HU181483B - Eljárás ( + )-apovinkaminsav-etilészter tisztítására - Google Patents

Eljárás ( + )-apovinkaminsav-etilészter tisztítására Download PDF

Info

Publication number
HU181483B
HU181483B HURI000730A HU181483B HU 181483 B HU181483 B HU 181483B HU RI000730 A HURI000730 A HU RI000730A HU 181483 B HU181483 B HU 181483B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
acid
ethyl ester
apovincaminic
solution
salt
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Inventor
Csaba Szantay
Hu Kalaus Gyoergy Lajos
Janos Kreidl
Hedvig Boelcskei
Hu Felmeri Jozsef Andras
Bela Benkoe
Juhasz Ida Deutschne
Laszlo Czibula
Gyoergy Visky
Original Assignee
Richter Gedeon Vegyeszet
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Richter Gedeon Vegyeszet filed Critical Richter Gedeon Vegyeszet
Priority to HURI000730 priority Critical patent/HU181483B/hu
Publication of HU181483B publication Critical patent/HU181483B/hu

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás (+ )-apovinkaminsav-etilészter tisztítására, oly módon, hogy a nyers ( + )-apovinkaminsav-etilésztert víz és valamilyen protikus poláris szerves oldószer elegyében valamilyen ekvivalens mennyiségű szervetlen savval reagáltatjuk, a kapott 3,5—4,5 pH-jú oldatot aktív szén- 5 nel derítjük, és kívánt esetben a derített oldathoz 1—1,5 mólekvivalens mennyiségben valamilyen szervetlen savat vagy savasan hidrolizáló szervetlen sót adunk és a kivált (+)-apovinkaminsav-etilészter sót elkülönítjük, majd az aktív szenes derítés után kapott 4—5 pH-jú oldatból vagy a 10 szervetlen savval vagy a savasan hidrolizáló szervetlen sóval való kezelés után az elkülönített sóból a (+)-apovinkaminsav-etilésztert önmagában ismert módon felszabadítjuk.
Ismeretes, hogy az apovinkaminsav-észterek farmakológiái szempontból igen értékes vegyületek, melyek agyi ért ági- 15 tó hatással rendelkeznek (163 434 sz. magyar szabadalmi leírás, Knoll J., Fekete Gy.: Symposium on pharmacology of Vinca Alkaloids, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1976). Legjelentősebb képviselőjük a (+ )-apovinkaminsav-etilészter, mely CavintonR védjegyezett néven került forgalomba a 20 humán gyógyászatban.
Ahhoz azonban, hogy a terméket humán gyógyszerként hasznosítani lehessen, a hatóanyagot igen jó minőségben kell előállítani. A minőségi követelményeket szigorú gyógyszer- 25 könyvi előírások szabályozzák.
A különböző ismert módszerek szerint előállított (+)-apovinkaminsav-etilészter nem tesz eleget a fenti szigorú minőségi követelményeknek, 6—15 különböző szennyező komponenst is tartalmazhat 4—12% mennyiségben. Ezért a 30 nyers (+)-apovinkaminsav-etilészter még további tisztításra szorul.
A ( + )-apovinkaminsav-etilészter előállítására eddig több eljárás vált ismertté.
A 163 434 sz. magyar szabadalmi leírás négy eljárásváltozatot ismertet:
a) az apovinkaminsav észteresitése valamilyen etilhalogeniddel egy alkálifémhidroxid jelenlétében;
b) az apovinkaminsavnak egy katalizátor vagy a vinkaminsavnak tömény vizes kénsav-oldat és/vagy etánszulfonsav jelenlétében történő reagáltatása etanollal;
c) az apovinkamin reagáltatása nátriumetiláttal;
d) az apovinkaminsav vagy az apovinkamin reagáltatása etilacetáttal.
A 865 360 sz. belgiumi szabadalmi leírás szerirn a triptaminbutirátból kilenc Iépéses totálszintézissel állítanak elő apovinkaminsav-etilésztert, melynek utolsó lépése a vinkaminsav-etilészterből hevítés közben végzett vízelvonás.
Az említett eljárások egy részénél a hosszú ideig tartó magas hőmérsékletű kezelés az anyag egy részének károsodásához, bomlásához vezet, szennyező melléktermékek keletkeznek, melyet a reakcióelegy sötétedése, kátrányosodása jelez, a kapott apovinkaminsav-etilészter is színes.
A kátrányos szennyeződéseken túlmenően az apovinkaminsav-etilésztert egyéb, rokonszerkezetű alkaloidok, így vinkaminsav-etilészter, apovinkamin, vinkamon, apovinkaminsav is szennyezheti. Ezek a szennyeződések a következő okokból keletkezhetnek: a dehidratálási lépés nem megy végbe teljesen, az anyag oxidatív behatásnak van kitéve, az
-1181483 iparban az etilalkohol metilalkohollal denaturált lehet, kismértékű hidrolízis következik be stb.
A (-t-)-apovinkaminsav-etilészter tisztítására eddig semmilyen eljárás nem volt ismert.
Az apovinkaminsav-metilészter tisztítására viszont az irodalomból kétféle megoldás vált ismeretessé: átkristályosítás vagy kromatográfiás tisztítás.
A vinkaminból sósavas alkoholos forralással előállított apovinkamint acetonból kristályosítják át. A tisztítás kitermelését azonban nem közlik. A vinkaminsavból előállított apovinkamint metanolból kristályosítják át, ekkor az összkitermelés: 93% [Chem. Zvesti. 17, 41—53 (1963)]. Az utóbbi esetben az átkristályosítás kitermelése ugyan elég magas, azonban az átkristályosított terméknek csak egyetlen minőségi jellemzőjét, az olvadáspontját adják meg, mely nem bizonyítja egyértelműen a szigorú minőségi követelményeknek megfelelő tisztasági fokot. Ugyanis vizsgálataink alapján a (+)-apovinkamin olvadáspontjából nem lehet egyértelműen következtetni annak (-t-)-vinkamin tartalmára. Ezen állításunkat az alábbi keverék-olvadáspont méréseinkkel igazoljuk:
Anyag összetétel Olvadáspont
100% (+)-apovinkamin 161—162’C
95% (+)-apovinkamin és 5% (+)-vinkamin 159—161 ’C
90% (+)-apovinkamin és 10% (+)-vinkamin 158—159’C
85% (+^apovinkamin és 15% (+)-vinkamin 158—160’C
A 2 191 894 számú francia szabadalmi leírásban a hangyasavas forralással előállított apovinkamint metanolból kristályosítják át. A tisztítás termelését azonban itt sem adják meg.
Az előzőekben említett, az apovinkamin tisztítására vonatkozó esetek túlnyomó részében az átkristályosítás eredményességére nem lehet következtetni, mivel sem a tisztítás kitermelését, sem a keletkezett anyag minőségére vonatkozó adatokat nem ismertetik egyértelműen.
Saját kísérleti tapasztalataink szerint azonban a (+)-apovinkaminsav-etilészter esetében az átkristályosítást nehezíti, hogy a (+)-apovinkaminsav-etilészter általában sokkal jobban oldódik szerves oldószerekben, mint az őt szennyező alkaloidok: a vinkaminsav-észterek, a vinkamon stb. Ezért a (+)-apovinkaminsav-etilésztert csak töményebb oldatból lehet kristályosítani, ilyenkor azonban a szennyező alkaloidok is könnyen kiválnak és a tisztítás így eredménytelen. Ha azonban a (+)-apovinkaminsav-etilésztert hígabb oldatból kristályosítjuk, a kitermelés, éppen a (+ )-apovinkaminsav-etilészter jó oldékonysága miatt nagyon alacsony. így például a 163 434 számú magyar szabadalmi leírás szerint a vinkaminsav kénsavas etanolos forralásával előállított nyers (+)-apovÍnkamÍnsav-etilésztert mindössze 63%-os termeléssel sikerült átkristályosítanunk és ezzel a termék vinkaminsav-etilészter tartalmát 1,5% alá szorítanunk. A tisztítást úgy végeztük, hogy a (-t-)-apovinkaminsav-etilésztert benzolban oldottuk, a nem oldódott vinkaminsav-etilésztert az elegyből szűréssel eltávolítottuk, a szűrletből az oldószert vákuumban desztilláltuk és a párlási máradékot etanolból kristályosítottuk.
Trojanek és munkatársai (Collection Czech. Chem. Commun. 29, 433—45) a vinkaminból magas hőmérsékleten (220 ’C) végzett dehidratálással előállított sötét színű nyers apovinkamint alumíniumoxidon kromatografálják. Oppolzer és munkatársai (Helv. Chim. Acta 58, 1131—45) az apovinkamin előállítására szolgáló totálszintézisük végén a kapott terméket szilikagélen végzett kromatografálással tisztítják. A tisztítás hatásfokát azonban egyik szerző sem említi. Ismeretes viszont, hogy a kromatográfiás tisztítások általában rossz hatásfokúak, nagy az oldószerigényük és rendkívül körülményesen hajthatók csak végre, igy ipari alkalmazásuk a (+)-apovinkaminsav-etilészter esetében nem jöhet szóba.
A (+)-apovinkaminsav-etilészter gyógyszerként való forgalmazása azonban elengedhetetlenné tette olyan jó hatásfokú tisztítási eljárás kidolgozását, amely a modern tisztasági követelményeknek megfelel, és a szennyező melléktermékeket igen jó szelektivitással különíti el.
A találmány célul tűzte ki a (+)-apovinkaminsav-etilészterre nézve olyan tisztítási eljárás kidolgozását, melynek eredményeképpen a (+)-apovinkaminsav-etilésztert mind a kísérő, rokonszerkezetű egyéb alkaloidoktól, mind pedig az esetleges kátrányos színező anyagoktól mentesíteni lehet és ezáltal lehetővé válik a gyógyszerkönyvi minőségi követelményeknek jobban megfelelő termék előállítása.
Azt találtuk, hogy ha a nyers (+ )-apovinkaminsav-etilésztert víz és valamilyen protikus poláris szerves oldószer, mint amilyenek az 1—4 szénatomos alkanolok, előnyösen az etanol, vagy 1—4 szénatomos alkán-karbonsavak, előnyösen az ecetsav elegyében szuszpendáljuk és a szuszpenzióhoz ekvivalens mennyiségű szervetlen savat adagolunk és a kapott
3,5—4,5 közötti pH-jú oldatot aktív szénnel derítjük, a szennyező alkaloidok sói lényegesen jobban kötődnek az aktív szénhez, mint a (+)-apovinkaminsav-etilészter megfelelő sója, így az oldatból a derítés során eltávolithatók. Szervetlen savként például hidrogénhalogenideket, mint amilyen a sósav, vagy kénsavat, foszforsavat, perklórsavat stb. használhatunk. Aktív szénként előnyösen „Decolor AC” minőségű aktív szenet használhatunk. Az alkalmazott aktív szén mennyisége célszerűen a tisztítandó anyag súlyának körülbelül 3%-a. Ha a (+)-apovinkaminsav-etilésztert csak ezek az alkaloidok szennyezik, elegendő a 3,5—4,5-pH-n végzett aktív szenes derítés is. Ha azonban a derített oldat még erősen színes, további tisztítást kell végezni, melylyel a kátrányosodásból eredő egyéb szennyező színes anyagokat távolítjuk el.
