HU180921B - Eljárás beta-laktám antibiotikumot és 2,2-dimetil-penam-3- -karbonsav-l,l-dioxid-származékokat tartalmazó gyógyászati készítmények előállítására - Google Patents

Eljárás beta-laktám antibiotikumot és 2,2-dimetil-penam-3- -karbonsav-l,l-dioxid-származékokat tartalmazó gyógyászati készítmények előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU180921B
HU180921B HUPI000695A HU180921B HU 180921 B HU180921 B HU 180921B HU PI000695 A HUPI000695 A HU PI000695A HU 180921 B HU180921 B HU 180921B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
dioxide
ethyl
compound
acid
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Inventor
Wyne E Barth
Original Assignee
Pfizer
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pfizer filed Critical Pfizer
Publication of HU180921B publication Critical patent/HU180921B/hu

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya a T/22.442 sz. közzétett magyar szabadalmi leírásban ismertetett találmány módosítása.
Közelebbről a találmány tárgya eljárás olyan gyógyászati készítmények előállítására, amelyek 5 7—/D—2- (4-etil-piperazin -2,3-dion-l-karboxamido)-2-(4-hidroxi-fenil)-acetamido/-3-/ (1-metil -5-tetrazolil) -tiometil/-3- dezacetoxi-metil-cefalosporánsavat vagy ennek gyógyszerészetileg elfogadható sóját tartalmazzák penicillánsav-l,l- 10 dioxiddal vagy ennek gyógyszerészetileg elfogadható só- vagy észterszármazékával együtt, ahol a penicillánsav-l,l-dioxid vagy ennek sója vagy észtere szinergetikus módon erősíti a cefalosporin-antibiotikum hatását. 15
A baktériumellenes hatóanyagok egyik legismertebb és legelterjedtebben használt osztályát 5 a betalaktám-antibiotikumok képezik. E vegyüi letekre jellemző, hogy tiazolidin- vagy dihidroI 1,3-tiazin-gyűrűvel kondenzált 2-azetidinon /be- 20 i ta-laktám/ gyűrűből álló magot tartalmaznak.
Ha a mag tiazolidingyűrűt tartalmaz, a vegyületeket szokásosan penicillineknek nevezzük, ha pedig a mag dihidrotiazin-gyűrűt tartalmaz, a vegyületeket cefalosporinoknak nevezzük. Kli- 25 nikai gyakorlatban használt, jellemző penicillin például a benzil-penicillin (penicillin G) a fenoxi-metil-penicillin (penicillin V) az ampicilin és a karbenicillin; jellemző cefalosporin például a cef,alotin, a cefalexin és a cefazolin. 30 előállítására
A beta-laktám antibiotikumok széles körű használatuk és értékes kemoterápiás szerekként való általános elfogadottságuk ellenére azzal a lényeges hátránnyal rendelkeznek, hogy egyes tagjaik hatástalanok bizonyos mikroorganizmusokkal szemben. Feltételezik, hogy sok esetben az ilyen mikroorganizmusoknak az adott betalaktám antibiotikummal szembeni rezisztenciája abból ered, hogy a mikroorganizmus betalaktamáz enzimet termel, amely hasítja a penicillinek és cefalosporinok beta-laktámgyűrűjét és így baktériumellenes hatással nem rendelkező termékek jönnek létre. Egyes anyagok azonban gátolni tudják a beta-laktamázt, és ha ilyen béta-] aktamáz-inhibitort penicillinnel vagy cefalosporinnal együtt alkalmazunk, az inhibitor növelni vagy fokozni tudja a penicillinnek vagy a eefalosporinnak bizonyos mikroorganizmusokkal szembeni hatását. A baktériumellenes hatékonyságot akkor tekintjük fokozottnak, ha a beta-laktamázt gátló anyag és a beta-laktamáz antibiotikum kombinációjakor észlelt bakteri cid aktivitás szignifikánsan nagyobb a két szer egyedi hatásainak algebrai összegénél.
A T/22.442 sz. közzétett magyar szabadalmi leírás szerint a penicillánsav-l,l-dioxid, e vegyidet gyógyszerészetileg elfogadható sói és in vivő könnyen hidrolizáló észterei hatásosan gátolják a mikrobák termelte beta-laktamázt.
-1180921
Azt találtuk, hogy a penicillánsav-1,1-dioxid, gyógyszerészetileg elfogadható sói és in vivő könnyen hidrolizáló észterei különösen alkalmasak a fenti cefalosporin-antibiotikum, azaz a 7—/D—2-(4-etil-piperazin-2,3-dion-l-karboxamido)-2- (4-hidroxi-fenil)-acetamido/-3-/ (1-metil -5-tetrazolil) -tiometil/-3-dezacetoxi-metil-cefalosporánsav és gyógyszerészetileg elfogadható sói hatékonyságának fokozására.
Ennek megfelelően a találmány eljárásról gondoskodik a fenti beta-laktám antibiotikum, azaz a 7—/D—2-(4-etil-piperazin-2,3-dion-l-karboxamido)-2-(4-hidr oxi-f enil)-acetamido/-3-/ (1 metil-5-tetrazolil) -tiometil/-3 -dezacetoxi-metilcefalosporánsav vagy gyógyszerészetileg elfogadható sója baktériumellenes hatásosságának növelésére. Eszerint a fenti vegyületet valamely általános képletü penicillánsav-1,1-dioxid-származéknak vagy e vegyület gyógyszerészetileg elfogadható sójának — ahol R1 hidrogén-atomot vagy in vivő könnyen hidrolizáló észterképző csoportot jelent — a beta-laktám antibiotikum hatásosságát növelő mennyiségével keverjük el.
