DK200200232U4 - Tilslutningsindretning til tilslutning af i en væg monterede fleksible vandrør til et ydre armatur - Google Patents

Tilslutningsindretning til tilslutning af i en væg monterede fleksible vandrør til et ydre armatur Download PDF

Info

Publication number
DK200200232U4
DK200200232U4 DK200200232U DKBA200200232U DK200200232U4 DK 200200232 U4 DK200200232 U4 DK 200200232U4 DK 200200232 U DK200200232 U DK 200200232U DK BA200200232 U DKBA200200232 U DK BA200200232U DK 200200232 U4 DK200200232 U4 DK 200200232U4
Authority
DK
Denmark
Prior art keywords
housing
seal
connection device
connecting ring
injection molding
Prior art date
Application number
DK200200232U
Other languages
English (en)
Inventor
Pedersen Erik Sejer
Rasmussen Soeren
Original Assignee
Wavin Bv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DK200200054U external-priority patent/DK200200054U4/da
Application filed by Wavin Bv filed Critical Wavin Bv
Priority to DK200200232U priority Critical patent/DK200200232U4/da
Application granted granted Critical
Publication of DK200200232U4 publication Critical patent/DK200200232U4/da

Links

Landscapes

  • Endoscopes (AREA)

Description

i iDK 2002 00232 U4
BESKRIVELSE
Benævnelse
Tilslutningsindretning til tilslutning af i en væg monterede fleksible vandrør til et ydre armatur.
Frembringelsens anvendelsesområde
Frembringelsens angår en tilslutningsindretning til tilslutning af et ydre armatur eller lignende del til et i eller bag en væg monteret fleksibelt vandrør, hvilken tilslutningsindretning omfatter et hus og et heri anbragt, med gennemgående kanal forsynet knæstykke, og hvor der i tilslutning til huset findes en vægtilslutningsenhed med et indre flangelegeme og eventuelt et ydre flangelegeme, der er indrettet til at kunne fastgøres på hinanden, og hvor huset er todelt, idet det består af en underdel og en overdel.
Kendt teknik
Der kendes en tilslutningsindretning, som er beregnet til montering af et ydre armatur på et i en væg anbragt fleksibelt vandrør. Tilslutningsindretningen omfatter et hus med en gennemgående kanal, hvori der er anbragt et knæstykke. Vandrøret er tilsluttet knæstykket. I tilslutning til huset findes en vægtilslutningsenhed med et indre flangelegeme og et ydre flangelegeme, der kan fastgøres til hinanden, idet de er anbragt på hver sin side af væggen. Det ydre flangelegeme kan skrues fast på det indre flangelegeme, mens det indre flangelegeme holdes til huset ved hjælp af nogle snaporganer.
Det tekniske problem der skal tøses
Denne tilslutningsindretning har ikke nogen særlig tætning mellem overdelen og underdelen og er heller ikke let at fremstille.
Det er formålet med frembringelsen at anvise en tilslutningsindretning af den ovenfor nævnte art, og som er forholdsvis let at fremstille, og som sikrer god tætning mellem overdelen og underdelen.
2 DK 2002 00232 U4
Den nye teknik
Tilslutnings Indretningen ifølge frembringelsen er ejendommelig ved, at der mellem underdelen og overdelen findes en tætning, som er fremstillet ved tokomponent-sprøjtestøbning i forbindelse med sprøjtestøbning af enten underdelen eller overdelen, idet tætningen støbes på den flade af den enkelte del, som skal danne skillefladen i forhold til den anden del, og at materialet i tætningen er blødere end materialet i henholdsvis underdelen, overdelen og forbindelsesdelen.
Den tekniske virkning V ed de angivne træk opnås på simpel og hurtig måde en effektiv tætning mellem overdelen og underdelen, idet tætningen bliver fjedrende. Frembringelsen er særlig egnet, når det vandførende plastrør og knæstykket har store diametre og er ret stive og derfor vanskelige at få på plads i huset.
Ifølge frembringelsen kan tætningen hensigtsmæssigt være i hovedsagen U-formet.
Fremdeles kan ifølge frembringelsen overdelen, underdelen og forbindelsesringen og det ydre forbindelseslegeme være fremstillet af acrylnitril-butadien-styrenterpolymer (ABS), mens tætningen kan være fremstillet af termoplastisk gummi. Disse materialer har vist sig særlig hensigtsmæssige.
Endelig kan ifølge frembringelsen tætningen ved bunden af U*et have en vedhængsdel, som hviler på en støtteribbe på husets underdel.
Figurfortegnelse
Frembringelsen forklares nedenfor under henvisning til tegningen, hvor fig. 1 viser en første udførelsesform for tilslutningsindretningen ifølge frembringelsen, set fra siden; det ydre flangelegeme er for tydeligheds skyld fjernet, 3 DK 2002 00232 U4 fig. 2 den i fig. 1 viste udførelsesform, set i lodret længdesnit (bagfra), fig, 3 overdelen hørende til tilslutningsindretningens hus, set i perspektiv, fig. 4 underdelen hørende til tilslutningsindretningens hus, set i perspektiv, fig. 5 en del af den i fig. 2 viste tilslutningsindretning, set i et andet lodret snit, idet det 5 ydre flangelegeme er udeladt, fig. 6 det i den punkterede cirkel i fig. 5 tegnede, i stort målforhofd, fig. 7 forbindelsesringen ifølge frembringelsen, set i perspektiv, fig. 8 forbindelsesringens to tætningsorganer, idet man ser, hvorledes ringene er forbundet ved hjælp af to sprøjtestøbningsstrenge, og 10 fig. 9 forbindelsesringen og husets overpart i perspektiv og trukket ud fra hinanden. Udførelseseksempler
Den i fig. 1 viste tilslutningsindretning 1 tjener til tilslutning af et ydre armatur (ikke vist) eller lignende del til et i eller bag en væg 2 monteret fleksibelt vandrør 3. Tilslutningsindretningen omfatter et hus, som er todelt, idet det består af en overdel 4a og en underdel 15 4b. Disse kan være samlet ved hjælp af ikke viste skruer, se skruehuller 20 og 25 i fig. 3 og 4.1 huset er der f.eks. ved hjælp af ikke viste skruer monteret et knæstykke 6, som er antydet punkteret. 1 tilslutning til huset findes der en vægtilslutningsenhed bestående af et indre flangelegeme 7 og et ydre flangelegeme 8, der er indrettet til at kunne fastgøres på hinanden. Eventuelt kan flangelegemet 8 være udeladt.
20 Mellem husets underdel 4b og overdel 4a er der anbragt en tætning 12 (se fig. 4).
4 DK 2002 00232 U4
Husets underdel 4b og overdel 4a er fremstillet ved sprøjtestøbning. Tætningen 12 er fremstillet ved tokomponent-sprøjtestøbning i forbindelse med enten sprøjtestøbning af underdelen 4b eller sprøjtestøbning af overdelen 4a. Tætningen 12 bliver da tildannet på underdelens 4b skilleflade 4' i forhold til overdelen 4a (eller omvendt: på overdelens 4a skilleflade i forhold til underdelen 4b).
Som vist i flg. 4d kan tætningen 12 have i hovedsagen U-form.
Det indre flangelegeme 7 kan være udformet som en forbindelsesring, som ved hjælp af bajonetlåsedele 7a, 7b, 7c, 7d (se flg. 7) kan klemmes fast på husets overdel 4a. Et ringformet tætningsorgan 21 kan være anbragt mellem forbindelsesringen 7 og husets overdel 4a (se flg. 6).
På en konisk flade 14 af en cirkulær åbning 15 i overdelen 4a (se flg. 5 og 6) kan der være anbragt et cirkulært tætningsorgan 16. Overdelen 4a og tætningsorganet 16 kan være fremstillet samtidigt ved tokomponent-sprøjtestøbning.
Det ringformede tætningsorgan 21 mellem forbindelsesringen 7 og overparten 4a kan være fremstillet ved tokomponent-sprøjtestøbning i forbindelse med støbning af forbindelsesringen 7.
Hvad angår materialer, kan overdelen 4a, underdelen 4b og forbindelsesringen 7 - og eventuelt den ydre forbindelsesflange 8 - være fremstillet af acrylnitril-butadien-styrenter-polymer (ABS), medens tætningen 12 og tætningsorganeme 21, 16, 17, 18 kan være fremstillet af termoplastisk gummi. Knæstykket 6 kan være fremstillet afpolyphenylsulfon (PPSU).
Som vist i flg. 2 kan forbindelsen mellem knæstykkets 6 tilløbsside og det vandførende plastrør 3 udgøres af en prespasningsforbindelse 9, som er særlig god til fastholdelse af plastrør af f.eks. polyethylen (PE), tværbundet polyethylen (PEX) eller metal-plast-kompo-sitmateriale.
5 DK 2002 00232 U4
Det materiale, som anvendes i tætningen 12 og tætningsorganer 21, 15, 16, 17, 18, er blødere end det materiale, som indgår i henholdsvis underdelen 4b, overdelen 4a og forbindelsesringen.
Forbindelsesringen 7 kan som vist i fig. 5 og 6 indvendigt - i det område som vender boit fra bajonetfatningsdelene - være forsynet med to gevindpartier 11 og 13. Mellem disse kan der som vist være indstøbt en hjælpetætningsring 15 til hindring af væskepassage mellem gevindpartieme. Forbindelsesringens 7 to tætningsringe 21 og 15 kan være fremstillet i en sprøjtestøbeoperation ved tokomponent-sprøjtestøbning i forbindelse med sprøjtestøbning af selve forbindelsesringen 7.1 fig. 8 ses, hvorledes ringene 21 og 15 kan være forbundet med sprøjtestøbningshjælpedele 17 og 18.
Hvad angår forbindelsesringens 7 fastgørelse på overdelen 4a bemærkes, at denne er særl ig tydeligt vist i fig. 7 og 9. Fastgørelsen gennemføres ved, at forbindelsesringens 7 bajonet-fatningsdele 7a- 7d presses ned gennem hus-overdelens 4a bajonetudtagninger 10 og drejes med eller mod uret, så at bajonetfatningsdelenes ydre ender 7a', 7b', 7c', 7d' glider ind under nogle bajonetholdedele 10' på overdelen 4a. Denne fastholdelse af forbindelses-ringen 7 til overdelen 4a har vist sig meget effektiv. På undersiden af forbindelsesringen kan der være anbragt to skrå flige 29a, 29b (se fig. 9), som under drejning af forbindelsesringen kan fange en knast 30 på huset overdel 4a (se fig. 3).
Frembringelsen kan ændres på mange måder, uden at der derved afviges fra dens idé. Således kan forbindelsesringens 7 bajonetfatningsdele 7a-7d, 7a'-7d' være placeret på en flange øverst på husets overdel 4a, medens bajonetudtagningeme kan være tildannet i en ikke-vist rundtgående krave på undersiden af forbindelsesringen 7.
Det bemærkes, at tilslutningsindretningen ifølge frembringelsen er lige egnet til montage af armaturer på vægkonstruktioner bestående af en enkelt standardvæg (mursten, beton etc.) som på en hul væg bestående af to tynde del vægge (pladevægge, gips etc.).
DK 2002 00232 U4 6
Vedrørende det ydre flangelegeme 8 bemærkes, at dette ikke behøver at have en flange, men blot kan være et simpelt rørstykke, hvis længde kan afpasses efter væggens 2 tykkelse.
7 7DK 2002 00232 U4
BRUGSMODELKRAV
1. Tilslutningsindretning (1) til tilslutning af et ydre armatur eller lignende del til et i eller bag en væg (2) monteret fleksibelt vandrør (3), hvilken tilslutningsindretning omfatter et hus (4) og et heri anbragt, med gennemgående kanal forsynet knæstykke (6), og hvor der 5 i tilslutning til huset findes en vægtilslutningsenhed med et indre flangelegeme (7) og eventuelt et ydre flangelegeme (8), der er indrettet til at kunne fastgøres på hinanden, og hvor huset er todelt, idet det består af en underdel (4a) og en overdel (4b), som er ny ved, at der mellem underdelen (4a) og overdelen (4b) findes en tætning (12), som er fremstillet ved tokomponent-sprøjtestøbning i forbindelse med sprøjtestøbning af enten underdelen 10 (4a) eller overdelen (4b), idet tætningen støbes på den flade (4') af den enkelte del (4b, 4a), som skal danne skillefladen i forhold til den anden del (4a, 4b), og at materialet i tætningen (12) er blødere end materialet i henholdsvis underdelen (4b), overdelen (4a) og forbindelsesringen (7).
2. Tilslutningsorgan ifølge krav 1, som er ny ved, at tætningen (12) har i hovedsagen 15 U-form.
3. Tilslutningsindretning ifølge kravene 1 eller 2, som er ny ved, at overdelen (4a), underdelen (4b), forbindelsesringen (7) og det ydre forbindelseslegeme (8) er fremstillet af AB S, medens tætningen (12) er fremstillet af termoplastisk gummi.
4. Tilslutningsindretningen ifølge krav 2 eller 3, som er ny ved, at tætningen (12) i 20 bunden af LTet har en vedhængsdel (12a), som hviler på en støtteribbe (31) på husets underdel (4a).
DK 2002 00232 U4
2
Fig. 3 DK 2002 00232 U4
DK 2002 00232 U4 7b
DK200200232U 2002-02-28 2002-08-02 Tilslutningsindretning til tilslutning af i en væg monterede fleksible vandrør til et ydre armatur DK200200232U4 (da)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK200200232U DK200200232U4 (da) 2002-02-28 2002-08-02 Tilslutningsindretning til tilslutning af i en væg monterede fleksible vandrør til et ydre armatur

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK200200054U DK200200054U4 (da) 2002-02-28 2002-02-28 Tilslutningsindretning til tilslutning af i en væg monterede fleksible vandrør til et ydre armatur
DK200200232U DK200200232U4 (da) 2002-02-28 2002-08-02 Tilslutningsindretning til tilslutning af i en væg monterede fleksible vandrør til et ydre armatur

Publications (1)

Publication Number Publication Date
DK200200232U4 true DK200200232U4 (da) 2003-06-13

Family

ID=26069128

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
DK200200232U DK200200232U4 (da) 2002-02-28 2002-08-02 Tilslutningsindretning til tilslutning af i en væg monterede fleksible vandrør til et ydre armatur

Country Status (1)

Country Link
DK (1) DK200200232U4 (da)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11629485B2 (en) Flexible drainage trap
EP2762650B1 (en) Device for connecting a drain to an outlet pipe
PT2149643E (pt) Guarnição de escoamento com um sifão que apresenta um recipiente flexível
DK200200232U4 (da) Tilslutningsindretning til tilslutning af i en væg monterede fleksible vandrør til et ydre armatur
CN104879592A (zh) 用于污水净化的管道通风器的固定装置
DK200200054U4 (da) Tilslutningsindretning til tilslutning af i en væg monterede fleksible vandrør til et ydre armatur
FI115665B (fi) Liitoskappale
US20160069489A1 (en) Hose Connection Device
CN212298076U (zh) 可视化健康集成排水装置
JP2015068448A (ja) ドレンパイプの接続構造
CN104285018A (zh) 虹吸管,尤其是用于小便池、地漏和/或淋浴盘或类似物的气味陷阱
CN104791572B (zh) 一种软管排水管装置
JP5453212B2 (ja) 排水構造
AU2010100161A4 (en) Toilet Pan Connector
JP7253683B2 (ja) 排水器のフランジ部付き部材及び該部材の金型構造
CN212053034U (zh) 一种下水管道
JPS6326465Y2 (da)
CN221857900U (zh) 一种管道配件及下水管道
JP2004076262A (ja) 排水用簡易接続部材
CN210032031U (zh) 一种活接式防水套管
CN209323181U (zh) 洗衣机的排水管
CN210737742U (zh) 排水防溢防臭防虫接头
CN206298935U (zh) 一种能够防止下水道的臭气进入室内的排水管
CN210421513U (zh) 一种安全环保的建筑
CN106592718A (zh) 一种能够防止下水道的臭气进入室内的排水管

Legal Events

Date Code Title Description
UBP Utility model lapsed