A további, adott esetben végzett tisztítás azon alapul, hogy a (+)-apovinkaminsav-etilészter savaddíciós sóját a már derített, de még színes oldatból fölösleges mennyiségű, előnyösen 1—1,5 mólekvivalens szervetlen sav vagy fölös mennyiségű, előnyösen 1—1,5 mólekvivalens savasan hidrolizáló szervetlen só hozzáadásával kicsapjuk, amikor is az nagy tisztaságban és igen kedvező kristályformában válik ki. Az adott körülmények között a kátrányos és színes szennyeződések mind a sötét színű oldatban maradnak. Szervetlen savként például hidrogénhalogenideket, mint amilyen a sósav, kénsavat, perklórsavat, foszforsavat stb. használhatunk. Savasan hidrolizáló szervetlen sóként valamilyen alkálifémszulfátot, mint amilyen a káliumszulfát, nátriumszulfát, ammóniumszulfátot, alkálifémhidrogénszulfátot, mint amilyen a káliumhidrogénszulfát, nátriumhidrogénszulfát, ammóniumhidrogénszulfátot, alkálifémhidrogénfoszfátot, mint amilyen a káliumdíhidrogénfoszfát, nátriumdihidrogénfoszfát, ammóniumdihidrogénfoszfátot, ammóniumperklorátot, ammóniumkloridot stb. alkalmazhatunk.
A kivált tiszta (+)-apovinkaminsav-etilészter-sót önmagában ismert módon, például szűréssel elkülönítjük a sötétszínű, egyéb szennyező alkaloidok és színezőanyagok sóit
-2181483 tartalmazó oldatból. A (+ )-apovinkaminsav-etilészter-sók a fent ismertetett, találmány szerinti körülmények között igen kedvező, jól szűrhető kristályszerkezettel, nagy tisztaságban különíthetők el. Ezekből a sókból a ( + )-apovinkaminsavetilészter önmagában ismert módon, valamilyen szervetlen bázissal, mint amilyen a tömény vizes ammóniumhidroxidoldat vagy az alkálifémhidroxidok vizes oldatai, valamilyen közömbös szerves oldószerben, mint amilyenek az 1—6 szénatomos alifás alkoholok, például az etanol, halogénezett 1—6 szénatomos alifás szénhidrogének, például a kloroform, az 1—6 szénatomos alifás karbonsavak 1—6 szénatomos dialkilamidjai, például a dimetilformamid, szabadítható fel.
A találmány szerinti tisztítás, sóképzés és bázisfelszabadítás együttes kitermelése a kiindulási anyag minőségétől függően 88—95% körül alakul, a legjobb kitermelés: 93—95%.
A találmány szerinti tisztítási eljárással tehát magas kitermeléssel nagy tisztaságú, rendkívül jó minőségű ( + )-apovinkaminsav-etilészterhez jutunk. A tisztított terméket vékonyréteg-kromatográfiásan vizsgálva (Kieselgel lemezen, kloroform : etanol: benzol = 80 : 20 : 40 futtatóelegyben, előhívás jódgőzben) 100 meg felvitel esetén is csak nyomfoltot vagy szellemfoltot lehet kimutatni szennyezésként. Ezek együttes mennyisége a 0,1%-ot nem haladja meg. Vizsgálataink szerint ezt a nagymértékű minőségjavulást az okozza, hogy a várható szennyezések a vinkaminsav-etilészter, apovinkamin, vinkamin, apovinkaminsav, a színező komponensek stb. megfelelő sói lényegesen jobban oldódnak áz adott rendszerben, így ezek az anyalúgban oldatban maradnak, míg a ( + )-apovinkaminsav-etilészter megfelelő sói a találmány szerinti tisztítási eljárás körülményei között igen kedvező kristályszerkezettel, nagy tisztaságban válnak le.
Azt tapasztaltuk, hogy az adott esetben végzett sóképzéshez nem alkalmasak az olyan sók, mint amilyen a nátriumkarbonát, nátriumhidrogénkarbonát stb., amelyek vizes oldata lúgos kémhatású, mivel a lúgos közegben a ( + )-apovinkaminsav-etilészter bázis válik ki, amely nehezen kezelhető, kedvezőtlen kristályszerkezetű anyag.
A találmány szerinti tisztítási eljárásnál a példákban esetenként megadott pH értékek pontos beállítása igen lényeges, mert savasabb pH tartományban a sóképzés kitermelése erősen csökken, a megadottnál lúgosabb pH tartományban pedig a ( + )-apovinkaminsav-etilészter egy része nem oldódik, emiatt a kivált és elkülönített só a kiindulási nyers (+)-apovinkaminsav-etilészterrel lehet szennyezett.
A példáknál a tisztított ( + )-apovinkaminsav-etilészter színe minden esetben csaknem fehér. A termék színének jellemzésére az 5%-os kloroformos oldat színét hasonlítottuk össze a Ph. Hg. VI. (a VI. Magyar Gyógyszerkönyv) színmértékével.
Azt tapasztaltuk, hogy ha a kiinduló anyag színező anyagokkal kevésbé szennyezett, például a nyers ( + )-apovinkaminsav-etilészter 5%-os kloroformos oldata S4 színű (Ph. Hg. VI. színmérték szerint), akkor elegendő a 3,5—4,5 pHjú oldat szenes derítése. Ha viszont a kiindulási, nyers anyag szennyezettebb, például S6 színű, a gyógyszerkönyvi minőségi követelmények eléréséhez a derített oldatot fölösleges mennyiségű szervetlen savval vagy savasan hidrolizáló szervetlen sóval is kezelni kell még.
A gyógyszerkönyvi tisztaságnak megfelelő kloroformos oldat színe: So, S1; S2, Zo, Zj, Z2.
Azt tapasztaltuk, hogy általában a leghatékonyabb a találmány szerinti tisztítási eljárás akkor, ha a derített oldatot fölös mennyiségű ammónium- vagy valamilyen alkálifémdihidrogénfoszfáttal kezeljük. Ilyenkor a tisztított termék kloroformos oldatának színe So vagy Zo.