A találmány az emlősök baktériumos fertőzéseinek kezelésére használható gyógyászati készítmények előállításáról is gondoskodik; e készítmények a 7—/D—2-(4-etil-piperazin-2,3-dion -1-karboxamido) -2- (4-hidroxi-fenil)-acetamido /-3-/ (l-metil-5-tetrazolil)-tíometil/-3-dezacetoximetil-cefalosporánsavat vagy ennek gyógyszerészetileg elfogadható sóját egy 1 általános képletü penicillánsav-1,1-dioxid-származékkal vagy ennek gyógyszerészetileg elfogadható sójával és egy gyógyszerészetileg elfogadható hordozóval vagy hígítóval elkeverve tartalmazzák.
Az ,,in vivő könnyen hidrolizáló észterképző csoportok” meghatározás olyan nem-mérgező észtercsoportokra vonatkozik, melyek emlősök vérében vagy szöveteiben gyorsan széthasadnak és belőlük felszabadul a megfelelő szabad sav /például olyan I általános képletü vegyület, ahol R1 hidrogénatomot jelent/. Az R1 jelentésének megfelelő jellemző, könnyen hidrolizáló észterképző csoport például a 3—8 szénatomszámú alkanoil-oxi-metil-csoport, a 4—9 szénatomszámú l-/alkanoil-oxi/-etil-csoport, az 5—10 szénatomszámú l-metil-l-/alkanoil-oxi/-etil-csoport, a 3—6 szénatomszámú alkoxi-karboniloxi-metil csoport, a 4—7 szénatomszámú l-/alkoxi-karbonil-oxi/-etil-csoport, az 5—8 szénatomszámú l-metil-l-/alkoxi-karbonil-oxi '-etilcsoport, a 3—9 szénatomszámú N-/alkoxi-karbonil/-amino-metil-csoport, a 4—10 szénatomszámú l-'N-(alkoxi-karbonil) -amino/-etil-csoport, a 3-ftalidilcsoport, a 4-krotonolaktonilcsoport és a gamma-butirolakton-4-il-csoport.
Az I általános képletü vegyületek a IV képletü penicillánsav származékai. Az I általános képletü vegyületek előállítását penicillánsav vagy penicillánsav-észter oxidációja útján vagy a II és III általános képletü penicillánsav-1 aoxid illetve penicillánsav-l/?-oxid — ahol R1 jelentése a fenti —, vagy ezek származékainak oxidálása útján a T/22.442 sz. közzétett magyar szabadalmi leírás közli.
A fenti képletekben egyes szubsztituensek szaggatott vonallal kapcsolódnak a biciklusos maghoz; ez azt jelenti, hogy a szubszti tuens a biciklusos mag síkja alatt helyezkedik el. Az ilyen szubsztituenst alfa-konfigurációjúnak mondjuk. Ha viszont a szubsztituens folytonos vonallal kötődik a biciklusos maghoz, akkor a szubsztituens a mag síkja felett helyezkedik el és ezt az utóbbi orientáltságot beta-konfigurációnak nevezzük.
Az I általános képletü vegyületek kétlépcsős eljárással is előállíthatók. Eszerint
a) az V vagy a VI általános képletü vegyületeket vagy sójukat alkálifém-permanganáttal, alkáliföldfém-permanganáttal vagy szerves peroxi-karbonsavval reagáltatva VII vagy VIII általános képletü vegyületeket vagy sójukat állítjuk elő, ahol X klór-, bróm- vagy jódatomot jelent; és
b) a VII vagy VIII általános képletü vegyületet vagy keveréküket dehalogénezzük.
A b) művelet előnyös végrehajtásánál az a) művelet termékét hidrogéngázzal reagáltatjuk közömbös oldószerben, 1—100 kg/cm2 nyomáson, 0—60°C hőmérsékleten, pH 4—9 között, hidrogénező katalizátor jelenlétében. A katalizátort általában 0,01—2,5 súly%, előnyösen 0,1-1,0 súly% mennyiségben alkalmazzuk a halogén-szulfon mennyiségére vonatkoztatva. X előnyösen brómatom és az a) műveletben oxidálószerként előnyösen kálium-permanganátot és 3-klór-perbenzoesavat használunk.
Egy másik eljárásváltozat szerint az I általános képletü vegyület olyan kétlépcsős eljárással állítjuk elő, melyben
c) a IX általános képletü vegyületet vagy sóját alkálifém-permanganáttal alkáliföldfémpermanganáttal vagy szerves peroxi-karbonsavval reagáltatva a X általános képletü vegyülethez jutunk. A IX és a X általános képletben Y és Z jelentése klór-, brómvagy jódatom, azzal a kikötéssel, hogy Y és Z egyidejűleg nem jelenthetnek klóratomot és Y és Z egyidejűleg nem jelenthetnek jódatomot; és
d) a X általános képletü vegyületet dehalogénezzük.
A d) műveletet előnyösen úgy hajtjuk végre, hogy a c) művelet termékét hidrogéngázzal reagáltatjuk közömbös oldószerben, 1—100 kg/ cm2 nyomáson, 0—60°C hőmérsékleten, 4—9 pHtartományban, hidrogénező katalizátor jelenlétében. Az utóbbit általában 0,1—2,5 súly%, előnyösen 0,1—1,0 súly°/o mennyiségben alkalmazzuk a dihalogén-szulfonra vonatkoztatva.
Y és Z előnyösen brómatom és a c) művelethez használt előnyös reagens a kálium-permanganát és a 3-klór-perbenzoesav.
Ha Y és Z egyidejűleg klóratomot jelentenek, nehéz IX általános képletü vegyületet előállítani. Ha Y és Z egyidejűleg jódatomot jelentenek, a fenti c) művelet kényelmetlenül lassan folyik le.
Ha Rl az I általános képletü vegyületben in vivő könnyen hidrolizáló észterképzőcsoport, akkor egy R1-OH általános képletü alkanolból képzeletben levezethető csoportról van szó, így az ilyen I általános képletü vegyületben a -COOR1 általános képletü csoport észtercsoportot jelent. Ezenfelül R1 olyan természetű, hogy a -COOR1 általános képletü csoport in vivő könnyen széthasad és szabad karboxilcsoport /-COOH/ válik szabaddá. Azaz R1 olyan jellegű csoport, hogy az I általános képletü vegyületből, melyben R1 in vivő könnyen hidrolizáló észterképző csoportot jelent, emlősök vérének vagy szöveteinek hatására könnyen képződik olyan I általános képletü vegyület, melyben R1 hidrogénatomot jelent. Az R1 általános képletü csoportok jól ismertek a penicillin-kémiában (lásd például a 2,517,316 számú Német Szövetségi Köztársaság-beli nyilvánosságra hozatali iratot.) Legtöbb esetben megjavítják a penicillinvegyület felszívódási jellemzőit. Ezenfelül az R1 szubsztituens olyan természetű, hogy gyógyszerészetileg elfogadható tulajdonságokkal tudja ellátni az I általános képletü vegyületet és in vivő bomlásakor gyógyszerészetileg elfogadható anyagok szabadulnak fel belőle.
Jellemző R1 általános képletü csoport a 3-ftalidilcsoport, a 4-krotonolaktonilcsoport /XI képlet/, a gamma-butirolakton-4-il-csoport /XII képlet/és a XIII, XIV és XV általános képletü csoportok. A XI és a XII képletben a hullámvonallal a két epimert és ezek keverékét jelöljük.
A XIII, XIV és XV általános képletben R3és R1 hidrogénatomot, metil- vagy etilcsoportot és R5 1—6 szénatomszámú alkilcsoportot jelent.
R1 előnyösen 3—8 szénatomszámú alkanoiloxi-metil-csoportot, 4—9 szénatomszámú 1/alkanoil-oxi/-etil-csoportot, 5—10 szénatomszámú l-metil-l-/alkanoil-oxi/-etil-csoportot, 3—6 szénatomszámú alkoxi-karbonil-oxi-metil-csoportot, 4—7 szénatomszámú l-/alkoxi-karboniloxi/-etil-csoportot, 5—8 szénatomszámú 1-metill-/alkoxi-karbonil-oxi,/-etil-csoportot, 3—9 szénatomszámú N-/alkoxi-karbonil/ -amino-metilcsoportot, 4—10 szénatomszámú l-N/-(alkoxikarbonil)-amino/-etil-csoportot, 3-ftalidilcsoportot, 4-krotonolaktonilcsoportot és gamma-butirolakton-4-il-csoportot jelent.
Az I általános képletü vegyületek, melyekben R1 hidrogénatomot jelent, savas jellegűek és bázikus vegyületekkel sókat képeznek. A sók szokványos módszerekkel állíthatók elő, így a savas és lúgos komponenseknek általában 1:1 mólarányban való reagáltatásával, szükség szerint vizes, nemvizes vagy részlegesen vizes közegben. A sót szűréssel, oldószeres kicsapással és ezt követő szűréssel, az oldószer lepárlásával vagy — vizes oldatok esetében — liofilizáláseal izoláljuk. A sóképzéshez lúgos reagensként szerves vagy szervetlen vegyületeket használhatunk, például ammóniát, szerves aminokat, alkálifém-hidroxidokat, -karbonátokat, hidrogénkarbonátokat, -hidrideket, és -alkoxidokat, valamint alkáliföldfém-hidroxidokat, -karbonátokat,- hidrideket és -alkoxidokat. E bázisok közül jellemzően primer aminokat, mint n-propilamint, n-butil-amint, anilint, ciklohexil-amint, benzil-amint és oktil-amint; szekunder aminokat, mint dietil-amint, morfolint, pirrolidint és piperidint; tercier aminokat, mint trietil-amint N-etil-piperidint, N-metil-morfolint és 1,5-diazabiciklo (4.3.0) ηοη-5-ént; hidroxidokat, mint nátrium-hidroxidot, kálium-hidroxidot, ammóniumhidi’oxidot és bárium-hidroxidot; alkoxidokat, mint nátrium-etoxidot és1 kálium-etoxidot; hidrideket, mint kalcium-hidridet és nátrium-hidridet; karbonátokat, mint nátrium-hidrogénkarbonátot és kálium-hidrogén-karbonátot; és hcsszúláncú zsírsavak alkálifémsóit, mint nátrium-2-etil-hexanoátot alkalmazunk.
Az I általános képletü vegyület előnyben részesített sója a nátrium-, kálium és trietil-aminsó.
Azok az I általános képletü vegyületek, ahol R* hidrogénatomot vagy in vivő könnyen hidrolizáló észterképző csoportot jelent, közepesen hatásos baktériumellenes hatóanyagok. Az I általános képletü vegyületek in vitro és in vivő aktivitását, melyekben R1 hidrogénatomot jelen', a T/22.442 sz. közzétett magyar szabadalmi leírás ismerteti.
Ezenfelül azok az I általános képletü vegyületek, melyekben R1 hidrogénatomot vagy in vivő könnyen hidrolizáló észterképző csoportot jelent, hatásosan gátolják a mikrobás beta-laktamázt és találmányunk értelmében fokozzák a 7—/D—2- (4-etil-piperazin-2,3-dion-l-karboxami do)-2-(4-hidroxi-f enil)-acetamido/-3-/ (1-metil -5-tetrazolil) -tiometil/-3-dezacetoxí-metil-cefalosporánsav és gyógyszerészetileg elfogadható sói mikróbaellenes hatásosságát.
A XVI képletü cefalosporánsavban a C—6 helyzetű hidrogénatom a biciklusos mag síkja alatt helyezkedik el. E cefalosporánsav 3-dezacetoxi-metil-származékát a . XVII képlet ábrázolja.
A 7—/’D—2- (4-etil-piperazin-2,3-dion-l-karbox- amido) -2-(4-hidroxi-fenil) -acetamido/-3-/ (l-metil-5-tetrazolil) -tiometil-3- dezacetoxi-metil-cefalosporánsavat a XVIII képlet mutatja be és előállítását a 4,087,427 számú Amerikai Egyesül; Államok-beli szabadalmi leírás és a 837,682 számú belga szabadalmi leírás közli. Ha a XVIII képletü vegyületre bármikor hivatkozunk, úgy a hivatkozás kiterjed a vegyület gyógyszerészetileg elfogadható sóira is.
