DK160952B - Tandhjulsmaskine - Google Patents
Tandhjulsmaskine Download PDFInfo
- Publication number
- DK160952B DK160952B DK530083A DK530083A DK160952B DK 160952 B DK160952 B DK 160952B DK 530083 A DK530083 A DK 530083A DK 530083 A DK530083 A DK 530083A DK 160952 B DK160952 B DK 160952B
- Authority
- DK
- Denmark
- Prior art keywords
- shaft
- locking means
- locking
- tooth
- axis
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B66—HOISTING; LIFTING; HAULING
- B66D—CAPSTANS; WINCHES; TACKLES, e.g. PULLEY BLOCKS; HOISTS
- B66D5/00—Braking or detent devices characterised by application to lifting or hoisting gear, e.g. for controlling the lowering of loads
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F04—POSITIVE - DISPLACEMENT MACHINES FOR LIQUIDS; PUMPS FOR LIQUIDS OR ELASTIC FLUIDS
- F04C—ROTARY-PISTON, OR OSCILLATING-PISTON, POSITIVE-DISPLACEMENT MACHINES FOR LIQUIDS; ROTARY-PISTON, OR OSCILLATING-PISTON, POSITIVE-DISPLACEMENT PUMPS
- F04C15/00—Component parts, details or accessories of machines, pumps or pumping installations, not provided for in groups F04C2/00 - F04C14/00
- F04C15/0057—Driving elements, brakes, couplings, transmission specially adapted for machines or pumps
- F04C15/0061—Means for transmitting movement from the prime mover to driven parts of the pump, e.g. clutches, couplings, transmissions
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
- Y10T—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
- Y10T74/00—Machine element or mechanism
- Y10T74/19—Gearing
- Y10T74/19637—Gearing with brake means for gearing
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Braking Arrangements (AREA)
- Hydraulic Motors (AREA)
Description
DK 160952 B
Opfindelsen angår en tandhjulsmaskine af den i indledningen til krav 1 angivne art.
Selv om opfindelsen kan anvendes i hydrauliske tandhjulsmaskiner, der fungerer som pumper, er den særlig for-5 delagtig ved anvendelse i en maskine, der arbejder som en motor, og opfindelsen beskrives i det følgende i forbindelse med en sådan.
Hydrauliske motorer med tandhjuls-fortrængningsmekanismer har i mange år været yndede til brug ved lave halo stigheder og overføring af høje drejningsmomenter. Disse motorer har typisk et hus med et fluidumindløb og et fluidumudløb og en tandhjulsmekanisme af planettypen i forbindelse med huset. Motoren har i en almindelig brugt udførelsesform en indvendigt fortandet ring, der er fastgjort til huset, 15 og et udvendigt fortandet planethjul, der er anbragt inden i ringen og kan udføre en roterende bevægelse i forhold til ringen. Tænderne i ringen og planethjulet griber ind i hinanden og danner kamre, hvis volumen vokser og aftager under den relative bevægelse. Ventilorganer i huset fungerer i 20 afhængighed af den relative bevægelse og sætter indløbet i fluidumforbindelse med de ekspanderende kamre og udløbet i forbindelse med kamrene, der trækker sig sammen. En hovedaksel strækker sig ud fra huset og er roterbart lejret i dette, og en kardanaksel er med en første ende forbundet 25 med planethjulet og med en anden ende forbundet med hovedakselen for overføring af de kredsende og roterende bevægelser af planethjulet i en langsom roterende bevægelse af hovedakselen med stort drejningsmoment.
Som det vil være fagfolk bekendt, kendes der man-30 ge andre udformninger af tandhjulsmotorer end den foran beskrevne, hvor ringen er fastgjort til huset, og planethjulet kredser og roterer, og selv om opfindelsen med fordel kan anvendes i sådanne andre motorarrangementer, som det vil blive beskrevet i det følgende, er det foran be-35 skrevne arrangement det mest almindelige og udgør den fore- 2
DK 160952 B
O
trukne udførelsesform for opfindelsen.