A példákban a perklórsavas titrálással mért anyagtartalom a rokonszerkezetű egyéb alkaloidoktól eltérő szennyeződések mennyiségére utal.
A találmány szerinti tisztítási eljárást közelebbről az alábbi kiviteli példák szemléltetik az oltalmi kör korlátozása nélkül.
1. példa
10,0 g (+)-apovinkaminsav-etilésztert [olvadáspont: Í45—146 °C, anyagtartalom: 98,3% (perklórsavas titrálással), szín: S6 (Ph. Hg. VI.), [a]f,°: + 141,3° (c= 1, kloroformban)] 10 ml etanol és 130 ml víz elegyéhez 50 °C-on 3,5 ml tömény vizes kénsav-oldatot csepegtetünk, majd az oldatot 0 °C-on egy órán át hűtjük. A kivált (+ )-apovinkaminsav- etilészter-szulfátót szűrjük, 8 ml hűtött vízzel mossuk, szárítjuk.
Kitermelés: 12,0g.
Olvadáspont: 111—121 ’C.
9,0 g fenti módon előállított sót 108 ml etanolban oldunk, az oldatot 0,5 g szénnel derítjük. A derített oldat pH-ját tömény vizes ammóniumhidroxid-oldattal pH: 9-re állítjuk, 120 ml vizet adunk hozzá és egy órán át hütjük 0°C-on. λ kivált (+)-apovinkaminsav-etilésztert szűrjük, 9 ml hűtött etanollal mossuk, szárítjuk.
Kitermelés: 6,6 g.
Olvadáspont: 145,5 °C.
[a]o = 143,0° (c= 1, kloroformban).
Anyagtartalom: 98,5% (perklórsavas titrálással).
Szín: S2 (Ph. Hg. VI.).
A sóképzés és a bázisfelszabadítás együttes termelése: 88,0%. (A továbbiakban össztermelés.)
2. példa
4,0 g (+)-apovinkaminsav-etilésztert [olvadáspont: 145—146 °C, anyagtartalom: 98,3% (perklórsavas titrálással), szín: S6 (Ph. Hg. VI.), [a)g*: + 141,3° (c= 1, kloroformban)] 40 ml 15%-os vizes ecetsavban oldunk. Az oldatot 0,2 g szénnel derítjük. A derített oldat kémhatását 60%-os vizes perklórsav-oldattal pH: 3-ra állítjuk. Egy órás hűtés után a kivált ( + )-apovinkaminsav-etilészter-perkIorátot szűrjük, 10 ml vízzel mossuk, szárítjuk.
Kitermelés: 5,2 g.
Olvadáspont: 244—249 °C.
3,5 g fenti módon előállított sót 10,5 ml dimetilformamidban oldunk. Az oldatot 0,2 g szénnel derítjük, majd a derített oldat kémhatását tömény vizes ammóniumhidroxid-oldattal pH: 9-re állítjuk és a bázikus kémhatású oldathoz 10 ml vizet adunk. Az elegyet egy órán át 0 °C-on hűtjük, a kivált ( + )-apovinkaminsav-etilésztert szűrjük, 8 ml vízzel, majd ugyanannyi etanollal mossuk, szárítjuk.
Kitermelés: 2,45 g.
Olvadáspont: 145,5 °C.
[α]ρ = + 143,8° (c = 1, kloroformban).
Anyagtartalom: 98,7% (perklórsavas titrálással).
Szín: S2 (Ph. Hg. VI.).
Össztermelés: 90,9%.
-3181483
3. példa
6,0 g (+)-apovinkaminsav-etilésztert [olvadáspont: 145—146 °C, anyagtartalom: 98,3% (perklórsavas titrálással), szín: S6 (Ph. Hg. VI.), [α]^: +141,3’ (c= 1, kloroformban)] 240 ml 78’C-os forró etanolban oldunk, az oldatot 0,3 g aktív szénnel derítjük majd a derített oldathoz ugyanezen a hőmérsékleten 60 ml 85%-os foszforsavat csepegtetünk. Az elegyet lassan 0 ’C-ra hű tjük és egy órán át ezen a hőmérsékleten tartjuk, majd a kivált (+)-apovinkaminsav-etilészter-foszfátot szűrjük, 10 ml előre hűtött etanollal mossuk, szárítjuk.
Kitermelés: 7,82 g.
Olvadáspont: 254—256 ’C.
5,0 g fenti módon előállított sót, 25 ml vizet, 38 ml kloroformot és 8 ml tömény vizes ammóniumhidroxid-oldatot összerázunk, majd a kloroformos fázist elválasztjuk. A vizes fázist még kétszer 3 ml kloroformmal extraháljuk. Az egyesített kloroformos oldatokat vízmentes nátriumszulfáttal szárítjuk, szűrjük, a szűrletet bepároljuk. A párlási maradékot 8 ml etanolból kristályosítjuk. Egy órás 0 ’C-os hűtés után a kivált (+)-apovinkaminsav-etilésztert szűrjük, 8 ml et inollal mossuk, szárítjuk.
Kitermelés: 3,3 g.
Md = +142,3° (c= 1, kloroformban).
Olvadáspont: 145—146’C.
Anyagtartalom: 99,3% (perklórsavas titrálással).
Szín: S2 (Ph. Hg. VI.).
Össztermelés: 86,0%.
4. példa
7,0 g (+)-apovinkaminsav-etilésztert [olvadáspont: 145—147’C, anyagtartalom: 99,0% (perklórsavas titrálással), szín: S6 (Ph. Hg. VI.), [a]2,0: +141,8’ (c= 1, kloroformban)] 40 ml víz és 40 ml etanol elegyében oldunk, az oldat kémhatását ekvivalens mennyiségű tömény vizes kénsavoldattal pH: 3,9-re állítjuk. A kapott oldatot 0,35 g szénnel derítjük. A derített oldatot körülbelül 70 ’C-ra melegítjük, és az oldathoz ezen a hőmérsékleten 12 g nátriumhidrogénszulfát 30 ml vízzel készült oldatát csepegtetjük. Az elegyet lassan 0 ’C-ra hű tjük, és egy órán át ezen a hőmérsékleten tartjuk. A kivált (-t-)-apovinkaminsav-etilészter sót szűrjük, 10 ml hideg vízzel mossuk, szárítjuk.