Az I általános képletü vegyületeknek a XVIII képletü antibiotikus vegyületek hatásosságát fokozó képességét a MIC-értékek /minimális gátló koncentráció/ mérése útján állapítjuk meg. E kísérletekben külön-külön meghatározzuk a XVIII képletü vegyület és az I általános képletű vegyület — ahol a R1 hidrogénatomot jelent — MIC-értékeit. Ezeket az értékeket összehasonlítjuk azokkal a MIC-értékekkel, melyeket a XVIII képletü vegyület és az I általános képletű vegyület — ahol R1 hidrogénatomot jelent — kombinációja után kapunk. Ha a kombináció után mért baktériumellenes hatékonyság szignifikánsan nagyobb az egyedi vegyületek halásossága alapján várhatónál, úgy aktivitást fokozó, potencirozó hatást állapítunk meg. A szerkombináció után kapott MIC-értékeket Barry és Sabath módszerével határozzuk meg. („Manuel of Clinical Microbiology” /szerkesztők: Lanette, Spaulding, Truant/, American Society fór Microbiology 1974. 2. kiadás
Az I általános képletü vegyületek különösen alkalmasak a XVIII képletü vegyület baktériumellenes hatásosságának növelésére Escherichia coli és Bacteroides spp. ampicillin-rezisztens törzseivel szemben.
Az I általános képletü vegyületek, ahol R1 hidrogénatomot vagy in vivő könnyen hidrolizáló észterképző csoportot jelent és e vegyületek sói in vivő fokozzák a XVIII képletü vegyület baktériumellenes hatékonyságát. Ez azt jelenti, hogy az I általános képletü vegyületek csökkentik a XVIII képletü vegyület azon mennyiségét, amely egereket egyes beta-laktamázt termelő baktériumok különben halált okozó beoltásával szemben megvédeni képes.
Az I általános képletü vegyületeket — ahol R1 hidrogénatomot vagy in vivő könnyen hidrolizáló észterképző csoportot jelent — és sóikat az a képességük, hogy a XVIII képletü vegyületnek a beta-laktamázt termelő baktériumokkal szembeni hatásosságát fokozni tudják, igen értékessé teszi a XVIII képletü vegyülettel való együttes alkalmazás számára emlősök, főleg az ember baktériumos fertőzéseinek leküzdésére. Baktériumos fertőzések kezelésekor az I általános képletü vegyületet vagy sóját elkeverhetjük a XVIII képletü vegyülettel és így a két hatóanyagot egyidejűleg alkalmazzuk. De úgy is eljárhatunk, hogy a XVIII képletü vegyülettel való kezelés folyamán az I általános képletü vegyületet vagy sóját külön hatóanyagként adagoljuk. Egyes esetekben előnyös lehet a beteget az I általános képletü vegyülettel vagy sójával előkezelni a XVIII képletü vegyülettel való kezelés megkezdése előtt.
Ha az I általános képletü vegyületet vagy sóját külön hatóanyagként használjuk a XVIII képletü vegyülettel történő kezelés folyamán, az I általános képletü vegyületet orálisan vagy parenterálisan adagoljuk, beleértve az intramuszkuláris, szubkután és intraperitoneális alkalmazást. Ilyenkor az I általános képletü vegyületet vagy sóját előnyösen készítmények formájában alkalmazzuk szokványos gyógyszerészeti hordozókkal vagy hígítókkal együtt.
A hordozót vagy hígítót a tervezett adagolási mód alapján választjuk ki. Például orális adagoláshoz az I általános képletü baktériumellenes penamvegyületeket tabletták, kapszulák, szögletes pasztillák, pirulák, porok, szirupok, elixirek, vizes oldatok vagy szuszpenziók alakjában használjuk, az általános gyógyszerészeti gyakorlatnak megfelelően. A hatóanyag és a hordozó aránya természetesen függ a hatóanyag kémiai természetétől, oldhatóságától és stabilitásától, valamint a tervezett dózistól. Mégis az I általános képletü baktériumellenes hatóanyagot tartalmazó gyógyászati készítmények mintegy 20—95 súly% hatóanyagot tartalmaznak. Orálisan adagolandó tabletták esetében hordo4 zóanyagként szokásosan laktózt, nátrium-citrátot és foszforsav-sókat használunk. A tabletták általában különböző szétesést elősegítő anyagokat, mint keményítőt és sikosító anyagokat, mint magnézium-sztearátot, nátrium-lauril-szulfátot és talkumot tartalmaznak. Orálisan alkalmazandó kapszulákhoz hígítóként laktózt és nagy molekulasúlyú polietilénglikolokat használunk. Orálisan adható vizes szuszpenziók készítésekor a hatóanyagot emulgeáló és szuszpendáló szerekkel kombinálhatjuk. Kívánt esetben édesítő és /vagy ízesítő anyagokat is használhatunk. Parenterális alkalmazáshoz — azaz intramuszkuláris, intraperitoneális, szubkután és intravénás adagoláshoz — a hatóanyagból általában steril oldatokat készítünk és az oldatok pHját pufferrel megfelelően beállítjuk. Intravénás alkalmazáshoz az oldott anyagok összkoncentrációját úgy kell megválasztani, hogy a készítmény izotóniás legyen.
Ha az I általános képletü vegyületet vagy sóját és a XVIII képletü vegyületet egymással elkeverve, együttesen adagoljuk, szintén előnyös, ha a kevérekhez gyógyszerészeti hordozót vagy hígítót adunk. Ezenfelül ebben az esetben előnyösen parenterális adagolásra alkalmas készítményt állítunk elő, mivel a XVIII képletű vegyület hatásosabb parenterális alkalmazás estében. Parenterális alkalmazás körébe tartozik az intramuszkuláris, szubkután és intraperitoneális adagolás. Ilyenkor az I általános képletü vegyület vagy sója és a XVIII képletü vegyület kombinációjával állítunk elő gyógyászati készítményt, a parenterális adagolásra alkalmas, I általános képletü vegyületet tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítására fentebb leírt módon. A gyógyszerészetileg elfogadható hordozót, a XVIII képletü vegyületet és az I általános képletü vegyületet vagy sóját tartalmazó gyógyszerkészítmény általában 5—80 súly% gyógyszerészetileg elfogadható hordozóanyagot tartalmaz.
