DK147371B - Apparat til elektrofiskeri - Google Patents

Apparat til elektrofiskeri Download PDF

Info

Publication number
DK147371B
DK147371B DK109170AA DK109170A DK147371B DK 147371 B DK147371 B DK 147371B DK 109170A A DK109170A A DK 109170AA DK 109170 A DK109170 A DK 109170A DK 147371 B DK147371 B DK 147371B
Authority
DK
Denmark
Prior art keywords
anode
electrodes
fish
cathodes
ship
Prior art date
Application number
DK109170AA
Other languages
English (en)
Other versions
DK147371C (da
Inventor
Georges Kurc
Original Assignee
Peches Maritime Inst Tech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Peches Maritime Inst Tech filed Critical Peches Maritime Inst Tech
Publication of DK147371B publication Critical patent/DK147371B/da
Application granted granted Critical
Publication of DK147371C publication Critical patent/DK147371C/da

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01KANIMAL HUSBANDRY; AVICULTURE; APICULTURE; PISCICULTURE; FISHING; REARING OR BREEDING ANIMALS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NEW BREEDS OF ANIMALS
    • A01K79/00Methods or means of catching fish in bulk not provided for in groups A01K69/00 - A01K77/00, e.g. fish pumps; Detection of fish; Whale fishery
    • A01K79/02Methods or means of catching fish in bulk not provided for in groups A01K69/00 - A01K77/00, e.g. fish pumps; Detection of fish; Whale fishery by electrocution

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Marine Sciences & Fisheries (AREA)
  • Animal Husbandry (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
  • Mechanical Means For Catching Fish (AREA)
  • Water Treatment By Electricity Or Magnetism (AREA)

Description

umi
Den foreliggende opfindelse angår et apparat til elek-trofiskeri og af den i indledningen til kravet angivne art.
I beskrivelsen til svensk patent nr. 159.478 er det beskrevet, hvorledes man ved hjælp af jævnstrømsimpulser med passende frekvenser og spænding kan påvirke nervesystemet på fisk, således at de tvinges til at svømme i retning mod den positive elektrode. Ved anoden findes et forholdsvis lille net til optagning af fiskene.
I beskrivelsen til USA-patent nr. 3.009.278 er det beskrevet, hvorledes man ved hjælp af en lyskilde kan tiltrække fisk til et felt mellem en anode og en katode. Efter en periode med aktiveret lyskilde tilføres én række spændingsimpulser til elektroderne, hvorved fiskene tvinges til at svømme mod anoden, hvor de suges ombord ved hjælp af en pumpe med et sugerør.
Fra beskrivelsen til USA patent nr. 2.163.282 kendes et apparat, hvor der på selve den som en tragt udformede positive elektrode er anbragt lysgivere, der udsender lys gennem tragtens åbning.
Ved det beskrevne arrangement er der ingen koordinering af retningen af lysudsendelsen og det elektriske felt.
Selvom principperne for elektrisk fiskeri er kendt, har man ikke kunnet anvende disse fangstmetoder i industriel målestok. Således har det indbyrdes samspil mellem lyskilden, der tiltrækker fiskene og det elektriske felt, der fører dem frem mod anoden, hvor de suges op, ikke været genstand for særlig opmærksomhed med det resultat, at udbyttet ved fiskeriet ikke har været tilstrækkelig attraktivt.
Formålet for den foreliggende opfindelse er at anvise et optimalt indbyrdes arrangement af apparatets dele, således at udbyttet ved fiskeriet forøges.
Dette formål opnås ifølge opfindelsen ved, at apparatet er ejendommeligt ved det i kravets kendetegnende del angivne.
Ved apparatet ifølge opfindelsen kombineres lysets optiske tiltrækning og den galvanotaksiske virkning på en sådan måde, at de fisk, som er blevet tiltrukket af lyset, bringes ud af det område, hvor de på grund af den stærke lysintensitet i nærheden af lysgiveren ikke lasngere tiltrækkes i nogen bestemt retning, ved hjælp af galvanotaksien. Samtidig gives det elektriske felt en sådan form, at feltstyrken kun varierer inden for forholdsvis snævre grasnser og i hvert tilfælde sådan, at det område, hvor feltstyrken bliver så stor, at fiskene eventuelt lammes, findes inden for det hydrodynamiske sugefelt. Ved at lyskilden placeres over planet for 2 147371 det elektriske felt, opnås der en virkning af lyset som minder om dagslyset. De tre måder, som bringer fiskene ind i sugerøret supplerer hinanden, idet de bringes til delvis at overlappe hinanden og derved mest økonomisk bliver i stand til at bringe fiskene ind i sugeledningens indløbsåbning.
Opfindelsen skal i det følgende beskrives nærmere under henvisning til tegningen, i hvilken fig. 1 viser i vandret projektion et system bestående af tre elektroder, med ækvipotentielle linier indtegnet, fig. 2 viser et skib i perspektiv med et apparat med elektro-.der af : samme geometriske fordeling som den, cter er vist på fig. 1, fig. 3 viser et skema over en impulsudsender ved en forsinkelseskreds og med bestemte parametre, fig. 4 viser skematisk monteringen af en el-producerende gruppe, hvis generator føder elektroderne med impulser, der har regulerbare parametre.
Ved hjælp af en eksperimentel model med tre elektroder, en anode 1 og to katoder 2 og 3, hvis overflader i hovedsagen er plane og parallelle, har man på fig. 1 tegnet en serie af ækvipotentielle linier. Tegningen er blevet begrænset til den lukkede flade 7, der er begrænset af elektroderne og de punkterede linier 5. Et isolerende stykke 6, anbragt på overfladen af anoden på den mod katoden 2 vendende side har til formål at foregive fiskepumpens sugerørsindgang. Rundt om denne indgang har man beregnet at anbringe nævnte anode 1, i hvilken der derfor til dette formål er anbragt en åbning.
Dette arrangement med tre elektroder omtrent anbragt ved spidserne af en ligebenet trekant tilvejebringer et forøget volumen for fiskezonen, hvis lukkede overflade 7 repræsenterer et snit gennem et horisontalt plan, der viser middelniveauet for nævnte elektroders nedsænkning.
I hele dette volumen får man et felt på over lo volt pr. meter, svarende til den taxiske tærskel, f.eks. et felt på 16,5 volt pr. meter under indvirkning af 35o volt impulser, der giver en maksimalstrøm på 435o ampere ved en modstand mellem elektroderne på 0,08 Ohm. Almindeligvis kan man benytte en generator, der er i stand til at levere impulser på 3oo til 4oo volt med en strømstyrke på 34oo til 46oo ampere, hvilket svarer til impedanser af en størrelsesorden på 0,08 til o,l5 Ohm, idet impedanserne afhænger af temperaturen og havvandets 147371 3 saltholdighed. Man bør især lægge mærke til den måde, hvorpå katoden 3 tillader en udbøjning af feltet, dvs. feltets kraftlinier, der er vinkelrette på de ækvipotentielle og ikke viste linier, hen mod skibets akse 8 på en sådan måde, at de bliver mere eller mindre afbøjet i en vinkel på 45° på denne; mens der ved aksen 8*s venstre yderkant, dvs. ved forenden af skibet, er blevet nedsænket en belysningskilde 9.
I fig. 2 er et skib lo forsynet med et apparat ifølge opfindelsen. Lyskilden 9 er ophængt og nedsænket fortil.
I tilfælde af, at man benytter en impulsgenerator, der har de ovenfor nævnte karakteristika, kan de to katoder 2 og 3 fordelagtigt placeres i en afstand af 5 til 6 meter fra anoden 1.
Ifølge en speciel udførelsesform, vist i fig. 2, er katoderne 2 og 3 placeret på begge sider af skibet lo, hvis akse danner en vinkel mindre end eller lig med 45° med den rette linie, der forbinder centrene i anoden 1 og katoden 2, idet geometrien svarer til fig. 1.
De tre elektroder nedsænkes ti.l et niveau, der er lavere en lyskilden 9's; differencen mellem nævnte niveauer er betegnet med 11.
Anoden 1 har tvær dimensioner i størrelsesordenen fra 1 til 2 meter, fordelagtigt fra 1,25 til l,5o m alt efter som afstanden mellem anoden og hver af katoderne er fra 7 til 5 meter. Denne anode må have en tilstrækkelig stivhed og omfatter en åbning,hvori røret 12, der er forbundet med fiskepumpen, udmunder. Denne åbning kan være centreret på anoden, men ifølge den foreliggende opfindelse er det fordelagtigt at denne åbning er forskudt mod anodens lavere del. Desuden er denne anode fordelagtigt konkav mod sugevolumenets side, der er fastlagt af elektroderne.
For at opnå en passende fordeling af det elektriske felt længere fra anoden, hvor det elektriske felt når den taxiske tærskel, er det fordelagtigt at benytte katoder af forskellige dimensioner. F.eks. er det, for en distance på 7 meter mellem katoderne og anoden og for en anode med en tværdimension på 1,25 m, fordelagtigt at fremstille o en af katoderne med en overflade på 5 m og den anden katode med en o overflade på 7 m . Katoderne 2 og 3 kan være stive eller endog være fremstillet af et gitter eller af metal væv, hvilket muliggør, at de kan oprulles og letter deres bortstuvning på skibet. En leder 13 forbinder anoden med den positive pol på impulsgeneratoren, medens ledere 14 og 15 henholdsvis forbinder katoderne 2 og 3 med nævnte generators negative pol. Elektroderne fremstilles i rustfrit stål eller i mate- 4 1473171 rialer, der ikke ruster i havvand, f.eks. messing eller bronze eller eventuelt grafitmetal.
På fig. 3 trækker skibets dieselmotor 16 ved hjælp af en aksel 17 en generator-ensretterenhed 18, der gennem filterspolen 19 giver en konstant strøm til en impulsgenerator 2o med en forsinkelseskreds. Et sådant kredsløb er afpasset til at afgive impulser af en bestemt frekvens og varighed, gennem impulstransformatoren 21, til udgangsklemskruerne, af hvilke man har forbundet lederne 13, der er forbundet til anoden 1, og henholdsvis lederne 14 og 15, der er forbundet med katoderne 2 og 3. Kendetegnene for et apparat, der er anbragt således, er bestemt til optimalt fiskeri af en type fisk ifølge de kendte parametre for de gældende impulser for nævnte type.
På fig. 4 trækker dieselmotoren 16 ved hjælp af akslen 17 en opgearing 22, hvis udgangsaksel 23 er koblet til en enhed, som består af en elektrisk generator og et statisk kredsløb, og som frembringer impulser med regulerbare parametre og til hvis udgangsklemmer man har forbundet elektrodernes fødetråde med passende polariteter.
I en sådan installation er diameteren af røret 12 af en størrelsesorden af 2o cm i en pumpe, der har en ydelse på i det mindste
O
3ooo m /h, med fordel trukket af en elektrisk motor.
Naturligvis er den foreliggende opfindelse ikke begrænset til o den beskrevne udførelsesform, den kan fremkomme i talrige variationer indenfor fagmandens virkefelt uden derfor at komme udenfor opfindelsens idé.
Især skal antallet, dimensionerne og den relative position af elektroderne være sådanne, at den optimale fordeling af det elektriske svingningsfelt altid opnås.
Således kan monteringen af elektroderne, der er anbragt på en sådan måde at de danner en ligesidet trekant udføres på mange forskellige måder. Man kan især ligeså godt anbringe en trekantet ramme til understøtning af elektroderne, forankret til agterenden af skibet ved hjælp af i og for sig kendte hejseapparater, fortrinsvis en kran eller en david.
Denne operationsmåde giver især den fordel, at man kan vælge en passende afstand mellem elektroderne uden at man er tvunget til at tage skibets størrelse i betragtning; en anden fordel er, at elektroderne udsættes for mindre kraftpåvirkninger end når de er fastgjort på selve skibet.
5 147571
Foruden de kendte impulsformer tillader udsenderen med variable parametre en variation i varigheden af impulserne på mellem o,2 og lo millisekunder samt en regulering af deres gentagelsesfrekvens mellem ca. o og 5o perioder i sekundet, således at der kan disponeres over alle de krævede udnyttelsesformer ved tilpasning til alle fiskeriomstændigheder og til fiskeri af forskellige slags havfisk.
Endelig er fordelen ved dette elektriske fiskeapparat, at det kun udsætter de største fisk for galvanotaxi og at det bevarer de mindste fisk, hvoraf de korteste kun er meget lidt følsomme overfor den lille forskel i potentiale, der er tilvejebragt mellem deres hovede og hale. En sådan fremgangsmåde for fiskeri er altså selektiv og tillader således, bedre end reglementerne med hensyn til fiskenettets maskevidde, bevarelse af de yngste klasser af fisk.
DK109170A 1969-03-06 1970-03-05 Apparat til elektrofiskeri DK147371C (da)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR6906150 1969-03-06
FR6906150A FR2036173A5 (da) 1969-03-06 1969-03-06

Publications (2)

Publication Number Publication Date
DK147371B true DK147371B (da) 1984-07-09
DK147371C DK147371C (da) 1985-01-02

Family

ID=9030157

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
DK109170A DK147371C (da) 1969-03-06 1970-03-05 Apparat til elektrofiskeri

Country Status (11)

Country Link
US (1) US3693276A (da)
JP (1) JPS5513706B1 (da)
BE (1) BE746870A (da)
CA (1) CA952578A (da)
DE (1) DE2010767C2 (da)
DK (1) DK147371C (da)
ES (1) ES377179A1 (da)
FR (1) FR2036173A5 (da)
GB (1) GB1300249A (da)
NL (1) NL165910C (da)
NO (1) NO130381B (da)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3015372A1 (de) * 1980-04-22 1982-01-28 Martin 4790 Paderborn Schatta Meereskraftwerk mit vorrichtungen zur schaffung und verarbeitung von nahrungsmitteln
US4417301A (en) * 1981-09-18 1983-11-22 Newman James L Method and apparatus for electric fish trawling
US5111379A (en) * 1989-12-06 1992-05-05 Coffelt Manufacturing, Inc. Electrofishing apparatus and method
US5214873A (en) * 1992-04-27 1993-06-01 Sharber Norman G Electrofishing pole
US5327854A (en) * 1992-07-31 1994-07-12 Smith-Root, Inc. Electric fish shocking devices using programmable output waveforms
US5417006A (en) * 1993-11-01 1995-05-23 Schettino; Renato F. Magnetic influence and control of living organisms
US6389735B1 (en) * 1999-03-03 2002-05-21 Steven P. Holt Method and apparatus for modifying the behavior of aquatic species with electrical fields
WO2003086849A1 (en) 2002-04-10 2003-10-23 Sram Corporation Bicycle gear indicator mechanism
DE10220453A1 (de) * 2002-05-07 2003-11-20 Boris Frentzel-Beyme Fanggerät
CA2600631C (en) * 2007-07-24 2012-12-11 Stan Orchard Electroshock wand for aquatic creatures
US20110277693A1 (en) * 2010-05-13 2011-11-17 John Parkin Systems and Methods to Control the Incursion of Fish into Seachests
CA2797738A1 (en) * 2011-12-02 2013-06-02 Kieran T. Smith Coupling elements of dissimilar galvanic potential to alter behavior of electro-sensitive organisms
CN102630619B (zh) * 2012-04-27 2013-07-17 三峡大学 黏性鱼卵杀伤装置
US9370194B2 (en) 2013-06-05 2016-06-21 Smith-Root, Inc. Method and apparatus for slaughtering of fish
US9596836B2 (en) 2013-07-12 2017-03-21 Smith Root, Inc. Apparatus and methods for the guidance of fish
US20230336921A1 (en) 2020-10-02 2023-10-19 Aisin Corporation Ultrasonic generator, transducer, and object detector

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2163282A (en) * 1937-03-10 1939-06-20 Hovden Knut Means for catching fish
US2789383A (en) * 1953-12-11 1957-04-23 Myron W Solter Electric trawling system
GB761100A (en) * 1954-04-20 1956-11-07 Herbert Peglow Systems for catching animals by means of electric impulses on land or in water
US3009278A (en) * 1958-08-19 1961-11-21 Dethloff Jurgen Electrical fishing method and apparatus
GB879313A (en) * 1960-05-09 1961-10-11 Smith Res And Dev Company Inc Improvements in electrical devices for catching fish
GB879312A (en) * 1960-05-09 1961-10-11 Smith Res And Dev Company Inc Improvements in electrical apparatus for catching fish

Also Published As

Publication number Publication date
CA952578A (en) 1974-08-06
NL165910C (nl) 1981-06-15
JPS5513706B1 (da) 1980-04-10
DK147371C (da) 1985-01-02
FR2036173A5 (da) 1970-12-24
NL7003075A (da) 1970-09-08
BE746870A (fr) 1970-08-17
NO130381B (da) 1974-08-26
US3693276A (en) 1972-09-26
GB1300249A (en) 1972-12-20
DE2010767C2 (de) 1983-04-14
NL165910B (nl) 1981-01-15
ES377179A1 (es) 1972-06-01
DE2010767A1 (de) 1970-10-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DK147371B (da) Apparat til elektrofiskeri
US4561426A (en) Magnetic biological device
US3683280A (en) Shark repelling device including pulse generator producing electrical field in water between widely spaced electrodes
US2757475A (en) Sound-producing fish and game lure
US3491474A (en) Electric trawl net
US2832168A (en) Method and apparatus for luring and catching fish
US2163282A (en) Means for catching fish
US20100242851A1 (en) Systems and Methods for Aquatic Electrified Barriers
US4970808A (en) Electro-acoustical fishing lure
US2808674A (en) Means for controlling the movements of fish
KR890013979A (ko) 낚시용 발광 유인미끼 및 이에 이용되는 배터리
US3110978A (en) Method of and apparatus for electrifying trawl net fishing waters with impulse current
EP4509169A3 (en) Pulsed electromagnetic field system
WO2021094764A1 (en) Shark deterrent device and method
US5903999A (en) Electrolysis fishing lure
US2903813A (en) Fishing implements
US3069797A (en) Method of and means for electroinfluencing living creatures
US3363356A (en) Means for electrifying the fishing waters between electro-fishing electrodes
KR101647282B1 (ko) 해양 취수관의 해양생물 부착방지장치
US3009278A (en) Electrical fishing method and apparatus
US2789383A (en) Electric trawling system
RU2728205C1 (ru) Устройство для защиты рыбы от попадания в водозабор.
EP0353199A2 (fr) Méthode pour le faisandage rapide des viandes d'animaux abattus
US2792659A (en) Direct current electro-fishing arrangement
US20060265932A1 (en) Electric voltage generating fishing lure

Legal Events

Date Code Title Description
PBP Patent lapsed