DK158767B - Baand til formning af en kunstig blomst - Google Patents

Baand til formning af en kunstig blomst Download PDF

Info

Publication number
DK158767B
DK158767B DK238883A DK238883A DK158767B DK 158767 B DK158767 B DK 158767B DK 238883 A DK238883 A DK 238883A DK 238883 A DK238883 A DK 238883A DK 158767 B DK158767 B DK 158767B
Authority
DK
Denmark
Prior art keywords
strips
artificial flower
band
forming
line
Prior art date
Application number
DK238883A
Other languages
English (en)
Other versions
DK158767C (da
DK238883D0 (da
DK238883A (da
Inventor
Ryuji Aoyama
Original Assignee
Aoyama Kk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aoyama Kk filed Critical Aoyama Kk
Publication of DK238883D0 publication Critical patent/DK238883D0/da
Publication of DK238883A publication Critical patent/DK238883A/da
Publication of DK158767B publication Critical patent/DK158767B/da
Application granted granted Critical
Publication of DK158767C publication Critical patent/DK158767C/da

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A41WEARING APPAREL
    • A41GARTIFICIAL FLOWERS; WIGS; MASKS; FEATHERS
    • A41G1/00Artificial flowers, fruit, leaves, or trees; Garlands
    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04DTRIMMINGS; RIBBONS, TAPES OR BANDS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • D04D7/00Decorative or ornamental textile articles
    • D04D7/04Three-dimensional articles
    • D04D7/10Decorative bow structures
    • D04D7/105Decorative bow structures made by means of a drawstring or drawstrip
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T428/00Stock material or miscellaneous articles
    • Y10T428/24Structurally defined web or sheet [e.g., overall dimension, etc.]
    • Y10T428/24802Discontinuous or differential coating, impregnation or bond [e.g., artwork, printing, retouched photograph, etc.]
    • Y10T428/24826Spot bonds connect components

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Decoration Of Textiles (AREA)
  • Prostheses (AREA)
  • Pretreatment Of Seeds And Plants (AREA)
  • Breeding Of Plants And Reproduction By Means Of Culturing (AREA)
  • Display Devices Of Pinball Game Machines (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Adhesive Tapes (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)

Description

DK 158767 B
i
Opfindelsen angår et bånd til formning af en kunstig blomst og af den i krav 1's indledning angivne art.
Ved et fra US patent nr. 3 637 455 kendt bånd af denne 5 art er forbindelsesområderne mellem de to strimler beliggende vinkelret på strimlernes længderetning og altså parallelt med deres bredderetning. Når der trækkes i snoren til dannelse af en blomst, vil de derved dannede kronblade eller sløjfer strække sig nøjagtigt i samme 10 retning og ligge oven på hinanden. Båndet danner derfor ikke en kunstig blomst med ensartet og i forskellige radiale retninger orienterede kronblade, så at den frembragte kunstige blomst ikke ser ud som en naturlig blomst. Hvis der ønskes sløjfer eller kronblade i 15 forskellige radiale retninger, må de rettes til med hånden, medens der trækkes i snoren eller bagefter.
Opfindelsen har til formål at angivne et bånd af den omhandlede art, som fører til kunstige blomster med 20 kronblade, der er orienteret i forskellige radiale retninger .
Dette formål opnås ved, at båndet er udformet som angivet i krav l's kendetegnende del. Ved denne konstruktion bli-25 ver orienteringen af de respektive kronblade bestemt af de nævnte linieområder, så at kronbladene kan fordeles langs blomstens omkreds. Der kræves ingen indsnit og ringe som ved de konventionelle bånd, hvorfor strukturen og fremstillingsprocessen simplificeres.
30
Opfindelsen skal forklares nærmere i det følgende under henvisning til tegningen, hvor fig. 1 og 2 viser en udførelsesform for båndet ifølge 35 opfindelsen set henholdsvis fra siden og fra oven.
j
DK 158767 B
2 fig. 3 er et planbillede, der illustrerer en fremgangsmåde til fremstilling af det i fig. 1 og 2 viste bånd, 5 fig. 4 et planbillede af en en anden udførelsesform for båndet ifølge opfindelsen, fig. 5 et perspektivisk billede af en kunstig blomst og viser en fremgangsmåde til formning af en blomst af bån-10 det ifølge opfindelsen, fig. 6 et perspektivisk billede af den kunstige hlomst formet af båndet ifølge opfindelsen, 15 fig. 7 og 8 planbilleder, som viser forskellige udførelser af blomstermidterne dannet af båndet ifølge opfindelsen, fig. 9 et lignende billede som fig. 3 og viser en 20 yderligere udførelsesform for opfindelsen, fig. 10 et lignende planbillede som fig. 3 og illustrerer en fremgangsmåde til fremstilling af det i fig. 9 viste bånd, 25 fig. 11 et lignende perspektivisk billede som fig. 5 og viser en fremgangsmåde til formning af en blomst af båndet, der er vist i fig. 9, 30 fig. 12 et perspektivisk billede af blomsten, der er formet af båndet vist i fig. 9, fig. 13 et planbillede af blomsten, der er vist i fig.
12, og 35 fig. 14 et lignende planbillede som fig. 9 og viser en yderligere udførelsesform for opfindelsen.
3
DK 158767 B
Fig. 1 og 2 viser båndet til formning af en kunstig blomst ifølge den foreliggende opfindelse før formningen af en blomst, idet båndet i sin helhed er betegnet med 10. Båndet 10 består af to hinanden overlappende, aflange 5 strimler 12, 14 og to snore 16, som er placeret langs med og mellem disse strimler. Strimler, der er tilstrækkeligt smallere end strimlerne 12, 14, kan bruges som snore.
Snorene 16 er anbragt på langs mellem og i midten af strimlerne 12, 14 som tydeligt vist i fig. 2. De to 10 strimler 12, 14 er sammenføjet ved det klæbende parti 18, der er tilvejebragt nær ved den ene ende, hvor snorene 16 er limet til begge strimlerne 12, 14. Strimlerne 12, 14 kan formes ved sammenfoldning af en enkelt strimmel, og strimlerne 12, 14 kan være forenet i den ene ende. Lige-15 ledes kan den ene ende af snorene 16 være fastgjort til strimlerne 12, 14.
Strimlerne 12, 14 er yderligere klæbet til hinanden i et antal linieområder 20 i indbyrdes afstand i strimlernes 20 12, 14 længderetning. I eksemplet i fig. 2 er strimlerne klæbet til hinanden over hele længden af linieområderne 20 med undtagelse af midterpartiet for at tillade bevægelser af snorene 16 i forhold til strimlerne 12, 14 i disses længderetning.
25
De respektive linieområder 20 er skråtstillet i en vis vinkel, f.eks. på 45° i forhold til strimlernes bredderetning, idet hældningerne er skiftevis modvendt. Endvidere bliver afstanden D mellem linieområderne 20, dvs.
30 afstanden D mellem midterpartierne af de respektive linieområder 20 gradvis længere fra den ene ende af strimlerne 12, 14 mod den anden.
Som klæbemiddel til det klæbende parti 18 og linie-35 områderne 20 foretrækkes et varmésmeltende klæbemiddel såsom polyvinylacetat. Ved brug af et varmeklæbemiddel med mindst to varmetromler (ikke vist) med en matrice til 4
DK 158767B
sammenklæbning af det klæbende parti 18 og linieområderne 20, kan de to strimler 12, 14 og snoren 16 samles ved en enkelt varmeklæbningsproces. Endvidere kan der foretages successiv formning af båndet 10, og derefter kan et antal 5 bånd 10 fremstilles effektivt ved at afskære et foreskrevet parti A som vist i fig. 3.
I stedet for at de to strimler 12, 14 er sammenklæbet over hele området, undtagen ved midterpartiet, ved de 10 respektive linieområder 20 kan partierne 20’ på begge sider af snorene 16 i de respektive linieområder 20 pletlimes som vist i fig. 4.
For at forme en kunstig blomst ved hjælp af båndet 10 15 ifølge den foreliggende opfindelse holdes strimlerne 12, 14 i nærheden af den frie ende med den ene hånd, og den modstående ende af snorene trækkes nedad med den anden hånd som vist i fig. 5. Dette får de respektive partier 12a, 14a mellem områderne 20 af strimlerne til at bøje 20 sig udad med strimlernes linieområder 20 som foldelinier.
Disse bøjede partier 12a, 14a danner kronblade, og da kronbladene er orienterede ved hjælp af de respektive linieområder 20 med en hældning på 45° i forhold til bredderetningen af strimlerne 12, 14, vil partierne 12a 25 og partierne 14a parvis danne en vinkel på 90° i forhold til hinanden. Eftersom hældningsvinklen for linieområderne 20 er skiftevis omvendt, vil de respektive kronblade 12a, 14a have en faseforskel på 90° i forhold til hinanden. Derved kan en kunstig blomst med i betydelig 30 grad ensartet fordelte kronblade 12a, 14a som vist i fig.
6 hurtigt formes.
Eftersom afstanden D mellem de respektive linieområder 20 bliver gradvis længere som ovenfor nævnt fra den ene ende 35 af strimlerne 12, 14 mod den anden, bliver kronbladene 12a, 14a gradvis kortere fra blomstens base mod blomstermidten 22, der er dannet af de første endepartier.
5
DK 158767 B
Afstandene D kan gøres lige store, men den kunstige blomst ser mere naturlig ud, når afstandene D varierer, så at de vokser fra den ene ende af strimlerne mod den anden.
5
Snorene 16 kan bruges til at fastgøre den kunstige blomst på en genstand, f.eks. en æske. Kun én snor 16 er nødvendig, men to snore 16 kan bruges til at binde omkring genstanden i to modsatte retninger eller fire snore 16 i 10 fire retninger.
Ved som vist i fig. 7 at lave indsnit i endepartierne af strimlerne 12, 14 i V-form eller ved at skråtstille det klæbende parti 18 i strimlernes 12, 14 bredderetning kan 15 formen af blomstermidten 22 ændres.
Fig. 9 og 10 er planbilleder svarende til henholdsvis fig. 2 og 3 og viser en anden udførelsesform for båndet 10' ifølge opfindelsen. I denne udførelsesform er, som 20 ved den i fig. 1 til 4 viste to hinanden overlappende strimler 12, 14 nær den ene ende sammenføjet i et klæbende parti 18, der strækker sig i strimlernes bredderetning. Endvidere er den ene ende af to snore 16 som er anbragt langs med og mellem de to strimler, fastklæbet 25 til de to strimler i det klæbende parti 18. På lignende måde som ved de ovennævnte udførelsesformer kan de to strimler 12, 14 være forenet ved den ene ende. De to strimler 12, 14 er endvidere klæbet til hinanden i et antal linieområder 20a, 20b i afstand fra hinanden i 30 strimlernes længderetning. De respektive linieområder 20a, 20b er, som det fremgår af fig. 9, defineret ved pletvise klæbepartier anbragt således, at de danner en lige linie, og de respektive linieområder 20a, 20b tillader bevægelser af snorene 16 i midterpartiet i længde-35 retningen af strimlerne i forhold til begge strimlerne 12, 14.
DK 158767 B
6 Nær endepartiet af strimlerne 12, 14 er der dannet et par linieområder 20b parallelle med hinanden og gående i strimlernes bredderetning og i indbyrdes afstand i strimlernes 12, 14 længderetning, og i midterpartiet af strim-5 lerne 12, 14 er der formet linieområder 20a skråtstillet i forhold til strimlernes 12, 14 bredderetning. Linie områderne 20a har en hældningsvinkel, f.eks. på 45° i forhold til strimlernes 12, 14 bredderetning, og hældningens retning er skiftevis modsat i strimlernes 12, 14 10 længderetning.
Som vist i fig. 10 er hvert linieområde 20b beliggende op til det tilstødende, skråtstillede linieområde 20a. Afstandene mellem de respektive linieområder 20a-20b, 20a-15 20a og 20b-20b bliver med undtagelse af afstandene mellem de tilstødende linieområder 20a, 20b, gradvis længere fra den ene ende af strimlerne 12, 14 mod den anden.
Som vist i fig. 10 kan et stort antal bånd 10' effektivt 20 frembringes ved successivt at forme dem og afklippe dem langs de ved A angivne linier.
For at forme en kunstig blomst ved hjælp af båndet 16 , som vist i fig. 11, foretages samme operationer som dem, 25 der er vist i udførelseseksemplet i fig. 5, med båndet 10', således at partierne l2a-2 til 12a-5, 14a-2 til 14a-5 mellem respektive linieområder 20a, 20b og partierne 12a-l, 14a-l mellem klæbepartiet 18 og et linieområde 20b stødende op dertil bøjer udad med linieområderne 20a og 30 20b som foldelinier. De bøjede partier 12a-l til 12a-5 og 14a-1 til 14a-5 danner kronblade som i ovennævnte udførelseseksempler. Af dise kronblade har partierne 12a-3, 12a-4, 14a-3 og 14a-4 mellem de skråtstillede linie områder 20a en hældningsvinkel på 45°, således at de er 35 orienterede med en faseforskel på 90° i forhold til hinanden. Eftersom andre kronblade 12a-l, 12a-2, 12a-5 og 14a~l, 14a-2, 14a-5 er orienteret ved linieområderne 20b
DK 158767 B
7 parallelle med bredderetningen af strimlerne 12, 14, er de placeret på en lige linie henholdsvis mellem kronbladene 12a-3 og 4, 14a-3 og 4, som vist i fig. 12.
5 Med båndet 10' kan der som vist i fig. 13 fremstilles en kunstig blomst, som ud over kronbladene 12a-3, 12a-4, 14a-3 og 14a-4 fordelt i fire retninger i krydsform har kronblade i to retninger mere, nemlig 12a-l, 12a-2, 12a-5, 14a-l, 14a-2 og 14a-5, radialt arrangerede i seks ret-10 ninger, uden manuel justering af kronbladenes orien tering.
Som vist i fig. 14 kan der tilvejebringes et mellemrum nødvendigt til at danne kronblade mellem et af 15 linieområderne 20b, der støder op til de skråtstillede linieområder 20a, af et par af linieområderne 20b placeret nær ved den ene ende af strimlerne 12, 14, og de skråtstillede linieområder 20a. Imidlertid kan kronbladene, der er orienteret ved linieområderne 20b i 20 overensstemmelse med bredderetningen af strimlerne 12, 14, og ved linieområderne 20a, der skråner i forhold til strimlernes bredderetning, let blive snoet. Det er derfor ønskeligt at have linieområderne 20b, der støder op til de skrå linieområder 20a, tilstrækkeligt nær ved de 25 skråtstillede linieområder 20a, som vist i fig. 10.
De beskrevne udførelseseksempler har et antal par af linieområder 20b parallelle med hinanden tilvejebragt i strimlernes 12, 14 bredderetning samt et antal skråt- 30 stillede linieområder 20a i fig. 9 og 14, men i stedet for med disse par linieområder 20b kan der fremstilles en kunstig blomst med kronblade radialt arrangerede i seks retninger ved at tilvejebringe et linieområde 20b parallelt med og i afstand fra klæbeområdet 18.
I det foregående er beskrevet tilfældet med en hældningsvinkel af de respektive linieområder 20, 20a på 45°; men 35 8
DK 158767 B
for at give kronbladene en ønsket faseforskel kan vinklen varieres som ønsket.
Ved opfindelsen kan, som allerede nævnt, kronblade orien-5 teres i ønskede retninger ved hjælp af linieområder, der klæber de to strimler sammen, uden brug af ringe.
Da orienteringen af kronblade kan udføres ved hjælp af linieområder, der sammenklæber strimlerne, bruges ingen 10 ring til at forme en kunstig blomst med langs omkredsen ensartet fordelte kronblade.
Strukturen og fremstillingsprocessen kan således forenkles, eftersom ingen ring og ingen indsnit til ringe be-15 høves.
20 25 30 35

Claims (8)

1. Bånd (10, 10') til formning af en kunstig blomst, og 5 som omfatter et par oven på hinanden liggende strimler (12, 14), og mindst én på langs midt mellem disse anbragt snor (16), som ved sin ene ende (18) er forbundet med en ende af hver af strimlerne (12, 14), som igen er forbundet med hinanden på begge sider af snoren (16) med et 10 antal i indbyrdes afstand i længderetningen placerede linieområder (20, 20', 20a, 20b) således, at der tillades en relativ bevægelse mellem strimlerne (12, 14) og snoren (16), kendetegnet ved, at disse linieområder (20, 20’, 20a, 20b) forløber på skrå i forhold til strim-15 lernes (12, 14) tværretning, og at hver to efter hinanden følgende sammenklæbningslinier (20) skråner i modsatte retninger i forhold til strimlernes tværretning.
2. Bånd (10, 10') til formning af en kunstig blomst iføl-20 ge krav 1, kendetegnet ved, at de respektive linieområder (20, 20', 20a, 20b) forløber i en vinkel på ca. 45° med strimleraes (12, 14) tværretning.
3. Bånd (10, 10') til formning af en kunstig blomst iføl- 25 ge krav 1 eller 2, kendetegnet ved, at strimmelparret (12, 14) er forbundet med hinanden på begge sider af snoren (16) med punktformede sammenklæbninger, der definerer de respektive linieområder (20, 20', 20a, 20b). 30
4. Bånd (10, 10') til formning af en kunstig blomst ifølge krav 1, 2 eller 3, kendetegnet ved, at den Indbyrdes afstand mellem respektive linieområder (20, 20’, 20a, 20b) øges gradvist fra den ene til den anden 35 ende af strimlerne (12, 14). DK 158767 B
5. Bånd (10, 10') til formning af en kunstig blomst ifølge et eller flere af kravene 1-4, kendetegnet ved, at mindst én snor (16) er udformet som et snorepar. 5
6. Bånd (10, 10’) til formning af en kunstig blomst iføl ge et eller flere af kravene 1-5, kendetegnet ved, at strimlerne (12, 14) er yderligere forbundet med hinanden på begge sider af snoren (16) med mindst ét linieområde (20b), der forløber parallelt med strimlernes 10 (12, 14) tværretning.
7. Bånd (10, 10') til formning af en kunstig blomst ifølge krav 6, kendetegnet ved, at mindst ét linieområde (20b) er udformet som et par med indbyrdes 15 afstand forløbende parallelle linieområder.
8. Bånd (10, 10') til formning af en kunstig blomst ifølge krav 7, kendetegnet ved, at et af de linieområder (20b), der er udformet som et par med 20 indbyrdes afstand forløbende parallelle linieområder, er anbragt i nærheden af et af de andre skråt forløbende linieområder (20a). 25 30 35
DK238883A 1982-05-29 1983-05-27 Baand til formning af en kunstig blomst DK158767C (da)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP1982079331U JPS58184522U (ja) 1982-05-29 1982-05-29 造花形成用リボン
JP7933182 1982-05-29

Publications (4)

Publication Number Publication Date
DK238883D0 DK238883D0 (da) 1983-05-27
DK238883A DK238883A (da) 1983-11-30
DK158767B true DK158767B (da) 1990-07-16
DK158767C DK158767C (da) 1990-12-24

Family

ID=13686902

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
DK238883A DK158767C (da) 1982-05-29 1983-05-27 Baand til formning af en kunstig blomst

Country Status (15)

Country Link
US (1) US4476168A (da)
EP (1) EP0095646B1 (da)
JP (1) JPS58184522U (da)
KR (1) KR870000154B1 (da)
AT (1) ATE15134T1 (da)
AU (1) AU540828B2 (da)
CA (1) CA1189699A (da)
DE (1) DE3360667D1 (da)
DK (1) DK158767C (da)
GB (1) GB2120605B (da)
HK (1) HK42486A (da)
MY (1) MY8600593A (da)
NZ (1) NZ204382A (da)
PH (1) PH19824A (da)
ZA (1) ZA833699B (da)

Families Citing this family (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4585676A (en) * 1984-01-06 1986-04-29 Desmet Vicki M Decorative pull-string bows
US4515837A (en) * 1984-02-29 1985-05-07 Cheng Peter S C Ribbon for forming a decorative bow
JPS638791Y2 (da) * 1985-03-22 1988-03-16
US4713267A (en) * 1985-04-15 1987-12-15 Minnesota Mining And Manufacturing Company Decorative ribbon and sheet material
US4634612A (en) * 1985-04-15 1987-01-06 Minnesota Mining And Manufacturing Company Decorative ribbon and sheet material
JPS644867Y2 (da) * 1985-06-21 1989-02-07
US4608283A (en) * 1985-09-05 1986-08-26 White Ruth A Bag with bow
US4777066A (en) * 1985-09-05 1988-10-11 White Ruth A Gift bag with decorative self-forming bow
US4684552A (en) * 1986-05-19 1987-08-04 Minnesota Mining & Manufacturing Company Prefabricated bow form for a pom bow
NZ218171A (en) * 1986-06-02 1989-04-26 Aoyama Kk Artificial-flower-forming ribbon and tack plate
US4656064A (en) * 1986-06-27 1987-04-07 Cheng Peter S C Decorative bow-forming ribbon assembly
US4724175A (en) * 1986-12-12 1988-02-09 Minnesota Mining And Manufacturing Company Prefabricated bow form
AU596518B2 (en) * 1987-04-29 1990-05-03 Rosalie Kay Standley Ornamental flower
US4822648A (en) * 1987-10-01 1989-04-18 Cheng Peter S C Decorative bow assembly and method of making same
AU5854890A (en) * 1989-06-09 1991-01-07 David Hecht Decorative bow and method of manufacture
JP2888893B2 (ja) * 1989-11-09 1999-05-10 株式会社青山 造花形成用リボン
US5161895A (en) * 1990-09-26 1992-11-10 Myers Marion P Gift sack with drawstring or the like and method for making the same
WO1992022695A1 (en) * 1991-06-12 1992-12-23 Mahoney, Dorothy, B. Improved bow designs
US5468523A (en) * 1993-03-15 1995-11-21 Minnesota Mining And Manufacturing Company Method and apparatus for forming prefabricated self-forming self-adhering pull bow and pull bow formed thereby
US5387446A (en) * 1993-08-03 1995-02-07 Highland Supply Corporation Ribbon assembly forming curved segment for making a bow or ruffle
US5567486A (en) * 1993-08-03 1996-10-22 The Family Trust U/T/A Ribbon assembly
CN1135244A (zh) * 1993-11-16 1996-11-06 美国3M公司 预制式自粘着蝴蝶结
TW301141U (en) * 1994-06-13 1997-03-21 Aoyama Kk Artificial-flower-forming ribbon
US5645902A (en) * 1994-10-06 1997-07-08 Cheng; Peter S. C. Decorative pull bow
US6080467A (en) 1995-06-26 2000-06-27 3M Innovative Properties Company High efficiency optical devices
US6788463B2 (en) * 1998-01-13 2004-09-07 3M Innovative Properties Company Post-formable multilayer optical films and methods of forming
US7845689B1 (en) 2009-05-26 2010-12-07 Angele Dallas B Securing apparatus
CN113367600A (zh) * 2021-07-08 2021-09-10 金华洁灵家居用品有限公司 一种新型沐浴球结构及其加工方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3030719A (en) * 1959-08-11 1962-04-24 Enomoto Taiji Flower ribbon strip
US3256129A (en) * 1962-04-24 1966-06-14 Lawrence B Wallerstein Form holding ribbon construction
US3637455A (en) * 1969-01-17 1972-01-25 Minnesota Mining & Mfg Prefabricated bow forms
US3632464A (en) * 1970-03-26 1972-01-04 Cps Ind Inc Decorative bow
JPS6014726Y2 (ja) * 1980-05-16 1985-05-10 株式会社青山 造花形成用リボン
US4449652A (en) * 1983-01-05 1984-05-22 Coppins Timothy G Prefabricated bow forming machine

Also Published As

Publication number Publication date
AU1449783A (en) 1983-12-01
KR870000154B1 (ko) 1987-02-13
GB8313728D0 (en) 1983-06-22
HK42486A (en) 1986-06-13
EP0095646A1 (en) 1983-12-07
PH19824A (en) 1986-07-14
JPS58184522U (ja) 1983-12-08
JPH0213446Y2 (da) 1990-04-13
KR840004503A (ko) 1984-10-22
DE3360667D1 (en) 1985-10-03
ZA833699B (en) 1984-07-25
NZ204382A (en) 1985-08-16
DK158767C (da) 1990-12-24
CA1189699A (en) 1985-07-02
MY8600593A (en) 1986-12-31
GB2120605B (en) 1985-12-18
EP0095646B1 (en) 1985-08-28
AU540828B2 (en) 1984-12-06
GB2120605A (en) 1983-12-07
US4476168A (en) 1984-10-09
ATE15134T1 (de) 1985-09-15
DK238883D0 (da) 1983-05-27
DK238883A (da) 1983-11-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DK158767B (da) Baand til formning af en kunstig blomst
US3764453A (en) Thermoplastic film articles
KR920009285B1 (ko) 예비제조된 보우 폼(bow form)
US4045264A (en) Method of manufacturing plastic shells for drums
US3654017A (en) Process of making articles from films of thermoplastic material
US3143259A (en) Method of forming a decorative bow or preassembly therefor
US2639532A (en) Branched article and method of making same
US4812338A (en) Combination of artificial flower-forming ribbon and tack plate
US5236748A (en) Wrinkled paper flower decoration and method
EP0251470B1 (en) Prefabricated bow form for a pom bow
CA2021774C (en) Artificial-flower-forming ribbon
US3564612A (en) Chef's cap and method of making
GB2128936A (en) Bow or rosette forming ribbon
US5425200A (en) Gathered planting net
US1693948A (en) Umbrella rib and spreader structure and method of producing the same
US4767650A (en) Fabric roses and method for the production thereof
JPH0339507Y2 (da)
JPH052638Y2 (da)
JPH0339506Y2 (da)
SU818876A2 (ru) Способ таблетировани тканевыхпРЕССМАТЕРиАлОВ
GB2290263A (en) Artificial flower forming ribbon
JPH0236300A (ja) 表面に特殊な幾何学的効果を与えることを目的とする毛皮の製造方法、およびその方法により得られる毛皮
JPS6129531A (ja) 略三角形状の袋体の製造方法
JPS6337160B2 (da)
JPH056504B2 (da)

Legal Events

Date Code Title Description
PBP Patent lapsed