Kitermelés: 8,55 g.
Olvadáspont: 178 ’C.
A (+)-apovinkaminsav-etilésztert a fenti módon előállított só 5 g-jából a 3. példában leírtak szerint szabadítjuk fel.
Kitermelés: 3,6 g.
[a]Q = +142,8° (c= 1, kloroformban).
Olvadáspont: 148—151’C.
Anyagtartalom: 100,0% (perklórsavas titrálással).
Szín: S2 (Ph. Hg. VI.).
Össztermelés: 87,9%.
5. példa
Mindenben a 4. példában leírtak szerint járunk el azzal a különbséggel, hogy a (+)-apovinkaminsav-etilésztert
190 ml víz és 50 ml etanol elegyében szuszpendáljuk és a 70 °C-os derített oldathoz 24 g káliumhidrogénszulfát telített vizes oldatát csepegtetjük.
A fenti módon 10,82 g (+)-apovinkaminsav-etilészter-sót állítunk elő.
Olvadáspont: 228 ’C.
A só 5 g-jából a (-t-)-apovinkaminsav-etilésztert a 3. példában leírtak szerint szabadítjuk fel.
így 3,02 g (+)-apovinkaminsav-etilésztert állítunk elő. Olvadáspont: 148—149 ’C.
Md = +143,4° (c= 1, kloroformban).
Anyagtartalom: 100,0% (perklórsavas titrálással).
Szín: S2 (Ph. Hg. VI.).
Össztermelés: 93,4%.
6. példa
Mindenben a 4. példában leírtak szerint járunk el azzal a különbséggel, hogy a (+)-apovinkaminsav-etilésztert 140 ml víz és 50 ml etanol elegyében szuszpendáljuk és a 70°C-os derített oldathoz 21 g ammóniumszulfát telített vizes oldatát csepegtetjük.
A fenti módon 9,72 g (+)-apovinkaminsav-etilészter-sót állítunk elő.
Olvadáspont: 227 °C.
A só 5 g-jából a ( + )-apovinkaminsav-etilésztert a 3. példában leírtak szerint szabadítjuk fel.
így 3,15 g (+ )-apovinkaminsav-etilésztert állítunk elő.
Olvadáspont: 147—149’C.
[a]o = +144,5° (c = 1, kloroformban).
Anyagtartalom: 99,3% (perklórsavas titrálással).
Szín: S2 (Ph. Hg. VI.).
Össztermelés: 87,5%.
7. példa
6,0 g (+)-apovinkaminsav-etilésztert [olvadáspont: 145—147 ’C, anyagtartalom: 99,0% (perklórsavas titrálással), szín: S6 (Ph. Hg. VI.), [α]ο°: +141,8’ (c= 1, kloroformban)] 160 ml vízben szuszpendálunk, a szuszpenzió kémhatását n sósav-oldattal pH: 3,9-re állítjuk (fogyás: 17,7 ml n sósav-oldat). A homogén oldatot 0,6 g szénnel derítjük. A derített oldathoz 60 ml vízmentes alkoholt adtunk, majd az oldathoz 55 ’C-on 8 g ammóniumdihidrogénfoszfát 36 ml vízzel készült oldatát csepegtetjük. Az elegyet egy órán át 0 ° C-on keverjük, a kivált ( + )-apovinkaminsav-etilészter sót szűrjük, 10 ml hideg vízzel mossuk, szárítjuk.
Kitermelés: 8,17 g.
Olvadáspont: 247—248 ’C.
A (+)-apovinkaminsav-etilésztert a fenti módon előállított só 5 g-jából a 3. példában megadottak szerint szabadítjuk fel.
Kitermelés: 3,48 g.
Olvadáspont: 148—149 ’C.
[a]o = + 148° (c= 1, kloroformban).
Anyagtartalom: 99,8% (perklórsavas titrálással).
Szín: Zo (Ph. Hg. VI.).
Össztermelés: 94,8%.
-4181483
8. példa
Mindenben a 7. példában leírtak szerint járunk el azzal a különbséggel, hogy a már derített 55 °C-os oldathoz 9,6 g nátriumdihidrogénfoszfát 13 ml vízzel készített oldatát csepegtetjük.
fgy 8,38 g ( + )-apovinkaminsav-etilészter-sót állítunk elő.
Olvadáspont: 243—245 °C.
A fenti sóból a ( + )-apovinkaminsav-etiIésztert a 3. példában leírtak szerint szabadítjuk fel.
így 5,35 g (+ )-apovinkaminsav-etilésztert állítunk elő.
Olvadáspont: 148—149 °C.
[α]β= + 147° (c= 1, kloroformban).
Anyagtartalom: 99,8% (perklórsavas titrálással).
Szín: S, (Ph. Hg. VI.).
Össztermelés: 92,6%.
9. példa
Mindenben a 7. példában leírtak szerint járunk el azzal a különbséggel, hogy a már derített 55 °C-os oldathoz 9,45 g káliumdihidrogénfoszfát 64 ml vízzel készített oldatát csepegtetjük.
így 8,22 g (+)-apovinkaminsav-etilészter-sót állítunk elő.
Olvadáspont: 242—244° C.
A só 5 g-jából a (+ )-apovinkaminsav-etilésztert a 3. példában leírtak szerint szabadítjuk fel.
így 3,44 g (+ )-apovinkaminsav-etilésztert állítunk elő.
