HU180246B - Eyárás imidazolidin-származékok előállítására - Google Patents

Eyárás imidazolidin-származékok előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU180246B
HU180246B HUHO002110A HU180246B HU 180246 B HU180246 B HU 180246B HU HO002110 A HUHO002110 A HU HO002110A HU 180246 B HU180246 B HU 180246B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
preparation
compound
compounds
priority
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Inventor
Karl Bernauer
Helmut Link
Harro Stohler
Original Assignee
Hoffmann La Roche
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoffmann La Roche filed Critical Hoffmann La Roche
Priority claimed from CH546578A external-priority patent/CH642944A5/de
Publication of HU180246B publication Critical patent/HU180246B/hu

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Azt találtuk, ho/zy az /1/ általános képletü uj imidazolidinon-származékok értékes gyógyászati tulajdonságokkal rendelkeznek és a gyógyászatban alkalmazhatók. E vegyületek antiandrogén hatásuk revén antiandrogér szerként nyerhetnek felhasználást, különösen magas Bodrogén aktivitással kapcsolatos betegségek /pl. akne, seborrhoea, birs utas mus és prosztata-adenoma/ kezelésére. Az /1/ általános képletü vegyületek közül különösen kedvező antiandrogán hatással rendelkeznek az X helyén oxigénatomot tartalmazó származékok, különösen a 3-/3-klór-4-fluor-fenil/-5,5-dlmetil-hidantoin. Az R helyén a felsorolt első négy csoportot tartalmazó /1/ általános képletü imidazolidin-származékok sisztosomicld hatással rendelkeznek és ezért bilharzlózis kezelésére és megelőzésére alkalmazhatók. Különösen előnyösek az X helyén oxigénatomot tartalmazó vegyületek. Különösen erős sisztosomicld hatást mutat a 3-/3-trifluormetil-4-fluor-fenll/-5,5--dimetil-hidantcin és az l-/3-trifluormetil4-fluor-fenil/-5~imino-4,4-dimetil-2-imldazolidinon.
Az /1/ általános képletü vegyületeket a találmányunk tárgyát képező eljárás szerint oly módon állíthatjuk elő, hogy a/ X helyén oxigénatomot tartalmazó /1/ általános kéjáLetü vegyületek előállítása esetén, valamely /11/ általános kep-1180246 leteli vegyületet cikllzálunk /mely képletben R jelentése e feni megadott és Y jelentése valamely -OR vagy -NE R^ általános képletü csoport, ahol R1 jelentése hidrogénatom vagy kis szénatomszámu alkil-osoport éa R2 és r5 jelentése kis szénatomszárau alkil-csoport/; vagy b/ X helyén ímino-csoportót tartalmazó /1/ általános képletei vegyületek előállítása esetén, valamely /111/ általános képletü vegyületet /mely képletben R jelentése a fent megadott/ vízmentes körülmények között OC-ami.no—izobutironitrillel reagálhatunk; vagy c/ X helyén oxigénatomot tartalmazó /1/ általános képletü vegyületek előállítása esetén, valamely /la/ általános képletéi vegyületet /mely képletben R a fenti jelentésű/ hidrolizálunk.
A /11/ általános képletü kiindulási anyagok közül a savamidok uj vegyületek és előállításuk ugyancsak találmányunk tárgyát képezi.
Az alábbiakban az /1/ általános képletü imidazolidin-származékok különböző előállítási eljárásait részletesen ismertetjük. ,
Az Y helyén -NE R·7 általános képletü csoportot tartalmazó /11/ általános képletü kiindulási amidokat oly módon állíthatjuk elő* hogy valamely /IV/ általános képletü helyettesített benshidroxamsavat /ahol R jelentése a fent megadott/ valamely /V/ általános képletü azirídin-származékkal hozzuk reakcióba /mely képletben R2 és R* a fenti jelentésű/. A reakciót inéra szerves oldószerben /pl. tetrahidrofuránban, éterben vagy dioxánbán/ szobahőmérsékleten vagy enyhe melegítés közben /pl. 50 0°on/ hajthatjuk végre.
Az Y helyén -OR^·0 általános képletü csoportot /ahol R^jelentése kis szénatomszámu alkil-csoport/ tartalmazó /TL/ általános képletü kiindulási észtereket oly módon állíthatjuk elő, hogy valamely /VI/ általános képletü vegyületet vízmentes körülmények között egy /VII/ általános képletü vegyülettel hozzuk reakcióba /mely képletben R és RIO jelentése a fent megadott és Zl Z2 közül az egyik amino-caoportot és a másik izocianát-csoportot /-NCO/ képvisel/. A fenti addiclós reakciót oldószer hozzáadása nélkül /azaz ömledékben/ vagy iners vízmentes oldószer /pl. tetrahidrofurán, éter, dioxán, benzol vagy toluol/ jelenlétében történő melegítéssel végezhetjük el. A reakciót előnyösen kb. 0-120 C°-os hőmérséklet-tartományban hajthatjuk végre. Amennyiben ömledékben dolgozunk ügyelnünk kell arra* hogy magasabb hőmérsékleten illetve hosszabb reakció-idő hatására a megfelelő /1/ általános képletü hidantoin-származékhoz vezető ciklizáció játszódik le. A /11/ általános képletü kiindulási anyagok izolálása esetén ezért a reakciót időben meg kell szakítani - a reakció előrehaladását pl. vékonyrétegkromatográfiás utón ellenőrizhetjük. Előnyösen járhatunk el oly módon, hogy a /11/ általános képletü észtert nem izoláljuk, hanem a reakciót az /1/ általános képletü hidantoin-származék képződéséig folytatjuk a fentiekben leirt módon.
