HU180424B - Process for preparing benzoic acid anhydride - Google Patents
Process for preparing benzoic acid anhydride Download PDFInfo
- Publication number
- HU180424B HU180424B HU79BA3837A HUBA003837A HU180424B HU 180424 B HU180424 B HU 180424B HU 79BA3837 A HU79BA3837 A HU 79BA3837A HU BA003837 A HUBA003837 A HU BA003837A HU 180424 B HU180424 B HU 180424B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- benzoic acid
- process according
- reaction
- trichloride
- benzo
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07C—ACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
- C07C51/00—Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
- C07C51/54—Preparation of carboxylic acid anhydrides
- C07C51/56—Preparation of carboxylic acid anhydrides from organic acids, their salts, their esters or their halides, e.g. by carboxylation
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
Description
BAYET AKTIENGESELLSCHAFT, Leverkusen, Bayerwerk, Német Szövetségi Köztársaság.
Eljárás benzoesavanhidrid előállítására
A találmány tárgya eljárás benzoesavanhidrid előállítására benzo-trikloridból és benzoesavból.
Ismert benzoesavanhidrid előállítása benzotrikloridból nátrium-benzonáttal 160—170 °C hőmérsékleten (368 340. számú német szövetségi 5 köztársaságbeli szabadalmi leírás, 4. példa).
Ennek az eljárásnak a hátránya, hogy a reakció után a benzoesavanhidridet el kell választani a keletkező sótól. A benzoesavanhidridnek a sótól való elválasztása műszaki szempontból problémákat jelent, mivel a só finom eloszlású, nehezen szűrhető formában válik ki.
Benzoesavaknak desztillációval történő elválasztása sem gazdaságos, mivel a desztillációt mintegy 200 °C hőmérsékleten kell végrehajtani, és a desztillációs gőzökben jelenlevő, korróziós hatású sók miatt a desztillációt speciális berendezésekben kell elvégezni.
Ugyancsak gazdaságtalan a reakcióelegy extrakciója benzoesavanhidrid kinyerése céljából, mivel ehhez további berendezések szükségesek, valamint nagy mennyiségű oldószert kell felhasználni. Az extraktumot el kell választani a sótól, minek következtében a fent említett problémák lépnek fel. 25
Meglepő módon azt tapasztaltuk, hogy a benzoesavanhidrid előállítható, ha a benzo-trikloridot mintegy 1:2 és mintegy 1:3 közötti mólarányban benzoesawal reagáltatjuk, mintegy 100—200 °C hőmérsékleten. 30
A találmány szerinti eljárás előnyös foganatosítási módjánál a benzo-triklorid és benzoesav mólaránya mintegy 1:2,5. Az átalakulás mintegy 140—180 °C hőmérsékleten megy végbe.
A reakció befejezése után a benzoesavanhidridet az átalakulatlan benzoesavtól és benzo-trikloridtól, valamint a melléktermékként keletkező kis mennyiségű benzoil-kloridtól mintegy 120— 200 °C előnyösen 140—180 °C hőmérsékleten, 10 mintegy 10—200 mbar, előnyösen 20—100 mbar nyomáson desztillációval választjuk el.
A desztilláció során a benzoesavanhidrid mint magas forráspontú termék, a desztillációs edényig ben tiszta formában (> 98 %-os tisztaság) desztillációs maradékként található meg. A desztillációva’ elválasztott reakcióelegyet — mely benzoesavból, benzo-trikloridból és benzoil-kloridból áll — visszavezetjük és hozzáadjuk a kiindu2θ lási reskcióelegyhez — azaz az újonnan bevezetett komponensekhez. így a bevitt komponensek teljesen átalakulnak és közel kvantitatív benzoe: avanhidrid-kitermelés érhető el.
A reakció meggyorsítása és az átalakulás teljessé tétele érdekében inért gázt vezetünk be a reakció űegybe. Általában úgy járunk el, hogy az inért gáz mennyiségét a bevezetés során fokozatosan növeljük. Az inért gáz végső mennyisége 2—10-szerese, előnyösen 4—8-szorosa a kiindulás: inért gáz mennyiségének. Az inért gáz bevezetésével egyidejűleg a reakció hőmérsékletét 120 °C-ról fokozatosan 180 °C-ra növeljük.
Inért gázként előnyösen nitrogént alkalmazunk.
A reakcióelegybe bevezetett inért gáz mennyisége a bevitt anyagok mennyiségétől és a reaktor méreteitől függ, és általában mintegy 1—10 m3, előnyösen 3—8 m3, óránként 1 m3 reakciótérfogatra számítva.