Olvadáspont: 148—149 °C.
[a]o = + 147,5° (c= 1, kloroformban).
Anyagtartalom: 99,9% (perklórsavas titrálással).
Szín: Sj (Ph. Hg. VI.).
Össztermelés: 94,3%.
i 10. példa
Mindenben a 4. példában leírtak szerint járunk el azzal a különbséggel, hogy a (+ )-apovinkaminsav-etilésztert • 140 ml víz és 40 ml etanol elegyében szuszpendáljuk és a °C-os derített oldathoz 14 g ammóniumhidrogénszulfát ml vízzel készített oldatát csepegtetjük.
A fenti módon 9,02 g (+ )-apovinkaminsav-etilészter-sót állítunk elő.
Olvadáspont: 114—120 °C.
A só 5 g-jából a (+)-apovinkaminsav-etilésztert a 3. példában leírtak szerint szabadítjuk fel.
így 3,6 g ( + )-apovinkaminsav-etilésztert állítunk elő.
Olvadáspont: 147—149 °C.
[ujfj = + 146,4° (c= 1, kloroformban).
Anyagtartalom: 99,2% (perklórsavas titrálással).
Szín: S2 (Ph. Hg. VL).
Össztermelés: 92,7%.
11. példa
10,0 g nyers (+ )-apovinkaminsav-etilésztert [olvadáspont: 145—147 °C, anyagtartalom: 99,0% (perklórsavas titrálással), szín: S6 (Ph. Hg. VI.), [ά]/,0: + 141,8° (c= 1, kloroformban)] 200 ml vízben szuszpendálunk, majd a szuszpenzió pH-ját n vizes sósav-oldattal 3,8—3,9-re állítjuk (fogyás:
28,5—29 ml). A homogén oldathoz 34 g ammóniumklorid 90 ml vízzel készült oldatát csepegtetjük lassan, körülbelül egy óra alatt úgy, hogy 18 ml beadagolása után oltókristálylyal beoltjuk a rendszert, majd folytatjuk az adagolást. A reakcióelegyet ezután fél órán át 0°C-on hűtjük, a kivált anyagot szűrjük, 5 ml 10%-os vizes ammóniumklorid-oldattal mossuk, szárítjuk.
Kitermelés: 10,8 g (+ )-apovinkaminsav-etilészter-só. Olvadáspont: 223—225 °C.
A (+ )-apovinkaminsav-etiIésztert a fenti só 5 g-jából a 3. példánál megadottak szerint szabadítjuk fel.
Kitermelés: 4,26 g.
Olvadáspont: 148—149°C.
[o.]u = +147,4° (c= 1, kloroformban).
Anyagtartalom: 99,6% (perklórsavas titrálással).
Szín: S2 (Ph. Hg. VI.).
Össztermelés: 91,8%.
12. példa
5,0 g nyers (+)-apovinkaminsav-etiIésztert [olvadáspont: 145—147 °C, anyagtartalom: 99,0% (perklórsavas titrálással), szín: S6 (Ph. Hg. VI.), [a]®: +141,8° (c= 1, kloroformban)] 50 ml 15%-os vizes ecetsav-oldatban oldunk. A homogén oldathoz 30 ml etanolt adunk, és 60 °C-ra melegítjük. Ezen a hőmérsékleten az oldathoz 20 ml 10%-os vizes ammóniumperklorát-oldatot csepegtetünk, majd az oldatot lassan 0 °C-ra hűtjük. A kristálykiválás 58 °C-on indul meg. A reakcióelegyet fél órán át 0 °C-on hűtjük, a kivált kristályokat szűrjük, 3 ml előre hűtött vízzel mossuk, szárítjuk.
Kitermelés: 6,32 g (+)-apovinkaminsav-etilészter-só.
Olvadáspont: 261—262 °C.
A (+)-apovinkaminsav-etilésztert a fenti só 5 g-jából a 3. példánál megadottak szerint szabadítjuk fel.
Kitermelés: 3,53 g.
Olvadáspont: 148—149 °C.
[a]o = + 144,3° (c= 1, kloroformban).
Anyagtartalom: 99,7% (perklórsavas titrálással).
Szín: S2 (Ph. Hg. VI.).
Össztermelés: 89,4%.
13. példa
8,0 g (+)-apovinkaminsav-etilésztert [olvadáspont: 146—147°C, anyagtartalom: 99,8% (perklórsavas titrálással), szín: S4 (Ph. Hg. VI.), [a]g= +142,45° (c=l, kloroformban)] 54 ml etilalkohol és 5 ml víz elegyében szuszpendálunk, a szuszpenzióhoz tömény vizes kénsavoldatot csepegtetünk, amíg a (+ )-apovinkaminsav-etilészter fel nem oldódik. Ekkor az oldat pH-ja = 3,6. A homogén oldatot 0,5 g szénnel derítjük. A derített oldat pH-ját tömény vizes ammóniumhidroxid-oldattal pH: 9-re állítjuk, majd egy órán át 0 °C-on hűtjük. A kivált anyagot szűrjük, 60 ml vízzel, majd 6 ml etanollal mossuk, szárítjuk.
így 7,68 g (+)-apovinkaminsav-etilésztert állítunk elő.
Kitermelés: 96,0%.
Olvadáspont: 148—149 °C.
Anyagtartalom: 100,0% (perklórsavas titrálással).
Szín (Ph. Hg. VI.): Z2.
[a]p= (c= 1, kloroformban) +145,2°.