Az Y helyén hidroxil-csoportot tartalmazó /TL/ általános képletü karbonsavakat oly módon állíthatjuk elő, hogy a megfelelő /11/ általános képletü amidet iners szerves oldószerben
-2180246 /pl. metanolban vagy etanolban/ oldjuk és szobahőmérséklet és a reakcióelegy forráspontja közötti hőmérsékleten vizes lug-oldattal /pl. nátrium- vagy káliumhidroxid-oldabtal/ kezeljük. Λ megfelelő karbonsavat önmagában ismert módon a képződő korbonsavas só semlegesítésével /pl. ásványi savval/ állíthatjuk elő.
A /11/ általános képletü kiindulási anyagok ciklizációjakor X helyén oxigénatomot tartalmazó /i/ általános képletü hldantoin-ssármasékokat kapunk. A gyürüzárást pl. 3avas hidrolízis körülményei között - előnyösen vizes ásványi savval, mint pl. vizes sósavval történő kezeléssel - végezhetjük el. h /11/ általános képletü amidok hidrolizisét előnyösen iners szerves oldószerben /pl. tetrahidrofuránban vagy doxánban/ szobahőmérséklet körüli hőmérsékleten vágj’ melegítés közben /pl. a reakcióelegy forráspontjáig történő hőmérsékleten/ hajthatjuk végre. A /11/ általános kepletü észterek és karbonsavak gyürüzárása esetén előnyösen vízzel elegyedő oldószerben /pl. acetonban, metil-etil-ketónban, tetrahidrofuránban, dimetoxietánban vagy dioxánban/ dolgozhatunk. Reakcióközegként előnyösen 6 n vizes sósav és aceton kb. 1:1 sulyarányu elegyét alkalmazhatjuk. A reakciót előnyösen a reakcióelegy forráspontján végezhetjük el, azonban alacsonyabb hőmérsékleten - pl. szobahőmérsékletig in dolgozhatunk; utóbbi esetben megfelelően hosszabb ideig végezzük el a reakciót.
A /11/ általános képletü észterek gyürüzárását oldószer alkalmazása nélkül ömledékben is elvégezhetjük. Az ömledékes reakció hőmérséklete előnyösen kb. 100-200 Go, különösen előnyösen dolgozhatunk mintegy 120-160 C°-os hőmérséklet-tartományban. Eljárásunk előnyös foganatosítás! módja szerint a /11/ általános képletü észterek előállításához szükséges /VE/ és /VII/ általános képletü vegyületet egymással reakcióba hozzuk és a reakciót az /1/ általános képletü hidantoin-származékok képződéséhez elegendő ideig ill. megfelelő hőmérsékleten, a /11/ általános képletü észterek izolálása nélkül végezzük el. A reakció előrehaladását pl. vékonyrétegkromatográfiás utón követhetjük.
Eljárásunk b/ változata szerint egy /111/ általános képletü lzocianát és oC-amino-izobutironitril reakciójával X helyén imino-csoportot tartalmazó /1/ általános képletü imidazolidin-származékokhoz jutunk. A reakciót a korábbiakban a /VI/ és /VII/ általános képletü vegyületek felhasználásával történő oiklizációnál.alkalmazott körülmények között - azaz ömledékben hajthatjuk végre. Az imino-származékokat továbbá a kiindulási anyagok éteres közegben /pl. dioxánban vagy dimetoxietánban/ történő melegítésével is előállíthatjuk.
Eljárásunk o/ változata szerint egy /la/ általános képletü kiindulási anyagot hidrolízissel a megfelelő, X helyén oxigénatomot tartalmazó /1/ általános képletü hidantoin-származékká alakítunk. A hidrolízist adott esetben iners oldószer jelenlétében ásványi savval /pl. sósavval/ szobahőmérséklet és a reakcióelegy forráspontja közötti hőmérsékleten történő melegítéssel végezhetjük el.
Az /1/ általános képletü vegyületek részben kristályos szilárd anyagok, melyek kis szénatomszámu alkanolokban /pl. metanolban vagy etanolban/, dlmetilazulfoxidban, dimetilformamidban és hexametilfoszforsavtriamidban valamint részben klórozott szénhidrogénekben /pl. kloroformban, metilénkloridban és szénbe trakloridban/ viszonylag jól oldódnak, mig éterben, benzolban és vízben viszonylag kevéssé oldhatók.