Bár végül a kezelőorvos dönti el a XVIII képletű vegyület és az I általános képletü vegyület vagy sója dózisait, a két komponens napi dózizisainak súlyaránya szokásosan 1:6 — 6:1, előnyösen 1:2 — 2:1. Ezenfelül a két komponens napi parenterális dózisa általában 5—100 mg/ testsúly-kg. Az I általános képletü vegyületnek vagy sójának napi orális adagja szokásosan
5—100 mg/testsúly-kg, előnyösen 10—50 mg/ testsúly-kg. E számadatok azonban csak tájékoztató jellegűek és egyes esetekben a fenti tartományokon kívül eső dózisokra lehet szükség.
A következő 1—4. preparálásban további módszereket írunk le a penicillánsav-l,l-dioxid és egyes észterei előállítására, és az 5. és 6. preparálásban külön ismertetjük a találmány szerinti eljárással előállított vegyületek elkészítéséhez használt két, előnyben részesített észter preparálását.
E preparálásoknál az infravörös /IR/ spektrumokat kálium-bromid pasztillák vagy nujolszuszpenziók formájában határozzuk meg és a diagnosztikus abszorpciós sávokat hullámszám-4180921 ίο bán /cm-1/ adjuk meg. A mágneses magrezonancia spektrumokat /NMR/ 60 MHz-en mérjük deutero-kloroformmal /CDCLg/, perdeutero-dimetil-szulfoxiddal /DMSO-de/ vagy deutériumoxiddal /D2O/ készült oldatokban és a csúcsok helyzetét tetrametil-szilán vagy nátrium-2,2-dimetil-2-.szilapentán-5-szulfonát referens anyagra vonatkoztatva ppm-ben adjuk meg. A csúcsok alakjának megjelölésére a következő rövidítéseket használjuk: s, szinglett; d, dublett; t, trip- 10 lett; q, kvadruplett; m, multiplett.
A legvégül közölt példa a baktériumellenes aktivitás találmány szerinti befolyásolását illusztrálja.
1. preparálás
a) 6-alfa-Bróm-penicillánsav-l,l-dioxid
560 ml víz, 300 ml diklór-metán és 56,0 g 6-al- 20 fa-bróm-penicillánsav keverékéhez keverés közben 4n nátrium-hidroxid-oldatot adunk stabil pH 4 eléréséig. Ehhez 55 ml nátrium-hidroxidoldat szükséges. A reakciókeveréket 10 percig keverjük, majd szűrjük. A rétegeket szétvá- 25 lasztjuk és a szerves fázist elöntjük. A vizes fázist gyorsan, keverés közben oxidáló keverékbe öntjük, melyet a következőképpen állítunk elő.
literes lombikban 63,2 g kálium-permanganátot, 1 liter vizet és 48,0 g ecetsavat elegyí- 30 tünk. az elegyet 15 percig 20°C-on keverjük, majd lehűtjük 0°C-ra.
Miután a 6-alfa-bróm-penicillánsav-oldatot hozzáadtuk az oxidáló keverékhez, a reakciókeveréket —15’C-os hűtőfürdőbe helyezzük. A bel- 35 ső hőmérséklet 15°C-ra emelkedik, majd 20 perc alatt lecsökken 5°C-ra. Ekkor keverés közben, perc alatt, körülbelül 10°C-on 30,0 g nátriumpiroszulfitot adunk a keverékhez. További 15 perc múlva a keveréket leszűrjük és a szűrlet 40 pH-ját 170 ml 6n sósavoldattal 1,2-re állítjuk be.A vizes fázist kloroformmal, majd etil-acetáttal extraháljuk. Mindkét kivonatot vízmentes magnézium-szulfát felett szárítjuk, majd vákuumban bepároljuk. A kloroformos oldat be- 45 párlása után 10,0 g /16% kitermelés/ címben megnevezett vegyületet kapunk. Az etil-acetátos oldatot bepárolva 57 g olaj marad vissza, melyet hexánnal eldörzsölünk. Fehér szilárd anyagot kapunk, melyet leszűrünk és ilyen mó- 50 dón 41,5 g /66% kitermelés/ címben megnevezett vegyületet állítunk elő; olvadáspont 134°C /bomlás/.
b) Penicillánsav-1,1-dioxid 55
100 ml vízhez 22°C-on 9,4 g 6-alfa-bróm-penicillánsav-l,l-dioxidot, majd stabil pH 7,3 eléréséig 4n nátrium-hidroxid-oldatot adunk. Az oldathoz 2,25 g 5%-os Pd/C katalizátort, majd
6,9 g dikálium-hidrogén-foszfát-trihidrátot 60 adunk. A keveréket ezután hidrogénatmoszférában, 3,5—1,8 kg/cm2 nyomás alatt rázzuk. A hidrogéngáz-felvétel megszűnése után a szilárd anyagot leszűrjük és a vizes oldatra 100 ml etilacetátot rétegzünk. 6n sósavoldattal a pH-t 5,0- 65 ről lassan 1,5-re csökkentjük. A rétegeket szétválasztjuk és a vizes réteget további etil-acetáttal extraháljuk. Az egyesített etil-acetátos rétegeket sóoldattal mossuk, magnézium-szulfáttal 5 szárítjuk és vákuumban bepároljuk. A maradékot éterrel eldörzsöljük és a szilárd anyagot szűréssel összegyűjtve 4,5 g /65% kitermelés/ címben megnevezett vegyületet kapunk.