-5181483
14. példa
8,0 g (+)-apovinkaminsav-etilésztert (olvadáspont: 146—147 °C, anyagtartalom: 99,1% (perklórsavas titrálással), szín: Se (Ph. Hg. VI.), [«$= + 142,45° (c=l, kloroformban)] 54 ml etilalkohol és 5 ml víz elegyében szuszpendálunk, a szuszpenzióhoz tömény vizes kénsav-oldatot csepegtetünk, amíg a (-t-)-apovinkaminsav-etilészter fel nem oldódik. Ekkor az oldat pH-ja=3,6. A homogén oldatot 0,5 g szénnel derítjük. A derített oldat pH-ját tömény vizes ammóniumhidroxid-oldattal pH: 9-re állítjuk, majd egy órán át 0 °C-on hűtjük, A kivált anyagot szűrjük, 60 ml vízzel, majd 6 ml etanollal mossuk, szárítjuk.
így 7,54 g (+)-apovinkaminsav-etilésztert állítunk elő.
Kitermelés: 94,3%.
Olvadáspont: 148—149 °C.
Anyagtartalom: 99,2% (perklórsavas titrálással).
Szín: S4 (Ph. Hg. VI.).
[a$= +145,3° (c= 1, kloroformban).
15. példa
8,0 g (+)-apovinkaminsav-etilésztert [olvadáspont: 146—147 °C, anyagtartalom: 99,8% (perklórsavas titrálással), szín: S4 (Ph. Hg. VI.) [a$ = +142,45° (c= 1, kloroformban)] 54 ml etilalkohol és 2,4 ml tömény vizes sósav-oldat elegyében oldunk. (Az oldat pH-ja=3,5). A homogén oldatot 0,5 g szénnel derítjük. A derített oldat pH-ját tömény vizes ammóniumhidroxid-oldattal pH: 9-re állítjuk be. A reakcióelegyet egy órán át 0 °C-on hűtjük, majd a kivált anyagot szűrjük, 30 ml vízzel, majd 6 ml etilalkohollal mossuk és szárítjuk.
így 7,60 g (+)-apovinkaminsav-etilésztert állítunk elő.
Kitermelés: 95,0%.
Olvadáspont: 148—149 °C.
Anyagtartalom: 100,0% (perklórsavas titrálással).
Szín: S2 (Ph. Hg. VI.).
[a$ = +144,4° (c= 1, kloroformban).
16. példa
8,0 g (+)-apovinkaminsav-etilésztert [olvadáspont: 146—147 °C anyagtartalom: 99,1% (perklórsavas titrálással), szín: S6 (Ph. Hg. VI.), [a$ = +142,45° (c= 1, kloroformban)] 54 ml etilalkohol és 2,4 ml tömény vizes sósavoldat elegyében oldunk. (Az oldat pH-ja 3,5). A homogén oldatot 0,5 g szénnel derítjük. A derített oldat pH-ját tömény vizes ammóniumhidroxid-oldattal pH: 9-re állítjuk be. A reakcióelegyet egy órán át 0 °C-on hűtjük, majd a kivált anyagot szűrjük, 30 ml vízzel, majd 6 ml etilalkohollal mossuk és szárítjuk.
így 7,55 g (-t-)-apovinkaminsav-etilésztert állítunk elő.
Kitermelés: 94,3%.
Olvadáspont: 148—149 °C.
Anyagtartalom: 100,0% (perklórsavas titrálással).
Szín: S3 (Ph. Hg. VI.).
[a$=(c=l, kloroformban): +144,2°.
17. példa
8,0 g (+)-apovinkaminsav-etílésztert [olvadáspont: 146—147 °C, anyagtartalom: 99,8% (perklórsavas titrálással), szín: S4 (Ph. Hg. VI.), [α]“ = +142,45° (c= 1, kloroformban)] 54 ml etilalkohol és 8 ml ecetsav elegyében oldunk. Az oldat pH-ja=4,5). A továbbiakban a 14. példa szerint járunk el.
így 7,80 g ( + )-apovinkaminsav-etilésztert állítunk elő.
Kitermelés: 97,5%.
Olvadáspont: 148—149 °C.
Anyagtartalom: 100,0% (perklórsavas titrálással).
Szín: Z2 (Ph. Hg. VI.).
Md=(c=1, kloroformban): +143,9°.
18. példa
8,0 g (+)-apovinkaminsav-etilésztert [olvadáspont: 146—147 °C, anyagtartalom: 99,1% (perklórsavas titrálással), szín: S6 (Ph. Hg. VI.), [«$= + 142,45° (c=l, kloroformban)] 54 ml etilalkohol és 8 ml ecetsav elegyében oldunk (az oldat pH-ja=4,5). A továbbiakban a 14. példa szerint járunk el.
így 7,65 g (+)-apovinkaminsav-etilésztert állítunk elő.
Kitermelés: 95,7%.
Olvadáspont: 148—149 °C.
Anyagtartalom: 99,4% (perklórsavas titrálással).
Szín: S4 (Ph. Hg. VI.).
[a$ = (c= 1, kloroformban): +142,9°.
19. példa
Mindenben a 7. példa szerint járunk el a következő különbséggel: a kiindulási (+)-apovinkaminsav-etilészter olvadáspontja: 146—147 °C, anyagtartalma: 99,8% (perklórsavas titrálással), színe: S4 (Ph. Hg. VI.), [«$= + 142,45° (c=l, kloroformban).
Kitermelés: 8,15 g só. «
Olvadáspont: 246—247 °C.
A fenti sóból a 3. példában megadottak szerint 5,6 g (+)-apovinkaminsav-etilésztert állítunk elő.
Össztermelés: 93,8%.
Olvadáspont: 148—149 °C.
Anyagtartalom: 100,0% (perklórsavas titrálással).
Szín: So (Ph. Hg. VI.).
[a$= +145,2° (c= 1, kloroformban).
- 20. példa
Mindenben a 7. példa szerint járunk el a következő különbséggel: a kiindulási (+)-apovinkaminsav-etilészter olvadáspontja: 146—147 °C, anyagtartalma: 99,1% (perklórsavas titrálással) színe: S6 (Ph. Hg. VI.), [a$ = +142,45° (c= 1, kloroformban).