-3180246
Az /1/ általános képlötü vegyületek - mint már említettük - antiandrogén hatást mutatnak. E hatást pl. az alábbi kísérlettel igazolhatjuk:
Δ tesztben 5-5 sterilezett himpatkányból álló csoportokat alkalmazunk. Az állatok 7 napon át naponta 10 mg/kg tesztvegyületet és 0,5 mg/kg tesztoszteron-propionátot kapnak szubkutáns utón. Két 5-5 patkányból álló kontroli-csoport állatait nem kezeljük, ill. az állatoknak csak tesztoszteron-propionátot adunk. A ventrális prosztata és az ondóhólyag súlycsökkenését tekintjük az anti-andogén hatás mértékének.
A teszt-eredményeket az I. táblázat tartalmazza.
I. táblázat
Tes zt-vegyület Ventrális prosztata mg Ondóhólyag mg
Kontroll 7,6+0,4 6,3+0,5
Tesztoszteron-propionát 69,0+3,9 47,0+3,1
3-/5-trifluormetil-4-klórfenil/-5,5-dimet il-hidantóin + tesztoszteron-propionát 25,0+1,0 23,0+1,6
kontroll 8,0+0,4 6,3+0,4
Tesztoszteron-propionát 59,0+2,0 42,0+1,6
1- /3-trif1uormeti1-4-klórf en i 1/-5-i m in o-4,4-d Íme t i 1- 2- imidazolidlnon + tesztoszteron-propionát 29,0+2,2 24,0+0,6
5-/5-trifluormetil-fenll/5,5-öimetil-hidantoin + tesztoszteron-propionát 55,0+1,9 29,0+1,4
3-/3-tr ifluormet Íl-4-fluorfenil/-5,5-dimetil-hidantoin + tesztoszteron-propionát 21,0+1,0 18,0+0,9
Kontroll 14 + 1 24 +2
Tesztoszteron-propionát 121 + 13 100 +9
1- /3-trifluormetil-4—fluorfenil/-5-imino-4,4-dimetil- 2- imidazolidinon + teszt os zt eron-pr opionát 31 +4 50 +2
Kontroll 22 +2 48 +4
Tesztoszteron-propionát 184 +8 145 +7
3-/3, 5-di klór-4-fluorfenií/-515-dimet il-hidántóin + tesztoszteron-propionát 72 +9 62 +3
-4180246
A találmányunk szerinti eljárással előállított uj vegyületek sisztosomicid hatását az alábbi teszttel igazoljuk:
Egereket szubkutáns utón 60 Schistosoma mansoni cercariaval megfertőzünk. A fertőzés után kb. 42 nappal az állatokat a tesztvegyülettel egyszer illetve egy másik kísérletben öt egymásután következő napon orálisan kezeljük. Minden teszt-vegyületet minden dózishoz /mg/kg/ 5-10 állaton próbálunk ki. Kontrollként 10 kezeletlen állat szolgál. A boncolás a kezelés befejezése után 6 nappal illetve 2-3 héttel történik. A mezenterális vénában, májkapuérben /portaér/ és májban levő féregpárokat kipreparáljuk és megszámláljuk. A mezenteriális vénában, májkapuérben és májban levő féregpárok százalékos eloszlását kiszámítjuk és a férgek állapotát /elő, elpusztult/ feljegyezzük.
A teazt-vegyület hatására emelkedik a férgek százalékos aránya a máj véredényekben és a férgek elpusztulnak.
A teszt értékelése oly módon történik, hogy a máj edényrendszerében levő élő és elpusztult féregpárok százalékos arányát összehasonlítjuk a fertőzött kezelt állatoknál valamint a fertőzött kezeletlen kontroli-egereknél. A VD^q érték /vermicid dózis 50 %: a féregpárok 50 %-os elpusztításához szükséges dózis/ kiszámítását a Probit-módszerrel végezzük el.
Az eredményeket a II táblázatban foglaljuk össze.
II. táblázat
Teszt-vegyület y?5° mg/kg p.o.
3-/3-triíluormetil-4-fluor- fenil/-5,5-dimetil-hidantoin Egys zer beadva ötször beadva
47 15
3-/3-trifluormetll-4-klórfenll/-5,5-dimetil-hidantoin 59 29
3-/3-trlfluormetil-fenil/- 5,5-dimetil-hldantoln 60 32
3-/3-klér-4-fluor-fenll·/5,5-dimeti1-hidantoin 68
1- /3~trifluormetil-4-klórfen 11/-5-imino-4,4-dimet11- 2- imidazolldinon 58 33
1- /3-trifiuorme t il-4-fluorfeni1/-5-imino-4,4—dimet11- 2- im i daz ο1i din on 37 21
Az /1/ általános képletü vegyületek toxicltási adatait /egéren, 24 órás megfigyelés után/ a III. táblázatban foglaljuk ösaéet
-518024Θ
III. táblázat
Teszt-vegyület LD50 mg/kg p.o,
3-/3-trifluormetil-4—fluor-fenil/5,5-dimet il-hidántóin 1250-2500
3-/3-1£ i £1uor me t i1-4-klór-fenil/5,5-ülmet il-hidántóin 5000
3-/3-1 rifluormetil-feni1/-5,5dimetil-hidantoin 625-1250
3-/3-kiór-4-fluor-feni1/-5,5dimet11-hidantóin 2500-5000
l-/3-trifluormet il-4-klór-fenil/5-imino-4,4—dimetil-2-imidazolidlnon 312-625
l-/3-trifluormet il-4-fluor-fenil/5-imino-4,4-dimetil-2-imldazolidinon 312-625
3-/3,5-diklór-4-fluor-fen11/-5,5dimetil-hidantoln 1250-2500
A találmányunk tárgyát képező eljárással előállított uj /1/ általános képletü vegyületeket a gyógyászatban e hatóanyagokat és enterális vagy parenterálls adagolásra alkalmas szerves vagy szervetlen gyógyászati hordozóanyagokat /pl. zselatin, tejcukrot, keményítőt, gumiárab1kumot? magnéziumaztearátot, talkumot, növényi olajokat, polialkilenglikolokat, vazelint stb/ tartalmazó készítmények alakjában alkalmazhatjuk. A készítményeket szilárd /pl. tabletta, drazsé/ vagy folyékony /pl. oldat, szuszpenzió vagy emulzió/ alakban formulázhatjuk. A készítmények segédanyagokat /pl. konzerváló-, stabilizáló-, nedvesítő- vagy emulgeálószereket, az ozmózianyomás változását előidéző sókat vagy puffereket stb/ és/vagy gyógyászatilag hatásos más vegyületeket tartalmazhatnak.