Elemi analízis· CgHnNOgS-re:
C H N S
Számított 41,20 4,75 6,00 13,75
Talált 41,16 4,81 6,11 13,51
2. preparálás
a) 6,6-Dibróm-penicillánsav
5°C-ra lehűtött 500 ml diklór-metánhoz 119,9 g brómot, 200 ml 2,5n kénsavoldatot és 34,5 g nátrium-nitritet adunk. A kapott oldathoz keverés közben 54,0 g 6-amino-penicillánsavat adunk részletekben, 30 perc alatt, miközben a hőmérsékletet 4—10°C-on tartjuk. A keverést 5°C-on 30 percig folytatjuk, majd cseppenként, 5—10°Con, 20 perc alatt 410 ml 1,0 mólos nátrium-hidrogén-szulfit-oldatot adunk a keverékhez. A rétegeket szétválasztjuk és a vizes fázist 2x150 ml diklór-metánnal extraháljuk. Az eredeti diklórmetános fázist a két kivonattal egyesítve 6,6dibróm-penicillánsavat tartalmazó oldatot kapunk, melyet közvetlenül feldolgozunk a b) műveletben.
b) 6,6-Dibróm-penicillánsav-1,1- dioxid
Az a) műveletből származó diklór-metános 6,6-dibróm-penicillánsav-oldathoz 300 ml vizet, majd cseppenként, 30 perc alatt 105 ml 3n nátrium-hidroxid-oldatot adunk, stabil pH 7,0 eléréséig. A vizes réteget eltávolítjuk és a szerves réteget kétszer 100 ml vízzel extraháljuk. Az egyesített vizes oldatokhoz—5°C-on 59,25 g kálium-permanganátból, 18 ml tömény foszforsavból és 600 ml vízből álló keveréket adunk a perma nganát piros színének megmaradásáig. Az ox dáló keverék hozzáadása 50 percig tart és 500 ml oxidáló keverékre van szükség. Ezután 500 ml etil-acetátot adunk a reakciókeverékhez, majd a pH-t 105 ml 6n sósavoldattal 1,23-ra csökkentjük. Ekkor 10—15 perc alatt, mintegy 10cC-on 250 ml 1 mólos nátrium-hidrogén-szulf.it-oldatot adunk a reakciókeverékhez. A nátrium-hidrogén szulfit-oldat hozzáadása alatt 6n sósavoldattal a pH-t 1,25—1,35 között tartjuk. A vizes fázist nátrium-kloriddal telítjük és a két fázist elválasztjuk. A vizes oldatot további etilacetáttal/2x150 ml/ extraháljuk és az egyesített etil-acetátos oldatokat sóoldattal mossuk és szárítjuk /magnézium-szulfát/. 6,6-Dibróm-penicillársav-l,l-dioxidot tartalmazó etil-acetátos oldatot kapunk.
A 6,6-dibróm-penicillánsav-l,l-dioxidot az oldószer vákuumlepárlása útján izoláljuk. Egy hasonló preparálásból származó, fentiek szerint izolált minta olvadáspontja 201°C /bomlás/.
-511
NMR-spektrum /CDCLa-DMSO-dfi/:
9,35 ’/s, 1H/,
5,30 ,/s, 1H/,
4,42 /s, 1H/,
1,63 ,/s, 3H/ és 1,50 /s, 3H/ ppm,
IR-spektrum /KBr-lemez/: sávok 3846—2500,
1818,
1754,
1342 és
1250—1110 cm-Unél.
c) Penicillánsav-1,1-dioxid
A b) műveletben kapott etil-acetátos 6,6-dibróm-penicillánsav-l,l-dioxid-oldathoz 705 ml telített nátrium-hidrogén-karbonát-oldatot és 8,88 g 5%-os Pd/C katalizátort adunk. A keveréket hidrogénatmoszférában, mintegy 5 kg/cm2 nyomáson, körülbelül 1 óráig rázzuk. A katalizátort szűréssel eltávolítjuk és a szűrlet vizes fázisának pH-ját 6n sósavoldattal 1,2-re állítjuk be. A vizes fázist nátrium-kloriddal telítjük. A rétegeket szétválasztjuk és a vizes fázist etilacetáttal /3x200 ml/ tovább extraháljuk. Az egyesített etil- acetátos oldatokat megszárítjuk /MgSOz,/ és vákuumba bepárolva 33,5 g penicillánsav-1,1-dioxidot kapunk /58%-os kitermelés 6-amino-penicillánsavra vonatkoztatva/. E terméket 600 ml etil-acetátban oldjuk, az oldatot aktív szénnel elszíntelenítjük és az oldószert vákuumban lepároljuk. A terméket hexánnal mossuk. 31,0 g tiszita terméket kapunk.
3. preparálás
N-/Etoxi-karbonil/-amino-metil-penicillinát1,1-dioxid ml Ν,Ν-dimetil-formamidban oldott 615 mg /2,41 millimól/ penicillánsav-1,1-dioxidhoz 215 mg /2,50 millimól/ diizopropil-etil-amint, majd 350 mg /2,54 millimól/ N-/etoxi-karbonil/-amino-metil-kloridot és 20 mg nájtrium-jodidot adunk. A reakciókeveréket 24 óráig környezeti hőmérsékleten keverjük, majd etil-acetáttal és 10%-os vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal hígítjuk. Az etil-acetátos réteget eltávolítjuk és vízzel mossuk. Az etil-acetátos oldatot vízmentes nátrium-szulfáttal szárítva és vákuumban bepárolva a címben megnevezett vegyületet állítjuk elő.
