HU176442B - Method and apparatus for continuous measurment of gas pressure - Google Patents

Method and apparatus for continuous measurment of gas pressure Download PDF

Info

Publication number
HU176442B
HU176442B HUWI000285A HU176442B HU 176442 B HU176442 B HU 176442B HU WI000285 A HUWI000285 A HU WI000285A HU 176442 B HU176442 B HU 176442B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
pressure
receiver
volume
gas
modulation chamber
Prior art date
Application number
Other languages
German (de)
English (en)
Inventor
Claus Hartung
Rainer Jurgeit
Original Assignee
Akad Wissenschaften Ddr
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akad Wissenschaften Ddr filed Critical Akad Wissenschaften Ddr
Publication of HU176442B publication Critical patent/HU176442B/hu

Links

Landscapes

  • Measuring Fluid Pressure (AREA)
  • Examining Or Testing Airtightness (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás gáznyomás folyamatos mérésére, amikor is a mérendő gáz teréből egy részt leválasztunk. Tárgya továbbá az eljárás foganatosítására is alkalmas berendezés, amelynek a mérendő gázzal kitöltött háza és mérőjelet továbbító kimenete van. A találmány szerinti eljárás és berendezés újszerű módon biztosítja a gáznyomás nagy pontosságú mérését, különösen a vákuumtechnikai szükségletekre.
A gáznyomás mérésére szolgáló ismert eljárások és berendezések alapvetően két csoportba oszthatók. Az egyik csoportba a közvetlenül a gáznyomást mérő, míg a másik csoportba a gáznak a nyomástól függő paramétereit követő eljárások és eszközök tartoznak. 15
Az első csoportba tartozó megoldások előnye, hogy azonos állapotegyenletekkel jellemzett mérendő gázok esetén működésük a gáz fajtájától független értékeket szolgáltat. Ezek a megoldások szolgálnak a membrános és dobozos manométerek, 20 vagy a folyadékmanométerek alapjául. Az előzőekben a gáznyomás egy membránt deformál és a deformáció nagyságát mérik. A folyadékmanométerekben a mérendő nyomás folyadékot hoz mozgásba és a folyadékszint változása alapján a 25 mérés elvégezhető.
A gáznyomást közvetlenül mérő eszközök vagy nehezen gyárthatók és zéruspont beállításuk nehézkes, pontosságuk korlátozott (membrános és dobozos manométer), vagy pedig a folyamatos mérés 30 rendkívül nehézkes a beálló gőznyomás miatt (folyadékmanométer).
A második csoportba tartozó legfontosabb megoldások a következők. A gáz hővezetőképességének 5 mérése (Pirani-manométer), a gázkisülés áramerősségének mérése (Penning-manométer), a gáz súrlódási tényezőjének mérése (frikciós vagy dörzsmanométer), továbbá a gáz ionizációs fokának mérése (ionizációs manométer).
A gáznyomást közvetett módon, a gáz paraméterei alapján mérő eszközök az első csoportba tartozókhoz viszonyítva hátrányosabbak abban a tekintetben, hogy a mért érték a gáz fajtájától nagyobb mértékben függ. Ezzel szemben segítségükkel nagyobb pontosság érhető el és a nyomásértékek viszonylag széles tartományában alkalmasak a mérés elvégzésére. Ezzel kapcsolatban azonban az a hátrányuk, hogy a mérendő paraméter és a gáznyomás között nem lineáris összefüggés áll fenn. A Pirani-manométer a nem túl széles mérési tartományban jó pontosságot biztosít. A Penning-manométer a gázkisülés egyenetlen volta miatt csak korlátos pontosságot tesz lehetővé, míg az ionizációs manométer csak a kis nyomásértékek tartományában használható megbízhatóan, mivel nagyobb nyomásokon a mérendő gáz felbomlásának valószínűsége nagyobb.
A találmány célja olyan eljárás és berendezés létrehozása gáznyomás mérésére, amely a gázfajtájától független, közvetlen mérést tesz lehetővé,
A találmány szerinti eljárást előnyösen a leválasztott térrész térfogatának periodikus változtatásával is foganatosíthatjuk. Célszerű a modulációs térként alkalmazott leválasztott térrészt egyik olda5 Ián mozgatni és az érzékelést a mozgatott oldaltól olyan távolságon belül végezni, amely a mérendő gázban a periodikus térfogatváltoztatás frekvenciáján megjelenő hanghullám hullámhosszánál nem nagyobb.
