HRP20090483A2 - Postupak i oprema za filtriranje zraka u gradskoj sredini - Google Patents

Postupak i oprema za filtriranje zraka u gradskoj sredini Download PDF

Info

Publication number
HRP20090483A2
HRP20090483A2 HR20090483A HRP20090483A HRP20090483A2 HR P20090483 A2 HRP20090483 A2 HR P20090483A2 HR 20090483 A HR20090483 A HR 20090483A HR P20090483 A HRP20090483 A HR P20090483A HR P20090483 A2 HRP20090483 A2 HR P20090483A2
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
air
accordance
phase
air treatment
equipment
Prior art date
Application number
HR20090483A
Other languages
English (en)
Inventor
Brichese Angelo
Faggin Ermanno
Faggin Erik
Original Assignee
Mix Progetti S.R.L.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mix Progetti S.R.L. filed Critical Mix Progetti S.R.L.
Publication of HRP20090483A2 publication Critical patent/HRP20090483A2/hr

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D46/00Filters or filtering processes specially modified for separating dispersed particles from gases or vapours
    • B01D46/42Auxiliary equipment or operation thereof
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D2259/00Type of treatment
    • B01D2259/45Gas separation or purification devices adapted for specific applications
    • B01D2259/455Gas separation or purification devices adapted for specific applications for transportable use
    • B01D2259/4558Gas separation or purification devices adapted for specific applications for transportable use for being employed as mobile cleaners for ambient air, i.e. the earth's atmosphere

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Filtering Of Dispersed Particles In Gases (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)
  • Electrostatic Separation (AREA)

Abstract

Izum je novi postupak s dotičnom napravom za odstranjivanje finih suspendiranih čestica iz zraka u otvorenim područjima, koji uključuje i provodi faze usisavanja, filtriranja i ponovnog emitiranja u atmosferu zraka uzetog iz sredine na visini blizu tla. Nova naprava također omogućuje čišćenje korištene filterske opreme i ispuštanje mulja od ispiranja za naredno zbrinjavanje.