Hasonló hatást — azaz a reakció gyorsulását és az átalakulás teljessé válását — érhetünk el, ha inért gáz bevezetése helyett inért szerves oldószert adunk a reakcióelegyhez. Az inért szerves oldószert előnyösen nem a reakció kezdetén, hanem csak mintegy 60%-os átalakulás elérése és az első erős hidrogén-klorid-fejlődés befejeződése után adagoljuk. Az inért szerves oldószert célszerű részletekben vagy folyamatosan adagolni a reakcióelegyhez úgy, hogy a reakcióelegy az iszap hőmérsékletének mintegy 150— 180 °C hőmérsékleten való tartása esetén állandóan visszafolyás közben forrjon.
Inért szerves oldószerként olyan oldószereket alkalmazunk, melyek a reakció feltételei között elpárologtathatok.
Így például alkalmazhatók — adott esetben halogénatommal és/vagy 1—10 szénatomos, előnyösen 1—8 szénatomos alkil-csoporttal egyszeresen vagy többszörösen helyettesített — legfeljebb 12 szénatomos, előnyösen legfeljebb 8 szénatomos alifás, cikloalifás, aralifás vagy aromás szénhidrogének.
Halogénekként megemlítjük a következőket: fluor, klór, bróm; előnyös a fluor és klór.
Az — adott esetben helyettesített ·— alifás szénhidrogénekként megemlítjük a következőket :
pentán, hexán, heptán, diklór-metán, triklór-metán, tetraklór-metán, 1,2-diklór-etán, 1,1,1-triklór-etén, 1,1,2-triklór-etilén, 1,2-diklór-bután; előnyös a hexán.
Az —/'adott esetben helyettesített — cikloalifás szénhidrogénekként megemlítjük a következőket:
ciklohexán, metil-ciklohexán; előnyös a ciklohexán.
Az — adott esetben helyettesített — aralifás szénhidrogénekként megemlítjük a következőket:
toluol, xilol, trimetil-benzol, etil-benzol; előnyös a toluol.
Az — adott esetben helyettesített — aromás szénhidrogénekként megemlítjük a következőket:
benzol, fluor-benzol, klór-benzol, 1,2-diklórbenzol, l-klór-toluol; előnyös a klór-benzol.
A találmány szerinti eljárásban inért szerves oldószerként előnyösen klórozott alifás vagy aromás szénhidrogéneket — mint diklór-metán, klór-benzol, diklór-benzol — alkalmazunk.
Az inért szerves oldószereket adhatjuk önmagukban vagy egymással keverve a reakcióelegyhez. Lehetséges az is, hogy a reakcióelegybe, melyhez előzőleg inért szerves oldószert adtunk, inért gázt is bevezetünk.
Az adagolt inért szerves oldószer mennyisége az oldószer minőségétől függ, és előkísérletekkel könnyen meghatározható.
A reakció gyorsulását gyenge vákuum alkalmazásával is elérhetjük. Általában 700—380, előnyösen 500—400 torr nyomáson dolgozunk.
A találmány szerinti eljárást végrehajthatjuk szakaszosan vagy folyamatosan.
A találmány szerinti eljárás egyik előnyős foganatosítási módjánál benzo-trikloridot és benzoesavat 1:2,5 mólarányban keverövel ellátott tartályban keverés közben mintegy 140—150 °C hőmérsékletre történő melegítés közben reagáltatunk. A felfűtés sebességét úgy választjuk meg, hogy a hidrogén-klorid fejlődése egyenletes és a reakció vége felé gyengébb legyen. Az első hidrogén-klorid-fejlődés befejeződése után nitrogéngázt vezetünk be a reakcióelegybe. Általában úgy jártunk el, hogy a nitrogéngáz menynyiségét a bevezetés során fokozatosan növeljük. A nitrogéngáz végső mennyisége a kiindulási mennyiség 2—10-szerese lehet.
Amikor a bevitt benzo-trikloridra számítva 2,5 mól hidrogén-klorid felszabadult, a reakciót megszakítjuk. Ezt követően a reakcióelegyet vákuumban mintegy 20—100 mbar nyomáson és mintegy 140—180 °C hőmérsékleten ledesztilláljuk. Ennek során az átalakulatlan benzoesavat a visszamaradó benzo-trikloriddal és benzoilkloriddal együtt elválasztjuk a benzoesavanhidridtől, mely tiszta formában marad vissza.
