DK166298B - Militaer beskyttelseshjelm - Google Patents
Militaer beskyttelseshjelm Download PDFInfo
- Publication number
- DK166298B DK166298B DK507989A DK507989A DK166298B DK 166298 B DK166298 B DK 166298B DK 507989 A DK507989 A DK 507989A DK 507989 A DK507989 A DK 507989A DK 166298 B DK166298 B DK 166298B
- Authority
- DK
- Denmark
- Prior art keywords
- helmet
- elevations
- protective helmet
- strips
- shell
- Prior art date
Links
Landscapes
- Helmets And Other Head Coverings (AREA)
Description
DK 166298B
MILITÆR BESKYTTELSESHJELM
Opfindelsen vedrører en militær beskyttelseshjelm med en kalot, der modstår beskydninger, og en ved flere punkter 5 med hjelmkalotten fast forbundet båndindretning som indvendigt udstyr, der består af et omtrent vandret omløbende, ringformet bærebånd og fra et centralt fastgørelsesstykke ved oversiden stråleformet forløbende bånd, hvis ender er fast forbundet med bærebåndet.
10
En kendt båndindretning består ved militære beskyttelseshjelme af tekstilbånd, som i området ved det ringformede bærebånd på flere, for eksempel seks, steder er forbundet med hjelmkalotten fortrinsvis ved nitning. Båndindretningen 15 har det formål at holde kraniet i afstand fra kalotten, for ved en slagpåvirkning ikke umiddelbart at overføre slagenergien fra kalotten til hjelmbærerens kranium. Kraniets kontakt med hjelmkalottens overside er først mulig, når tekstilbåndet har strakt sig med et betragteligt mål, hvor-20 ved en del af slagenergien er forbrugt. Da båndindretningen ved siderne er fastgjort umiddelbart på hjelmen, kan slag fra siden overføres umiddelbart til hjelmbærerens kranium.
Da beskydning af hjelmkalotten er mulig og sandsynlig fra alle sider på samme måde, er sådanne båndindretninger ikke 25 egnede til ved et flertal af beskydningsmuligheder at bevirke en dæmpning af beskydningsenergien før overførslen til hjelmbærerens kranium.
Der kendes arbejdsbeskyttelseshjelme, til hvis indre udstyr 30 der principielt stilles andre krav end til militære beskyttelseshjelme. Til disses indvendige udstyr er det kendt at fremstille båndindretningen af plast, og til dæmpning af heftige slag på hjelmen at anbringe forhøjninger på ydersiden af plastbåndene, som ved stærk slagpåvirkning deforme-35 res plastisk og derved kun foretager .overførslen af slagenergien dæmpet til hjelmbærerens kranium. Der, hvor de
DK 166298B
2 stråleformet forløbende bånd er fastgjort til selve hjelmkalotten, kan der ikke findes forhøjninger. På disse steder overføres stødenergi udæmpet til kraniet. Funktionen af det indvendige udstyr i sådanne arbejdsbeskyttelseshjelme beror 5 i det væsentlige derpå, at de stråleformet forløbende bånd er fastgjort ved hjelmkalotten og forbliver bevægelige ved bæreringen. I DE 76 23 197 U findes et yderligere bånd, som opretter forbindelsen mellem de stråleformet forløbende bånd og bæreringen, og som ikke selv er fastgjort til 10 hjelmkalotten. Dette bånd befinder sig på hjelmens bagside. Bæreringen er selv fast forbundet med hjelmkalotten på hjelmens forside. På dette sted er der anbragt en polstring.
15 Et fra arbejdsbeskyttelseshjelmene kendt indvendigt udstyr kan ikke uden videre overføres til militære beskyttelseshjelme. En rundt-om-støddæmpning kunne opnås på samme måde som ved en motorcykel-styrthjelm med en indlagt styropor-kalot. Denne udførelse er dog uanvendelig, fordi den ikke 20 muliggør en tilstrækkelig ventilation af hjelminderrummet.
Den indvendige ventilation af styrthjelme beror på indtrængning af fartvinden, så denne mulighed bortfalder, ved militære beskyttelseshjelme.
25 Fra GB-1 108 502 kendes et indvendigt udstyr til en arbejdsbeskyttelseshjelm, som består af med firkantede ribber tæt besatte, elastisk bøjelige strimler. To Y-formet udformede strimler forløber fra et omløbende hovedbånd, hvælvet til kalotform til to overfor liggende fastgørelsespunkter.
30 En høj tæthed for de stødabsorberende ribber lader sig ikke opnå dermed, fordi båndene er forholdsvis brede, og et højere antal bånd ville føre til en for høj vægt af det indvendige udstyr. Det kendte indvendige udstyr er ikke beregnet til militære beskyttelseshjelme.
Til grund for opfindelsen ligger derfor den opgave at ud- 35
DK 166298B
3 forme en militær beskyttelseshjelm af den i indledningen omtalte slags, således at der ved anvendelse af en båndindretning, der muliggør en god ventilation, opnås en alsidig støddæmpning især ved skudindvirkning.
5
Denne opgave løses ved en militær beskyttelseshjelm af den i indledningen nævnte slags, hvilken beskyttelseshjelm ifølge opfindelsen er særegen ved, at båndindretningen består af plast og danner en bærekurv, at alle bærekurvens 10 bånd har mod hjelmkalottens inderside vendende, påformede forhøjninger, at der fra båndene over bærebåndet udgår fastgørelsesstrimler, som ikke har nogle forhøjninger og hvis ender er således fast forbundet med hjelmkalotten, at bærekurven via forhøjningerne ligger an mod hjelmkalottens 15 inderside, at hver to til hinanden stødende, stråleformet forløbende bånd er forbundet med hinanden med mindst et forbindelsesbånd, og at de stråleformet forløbende bånd omtrent har samme bredde som de som hulcylindre udformede forhøjninger.
20 Båndindretningen ifølge opfindelsen er i sig selv relativt stabil, fordi båndindretningens ender er fast forbundet med bærebåndet. Hverken de stråleformet forløbende bånd eller bærebåndet er direkte fastgjort til hjelmkalotten. Fastgø-25 reisen sker derimod ved hjælp af fastgørelsesstrimler, som udgår fra båndene oven over bærebåndet. Bærekurvens stabilitet såvel som en ensartet dæmpende virkning opnås, hvis to tilstødende bånd er forbundet med hinanden med mindst en forbindelsesstrimmel.
30
Udformningen af båndindretningen ifølge opfindelsen muliggør, at der til alle sider findes påformede forhøjninger, som er anbragt mellem båndene og hjelmkalotten og fortrinsvis ligger an mod hjelmkalottens inderside.
Bærekurven ifølge opfindelsen udgør således en del i ét 35
DK 166298 B
4 stykke, som på grund af forhøjningerne har støddæmpende egenskaber og ér fastgjort til hjelmen ved hjælp af fastgørelsesstrimlerne. Bærekurven ifølge opfindelsen udviser derfor på den ene side egenskaber som en styropor-kalot og 5 på den anden side egenskaber som et sædvanligt, indvendigt udsty-r til arbejdsbeskyttelseshjelme, ved hvilke bærebåndet er bevægeligt i forhold til de stråleformet forløbende bånd.
10 Til fremstilling af et egnet dæmpningsforløb kan det være formålstjenligt, hvis forhøjningerne har forskellige højder, hvorved to forskellige højder i almindelighed ville være tilstrækkeligt. Dæmpningsvirkningen bestemmes først alene af de højeste fremspring, medens der ved den efter-15 følgende deformation af de lavere forhøjninger opnås en stærkere dæmpningsvirkning.
I en foretrukken udførelsesform udgår fastgørelsesstrimlerne fra stråleformet forløbende bånd. Fastgørelsesstrimlerne 20 har derved en længde, som svarer til omtrent halvdelen af de stråleformet forløbende bånds længde.
Det foretrækkes kun at anvende tre fastgørelsesstrimler, således at kun tre fastgørelsesmidler, for eksempel nitter, 25 gennemtrænger hjelmkalotten.
Formålstjenligt findes der to fastgørelsespunkter på siderne i det forreste område og et fastgørelsespunkt bagest i midten.
30
Hvis der på foretrukken måde findes otte stråleformet forløbende bånd, gør disse bånd det muligt sammen med forbindelsesbåndene at opnå tilstrækkelig ensartet fordeling af forhøjningerne og dermed af dæmpningsmodstanden.
Forhøjningerne kan fortrinsvis have en diameter på ca. 10 35 5
DK 166298B
mm. Ved denne dimensionering lader der. sig opnå en ønsket dæmpningsvirkning for de stærkeste beskydningsformer, der kommer i betragtning, ved lavest mulig vægt af bærekurven, hvis de stråleformet forløbende bånd har omtrent samme 5 bredde som forhøjningerne. Forhøjningerne kan derved være udformet som hulcylindre og i givet fald spidset til imod hjelmkalotten for at opnå en progressiv forhøjelse af dæmpningsvirkningen .
10 Opfindelsen skal i det følgende beskrives nærmere ved hjælp af et på tegningen vist udførelseseksempel.
Der vises i: 15 Fig. 1 et billede af undersiden af en militær beskyttel seshjelm ifølge opfindelsen, og fig. 2 et længdesnit i beskyttelseshjelmen i fig. 1.
20 Den i fig. 1 og 2 viste militære beskyttelseshjelm har en hjelmkalot 1, på hvis inderside der er fastgjort en bærekurv 2 til dannelse af det indvendige udstyr. Bærekurven 2 er udformet af plast og består af et omtrent vandret forløbende, ringformet bærebånd 3 såvel som af otte stråleformet 25 forløbende bånd 4, som er fast forbundet med bærebåndet 3, for eksempel ved hjælp af nitning, hvilke stråleformet forløbende bånd 4 strækker sig omtrent radialt fra en central, elliptisk fastgørelsesring 5 ved hjelmens overside. De stråleformet forløbende bånd 4 er forbundet med hinanden 30 med et forbindelsesbånd 5, som forløber omtrent tangentialt og på omtrent den halve længde af de stråleformet forløbende bånd 4 eller forsat udad og derfra munder ud i disse.
Fra de stråleformet forløbende bånd 4 strækker sig to fast-35 gørelsesstrimler 6 visende skråt bagud til fastgørelsespunkter 7 på siden, hvor de er fastgjort, for eksempel ved
DK 166298 B
6 nitning, til hjelmkalotten 1. Et tredie fastgørelsespunkt 8 befinder sig i midten på hjelmkalottens 1 bagside. En hermed forbundet fastgørelsesstrimmel 9 er bøjet ud af et i dette område bredere afsnit 4' 1 af et stråleformet forlø-5 bende bånd 4', som strækker sig bagud, således at forbindelsen af det stråleformet forløbende bånd 4' med det ringformede bærebånd 3 sker ved hjælp af to ved siden af beliggende strimler 4’''.
10 Ved siden af det bagudvisende stråleformet forløbende bånd 41 er der på bærebåndet 3 påformet to skråt opadstående lapper 10, som har parvise huller 11 til fastgørelse af en netstrimmel, som strækker sig i længderetningen over hjelmen og skal forbedre bærekomforten.
15 Såvel de stråleformet forløbende bånd 4 som det ringformede bærebånd 3 har et antal af i længderetningen ved siden af hinanden anbragte forhøjninger 12, som er udformede som hulcylindre og tilspidser noget konisk opadtil.
20
Hele bærekurven 2 ligger således ved hjælp af forhøjningerne 12 an mod hjelmkalottens 1 inderside.
Claims (9)
1. Militær beskyttelseshjelm med en kalot (1), der modstår beskydninger, og en ved flere punkter (7, 8) med hjelmka- 5 lotten (1) fast forbundet båndindretning (2) som indvendigt udstyr, der består af et omtrent vandret omløbende, ringformet bærebånd (3) og fra et centralt fastgørelsesstykke (5) ved oversiden stråleformet forløbende bånd (4), hvis ender er fast forbundet med bærebåndet, kendeteg-10 net ved, at båndindretningen (2) består af plast og danner en bærekurv, at alle bærekurvens (2) bånd har mod hjelmkalottens (1) inderside vendende, påformede forhøjninger (12), at der fra båndene (4, 5') over bærebåndet (3) udgår fastgørelsesstrimler (6, 9), som ikke har nogle for-15 højninger og hvis ender er således fast forbundet med hjelmkalotten (1), at bærekurven (2) via forhøjningerne (12) ligger an mod hjelmkalottens (1) inderside, at hver to til hinanden stødende, stråleformet forløbende bånd (4) er forbundet med hinanden med mindst et forbindelsesbånd (5'), 20 og at de stråleformet forløbende bånd (4) omtrent har samme bredde som de som hulcylindre udformede forhøjninger (12).
2. Beskyttelseshjelm ifølge krav 1, kendetegnet ved, at båndene (3, 4, 5') ligger an mod hjelmkalottens (1) 25 inderside med deres forhøjninger (12).
3. Beskyttelseshjelm ifølge krav 1 eller 2, kendetegnet ved, at forhøjningerne (12) har forskellig høj de. 30
4. Beskyttelseshjelm ifølge et af kravene 1-3, kendetegnet ved, at fastgørelsesstrimlerne (6, 9) udgår fra stråleformet forløbende bånd (4, 4')* 1
5. Beskyttelseshjelm ifølge et af kravene 1-4, kende tegnet ved, at der findes tre fastgørelsesstrimler DK 166298 B 8 (6, 9).
6. Beskyttelseshjelm ifølge krav 5, kendetegnet ved, at to fastgørelsesstrimler (6) er anbragt ved siden i 5 det forreste område af hjelmkalotten (1), og en fastgørelsesstrimmel (9) er anbragt i midten ved hjelmkalottens (1) bagside.
7. Beskyttelseshjelm ifølge et af kravene 1-5, kende-10 tegnet ved, at en fastgørelsesstrimmel (9) er bøjet ud af et stråleformet forløbende bånds (4') materiale.
8. Beskyttelseshjelm ifølge et af kravene 1-7, kendetegnet ved, at forhøjningerne (12) spidser til ko- 15 nisk i retning mod hjelmkalotten (1).
9. Beskyttelseshjelm ifølge et af kravene 1-8, kendetegnet ved, at bærekurven (2) har mindst otte stråleformet forløbende bånd (4, 4').
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| DK507989A DK166298C (da) | 1989-10-12 | 1989-10-12 | Militaer beskyttelseshjelm |
Applications Claiming Priority (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| DK507989A DK166298C (da) | 1989-10-12 | 1989-10-12 | Militaer beskyttelseshjelm |
| DK507989 | 1989-10-12 |
Publications (4)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| DK507989D0 DK507989D0 (da) | 1989-10-12 |
| DK507989A DK507989A (da) | 1991-04-13 |
| DK166298B true DK166298B (da) | 1993-03-29 |
| DK166298C DK166298C (da) | 1993-08-30 |
Family
ID=8139266
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| DK507989A DK166298C (da) | 1989-10-12 | 1989-10-12 | Militaer beskyttelseshjelm |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| DK (1) | DK166298C (da) |
-
1989
- 1989-10-12 DK DK507989A patent/DK166298C/da not_active IP Right Cessation
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| DK507989A (da) | 1991-04-13 |
| DK166298C (da) | 1993-08-30 |
| DK507989D0 (da) | 1989-10-12 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US5068922A (en) | Military safety helmet | |
| US4987609A (en) | Military safety helmet | |
| US4766614A (en) | Ventilated protective headgear | |
| US4286339A (en) | Fireman's helmet with energy absorbing liner | |
| US7832023B2 (en) | Protective headgear with improved shell construction | |
| US6381760B1 (en) | Protective headguard | |
| CA2916539C (en) | Impact reducing sport equipment | |
| EP1449497B1 (en) | A tendon and ligament support | |
| US6385781B1 (en) | Adaptive, energy absorbing shoulder pad mounted head cage | |
| EP1933656B1 (en) | Helmet | |
| US5799337A (en) | Face guard attached chinstrap for an athletic helmet | |
| US20050166303A1 (en) | Head and neck protection system | |
| WO2013068708A1 (en) | A protective insert for an item of headwear | |
| EP1333733B1 (en) | Safety headgear | |
| US10426212B1 (en) | Modular football helmet apparatus and system | |
| AU2001295266A1 (en) | Safety headgear | |
| DK166298B (da) | Militaer beskyttelseshjelm | |
| US8959671B1 (en) | Apparatus and methods for preventing commotio cordis and other traumatic chest and bodily injuries | |
| US10306944B1 (en) | Modular helmet apparatus and system | |
| US20180064197A1 (en) | Protective helmet with novel chin-strap system | |
| US20190037936A1 (en) | Chest protector with energy absorbing member | |
| CA2028460C (en) | Military safety helmet | |
| CN218793806U (zh) | 棍网球运动护目罩 | |
| CN215583266U (zh) | 一种具有防护装置的建筑工程用安全帽 | |
| CN213096371U (zh) | 一种帽衬可更换的安全帽 |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| PUP | Patent expired |