Kitermelés: 8,11 g só.
Olvadáspont: 246—247 °C.
A fenti sóból a 3. példa szerint 5,6 g (+)-apovinkaminsavetilésztert állítunk elő.
-6181483
Össztermelés: 93,4%.
Olvadáspont: 148—149 °C.
Anyagtartalom: 99,8% (perklórsavas titrálással).
Szín: S, (Ph. Hg. VI.).
[a]“ = +145,4° (c = 1, kloroformban).
21. példa
A tisztítást a 7. példában leírtak szerint végezzük azzal a különbséggel, hogy két különböző minőségű (A és B) nyers ( + )-apovinkaminsav-etilészterből indulunk ki, melyek szennyezőit gázkromatográfiásán határoztuk meg.
A tisztítás eredményességét az alábbi táblázatban foglaljuk össze.
(+ )-Apovinkaminsavetilészter Olvadáspont DC Vinkamonésvink- aminsav-etilészter együttesen Apovinkamin 0 0 Anyagtartalom/ perklórsavas titrálással ,-'o Md Szín Össztermelés %
nyers A 146—147 . 0,50 0,81 99,1 142,45° S6
tisztított A 148—149 0,00 0,26 99,8 145,4° So 93,4
nyers B 146—147 0,51 5,01 99,3 142,8° S6
tisztított B 148—149 0,02 0,82 100,0 146,2° So 90,8
Szabadalmi igénypontok

Claims (4)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás (+) apovinkaminsav-etilészter tisztítására, azzal jellemezve, hogy a nyers (+ )-apovinkaminsav-etilésztert víz és valamilyen protikus poláris szerves oldószer elegyében valamilyen ekvivalens mennyiségű szervetlen savval reagál- 25 tatjuk, a kapott 3,5—4,5 pH-jú oldatot aktív szénnel derítjük, és kívánt esetben a derített oldathoz 1—1,5 mólekvivalens mennyiségben valamilyen szervetlen savat vagy savasan hidrolizáló szervetlen sót adunk és a kivált ( + )-apovinkaminsav-etilészter-sót elkülönítjük, majd az aktív szenes de- 30 rítés után kapott 4—5 pH-jú oldatból vagy a szervetlen savval vagy savasan hidrolizáló szervetlen sóval való kezelés után az elkülönített sóból a ( + )-apovinkaminsav-etilésztert önmagában ismert módon felszabadítjuk.
    20
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy protikus poláris szerves oldószerként valamely 1—4 szénatomos alkanolt vagy 1—4 szénatomos alkánkarbonsavat használunk.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy szervetlen savként sósavat, kénsavat, foszforsavat vagy perklórsavat használunk.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy savasan hidrolizáló szervetlen sóként ammónium- vagy valamely alkálifémszulfátot, -hidrogénszulfátot, -dihidrogénfoszfátot, -perklorátot vagy -kloridot használunk.
    A kiadásért felel a Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó igazgatója
    84.5401.66-4. Alföldi Nyomda. Debrecen— Felelős vezető: Benkő István igazgató
HURI000730 1979-09-27 1979-09-27 Eljárás ( + )-apovinkaminsav-etilészter tisztítására HU181483B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HURI000730 HU181483B (hu) 1979-09-27 1979-09-27 Eljárás ( + )-apovinkaminsav-etilészter tisztítására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HURI000730 HU181483B (hu) 1979-09-27 1979-09-27 Eljárás ( + )-apovinkaminsav-etilészter tisztítására

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU181483B true HU181483B (hu) 1983-07-28

Family

ID=11001112

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HURI000730 HU181483B (hu) 1979-09-27 1979-09-27 Eljárás ( + )-apovinkaminsav-etilészter tisztítására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU181483B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR0179946B1 (ko) 시아노시클로알킬아세트산 유도체 및 그의 제조방법
US5714607A (en) Process improvement in the synthesis of N- 3-(3-cyano-pyrazolo 1,5-a!pyrimidin-7-yl)phenyl!-N-ethylacetamide
JPS5935381B2 (ja) (+)−および(−)−6−メトキシ−α−メチル−2−ナフタレン酢酸の分割法
USRE36433E (en) Process for the purifying of iopamidol
JPH0643400B2 (ja) トラセミドの安定な変態の製法
EP1377544B1 (en) Purification of 2-nitro-4-methylsulphonylbenzoic acid
JPS6014030B2 (ja) 抗抑うつ症剤の製造方法
HU189641B (en) Process for preparing l-ascorbic acid
IL31704A (en) Process for the production of dextro-2 ', 2-) ethylene-diamino (di-1- butanol
JP3896226B2 (ja) ロキシスロマイシンの精製方法
US3397231A (en) Refining of alpha-6-deoxy-5-oxytetracycline
HU181483B (hu) Eljárás ( + )-apovinkaminsav-etilészter tisztítására
CA1098898A (en) Highly pure crystalline chenodesoxycholic acid and process for its preparation
US2729642A (en) Water soluble salts of 8-(para-aminobenzyl) caffeine and method for their preparation
US4282161A (en) Novel purification process
US4346045A (en) Process for resolving DL-S-benzoyl-β-mercaptoisobutyric acid, and products obtained
MXPA02005330A (es) Procedimiento para la preparacion de hidrocloruro de epinastina en la modificacion cristalina de alto punto de fusion.
US4868305A (en) Improvement in the preparation of intermediates for quinoline antibacterial agents
US2865928A (en) Resolution of n-acyl-dl-tryptophans
US2958692A (en) S-carboxymethylmercapto-g-
GB2181432A (en) Chemical process
US3120528A (en) Derivatives of 17-ketoyohimbane alkaloids and process therefor
US2250256A (en) Method of producing trimethylolnitromethane
US3152123A (en) Process for the preparation of benzo-
US3798212A (en) Resolution of benzodiazepine derivatives

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee