DK159591B - Hakkemaskine til hakning af koed eller lignende materiale. - Google Patents

Hakkemaskine til hakning af koed eller lignende materiale. Download PDF

Info

Publication number
DK159591B
DK159591B DK334275A DK334275A DK159591B DK 159591 B DK159591 B DK 159591B DK 334275 A DK334275 A DK 334275A DK 334275 A DK334275 A DK 334275A DK 159591 B DK159591 B DK 159591B
Authority
DK
Denmark
Prior art keywords
pump
forced
chopping
propulsion
material supply
Prior art date
Application number
DK334275A
Other languages
English (en)
Other versions
DK159591C (da
DK334275A (da
Inventor
Stig Kruse Jensen
Original Assignee
Wolfking Danmark As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wolfking Danmark As filed Critical Wolfking Danmark As
Priority to DK334275A priority Critical patent/DK159591C/da
Publication of DK334275A publication Critical patent/DK334275A/da
Publication of DK159591B publication Critical patent/DK159591B/da
Application granted granted Critical
Publication of DK159591C publication Critical patent/DK159591C/da

Links

Landscapes

  • Crushing And Pulverization Processes (AREA)

Description

I '
DK 159591 B
Opfindelsen angår en hakkemaskine til hakning af kød eller lignende animalske eller vegetabilske råvarer, hvilken maskine indbefatter materialetilførselsorganer, fortrinsvis en transportsnegl, og tvangsfremdrivningsorganer, fortrinsvis 5 en fortrængningspumpe, for videre fremdrivning af materialet under tryk til et perforeret udgangsorgan med skæreorganer, hvori der sker en endelig granulering af slutproduktet.
I en fra US patentskrift nr. 1,611,244 kendt, portionsvis arbejdende hakkemaskine såvel som i nyere, kon-10 tinuerligt arbejdende maskiner udgøres tvangsfremdrivnings-organerne af en særskilt pumpe, hvis afgangsside er forbundet med et rum, hvori det perforerede udgangsorgan danner væg. Tilslutningen af den særskilt drevne pumpe bevirker imidlertid, at de kendte konstruktioner er forholdsvis komplicerede 15 og unødvendigt kraftforbrugende samt vanskelige at rengøre.
Kontinuerligt arbejdende hakkemaskiner med tvangsfrem-drivningsorganer har den fordel fremfor maskiner uden fortrængningspumpe eller tilsvarende fremdrivningsorganer, at man i disse kan opnå den for hakning af materialer med vari-20 erende viskositet og struktur nødvendige trykstigning, således at materialet transporteres gennem maskinen med høj, konstant hastighed, hvorved undgås uønskede friktions- og temperaturpåvirkninger, der ville kunne indvirke biologisk uhensigtsmæssigt på materialet, især på kødprodukter.
25 Det er formålet med opfindelsen at anvise en hakkema skine af den omhandlede art, med hvilken de foran beskrevne fordele ved tvangsfremdrivning kan opnås, uden at maskinen har de for kendte maskiner nævnte ulemper, med andre ord at anvise en hakkemaskine af enkel og kraftbesparende konstruk-30 tion med tvangsfremdrivningsorganer, der ikke forøger risikoen for bakterieangreb i det behandlede materiale, letter rengøringen og om ønsket kan indbygges i allerede eksisterende maskiner.
Dette er ifølge opfindelsen opnået ved, at tvangsfrem-35 drivningsorganerne drives af samme drivorganer som materialetilførselsorganerne. Herved kan de, uafhængigt af friktionen, .
DK 159591 B
2 tilvejebringe et passende fremdrivningstryk med et forholdsvis lille kraftforbrug, idet der samtidig sker en mærkbar aflastning af transportsneglen. Samtidig med at uheldige friktions- og temperaturpåvirkninger af materialet undgås, 5 er risiko for forurening på anden måde også væsentligt reduceret, idet det er muligt at indbygge tvangsfremdrivningsor-ganerne i samme hus som materialetilførselsorganerne, så man undgår særlige aksel indføringer, der ved tidligere kendte hakkemaskiner har udgjort angrebssteder for bakterier. End-10 videre kan maskinen let opbygges simpelt og rengøringsvenligt, så den tilgodeser de betjenings- og veterinærmæssige krav, som er gældende i den fødevarebearbejdende industri, hvor myndighederne f.eks. kræver, at adskillelse, rengøring og samling af alle materialberørte dele skal kunne foretages 15 mindst én gang dagligt.
Ifølge opfindelsen kan materialetilførselsorganerne og tvangsfremdrivningsorganerne være monteret på samme aksel.
Herved opnås en meget enkel konstruktion.
Ifølge opfindelsen kan tvangsfremdrivningsorganerne 20 være indrettet til at indkobles mellem materialetilførselsorganerne og knivorganerne i en hakkemaskine. Ved tilkobling af tvangsfremdrivningsorganerne på en eksisterende hakkemaskine har det vist sig muligt at opnå en nedsættelse af friktionstabene i de eksisterende materialetilførselsorganer, 25 der er større end den til drift af tvangsfremdrivningsorganerne nødvendige, ekstra energi, således at tvangsfremdrivningsorganerne vil kunne drives af de eksisterende drivorganer uden ekstra kraftforbrug, og således monteres på eksisterende hakkemaskiner uden ændringer af disses konstrukr 30 tion.
Ifølge opfindelsen kan tvangsfremdrivningsorganerne udgøres af en lamelpumpe. En sådan pumpe fylder kun lidt og kan meget -bekvemt monteres på bestående hakkemaskiner.
Ifølge opfindelsen kan tvangsfremdrivningsorganerne 35 endvidere udgøres af en tandhjulspumpe. En sådan pumpe består sædvanligvis af to tandhjulsformede hjul, hvoraf det ene
DK 159591 B
3 monteres på hakkemaskinens drivaksel, og det andet drives med af det første. En sådan pumpe kan arbejde uden egentlige smøremidler og kan fungere tilfredsstillende i forbindelse med materialer, hvor lamelpumper og andre pumper kan give 5 vanskeligheder.
I det følgende skal opfindelsen forklares nærmere under henvisning til tegningen, hvor fig. 1 viser et længdesnit gennem en første udførelsesform for hakkemaskinen ifølge opfindelsen, 10 fig. 2 et tværsnit gennem den i fig. 1 viste hakke maskine, set efter linien II-II i fig. 1, fig. 3 et længdesnit gennem en anden udførelsesform for en hakkemaskine ifølge opfindelsen, og fig. 4 et tværsnit gennem den i fig. 3 viste hakkema-15 skine, set efter linien IV-IV i fig. 3.
Den i fig. 1 og 2 viste hakkemaskine er monteret på et hus 1 med en tilførselstragt 2, ved hvis bund der er monteret en transportsnegl 3, der drives af en ikke vist motor. Den egentlige hakkemaskine er med en flange 6 monteret 20 på en flange 5 på et keglestub formet fremspring 4 på huset 1, hvori sneglen 3 ender. Hakkemaskinen har et cylindrisk hus, der ved den yderste ende er lukket af en hulskive 26, der er fastspændt på hakkemaskinens hus ved hjælp af en muffe 27, og som har et leje for en forlængelse 8 af trans-25 portsneglens akse. På aksel tappen 8 er monteret en tandhjulsskive 30 i en tandhjulspumpe, hvilken skive driver tandhjulspumpens anden tandskive 31, der er monteret drejeligt på en aksel 32. Tandhjulspumpen fødes gennem en åbning 15 fra et kammer 13 og driver hakkematerialet gennem en åbning 19 ind 30 i et kammer 14, hvorfra det drives videre gennem to i pumpehuset monterede hulskiver 21 og 23, der samvirker med to på aksel tappen 8 monterede knive 20 og 22, og ud gennem hulskiven 25, der samvirker med en på akseltappen 8 monteret kniv 24. Kammeret 13 fødes af transportsneglen 3, der frem-35 driver materialet gennem en i hakkemaskinens hus lejret hulskive 9, der samvirker med to knive 10 og 11, der er .