A találmány célját továbbá olyan, különösen az ismertetett eljárás foganatosítására alkalmas berendezés kidolgozásával kívánjuk elérni, amelynek a mérendő gázzal kitöltött háza és mérőjelet továbbító kimenete van, és a találmány szerint a házban zárt modulációs kamra van kialakítva, amelynek belső tere a ház belső terével fojtónyíláson keresztül közlekedik és amelyben a modulációs kamra térfogatát változtató nyomásadó és a nyomásadóval szemben elhelyezett, a modulációs kamra változó gáznyomását mérőjellé alakító vevő van.
Célszerű a nyomásadót és vevőt kör alakban kiképezni, de alakjuktól függetlenül a vevő oly módon is kialakítható, hogy szélein a nyomásadóval érintkezik, távolsága pedig a modulációs kamra közepén maximális. Mind nyomásadóként, mind vevőként piezoelektromos elem, fém membrán alkalmazható, vevőként továbbá kondenzátormikrofon is használható. Előnyös a kondenzátormikrofon egyik membránját, amelyet fémhálóként is ki lehet alakítani, a modulációs kamra zárására alkalmazni.
A modulációs kamrán kívül, a nyomásadó által létrehozott rezgések és lengések egyensúlyozására ellenfázisban lengő testet célszerű elhelyezni. A lengő test is kialakítható piezoelektromos elemként, de előnyös például mikrofon alapján létrehozott szabályozó elemmel ellátni.
A találmány szerinti berendezés célszerűen a modulációs kamrán kívül elhelyezett és a vevőhöz tartozó második kondenzátormikrofonnal is ellátható, amely a vevővel bélső teret képez és ez a belső tér nyíláson keresztül a ház belső terével közlekedik. Célszerű a második kondenzátormikrofon egyik kondenzátorlemezeként a ház fedőlapját alkalmazni.
A találmány szerinti berendezéssel lehetővé válik a nyomásmérés nyomásingadozások érzékelése útján való elvégzése. A vevőből kapott jelet a berendezés geometriai viszonyait figyelembe vevő jelátalakítás után megfelelő skálán ki lehet jelezni.
A találmány tárgyát a továbbiakban példakénti kiviteli alak és foganatosítási mód alapján, a csatolt rajzra hivatkozással ismertetjük részletesen. A rajzon az
1. ábra a találmány szerinti berendezés hosszmetszete, míg a
2. ábra a találmány szerinti berendezéshez kialakított nyomásadó és vevő egy másik felépítése.
A találmány szerinti eljárás foganatosításakor a mérendő gáz áramát lezárt ház belsejébe vezetjük. A ház belső terében vele közlekedő modulációs kamrát alakítunk ki, amelynek egyik oldalát mozgathatóan képezzük ki. Az eljárás foganatosítása során ezt az oldalt ismételt mozgásba hozzuk. A folyadék alkalmazása nélkül. Célunk továbbá, hogy a mérés során a gáz összetétele ne változzon. További cél, hogy a mérés nagy pontosságú és széles értéktartományban lineáris legyen. Ily módon elérhető, hogy a pontos hitelesítés után minden méréstartományhoz ugyanazt a mérési skálát használjuk.
A találmány alapja az a felismerés, hogy ha a mérendő gázból kis térfogatú térrészt választunk le és a térrész nagyságát változtatjuk, a változtatott, 10 vagyis modulált térfogatú térrészben uralkodó nyomás a gáz egészének nyomásával arányos. Ez a felismerés az ideális gázok állapotegyenlete alapján bizonyítható.
Ha a mérendő gáz jó közelítéssel eleget tesz az 15 ideális gázok pV= K (1) állapotegyenletének, ahol apa mérendő nyomás, 20 V a modulálandó térfogat és K állandó, akkor a modulálandó térfogatot V] és V2 értékek között változtatva a két térfogathoz tartozó nyomásértékek Δρ különbsége:
Δρ = ρ, -p2 ^(Vr'-V,-1).
Ebbe az egyenletbe K értékét az (1) egyenletből behelyettesítve kapjuk: 30
Δρ = ρν(νγ ~ V2-') = Ap.
Ha tehát a V térfogatot két állandó határérték (Vj és V2) között változtatjuk, a Δρ nyomásválto- 35 zás a nyomás p abszolút értékével arányos. Az A arányossági tényező pedig a geometriai viszonyoktól függ, a gáz fajtájától független. Hasonló jellegű összefüggés írható fel a gyakorlatban előforduló mérési feladatokban fellépő legtöbb gázra. 40
A felismerés hasznosíthatóságát a nyomásingadozások érzékeléséhez és méréséhez jól alkalmazható ismert eljárások biztosítják. Közismert például, hogy a hanghullámok a gázban terjedő nyomásingadozások eredményei. 45
Célunkat olyan, gáznyomás folyamatos mérésére alkalmas eljárás kidolgozásával érjük el, amikor is a mérendő gáz teréből egy részt leválasztunk és a találmány szerint a leválasztott térrészt legalább egy oldalról mozgatható határoló felülettel zárjuk 50 le, a határoló felületen fojtónyílást alakítunk ki, amelyen keresztül a leválasztott térrészt a mérendő gáz terével összekötjük, majd a leválasztott térrész térfogatát olyan sebességgel változtatjuk, hogy a leválasztott térrész nyomása és a fojtónyílás másik 55 oldalán levő mérendő gáz nyomása között állandóan eltérést tartsunk fenn, ezt követően a leválasztott térrészben keletkező nyomásingadozásokat érzékeljük, majd az érzékelés alapján önmagában ismert módon a gáznyomásra jellemző kimenő jelet hozunk létre.
Az eljárás szerint a mérendő gáz terével fojtónyíláson keresztül összekötött kis térfogatú térrészben nyomásváltozásokat hozunk létre, amelyek ismert módon jól érzékelhetők. ^5 modulációs kamrában keletkező nyomáshullámokat megfelelő vevővel érzékeljük, amely a nyomáshullámok nyomásingadozását más, előnyösen villamosán továbbítható és feldolgozható jellé alakítja át. Az átalakított jel alapján, a modulációs kamra méreteit ismerve, az áramló gáz nyomása megállapítható. Ha a modulációs kamra térfogatát az adott gázban hanghullámokat keltő frekvenciával periodikusan mozgatjuk, lehetővé válik az érzékeléshez mikrofon alkalmazása.
A találmány szerinti berendezés 1 házának belső tere (1. ábra) 2 csonkon keresztül kapcsolódik a mérendő gáz terével. A 2 csonk mérete akkora, hogy a mérendő gáz nyomása egyenlő legyen a mérést végző egységeket hordozó 1 ház belső nyomásával. Az 1 házban egyik oldalon 4 nyomásadóval, másik oldalon 5 vevővel határolt 3 modulációs kamra van kialakítva. Az 5 vevő és a 4 nyomásadó előnyösen kör alakú és az ábrázolt esetben változó távolságra vannak egymástól. Legnagyobb távolságukat az 5 vevő középpontjában érik el. A távolság pontos beállítását a 4 nyomásadó vagy a rajta kialakított 8 műanyag borítás biztosítja, amelynek szélei az 5 vevővel érintkeznek. Célszerű a távolság maximális értékét l,0mm-nél kisebbre választani. Az ábra szerinti kiviteli alaknál ez a távolság például 0,3 mm volt. A 4 nyomásadó célszerűen 7 fém membránon kialakított korong alakú 6 piezoelektromos elem. A 8 műanyag borítás például epoxi-gyanta lehet. Az 1. ábra szerinti kiviteli alakban az 5 vevő kondenzátormikrofonként van kialakítva, amelynek membránjai azonos felépítésűek és anyagúak. Ezekben a membránokban 12, 13 továbbá 14 nyílás van kialakítva.
A 4 nyomásadó működése közben az 5 vevővel szembeni felülete (a 8 műanyag borítás, vagy a 7 fém membrán) mindkét irányban kitér. A felületi pontoknak az 5 vevőtől számított távolságát célszerű úgy megválasztani, hogy minden felületi pontra a működés közbeni kétoldali kitérésekhez tartozó teljes úthossz és a nyugalmi állapotban az 5 vevőtől számított távolság aránya azonos legyen. A nyomásadót általában úgy alakítják ki, hogy felületi pontjainak kitérése a szélektől befelé haladva egyre nagyobb legyen, magán a szélen pedig zérus. Ez a megoldás a leválasztott térrész térfogatának modulálása szempontjából igen kedvező, de a 4 nyomásadó működésének hatására az 5 vevő és vele együtt a vevőt alkotó kondenzátormikrofon elemei rezegni kezdenek, ami szükségessé teszi a rezgések, a lengő mozgás csillapítását, illetve ezek hatásának kiszűrését. Ezt segíti elő, ha a kondenzátormikrofonnak a 3 modulációs kamrát határoló membránját fémhálóként alakítják ki, vagy ha a 4 nyomásadóval mechanikusan kapcsolódó fém alkatrészeket és az 5 vevő membránját kondenzátorként építik be. A kondenzátormikrofonnak a nyomás vételekor működésbe lépő lemezeit célszerű azonos méretben és azonos anyagból készíteni.
A 3 modulációs kamra térfogatát csökkentő mozgás dinamikus hatására a berendezés rezgésbe jön. Ennek ellensúlyozására célszerű a 4 nyomásadóval szemben, a 3 modulációs kamrán kívül 9 lengő testet kialakítani, például piezoelektromos elemként. A 9 lengő test a 4 nyomásadóval ellentétes fázisban leng. Fázishelyes visszacsatolására, vagy mozgásának szabályozására 10 szabályozóelem, pl. mikrofon is beépíthető, amely piezoelektromos anyagból is készülhet. Az 5 vevő az össze5 nyomódó gáz rugalmas visszatérítő hatására szintén intenzív mozgásba lendülhet. Ennek a mozgásnak a jelét második 11 kondenzátormikrofon képes érzékelni, amely a visszatérítéskor keletkező jel kompenzálásában jut szerephez. A második 11 konden0 zátormikrofont célszerű az 1 ház la fedőlapjával mint kondenzátorlemezzel létrehozni.
A 12, 13 és 14 nyílások kapcsolatot teremtenek az 1 ház különböző belső terei között. A 12 nyílást oly módon kell kialakítani, hogy a rajta 5 keresztül létrejövő áramlás ne tegye lehetővé a 3 modulációs kamra belső terében uralkodó nyomás és a rajta kívül levő nyomás kiegyenlítődését a térfogatváltoztatás során.
A 4 nyomásadó a vezetékeken, a 9 lengő test c 0 vezetékeken keresztül váltakozóáramú feszültségforrásra csatlakozik, míg az 5 vevő h, g vezetékeken keresztül, a második 11 kondenzátormikrofon i vezetéken keresztül nagy belső ellenállású egyenfeszültségforráshoz csatlakozik. 17 ernyő a g, 5 h, i vezetékek villamos szigetelését biztosítja. A villamos vezető lemezeket egymástól 15 szigetelés választja el. A 10 szabályozó elem f vezetéken a 9 lengő testtel kapcsolódik, míg e kivezetése a lengések kompenzálására, a 9 lengő test mozgásának 0 szabályozására alkalmas. A 4 nyomásadót és a 9 lengő testet összekötő d vezeték közös b kivezetésként csatlakozik 16 pólusra, amely szintén a lengő mozgás szabályozását végzi.
A 4 nyomásadó és 5 vevő, mint a 2. ábrán 5 látható oly módon is kialakítható, hogy a 4 nyomásadó lengései az 5 vevőre nem tudnak mechanikusan átjutni. A 7 fém membránt itt fazék alakúra képezzük ki és a 4 nyomásadót ennek szélére erősítjük fel. A 3 modulációs kamrát hatáq roló 5 vevő membránja hasonló alakú, mint a 4 nyomásadó, de tükrösen van elhelyezve.
A találmány szerinti berendezés a vevőtől függően alkalmazható különböző nyomástartományok mérésére. Például kondenzátormikrofon felhaszná5 lásával a kis nyomások megfelelő mérése biztosított, míg piezoelektromos elemmel a légköri nyomások tartományában végezhető pontos mérés. A nyomásadóval mechanikusan összekötött és vele együtt lengő fémes részeket kondenzátorként kiala- látva a nyomásadó mozgása kedvezően követhető és ellenőrizhető.
A találmány szerinti berendezés működése a következő:
A 3 modulációs kamrában elhelyezett 4 nyomásadót váltakozó feszültségű tápforrásra csatlakoztatjuk. A 6 piezoelektromos elem a váltakozófeszültség frekvenciájának megfelelő frekvenciájú rezgést végez. Az így létrejövő nyomásingadozásokat, ) amelyek a 12 nyílás célszerű mérete miatt nem tudnak a 6 piezoelektromos elem mozgása során az 1 házat kitöltő gáz nyomásával kiegyenlítődni, az vevő, célszerűén kondenzátormikrofon érzékeli. A kondenzátormikrofon jele elektronikus kiértékelő ; berendezésbe vezethető. A második 11 konden zátormikrofon jelei alapján lehetővé válik az 1 ház egyéb mozgásainak kiszűrése, és ily módon a nyomásingadozások nagyon pontos követése. A készülék hat nagyságrendet átfogó nyomástartományban üzemeltethető kondenzátormikrofonos 5 vevő- 5 vei, amikoris a nyomás lineáris függvény szerint és a gáz fajtájától, pontosabban állapotegyenletének az ideális gázétól való eltérésétől függő pontossággal mérhető. A mérési tartományok nagysága a 3 modulációs kamra méreteinek megválasztásával, az 10 5 vevő érzékelőelemének megválasztásával és kialakítási pontosságával szabályozható. A találmány szerinti berendezést célszerűen kis méretekkel is kialakíthatjuk, ezért belőle több is elhelyezhető egyetlen mérőfejben, ami rendkívül széles értéktár- 15 tomány átfogását biztosítja. Az egyszerű kezelésű és nagy megbízhatóságú berendezés kis tömegű, egyszerű felépítésű, ami a gyártást könnyűvé teszi.

Claims (20)

  1. Szabadalmi igénypontok:
    1. Eljárás gáznyomás folyamatos mérésére, amikoris a mérendő gáz teréből egy részt leválasztunk azzal jellemezve, hogy a leválasztott térrészt lég- 25 alább egy oldalról mozgatható határoló felülettel zárjuk le, a határoló felületen fojtónyílást alakítunk ki, amelyen keresztül a leválasztott térrészt a mérendő gáz terével összekötjük, majd a leválasztott térrész térfogatát olyan sebességgel változtat- 30 juk, hogy a leválasztott térrész nyomása és a fojtónyílás másik oldalán levő mérendő gáz nyomása között állandóan eltérést tartsunk fenn, ezt követően a leválasztott térrészben keletkező nyomásingadozásokat érzékeljük, majd az érzékelés 35 alapján önmagában ismert módon a gáznyomásra jellemző kimenő jelet hozunk létre. (1976. VI. 08.)
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási 40 módja, azzal jellemezve, hogy a leválasztott térrész térfogatának változtatását periodikus csökkentéssel és növeléssel hozzuk létre. (1976. 06. 08.)
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a térfogatváltozta- 45 táshoz a leválasztott térrész határoló felületének egyik oldalát mozgatjuk, míg a nyomásingadozásokat a mozgatott oldaltól olyan távolságon belül érzékeljük, amely a periodikus térfogatváltoztatás frekvenciájával azonos frekvenciájú hanghullámhoz 50 a mérendő gázban tartozó hullámhosszal egyenlő. (1976. 06. 08.)
  4. 4. Berendezés gáznyomás folyamatos mérésére, különösen az 1. igénypont szerinti eljárás fogana- 55 tosítására. amelynek a mérendő gázzal kitöltött háza és mérőjelet továbbító kímenete van, azzal jellemezve, hogy a házban (1) zárt modulációs kamra (3) van kialakítva, amelynek belső tere a ház (1) belső terével fojtónyíláson (12) keresztül 60 közlekedik és amelyben a modulációs kamra (3) térfogatát változtató nyomásadó (4) és a nyomásadóval (4) szemben elhelyezett, a modulációs kamra (3) változó gáznyomását mérőjellé alakító vevő (5) van. , 65
  5. 5. A 4. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a nyomásadó (4) és a vevő (5) kör alakú.
  6. 6. A 4. vagy 5. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy a modulációs kamrát (3) a vevő (5) és vele a kerületén érintkező nyomásadó (4) határolja, és a nyomásadó (4), valamint a vevő (5) minden egymással szemben fekvő felületi pontjának távolsága akkora, hogy a nyomásadó (4) térfogatváltozást létrehozó kitérésének és a vevőtől (5) nyugalmi állapotban mért távolságának aránya minden felületi pontra azonos.
  7. 7. A 4-6. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a nyomásadónak (4) a vevőtől (5) mért távolsága legfeljebb 1,0 mm.
  8. 8. A 4-6. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a nyomásadó (4) piezoelektromos elemet (6) és fém membránt (7) tartalmaz. (1976. 06. 08.)
  9. 9. A 8. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a fém membránon (7) műanyagból készült borítás van, amelynek a modulációs kamra (3) felé eső oldala homorú felületként van kialakítva.
  10. 10. A 4—9. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a vevő (5) kondenzátormikrofonként van kialakítva, amelynek egyik membránja a modulációs kamra (3) belső terét határolja. (1976. 06. 08.)
  11. 11. A 10. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a kondenzátormikrofonnak a modulációs kamrát j(3) határoló membránja fémhálóként van kialakítva. (1976. 06. 08.)
  12. 12. A 4—9. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a vevő (5) piezoelektromos elemként van kialakítva. (1976. 06. 08.)
  13. 13. A 4-10. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a nyomásadóval (4) mechanikusan összekötött fémes részek és a vevő (5) membránja kondenzátorelrendezést alkotnak.
  14. 14. A 4—10. igénypontok szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a vevőként (5) alkalmazott kondenzátormikrofonnak nyomásvételkor működő kondenzátorlemezei azonos felépítésű és azonos anyagból vannak.
  15. 15. A 4-10. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a modulációs kamrán (3) kívül a nyomásadóval (4) ellenfázisban lengő test (9) van elhelyezve.
  16. 16. A 15. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a lengő test (9) fém membránnal csatlakoztatott piezoelektromos elem.
  17. 17. A 15. vagy 16. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a lengő test (9) rezgéseit érzékelő és azt visszacsatoló vagy szabályozó elemmel (10) van ellátva.
  18. 18. A 17. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a szabályozó elem (10) mikrofon.
  19. 19. A 4-18. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a kondenzátormikrofonként kiképzett vevőhöz (5) a
  20. 20. A 19. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a második kondenzátormikrofon (11) egyik kondenzátorlemezét a ház (1) fedőlapja (la) alkotja.
    modulációs kamrán (3) kívül második kondenzátormikrofon (11) tartozik és a vevő (5) valamint a második kondenzátormikrofon (11) közötti tér nyíláson (13) keresztül a ház (1) belső terével közlekedik.
HUWI000285 1976-06-08 1977-06-08 Method and apparatus for continuous measurment of gas pressure HU176442B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DD19324176A DD126041B1 (de) 1976-06-08 1976-06-08 Vorrichtung zur kontinuierlichen messung von gasdruecken