Description

Predmetni se patent odnosi na postupke za obradu zraka, a posebno se tiče novog postupka za obradu i eliminiranje finih suspendiranih čestica i drugih kontaminanata iz zraka, osobito u otvorenim gradskim prostorima, te na opremu ili filtarsku stanicu kojom se provodi navedeni postupak.
Danas se osobito osjeća problem visokih koncentracija kontaminanata u atmosferi. Radi njihovih količina, postojanosti i kemijsko-fizikalnih karakteristika, navedeni kontaminanti se smatraju štetnim za ljude, životinje i biljke i također s obzirom na brojne druge aspekte okoliša.
Osobito je poznato atmosfersko zagađenje zbog visoke koncentracije materijala u česticama ili čestica u atmosferi, t.j. smjesa krutih ili tekućih čestica suspendiranih u zraku koje imaju karakteristični promjer jednak ili ispod 10 µm i općenito definiranih kao PM10.
Čestice koje imaju karakteristični promjer jednak ili ispod 2,5 µm definiraju se kao PM2.5.
Izvori emisija PM10 ili PM2.5 su prirodni, kao što je erozija tla, širenje peluda i spora ili od ljudskog djelovanja.
U gradskim se prostorima navedene tvari osobito generiraju motorima s unutarnjim izgaranjem, sustavima grijanja, industrijskim emisijama i habanjem cestovnih površina od prometa.
PM10 i sve iznad PM2.5 su krajnje opasni za ljude; oni uzrokuju iritacije i upale i također ozbiljnije i kronične patologije. U stvari, fine se čestice lako udišu, prodiru u respiratorni sistem uz razne koncentracije, gdje se zadržavaju vrlo dugo, a također sadrže vrlo štetne mikropolutante, kisele tvari i otrovne ili karcinogene kemijske tvari, kao što su teški metali i aromatski policiklički ugljikovodici.
PM10 također uzrokuje izmjene fizikalnih svojstava atmosfere, kao što je vidljivost, odbijanje i lom svjetlosti, utječe na kakvoću i tip radijacije koja stiže do Zemlje, pogoduje stvaranju magle i oblaka i pojavi kisele kiše.
Masovna prisutnost suspendiranih čestica u gradskim područjima također uzrokuje zacrnjivanje vanjskih zidova zgrada i spomenika.
Poznati su različiti postupci i naprave za obradu zraka, zasnovani da općenito smanje kontaminirajuće agense i posebno da smanje fine suspendirane čestice.
Poznati su postupci i naprave koji su prikladni za pročišćavanje i odstranjivanje prašine iz zraka u zatvorenim sredinama ili su u strujanju locirane odmah iza izvora kontaminanata i također su prikladni za ograničavanje njihovog širenja.
Na primjer, poznato je uvođenje filtera prikladnih za smanjivanje kontaminirajućih agensa koje proizvode sistemi grijanja.
Poznati su također filteri klimatizacijskih sistema koji odstranjuju prašinu, pelud i druge sitne čestice iz zraka koji ulazi u sredinu koju treba kondicionirati.
Danas međutim ne postoje učinkovite naprave za eliminaciju finih suspendiranih čestica koje proizvode motorna vozila. Iz tog razloga, osobito u gradskim područjima i u blizini zakrčenih cesta, koncentracija PM10 dostiže vrlo visoke vrijednosti, čak dosta iznad graničnih vrijednosti koje se smatraju opasnim za ljudsko zdravlje.
Suspendirane čestice koje proizvodi promet emitiraju se na maloj visini, t.j. na visini u biti između 0 i 100 cm od tla, i zatim se prenose u okolno područje vjetrom i kretanjima zraka. Predmet ovog patenta je novi postupak za eliminiranje finih suspendiranih čestica i drugih kontaminanata iz zraka, osobito u otvorenim gradskim područjima, te filterska oprema kojom se provodi navedeni postupak.
Cilj je novog postupka i filterske stanice da odstrani kontaminirajuće opterećenje PM10 iz zraka koji se usisava u blizini glavnih područja stvaranja i emisije finih suspendiranih čestica.
Daljnji je cilj da sakupi čestice i fine suspendirane čestice odstranjene iz zraka, tako da ih zbrine na ispravan način.
Daljnji je cilj također da eliminira mirise, značajno poboljšavajući kakvoću zraka.
Jedna od prednosti novog postupka i filterske stanice predstavlja se činjenicom da oni omogućuju da se obradi i odstrani prašina iz zraka u otvorenim prostorima, gdje je koncentracija suspendiranih čestica viša, na taj način ograničavajući njeno širenje u okolnu sredinu.
Daljnja važna prednost se sastoji u činjenici da izum ima smanjene gabaritne dimenzije, koje se na primjer mogu uspoređivati s onim od motornog vozila.
Ovi i drugi izravni i dopunski ciljevi postižu se novim postupkom odstranjivanja finih suspendiranih čestica iz zraka u otvorenim područjima, koji sadrži sljedeće faze:
• usis ulaznog kontaminiranog zraka povučenog iz sredine na visini općenito između 0 i 100 cm od tla;
• smanjivanje čestica i finih suspendiranih čestica obradom uvučenog zraka;