A gyógyászati készítmények előnyösen mintegy 50-100 mg /1/ általános képletü hatóanyagot tartalmazhatnak.
Az adagolás /dozirozás/ az adott eset szuka égletelnek és körülményeinek megfelelően történik. így pl. naponta mintegy 0,1-50 mg/kg /1/ általános képletü vegyületet juttathatunk orálisan a szervezetbe.
Az antiandrogén szerként felhasználásra kerülő gyógyászati készítmények célszerűen kb. 10-500 mg, előnyösen kb. 100 mg /1/ általános képletü hatóanyagot tartalmazhatnak. A dozirtízas pl. mintegy 0.1-100 mg/kg, előnyösen kb. 1 mg/kg /1/ általános képletü hatóanyag naponként orálisan. A fenti dózist a beteg állapotától függően célszerűen kb. 3-8 hónapon át naponta adhatjuk be· Sisztosomicid szerként való felhasználás eseten a gyógyászati készítmények hatóanyagtartalma célszerűen kb. 100500 mg, előnyösen kb. 250 mg. A napi orális dózis kb. 5-50
-6180246 mg/kg, előnyösen mintegy 25 mg/kg. A fenti dózist egyszerre vagy több részletben adtiatjuk be a beteg szükségleteitől és az orvos előírásaitól függően. A fenti dózis beadagolása a beteg állapotától függően egy vagy több egymásutánt napon történhet.
Eljárásunk további részleteit az alábbi példákban ismertetjük anélkül, hogy találmányunkat a példákra korlátoznánk.
1. példa
14,5 g /100 niillimól/ 3-klór-4~fluor-anilint és 17,2 g /120 miIliméi/ 2-lzocianato-2-metil-propionsav-metilés ztert 140 0°-on összeömlesztünk és az ömledéket 6 órán át ezen a hőmérsékleten tartjuk. A közbenső termékként keletkező N-//3-klór-4-fluor-fenil/-karbamoif/-2-metil-alanin-metilésztert nem izoláljuk. A kapott 3-/3-klor-4-íluor-fenil/-5,5-dimetil-hidantoint izopropanol-metanol-metilénklorld elegyből kristályosítjuk. A termék magas vákuumban 16 órán át 55 0 -on történő szárítás után 165-166 C°-on olvad.
Analízis: képletre /256,66/
Számított: 0,5=51,48; 1X5=3,93; 1X5=10,91; 0155=13,81;
talált: 0,5=51,51; 1X5=3,78; 1X5=11,11; 0155=13,92.
2. példa
1. példában ismertetett eljárással analóg módon 3,5-fluor-anilin és 2-izocianato-2-metil-propionsav-mereagáltatásával, majd a kapott termék éter-petroléter történő kristályosításával 175-176 C°-on olvadó 3-/3,5—fluor-fenil/-5,5-dinetil-hidantoint állítunk elő. A termékként keletkező N-/73,5-őiklór-4-íluor-fenil/-kar-metil-alanin-metilésztert nem izoláljuk.
Az
-diklór-4 tilészter elegyből
-diklór-4 közbei^ső bamoiy-2
Analízis:
számított: talált:
Ο^ΙθΟ^Ορ képletre /291,11/
05=45,39; 1X5=3,12; 1X5=9,62; 0155=24,36;
055=45,55; 1X5=3,19; 1X5=9,57; 015524,58.
A fenti eljárással analóg módon a 111-112 C°-olvadó 3-/
3-trifluor-metil-4~fluor-fenil/-5,5-dimetil-hidantoint is előállíthatjuk.
3. példa
8,00 g /23,6 millimól/ IT-Z/3-trifluormetil-4-klór-fenil/-karbamoiJJ-2-metil-alanin-metilészter, 20 ml 6 n vizes sósav és 20 ml aceton oldatát 2 órán át gőzfürdőn melegítjük, majd bepároljuk. A kiváló terméket előbb metilénkloridból, majd metilénklorid-petroléter elegyből átkristályosítjuk, majd magas vákuumban 50 C°-on 20 órán át szárítjuk. A kapott 3-/3-trifluormetil-4-klór-fenil/-5,5-áimetil-hidantoin 152-153 C°-on olvad.