A találmány szerinti eljárással benzo-trikloridból és benzoesavból előállított benzoesavanhidrid nyers ledesztillálatlan állapotban is nagy íisztaságú (> 98%-os tisztaságú), közel színtelen rnyag. A kitermelés az elméleti kitermelés 95n/o-a (a benzo-triikloridra vonatkoztatva). A benzoesavanhidrid 1%-nál kevesebb benzoesavat és C,2°/o-nál kevesebb benzoil-kloridot tartalmaz (a C,05%-nál kisebb elszappanosítható klórtartalomból számítjuk).
A találmány szerinti eljárás előnye mindenekelőtt, hogy a benzo-triklorid benzoesavanhidriddé való átalakulása csaknem kvantitatív, valamint az, hogy a benzoesavanhidrid — előzetes desztilláció nélkül — nagy tisztasággal állítható e'.ő.
A találmány szerinti eljárás további előnye, hogy nem szükségesek drága speciális berendezések a benzoesavanhidrid elválasztásához, mivel a találmány szerinti eljárásban az átalakuló tlan kiindulási anyagokat elválasztjuk a benzoesavanhidridtől.
A benzoesavanhidrid például értékes közbenső termék benzoil-cianid előállításánál — melyet például hidrogén-cianiddal állíthatunk elő —, melyből növényvédő szerek állíthatók elő (2 224 161. számú német szöövetségi köztársaságban közrebocsátási irat).
A találmány szerinti eljárást az alábbi kiviteli példákkal mutatjuk be közelebbről, anélkül azonban, hogy eljárásunkat bármilyen szempontból azokra korlátoznánk.
1. példa
Zománcozott, fűthető és hűthető, 1 m3 űrtartalmú, megfelelő üvegből készült desztillációs berendezéssel és keverővei ellátott tartályba beviszünk mintegy 500 kg benzoesavat (4,10 mól) és mintegy 320 kg benzo-trikloridot (1,64 mól), majd 140—150 °C hőmérsékletre melegítjük. A felfűtés sebességét a hidrogén-klorid fejlődéséhez igazítjuk. Mintegy 5 óráig tart. A távozó hidrogén-kloridot sósav előállítása céljából megfelelő abszorpciós berendezésbe vezetjük.
A következő bevitt anyagmennyiséghez hozzáadjuk az előző — 200—300 kg, mintegy 10— 30% benzo-trikloridból, mintegy 50—80% benzoil-kloridból és mintegy 5—10% benzoesavból álló — desztillátumot. Az újonnan bevitt anyagmennyiséggel annyi benzoesavat és benzo-trikloridot viszünk be, hogy a benzoesav és a benzotriklorid mólaránya 1:2,5 legyen. Feltételezzük azt, hogy az előző desztillátum klórtartalma kizárólag a benzo-trikloridból származik.
Mintegy 140 °C hőmérsékleten 3—4 óra reakcióidő elteltével a hidrogén-klorid-fejlődés lassul. Bemerülő csövön keresztül nitrogéngázt fújunk be. A nitrogéngáz mennyisége kezdetben mintegy 1 m3/óra, és mennyiségét 5 óra alatt 5 m3/óra értékre növeljük.
percen belül a hidrogén-klorid fő mennyisége felszabadul. A reakció lefutását analitikailag követjük. A reakciót akkor szakítjuk meg, amikor a bevitt benzo-trikloridra vonatkoztatva legalább 2,5 mól hidrogén-klorid szabadult fel.
Miután a reakciót megszakítottuk, a benzoesavanhidridet 140—180 °C hőmérsékleten, 20— 100 mbar nyomáson desztillációval elválasztjuk az átalakulatlan benzoesavtól és benzo-trikloridtól, valamint a melléktermékként keletkezett benzoil-kloridtól. A benzoesavanhidrid ennek során, mint magas forráspontú anyag a desztillációs edényben desztillációs maradékként található meg, tiszta alakban (> 98%-os tisztaság). Az egész elválasztott desztillációs keveréket — mely benzoesavból, benzo-trikloridból és benzoil-kloridból áll — mint előbb említettük, viszszavezetjük és hozzáadjuk az újonnan bevitt anyagmennyiséghez.
A fentiek szerint ismételve, 16 újonnan bevitt anyagmennyiséghez 5198 kg benzo-trikloridot és 8806 kg benzoesavat használunk fel és így 10 376 kg benzoesavanhidridet kapunk a desztillációs maradékban, melynek tisztasága 98% feletti.
Melléktermékként 844 kg desztillátumot (előpárlat) távolítunk el, mely a mintegy 30%-os kloridtartalma alapján a (benzo-trikloridra vonatkoztatva) 465 benzo-trikloridnak és 379 kg benzoesavnak felel meg. A bevitt anyagmennyiség megfelelő korrekciójával a benzo-trikloridra vonatkoztatott kitermelés az elméleti érték 95%-a, a benzoesavra vonatkoztatott kitermelés az elméleti érték 100%-a.
2. példa
1-es, háromnyakú keverővei, csepegtető tölcsérrel és (megfelelő laboratóriumi mérlegre felerősített) visszafolyó kondenzálóedénnyel ellá tott lombikba beviszünk 391 g benzo-trikloridot (2 mól) és 610 g benzoesavat (5 mól). A reakció lefutását a hidrogén-klorid fejlődés következtében létrejövő súlyveszteséggel követjük. 100%os átalakulásnak 182,5 g súly veszteség felel meg.
A következő összehasonlító kísérleteket hajtjuk végre:
1) nitrogéngáz bevezetése nélküli reakció,
2) nitrogéngáz bevezetésével végrehajtott reakció,
3) klór-benzol adagolásával végrehajtott reakció (3 óra reakcióidő után fokozatosan, részletekben adagolunk összesen 193 g klórbenzolt).
A súlyveszteség alapján számított idő — átalakulás görbét a mellékelt ábra tartalmazza.
A kísérletek alapján látható, hogy a klór-benzol adagolása a nitrogéngáz bevezetésével elért hatáshoz képest jobban megrövidíti a reakcióidőt, az átalakulást pedig növeli. A klór-benzolt előnyösen nem a reakció kezdetén, hanem csak 2/3 részben történő átalakulás után adagoljuk, több részletben úgy, hogy a reakcióelegy az iszapnak mintegy 180 °C hőmérséklete esetén visszafolyás közben forrjon.
3. példa
1-es, háromnyakú, keverővei és visszafolyó hűtővel ellátott lombikba beviszünk 586,5 g benzo-trikloridot (3 mól) és 722 g benzoesavat (6 mól) és 150 °C hőmérsékletre melegítjük. A hidrogén-klorid lehasadása mintegy 110 °C hőmérsékleten indul meg. 5 óra elteltével a reakcióelegyet 180 °C hőmérsékletre melegítjük és ezen a hőmérsékleten tartjuk 3 órán keresztül. Ezután a benzoesavanhidridet vákuumdesztillációval (140—180 °C, 200—20 mbar) elválasztjuk az átalakulatlan benzo-trikloridtól és benzoesavtól, valamint a melléktermékként keletkezett benzoil-kloridtól (960 g desztillátum). Desztillációs maradékként 703,9 g benzoesavanhidridet kapunk (98,2%-os tisztaságú, op. 39—40 °C), 77,8%-os átalakulás.
A kísérletet megismételjük úgy, hogy az előző kísérletből származó desztillátumot mindig a következő bevitt anyagmennyiséghez adagoljuk és így a benzoesavra vonatkoztatva gyakorlatilag kvantitatív kitermelést kapunk.
Claims (6)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK:1. Eljárás benzoesavanhidrid előállítására, azzal jellemezve, hogy 100—200 °C hőmérsékleten benzoltrikloridot (1:2)—(1:3) mólarányban benzoesavval reagáltatunk adott esetben inért gáz bevezetésével és/vagy inért szerves oldószer adagolásával és adott esetben a melléktermékként keletkező benzoil-kloridot a maradék átalakulatlan benzoesavval és benzo-trikloriddal együtt elválasztjuk és visszavezetjük a kiindulási reakcióelegybe.
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a benzo-trikloridot és a benzoesavat (1:2,5) mólarányban alkalmazzuk.
- 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy a reakciót 140—180 °C hőmérsékleten folytatjuk le.
- 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti el- járás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy inért gázként nitrogént alkalmazunk. 10
- 5. Az 1—3. igénypontok bármelyik szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezv e, hogy inért szerves oldószerként a reakció feltételei között elpárologtatható oldószert al-5 kalmazunk.
- 6. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy inért szerves oldószerként klór-benzolt, diklór-benzolt és/vagy diklór-metánt alkalmazunk.1 rajzA kiadcísért felel: a Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó igazgatója83. 32 201 Petőfi Nyomda, Kecskemét — Felelős vezető: Ablaka István igazgató
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19782837457 DE2837457A1 (de) | 1978-08-28 | 1978-08-28 | Verfahren zur herstellung von benzoesaeureanhydrid |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU180424B true HU180424B (en) | 1983-03-28 |
Family
ID=6048062
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU79BA3837A HU180424B (en) | 1978-08-28 | 1979-08-27 | Process for preparing benzoic acid anhydride |
Country Status (9)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4562010A (hu) |
EP (1) | EP0008445B1 (hu) |
JP (1) | JPS5533492A (hu) |
BR (1) | BR7905480A (hu) |
CS (1) | CS208132B2 (hu) |
DE (2) | DE2837457A1 (hu) |
DK (1) | DK356779A (hu) |
HU (1) | HU180424B (hu) |
IL (1) | IL58104A (hu) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR2904313A1 (fr) * | 2006-07-27 | 2008-02-01 | Rhodia Recherches & Tech | Procede de preparation d'un anhydride d'acide sulfonique |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE368340C (de) * | 1920-07-01 | 1923-02-05 | Wacker Chemie Gmbh | Verfahren zur Darstellung von Saeureanhydriden |
GB280373A (en) * | 1926-11-29 | 1927-11-17 | British Dyestuffs Corp Ltd | Improvements in the manufacture of aromatic acid anhydrides |
US3438882A (en) * | 1964-09-11 | 1969-04-15 | Pfizer & Co C | Process for the preparation of oxygencontaining chemical compounds |
-
1978
- 1978-08-28 DE DE19782837457 patent/DE2837457A1/de not_active Withdrawn
-
1979
- 1979-08-17 DE DE7979103006T patent/DE2960066D1/de not_active Expired
- 1979-08-17 EP EP79103006A patent/EP0008445B1/de not_active Expired
- 1979-08-24 IL IL58104A patent/IL58104A/xx unknown
- 1979-08-27 DK DK356779A patent/DK356779A/da unknown
- 1979-08-27 HU HU79BA3837A patent/HU180424B/hu unknown
- 1979-08-27 JP JP10825279A patent/JPS5533492A/ja active Granted
- 1979-08-27 BR BR7905480A patent/BR7905480A/pt unknown
- 1979-08-28 CS CS795846A patent/CS208132B2/cs unknown
-
1985
- 1985-02-20 US US06/703,373 patent/US4562010A/en not_active Expired - Fee Related
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
IL58104A (en) | 1982-01-31 |
EP0008445B1 (de) | 1980-12-10 |
BR7905480A (pt) | 1980-05-13 |
IL58104A0 (en) | 1979-12-30 |
US4562010A (en) | 1985-12-31 |
EP0008445A1 (de) | 1980-03-05 |
CS208132B2 (en) | 1981-08-31 |
DK356779A (da) | 1980-02-29 |
JPS5533492A (en) | 1980-03-08 |
JPS626698B2 (hu) | 1987-02-13 |
DE2837457A1 (de) | 1980-03-20 |
DE2960066D1 (en) | 1981-02-19 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US3182088A (en) | Method of making a tetrabromobisphenol | |
US3405040A (en) | Method for recovering tolylene diisocyanate | |
US2590433A (en) | Dechlorination of a halocarbon containing chlorine | |
HU180424B (en) | Process for preparing benzoic acid anhydride | |
US2615049A (en) | Process for producing chloral | |
US2652432A (en) | Method of making chlokomethyl | |
US4736062A (en) | Process for preparing methacrylic acid | |
US3878243A (en) | Process for preparing perchloromethylmercaptane | |
JP5858830B2 (ja) | ポリクロロプロパンの製造方法 | |
EP0074162B1 (en) | Process for producing p-cresol | |
US2815385A (en) | Process for the production of 2-chloroacrolein and derivatives thereof | |
US2770639A (en) | Method of producing aliphatic and alicyclic carbonates | |
US2462221A (en) | Process for the production of acetarylamides | |
US3322792A (en) | Production of dichloroacetaldehyde cyclic trimer | |
US2387341A (en) | Bromination of 2,6-nitro chlor toluene | |
US3268430A (en) | Process for preparing anhydrous chlorooxirane and chloroacetaldehyde | |
US4125564A (en) | Process for producing chloroprene | |
US3590104A (en) | Process for preparing 0,0-dialkyl-0-phenyl phosphorothioates | |
US4992585A (en) | Process for producing α-chloroacetoacetic acid monomethylamide | |
CN109734565B (zh) | 一种原甲酸酯生产方法 | |
US2980708A (en) | Epoxy nitrile process | |
US2580714A (en) | Production of beta-hydroxy carboxylic acid lactones from ketene and aldehyde with clay catalyst | |
US3076042A (en) | Process thermal reaction between carbon tetrachloride and propylene | |
US3960915A (en) | Process for the preparation of isopropenyl isocyanate | |
US2900418A (en) | Production of alkyl phenols |