, előnyösen 65—75 C° ülepítési hőmérsékleten elvált, gyantakomponenseket tartalmazó szerves fázist és savat tartalmazó szervetlen fázist külön-külön elvezetjük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy különböző eredetű savgyanták keverékét adagoljuk be.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy fölöslegben vett fenolkátrányhoz tetszés szerinti számban és tetszés szerinti időközökben, részletekben, minden esetben erélyes keverés közben váltakozva adunk vizet és savgyantát.
  4. 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy egy keverőberendezésben fenolkátrányt vízzel folyamatosan összekeverünk, egy következő keverőberendezésben a keverékhez folyamatosan savgyantát adunk, majd a keveréket nyugalmi zónán vezetjük keresztül, és a savas fázist és a gyantás fázist különkülön elvezetjük.
HU78PE1058A 1977-12-14 1978-12-05 Eljárás savgyanták felbontására kénsavra és gyantára HU181932B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DD77202605A DD138475A3 (de) 1977-12-14 1977-12-14 Verfahren zur aufarbeitung von saeureharzen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU181932B true HU181932B (hu) 1983-11-28

Family

ID=5510834

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU78PE1058A HU181932B (hu) 1977-12-14 1978-12-05 Eljárás savgyanták felbontására kénsavra és gyantára

Country Status (6)

Country Link
BE (1) BE872728A (hu)
BG (1) BG37310A1 (hu)
CS (1) CS217402B1 (hu)
DD (1) DD138475A3 (hu)
HU (1) HU181932B (hu)
SU (1) SU960225A1 (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
CS217402B1 (cs) 1983-01-28
DD138475A3 (de) 1979-11-07
SU960225A1 (ru) 1982-09-23
BE872728A (fr) 1979-03-30
BG37310A1 (en) 1985-05-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US2666796A (en) Refining of tar acid oil
US2216933A (en) Solvent treating process
US3843515A (en) Countercurrent lube extraction with dual solvent system
HU181932B (hu) Eljárás savgyanták felbontására kénsavra és gyantára
US1930488A (en) Art of purifying petroleum sulphonic acids derived from the treatment of mineral oils with sulphuric acid
US2683763A (en) Refining with hf and cbf5
US3448168A (en) Dialkyl ester extractions in an alkylation process
US2410839A (en) Production of unsaturated hydrocarbon products
US2288853A (en) Hydrocarbon oil treatment
US2383057A (en) Extraction of hydrocarbons
GB815193A (en) Process for removing sulphur compounds from a mixture of hydrocarbons
US2680716A (en) Making sulfonates suitable for use in soluble oil
US1726638A (en) Process of obtaining lubricating oils and phenols from coal tar
US2588639A (en) Production of drying oils by hf-hydrocarbon processing
US2226092A (en) Solvent refining of hydrocarbon oil
US2529274A (en) Solvent refining of light oils
US3567627A (en) Lube extraction with an ethyl glycolate solvent
US3250786A (en) Preparation of carboxylic acids from solvent extracts
US2575718A (en) Method of producing polyoleftnic
US2726261A (en) Process for producing concentrates of sulfonic acids in petroleum oils
US2204903A (en) Process for desulphurizing mineral oils
US3079449A (en) Separation of hydrocarbon mixtures with 5-propionoxymethyl furfural selective solvent
SU791599A1 (ru) Способ получени дистилл тных фракций
GB2104543A (en) Producing solvent-grade methyl-naphthalene from coal tar
US3351631A (en) Recovery and fractionation of complex acids