Analízis: Ο]_2^10θ^3^2°2 ^pletre /306,67/ számított: 0%=47,00; H%=3,29; 1X5=9,13;
talált: 075=46,89; 1X5=3,23; 1X5=8,93*
A fenti eljárással analóg módon a 105-106 0°-on olvadó 3-/3-trifluormetil-fenil/-5,5-dimQtil-hidantoint állítjuk elő.
-7180246
A kiindulási anyagként felhasznált N-f/J-trifluormetll-4-klór-fenil/-karbamoilfJ-2-metil-alanin-nie ti fesz tért· a következőképpen állítjuk elő:
9,75 8 /50 millimól/ 5-&mino-2-klór-benzotrifluoridot és 7,15 S /50 millimól/ 2-izocíanato-2-metil-propionsav-metilésztert 80 G°-on összeömlesztiink és az ömledéket 30 percen át ezen a hőmérsékleten tartjuk. A kikristályosodó terméket izopropanol-metilénklorid elegyből átkristályositjiA és 20 órán át magas vákuumban 50 C°-on szárítjuk. A kapott N-£/3-trifluormet il-4-klór-f enil/-kar bamoi lJ-2-met il-alanln-meti1és z tér 141-142 C°-on olvad.
Analízis: Οχ^ΙΙ^ΟΙΡ^Ι^Ο^ képletre /338,71/ számított: 03=46,10; 113=4,17; 113=8,27;
talált: 0,3=46,17; 113=4,14; 113=8,26.
A kiindulási anyagként felhasznált N— /3-trifluormetil-f enil/-karbamoil -2-metil-alanin-metilésztert a fenti eljárással analóg módon állítjuk elő. A reakciót 130 C°-os öraledekben 120 percen át végezzük el.
4. példa
14,5 β /θ5 millimól/ 3-trifluormetil-4-klór-fenil-izocianát és 5,5 g /65 millimól/ oC-amino-izobutir onitril elegyét 20 percen át 100 G°-on tartjuk. A kapott sürünfolyó olajat tisztítás céljából 500 g kovosav^élen /ssemcsenagyság kb. 0,06-0,2 mm/ metilénkloríd-metanol eleggyel krómatografáljuk. A kapott terfjéket metiénklorid-petroléter elegyből kristályosítjuk. Magas vákuumban 50 C°-on 15 órán át történő szárítás után 148-149 C°-on olvadó l-/3-trifluornetil-4-klór-fenil/~5-imino-4,4-dimetil-2-imidazoIidinont kapunk.
Analízis: C^II^Cliy^O képletre /305,69/
Számított: 03=47,15; H33=3,63; 113=13,75; 0153=11,60;
talált: 03=47,11; 113=3,66; N%=13,84; 01%=ll,86.
A fenti eljárással analóg módon a 92-93 C°-on olvadó /éter-n-pentán elegyből·/ l-/3-trifluormetií-4-fluor-fenil/-5-imino-4,4-dimetil-2-imidazolidinont is előállítjuk.
Analízis: Gi2HxiFz|.NjO képletre /289,23/ számított: 03=49,83; 1133=3,83? 1133=14,53;
talált: 03=49,69; H%=3,48; N%=14,18.
5. példa mg /0,2 millimól/ l-/3-trifluormetil-4—klór-fenil/-5-imino-4,4-dimetil-2-imidazolldinont 4 ml 0,1 n vizes sósavban oldunk és 2 ml vizet adunk hozzá. A fokozatosan kiváló fehér tükristályokat 20 óra múlva leszűrjük, vízzel mossuk és 2 órán át magas vákuumban 65 C°-on szárítjuk. A kapott 3-/3-trifluormetil-4-klór-fenll/-5»5-áimetil-hidantoin 156-157,5 0°-on olvad.
-8180246
6. példa
154 mg /0,5 millimól·/ K-//3-trifluormetil-4-fluor-fenil/-karbai.ioil3-2-met il-elanínt 5 ml acetonban oldunk és 1,5 ml 3 a sósavval elegyítünk. A reakcióelegyet 1,5 órán át gőzfürdőn melegítjük, miközben az elpárolgó acetont folyamatosan pótoljuk /összesen 20 ml/. Az el egyet metilén-kloriddal extrahaljuk, az extraktumot vízzel mossuk, nátrium-szulfát felett szárítjuk és bepároljuk. A maradékot éter és peíroléter elegyéből kristályosítjuk. A kapott 3-/3-trifluormetil-4-fluor-fenil/-5,5-ülmetil-hidantoin 111-112 C°-on olvad.
A kiindulási anyagként felhasznált N- #5 -trlfluormet il-4—fluor-fenil/-karbamoirj-2-raetil-alanint a következőképpen állíthatjuk elő:
16,1 mg /0,05 millimól/ N-Jy3-trifluormetil-4-fluor-fenil/-karbamoil/-2-metil-alanin-metilésztert /op.s 134 0°* a 3. példában ismertetett eljárással an? lóg módon állítjuk elő/ 1 ml 1 n nátrium-hidroxid-oldatban 2,5 órán át 80 G°-on melegítünk.
Az átlátszó oldatot 0 C°-ra hütjük és 1 ml 1 n sósavval elegyítjük. A kristályosán kiváló N-£73-trifluormetil-4-fluor-fenil/-karbamoil3-2~metil-alanint leszűrjük, vízzel mossuk és 2 órán át 50 C°-on 0,01 Torr nyomáson szárítjuk. A termék 183-184 C°on olvad. /Az olvadáspont a felmelegítés sebességétől függően változik. A termék lassú felmelegitese esetében alacsonyabb hőmérsékleten - pl. 173-174 G°-on- olvadj ekkor a termék egyrésze valószínűleg már a megfelelő hidantoin-származék képződése közben ciklizálodik/.
7. példa mg /0,06 mól·/ l-/3-trlfluormetil-4-fluor-fenil/-3£X/dimetll-karbamoll/-l-metil-etilj-karbamidot 5 ml vizmentes tetrahidro-furánban szuszpendúlunk és 0,5 ml tömény vizes sósavval elegyítünk. Az oldatot 24 órán át szobahőmérsékleten keverjük, majd vákuumban bepároljuk, 10 ml telitett vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal megíugosltjuk és metilén-kloriddal többször extraháljuk. Az extraktumot nátrium-szulfát felett szárítjuk, bepároljuk és a maradékot me tllén-klor id és hexán elegyéből kristályosítjuk. A kapott 3-/3~trifluormetil-4-fluor-fenil/-5»5-dimetil-hidantoin 111-112 C°-on olvad.
A kiindulási anyagként felhasznált l-/3-trifluormetil-4-fluor-fenil/-3-{/l-dimetll-karb&moil/-l-metil-etilj-karbamldot a következőképpen állíthatjuk elő:
155 mg /0,5 mól/ E-/73-trifluörmetil-4-fluor-fenil/-karbamoi3j-2-metil-alanint 10 ml vízmentes tetrahidrof uránban oldunk és -20 C°-on előbb 0,083 ml /0,6 mól/ trietilaminnak 5 ml vízmentes tetra-hldrof uránnal képezett oldatával, majd 0,053 ml /0,55 millimól/ klór-hangyasav-etilészterrel elegyítjük. Az elegyet 20 percen át -20 C°-on. majd 30 percen keresztül 0 G°-on keverjük, ezután -20 C°-Jía hürjük le és dlmetilamint vezetünk be. A reakcióelegyet 1 órán át -20 C°-ob.* majd 2 órán keresztül szobahőmérsékleten keverjük és ezután szanazra pároljuk. A maradékot 80 ml éterben felvesszük, az éteres oldatot 3x10 ml nátrium-karbonát-oldat tál és 2x10 ml vízzel mossuk, nátrium-szulfát felett szárítjuk és bepároljuk. A vékonyrétegkromatográfiás meghatározás szerint tiszta terméket /145 mg/ metilén-klorid, metanol és petroléter elegyéből kristályosítjuk. 115 mS 1-/3-9180246
-t r ifi uor me t i 1-4-f1 uor-f en i 1/-3- /£-/dime t i 1- Icai b amo 1 l/-l~me t i 1-etiíy-karbamidot kapunk. Op. 225-227 0°.
Analízis: ^^14^17^4^3^2 képletre /molekulasúly 335,3θ/ számított: 0%=50,15i H%»5,11; N%=12,53;
talált: C%=50,14? H%=6,17l N%=12,53·
8. példa mg /0,03 mól/ l-/3-tri£luormetll-4-fluor-fenil/~3íJL-/dimetil-kar bamoil/-l-met il-et -karbamidot 6 ml acetonban oldunk éa 5 ml 6 n sósavval elegyítünk. A reakcióelegyet 2 órán át visszafolyató hütő alkalmazása mellett forraljuk, majd telitett nátrium-hídrogén-karbonát-oldattal semlegesítjük és metilén-kloriddal többször extraháljuk. A feldolgozást a továbbiakban a 7· példában leírtakkal analóg módon végezzük el. A kapott 3-/3-trifluormet il-4-fluor-fenil/-5,5-dimet il-hidantoin 311-112 QO-on olvad.
9. példa
Alábbi összetételű tablettákat készítünk:
/1/ általános képletü hatóanyag 100 0 mg
Tejcukor 40 0 mg
Kukoricakenényitő 34 0 mg
Etilcellulóz 4 0 mg
Talkum 1 8 mg
Magnézi ums z t ear át 0 2 mg
180 mg
A hatóanyagot a tejcukorral és a kukoricakeményitővel összekeverjük, majd az etilcellulóznak 16 ml metilénkloriddal képezett oldatával granuláljuk. A granulákat 40 C°-on szárítjuk, majd a talkummal és a magnéziumsztearáttal összekeverjük es tablettákká préseljük.
Az egyes tabletták súlya 180 mg Az egyes tabletták hatóanyagtartalma 100 mg.
10. példa
Alábbi összetételű tablettákat /1/ általános képletü hatóanyag Tejcukor
Kukoricakeményitó
Etilcellulóz
Talkum
Magnéziumsztearát készítünk:
250,0 mg 100,0 mg 85,0 mg 10,0 mg
4,5 mg 0,5 mg
450,0 mg
A hatóanyagot a tejcukorral és a kukoricakeményitővel összekeverjük, majd az etilcellulóznak 40 ml metilénkloriddal képezett oldatával granuláljuk. A granulákat 40 C°-on szárítjuk, a talkummal és magnéziumsztearáttal összekeverjük és tablettákká préseljük.
Az egyes tabletták súlya 450 mg
Az egyes tabletták hatóanyagtartalma 250 mg.
-10180246
11. példa
Alábbi összetételű kapszulákat készítünk:
/1/ általános képletü hatóanyag Tejcukor
Kukoricakeményitő
Talkum
100,0 mg
62,0 mg 12,0 mg
6,0 mg
180,0 mg
A hatóanyagot a tejcukorral és a kukoricakeményitővel homogénen összekeverjük, szltálógépen átvisszük, a talkummal összekeverjük, majd zselatinkapszulákba töltjük.
Az egyes kapszulák töltősulya 180 mg
Az egyes kapszulák hatóanyagtartalma 100 mg.
12. példa
Alábbi Ö33zetételü kapszulákat készítünk:
/1/ általános képletü hatóanyag 250,0 mg
Tejcukor 155,0 mg
Kukoricakeményitő 30,0 mg
Talkum 15,0 mg
A hatóanyagot a tejcukorral és a kukoricakeményitővel összekeverjük homogénen, szitálógépen átvisszük, a talkummal összekeverjük, majd zselatinkopszulákba töltjük.
Az egyes kapszulák töltősulya 450 mg
Az egyes kapszulák hatóanyagtartalma 250 mg.

Claims (8)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1/ Eljárás /1/ általános képletü imidazolidin-azármazékok előállítási'ira /mely képletben
    X jelentése oxigénatom vagy imino-csoport és
    R jelentése egy /VIII/, /IX/, /X/, /XI/ vagy /XII/ képletü csoport/ azzal jellemezve, hogy a/ X helyén oxigénatomot tartalmazó /1/ általános képletü vegyületek előállítása esetén /ahol R jelentése a tárgyi körben megadott/* valamely - adott esetben in situ előállított /11/ általános kepletü vegyületet clklizálunk /mely képletben R jelentése a fent megadott és Y jelentése valamely -0R1 vagy -lTR^p3 általános képletü csoport, ahol R·*· jelentése hidrogénatom vagy kis szénatomszámu alkilcsoport és R2 és R3 jelentése kis szénatomszámu alkilcsoport/; vagy b/ X helyén iminocsoportot tartalmazó /1/ általános képletü vegyületek előállítása esetén /ahol R jelentése a tárgyi körben megadott/, valamely /111/ általános képletü vegyületet /mely képletben R jelentése a fent megadott/ vízmentes körülmények között oC-amlno-izobutironitrillel reagáltatunk; vagy c/ X helyén oxigénatomot tartalmazó /1/ általános képletü vegyületek előállítása esetén /ahól R jelentése a tárgyi
    -11180246 körben megadott, valamely /la/ általános képletü. vegyület /mely képletben R a fenti jelentésű/ hidrolizálunk.
    /Elsőbbség: 1978. május 19·/
  2. 2/ Az 1. igénypont szerinti a/, b/ vagy c/ eljárás foganat ősi tás i módja R helyén /VIII/, /IX/, /X/ vagy /XI/ képletü csoportot tartalmazó /1/ általános képletü vegyületek előállítására /ahol X jelentése az 1. igénypontban megadott/ azzal jellemezve, hogy kiindulási anyagként R helyén /VIII/,/IX/, /X/ vagy /XI/ képletü csoportot tartalmazó /11/, /111/ vagy/Ia/ általános képletü vegyület;eket alkalmazunk /mely képletekben Y jelentése az 1. igénypontban megadott/.
    /Elsőbbsége; 1977· október 28./
  3. 3/ Az 1. igénypont szerinti a/ vagy c/ eljárás foganatos itási módja X helyén oxigénatomot tartalmazó /1/ általános képletü vegyületek előállításúra /ahol R jelentése az 1. igénypontban megadott/ azzal jellemezve, hogy kiindulási anyagként valamely /YL/ vagy /la/ általános képletü vegyületet alkalmazunk /mely képletekben R és Y jelentése az 1. igénypontban megadott/.
    /Elsőbbség: 1978. május 19/
  4. 4/ A 2. igénypont szerinti a/ vagy c/ eljárás foganatos ltási módja X helyén oxigénatomot tartalmazó /1/ általános képletü vegyületek előállítására /ahol R jelentése a 2. igénypontban megadott/ azzal jellemezve, hogy kiindulási anyagként valamely /11/ vagy /la/ általános képletü vegyületet alkalmasunk /mely képletekben R jelentése a 2. igénypontban megadott és Y jelentése az 1. igénypontban megadott/.
    /Elsőbbség: 1977· október 28./
  5. 5/ A 2. igénypont szerinti a/ vagy c/ eljárás foganatos itúsi módja 3-/3-klór-4-fluor-fenil/-5,5-dimetil-hidantoin előállítására, azzal jellemezve, hogy kiindulási anyagként olyan /11/ vagy /la/ általános képletü vegyületeket alkalmazunk, melyekben R jelentése a /XI/ képletü csoport és Y jelentése az
    1. igénypontban megadott.
    /Elsőbbség: 1977- október 28./
  6. 6/ A 2. igénypont szerinti a/ vagy c/ eljárás foganatosítás! módja 3~/3-trifluormetil-4-fluor-fenil/-5,5-dimetil-hidantoin előállítására azzal jellemezve, hogy kiindulási anyagként olyan /11/ vagy /la/ általános képletü vegyületeket alkalmasunk, melyekben R jelentése a /VIII/ képletü csoport és Y jelentése az 1. igénypontban megadott.
    /Elsőbbség: 1977· október 28./
  7. 7/ A 2. igénypont szerinti b/ eljárás foganatosltási módja l-/3-trifluormetil-4-fluor-fenil/-5-imino-4,4-dimetil-2-imidazolidinon előállítására azzal jellemezve, hogy kiindulási anyagként R helyén a /Vili/ képletü csoportot tartalmazó /111/ általános képletü vegyületet alkalmazunk.
    /Elsőbbség: 1978· szeptember 6./
  8. 8/ Eljárás gyógyászati készítmények előállítására azzal jellemezve, hogy valamely, az 1. igénypont szerinti eljárással előállított /1/ általános képletü imidazolidin-szárma12
    -12180246 zékot /mely képletben
    X jelentése oxigénatom vagy iminocsoport és
    R jelentése egy /VIII/, /IX/, /X/, /XI/ vagy /XII/ képletü csoport/ mint hatóanyagot nem-toxikus, iners, gyógyászati felhasználásra alkalmas, az ilyen készítményekben használatos, szilárd vagy folyékony hordozóanyagokkal összekeverünk és gyógyászati felhasználásra alkalmas formában kikészítünk.
    /Elsőbbség: 1978. május 19./
    1 db rajz
    F. k.: Hlmar Zoltán Ortzágo* Találmányi Hivatal
    70- OTH-83.196
    -13180246
HUHO002110 1978-05-19 1977-10-28 Eyárás imidazolidin-származékok előállítására HU180246B (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH546578A CH642944A5 (en) 1978-05-19 1978-05-19 Urea derivatives
CH936778 1978-09-06

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU180246B true HU180246B (hu) 1983-02-28

Family

ID=25697752

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUHO002110 HU180246B (hu) 1978-05-19 1977-10-28 Eyárás imidazolidin-származékok előállítására

Country Status (2)

Country Link
EG (1) EG13605A (hu)
HU (1) HU180246B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
EG13605A (en) 1983-12-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4234736A (en) Antiandrogenic and schistosomicidal imidazolidine derivatives
US4407814A (en) Imidazolidine derivatives
US4233299A (en) 4-Hydroxy-2H-1,2-benzothiazine-3-carboxamide-1,1-dioxides and salts thereof
US5541209A (en) Method of treating or preventing cardiac arrhythmia employing an N-substituted heterocyclic derivative
US4226861A (en) N-Lower-alkyl 3-phenoxy-1-azetidinecarboxamides
EP0352581A2 (de) Aethylendiaminmonoamid-Derivate
HU184271B (en) Process for preparing imidazolidine derivatives
US4346097A (en) Method for treating convulsions with pyrazole-4-carboxamide derivatives
US4163058A (en) Derivatives of 5,5-diphenylhydantoin exhibiting enhanced solubility and the therapeutic use thereof
US3941883A (en) Aromatic dicarboxamides as anticonvulsants
US3790592A (en) 1-substituted-5-nitroimidazol-2-ylalkyl-(n-substituted)-carbamates
EP0728758A1 (de) Dioxopyrrolo-pyrrolderivate
US4192880A (en) 2-Substituted benzimidazole compounds
US7745637B2 (en) Peptide deformylase inhibitors
HU180246B (hu) Eyárás imidazolidin-származékok előállítására
US4069331A (en) N-(p-fluorobenzoyl-n-propyl)-4-piperidylamides and salts thereof
US3853852A (en) New nitrofuran derivatives, their production and use
US3676463A (en) Oxobenzofuran carboxamides
US4025505A (en) Aromatic dicarboxamides
DE2612926A1 (de) Neue acyl-derivate der 6-(alpha- amino-phenylacetamido)-penicillansaeure
US4353923A (en) Pharmaceutical composition containing a benzofurancarboxamide derivative as the active ingredient
DE2442667A1 (de) Neue indolderivate, ein verfahren zu ihrer herstellung sowie arzneimittel
DE3124013A1 (de) 2-acylaminomethyl-1,4-benzodiazepin-verbindungen sowie verfahren und zwischenprodukte zu ihrer herstellung und diese verbindungen enthaltende arzneimittel
US4112102A (en) Halopyridyl derivatives of m-aminotetramisole as anthelmintics
GB1565734A (en) Fused triazoles