Tandhjulsmotorer med lav hastighed og stort drejningsmoment anvendes hyppigt til fremdrivning af et køretøjs trækkende hjul, hvorfor det er ønskeligt, at motoren 5 indbefatter en eller anden form for parkeringsbremse. En anden hyppig anvendelse af disse motorer er til drift af køretøjers hjælpemaskineri, såsom kraner og spil, og ved denne form for anvendelse, er det ønskeligt at motoren er i stand til at holde en byrde.
10 Et forsøg på at tilvejebringe en motor, der er for synet med en parkeringsbremse, fremgår af beskrivelsen til USA-patent nr. 3.616.882, hvor et tyndt, fleksibelt friktionselement selektivt kan trykpåvirkes ind i indgreb med en endeflade på motorens planethjul. Imidlertid ses det, 15 at dette arrangement vil resultere i en kraftig friktion og dermed en stor varmeudvikling, med risiko for at planethjulets endeflade ødelægges. Den i dette patentskrift viste parkeringsbremse arbejder endvidere ikke med positiv låsning, men er afhængig af tilstedeværelsen af et hydrau-20 lisk tryk.
Et andet forsøg på at opfylde behovet for en positivt virkende bremse har været at anvende et antal skiver, hvoraf nogle er fastkilet på det stationære hus, medens andre, mellemliggende skiver er fastkilet til den 25 roterende hovedaksel. Skiverne fjederpåvirkes i reglen ind i indgreb (bremsning), og der kræves et hydraulisk tryk til at udkoble dem. I en forekommende udførelses-form er skiverne anbragt i tandhjulsmotorens hus og er indrettede til at låse motorens hovedaksel til huset. Den-30 ne udformning kræver en næsten total omkonstruktion af motorhuset og hovedakselen, hvorfor det bliver økonomisk uoverkommerligt at levere en motor med eller uden parkeringsbremse efter valg. I en anden i handelen forekommende konstruktion virker en særskilt parkeringsbremseanord-35 ning på motorens hovedaksel og er udformet med sit eget hus og en særskilt udgangsaksel, som kan fastlåses ved indgreb med et antal skiver. Denne særskilte parkerings- 3
DK 160952 B
bremse har den fordel, at den efter valg kan monteres på motoren, idet der ikke kræves nogen større ændringer af denne, men udgifterne til denne eksisterende parkeringsbremse kan være lige så store eller højere end udgifterne til selve tand-5 hjulsmotoren.
Det er derfor formålet med opfindelsen at tilvejebringe en fluidumdrevet tandhjulsmaskine med en integrerende parkeringsbremse (lås), som ikke medfører nogen ændringer i eller tilføjelse til motorens hydrauliske kredsløb.
10 Det er endvidere med opfindelsen tilstræbt at tilveje bringe en parkeringsbremse, som er sikret mod fejl under drift, dvs. at den danner en positiv mekanisk virkende lås, der hindrer rotation af motorens hovedaksel.
Endvidere er der ved opfindelsen tilvejebragt en par-15 keringsbremse, som udgør en integrerende del af motoren, men som efter valg kan indbygges i motoren til en rimelig pris og uden at nødvendiggøre væsentlige konstruktionsændringer i motoren.
De foran anførte og andre formål er opnået ved, at tand-20 hjulsmaskinen ifølge opfindelsen har et låseorgan, der er anbragt nær ved det kredsende tandelement og er bevægeligt mellem en første stilling, hvor en på låseorganet udformet låseflade befinder sig uden for kredsningsbanen for en roterende og kredsende kardanaksel, der er indrettet til at overføre en ren 25 rotationsbevægelse fra det ene af tandelementerne til hovedakselen eller uden for kredsningsbanen for det kredsende tandelement, og en anden stilling, hvor låsefladen befinder sig i kredsningsbanen for det nævnte kardanakselparti eller kredsningsbanen for det kredsende tandelement.
30 I en motor af den foran beskrevne type går låsefladen i låsestillingen i indgreb med kardanakselen og forhindrer kredsende bevægelse og dermed rotation af denne aksel. I en motor, hvor det udvendigt fortandede tandhjul kun roterer og den indvendigt fortandede ring alene udfører en kredsende bevæ-35 gelse, hindrer låsefladen i låsestilling ringens kredsende bevægelse og dermed rotation af tandhjulet og motorens hovedaksel.
4
DK 160952 B
Opfindelsen forklares nærmere i det følgende under hen- \ visning til tegningen, hvor fig. 1 er et delbillede, som dels i aksialt snit og dels set fra siden viser en langsomt-gående tandhjulsmotor 5 med stort drejningsmoment i hvilken opfindelsen kan finde anvendelse, fig. 2 et tværsnit efter linien 2-2 i fig. 1 og visende låseorganet, fig. 3 og 4 tværsnit hhv. efter linierne 3-3 og 4-4 i 10 fig. 2, fig. 5 et delbillede svarende til fig. 2 og visende låseorganet i ulåst stilling, og fig. 6 et tværsnit efter linien 6-6 i fig. 2 og visende låseorganet i låst tilstand.
15 På tegningen, viser fig. 1 en langsomt gående tandhjuls motor med stort drejningsmoment af den type, som er vist og beskrevet mere detaljeret i beskrivelsen til USA-patenterne nr. 3.572.983 og 4.343.600 og i hvilke opfindelsen kan anvendes.
Den i fig. 1 viste hydraulikmotor indbefatter et antal 20 sektioner, som er samlet f.eks. ved hjælp af bolte 11 (der kun er vist i fig. 2). Motoren har et aksellejehus 13, en parke-ringsbremsesektion 15, et plantehjuishus 17, en hulplade eller ventilstator 19 og et ventilhus 21.
Planethjulshuset 17 er af velkendt type og er beskrevet 25 mere detaljeret i beskrivelserne til de nævnte patenter, og den vil her kun blive kort omtalt. Nærmere forklaret indeholder planethjulshuset 17 en Geroler® mekanisme, der indbefatter en indvendigt fortandet ring 23, som danner et antal i hovedsagen halvcylindriske åbninger, i hver af hvilke der er lejret et 30 cylindrisk legeme 25. Et udvendigt fortandet planethjul 27 er anbragt ekcentrisk i ringen 23 og har typisk én udvendig tand mindre end antallet af cylindriske legemer 25, således at planethjulet 27 kan kredse og rotere i forhold til ringen 23. Den relative kredsende og roterende bevægelse mellem ringen 23 og 35 planethjulet 27 tilvejebringer et antal arbejdskamre 29, der udvider sig og trækker sig sammen.
O
5
DK 160952 B
Motoren i fig. 1 har endvidere en hovedaksel 31, der er anbragt i aksiallejehuset 13 og er understøttet roterbart i dette ved hjælp af passende lejesæt 33 og 5 35. Akselen 31 har et sæt indvendige, retliniede mange not- tænder 37, som er i indgreb med et sæt udvendige, buede mangenot-tænder 39, der er udformet på den ene ende af kardanaksel 41. Ved den modsatte ende af kardanakselen 41 er endnu et sæt udvendige, buede mangenot-tænder 43 i indgreb 10 med et sæt indvendige, lige mangenot-tænder 45, der er udformet indvendigt i planethjulet 27. I den foreliggende udførelsesform hvor ringen 23 har syv indvendige tænder 25, og planethjulet 27 har seks udvendige tænder, vil seks omkredsninger af planethjulet 27 resultere i en 15 fuldstændig rotation af planethjulet og en fuldstændig omdrejning af kardanakselen 41 og hovedakselen 31.
Som det er almindeligt kendt danner kardanakselen 41 altid en vinkel med motorens hovedakse, dvs. aksen gennem ringen 23 og hovedakselen 31. Kardanakselens 41 pri-20 mære funktion er at overføre drejningsmoment fra planethjulet 27 til hovedakselen 31. Dette opnås ved at omsætte den kredsende og roterende bevægelse af planethjulet 27 i en ren rotationsbevægelse af hovedakselen 31. Den del af kardanakselen, som strækker sig gennem parkeringsbrem-25 sesektionen 15 deltager således både i en kredsende og en roterende bevægelse.
I indgreb med de indvendige mangenot-tænder 45 er også et sæt udvendige mangenot-tænder 47, der er udformet ved den ene ende af en ventilaksel 49, ved hvis modsatte 30 ende et andet sæt udvendige mangenot-tænder 51 er i indgreb med et sæt indvendige mangenot-tænder 53, der er udformede rundt langs den indre periferi af en ventilrotor 55. Ventilrotoren 55 er lejret drejeligt i ventilhuset 21, som er vist afbrudt i fig. 1. Ventilakselen er i tandind-35 greb med både planethjulet 27 og ventilrotoren 55 for opretholdelse af synkroniserede ventilindstillingsbevægelser 6
DK 160952 B
O
mellem disse dele, således som det er almindeligt kendt inden for denne teknik.
Ventilhuset 21 har en indløbsåbning 57 i forbindelse med et ringformet kammer 59, der omgiver ventil-5 rotoren 55. Ventilhuset har også en udløbsåbning 61, som er i fluidumforbindelse med et kammer 63, der er dannet mellem ventilhuset 21 og ventilrotoren 55. Ventilrotoren 55 er udformet med et antal skiftevis anbragte kanaler 65 og 67, af hvilke kanalerne 65 er i stadig fluidumfor-10 bindelse med det ringformede kammer 59, og kanalerne 67 er i stadig fluidumforbindelse med kammeret 63. I den her beskrevne udførelsesform er der seks kanaler 65 og seks kanaler 67 svarende til antallet seks af udvendige tænder på planethjulet 27. Ventilstatoren 19 er udformet med 15 et antal kanaler 69 (hvoraf kun én er vist i fig. 1), som hver er anbragt således, at den er i stadig fluidumforbindelse med det nærmeste arbejdskammer 29. Motorer af den i fig. 1 viste type - men uden parkeringsbremsesek-tionen 15 - er i handelen og er velkendte blandt fagfolk, 20 og yderligere detaljer vedrørende opbygningen eller funktionen af denne motor fremgår af beskrivelserne til de foran nævnte patenter.
I det følgende beskrives parkeringsbremsesektio-nen 15 under henvisning til fig. 2. Parkeringsbremsesek-25 tionen 15 indbefatter et pladelignende hus 71 med en skråtstillet boring 73. Boringen 73 skærer en central åbning 75, gennem hvilken kardanakselen 41 strækker sig.
I boringen 73 er anbragt en drejelig låsespindel 77, der har et parti 79 med reduceret diameter og en diametralt 30 forløbende boring 81, og låsespindlen har ved den anden ende et parti 83 med reduceret diameter.
Omkring partiet 83 er anbragt en torsionsfjeder 85, hvis ene drejelige ende 87 er optaget i en udfræset slids 89, der er dannet i låsespindlen 77. Fjederen 85's 35 anden ende 71 er stationær og er optaget i en udfræset slids 93, der er dannet i en endehætte 95. En setskrue 97 er indskruet i huset 71 og går ind i en cirkulær reces 99 i endehætten 95. Ved dette arrangement er endehæt-
O
7
DK 160952 B
ten 95 hindret i at dreje i huset 71/ hvorved torsionsfjederen 85 ville kunne vikle sig op.
I den skrå boring 73 er også anbragt en drejelig styreaksel 101, som har et udvidet parti 103 og et parti 5 105 med reduceret diameter. Det udvidede parti 103 opta ger og omgiver partiet 79 med reduceret diameter på låsespindlen 77. Et betjeningshåndtag 107 er fastgjort til styreakselens parti 105 med et passende fastgørelsesorgan 109/ således at bevægelse af håndtaget 107 vil bevirke 10 drejning af styreakselen 101 inden i boringen 73.
Styreakselens 101 udvidede parti 103 har en rundt-gående slids 111/ og en tværtap 113 er optaget i den diametrale boring 81 i låsespindlen 77 og strækker sig ind i slidsen 111 (se også fig. 3). Låsespindlen 77 har også en 15 rundtgående slids 115 med endeflader 116 og 118, og en anslagstap 117 er anbragt i en boring 119 i huset 71 og strækker Pig ind i slidsen 115. En setskrue 121 er skruet ind i boringen 119 for at holde anslagstappen 17 i boringen 119 som vist i fig. 2 (se også fig. 4). En holder 127 for 2o pakninger er anbragt mellem styreakselens parti 105 med reduceret diameter og boringen 73 for at hindre udsivning af afløbsfluidum fra åbningen 75 og boringen 73. Alle pakninger bæres af den faste endehætte 95 og holderen 127 i stedet for af bevægelige organer for at eliminere "hæng-25 ning" på grund af dræntryk i huset.
Som det fremgår af fig. 2, 5 og 6 har låsespindlen 77 en låseflade 123 og et udskåret parti 125, der kun er vist i fig. 5 og 6. Som det bedst ses i fig. 6 er låsefladen 123 og det udskårne parti 125 anbragt med en ind-30 byrdes vinkelafstand på ca. 60° i låsespindlens 77 omdrejning.
Idet der især henvises til fig. 5, ses det, at når den del af akselen 41, der er nær ved låsespindlen 77, kredser og roterer, vil denne del af kardanakselen 35 41 beskrive en kredsningscirkel C. Kredsningscirklen C er koncentrisk med aksen gennem ringen 23 og hoved- 8
DK 160952 B
O
akselen 31 og har, som det vil kunne ses ved sammenligning af fig. 2 og 5 en diameter, som næsten har samme størrelse som den centrale åbning 75. Når låsespindlen 77 er drejet hen i den i fig. 5 viste stilling, hvor det udsparede par-5 ti 125 vender mod kardanakselen 41, er det klart at låsespindlen 77 ikke strækker sig ind i kredsningscirklen C og derfor ikke interfererer med eller hindrer den normale kredsende og roterende bevægelse af akselen 41. Fig. 5 viser altså låsespindlen 77 i den ikke låste tilstand.
10 Hvis strømmen af fluidum under tryk til indløbs åbningen 57 standses, og man herefter ønsker at hindre belastningen på hovedakselen 31 i at dreje denne aksel og planethjulet 27, kan parkeringsbremsesektionen 15 anvendes til at hindre yderligere kredsende bevægelse af 15 kardanakselen 41, som derved på sin side hindrer yderligere rotation af hovedakselen 31.
Når parkeringsbremsen (låsespindlen 11) står i ulåst stilling i fig. 5, vil styreakselen 101 og låsespindlen 77 befinde sig i de i fig. 3 og 4 viste stillinger. I par-20 keringsbremsens ulåste stilling udøver torsionsfjederen 85 en kraftipå ca. 3,39 Newton-meter), som søger at dreje låsespindlen 77 i urviserens retning i fig. 3 og 4. Låsespindlen 77 er imidlertid hindret i at dreje i urviserens retning bort fra den ulåste tilstand, idet tværtappen 113 25 er i indgreb med endefladen for den rundtgående slids 111.
Til at stille parkeringsbremsen (låsespindlen 77) i låst stilling, bevæges betjeningshåndtaget 107 til drejning af styreakselen 101 over ca. 60° i urviserens retning (se pilen i fig. 3). Slidsen 111 og tværtappen 113 tilveje-30 bringer en art dødgangsbevægelse mellem låsespindlen 77 og styreakselen 101. Dette arrangement foretrækkes, fordi kardanakselen 41 i det øjeblik, hvor styreakselen 101 drejes, kan befinde sig i en stilling i sin kredsningsbane, hvor den ville kunne genere drejningen af låsespindlen 77 til 35 den låste stilling i fig. 6.
O
9
DK 160952 B
Når styreakselen 101 drejes, som foran beskrevet, bevæges slidsen 111 også i urviserens retning og tillader derved drejning af tværtappen 113 og akselen 77 i urviserens retning under påvirkning af torsionsfjederen 85.
5 Hvis kardanakselen 81 imidlertid står i en stilling, hvor den er i vejen for drejningen af låsespindlen 77 som foran beskrevet, vil låsespindlen 77 være hindret i at dreje i urviserens retning, indtil kardanakselen 41 har fortsat sin kredsningsbevægelse tilstrækkeligt (over ca. halvdelen 10 af sin kredsningsbevægelse) til at den står i den i fig. 2 og 5 viste stilling, hvor den ikke generer den fortsatte drejning af låsespindlen 77. Fjederen 85 drejer så låsespindlen 77 resten af vejen i urviserens retning hen i den låste stilling i fig. 6, hvor låsefladen 123 går i indgreb 15 med kardanakselen 41. Ved betragtning af fig. 4 ses det, at låsespindlen 77 kan dreje til den låste stilling i fig. 6 men ikke videre, idet endefladen 116 i slidsen 115 rammes af anslagstappen 117. Af fig. 2 ses, at låsefladen 123 fortrinsvis er noget buet for at forøge kontaktarealet 2o mellem fladen 123 og kardanakselen 41, hvorved de påvirkninger af overfladen, som optræder under anslaget, når en belastning søger at dreje hovedakselen 31 og kardanakselen 41, reduceres. Det foretrækkes, at torsionsfjederen 85, når parkeringsbremsen er i låst tilstand, stadig ud-25 øver en kraft, der søger at dreje låsespindlen 77 i urviserens retning, selv om låsespindlen 77 ved hjælp af anslagstappen 117 er forhindret i at rotere yderligere.
I den beskrevne udførelsesform udøver fjederen 85, når parkeringsbremsen er aktiveret, stadig et drejningsmoment 30 på ca. 2,26 Newton-meter.
Når man igen ønsker at lede trykfluidum til motoren for at drive denne i den ene eller den anden retning, er det nødvendigt at føre parkeringsbremsen tilbage til ulåst tilstand, inden der strømmer en væsentlig mængde 35 trykfluidum til motoren. Tilbageføring til den ulåste tilstand sker ved at bevæge betjeningshåndtaget 107 i modsat i
O
10
DK 160952 B
retning af tidligere, således at styreakselen 101 drejes imod urviserens retning. Dette bevirker drejning af låsespindlen 77 imod urviserens retning ved hjælp af tværtappen 113 og mod virkningen af kraften fra fjederen 85, ind-5 til spindlen 77 og akselen 101 og tværtappen 113 atter står i de i fig. 3 viste stillinger. Samtidig står låsespindlen 77 igen i sin i fig. 4 og 5 viste stilling, hvor yderligere rotation af låsespindlen 77 forbi ulåst tilstand hindres, ved at endefladen 118 i slidsen 115 er i 10 indgreb med anslagstappen 117.
Det ses at der ved opfindelsen er tilvejebragt en direkte mekanisk virkende parkeringsbremse eller lås, som er i stand til at hindre rotation af motorens hovedaksel 31, når som helst det ønskes af operatøren. Det er også 15 et vigtigt træk ved opfindelsen, at en motor af den i fig.
1 viste type efter valg kan suppleres med denne låsemulighed blot ved at indsætte parkeringsLremsesektionen 15 mellem aksellejehuset 13 og tandhjulsfortrængningsmekanismen 17. De eneste yderligere modifikationer af motoren, som 20 er nødvendig for at montere parkeringsbremsesektionen 15, er anvendelsen af længere bolte 11 og en længere kardanaksel 41. Opfindelsen kræver derfor ingen omkonstruktion af motoren, og den ny parkeringsbremse eliminerer behovet for enhver type påmonteringsbremse anbragt omkring hoved-25 akselen 31, hvilket ville betyde en væsentlig forøgelse af motorens totale længde og af udgifterne til motorbremsen.
Som foran nævnt under omtalen af den kendte teknik, forekommer der forskellige andre former for bevægel-30 ser i hydrauliske tandhjulsmotorer end de, der anvendes i motoren i fig. 1, hvor ringen 23 er stationær og stjerne- eller planethjulet 27 kredser og roterer. P.eks. er der en kendt type motorer, hvor et stjernehjul kun roterer, medens ringen alene udfører en kredsende bevægelse. I en 35 motor med dette tandhjulsarrangement kan parkeringsbremsen ifølge opfindelsen anbringes i en sådan stilling, at låsespindlen selektivt tillader eller hindrer den kredsende 11
DK 160952 B
bevægelse af ringen, idet man ved at hindre ringens kredsende bevægelse også hindrer rotation af stjernehjulet og den dermed forbundne udgangs- eller hovedaksel. Det falder også indenfor rammerne af opfindelsen at anbringe parkerings-5 bremsen på en kredsende eller kredsende og roterende anden aksel end kardanakselen 41, hvis en sådan sekundær aksel er forbundet med et kredsende stjernehjul eller med en kredsende ring.
Selv om låsespindlen 77 her er beskrevet som be-vægelig fra ulåst til låst stilling ved drejning om sin egen akse falder det endvidere inden for rammerne af opfindelsen at anvende en låsespindel, som bevæges aksialt mellem ulåst og låst stilling, dvs. at låsefladen og det udskårne parti i så fald ville flugte i omkredsretningen «I c men være adskilt i aksial retning. Selv om den beskrevne ne udførelsesform er vist med et betjeningshåndtag 107, kan parkeringsbremsen ifølge opfindelsen naturligvis også anvendes med enten manuel eller hydraulisk fjernstyring, uanset om låsespindlen er drejelig eller aksialt forskyde-20 lig.
25 30 35
Claims (5)
1. Tandhjulsmaskine med en indvendigt fortandet tandring (23) og et dermed indgribende udvendigt fortandet tandhjul (27), hvor et af tandelementerne (23, 27) kan udføre 5 en roterende bevægelse om sin akse, og et af tandelementerne (23, 27) kan udføre en kredsende bevægelse om det andet tandelements akse, hvorved der dannes et antal arbejdskamre (29), hvis volumen udvider sig og trækker sig sammen under de nævnte bevægelser, en fordelerventil (55) som i afhæn-10 gighed af de nævnte bevægelser er indrettet til at lede fluidum fra en indløbsåbning (57) i maskinens hus til et af arbejdskamrene (29) og fluidum til en udløbsåbning (61) fra et andet af arbejdskamrene, og en af det kredsende tandelement drevet hovedaksel (31), kendetegnet ved: 15 et låseorgan (77), der er anbragt nær ved det kred sende tandelement (27 eller 23) og er bevægeligt mellem en første stilling, hvor en på låseorganet udformet låseflade (123) befinder sig uden for kredsningsbanen for en roterende og kredsende kardanaksel (41), der er indrettet til at over-20 føre en ren rotationsbevægelse fra det ene af tandelementerne til hovedakselen (31) eller uden for kredsningsbanen for det kredsende tandelement, og en anden stilling, hvor låsefladen (123) befinder sig i kredsningsbanen for det nævnte kardanakselparti eller kredsningsbanen for det kredsende 2 5 tandelement.
2. Tandhjulsmaskine ifølge krav 1, kendetegnet ved, at låseorganet (77) er en i hovedsagen cylindrisk spindel med en længdeakse, der er orienteret i hovedsagen på tværs af aksen gennem det ene af tandelementerne (23, 30 27) eller det nævnte parti af kardanakselen (41).
3. Tandhjulsmaskine ifølge krav 2, kendetegnet ved, at låseorganet (77) er drejeligt om sin akse, og at det er således excentrisk, at den nævnte første stilling indtages ved en første orientering af låseorganet i 35 omdrejningsretningen, og den anden stilling indtages ved en anden orientering af låseorganet i omdrejningsretningen. 13 DK 160952 B
4. Tandhjulsmaskine ifølge krav 1, kendetegnet ved en fjeder (85) til at påvirke låseorganet (77) hen mod den nævnte anden stilling, i det mindste når låseorganet står i den nævnte første stilling.
5 5. Apparat ifølge krav 4, kendetegnet ved, et betjeningshåndtag (107), der er forbundet med låseorganet (77) for bevægelse af dette mellem den første og anden stilling. %
Applications Claiming Priority (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| US06/443,512 US4493404A (en) | 1982-11-22 | 1982-11-22 | Hydraulic gerotor motor and parking brake for use therein |
| US44351282 | 1982-11-22 |
Publications (4)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| DK530083D0 DK530083D0 (da) | 1983-11-18 |
| DK530083A DK530083A (da) | 1984-05-23 |
| DK160952B true DK160952B (da) | 1991-05-06 |
| DK160952C DK160952C (da) | 1991-10-28 |
Family
ID=23761078
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| DK530083A DK160952C (da) | 1982-11-22 | 1983-11-18 | Tandhjulsmaskine |
Country Status (2)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US4493404A (da) |
| DK (1) | DK160952C (da) |
Families Citing this family (9)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US4613292A (en) * | 1985-02-01 | 1986-09-23 | Eaton Corporation | Hydraulic motor having free-wheeling and locking modes of operation |
| US6062835A (en) * | 1997-01-14 | 2000-05-16 | Eaton Corporation | Gerotor motor and parking lock assembly therefor |
| US6030194A (en) * | 1998-01-23 | 2000-02-29 | Eaton Corporation | Gerotor motor and improved valve drive and brake assembly therefor |
| US6132194A (en) * | 1999-06-03 | 2000-10-17 | Eaton Corporation | Low cost compact design integral brake |
| US6871719B2 (en) | 2001-12-27 | 2005-03-29 | Torque-Traction Technologies, Inc. | Drive train member having convex splines |
| JP5288184B2 (ja) * | 2006-01-20 | 2013-09-11 | イートン コーポレーション | 回転式流体圧装置およびそれに用いる改良されたパーキングロックアセンブリ |
| US8534431B2 (en) | 2010-07-21 | 2013-09-17 | Warn Industries, Inc. | Face tooth hydraulic piston brake |
| EP3247926B1 (en) * | 2015-01-22 | 2019-03-27 | MTD Products Inc. | Vertical tine tiller |
| JP6128250B1 (ja) * | 2016-03-29 | 2017-05-17 | 井関農機株式会社 | 歩行型耕耘機 |
Family Cites Families (5)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US3616882A (en) * | 1970-02-05 | 1971-11-02 | Trw Inc | Hydraulic motor-pump assembly with built-in brake |
| US3960470A (en) * | 1975-03-17 | 1976-06-01 | Trw Inc. | Hydraulic motor brake |
| US4451217A (en) * | 1979-04-12 | 1984-05-29 | White Harvey C | Rotary fluid pressure device |
| US4390329A (en) * | 1980-08-20 | 1983-06-28 | Eaton Corporation | Rotary fluid pressure device and valve-seating mechanism therefor |
| US4457677A (en) * | 1981-12-04 | 1984-07-03 | Todd William H | High torque, low speed hydraulic motor |
-
1982
- 1982-11-22 US US06/443,512 patent/US4493404A/en not_active Expired - Fee Related
-
1983
- 1983-11-18 DK DK530083A patent/DK160952C/da not_active IP Right Cessation
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| US4493404A (en) | 1985-01-15 |
| DK160952C (da) | 1991-10-28 |
| DK530083D0 (da) | 1983-11-18 |
| DK530083A (da) | 1984-05-23 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US4457677A (en) | High torque, low speed hydraulic motor | |
| US5692575A (en) | Reversible power wrench | |
| US3942392A (en) | Dental handpiece | |
| DK160952B (da) | Tandhjulsmaskine | |
| US3805526A (en) | Variable displacement rotary hydraulic machines | |
| DK161986B (da) | Hydraulisk rotationsmaskine med to hastigheder | |
| US4842078A (en) | Screw joint tightening power tool | |
| NO148302B (no) | Styreenhet for styring av en trykkfluidumtilfoersel til en hydraulisk motor via en retningstyreventil | |
| JPH0345473A (ja) | 四輪操舵装置 | |
| SE441989B (sv) | Pneumatisk mutterdragare for tva hastigheter | |
| US3172299A (en) | Power steering | |
| EP0233303B1 (en) | Planetary gear apparatus | |
| DK164826B (da) | Hydraulisk rotationsmaskine med friloeb | |
| DK165561B (da) | Hydraulisk tandhjulmotor med friloeb og blokering. | |
| EP0284393B1 (en) | Hydraulic transmission | |
| NO140479B (no) | Rotasjonsstempelmotor. | |
| DK162791B (da) | Tandhjulsmaskine, isaer hydraulisk tandhjulsmotor | |
| JPH04224343A (ja) | ワンウェイクラッチを組込んだ遊星歯車変速機構 | |
| US3517920A (en) | Folding blade silencing mechanism | |
| US4170905A (en) | Propulsion plant including a gas turbine and a reduction gear | |
| US3953158A (en) | Axial retention of drive shaft in a fluid pressure device | |
| US1029610A (en) | Reverse-gear mechanism. | |
| CA1071023A (en) | Fluid pressure device | |
| US2281292A (en) | Coupling means | |
| US4852438A (en) | Generating head cutting tool |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| PBP | Patent lapsed |