FI64682C - Anordning foer avlaegsnande av snoe fraon vaeg - Google Patents

Anordning foer avlaegsnande av snoe fraon vaeg Download PDF

Info

Publication number
FI64682C
FI64682C FI820785A FI820785A FI64682C FI 64682 C FI64682 C FI 64682C FI 820785 A FI820785 A FI 820785A FI 820785 A FI820785 A FI 820785A FI 64682 C FI64682 C FI 64682C
Authority
FI
Finland
Prior art keywords
cutter
helical
machine
end mill
relative
Prior art date
Application number
FI820785A
Other languages
English (en)
Swedish (sv)
Other versions
FI64682B (fi
Inventor
Veijo Huotari
Original Assignee
Veijo Huotari
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Veijo Huotari filed Critical Veijo Huotari
Priority to FI820785A priority Critical patent/FI64682C/fi
Publication of FI64682B publication Critical patent/FI64682B/fi
Application granted granted Critical
Publication of FI64682C publication Critical patent/FI64682C/fi

Links

Landscapes

  • Cleaning Of Streets, Tracks, Or Beaches (AREA)
  • Road Repair (AREA)

Description

64682
Laite lumen poistamiseksi tieltä- Anordning för avlägsnande av snö frän väg
Keksinnön kohteena on laite lumen ja/tai jään poistamiseksi tieltä tms. alueelta, tarkoitettu liitettäväksi työkoneeseen, johon laitteeseen kuuluu runko , pääasiassa vaakatasoinen, työkoneen kulkusuuntaan nähden pääasiassa poikittain järjestetty kierukkajyrsin, 5 voimakone jyrsimen saattamiseksi pyörimään keskeisen akselinsa suhteen, käyttölaite jyrsimen siirtämiseksi korkeussuunnassa, sekä elimet jyrsimen irroittamaan aineksen keräämiseksi ja poistamiseksi maasta sekä siirtämiseksi kuormalavalle.
Tämän tyyppisiä sekä muita samaan tarkoitukseen tunnettuja lait-10 teitä tunnetaan mm. saksalaisesta patenttijulkaisusta 1924514, amerikkalaisista patenttijulkaisuista 1739331,2221386, 2966751, 3308563 ja 3333354 sekä hakijan aiemmasta suomalaisesta patenttihakemuksesta 811324. Kaikissa näissä tunnetuissa laitteissa on epäkohtana se, että lunta tai jäätä irroitavaa elintä ei voida siirtää liikenne-15 merkin, lyhtypylvään tms. esteen taakse, ja tällöin mainittujen esteiden taustat jäävät kokonaan puhdistamatta lumesta tai jäästä. Jalkakäytävien ja ajoratojen kyseessä ollessa tällaiset 1 i i kennenv ei·, kien, pylväiden tms. esteiden taakse jäävä lumi- ja jääkasautumat aiheuttavat vaikeita esteitä ajoneuvoliikenteelle ja/tai jalankululle. 20 Tunnettuja laitteita käytettäessä mainitut lumi- ja jäakasauLumat.
joudutaan irroittamaan esim. käsin, joka on kuitenkin erittäin työlästä ja kallista.
2 64682
Esillä olevan keksinnön tarkoituksena on poistaa edellä main Ltut epäkohdat. Erityisesti keksinnön tarkoituksena on kehittää johdanto-osassa mainittua laitetta lumen poistamiseksi tiellä siten, että laitetta voidaan käyttää lumi- ja jääkasautumien 5 irroitukseen ja poistoon myös liikennemerkkien, pylväiden tms.
esteiden takaa.
Keksinnölle tunnusomaisten seikkojen osalta viitataan vaati-nusosaan.
Keksintö perustuu siihen, että vaakatasoisen kierukkajyrsi-10 men päähän on liitetty erityinen päätyjyrsin, joka on sijoitettu pääasiassa ristikkäin kierukkajyrsimeen nähden ja varustettu voima-koneella jyrsimen saattamiseksi pyörimään keskeisen akselinsa suhteen. Päätyjyrsin on edullisesti liitetty niveltyvästä kierukka-ivrsimeen sekä varustettu voimalaittella siten, että kierukkajyrsin 15 on käännettävissä pystyyn ja haluttaessa vaakasuuntaiseksi.
Keksinnön ansiosta liikennemerkkien, pylväiden tms. esteiden taustat voidaan helposti puhdistaa laitteeseen kuuluvan päätyjyrsi-men avulla. Laite on rakenteeltaan yksinkertainen ja käyttövarma ja kohtuuhintainen.
20 Keksintöä selostetaan seuraavassa yksityiskohtaisesti suo- tusesimerkin avulla viitaten oheiseen piirustukseen, jossa kuva 1 esittää sivulta katsottuna keksinnön mukaisella laitteella varustettua työkonetta, ja kuva 2 esittää samaa laitetta kuin kuva 1 ylhäältä katsottuna.
25 Kuvassa 1 näkyy työkoneen, kuten lavalla 9 varustetun kuorma-au ton eteen on liitetty keksinnön mukainen laite lumen ja jään poistamiseksi tieltä. Laitteeseen kuuluu vaakatasoinen, työkoneen kulkusuuntaan nähden pääasiassa poikittain järjestetty kierukkajyrsin 10, joka on varustettu voimakoneella 11, esim. auton hydraulijärjestel-30 mästä voimansa saava hydraulimoottorif jyrsimen saattamiseksi pyö rimään keskeisen akselinsa 12 suhteen. Edelleen jyrsin 10 on varustettu käyttölaitteella, hydrauiisylinteri 13· , jyrsimen siirtä miseksi korkeussuunnassa sekä elimillä 6, 7, 8, kuten jään keräys-elin 7, keskipakopuhallin 6 (ei näy kuvassa) ja kanava 8, jyrsimen 35 10 irroittamaan lumen ja jään keräämiseksi sekä poistamiseksi maasta ja siirtämiseksi kuormalavalle 9. Edelleen kuvassa 1 esitettyyn laitteeseen kuuluu keksinnön mukaisesti päätyjyrsin 30, joka on kuvassa vaakatasoinen ja sijoitettu pääasiassa ristikkäin kierukkajyrsimeen 10 nähden, sopivasti tämän uloimpaan päähän. Päätyjyrsin 30 on varustettu 4 0 voimakoneella 31, kuten hydraulimoottorilla jyrsimen saattamiseksi • ) 3 64682 pyörimään keskeisen akselinsa 32 suhteen. Edelleen päätyjyrsin 30 on järjestetty niveltyvästä kierukkajyrsimen 10 suhteen sekä varustettu voimalaitteella 34 (näkyy kuvassa 2) siten , että päätyjyrsin on käännettävissä pystyyn (esitetty katkoviivoin 41 kuvassa 5 1) ja vaakasuuntaiseksi kuvan 1 mukaisesti. Tällöin päätyjyrsin voi daan haluttaessa laskea alas, so. työkoneen kulkusuuntaan päin ja maata vasten poikittaisen kierukkajyrsimen 10 eteen sivulle ja kierukka jyrsimen toiseen päähän.
Kuvassa 1 esitettyyn laitteeseen kuuluu mainitun ki.erukkajyrsi-10 men 10 lisäksi toinen kierukkajyrsin 2. Molemmat kierukkajyrsimet 2, 10 on varustettu voimakoneilla 3, 11 jyrsimien saattamiseksi pyörimään akseliensa 4, 12 suhteen. Jyrsimet on liitetty kumpikin pääasiassa vaakasuuntaisina laitteen rungon 1 varaan. Jyrsimet on varustettu käyttölaitteilla 5, 13' ja kallistuselimillä 24, 25, 26, 27, 15 kuten hydraulisylintereillä jyrsimien siirtämiseksi korkeussuunnassa toisiinsa nähden sekä maahan nähden ja jyrsimien kallistainiseksi toisiinsa nähden sekä maahan nähden.
Toinen jyrsimistä, so. jyrsin 2 on liitetty työkoneeseen sivut-taissuunnassa pääasiassa liikkumattomasti. Sensijaan toinen jyrsi-20 mistä, so. 10, on liitetty koneeseen sivuttaissuunnassa siirrettä- västi siten, että jyrsin 10 on siirrettävissä työkoneeseen ja jyrsimeen 2 nähden sivuttaissuunnassa vaakasuunnassa. Päätyjyrsin 30 on esitetyssä sovellutuksessa liitetty jyrsimen 10 kannatinrakentei-siin, so. jyrsinrunkoon mainitun kääntönivelen avulla ja voimalait-25 teen, kuten hammassyIinterin 34 välityksellä, jonka viimeksimainitun avulla päätyjyrsimen kääntö vaakasuuntaisen ja pystyn asennon välillä tapahtuu. Voimalaitteet ja käyttömoottor.it toimivat edullisesti pai-neenalaisen väliaineen avulla.
64682 4
Kuvassa 2 näkyy havainnollisesti päätyjyrsimen 3 sijoitus siirrettävän jyrsimen 10 uloimpaan päähän pääasiassa kohtisuoraan eteenpäin, so. työkoneen liikesuuntaan työntyneenä. Päätyjyrsin 30 on liitetty nivelin 33 siirrettävän jyrsimen uloimpaan päähän 5 laskettavaksi alas ja nostettavaksi pystyyn edellä kuvatulla tavalla.
Kuvassa 2 runko 1, jonka varaan jyrsimet 2, 10 on asennettu, on varustettu liukuelimillä, kuten kiskolla 19 ja luistielimellä 20, joiden välityksellä siirrettäv jyrsin 10 on liitetty runkoon 10 1. Edelleen siirrettävä jyrsin on varustettu voimalaitteella 13, kuten vaakatasoinen hydraulisylinteri, jonka avulla siirrettävää jyrsintä 1 0 voidaan siirtää sivuttaissuunnassa toiseen jyrsineen 2, so. pääasiassa kiinteään jyrsimeen nähden.
Kuvien 1 ja 2 mukaiseen laitteistoon kuuluu edellä esitetyn 15 mukaisesti työkone, tämän eteen liitetty laitteen runko 1, jonka varaan on asennettu kaksi vaakatasoista, ylös-alassuunnassa voima-laitteiden 5, 24, 25; 13', 26, 27 avulla siirrettävää, säädettävää ja kallistettavaa kierukkajyrsintä, jotka kumpikin on varustettu voimalaitteella jyrsimien saattamiseksi pyörimään vaakasuuntaisten 20 akseliensa suhteen. Toinen kierukkajyrsimistä 10 on liitetty runkoon 1 liukukiskojen, elimien ja luistielimien sekä voimalaitteen 19, 20, 13 välityksellä siten, että se on siirrettävissä sivuttaissuunnassa toiseen, so. kiinteään jyrsimeen nähden. Edelleen siirrettävän jyrsimen uloimpaan päähän on liitetty keksinnön mukainen 25 päätyjyrsin 30, joka on haluttaessa laskettavissa alas ja nostettavissa ylös.
Suoritusesimerkki on tarkoitettu vain havainnollistamaan keksintöä rajoittamatta tätä millään tavoin.
Il

Claims (3)

1. Laite lumen ja/tai jään poistamiseksi tieltä tms. alueelta, tarkoitettu liitettäväksi työkeneeseen, johon laitteeseen kuuluu runko (1), pääasiassa vaakatasoinen, työkoneen kulkusuuntaan nähden pääasiassa poikittain 5 järjestetty kierukkajyrsin (10), voimakone (11) jyrsimen (10) saattamiseksi pyörimään keskeisen akselinsa (12) suhteen, käyttölaite (13) jyrsimen (10) siirtämiseksi korkeussuunnassa, sekä elimet (6, 7, 8) jyrsimen (10) irroittaman aineksen keräämiseksi ja poistamiseksi maasta sekä siirtämiseksi 10 kuormalavalla (9), tunnettu siitä, että laitteeseen kuuluu päätyjyrsin (30), joka on pääasiassa vaakatasoinen ja sijoitettu kohtisuoraan kierukka jyrsimeen (10) nähden sopivasti tämän ulompaan päähän sekä varustettu voimakoneella (31) jyrsimen (30) saattamiseksi pyörimään keski-15 akselinsa (32) suhteen.
2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen laite, tunnettu siitä, että päätyjyrsin (30) on järjestetty Kääntyväksi kierukkajyrsimeen (10) nähden sekä varustettu voimalaitteella (34) siten, että päätyjyrsin on käännettävissä 20 pystyyn ja vaakasuuntaiseksi.
3. Jonkin patenttivaatimuksista 1-2 mukainen laite, tunnettu siitä, että laitteeseen kuuluu toinen pääasiassa vaakatasoinen kierukkajyrsin (2 ), joka on varustettu voimakoneella (3) jyrsimen (2 ) saattamiseksi · 25 pyörimään akselinsa (4) suhteen, käyttölaitteet (5, 13',) ja kallistuselimet (24, 25, 26, 27) pääasiassa vaakatasois-ten kierukkajyrsimien (2 , 10) siirtämiseksi korkeussuunnassa toisiinsa nähden sekä maahan nähden, sekä siirtoelimet (13) toisen (10) kierukkajyrsimistä siirtämiseksi pituus-30 suunnassaan toiseen, pääasiassa siirtymättömään kierukka-jyrsimeen (2) nähden, ja että päätyjyrsin (30) on liitetty siihen kierukkajyrsimeen (10), joka on siirrettävissä toiseen jyrsimeen (2) nähden siten, että päätyjyrsin (30) ja mainittu siirrettävä kierukkajyrsin ovat yhdessä siirrettä-35 vissä mainittuun siirtymättömään jyrsimeen (2) nähden. 6 64682
FI820785A 1982-03-05 1982-03-05 Anordning foer avlaegsnande av snoe fraon vaeg FI64682C (fi)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI820785A FI64682C (fi) 1982-03-05 1982-03-05 Anordning foer avlaegsnande av snoe fraon vaeg

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI820785A FI64682C (fi) 1982-03-05 1982-03-05 Anordning foer avlaegsnande av snoe fraon vaeg
FI820785 1982-03-05

Publications (2)

Publication Number Publication Date
FI64682B FI64682B (fi) 1983-08-31
FI64682C true FI64682C (fi) 1983-12-12

Family

ID=8515176

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
FI820785A FI64682C (fi) 1982-03-05 1982-03-05 Anordning foer avlaegsnande av snoe fraon vaeg

Country Status (1)

Country Link
FI (1) FI64682C (fi)

Also Published As

Publication number Publication date
FI64682B (fi) 1983-08-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1090171A (en) Mobile rail welding machine
JP6690854B2 (ja) 路面切削用の自走式道路切削機、特に大型切削機、および路面切削の方法
US6481924B1 (en) Slip-form paver
EP0298682A1 (en) Improvements relating to road cutting equipment
US3807064A (en) Snow plow
US3230645A (en) Snow removal attachment for sweeping machines
EP3489416A1 (de) Bodenbearbeitungsmaschine mit gemeinsam mit einem schutzdach anheb- und absenkbarer scheibenanordnung
HU202940B (en) Shunt packing machine for adjusting shunts and railway crossings
US5127589A (en) Implement for moving compost stored in stacks
US4443958A (en) Means for removing snow from road
EP0164163B1 (en) Self-propelled machine to dress and re-distribute railway road bed ballast
PL182394B1 (pl) Maszyna do podbijania toru PL PL
US4152991A (en) Ripping apparatus
US4703568A (en) Mobile track working machine operator cab arrangement
FI64682C (fi) Anordning foer avlaegsnande av snoe fraon vaeg
JPH0369703A (ja) 横断方向および垂直方向に調整可能な締め固め装置を備えた自走式軌道締め固め機械
US6481507B1 (en) Doweling hole drilling machine
EP0123549A2 (en) Motor grader broom
US3579873A (en) Railway ballast working apparatus
US1961540A (en) Apparatus for grooving surfaces
US5022927A (en) Method for hydraulic ceiling-concrete removal
US6082469A (en) Doweling hole drilling machine
RU2631467C1 (ru) Задний раздвигающийся поворотный отвал
AT503176B1 (de) Fahrbares arbeitsgerät
CA2412693C (en) Pipe scarifier

Legal Events

Date Code Title Description
MM Patent lapsed

Owner name: SUOKONE OY