DK 159591B
4 lejret på akseltappen 8.
Ved drift af hakkemaskinen vil tandskiverne 30 og 31 dreje i den i fig. 2 viste retning og vil herved drive det gennem åbningen 15 indførte materiale opad mod åbningen 19.
5 Den viste pumpe har vist sig at fungere tilfredsstillende med såvel godt som dårligt smørende hakkematerialer og give et fremdrivningstryk på omkring 20 kp/cm2. Dens funktion er uafhængig af friktionen, og pumpen kan derfor fungere med et forholdsvis lille kraftforbrug, og da den samtidig giver 10 en mærkbar aflastning af den bagved beliggende transportsnegl 3, kan den uden ulemper drives af transportsneglens normale drivmekanisme uden nogen forøgelse af dennes størrelse. Pumpen kan derfor drives direkte af snegleakslen 8 og fuldstændigt indbygges i hakkemaskinens hus uden ekstra aksel-15 gennemføringer og de med sådanne forbundne infektionsrisici.
I den i fig. 3 og 4 viste hakkemaskine er en lamelpumpe med et nav 40 monteret direkte på en til montering af skæremekanismen i en sædvanlig hakkemaskine beregnet akseltap 8, og navet 40 har på sin side en til akseltappen 8 svarende 20 akseltap 46, hvorpå hakkemaskinens sædvanlige skæreorganer 24,25 kan monteres. Lamelpumpen kommer herved til at danne en aftagelig enhed, der ved hjælp af særlige spændeorganer 47,48 kan indspændes mellem en flange 5 på huset i en eksisterende hakkemaskine og flangen 6 på en hertil hørende 25 knivemekanisme uden nogen ændring af disse. Lamelpumpens nav 40 er monteret ekscentrisk i et hus 41 og har fire vinger 42,43,44,45, der holdes trykket fjedrende mod indervæggen i huset 41. Pumpen fødes gennem en åbning 15 fra et kammer 13, der igen fødes af transportsneglen 3 gennem en hulskive 30 9, der samvirker med en i kammeret 13 roterende kniv 11.
Under driften roterer pumpens nav i den med en pil i fig. 4 viste retning og fører herved det gennem åbningen 15 tilførte materiale nedad mod en udgangsåbning 19, hvorfra det føres ind i et kammer 14 og ud gennem en hulskive 25, der samvirker 35 med en i kammeret 14 roterende kniv 24.
Den i fig. 3 og 4 viste pumpe er særligt velegnet
DK 159591 E
5 til brug i forbindelse med eksisterende hakkemaskiner til hakning af fedt kød og lignende, godt smørende hakkematerialer, idet den ved sådanne materialer arbejder med en så lille friktion, at den ikke ved monteringen forøger belast-5 ningen af transportsneglens drivorganer. Ligesom den i fig.
1 og 2 viste hakkemaskine har pumpen ingen akselgennemføringer og er derfor nem at renholde.
Det vil forstås, at andre typer pumper end de i fig.
1-4 viste arter vil kunne anvendes i en hakkemaskine ifølge 10 opfindelsen og være velegnede til indbygning i et hus sammen med skæreorganerne, hvor de drives af samme drivorganer som disse, uden særlige akselgennemføringer, og i mange tilfælde vil den aflastning, de giver transportsneglen, være større end deres eget kraftforbrug, så at hakkemaskinens normale 15 drivorganer kan benyttes.

Claims (5)

1. Hakkemaskine til hakning af kød eller lignende animalske eller vegetabilske råvarer, hvilken maskine indbefatter materialetilførselsorganer, fortrinsvis en trans- 5 portsnegl (3), og tvangsfremdrivningsorganer, fortrinsvis en fortrængningspumpe, for videre fremdrivning af materialet under tryk til et perforeret udgangsorgan med skæreorganer, kendetegnet ved, at tvangsf remdrivningsorganeme (30,31 eller 40,45) drives af samme drivorganer som materia-10 letilf.ørselsorganerne (3) .
2. Hakkemaskine ifølge krav 1, kendetegnet ved, at materialetilførselsorganerne (3) og tvangs-fremdrivningsorganeme (30,31 eller 40,45) er monteret på samme aksel (8).
3. Hakkemaskine ifølge krav 1 eller 2, kende tegnet ved, at tvangsfremdrivningsorganerne (40,45) er indrettet til at indkobles mellem materialetilførselsorganerne (3) og knivorganerne (24,25) i en hakkemaskine.
4. Hakkemaskine ifølge ethvert af de foregående krav, 20 kendetegnet ved, at tvangsfremdrivningsorganerne udgøres af en lamelpumpe (40,45).
5. Hakkemaskine ifølge ethvert af kravene 1-3, kendetegnet ved, at tvangsfremdrivningsorganerne udgøres af en tandhjulspumpe (30,31). 25
DK334275A 1975-07-23 1975-07-23 Hakkemaskine til hakning af koed eller lignende materiale. DK159591C (da)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK334275A DK159591C (da) 1975-07-23 1975-07-23 Hakkemaskine til hakning af koed eller lignende materiale.

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK334275A DK159591C (da) 1975-07-23 1975-07-23 Hakkemaskine til hakning af koed eller lignende materiale.
DK334275 1975-07-23

Publications (3)

Publication Number Publication Date
DK334275A DK334275A (da) 1977-01-24
DK159591B true DK159591B (da) 1990-11-05
DK159591C DK159591C (da) 1991-04-15

Family

ID=8121801

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
DK334275A DK159591C (da) 1975-07-23 1975-07-23 Hakkemaskine til hakning af koed eller lignende materiale.

Country Status (1)

Country Link
DK (1) DK159591C (da)

Also Published As

Publication number Publication date
DK159591C (da) 1991-04-15
DK334275A (da) 1977-01-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
NO146243B (no) Fremgangsmaate for rensning av raa glyceridoljeblandinger
US3734148A (en) Grinder
DK159591B (da) Hakkemaskine til hakning af koed eller lignende materiale.
EP0189379B1 (en) Kneader for paper products and/or similar waste products
US3382538A (en) Screw press with slicing apparatus
SE527838C2 (sv) En rotationskniv och en rotationsknivanordning försedd med en dylik rotationskniv
US3030898A (en) Dough treating machine
US2280880A (en) Variable choke mechanism for expeller presses
US1706935A (en) Apparatus for cutting grass in connection with paper making
KR102393914B1 (ko) 민서기용 회전칼날
DE3586896D1 (de) Messerradhaecksler.
SU958735A1 (ru) Гидродинамическа муфта
US2050758A (en) Meat grinder attachment
US6715393B2 (en) Cutting apparatus having adjustable cutter assembly
DK142801B (da) Maskine til soenderdeling af blanding af materialer
US3958763A (en) Meat separator machine with temperature reducing means
DK158285B (da) Maskine til finhakning af koedvarer.
US2150357A (en) Paper pulp refining apparatus
US303482A (en) Mechanism foe meat cutting machines
SU1187880A1 (ru) Устройство дл измельчени пищевых продуктов
NO319825B1 (no) Fullmantel-skruesentrifuge med et flertrinns planetgir
SU1232202A2 (ru) Устройство дл измельчени чайной массы
US2004871A (en) Feeding and shearing mechanism
SU109018A1 (ru) Осевой двухступенчатый вентил тор с поворотными лопатками
US3502041A (en) Combination dough degasser and transfer machine