4. preparálás
Megismételjük a 3. preparálást, azzal a különbséggel, hogy az N-/etoxi-karbonil/-aminometil—klorid helyett ekvimoláris mennyiségű N-/metoxi-karbonil/-amino-metil-kloridot, N/izobutil-oxi-karbonil/-amino-metil-kloridot, N/hexil-oxi-karbonil/-amino-metil-kloridot,l- N(metoxi-karbonil)-amino/-etil-kloridot, illetve 1/N- (hexil-oxi -karbonil) -amino/ -etil-kloridot használunk. Ilyen módon a következő vegyületeket kapjuk:
N-/metoxi -karbonil/ -amino-metil-penicillinát1,1-dioxid;
N-/izobutil-oxi-karbonil/-amino -metil-penicillinát-l,l-dioxid;
N-/hexil-oxi-karbonil/-amino -metil-penicillinát1,1-dioxid;
l-/N-(metoxi-karbonil)-amino/-etil -penicillinát1,1-dioxid; és l_/N_(hexil-oxi -karbonil)-amino/-etil -penicillinát-l,l-dioxid.
5. preparálás
Pivaloil-oxi-metil-penicillinát-l,1-dioxid ml Ν,Ν-dimetil-formamidban oldott 0,615 g /2,41 millimól/ penicillánsav-1,1-dioxidhoz 0,215 g /2,50 millimól/ diizopropil-etil-amint, majd 0,365 ml klór-metil-pivalátot adunk. A reakciókeveréket szobahőmérsékleten 24 óráig keverjük, majd etil-acetáttal és vízzel hígítjuk. Az etil-acetátos réteget elválasztjuk, háromszor vízzel és egyszer telített nátrium-klorid-oldattal mossuk. Az etil-acetátos oldatot vízmentes nátrium-szulfáttal megszárítjuk és vákuumban bepároljuk, 103—104 °C-on olvadó, címben megnevezett szilárd terméket kapunk.
NMR-spektrum /CDCL3/ :
1,27/s, 9H/,
1.47 /s, 3H/,
1,62 /s, 3H/,
3,52 /m,2H/,
4.47 /s, 1H/,
4,70 /m, 1H/,
5,73 /d, 1H, J=6,0 Hz/' és 5,96 /d, 1H, J=6,0 Hz/ ppm.
6. preparálás l-/Etoxi-karbonil-oxi/-etil-penicillinát-l,ldioxid
0,654 g penicillánsav-1,1-dioxid, 0,42 ml trietilamin, 0,412 g l-/klór-etil/-etil-karbonát, 0,300 g nátrium-bromid és 3 ml N,N-dimetil-formamid keverékét szobahőmérsékleten 6 napig keverjük. Ezután etil-acetáttal és vízzel hígítjuk és pH-ját 8,5-re állítjuk be. Az etil-acetátos réteget elválasztjuk, háromszor vízzel, egyszer telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, majd vízmentes nátrium-szulfáttal szárítjuk. Az etilacetátot vákuumban lepárolva, 0,390 g címben megnevezett vegyületet kapunk olaj alakjában.
A fenti terméket egy hasonló kísérletből származó hasonló anyag körülbelül azonos mennyiségével egyesítjük. Az egyesített terméket kloroformban oldjuk és 1 ml piridint adunk hozzá. A keveréket éjszakán át szobahőmérsékleten keverjük, majd a kloroformot vákuumban lepároljuk. A maradékot pH 8-on etil-acetáttal és és vízzel összerázzuk. Az elválasztott és megszárított etil-acetátos oldatot vákuumban bepárol-613 va 150 mg címben megnevezett vegyületet kapunk /körülbelül 7% kitermelés/.
IR-spektrum /film/: sávok 1805 és 1763 cm-1 -nél.
NMR-spektrum /CDCL3/:
1,43 /m, Í2H/,
3,47 /m, 2H/,
3,9 ,/q, 2H, J=7,5 Hz/,
4,37' /m, 1H/,
4,63 /m, 1H/ és 6,77 /m, 1H/ ppm.
Példa
Penicillánsav-l,l-dioxid hatása 7—/D—2-(4etil -piperazin-2,3 -dion-1 -karboxamido) -2-(4hidroxi-f enil)-acetamido/-3-/ (metil-5-tetrazolil) tiometil/ -3-dezacetoxi- metil -cefalosporánsav baktériumellenes hatékonyságára.
Külön-külön meghatározzuk a penicillánsav1,1-dioxid /PA-l,l-dioxid/ és a 7—/D—2—(4-etilpiperazin -2,3-dion-l-karboxamido)-2-(4-hidroxifenil)-acetamido/-3-/ (l-metil-5-tetrazolil)-tiometil/-3-dezacetoxi-metil-ceí alosporánsav /T-1551/ minimális gátló koncentrációját /MIC/ 30 rezisztens Escherichia coli törzzsel szemben. Ezeket a MIC-értékeket azután összehasonlítjuk a két vegyület kombinációja után kapott MICértékekkel.
Az eredmények a következők:
<U
UJ
J, * O . <C O 1—·
Η 3 S
T-1551 + PA-1,1dioxid kombináció MIC-értéke
Escherichia coli 30
T-1551 PA-l,l-dioxid 100 50 1,56 1,56
A MIC-értékeket az „Intemacional Collaborative Study on Anltibiotic Sensitivity Testing,, /Ericsson and Sherris, Acta Pathol. Microbiol. Scandinav., Suppl. 217, Section B, 64—68 /1971/ által javasolt módszerrel határozzuk meg, agyszív infúziót tartalmazó agar-táptalajt /„Brain Heart Infusion Agár,,/ használva, melyet beoltunk a fenti baktériumtörzzsel. Standard inokulumként kémcsövekben 18 óráig tartott tenyészet tízszeres hígítását használjuk. A vizsgálandó vegyületből 12 kémcsőből álló felező hígítási sort készítünk, ahol az első kémcsőben a vizsgált anyag kiindulási koncentrációja 200 mcg/ml. A lemezeket 18 óráig 37°C-on inkubáljuk, majd értékeljük. Az értékelésnél nem veszszük figyelembe a magános telepeket. A vizsgált vegyület MIC-értékéül a vegyület azon legkisebb koncentrációját fogadjuk el, amely még a baktérium-növekedés teljes gátlására képes, szabad szemmel való értékelés alapján. A szerkombináció után kapott MIC-értékeket a Barry és Sabath által leírt módszerrel határozzuk meg („Manuel of Clinical Microbiology”/ szerkesztők: Lanette, Spaulding, Truant/, Americal Society fór Microbiology 1974. 2. kiadás).