• emisiju očišćenog zraka u atmosferu na točki koja je općenito viša od jednog metra ili u svakom slučaju bitno viša od područja uvlačenja zraka;
• čišćenje i ispiranje korištene filterske naprave;
• skupljanje i ispuštanje mulja od ispiranja.
Novi postupak obrade zraka predviđa najprije uvlačenje zraka s točke blizu tla, gdje su emisije čestica i finih suspendiranih čestica najviše koncentrirane, t.j. na visini koja općenito ne prelazi 100 cm od tla.
Uvučeni se zrak zatim filtrira i obrađuje da bi se odstranile čestice i fine suspendirane čestice iz struje zraka.
Filtrirani obrađeni zrak se ponovno emitira u atmosferu na točki koja je viša od točke odakle je bio uvučen, na primjer na točki koja je viša od jednog metra od tla.
Čestice i fine suspendirane čestice se nakupljaju na filterima, koji se redovno čiste upuhivanjem zraka pod protutlakom i ispiranjem lijevaka za skupljanje prašine.
Mulj dobiven od ispiranja navedenih lijevaka, opterećen kontaminirajućim tvarima koje su se odvojile od stijenki filtera u fazi čišćenja, se ispušta u spremnike i zatim odnosi u narednom procesu zbrinjavanja.
Navedeni se novi postupak prikladno provodi putem uporabe jednog ili više specifičnih komada opreme, ovdje kasnije nazvanih filterskim stanicama, lociranih u vanjskim sredinama i otvorenim prostorima, koja svaka sadrži:
• barem jednu usisnu napravu s ulaznim otvorima lociranim na odgovarajućoj visini s obzirom na tlo, na primjer manjoj od 100 cm;
• jedan ili više komada opreme za filtriranje kontaminiranog zraka uzetog u filtersku stanicu;
• jedan ili više difuzora za emisiju filtriranog zraka u atmosferu, smještenih iznad točke ulaza, na primjer na visini od 100 cm;
• naprave za čišćenje navedene opreme za filtriranje i obradu zraka upuhivanjem zraka pod protutlakom;
• jedan ili više lijevaka za skupljanje prašine;
• jednu ili više naprava za ispiranje lijevaka za skupljanje prašine;
• jednu ili više naprava za ispuštanje i skupljanje mulja od ispiranja.
Značajke novog postupka i nove filterske stanice za odstranjivanje finih suspendiranih čestica iz zraka u otvorenim prostorima bolje će se razjasniti u sljedećem opisu s obzirom na crteže, priložene kao neograničavajući primjer.
Slika 1 prikazuje, na način neograničavajućeg primjera, moguću izvedbu filterske stanice, koja uz filtere (3.1) i filterske kazete (3.2) za krupne i fine frakcije, dodatno sadrži i filtere s aktivnim ugljenom (3.3) za eliminaciju mirisa.
Slike 2, 3, 4, 5 shematski prikazuju neke od osnovnih komponenata nove filterske stanice u pogodnoj izvedbi, pojedinačno prikazanih u bočnom pogledu, pogledu odozgo i dva trodimenzionalna izgleda.
Slika 6 prikazuje trodimenzionalni izgled stanice izvana, dok slika 7 prikazuje detalje naprave (D) za prikazivanje filterske učinkovitosti stanice.
Navedena filterska stanica sadrži strojni sklop ili ormar (1) s potpornim podnožjem (1.1), usisne ulaze zraka (1.2) i zatvarače s pogonom (1.3) prikladne za otvaranje/zatvaranje navedenih usisnih ulaza zraka (1.2).
Navedeni ulazni otvori (1.2) su smješteni na visini od između približno 0 i 100 cm iznad tla ili u svakom slučaju na visini koja se smatra najprikladnijom za ulaz zraka s najvećom koncentracijom PM10 i kontaminirajućih čestica.
Unutar navedenog strojnog sklopa (1) postoji barem jedna pregrada ili stijenka (2), smještena iznad navedenih ulaznih otvora (1.2), prikladna za podjelu unutarnjeg prostora na u biti barem jedan gornji prostor (A) i barem jedan donji prostor (B).
Navedena pregrada ili stijenka (2) ima jedan ili više otvora prikladnih za stvaranje veze između dva navedena prostora (A, B) unutar strojnog sklopa (1); na razini navedenih otvora, podesno se smješta i fiksira prikladna filterska oprema za zadržavanje čestica većih od jedne desetine mikrona, transportiranih strujom usisanog zraka.
Osobito je, na primjer, predviđena uporaba niza filterskih kazeta (3.1) smještenih iznad navedene pregrade (2), kao i uporaba jednog ili više filtera (3.2) za struju kontaminiranog zraka, smještenih u struji ispred navedenih kazeta (3.1), prikladnih za zadržavanje najkrupnijih čestica.
Detaljno, nova filterska stanica će sadržavati prvu fazu filtriranja za krupne čestice, na primjer pomoću tekstilnih filtera (3.2) s prikladno dimenzioniranim očicama.
Navedeni filteri (3.2) mogu se na primjer, instalirati na vodilicama ili tračnicama tako da se mogu brzo odstraniti ili zamijeniti.
Druga faza filtriranja za fine frakcije do 0.2 µm, se izvodi, na primjer, pomoću niza kazeta (3.1) od netkanog poliestera s gustim očicama. Navedene kazete (3.1) se pogodno smještaju vertikalno da se uveća filterska ploha i vrijeme zadržavanja i dodatno, da se olakša odvajanje suspendiranih čestica u narednoj fazi povratnog ispiranja.
Navedene kazete (3.1) su visoko učinkovite u smislu eliminacije finih suspendiranih čestica do 0.2 µm, i s visokom mehaničkom, temperaturnom i kemijskom otpornosti.
U gornjem dijelu navedenog strojnog sklopa (1) postoji barem jedan ekstraktor (4) prikladan za stvaranje struje zraka koji se uzima izvana putem navedenih ulaznih otvora (1.2), i gdje se navedena struja kontaminiranog zraka vodi kroz navedene filterske kazete (3.1) i zatim se ponovno emitira u atmosferu putem jednog ili više difuzora (1.4) smještenih u gornjem dijelu strojnog sklopa (1), koji raspršuju obrađeni zrak prema gore i/ili bočno.
U skladu s izumom, nova filterska stanica može stoga također sadržavati elemente za skretanje struje zraka, prikladne za odvođenje struje prema navedenim difuzorima (1.4).
Čestice, fine suspendirane čestice i drugi kontaminanti koji se zadržavaju filterskim kazetama (3.1) prianjaju na stijenke kazeta (3.1) ili padaju dolje u ispusne lijevke (5), koji su u vezi sa spremnicima za skupljanje (6) i opremljeni donjim otvarajućim/zatvarajućim zatvaračima (5.1).
U fazi usisavanja, navedeni ekstraktor (4) radi, a navedeni zatvarači s pogonom (1.3) navedenih usisnih ulaznih otvora (1.2) su otvoreni, omogućujući na taj način kontaminiranom zraku ulaz u filtersku stanicu.
Nakupljanje čestica i prašine na navedene kazete (3.1) uzrokuje postepeni porast gubitka tlaka i zbog toga je nužno povremeno izvoditi čišćenje i ispiranje navedenih kazeta (3.1) pomoću naprava koje su opisane dolje i za koje se traži zaštita.
U rješenju prikazanom na slici 1, nova filterska stanica sadrži također barem jedan protutlačni ventilator (7) koji unutra usisava zrak izvana (7.1), na točki općenito višoj od razine na kojoj se nalazi najveća koncentracija PM10, zbog toga višoj od 100-, i stvara struju zraka pod protutlakom, odnoseći je na navedene filterske kazete (3.1) pomoću difuzora (7.2).
U fazi protuispiranja, navedeni ekstraktor (4) se zaustavlja, zatvarači s pogonom (1.3) usisnih ulaznih otvora (1.2) se zatvaraju da spriječe strujanje prašine prema vani i aktivira se protutlačni ventilator (7).
Navedeni ekstrakor (4) održava funkciju otpuštanja svakog nadpritiska stvorenog u strojnom sklopu za vrijeme rada tlačnog ventilatora (7).
Prašina i čestice koje prianjaju na filtere kazeta (3.1) se zatim odvajaju od filtera, u koje udara navedena protutlačna struja i padaju dolje u navedene lijevke (5), gdje se skupljaju.
Ispusni zatvarač (5.1) svakog od navedenih lijevaka (5) se zatvara, tako da se suspendirane čestice nakupljaju u lijevku (5).
Nova filterska stanica također sadrži tank (8) vode za ispiranje koja se uzima pomoću crpke (8.1) i zatim raspršuje u kapljice ili prska iznad navedenih lijevaka (5) za vrijeme navedene faze protutlačnog ispiranja.
Proizvedeni mulj u ovoj fazi i skupljen u navedenom lijevku (5) se konačno ispušta za vrijeme naredne faze ispuštanja dolje u vodonepropusne spremnike (6).
Za vrijeme navedene faze ispuštanja, i navedeni ekstraktor (4) i navedeni protutlačni ventilator (7) se deaktiviraju, zatvarači (1.3) ulaznih otvora (1.2) i protutlačnih difuzora (7.2) se zatvaraju, crpka vode za ispiranje (8.1) se deaktivira i mlaznice (8.2) za raspršivanje vode za ispiranje se zatvaraju, dok se naprotiv navedeni zatvarači (5.1) lijevaka (5) otvaraju, tako da se mulj od ispiranja ispušta dolje u vodonepropusne spremnike (6) i zatim se zbrinjava.
Nadalje, u skladu s izumom, nova filterska stanica će sadržavati jednu ili više naprava za kontrolu brzine i/ili tlaka optočne struje zraka u stanici, da bi se odredio pravi trenutak za čišćenje kazeta (3.1).
U navedenu svrhu, nova stanica će također sadržavati, na primjer, jedan ili više mjerača diferencijalnog pritiska (P) koji će raditi barem za vrijeme faze usisavanja i koji su prikladni za mjerenje razine začepljenja kazeta (3.1).
Navedena nova filterska stanica može također sadržavati jednu ili više daljnjih faza filtriranja koje se izvode u struji ispred navedenog ekstraktora (4) i niz struju od navedenih filterskih kazeta (3.1).
Osobito se mogu upotrijebiti jedan ili više filtera s aktivnim ugljenom (3.3), koji imaju funkciju da isključe miris zraka koji struji prema vani i da nadalje smanjuju kontaminirajuće opterećenje, prekidaju tok aerosola i najmanjih čestica, na primjer od ugljikovodika, anorganskih spojeva ili spojeva isparenja.
S obzirom na njihovu veliku specifičnu unutarnju površinu između 500 i 1500 m2/g, filteri s aktivnim ugljenom (3.3) imaju veliku učinkovitost u smislu adsorpcije mnogih kemijskih tvari.
Alternativno ili zajedno s uporabom navedenih filtera s aktivnim ugljenom (3.3), moguće je osigurati daljnju fazu filtriranja elektrostatskim filterom (3.4), koji jamči učinkovitost filtriranja sitnih čestica i aerosola iznad 99%, također čestica karakterističnog dijametra ispod 0,01 µm ili korozivnih tvari.
Daljnje prednosti koje proizlaze iz uporabe elektrostatskog filtera su mali gubici tlaka, dugotrajnost i mogućnost rada pri visokim radnim temperaturama.
Osobito, u pogodnoj izvedbi izuma, prikazanoj na slikama 2, 3, 4, 5, kao shematski prikazi glavnih komponenti radi veće grafičke jasnoće, nova stanica će sadržavati jedan jedini ventilator (4), smješten iznad navedenih filterskih kazeta (3.1), prikladan da stvori struju zraka uvučenog s vanjske strane kroz navedene ulazne otvore (1.2) i odvedenog kroz navedene filtere (3.2) i navedene kazete (3.1).
Navedeni ventilator (4) usmjerava struju filtriranog zraka koji dolazi iz navedenih kazeta (3.1) u biti u horizontalnom smjeru, prema elektrostatskim filterima (3.4) smještenim ispred ventilatora (4).
Zrak obrađen navedenim elektrostatskim filterima (3.4) se zatim emitira prema vani pomoću otvora lociranih u gornjem dijelu tijela spremnika (1), što nije prikazano na slici.
U fazi protuispiranja, navedeni usisni ulazni otvori (1.2) su zatvoreni, a navedeni ventilator (4) obrnuto okreće strujanje zraka, koji se tako usmjerava pod protutlakom u navedene filterske kazete (3.1), uzrokujući odvajanje prašine i nečistoća odloženih na njima.
Da se oslobodi bilo kakav nadpritisak, otvorit će se barem jedan daljnji izlazni otvor (4.1).
Analogno onome što je bilo prije opisano, suspendirane čestice i čestice koje su se odvojile od stijenki filterskih kazeta (3.1) padaju dolje u sabirne lijevke koji nisu prikazani na slikama 2, 3, 4, 5.
Voda za ispiranje, koja se uzima iz sabirnog tanka, se raspršuje u kapljice ili prska iznad navedenih lijevaka i proizvedeni mulj se zatim ispušta, za vrijeme naredne faze ispuštanja u vodonepropusne spremnike koji su ispod.
Za vrijeme navedene faze ispuštanja, navedeni ekstraktor (4) se deaktivira i navedeni usisni otvori (1.2) se zatvaraju, nadalje crpka vode za ispiranje se deaktivira i mlaznice raspršivača vode za ispiranje u kapljice se zatvaraju, dok se naprotiv zatvarači lijevka otvaraju, tako da se mulj od ispiranja ispušta ispod u vodonepropusne spremnike i dalje zbrinjava.
Radom nove filterske stanice će se upravljati pomoću elektronske opreme i naprava, kao što su osobna računala i upravljačke ploče (PC, Q), sadržane u bočnom ormaru (1.5), prikazanom na slici 1, ali ne i na slikama 2-5 radi grafičke jednostavnosti.
U skladu s izumom, navedenom opremom se također može upravljati s udaljenosti ili mrežno upravljati pomoću modema (M), tako da je moguća kontrola točnog rada stanice opažanjem funkcija i parametara, dok se rutinske radnje održavanja mogu programirati, a radnje izvanrednog održavanja se mogu izvesti trenutno.
Na bočnim stranama strojnog sklopa (1) su panoi za nadzor unutrašnjosti strojnog sklopa, koji omogućuju operatorima da pristupe unutarnjim dijelovima filterske stanice radi održavanja i radnji čišćenja.
Nova filterska stanica će nadalje sadržavati napravu za prikazivanje učinkovitosti pročišćavanja u stanici.
Navedena naprava (D) sadrži na primjer barem dva voda, kazete ili filtere (D1, D2), unutar kojih se vodi dio struje kontaminiranog zraka uzetog izvana i dio struje filtriranog zraka prije ponovne emisije u atmosferu.
Vod ili kazeta (D1) kroz koju se vodi dio kontaminiranog zraka koji još nije obrađen, postupno će postati opterećeni nečistoćama i prašinom koja je sadržana u zraku, i postepeno se zacrnjivati.
Vod ili kazeta (D2) kroz koji se vodi dio toka obrađenog zraka prije emisije u atmosferu ostaju čistim, budući da su prethodno sadržane nečistoće u zraku već odstranjene u prethodnim fazama obrade.
Navedeni vodovi su prozirni i navedene kazete ili filteri (D1, D2) su pogodno smješteni u prozirnim kućištima i imaju položaj izvan filterske stanice, ili su u svakom slučaju vidljivi izvana. Na ovaj se način učinkovitost filterske stanice može odmah vidjeti, a i nestručni prolaznik ili promatrač može vizualno procijeniti kakvoću ponovno emitiranog zraka u atmosferu nakon obrade, u usporedbi s kakvoćom neobrađenog kontaminiranog zraka.
Nova stanica nadalje sadrži prigušivače buke od ispuštanja i/ili zvučno izolirane spremnike za pokretljivu strojnu opremu, na način da se smanji akustički utjecaj udovoljavajući postojećoj regulativi. Radi toga, s obzirom na prethodni opis i priključene crteže, izrađeni su sljedeći patentni zahtjevi.

Claims (20)

1. Postupak za odstranjivanje finih suspendiranih čestica iz zraka u gradskim područjima, naznačen time, da sadrži sljedeće faze: • usis kontaminiranog zraka uzetog iz gradske sredine na nekoj visini blizu tla; • filtriranje i/ili obradu uzetog zraka da bi se smanjilo opterećenje česticama i finim suspendiranim česticama; • emisiju obrađenog zraka bez prašine na točki koja je u biti viša od točke na kojoj je zrak za obradu bio uzet; • čišćenje i ispiranje opreme za filtriranje; • ispust mulja od ispiranja, i kod čega se faza čišćenja i ispiranja opreme za filtriranje izvodi alternativno fazi obrade zraka, koja sadrži navedene faze usisa, filtriranja i ponovnog emitiranja u atmosferu.
2. Postupak za odstranjivanje finih suspendiranih čestica u skladu s patentnim zahtjevom 1, naznačen time, da se navedena faza ispuštanja mulja od ispiranja izvodi alternativno navedenoj fazi obrade zraka i fazi čišćenja i ispiranja opreme za filtriranje.
3. Postupak za odstranjivanje finih suspendiranih čestica u skladu s patentnim zahtjevima 1, 2, naznačen time, da se navedena faza obrade zraka, navedena faza čišćenja i ispiranja i navedena faza ispuštanja aktiviraju alternativno spomenutim redoslijedom u automatskom cikličkom modu i/ili u skladu s detektiranim parametrima snage povučene napravama za usis i/ili tlakom i/ili brzinom struje zraka kojeg treba obraditi.
4. Oprema za obradu zraka u skladu s prethodnim patentnim zahtjevima, naznačena time, da sadrži: • barem jedan ventilator ili napravu za usis (4) za uzimanje kontaminiranog zraka putem usisnih otvora (1.2) smještenih na nekoj visini blizu tla. • jedan ili više komada opreme (3.1, 3.2, 3.3, 3.4) za filtriranje i obradu uzetog kontaminiranog zraka; • jedan ili više otvora i/ili difuzora (1.4) za emisiju filtriranog zraka u atmosferu na točki koja je viša od točke uzimanja; • jedan ili više lijevaka (5) za skupljanje filtrirane prašine i čestica koje su se odvojile od filtera opreme za filtriranje (3.1, 3.2) i iz vode za ispiranje; • jednu ili više naprava za ispiranje navedenih lijevaka (5) vodom; • jedan ili više spremnika (6) za skupljanje mulja od ispiranja navedenih lijevaka (5), i kod čega jedan ili više zatvarača s pogonom (1.3) otvaraju navedene usisne otvore (1.2) dozvoljavajući ulaz kontaminiranog zraka za vrijeme faze obrade zraka, ili zatvaraju navedene ulazne otvore, sprečavajući ulaz i izlaz zraka ili prašine za vrijeme faze čišćenja i ispiranja, koja faza ima za nužnu posljedicu inverziju protutlaka navedenog ventilatora (4) da čisti opremu za filtriranje zraka (3.1, 3.2).
5. Oprema za obradu zraka u skladu s patentnim zahtjevom 4, naznačena time, da sadrži barem jedan daljnji ventilator (7), s odnosnim ulaznim otvorima i difuzorima (7.2), prikladan za generiranje struje zraka pod protutlakom za vrijeme faze čišćenja i ispiranja navedene opreme za filtriranje (3.1, 3.2).
6. Oprema za obradu zraka u skladu s patentnim zahtjevom 5, naznačena time, da sadrži jednu ili više naprava (P) za mjerenje snage povučene navedenom opremom za filtriranje (3.1, 3.2) i/ili jedan ili više mjerača tlaka za mjerenje tlaka i/ili brzine struje uzetog kontaminiranog zraka, i kod čega identifikacija određenih vrijednosti povučene snage i/ili brzine određuje prekidanje faze obrade i provođenje faze ćišćenja i ispiranja.
7. Oprema za obradu zraka u skladu s patentnim zahtjevima 5, 6, naznačena time, da sadrži barem jednu elektronsku napravu za identifikaciju i upravljanje vremenskim intervalom između konsekutivnih ciklusa čišćenja i ispiranja, prikladnu za prenošenje bilo kojih vremenskih intervala detektiranih ispod određenih vrijednosti, u jednu ili više kontrolnih jedinica pomoću alarmnih signala i/ili modema, da bi se signalizirala potreba za zamjenom i/ili održavanjem opreme za filtriranje (3.1, 3.2).
8. Oprema za obradu zraka u skladu s patentnim zahtjevima 5, 6, 7, naznačena time, da sadrži strojni sklop (1) unutra opremljen pregradom ili stijenkom (2), prikladnom da podijeli unutarnji prostor u donji prostor (B), u kojeg se kontaminirani zrak uvodi putem navedenih usisnih otvora (1.2), i gornji prostor (A) koji je povezan s vanjskom stranom putem navedenih difuzora (1.4) za ponovno emitiranje filtriranog zraka u atmosferu, i kod čega navedena pregrada ili stijenka (2) ima jedan ili više otvora prikladnih da osiguraju povezivanje između navedena dva prostora, gornjeg (A) i donjeg (B), a barem jedan od navedenih komada opreme za filtriranje (3.1, 3.2) kontaminiranog zraka je smješten kod svakog otvora.
9. Oprema za obradu zraka u skladu s patentnim zahtjevima 5, 6, 7, 8, naznačena time, da sadrži jedan ili više tekstilnih filtera (3.2) s očicama dimenzioniranim za prvu fazu filtriranja grube frakcije, i u čemu su navedeni filteri (3.2) smješteni u struji ispred jednog ili više nizova kazeta za filtriranje kroz tekstil (3.1) s gustim očicama za drugu fazu filtriranja fine frakcije.
10. Oprema za obradu zraka u skladu s patentnim zahtjevima 5, 6, 7, 8, 9, naznačena time, da sadrži jedan ili više filtera s aktivnim ugljenom (3.3) smještenih u struji iza navedenih kazeta za filtriranje (3.1) i u struji ispred navedenog ventilatora ili ekstraktorske naprave (4), prikladnih za daljnju obradu zraka koji struji prema vani.
11. Oprema za obradu zraka u skladu s patentnim zahtjevima 5, 6, 7, 8, 9, naznačena time, da sadrži barem jedan elektrostatski filter (3.4) smješten u struji iza navedenih filterskih kazeta (3.1) i prikladan za daljnju obradu struje zraka usmjerene prema njemu navedenim ventilatorom (4).
12. Oprema za obradu zraka u skladu s prethodnim patentnim zahtjevima, naznačena time, da navedeni usisni otvori (1.2) nisu smješteni više od 100 cm od tla.
13. Oprema za obradu zraka u skladu s prethodnim patentnim zahtjevima, naznačena time, da su navedeni difuzori (1.4) za emisiju filtriranog zraka u atmosferu smješteni na minimalnoj visini od 100 cm od tla.
14. Oprema za obradu zraka u skladu s prethodnim patentnim zahtjevima, naznačena time, da sadrži barem jedan tank (8) iz kojeg se, za vrijeme faze čišćenja i ispiranja, izvlači voda za ispiranje i zatim se raspršuje u kapljice ili prska u navedeni strojni sklop (1) ispod navedenih filterskih kazeta (3.1) pomoću mlaznica (8.2), da bi se odnijela i skupila prašina i čestice koje su se odvojile od filtera kazeta (3.1) u navedene sabirne lijevke (5).
15. Oprema za obradu zraka u skladu s prethodnim patentnim zahtjevom, naznačena time, da sadrži barem jednu crpku (8.1) za podizanje vode za ispiranje.
16. Oprema za obradu zraka u skladu s prethodnim patentnim zahtjevima, naznačena time, da su navedeni lijevci (5) opremljeni zatvaračima (5.1) za otvaranje ili zatvaranje donjeg ispusnog otvora navedenih lijevaka (5), i u čemu su navedeni zatvarači (5.1) zatvoreni za vrijeme faze obrade zraka i za vrijeme faze čišćenja i ispiranja, a otvoreni za vrijeme faze ispuštanja, da dopuste da mulj od ispiranja padne dolje i da se sakupi u navedenim donjim spremnicima (6).
17. Oprema za obradu zraka u skladu s prethodnim patentnim zahtjevima, naznačena time, da sadrži elektronske naprave (Q, PC) za upravljanje i kontrolu radnih faza.
18. Oprema za obradu zraka u skladu s prethodnim patentnim zahtjevima, naznačena time, da sadrži barem jednu napravu (D) za prikazivanje učinkovitosti opreme za pročišćavanje, a navedena naprava (D) sadrži barem dva prozirna voda i/ili kazete ili filtere (D1, D2) u koje se vodi dio struje neobrađenog kontaminiranog zraka, odnosno dio struje obrađenog zraka, u čemu su navedeni vodovi, kazete ili filteri (D1, D2) smješteni u prozirnim kućištima, vidljivim s vanjske strane stanice.
19. Oprema za obradu zraka u skladu s prethodnim patentnim zahtjevima, naznačena time, da sadrži jedan ili više revizionih poklopaca za pristup unutarnjim dijelovima.
20. Oprema za obradu zraka u skladu s prethodnim patentnim zahtjevima, naznačena time, da sadrži naprave za prigušivanje buke i/ili zvučno izolirane ormare za navedene ekstraktorske naprave i/ili ventilatore (4, 7) i/ili za druge pokretne mehaničke dijelove.
HR20090483A 2007-02-19 2009-09-10 Postupak i oprema za filtriranje zraka u gradskoj sredini HRP20090483A2 (hr)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/IT2007/000113 WO2008102383A1 (en) 2007-02-19 2007-02-19 Method and equipment for filtering air in an urban environment
EP07736637A EP2125156A1 (en) 2007-02-19 2007-02-19 Method and equipment for filtering air in an urban environment

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HRP20090483A2 true HRP20090483A2 (hr) 2009-11-30

Family

ID=38658192

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HR20090483A HRP20090483A2 (hr) 2007-02-19 2009-09-10 Postupak i oprema za filtriranje zraka u gradskoj sredini

Country Status (12)

Country Link
US (1) US20090308244A1 (hr)
EP (1) EP2125156A1 (hr)
JP (1) JP2010519015A (hr)
CN (1) CN101400427A (hr)
BR (1) BRPI0721362A2 (hr)
CA (1) CA2677038A1 (hr)
HR (1) HRP20090483A2 (hr)
IL (1) IL200257A0 (hr)
MA (1) MA31239B1 (hr)
MX (1) MX2009008494A (hr)
TN (1) TN2009000319A1 (hr)
WO (1) WO2008102383A1 (hr)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8009430B2 (en) 2007-05-17 2011-08-30 International Business Machines Corporation Techniques for data center cooling
US20080288193A1 (en) * 2007-05-17 2008-11-20 International Business Machines Corporation Techniques for Analyzing Data Center Energy Utilization Practices
KR20190080971A (ko) * 2008-10-31 2019-07-08 에메라켐, 엘엘씨 가스 스트림 내의 미립자 물질을 감소시키는 방법 및 시스템
US9463339B2 (en) * 2009-11-04 2016-10-11 Atsuo Nozaki Cleaning filter, air cleaning device using same, and air cleaning maintenance system
CN102824790B (zh) * 2012-08-28 2015-02-04 宁波哲恺电器有限公司 空气净化器控制装置
US9084956B2 (en) * 2013-03-18 2015-07-21 Camfil Usa, Inc. Dust collector with monitor air filter
CN104132876A (zh) * 2013-04-30 2014-11-05 鸿富锦精密工业(深圳)有限公司 滤网粉尘侦测系统
GB2525645A (en) * 2014-05-01 2015-11-04 Air B V Pollution management system
CN104722401A (zh) * 2015-01-09 2015-06-24 李连清 车载式雾霾消除器
CN105561700B (zh) * 2015-12-17 2017-07-18 徐功波 一种城市/区域空气的净化系统
CN106731379A (zh) * 2016-12-12 2017-05-31 易净环境科技(上海)有限公司 城市空气过滤站及基于此的空气过滤方法
FR3077306B1 (fr) 2018-01-29 2022-07-01 Centre Nat Rech Scient Element de construction pour l'assainissement du milieu urbain routier
CN108480047A (zh) * 2018-03-07 2018-09-04 太仓北新建材有限公司 一种减少电收尘器内含氧量的装置
KR102015773B1 (ko) 2019-03-13 2019-08-29 밸프 주식회사 공기 정화 장치를 구조물 외면에 설치하기 위한 체결 구조
CN109930532B (zh) * 2019-04-12 2020-11-24 日照职业技术学院 一种环境景观净化用清洁车
KR102095062B1 (ko) * 2019-09-03 2020-03-30 김병학 대기오염 방지시설
PL434933A1 (pl) 2020-08-11 2022-02-14 Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie Sposób obniżenia stężenia pyłów w warstwie smogu, stanowiącej warstwę inwersyjną
CN113117445B (zh) * 2021-05-07 2022-09-09 龙岩市辉丰工贸有限公司 一种防倾倒的移动式工业除尘设备

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3738088A (en) * 1971-06-04 1973-06-12 L Colosimo Mobile air cleaning apparatus for pollution removal
JPS5383171A (en) * 1976-12-28 1978-07-22 Nippon Kokan Kk <Nkk> Air purifying apparatus
JPS60143814A (ja) * 1983-12-29 1985-07-30 Amano Corp 電子式集塵機
US5147429A (en) * 1990-04-09 1992-09-15 James Bartholomew Mobile airborne air cleaning station
US6210456B1 (en) * 1998-04-08 2001-04-03 Brian J. Bailie Exhaust system for drive-thru bays
JP2004069157A (ja) * 2002-08-06 2004-03-04 Sanyo Electric Co Ltd 空気清浄機
DE10255152A1 (de) * 2002-11-26 2004-06-03 Von Langen Ursula Lang Schadstoffsauger

Also Published As

Publication number Publication date
US20090308244A1 (en) 2009-12-17
BRPI0721362A2 (pt) 2013-01-08
CA2677038A1 (en) 2008-08-28
EP2125156A1 (en) 2009-12-02
JP2010519015A (ja) 2010-06-03
MA31239B1 (fr) 2010-03-01
WO2008102383A1 (en) 2008-08-28
CN101400427A (zh) 2009-04-01
MX2009008494A (es) 2009-08-20
TN2009000319A1 (en) 2010-12-31
IL200257A0 (en) 2010-04-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HRP20090483A2 (hr) Postupak i oprema za filtriranje zraka u gradskoj sredini
EP0120920B1 (en) Filter assembly for a spray booth
KR101603418B1 (ko) 도장시설의 분진 및 악취 제거 장치
US20080063558A1 (en) Odour Reduction Apparatus
KR101296799B1 (ko) 공기 정화장치용 습식 집진장치
CN100528289C (zh) 湿法洗涤设备及方法
CN105013255B (zh) 一种车载道路浓雾及雾霾清理设备
KR20100050239A (ko) 원심 압력차에 의한 기수분리 및 오염원 제거장치
KR100630422B1 (ko) 주방배기탈취장치
KR101160622B1 (ko) 수막형 공기정화시스템
CN102641638A (zh) 大型空气净化器及其构成的城市空气净化布局系统
US20050241484A1 (en) Air filtration system
CN109519999B (zh) 水箱喷雾式除油烟机
CN209076318U (zh) 一种吹膜机废气处理装置
CN202605946U (zh) 大型空气净化器及其构成的城市空气净化布局系统
CN209706159U (zh) 水箱喷雾式除油烟机
CN203899342U (zh) 一种室内空气净化处理装置
CN209901017U (zh) 一种油烟废气净化器
CN205730637U (zh) 气体处理装置
CN208911691U (zh) 一种建筑工地用的喷雾降尘设备
CN112902266A (zh) 多功能空气净化机
CN220759565U (zh) 一种废旧材料加工再生颗粒生产线排气溶胶过滤器
CN107906619A (zh) 一种通道尘霾空气净化设备
CN214715367U (zh) 一种环保油雾回收空气净化器
CN211885971U (zh) 厂房内的废气排放设备

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application
AIPI Request for the grant of a patent on the basis of a substantive examination of a patent application
ODRP Renewal fee for the maintenance of a patent

Payment date: 20110629

Year of fee payment: 5

OBST Application withdrawn