HRP20220697A1 - Naprava za bacanje mamaca u ribolovu - Google Patents

Naprava za bacanje mamaca u ribolovu Download PDF

Info

Publication number
HRP20220697A1
HRP20220697A1 HRP20220697AA HRP20220697A HRP20220697A1 HR P20220697 A1 HRP20220697 A1 HR P20220697A1 HR P20220697A A HRP20220697A A HR P20220697AA HR P20220697 A HRP20220697 A HR P20220697A HR P20220697 A1 HRP20220697 A1 HR P20220697A1
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
container
inner container
tail
fishing
outer container
Prior art date
Application number
HRP20220697AA
Other languages
English (en)
Inventor
Martin Radek
Original Assignee
Martin Radek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Martin Radek filed Critical Martin Radek
Priority to HRP20220697AA priority Critical patent/HRP20220697A1/hr
Priority to EP22020430.9A priority patent/EP4282264A1/en
Publication of HRP20220697A1 publication Critical patent/HRP20220697A1/hr

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01KANIMAL HUSBANDRY; AVICULTURE; APICULTURE; PISCICULTURE; FISHING; REARING OR BREEDING ANIMALS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NEW BREEDS OF ANIMALS
    • A01K97/00Accessories for angling
    • A01K97/02Devices for laying ground-bait, e.g. chum dispensers, e.g. also for throwing ground-bait

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Animal Husbandry (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)

Abstract

Napravu za bacanje mamaca u ribolovu 1 izloženu u ovome izumu čine unutarnji spremnik 100 i vanjski spremnik 200. Unutrašnji spremnik 100 ima bočno izveden otvor za stavljanje mamca 105, dok pak su na suprotnim bočnim stranama vanjskog spremnika 200 izvedeni na svakoj strani po jedan otvor vanjskog spremnika 205 kroz koji otvor se ujedno u vanjski spremnik 200 može umetnuti unutarnji spremnik 100. Kada se unutarnji spremnik 100 nalazi u vanjskom spremniku 200, unutrašnji spremnik 100 se može okretati u vanjskom spremniku 200 tako da unutarnji spremnik 100 može biti u položaju da zatvori otvor vanjskog spremnika 205 za stavljanje mamca i tako kada se ova naprava uroni u vodu dolazi do rotacije unutrašnjeg spremnika 100 unutar vanjskog spremnika 200 i ispuštanja mamca iz unutrašnjeg spremnika 100 u vodu.The device for casting baits in fishing 1 exposed in this invention consists of an inner container 100 and an outer container 200. The inner container 100 has a side opening for placing the bait 105, while on the opposite sides of the outer container 200 there is one opening on each side of the outer container 205 through which the inner container 100 can be inserted into the outer container 200 at the same time. When the inner container 100 is in the outer container 200, the inner container 100 can be rotated in the outer container 200 so that the inner container 100 can be in a position to close the opening of the external container 205 for placing the bait and so when this device is immersed in the water, the rotation of the internal container 100 occurs inside the external container 200 and the bait is released from the internal container 100 into the water.

Description

Područje tehnike na koje se izum odnosi
Ovaj izum se odnosi na pribor za pecanje i ribolov konkretno na napravu namijenjenu da ribič baca mamac odnosno hranu za ribe, posebno mljeveni mamac na određeno mjesto u vodi.
Tehnički problem
Izumitelj je razmatrao problem kako konstruirati napravu za bacanje mamaca u ribolovu odnosno hrane za ribe, a koja naprava će se pouzdano otvarati prilikom doticaja s površinom vode, a neće se otvarati radi udaraca i sl., i koja će omogućiti lagano izvlačenje iz vode jednom kada se takva naprava otvori i mamac ispadne iz nje u vodu, posebno u uvjetima ako su prisutni valovi na vodi. Dakle izumitelj je imao za cilj konstruirati napravu koja će osigurati pravocrtno, stabilno i ujednačeno izvlačenje iste iz vode.
Naime, dosadašnje naprave za bacanje mamaca u ribolovu su konstruirane na način da se sastoje iz dvije polovice koje se u kontaktu s vodom otvaraju preko sustava šarki, te tako otvorena naprava postaje iznimno nestabilna kada se povlači ribičkom rolom iz vode – počinje poskakivati na površini vode i izvlačenje nije ujednačeno. Naime, ukoliko naprava prilikom izvlačenja iz vode poskakuje po površini vode, samim time se mijenja otpor i namatanje osnovne niti na rolu nije ujednačeno te često stvara čvorove, oštećenja i probleme te se kod idućeg bacanja nit spetlja i u konačnici pukne.
Drugi problem koji je izumitelj riješio ovim izumom je pitanje plutanja naprave na vodi u slučaju da dođe do puknuća špage / niti koja povezuje ribički štap i napravu, obzirom kod postojećih naprava u takvim situacijama uslijed težine mamca koji se nalazi unutar naprave dolazi do potonuća.
Treći problem koji je riješio izumitelj je rekonstrukcija sustava otvaranja spremnika i ispuštanje mamaca u vodu na način da se izbjegne da se spremnik otvara kada kod zabacivanja naprave ista dotakne obalu ili tlo.
Četvrti problem koji je riješio izumitelj je da se omogući puno punjenje naprave mamcima, obzirom se postojeće naprave mogu samo djelomično puniti mamcima, a razlog je u tome što su postojeće naprave iz dva dijela podijeljene po dužini pa se samo jedna polovica može puniti mamcima.
Peti problem koji je riješio izumitelj je pitanje eliminacije hrane / mamaca u potpunosti iz naprave jednom kada se otvori. Kod postojećih naprava mamci / hrana za ribe se često zalijepe za unutrašnju stijenku.
Daljnji problem koji je riješio izumitelj je lako i jednostavno punjenje naprave mamcima.
Stanje tehnike
Naprave za bacanje mamca za potrebe ribolova postoje već zadnjih dvadesetak godina. Obično imaju tijelo od plastike, aerodinamičnog su oblika tako da je ribič može što dalje odbaciti od obale. No, prisutna rješenja konstrukcijski su potpuno različita nego što je izloženo u ovome izumu. Npr. izum sadržan u prijavi patenta WO 2009/098507 vanjskim oblikom sliči ovome izumu, međutim mehanizam punjenja naprave mamcem i sam način funkcioniranja naprave su drugačiji, obzirom se naprava izložena u tom izumu sastoji od dvije polovice povezane sustavom šarki, te jednom kada se naprava otvori ista se izvlači iz vode kao otvorena i kod izvlačenja poskakuje na vodi, a posebno se nestabilno izvlači ukoliko ima valova. U odnosu na mogućnost punjenja mamcima za isti volumen spremnika rješenje koje je pronašao izumitelj omogućuje puno bolje punjenje spremnika mamcima nego je to moguće za napravu izloženu u prijavi patenta WO 2009/098507
Izumitelj kroz izvršenu pretragu stanja tehnike nije imao prilike susresti se, niti mu je poznato da negdje postoji rješenje u kojem bi naprava za bacanje mamaca u ribolovu sadržavala vanjski i unutrašnji spremnik postavljeni međusobno tako da se unutrašnji spremnik može zakretati unutar vanjskog spremnika, na način kao što je to izloženo u ovome izumu.
Kratki sadržaj biti izuma
Naprava za bacanje mamaca u ribolovu sadrži dva osnovna dijela i to unutarnji spremnik i vanjski spremnik pri čemu se unutarnji spremnik stabilno umeće u vanjski spremnik. Unutrašnji spremnik ima bočno izveden otvor za stavljanje mamaca dok pak su na suprotnim bočnim stranama vanjskog spremnika izvedeni na svakoj strani po jedan otvor vanjskog spremnika. Kroz taj otvor se ujedno u vanjski spremnik može umetnuti unutarnji spremnik. Kada je unutrašnji spremnik u vanjskom spremniku, unutrašnji spremnik se može okretati u vanjskom spremniku tako da unutarnji spremnik može biti u položaju da zatvori otvor vanjskog spremnika za stavljanje mamca. Kada ova naprava uroni pod vodu uslijed sile uzgona vode koji djeluje na preko okidača na torzionu oprugu dolazi do rotacije unutrašnjeg spremnika unutar vanjskog spremnika, poklapanja otvora vanjskog i unutarnjeg spremnika i ispuštanja mamca iz unutrašnjeg spremnika u vodu. Otvori na spremnicima su otprilike jednakih oblika.
Rep koji osigurava stabilnost u letu ove naprave za bacanje mamaca u ribolovu ima izvedena najmanje tri krilca. Unutar repa se nalazi komora ispunjena zrakom koja sprječava da naprava potone. Na repu je izvedeni prihvat za unutrašnji spremnik na kojem pak je izvedeni utor za torzionu oprugu. Preko prihvata za unutarnji spremnik se povezuju unutarnji spremnik i rep kada je unutarnji spremnik u vanjskom spremniku. Prihvat za rep izduženo izlazi iz stražnjeg djela unutrašnjeg spremnika prema van u smjeru osi unutrašnjeg spremnika. Na prihvatu za rep su izvedene najmanje dvije zakačke tako da se rep i unutrašnji spremnik povezuju sa zakačkama koje se kače na prihvat za unutarnji spremnik. Na stražnjem dijelu vanjskog spremnika se nalazi otvor kroz koji iz vanjskog spremnika izlazi prihvat za rep. Okidač se izvodi u obliku krnjeg stošca s prstenom te su na njemu izvedena četiri utora i dva produžetka okidača. Između unutarnjeg spremnika i repa su uloženi brtva, torziona opruga, okidač i tlačna opruga tako da kroz njih prolazi prihvat za unutarnji spremnik. Između okidača i vanjskog spremnika se nalazi torziona opruga koja je pričvršćena za utor za torzionu oprugu i pin za sidrenje. Na stražnjem djelu unutrašnjeg spremnika se nalaze četiri simetrično raspoređene rampe izvedene u obliku ispupčenja uz obod stražnjeg djela tako da je između njih prostor u koji ulaze produžeci okidača. Na prednjem djelu unutrašnjeg spremnika i na prednjem djelu vanjskog spremnik izveden je po jedan otvor za čep u koji ulazi čep koji ima funkciju da čvrsto fiksira unutarnji spremnik s vanjskim spremnikom.
Bitni dio ove naprave je krilo pri čemu je na unutarnjem spremniku izveden kanal za usmjeravanje vode sa sjedištem krila u koji se umeće krilo. Krilo smješteno u kanal za usmjeravanje vode u unutrašnjem spremniku koristeći silu uzgona omogućuje lagano izvlačenje naprave iz vode. Princip je isti kao i kod aviona kojem let omogućuju krila na koja djeluje sila uzgona. Zrak koji udara u krila pri letu ima veću brzinu i manji tlak na gornjoj polovici krila dok je na donjoj polovici manja brzina i veći tlak radi čega dolazi do uzgona i leta. Ista efekt je prisutan i kod prolaska krila kroz vodu. U ovome izumu izloženo krilo proizvodi podizanje (slično kao krilo aviona) koje izdiže veći dio naprave za bacanje mamaca u ribolovu iz vode. Poput krila zrakoplova, ima aerodinamičan oblik profila koji u situaciji kada voda teče preko i ispod njega stvara razlike u tlaku na gornjoj i donjoj površini. S paralelnim strujanjem preko krila (folija), pritisak je negativan na gornjoj površini i pozitivan na donjoj površini i to stvara silu podizanja okomitu na dotok i silu otpora, paralelno sa priljevom vode. Takva se krila koriste na krilima zrakoplova, lopaticama propelera, lopaticama pumpe, lopaticama ventilatora/turbine i plovilima na hidrogliserima. Sam dizajn krila i tunel, to je ovdje kanal za usmjeravanje vode, stvara mirno i stabilno izvlačenje sa konstantnim otporom, čak i na nemirnoj vodi. Krilo je smješteno u kanal za usmjeravanje vode u unutrašnjem spremniku, a gledano po dužini nalazi se na najširem dijelu naprave, te kada se naprava izvlači iz vode u kontaktu je s vodom.
Prilikom izvlačenja ove naprave iz vode, voda nadire kroz dva otvora na stražnjem djelu unutarnjeg spremnika i dva rubna otvora na stražnjem djelu vanjskog spremnika koji otvori služe za ispiranje sadržaja naprave kroz glavne otvore za pražnjenje. Kada je naprava u zatvorenom stanju, navedeni otvori na stražnjem djelu unutarnjeg spremnika su zamaknuti u odnosu na dva rubna otvora na stražnjem djelu vanjskog spremnika za 90 stupnjeva , te kada je naprava zatvorena voda ne može prolaziti kroz navedene otvore.
Kroz otvore vanjskog spremnika prolaze produžeci okidača i upiru se u stražnji dio unutarnjeg spremnika, pri čemu se prilikom vrtnje repa i unutarnjeg spremnika, produžeci okidača penju preko rampi sve dok ne pređu rampu u cijelosti i zaskoče na ravni dio gdje ujedno i zaključaju trenutno zatvoreno stanje.
Prilikom pada i uranjanje naprave u vodu, voda pomiče okidač i produžeci okidača se uzdižu iznad rampi te omogućuju da torziona opruga vrati napravu u početno (otvoreno) stanje, gdje se ponovno produžeci okidača upiru u druge dvije rampe unutarnjeg spremnika i osiguravaju trenutni položaj.
Načelno, unutarnji spremnik je otprilike 3⁄4 površine zatvoren dok je okvirno 1⁄4 površine otvoreno kroz koji otvor se u taj spremnik stavlja mamac. Cijelom duljinom unutrašnjeg spremnika se proteže kanal za usmjeravanje vode prilikom izvlačenja. Krilo se izvodi kao segment u obliku kocke sa zakačkama koji se montira na unutrašnji spremnik, a sve kako bi se dobilo lakše i stabilnije izvlačenje naprave iz vode. Vanjski spremnik ima 2/4 površine zatvoreno, dok je preostalih 2/4 površine otvoreno, tako da ima dva simetrično postavljena otvora koji odgovaraju površini otvora unutrašnjeg spremnika. Vanjski spremnik nadalje ima otvor za čep na prednjem dijelu i otvor na stražnjem djelu kroz koji prolazi prihvat za rep. Na stražnjem dijelu nalaze se dodatne rupe gdje se umeću produžeci okidača i te rupe ujedno služe za ispiranje unutrašnjosti naprave i njenog sadržaja kada je naprava u otvorenom položaju. Na stražnjem kraju nalazi se i pin gdje se sidri torziona opruga. S vanjske strane se nalaze po dva rebra sa svake strane koja se protežu uzdužno po vanjskom spremniku, a ta rebra na vanjskom spremniku imaju funkciju za lakše i bolje pridržavanje naprave u ruci te za odbijanje vode prilikom izvlačenja. Čep se izvodi u obliku gljive, te se fiksira utiskivanjem u vanjski spremnik čime ujedno centrira i povezuje unutarnji spremnik s vanjskim spremnikom te omogućuje nesmetanu vrtnju unutarnjeg spremnika oko svoje osi unutar vanjskog spremnika. Torziona opruga se izvodi iz inox žica određene debljine i određenog broja namotaja a funkcija joj je da napreže unutarnji spremnik u odnosu na vanjski spremnik. Okidač s vanjske strane na na 2/4 površine sadrži rebra (utore), i jedan prsten na samom kraju koji se proteže po cijelom promjeru okidača, gdje se prilikom kontakta s vodom stvara otpor i pomiče okidač prema repu te se oslobađa napetost torzione opruge čime se zakreće unutarnji spremnik u odnosu na vanjski spremnik za 90°. Tlačna opruga je izvedena iz inox žice određene debljine i određenog broja namotaja, a svrha joj je da drži okidač 300 napetim u nultom položaju. Rep ima obično četiri krilca i rupu na svom stražnjem kraju za lakšu montažu osnovne niti (špage) od naprave do ribičkog štapa odnosno role, također nakon montaže repa s unutarnje strane nastaje zračni prostor koji se koristi kao plovak koji u slučaju puknuća osnovne špage drži cijelu napravu na površini vode (ne tone na dno). Na repu se nalazi dodatan utor gdje se sidri druga strana torzione opruge, a ujedno onemogućava vrtnju repa oko unutarnjeg spremnika.
Što se tiče samog okidača, kod ranijih rješenja isti je prisutan u prednjem dijelu naprave, a problem pri tome je u slučaju da ribič u položaju za bacanje prije zabacivanja naprave ista dotakne tlo ili obalu , što je česta pojava, te se naprava otvori i ispadne sav sadržaj spremnika prije zabacivanja naprave, a to nije poželjna situacija. U ovome izumu izloženoj napravi okidač se nalazi na stražnjem dijelu naprave i ona se otvara samo i isključivo prilikom kontakta sa vodom, ukoliko dođe do kontakta sa tlom ili obalom prilikom njenog zabacivanja naprava se neće otvoriti već se može normalno zabaciti na željenu lokaciju u vodi gdje će se u kontaktu sa vodom otvoriti i isprazniti sadržaj. Kod postojećih rješenja se javlja dodatan problem zbog okidača koji je smješten u nosu rakete jer narušava aerodinamiku zbog prostora koji zauzima, te se taj dio ne može ispuniti hranom (smanjeni kapacitet s obzirom na sveukupni volumen naprave) već ostaje prazan prostor (zrak). Kod ovdje izložene naprave cijeli prednji dio naprave je raspoloživ za punjenje te su samim time težište, let i aerodinamika znatno poboljšani.
Što se tiče kapaciteta punjenja, kod postojećih naprava je moguće samo djelomično punjenje mamcima ili hranom za ribe, naprava je po dužini podijeljena na dva jednaka dijela te se samo jedna polovica može ispuniti hranom dok druga polovica ostaje prazna. Kod naprave izložene u ovome izumu 3/4 elipsoida je zatvoreno dok je 1/4 elipsoida otvorena te je samim time kapacitet spremnika za hranu u potpunosti iskoristiv, krajnji rezultat je da sa puno manjom zapreminom može puniti istu količinu hrane što opet u konačnici utječe na samu aerodinamiku. U repu ove naprave se nalazi
komora odnosno zračni spremnik koji u slučaju da dođe do pucanja osnovne niti zadržava napravu na površini vode. Naprava se može zakačiti i izvući na obalu ili nakon nekog vremena jednostavno dopluta do obale pa se opet može izvući. Postojeća rješenja su takva da u slučaju ako dođe do pucanja niti naprava tone na dno jezera i ostaje tamo te je to dugoročno problem zagađenje prirode.
Ovdje izložena naprava ima rupe na svojem stražnjem djelu unutrašnjeg i vanjskog spremnika koje služe za ispiranje sadržaj iz spremnika prilikom njenog izvlačenja. Na stražnjem dijelu rakete nalaze se dvije rupe kroz koje prilikom izvlačenja rakete ulazi voda i time ispire sadržaj spremnika. Kod postojećih rješenja to nije slučaj te se povremeno desi da hrana ostane zalijepljena za unutarnji dio spremnika.
Naprava za bacanje mamaca u ribolovu nema vratašca kao ranija rješenja, već otvor koji je u potpunosti slobodan i pristupačan za punjene, te ne zahtijeva dodatne alate (žlice, grabilice.... itd.) kako bi se spremnik napunio mamcima. Postojeća rješenja imaju vratašca koja uvijek smetaju i nespretna su za rukovanje, držanje i punjenje. Kod ove naprave postoji spremnik koji se može napuniti jednom rukom, hrana se može jednostavno zagrabiti i nakon zakretanja od 90 stupnjeva spremnik se zatvara.
Prednost ove naprave je pravocrtno, stabilno i ujednačeno izvlačenje iz vode. Naprava se zbog svog dizajna (nema vratašca) izvlači iz vode pravocrtno, stabilno i sa konstantnim otporom na štapu/roli. Dok kod postojećih rješenja naprava prilikom izvlačenja iz vode poskakuje po površini vode, samim time se mijenja otpor i namatanje osnovne niti na rolu nije ujednačeno te često stvara, čvorove, oštećenja i probleme te se kod idućeg bacanja nit spetlja i u konačnici pukne.
Kratki opis crteža
Popratni crteži koji su uključeni u opis i koji čine dio opisa izuma, ilustriraju dosad razmatran najbolji način za izvedbu izuma i pomažu pri objašnjavanju osnovnih principa izuma. Ovaj izum nije niti na koji način ograničen crtežima koji su sastavni dio ovog izuma.
Slika 1. Prikaz sastavljene naprave za bacanje mamaca u ribolovu
Slika 2. Prikaz osnovnih dijelova naprave za bacanje mamaca u ribolovu
Slika 3. Prikaz unutrašnjeg spremnika
Slika 4. Prikaz stražnjeg dijela unutrašnjeg spremnika
Slika 5. Prikaz otvora unutrašnjeg spremnika
Slika 6. Prikaz jednog presjeka unutrašnjeg spremnika
Slika 7.1. Prikaz položaja kanala za usmjeravanje vode
Slika 7.2. Prikaz krila
Slika 8. Prikaz vanjskog spremnika
Slika 9. Prikaz stražnjeg dijela vanjskog spremnika
Slika 10. Prikaz otvora vanjskog spremnika
Slika 11. Prikaz jednog presjeka vanjskog spremnika
Slika 12. Prikaz čepa
Slika 13. Prikaz položaja čepa u napravi za bacanje mamaca u ribolovu
Slika 14. Prikaz okidača
Slika 15. Prikaz detalja repa s torzionom oprugom
Slika 16. Prikaz komore u repu
Slika 17. Prikaz načina spajanje repa i unutrašnjeg spremnika
Slika 18. Prikaz spoja repa i unutrašnjeg spremnika
Slika 19. Prikaz presjeka spoja repa i unutrašnjeg spremnika
Popis upotrijebljenih pozivnih oznaka
100-unutarnji spremnik
105-otvor unutarnjeg spremnika
110-prednji dio unutarnjeg spremnika
120-stražnji dio unutarnjeg spremnika
122-prihvat za rep
124-rampa
126-otvor na stražnjem djelu unutarnjeg spremnika
130-otvor za čep na unutrašnjem spremniku
140-zakačke na stražnjem djelu
150-kanal za usmjeravanje vode
152-sjedište krila
180-krilo
190-čep
200-vanjski spremnik
202-prednji dio vanjskog spremnika
204-stražnji dio vanjskog spremnika
205-otvor vanjskog spremnika
210-centralni otvor na stražnjem djelu vanjskog spremnika
212-rubni otvor na stražnjem djelu vanjskog spremnika
220-pin za sidrenje
230-rebro na vanjskom spremniku
240-otvor za čep na vanjskom spremniku
310-torziona opruga
300-okidač
320-rebro
330-prsten
340-produžetak okidača
350-tlačna opruga
360-brtva
400-rep
410-krilce na repu
420-otvor na repu
430-komora
440-utor za torzionu oprugu
450-prihvat za unutrašnji spremnik
Detaljan opis najmanje jednog od načina ostvarivanja izuma
Ovdje izloženi naprava za bacanje mamaca u ribolovu 1 se izrađuje na način da se sastavlja iz plastičnih dijelova koji se izrađuju brizganjem plastike te nekoliko metalnih dijelova, mahom opruga. Brizganjem plastike se izrađuju unutarnji spremnik 100, čep 190, vanjski spremnik 200, okidač 300 i rep 400. U jednoj izvedbi se kao plastika koristi polipropilen. Brtva 360 se izrađuje od gume promjera cca. 1 mm, dok je promjer cijele brtve 22 mm (još se naziva o-ring). Torziona opruga 310 se u jednoj izvedbi izrađuje od inox žica debljine 1.2mm, 25.5 mm vanjskog promjera sa sveukupno 9 ili 10 namotaja, visina cca. 13 mm, pri čemu se namoti međusobno ne dodiruju. Krajevi opruge su savinuti za 180 stupnjeva, donji dio opruge prema van, a gornji dio opruge prema unutra.
Tlačna opruga 350 se u jednoj izvedbi izrađuje iz inox žica debljine 0.8mm, vanjskog promjera opruge 23 mm, sa sveukupno 4 namotaja sa brušenim krajevima, u opuštenom stanju opruga je visoka 10 mm. U nekoj daljnjoj izvedbi se za tlačnu oprugu 350 može koristiti žica debljine 0.6 ili 1 mm.
Unutarnji spremnik 100 i vanjski spremnik 200 su izduženog aerodinamičkog oblika. Vanjski spremnik u ovoj izvedbi ima barem jedno rebro na vanjskom spremniku 230 koje ima funkciju da se sigurnije drži u ruci, a u nekim drugim izvedbama može imati više rebara 230. Svaki spremnik ima prednji dio 110,202 i stražnji dio 120,204. Unutrašnji spremnik ima bočno izveden otvor za stavljanje mamca 105, dok pak su na suprotnim bočnim stranama vanjskog spremnika 200 izvedeni na svakoj strani po jedan otvor vanjskog spremnika 205 kroz koji otvor se ujedno u vanjski spremnik 200 može umetnuti unutarnji spremnik 100. Unutrašnji spremnik 100 se može okretati u vanjskom spremniku 200 kada se unutarnji spremnik 100 nalazi u vanjskom spremniku 200 tako da unutarnji spremnik 100 može biti u položaju da zatvori otvor vanjskog spremnika 205 za stavljanje mamca. Otvori na spremnicima 105,205 otprilike su jednakih oblika.
Rep 400 ima izvedena najmanje tri krilca 410, sadržava komoru 430 i prihvat za unutrašnji spremnik 450 na kojem je izvedeni utor za torzionu oprugu 440. Preko prihvata za unutarnji spremnik 450 se povezuju unutarnji spremnik 100 i rep 400 kada je unutarnji spremnik 100 u vanjskom spremniku 200. Rep 400 na drugom kraju ima otvor 420.
Unutarnji spremnik 100 na svojem stražnjem djelu 120 ima izvedeni prihvat za rep 122 koji izduženo izlazi iz stražnjeg djela unutrašnjeg spremnika prema van u smjeru osi unutrašnjeg spremnika 100. Na prihvatu za rep 122 su izvedene najmanje dvije zakačke 140 kojima se povezuje rep 400 i unutrašnji spremnik 100. Zakačke 140 se kače na prihvat za unutarnji spremnik 450. Vanjski spremnik 200 na stražnjem dijelu vanjskog spremnika 204 ima izvedeni otvor 210 kroz koji iz vanjskog spremnika 200 izlazi prihvat za rep 122.
Okidač 300 je izveden u obliku krnjeg stošca s prstenom 330 te sadržava četiri utora 320 i dva produžetka okidača 340. Brtva 360, torziona opruga 310, okidač 300 i tlačna opruga 350 su uloženi između unutarnjeg spremnika 100 i repa 400 tako da kroz njih prolazi prihvat za unutarnji spremnik 450. Između okidača 300 i vanjskog spremnika 200 je torziona opruga 310 koja je pričvršćena za utor za torzionu oprugu 440 i pin za sidrenje 220. Između okidača 300 i repa 400 je tlačna opruga 350, dok je brtva 360 između stražnjeg dijela unutrašnjeg spremnika 120 i repa 400.
Unutrašnji spremnik 100 nadalje na stražnjem djelu sadržava četiri simetrično raspoređene rampe 124 izvedene u obliku ispupčenja uz obod stražnjeg djela tako da je između njih prostor u koji ulaze produžeci okidača 340.
Na unutrašnjem spremniku 100 su izvedena dva otvora na stražnjem djelu unutarnjeg spremnika 126, dok su na vanjskom spremniku 200 izvedena dva rubna otvora na stražnjem djelu vanjskog spremnika 212 pri čemu se ti otvori poklapaju kada je naprava za bacanje mamaca u otvorenom položaju.
Ova naprava za bacanje mamaca u ribolovu 1 nadalje sadržava krilo 180 s time da je na unutarnjem spremniku 100 izveden kanal za usmjeravanje vode 150 sa sjedištem krila 152 u koji se umeće krilo 180. Na prednjem djelu unutrašnjeg spremnika 110 i na prednjem djelu vanjskog spremnik 202 izveden je po jedan otvor za čep 130,240. Čep 190 je izveden tako da ulazi u otvore za čep 130,240 i čvrsto fiksira unutarnji spremnik 100 s vanjskim spremnikom 200. Čep nakon ugradnje postaje fiksni dio vanjskog spremnika, dok se unutarnji spremnik rotira oko njegove osi.
U jednoj izvedbi unutarnji spremnik 100 i vanjski spremnik 200 imaju oblik izduženog elipsoida.
Unutrašnji spremnik 100 se umeće u vanjski spremnik 200 na način da se stražnji dio unutarnjeg spremnika utiskuje u vanjski spremnik 200 na njegovom najširem dijelu, pod kutem od 45 stupnjeva i usporedno se gura prema natrag i prema dolje dok ne uskoči u vanjski spremnik.
Dimenzija sastavljene naprave je oko cca. 30 cm duljine, s time da je na najširem djelu naprava široka oko 6-7 cm. Ukoliko je ova naprava kraća, širina iste se u pravilu smanjuje, otprilike prema omjeru 5:1.
U nekim drugim izvedbama ova naprava može biti i kraća. Npr. može biti u duljini između 10 do 20 cm, i širine najšireg djela 3 do 8 cm u promjeru.
Sklapanje ove naprave se provodi na način da se krilo 180 utiskuje u sjedište krila 152 na unutrašnjem spremniku 100. Potom se unutarnji spremnik 100 umeće u vanjski spremnik 200. Nakon toga se čep 190 umeće u otvor za čep na vanjskom spremniku 240 te prolazi kroz otvor za čep na unutrašnjem spremniku 130. Brtva 360 se navlači na prihvat za rep 122, nakon nje se umeće na prihvat za rep 122 torziona opruga 310, potom se montira okidač 300, umeće se tlačna opruga 350, montira se rep 400 koji se uprešavanjem povezuje s unutarnjim spremnikom i postaju jedna cjelina.
Punjenje naprave 1 se vrši u njenom nultom položaju (otvoreno stanje), nakon što smo unutrašnji spremnik napunili mamcima, napravu držimo u fiksnom položaju lijevom rukom „samo“ za vanjski spremnik 200 (prstima između rebara) dok desnom rukom u smjeru kazaljke na satu za 90° zakrećemo rep 400, a samim time i unutarnji spremnik 100 pošto su ta dva dijela povezana. Kada se dođe u traženi položaj okidač 300 pod pritiskom tlačne opruge 350 zaskače u svoj položaj i time zaključava trenutni položaj (zatvoreno stanje) naprave. Prilikom zakretanja od 90° dodatno se napreže torzionu oprugu 310 te je time naprava 1 spremna za izbačaj. U trenutku pada naprave na vodu, voda nadire u rebra okidača 300 i stvara potisak na rebra i prsten te pomiče okidač 300 prema repu 400 i oslobađa napetost torzione opruge uslijed čega se unutarnji spremnik zakreće u nulti položaj i sadržaj spremnika se prazni u vodu. Prilikom povlačenja naprave prema obali, voda nadire kroz rupe na vanjskom spremniku i dodatno ispire unutarnji spremnik 100 od preostale hrane / mamaca ukoliko je ima.

Claims (12)

1. Naprava za bacanje mamaca u ribolovu (1) naznačena time da sadržava unutarnji spremnik (100) i vanjski spremnik (200) , pri čemu su oba spremnika (100,200) izduženog oblika i pri čemu svaki spremnik ima prednji dio (110,202) i stražnji dio (120,204), pri čemu unutrašnji spremnik ima bočno izveden otvor za stavljanje mamca (105) i pri čemu su na suprotnim bočnim stranama vanjskog spremnika (200) izvedeni na svakoj strani po jedan otvor vanjskog spremnika (205) kroz koji otvor se ujedno u vanjski spremnik (200) može umetnuti unutarnji spremnik (100) i pri čemu se unutrašnji spremnik (100) može okretati u vanjskom spremniku (200) kada se unutarnji spremnik (100) nalazi u vanjskom spremniku (200) tako da unutarnji spremnik (100) može biti u položaju da zatvori otvor vanjskog spremnika (205) za stavljanje mamca i pri čemu su otvori na spremnicima (105,205) otprilike jednakih oblika i pri čemu su spremnici (100,200) uglavljeni međusobno tako da kada ova naprava uroni pod vodu dolazi do rotacije unutrašnjeg spremnika (100) unutar vanjskog spremnika(200) i ispuštanja mamca iz unutrašnjeg spremnika(100) u vodu.
2. Naprava za bacanje mamaca u ribolovu (1) prema prvom patentnom zahtjevu naznačena time da nadalje sadržava rep (400) koji rep (400) ima izvedena najmanje tri ili više krilca na repu (410), komoru (430) i prihvat za unutrašnji spremnik (450) na kojem je izvedeni utor za torzionu oprugu (440) pri čemu se preko prihvata za unutarnji spremnik (450) povezuju unutarnji spremnik (100) i rep(400) kada je unutarnji spremnik (100) u vanjskom spremniku (200).
3. Naprava za bacanje mamaca u ribolovu (1) prema drugom patentom zahtjevu naznačena time da unutarnji spremnik (100) na svojem stražnjem djelu (120) ima izvedeni prihvat za rep (122) koji izduženo izlazi iz stražnjeg djela unutrašnjeg spremnika prema van u smjeru osi unutrašnjeg spremnika (100) pri čemu su na prihvatu za rep (122) izvedene najmanje dvije zakačke (140) i pri čemu se rep (400) i unutrašnji spremnik (100) povezuju sa zakačkama (140) koje se kače na prihvat za unutarnji spremnik (450) i pri čemu vanjski spremnik (200) na stražnjem dijelu vanjskog spremnika (204) ima izvedeni otvor (210) kroz koji iz vanjskog spremnika (200) izlazi prihvat za rep (122).
4. Naprava za bacanje mamaca u ribolovu (1) prema trećem patentom zahtjevu naznačena time da nadalje sadržava okidač (300) izveden u obliku krnjeg stošca s prstenom (330), četiri utora (320) i dva produžetka okidača (340) , brtvu (360), torzionu oprugu (310) i tlačnu oprugu (350) koji su uloženi između vanjskog spremnika (200) i repa (400) tako da kroz njih prolazi prihvat za unutarnji spremnik (450) pri čemu je između okidača (300) i vanjskog spremnika (200) torziona opruga (310) koja je pričvršćena za utor za torzionu oprugu (440) i pin za sidrenje (220), a između okidača (300) i repa (400) je tlačna opruga (350) dok je brtva (360) između stražnjeg dijela unutrašnjeg spremnika (120) i repa (400).
5. Naprava za bacanje mamaca u ribolovu (1) prema četvrtom patentom zahtjevu naznačena time da unutrašnji spremnik (100) na stražnjem djelu sadržava četiri simetrično raspoređene rampe (124) izvedene u obliku ispupčenja uz obod stražnjeg djela tako da je između njih prostor u koji ulaze produžeci okidača (340) pri čemu kada se rep (400) upotrebom sile zakreće u odnosu na unutrašnji spremnik (100) produžeci okidača (340) mogu prelaziti preko rampi (124) pri čemu kada su produžeci okidača (340) u prostoru između dviju rampi (124) naprava (1) je u stabilnom otvorenom ili zatvorenom položaju.
6. Naprava za bacanje mamaca u ribolovu (1) prema bilo kojem prethodnom patentom zahtjevu naznačena time da unutrašnji spremnik (100) sadržava dva otvora na stražnjem djelu unutarnjeg spremnika (126), te nadalje vanjski spremnik (200) sadržava dva rubna otvora na stražnjem djelu vanjskog spremnika (212) pri čemu se ti otvori poklapaju kada je naprava za bacanje mamaca u otvorenom položaju.
7. Naprava za bacanje mamaca u ribolovu (1) prema bilo kojem prethodnom patentom zahtjevu naznačena time da nadalje sadržava krilo (180) pri čemu je na unutarnjem spremniku (100) izveden kanal za usmjeravanje vode (150) sa sjedištem krila (152) u koji se umeće krilo (180).
8. Naprava za bacanje mamaca u ribolovu (1) prema bilo kojem prethodnom patentnom zahtjevu naznačena time da je na prednjem djelu unutrašnjeg spremnika (110) i na prednjem djelu vanjskog spremnik (202) izveden po jedan otvor za čep (130,240) pri čemu nadalje ova naprava sadržava čep (190) tako da čep ulazi u otvore za čep (130,240) i čvrsto fiksira unutarnji spremnik (100) s vanjskim spremnikom (200).
9. Naprava za bacanje mamaca u ribolovu (1) prema bilo kojem prethodnom patentnom zahtjevu naznačena time da je unutarnji spremnik (100) i vanjski spremnik (200) imaju oblik izduženog elipsoida.
10. Naprava za bacanje mamaca u ribolovu (1) prema bilo kojem prethodnom patentnom zahtjevu naznačena time da su unutarnji spremnik (100) i vanjski spremnik (200) izrađeni od polipropilena.
11. Naprava za bacanje mamaca u ribolovu (1) prema bilo kojem prethodnom patentnom zahtjevu naznačena time da je ukupne duljine 30 cm i da je omjer širine i duljine do otprilike 5:1.
12. Naprava za bacanje mamaca u ribolovu (1) prema bilo kojem od 1 do 10 patentnog zahtjeva naznačena time da je ukupne duljine između 10 do 20 cm, i širine najšireg djela 3 do 8 cm u promjeru.
HRP20220697AA 2022-05-27 2022-05-27 Naprava za bacanje mamaca u ribolovu HRP20220697A1 (hr)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HRP20220697AA HRP20220697A1 (hr) 2022-05-27 2022-05-27 Naprava za bacanje mamaca u ribolovu
EP22020430.9A EP4282264A1 (en) 2022-05-27 2022-09-07 A device for casting baits in fishing

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HRP20220697AA HRP20220697A1 (hr) 2022-05-27 2022-05-27 Naprava za bacanje mamaca u ribolovu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HRP20220697A1 true HRP20220697A1 (hr) 2023-12-08

Family

ID=83322537

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HRP20220697AA HRP20220697A1 (hr) 2022-05-27 2022-05-27 Naprava za bacanje mamaca u ribolovu

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP4282264A1 (hr)
HR (1) HRP20220697A1 (hr)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH0919250A (ja) * 1995-07-04 1997-01-21 Ryobi Ltd 魚釣用コマセ具
GB2452331A (en) * 2007-09-01 2009-03-04 Mohamed El Sayed Bait container
JP5118498B2 (ja) * 2008-01-25 2013-01-16 グローブライド株式会社 こませかご
GB0801984D0 (en) 2008-02-04 2008-03-12 Houghton Bryan G Bait dispenser
GB201322700D0 (en) * 2013-12-20 2014-02-05 Fox Int Group Ltd A fish-bait discharger

Also Published As

Publication number Publication date
EP4282264A1 (en) 2023-11-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2600257C2 (ru) Разбрасыватель приманок
RU2679358C1 (ru) Устройство для разбрасывания приманки для применения в рыбной ловле
US4222194A (en) Bob for cast fishing
US8635803B1 (en) Buoyant fishing device
US3163957A (en) Bait casting device
US4845884A (en) Fishing line float
US7305791B2 (en) Fishing weight for use with method feeder
US4571878A (en) Fishing tackle including line releasing float
US3834056A (en) Powered line casting arrangement
HRP20220697A1 (hr) Naprava za bacanje mamaca u ribolovu
WO2013153367A1 (en) Bait dispenser
KR20190000755U (ko) 낚시줄 연결용 집어 밑밥통
US5033227A (en) Fishing device
US20060213115A1 (en) Container for liquid arranged for attachment to a fishing line
EP1800538B1 (en) Swimfeeder
US9681650B2 (en) Long-distance delivery system for fishing devices
US5678351A (en) Device for casting small lures and flies
GB2432768A (en) Fishing feeder
US20090178328A1 (en) Air cannon bait shooter
WO2013108012A1 (en) Bait dispenser
US6094853A (en) Floating bait caster and bait protector with depth control
JP2012217406A (ja) 遠投用コマセ籠
EP2893805B1 (en) A fish-bait discharger
GB2128061A (en) Line feeder
US3468051A (en) Fishing line casting device

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application
AIPI Request for the grant of a patent on the basis of a substantive examination of a patent application