Claims (4)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás szinergetikus hatású B-laktám antibiotikumot és 2,2-dimetil-penam-3-karbonsav15 1,1-dioxid-származékokat tartalmazó gyógyászati készítmények, előállítására azzal j e 11 e m e zv e , hogy 7—(D—2-(4-etil-piperazin-2,3-dion-lkarboxamido) -2(4-hidroxi -fenil) -acetamido)3-((1 -metil-5 -tetrazolil) -tiometil)-3 -cefem-420 karbonsavat és valamely I általános képletű 2,2dimetil -penam-3-karbonsav -1,1-dioxid-származékot vagy gyógyszerészetileg elfogadható sóját, ahol
    R1 hidrogénatomot vagy 3—8 széna tomszá25 mú alkanoil-oxi-metil-csoportat, 4—9 szénatomszámú l-(alkanoil-oxi-etil-csoportot, 5—10 szénatomszámú 1-metil-l(alkanoil-oxi)-etil-csoportot, 3—6 szénatomszámú alkoxi-karbonil-oxi-metil-cso30 portot, 4—7 szénatomszámú l-(alkoxi-karbonil-oxi)-etil-csoportot, 5—8 szénatomszámú l-metil-l-(alkoxi-karbonil-oxi)etil-csoportot, 3—9 szénatomszámú N-(alkoxi -karbonil) -amino -metil -csoportot,
    35 4—10 szénatomszámú l-(N-(alkoxi-karbonil)-amino)-etil-csoportot, 3-ftalidilcsoportot, 4-krotonolaktonil-csoportot vagy gamma-butirolakton-4-il-csoportot jelent,
    40 1:6 —6:1 arányban és adott esetben egy vagy több gyógyszerészetileg elfogadható hordozóanyagot összekeverünk és gyógyászati készítménnyé alakítunk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosí45 tási módja, azzal jellemezve, hogy olyan I általános képletű vegyületet használunk, ahol R1 hidrogénatomot jelent.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy olyan I álta50 lários képletű vegyületet használunk, ahol R1 piva’oil-oxi-metil-csoportot jelent.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy olyan I általáros képletű vegyületet használunk, aholR1 155 (etoxi-karbonil-oxi)-etil-csopontot jelent.
HUPI000695 1978-11-27 1979-11-23 Eljárás beta-laktám antibiotikumot és 2,2-dimetil-penam-3- -karbonsav-l,l-dioxid-származékokat tartalmazó gyógyászati készítmények előállítására HU180921B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US96376378A 1978-11-27 1978-11-27

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU180921B true HU180921B (hu) 1983-05-30

Family

ID=25507666

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUPI000695 HU180921B (hu) 1978-11-27 1979-11-23 Eljárás beta-laktám antibiotikumot és 2,2-dimetil-penam-3- -karbonsav-l,l-dioxid-származékokat tartalmazó gyógyászati készítmények előállítására

Country Status (3)

Country Link
HU (1) HU180921B (hu)
MW (1) MW3479A1 (hu)
ZA (1) ZA793092B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
MW3479A1 (en) 1981-09-09
ZA793092B (en) 1980-06-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4234579A (en) Penicillanic acid 1,1-dioxides as β-lactamase inhibitors
FI66003C (fi) Analogifoerfarande foer framstaellning av en terapeutiskt anvaendbar penicillansyra-1,1-dioxid och derivat daerav
CA2121324C (en) Cephalosporin derivatives
GB2044255A (en) Penicillin derivatives
IE51028B1 (en) Derivatives of 6beta-hydroxyalkylpenicillanic acids as beta-lactamase inhibitors
US4276285A (en) Combinations of penicillanic acid 1,1-dioxide with 7-(D-2-[4-ethylpiperazin-2,3-dione-1-carboxamido]-2-[4-hydroxyphenyl]acetamido)-3-([1-methyl-5-tetrazolyl]thiomethyl)-3-desacetoxymethylcephalosporanic acid
CA1150242A (en) ACETOXYMETHYL PENAM COMPOUNDS AS .beta.-LACTAMASE INHIBITORS
EP0008917B1 (en) Penam-3-carboxylic acid 1,1-dioxides, process for their preparation and pharmaceutical compositions
EP0181702B1 (en) 6-substituted penicillanic acid 1,1-dioxide compounds
US4260598A (en) Method for increasing antibacterial effectiveness of a β-lactam antibiotic
PL139272B1 (en) Method of obtaining derivatives of 2-beta-carboxy-2-alpha-methyl-/5r/-penamo-3-alpha-carboxylic acid 1,1-dioxides
HU180921B (hu) Eljárás beta-laktám antibiotikumot és 2,2-dimetil-penam-3- -karbonsav-l,l-dioxid-származékokat tartalmazó gyógyászati készítmények előállítására
EP0002927B1 (en) Penicillanic acid derivatives, processes for their preparation and pharmaceutical compositions containing them
US4613462A (en) 6-substituted penicillanic acid 1,1-dioxide compounds
KR820000740B1 (ko) 페니실란산 1, 1-디옥사이드의 제조방법
KR810002025B1 (ko) 페니실란산 1, 1-디옥사이드의 제조방법
CA1129773A (en) PENICILLANIC ACID 1,1-DIOXIDES AS .beta.-LACTAMASE INHIBITORS
NZ199601A (en) Coadministration of a cephalosporin derivative and a penicillin
NZ199608A (en) Administering penicillanic acid 1,1-dioxides with beta-lactam antibiotics
JPH0534336B2 (hu)
DD208808A5 (de) Verfahren zur herstellung von beta-lactamase hemmenden 2-beta-substituierten 2-alpha-methyl-(5r)penam-3-alpha-carbonsaeure-1,1-dioxiden

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628