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU176442B true HU176442B (en) 1981-02-28

Family

ID=5504748

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUWI000285 HU176442B (en) 1976-06-08 1977-06-08 Method and apparatus for continuous measurment of gas pressure

Country Status (3)

Country Link
JP (1) JPS6128836A (hu)
DD (1) DD126041B1 (hu)
HU (1) HU176442B (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS63101746A (ja) * 1986-10-20 1988-05-06 Nkk Corp パイプラインの漏洩検知用ピグ

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3233461A (en) * 1962-05-23 1966-02-08 Bolt Beranek & Newman Method of and apparatus for measuring pressure and density

Also Published As

Publication number Publication date
DD126041A1 (hu) 1977-06-15
JPS6240649B2 (hu) 1987-08-29
DD126041B1 (de) 1984-02-22
JPS6128836A (ja) 1986-02-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4561298A (en) Volume measurement system
US3237451A (en) Volumetric measurement system
US4154115A (en) Method and device for continuous measuring of gas pressures
EP0221467B1 (en) Vibrating type transducer
US3479879A (en) Manometer
US5817943A (en) Pressure sensors
US2769929A (en) Electrokinetic transducers
US5750903A (en) Method of linearizing a flow velocity sensor, a linearized flow velocity measurement apparatus and system
US4449409A (en) Pressure measurement system with a constant settlement time
US2715331A (en) Development of fluid pressures for transducer calibration and the like
US2808545A (en) Pressure pick-up-differential-type acceleration-free
US3425281A (en) Vacuum gauge apparatus
HU176442B (en) Method and apparatus for continuous measurment of gas pressure
WO1983003301A1 (en) Capacitance manometer with digital output
JPH06504129A (ja) ノイズ棄却型の渦流量計
US9032797B2 (en) Sensor device and method
US4197752A (en) Thermal gas pressure gauge method and apparatus
US3281543A (en) Calibrator for microphones
GB2144550A (en) Improved volume measuring system
JP2000171282A (ja) 体積差を測定する音響式体積計
JPS6245485B2 (hu)
SU1702542A1 (ru) Устройство дл измерени характеристик сжимаемости жидкости в камере
SU591734A1 (ru) Измеритель перепада давлений
EP0704055A1 (de) Gerät nach art eines interferometers zum quantitativen nachweis einer gasart
EP0816808A1 (en) Conversion of liquid volume, density and viscosity to frequency signals

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee