HRP20140403A2 - Uređaj za pripremu i dobavu steriliziranog zraka za prehrambenu industriju - Google Patents

Uređaj za pripremu i dobavu steriliziranog zraka za prehrambenu industriju Download PDF

Info

Publication number
HRP20140403A2
HRP20140403A2 HRP20140403AA HRP20140403A HRP20140403A2 HR P20140403 A2 HRP20140403 A2 HR P20140403A2 HR P20140403A A HRP20140403A A HR P20140403AA HR P20140403 A HRP20140403 A HR P20140403A HR P20140403 A2 HRP20140403 A2 HR P20140403A2
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
air
housing
pfci
branch
room
Prior art date
Application number
HRP20140403AA
Other languages
English (en)
Inventor
Vladimir Tudić
Marin Cindrić
Original Assignee
Vladimir Tudić
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vladimir Tudić filed Critical Vladimir Tudić
Priority to HRP20140403AA priority Critical patent/HRP20140403A2/hr
Publication of HRP20140403A2 publication Critical patent/HRP20140403A2/hr

Links

Landscapes

  • Disinfection, Sterilisation Or Deodorisation Of Air (AREA)

Abstract

Uređaj za pripremu i dobavu steriliziranog zraka koji obuhvaća kućište (10) za objedinjavanje svih dijelova složenog sustava, ima u stražnjem dijelu otvor kroz koji se nastavlja cijev za usisavanje vanjskog svježeg zraka (18) postavljena u zidu prostorije; na kraju cijevi za usisavanje vanjskog svježeg zraka (18) je smješten otvor s zaštitnom rešetkom (14); nakon koje se nalazi pred-filtar vanjskog svježeg zraka (30); nakon kojeg se nalazi gravitacijski zasun (16). Otvor s zaštitnom rešetkom s PFCI (26) za zrak iz grane za sterilizaciju zraka smješten je s jedne strane kućišta (10). Dodatni otvor s zaštitnom rešetkom s PFCI za usisavanje zraka iz prostorije (46) smješten je sa druge strane kućišta uređaja (10) u odnosu na dio (26). Otvor s zaštitnom rešetkom s PFCI za ispuhivanje zraka iz grane za kružnu cirkulaciju zraka (48) smješten je s druge strane kućišta uređaja (10) u odnosu na dio (46) a s iste strane kućišta uređaja (10) u odnosu na dio (26). Tijelo kućišta uređaja (10) ima poklopni dio (54) koja na vertikalnoj sredini sadrži ekran za prikaz funkcija i parametara uređaja (56) a pri vrhu sadrži posebno oblikovani natpis (58). U kućište (10) ugrađena je reflektirajuća komora (20) sa sustavom UV lampi (28) u funkciji sterilizacije vanjskog svježeg zraka, a nadalje sadrži kućište filtarskog sustava (32) koji kao jednu zabrtvljenu cjelinu obuhvaća složeni multi-filtar (34) i ventilator (36) u funkciji pročišćavanja zraka. Kućište (10) uključuje stabilizator protoka zraka (22) za ispuh zraka iz uređaja pomoću ventilatora (24) u grani za sterilizaciju zraka a u središnjem dijelu nalazi se napajanje 12V DC, sustav upravljanja senzorima i ventilatorima (50) kao i napajanje 230V AC i elektromagnetski balast za UV lampe (52). U kućištu (10) u grani za kružnu cirkulaciju zraka ugrađen je LPC i senzori za parametriranje zraka (42), a protok zraka u predmetnoj grani omogućeno je radom ventilatora (40) i (44). Tijelo kućišta (10) obloženo je izolacijom (12) sa unutarnje strane, a poklopni dio kućišta (54) također je obložen istom izolacijom sa svoje unutarnje strane.

Description

Područje na koje se izum odnosi
Ovaj izum odnosi se na uređaj za pripremu i dobavu steriliziranog zraka za prehrambenu industriju, a prema međunarodnoj klasifikaciji (IPC1-7) uređaj se u sekciji F odnosi na slijedeće klase:
• Mehanička ventilacija: F24F1/00, F24F1/01, F24F1/02, F24F1/48, F24F1/62;
• Ventilacija zraka: F24F7/00; F24F7/06;
• Sustavi upravljanja: F24F11/00, F24F11/02, F24F11/04, F24F11/08;
• Dodatak – difuzori, filtri: F24F13/06, F24F13/28.
• U sekciji A uređaj se odnosi na slijedeće klase:
• Higijena – uređaji za sterilizaciju: A61L2/00, A61L2/10, A61L2/24;
• Sterilizacija zraka: A61L9/00, A61L9/20.
Tehnički problem
Proizvodnja hrane danas je jedna od prioritetnih gospodarskih grana svake zemlje. Osobito je važan problem zdravstvene ispravnosti zraka u industrijskim prostorima, posebice u onim prostorima u kojima svježa namirnica dolazi u doticaj s okolnim zrakom i na taj način dolazi do mikrobiološke kontaminacije. Nakon toplinske obrade i pakiranja smanjuje se mogućnost kontaminacije hrane raznim bakterijama i lebdećim česticama iz zraka. Međutim, značajna količina namirnica (animalnog podrijetla) se prerađuje i proizvodi u raznim i neprimjerenim prostorima u kojima bi trebalo povećati zdravstvenu ispravnost zraka.
U proizvodnji svih mliječnih proizvoda a posebno svježih i svih ostalih sireva je bitno uočiti ukupno vrijeme izlaganja namirnice utjecaju mikroorganizama iz zraka u početnoj vrlo osjetljivoj fazi procesa. Zrenje sireva može trajati nekoliko dana ali i nekoliko mjeseci. Prostorija u kojoj se provodi zrenje sira (zrionica) treba sadržavati sterilan zrak. Problem osiguravanja sterilnog zraka naročito je uočljiv u prostorima u kojima se često boravi, hoda, ulazi i izlazi i na taj način se značajno povećava mogućnost unošenja bacila, bakterija, gljivica i prašine u takve specijalizirane prostore. U takvim prostorima trebalo bi omogućiti sterilan zrak cijelo vrijeme u odgovarajućem pred-tlaku kako se ne bi mogao dogoditi eventualni ulazak vanjskog nesteriliziranog zraka u prostoriju kroz ključanicu vrata, oštećenu brtvu prozora, razne pukotine u zidu i sl.
Činjenica da UV zrake djeluju germicidno odnosno da uništavaju žive stanice, zaustavljaju sintezu nekih spojeva i utječu na diobu stanica, dovele su do šire tehničke primjene UV zračenja u raznim područjima medicine i tehnologije.
Poznato je da se primjena ipak ograničava na saniranje zraka, vode za piće i čistih površina. Međutim, u praksi, osim u operacijskim salama, rijetko se koriste učinkoviti UV sterilizatori zraka za uklanjanje bioloških čestica u zraku kao što su na primjer spore, bakterije, razni alergeni kao pelud raznog raslinja, kao i učinkoviti filtri za uklanjanje prašine, dima i drugih neugodnih mirisa u zatvorenim prostorima. Nadalje, prisutnost nezaštićenih proizvoda u takvim specifičnim prostorima zahtijeva povećanu pozornost i nadzor količine svih lebdećih čestica. Danas se količina lebdećih čestica može detektirati korištenjem uređaja tzv. Laser Particle Counter (LPC) koji učinkovito „broji“ sve lebdeće čestice koje prolaze ispitnim tunelom LPC uređaja.
Uvođenjem ovog tehničkog rješenja u proizvodnju i preradu namirnica animalnog podrijetla može značajno pridonijeti kvaliteti i sigurnosti gotovih proizvoda.
Stanje tehnike
Autorima patentne prijave nije poznat specijalizirani uređaj koji bi se mogao kupiti na tržištu i koristiti posebice u svrhu sterilizacije zraka u prostorima za proizvodnju sireva i zrionicama. Za izmjenu zraka u proizvodnim prostorijama kao pasivni uređaji koriste se jednostavni ventilatorski sustavi za prozračivanje ili isisavanje zraka. Za pravilno zrenje sira mora se osigurati optimalna mikroklima koju definiraju temperatura, relativna vlažnost i odgovarajući protok zraka. U zrionicama se koriste klima uređaji za temperaturno „kondicioniranje“ zraka, za održavanje zadane vlažnosti i protoka zraka. Sustavno rješenje sterilizacije zraka UVC spektrom i pred-tlačnog stanja proizvodnih prostora, pogona i zriona nije u uporabi. Obzirom da sterilizatori zraka nisu osobito komplicirani u konstrukcijskom smislu, moguće je dodatkom za sterilizaciju zraka dopuniti svaki autonomni ventilacijski sustav koji svojim radom može stvoriti pred-tlak u zatvorenoj prostoriji. Sterilizacija, pomoću UV zračenja kao dio takvog specijaliziranog ventilacijskog sustava po potrebi bi se uključivala i isključivala.
Također, autorima patentne prijave nije poznat specijalizirani uređaj koji bi imao monitoring sustav za nadzor parametara zraka mjereći temperaturu zraka, relativnu vlagu, količinu lebdećih čestica i njihove vremenske trendove u tehnološkim fazama zrenja sireva, na primjer.
Slično je stanje sa korištenjem učinkovitih filtra za pročišćavanje zraka. Danas su dostupni vrlo učinkoviti slojeviti složeni filtri zraka koji se koriste u kućnim tzv. „pročištaćima“ zraka (engl. air purifier). Takvi uređaji kao zasebne samostojeće jedinice, obično sadrže grubi pred-filtar (F5) za krupnije čestice prašine, zatim učinkoviti filtar sa ugljenim vlaknima (ili zrncima) ili učinkoviti HEPA (filtar standard F-12 ili F-13) za zadržavanje sitnijih čestica do veličine približno trećine mikrometra. U skladu s ovim izumom sve tri navedene funkcije: sterilizacija zraka UV svjetlom, pred-tlak zraka u prostoriji i filtracija zraka složenim filtarskim sustavom objedinjeni su u danom konstruktivnom rješenju.
Izlaganje suštine izuma
Primarni cilj izuma je omogućavanje dobave svježeg vanjskog steriliziranog zraka pomoću UVC spektra svjetla u zatvorene industrijske prostorije gdje se nalaze prehrambeni proizvodi.
Sekundarni cilj izuma je omogućiti pred-tlak zraka uređajem u prostoriji zbog onemogućavanja ulaska neželjenog nesterilnog zraka.
Daljnji sekundarni cilj izuma je omogućiti poboljšanje tehnološke kakvoće zraka pročišćavanjem zraka koji ulazi u specijalizirane industrijske prostorije korištenjem učinkovitih složenih filtara i sustavom kružne cirkulacije zraka unutar prostorije.
Dodatni cilj izuma je nadzor parametara zraka koji upućuju na mikroklimatsko stanje u zatvorenoj prostoriji. Prednost izuma je i objedinjavanje triju navedenih funkcija u zajedničkom kućištu uređaja, a dijelom će se saznati kroz primjenu izuma.
Uređaj koji tematski objedinjenje izuma sastoji se od kućišta u kojem se nalaze svi elementi i dijelova koji se koriste u radu uređaja, pri čemu navedeno kućište ima veći broj otvora za usisavanje i ispuh zraka na svojim stranama; pokrovnu masku, uklonjiv poklopni dio kućišta, pri čemu je jedan otvor za usisavanje zraka iz vanjskog prostora smješten u stražnjem dijelu kućišta, a drugi sa bočnih strana; otvor za ispuh steriliziranog zraka u prostoriju smješten u bočnom dijelu kućišta kao a drugi otvor za ispuh zraka iz kružne cirkulacije. Sredstvo za sterilizaciju zraka ugrađeno u usisnu granu vanjskog svježeg zraka tako da svježi zrak koji nakon filtracije ulazi u kućište dolazi do UV lampi; konstruirana refleksijska komora pojačava efekt sterilizacije višestrukim refleksijama ultraljubičastih zraka svjetlosti UVC spektra svjetlosti.
Uređaj ima izolaciju sa svih strana unutar kućišta a uklonjiv poklopni dio kućišta omogućuju servisne aktivnosti i održavanje UV lampi i elektroničkih elemenata sustava.
Konstrukcija kućišta uređaja, položaj otvora za usisavanje i ispuh zraka kao i položaj unutarnjih elemenata u dvije grane; prva za sterilizaciju i filtraciju svježeg zraka i druga za kružnu cirkulaciju i filtraciju zraka osobitost su ovog izuma omogućavajući učinkovito kondicioniranje zraka u prostoriji.
Kratak popis crteža
Sl. 1 je nacrt otvorenog kućišta uređaja i pogled sa prednje strane,
Sl. 2 je nacrt uređaja otvorenog kućišta u presjeku A-A i u presjeku B-B,
Sl. 3 je prostorna predodžba prednjeg dijela uređaja,
Sl. 4 je prostorna predodžba uređaja – pogled sa stražnje strane,
Sl. 5 je prostorna predodžba uređaja – bokocrt pogled sa bočne strane,
Sl. 6 je prostorna predodžba uređaja – bokocrt pogled sa druge bočne strane.
Detaljan opis najmanje jednog od načina ostvarivanja izuma
Upućujući na sl. 1 i 2, može se vidjeti da ventilacijski uređaj obuhvaća kućište 10, za objedinjavanje svih elemenata i dijelova koji se koriste u radu uređaja. Kućište 10 spojeno je na pogodan način u svojem stražnjem dijelu s cijevi za usisavanje vanjskog zraka 18. Cijev 18 proizvoljnog promjera nalazi se položena u zidu građevine. Na vanjskom dijelu cijevi za usisavanje vanjskog svježeg zraka 18 smješten je otvor s zaštitnom rešetkom 14 i s gravitacijskim zasunom 16 u cijevi 18. Pred-filtar svježeg vanjskog zraka 30 nalazi se iza zaštitne rešetke 14 i prije gravitacijskog zasuna 16 postavljen oblikom i veličinom na bilo koji pogodan način.
Nadalje, u dijelu uređaja za ispuh steriliziranog zraka smješten je otvor s proizvoljnom fleksibilnom cijevi za izvlačenje (PFCI) i zaštitnom rešetkom 26 kao funkcionalnom cjelinom. Navedeni dijelovi sustava 14, 16, 18 čine ulazni dio tzv. sterilizacijske protočne grane dobave zraka. Na kućištu 10 smješten je otvor s proizvoljnom fleksibilnom cijevi za izvlačenje (PFCI) i zaštitnom rešetkom za usisavanje zraka iz prostorije 46 kao funkcionalnom cjelinom sa bočne strane, i, otvor s proizvoljnom fleksibilnom cijevi za izvlačenje (PFCI) i zaštitnom rešetkom za ispuh zraka iz kružne cirkulacije 48 kao funkcionalnom cjelinom i to s iste strane kućišta 10 kao i zaštitna rešetka 26. Navedeni dijelovi sustava 46 i 48 čine drugi dio sustav uređaja tzv. grane kružne cirkulacije zraka. Tijelo kućišta 10 ima poklopni dio 54 koji se može pripojiti tijelu kućišta na bilo koji pogodan način. Tijelo kućišta 10 sustava ilustriranog ostvarenja uključuje niz rupica na svojoj stražnjoj strani za montažu tijela kućišta 10 na zid na bilo koji pogodan način. Prema ovom ostvarenju poklopni dio 54 je ukrasna poklopna prednjica koja vidljivo sakriva tijelo kućišta uređaja, kao što je prikazano na sl. 3, 5 i 6. Ukrasna poklopna prednjica 54 može se pripojiti uređaju 10 na bilo koji pogodan način. Kao što je prikazano na sl. 3, 5 i 6, tijelo kućišta 10 sa svih vanjskih strana pokriveno je izolacijom 12 koja bi trebala imati debljinu barem približno 2-5 mm.
U skladu s izumom, iza otvora sa zaštitnom rešetkom za usisavanje svježeg zraka 14 iz vanjskog prostora, ugrađen je gravitacijski zasun cijevi na način da propušta struju vanjskog zraka kroz cijev za usisavanje vanjskog zraka 18 samo tijekom rada ventilatora 36 u smjeru tijela kućišta 10, u svrhu sprječavanja povratnog zapuha, ulaska insekata i krupne prašine kako isti ne bi ulazili za vrijeme dok sustav ne radi, odnosno dok ne radi ventilator 36. Gravitacijski zasun 16 je postavljen na način da omogućuje otvaranje presjeka usisne cijevi za vrijeme rada ventilatora 36 kao prvog ventilatora sterilizacijske protočne grane. Drugi ventilator 24 navedene grane služi za izvlačenje zraka iz UV komore 20 patentiranog uređaja i ispuh u prostor.
Kako predočava sl. 1 i 2, može se vidjeti da zrak sterilizacijske protočne grane prolazi prvo kroz pred-filtar 30, zatim kroz složeni multi-filtar 34 i na kraju kroz ventilator za usisavanje vanjskog zraka 36. Protok zraka kroz kućište složenog filtarskog sustava 32 omogućen je radom ventilatora zraka 36 na način da se pred-filtar 30 i složeni multi-filtar 34 nalaze na pod-tlačnoj usisnoj strani ventilatora zraka 36. Prema ovom ostvarenju kućište filtarskog sustava 32 također je smješteno u dijelu usisne grane uređaja, na način da je umetnut do ruba kućišta 10 u potpunosti popunjavajući volumen usisne grane, kao što je to najbolje prikazano na sl. 1 i 2. U skladu s izumom, nastavno na kućište filtarskog sustava 32 poravnat je ventilator zraka 36 na način da su na cijelim površinama svojih rubova izolirani slojem tanke brtveće spužve koja bi trebala imati debljinu od barem približno 2-5 mm. Prvenstveno, sloj tanke brtveće spužve ne dozvoljava protok zraka izvan elemenata 32, 34 i 36.
Kao što je to najbolje prikazano na sl. 1 i 2, prema ovom izumu sterilizacija vanjskog zraka koji dolazi kroz cijev za usisavanje vanjskog zraka 18 provodi se u središnjem dijelu sterilizacijske protočne grane točnije u reflektirajućoj komori 20, zahvaljujući radu sustava UV lampi 28. Prema ovom ostvarenju reflektirajuća komora 20 smještena je u dijelu sterilizacijske grane uređaja u središnjem dijelu kućišta 10. U skladu s izumom, najmanje nekoliko UV lampi 28 smještene su u sjedišta bočno unutar reflektirajuće komore 20 s spojevima (grlo ili usadni konentor) pričvršćenim na stjenku dijela 20 na bilo koji pogodan način. U predmetnom dijelu omogućen je postupak sterilizacije zraka zahvaljujući konstrukciji reflektirajuće komore 20 na način da je zrak prolazeći pored UV lampi 28 i reflektirajućih stranica komore izložen djelovanju ultraljubičastih zraka UVC germicidnog spektra, na način da se iste reflektiraju od bočnih stranica i bitno pojačavaju efekt. Kao što je to najbolje prikazano na sl. 1 i 2 prema ovom izumu najmanje tri pregrade unutar reflektirajuće komore 20 čine djelomični svjetlosni labirint postavljen na bilo koji pogodan način. Konstrukcija djelomičnog svjetlosnog labirinta pojačava efekt sterilizacije, a jednakovremene sprječava dolazak veće količine UV zračenja na površinu susjednih elemenata 22 i 36. Refleksija ultraljubičastih zraka se u reflektirajućoj komori 20 može postići na bilo koji pogodan način. Struja zraka u skladu s izumom prolazi prvo kroz prvu polovicu sustava UV lampi 28 a zatim kroz drugu polovicu prolazeći tako duljim putem kroz reflektirajuću komoru 20.
Kao što je to najbolje prikazano na sl. 2, prema ovom izumu postoje dvije grane strujanja zraka unutar kućišta uređaja: sterilizacijska grana uređaja i grana za kružnu cirkulaciju zraka. U skladu s izumom postavljeni su otvori za ulaz i izlaz zraka iz svake navedene grane. Kako je prikazano na sl. 1 i 2, smjer protoka vanjskog zraka u sterilizacijskoj grani uređaja predočen je strelicom isprekidane linije, a protok zraka u grani za kružnu cirkulaciju zraka u prostoriji predočen je strelicom pune linije. Tijelo kućišta uređaja 10 obloženo je s unutarnje strane izolacijom 12 koja brtvi prostor između svih elemenata uređaja i sprječava prijenos vibracija ventilatora na kućište. Izolacija koja brtvi elemente bi trebala imati debljinu od barem približno 2-5 mm. Izolacija 12 može biti učvršćena na stranice uređaja 10 na bilo koji pogodan način. Predodžba u skladu sa sl. 1 predočava oblik i položaj modula napajanja i elektronike 50 i 52, pri čemu su navedeni elementi smješteni u međuprostoru dvaju strujnih grana zraka, odnosno u sredini kućišta 10. Napon napajanja dolazi u uređaj s stražnje (zidne) strane i ulazi prvo u element 52, a nakon toga u element 50. Položaj navedenih elemenata 50 i 52 u središnjem dijelu uređaja omogućuje postavljanje i razvod svih kablova za upravljanje ventilatora, senzora i LPC-a. U tom dijelu kućišta uređaja kablovi se nalaze u zaštitnim vodilicama i prolaze kroz zabrtvljene rupice do krajnjih upravljačkih ventilatora 24 40 i 44 i elemenata nadzora senzora postavljenim u strujnim granama. Odabir upravljačkih elemenata (ventilatora) i elemenata nadzora (senzora) u skladu je s tipom i karakteristikama uređaja (količina protoka zraka) obzirom na potrebu kupca i predviđeno konstrukcijsko rješenje.
Upućujući na sl. 3, 5 i 6 poklopna prednja stranica kućišta 54 pokriva tijelo kućišta 10 i s unutarnje strane sadrži izolaciju 12. Izolacija 12 bi trebala imati debljinu barem približno 2-5 mm i biti načinjena od bilo kojeg pogodnog materijala. S prednje strane prednja stranica kućišta 54 pokriva prednji dio uređaja kako to najbolje predočava sl. 3, 5 i 6. Poklopna prednjica 54 može biti izrađena od bilo kojeg pogodnog materijala, te učvršćena na poklopnu prednju stranicu kućišta 10 na bilo koji pogodan način. Generalna predodžba oblika poklopne prednjice 54 prikazana iz više perspektiva nalazi se na slikama 3, 5 i 6.
Kao što prikazuje sl. 1 u centralnom dijelu kućišta 10 između dviju navedenih strujnih grana nalazi se sustav napajanja i upravljanja 12 VDC i sustav upravljanja senzorima i ventilatorima 50 i sustav napajanja 230V AC i elektromagnetski balast za UV lampe 52. Prvenstveno, sustav DC napajanja 50 potreban je za rad svih navedenih ventilatora za protok zraka u prostoriji 40 i 44 i za usisavanje vanjskog zraka 36, kao i za usisavanje zraka iz UV komore 20. Sustav napajanja i upravljanja 50 i 52 uključuje elektroničke elemente i mikrokontroler za upravljanje i programski upisan algoritam rada koji su pogodni za predmetni rad.
U skladu s izumom, unutar tijela kućišta 10 nalazi se grana za kružnu cirkulaciju zraka, kako je to najbolje prikazano na sl. 1 i 2. Puna crta sa strelicom predstavlja zamišljeni smjer strujanja zraka kroz navedenu granu. Grana se sastoji od zaštitne rešetke za usisavanje zraka iz radnog prostora 46 i proizvoljne fleksibilne cijevi za izvlačenje (PFCI) zaštitne rešetke kao funkcionalne cjeline, pred-filtra zraka iz prostora 38, ventilatora pred-filtra 40, LPC-a i senzora za parametriranje zraka 42, ventilatora za kružnu cirkulaciju zraka u prostoru 44, te proizvoljne fleksibilne cijevi za izvlačenje (PFCI) zaštitne rešetke kao funkcionalne cjeline zaštitne rešetke 48 navedene grane za ispuh zraka iz kružne cirkulacije. Obzirom da je svrha kružne cirkulacije zraka u prostoriji konstantno kruženje što većeg volumena zraka u prostoru, zaštitne rešetke 46 i 48 mogu biti izmještene i razmaknute prema potrebi od kućišta 10 u skladu sa zahtjevom korisnika i obzirom na veličinu sterilnog prostora upravo zahvaljujući proizvoljnim fleksibilnim cijevima za izvlačenje (PFCI).
Nadalje, konstrukcija uređaja naglašava strujanje zraka i izlaz zraka iz dvije strujne grane u istom smjeru u odnosu na položaj kućišta. Postav ventilatora za usisavanje svježeg zraka 36 i ventilatora za ispuh zraka 24 iz UV reflektirajuće komore 20 u skladu s ovim izumom postavlja tlačnu stranu uređaja prema zaštitnoj rešetki s gravitacijskim zasunom 16. Nadalje, postav ventilatora pred-filtra 40 za usisavanje zraka iz prostorije i ventilatora 44 za kružnu cirkulaciju zraka u prostoru u skladu s ovim izumom postavlja tlačnu stranu uređaja na zaštitnoj rešetki s PFCI 48 u odnosu na zaštitnu rešetku s PFCI 46.
Način primjene izuma
Opisani izum prvenstveno je namijenjen za dobavu steriliziranog vanjskog svježeg zraka i omogućavanje pred-tlaka zraka u prostoriji. Time se bitno smanjuje mogućnost ulaska mikrobioloških zagađivača i neželjenih lebdećih čestica iz svježeg vanjskog zraka kao i iz prostora izvan vrata i prozora predmetne prostorije u kojoj se nalazi uređaj. Na taj način izum karakterizira učinkovitu i korisnu napravu koju se može ekonomično proizvesti, a troši vrlo malo električne energije, i, koja uključuje naprave za sterilizaciju zraka, filtraciju zraka i nadzor parametara zraka a time uključuje bitna poboljšanja u odnosu na ranije poznate naprave ovakvog tipa.
Također je prednost ovakvog izuma cjelovitost sustav za filtriranje zraka, na način da konstrukcija objedinjuje pred-filtar, složeni multifunkcionalni-filtar i pogonski ventilator postavljeni i zabrtvljeni tako da čine jednu zatvorenu i nedjeljivu cjelinu.
Slijedeća prednost ovog izuma jest razmaknutost dvaju otvora uređaja s proizvoljno fleksibilnim cijevima za izvlačenje (kratica PFCI) za kružnu cirkulaciju zraka iz prostorije, na način da u prostoriji u koju je izum postavljen tijekom rada stvara kružnu cirkulaciju zraka u određenom volumenu, što nije bio slučaj kod drugih patentnih rješenja jer su otvori bili suviše blizu postavljeni u kućištu manjeg volumena. Dodatnu prednost ovakvog izuma je postojanje proizvoljnih fleksibilnih cijevi za izvlačenje (PFCI) dostatne duljine koji su sastavni nedjeljivi dijelovi zaštitnih rešetki na ulazu zraka u uređaj kao i na izlazu zraka iz uređaja. Na taj način korisnik može prema potrebi razmaknuti usisnu stranu i stranu ispuha u postići kružnu cirkulaciji zraka u cijeloj prostoriji. Osobita prednost ovog patentnog rješenja je i nadzor parametara zraka (temperature, vlage i količine lebdećih čestica) u grani kružne cirkulacije zraka.
Upravljanje uređaja za korisnika nije komplicirao jer postoji nekoliko opcija jednostavnih algoritama ili mogućnosti rada: osnovni rad u modu sterilizacije uz jednakovremeno pročišćavanje vanjskog svježeg zraka; rad u modu kružne cirkulacije zraka, i, kombinirani rad oba navedena moda rada. Pri tome rad sustava za sterilizaciju uvjetuje rad ugrađenih ventilatora u grani za sterilizaciju zraka. Elektroničkim elementima sustava upravlja mikrokontrolerski sustav upravljanja sa procesorom daljinski ili lokalno pomoću tipkala na samom uređaju. Također mikrokontrolerski sustav nadzora prikuplja i prikazuje najvažnije parametre zraka: temperatura i vlaga vanjskog svježeg zraka, temperatura i vlaga zraka u prostoriji, protok zraka i pad tlaka na filtrima u obje struje grane, veličinu i količinu lebdećih čestica u prostoriji.
Pogodni materijali za izradu predmetnog uređaja mogu biti metal, galvanizirani lim, plastika, akrilna plastika, prešani poliuretan, pleksiglas, ili neki drugi pogodni materijali. Nakon isteka životnog vijeka uređaja materijali se moraju odijeliti i reciklirati u odgovarajućim licenciranim postrojenjima. UV lampe sadrže živu i kadmija u malim količinama, te se u slučaju loma staklenog balona lampe treba voditi računa o saniranju štete i dodatnoj pozornosti u rukovanju s tom opremom. Bitno je naglasiti da je opasno izravno gledati u UV lampu tijekom njena rada jer valne duljine UVC spektra svjetlosti razaraju stanice oka u području „žute pjege“ nakon dužeg perioda zračenja. Nadalje, složeni HEPA ili drugi multifunkcionalni-filtri mogu sadržavati ugljena vlakna u prešanoj valovitoj formi, ili, sitna zrnca ili granule u paketićima smještenim u poroznim vrećicama. Djelovanje ugljika nema štetnih posljedica na okoliš. Ventilatori i elektronika napajanja i upravljanja može se zbrinuti u ovlaštenim centrima za recikliranje informatičke opreme.
Izum pretpostavlja postavljanje najmanje jednog uređaja unutar tehnološkog industrijskog prostora, isključivo na vanjski zid građevine. Konstrukcija patentnog rješenja zahtijeva bušenje zida pogodnog promjera za potrebe postavljanja jedne cijevi za usisavanje zraka. Položaj uređaja nije točno određen, te se isti može postaviti na svako pogodno mjestu u prostoru, uz preporuku da se gornji rub uređaja nalazi ne manje od približno 0,2-0,4 metra od stropa prostorije. Time se omogućuje ispravni rad uređaja u prostoriji, i, naravno mogućnost obavljanja servisa.
Redoviti servis uređaja određuje siguran i pouzdan rad uređaja. Servisne aktivnosti obuhvaćaju promjenu pred-filtra i filtra u periodu od godine dana, poželjno svakih 6 mjeseci. Zamjena UV lampi obavlja se nakon isteka životnog vijeka od približno 6000-9000 radnih sati, što ovisno o tipu i vrsti lampi. Istek životnog vijeka ugrađenih ventilatora od približno 25000-40000 radnih sati, ovisno o tipu i vrsti ležaja, zahtjeva izmjenu istih sa novima.
Popis upotrijebljenih pozivnih oznaka
10 - kućište uređaja za dobavu i sterilizaciju zraka
12 - izolacija uređaja za dobavu i sterilizaciju zraka
14 - zaštitna rešetka na usisu vanjskog zraka
16 - gravitacijski zasun cijevi za usis vanjskog zraka
18 - cijev za usisavanje vanjskog zraka
20 - reflektirajuća komora
22 - stabilizator protoka zraka
24 - ventilator za ispuh zraka iz uređaja
26 - zaštitna rešetka s PFCI na ispuhu zraka iz uređaja
28 - sustav UV lampi
30 - pred-filtar vanjskog zraka
32 - kućište složenog filtarskog sustava
34 - složeni multifunkcionalni filtar
36 - ventilator za usisavanje svježeg zraka
38 - pred-filtar zraka iz prostora
40 - ventilator pred-filtra
42 - LPC i senzori za parametriranje zraka
44 - ventilator za kružnu cirkulaciju zraka u prostoru
46 - zaštitna rešetka s PFCI grane za usisavanje zraka iz radnog prostora
48 - zaštitna rešetka s PFCI grane za ispuh kružne cirkulacije zraka
50 - napajanje 12V DC, sustav upravljanja senzorima i ventilatorima
52 - napajanje 230V AC i elektromagnetski balast za UV lampe
54 - poklopna prednja stranica kućišta
56 - ekran za prikaz funkcija i parametara uređaja
58 - posebno oblikovani natpis uređaja

Claims (15)

1. Uređaj za pripremu i dobavu steriliziranog zraka koji obuhvaća kućište (10) za objedinjavanje svih dijelova složenog sustava, ima četiri otvora, pri čemu u stražnjem dijelu sadrži cijev za usisavanje vanjskog zraka (18) i dio za ispuh zraka iz prostorije (26), pri čemu na vanjskoj strani cijevi za usisavanje svježeg zraka (18) je smješten otvor s zaštitnom rešetkom (14) i gravitacijskim zasunom (16), i na dijelu uređaja za ispuh zraka iz uređaja (26) je smješten otvor s zaštitnom maskom s PFCI (26), i otvor s zaštitnom rešetkom s PFCI za usisavanje zraka iz prostorije (46) smješten je sa bočne strane, i otvor sa zaštitnom rešetkom s PFCI za ispuh zraka iz uređaja (48) smješten je sa iste strane kućišta (10) kao i otvor (26), s time da tijelo kućišta (10) pokriveno izolacijom (12) sa unutarnje i bočnih strana ima poklopni dio (54), naznačen time da je u kućište (10) ugrađena reflektirajuća komora (20) sa sustavom UV lampi (28), radi sterilizacije vanjskog svježeg zraka.
2. Uređaj za pripremu i dobavu steriliziranog zraka prema zahtjevu 1, naznačen time da su UV lampe postavljene okomito na ulazni presjek cijevi za usisavanje vanjskog zraka (18) unutar reflektirajuće komore (20) radi povećanja efekta sterilizacije zraka.
3. Uređaj za pripremu i dobavu steriliziranog zraka prema zahtjevu 1, naznačen time da uključuje kućište filtarskog sustava (32) koji sadrži složeni multi-filtar (34) i ventilator (36) kao nedjeljivu zabrtvljenu cjelinu u svrhu pročišćavanja zraka.
4. Uređaj za pripremu i dobavu steriliziranog zraka prema zahtjevu 2, naznačen time da se navedeni filtarski sustav (32) nalazi u dijelu grane prije reflektirajuće komore (20).
5. Uređaj za pripremu i dobavu steriliziranog zraka prema zahtjevu 1, naznačen time da se stabilizator protoka zraka (22) nalazi u dijelu grane nakon reflektirajuće komore (20) a prije ventilatora (24).
6. Uređaj za pripremu i dobavu steriliziranog zraka prema zahtjevu 3, naznačen time da se reflektirajuća komora (20) nalazi u dijelu grane nakon filtarskog sustava (32) a prije stabilizatora protoka zraka (22).
7. Uređaj za pripremu i dobavu steriliziranog zraka prema zahtjevu 1, naznačen time da sadrži zaštitnu rešetku s PFCI grane za ispuh steriliziranog zraka iz uređaja u prostoriju (26), pri čemu se prema zahtjevu 5 i 6 nalazi na jednoj strani kućišta (10) na način da je PFCI nevidljiv oku smješten unutar kućišta (10) s mogućnošću izvlačenja suprotno od kućišta.
8. Uređaj za pripremu i dobavu steriliziranog zraka prema zahtjevu 1, naznačen time da sadrži zaštitnu rešetku s PFCI grane za kružnu cirkulaciju zraka iz prostorije (48), pri čemu se prema zahtjevu 7 nalazi na istoj bočnoj strani kućišta (10) na način da je PFCI nevidljiv oku smješten unutar kućišta (10) s mogućnošću izvlačenja suprotno od kućišta na istu stranu kao i dio (26).
9. Uređaj za pripremu i dobavu steriliziranog zraka prema zahtjevu 1, 7 i 8 naznačen time da bi geometrijski centar lica zaštitnih rešetki s PFCI (46) i (48) trebao biti međusobno udaljen barem približno 0,8-1,2m u sklopljenom sabijenom stanju PFCI.
10. Uređaj za pripremu i dobavu steriliziranog zraka prema zahtjevu 1 i 9 naznačen time da bi ukrasna poklopna prednjica (54) trebala biti površinski veća od tijela kućišta (10) barem približno toliko da vizualno pokrije dijelove (26), (46) i (48).
11. Uređaj za pripremu i dobavu steriliziranog zraka prema zahtjevu 1 i 10 naznačen time da se posebno oblikovani natpis (58) nalazi pri vrhu gornjeg dijela uređaja na lijevoj strani ukrasne poklopne prednjice (54).
12. Uređaj za pripremu i dobavu steriliziranog zraka prema zahtjevu 1 naznačen time da sadrži zaštitnu rešetku s PFCI grane za usis zraka iz prostorije u uređaj (46), pri čemu se prema zahtjevu 7 i 8 isti nalazi na suprotnoj strani kućišta (10) u odnosu na dijelove (26) i (48) na način da je PFCI nevidljiv oku smješten unutar kućišta (10) s mogućnošću izvlačenja suprotno od kućišta.
13. Uređaj za pripremu i dobavu steriliziranog zraka prema zahtjevu 1 i 12 naznačen time da se ekran za prikaz funkcija i parametara uređaja (56) nalazi na prednjoj strani uređaja (54).
14. Uređaj za pripremu i dobavu steriliziranog zraka prema zahtjevu 1 naznačen time da se pred-filtar vanjskog svježeg zraka (30) nalazi u dijelu grane nakon zaštitne rešetke na usisu vanjskog svježeg zraka (14).
15. Uređaj za pripremu i dobavu steriliziranog zraka prema zahtjevu 1 naznačen time da se gravitacijski zasun (16) nalazi u dijelu grane nakon pred-filtra vanjskog svježeg zraka (30).
HRP20140403AA 2014-05-06 2014-05-06 Uređaj za pripremu i dobavu steriliziranog zraka za prehrambenu industriju HRP20140403A2 (hr)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HRP20140403AA HRP20140403A2 (hr) 2014-05-06 2014-05-06 Uređaj za pripremu i dobavu steriliziranog zraka za prehrambenu industriju

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HRP20140403AA HRP20140403A2 (hr) 2014-05-06 2014-05-06 Uređaj za pripremu i dobavu steriliziranog zraka za prehrambenu industriju

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HRP20140403A2 true HRP20140403A2 (hr) 2015-11-20

Family

ID=54609032

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HRP20140403AA HRP20140403A2 (hr) 2014-05-06 2014-05-06 Uređaj za pripremu i dobavu steriliziranog zraka za prehrambenu industriju

Country Status (1)

Country Link
HR (1) HRP20140403A2 (hr)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20150359921A1 (en) System and Method For Reducing Airborne Contamination
JP5377294B2 (ja) 正の気圧隔離システム
US20130239803A1 (en) System and Method For Air Replacement and Positive Air Pressure Isolation
US20050211415A1 (en) Integrated air processing devices and isolation containment systems using such devices
JP7519305B2 (ja) 施設内の小さな有機物を変性させる技術
JP2018110689A (ja) 互換性を有する通気継手で連結した清浄・浄化システム
JP5057294B2 (ja) 動物飼育室
HRP20140403A2 (hr) Uređaj za pripremu i dobavu steriliziranog zraka za prehrambenu industriju
JP2010094138A (ja) 動物飼育室の制御装置及びその方法
CN214791509U (zh) 用于手术室的卧式净化空调
JP5606716B2 (ja) 実験動物用飼育ケージ換気システム
JP2024523763A (ja) 暖房、換気、および空調(hvac)システム用空気殺菌挿入物
JP2004077002A (ja) 空調機
CN212644757U (zh) 一种带空气消毒净化装置的家用空调
CN215112944U (zh) 洁净型空调机组
CN204910209U (zh) 一种自动灭菌除毒装置
JPH0343544Y2 (hr)
CN214891584U (zh) 一种用于空气杀菌的空调通道系统
JP2010094137A (ja) 殺菌装置付き動物飼育室用作業台
US20220196266A1 (en) Home air sterilization unit for use with an hvac
JP2004245490A (ja) 空調システム
BG113340A (bg) Универсално ултравиолетово дезинфекциращо устройство за стайни климатици и система, включваща такова устройство
BG3803U1 (bg) Универсално ултравиолетово дезинфекциращо устройство за стайни климатици и система, включваща такова устройство
HRP20130346A2 (hr) Ventilacijski rekuperator zraka sa sredstvom za sterilizaciju i proäśišä†avanje zraka
KR20150093337A (ko) 중앙 분배식 공기 무균처리 장치

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application
OBST Application withdrawn