HU180907B - Áztatva öntöző berendezés járvauzemelő öntözőgépekhez. - Google Patents
Áztatva öntöző berendezés járvauzemelő öntözőgépekhez. Download PDFInfo
- Publication number
- HU180907B HU180907B HUOO000259A HU180907B HU 180907 B HU180907 B HU 180907B HU OO000259 A HUOO000259 A HU OO000259A HU 180907 B HU180907 B HU 180907B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- irrigation
- water
- soil
- outlets
- walk
- Prior art date
Links
Landscapes
- Fertilizing (AREA)
- Soil Working Implements (AREA)
Description
A találmány tárgya: szántóföldi növények, nagy területen fekvő kapásnövények, gyümölcsösök vagy hasonlók öntözővízzel való ellátására szolgáló áztatva öntöző gépre vonatkozik, melynek járvauzemelő számyvezetéke van.
A talaj természetes nedvességtartalmának szabályozott módon való pótlására különböző öntözőgépek ismeretesek és terjedtek el a gyakorlatban, melyek rendszerüket tekintve mobilok vagy helyhez kötöttek, a víz kijuttatását tekintve pedig esőztető vagy talajra adagoló rendszerűek.
A mobil rendszerű esőztető öntözésnél az öntöző folyadék 10 nyomás alatt, viszonylag nagy magasságból, nagy cseppekben jut a talajra. A csapadék öntöző hatását a cseppek nagysága, intenzitása és egyenletessége határozza meg.
A gyakorlat, a tapasztalat azt mutatta, hogy a porlasztóit vagy sugárban kiadagolt víz a talaj szerkezetét károsan tö- 15 möriti, aminek eredményeként a talaj szerkezete megváltozik, vízfelvevő képessége csökken. A talajfelszín pórusainak eltömődése eredményeként a talaj eliszaposodik, felületi víz, vagy tócsa keletkezik. Mindez azzal jár, hogy egyszeri öntözéssel a növények által igényelt és szükséges vízmennyiség a 20 mélyebb talajrétegekbe, a gyökerekhez nem vihető be. Hátránya továbbá a párolgással járó tetemes vízveszteség, a szeles időben való öntözéskor a csapadék egyenetlen eloszlása, a növényzetben keletkező kimosódásos kár, meleg időben a növényzet hirtelen lehűtése, vagy éppen kedvező időjáráskor a mikroklímában beálló gyors lehűlés stb.
A helyhez kötött rendszerek élőmunka igényesek, helyük egy-egy termelési perióduson belül nem változtatható, ugyanakkor akadályozzák a munkagépek üzemeltetését a beépített szerkezetek, vezetékek stb.
->07
Az említett vízkijuttató megoldások hátrányait küszöböli ki részben, illetve előnyeinek egyesítését célozza a 171 321 ljsz. magyar szabadalmi leírásban ismertetett, mezőgazdasági kultúrák felületi öntözésére szolgáló járvaüzemelö öntöző 5 számyvezeték, mely szerint a víz alacsony nyomáson jut ki a talajra. A kijuttatott öntözővíz a talajt nem tömöríti, tócsásodást nem idéz elő, amennyiben az említett berendezés haladási sebessége megfelelő.
E berendezés használata során kitűnt, hogy alkalmazása korlátozott, egy-egy öntözendő területen a talajra a szükséges vízmennyiség kijuttatása problematikus. Ugyanis a tömlők éppen a kiteijedt levélzettel rendelkező növényi kultúrák sorközeiéhez, vagy az egyedi növények tövéhez nem tudják a megfelelő vízmennyiséget szolgáltatni, mivel a tömlők mozgatása a növényzet károsítása nélkül a tövektől vagy soroktól megfelelő távolságban, a növények űrszelvénye között lehetséges. További probléma az is, hogy a növények vízhez való juttatása nem egyenletes és gazdaságtalan, mert éppen a gyökérzónába jut a legkevesebb víz.
A találmány célja olyan áztatva öntöző berendezés kifejlesztése, és járvaüzemelö számyvezetékhez való csatlakoztatása, amely a mezőgazdasági szántóföldi növények, kerti kultúrák, gyümölcsösök, stb. áztatva öntözését egyaránt képes hatékonyan, gyorsan, a talajszemcsék tömörítése és a 25 növényzet károsítása nélkül elvégezni, ugyanakkor takarékos vízfelhasználást biztosít.
A találmány feladata a kitűzött cél megvalósítására olyan áztatva öntöző berendezés létrehozása, mely egyidejűleg több helyen rendelkezik vízkiömlő nyílással és mindenben 30 kielégíti az agronómiái követelményeket és igényeket.
-1180907
A kitűzött célnak megfelelően a találmány áztatva öntöző berendezés mobil rendszerű öntözőgépekhez, melynek járvaüzemelő szárnyvezetéke oly módon van kialakítva, hogy a szabad vízfolyás biztosítására kifolyás-szabályozó van közbeiktatva a vízkijuttató helyek elé. A berendezésnek talajközeiben egy vagy több, talajt érintő flexibilis tömlője, vagy merev csőtagja van, melyek az öntöző folyadék kijuttatására célszerűen vízkijuttató helyek útján a növényi kultúra sajátosságaihoz alkalmazkodó öntözőelemekkel vannak ellátva. Az öntözőelemek az öntözőgép haladási irányát tekintve egymás mögött, vagy egymás mellett kiömlő nyílásokkal rendelkeznek.
A találmány szerinti öntözőberendezés előnyös kiviteli alakjának ismérve, hogy a vízkijuttató helyekhez csatlakoztatott, kiömlő nyílásokkal ellátott merev csőtagok és/vagy flexibilis tömlők maguk is öntözőelemek. Az előbbiek „U” alakú öntözőtestekkel bírnak.
A további előnyös kiviteli alak meghatározója, hogy a merev csőtagok, vagy a talajt érintő flexibilis tömlők öntözőelemei előnyösen egymásba illeszthető csőtagok, amelyeken kiömlőnyílások vannak. A kiömlőnyílások célszerűen az öntözőgép haladási iránya felé növekvő átmérőjű furatok.
A kiömlőnyílások keresztmetszete a számyvezeték keresztmetszetének célszerűen egyhuszada vagy annál kisebb.
A találmány szerinti öntözőberendezés szerkezeti előnye, hogy a különböző növésű és vetési rendszerű kultúrákhoz az öntözőelemek alkalmasan kialakíthatók, vagy megválaszthatok.
Agronómiái és technológiai előnye pedig abban nyilvánul meg, hogy közvetlenül az öntözendő növény közelében, kis magasságból, vagy a talajon fekvő rendszerből jut ki a víz, így dinamikai ütőhatások által okozott talajerózióval, vagy a növényi részekben — pl. virágzat, fiatal hajtás, levél, termés stb. — károsodással számolni nem kell. Ily módon a találmány szerinti öntözőberendezéssel az öntözés az ismerteknél kedvezőbb és hatékonyabb még az olyan növényi kultúráknál is, amelyeknek öntözővízzel való ellátása nehezen volt megvalósítható.
A találmány kiviteli alakját rajzok alapján ismertetjük, ahol az
1. ábra adott talaj vízelnyelési görbéjét, a
2. ábra a talaj adott pontjában az öntözés intenzitásának időbeli változását mutatja, a
3. ábra a talajon fekvő flexibilis tömlőt csőszakaszokból álló elemekkel mutatja, a
4. ábra merev csőtagból álló öntözőelem elrendezése, az
5. ábra flexibilis tömlőt, mint öntözöelemet mutatja, a
6. ábra merev csőtagból álló öntözőelemet szemléltet, a
7. ábra több vízkijuttató hellyel ellátott merev csőtagot mutat, végül a
8. ábra merev csőtaghoz kapcsolt, több kiömlőnyílással ellátott öntözőelemet szemléltet.
Az 1. ábrán megismerhető görbe egy adott talaj vízfelvételét mutatja. A vízkijuttatás olyan flexibilis tömlővel történt, amely egyben vízkijuttató elem is. A grafikonról leolvasható, hogy a vízkijuttatás 60 mm volt, a vízborítás gyakorlatilag két óra időtartamot vett igénybe, mely alatt tócsásodás, vagy elfolyás nem keletkezett, a vízkijuttatás a talaj vízelnyelésének függvényeként történt.
A 2. ábra az 1. ábra szerinti talaj egy pontján az öntözésintenzitás időbeli lefolyását szemlélteti. A talaj vízelnyelési görbéjének és az öntözés intenzitásának ismeretére az öntözőgép haladási sebességének megválasztása, az elfolyás nélküli vízborítás időtartamának megállapítása céljából van szükség. Az ábra szemlélteti, hogy a tervezett 60 mm-es vízborítás gyakorlatilag megszakításokkal érhető el. A megszakításokat úgy biztosítjuk, hogy a vízkijuttatási helyek között kiömlőnyílások nélküli szakaszok is be vannak iktatva, így a talaj a vizet be tudja fogadni elfolyás és tócsásodás nélkül. Adott esetben tehát az öntözőgép haladási sebessége, a tervezett vízborítás elfolyás nélküli biztosítása és a vízkijuttatás során beiktatott megszakítások között szoros az összefüggés, amit empirikus úton is meg lehet figyelni és a gép haladási sebességét, a vízkijuttatás intenzitását vagy az elemek megválasztását az optimálisra lehet alakítani.
A 3. ábra szerint az 1 járvaüzemelő számyvezetékhez 2 kifolyás-szabályozó közbeiktatásával a talajt érintő 7 flexibilis tömlő van csatlakoztatva. A 7 flexibilis tömlő 4 vízkijuttató helyéhez 8 csőtagokból álló 5 öntözőelem tartozik. Az öntözővíz kijuttatása a 8 csőtagok számának növelésével vagy csökkentésével állítható be a kívánt értékre.
Minthogy a 8 csőtagokon levő 6 kiömlőnyílások száma, sűrűsége változhat, ill. eltérő lehet, ez további szabályozási lehetőséget ad és az öntözés a talajtani, domborzati és növényboritottsági állapot függvényében igen érzékenyen beállítható.
A 8 csőtagokon a 6 kiömlőnyílások átmérője a nyíllal jelzett haladási irányban nő, így a legtöbb öntözővíz a még száraz talajra jut. A 6 kiömlőnyílásokon kijutó öntözőfolyadék szabad kifolyású. A 6 kiömlőnyílások átmérője a tapasztalat szerint általában akkor kedvező, ha azok az 1 járvaüzemelő szárnyvezeték átmérőjének egyhuszad részénél nem nagyobbak.
A 3. ábra szerinti kiviteli alak megfigyelések szerint a sűrű sorú szántóföldi kultúrák vízellátásánál volt előnyös.
A 4. ábra szerinti kiviteli alaknál az öntözőberendezés 3 merev csötagjai szintén a 2 kifolyás-szabályozó közbeiktatásával csatlakoznak az 1 járvaüzemelő számyvezetékhez. A 3 merev csőtagok 4 vízkijuttató helyei 6 kiömlő nyílásokkal ellátott közös, egyenes csőszakaszokból álló 5 öntözőelemekhez kapcsolódnak. Az így kialakított 5 öntözőelem talajközeiben való öntözésre, kis növésű, egységes növénykultúrák, mint pl. rétek, legelők növényzete, használható előnyösen.
Az 5. ábrán és 6. ábrán szemléltetett kiviteli alakok a találmány szerinti öntözőberendezés olyan megoldásai, melynél a 7 flexibilis tömlő, vagy a 3 merev csötag 2 kifolyás szabályozón keresztül az 1 járvaüzemelő számyvezetéktől kapják az öntözőfolyadékot és maguk is 5 öntözőelemet képeznek, mégpedig oly módon, hogy a 4 vízkijuttató hely maga a 2 kifolyásszabályozó szabályozott oldala. A 7 flexibilis tömlő talajt érintő része 6 kiömlő nyílásokat képező furatokkal van ellátva, míg a 6. ábra szerinti kivitelnél függőleges helyzetű 3 merev csőtag képes sorköznyi egységet „U” alak formában, melynél a talajjal megközelítően párhuzamos rész van 6 kiömlő nyílásokkal ellátva.
A 7. ábrán bemutatott kiviteli alak 3 merev csőtagja több 4 vízkijuttató hellyel rendelkezik, melyekhez hosszabb szárral bíró, merev vagy flexibilis 5 öntözőelemek csatlakoznak és ugyancsak 6 kiömlő nyílásokkal varinak ellátva.
A 8. ábrán bemutatott kiviteli alak függőlegesen elrendezett 3 merev csőtagot szemléltet, melynek 4 vízkijuttató helyéhez gömbsüveg alakú, több 6 kiömlőnyílással ellátott 5 öntözőelem van csatlakoztatva. Az egyes 5 öntözőelemeken képezett 6 kiömlőnyílások mérete célszerűen azonos, ugyanis az időegység alatt kibocsátott öntözővíz mennyisége az 1 járvaüzemelő számyvezetéktől távolabb a nyomásesés következtében csökken és így a 6 kiömlőnyílásoknak helyes méretmegválasztásával lehet elérni, hogy a talaj víztelítődé-2180907 sének függvényében jusson víz a talajra olyan esetben, amikor az 5 öntözöelemek egymás mögött vannak elrendezve.
A találmány szerinti öntözőberendezés előnye, hogy üzemelése egyszerű, különösebb karbantartást, kezelést nem igényel. Alkalmazásával a talaj vízelnyelési képességének, a domborzat és a növényborítás ismeretének függvényében a mindenkori öntözővíz-szükségletek kielégítését biztosíthatjuk.
A találmány szerinti öntözőberendezés további előnye, hogy az ismert járvaüzemelő öntözőgépekhez adaptálható, 10 így azok többcélúvá válnak, használati értékük megnő.
A találmány szerinti öntözőberendezés használati előnyei abban foglalhatók össze, hogy alkalmazásával kiküszöbölhető a klimatikus viszonyokra visszavezethető hátrányok zöme, az öntözött sáv szélessége gazdaságosan és víztakarékosán kiterjeszthető. Használható olyan növényi kultúrák vízellátásában, ahol eddig az öntözés nem, vagy kis eredménnyel volt megvalósítható, ugyanakkor az öntözendő kultúmövényzet a taposástól nem szenved kárt. A kijuttatott öntözőfolyadék mennyisége a talajszerkezettől függően az előre megválasztott értéken tartható, ily módon jelentős energia takarítható meg, illetve a kijuttatott folyadék a talajszerkezet károsítása nélkül a gazdanövényekhez kerül.
Claims (4)
- Szabadalmi igénypontok1. Áztatva öntöző berendezés mobil rendszerű öntözőgépekhez, melynek járvaüzemelő számyvezetéke van, azzal jellemezve, hogy a járvaüzemelő számyvezetékhez (1) a szabad vízkifolyás biztosítására kifolyás-szabályozó (2) közbeiktatásával a talajt megközelítő egy vagy több merev csőtag (3) és/vagy egy vagy több talajt érintő flexibilis tömlő (7) van csatlakoztatva, melyekhez az öntözőfolyadék kijuttatására 5 előnyösen vízkijuttató hely (4) tartozik, jellemezve továbbá azzal, hogy a növényi kultúra sajátosságaihoz igazodó öntözőelemei (5) vannak, melyek a gép haladási irányát tekintve egymás mögött és/vagy egymás mellett vannak elrendezve és kiömlőnyílásokkal (6) bírnak.
- 2. Az 1. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a kifolyás szabályozóhoz (2) közvetve vagy közvetlenül csatlakoztatott, kiömlőnyílásokkal (6) ellátott merev csőtagok (3) és/vagy flexibilis tömlők (7) talajt érintő15 en vannak egymás mellett elrendezve, míg a merev csőtagok (3) a sorköznek megfelelő, egymás mellett vagy egymás mögött kialakított „U” alakú öntözőelemekkel (5) vannak ellátva.
- 3. Az 1. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal20 jellemezve, hogy a merev csőtagok (3) vagy a talajt érintő flexibilis tömlők (7) vízkijuttató helye(i)hez (4) csatlakoztatott öntözőelemek (5) előnyösen egymásba illeszkedő csőtagok (8), melyeknek kiömlő nyílásai (6) a csőtagok (8) falában levő, a gép haladási iránya felé célszerűen növekvő 25 átmérőjű furatok.
- 4. Az 1. igénypont szerinti öntözőberendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az öntözőelemek (5) kiömlőnyílásainak (6) keresztmetszete a járvaüzemelő szárnyvezeték (1) keresztmetszetének legfeljebb egyhuszad része, vagy annál30 kisebb.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HUOO000259 HU180907B (hu) | 1979-04-09 | 1979-04-09 | Áztatva öntöző berendezés járvauzemelő öntözőgépekhez. |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HUOO000259 HU180907B (hu) | 1979-04-09 | 1979-04-09 | Áztatva öntöző berendezés járvauzemelő öntözőgépekhez. |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU180907B true HU180907B (hu) | 1983-05-30 |
Family
ID=11000328
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HUOO000259 HU180907B (hu) | 1979-04-09 | 1979-04-09 | Áztatva öntöző berendezés járvauzemelő öntözőgépekhez. |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
HU (1) | HU180907B (hu) |
-
1979
- 1979-04-09 HU HUOO000259 patent/HU180907B/hu not_active IP Right Cessation
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US3302323A (en) | Plant treatment system | |
Heller et al. | Trickle irrigation | |
Camp et al. | Irrigation systems, subsurface drip | |
WO2013138881A1 (pt) | Sistemas de irrigações aplicados no cultivo de algodão e trigo | |
US20050135880A1 (en) | Root zone injection surface irrigation system | |
US4660775A (en) | Means for seeding through a center pivot irrigation system | |
Singh et al. | Micro-irrigation | |
US4359297A (en) | Dike irrigation | |
US11818989B2 (en) | Irrigation device for promoting deep root growth of a plant | |
HU180907B (hu) | Áztatva öntöző berendezés járvauzemelő öntözőgépekhez. | |
Howell | Drops of life in the history of irrigation | |
WO2019112458A1 (ru) | Система создания микроклимата в садах и виноградниках | |
Farooq et al. | Increase Water Use Efficiency through Micro-Irrigation | |
Fayed | Drip Irrigation Technology: Principles, Design, and Evaluation | |
Varshney | Modern methods of irrigation | |
Khairy et al. | DESIGN AND EVALUATION OF MOBILE DRIP IRRIGATION SYSTEM | |
JPH0837955A (ja) | 液体散布装置の散液部 | |
Trout et al. | On‐farm system design and operation and land management | |
Molaei et al. | Mobile drip irrigation (MDI) | |
WO2013138878A1 (pt) | Sistemas de irrigações aplicados no cultivo de milho e soja | |
SU854325A1 (ru) | Способ орошени сельскохоз йственных культур | |
CN204070009U (zh) | 根灌节水温控数字信号装置 | |
Ali et al. | Water application methods | |
RU2818365C1 (ru) | Способ капельного орошения мелкосемянных культур и устройство для его осуществления | |
JP2832733B2 (ja) | 園芸用多目的走行台車及び該走行台車の走行レール支持ブロック |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HU90 | Patent valid on 900628 | ||
HPC4 | Succession in title of patentee |
Owner name: VIZEPITOE TROSZT,HU |
|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |