CZ9904585A3 - Způsob ošetřování odolnosti proti inzulínu sekretagogy růstového hormonu - Google Patents

Způsob ošetřování odolnosti proti inzulínu sekretagogy růstového hormonu Download PDF

Info

Publication number
CZ9904585A3
CZ9904585A3 CZ19994585A CZ458599A CZ9904585A3 CZ 9904585 A3 CZ9904585 A3 CZ 9904585A3 CZ 19994585 A CZ19994585 A CZ 19994585A CZ 458599 A CZ458599 A CZ 458599A CZ 9904585 A3 CZ9904585 A3 CZ 9904585A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
alkyl
group
carbon atoms
optionally substituted
oxo
Prior art date
Application number
CZ19994585A
Other languages
English (en)
Inventor
Philip Albert Carpino
Charles Kwok-Fung Chiu
Bruce Alen Lefker
Lydia Codetta Pan
Judith Lee Treadway
Michael Paul Zawistoski
Original Assignee
Pfizer Products Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pfizer Products Inc. filed Critical Pfizer Products Inc.
Priority to CZ19994585A priority Critical patent/CZ9904585A3/cs
Publication of CZ9904585A3 publication Critical patent/CZ9904585A3/cs

Links

Abstract

Sloučenina obecného vzorce I, nebo její stereoizomemí směsi, diastereomery obohacených, diastereomemě čistých, enantiomery obohacených nebo enanciomemě čistých izomerů nebo její farmaceuticky přijatelné soli a prodrogy. Sloučeniny obecného vzorce I jsou sekretagogy růstového hormonu a jako takové zvyšují hladinu endogenního růstového hormonu. Meziprodukty, které jsou užitečné pro přípravu sloučeniny obecného vzorce I a způsoby pro přípravu těchto meziproduktů. Použití sloučeniny obecného vzorce I při léčení diabetů a stavu odolnosti vůči insulinu.

Description

Způsob ošetřování odolnosti proti inzulínu sekretagogy růstového hormonu
Oblast techniky
Vynález se týká ošetřování odolnosti proti inzulínu sekretagogy růstového hormonu.
Dosavadní stav techniky
Růstový hormon, který je sekretován hypofýzou, stimuluje růst všech tkání v těle, které jsou schopny růstu. Kromě toho je známo, že růstový hormon má následující základní účinky na metabolické procesy v těle:
1. na zvýšenou rychlost syntesy proteinů v podstatě všech buněk v těle,
2. na sní ženou rychlost využití glycidů v buňkách těla a
3. na zvýšenou mobilizaci volných mastných kyselin a na využití aninokyselin pro energii.
Deficit růstového hormonu způsobuje různé medicínské poruchy. U dětí způsobuje trpasličí vzrůst. U dospělých důsledky získané deficience růstového faktoru zahrnují hluboké snížení beztukové hmoty těla a průvodní nárůst celkového tuku v těle, zejména v oblasti trupu. Snížená hmota kosterního a srdečního svalstva a pevnosti svalstva vede k výzmnému snížení výkonnosti. Snižuje se také hustota kostí. Ukázalo se, že podávání exogenního růstového hormonu obrací mnohé metabolické změny. Průvodními přednostmi terapie je snižování LDL cholesterolu a zlepšení psychické pohody.
V případech, kdy jsou žádoucí zvýšené hladiny růstového hormonu, byl problém obecně vyřešen poskytováním exogenního • · ···· ·· ···· ·· ·· • · * ·· · ····
růstového hormonu nebo podáváním činidla, které stimuluje produkci a/nebo uvolňování růsového hormonu. V každém případě vyžadovala peptidylová povaha sloučeniny, aby byla podávána injekčně. Zpočátku byla zrojem růstového hormonu hypofýza mrtvol určených k pitvě. Výsledkem byl drahý produkt doprovázený rizikem, že choroba související s hypofýzou, by mohla být přenesena do příjemce růstového hormonu (například Jacob-Creutzfeldova nemoc). V poslední době se stal dostupným rekombinantní růstový hormon, který, i když už nepřináší riziko přenosu nemocí, je stále velmi drahým produktem, který se musí podávat injekčně nebo nosním sprejem.
Většina deficitu růstového hormonu je způsobována poruchami jeho uvolňování, nikoli primární vadou syntesy růstového hormonu hypofýzou. Proto je alternativní strategií k normalizování hladin séra růstového hormonu stimulace jeho uvolňování z předního laloku hypofýzy. Zvýšení sekrece růstového hormonu lze dosáhnout stimulací nebo inhibici různých neurotransmiterových systémů v mozku a v hypothalamu. Výsledkem je, že se sleduje vývoj syntetických činidel, uvolňujících růstový hormon, ke stimulaci sekrece růstového hormonu hypofýzou, což může mít četné přednosti oproti nákladné a nepohodlné terapii náhrady růstového hormonu. Působením po fyziologicky regulačních drahách by většina žádoucích činidel stimulovala pulsativní sekreci růstového hormonu a nadměrným úrovním růstového hormonu, které souvisely s nežádoucími vedlejšími účinky exogenního podávání růstového hormonu, by se'zabráněnilo pomocí intaktních negativních smyček zpětné vazby.
K fyziologickým a farmakologickým stimulátorům sekrece růstového hormonu patří arginin, L-3,4-dihydroxyfeny1alanin (L-DOPA), glukagon, vasopressin a inzulínem vyvolaná hypoglycemie, stejně jako činnosti jako spánek a cvičení nepřímo působí na uvolňování růstového hormonu z hypofýzy, působením určitým způsobem na hypothalamus snad bud ke snížení sekrece so-
- 3 - • · · · · · • · · • * t • · « • · · · · · *» · · • · · · · * · • ·· · · · * · »· · · ·· · ·
matost at i nu nebo ke zvýšení sekrece známého sekret agogového
uvolňovacího faktoru (GHRF) růstového hormonu nebo působeném
neznámého endogenního hormonu , uvolňujícho růstový hormon nebo
všech těchto faktorů.
Byly vyvinuty jiné sloučeniny, které stimulují uvolňování endogenního růstového hormonu, jako analogové peptidylové sloučeniny související s GRF nebo peptidy podle amerického patentového spisu číslo 4 411 890. Tyto peptidy, i když jsou menší než růstové hormony, jsou přesto citlivé na různé proteázy. Podobně jako u většiny peptidů, je jejich potenciál pro orální biologickou dostupnost nízký. Patentový spis číslo WO 94/13696 popisuje určité spiropiperidiny a homology, které podprují uvolňování růstového hormonu.
Sloučeniny podle patentového spisu číslo WO 94/11012 a WO 94/13696 se hodí k léčení osteoporózy v kombinaci s parathyroidním hormonem nebo s bisfosfonátem.
Vynález se také týká způsobu léčení stavů resistantních k inzulínu, jako je na inzulínu nezávislá diabetes mellitus (NIDDM) a snížené glycemické ovládání spojené s obezitou a se stárnutím u savců, kteří to potřebují, který spočívá v podávání uvedeným savcům účinného množství sloučeniny dále definovaného obecného vzorce I nebo její farmaceuticky přijatelné soli
Vynález je zaměřen na použití sekretagogů obzvláště peptidů (GHRP) uvolňujících růstový hormon nebo nimetika GHRP dále definovaného obecného vzorce I, ke zlepšení glykemického řízení. Od činidel, která zvyšují hladinu růstového hormonuse neočekává tento účinek, nebot se obecně má zato, že růstový hormon je v lidech a zvířatech diabetogenní. U akromegaliků je využití glukózy a potlačení produkce hepatické glukózy oslabeno (I. Hansen a kol., Am. J. Physiol. 250: E269, 1986). 1) této choroby nadbytku růstového hormonu bylo škodlivé hospoda• * • · · · ření s glukózou a hyper inzulinemie odvráceno chirurgií hypofýzy nebo chemoterapií, která snížila hladinu růstového hormonu (S.R. Levin a kol., J. Med. 57, str. 526, 1974; C.M. Feek a kol., J. Clin. Endocrinol. 22, str. 532, 1981). Kromě toho podávání růstového hormonu starším jedincům vyvolávalo hyperglykemii, nesnášení glukózy a hyperinzulinemii (J.F. Aloia a kol. J. Clin. Endocrinol. Metab. 43, str. 992, 1976; Binnerts a kol., J. Clin. Endocrinol. Metab. 67, str. 1312, 1988; R. Mat— cus a kol., J. Clin. Endocrinol. Metab. 70, str. 519, 1990). Proto je terapie růstového hormonu kontraindikat ivní pro jedince s cukrovkou nebo pro jedince s nebezpečím cukrovky.
Obezita je hlavním rizikovým faktorem u diabetiků a velký podíl pacientů NIDDM je obézních. Oba stavy se vyznačují zvýšenou hladinou cirkulujícího inzulinu a potlačenou hladinou růstového hormonu. Léčení růstovým dostatkem růstového 1, str. 1221, 1989), obézních žen (B, Physiol. 266, E211,
Horm. Res. 36 (suppl.1), str, netučného těla, hepatické a hormonem dospělých s nehormonu (J.O.L. Jorgensen a kol., Lancet Richelsen a kol., Am. J.
1994) a straších mužů (D. Rudman a kol., 73, 1991) se projevilo zvýšením svalové hmoty při snižování hmoty tuku. Jeví se tedy terapie obezity růstovým hormonem jako atraktivní s výjimkou diabetogenních účinků růstového hormonu.
Alternativou exogenního podávání růstového hormonu je terapie, která stimuluje endogenní sekreci růstového hormonu. Ukázalo se, že pacienti a starší jedinci sintaktní hypofýzou a nedostatkem růstového hormonu mají podstatnou hypofyzní reserva růstového hormonu, takže snížené hladiny séra růstového hormonu jsou způsobeny hyposekrecí.
Hyposekrece růstového hormonu v některých klinických stavech (obezita, stárnutí, potlačení glukokortikoidu) je poměrně odolná vůči stimulaci GHRH (B.J. Gertz a kol., J. Clin. Endocrinol. Metab. 79, str.745, 1994; E. Arvat a kol., J. Clin.
• · · · * · · ···« «·· »· · · * · « * · ··
Endocrinol. Metab. 79, str. 1440, 1994; M. Maccario a kol., Metabolism 44, str.134, 1995). Na rozdíl od toho podávání GHRP nebo kombinované podávání GHRH a GHRP může u těchto pacientů vyvolat robustní odezvu růstového hormonu (J.A. Aloi a kol., J. Clin. Endocrinol. Metab. 79, str.943, 1994). Studie jednotlivývch dávek GHRP ukázaly chybějící akutní účinek na oběh inzulínu nebo na hladinu glukózy. Inzulín a glukóza nebyly obecně sledovány v chronických studiích s výjimkou dokládání neexistence nepříznivých změn (T. Jacks a kol., J.Endokrinol. 143, str. 399, 1993).
Až dosud nebylo použití GHRP nebo mimetik GHRP ke zlepšení glykemické regulace specificky zkoumáno. Způsob léčení odolnosti proti inzulínu u savců, spočívající v podávání sloučenin obecného vzorce I, se provádí přednostně u pacientů, kteří mají funkční osu hypothalamu a hypofýzy schopnou sekreční odezvy růstového hormonu na GHRP a kteří jsou diabetiky (typu I nebo typu II) nebo jsou odolní proti inzulínu nebo kteří vykazují zhoršenou snášenlivost glukózy.
Vynález se týká také způsobů léčení nebo prevence kongestivní srdeční poruchy, obezity a ochabnutí spojeného se stárnutím u savců, kteří to potřebují, přičemž toto léčení spočívá v podávání uvedeným savcům současně, postupně nebo v jakémkoli pořadí nebo jako kombinace funkčního somatostati nového antagonistu, jako je a-2 adrenergický agonist, například clonidin, xylazin nebo medetomidin a sloučeniny dále’popsaného obecného vzorce I. Vynález se týká také způsobu urychleného srůstání zlomených kostí a hojení ran, zmírňování katabolické proteinové odezvy po hlavní operaci a snižování sešlosti a ztráty proteinů způsobované chronickými nemocemi u savců, kteří to potřebují, který spočívá v podávání uvedeným savcům současně, postupně nebo v jakémkoli pořadí nebo jako kombinace funkčního somatostati nového antagonistu, jako je a-2 adrenergický agonist, například clonidin, xylazin nebo medetomidin a sloučeni« « • · · · ny dále popsaného obecného vzorce I. Clonidin je popsán v americkém patentovém spise číslo 3 202 660, xylazin je popsán v americkém patentovém spise číslo 3 235 550 a medetomidin je popsán v americkém patentovém spise číslo 4 544 664. Ukázalo se, že a-2 adregenické agonisty způsobují uvolňování endogenního růstového hormonu u lidí a u králíků (Cella a kol., Life Sciences 34, str. 447 až 454, 1984; J.Hampshire, N. Altszuler, American Journal of Veterinary Reseach 42:6, str. 1073 až 1076 1981; Valcavi a kol., Clinical Endocrinology 29, str. 309 až 316, 1988; Morrison a kol., American Journal of Veterinary Reseach 51:1, str.65 až 70, 1990) a společné podávání a-2 adrenergických agonistů s faktorem uvolňujícím růstový hormon obnovuje sekreci vadného růstového hormonu u starších psů (Arce a kol., Brain Research 537, str. 359 až 362, 1990; Cella a kol., Neuroendocrinology 57, str. 432 až 438, 1993).
Vynález se týká také dále popsaného způsobu přípravy sloučeniny obecného vzorce Z v podobě L-vinanu
Vynález se týká také způsobu přípravy některých dále uvedených meziproduktů, které se hodí pro přípravu součenin obecného vzorce Z.
Sloučeniny obecného vzorce I, použité podle vynálezu, a sloučenina obecného vzorce Z se uvádějí v související autorově přihlášce vynálezu číslo PCT/IB 96/01353 (podané 4. prosince • · • ·
1996) jako sloučeniny působící jako sekretagogy růstového hormonu a zvyšující hladinu endogenního růstového hormonu.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je způsob ošetřování savců, vyznáe u 3 i c í se t í m , že se podává savcům účinné množství sloučeniny obecného vzorce I
O X4
R3
(CH2) ,(CH2)n 'N' .R7
C C N il o
(I)
R4 kde znamená e 0 nebo 1, n a w na sobě nezávisle 0, 1 nebo 2, přičemž však n a w nemohou současně znamenat nulu,
Y atom kyslíku nebo síry,
R1 atom vodíku, kyanoskupinu,
-(CHzJqNÍX^CCOJX6, -(CHzíqNCX^CCOXCHzVA1.
-(CH2)qN(X6)SO2(CH2),-A1,-(CH2)qN(X6)SO2X6, -(CH^NÍX^CíOJNíX^fCH^-A1, -(CH^NPOCÍOJNíX6)^6), -(CH2)qC(O)N(X6)(X6). -(0^),0(0)^(0¾).^1, -(CH2),C(O)OXS, -(CH2)qC(O)O(CH2)rA1, -(CH2)qOX6, -(CH2)qOC(O)X5, -(CHáqOC^ÍCHaJrA1. -(0^),00(0)^(0¾)^1. -(0^,00(0)1^5)^5). -(CH2),C(0)X6. -(CH2),C(O)(CH2)rA1. -(ΟΗ^,Ν^Ο^ΟΧ6,
-(CH2)qN(X6)SO2N(X6)(X6). -(CH2),S(O)mX6, -(CH2),S(O)m(CH2)rA1. -(CrC»)alkyl, -(CH2)rA1, -(CH2)q-(C3-C7)cy\Joalkyl. -(CH2),-Y1-(CrC6)alkyl. -(0^,-^-(0¾).^ ; -(CH2),-Y1-(CH2)r(O3-C7)cykloalkyl;
— 8 — ... . ·
R2 přičemž alkylové a cykloalkylové podíly skupiny R1 jsou popřípadě substituovány skupinou alkylovou s 1 až 4 atomy uhlíku, hydroxylovou, alkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, skupinou karboxylovou, -CONH2, -S(O)malkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, -CO2alky1esterovou s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém podílu, 1H-tetrazol-5ylovou nebo jedním, dvěma nebo třemi atomy fluoru,
Y1 znamená atom kyslíku, skupinu -S(0)m-, -C(O)NX6-, -CH=CH-, -C=C-, -N(X6)C(O)-, -C(O)NX6-, -C(0)0-, -OC(O)N(X6)- nebo -0C(0)-, q 0,1,2,3 nebo 4, t 0,1,2 nebo 3, přičemž (CH2 )q a (CH2)t podíly jsou popřípadě substituovanány skupinou hydroxylovou, alkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, skupinou karboxy1ovou, skupinou -CONH2, —S(0)malkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, -CO2alkylesterovou s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém podílu, 1H-tetrazol-5-ylovou, jedním, dvěma nebo třemi atomy fluoru a jednou nebo dvěma alkýlovými skupinami s 1 až 4 atomy uhlí ku, atom vodíku, skupinu alkylovou s 1 až 8 atomy uhlíku, alkylcykloalkylovou s 0 až 3 atomy uhlíku v alkylovém podílu a se 3 až 8 atomy uhlíku v cykloalkýlovém podílu, skupinu alkylA1 s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém podílu, nebo skupinu A1, přičemž alkylové a cykloalkylové podíly ve významu symbolu R2 jsou popřípadě substituovanány skupinou hydroxylovou, skupinou -C(O)OX6, -C(O)N(X6)(X6 ), -N(X6)(X6), —S(0)m al kyl ovou s 1 až 6 atomy uhlíku, -C(0)A1, -C(O)(X6), trif1uormethylovou, kyanoskupinou nebo jedním, dvěma nebo třemi atomy ha* · • · · · • · * « « «··« ··· • · * · · · · ·· · · logenu,
R3 skupinu A1, alkylovou s 1 až 10 atomy uhlíku, skupinu alkylA1 s 1 až 6 atomy uhlíku v alkylovém podílu, skupinu alkylcykloalkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku v alkylovém podílu a se 7 až 8 atomy uhlíku v cykloalkylovém podílu, skupinu alkyl-X1-alkylovou s 1 až 5 atomy uhlíku v každém alkylovém podílu, skupinu alkyl-X1-alkyl-A1 s 1 až 5 atomy uhlíku v prvním alkylovém podílu a s 0 až 5 atomy uhlíku ve druhém alkylovém podílu nebo skupinu alkyl-X1-alkylcykloalkylovou s 1 až 5 atomy uhlíku v každém alkylovém podílu a se 3 až 7 atomy uhlíku v cykloalkylovém podílu, přičemž alkylové podíly ve skupinách symbolu R3 jsou popřípadě substituovány skupinou —S(0)malkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku,
-C(0)0X3, jedním, dvěma, třemi, čtyřmi nebo pěti atomy halogenu nebo jednou, dvěma nebo třemi skupinami OX3,
X1 znamená -0-, -S(0)m-, -N(X2)C(O)-, -C(O)N(X2),
-0C(0)-, -C(0)0-, -CX2=CX2-, -N(X2)C(0)0-, -OC(O)N(X2) nebo -C=CR4 atom vodíku, skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku nebo cykloalkylovou se 3 až 7 atomy uhlíku, nebo R4 spolu s R3 a s atomem uhlíku, na který jsou vázány, vytvářejí skupinu cykloalkylovou s 5 až 7 atomy uhlíku, cykloalkenylovou s 5 až 7 atomy uhlíku, částečně nebo plně nasycený čtyřčlenný až osmičlenný kruh s jedním až čtyřmi heteroatomy na sobě nezávisle volenými ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku, nebo bicyklický systém tvořený částečně nebo plně nasyceným pětičlenným nebo šestilenným kruhem kondenzovaným na částečně nasycený, plně nenasycený nebo plně nasycený pětičlenný nebo šestičlenný kruh, obsahující popřípadě jeden až čtyři heteroatomy na sobě nezávisle volené ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku,
X4 atom vodíku, skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku nebo X4 spolu s R4 a s atomem dusíku, na který je X4 vázán a s atomem uhlíku, na který je R4 vázán, tvoří pětičlenný až sedmičlenný kruh,
R6 vazbu nebo skupinu vzorce
(CHáa (CHáb kde znamená a a b na sobě nezávisle 0, 1, 2 nebo 3,
X5 a X5a na sobě nezávisle skupinu ze souboru zahrnujícího atom vodíku, skupinu trif1uormethylovou, A1 a popřípadě substituovanou skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, přičemž popřípadě substituovaná skupina alkylová s 1 až 6 atomy uhlíku ve významu symbolu X5 a X5a má substituent volený ze souboru zahrnujícího skupinu A1, ΟΧ2, S(0)malkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku, -C(O)OX2, cykloalkylovou se 3 až 7 atomy uhlíku, -N(X2)(X2) a -C(0)N(X2)(X2), nebo atom uhlíku nesoucí skupinu X5 a X5a vytváří jeden nebo dva alkylenové můstky s atomem dusíku nesoucím skupiny symbolu R7 a R8 , přičemž každý alkylenový můstek obsahuje 1 až 5 atomů uhlíku, za podmínky, že v případě, že jeden alkylenový můstek je tvořen X5 nebo X5a, avšak nikoliv oba nemohou být na atomu uhlíku a R7 nebo R8 nikoliv však obě tyto skupiny jsou na atomu dusíku a za další podmínky, že v případě existence dvou alkylenových můstků, nemohou být X5 a X5a na atomu uhlíku a R7 a R8 nemohou být na atomu dusíku, nebo X5 dohromady s X5a a s ato• « · · « · mem uhlíku, na který jsou vázány, vytvářejí částečně nebo plně nasycený tříčlenný až sedmičlenný kruh nebo částečně nebo plně nasycený čtyřčlenný až osmičlenný kruh s jedním až čtyřmi heteroatomy na sobě nezávisle volenými ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusí ku, nebo X5 dohromady s X5a a s atomem uhlíku, na který jsou vázány, vytvářejí bicyklický systém tvořený částečně nebo plně nasyceným pětičlenným nebo šestilenným kruhem obsahujícím popřípadě jeden nebo dva heteroatomy na sobě nezávisle volené ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku, kondenzovaný s částečně nebo s plně nasyceným pětičlenným nebo šestilenným kruhem obsahujícím popřípadě jeden až čtyři heteroatomy na sobě nezávisle volené ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku,
Z1 vazbu, atom kyslíku nebo skupinu N-X2 za podmínky, že v případě, kdy a a b znamenají oba nulu, pak Z1 neznamená skupinu N-X2 nebo atom kyslíku,
R7 a R8 na sobě nezávisle atom vodíku nebo popřípadě substituovanou skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, přičemž popřípadě substituovaná skupina alkylová s 1 až 6 atomy uhlíku ve významu symbolu R7 a R8 má substituent volený na sobě nezávisle ze souborů zahrnujícího skupinu A1, -C(O)O-alkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku, —S(O)malkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku, jeden až 5 atomů halogenu, jednu až tři hydroxylové skupiny, jednu až tři skupiny -O-C(O)alkýlové s 1 až 10 atomy uhlíku a jednu až 3 alkoxyskupiny s 1 až 6 atomy uhlíku nebo
R7 a R8 spolu dohromady vytváření skupinu -(CH2)r-L-(CH2)r-, kde znamená L skupinu C(X2)(X2), S(0)m nebo N(X2), • · • · fc ···· ···
I · · ·· * · ·· ··
A1 vždy na sobě nezávisle skupinu cykloalkenylovou s 5 až 7 atomy uhlíku, fenylovou nebo částečně nasycený, plně nasycený nebo plně nenasycený čtyřčlenný až osmičlenný kruh popřípadě s jedním až čtyřmi heteroatomy na sobě nezávisle volenými ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku, a bicyklický systém tvořený částečně nebo plně nasyceným nebo plně nenasyceným pětičlenným nebo šestilenným kruhem obsahujícím popřípadě jeden až čtyři heteroatomy na sobě nezávisle volené ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku, kondenzovaný s částečně nebo s plně nasyceným nebo s plně nenasyceným pětičlenným nebo šestilenným kruhem obsahujícím popřípadě jeden až čtyři heteroatomy na sobě nezávisle volené ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku, přičemž A1 je vždy na sobě nezávisle popřípadě substituován na jednom nebo na obou kruzích v případě, že A1 znamená bicyklický systém, s až třemi substituenty volenými na sobě nezávisle ze souboru zahrnujícího atom fluoru, chloru, bromu a jodu, skupinu OCF3, OCF2H, CFs, CH3, OCH3, -ΟΧ6, -C(0)N(X6)(X6), -C(O)OX6, karbonylový kyslík, skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, nitroskupinu, kyanoskupinu, skupinu benzylovou, —S(O)m al kyl ovou s 1 až 6 atomy uhlíku, 1 H-t et razol-5-* ylovou, fenylovou, fenoxyskupinu, feny1alkyloxyskupinu, skupinu halogenfenylovou, methylendioxyskupinu, skupinu -N(X6)(X6), -N(X6)C(O)(X6), -SO2 N(X6 ) (X6 ),
-N(X6 )SO2-fenyl ovou , -N(X6)SO2X6, -CONX1 1 X1 2 ,
-SO2NX11X12, -NX6SO2X1z, -NX6CONX1 1 X’2 , -NX6SO2 NX1 1 X1 2 , -NX6C(O)X12, imidazolylovou, thiazolylovou a tetrazolylovou za podmínky, že pokud A1 je popřípadě substituován methylendioxyskupinou, může být substituován toliko jednou methylendioxyskupinou, přičemž znamená X11 atom vodíku nebo popřípadě substituovanou skupinu _ -j 3 __ ··· ··· «··· ··· · · · · ···· • · · ·· · · Λ · « · alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, přičemž popřípadě substituovaná skupina alkylová s 1 až 6 atomy uhlíku ve významu symbolu R11 má substituent volený ze souboru zahrnujícího skupinu fenylovou, fenoxyskupi nu, al koxykarbonylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku v alkoxypodílu, skupinu S(O)malkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, jeden až pět atomů halogenu, jednu až tři hydroxylové skupiny, jednu až tři alkanoy1oxyskupiny s 1 až 10 atomy uhlíku a jednu až tři alkoxyskupiny s 1 až 6 atomy uhli ku,
X12 atom vodíku, skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, fenylovou, thiazolylovou, i midazoly1ovou, furylovou nebo thienylovou za podmínky, že v případě, kdy X12 neznamená atom vodíku, je skupina X12 popřípadě substituována jedním až třemi substituenty na sobě nezávisle volenými ze souboru zahrnujícího atom chloru, fluoru, skupinu CH3, OCH3, OCF3 a CF3 nebo
X1 1 a X1 2 spolu dohromady vytvářejí skupinu
-(CHz )r-L1 -(CHz )r-, kde znamená L1 skupinu C(X2)(X2), 0, S(0)m nebo N(X2), r vždy na sobě nezávisle 1, 2 nebo 3,
X2 na sobě nezávisle atom vodíku, popřípadě substituovanou skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku nebo popřípadě substituovanou skupinu cykloalkýlovou se 3 až 7 atomy uhlíku, přičemž popřípadě substituovaná skupina alkylová s 1 až 6 atomy uhlíku a popřípadě substituovaná skupina cyk1oalkylová se 3 až 7 atomy uhlíku ve významu symbolu X2 má substituent volený ze souboru zahrnujícího skupinu -S(0)malkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, -C(O)OX3, jeden až pět atomů halogenu a • · · * · · • · · · · · • · · · jednu až tri skupiny ΟΧ3 ,
X3 vždy na sobě nezávisle atom vodíku nebo skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku,
X6 na sobě nezávisle atom vodíku, popřípadě substituovanou skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, skupinu halogenalkylovou se 2 až 6 atomy uhlíku, popřípadě substituovanou skupinu cykloalkylovou se 3 až 7 atomy uhlíku, halogencykloalkýlovou se 3 až 7 atomy uhlíku, přičemž popřípadě substituovaná skupina alkylová s 1 až 6 atomy uhlíku a popřípadě substituovaná skupina cykloalkylová se 3 až 7 atomy uhlíku ve významu symbolu X6 má jeden nebo dva substituenty volené na sobě nezávisle ze souboru zahrnujícího skupinu alkylovou s 1 až 4 atomy uhlíku, hydroxylovou, alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, skupinu karboxylovou, -CONH2, -S(O)malkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku, karboxy1átalkylesterovou s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém podílu a 1H-tetrazol-5-y1ovou, nebo v případě dvou skupin symbolu X6 na jednom atomu a oba X6 znamenají na sobě nezávisle skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, jsou popřípadě obě alkylové skupiny s 1 až 6 atomy uhlíku spojeny a spolu s atomem, na který jsou obě skupiny X6 vázány, vytvářejí čtyřčlenný až devítičlenný kruh obsahující popřípadě atom kyslíku, síry nebo skupinu NX7 ,
X7 atom vodíku nebo alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, popřípadě substituovanou hydroxylovou skupinou a m vždy na sobě nezávisle 0, 1 nebo 2, za podmínky, že X6 a X12 nemohou znamenat atom vodíku, jestliže jsou vázány na C(0) nebo SO2 ve formě skupiny C(0)X®, C(0)X12, SO2X6 nebo SOaX'2 a jestliže R6 znamená vazbu, pak L znamená N(X2 ) a každé • ♦ · · • · · · • · r ve skupině symbolu (CH2)r-L-(CH2)r znamená na sobě nezávisle 2 nebo 3, nebo její stereoizomerní směsi, diastereomery obohacených, dia stereomerně čistých, enantimery obohacených nebo enanciomerně čistých izomerů nebo jejích farmaceuticky přijatelných solí a prodrog.
Vynález se také týká způsobu ošetřování inzulínové rezistence savců, přičemž se podávají savcům účinná množství shora def i nované sloučeniny obecného vzorce I, nebo její st ereoi zomerní směsi, diastereomery obohacené, diastereomerně čisté, enantiomery obohacené nebo enanciomerně čisté izomery nebo fai— maceuticky přijatelné soli a prodrogy.
Podle výhodného provedení se ošetřují stavy spojené s inzulínovou resistencí typu I diabetes, typu II diabetes, hypei— glykemie, zhoršené snášenlivosti glukózy nebo proti inzulínu resistentní syndrom nebo stav.
Podle jiného výhodného provedení se ošetřují stavy spojené s inzulínovou resistencí související s obezitou anebo se stářím.
S výhodou se podle vynálezu používají sloučeniny obecného vzorce I
kde znamená
R1 skupinu -CH2-fenylovou, R2 skupinu methylovou a R3 skupinu -(CH2)3 —feny1ovou,
R1 skupinu -CH2-fenylovou, R2 skupinu methylovou a R3 skupinu 3-indolyl-CH2~,
R1 skupinu -CH2-fenylovou, R2 skupinu ethylovou a R3 skupinu 3-indolyl-CH2-,
R1 skupinu -CH2-4-f1uorfenylovou, R2 skupinu methylovou a R3 skupinu 3-indolyl-CH2-,
R1 skupinu -CH2-feny1ovou, R2 skupinu methylovou a R3 skupinu -CH2-O-CH2-fenylovou,
R1 skupinu -CH2-feny1ovou, R2 skupinu ethylovou a R3 skupinu -CH2-0-CH2-fenylovou,
R1 skupinu -CH2-feny1ovou, R2 skupinu -CH2CF3 a R3 skupinu -CH2-O-CH2-fenylovou,
R1 skupinu -CH2-4-f1uorfenylovou, R2 skupinu methylovou a R3 skupinu -CH2-0-CH2-feny1ovou,
R1 skupinu -CH2-feny1ovou, R2 skupinu terc.-butylovou a R3 skupinu -CH2-0-CH2-fenylovou nebo
R1 skupinu -CH2-fenylovou, R2 skupinu methylovou a R3 skupinu -CH2-O-CH2 —3,4—difluorfenylovou, nebo jejich stereoizomerní směsi, diastereomery obohacené, diastereomerně čisté, enantimery obohacené nebo enanciomerně čisté izomery nebo jejich farmaceuticky přijatelné soli a prodrogy.
Podle jiného výhodného provedení způsobu podle vynálezu se používají sloučeniny obecného vzorce I
kde znamená
R2 skupinu methylovou, A1 skupinu 2-pyridylovou a R3 skupinu CH2-0-CH2-fenylovou,
R2 skupinu CH2CF3 A1 skupinu 2-pyridylovou a R3 skupinu • · * * 4
Μ · · · ·
9 9 9
- 17 CH2-0-CH2-3-chlořfenylovou,
R2 skupinu CH2CF3 A1 skupinu 2-pyridylovou a R3 skupinu CH2-0-CH2-4-chlorfeny1ovou,
R2 skupinu CH2CF3 A1 skupinu 2-pyridylovou a R3 skupinu CH2-O-CH2-2,4-di chlorfeny1ovou,
R2 skupinu CH2CF3 A1 skupinu 2-pyridylovou a R3 skupinu CH2-O-CH2-3-ch1 ort hi ofenovou nebo
R2 skupinu CH2CF3 A1 skupinu 2-pyridylovou a R3 skupinu CH2-O-CH2-2,4-di f1uorfenylovou nebo jejich stereoizomerní směsi, diastereomery obohacené, diastereomerně čisté, enantimery obohacené nebo enanciomerně čisté izomery nebo jejich farmaceuticky přijatelné soli a prodrogy.
Podle ještě dalšího výhodného provedení způsobu podle vynálezu jsou používanými sloučeninami obecného vzorce I nebo jejich stereoizomerní směsí, diastereomery obohacenými, diastereomerně čistými, enantimery obohacenými nebo enanciomerně čistými izomery nebo jejich farmaceuticky přijatelnými solemi a prodrogami 3a(R,S),1R diastereomerní směs, 3a(R),1(R) diastereomer nebo 3a(S),1(R) diastereomer sloučeniny vybrané ze souboru zahrnujícího
2-ami no-N-[1-(3a-benzyl-2-methyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydro-pyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-karbony1-4-fenylbut yl]i sobut yrami d, 2-ami no-N-[2-(3a-benzyl-2-methy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydro-pyrazolo[4,3-c]pyridin-5-y1)-1-(1H-i ndol —3-ylmet hyl)-2-oxo-ethy1]i sobutyrami d,
2-ami no-N-[2-(3a-benzyl-2-ethy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydro-pyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-yl)-1-(1H-indol-3-ylmet hyl)-2-oxo-et hy 1 ] i sobutyrami d,
2-ami no-N-[2-[3a-(4-f1uorbenzyl-2-methyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridi n-5-yl]-1-(1H-i ndol-3-ylmethyl )-2-oxoethyl]isobutyramid,
2-ami no-N-[2-(3a-benzyl-2-methyl-3-ΟΧΟ-2,3,3a,4,6,7-hexahydro« · « « · « • · « « « · • ·
-pyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl]-1-benzyloxymethyl-2-oxoet hyl]-i sobutyrami d,
2-ami no-N-[2-(3a-benzyl-2-et hy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydro-pyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-y1]-1-benzyloxymet hy1-2-oxo-et hyl]i sobutyrami d,
2-ami no-N-[2-(3a-benzyl-3-oxo-2-(2,2,2-trifluorethyl )-2,3,3a-4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl]-1-benzyloxymethyl-2-oxoet hyl]isobutyramid,
2-ami no-N-{1-benzyloxymet hyl-2-[3a-(4-f1uorbenzyl)-2-met hyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]-2-oxoet hy 1 }-i sobutyrami d,
2-ami no-N-[2-(3a-benzyl-2-terc.-but y1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexa-hydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-1-benzyloxymet hyl-2-oxoet-hyl]isobutyramid a
2-ami no-N-[2-(3a-benzyl-3-ΟΧΟ-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo-[4,3-c]pyri di n-5-y1)-1-benzyloxymethyl-2-oxoethyl]i sobutyr-ami d.
Výhodným provedením právě předchozího způsobu je použití sloučeniny obecného vzorce I, kterou je sůl L-vinné kyseliny 2-ami no-N-[2-(3a-(R)-benzy1-2-met hy1-3-ΟΧΟ-2,3,3a,4,6,7-hexa hydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-1-(R)benzyloxymethyl-2-oxo ethyl]isobutyramidu.
Podle ještě dalšího výhodného provedení způsobu podle vynálezu jsou používanými sloučeninami obecného vzorce I nebo jejich stereoizomerní směsí, diastereomery obohacenými, diastereomerně čistými, enantimery obohacenými nebo enanciomerně čistými izomery nebo jejich farmaceuticky přijatelnými solemi a prodrogami 3a(R,S),1R diastereomerní směs, 3a(R),1(R) enantiomer nebo 3a(S),1(R) enantiomer sloučeniny vybrané ze souboru zahrnujícího
2-ami no-N-[1-benzyloxymet hyl-2-(2-methyl-3-oxo-3a-pyri di n-2-ylmethyl-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl )-2-oxoethyl]-2-methylpropionamid,
2-ami no-N-{1-(3-chlorbenzy1oxymethyl)-2-oxo-2-[3-oxo-3a-pyřídi n-2-ylmethyl-2-(2, 2,2-t ri fluoroethyl)-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl]ethyl}-2-met hylpropi onami d,
2-ami no-N-{1-(4-ch1orbenzy1oxymet hyl)-2-oxo-2-[3-oxo-3a-pyri di n-2-ylmet hyl-2-(2,2,2-tri f1uoroethyl)-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl]ethyl}-2-met hylpropi onami d,
2-ami no-N-{1-(2,4-di chlorbenzy1oxymet hyl)-2-oxo-2-[3-oxo-3a-pyri di n-2-y1 met hyl-2-(2,2,2-t ri f1uoroet hyl)-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl]ethyl}-2-met hylpropi onami d,
2-ami no-N-{1-(4-chlorthiofen-2-ylmet hoxymet hyl)-2-oxo-2-[3-oxo-3a-pyridin-2-ylmethyl-2-(2,2,2-trifluoroet hyl )-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[3,4-cjpyri di n-6-yl]ethyl}-2-methylpropion-amid a
2-ami no-N-{1-(2,4-di f1uorobenzy1oxymethyl)-2-oxo-2-[3-oxo-3a-pyri di n-2-ylmet hy1-2-(2,2,2-t ri f1uoroet hyl)-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl]ethyl}-2-met hylpropi onami d.
Ještě další výhodný způsob zahrnuje přídavné podávání savcům, kteří takové ošetření potřebují, hormonu uvolňujícího růstový hormon nebo jeho funkčního analogu, které se připravují o sobě známými způsoby, přičemž některé takové způsoby jsou popsány v evropském zveřejněném spise číslo EP 511003.
Vynález se také týká farmaceutických prostředků užitečných pro ošetřování odolnosti savců proti inzulínu, které obsahují farmaceuticky přijatelný nosič a účinné množství shora definované sloučeniny obecného vzorce I nebo její stereoizomerní směsi, diastereomery obohacených, diastereomerně čistých, enantimery obohacených nebo enanciomerně čistých izomerů nebo jejich farmaceuticky přijatelné soli a prodrogy.
Vynález se tké týká způsobů zvyšování hladiny endogenního růstového hormonu, při kterém se podávají lidem nebo jiným živočichům, kteří takové ošetření potřebují, účinná množství • · · · • · · · 9 · • · · · funkčního somastati nového antagonistu a shora definované sloučeniny obecného vzorce I, nebo její stereoizomerní směsi, diastereomery obohacených, diastereomerně čistých, enantiomery obohacených nebo enanciomerně čistých izomerů nebo jejich fai— maceuticky přijatelných solí a prodrog.
Vynález se tké týká způsobů ošetřování nebo prevence kongestivních srdečních poruch , obezity nebo ochablosti související se stárnutím, při kterém se podávají savcům, kteří takoví ošetření potřebují, funkční somastati nové antagonisty a shora definované sloučeniny obecného vzorce I, nebo její stereoizomerní směsi, diastereomery obohacené, diastereomerně čisté, enantiomery obohacené nebo enanciomerně čisté izomery nebo farmaceuticky přijatelné soli a prodrogy. Při tomto způsobu je výhodné, aby somastati novým antagonistem byl a-2 adrenergický agonist. V takovém případě je výhodné, aby byl a-2 adrenergický agonist volen ze souboru zahrnujícího clonidin, xylazin a medetomidin. Při takovém způsobu je výhodné, aby sloučeninou obecného vzorce I byla sůl L-vinné kyseliny 2-amino-N-[2-(3a(R)-benzy1-2-methy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3 c]pyridin-5-yl)-1-(R)-benzy1oxymethy1-2-oxoet hy1]i sobut yrami du
Vynález se také týká farmaceutických prostředků, které obsahují farmaceuticky přijatelný nosič a účinné množství a-2 adrenergického agonistu a účinné množství shora definované sloučeniny obecného vzorce I nebo její stereoizomerní směsi, diastereomery obohacených, diastereomerně čistých, enantimery obohacených nebo enanciomerně čistých izomerů nebo jejich farmaceuticky přijatelných solí a prodrog.
Vynález se také týká způsobu ošetřování odolnosti savců proti inzulínu, při kterém se podávají savcům, kteří takové ošetření potřebují, účinné množství peptidu uvolňujícího růstový hormon nebo peptidového mimetika uvolňujícího růstový hormon nebo jeho farmaceuticky přijatelná sůl.
• · * · «· · ·· ··« ·
V následující vzorcích označuje hvězdička vždy stereochemi ckácent ra.
Sloučenina vzorce k
se připravuje tak, že se nechává reagovat volná zásada sloučeniny vzorce g
se sloučeninou obecného vzorce j
kde znamená Prt skupinu chránící aminoskupinu, v přítomnosti organické zásady, peptidového kopulačního činidla a rozpouštědla inertního k reakčním složkám při teplotě přibližně -78 až přibližně -20 °C za získání sloučeniny vzorce k.
Při tomto způsobu je výhodné, když je peptidovým kopulačním činidlem cyklický anhydrid 1-propanfosfonové kyseliny, sloučenina vzorce g má R-konfiguraci, sloučenina vzorce j má R-konfiguraci a sloučenina vzorce k má 3a-(R),1-(R)-konfiguraci .
• · • · « · • ·
se připravuje tak, že se nechává reagovat volná zásada sloučeniny vzorce g
(9) se sloučeninou obecného vzorce j
(i) v přítomnosti organické zásady, peptidového kopulačního činidla a rozpouštědla inertního k reakčním složkám při teplotě přibližně -78 až -20 °C za získání sloučeniny vzorce k
X-
Ph
(k)
NH-Prt • 4 * · · 4
4 4 4 • 4
4 4 4 · 4 4
44 ·· 4 4 a odstranění chránící skupiny Prt za získání sloučeniny vzorce 1
(I) a reakcí sloučeniny vzorce 1 s L-vinnou kyselinou v alkoholickém rozpouštědle za získání sloučeniny vzorce Z.
Při tomto způsobu je výhodné, když je peptidovým kopulačním činidlem cyklický anhydrid 1-propanfosfonové kyseliny, sloučenina vzorce g má R-konfiguraci, sloučenina vzorce j má R-konfiguraci a každá sloučenina vzorce k, 1 a Z mají 3a(R),1-(R)-konfi guraci.
Sloučenina vzorce g v podobě volné zásady Me
(9) se připravuje tak, že se nechává reagovat sloučenina vzorce f v podobě L vinanu
Me
se zásadou v inertním rozpouštědle při teplotě přibližně -50 až -10 °C za udržování chirality benzylové skupiny za získání • · · · · · • · · · · · • «
- 24 sloučeniny vzorce g.
Sloučenina vzorce c
(c) se připravuje tak, že se nechává reagovat sloučenina vzorce b,
(b) kde znamená Prt skupinu chránící aminoskupinu, s anorganickou nebo s organickou zásadou a s benzylbromidem v inertním rozpouštědle za získání sloučeniny vzorce c.
Sloučenina vzorce f v podobě L-vinanu Me
(0 se připravuje tak, že se nechává reagovat sloučenina vzorce e
Me
(e) s L-vinnou kyselinou v inertním rozpouštědle.
·· ··· ·· ··»· ·· ·» * · · · · · · · »
- 25 • f · · · · « · * · ·
Vynález se také týká R,S-enantiomerní směsi, R-enantiomeru nebo S-enantiomeru vzorce
kde znamená Prt atom vodíku nebo skupinu chránící aminoskupinu
Obecně se sloučeniny obecného vzorce I nebo jejich stereoizomerní směsi, diastereomery obohacené, diastereomerně čisté, enantimery obohacené nebo enanciomerně čisté izomery nebo jejich farmaceuticky přijatelné soli a prodrogy, používané podle vynálezu, jak shora uvedeno, mohou připravovat o sobě známými způsoby pro pracovníky v oboru.
Ve shora uvedených vzorcích mají jednotlivé skupiny následující význam, pokud není vysloveně uvedeno jinak.
Výrazem alkyl“ se vždy míní skupina s daným počtem atomů uhlíku s přímým nebo s rozvětveným řetězcem, která má popřípadě dvojnou nebo trojnou vazbu. Jakožto příklady takových alkylových skupin se uvádějí skupina methylová, ethylová, propylová, isopropylová, butylová, sek.-butylová, terc.-butylová, pentylová, isopentylová, hexylová, isohexylová, allylová, ethinylová, propenylová, butadienylová a hexenylová skupina.
Pokud se alkylová skupina charakterizuje nulovým počtem atomů uhlíku, jde o jednoduchou kovalentní vazbu.
Výrazem alkoxy“ se vždy míní skupina s daným počtem atomů uhlíku s přímým nebo s rozvětveným řetězcem, která má po99 ···· ·· ···· ·· • · · · · · » 9 · · · » - · · • «·» ··«<·,· • 9 9 9 9 9 « » · » ·♦ · \ ·· 99
- 26 případě dvojnou nebo trojnou vazbu. Jakožto příklady takových alkoxyskupin se uvádějí methoxyskupina, ethoxyskupina, propoxyskupina, isopropoxyskupina, butoxyskupina, isobutoxyskupina, terc.-butoxyskupina, pentoxyskupina, isopentoxyskupina, hexoxyskupina, isohexoxyskupina, allyloxyskupina, 2-propinyloxyskupina, isobutenyloxyskupina a hexeny1oxyskupina.
Výrazem halogen nebo “halo se vždy míní atomy halogenu fluor, chlor, brom a jod.
Výrazem halogenovaný alkyl se vždy míní alkylová skupina shora definovaná, substituovaná jedním nebo několika atomy halogenu.
Výrazem halogenovaný cykloalkyl se vždy míní cykloalkylová skupina, substituovaná jedním nebo několika atomy halogenu .
Výraz aryl zahrnuje skupinu fenylovou, naftylovou a aromatické pětičlenné nebo šestičlenné kruhy s jedním až čtyřmi heteroatomy nebo kondenzované pětičlenné nebo šestičlenné bicykl ické systémy s jedním až čtyřmi heteroatomy ze souboru zahrnujícího atom dusíku, síry a kyslíku. Jakožto příklady takových heterocyklických aromatických skupin se uvádějí skupina pyridinová, thiofenová (označovqaná také jako thienylová), furanová, benzothiofenová, tetrazolová, indolová, N-methylindolová, dihydroindolová, indazolová, N-formylindolová, benzimidazolová, thiazolová, pyrimidinová a thiadiazolová skupina.
Pracovníkům v oboru je zřejmé, že určité kombinace substituentů obsahujících heteroatomy, uvedené při charakterizaci sloučenin podle vynálezu, jsou méně stálé za fyziologických podmínek (například skupiny s acetalovými nebo s aminovými vazbami). Proto jsou takové sloučeniny méně výhodné.
• · · · • * • ·
Výrazem “prodroga se vždy míní sloučeniny, které jsou prekursory drog, které po podání uvolňují drogu in vivo některými chemickými nebo fyziologickými procesy (například prodroga upravená na fyziologickou hodnotu pH se převádí na formu žádoucí drogy).Jakožto příkladné prodrogy, které po štěpení uvolňují odpovídající volnou kyselinu a jako takové hydrolyzovatelné estertvořící zbytky sloučenin podle vynálezu, se bez záměru na jakémkoliv omezení příkladně uvádějí substituenty karboxylových kyselin (například R1 znamená skupinu ~(CH2)qC(0)2X6, kde znamená X6 atom vodíku nebo R2 nebo A1 obsahuje karboxylovou kyselinu), přičemž je volný atom vodíku nahrazen alkylovou skupinou s 1 až 4 atomy uhlíku a alkanoyloxymethylovou skupinou se 2 až 12 atomy uhlíku v alkanoylovém podílu, 1-(alkanoyloxy)ethylovou skupinou se 4 až 9 atomy uhlíku v alkanoylovém podílu, 1-methyl-1-(alkanoyloxy)ethylovou skupinou se 5 až 10 atomy uhlíku, alkoxykarbony1oxymethylovou skupinou se 3 až 6 atomy uhlíku, 1-(alkoxykarbony!oxy)ethylovou skupinou se 4 až 7 atomy uhlíku, 1-methy1-1-(alkoxykarbonyloxy)ethylovou skupinou s 5 až 8 atomy uhlíku, N-(alkoxykarbonyl)aminomethylovou skupinou se 3 až 9 atomy uhlíku, 1-(N(alkoxykarbonyl)amino)ethylovou skupinou se 4 až 10 atomy uhlí ku , 3-f t al i dyl ovou , 4-krotonolaktonylovou skupinou, gamma-butyrolakton-4-ylovou skupinou, di-N,N-alkylaminoalkylovou skupinou s 1 až 2 atomy uhlíku v prvním alkylovém podílu a se 2 až 3 atomy uhlíku ve druhém alkylovém podílu (jako je například skupina β-dimethylaminoethylová), karbamoy1alkylovou s 1 až 2 atomy uhlíku v alkylovém podílu, N,N-dialkylkarbamoy 1 al kyl ovou s 1 až 2 atomy uhlíku v každém alkylovém podílu, piperidino-, pyrrolidino- nebo morfolinoalkylovou skupinou se 2 až 3 atomy uhlíku v alkylovém podílu.
Jiné příkladné prodrogy uvolňují alkohol obecného vzorce I, přičemž je volný atom vodíku hydroxylové skupiny (kdy například R1 obsahuje hydroxylovou skupinu) nahrazen skupinou alkanoyloxymethylovou s 1 až 6 atomy uhlíku v alkanoylovém po• · · · dílu, alkanoyloxyethylovou s 1 až 6 atomy uhlíku v alkanoylovém podílu, 1-methyl-1-(alkanoyloxy)ethylovou s 1 až 6 atomy uhlíku v alkanoylovém podílu, skupinou alkoxykarbonyloxymethýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku v alkoxypodí1u, N-alkoxykarbonylamí nomet hyl ovou s 1 až 6 atomy uhlíku v alkoxypodí1u, sukcinoylovou, alkanoylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, α-aminoalkanoylovou s 1 až 4 atomy uhlíku, ary1acetylovou a α-aminoacetylovou nebo a-aminoacyl-a-aminoacylovou, přičemž α-aminoacy1ový podíl je na sobě nezávisle odovzený od přírodně se vyskytujících L-aminokyselin obsažených v proteinech, skupinou P(O)(OH)2, -P(0)0-(alkyl)2 s 1 až 6 atomy uhlíku v alkylovém podílu nebo glykosylovou skupinou (skupina vzniká oddělením hydroxylové skupiny z hemiacetalu glycidu).
Prodrogy sloučenin obecného vzorce I, kde je karboxylové skupina nahrazena v karboxylové kyselině vzorce I esterovou skupinou, se mohou připravovat reakcí karboxylové kyseliny se vhodným alky1 halogenidem v přítomnosti zásady, jako je například uhličitan draselný v inertním rozpouštědle, jako je například dimethylformamid, při teplotě přibližně 0 až 100 °C po dobu přibližně jedné až přibližně 24 hodin. Nebo se kyselina může nechávat reagovat se vhodným alkoholem jako rozpouštědlem v přítomnosti katalytického množství kyseliny, například koncentrované kyseliny sírové, při teplotě přibližně 20 až přibližně 120 °C, s výhodou při teplotě zpětného toku po dobu přibližně jedné až přibližně 24 hodin. Jiným způsopbem přípravy je reakce kyseliny v inertním rozpouštědle, jako je například tetrahydrofuran, za současného odstraňování vytvářené vody prostředky fyzikálními (například Dean Stárkův odlučovač) nebo chemickými (například molekulární síta).
Prodrogy sloučenin obecného vzorce I, kde je alkoholová skupina převedena na etherovou skupinou, se mohou připravovat reakcí alkoholu se vhodným alkylbromidem nebo alkyljodidem v přítomnosti zásady, jako je například uhličitan draselný, • · · · • · v inertním rozpouštědle, jako je například dimethylformamid, při teplotě přibližně 0 až 100 °C po dobu přibližně jedné až přibližně 24 hodin. Alkanoy1aminomethylethery se mohou připravit reakcí alkoholu s bis-(alkanoylamino)methanem v přítomnosti katalytického množství kyseliny v inertním rozpouštědle, jako je například tetrahydrofuran, způsobem popsaným v americkém patentovém spise číslo US 4 997984. Nebo se tyto sloučeniny mohou připravovat způsoby, které popsal Hoffman a kol. (J. Org. Chem. 59, str. 3530, 1994).
Určité výrazy se ve sloučeninách podle vynálezu mohou vyskytovat několikrát, přičemž mají vždy na sobě nezávislý shora uvedený význam.
V podlohách uváděné zkratky mají následující význam:
BOC terč.-butoxykarbony1
BOP benzot riazol-1-y1oxyt ri s(dimet hylamino)- fosfoni umhexafluorfosfát
CBZ benzyloxykarbonyl
CDI N,N’-karbony1di imidazol
CHzClz dichlormethan
CHC13 chloroform
DCC dicyklohexy1 karbod i imid
DMF dimethylformami d
EDO 1-(3-di methylaminopropy!)-3-ethylkarbodi imidhydrochlori d
EtOAc et hy1acet át
FMOC 9-f1uoreny1 met hoxykarbony1
h hodina
Hex hexan
HOAT 1 -hydroxy-7-azabenzot ri azol
HOBt hydroxybenzot ri azolhydrát
HPLC vysokotlaká kapalinová chromatografie
MHz megahertz
MS hmotové spektrum
NMR nukleární magnetická resonance
PTH parathyroidní hormon
TFA trif1uoroctová kyselina
THF tet rahydrofuran
TLC chromatografie v tenké vrstvě
TRH thyrotropin uvolňující hormon
TROC 2,2,2-t ri chlorethoyxykarbonyl
Sloučeniny podle vynálezu mají všechny alespoň jedno centrum asymetrie, jak označuje hvězdička v obecném vzorci I. Molekula může mít přídavná asymetrická centra v závislosti na povaze různých substituentů v molekule. Každé takové asymetrické centrum produkuje dva optické izomery, přičemž vynález zahrnuje všechny takové optické izomery, oddělené, čisté, částečně vyčištěné optické izomery, racemické směsi nebo diastereomerní směsi. V případě asymetrického centra, označeného hvězdičkou, se zjistilo, že absolutní stereochemii aktivnějšího a tedy výhodnějšího izomerů znázorňuje obecný vzorec 1A. Tato výhodná absolutní konfigurace platí také pro obecný vzorec I.
O X4
Jestliže znamená R4 substituent jako atom vodíku, odpovídá prostorová konfigurace asymetrického centra konfiguraci D-aminokyseliny. Ve většině případech se také označuje jako R-konfigurace jakkoliv se mění podle významu R3 a R4, používaných pro označení R- nebo S-stereochemie.
• · · · • · · · • ·
Sloučeniny obecného vzorce I, používané podle vynálezu, se izolují v podobě svých farmaceuticky přijatelných adičních solí s kyselinami, jako jsou soli odvozené od anorganických nebo od organických kyselin. Jakožto příklady takových kyselin se uvádějí kyselina chlorovodíková, dusičná, sírová, fosforečná, mravenčí, octová, trifluoroctová, propionová, maleinová, jantarová, D-vinná, L-vinná, malonová a methansulfonová kyselina. Kromě toho určité sloučeniny, obsahující kyselé funkční skupiny, například karboxylovou skupinu, se mohou izolovat v podobě svých anorganických solí, kde je protiiontem například sodík, draslík, lithium, cesium, hořčík, jakož také kationty organických zásad.
Farmaceuticky přijatelné soli se připravují tak, že se nechává reagovat jeden ekvivalent sloučeniny obecného vzorce I přibližně s jedním ekvivalentem odpovídající vhodné kyseliny podle typu žádané soli. Zpracování a izolace výsledné soli jsou pracovníkům v oboru dobře známy.
Vynález zahrnuje farmaceutické prostředky, které obsahují jako účinnou látku pro ošetřování odolnosti proti inzulínu účinné množství alespoň jedné sloučeniny obecného vzorce I spolu s farmaceuticky přijatelným nosičem. Kromě toho zahi— nuje vynález farmaceutické prostředky, které obsahují jako účinnou látku alespoň jeden a-2 adrenergický agonist a alespoň jednu sloučeninu obecného vzorce I spolu s farmaceuticky přijatelným nosičem. Popřípadě mohou farmaceutické prostředky podle vynálezu obsahovat dále anabolické činidlo kromě alespoň jedné sloučeniny obecného vzorce I nebo jinou sloučeninu, která má odlišnou aktivitu, například umožňující antibiotický růst nebo jinou farmaceuticky účinnou látku, přičemž taková látka podporuje účinnost nebo omezuje na minimum vedlejší úči nky.
• · · · • ·
Zkouška stimulace uvolňování GH z krysích hypofýz
Sloučeniny, které mají schopnost stimulovat sekreci GH z kultivovaných krysích hypofýzových buněk, se identifikují následujícím způsobem. Testu se používá také pro provnávání standardů k určení hladiny dávek. Buňky se izolují z hypofýz šest týdnů starých krysích samců Wistar. Po oddělení hlavy se vyjmou celé hypofýzové laloky do sterilního studeného roztoku vyváženého Hankovým činidlem bez vápníku nebo hořčíku (HBSS). Tkáně se jemně rozmělní, načež se podrobí dvěma cyklům enzymatické dispergace za mechanické pomoci s použitím 10 U/ml bakteriové proteázy (EC 3.4.24.4, Sigma P-6141, St. Louis, Missouri) v HBSS. Směs tkáně a enzymu se míchá po dobu přibližně 30 minut v odstředivkové baňce při otáčkách 30/min v prostředí obsahujícím 5 % oxidu uhličitého při teplotě 37 °C a přibližně po 15 minutách se ručně trituruje po po dobu přibližně 30 minut za použití 10 ml-pipety. Směs se odstředuje po dobu přibližně pět minut při 200xg. Do supernatantu se přidá koňké sérum (35% konečná koncentrace) k neutralizaci nadbytku proteázy. Peleta se resuspenduje v čerstvé proteáze (10 U/ml), míchá se ještě přibližně 30 minut za uvedených podmínek a ručně se trituruje použitím jehlice 23. Opět se přidá koňské sérum (35% konečná koncentrace), načež se buňky z obou dávek spojí, odstředují se (přibližně 15 minut při 200xg), peleta se resuspenduje v kultivačním mediu (Dulbeco Modified Eagle Medium (D-MEM), doplněném 4,5 g/1 glukózy, 10 % koňského séra, 2,5 % zárodečného hovězího séra, 1 % neesenciálních aminokyslinou, 100 U/ml mystatinu a 50 mg/ml gentamycinsulfátu, Gibbco, Grand Island, New York) a spočítají se. Buňky se rozprostřou při množství buněk 6,0 až 6,5x1O4 na cm2 do 48-důlkových destiček Costar ™ Cambridge Massachusetts) a kultivují se 3 až 4 dny v kultivačním mediu.
Těsně před zkouškou sekrece GH, se kultivované důlky promyjí dvakrát uvolňovacím médiem, načež se vyváží na přibližně ·· ···· ·· · · · · • ·
minut v uvolňovacím mediu (D-MEM pufrovaném 25 mM Hepes, pH
7,4 a obsahujícím 0,5 % albuminu koňského séra při teplotě 37 °C). Testované sloučeniny se rozpustí v DMSO, načež se zředí předehřátým uvolňovacím mediem. Testy se provádějí vždy čtyřikrát. Test se zahájí přidáním 0,5 ml uvolňovacího media (s nosičem nebo s testovanou sloučeninou) do každého zkušebního důlku. Inkubace při teplotě 37 °C trvá přibližně 15 minut a ukončí se odstraněním uvolňovacího media, které se odstředduje 15 minut při 2000xg k vyjmutí buněčného materiálu. Koncentrace krysího růstového hormonu v supernatantech se stanoví standardním dále popsaným způsobem radioimunotestu.
Mření krysího růstového hormonu
Koncentrace krysího růstového hormonu se stanoví dvojitým proti 1átkovým radioimunotestem za pomoci referenční přípravy krysího růstového hormonu (NIDDK-rGH-RP-2) a antiséra krysího růstového hormonu vypěstovaného v opici (NIDDK-anti-rGH-S-5 ), získaného od Dr. A. Parlowa (Harbor-UCLA, Medical Center, Torrence, CA). Přídavný krysí růstový hormon (1,5 U/mg, #G2414, Scripps Laboratories, San Diego, CA) se najoduje na specifickou aktivitu přibližně 30 pCi/pg metodou chloraminu T k použití jako indikátoru. Imunní komplexy se získají zavedením kozího antiséra do opice lgG (ICN/Cappel, Aurora, OH) plus polyethylenglykol, molekulová hmotnost 10 000 až 20 000, na konečnou koncentraci 4,3%; izolace se rovádí odstředěním. Tento test má pracovní rozsah 0,08 až 2,5 pg krysího růstového hormonu na zkumavku nad bazální hladinu.
Zkouška exogenně stimulovaného uvolňování růstového hormonu v kryse po intravenosním podání testovaných sloučenin
Samice krys Sprague-Dawley staré 21 dní (Charles River Laboratory, Wi1 mington,MA) se nechají aklimatizovat v místních podmínkách vivaria (24 °C, 12 hodin světlo, 12 hodin tma) po • · · · • · · · • · dobu jednoho týdne před testováním sloučeniny. Všechny krysy mají podle libosti přístup k vodě a ke granulovanému komerčnímu krmivu (Agway Country Food, Syracuse NY). Pokusy se konají podle ustanovení o použití 1aboratorních zvířat (NIH Guide for the Care and Use of Laboratory Animals).
V den pokusu se testované sloučeniny rozpustí v nosiči obsahujícím 1 % ethanolu, 1 mM octové kyseliny a 0,1 % albuminu hovězího séra v solance. Každý test se provádí se třemi krysami. Krysy se zváží a uspí intraperitoneální injekcí pentobarbitalu sodného (NembutolR, 50 mg/kg tělesné hmotnosti), čti— náct minut před podáním anestetika se odebere vzorek krve napíchutím konce ocasu a vykapáním krve do zkumavky mikroodstředivky (základní vzorek krve, přibližně 100 pl). 15 minut po podání anestetika se podá testovaná sloučenina intravenosní injekcí do ocasní cévy v celkovém objemu injekce 1 ml/kg tělesné hmotnosti. Další vzorky krve se odebírají 5, 10 a 15 minut po podání zkoušené sloučeniny. Až do přípravy séra odstředěním (1430xg 10 minut při teplotě 10 °C) se vzorky krve uchovávají u ledu. Sérum se skladuje při teplotě -80 °C až do stanovení růstového hormonu v séru shora popsaným radioimunot est em.
Vyhodnocení exogenně stimulovaného uvolňování růstového hormonu u psa po orálním podání
V době dávkování se testovaná sloučenina odváží na příslušnou dávku a rozpustí se ve vodě. Dávky se rozdělí v objemu 0,5 až 3 ml/kg a podávají se 2 až 4 psům v každém dávkovacím režimu. Odebrané vzorky krve (5 ml ) z krční žíly přímým napíchnutím před dávkou a 0,17, 0,33, 0,5, 0,75, 1, 2, 4, 6, 8 a 24 hodin po dávce do 5 ml vakuových obalů obsahujících lithiumheparin. Připravená plasma se až do analysy uskladní při teplotě -20 °C.
• · · ·
Měření psího růstového hormonu
Koncentrace psího růstového hormonu se zjištuje standardním způsobem radíoimunotestu pomocí psího růstového hormonu (antigen pro jodaci a referenční preparaci AFP-1983B) a antiséra psího růstového hormonu namnoženého v opici (AFP-21452578) od Dr. A. Parlowa (Harbor-UCLA, Medical Center, Torrence, CA). Indikátor se vytvoří chloraminovou T-jodací psího růstového hormonu na specifickou aktivitu 20 až 40 pCi/pg. Imunitní komplexy se získají vnesením kozího antiséra do opice IgG (ICN/ Cappel, Aurora, OH) plus polyethylenglykol, molekulová hmotnost 10 000 až 20 000 na konečnou koncentraci 4,3%; vytěžení je provedeno odstředěním. Tento test má pracovní rozsah 0,08 až 2,5 pg psího růstového hormonu na zkumavku.
Vyhodnocení psího růstového hormonu a hladin inzulínu podobného růstového faktoru-1 ve psu po chronickém orálním podávání
Psi dostávají zkoušenou sloučeninu denně po dobu sedmi nebo 14 dnů. Každého dne dávkování se testovaná sloučenina odváží na vhodnou dávku a rozpustí se ve vodě. Dávky v objemu 0,5 až 3 ml/kg se podávají 5 psům v každém dávkovacím režimu. Vzorky krve se odebírají v den 0, 3, 7, 10 a 14. Vzorky krve (5 ml) se získají přímým napíchnutím krční žíly před dávkou a 0,17, 0,33, 0,5, 0,754, 1, 2, 3, 6, 8, 12 a 24 hodin po dávce v den 0, 7 a 14 do 5 ml vakuových obalů obsahujících lithiumheparin. Kromě toho se odebere krev před dávkou a 8 hodin 3. a 10. dne. Připravená plasma se až do analysy uskladní při teplotě -20 °C.
Studie krysích samic
Studie vyhodnocuje vliv chronického ošetřování s mimetickým GHRP na hmotnost, tělesný stav a koncentrace ne na lačno glukózy, inzulínu, laktátu a lipidů u krysích samic s defici• · • · · · • ·
·· · · · ·· · · · · tem estrogenu a s přebytkem estrogenu. Akutní odezvy hladin séra GH na intravenosní podávání činidla, uvolňujícího růstový hormon, se vyhodnocují v poslední den dávkování. Tělesná hmotnost se zaznamenává týdně po celou dobu ošetřování; kromě toho se vyhodnocuje tělesný stav a hladiny glukózy, inzulínu, laktátu, cholesterolu a triglyceridů na konci ošetřování.
Panenské krysí samice Sprague-Dawley se získají od Charles River Laboratories (Wilmington, MA) a podrobí se oboustranné ovariektomii (Ovx) nebo předstíranému chirurgickému zákroku (Sham) v přibližném věku 12 týdnů. Při klamné chirurgii byly vaječníky vyjmuty a vráceny do břišní dutiny. Po chirurgii byly krysy umístěny jednotlivě do klecí 20x32x20 cm za standardních podmínek vivaria (přibližně 24 °C, 12 hodin světlo, 12 hodin tma). Všechny krysy měly volný přístup k vodě a k peletizovanému komerčnímu krmivu (Agway ProLab 3000, Agway Country Food, Syracuse NY). Pokusy se konají podle ustanovení o použití laboratorních zvířat (NIH Guide for the Care and Use of Laboratory Animals).
Přibližně 7 měsíců po chirurgii se krysy Sham a Ovx zváží a náhodně rozdělí do skupin. Krysy dostávaly denně 1 ml bud nosiče (1% ethanol v destilované dionizované vodě), 0,5 mg/kg nebo 5 mg/kg činidla uvolňujícího růstový hormon po dobu 90 dní. Během studie se krysy týdně vážily. 24 hodin před poslední orální dávkou se vyhodnocuje akutní odezva růstového hormonu (GH) v séru na zkoušené činidlo následovně: Krysy se uspí injekcí pentobarbitalu sodného 50 mg/kg. Uspané krysy se zváží a z ocasní žíly se odebere základní vzorek krve (přibližně 100 μΐ). Zkoušené činidlo (činidlo uvolňující růstový hormon nebo nosič) se pak podá intravenosně do ocasní žíly v množství 1 ml. Přibližně 10 minut po injekci se odebere z ocasní žíly druhý 100 μΐ vzorek krve. Krev se nechá srazit při teplotě přibližně 4 °C a pak se 10 minut odstředuje při 2000xg. Sérum se uskladní při teplotě přibližně -70 °C. Koncentrace růstové• · · · • · ho hormonu v séru se stanoví pomocí shora popsaného radioimunotestu. Po tomto postupu se pak každá uspaná krysa podrobí dvojité rentgenové absorpci ometrii celého těla (DEXA, Hologic QDR 1000/W, Waltham MA), Konečné vzorky krve se odeberou si— deční punkcí do hepari nizovaných zkumavek. Plasma se oddělí odstředěním a uskladní se zmrazená shora popsaným způsobem.
Inzulín v plasmě se stanoví radioimunotestem pomocí kitu Binax Corp. (Portland, Maine). Variační koeficient mezitestů je < 10 %. Trig1yceridy, celkový obsah cholesterolu, hladina glukózy a laktátu v plasmě se měří analyzátorem Abbott VP™ a VP Super SystemR Autoanalyser (Abbott Laboratoři es, Irving, Texas) pomocí systému reakčních činidel A-Gent™ Triglycerides, Cholesterol and Glucose Test reagent systems a pomocí laktátového kitu od firmy Sigma. Ativita peptidu snižujícího izulin, trig1yceridy, celkový cholesterol a laktát uvolňujícího růstový hormon (GHRP) nebo mimetika GHRP, jako je sloučenina obecného vzorce I, se stanoví statistickou analysou (nepárovým t-testem) spolu s kontrolní skupinou, ošetřenou nosičem.
Sloučeniny obecného vzorce I, použité způsobem podle vynálezu, se mohou podávát orálně, parenterálně (například intramuskulární, intraperitoneálηί, intravenosní nebo subkutánní injekcí nebo implantátem), nasálně, vaginálně, rektálně sublinguálně nebo topickou cestou podáni a mohou se formulovat s farmaceuticky přijatelnými nosiči k vytvoření dávkovači formy pro každou cestu podání.
Pevnými dávkovacími formami pro orální podání mohou být kapsle, tablety, pilulky, prášky a granule. V takových pevných dávkovačích formách je účinná látka smísena s alespoň jedním farmaceuticky přijatelným nosičem jako je sacharóza, laktóza nebo škrob. Takové dávkovači formy mohou obsahovat, jak je běžné, přídavné látky jiné než jsou inertní ředidla, například mazadla jako je stearát hořečnatý. V případě kapslí, tablet • · • · nebo pilulek může dávkovači forma obsahovat také pufrovací činidla. Tablety a pilulky mohou být dodatečně opatřeny enterickými povlaky.
Tekuté dávkovači formy pro orální podání zahrnují farmaceuticky přijatelné emulse, roztoky, suspense a sirupy, elixíry obsahující inertní ředidla používaná v oboru, jako je například voda. Vedle těchto inertních ředidel mohou prostředky obsahovat také adjuvanty, jako jsou smáčedla, emulgátory a suspenzační činidla a sladidla, ochucovací činidla a parfémy.
Mezi prostředky pro parenterální podání podle vynálezu patří sterilní vodné nebo nevodné roztoky, suspense nebo emulse. Příklady nevodných rozpouštědel nebo nosičů jsou propylenglykol, polyethylenglykol, rostlinné oleje, jako je olivový olej a kukuřičný olej, a injektovatelné organické estery jako je ethyloleát. Takové dávkovači formy mohou také obsahovat adjuvanty jako jsou konzervační, smáčecí, emulgační a dispergační činidla. Mohou být sterilizována například filtrací přes filtr zachycující bakterie, začleněním steri 1 i začnich činidel do prostředků, ozářením prostředků nebo jejich ohřevem. Mohou se také vyrábět ve formě sterilních pevných prostředků, které se mohou rozpouštět ve sterilní vodě nebo v nějakém jiném sterilním injektovatelném mediu těsně před použitím.
Prostředky pro vaginální nebo rektální podání jsou obvykle čípky, které mohou obsahovat vedle účinné látky excipienty, jako je kakaové máslo nebo čípkový vosk.
Prostředky pro nasální podání se také připravují se standardními excipienty známými v oboru.
Dávka účinné látky v prostředcích podle vynálezu se může měnit, je nutné, aby množství účinné látky bylo takové, aby byla získána vhodná dávkovači forma. Volená dávka závisí na ·· · · · · ·· ···· ·· ·· • · » · · · · · ♦ · ··· ··· · · · ♦ ··· ··· ····*· ··· · · · · ···· • · * ·· · · · · ·· požadovaném terapeutickém účinku, na cestě podání a na trvání léčby. Obecně se lidem a jiným živočichům, například savcům podávají denně dávky 0,0001 až 100 mg/kg tělesné hmotnosti k dosažení účinného uvolnění růstového hormonu.
Výhodná denní dávka u lidí je 0,01 až 5,0 mg/kg tělesné hmotnosti a může se podávat bud v jediné dávce nebo rozděleně na několik dávek.
U zvířat je vhodná denní dávka 0,01 až 10,0 mg/kg tělesné hmotnosti a může se podávat bud v jediné dávce nebo rozděleně na několik dávek. Na rozdíl od lidí je u zvířat výhodnější denní dávka 0,1 až 5 mg/kg tělesné hmotnosti a může se podávat bud v jediné dávce nebo rozděleně na několik dávek.
Sloučeny obecného vzorce I, použité způsobem podle vynálezu, se mohou připravovat sekvenční nebo konvergentní syntetické cestou. Podrobnosti, týkající se přípravy sloučenin obecného vzorce I sekvenčním způsobem, jsou uvedeny v dalším t ext u.
četné chráněné deriváty aminokyselin jsou obchodně dostupné, kde chránícími skupinami Prt, z100 a Z200, jsou například BOC, CBZ, skupina benzylová, ethoxykarbony1ová, CF3C(0)-, FMOC, TROC, tritylová nebo tosylová. Jiné chráněné deriváty aminokyselin se mohou připravovat způsoby popsanými v literatuře. Některé 3-oxo-2-karboxylpyrrol idiny jsou obchodně dostupné a jiné, příbuzné pyrrolidiny a 4-substituované piperidiny jsou známé z literatury.
Mnohá dále popsaná schémata popisují sloučeniny, které obsahují chránící skupiny Prt, z100 a Z200. Benzyloxykarbonylové skupiny se dají odstraňovat řadou způsobů včetně katalytické hydrogenace vodíkem v přítomnosti palladia nebo palladiového katalyzátoru v protickém rozpouštědle jako je metha• · nol. Výhodnými katalyzátory jsou hydroxid palladia na uhlí nebo palladium na uhlí. Lze použít tlaku vodíku 6,9 až 6900 kPa, výhodnými tlaky jsou 69 až 483 kPa. Alternativně může být benzyl oxykarbonyl ová skupina odstraňována transferovou hydrogenací.
Chrániči skupinu BOC lze odstraňovat silnou kyselinou, například trif1uoroctovou kyselinou nebo kyselinou chlorovodíkovou za přítomnosti společného rozpouštědla nebo bez této přítomnosti, jako je dichlormethan, ethylacetát, ether nebo methanol, při teplotách -30 až 70 °C, s výhodou -5 až přibližně 35 °C.
Benzylestery aminů lze odstraňovat řadou způsobů, včetně katalytické hydrogenace vodíkem v přítomnosti palladiového katalyzátoru v protickém rozpouštědle jako je methanol. Použít lze tlaku vodíku 6,9 až 6900 kPa, s výhodou 69 až 483 kPa. 0 přidávání a odstraňování těchto chránících skupin se pojednává v knize T. Green: Protective Groups in Organic Synthesis, nakladatelství John Wiley & Sons, New York, 1981.
Schéma I
Schéma 1 :
Deriváty vzorce 1 s chráněnou aminoskupinou jsou v mnoha případech obchodně dostupné, přičemž chránící skupinou Prt je například skuina BOC, FMOC nebo CBZ. Jiné aminokyseliny se mohou připravovat způsoby popsanými v literatuře.
• ·
Jak je zřejmé ze schéma 1, kopulují se aminy vzorce 2 s kyselinami vzorce 1 s chráněnou aminoskupinou, přičemž Prt znamená vhodnou chránící skupinu, v inertním rozpouštědle, jako je dichlormethan nebo dimethylformamid, s kopulačním činidEDC nebo DCC, v přítomnosti HOBT nebo HOAT. je amin v podobě lem, jako jsou V případě, kdy hodné přidávat do reakční směsi hydrochloridové soli, je výjeden nebo dva ekvivalenty vhodné zásady, například triethylaminu. Nebo se kopulace může pro kopulaci peptidů svazek XV, část II, E provádět s kopulačním činidlem, jako je BOP, v inertním rozpouštědle, například v methanolu. Taková kopulační reakce se obecně provádí při teplotě přibližně -30 až přibližně 80 °C, s výhodou při teplotě -10 až přibližně 25 °C. Další podmínky jsou známy z literatury (Houben-Wey1, Wunsch, vyd. Geoge Thieme Verlag, Stuttgart, 1974. Oddělování nežádoucích vedlejších produktů a čištění meziproduktů se provádí chromatografií na silikagelu za použití bleskové chromatografie (W.C. Sti 11, M. Kahn a A. Mitra, J. Org. Chem. 43, str. 2923, 1978), krystalizaci nebo triturováním.
Převádění sloučeniny vzorce 3 na meziprodukty vzorce 4 se může provádět odstraněním chránící skupiny Prt shopra popsaným způsobem. Kopulace meziproduktu vzorce 4 na aminokyseliny vzorce 5 se může provádět shora popsaným způsobem za získání meziproduktu vzorce 6. Odstraněním chránící skupiny z aminu vzorce 6 se získá sloučenina vzorce 7.
» · · · • · • · · · • ·
Schéma 2
RR4 X4 I
-N—Prt
COOH
R4 X4 O I
-NCOOR
R
-R—N—Zz
COOH
Schéma 2:
Nebo se sloučeniny vzorce 7 mohou připravovat konvergencí podle schéma 2. Estery vzorce 8 jakožto meziprodukty se mohou připravovat zpracováním aminokyselin vzorce’1 , kde znamená Ptr vhodnou chránící skupinu, se zásadou, jako je uhličitan draselný a následně alkylhalogenidem. jako je jodmethan, ve vhodném rozpouštědle, jako je dimethylformamid. Odstraněním chránící skupiny z aminu se sloučenina vzorce 8 převádí na sloučeninu vzorce 9. Mnohé aminokyseliny vzorce 9 jsou obchodně dostupné. Meziprodukt vzorce 10 se připravuje kopulací sloučeniny vzorce 9 na aminokyselinu vzorce 5. Ester meziproduktu vzorce 10 se může převádět na kyselinu vzorce 11 jakožto mezi• · · · • * produkt četnými o sobě známými způsoby, například se methylestery a ethylestery mohou hydrolyzovat hydroxidem lithným v protickém rozpouštědle, jako je vodný methanol nebo vodný tetrahydrofuran při teplotě přibližně -20 až 120 °C, s výhodou přibližně 0 až 50 °C. Kromě toho se odstraňování benzylové skupiny může provádět četnými redukčními způsoby včetně hydrogenací v přítomnosti platinového nebo palladiového katalyzátoru v protickém rozpouštědle, jako je methanol. kyselina vzorce 11 se pak může kopulovat na amin vzorce 2 za získání meziproduktu vzorce 6. Transformace sloučeniny vzorce 6 na sloučeninu vzorce 7 se provádí odstraněním chránící skupiny Z200.
Schéma 3
COOR
.200
COOH
HNX1
CO
NX1
R8
R—N—H
R' t · · 6 • 9 • · 9 9
9
Schéma 3:
Estery vzorce 6 se mohou převádět na kyseliny vzorce 13 jakožto meziprodukt četnými způsoby v oboru o sobě známými. Například se methylestery a ethylestery mohou hydrolyzovat hydroxidem lithným v protickém rozpouštědle, jako je vodný methanol nebo vodný tetrahydrofuran při teplotě přibližně -20 až 120 °C, s výhodou přibližně 0 až 50 °C. Přídavně se může odstraňovat benzylová skupina četnými redukčními způsoby včetně hydrogenace v přítomnosti platinového nebo palladiového katalyzátoru v protickém rozpouštědle, jako je methanol. Kopulací kyseliny vzorce 13 na amin vzorce 16 se získá meziprodukt vzorce 14. Transformace sloučeniny vzorce 14 na sloučeninu vzorce 15 se provádí odstraněním chránící skupiny Z200.
Schéma 4
RR4 X4 I
--N—H
ČOOH
RR4 X4 O R8
--N—JI—FČ—N—Z200
COOH
Schéma 4:
Estery vzorce 17 se mohou připravovat zpracováním kyseliny vzorce 5 hydroxysukcinimidem v přítomnosti kopulačního činidla, jako je například EDC, v inertním rozpouštědle, jako je dichlormethan, působem objasněným ve schéma 4. Zpracováním esteru vzorce 17 aminokyselinou vzorce 1 v rozpouštědle, jako je dioxan, tetrahydrofuran nebo dimethylformamid, v přítomnosti zásady, jako diisopropylethylamin, se získá sloučenina vzorce 11.
• » · · • v • · · ·
-:
» · ·
Schéma 5:
Jak je zřejmé ze schéma 5, alkylací difenyloxazinonu vzorce 18 cinamy1bromidem v přítomnosti bis(tri methylsi1yl)amidu sodného se získá sloučenina vzorce 19, která se převádí na žádanou (D)-2-amino-5-fenylpentanovou kyselinu vzorce 20 odstraněním chránící skupiny (Prt) a hydrogenací v přítomnosti chloridu palladnatého jakožto katalyzátoru.
Schéma 6:
Zpracováním esteru vzorce 21 zásadou, jako je hydrid sodný, v rozpouštědle, jako je dimethylformamid, a následně alky 1 hal ogeni dem vzorce 22 se získá sloučenina vzorce 23, jak je zřejmé ze schéma 6. Zpracováním sloučeniny vzorce 23 hydrazinem vzorce 24, jako je hydrazin nebo methylhydraziη, v rozpouštědle, jako je refluxní ethanol, koncentrací a zahříváním zbytku v toluenu na teplotu blízkou teplotě varu se získá sloučenina vzorce 25. Nebo se sloučenina vzorce 23 může zpracovávat solí hydrazinu v přítomnosti octanu sodného za udržování v ethanolu na teplotě varu za získání sloučeniny vzorce 25. Odstraněním chránící skupiny z aminu se získá sloučenina vzorce 28. Thioamidy vzorce 26 se mohou vytvářet zpracováním sloučeniny vzorce 25 Lawessonovým činidlem varem pod zpětným • · ··« ·
Φ* • v • · « 9 9 19 • · * · fc « · • « 9 9 9 ·« · • · 9 · * ·9 9 » 9 9 9 9 9 9 9 chladičem v toluenu nebo piny se sloučenina vzorce v beznenu. 26 převádí
Odstraněním chránící sku na sloučeninu vzorce 27.
Schéma 6
«· *·♦· ·« ···· • · ·· • · · · · · · • · 9 9 v * · • · · · · * · · • · · · · · 9 · « t A t 4 9 ··
Schéma 7
R2
28
Schéma 7:
Zpracováním sloučeniny vzorce 21 hydrazinem vzorce 24 v rozpouštědle, jako je refluxní ethanol, koncentrací a zahříváním zbytku v toluenu na teplotu blízkou teplotě varu se získá sloučenina vzorce 29. Nebo se sloučenina vzorce 21 může zpracovávat solí hydrazinu v přítomnosti octanu sodného v refluxním ethanolu za získání sloučeniny vzorce 29. Amid vzorce 29 se může zpracovávat zásadou, jako je hydrid sodný, v rozpouštědle, jako je dimethylformamid, a následně alkylhalogenidem za získání sloučeniny vzorce 25. Odstraněním chránící skupiny • · · · z aminu se získá sloučenina vzorce 28,
Schéma 8
eq. CHO
NH2
r2nhnh2
34
Schéma 8:
Reakcí ketoesteru vzorce 30 s chirálním aminem, jako je α-methylbenzylamin, se vhodným aldehydem, jako je formaldehyd, nebo reakcí vinylketoesteru vzorce 31 s chirálním aminem, jako je a-methylbenzylamin, se vhodným aldehydem, jako je formaldehyd, se získá sloučenina vzorce 32 podvojnou Mannichovou reak• · • · · · • · · · • · cí . Reakcí sloučeniny vzorce 32 s hydazinem se získá chirální sloučenina vzorce 33, Odstraněním chránící skupiny z dusíku vodíkem v přítomnosti vhodného katalyzátoru, jako je palladium se získá sloučenina vzorce 34.
Schéma 9
• ·
Schéma 9:
Zpracvoním sloučeniny vzorce 81 redukčním činidlem, jako je borhydrid sodný, a odstraněním chránící skupiny z dusíku se získá sloučenina vzorce 82. Chráněním alkoholu se získá sloučenina vzorce 83. Zmýdelněním esteru se získá sloučenina vzoi— ce 84. Reakcí sloučeniny vzorce 84 s thionylchloridem a následným zpracováním diazomethanem se získá homologovaná kyselina vzorce 85. Esterifikací sloučeniny vzorce 85 se získá sloučenina vzorce 86 a odstraněním chránící skupiny z kyslíku se získá sloučenina vzorce 87. Oxidací sloučeniny vzorce 87 se získá keton vzorce 88. Reakcí sloučeniny vzorce 88 s hydrazinem a následným odstraněním chránící skupiny z dusíku se získá sloučenina vzorce 44.
Schéma 10:
Zpracováním sloučeniny vzorce 35 zásadou, jako je hydrid sodný, v rozpouštědle, jako je dimethylformamid, a následným zpracováním diethylkarbonátem se získá ethylester sloučeniny vzorce 36. Odstraněním chránící skupiny z aminu se získá ze sloučeniny vzorce 36 sloučenina vzorce 37.
Schéma 11
Schéma 11:
Zpracováním esteru malonové kyseliny vzorce 38 zásadou, jako je hydrid sodný, v rozpouštědle, jako je dimethylformamid, a následnou hydrogenolýzou benzylové skupiny vodíkem v přítomnosti katalyzátoru, jako je palladium, ve vhodném rozpouštědle, jako je methanol, se získá ester vzorce 39. Odstraněním chránící skupiny z aminu se získá sloučenina vzorce 40.
Schéma 12:
Zpracováním ketonu vzorce 41 sekundárním aminem, jako je piperidin, ve vhodném rozpouštědle, jako je’ benzen, za odstraňování vody se získá enamin 42. Alkylací enaminu a-halogenesterem, jako je ethylbromacetát, ve vhodném rozpouštědle, jako je benzen nebo tetrahydrofuran, za použití vhodné zásady, jako je LDA nebo NaN(SiMe3)2 se získá ketoester vzorce 43. Reakcí s hydrazinem vzorce 24 se získá sloučenina vzorce 44. Odstraněním chránící skupiny z dusíku se získá sloučenina vzorce 45.
• ·
Schéma 12
• ·
Schéma 13:
Zpracováním ketoesteru vzorce 37 jodoniovou solí, jako je difenyljodoniumtrif1uoracetát, ve vhodném rozpouštědle, jako je terc.-butanol, se získá ketoester vzorce 46. Reakcí ketoesteru 46 s hydrazinem se získá sloučenina vzorce 47. Odstraněním chránící skupiny z dusíku se získá sloučenina vzorce 48 (jak je podrobně popsáno v Synthesis (9), str. 709, 1984).
Schéma 14
Schéma 14:
Zpracováním ketoesteru vzorce 37 olefinem, jako je akrylonitril, se získá ketoester vzorce 49. Reakcí ketoesteru 49 s hydrazinem se získá sloučenina vzorce 50. Odstraněním chránící skupiny z dusíku se získá sloučenina vzorce 51.
Schéma 15
R2
R2 /
/
O IZ • · • · · · • · • · • «
Schéma 15:
Zpracováním ketoesteru vzorce 37 al1ylbromidem a vhodnou zásadou, jako je hydrid sodný, ve vhodném rozpouštědle, jako je dimethylformamid, se získá ketoester vzorce 52. Reakcí ketoesteru vzorce 52 s hydrazinem se získá sloučenina vzorce 53. Ozonolýzou sloučeniny vzorce 53 ve vhodném rozpouštědle, jako je dichlormethan, a následným zpracováním redukčním činidlem, jako je dimethylsulfid, se získá aldehyd vzorce 54. Oxidací aldehydu vzorce 54 se získá karboxylová kyselina vzorce 55. Curtiusovým přeskupením sloučeniny vzorce 55 a následnou hydrolýzou isokyanátu jakožto meziproduktu se získá primární amin vzorce 56. Zpracováním sloučeniny vzorce 56 isokyanátem nebo karbamátem se získá močovina vzorce 57. Odstraněním chránící skupiny z dusíku se získají sloučeniny vzorce 58.
Schéma 16
« · • · • ·
Schéma 16:
Zpracováním sloučeniny vzorce 54 primárním aminem se získá imin vzorce 59. Redukcí sloučeniny vzorce 59 se získá sloučenina vzorce 60. Zpracováním sloučeniny vzorce 60 acylačním činidlem se získá sloučenina vzorce 61. Odstraněním chránící skupiny z dusíku se získají sloučeniny vzorce 62.
Schéma 17
Schéma 17:
Zpracováním sloučeniny vzorce 54 redukčním činidlem, jako je borhydrid, se získá sloučenina vzorce 63. Reakcí sloučeniny vzorce 63 s acylačním činidlem, jako je isokyanát nebo karbamát, se získají sloučeniny vzorce 64. Odstraněním chránící skupiny z dusíku se získají sloučeniny vzorce 65.
• · • · · · • · • · · · • ·
Schéma 18
R2 /
Schéma 18:
Zpracováním sloučeniny vzorce 63 fosfinem, jako je trifenylfosfin, a azosloučeninou, jako je diethylazodikarboxylát a oxindol, se získá sloučenina vzorce 66. Odstraněním chránící skupiny z dusíku se získá sloučenina vzorce 67.
• · • · · · • * • ·
Schéma 19
Schéma 19:
Zpracováním ketoesteru vzorce 37 chirálním diolem v pří• · • · • · tomnosti kyselého katalyzátoru za odstraňování vody ve vhodném rozpouštědle, jako je benzen, se získá chirální ketal vzorce 68. Alkylací sloučeniny vzorce 68 alky1 halogenidem v přítomnosti zásady, jako je LDA, a následnou kysele katalyzovanou hydrolýzou ketalu se získají chirální ketoestery vzorce 69. Reakcí sloučeniny vzorce 69 s hydrazinem se získají chirální sloučeniny vzorce 70. Odstraněním chránící skupiny z dusíku se získají sloučeniny vzorce 71.
Schéma 20
1. zásada
2. R]X
3. H*
Schéma 20:
Zpracováním ketoesteru vzorce 37 chirálním esterem aminokyseliny, jako je terc.-buty1ester valinu, se získá chirální enamin vzorce 72. Alkylací sloučeniny vzorce 72 alkylhalogenidem v přítomnosti zásady, jako je LDA a následnou kysele katalyzovanou hydrolýzou enaminu se získají chirální ketoestery vzorce 69. Reakcí sloučeniny vzorce 69 s hydrazinem se získají chirální sloučeniny vzorce 70. Odstraněním chránící skupiny z dusíku se získají sloučeniny vzorce 71.
•‘chirální kyselina
chi rální kysel i na
zásada • · • ·
Schéma 21:
Odstraněním chránící skupiny z dusíku sloučeniny vzorce 25 se získají sloučeniny vzorce 28. Vytvářením soli sloučeniny vzorce 28 s chirální kyselinou se získá směs diastereomerních solí sloučeniny vzorce 73. Krystalizaci diastereomerních solí se získá sůl s kyselinou chirální sloučeniny vzorce 70. Rozkladem soli vzorce 70 zásadou se uvolňuje chirální sloučenina vzorce 71.
Schéma 22
Schéma 22:
Alkylací sloučeniny vzorce 25 allylacetátem v přítomnosti vhodného katalyzátoru, jako je pal!adium-tetrakis(trifenylfosfin) se získají sloučeniny vzorce 74. Odstraněním chránící • · · · skupiny z dusíku se získají sloučeniny vzorce 75 (jak je podrobně popsáno v Tetrahedron (50), str. 515, 1994).
Schéma 23
CO2Et
O C02Et
R1
1. zásada, R1 X
2. kyselina
3. CH3I, zásada (R1 = benzyl)
·>-
>Schéma 23:
Zpracováním ketodiesteru vzorce 76 alkylhalogenidem v pří- 64 tomnosti zásady, jako je hydrid sodný a následnou kysele katalyzovanou hydrolýzou a dekarboxy1aci, s následnou esterifikací methyl jod idem v přítomnosti vhodné zásady se získá sloučenina vzorce 77. Reakcí sloučeniny vzorce 77 se vhodným aldehydem, jako je formaldehyd, a s benzylaminem se získá sloučenina vzorce 78. Reakcí sloučeniny vzorce 78 s hydrazinem se získají chirální sloučeniny vzorce 79. Odstraněním chránící skupiny z dusíku se získají sloučeniny vzorce 80.
Schéma 24
6 7
Schéma 24:
Zpracováním aminu vzorce 23 kyselinou vzorce 11 v inertním rozpouštědle, jako je dichlormethan nebo dimethylformamid, kopulačním činidlem, jako je EDC nebo DCC, v přítomnosti HOBT se získají sloučeniny vzorce 89. Reakcí sloučeniny vzorce 89 • · • · · · » · ·
s hydrazinem se získají sloučeniny vzorce 6. Odstraněním chránící skupiny z dusíku se získají sloučeniny vzorce 7.
Schéma 25
O O O O
28
Schéma 25:
Zpracováním hydroxyacetoacetátesteru vzorce 90 alkyl halo• · • · * · • ·
genidem v přítomnosti vhodné zásady, jako je hydrid sodný, se získají sloučeniny vzorce 91. Reakcí sloučeniny vzorce 91 s hydrazinem se získají sloučeniny vzorce 92. O-alkylací karbonylového kyslíku sloučenin vzorce 92 se získají sloučeniny vzorce 93, které se převádějí na halogenid vzorce 94. Vytlačením halogenidové skupiny X kyanidovým iontem se získá nitril vzorce 95. Redukcí sloučeniny vzorce 95 se získá primární amin vzorce 96, který odstraněním chránící skupiny a cyklizací v přítomnosti formaldehydu poskytuje sloučeniny vzorce 28.
Schéma 26
Schéma 26:
Zpracováním β-ketochráněného aminovalerátu vzorce 97 alkyl halogeni dem v přítomnosti vhodné zásady, jako je hydrid sodný, se získají sloučeniny vzorce 98. Reakcí sloučenin vzoi— ce 98 s hydrazinem se získají sloučeniny vzorce 99. Odstraněním chránící skupiny ze sloučeniny vzorce 99 se získají pri• « · ♦ • · * · • · mární aminy vzorce 100. Cyklizaci sloučenin vzorce 100 v přítomnosti forma!dehydu se získají sloučeniny vzorce 28.
Schéma 27
COjMe
n(H2C)^ (CH2)w N
R3 R4
R3 ,R4
X4
H a
R2
23c
R3+ HO2C
X4
Prt
R2NHNH, w(H2C) (CH2)n /
N
I
Prt
-COy/e
23b
R3
R4 X4
CO odstranění N chránící skupiny ^(ΟΗ^
R8
I
HOOC —R6—N —;
R4 X4 O R8
N—u—R6-N-Z200
R3CO
I rK,r/N~rru3 odstranění νΛΗ2γ) vpri2)n chrámci skupiny
R1
N-n
R2
N-n \
R2
R4 X4 O R8 < II I
-N—R6-N— H
CO
I w(H2C) (CH2)n
N-n 'r2 • · · · · · • 9 9 9 9 9
9 • ·
Schéma 27:
Zpracováním aminu vzorce 23a kyselinou, jako je kyselina 1, v přítomnosti EDC a HOAT ve vhodném rozpouštědle se získají ketoestery vzorce 23b. Ketoester vzorce 23b se může zpracovávat solí hydrazinu v přítomnosti octanu sodného varem v ethanolu pod zpětným chladičem za získání hydrazinu vzorce 23c. Odstraněním chránící skupiny za vhodných podmínek se získají aminy vzorce 4. Kopulací aminu vzorce 4 jakožto meziproduktu na aminokyseliny vzorce 5 shora popsanou, se zíakají meziprodukty vzorce 6. Odstraněním chránící skupiny z aminu vzorce 6 se získají sloučeniny vzorce 7.
Schéma 28:
Prt znamená skupinu chránící aminoskupinu, pracovníkům v oboru známou. Příkladně, nikoliv však jako jakékoliv omezení, se jakožto výhodná skupina Prt uvádí skupina BOC. Kromě toho jakkoliv schéma objasňuje přípravu sloučeniny vzorce m za použití určitých izomerů, spadají do rozsahu vynálezu i jiné izomery a/nebo izomerní směsi.
·· ···· ·» ···* · ·· * · · ··· · · · • · « · · » · ··· ·· · · · ·· ·« 9 9 postranní řetězec dípeptidové jádro
(m) (3aR, 1R) vinan
K.
<0 a· · · » * a r » · a
Stupeň A
Do roztoku ethy1esterhydrochloridu 4-oxopiper idin-3-karboxlové kyseliny v inertním rozpouštědle, jako je IPE, tetrahydrofuran, dichlormethan a ethylacetát s vodou nebo bez vody jakožto korozpouštěd1 a, s výhodou IPE a vody, se přidá anorganická nebo organická zásada, jako je TEA, DMAP, hydroxid nebo uhličitan, s výhodou TEA a provede se chránění aminoskupiny s výhodou (Boc)20. Reakční směs se míchá po dobu jedné až 24 hodin, s výhodou přes noc, s výhodou v prostředí dusíku. Organická fáze se oddělí, zpracuje se o sobě známým způsobem a zkoncentruje se, čímž se získá produkt v podobě krystalů.
Stupeň B
Do roztoku 1-terc.-buty1ester-3-ethy1esteru 4-oxopiperidin-3-karbox1ové kyseliny v organickém rozpouštědle, jako je THF, IPE, alkohol, DNF nebo DMSO, s výhodou dimethylformamid, se přidá anorganická nebo organická zásada, jako TEA, DMAP, hydroxid nebo uhličitan, s výhodou uhličitan lithný a posléze benzylbromid. Reakční směs se zahříváním udržuje na teplotě přibližně 25 až 100 °C, s výhodou 60 °C a míchá se po dobu jedné až 24 hodin, s výhodou 20 hodin. Reakční směs se ochladí na teplotu místnosti a extrahuje se organickým rozpouštědlem, jako je IPE, toluen, THF nebo ethylacetát a zpracuje se o sobě známým způsobem za získání žádané sloučeniny.
Stupeň C
Do roztoku 1-terč.-butylester-3-ethylesteru 3-benzyl-4oxopiperidin-1,3-dikarbox1ové kyseliny v organickém rozpouštědle, jako je alkohol, THF nebo toluen, se přidá methylhydraziri, následně kyselina, jako je kyselina sírová, chlorovodíková, octová nebo TsOH, s výhodou kyselina octová při teplotě přibližně 0 °C až teplotě místnosti. Reakční směs se zahřeje • f ·« • · * · • « · • · ' » · • » « · *· «· ·· ···· <« ·»··
pomalu na teplotu přibližně 40 až 100 °C, s výhodou přibližně 65 °C a míchá se po dobu přibližně tří až deseti hodin, s výhodou 7,5 hodin. Po ochlazení na teplotu místnosti se organická vrstva promyje 10% roztokem hydrogenuhličitanu sodného, zpracuje se o sobě známým způsobem a zkoncentruje se, čímž se získá žádaná sloučenina.
Stupeň D
Koncentrovaný roztok ze stupně C se míchá s organickým rozpouštědlem, jako je IPE, ochladí se na teplotu přibližně — TO až 10 °C, s výhodou na teplotu 0 °C, opakovaně se zavádí kyselina, jako je MeS03H, TFA nebo HC1, s výhodou plynný chlorovodík a míchá se při teplotě místnosti do ukončení hydrolýzy. Reakční směs se zkoncentruje, přidá se organické rozpouštědlo, například dichlormethan, IPE nebo THF, následně se přidá zásada, jako je hydroxid nebo uhličitan, s výhodou hydroxid amonný. Reakční směs se extrahuje dichlormethanem, IPE nebo THF a zkoncentruje se za získání žádané sloučeniny.
Stupeň E
Do roztoku 3a-benzyl-2-methy1-2,3a,4,5,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-3-onu ve směsi acetonu a vody (1 až 11 % vody, s výhodou 5 % vody v acetonu) se přidá L-vinná kyselina. Směs se zhařeje na teplotu 25 až 60 °C, s výhodou na teplotu přibližně 50 °C a míchá se s výhodou přes noc. Reakční směs se ochladí s výhodou na teplotu přibližně 10 až 15 °C a sraženina se odfiltruje, promyje se studenou směsí acetonu a vody a vysuší se za získání žádané sloučeniny.
Stupeň G
2-Aminoisomáselná kyselina, zásada, jako je hydroxid, s výhodou hydroxid sodný, (Boc)20 a organické rozpouštědlo, • · · · • · · · jako je THF, IPE nebo dioxan, se navzájem smísí a směs se míchá při teplotě místnosti přes noc. Reakční směs se zředí organickým rozpouštědlem, jako je ethylacetát, a hodnota pH se nastaví na přibližně 3 až 7 přidáním vodné kyseliny, například kyseliny chlorovodíkové. Organická fáze se oddělí a zpracuje se o sobě známým způsobem za získání žádané sloučeniny.
Stupeň H
Do roztoku 2-amino-3-benzyloxypropionové kyseliny ve vodě a v organické zásadě, s výhodou TEA, se přidá 2,5-dioxopyi— rolidin-1-ylester 2-terc.-butoxykarbony1ami no-2-met hylpropi onové kyseliny v organickém rozpouštědle, jako je tetrahydrofuran. Reakční směs se míchá s výhodou přes noc s výhodou při teplotě místnosti, s výhodou v prostředí dusíku. Do reakční směsi se přidá vodná kyselina, jako je 10% roztok kyseliny citrónové. Směs se míchá po dobu několika minut a zředí se organickým rozpouštědlem, jako je ethylacetát. Organická fáze se oddělí od směsi a zpracuje se o sobě známým způsobem a zkoncentruje se za získání žádané sloučeniny.
Stupeň F a I
Do roztoku L-vinanu 3a-(R)-benzyl-2-methyl-2,3a,4,5,6,7hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-3-onu v organickém rozpouštědle, jako je ethylacetát, se přidá při teplotě přibližně -78 až -20 °C, s výhodou přibližně -66 °C, zásada, jako je TEA. Reakční směs se míchá po dobu jedné až 24 hodin, s výhodou po dobu
1,5 hodin. Po odstranění vysrážené soli se přidá 3-benzyloxy2-(2-t erc.-butoxykarbonylami no-2-met hylpropi ony1ami no)propi o nová kyselina a zásada, jako je TEA, při teplotě přibližně -50 až 0 °C, s výhodou přibližně -35 °C a následně peptidové kopulační činidlo, s výhodou 50% cyklický anhydrid 1-propanfosfonové kyseliny (PPAA) v ethylacetátu. Směs se míchá po dobu jedné až šesti hodin, s výhodou přibližně dvě hodiny při tep• ·
• · · · · · lote -50 až O °C, s výhodou přibližně -20 až -27 °C, načež se teplota pomalu zvýší na přibližně O °C. Reakční směs se vlije do vody a extrahuje se organickým rozpouštědlem, jako je IPE, a organická vrstva se oddělí a zpracuje se o sobě známým způsobem za získání žádané sloučeniny.
Stupeň J
Do roztoku terc.-butylesteru {1-[2-(3a-(R)-benzyl-2-methy 1 -3-OXO-2,3,3a, 4,6,7- hexahydropyrazolo[4-, 3-c]pyri di n-5-y 1 )1-(R)-benzyloxymethyl-2-oxoethylkarbamoyl ]-1-methylethyl}karbamové kyseliny v organickém rozpouštědle, jako je dichlormethan, se přidá TFA při teplotě přibližně -10 až 10 °C, s výhodou přibližně 0 až 5 °C, s výhodou při teplotě udržované pod přibližně 5 °C. Teplota se zvýší na teplotu místnosti. Reakční směs se míchá po dobu přibližně jedné až šesti hodin, s výhodou po dobu přibližně tří hodin. Dichlormethan se nahradí jiným organickým rozpouštědlem, jako je ethylacetát. Hodnota pH směsi se nastaví na přibližně 7 až 9, s výhodou na pH 8, vodnou zásadou, jako je nasycený roztok hydrogenuhličitanu sodného a zpracuje se o sobě známým způsobem za získání žádané sloučeniny.
Stupeň K
Do roztoku 2-amino-N-[2-(3a-(R)-benzyl-2-methyl-3-oxo2,3,3a,4,6,7- hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-1-(R)-benzyloxymethyl-2-oxoethyl]-2-methylpropionamidu ze stupně I v alkoholu, jako je methanol, se přidá L-( + )-kyseli na vinná a reakční směs se míchá přes noc. Získaný roztok se zfiltruje a zkoncentruje se. Přidá se organické rozupouštědlo, jako je IPE nebo ethylacetát a azeotropicky se odstraní zbylý alkohol. Izolovaná pevná látka se rozpustí v ethylacetátu, roztok se vaří pod zpětným chladičem, nechá se ochladit na teplotu místnosti za získání krystalů žádaného produktu.
Vynález objasňují, nijak však neomezují následující příklady praktického provedení.
Pro sloupcovou chromatografií se používá Amicon oxid křemičitý 30 pm o velikosti pórů 6 nm. Teplota tání se stanovuje za použití aparatury Buchi 510 a nekoriguje se. Protonová a uhlíková spektra NMR se zaznamenávají na jednotce Varian XL-300, Bruker AC-300, Varian Unity 400 nebo Bruker AC-250 při teplotě 25 °C. Chemické posuny se vyjadřují v částech na milion z trimethylsi1anu. částicový paprsek hmotového spektra se získá na spektrometru Hewlett-Packard 5989A za použití amonaiku jako zdroje chemické ionizace. Pro počáteční rozpuštění vzorku se používá chloroform nebo methanol. Kaplinová sekundární iontová hmotová spektra (LSIMS) se získají na vysoce rozlišovacím spektrometru Kratos Concept-1S za použití bombardování česnými ionty na vzorku rozpuštěném v systému 1:5 dithioerythritol/dithiothreitol nebo v thioglycerolové matrici. Pro počáteční rozpouštění vzorku se použije chloroformu nebo methanolu. Uváděné hodnoty jsou součty 3 až 20 odečtů kalibrované proti jodidu česnému. Chromtografie v tenké vrstvě se provádí za použití destiček oxidu křemičitého E. Merk Silikagel 60 F254 zviditelněných (po eluování uvedeným rozpouštědlem nebo rozpouštědly) zabarvením 15% ethanolovou fosfomolybdenovou kyselinou a zahřátím na horké destičce.
Obecný způsob A (peptidová kopulace za použití EDO
Zpracovává se 0,2 až 0,5M roztok primárního aminu (1,0 ekvivalentů) v dichlormethanu (nebo primárního aminhydrochloridu a 1,0 až 1,3 ekvivalentů triethylaminu) postupně 1,0 až 1,2 ekvivalenty kopulačního partnera karboxylové kyseliny, 1,5 až 1,8 ekvivalenty hydroxybenzotriazolhydrátu (HOBT) nebo HOAT a 1 ,0 až 1,2 ekvivalenty (stechiometrickým ekvivalentem ke množství karboxylové kyseliny) 1-(3-dimethylaminopropyl)-3-ethylkarbodimidhydrochloridu (EDO) a směs se míchá přes noc na • · • · · · ledové lázni (ledová lázeň se nechá ohřát a reakční směs se zpravidla nechává na teplotě přibližně 0 až 20 °C po dobu čtyř až šesti hodin a na teplotě 20 až 25 °C po zbylou dobu). Reakční směs se zředí ethylacetátem nebo jiným rozpouštědlem, jak uvedeno, a směs se promyje dvakrát 1N roztokem hydroxidu sodného, dvakrát 1N kyselinou chlorovodíkovou (pokud produkt není zásaditý), jednou solankou, vysuší se síranem sodným a zkoncentruje se, čímž se získá surový produkt, který se čistí, jak uvedeno. Karboxylové kyselina se může použít v podobě dicyklohexylaminové soli při kopulaci na primární amin nebo hydrochlorid primárního aminu, přičemž v takovém případě se nepoužije t ri et hylami nu .
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
2-Amino-N-{1(R)-benzyloxymethyl-2-[3a-(R)-(4-fluorobenzyl)-2-met hy1-3-ΟΧΟ-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-y1]-2-oxoet hy1}i sobut yrami dhydrochlori d a
2-amino-N-{1(R)-benzyloxymethyl-2-[3a-(S)-(4-f luorobenzyl)-2-met hyl-3-OXO-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri din-5-y 1]-2-oxoet hy1}i sobut yrami dhydrochlori d
A. 1-terc.-Butylester 3-ethylester 4-oxopiperidin-1,3-dikarboxylové kyseliny
Směs 8,00 g (38,5 mmol) ethy1esterhydrochloridu 4-oxopiperidin-3-karboxy1ové kyseliny, 9,23 g (42,4 mmol) di-terc.-butylkarbonátu a 3,89 g (38,5 mmol) triethylaminu ve 150 ml tetrahydrofuranu se míchá přibližně 72 hodin při teplotě místnosti. Směs se zkoncentruje a zbytek se rozpustí v ethylacetátu a promyje se třikrát vždy 10% vodnou kyselinou chlorovodíkovou, nasyceným vodným roztokem hydrogenuhličitanu sodného a solankou, vysuší se síranem hořečnatým a zkoncentruje se,čímž se • · • · · · získá 10,0 g 1A v podobě bílé pevné látky. MS (Cl,NH3) 272 (MH+ ).
B. 1-terc.-Buty1ester 3-ethylester 3-(RS)-(4-fluorobenzyl)-4-oxopiper idin-1,3-dikarboxylové kyseliny
Do roztoku 2,00 g (7,4 mmol) 1A v 10 ml dimethylformamidu se přidá 282 mg (7,4 mmol) hydridů sodného (60% disperse v oleji) a směs se míchá přibližně 15 minut při teplotě místnosti.Přidá se roztok 1,39 g (7,4 mmol) 4-f1uorobenzylbromidu v 7 ml dimethylformamidu do míchaného roztoku a směs se míchá přibližně 72 hodin při teplotě místnosti. Směs se zředí ethylacetátem a promyje se jednou vodou a čtyřikrát solankou, vysuší se síranem hořečnatým a zkoncentruje se, čímž se získá 2,8 g 1B. MS (Cl ,NH3 )380 (MH+ ) .
C. terc.-Butylester 3a-(RS)-(4-fluorobenzyl)-2-methyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-karboxy1ové kysel i ny
Směs 2,54 g (6,7 mmol) 1B a 309 mg (6,7 mmol) methylhydrazinu ve 100 ml ethanolu se zahřívá přibližně 8 hodin pod zpětným chladičem. Směs se zkoncentruje a zbytek se rozpustí ve 100 ml toluenu a zahřívá se po dobu přibližně 17 hodin pod zpětným chladičem. Směs se zkoncentruje a zbytek se čistí chromatografií na silikagelu za použití elučního gradientu (objemově 18:82 ethylacetát/hexan) až (objemově 75:25 ethylacetát /hexan ) , čímž se získá 1,0 g 1C v podobě čirého bezbarvého oleje. MS (Cl,NH3) 362 (MH+).
D. Trifluoracetát 3a-(RS)-(4-f1uorobenzyl)-2-methy1-2,3a,4,5,-6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-3-onu
Do 1,00 g (2,8 mmol) 1C se přidá 10 ml trif1uoroctové kyseliny při teplotě přibližně 0 °C a směs se míchá přibližně jed77 ί · nu hodinu. Přidá se ethylacetát a směs se zkoncentruje, čímž se získá 1,0 g 1D. MS (C1,NH3) 263 (MH+).
E. (R)-3-Benzyloxy-2-(2-t erc.-butoxykarbony 1amino-2-methy1 -propiony1amino)propionová kyselina
Do 1,83 g (6,2 mmol) N-terc.-BOC-O-benzy1-D-seri nu ve 35 ml dimethylformamidu se přidá 1,02 g (7,4 mmol) uhličitanu draselného, následně 0,92 g (6,5 mmol) jodomethanu. Směs se míchá přes noc při teplotě přibližně 24 °C v prostředí dusíku. Reakční směs se zředí 200 ml vody a extrahuje se třikrát ethylacetátem. Spojené organické podíly se promyjí pětkrát vodou a jednou solankou, vysuší se síranem hořečnatým a zkoncentrují se. Surový methylester (R)-3-benzyloxy-2-terc.-butoxykarbonylaminopropionové kyseliny se rozpustí v 15 ml studené trifluoroctové kyseliny při teplotě přibližně 0 °C a směs se míchá po dobu přibližně dvou hodin. Směs se zkoncentruje a zbytek se zředí 1N roztokem hydroxidu sodného a extrahuje se třikrát ethylacetátem. Spojené organické extrakty se promyjí solankou a vysuší se síranem sodným, čímž se získá 0,84 g (4,02 mmol) výsledného methylesteru (R)-2-amino-3-benzyloxypropionové kyseliny, který se spojí s 0,81 g (4,02 mmol) N-terc.-BOCα-methylalani nu, čímž se získá 1,80 g methylesteru (R)-3-benzy1oxy-2-(2-t erc.-butoxykarbony1ami no-2-methy1propi ony1ami no )propionové kyseliny. Surový produkt se rozpustí ve 20 ml systému tetrahydrofuranu:voda 4:1, přidá se roztok 335 mg (7,98 mmol) 1ithiumhydroxidhydrátu v 1 ml vody a směs se míchá přes noc při teplotě místnosti. Směs se zkoncentruje, zbytek se zředí ethylacetátem, okyselí se vodnou kyselinou chlorovodíkovou a extrahuje se třikrát ethylacetátem. Spojené organické extrakty se promyjí jednou solankou, vysuší se síranem sodným za získání 1,60 g 1E v podobě oleje, který ztuhne stáním.
1 HNMR (CDCls 300 MHz) δ 7,30 (m,5H), 7,10 (d,1H), 5,07 (bs, 1H), 4,68 (m,1H), 4,53 (q,2H), 4,09 (m,1H), 3,68 (m,1H), 1,31,5 (m,15H).
F. terc.-Buty1ester (1-{1(R)-benzyloxymethyl-2-[3a-(R,S)-(4-f 1 uorobenzy1)-2-met hy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo-[4,3-c]pyridin-5-yl]-2-oxoet hylkarbamoy!}-1-met hylet hy1)-karbamové kyseliny
Způsobem podle obecného postupu A se spojí 193 mg (0,51 mmol) 1D a 196 mg (0,51 mmol) a 1E za získání směsi diastereomerů. Zbytek se čistí chromatografií na silikagelu za použití elučního gradientu (objemově 1:1 ethylacetát:hexan) až 100% ethylacetát, čímž se získá 60 mg méně polárního 1F izomeru 1 a 100 mg více polárního 1F izomeru 2. MS (C1,NH3)624 (MH+) pro oba izomery.
G. Hydrochlorid 2-amino-N-{1(R)-benzy1oxymethy1-2-[3a-(R)-(4-f1uorobenzy1)-2-met hy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo-[4,3-c]pyridin-5-yl]-2-oxoethyl}isobutyramidu
Do 60 mg (0,10 mmol) 1F izomeru 1 v 10 ml ethanolu se přidají 4 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a směs se míchá přibližně po dobu dvou hodin při teplotě místnosti. Směs se zkoncentruje a zbytek se vysráží ze systému ethano!/hexan za získání 50 mg 1G izomeru 1 v podobě bílého prášku. MS (Cl, NH3 ) 524 (MH+ ) .
1 HNMR (CDsOD): (parciální) δ 7,32 (m,5H), 7,12 (m,2H), 6,91 (m,2H), 5,15 (m,1H), 4,54 (s,2H), 3,78 (m,2H), 3,02 (m, 7H), 2,66 (m,2H) 1,57 (s,6H).
H. Hydrochlorid 2-amino-N-{1(R)-benzyloxymethy1-2-[3a-(S)-(4-fluorobenzyl)-2-met hyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo-[4,3-c]pyridin-5-yl]-2-oxoethyl}isobutyramidu
Do 100 mg (0,16 mmol) 1F izomeru 2 v 10 ml ethanolu se přidají 4 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a směs se míchá po dobu přibližně dvou hodin při teplotě místnosti. Směs se zkoncentruje a zbytek se vysráží ze systému ethanol/hexan • · • ·
za získání 60 mg 1H izomerů 2 v podobě bílého prášku.
MS (Cl ,NH3 ) 524 (MH+ ) .
1 HNMR (CDsOD): (parciální) δ 7,32 (m,5H), 7,08 (m,2H), 6,95 (m,2H), 6,80 (m,2H) 5,30 (m,1H), 4,61 (m,3H), 3,80 (m,2H),
2,58 (m,3H), 1,58 (s,6H).
Příklad 2
Hydrochlorid 2-amino-N-2-[3a-(RS)-(4-fluorobenzyl)-2-methyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin5-y1]-1 (R)-(1H-i ndol-3-ylmet hyl)-2-oxoet hy1}i sobut yrami du
A. Methylester (R)-2-amino-3-(1H-indol-3-y1)propionové kyseliny
Do 4,92 g (16,2 mmol) Ν-α-terc.-BOC-D-tryptofanu ve 100 ml dimethylformamidu se přidá 2,46 g (17,8 mmol) uhličitanu draselného, následně 2,41 g (17,0 mmol) jodomethanu a směs se míchá přes noc při teplotě 24 °C v prostředí dusíku. Reakční směs se zředí vodou a extrahuje se třikrát ethylacetátem. Spojené organické extrakty se promyjí pětkrát 500 ml vody a jednou solankou, vysuší se síranem hořečnatým a zkoncentrují se, čímž se získá 4,67 g bílé pevné látky. Do surového methylesteru (R)-2-t erc.-butoxykarbony!ami no-3-(1H-i ndol-3-yl)propi onové kyseliny se přidá 15 ml studené trif1uoroctové kyseliny při teplotě přibližně 0 °C a směs se míchá po dobu přibližně dvou hodin. Směs se zkoncentruje a zbytek se zředí 1N roztokem hydroxidu sodného a extrahuje se třikrát ethylacetátem. Spojené organické extrakty se promyjí solankou a vysuší se síranem sodným, čímž se získá methylester (R)-2-amino-3-(1H-indol-3yl)propionové kyseliny v podobě oranžového oleje v kvantitativním výtěžku.
B. Methylester (R)-2-(2-terc.-butoxykarbonylamino-2-methylpropi ony1ami no )-3-(1H-i ndol-3-y1)propi onové kyseliny • · ···» · * • · · ·
Surový produkt 2A 1,55 g (7,1 mmol) se kopuluje na 1,44 g (7,1 mmol) N-terc.-BOC-a-methylalanin podle postupu A, čímž se získá olej, který se čistí chromatografií na silikagelu za použití gradientu 10 %, 20 %, 30 %, 40 % a 50 % ethylacetátu v hexanu jako elučního činidla. Získá se 1,32 g methylesteru (R)-2-(2-terc.-butoxykarbonylami no-2-met hylpropi ony1amino)-3 (1H-indol-3-y1)propionové kyseliny.
C. (R)-2-(2-terc.-Butoxykarbonylami no-2-met hylpropi onylami no)-3-(1H-indol-3-yl)propi onová kyselina
Do roztoku 1,03 g (2,64 mmol) 2B v 10 ml tetrahydrofuranu se přidá 381 mg (9,1 mmol) 1 ithiumhydroxidhydrátu ve 2 ml vody a směs se míchá přes noc při teplotě místnosti. Přebytek tetrahydrofuranu se odpaří a bázická vodná směs se extrahuje třikrát ethylacetátem, načež se okyselí na hodnotu pH 4 zředěnou octovou nebo chlorovodíkovou kyselinou. Produkt se extrahuje ethylacetátem a spojené organické extrakty se promyjí solankou, vysuší se síranem hořečnatým a odpaří se, čímž se získá 1,03 g 2C v podobě oranžové pěny. MS (C1,NH3) 390 (MH+) 1HNMR (CDCls 300 MHz) δ 7,61 (d,1H), 7,48 (d,1H), 7,27 (t,1H), 7,10 (t,1H), 4,81 (bs, 1H), 3,35 (m,1H), 1,49 (s,6H), 1,32 (s, 9H) .
D. terc.-Buty1ester {1 -[2-[3a-(RS)-(4-f1uorobenzy1)-2-methyl-3-OXO-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl]-1— (R) — (1H-i ndol-3-methyl)-2-oxo-ethylkarbamoyl]-1-met hylet hyl}-karbamové kyseliny
Způsobem podle obecného postupu A se kopuluje 193 mg (0,51 mmol) 1D a 200 mg (0,51 mmol) 2C a zbytek se čistí chromatografií na silikagelu za použití elučního gradientu (objemově 1:1 ethylacetát:hexan) až 100% ethylacetát, čímž se získá 230 mg 2D. MS (C1,NH3 ) 633 (MH+ ).
• · · ·
E. 2-Amino-N-[2-[3a-(RS)-(4-f1uorobenzy1)-2-methyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl]-1-(R)-(1H-i ndol-3-y1 met hyl)-2-oxoet hy 1 ] i sobut yrami dhydrochlorid
Do 230 mg (0,36 mmol) 2D v 10 ml ethanolu se přidají 4 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a reakční směs se míchá po dobu dvou hodin při teplotě místnosti. Směs se zkoncentruje a zbytek se vysráží ze systému ethanol/hexan a získá se 130 mg 2E v podobě bílého prášku. MS (C1,NH3) 533 (MH+) 1 HNMR (CDCls 300 MHz) (parciální) δ 7,79 (d,1H), 7,48 (m,1H), 7,33 (m,2H), 7,19-6,77 (m,7H), 6,54, (m,1H), 5,17 (m,1H),
4,02 (m,1H), 3,11-2,68 (m,6H), 2,47 (m,2H), 2,03 (m,2H), 1,59 (m,6H).
Příklad 3
2- Ami no-N-[2-[3a-(RS)-benzyl-2-methyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexa-hydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl]-1-(R)-(1H-indol-3-ylmethyl)-2-oxoet hy1]i sobut yrami d
A. 1-terc.-Butylester 3-methylester 4-oxo-piperidin-1,3—dikarboxylové kyseliny
Do směsi 7,00 g (36,2 mmol) methylesteru 4-oxo-piperidin3- karboxy1ové kyseliny a 8,82 g (72,3 mmol) 4,4-dimethylaminopyridinu ve 200 ml methylenchloridu se při teplotě přibližně 0 °C přidá během přibližně 30 minut roztok 7,88 g (36,2 mmol) diterc.-butyldikarbonátu ve 150 ml methylench1oridu. Směs se ohřeje na teplotu místnosti a míchá se po dobu přibližně 17 hodin. Směs se zkoncentruje a zbytek se zředí chloroformem a promyje se třikrát 10% vodnou kyselinou chlorovodíkovou, nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu sodného a solankou, vysuší se síranem hořečnatým, zkoncentruje se, čímž se získá 9,18 g čirého žlutého oleje.
B. 1-terc.-Butylester 3-methylester 3-(RS)-benzyl-4-oxopiperi• * • · • · · « din-1,3-dikarboxylové kyseliny
Do roztoku 5,00 g (19,4 mmol) 3A v 10 ml dimethylformamidu se přidá 745 mg (7,4 mmol) hydridu sodného (60% disperze v oleji) a směs se míchá po dobu přibližně 15 minut při teplotě místnosti. Kanylou se do míchaného roztoku přidá roztok 3,32 g (19,4 mmol) benzylbromidu v 15 ml dimethylformamidu a směs se míchá po dobu přibližně 42 hodin při teplotě místnosti. Reakční směs se zředi ethylacetátem a promyje se jednou vodou a čtyřikrát solankou, vysuší se síranem hořečnatým, zkoncentruje se a získá se 6,0 g 3B v podobě žlutého oleje.
MS (Cl ,NH3 ) 348 (MH+ ) .
C. terc.-Buty1ester [3a-(RS)-benzy1-2-methy1-3-oxo-2,3,3a,4-6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-karboxylové kyseliny
Směs 4,00 g (11,5 mmol) 3B a 530 mg (11,5 mmol) methylhydrazinu ve 100 ml ethanolu se zahřívá po dobu přibližně osmi hodin pod zpětným chladičem. Směs se zkoncentruje a zbytek se čistí chromatografií na silikagelu za použití elučního gradientu (objemově 15:85 ethy1acetát/hexan) až (objemově 75:25 ethyl acet át /hexan ) , čímž se získá 2,6 g 3C v podobě čirého bezbarvého oleje. MS (C1,NH3 ) 344 (MH+) .
D. [3a-(RS)-Benzyl-2-met hy1-2,3a,4,5,6,7-hexahydropyrazolo-[4,3-c]pyřídi n-3-on
Do 2,60 g (7,6 mmol) 3C se přidá 20 ml trif1uoroctové kyseliny při teplotě přibližně 0 °C a směs se míchá po dobu přibližně 2,5 hodin. Přidá se ethylacetát a roztok se promyje 6N roztokem hydroxidu sodného, vysuší se síranem hořečnatým a zkoncentruje se, čímž se získá 1,8 g 3D. MS (C1,NH3 ) 244 (MH+)
E. terc.-Butylester {1-[2-(3a-(RS)-benzyl-2-methyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-1(R)-(1H—indol-3-ylmethy1)-2-oxo-ethy1karbamoy1]-1-methylethyl}karba83 mové kyseliny
Způsobem podle obecného postupu A se kopuluje 125 mg 3C a 1,75 g (0,51 mmol) 2C a zbytek se čistí chromatografií na silikagelu za použití elučního gradientu (objemově 6:4 ethylacetát/hexan) až 7 % methanolu v ethylacetátu, čímž se získá 150 mg 3E.
F. 2-Amino-N-[2-(3a-(RS)-benzyl-2-methyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-1(R)-(1H-i ndol-3-y1 met hyl)-2-oxoet hy1]i sobut yrami dhydroch1orid
Do 150 mg (0,24 mmol) 3E v 15 ml ethanolu se přidá 5 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a směs se míchá při teplotě místnosti po dobu přibližně 3 hodin. Směs se zkoncentruje a zbytek se nechá vykrystalovat ze systému ethanol/hexan, čímž se získá 100 mg 3F. MS (Cl,NH3) 515 (MH+).
1 HNMR (CDsOD) δ 7,20-6,91 (m,9H), 6,56 (m,1H), 5,17 (m,1H), 4,05 (m,1H), 2,96 (s,3H), 2,62 (m,1H), 2,38 (m,1H), 2,06 (m,
2H), 1,61 (m,8H).
Příklad 4
2-Ami no-N-[2-(3a-(R)-benzy1-2-met hy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexa-hydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-y1)-1(R)-benzy1oxymethy1)-2-oxo-ethyl]isobutyramidhydrochlorid a
2-ami no-N-[2-(3a-(S)-benzyl-2-methyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexa-hydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-1(R)-benzyloxymethyl)-2-oxo-ethyl]isobutyrami dhydrochlori d
A. terč.-Butylester {1-[2-(3a-(R,S)-benzyl-2-methyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo(4,3-c]pyridin-5-yl)-1(R)-benzyloxymethyl)-2-oxoethylkarbamoyl]-1-methylet hylkarbamové kysel i ny • · · · · · • » · i ::
Způsobem podle obecného postupu A se kopuluje 1,12 g (4,6 mmol) 3C a 1,75 g (0,51 mmol) 1E a získá se směs diastereomerů. Zbytek se čistí chromatografi i na silikagelu za použití elučního gradientu (objemově 1:1 ethylacetát/hexan) až 100% ethylacetát, čímž se získá 350 mg méně polárního 4A izomeru 1 a 250 mg více polárního 4A izomeru 2. MS (Cl,NH3)6O6MH+) pro oba i zomery.
B. 2-Ami no-N-[2-(3 a-(R)-benzyl-2-met hyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-1(R)-benzyloxymethyl)-2-oxo-et hyl]i sobut yrami dhydrochlori d
Do 250 mg (0,41 mmol) 4A izomeru 1 v 15 ml ethanolu se přidá 5 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a směs se míchá při teplotě místnosti po dobu přibližně 5 hodin. Směs se zkoncentruje a zbytek se vysráží ze systému ethano!/hexan a vysuší se ve vakuu, čímž se získá 130 mg 4B izomeru 1.
MS (Cl,NHs) 506 (MH+).
1HNMR (CD3OD): δ 7,33 (m,5H), 7,14 (m,5H), 5,22 (m,1H), 4,57 (m,3H), 3,80 (m,2H), 3,14 (m,1H), 3,04 (s,3H), 2,96 (m,2H),
2,61 (m,2H), 1,63 (m,7H).
C. 2-Ami no-N-[2-(3a-(S)-benzyl-2-methyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-y1)-1(R)-benzyloxymethy1)-2-oxoet hyl]isobutyrami dhydrochlori d
Do 250 mg (0,41 mmol) 4A idomeru 2 v 15 ml ethanolu se přidá 5 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a směs se míchá při teplotě místnosti po dobu přibližně 5 hodin. Směs se zkoncentruje a zbytek se vysráží ze systému ethanol/hexan a vysuší se ve vakuu, čímž se získá 120 mg 4C izomeru 2.
MS (Cl ,NH3 ) 506 (MH+ ) .
1 HNMR (CD3OD): δ 7,31 (m,5H), 7,13 (m,5H), 6,78 (m,1H), 5,28 (m,1H), 4,62 (m,3H), 3,81 (m,2H), 3,14 (m,1H), 2,62 (m,3H),
1,58 (m,7H).
• · • · · « • · · · • · • ·
D. 2-Ami no-N-[2-(3 a-(R)-benzy1-2-methy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-1(R)-benzyloxymethyl)-2-oxoet hyl]i sobut yramidmet hansulfonát
Do 3,60 g (6,6 mmol) 4B izomerů 1 se přidá nasycený vodný roztok hydrogenuhličitanu sodného a směs se extrahuje ethylacetátem. Organická vrstva se vysuší síranem hořečnatým a zkoncentruje se. Zbytek se rozpustí v ethylacetátu, ochladí se na teplotu přibližně 0 °C a přidá se 0,43 ml (6,6 mmol) methansulfonové kyseliny a směs se míchá po dobu přibližně půl hodiny. Do roztoku se přidá hexan (200 ml), směs se míchá po dobu jedné hodiny a zfiltruje se, čímž se získá na 3,40 g bílé pevné látky. Pevná látka se nechá překrystalovat z 3% vodného ethylacetátu a získá se 2,55 g 4D izomerů 1 v podobě bílé krystalické látky.MS(C1 ,NH3 ) 506 (MH+ ) .
Příklad 5
2-Ami no-N-[1 -(3a-(R)-benzyl-2-methyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexa-hydropyrazolo[4,3-c]pyri din-5-karbonyl)-4-fenyl(R)-butyl]i so-butyramidhydrochlorid a
2-ami no-N-[1 -(3a-(S)-benzyl-2-methyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexa-hydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-karbonyl)-4-fenyl(R)-but y1]i so-butyrami dhydrochlori d
A. terc.-Butylester 2-oxo-5,6-difenyl-3-(3-fenylallyl)morfo1 in-4-karboxy1ové kyseliny
Do roztoku 13,8 g (70,0 mmol) cinnamylbromidu a 4,94 g (14,0 mmol) terc.-butyl-(2S,3R)-(+)-6-oxo-2,3-difeny1-4-morfo1 inkarboxy1átu ve 350 ml bezvodého tetrahydrofuranu se při teplotě přibližně -78 °C přidá 28 ml (28 mmol) 1M natriumbistrimethylsi1ylamidu v tetrahydrofuranu. Směs se míchá při teplotě přibližně -78 °C po dobu přibližně 1,5 hodiny a pak se ·· ···· ·· · · • · · ♦ · · · • · · · » · ♦ • · ··· · · · • · · · » ·· · ·· ·· ·· ·· vlije do 750 ml ethylacetátu. Směs se promyje dvakrát solankou, vysuší se síranem hořečnatým a zkoncentruje se, čímž se získá žlutý olej. Olej se míchá ve 150 ml hexanu přes noc a vysrážená pevná látka se zfiltruje, čímž se získá 3,2 g 5A v podobě bílé pevné látky.
B. 5(S),6(R)-Difenyl-3(R)-(3-fenylallyl)morfolin-2-on
Při tepotě přibližně O °C se do 2,97 g (6,33 mmol) 5A přidá 20 ml trif1uoroctové kyseliny, směs se míchá přibližně po dobu dvou hodin a zkoncentruje se. Zbytek se rozpustí ve vodě a alkalizuje se vodným roztokem hydroxidu sodného až do hodnoty pH 10. Směs se extrahuje třikrát ethylacetátem a spojené organické extrakty se promyjí solankou, vysuší se síranem hořečnatým a zkoncentrují se, čímž se získá oranžový olej, který se čistí chromatografi i na silikagelu za použití jako elučního činidla systému objemově 10:90 ethylacetát/hexan, čímž se získá 880 mg 5B v podobě bílé pevné látky.
C. 2-(R)-Amino-5-fenylpentanová kyselina
Směs 440 mg (1,19 mmol) 5B a 120 mg chloridu palladnatého ve 20 ml ethanolu a 10 ml tetrahydrofuranu se hydrogenuje za tlaku 310,5 kPa po dobu přibližně 16 hodin. Směs se zfiltruje přes křemelinu a zkoncentruje se; zbytek se trituruje s etherem, čímž se získá 240 mg 5C v podobě bílé pevné látky.
D. 2,5-Dioxo-Pyrrolidin-1-ylester 2-terc.-butoxykarbonylamino-2-methylpropionové kyseliny
Do suspense 5,0 g (24,6 mmol) N-terc.-BOC-a-methy1alani nu ve 13,5 ml methylenchloridu se přidá 3,40 g (29,6 mmol) N-hydroxysukcinimidu a 5,65 g (29,6 mmol) EDO. Suspense se míchá po dobu přibližně 17 hodin při teplotě místnosti. Směs se zředí ethylacetátem a promyje se vždy dvakrát vodou, nasyceným roz• 4
4 4 4 • ·
· 4 4 · *
4 4 4 4 4 4 tokem hydrogenuhličitanu sodného a solankou, vysuší se síranem hořečnatým a zkoncentruje se. Produkt se čistí chromatografií na silikagelu za použití systému objemově 1:1 ethylacetát/ hexany, čímž se získá 5,2 g sloučeniny D v podobě bílé pevné 1át ky.
E. (R)-2-(2-terc.-Butoxykarbonylami no-2-met hy 1 propi ony1ami no )5-feny1pentanová kyselina
Směs 203 mg (1,05 mmol) 5D, 378 mg (1,26 mmol) 5C a 434 mg (3,36 mmol) diisipropylethylaminu ve 2 ml dimethylformamidu se míchá přes noc. Směs se zředí ethylacetátem a extrahuje se dvakrát 1N kyselinou chlorovodíkovou. Vodná fáze se extrahuje jednou ethylacetátem. Spojené organické extrakty se promyjí třikrát vodou a jednou solankou. Směs se vysuší síranem hořečnatým a zkoncentruje se. Zbytek se čistí chromatografií na silikagelu za použití 80 % chloroformu v hexanu, pak 100% chloroformu a následně 10 % methanolu v chloroformu jako elučního činidla, čímž se získá 127 mg 5E.
F. Terc.-butylester {1 -[ 1 -[3a-(R,S)-benzyl-2-methy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-karbony1]-4-fenyl-(R)-butylkarbamoyl]-1-met hy1et hy1}-karbamové kyseliny
Způsobem podle obecného postupu A se kopuluje 130 mg (0,53 mmol) 3C a 200 mg (0,53 mmol) 5E za získání směsi diastereomerů. Zbytek se čistí chromatografií na silikagelu za použití elučního gradientu (objemově 1:1 ethylacetát/hexan) až 100% ethylacetát, čímž se získá 40 mg méně polárního 5F izomerů 1 a 40 mg více polárního 5F izomerů 2. MS(C1,NH3) 604 (MH+) pro oba izomery.
G. 2-Amino-N-[1-[3a-(R)-benzyl-2-methyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-karbony1]-4-feny1-(R)-but y1 -i sobut yrami dhydrochlori d • » • · · · • · • ·
Do 40 mg (0,07 mmol) 5F izomeru 1 v 10 ml ethanolu se přidají 4 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a směs se míchá při teplotě místnosti po dobu přibližně čtyř hodin. Směs se zkoncentruje a zbytek se vysráží ze systému methylenchlorid/hexan a vysuší se ve vakuu, čímž se získá 30 mg 5G izomeru 1 . MS(C1 , NH3 ) 504 (MH+ ) 1 HNMR (CDsOD): (parciální!) δ 7,19 (m,10H), 4,37 (m,1H), 3,02 (m,6H), 2,67 (m,4H), 1,83 (m,4H), 1,62 (s,6H), 1,28 (m,1H).
H. 2-Ami no-N-[1 -[3a-(S)-benzy1-2-met hy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-karbony1]-4-feny1-(R)-but y1 i sobutyramidhydrochlorid
Do 40 mg (0,07 mmol) 5F izomeru 2 v 10 ml ethanolu se přidají 4 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a směs se míchá při teplotě místnosti po dobu přibližně čtyř hodin. Směs se zkoncentruje, zbytek se vysráží ze systému methylenchlorid/ hexan a vysuší se ve vakuu, čímž se získá 30 mg 5H izomeru 2. MS(C1,NH3) 504 (MH+) 1HNMR (CD3OD): (parciální) δ 7,25 (m,9H), 6,88 (m,1H), 3,04 (m,3H), 2,71 (m,4H), 2,48 (m,2H), 1,75 (m,4H), 1,62 (m,6H),
I, 28 (m,1H).
Příklad 6
2-Ami no-N-[2-(3a-(RS)-benzyl-2-met hy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-1-(R)-benzyloxymethyl-2-oxoet hy1]i sobut yrami dhydrochlori d
A. terc.-Butylester {1 -[2-[3a-(R,S)-benzyl-2-methy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyrídin-5-yl)]-1-(R)-benzyl oxymet hy1-2-oxoet hylkarbamoyl]-1-met hylet hylJkarbamové kyseliny
Způsobem podle obecného postupu A se kopuluje 200 mg (0,82 • · · · * » · · · · • ·
mmol) 3C a 320 mg (0,82 mmol) 1E za vzniku směsi diastereomerů. Zbytek se čistí chromatografií na silikagelu za použití elučního gradientu (objemově 1:1 ethylacetát/hexan) až 10 % methanolu v ethylacetátu, čímž se získá 170 mg 6A.
B. 2-Ami no-N-[2-(3a-(RS)-benzyl-2-met hy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-1-(R)-benzyloxymethyl-2-oxoet hy1]isobutyramidhydrochlori d
Do 170 mg (0,28 mmol) 6A ve 20 ml ethanolu se přidá 5 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a směs se míchá při teplotě místnosti po dobu přibližně 2,5 hodin. Směs se zkoncentruje a zbytek se vysráží ze systému ethanol/hexan, čímž se získá 70 mg 6B . MS(C1,NH3 ) 506 (MH+ ) 1HNMR (CDsOD): δ 7,32 (m,5H), 7,16 (m,5H), 5,22 (m,1H), 4,67 (m,1H), 4,55 (m,2H), 3,79 (m,2H), 3,12 (m,2H), 3,00 (m,6H), 2,71 (m,3H), 1,56 (m,8H).
Příklad 7
2-Ami no-N-[ 2 — (3a-benzy1-2-et hyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydro-pyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-1-(1H-i ndol-3-y1 met hyl)-2-oxoethyl ] i sobutyrami dhydrochlorid
A. terc.-Butylester 3a-(R,S)-benzyl-2-ethy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7 -hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-karboxylové kyseliny
Do 555 mg (1,60 mmol) 3B ve 27 ml ethanolu se přidá 240 mg (1,60 mmol) ethy1hydrazinoxalátu a směs se zahřívá pod zpětným chladičem přibližně po dobu čtyř hodin. Směs se zkoncentruje a zbytek se čistí chromatografií na silikagelu za použití elučního gradientu (objemově 10:1 hexan/ethylacetát) až (objemově 3:7 hexan/ethylacetát), čímž se získá 357 mg 7A.
MS(C1,NH3) 358 (MH+).
• · » · • · • · · · • · • ·
B. 3a-(R,S)-Benzyl-2-ethyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-3-on
Do 350 mg (0,98 mmol) 7A ve 3 ml ethanolu se přidá 1,5 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a směs se míchá při teplotě místnosti po dobu přibližně dvou hodin. Směs se zkoncentruje, čímž se získá 257 mg 7B. MS(Cl,NH3) 258 (MH+).
C. terc.-Buty1ester {1 -[2-[3a-(R,S)-benzy1-2-ethy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri din-5-y1)] — 1—(R) — (1H— -i ndol-3-y1 met hyl)-2-oxoethylkarbamoy1]-1-methy1et hyl}karbamové kysel i ny
Způsobem podle obecného postupu A se kopuluje 82 mg (0,28 mmol) 7B a 100 mg (0,26 mmol) 2C a zbytek se čistí chromatografií na silikagelu za použití elučního gradientu 100% methylenchlorid až 2 % methanolu v methy1enchloridu, čímž se získá 110 mg 7C. MS(C1,NH3) 629 (MH+ ) .
D. 2-Ami no-N-[2-(3a-(R,S)-benzyl-2-et hy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-1-(R)-(1H-indol-3-y1 methyl )-2-oxoet hyl]isobutyrami dhydroch1ori d
Do 100 mg (0,15 mmol) 7C ve 2 ml ethanolu se přidá 1 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a směs se míchá při teplotě místnosti po dobu přibližně dvou hodin. Směs se zkoncentruje, čímž se získá 72 mg 7D v podobě bezbarvé pěny.
MS(C1,NHa) 529 (MH+).
Příklad 8
2-Ami no-N-[2-(3a-(R)-benzyl-2-ethyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexa-hydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-1-(R)-benzyloxymethyl-2-oxoet hyl]i sobut yrami dhydrochlori d • · * · » · • · * · • ·· · · · · · •« ·♦ ·· ··
2-ami no-N-[2-(3a-(S)~benzyl-2-et hy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexa-hydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-1 - (R)-benzyloxymet hyl-2-oxoet hyl]isobutyramidhydrochlorid
A. terč.-Butylester {1-[2-[3a-(R,S)-benzyl-2-ethyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)]-1-(R)-benzyloxymethyl-2-oxoethylkarbamoyl]-1-met hy1et hy1}karbamové kyseliny
Způsobem podle obecného postupu A se kopuluje 85 mg (0,29 mmol) 7B a 100 mg (0,26 mmol) 1E za získání směsi diastereomerů. Zbytek se čistí chromatografi i na silikagelu za použití elučního gradientu 100% methylench1orid až 2 % methanolu v methylenchloridu, čímž se získá 6 mg méně polárního 8A izomerů 1 a 11 mg více polárního 8A izomerů 2. MS(C1,NH3)62O (MH+) pro oba izomery.
B. 2-Ami no-N-[2-[3a-(R)-benzyl-2-et hyl-3-OXO-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-yl)-1-(R)-benzyloxymet hyl-2-oxoet hyl]i sobut yrami dhydrochl ori d
Do 5,7 mg (0,009 mmol) 8A izomerů 1 v 1 ml ethanolu se přidá 0,4 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a směs se míchá přibližně po dobu tří hodin při teplotě místnosti. Směs se zkoncentruje a získá se 4,7 mg 8B izomerů 1.
MS(C1 ,NH3 ) 520 (MH+ ) 1HNMR (CD3OD): (parecíální) δ 7,41-7,05 (m',10H), 5,20 (m,1H), 4,61 (m,1H), 4,52 (s,2H), 3,71 (m,1H), 3,60 (m,1H), 2,61 (m,3H), 1,39 (m,9H).
C. 2-Ami no-N-[2-[3a-(S)-benzy1-2-et hy1-3-ΟΧΟ-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-1-(R)-benzyloxymet hyl-2-oxoet hy1]i sobut yrami dhydrochlorid
Do 10 mg (0,016 mmol) 8A izomerů 2 v 1 ml ethanolu se • * • · ♦ · • « I » · · 1 přidá 0,4 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a směs se míchá přibližně po dobu tří hodin při teplotě místnosti. Směs se zkoncentruje a získá se 8 mg 8C izomerů 2.
MS(C1,NH3) 520 (MH+) 1 HNMR (CDsOD): (parciální) δ 7,43-7,00 (m,10H), 6,81 (m,1H), 5,32 (m,1H), 4,63 (m,2H), 4,53 (m,1H), 3,72 (m,1H), 1,37 (m,9H)
Příklad 9
2-Ami no-N-[2-(2-benzy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo-[4,3-c]pyridin-5-yl)-1-(R)-benzyloxymet hyl-2-oxoet hyl]i sobut yrami dhydrochlori d
A. terc.-Buty1ester 2-benzy1-3-hydroxy-2,4,6,7-tetrahydropyrazol o[4,3-c]pyri di n-5-karboxy1ové kyseliny
Směs 800 mg (3,11 mmol) 3B a 495 mg (3,11 mmol) benzylhydrazindihydrochloridu a 423 mg (3,11 mmol) trihydrátu octanu sodného v 15 ml ethanolu se zahřívá po dobu přibližně 17 hodin pod zpětným chladičem. Směs se zkoncentruje a zbytek se rozpustí ve 100 ml toluenu a zahřívá se po dobu přibližně 48 hodin pod zpětným chladičem. Reakční směs se zředí ethylacetátem, promyje se solankou vysuší se síranem hořečnatým a zkoncentruje se a zbytek se čistí chromatografií na silikagelu za použití 100% ethylacetátu, pak systému 5 % methanolu v methylenchloridu, čímž se získá 530 mg 9A v podobě světle hnědé pevné látky. MS(Cl,NH3) 330 (MH+).
B. 2-Benzy1-4,5,6,7-t et rahydro-2H-pyrazolo[4,3-c]pyri di n-3-ol
Do 411 mg (1,24 mmol) 3E ve 30 ml ethanolu se přidá 10 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a směs se míchá po dobu přibližně 30 minut při teplotě místnosti. Směs se zkoncentruje a zbytek se nechá vykrystalovát ze systému methanol/ethylacetát, čímž se získá 353 mg 9B. MS(C1,NH3) 230 (MH+).
•9 9999
9 9 9 • ♦ · · · ·· * ·· » · · · ··
C. terc.-Butylester (1-[2-(2-benzyl-3-hydroxy-2,4,6,7-tetrahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-1-(R)-benzy1oxymethyl-2-oxoethy1karbamoyl]-1-methylethyl}karbamové kyseliny
Způsobem podle obecného postupu A se kopuluje 100 mg (0,38 mmol) 9B a 145 mg (0,38 mmol) 1E a zbytek se čistí chromatografií na silikagelu (objemově 95:5 methanol/methy1enchlorid), čímž se získá 42 mg 9C v podobě bílé pevné látky.
MS(C1,NHa) 592 (MH+).
D. 2-Ami no-N-[2-(2-benzy1-3-OXO-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl )-1-(R)-benzyloxymethy1-2-oxoethy1]i sóbutyramidhydrochlorid
Do 42 mg (0,07 mmol) 9D ve 20 ml ethanolu se přidá 6 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a směs se míchá po dobu přibližně 30 minut při teplotě místnosti. Reakční směs se zředí ethanolem, zkoncentruje se a zbytek se vysráží ze systému methanol/ethylacetát za získání 35 mg 9D v podobě bílé pevné látky. MS(C1,NH3) 492 (MH+).
1HNMR (CD3OD): (parciální) δ 7,41-7,16 (m,10H), 5,19 (m,3H), 4,48 (m,4H), 3,88 (m,1H), 3,74 (m,2H), 2,68 (m,2H), 1,58 (m,6H)
Příklad 10
2-Ami no-N-{2-[3a-(R)-benzyl-3-oxo-2-(2,2,2-t ri f1uoroet hy1-2,3-3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl]-1-(R)-benzylοχ ymet hyl -2-oxoet hyl}i sobut yrami dhydrochlori d a
2-ami no-N-{2-[3a-(S)-benzy1-3-ΟΧΟ-2-(2,2,2-t ri f1uoroet hyl-2,3-3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl]-1-(S)-benzylοχ ymet hyl-2-oxoet hy1}i sobut yrami dhydrochlori d
A. terc.-Butylester 3a-(RS)-benzy1-3-oxo-2-(2,2,2-trif1uoro-ethyl-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-karboxy1ové kysel i ny
9999 99 ·»·· 99 ·· • · · · · - * * 9 · t · · Λ · * ··**«» • * * · ► · · * · * « ·· · » t · · · · · *
Směs 840 mg (2,42 mmol) 3B a 276 mg (2,42 mmol) 2,2,2-trif1uoroethylhydrazi nu (70% ve vodě) ve 20 ml ethanolu se zahřívá po dobu pěti hodin pod zpětným chladičem a pak se zkoncentruje. Zbytek se rozpustí ve 40 ml toluenu a zahřívá se po dobu 17 hodin pod zpětným chladičem. Směs se zkoncentruje a zbytek se čistí chromatografií na silikagelu za použití systému objemově 9:1 hexan/ethylacetát a získá se 703 mg 10A v podobě žlutého oleje. MS(C1,NH3) 412 (MH+).
B. 3a-(RS)-Benzyl-2-(2,2,2-t ri f1uoroethyl)-2,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridi n-3-on
Do 600 mg (1,46 mmol) 10A se při teplotě přibližně 0 °C přidají 3 ml studené trif1uoroctové kyseliny a směs se míchá po dobu přibližně tří hodin až do dosažení teploty místnosti. Směs se zkoncentruje a zbytek se rozpustí ve vodě a roztok se alkalizuje na hodnotu pH 11 5N roztokem hydroxidu sodného, načež se nasytí uhličitanem draselným. Roztok se extrahuje třikrát ethylacetátem a spojené organické extrakty se promyjí solankou, vysuší se síranem hořečnatým a zkoncentrují se, čímž se získá 345 mg 10B v podobě neprůhledného oleje.
MS(C1 ,NH3 ) 31 2 (MH+ ) .
C. terč.-Butylester (1-{2-[3a-(R,S)-benzy1-3-oxo-2-(2,2,2 -t ri f1uoroet hyl)-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5 yl] —1-(R)-benzy1oxymethy1-2-oxoet hylkarbamoyl}-1-methylet hyl) karbamové kyseliny
Způsobem podle obecného postupu A se kopuluje 137 mg (0,44 mmol) 10B a 167 mg (0,44 mmol) 1E, čímž se získá směs diastereomerů. Zbytek se čistí chromatografií na silikagelu za použití elučního gradientu 100% methylenchlorid až 5 % methanolu v methylenchloridu, čímž se získá 128 mg méně polárního 10C izomeru 1 a 63 mg více polárního 10C izomeru 2.
MS(C1,NH3)674(MH+) pro oba izomery.
·· ···· ·· ···· ·· ·· ·· • · # <«**.· • · · * ' «· · • · · ··«'»» • · · · · * * · ·· ·* ·· ··
D. 2-Ami no-N-{2-[3a-(R)-benzyl-3-oxo-2-(2,2,2-t ri f1uoroet hyl)-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl]-1 -(R)-benzyl oxymet hyl-2-oxoet hy1}i sobut yrami dhydrochlori d
Do 120 mg (0,18 mmol) 10C izomerů 1 ve 3,5 ml ethanolu se přidá 1,5 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a směs se míchá při teplotě místnosti po dobu přibližně dvou hodin. Směs se zkoncentruje, čímž se získá 94 mg 10D izomerů 1 v podobě špinavě bílého prášku. MS(C1,NH3) 574 (MH+).
1 HNMR (CDsOD): (parciální) δ 7,31(m,5H), 7,18 (m,5H), 5,21 (m, 1H), 4,57 (m,3H), 4,26 (m,1H), 4,08 (m,1H), 3,79 (m,2H), 3,09 (m,4H), 2,65 (m,2H), 1,63 (m,6H).
E. 2-Amino-N-{2-[3a-(S)-benzyl-3-oxo-2-(2,2,2-trif1uoroethy1)-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-y1]-1-(R)-benzyloxymet hyl-2-oxoet hy1}i sobut yrami dhydrochl or i d
Do 53 mg (0,079 mmol) 1OC izomerů 2 ve 3,5 ml ethanolu se přidá 1,5 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a směs se míchá při teplotě místnosti po dobu přibližně dvou hodin. Směs se zkoncentruje, čímž se získá 41 mg 10D izomerů 2 v podobě světle žluté pevné látky. MS(C1,NH3) 574 (MH+).
1 HNMR (CDsOD): (parciální) δ 7,33 (m,5H), 7,15 (m,4H), 6,81 (m,1H), 5,30 (m,1H) 4,67 (m,4H), 4,15 (m,2H), 3,77 (m,2H),
3,09 (m,3H), 2,64 (m,3H), 1,58 (m,6H).
Příklad 11
2-Ami no-N-{2-[3a-(R)-benzy1-2-t erc.-but y1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridi n-5-yl]-1-(R)-benzyloxymethy1-2-oxoethyl}i sobutyrami dmethansu!fonát a
2-ami no-N-{2-[3a-(S)-benzyl-2-t erc.-but y1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-yl]-1-(R)-benzyloxymethyl-2-oxoet hy1}i sobut yrami dmet hansu!fonát • · • · · · • · · ·
A. terc.-Butylester 3A-(R,S)-benzyl-2-terc.-butyl-3-oxo-2,3,-3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-karboxy1ové kyse1 i ny
Do 2,07 g (5,95 mmol) 14B ve 40 ml ethanolu se přidá 0,97 g (7,7 mmol) terc.-buty1hydrazinhydroch1oridu a 0,63 g (7,7 mmol) octanu sodného a směs se udržuje na teplotě 70 °C po dobu přibližně 17 hodin. Směs se ochladí a zbytek se dekantuje od sraženiny a zkoncentruje se. Zbytek se rozpustí v 80 ml toluenu a vaří se šest hodin pod zpětným chladičem. Směs se zkoncentruje a zbytek se čistí chromatografií na silikagelu (objemově 9:1 hexan/ethylacetát), čímž se získá 1,7 g 11A.
MS(C1,NH3) 386 (MH+).
B. 3A-(R,S)-Benzyl-2-terc.-butyl-2,3a,4,5,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridi n-3-on
Do 535 mg (1,39 mmol) 11A ve 20 ml methylenchloridu se přidá 225 μΐ met hansu 1fonové kyseliny a směs se míchá přibližně 1,5 hodin při teplotě místnosti. Směs se zředí ethylacetátem a promyje se dvakrát 1N roztokem hydroxidu sodného a jednou solankou, vysuší se síranem sodnám a zkoncentruje se, čímž se získá 246 mg 11B. MS(C1,NH3) 286 (MH+).
C. terc.-Butylester {1-[2-(3a-(R,S)-benzyl-2-terc.-butyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl]-1-(R)-benzyloxymethyl-2-oxoet hylkarbamoyl]-1-methylethylJkarbamové kyseliny
Způsobem podle obecného postupu A se kopuluje 246 mg (0,86 mmol) 11B a 328 mg 14F, čímž vznikne směs diastereomerů. Zbytek se čistí chromatografií na silikagelu (objemově 6:4 hexan/ ethylacetát), čímž se získá 250 mg méně polárního 11C isomeru 1 a 90 mg vice polárního 11C isomeru 2.
MS (C1,NH3) 648 (MH+) pro oba isomery.
• · · · • · · · • · • ·
D. 2-Ami no-N-[2-[3a-(R)-benzyl-2-terc.-but y1-3-oxo-2, 3,3a,4,-6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5~yl]-1 -(R)-benzyloxymethy1-2-oxoet hy1}i sobut yrami dmet hansu 1fonát
Do 210 mg (0,32 mmol) 11C isomeru 1 v 15 ml methylenchloridu se při teplotě přibližně 0 °C přidá 28 μΐ (0,44 mmol) met hansu 1fonové kyseliny. Ledová lázeň se odstraní a směs se míchá po dobu přibližně tří hodin, zředí se 15 ml diethyletheru a vysrážená pevná látka se od fi 11ruje,čímž se získá 100 mg 11D izomeru 1. MS(C1,NH3) 548 (MH+).
1 HNMR (CDsOD): (parciální) δ 7,33 (m,5H), 7,27-7,07 (m,5H), 5,21 (m,1H) 4,54 (m,3H), 3,86 (m,3H), 3,10(m,4H) 2,61 (s,3H),
1,62 (m,6H), 1,18 (s,9H).
E. 2-Ami no-N-[2-[3 a-(S)-benzyl-2-terc. - but yl -3-oxo-2,3,3a,4,-6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl]-1 -(R)-benzyloxymethyl -2-oxoethyl}i sobutyrami dmethansu1fonát
Do 85 mg (0,13 mmol) 11C isomeru 2 v 10 ml methylenchloridu se při teplotě přibližně 0 °C přidá 21 μΐ (0,32 mmol) methansulfonové kyseliny. Leová lázeň se odstraní a směs se míchá po dobu přibližně tří hodin, zředí se 20 ml diethyletheru a vysrážená pevná látka se zfiltruje, čímž se získá 46 mg 11E izomeru 2. MS(C1,NH3) 548 (MH+).
1 HNMR (CD30D): (parciální) δ 8,28 (br d, 1H), 7,32 (m,5H), 7,18 (m,4H), 6,84 (m, 1H), 5,31 (m,1H) 4,60 (m,3H), 3,70 (m, 3H), 3,18-2,92 (m,3H), 2,68 (s,3H), 1,57 (m,6H), 1,13 (s,9H).
Příklad 12
2-Ami no-N-[1-(R)-(1H-i ndol-3-ylmet hyl)-2-(2-met hyl-3-oxo-3a~ -(R,S)-pyri di n-2-ylmet hy1-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo-[4,3-c]pyridin-5-yl]-2-oxoet hy1]i sobut yrami ddi hydrochlori d
A. 1-terc.-Butylester 3-methy1ester 4-oxo-3-(R,S)-pyridin-2-yl -methylpiperidin-1,3-dikarboxy1ové kyseliny « * · « « « • « « « • ·
Do roztoku 2,00 g (7,8 mmol) 3A ve 32 ml tetrahydrofuránu se přidá 468 mg (11,7 mmol) hydridu sodného (60% disperse v oleji) při teplotě přibližně 0 °C a směs se míchá po dobu přibližně 30 minut. Přidá se roztok 762 mg (6,0 mmol) 2-pikolylchloridu v 5 ml tetrahydrofuranu během pěti minut do míchaného roztoku, načež následuje přísada 432 mg (2,6 mmol) jodidu draselného. Ledová lázeň se odstraní a směs se zahřívá přibližně 17 hodin pod zpětným chladičem. Směs se zředí ethylacetátem a promyje se jednou vodou a jednou solankou, vysuší se síranem hořečnatým a zkoncentruje se. Zbytek se čistí chromatografi i na silikagelu za použití systémů (objemově 6:4 ether/hexan) a následně (objemově 6:4 ethylacetát/hexan), čímž se získá 1,2 g 12A. MS(C1,NH3) 349 (MH+).
B. terč.-Butylester 2-methyl-3-oxo-3a-(R,S)-pyridin-2-yl-methyl-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-karboxy1ové kysel i ny
Směs 1,20 g (3,45 mmol) 12A a 159 mg (3,45 mmol) methylhydrazinu ve 20 ml ethanolu se zářívá přibližně 6,5 hodin pod zpětným chladičem. Směs se zkoncentruje a zbytek se rozpustí ve 25 ml toluenu a zahřívá se přibližně 17 hodin pod zpětným chladičem. Směs se zkoncentruje a zbytek se čistí chromatografií na silikagelu za použití systému (objemově 65:35 ethylacetát/hexan), čímž se získá 450 mg 12B. MS(C1,NH3) 345 (MH+).
C. 2-Met hyl-3a-(R,S)-pyri din-2-yl-methyl-2,3a,4,5,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-3-ondi hydroch1ori d
Směs 450 mg (1,30 mmol) 12B ve 2 ml systému 4M kyselina chlorovodíková/dioxan se míchá přibližně 4,5 hodin při teplotě místnosti. Směs se zkoncentruje a získá se 450 mg 12C.
MS(C1,NH3) 245 (MH+).
D. terc.-Butylester {1-[1-(1 -(R)-H-indol-3-ylmethyl)-2-(2« · · · • ♦ « · • ·
-met hy1-3-oxo-3a-( R,S )pyri d i n-2-ylmet hyl-2,3,3a,4,6,7-hexahydropy razolo(4,3-c]pyridin-5-yl )-2-oxoet hylkarbamoyl]-1-methyl ethylJkarbamové kyseliny
Způsobem podle obecného postupu A se kopuluje 108 mg (0,31 mmol) 12C a 122 mg (0,31 mmol) 2C a zbytek se čistí chromatografií na silikagelu za použití systému (objemově 95:5 ethylacetát/methanol), čímž se získá 118 mg 12D.
MS(C1,NH3) 616 (MH+ ) .
E. 2-Ami no-N-[1 — (R) — (1H-i ndol-3-ylmethyl)-2-(2-met hy1-3-oxo-3a(R,S)-pyri di n-2-y1 met hy1-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c] pyri di n-5-yl]-2-oxoethyl]i sobutyrami ddihydrochlori d
Směs 110 mg (0,18 mmol) 12D v 1 ml systému 4M kyselina chlorovodíková/dioxan se míchá po dobu přibližně 17 hodin při teplotě místnosti. Směs se zkoncentruje a získá se 51 mg 12E. MS(C1,NHs)516(MH+).
1 HNMR (CDsOD): (parciální) δ 8,91-8,52 (m,2H), 8,04 (m,2H), 7,76-7,50 (m,3H), 6,82 (m,1H), 4,62 (m,1H), 3,36 (s,3H), 1,63 (S,6H) .
Příklad 13
2-Amino-N-[1-(R)-benzyloxymethy1-2-(2-methyl-3-oxo-3a-(R,S)~ -pyri di n-2-ylmet hyl-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]-pyridin-5-yl]-2-oxoet hy1]i sobut yrami ddi hydrochlori d
A. terč.-Butylester {1-[1-(R)-benzyloxymethyl-2-(2-methyl-3-oxo-3a-(R,S)-pyri di n-2-ylmet hy1-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl]-2-oxoethylkarbamoyl]-1-methylethyl}-karbamové kyseliny
Způsobem podle obecného postupu A se kopuluje 86 mg (0,27 mmol) 12C a 103 mg (0,27 mmol) 1E a zbytek se čistí chromatografií na silikagelu za použití systému (objemově 95:5 ethyla• · · ·
100 ··· · · t · ··· • · · · · »· · · · · cetát/hexan), čímž se získá 82 mg 13A.
B.2-Amino-N-[1-(R)-benzyloxymethy1-2-(2-methyl-3-oxo-3a-(R,S)-pyri d i n-2-y1 met hy1-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridi n-5-yl] -2-oxoet hyljisobutyramiddi hydrochlorid
Směs 75 mg (0,12 mmol) 13A v 1 ml systému 4M kyselina chlorovodíková/dioxan se míchá při teplotě místnosti přibližně 17 hodin. Směs se zkoncentruje, čímž se získá 80 mg 13B.
MS(C1,NH3)5O7(MH+).
1 HNMR (CD3OD): (parciální) δ 8,78 (m,1H), 8,46 (m,1H), 8,137,82 (m,2H), 7,32 (m,5H), 4,57 (m,3H), 3,96 (s,1H), 3,82 (m,2H), 1,63 (m,6H).
Příklad 14
2-Ami no-N-[2-(3 a-(R)-benzyl-2-methyl-3-oxo-3a-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]-pyridin-5-yl]-1-(R)-benzyloxymethyl-2-oxoet hy1]i sobut yrami d
A. 1-terc.-Buty1estei—3-methy1ester 4-oxo-piper idin-1,3-dikarboxylové kyseliny
Do směsi 100,0 g (516,4 mmol) methylesteru 4-oxo-piperidin-3-karboxylové kyseliny a 63 g (516,4 mmol) 4,4-dimethylaminopyridin v 1 1 methylenchloridu při teplotě přibližně 0 °C se přidá roztok 113,0 g (516,4 mmol) di-terc.-butyldikarbonátu ve 100 ml methylenchloridu během přibližně 90-minut. Směs se pomalu zahřeje na teplotu místnosti a míchá se po dobu přibližně 19 hodin. Směs se promyje třikrát vždy 10% vodným roztokem kyseliny chlorovodíkové, nasyceným vodným roztokem hydrogenuhličitanu sodného a solankou, vysuší se síranem hořečnatým a zkoncentruje se, čímž se získá 130,5 g 1A v podobě amorfní pevné látky.
1 HNMR (CD3OD): δ 4,03 (br,2H), 3,74 (s,3H), 3,56 (t,2H),
2,36 (t,2H), 1,42 (s,9H).
• · ♦ · • · ...
• · · · • *
101 « ·
Β. 1-terc.-Butylester-3-methylester 3-(R)-benzyl-4-oxopiper i din-1,3-dikarboxy1ové kyseliny
Do míchané suspense 11,7 g (293 mmol) hydridu sodného (60% olejové dispese promyté dvakrát 100 ml hexanu) ve 100 ml dimethylformamidu se přidá během přibližně 45 minut při teplotě 0 °C roztok 65,4 (254 mmol) 14A ve 150 ml di methylformamidu. Ledová lázeň se odstaví a směs se míchá při teplotě místnosti po dobu přibližně 45 minut Směs se ochladí na teplotu přibližně 0 °C a do míchaného roztoku se přikape 35,2 ml (196 mmol) benzylbromidu ve 200 ml dimethylformamidu a směs se míchá při teplotě místnosti po dobu přibližně 23 hodin. Do roztoku se přidá opatrně 550 ml vody a směs se míchá po dobu přibližně 30 minut. Směs se extrahuje třkrát ethylacetátem a spojené organické extrakty se promyjí 5x vodou, jednou solankou a vysuší se síranem hořečnatým a zkoncentrují se, čímž se získá 98 g žlutého oleje. Olej se nechá vykrystalovat z hexanu, čímž se získá 71 g 14B v podobě bílé pevné látky.
MS(C1,NH3)348(MH+).
1HNMR (CDsOD): (parciální) δ 7,32 (m,3H), 7,13 (m,2H), 4,58 (br m,1H), 4,18 (br,1H), 3,63 (s,3H),3,28-2,96 (m,4H), 2,72 (m,
1H), 2,43 (m,1H), 1,44 (s,9H) .
C. terc.-Butylester 3a-(R)-benzyl-3-oxo-3a-2,3,3a,4,6,7-hexa-hydropyrazolo[4,3-c]-pyridin-5-karboxylové kyseliny
Směs 47,0 g (135 mmol) 14B, 38,9 g (270 mmol) methylhydrazinsulfátu a 44,3 g (540 mmol) octanu sodného v 900 ml ethanolu se zahřívá přibližně 17 hodin pod zpětným chladičem v prostředí dusíku. Směs se zkoncentruje a zbytek se rozpustí v ethylacetátu a promyje se 3x vodou a jednou solankou vysuší se síranem hořečnatým a zkoncentrují se, čímž se získá žlutý olej. Olej se míchá v 750 ml hexanu po dobu přibližně tří hodin, čímž se získá 41,17 g 14C v podobě bílé pevná látky.
MS(C1,NHs)344(MH+).
1HNMR (CDsOD): (parciální) δ 7,19 (m,3H), 7,05 (m,2H), 4,61 (br
102 m,1H), 4,61 (br n,2H), 3,24 (m,1H), 3,09 (s,3H), 3,01 (m,1H),
2,62 (m,4H), 1,52 (s,9H).
D. 3 a-(R,S)-Benzyl-2-methyl-2,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo-[4,3-c]pyri di n-3-on-hydroch1ori d
Bezvodý chlorovodík se nechá probublávat roztokem 24,55 g (71,5 mmol) 14C v 800 ml diethyletheru po dobu přibližně 12 minut při teplotě přibližně 0 °C. Směs se míchá po dobu přibližně tří hodin, přičemž se tvoří bílá sraženina. Sraženina se odfiltruje, čímž se získá 19,2 g 14D. MS(C1,NH3)244(MH+).
1HNMR (CD3OD): (parciální) δ 7,25 (m,3H), 7,05 (m,2H), 3,77 (m,2H), 3,51 (d,1H), 3,25 (m,1H), 3,17 (m,3H), 3,03 (s,3H)
2,81 (m,1H).
E. 2-Dioxopyrrol idin-1-y1ester 2-terc.-butoxykarbony1amino-2-methylpropionové kyseliny
Do míchaného roztoku 100,0 g (492 mmol) Boc-a-methylalaninu a 94,0 g (492 mmol) EDO ve 2 1 methy1ench1oridu se při teplotě přibližně O °C přidá po dávkách 56,63 g (492 mmol) Nhydroxysukcinimidu a reakční směs se nechá zahřát na teplotu místnosti. Směs se míchá po dobu přibližně 24 hodin a promyje se 2x vždy nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu sodného a solankou, vysuší se síranem hořečnatým a zkoncentruje se, čímž se získá 124,0 g 1E v podobě bílé pevné látky.
1HNMR (CD3OD): δ 4,96 (br,1H), 2,82 (s,4H), 1,66 (s,6H),
1,48 (s,9H).
F. 3-(R)-Benzyloxy-2-(2-terc.-butoxykarony1ami no-2-methy 1 propi ony1ami no)propi onová kyselina
Směs 50,5 g (168 mmol) 14E, 33,5 g (168 mmol) O-benzylD-serinu a 51,05 g (505 mmol) triethylaminu ve 400 ml dioxanu a 100 ml vody se udržuje na teplotě přibližně 45 °C po dobu • ·
103 přibližně 16 hodin. Reakční směs se zředí ethylacetátem a okyselí se octovou kyselinou na hodnotu pH 2. Vrstvy se oddělí a organická fáze se promyje solankou, vysuší se síranem hořečnatým a zkoncentrují se, čímž se získá 650 g 14F v podobě bílé pevné látky.
1HNMR (CDsOD):(parciální) δ 7,55 (d,1H), 7,29 (m,5H), 4,52 (m, 1H), 4,48 (s,2H), 3,84 (d z d, 1H), 3,69 (d z d, 1H), 1,42 (s, 6H) , 1,38 (s,9H) .
G. 3a-(R)-Benzy1-2-methyl-2,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]-pyridin-3-on L-vinan
Směs 5,00 g (20,6 mmol) volné zásady 14D a 3,09 g (20,6 mmol) L-vinné kyseliny v 80 ml acetonu a 3,2 ml vody se zahříváním v prostředí dusíku po dobu přibližně 70 hodin udržuje na teplotě přibližně 70 °C a během té doby se reakční směs změní na hustou suspensi a přidá se 20 ml acetonu. Reakční směs se pomalu ochladí na teplotu místnosti a zfiltruje se. Pevná látka se pak shromáždí, promyje se acetonem a vysiší se ve vakuu, čímž se získá 7,03 g 14G v podobě bílé pevné látky.
H. 3a-(R)-Benzy1-2-methyl-2,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]-pyri di n-3-on
Do suspense 5,00 g (12,7 mmol) 14G v 80 ml methylenchloridu se při teplotě 0 °C přidá 1,72 ml (25,4 mmol) hydroxidu amonného a směs se míchá přibližně 15 minut. Studený roztok se zfiltruje a použije se bezprostředně v dalším stupni.
I. terč.-Butylester {1 -[2-(3a-(R)-Benzy1-2-methyl-3-oxo-2,3-3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-y1]-2-oxoet hy 1 -karbamoyl]-1-met hy1et hy1}karbamové kyseliny
Směs 4,83 g (12,7 mmol) 14F, roztoku 14H, 2,60 g (19,1 mmol) HOAT a 2,45 g (12,8 mmol) EDC se míchá po dobu jedné ho- 104
diny při teplotě přibližně 0 °C, ohřeje se na teplotu místnosti a míchá se po dobu přibližně 16 hodin. Směs se zfiltrúje a filtrát se promyje nasyceným vodným roztokem hydrogenuhličitanu sodného a vodou, vysuší se síranem hořečnatým a zkoncentruje se, čímž se získá 7,35 g 141 v podobě bílé pevné látky.
J. 2-Ami no-N-[2-(3a-(R)-benzyl-2-met hyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-1-(R)-(benzyloxymet hyl -2-oxoet hyljisobutyramid
Do 755 mg (1,25 mmol) 141 ce 7 ml methylenchloridu se při teplotě přibližně 0 °C přidá 3,5 ml studené trif1uoroctové kyseliny a směs se míchá při teplotě přibližně 0 °C po dobu přibližně jedné hodiny. Směs se nechá ohřát na teplotu místnosti a míchá se po dobu přibližně dvou hodin. Směs se zkoncentruje a odpaří se dvakrát s toluenem. Zbytek se rozpustí ve chloroformu a promyje se dvakrát nasyceným vodným roztokem hydrogenuhličitanu sodného a jednou vždy vodou a solankou. Směs se vysuší síranem hořečnatým a zkoncentruje se, čímž se získá 594 mg 14J v podobě oleje.
Příklad 15
2-Ami no-N-[1-(R)-benzyloxymet hyl-2-(2-methyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7 -hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-yl)-2-oxo-et hy1]-i sobut yrami dhydrochlori d
A. terc.-Buty1ester 2-methyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazol o [4 , 3-c] py r i d i n-5-karboxy 1 ové kyseliny
Směs 3,00 g (11,66 mmol) 3A a 537 mg (11,66 mmol) methylhydrazinu ve 100 ml ethanolu se zahřívá pod zpětným chladičem po dobu přibližně 17 hodin. Směs se zkoncentruje a zbytek se rozpustí ve 100 ml toluenu a zahřívá pod zpětným chladičem po dobu přibližně 17 hodin. Směs se zředí ethylacetátem, promyje se dvakrát solankou, vysuší se síranem hořečnatým a zbytek se • · · · • · • · · · • ·
- 1ΰ5čistí chromatografií na silikagelu za použití elučního gradientu 100% ethylacetátu až 5% methanolu v methylenchloridu, čímž se získá 2,28 g 15A v podobě bílé pevné látky.
1HNMR (CDsOD): δ 4,20 (s,2H), 3,67 (s,3H), 3,43 (s,3H), 2,58 (t,2H), 1,48 (s,9H).
B. 2-Met hyl-2,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-3-on-hydrochlori d
Do 510 mg (2,01 mmol) 15A ve 30 ml ethanolu se přidá 10 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a směs se míchá při teplotě místnosti po dobu přibližně 35 minut. Směs se zkoncentruje a zbytek se nechá vykrystalovát ze systému methanol/ethylacetát, čímž se získá 425 mg 15B v podobě žluté pevné látky 1HNMR (CDsOD): δ 4,27 (S,2H), 3,71 (S,3H), 3,56 (T,2H), 3,05 (T,2H).
C. terc.-Butylester {1-[1-(R)-benzyl-2-(2-methyl-3-oxo2,3,3a-4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl]-2-oxoet hylkarbamoyl ]-1-met hy1et hy1}karbamové kyseliny
Způsobem podle obecného postupu A se kopuluje 100 mg (0,53 mmol) 15B a 202 mg (0,53 mmol) 1E a zbytek se čistí chromatografií na silikagelu za použití systému (objemově 95:5 methylenchlorid/methanol), čímž se získá 54 mg 15C v podobě bílé pevné látky. MS(C1,NH3)516(MH+).
D. 2-Ami no-N-[1-(R)-benzyloxymethy1-2-(2-met hy1-3-oxo-2,3,3a-4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-2-oxoethyl]i sobutyramidhydrochlori d
Do 54 mg (0,10 mmol) 15C ve 30 ml ethanolu se přidá 10 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové aa směs se míchá při teplotě místnosti po dobu přibližně 40 minut. Směs se zkoncentruje a zbytek se vysráží ze systému methanol/ethylacetát, čímž se získá 50 mg 15D. MS(C1,NHs )416(MH+).
1361 HNMR (CD3OD): (parciální) δ 7,28 (m,5H), 5,18 (m,1H), 4,694,38 (m,1H), 3,88 (m,1H), 3,73 (m,2H), 3,68 (s,2H), 3,61 (m,
1H), 2,67 (m,1H), 1 ,57 (s,6H).
Příklad 16
2-Ami no-N-[2-(2-benzyl-3-OXO-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo-[4,3-c]pyridin-5-yl)-1(R) — (1H-i ndol-3-ylmet hy1)-2-oxoet hy1]-i sobutyramidhydrochlorid
A. terc.-Buty1ester 2-benzy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydro-pyrazolo[4,3-c]pyridin-5-karboxylové kyseliny
Směs 800 g (3,11, mmol) 3A a 495 mg (3,11 mmol) benzylhydrazindihydroch1oridu v 15 ml ethanolu se zahřívá pod zpětným chladičšem po dobu přibližně 17 hodin. Směs se zkoncentruje a zbytek se rozpustí ve 100 ml toluenu a zahřívá pod zpětným chladičšem po dobu přibližně 48 hodin. Směs se zředí ethylacetátem, promyje se dvakrát solankou, vysuší se síranem hořečnatým a zkoncentruje se. Zbytek se čistí chromatografií na silikagelu za použití elučního gradientu 100% ethylacetátu až 5% methanolu v methylenchloridu, čímž se získá 530 mg 16A v podobě tříslově zbarvené pevné látky. MS(C1,NH3)330(MH+).
B. 2-Benzy1-3-OXO-2,3a,4,6,7-hexahydro-pyrazolo[4,3-c]pyri di n3-on hydrochlorid
Do 411 mg (1,24 mmol) 16A ve 30 ml ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové teplotě místnosti po dobu přibližně zkoncentruje a zbytek se nechá met hano!/ethylacetát, čímž se
MS(C1,NH3)23O(MH+). 1HNMR (CD3OD) ethanolu se přidá 10 aa směs se míchá při 30 minut. Směs se vykrystalovát ze systému získá 353 mg 16B. δ 7,26-7,40 (m,5H), 5,22 (s,2H), 4,12 (s,2H), 3,53 (t,2H), 3,00 (t,2H).
• · ···· ·· ···· · · ·· · ·· · · · ·
- 107
C. (R)-2-(2-terc.-Butoxykarbony1ami no-2-met hylpropi onylamino3-(1H-indol-3-yl)-propionová kyselina
Do míchaného roztoku 30,6 g (0,15 mol) D-tryptofanu, 30,4 g (0,30 mol) N-methylmorfoli nu ve 450 ml systému (4:1) dioxan/ voda se přidá 1E a směs se míchá po dobu přibližně 72 hodin. Přebytek dioxanu se odpaří a do směssi se přidá voda a ethylacetát. Hodnota pH roztoku se upraví koncentrovanou kyselinou chlorovodíkovou na 3a vrstvy se oddělí. Organická vrstva se promyje vodou a solankou, vysuší se síranem hořečnatým a zkoncentruje se. Zbytek se nechá vykrystalovat ze systému ethylacetát /hexany , čímž se získá 37,0 g bílé pevné látky.
D. terc.-Buty1ester {1 -[2-(2-benzy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-yl]-1-(R)-(1H-i ndol-3-y1 methyl )
-2-oxoethylJkarbamové kyseliny
Způsobem podle obecného postupu A se kopuluje 100 mg (0,38 mmol) 16B a 202 mg (0,53 mmol) 16C a zbytek se čistí chromatografií na silikagelu za použití systému (objemově 95:5 dichlormethan/methanol), čímž se získá 45 mg 16D v podobě bílé pevné látky. MS(C1,NHs)601(MH+).
E. 2-Ami no-N-[2-(2-benzyl-3-ΟΧΟ-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl]-1-(R)-(1H-i ndol-3-y1 met hyl)-2-oxoet hyl] -isobutyramidhydrochlorid
Do 45 mg (0,07 mmol) 16D ve 60 ml ethanolu se přidá 20 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a směs se míchá při teplotě místnosti po dobu přibližně 35 minut. Směs se zkoncentruje a zbytek se vysráží ze systému methanol/ethylacetát, čímž se získá 30 mg 16E. 1HNMR (CD3OD): (parciální) δ 7,40 (m,4H), 7,25 (m,3H), 7,11 (m,2H), 6,96 (m,2H), 6,81 (m,1H), 5,38-4,93 (m,3H), 4,46 (m,1H), 4,22 (m,1H), 3,06 (m,1H) 3,18 (m,1H), 2,28 (m,1H), 1,57 (m,6H), 1,38 (m,1H).
• ·
9 9 9 • · · ·
9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9
108
9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 · 9 9 9 9 9 9 9 9
Příklad 17
2-Ami no-N-[1-benzyloxymet hy1-2-(2,3a-dimet hy1-3-oxo-2,3,3a,4-6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-y1)-2-oxoet hy1]i sobut yrami dhydrochlori d
A. terc.-Butylester-3-(R,S)-methylester 3-methyl-4-oxopiperidin-1,3-dikarboxy1ové kyseliny
Do roztoku 2,00 mg (7,77 mmol) 3A ve 30 ml dimethylformamidu se přidá 308 (7,77 mmol) hydridu sodného (60% disperse) a směs se míchá při teplotě místnosti po dobu přibližně 35 minut. Do míchaného roztoku se přidá 0,50 ml (7,77 mmol) methyljodidu a směs se míchá při teplotě místnosti po dobu přibližně 17 hodin. Reakční směs se zředí ethylacetáten a promyje se jednou vodou a čtyřikrát solankou, vysuší se síranem hořečnatým a zkoncentruje se. Zbytek se čistí chromatografií na silikagelu za použití systému (objemově 7:3 hexan/ethylacetát) za získání 175 g 1 7A v podobě čirého oleje. MS(C1,NH3)272(MH+).
B. terc.-Butylester 2,3a-(R,S)-dimethy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri din-5-karboxy1ové kyseliny
Směs 1,62 g (9,50 mmol) 17A a 435 mg (9,50 mmol) methylhydrazinu ve 30 ml ethanolu se zahřívá pod zpětným chladičem po dobu přibližně čtyři hodiny. Směs se zkoncentruje a zbytek se rozpustí ve 50 ml toluenu a zahřívá pod zpětným chladičem po dobu přibližně 14 hodin. Reakční směs se zředí ethylacetátem, promyje se dvakrát solankou, vysuší se síranem sodným a zkoncentruje se. Zbytek se čistí chromatografií na silikagelu za použití elučního systému (objemově 7:3) hexan/ethylacetát, čímž se získá 1,00 g 17B v podobě bílé pevné látky.
MS(C1,NH3)268(MH+).
C. 2,3a-(R,S)-Di met hy1-3-oxo-2,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3• · * · • ·
109 • · » ···· ···· •· · ·« ·· ·· ··
c]pyridi n-3-on-hydrochlori d
Do 1,00 g (3,74 mmol) 17B ve 40 ml ethanolu se přidá 8 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové aa směs se míchá při teplotě místnosti po dobu přibližně 35 minut. Směs se zkoncentruje a zbytek se nechá vykrystalovát ze systému methanol/ethylacetát, čímž se získá 850 mg 17C v podobě bílé pevné látky. MS(C1,NHs)168(MH+ ) .
D. terc.-Butylester {1 -[1 -(R)-benzy1oxymethy1-2-2,3a-(R,S)—di-methy1-3-OXO-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5 -yl]-2-oxoethylkarbamoyl]-1-methy1ethy1Jkarbamové kyseliny
Způsobem podle obecného postupu A se kopuluje 150 mg (0,74 mmol) 17C a 514 mg (1,35 mmol) 1E a produkt se čistí chromatografií na silikagelu za použití systému (objemově 85:15) hexan/et hyl acet át , čímž se získá 185 mg 17D v podobě bílé pevné 1át ky.
E. 2-Ami no-N-[1-(R)-benzy1oxymet hy1-2-(2,3a-di met hyl-3-oxo2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-2-oxoet hyl] -isobutyramidhydrochlorid
Do 173 mg (0,33 mmol) 17B ve 40 ml ethanolu se při teplotě místnosti přidá 15 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a směs se zředí chloroformem a promyje se dvakrát nasyceným vodným roztokem hydrogenuhličitanu sodného a solankou, vysuší se síranem sodným a zbytek se čistí chromatografi i na silikagelu za použití elučního gradientu 100% ethylacetátu až 10% diethylaminu v ethylacetátu. Zbytek se rozpustí v ethanolu a okyselí se vodnou kyselinou chlorovodíkovou. Směs se zkoncentruje a zbytek se nechá vykrystalovat ze systému methanol/ethylacetát, čímž se získá 65 mg 17E v podobě bílé pevné látky. MS(C1,NH3 )5O2(MH+ ) .
1 HNMR (CDsOD): (parciální) δ 7,32 (m,5H), 5,14 (m,1H), 4,53 (m,3H), 3,71 (m,3H), 2,97 (m,1H), 2,83 (m,1H), 2,57 (m,1H),
- 110
1,98 (m,2H), 1,61 (m,6H), 1,38 (s,3H).
Příklad 18
2-Ami no-N-[2-(3a-(R)-benzyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-1-(R)-benzyloxymethyl-2-oxoet hy1]i sobutyramidhydrochlorid a
2-ami no-N-[2-(3a-(S)-benzy1-3-OXO-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-1-(R)-benzyloxymethyl-2-oxoet hyl]i sobutyramidhydrochlorid
A. Methylester 3-benzy1-4-oxopiperidin-3-karboxylové kyseliny
Do 200 mg (0,58 mmol) 3B se při teplotě přibližně 0 °C přidá studená trifluoroctová kyselina a směs se míchá přibližně jednu hodinu. Směs se zkoncentruje a zbytek se společně odpaří s ethylacetátem a hexanem. Do zbytku se přidá k alkalizaci 2N roztok hydroxidu sodného a směs se extrahujue chloroformem. Spojené organické extrakty se vysuší síranem hořečnatým a zkoncentrují se, čímž se získá 18A v kvantitativním výtěžku.
B. Methylester 3-(R,S)-benzy1-1 -[3-bezy1oxy-2-(R)-(2-terc.-butoxykarbonyl ami no)-2-methylpropionylami no)propiony1]-4-oxopiperidin-3-karboxylové kyseliny
Způsobem podle obecného postupu A se kopuluje 1,77 g (7,16 mmol) 18A a 3,04 g (8,0 mmol) 14F, čímž se zsíká směs diastereomerů. Zbytek se čistí chromatografií na’ si 1 i kagel u za použití systému (objemově 7:3) hexan/ethylacetát, čímž se získá 820 mg méně polárního 18B isomeru 1 a 1,14 g více polárního 18B isomeru 2. MS(C1,NH3)611(MH+) pro oba isomery.
C. terc.-Butylester {1-[2-(3a-(R,S)-benzyl-3-oxo-2,3,3a,4,6-7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl]-1-(R)-benzyloxymethyl -2-oxoethylkarbamoyl] -1-methylethyl}karbamové kyseliny • * ·* Ar·· ·· · * • v A · · · · * · ·
-111• A A · · A ·» · r » * • A 9 tt » 9 tt A ·
Do roztoku 820 mg (1,32 mmol) 18B isomeru 1 ve 13 ml ethanolu se přidá 342 mg (2,63 mmol) hydrazinsulfátu a 431 mg (5,26 mmol) octanu sodného a směs se zahřívá přibližně 17 hodin pod zpětným chladičem. Směs se zkoncentruje a zbytek se zředí ethylacetátem a promyje se nasyceným vodným roztokem hydrogenuhličitanu sodného a solankou, vysuší se síranem hořečnatým a zkoncentuje se. Zbytek se čistí chromatografii na silikagelu za použití elučniho gradientu 75% ethylacetátu v hexanu až 100% ethylacetátu, čímž se získá 550 mg 18C isomeru 1 .
Do roztoku 1,14 mg (1,86 mmol) 18B isomeru 2 ve 20 ml ethanolu se přidá 485 mg (3,73 mmol) hydrazinsulfátu a 613 mg (7,48 mmol) octanu sodného a směs se zahřívá přibližně 17 hodin pod zpětným chladičem. Směs se zkoncentruje a zbytek se zředí ethylacetátem a promyje se nasyceným vodným roztokem hydrogenuhličitanu sodného a solankou, vysuší se síranem hořečnatým a zkoncentuje se. Zbytek se čistí chromatografii na silikagelu za použití systému (objemově 75:25) ethylacetát/ hexan, čímž se získá 710 mg 18C isomeru 2.
D. 2-Ami no-N-[2-(3a-(R)-benzy1-3-OXO-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-1-(R)-benzyloxymet hyl-2-oxoet hyl] — -isobutyramidhydrochlorid
Do 200 mg (0,34 mmol) 18B isomeru 1 ve 12 ml ethanolu se přidá 6 ml kyseliny chlorovodíkové a směs se míchá při teplotě místnosti přibližně po dobu 2,5 hodiny. Směs se zkoncentruje a zbytek se společně odpaří třikrát s ethanolem, čímž se získá 20 mg 18D isomeru 1. MS(C1,NHa)492(MH+).
1 HNMR (CDsOD): (parciální) δ 8,42 (br d,1H), 7,35 (m,5H), 7,18 (m,5H), 5,23 (m,2H), 4,91 (m,1H), 4,54 (m,4H), 3,80 (m,2H),
3,63 (m,1H), 3,12 (m,1H), 3,07 (m,3H), 2,61 (m,3H), 1,62 (m,
6H), 1,39 (m,1H).
• · · · • · · · • »
112-:
Ε. 2-Ami ηο-Ν-[2-(3a-(S)-benzyl-3-ΟΧΟ-2,3,3a,4,6,7-hexahydro-pyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-1-(R)-benzyloxymethyl-2-oxoethyl]isobutyrami dhydrochlori d
Do 200 mg (0,34 mmol) 18C isomeru 2 ve 20 ml ethanolu se přidá 10 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a směs se míchá při teplotě místnosti po dobu přibližně 2,5 hodiny. Směs se zkoncentruje a zbytek se společně odpaří třikrát s ethanolem, čímž se získá 30 mg 18E isomeru 2. MS(C1,NH3)492(MH+).
1 HNMR (CD3OD): (parciální) δ 8,29 (br d,1H), 7,30 (m,5H),
7,11 (m,4H), 5,29 (m,1H), 4,92 (m,1H), 4,62 (m,3H), 3,91-3,70 (m,3H), 3,22-2,95 (m,3H), 2,66 (m,3H), 1,57 (m,6H), 1,30 (m,1H), 0,89 (m,1H).
Příklad 19
2-Ami no-N-[1-(R)-benzyloxymethyl-2-(2-methyl-3-oxo-3a-(R,S)-t hi azol-4-ylmet hyl-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-2-oxo-ethyl]isobutyramidhyd rochlori d
A. 1-terc.-Butylester-3-ethylester 4-oxo-3-(R,S)-thiazol-4-y1-methylpiperidin-1,3-dikarboxylové kyseliny
Do roztoku 300 mg (1,10 mmol) 1A v 5 ml tetrahydrofuranu se při teplotě přibližně 0 °C přidá 67 mg (1,66 mmol) natriumhydridu (60% disperse) a směs se míchá po dobu přibližně 30 minut. Do studené suspense se přidá roztok *204 mg (1,21 mmol) 4-chlormethylthiazolu a následně 87 mg (0,53 mmol) jodidu draselného a směs se zahřívá po dobu přibližně 17 hodin pod zpětným chladičem. Směs se zředí vodou a extrahuje se ethyacetátem. Spojené organické extrakty se vysuší síranem sodným a zbytek se čistí chromatografií na silikagelu za použití systému (objemově 7:3) hexan/ethylacetát, čímž se získá 90 mg uvedené sloučeniny MS(C1,NHs)648(MH+).
• · ···· ·· · · · · ·· · ·
- 113 -; : .· .: : ·. . : ::
í · · ···· ··· •· · ·· ·· · · ··
Β.t erc.-But y1 ester 2-met hyl-3-oxo-3a-( R,S)-t hi azol-4-yImet hyl-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-karboxylové kysel i ny
Do 90 mg (0,24 mmol) 19A ve 2 ml ethanolu se přidá 11,2 mg (0,24 mmol) methylhydrazinu a směs se zahřívá po dobu přibližně 17 hodin pod zpětným chladičem. Přidá se dalších 33,6 mg (0,72 mmol) methylhydrazinu a směs se zahřívá po dobu přibližně 7 hodin pod zpětným chladičem. Směs se zkoncentruje a zbytek se čistí chromatografií na silikagelu za použití systému (objemově 6:4) hexan/ethylacetát, čímž se získá 44 mg 19B. MS(C1,NH3)648 (MH+).
C. 2-Methyl-3a-(R,S)-thiazol-4-yl-methyl 2,3a,4,6,7-hexahydro-pyrazolo[4,3-c]pyridi n-3-onhydroch1ori d
Směs 44 mg (0,10 mmol) 19B v 1 ml systému 4M kyselina chlorovodíková/dioxan se míchá při teplotě místnosti po dobu přibližně čtyř hodin. Směs se zkoncentruje a společně odpaří s methylenchloridem, čímž se získá 40 mg 19C.
MS(C1,NH3)251(MH+).
D. terč.-Butylester {1-[1-(R)-benzyloxymethyl-2-(2-methyl-3-oxo-3a-(R, S)t hi azol-4-y1 met yl-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo-[4,3-c]pyridin-5-yl]-2-oxoet hylkarbamoyl]-1-met hylethyl}karbamové kyseliny
Způsobem podle obecného postupu A se kopuluje 40 mg (0,12 mmol 19C a 39 mg (0,12 mmol) 14F a zbytek se čistí chromatografií na silikagelu za použití systému (objemově 9:1) ethylacetát/hexan, čímž se získá 40 mg 19D. MS(C1,NH3)613(MH+).
E. 2-Ami no-[1-(R)-benzyloxymethyl-2-(2-met hyl-3-oxo-3a-(R,S)thi azol-4-y1 mety1-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri din-5-yl]-2-oxo-ethyl]isobutyramidhydrochlorid ♦ · • · · · • · • ’ · ·· · ··· · · * • 4» ···· · · · · • * · · * · · · » · ·
Směs 40 mg (0,06 mmol) 19D v 1 ml systému 4M kyselina chlorovodíková/dioxan se míchá při teplotě místnosti po dobu přibližně pět hodin. Směs se zkoncentruje a společně se odpaří s methylenchloridem, čímž se získá 40 mg 19E.
MS(C1,NH3)513(MH+).
Příklad 20
Sůl L-vinné kyseliny 2-amino-N-[2-(3a-(R)-benzyl-2-methyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-y1]-1-(R)-benzyloxymet hyl-2-oxoet hyl]i sobut yrami du
Do 4,6 g sloučeniny podle příkladu 14 ve 20 ml ethanolu se přidá při teplotě přibližně O °C roztok 1,36 g kyseliny L-vinné ve 20 ml methanolu. Směs se zahřeje na teplotu místnosti, míchá se přibližně po dobu 40 minut a zkoncentruje se ve vakuu Zbytek se zředí 220 ml ethylacetátu, zahřívá se pod zpětným chladičem po dobu přibližně 1,5 hodiny a pak se míchá přibližně po dobu 18 hodin při teplotě přibližně 72 °C. Směs se ochladí na teplotu mi stnost i a filtrací se získá 5,78 g žádané soli sloučeniny v podobě bezbarvé krystalické pevné látky.
Příklad 21 terč.-But y1est er 3-benzy1-3-met hoxykarbony1 methy 1 -4-oxopi peri din-1-karboxylové kyseliny
A. terc.-Butylester 3-benzyl-4-oxopiperidin-1-karboxylové kyseliny
Směs β-ketoesteru (4480 mg, 12,9 mmol) a chloridu lithného (1100 mg, 25,8 mmol) se zahřeje v dimethylformamidu (2,0 ml) na teplotu přibližně 120 °C a udržuje se na teplotě přibližně 17 hodin. Reakční směs se ochladí na teplotu místnosti a extrahuje se ethylacetátem (3x100 ml). Spojené extrakty se vysuší a zkoncentrují se ve vakuu. Surový produkt se podrobí chromatografii na oxidu křemičitém za použití systému 20 % ethylacetátu/hexany, čímž se získá 1320 mg žádaného produktu v podobě žlutého oleje. MS(APC1):19O (M+1-B0C).
1HNMR (250 MHz CDC13): d: 7,4 (m,5H), 4,2 (m,1H), 3,4 (m,1H),
3.3 (dd,1H), 3,05 (dd,1H), 2,7 (m,1H), 2,55 (m,4H), 1,5 (s,9H)
B. terc.-Butylester 3-benzy1-3-methoxykarbonylmethyl-4-oxopiperidin-1-karboxylové kyseliny
Roztok produktu ze stupně A příkladu 21 (1320 mg, 4,56 mmol), pyrrolidin (972 mg, 13 mmol) a p-toluensulfonová kyselina (33 mg) v benzenu (30 ml) se refluxuje molekulárními síty 0,3 nm po dobu přibližně 17 hodin. Zbytek se rozpustí v benzenu (10 ml) a ochladí se na teplotu přibližně 0 °C. Ppřikape se methy1bromoacetát (1530 mg, 10 mmol). Rerakční směs se nechá pomalu ohřát na teplotu místnosti a pak se zahřívá po dobu přibližně 17 hodin pod zpětným chladičem, načež se přidá voda (5 ml). Po zahřívání po dobu přibližně dalších dvou hodin se reakční směs ochladí na teplotu místnosti a extrahuje se ethylacetátem (3x100 ml). Spojené organické extrakty se vysuší a zkoncentrují se ve vakuu. Surový produkt se podrobí chromatografií na silikagelu za použití systému 15 % ethylacetátu/hexany, čímž se získá 280 mg žádaného produktu.
MS(APC1):362 (M+1).
1HNMR (250 MHz CDCls): d: 7,35 (m,5H), 4,5 (m,1H), 3,8 (s,3H),
3.4 (dd,1H), 3,1 (m,1H), 2,85 (m,4H), 2,6 (m,1H), 2,4 (m,1H), ,5 (s,9H)
Příklad 22
3-terc.-Buty1ester-1-methylester 6-oxo-1-fenylcyklohexan-1,3-dikarboxy!ové kyseliny
Roztok difenylrtuti (890 mg, 2,5 mmol) v trichlormethanu • · · · • · · · (4 ml) se zahřeje v prostředí dusíku na teplotu 40 °C. Přidá se po malých dávkách tetraacetát olova (1110 mg, 2,5 mmol) a zelenožlutý roztok je míchá po dobu 0,5 hodin při terplotě přibližně 40 °C. Přidá se β-ketoester (520 mg, 2,0 mmol) a následně pyridin (0,2 ml, 2,5 mmol). Po přibližně pěti hodinách na teplotě 40 °C se reakční směs zkoncentruje ve vakuu a zbytek se rozpustí v etheru (100 ml) a zfiltruje se. Filtrát se promyje 3N kyselinou sírovou (3x), vysuší se a zkoncentruje, čímž se získá 616 mg žluté pevné látky. Bleskovou chromatografií na silikagelu za použití systému 25 % ethylacetátu/hexany se získá 368 mg žádaného produktu.
1 HNMR (400 MHz CDCls): d: 7,15 (m,5H), 4,4 (s,2H), 3,7 (s,5H),
2,6 (s,2H), 1,5 (S,9H); MS(APC1):334 (M+1).
Příklad 23
Hydrochlori d (D)-2-ami no-3-(2,4-di chlorbenzyl oxy)propi onové kysel i ny
A. D-2-t erc.-But oxykarbonylami no-3-(2,4-di chlorbenzy1oxy)propí onová kysel i na
Do míchaného roztoku Boc-D-serinu (8,2 g, 40 mmol) v dimethyl formami du (75 ml) se při teplotě přibližně 0 °C přidá během 10 minut hydrid sodný (60% disperse, 3,2 g, 80 mmol). Reakční směs se míchá po dobu přibližně 1,75 hodin při teplotě přibližně 0 °C a pak 0,25 hodiny při teplotě místnosti. Po ochlazení na přibližně 0 °C se přikape roztok 2,4-dichlortoluenu (5,56 ml, 40 mmol) v di methy1 formamidu (5 ml). Reakční směs se nechá ohřát na teplotu přibližně 23 °C a míchá se po dobu přibližně 17 hodin, načež se rozdělí mezi diisopropylether a 10% kyselinu chlorovodíkovou. Vodný roztok se extrahuje diisopropyletherem (2x). Spojené extrakty se promyjí nasycenou vodnou solankou, vysuší se a zkoncentrují, čímž se získá 14,75 surového produktu, kterého se použije bez dalšího čištění.
• · · · _ 1 17 —· · « ·· · * ϊ * ζ • · · · 4 · ··«· «· * «· · · · · ··
MS(APCI):264,266 (M+1).
1HNMR (400 MHz CDCls): d: 7,6-7,2 (m,3H), 5,4 (d,1H), 4,6 (s, 2H), 4,0 (d,1H), 3,8 (dd,2H), 1,1 (s,9H);
B. Hydrochlorid (D)-2-ymino-3-(2,4-dichlorbenzyloxy)propionové kysel i ny
Produkt ze stupně A příkladu 23 (14,7 g, 40 mmol) se míchá v systému 4M kyselina chlorovodíková HCl/dioxan (100 ml) po dobu přibližně 17 hodin. Reakční směs se zkoncentruje ve vakuu čímž se získá 12 g světle žluté pevné látky (100% výtěžek).
MS (APCI):265 (M+1).
Příklad 24
Sloučenina obecného vzorce
kde R1 znamená -CH2-fenylovou a R2 methylovou skupinu, se připraví obdobným způsobem jako podle příkladu 3C až 3F, přičemž se vychází z titulní sloučeniny příkladu 21. Izolují se oba diastereomery R,R a R,S (* znamená jiný stereoisomerový střed na C3 uhlíku uvedené struktury. Hmotové spektrum (M+1)= 520;
MS metoda = bombardování částicemi.
Příklady 25 a 26
Sloučeniny obecného vzorce • · · · • · • « · ·
- 118
kde pro oba příklady R1 znamená fenylovou a Rz methylovou skupinu a v příkladu 25 jde o R,R isomer a v příkladu 26 o S,R isomer. Sloučeniny podle příkladu 25 a 26 se připraví obdobným způsobem jako podle příkladu 3C až 3F, přičemž se vychází ze sloučeniny podle příkladu 22 a následuje chromatografická separace jednotlivých isomerů. Hmotové spektrum v obou případech je (M+1)= 4930; MS metoda = bombardování částicemi.
Příklady 27 až 159
Sloučeniny podle příkladů 27 až 159, jejichž seznam je v následující tabulce, se připraví podle následujícího schéma spojováním příslušně substituovaného pyrazolonpiperidinu obecného vzorce I (v uvedeném schéma) s (D)-OBnSer derivátem II (podle uvedeného schéma) obdobným způsobem jako podle příkladu 3E a 3F.
Pyrazolonpipeřídiny obecného vzorce I se připraví obdobně jako podle příkladu 3B a 3C, přičemž se vychází z příslušného alkylačního činidla a alkylhydrazinu; (D)-OBnSer derivát II se připraví ve třech stupních obdobně jako podle příkladu 23A, 23B a 5F. V prvním sloupci tabulky je uvedeno číslo příkladu. Výrazem phenyl podobně jako Ph se vždy míní fenyl.
-119 -.»
Izomer R2 R1= -CHz-A1 A1 Ar MS MS způsob
27 d1 H 2-pyridyl phenyl 493 PB
28 d1 H 4-thiazolyl phenyl 499 PB
29 d2 H 4-thiazolyl phenyl 499 PB
30 d1 H 5-thiazolyl phenyl 499 APCI
31 d1 Me phenyl 2,4-di-CI-Ph 574.5 APCI
32 d1 Me phenyl 2,4-di-F-Ph 542 PB
33 d1 Me phenyl [2,3-O-CHrO]Phenyl 550.2 PB
34 d1 Me phenyl 2-CF3-Ph 575 PB
35 d1 Me phenyl 2-Me-Ph 520 PB
36 d1 Me phenyl 2-pyridyl 507 PB
37 d1 Me phenyl 3,4-di-F-Ph 542 PB
38 d1,2 Me phenyl 3,5-di-CF3-Ph 642 PB
39 d1 Me phenyl 3,5-di-CI-Ph 576 APCI
40 d2 Me phenyl 3-CFrPh 575 APCI
41 d1 Me phenyl 3-CI-Ph 540 APCI
42 d1 Me phenyl 3-CI-thio^ en. 546, 548 APCI
43 d1 Me phenyl 3-F-4-CI-Ph 560 APCI
44 d1 Me phenyl 3-Me-Ph 520 PB
45 d1 Me phenyl 4-CI-Ph 540 PB
46 d1 Me phenyl 4-pyridyl 507 PB
47 d1 Me phenyl 4-thiazolyl 513 PB
48 d1 Me phenyl 5-thiazolyl 513 APCI
49 d1,2 Me phenyl benzisoxazolyl 547 PB
50 d1 Me phenyl 4-pyrimidinyl 508 PB
51 d1,2 Me 4-Ph-Ph 4-thiazolyl 589 APCI
52 d1,2 Me 4-Ph-Ph 2-pyridyl 583 APCI
53 d1 Me 4-F-Ph phenyl 524 PB
54 d2 Me 4-F-Ph phenyl 524 PB
55 d1 Me 4-F-Ph 3-Cl-Ph 558 PB
56 d2 Me 4-F-Ph 3-CI-Ph 558 PB
57 d1 Me 4-F-Ph 3,4-di-F-Ph 560 APCI
58 d2 Me 4-F-Ph 3,4-di-F-Ph 560 APCI
59 d1,2 Me 4-F-Ph 2-pyndyl 525 APCI
• · • ·
- 120
1-- Izomer R1= -CHrA1 A1 Ar MS MS způsob
60 d1,2 Me 4-F-Ph 2-CFrPh 592 APCI
61 d1 Me 4-CFrPh 4-CI-Ph 609 APCI
62 d1,2 Me 4-CFrPh 4-CI-Ph 609 APCI
63 d1,2 Me 3-pyridyl phenyl 508 PB
64 d1 Me phenyl 3-pyridyl 508 PB
65 d1 Me 2-c/zinolinyl phenyl 594 PB
66 d2 Me 2-cbinolinyl phenyl 594 PB
67 d1 Me 2-pyridyl phenyl 506 PB
68 d2 Me 2-pyridyl phenyl 506 PB
69 d1,2 Me 2-pyridyl 3-F-4-CI-Ph 559, 561 APCI
70 d1 Me 2-pyridyl 3-Cl-thío; :en 547, 549 APCI
71 d1 Me 2-pyridyl 3-CFyPh 575 PB
72 d1,2 Me 2,4-di-F-Ph 3,4-di-F-Ph 579 APCI
73 d1,2 Me 2,4-di-F-Ph 2-pyridyl 544 PB
74 d1 Me 4-thiazolyl phenyl 513 APCI
75 d2 Me 4-thiazolyl phenyl 513 PB
76 d1 Me 5-thiazolyl phenyl 513 PB
77 d1 Et 2-pyridyl phenyl 521 PB
78 d1,2 Et phenyl 4-thiazolyl 541 APCI
79 d1 Et phenyl 3,5-di-CF-rPh 656 PB
80 d1,2 Et phenyl 3,4-di-F-Ph 556 PB
81 d1 Et 2,4-di-F-Ph 2,4-di-F-Ph 593 APCI
82 d2 Et 2,4-di-F-Ph 2,4-di-F-Ph 593 APCI
83 d1 Et 2,4-di-F-Ph 2-CFa-Ph 625 APCI
84 d2 Et 2,4-di-F-Ph 2-CFrPh 625 APCI
85 d1 Et 2,4-di-F-Ph 3,4-di-F-Ph 593 APCI
86 d2 Et 2,4-di-F-Ph 3,4-di-F-Ph 593 APCI
87 d1 Et 2-pyridyl 3,4-di-F-Ph 607 PB
88 d2 Et 2-pyridyl 3,4-di-F-Ph 607 PB
89 d1 Et 4-CFs-Ph 2,4-di-F-Ph 625 APCI
90 d2 Et 4-CFrPh 2,4-di-F-Ph 625 APCI
91 d1 Et 4-CFrPh 3-CI-Ph 623 APCI
92 d1 Et 4-CFrPh 4-CI-Ph 623 APCI
93 d2 Et 4-CFrPh 4-CFPh 623 APCI
94 d1 Et 4-CHrPh 3-CI-Ph 568 APCI
95 d2 Et 4-CH-rPh 3-CI-Ph 568 APCI
96 d1 Et 4-Ct-Ph 3,4-di-F-Ph 590 PB
97 d2 Et 4-CFPh 3,4-di-F-Ph 590 PB
98 d1 Et 4-CI-Ph 3-5-di-Ci-Ph 622 PB
99 d2 Et 4-CI-Ph 3-5-di-CI-Ph 622 PB
100 d1 Et 4-CI-Ph 3-CFPh 589 PB
101 d2 Et 4-Ct-Ph 3-CI-Ph 589 PB
102 d1 Et 4-F-Ph 3,4-di-F-Ph 574 PB
103 d2 Et 4-F-Ph 3,4-di-F-Ph 574 PB
104 d1 Et 4-F-Ph 3-CI-Ph 572 APCI
• ·
- 121
- -1 t?omer R2 R1= -CHrA1 A1 Ar MS MS způsob
105 d2 Et 4-F-Ph 3-CI-Ph 572 APCI
106 d1,2 Et 4-Me-Ph 2-CFg-Ph 602 APCI
107 d1,2 Et 4-Me-Ph 3,4-di-F-Ph 570 APCI
108 d1,2 cf3ch2 phenyl 4-thiazolyl 595 APCI
109 d1 cf3ch2 phenyl 3-CFs-Ph 642.3 APCI
110 d1 cf3ch2 phenyl 3,5-di-CI-Ph 643 APCI
111 d2 cf3ch2 phenyl 3,5-di-CI-Ph 644 APCI
112 d1 cf3ch2 phenyl 3,4-di-F-Ph 610.2 APCI
113 d2 cf3ch2 phenyl 3,4-di-F-Ph 610.2 APCI
114 d1 cf3ch2 phenyl 3,5-di-CI-Ph 643 APCI
115 d2 cf3ch2 phenyl 3,5-di-CI-Ph 644 APCI
116 d1 cf3ch2 phenyl 3-CFyPh 642.3 APCI
117 d1 cf3ch2 phenyl 3,4-di-F-Ph 610.2 APCI
118 d2 cf3ch2 phenyl 3,4-di-F-Ph 610.2 APCI
119 d1,2 cf3ch2 phenyl 4-thiazolyl 595 APCI
120 d1,2 cf3ch2 2,4-di-CI-Ph 2-pyridyl 643 APCI
121 d1,2 cf3ch2 2,4-di-CI-Ph 4-thiazolyl 649 APCI
122 d1 cf3ch2 2,4-F-Ph 2-CFrPh 679 APCI
123 d2 of3ch2 2,4-F-Ph 2-CFrPh 679 APCI
124 d1 cf3ch2 2,4-F-Ph 3,4-di-F-Ph 647 APCI
125 d2 cf3ch2 2,4-F-Ph 3,4-di-F-Ph 647 APCI
126 d1,2 cf3ch2 2,4-F-Ph 4-thiazolyl 617 PB
127 d1 cf3ch2 2-pyridyl 2,4-di-CI-Ph 643 APCI
128 d2 cf3ch2 2-pyridyl 2,4-di-CI-Ph 643 APCI
129 d1 cf3ch2 2-pyridyl 2,4-di-F-Ph 611 PB
130 d2 cf3ch2 2rpyridyl 2,4-di-F-Ph 611 PB
131 d1 cf3ch2 2-pyridyl 2-CF3-4-F-Ph 661 APCI
132 d1 cf3ch2 2-pyridyl 2-CFrPh 643 PB
133 d2 cf3ch2 2-pyridyl 2-CFa-Ph 643 PB
134 d1 cf3ch2 2-pyridyl 3,4-di-F-Ph 611 PB
135 d2 cf3ch2 2-pyridyl 3,4-di-F-Ph 611 PB
136 d1 cf3ch2 2-pyridyl 3,5-di-CI-Ph 643 APCI
137 d1 cf3ch2 2-pyridyl 3-CI-Ph 609 PB
138 d1 cf3ch2 2-pyridyl 3-CFthio'^jeh 615, 617 APCI
139 d1,2 cf3ch2 2-pyridyl 3-F-4-CI-Ph 627, 629 APCI
140 d1 cf3ch2 2-pyridyl 3-OCFrPh 659 APCI
141 d1 cf3ch2 2-pyridyl 4-CFPh 609 PB
142 d2 cf3ch2 2-pyridyl 4-Cl-Ph 609 PB
143 d1,2 cf3ch2 3-pyridyl 2,4-di-F-Ph 612 APCI
144 d1,2 cf3ch2 3-pyridyI 2-CFj-Ph 644 APCI
145 d1.2 cf3ch2 3-pyridyl 4-CI-Ph 610 APCI
146 d1 cf3ch2 4-CHrPh 3-CI-Ph 622 APCI
147 d2 cf3ch2 4-CHrPh 3-CFPh 622 APCI
148 d1 cf3ch2 4-CkPh 3,4-dř-F-Ph 644 PB
149 d2 cf3ch2 4-CI-Ph 3,4-di-F-Ph 644 PB
• · » » • · · · • » • *
- 122
Izomer R2 R1= -CHrA1 A1 Ar MS MS způsob
150 d1 CF3CH2 4-Cl-Ph 3,5-di-CI-Ph 675 PB
151 d2 CF3CH2 4-CI-Ph 3,5-di-CI-Ph 675 PB
152 d2 cf3ch2 4-Cl-Ph 3-CI-Ph 642 PB
153 d1 cf3ch2 4-Cl-Ph 3-CI-Ph 642 PB
154 d1 cf3ch2 4-F-Ph 3,4-di-F-Ph 628 PB
155 d2 cf3ch2 4-F-Ph 3,4-di-F-Ph 628 PB
156 d1 cf3ch2 4-F-Ph 3-CI-Ph 626 PB
157 d2 cf3ch2 4-F-Ph 3-CI-Ph 626 PB
158 d1.2 cf3ch2 4-Me-Ph 2-CFa-Ph 656 APCI
159 d1,2 cf3ch2 4-Me-Ph 3,4-di-F-Ph 624 APCI
Poznámka: V uvedené tabulce se označení isomerů týká stereochemie v poloze C3 (ve struktuře označeno **) pyrazolonpiper i dinové skupiny; d1 a d2 se týkají isomerů, které byly chromatograficky odděleny; d1,2 se týká směsi isomerů. V tabulce je použito těchto zkratek: Ph=fenyl, PB=bombardování částicemi, APC1= chemická ionizace při tlaku okolí. Následují data NMR sloučenin z uvedené tabulky:
Příklad 37:1H NMR (400 MHz, d4-MeOH): d 7,2 (m, 5H), 5,2 (t, 1H), 4,6 (m, 3H),
3,8 (d, 2H), 3,1 (d, 1H), 3,0 (s, 3H), 2,6 (dd, 2H), 1,6 (s, 6H).
Pří k 1 ad’ θ7 & 68:1H NMR (300 MHz, d4-MeOH): d 8Z85 (s, 1H), 8Z6 (t, 1H), 8,1 (d, 1H), 8,0 (t, 1H), 7,35 (s, 5H), 5,15 (s, 1H), AfQ (bs, 3H), 3,85 (m,2H), 3,65 (m,2H), 3,2 (s, 3H), 2,75 (m, 2H), 1,65 (s, 6H).
Pří kl ad 128:1H NMR (400 MHz, d4-MeOH):d 8,8 (s, 1H), 8,6 (s, 1H), 8,5 (t, 1H),
7,96 (t, 1H), 7,9 (d, 1H), 7,45 (d, 1H), 7,33 (d, 1H), 5,2 (s, 1H), 4,6 (s, 3H). 4,4 (m.
1H), 4.2 (m, 2H), 3,9 (m, 4H), 3,5 (m), 3,2 (m, 2H), 2,8 (dd, 2H), 1,6 (s, 6H).
Příklad 129 & 130:1H NMR (400 MHz, d4-MeOH): d 8,76 (s, 1H), 8,50 (t, 1H),
7,92 (dt,2H), 7,43 (q, 1H), 6,90 (t, 1H), 5,20 (m, 1H), 4,90 (m), 4,30 (m, 1H), 4,20 (m, 1H), 3,7 - 3,4 (m), 3,30 (s, 2H), 3,20 (m, 1H), 2,80 (dd, 2H), 1,60 (s, 6H).
Pří kl ad 137:1H NMR (300 MHz, d4-MeOH): d 8,7 (1, 1H), 8,45 (t, 1 H), 7,9 (t, 2 H), 7,25 (m, 4 H), 5,2 (m, 1 H), 4,95 (d, 1 H), 4,6 (s, 2H), 4,3 (m, 1 H), 3,8 (t, 2H),
3,5 (dd, 2 H), 2,8 (m, 1H), 2,8 (dd, 2 H), 1,6 (s, 6 H).
Příklad 138:1H NMR (400MHz, d4-MeOH): d 8,8(dd, 1H), 8,6 (s, 1H), 8,5(t,
1H), 7,95 (t, 1H), 7,9 (s, 1H), 7,3 (s, 1H), 7,0 (s, 1H), 5,2 (s, 1H), 4,85 (s, 3H), 4,4 (m, 1H), 4,18 (rn, 1H), 3,8 (m, 2H), 3,5 (dd, 2H), 3,2 (d, 2H), 3.8 (dd, 2H), 1,6 (s,
6H).
123 ' • · pří kl ad 141 & 142:1H NMR (300 MHz, d4-MeOH): d 8/5 (m, 1 H). 8,5 (m, 1 H),
7,9 (m, 2 H), 7,3 (s, 2 H), 5,2 (m, 1 H), 4,65 (m, 1 H), 4Z55 (s, 2 Η), 4χ35 (m, 1 H),
4.20 (m, 1 H), 3,8 (t, 1 H), 3,5 (dd, 2 H), 3,15 (d, 1 H), 2,8 (dd, 2 H), 1,6 (s, 2 H).
Příklady 160 až 179
Sloučeniny podle příkladů 160 až 179, uvedené v následující tabulce, se připraví podle uvedeného schéma spojováním příslušně substituovaného pyrazolonpiperidinu obecného vzorce I (v uvedeném schéma) s (D)-OBnSer derivátem III (v uvedeném schéma) obdobným způsobem jako podle příkladu 3E a 3F,
Izomer R2 R^-CHrA1 A1 MS MS? způsob
160 d1 Me 4-CFrPh 584 APCI
161 d1,2 Me 4-CFrPh 584 APCI
162 d1 Me 4-F-Ph 533 PB
163 d2 Me 4-F-Ph 533 PB
164 d1 Me 4-Ph-Ph 591 APCI
165 d1,2 Et 2,4-di-CI-Ph 597 APCI
• · ♦ · • · • · · · • ·
- 124
166 d1,2‘ Et 2,4-F-Ph 566 APCI
167 d1 Et 4-CFrPh 598 APCI
168 d1,2 Et 4-CFs-Ph 598 APCI
169 d1 Et 4-CI-Ph 563 PB
170 d2 Et 4-CI-Ph 563 PB
171 d1,2 Et 4-F-Ph 547 APCI
172 d1,2 Et 4-Me-Ph 543 APCI
173 d1,2 CF3CH2 2,4-di-CI-Ph 651.5 APCI
174 dl ,2 cf3ch2 2,4-di-F-Ph 620 APCI
175 d1 cf3ch2 4-CI-Ph 617 PB
176 d2 cf3ch2 4-CI-Ph 617 PB
177 d1 cf3ch2 4-F-Ph 601 APCI
178 d2 cf3ch2 4-F-Ph 601 APCI
179 d1,2 cf3ch2 4-Me-Ph 597 APCI
P: V uvedené tabulce se označení isomerů týká stereochemie v poloze C3 (ve struktuře označeno ***) pyrazolonpiperidinové skupiny; d1 a d2 se týkají isomerů, které byly chromatograficky odděleny; d1,2 se týká směsi isomerů. V prvním sloupci tabulky je uvedeno číslo příkladu. Výrazem Ph se vždy míní fenyl .
Příklady 180 až 183
Sloučeniny podle příkladů 180 až 183, uvedené v následující tabulce, se připraví podle uvedeného schéma spojováním příslušně substituovaného pyrazolonpiperidinu obecného vzorce I s kyselinou obecného vzorce IV jakožto meziproduktem obdobným způsobem jako podle příkladu 3E a 3F.
R2 /
n-n // \=
HO.
(IV)
R1 «·
CD
Kysel lna cováním způsobem obecného vzorce IV jako meziprodukt se připraví zpraaminokyseliny produktem podle příkladu 5D zavedeným podle příkladu 5F.
Ex. # Isomer R2 RÁ=-CHrAÁ A1 Ar MS způsob
180 d1,2 Me Phenyl (CH2)2Ph 504 PB
181 d1,2 Me Phenyl SCH2Ph 559 PB
182 d1 Me Phenyl 2-Na^.ťialenyl 527 APCI
183 d1,2 Me Phenyl CH2O-(4-F-Ph) 524 PB
Poznámka: V uvedené tabulce se označení isomerů týká stereochemie v poloze C3 (ve struktuře označeno ***) pyrazolonpiperidinové skupiny; d1 a d2 se týkají isomerů, které byly chromatograficky odděleny; d1,2 se týká směsi isomerů. V prvním sloupci tabulky je uvedeno číslo příkladu. Výrazem phenyl se vždy míní fenyl.
Příklad 184
L-vinan 2-amino-N-[2-(3a-(R)-benzyl-2-methy1-3-oxo-2,3,3a,46,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-yl]-1-(R)-benzyloxymethyl-2-oxoet hyl]-2-met hylpropi onami du
A. 1-terc.-Butylester-3-ethylester 4-oxo-piperidin-1,3-dikarboxylové kyseliny
Do roztoku ethylesterhydrochloridu 4-oxopiperidin-3-karboxylové kyseliny (100 g, 0,482 mol) ve směsi IPE (724 ml) a • ·
- 126 -: : .· ··· ···· ···· ·· a · · ·· · · · · vody (360 ml) se pomalu přidá TEA (63,5 g, 0,627 mol) a následně (Boc)20 (115,7 g, 0,53 mol). Reakční směs se míchá přes noc v prostředí dusíku. Organická fáze se oddělí a promyje se vodou, vysuší se síranem sodným a zkoncentruje se ve vakuu, čímž se získá žádaný produkt ve formě krystalů (142,0 mg, výtěžek 109%), s malým podílem IPE).
B. 1-terc.-Buty1ester-3-ethy1ester 3-benzy1-4-oxopiperidin1,3-dikarboxy1ové kyseliny
Do roztoku 1-terc.-butylester-3-ethylesteru 4-oxopiperidin-1,3-dikarboxylové kyseliny (73,36 g, 0,27 mol) v dimethylformamidu (734 ml) se přidá 1 ithiumkarbonát (50 g, 0,676 mol) a následně benzylbromid (55,34 g, 0,324 mol). Směs se zahřeje na teplotu přibližně 60 °C a míchá se po dobu přibližně 20 hodin. Reakční směs se ochladí na teplotu místnosti, extrahuje se IPE, promyje se vodou a vysuší se síranem hořečnatým. Po filtraci a koncentraci ve vakuu se získá pevná látka. Překrxystalováním surového produktu z hexanu se získá bílá pevná látka (33,6 g, výtěžek 38,2 %).
C. 3a-Benzy1-2-methyl-2,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridi n-3-on
Do roztoku 1-terc.-buty1estei—3-ethy1esteru 3-benzyl-4oxopiperidin-1,3-dikarboxy1ové kyseliny (1935,97 g, 5,36 mol) v toluenu (9700 ml) se přidá methylhydrazin (199,2 ml, 5,63 mol), následovaný pomalu octovou kyselinou (325 ml, 5,68 mol) při teplotě přibližně 8 °C. Reakční směs se ohřeje pomalu na teplotu přibližně 65 °C a míchá se přibližně 7,5 hodiny. Po vychladnutí na teplotu místnosti se organická vrstva promyje 10% roztokem hydrogenuhličitanu sodného, vodou a nasyceným roztokem chloridu sodného a zkoncentruje se ve vakuu na malý objem. Reakce se opakuje dvakrát ve stejném měřítku. Koncentrované roztoky produktu ze tří reakcí se spojí a smísí se • · · · • ·
- 127
s IPE (50 1) a ochladí se na teplotu přibližně 0 °C. Opakovaně se zavede plynný chlorovodík a směs se míchá přes noc při teplotě místnosti až do úplného odstranění chránící skupiny. Směs se zkoncentruje ve vakuu na přibližně polovinu původního objemu, přidá se dich1ormethan (24 1), následně hydroxid amonný (22 1). Směs se extrahuje dichlormethanem a zkoncentruje se na malý objem (6 až 7 1). Přidá se hexan (20 1) a směs se ochladí na teplotu 15 až 20 °C. Volný zásaditý produkt se shromáždí v podobě krystalů a vysuší se ve vakuu (celkem 1985g, výtěžek 84,8%).
D. L-Vinan 2a-(R)-benzy1-2-methy1-2,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]-pyri di n-3-onu
Do roztoku 3a-benzyl-2-methyl-2,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo-[4,3-c]-pyridin-3-onu (100 g, 0,41 mol) ve směsi acetonu a vody (970 ml/120 ml) se přidá L-vinná kyselina (67,55 g, 0,45 mol). Směs se zahřeje na teplotu přibližně 50 °C a míchá se přes noc. Reakční směs se ochladí na teplotu přibližně 10 až 15 °C a sraženina se odfiltruje, promyje se studenou směsí acetonu a vody a vysuší se ve vakuu. Získá se produkt v podobě bílé pevné látky (157,8 g, výtěžek 97,83 %, 99 % ee).
E. 2-terc.-Butoxykarbonylamino-2-methylpropionová kyselina
Smísí se 2-aminoisomáselná kyselina (140 g, 1,36 mol), 1N roztok hydroxidu sodného (1620 ml, 1,63 mol), (Boc)20 (375 ml, 1,63 mol) a tetrahydrofuran (420 ml) a směs se míchá při teplotě místnosti přes noc. Reakční směs se zředí ethylacetátem (700 ml) a 6N kyselinou chlorovodíkovou se nastaví na hodnotu pH 3,0. Organická fáze se oddělí, promyje se nasyceným roztokem chloridu sodného a zkoncentruje se na přibližně čtvrtinu původního objemu. Po zpracování hexanem se izoluje a shromáždí produkt v podobě bílé pevné látky (125,8 g, výtěžek 45,44%). Z matečného louhu se dodatečně získá dalších 7,8 g produktu.
• · · · ♦ · · · ·*·· • ♦ · ·
-128-: : .
• · ·
F. 2,5-Dioxopyrrol idin-1-y1ester 2-terc.-butoxykarbony1amino-2-methylpropionové kyseliny
Do roztoku 2-terc.-butoxykarbonylamino-2-methylpropionové kyseliny (100 g, 0,492) a anhydridu jantarové kyseliny (60,02 g, 0,522 mol) v methylenchloridu (1000 ml) se přidá EDO (100,09 g, 0,522 mol) za míchání v prostředí dusíku. Směs se míchá přes noc v prostředí dusíku. Reakční směs se zředí ethylacetátem (1 1), promyje se nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu sodného a vodou a zkoncentruje se ve vakuu na malý objem. Z roztoku se vysrážejí bílé krystaly, odfiltrují se a vysuší se ve vakuu, čímž se získá (104,9 g + 27,3 g, výtěžek 89,5%).
G. 3-(R)-Benzyloxy-2-(2-t erc.-butoxykarbonylami no-2-met hy 1 -propionylamino)propionová kyselina
Do roztoku 2-amino-3-benzyloxypropionové kyseliny (26,2 g, 0,113 mol) ve vodě (101,8 ml) a TEA (28,53 g, 0,282 mol) se přidá 2-terc.-butoxykarbonylamino-2-methylpropionová kyselina a 2,5-dioxopyrrol idin-1-yl-ester (33,94 g, 0,113 mol) v tetrahydrofuranu (407 ml). Směs se míchá přes noc při teplotě místnosti v prostředí dusíku. Do směsi se přidá 10% roztok kyseliny citrónové (500 ml). Směs se míchá po dobu dalších 10 minut a zředí se ethylacetátem (500 ml). Organická fáze se oddělí, promyje se vodou a nasyceným roztokem chloridu sodného a zkoncentruje se ve vakuu za získání hustého oleje. Surový olej se zpracuje systémem IPE/hexan (50/50) a ochladí se na teplotu přibližně 10 °C, čímž se získá bílý pevný produkt (42,3, výtěžek 98,4%).
H. terc.-Buty1ester {1 -[2-(3a-(R)-benzy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo(4,3-c]pyri din—5—yl] — 1 - (R)-benzyloxymet hyl-2-oxoethylkarbamoyl]-1-methy1ethy1Jkarbamové kyseliny * « * « • ♦ • ♦ · · • 4
- 129
Do roztoku 3a-(R)-benzyl-2-methyl-2,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-3-onu, L-vinanu (10,81 g, 0,0275 mol) v ethylacetátu (216,2 ml) se při teplotě přibližně -66 °C přidá TEA (8,43 ml, 0,0605 mol). Směs se míchá po dobu přibližně 1,5 hodiny. Po odfiltrování vysrážené soli se přidá 3benzyloxy-2-(2-terc.-butoxykarbonylami no-2-met hylpropi ony1amino)propionová kyselina (8,7 g, 0,229 mol) a TEA (19,15 ml, 0,1374 ml) při teplotě přibližně -35 °C, přikape se 50% PPAA v ethylacetátu (27,5 ml, 0,0458 mol). Směs se míchá po dobu přibližně dvou hodin při teplotě přibližně -20 °C až přibližně -27 °C, pak 1,5 hodin, přičemž se teplota pomalu zvýší na přibližně 0 °C. Reakční směs se vlije do vody a extrahuje se IPE, promyje se 7% roztokem chloridu sodného a zkoncentruje se ve vakuu. Takto získaný surový olej se zpracuje systémem IPE/hexan (50/50) k umožnění krystalizace. Získá se produkt v podobě bílé pevné látky (10,3 g, výtěžek 74,3%).
1. 2-Ami no-N-[2-(3a-(R)-benzyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl]-1-(R)-benzy1oxymethyl-2-oxo-ethyl-2-methylpropi onami d
Do roztoku terc.-buty1esteru {1 -[2-(3a-(R)-benzy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl]-1-(R)-benzy1oxymethyl-2-oxo-et hylkarbamoyl]-1-met hy1et hyljkarbamové kyseliny (10,3 g, 0,017 mol) v methylenchloridu (68,6 ml) se při teplotě přibližně 0 až 5 °C přidá TFA (35 ml) za udržení teploty pod přibližně 5 °C. Teplota se pak zvýší na teplotu místnosti. Směs se míchá po dobu přibližně tří hodin. Methylenchlorid jako rozpouštědlo se nahradí ethylacetátem. Nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu sodného se hodnota pH nastaví na 8, směs se promyje nasyceným roztokem chloridu sodného a zkoncentruje se ve vakuu na malý objem. Po zpracování směsi IPA a následně hexanem se získá produkt v podobě bílé pevné látky (7,4 g, výtěžek 86,1%). Chromatografií HPLC se získá produkt obsahující 0,2% diasteromeru.
• · · · • · v · · · · · · *
-130-: : .· .: : . : :: :
··· · · · · ···· • · · ·· · » · ♦ · ·
J. L-vinan 2-amino-N-[2-(3a-(R)-benzy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-yl]-1-(R)-benzyloxymet hyl-2-oxoet hyl-2-met hylpropi onami du
Do roztoku 2-amino-N-[2-(3a-(R)-benzyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-y1]-1-(R)-benzyloxymethyl-2oxoethyl-2-methylpropionamidu ze stupně I (385 g, 0,761 mol) v metanolu (4000 ml) se přidá L-(+)-vinná kyselina (114,5 g, 0,761 mol) a směs se míchá přes noc. Výsledný kalný roztok se zfiltruje k získání čirého roztoku, který se zkoncentruje k odstranění většiny rozpouštědla. Přidá se celkem 12 1 ethylacetátu a zbylý met hano! se odst raní azeot ropicky při teplotě přibližně 63 °C až 72 °C. Pevná látka se izoluje a rozpustí se v ethylacetátu a roztok se zahřívá po dobu přibližně 16 hodin pod zpětným chladičem a nechá se přes noc vychladnout na teplotu místnosti. Získá se produkt v podobě bílé pevné látky (482,3 g, výtěžek 96,8%). Teplota tání je 174 až 176 °C.
Příklad 185
L-( + )-vi nan 2-ami no-N-{1-(2,4-di f1uorobenzyloxymet hyl)-2-oxo-2-[3-oxo-3a-pyri di n-2-y1 met hyl-2-(2,2,2-trifluoroethyl)-2,3,-3a,4,6,7-hexahyd ropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl]et hyl-2-met hy1 propi onami du
A. 1-terc.-Buty1estei—3-ethylester 4-oxo-3-pyridin-2-ylmethyl-piperidin-1,3-dikarboxy1ové kyseliny
Do roztoku 1-terc.-butylester-3-ethylesteru 4-oxo-piperidin1,3-dikarboxylové kyseliny (10,34 g, 38,2 mmol) v dimethylformamidu (40 ml) se při teplotě přibližně 0 °C přidá pikolylchloridhydrochlorid (5,7 g, 34,7 mmol), uhličitan draselný (14,4 g, 104,1 mmol) a jodid draselný (5,76 g, 34,7 mmol). Po dvouhodinovém míchání při teplotě přibližně 0 °C se ledová lázeň odstaví a přidá se DABCO (973 mg, 8,68 mmol). Reakční směs se míchá po dobu přibližně 30 minut a vlije se do směsi vody a IPE. Organická vrstva se oddělí a promyje se nasyceným vodným roztokem hydrogenuhličitanu sodného a nasyceným vodným roztokem chloridu sodného, vysuší se síranem sodným a zkoncentruje se ve vakuu. Surový zbytek se nechá vykrystalovát z hexanů za získání bílé pevné látky (8,19 g, výtěžek 65%).
1HNMR (CDC13):č 1,17 (z,3H), 1,48 (s,9H), 1,55 (s,2H), 2,61 m,1H), 2,71 m,1H), 3,31-3,50 (m,3H), 4,11 (d,2H), 4,49 (d,1H), 7,06 (br S,1H), 7,17 (d,1H), 7,54 (m,1H), 8,40 (s,1H).
B. terc.-Buty1ester 3-oxo-3a-pyridin-2-ylmethyl-2-(2,2,2 )-tri -f1uoroet hyl)-2,3,3a,4,6,7~hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-karboxylové kyseliny
70% vodný roztok CF3CH2NHNH2 (325 ml, 1,986 mol) (produkt společnosti Aldrich) se extrahuje toluenem (3x120 ml). Do roztoku produktu ze stupně A (600 g, 1,655 mol) v toluenu (900 ml) se napřed přidají spojeneé toluenové extrakty obsahující 2,2,2-trifuorethylhydrazin a pak kyselina octová (121,4 g, 1,986 mol). Reakční směs se udržuje na teplotě 70 °C po dobu přibližně dvou hodin, přidá se další toluenový extrakt 70% vodného 2,2,2-trifluorhydrazinu (50 g). Reakční směs se udržuje na teplotě přibližně 80 °C po dobu přibližně 3,5 hodin, ochladí se na teplotu místnosti a zředí se nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu sodného (2 1). Toluenová vrstva se oddělí a promyje se nasyceným vodným roztokem chloridu sodného, vysuší se síranem sodným a zkoncentruje se ve vakuu, čímž se získá olej (754,8 g). Krystalizací ze systému methanol/voda se získá žádaný produkt v podobě bílé pevné látky (609,5 g).
1HNMR (CDC13):5 1,50 (s,9H), 2,53 (d,1H), 2,70 br s,2H), 2,88 (br s,1H), 3,31 (m,2H), 3,97 (m,1H), 4,19 (m,1H), 4,46 (br s, 1H), 4,63 (br s,1H), 7,06 (m,2H), 7,51 (m,1H), 8,34 (m,1H).
C. 3a-Pyri di n—2-ylmethy1-2-(2,2,2)-t ri f1uoroethyl)-2,3a,4,-5,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-3-on « · « «
Μ « ··«· · · » ·
132 i • ·· · · · ♦ · ·· ·· · · ··
Do roztoku produktu ze stupně B (10 g, 24,2 mmol) v dichlormethanu (100 ml) se přikape met hansu 1fonová kyselina (11,6 g, 121 mmol) během 30 minut. Reakční směs se míchá po dobu přibližně jedné hodiny, ochladí se na teplotu přibližně 0 °C, nálevkou se přidá triethylamin (18,6 ml, 133,1 mmol). Směs se nechá ohřát na teplotu místnosti během přibližně jedné hodiny, zředí se dalším dichlormethanem, promyje se nasyceným roztokem chloridu sodného a vysuší se síranem sodným, zkoncentruje se ve vakuu, čímž se získá produkt ve formě bílé pevné látky (7,2 g).
1HNMR (CDCl3):5 2,51-2,72 (m,,4H), 3,35 (m,2H), 3,49 (m,2H), 4,03 (m,1H), 4,25 (m,1H), 7,08 (d,2H), 7,51 (t,1H), 8,37(d,1H)
D. (D)-vinan 3a-pyridin-2-ylmethy1-2-(2,2,2)-trif1uoroethy1 )2,3a,4,5,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridi n-3-on
V suché baňce s kulatým dnem o obsahu 5 litrů, vypláchnuté dusíkem a opatřené mechanickým míchadlem se do produktu ze stupně C (243 g, 0,78 mol) ve směsi acetonu a vody (9:1, 2430) přidá při teplotě přibližně 17 °C D-(-) vinná kyselina (129 g, 0,86 mol). Směs se míchá při teplotě místnosti přes noc, pevná látka se shromáždí a promyje se studeným acetonem a vysuší se ve vakuu. Získá se produkt v podobě žluté pevné látky (284 g, výtěžek 78,8%).
E. 2-t erc.-Butoxykarbony1ami no-3-(2,4-di f1uorobenzyloxy)propionová kyselina
Do roztoku N-Boc-(D)serinu (452 g, 2,2026 mol) ve směsi tetrahydrofuranu (7 1) a dimethylformamidu (3 1) se při teplotě přibližně 0 °C přidá roztok terč.-butoxidu draselného (515,8 g, 4,5963 mol). Reakční směs se míchá při teplotě přibližně 0 °C po dobu přibližně 30 minut, přidá se 2,4-difluoi— benzylbromid (456,5 g, 2,2051 mol). Po ohřevu na teplotu místnosti se reakční směs zkoncentruje ve vakuu k odstranění tet-133-: : . : : . : :: :
• · · »··· ···· • * · · » ·· » · * <
rahydrofuranu. Reakční směs se rozdělí mezi 4,5 1 vody a 4,5 1 IPE. Vodná vrstva se extrahuje dvakrát vždy 4 1 IPE. Organický roztok se vysuší síranem sodným a zkoncentruje se ve vakuu, čímž se získá žlutá voskovitá hmota (518,0 g, výtěžek 70,9%).
1HNMR (CDC13):o 1,44 (s,9H), 3,73 (m,1H), 4,44 (br S,1H), 4,54 (s,2H), 5,34 (m,1H), 6,78 (m,1H), 6,84 (m,1H), 7,30 (m,1H).
F. Sůl met hansu 1fonové kyseliny 2-amino-3-(2,4-benzy1oxy)propionové kysel i ny
Do roztoku produktu ze stupně E (1,19 g, 3,59 mmol) v systému dichlormethan/IPE (1:1, 12 ml) se během 10 minut přidá injekční stříkačkou methansulfonová kyselina (1,72 g, 17,95 mmol). Z roztoku se okamžitě vysráží pevná látka. Po přibližně jedné hodině se pevná látka odfiltruje a promyje se směsí»dichlormethan/IPE (1:1), čímž se získá 939 mg produktu (výtěžek 80%).
G. 2-(2-t erc.-Butoxykarbonylami no-2-met hylpropi onylami no-3-(2,4-di f1uorobenzyloxy)propi onová kyselina
Do roztoku produktu ze stupně F (520 mg, 1,46 mmol) v systému tetrahydrofuran/voda (4:1, 10 ml) se přidá 2,5-dioxopyrrolidi n-1-yl-ester 2-terc.-butoxykarbonylami no-2-met hylpropi onové kyseliny (438 mg, 1,46 mmol) a triethylamin (369 mg, 3,65 mmol). Reakční směs se míchá při teplotě místnosti po dobu přibližně jedné hodinu a zředí se 10% vodným roztokem kyseliny citrónové (10 ml). Po přibližně 15 minutách se přidá ethylacetát (50 ml), organická vrstva se oddělí, promyje se nasyceným roztokem chloridu sodného, vysuší se síranem sodným a zkoncentruje se ve vakuu, čímž se získá produkt ve formě pěny (534,1 mg, výtěžek 88%).
1 HNMR (CDC13):č 1,38 (br s,15H), 3,77 (d,1H), 4,52 (m,3H),
4,54 (s,2H), 6,92 (m,1H), 7,41 (m,1H), 7,58 (d,1H).
• · · · »· » ·· · · · · ·
- 134 λ : .· .: : . : :: :
··· ««·· · ♦ · ·
Η. terc.-Butylester (1-{1-(2,4-difluorobenzyloxymethyl)-2-oxo-2-[3-oxo~3a-pyri di n-2-ylmet hyl-2-(2,2,2-tri f 1uoroethyl)-2,3-3a,4,6,7-hexahyd ropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl]ethyl)karbamové kysel i ny
a) Produkt ze stupně D (5,17 g, 1,12 mol) se přidá při teplotě přibližně -6 °C do ethylacetátu (5170 ml) v suché 12-litrové baňce s kulatým dnem vypláchnuté dusíkem, opatřené mechanickým míchadlem. Roztok se ochladí na teplotu přibližně -40 °C, během 45 minut se přidá triethylamin (398 ml, 2,86 mol). Reakční směs se míchá přibližně 90 minut při teplotě přibližně -50 °C až -40 °C, zfiltruje se do 22-litrové baňky s kulatým dnem, vypláchnuté dusíkem a promyje se ethylacetátem (2068 ml, předběžně ochlazeným na teplotu -50 °C), čímž se získá volná báze v podobě bílé pevné látky.
b) Při teplotě přibližně -30 °C se produkt ze stupně G (425 g, 1,02 mol) přidá do ethylacetátového roztoku obsahujícího produkt ze stupně H(a), triethylamin (654 ml, 4,69 mol) a PPAA (50% v ethylacetátu, 916 ml, 1,53 mol). Reakční směs se míchá po dobu přibližně jedné hodiny, promyje se nasyceným roztokem chloridu sodného a vysuší se síranem sodným, zkoncentruje se ve vakuu, čímž se získá produkt ve formě oleje (636 g, výtěžek 87,8%).
1. 2-Ami no-N-{1 -(2,4-di f1uorobenzy1oxymet hyl)-2-oxo-2-[3-oxo-3 a-pyri di n-2-ylmethyl-2-(2,2,2-tri fluoroet hyl)-2,3,3a,4,6,7hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-y1]ethyl-2-met hy1propionami d
Během přibližně 55 minut se při teplotě přibližně 15 °C přikape methansulfonová kyselina (258,3 ml, 3,98 mol) do produktu ze stupně H (566 g, 0,796 mol) v dichlormethanu (11,320 ml) v suché 22-litrové baňce s kulatým dnem vypláchnuté dusíkem, opatřené mechanickým míchadlem. Směs se míchá po dobu přibližně 40 minut při teplotě přibližně 20 °C, přidá se
- 135 »« ···· • 91 · • < · · »9 9 9 nasycený roztok hydrogenuhličitanu sodného (8,490 ml) k úpravě hodnoty pH na 7,8. Organická vrstva se oddělí, promyje se nasyceným roztokem chloridu sodného a vysuší se síranem sodným, zkoncentruje se ve vakuu, čímž se získá produkt ve formě oleje (388,8 g, výtěžek 80%).
J. L-vinan 2-amino-N-{1-(2,4-dif1uorobenzyloxymethyl)-2-oxo-2-13-oxo-3a-pyri di n-2-ylmet hyl-2-(2,2,2-trifluoroethyl)-2,3,3a-4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl]et hyl-2-met hylpropi onami du
Do roztoku produktu ze stupně I (370 g, 0,6 mol) v methanolu (4,070 ml) ve 12-litrové baňce s kulatým dnem vypláchnuté dusíkem, opatřené mechanickým míchadlem se přidá L-(+)-vinná kyselina (90 g, 0,6 mol). Surový zbytek se zředí ethylacetátem (4,560 ml), zahřeje se na teplotu přibližně 70°C, načež se nechá pomalu vychladnout během 17 hodin na teplotu místnosti. Pevná látka se odfiltruje a vysuší, čímž se získají bílé krystaly o teplotě tání 188 až 189 °C (348,46 g, výtěžek 76%). MS:MH+ 611. [a]589+22,03(c=11,9, MeOH).
1HNMR (MeOH,4d): δ 8,28 (d,1H), 7,59 (t,1H), 7,41-7,39 (m,1H), 7,18-7,13 (m,1H), 6,92 (t,1H), 5,2 (t,1H), 4,56 (bs,3H),
4,36 (s,2H), 4,31-4,25) (m,1H), 4,13-4,06 (m,1H), 3,78 (d,2H), 3,21 (t,1H), 3,18-2,96 (m,2H), 2,65-2,55 (m,2H), 1,57 (d,6H)
Příklad A
Následují výsledky studie s krysími samicemi, kterým se podávala GH sek retagogová L-vinná sůl sloučeniny 2-amino-N12-(3a-(R)-benzy1-2-met hy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl]-1-(R)-(benzy1oxymethyl-2-oxoethy1]i sobut yrami du
Tabulka I
Střední hladiny insulinu a metabolitu v plasmě po denním dávkování mimetika GHRP po dobu tří měsíců
Při usmrcení krys se shromáždily vzorky krve na lačno.
Hvězdičkou (*) jsou označeny hodnoty podstatně se lišící od skupiny ošetřené nosičem (p < 0,05).
BB ····
BB ····
36 • Β BB • « · · · · · · » · Λ k · ··· ·» «· • · · ·· * ··· * · • · · ···· ··»· Β· ♦ · · ·· · · ··
Dávka Inzulín Glukóza Lakt át Cholesterol Tri glyceri d
Chirurgie (mg/kg) (uU/ml (mg/d) (mg/d) (mg/d) (mg/d)
F i kce nosi č 118,8 181,7 4,6 97,9 254,8
Fi kce 0,5 94,9 *142,7 3,7 95,4 219,6
Fi kce 5,0 95,7 *139,9 *3,2 *80,6 227,2
Ovx nos i č 112,8 194,0 3,9 106,8 182,7
Ovx 0,5 * 78,7 179,7 3,6 92,5 181,9
Ovx 5,0 * 84,1 177,2 3,1 102,2 158,4
Údaje v tabulce I ukazují, že toto ošetření je spojeno se snížením hladiny glukosy a/nebo inzulínu v plasmě závislém na dávce, což je konsistentní se zlepšením glycenického řízení a inzulínové citlivosti tímto ošetřením. Ošetření je také spojeno s klesajícím trendem laktátu, cholesterolu a triglyceridu v plasmě, což je rovněž konsistentní se zlepšením lipidového profilu a metabolického řízení jako důsledkem zlepšené inzulínové citlivosti léčené tímto ošetřením.
Průmyslová využitelnost
Peptid nebo peptidový mimetik uvolňujícího růstový hormon nebo jeho farmaceuticky přijatelná sůl pro výrobu farmaceutického prostředku zvláště pro ošetřování stavů spojených s inzulínovou resistencí typu I diabetes, typu II diabetes, hyperglykemie, zhoršené snášenlivosti glukózy nebo proti inzulínu resistentnímu syndromu nebo stavu.

Claims (11)

1. Sloučenina obecného vzorce I
O χ4 kde znamená e O nebo 1, n a w na sobě nezávisle 0, 1 nebo 2, přičemž však n a w nemohou současně znamenat nulu,
Y atom kyslíku nebo síry, atom vodíku, -CN? -(CH^NCX^CÍOJX6, -(CH2)qN(Xs)C(O)(CH2)rA1, -(CH2)qN(X6)SO2(CH2)rA1,-(CH2)qN(X6)S02X6, -(CH2)qN(X6)C(O)N(X6)(CH2)rA1, -(CH^NCX^CíOJNQ^íX^.-ÍCH^qCÍOJNCX^CX^.-ÍCH^qCíOJNÍX^CCHzlrA1, -(CH2)qC(O)OX6, -(CH2)qC(O)O(CH2)rA1, -(CH^OX6. -(CH2)qOC(O)X6, -(CH^qOCCOJCCH^rA^HCH^qOCÍOJN^ÍCHzjrA^-íCH^OCCOJNQOíX6), -(CH2)qC(O)X6, -(CH2)qC(O)(CH2),-A1, -(CH^NCX^CíOjOX6,
-(CH2)qN(X6)SO2N(X6)(X6), -(CHzlqSCOJnX6, -(CH2)qS(O)m(CH2)rA1, -(Ci-Cio)alkyl, -(CH2)rA1, -(CH2)q-(C3-C7)cykloalkyl, -(CH2)q-Y1-(CrC6)alkyl, -(CH2)q-Y1-(CH2)rA1 -(CH2)q-Y1-(CH2)r(C3-C7)cykloalkyl;
přičemž alkylové a cykloalkylové podíly skupiny R1 • ·
R2 jsou popřípadě substituovány skupinou alkylovou s 1 až 4 atomy uhlíku, hydroxylovou, alkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, skupinou karboxylovou, -CONH2, -S(O)malkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, -CO2alky1esterovou s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém podílu, 1H-tetrazol-5ylovou nebo jedním, dvěma nebo třemi atomy fluoru,
Y1 znamená atom kyslíku, skupinu -S(0)m-, -C(O)NX6-, -CH=CH~, -C=C-, -N(X6)C(O)-, -C(O)NX6-, -C(0)0-, -OC(O)N(X6)- nebo -0C(0)-, q 0,1,2,3 nebo 4, t 0,1,2 nebo 3, přičemž (CH2 )q a (CH2)t podíly jsou popřípadě substituovanány skupinou hydroxylovou, alkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, skupinou karboxylovou, skupinou --CONH2 , -S(0)malkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku, -CO2alkylesterovou s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém podílu, 1H-tetrazol-5-y1ovou, jedním, dvěma nebo třemi atomy fluoru a jednou nebo dvěma alkýlovými skupinami s 1 až 4 atomy u h 1 i k u , atom vodíku, skupinu alkylovou s 1 až 8 atomy uhlíku, alkylcykloalkylovou s 0 až 3 atomy uhlíku v alkylovém podílu a se 3 až 8 atomy uhlíku v cykloalkýlovém podílu, skupinu alkylA1 s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém podílu, nebo skupinu A1, přičemž alkylové a cykloalkylové podíly ve významu symbolu R2 jsou popřípadě substituovanány skupinou hydroxylovou, skupinou -C(0)0X6, -C(O)N(X6 ) (X6 ), -N(X6)(X6), -S(0)mal kýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku, -C(0)A1, -C(O)(X6), trif1uormethylovou, kyanoskupinou nebo jedním, dvěma nebo třemi atomy halogenu ,
R3 skupinu A1, alkylovou s 1 až 10 atomy uhlíku, skupinu alkylA1 s 1 až 6 atomy uhlíku v alkylovém podílu, skupinu alkylcykloalkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku v alkylovém podílu a se 7 až 8 atomy uhlíku v cykloalkylovém podílu, skupinu alkyl-X1-alkylovou s 1 až 5 atomy uhlíku v každém alkylovém podílu, skupinu alkyl-X1-alkyl-A1 s 1 až 5 atomy uhlíku v prvním alkylovém podílu a s O až 5 atomy uhlíku ve druhém alkylovém podílu nebo skupinu alkyl-X1-alkylcykloalkýlovou s 1 až 5 atomy uhlíku v každém alkylovém podílu a se 3 až 7 atomy uhlíku v cykloalkýlovém podílu, přičemž alkylové podíly ve skupinách symbolu R3 jsou popřípadě substituovány skupinou -S(0)malkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku, -C(O)OX3, jedním, dvěma, třemi, čtyřmi nebo pěti atomy halogenu nebo jednou, dvěma nebo třemi skupinami ΟΧ3,
X1 znamená -0-, -S(0)m-, -N(X2)C(O)-, -C(O)N(X2),
-0C(0)-, -C(0)0-, -CX2=CX2-, -N(X2)C(0)0-, -OC(O)N(X2) nebo -C=CR4 atom vodíku, skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku nebo cykloalkylovou se 3 až 7 atomy uhlíku, nebo R4 spolu s R3 a s atomem uhlíku, na který jsou vázány, vytvářejí skupinu cykloalkýlovou s 5 až 7 atomy uhlíku, cykloalkenylovou s 5 až 7 atomy uhlíku, částečně nebo plně nasycený čtyřčlenný až osmičlenný kruh s jedním až čtyřmi heteroatomy na sobě nezávisle volenými ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku, nebo bicyklický systém tvořený částečně nebo plně nasyceným pět ičlenným nebo šestilenným kruhem kondenzovaným na částečně nasycený, plně nenasycený nebo plně nasycený pětičlenný nebo šestičlenný kruh, obsahující popřípadě jeden až čtyři heteroatomy na sobě nezávisle volené ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku, • ·
X4 atom vodíku, skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku nebo X4 spolu s R4 a s atomem dusíku, na který je X4 vázán a s atomem uhlíku, na který je R4 vázán, tvoří pětičlenný až sedmičlenný kruh,
R6 vazbu nebo skupinu vzorce
- Ί·4Ό (CH^a (CH^b kde znamená a a b na sobě nezávisle 0, 1, 2 nebo 3,
X5 a X5a na sobě nezávisle skupinu ze souboru zahrnujícího atom vodíku, skupinu trif1uormethýlovou, A1 a popřípadě substituovanou skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, přičemž popřípadě substituovaná skupina alkylová s 1 až 6 atomy uhlíku ve významu symbolu X5 a X5a má substituent volený ze souboru zahrnujícího skupinu A1, ΟΧ2 , S(0)malkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku, -C(O)OX2, cykloalkýlovou se 3 až 7 atomy uhlíku, -N(X2)(X2) a -C(O)N(X2 )(X2), nebo atom uhlíku nesoucí skupinu X5 a X5a vytváří jeden nebo dva alkylenové můstky s atomem dusíku nesoucím skupiny symbolu R7 a Ra, přičemž každý alkylenový můstek. obsahuje 1 až 5 atomů uhlíku, za podmínky, že v případě, že jeden alkylenový můstek je tvořen X5 nebo X5a, avšak nikoliv oba nemohou být na atomu uhlíku a R7 nebo R8 nikoliv však obě tyto skupiny jsou na atomu dusíku a za další podmínky, že v případě existence dvou alkylenových můstků, nemohou být X5 a X5a na atomu uhlíku a R7 a R8 nemohou být na atomu dusíku, nebo X5 dohromady s X5a a s atomem uhlíku, na který jsou vázány, vytvářejí částečně nebo plně nasycený tříčlenný až sedmičlenný kruh nebo
343 *.
částečně nebo plně nasycený čtyřčlenný až osmičlenný kruh s jedním až čtyřmi heteroatomy na sobě nezávisle volenými ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku, nebo X5 dohromady s X5a a s atomem uhlíku, na který jsou vázány, vytvářejí bicyklický systém tvořený částečně nebo plně nasyceným pětičlenným nebo šestilenným kruhem obsahujícím popřípadě jeden nebo dva heteroatomy na sobě nezávisle volené ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku, kondenzovaný s částečně nebo s plně nasyceným pětičlenným nebo šestilenným kruhem obsahujícím popřípadě jeden až čtyři heteroatomy na sobě nezávisle volené ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku,
Z1 vazbu, atom kyslíku nebo skupinu N-X2 za podmínky, že v případě, kdy a a b znamenají oba nulu, pak Z1 neznamená skupinu N-X2 nebo atom kyslíku,
R7 a R8 na sobě nezávisle atom vodíku nebo popřípadě substituovanou skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, přičemž popřípadě substituovaná skupina alkylová s 1 až 6 atomy uhlíku ve významu symbolu R7 a R8 má substituent volený na sobě nezávisle ze souboru zahrnujícího skupinu A1, -C(O)O-alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, —S(O)malkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, jeden až 5 atomů halogenu, jednu až tři hydroxylové skupiny, jednu až tři skupiny -O-C(O)alkýlové s 1 až 10 atomy uhlíku a jednu až 3 alkoxyskupiny s 1 až 6 atomy uhlíku nebo
R7 a R8 spolu dohromady vytváření skupinu -(CH2 )r-L-(CH2 )r-, kde znamená L skupinu C(X2)(X2), S(0)m nebo N(X2), vždy na sobě nezávisle skupinu cyk1oalkeny1ovou s 5 až • ·
7 atomy uhlíku, fenylovou nebo částečně nasycený, plně nasycený nebo plně nenasycený čtyřčlenný až osmičlenný kruh popřípadě s jedním až čtyřmi heteroatomy na sobě nezávisle volenými ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku, a bicyklický systém tvořený částečně nebo plně nasyceným nebo plně nenasyceným pětičlenným nebo šestilenným kruhem obsahujícím popřípadě jeden až čtyři heteroatomy na sobě nezávisle volené ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku, kondenzovaný s částečně nebo s plně nasyceným nebo s plně nenasyceným pětičlenným nebo šestilenným kruhem obsahujícím popřípadě jeden až čtyři heteroatomy na sobě nezávisle volené ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku, přičemž A1 je vždy na sobě nezávisle popřípadě substituován na jednom nebo na obou kruzích v případě, že A1 znamená bicyklický systém, s až třemi substituenty volenými na sobě nezávisle ze souboru zahrnujícího atom fluoru, chloru, bromu a jodu, skupinu OCF3, OCF2H, CF3 , CH3 , OCHs, -ΟΧ6 , -C (0) N (X6 ) (X6 ) , -C(O)OX6, karbonylový kyslík, skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, nitroskupinu, kyanoskupinu, skupinu benzylovou, -S(O)malkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, 1H-tetrazol-5ylovou, fenylovou, fenoxyskupinu, feny1alkyloxyskupinu, skupinu halogenfenylovou, methylendioxyskupinu, skupinu -N(X6)(X6), -N(X6 )C(0) (X« ), -SO2N(X6)(X6),
-N (X6 ) SO2-f eny 1 ovou , -N(X6)SO2X6, -CONX1 1 X1 2 ,
-SO2NX11X12, -NX6SO2X1z, -NX6 CONX1 1 X1 2 , -NX6 SO2 NX1 1 X1 2 , -NX6C(O)X12, imidazolylovou, thiazolylovou a tetrazolylovou za podmínky, že pokud A1 je popřípadě substituován methylendioxyskupinou, může být substituován toliko jednou methylendioxyskupinou, přičemž znamená X11 atom vodíku nebo popřípadě substituovanou skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, přičemž popřípadě substituovaná skupina alkylová s 1 až 6 atomy uhlíku ve významu symbolu R11 má substituent volený ze souboru zahrnujícího skupinu fenylovou, fenoxyskupinu, alkoxykarbony1ovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku v alkoxypodílu, skupinu S(O)malkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku, jeden až pět atomů halogenu, jednu až tři hydroxylové skupiny, jednu až tři alkanoyloxyskupiny s 1 až 10 atomy uhlíku a jednu až tři alkoxyskupiny s 1 až 6 atomy uhlíku,
X12 atom vodíku, skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, fenylovou, thiazolylovou, imidazolylovou, furylovou nebo thienylovou za podmínky, že v případě, kdy X12 neznamená atom vodíku, je skupina X12 popřípadě substituována jedním až třemi substituenty na sobě nezávisle volenými ze souboru zahrnujícího atom chloru, fluoru, skupinu CH3, OCH3, OCF3 a CF3 nebo
X1 1 a X12 spolu dohromady vytvářejí skupinu
-(CHz )r~L1 -(CHz )r~, kde znamená L1 skupinu C(X2)(X2), O, S(0)m nebo N(X2), r vždy na sobě nezávisle 1, 2 nebo 3,
X2 na sobě nezávisle atom vodíku, popřípadě substituovanou skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku nebo popřípadě substituovanou skupinu cykloalkýlovou se 3 až 7 atomy uhlíku, přičemž popřípadě substituovaná skupina alkylová s 1 až 6 atomy uhlíku a popřípadě substituovaná skupina cykloalkylová se 3 až 7 atomy uhlíku ve významu symbolu X2 má substituent volený ze souboru zahrnujícího skupinu -S(0)malkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku, -C(O)OX3, jeden až pět atomů halogenu a jednu až tři skupiny ΟΧ3, • · · · ·
- U4 ·<.: . : : :·· ·· · ···· ····
X3 vždy na sobě nezávisle atom vodíku nebo skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku,
X6 na sobě nezávisle atom vodíku, popřípadě substituovanou skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, skupinu halogenalkylovou se 2 až 6 atomy uhlíku, popřípadě substituovanou skupinu cykloalkylovou se 3 až 7 atomy uhlíku, halogencyk1oalkylovou se 3 až 7 atomy uhlíku, přičemž popřípadě substituovaná skupina alkylová s 1 až 6 atomy uhlíku a popřípadě substituovaná skupina cykloalkylové se 3 až 7 atomy uhlíku ve významu symbodva substituenty volené na sobě zahrnujícího skupinu alkylovou lu X6 má jeden nebo nezávisle ze souboru s 1 až 4 atomy uhlíku, hydroxylovou, alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, skupinu karboxylovou, -CONH2, -S(0)malkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, karboxylátalkylesterovou s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém podílu a 1H-tetrazol-5-ylovou, nebo v případě dvou skupin symbolu X6 na jednom atomu a oba X6 znamenají na sobě nezávisle skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, jsou popřípadě obě alkylové skupiny s 1 až 6 atomy uhlíku spojeny a spolu s atomem, na který jsou obě skupiny X6 vázány, vytvářejí čtyřčlenný až devítičlenný kruh obsahující popřípadě atom kyslíku, síry nebo skupinu NX7 ,
X7 atom vodíku nebo alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, popřípadě substituovanou hydroxylovou skupinou a m vždy na sobě nezávisle 0, 1 nebo 2, za podmínky, že X6 a X12 nemohou znamenat atom vodíku, jestliže jsou vázány na C(0) nebo SO2 ve formě skupiny C(O)X6 , C(O)X12, SO2X6 nebo SO2X12 a jestliže R6 znamená vazbu, pak L znamená N(X2) a každé r ve skupině symbolu (CH2)r-L-(CH2)r znamená na sobě nezávisle 2 nebo 3, nebo její stereoizomerní směsi, diastereomery obohacené, diastereomerně čisté, enantimery obohacené nebo enanciomerně čisté izomery nebo její farmaceuticky přijatelné soli a prodrogy pro výrobu farmaceutického prostředku pro ošetřování odolnosti savců proti inzulínu.
2. Sloučenina podle nároku 1 obecného vzorce I kde znamená
R1 skupinu -CH2-Ťenylovou, -(CHz )3-feny 1 ovou , R2 skupi nu methylovou a R3 skupinu R1 skupinu -CH2-fenylovou, 3-i ndolyl-CH2-, R2 skupinu methylovou a R3 skupinu R1 skupinu -CH2-fenylovou, 3-indolyl-CH2-, R2 skupinu ethylovou a R3 skupinu R1 skupinu -CH2-4-f1uorfenylovou, R2 skupinu 3-indolyl-CH2-, skupinu methylovou a R3 R1 skupinu -CH2-fenylovou, -CH2-0-CH2-fenylovou, R2 skupinu methylovou a R3 skupinu R1 skupinu -CH2-fenylovou, -CH2-0-CH2-fenylovou, R2 skupinu ethylovou a R3 skupinu R1 skupinu -CH2-fenylovou, -CH2-0-CH2-fenylovou, R2 skupinu -CH2CF3 a R3 skupinu R1 skupinu -CH2-4-f1uorfenylovou, R2 skupinu -CH2-O-CH2-fenylovou, skupinu methylovou a R3 R1 skupinu -CH2-fenylovou, R2 skupinu terc.-butylovou a R3
skupinu -CH2-0-CH2-fenylovou nebo
R1 skupinu -CH2-fenylovou, R2 skupinu methylovou a R3 skupinu
-CH2-O-CH2-3,4-di f1uorfenylovou, nebo její stereoizomerní směsi, diastereomery obohacené, diastereomerně čisté, enantimery obohacené nebo enanciomerně čisté izomery nebo její farmaceuticky přijatelné soli a prodrogy pro výrobu farmaceutického prostředku pro ošetřování odolnosti savců proti inzulínu.
3. Sloučenina podle nároku 1 obecného vzorce I kde znamená
R2 skupinu methylovou, A1 skupinu 2-pyridylovou a R3 skupinu CH2-O-CH2-fenylovou,
R2 skupinu CH2CF3 A1 skupinu 2-pyridylovou a R3 skupinu CH2-O-CH2-3-chlorfenylovou,
R2 skupinu CH2CF3 A1 skupinu 2-pyridylovou a R3 skupinu CH2-O-CH2-4-chlorfenylovou,
R2 skupinu CH2CF3 A1 skupinu 2-pyridylovou a R3 skupinu CH2-0-CH2-2,4-di chlorfenylovou,
R2 skupinu CH2CF3 A1 skupinu 2-pyridylovou a R3 skupinu CH2-O-CH2-3-chlorthiofenovou nebo
R2 skupinu CH2CF3 A1 skupinu 2-pyridylovou a R3 skupinu CH2-0-CH2-2,4-di f1uorfeny1ovou nebo její stereoizomerní směsi, diastereomery obohacené, diastereomerně čisté, enantimery obohacené nebo enanciomerně čis• · • · té izomery nebo její farmaceuticky přijatelné soli a prodrogy pro výrobu farmaceutického prostředku pro ošetřování odolnosti savců proti inzulínu.
4. Sloučenina podle nároku 1 obecného vzorce I nebo její stereoizomerní směsi, diastereomery obohacené, diastereomerně čisté, enantimery obohacené nebo enanciomerně čisté izomery nebo její farmaceuticky přijatelné soli a prodrogy, kterou jsou 3a(R,S),1R diastereomerní směs, 3a(R),1(R) diastereomer nebo 3a(S),1(R) diatereomer sloučeniny ze souboru zahrnujícího 2-ami no-N-[1-(3a-benzy1-2-methy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydro-pyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-karbonyl-4-fenylbut y1]i sobut yrami d, 2-ami no-N-[2-(3a-benzyl-2-met hyl-3-ΟΧΟ-2,3,3a,4,6,7-hexahydro-pyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-1-(1H-i ndol-3-yImethyl)-2-oxo-et hy1]i sobut yrami d,
2-ami no-N-[2—(3a-benzy1-2-ethy1-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydro-pyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-1-(1H-indol-3-yImethyl)-2-oxo-et hy1]i sobut yrami d,
2-ami no-N-[2-[3a-(4-f1uorbenzyl-2-met hyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-y1]-1 - (1H-i ndol-3-y1 methyl )-2-oxoet hy1]i sobutyrami d,
2-ami no-N-[2-(3a-benzyl-2-methyl-3-ΟΧΟ-2,3,3a,4,6,7-hexahydro-pyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-yl]-1-benzyloxymethyl-2-oxoet hyl]-i sobutyrami d,
2-ami no-N-[2-(3a-benzy1-2-et hy1-3-OXO-2,3,3a,4,6,7-hexahydro-pyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-yl]-1-benzy1oxymethy1-2-oxo-et hyl]i sobutyrami d,
2-ami no-N-[2-(3a-benzyl-3-oxo-2-(2,2,2-trifluorethyl)-2,3,3a-4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-y1]-1-benzyloxymethyl-2-oxoethyl]i sobutyramid,
2-ami no-N-{1-benzy1oxymethyl-2-[3a-(4-f1uorbenzyl)-2-met hyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]-2-oxoet hyl}-i sobutyrami d,
2-ami no-N-[2—(3a-benzy1-2-t erc.-butyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexa-hydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-yl)-1-benzyloxymethyl-2-oxoet• ·
1U8Í • · · ···· ····
-hyl]isobutyramid a
2-ami no-N-[2-(3a-benzyl-3-OXO-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo-[4,3-c]pyri di n-5-yl)-1-benzyloxymet hyl-2-oxoet hyl]i sobutyi— -ami d pro výrobu farmaceutického prostředku pro ošetřování odolnosti savců proti inzulínu
5. Sloučenina podle nároku 1 obecného vzorce I, kterou je sůl L-vinné kyseliny 2-amino-N-[2-(3a-(R)-benzyl-2-methyl-3-oxo-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-yl)-1-(R)benzyloxymethyl-2-oxoethyl]isobutyramid pro výrobu farmaceutického prostředku pro ošetřování odolnosti savců proti inzulínu
6. Sloučenina podle nároku 1 obecného vzorce I její stereoizomerní směsi, diastereomery obohacené, diastereomerně čisté, enantimery obohacené nebo enanciomerně čisté izomery nebo jejich farmaceuticky přijatelné soli a prodrogy, kterými jsou 3a(R,S),1R diastereomerní směs, 3a(R),1(R) enantiomer nebo 3a(S),1(R) enantiomer sloučeniny ze souboru zahrnujícího 2-ami no-N-[1-benzyloxymet hyl-2-(2-met hy1-3-oxo-3a-pyri di n-2-ylmethyl-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl)-2-oxoet hy1]-2-met hylpropi onami d,
2-ami no-N-{1-(3-chlorbenzyloxymethyl)-2-oxo-2-[3-oxo-3a-pyridi n-2-ylmethyl-2-(2,2,2-t ri f1uoroet hyl )-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-y1]et hy1}-2-met hylpropionami d,
2-ami no-N-{1-(4-chlorbenzyloxymet hyl)-2-oxo-2-[3-oxo-3a-pyřídi n-2-ylmethy1-2-(2,2,2-t ri f1uoroethyl)-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-yl]et hyl}-2-met hylpropi onami d,
2-amino-N-{1-(2,4-dichlorbenzy1oxymethyl )-2-oxo-2-[3-oxo-3a-pyri di n-2-ylmethyl-2-(2,2,2-t ri fluoroethyl)-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyri di n-5-y1]et hyl}-2-met hylpropi onami d,
2-ami no-N-{1-(4-chlorthiofen-2-ylmet hoxymet hyl)-2-oxo-2-[3-oxo-3a-pyri di n-2-ylmethyl-2-(2,2,2-t ri fluoroethyl)-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[3,4-c]pyri di n-6-yl]et hyl}-2-met hylpropion-amid a
2-ami no-N-{1-(2,4-di f1uorobenzyloxymet hyl )-2-oxo-2-[3-oxo-3a-pyridin-2-ylmethyl-2-(2,2,2-trif 1uoroethyl)-2,3,3a,4,6,7-hexahydropyrazolo[4,3-c]pyridin-5-yl]ethyl}-2-methylpropionamid.
- 149
7. Sloučenina podle nároku 1 obecného vzorce I spolu s růstovým hormonem uvolňujícím hormon nebo s jeho funkčním analogem pro výrobu farmaceutického prostředku pro ošetřování odolnosti savců proti inzulínu • · · · · · · • _ · · · · · · • · ····· · 6
8. Sloučenina podle nároku 1 obecného vzorce I pro výrobu farmaceutického prostředku pro ošetřování stavů spojených s odolností proti inzulínu, jako je typ I diabetes, typ II diabetes, hyperglykemie, zhoršená snášenlivost glukózy nebo syndrom nebo stav inzulínové resistence.
9. Sloučeni na'podle nároku 1 obecného vzorce I pro výrobu farmaceutického prostředku pro ošetřování stavů spojených s odolností proti inzulínu, jako je je obezita a stáří.
10. Sloučenina podle nároku 1 obecného vzorce I spolu s peptidem uvolňujícím růstový hormon nebo mimetiky peptidu uvolňujícího růstový hormon pro výrobu farmaceutického prostředku pro ošetřování inzulínové resistence savců.
11. Farmaceutický prostředek pro ošetřování odolnosti savců proti inzulínu, vyznačující se t í m, že obsahuje farmaceuticky přijatelný nosič a účinné množství sloučeniny obecného vzorce I
X4
I
N
C N
II o
R“ (I) kde znamená e 0 nebo 1, n a w na sobě nezávisle 0, 1 nebo 2, přičemž však n a w ne mohou současně znamenat nulu,
Y atom kyslíku nebo síry, atom vod i ku. -CN, -(CH2),N<X*)C(0)X‘, -(0ΗΛΝ<Χ^0)(0ΗΛ*’, • # · · ··· · · · * • · · * · · · · · · * * · • · ··· · · * · · · · * · ·
R2
150
-(CHaJqNCX^SOzíCHzírA1, -(CH2)qN(X6)SO2XS, -(CH^qNÍX^CíOjNÍX^íCH^-A1, -(CHzíqNCX^CÍOJNÍX6)^6), -(CHzjqCÍOW5)^6), -(CH2)qC(O)N(X6)(CH2)rA\ -(CH2)qC(O)OX5, -(CH2)qC(O)O(CH2)rA1, -(CH2)qOX6, -(CH2)qOC(O)X6, -(CH2)qOC(O)(CH2)rA1, -(CH^qOCíOJNíX^íCHzX-A^-ÍCH^qOOÍOJNCX^pC6),
-(CH2)qC(O)X6, -(CH2)qC(O)(CH2)rA1, -(CH^qNpOCÍOjOX6,
-(CH2)qN(Xe)SO2N(X5)(X6), -(CH^qSCOjmX6, -(CH2)qS(O)m(CH2)rA1,
-(CrC,0)alkyl, -(CH2),-A1, -(CH^q-íC^cykloalkyl, -(CH2)q-Y1-(CrC6)a1kyl. -(CH2)q-Y1-(CH2)rA1-(CH2)q-Y1-(CH2)r(C3-C7)cy'kloalkyl;
přičemž alkylové a cykloalkýlové podíly skupiny R1 jsou popřípadě substituovány skupinou alkylovou s 1 až 4 atomy uhlíku, hydroxy!ovou, alkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, skupinou karboxylovou, -CONH2, -S(0)malkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, -CO2alky1esterovou s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém podílu, 1H-tetrazol-5ylovou nebo jedním, dvěma nebo třemi atomy fluoru,
Y1 znamená atom kyslíku, skupinu -S(0)m-, -C(0)NX6-,
-CH=CH-, -C=C-, -N(X6)C(0)-, -C(O)NX6-, -C(0)0-,
-OC(O)N(X6)- nebo -0C(0)-, q 0, 1, 2, 3 nebo 4, t 0, 1, 2 nebo 3, přičemž (CH2 )q a (CH2)t podíly jsou popřípadě substituovanány skupinou hydroxylovou, alkoxyskupinou s 1 až
4 atomy uhlíku, skupinou karboxylovou, skupinou -CONH2,
-S(0)malkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku, -CO2alkylesterovou s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém podílu, 1H-tetrazol-5-ylovou, jedním, dvěma nebo třemi atomy fluoru a jednou nebo dvěma alkýlovými skupinami s 1 až 4 atomy i uhlíku, i
atom vodíku, skupinu alkylovou s 1 až 8 atomy uhlíku, alkylcykloalkýlovou s 0 až 3 atomy uhlíku v alkylovém { podílu a se 3 až 8 atomy uhlíku v cykloalkýlovém podí- i lu, skupinu alkylA1 s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém I t
i f
• · • · podílu, nebo skupinu A1, přičemž alkylové a cykloalkylové podíly ve významu symbolu R2 jsou popřípadě substituovanány skupinou hydroxylovou, skupinou -C(O)OX6, -C (0)N(X6)(X6 ), -N(X6)(X6), -S(O)m al kyl ovou s 1 až 6 atomy uhlíku, -C(O)A1, -C(O)(X6), trif1uormethylovou, kyanoskupinou nebo jedním, dvěma nebo třemi atomy halogenu ,
R3 skupinu A1, alkylovou s 1 až 10 atomy uhlíku, skupinu alkylA1 s 1 až 6 atomy uhlíku v alkylovém podílu, skupinu alkylcykloalkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku v alkylovém podílu a se 7 až 8 atomy uhlíku v cykloalkylovém podílu, skupinu alkyl-X1-alkylovou s 1 až 5 atomy uhlíku v každém alkylovém podílu, skupinu alkyl-X1-alkyl-A1 s 1 až 5 atomy uhlíku v prvním alkylovém podílu a s 0 až 5 atomy uhlíku ve druhém alkylovém podílu nebo skupinu alkyl-X1-alkylcykloalkýlovou s 1 až 5 atomy uhlíku v každém alkylovém podílu a se 3 až 7 atomy uhlíku v cyk1oalky1ovém podílu, přičemž alkylové podíly ve skupinách symbolu R3 jsou popřípadě substituovány skupinou —S(0)malkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku,
-C(O)OX3, jedním, dvěma, třemi, čtyřmi nebo pěti atomy halogenu nebo jednou, dvěma nebo třemi skupinami ΟΧ3,
X1 znamená -0-, -S(0)m-, -N(X2)C(O)-, -C(O)N(X2),
-0C(0)-, -C(0)0-, -CX2=CX2-, -N(X2)0(0)0-, -OC(O)N(X2) nebo —C=C—
R4 atom vodíku, skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku nebo cykloalkýlovou se 3 až 7 atomy uhlíku, nebo R4 spolu s R3 a s atomem uhlíku, na který jsou vázány, vytvářejí skupinu cykloalkýlovou s 5 až 7 atomy uhlíku, cykloalkenylovou s 5 až 7 atomy uhlíku, částečně nebo plně nasycený čtyřčlenný až osmičlenný kruh s jedním až čtyřmi heteroatomy na sobě nezávisle volenými ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusiku, nebo bicyklický systém tvořený částečně nebo plně nasyceným pětičlenným nebo šestilenným kruhem kondenzovaným na částečně nasycený, plně nenasycený nebo plně nasycený pětičlenný nebo šestičlenný kruh, obsahující popřípadě jeden až čtyři heteroatomy na sobě nezávisle volené ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku,
X4 atom vodíku, skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku nebo X4 spolu s R4 a s atomem dusíku, na který je X4 vázán a s atomem uhlíku, na který je R4 vázán, tvoří pětičlenný až sedmičlenný kruh,
R6 vazbu nebo skupinu vzorce (CHáa (CHáb kde znamená a a b na sobě nezávisle 0, 1, 2 nebo 3,
X5 a X5a na sobě nezávisle skupinu ze souboru zahrnujícího atom vodíku, skupinu trifluormethylovou, A1 a popřípadě substituovanou skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, přičemž popřípadě substituovaná skupina alkylová s 1 až 6 atomy uhlíku ve významu symbolu X5 a X5a má substituent volený ze souboru zahrnujícího skupinu A1, ΟΧ2, S(0)malkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, -C(O)OX2, cykloalkýlovou se 3 až 7 atomy uhlíku, -N(X2)(X2) a -C(O)N(X2)(X2), nebo atom uhlíku nesoucí skupinu X5 a X5a vytváří jeden nebo dva alkylenové můstky s atomem dusíku nesoucím skupiny symbolu R7 a R8, přičemž každý alkylenový můstek obsahuje 1 až 5 atomů uhlíku, za podmínky, že v případě, že jeden alkylenový můstek je tvořen X5 nebo X5a, avšak nikoliv oba • « • v
- 1S3: -· nemohou být na atomu uhlíku a R7 nebo R8 nikoliv však obě tyto skupiny jsou na atomu dusíku a za další podmínky, že v případě existence dvou alkylenových můstků nemohou být X5 a X5a na atomu uhlíku a R7 a R8 nemohou být na atomu dusíku, nebo X5 dohromady s X5a a s atomem uhlíku, na který jsou vázány, vytvářejí částečně nebo plně nasycený tříčlenný až sedmičlenný kruh nebo částečně nebo plně nasycený čtyřčlenný až osmičlenný kruh s jedním až čtyřmi heteroatomy na sobě nezávisle volenými ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku, nebo X5 dohromady s X5a a s atomem uhlíku, na který jsou vázány, vytvářejí bicyklický systém tvořený částečně nebo plně nasyceným pětičlenným nebo šestilenným kruhem obsahujícím popřípadě jeden nebo dva heteroatomy na sobě nezávisle volené ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku, kondenzovaný s částečně nebo s plně nasyceným pětičlenným nebo šestilenným kruhem obsahujícím popřípadě jeden až čtyři heteroatomy na sobě nezávisle volené ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku,
Z1 vazbu, atom kyslíku nebo skupinu N-X2 za podmínky, že v případě, kdy a a b znamenají oba nulu, pak Z1 neznamená skupinu N-X2 nebo atom kyslíku,
R7 a R8 na sobě nezávisle atom vodíku nebo popřípadě substituovanou skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, přičemž popřípadě substituovaná skupina alkylová s 1 až 6 atomy uhlíku ve významu symbolu R7 a R8 má substituent volený na sobě nezávisle ze souboru zahrnujícího skupinu A1, -C(O)O-alkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku, —S(O)malkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku, jeden až 5 atomů halogenu, jednu až tři hydroxylové skupiny, jednu *· · * «·* » «» · · • * · · «·· · · v · • · · · · · · ♦· · C «t · až tři skupiny -O-C(O)alkýlové s 1 až 10 atomy uhlíku a jednu až 3 alkoxyskupiny s 1 až 6 atomy uhlíku nebo
R7 a R8 spolu dohromady vytváření skupinu -(CH2 )r-L-(CH2 )r~, kde znamená L skupinu C(X2)(X2), S(0)m nebo N(X2),
A1 vždy na sobě nezávisle skupinu cykloalkenylovou s 5 až
7 atomy uhlíku, fenylovou nebo částečně nasycený, plně nasycený nebo plně nenasycený čtyřčlenný až osmičlenný kruh popřípadě s jedním až čtyřmi heteroatomy na sobě nezávisle volenými ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku, a bicyklický systém tvořený částečně nebo plně nasyceným nebo plně nenasyceným pěti členným nebo šestilenným kruhem obsahujícím popřípadě jeden až čtyři heteroatomy na sobě nezávisle volené ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku, kondenzovaný s částečně nebo s plně nasyceným nebo s plně nenasyceným pětičlenným nebo šestilenným kruhem obsahujícím popřípadě jeden až čtyři heteroatomy na sobě nezávisle volené ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku, přičemž A1 je vždy na sobě nezávisle popřípadě substituován na jednom nebo na obou kruzích v případě, že A1 znamená bicyklický systém, s až třemi substituenty volenými na sobě nezávisle ze souboru zahrnujícího atom fluoru, chloru, bromu a jodu, skupinu OCF3, OCF2H, CF3 , CH3 , OCHs , -ΟΧ6 , -C(0)N(X6)(X®), -C(0)0X6, karbonylový kyslík, skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, nitroskupinu, kyanoskupinu, skupinu benzylovou, -S(0)malkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, 1H-tetrazol-5ylovou, fenylovou, fenoxyskupinu, feny1alkyloxyskupinu, skupinu halogenfenylovou, methylendioxyskupinu, skupinu -N(X®)(X6), -N(X®)C(0)(X®), -SO2N(X®)(X®),
-N(X6 )S02-fenylovou, -N(X6)SO2X6, -CONX1 1 X1 2 , • ·
- 1$5 • I • · * ·— · · · · • » ··· • » · · • · » · ·· ·♦
-SO2NX11X12, -nx6so2x12, ~NX6CONX1 1 X1 2 , -NX6SO2NX1 1 X1 2 -NX6C(O)X12, imidazolylovou, thiazolylovou a tetrazolylovou za podmínky, že pokud A1 je popřípadě substituován methylendioxyskupinou, může být substituován toliko jednou methylendioxyskupinou, přičemž znamená X11 atom vodíku nebo popřípadě substituovanou skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, přičemž popřípadě substituovaná skupina alkylová s 1 až 6 atomy uhlíku ve významu symbolu R1 1 má substituent volený ze souboru zahrnujícího skupinu fenylovou, fenoxyskupinu, alkoxykarbony1ovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku v alkoxypodílu, skupinu S(O)malkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku, jeden až pět atomů halogenu, jednu až tři hydroxylové skupiny, jednu až tři alkanoyloxyskupiny s 1 až 10 atomy uhlíku a jednu až tři alkoxyskupiny s 1 až 6 atomy uhlíku,
X12 atom vodíku, skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, fenylovou, thiazolylovou, imidazolylovou, furylovou nebo thienylovou za podmínky, že v případě, kdy X12 neznamená atom vodíku, je skupina X12 popřípadě substituována jedním až třemi substituenty na sobě nezávisle volenými ze souboru zahrnujícího atom chloru, fluoru, skupinu CH3, OCH3, OCF3 a CF3 nebo
X1 1 a X12 spolu dohromady vytvářejí skupinu
-(CH2 )r~L1 -(CH2 )r-, kde znamená L1 skupinu C(X2)(X2), 0, S(0)m nebo N(X2), r vždy na sobě nezávisle 1, 2 nebo 3,
X2 na sobě nezávisle atom vodíku, popřípadě substituovanou skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku nebo popřípadě substituovanou skupinu cykloalkylovou se 3
1 56 až 7 atomy uhlíku, přičemž popřípadě substituovaná skupina alkylová s 1 až 6 atomy uhlíku a popřípadě substituovaná skupina cykloalkylové se 3 až 7 atomy uhlíku ve významu symbolu X2 má substituent volený ze souboru zahrnujícího skupinu -S(O)malkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku, -C(O)OX3, jeden až pět atomů halogenu a jednu až tři skupiny ΟΧ3,
X3 vždy na sobě nezávisle atom vodíku nebo skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku,
X6 na sobě nezávisle atom vodíku, popřípadě substituovanou skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, skupinu halogenalkylovou se 2 až 6 atomy uhlíku, popřípadě substituovanou skupinu cykloalkylovou se 3 až 7 atomy uhlíku, halogencykloalkýlovou se 3 až 7 atomy uhlíku, přičemž popřípadě substituovaná skupina alkylová s 1 až 6 atomy uhlíku a popřípadě substituovaná skupina cykloalkylové se 3 až 7 atomy uhlíku ve významu symbolu X6 má jeden nebo dva substituenty volené na sobě nezávisle ze souboru zahrnujícího skupinu alkylovou s 1 až 4 atomy uhlíku, hydroxylovou, alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, skupinu karboxylovou, -CONH2, —S(O)malkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku, karboxy1átalkylesterovou s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém podílu a 1H-tetrazol-5-ylovou, nebo v případě dvou skupin symbolu X6 na jednom atomu a oba X6 znamenají na sobě nezávisle skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, jsou popřípadě obě alkylové skupiny s 1 až 6 atomy uhlíku spojeny a spolu s atomem, na který jsou obě skupiny X6 vázány, vytvářejí čtyřčlenný až devítičlenný kruh obsahující popřípadě atom kyslíku, síry nebo skupí nu NX7 ,
X7 atom vodíku nebo alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, popřípadě substituovanou hydroxylovou skupinou • · · ·
- 157 a m vždy na sobě nezávisle 0, 1 nebo 2, za podmínky, že X6 a X12 nemohou znamenat atom vodíku, jestliže jsou vázány na C(0) nebo SO2 ve formě skupiny C(O)X6, C(O)X12, SO2X6 nebo SO2X12 a jestliže R6 znamená vazbu, pak L znamená N(X2 ) a každé r ve skupině symbolu (CH2)r-L-(CH2)r znamená na sobě nezávisle 2 nebo 3, nebo její stereoizomerní směsi, diastereomery obohacených, diastereomerně čistých, enantimery obohacených nebo enancio-. měrně čistých izomerů nebo její farmaceuticky přijatelné soli a prodrogy.
Farmaceutický prostředek, vyznačující se t i m , že obsahuje farmaceuticky přijatelný nosič a účinné množství a-2 adrenergického agonistů a účinné množství sloučeniny podle nároku 1 obecného vzorce I ί
í
I
I
R1
Ií R3 I c\l>
X4
Rs
II
N (I) kde znamená e 0 nebo 1, n a w na sobě nezávisle 0, 1 nebo 2, přičemž však n a w nemohou současně znamenat nulu,
Y atom kyslíku nebo síry, atom vodfku,^Nl.(CHd^ip?)C(O)X‘HCHdíip^C(O)(CHátA',
I
I !
( i
í í
f !
t (
- 158
-(CH2)qN(X6)SO2(CH2)rA1, -(CHzlqNfX^SOzX6, -(CH2)qN(Xs)C(O)N(X6)(CH2)rA1, -(CH2)qN(X6)C(O)N(X6)(Xe), -(CH^cCÍOlNíX^CX^.-CCHACPíNCX^íCH^rA1, -(CH2)qC(O)OX6, -(CH2)qC(O)0(CH2)rA1, -(CH2)qOX6, -(CH2)qOC(O)X6, -(CHzJqOCíOjCCH^rA^rfCH^qOCíOJNíX^íCHzh-AVíCH^qOCíOJNÍX6)^6), -(CH2)qC(O)X6, -(CH2)qC(O)(CH2)t-A1, -(CH2)qN(X6)C(O)OX6,
-(CH^qNÍX^SOzNCX6)^), -(CHáqSíO)^6, -(CH2)qS(O)m(CH2)rA1, -(CrCw)alkyl. -(CH2)rA1, -(CH2)q-(C3-C7)cy^oalkyl, -(CK^-CCi-Csjalkyl, -(CHzjq-Y^CWrA1 , -(CH2)q-Y1-(CH2)r(C3-C7)cykloalkyl;
přičemž alkylové a cykloalkýlové podíly skupiny R1 jsou popřípadě substituovány skupinou alkylovou s 1 až 4 atomy uhlíku, hydroxylovou, alkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, skupinou karboxy1ovou, -CONH2, -S(O)malkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, -CO2alkylesterovou s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém podílu, 1H-tetrazol-5ylovou nebo jedním, dvěma nebo třemi atomy fluoru,
Y1 znamená atom kyslíku, skupinu -S(0)m-, -C(O)NX6-, -CH=CH-, -C=C-, -N(X6)C(O)-, -C(O)NX6-, -C(0)0-, -OC(O)N(X6)- nebo -0C(0)-, q 0,1,2,3 nebo 4, t 0,1,2 nebo 3, přičemž (CH2)q a (CH2)t podíly jsou popřípadě substituovanány skupinou hydroxylovou, alkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, skupinou karboxy1ovou, skupinou -CONH2, -S(0)malkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku, -CO2alkylesterovou s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém podílu, 1H-tetrazol-5-ylovou, jedním, dvěma nebo třemi atomy fluoru a jednou nebo dvěma alkylovými skupinami s 1 až 4 atomy uhlíku,
1 59
R2 atom vodíku, skupinu alkylovou s 1 až 8 atomy uhlíku, alkylcykloalkýlovou s 0 až 3 atomy uhlíku v alkylovém podílu a se 3 až 8 atomy uhlíku v cykloalkylovém podílu, skupinu alkylA1 s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém podílu, nebo skupinu A1, přičemž alkylové a cykloalkylové podíly ve významu symbolu R2 jsou popřípadě substituovanány skupinou hydroxylovou, skupinou -C(O)OX6, -C(O)N(X6)(X6), -N(X6)(X6), -S(0)m al kýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku, -C(O)A1, —C(O)(X6), trif1uormethy1ovou, kyanoskupinou nebo jedním, dvěma nebo třemi atomy halogenu ,
R3 skupinu A1, alkylovou s 1 až 10 atomy uhlíku, skupinu alkylA1 s 1 až 6 atomy uhlíku v alkylovém podílu, skupinu alkylcykloalkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku v alkylovém podílu a se 7 až 8 atomy uhlíku v cykloalkylovém podílu, skupinu alkyl-X1-alkylovou s 1 až 5 atomy uhlíku v každém alkylovém podílu, skupinu alkyl-X1-alkyl-A1 s 1 až 5 atomy uhlíku v prvním alkylovém podílu a s 0 až 5 atomy uhlíku ve druhém alkylovém podílu nebo skupinu alkyl-X1-alkylcykloalkylovou s 1 až 5 atomy uhlíku v každém alkylovém podílu a se 3 až 7 atomy uhlíku v cykloalkýlovém podílu, přičemž alkylové podíly ve skupinách symbolu R3 jsou popřípadě substituovány skupinou -S(0)malkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku, -C(O)OX3, jedním, dvěma, třemi, čtyřmi nebo pěti atomy halogenu nebo jednou, dvěma nebo třemi skupinami ΟΧ3,
X1 znamená -0-, -S(0)m-, -N(X2)C(O)-, -C(O)N(X2),
-0C(0)-, -C(0)0-, -CX2=CX2-, -N(X2)0(0)0-, -0C(0)N(X2)nebo -C=CR4 atom vodíku, skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku nebo cykloalkylovou se 3 až 7 atomy uhlíku, nebo R4 spolu s R3 a s atomem uhlíku, na který jsou vázány, vytvářejí skupinu cykloalkylovou s 5 až 7 atomy uhlí1 60 ku, cykloalkenylovou s 5 až 7 atomy uhlíku, částečně nebo plně nasycený čtyřčlenný až osmičlenný kruh s jedním až čtyřmi heteroatomy na sobě nezávisle volenými ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku, nebo bicyklický systém tvořený částečně nebo plně nasyceným pět i členným nebo šestilenným kruhem kondenzovaným na částečně nasycený, plně nenasycený nebo plně nasycený pětičlenný nebo šestičlenný kruh, obsahující popřípadě jeden až čtyři heteroatomy na sobě nezávisle volené ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku,
X4 atom vodíku, skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku nebo X4 spolu s R4 a s atomem dusíku, na který je X4 vázán a s atomem uhlíku, na který je R4 vázán, tvoří pětičlenný až sedmičlenný kruh,
R6 vazbu nebo skupinu vzorce (CHáa (CHáb kde znamená a a b na sobě nezávisle 0, 1, 2 nebo 3,
X5 a X5a na sobě nezávisle skupinu.ze souboru zahrnujícího atom vodíku, skupinu trif1uormethylovou, A1 a popřípadě substituovanou skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, přičemž popřípadě substituovaná skupina alkylová s 1 až 6 atomy uhlíku ve významu symbolu X5 a X5a má substituent volený ze souboru zahrnujícího skupinu A1, ΟΧ2, S(0)malkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, -C(0)0X2, cykloalkylovou se 3 až 7 atomy uhlíku, -N(X2)(X2) a -C(O)N(X2)(X2), nebo atom uhlíku nesoucí skupinu X5 a X5a vytváří jeden nebo dva alkylenové
1 61 můstky s atomem dusíku nesoucím skupiny symbolu R7 a R8, přičemž každý alkylenový můstek obsahuje 1 až 5 atomů uhlíku, za podmínky, že v případě, že jeden alkylenový můstek je tvořen X5 nebo X5a, avšak nikoliv oba nemohou být na atomu uhlíku a R7 nebo R8 nikoliv však obě tyto skupiny jsou na atomu dusíku a za další podmínky, že v případě existence dvou alkylenových můstků, nemohou být X5 a X5a na atomu uhlíku a R7 a R8 nemohou být na atomu dusíku, nebo X5 dohromady s X5a a s atomem uhlíku, na který jsou vázány, vytvářejí částečně nebo plně nasycený tříčlenný až sedmičlenný kruh nebo částečně nebo plně nasycený čtyřčlenný až osmičlenný kruh s jedním až čtyřmi heteroatomy na sobě nezávisle volenými ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku, nebo X5 dohromady s X5a a s atomem uhlíku, na který jsou vázány, vytvářejí bicyklický systém tvořený částečně nebo plně nasyceným pětičlenným nebo šestilenným kruhem obsahujícím popřípadě jeden nebo dva heteroatomy na sobě nezávisle volené ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku, kondenzovaný s částečně nebo s plně nasyceným pětičlenným nebo šestilenným kruhem obsahujícím popřípadě jeden až čtyři heteroatomy na sobě nezávisle volené ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku,
Z1 vazbu, atom kyslíku nebo skupinu N-X2 za podmínky, že v případě, kdy a a b znamenají oba nulu, pak Z1 neznamená skupinu N-X2 nebo atom kyslíku,
R7 a R8 na sobě nezávisle atom vodíku nebo popřípadě substituovanou skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, přičemž popřípadě substituovaná skupina alkylová s 1 až 6 atomy uhlíku ve významu symbolu R7 a R8 má substituent
162 volený na sobě nezávisle ze souboru zahrnujícího skupinu A1, -C(O)O-alkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku, —S(O)malkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku, jeden až 5 atomů halogenu, jednu až tři hydroxylové skupiny, jednu až tři skupiny -O-C(O)alkýlové s 1 až 10 atomy uhlíku a jednu až 3 alkoxyskupiny s 1 až 6 atomy uhlíku nebo
R7 a R8 spolu dohromady vytváření skupinu -(CH2 )r-L-(CH2 )r-, kde znamená L skupinu C(X2)(X2), S(0)m nebo N(X2),
A1 vždy na sobě nezávisle skupinu cykloalkenylovou s 5 až
7 atomy uhlíku, fenylovou nebo částečně nasycený, plně nasycený nebo plně nenasycený čtyřčlenný až osmičlenný kruh popřípadě s jedním až čtyřmi heteroatomy na sobě nezávisle volenými ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku, a bicyklický systém tvořený částečně nebo plně nasyceným nebo plně nenasyceným pětičlenným nebo šestilenným kruhem obsahujícím popřípadě jeden až čtyři heteroatomy na sobě nezávisle volené ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku, kondenzovaný s částečně nebo s plně nasyceným nebo s plně nenasyceným pět i členným nebo šestilenným kruhem obsahujícím popřípadě jeden až čtyři heteroatomy na sobě nezávisle volené ze souboru zahrnujícího atom kyslíku, síry a dusíku, přičemž A1 je vždy na sobě nezávisle popřípadě substituován na jednom nebo na obou kruzích v případě, že A1 znamená bicyklický systém, s až třemi substituenty volenými na sobě nezávisle ze souboru zahrnujícího atom fluoru, chloru, bromu a jodu, skupinu OCF3, OCF2H, CFs , CH3 , OCHs , -0X6 , -0(0)N(X6)(X6), -C(O)OX8 , karbonylový kyslík, skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, nitroskupinu, kyanoskupinu, skupinu benzylovou, —S(0)malkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku, 1H-tetrazol-51 63 ylovou, fenylovou, fenoxyskupinu, fenylalkyloxyskupinu, skupinu halogenfenylovou, methylendioxyskupinu, skupinu -N(X6)(X6), -N(X6 )C(0) (X6 ), -S02 N(X6 ) (X6 ),
-N(X6 )S02-feny 1 ovou , -N(X6)SO2X6, -CONX1 1 X1 2 ,
-SO2NX11X12, -NX6SO2X12, -NX6CONX1 1 X1 2 , -NX6SO2NX1 1 X12 , -NX6C(O)X12, imidazolylovou, thiazolylovou a tetrazolylovou za podmínky, že pokud A1 je popřípadě substituován methylendioxyskupinou, může být substituován toliko jednou methylendioxyskupinou, přičemž znamená X11 atom vodíku nebo popřípadě substituovanou skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, přičemž popřípadě substituovaná skupina alkylová s 1 až 6 atomy uhlíku ve významu symbolu R1 1 má substituent volený ze souboru zahrnujícího skupinu fenylovou, fenoxyskupinu, alkoxykarbonylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku v alkoxypodílu, skupinu S(0)malkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, jeden až pět atomů halogenu, jednu až tři hydroxylové skupiny, jednu až tři alkanoy1oxyskupiny s 1 až 10 atomy uhlíku a jednu až tři alkoxyskupiny s 1 až 6 atomy uhlíku,
X12 atom vodíku, skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, fenylovou, thiazolylovou, imidazolylovou, furylovou nebo thienylovou za podmínky, že v případě, kdy X12 neznamená atom vodíku, je skupina X12 popřípadě substituována jedním až třemi substituenty na sobě nezávisle volenými ze souboru zahrnujícího atom chloru, fluoru, skupinu CH3, OCH3, OCF3 a CF3 nebo
X11 a X12 spolu dohromady vytvářejí skupinu
-(CH2 )r~L1 -(CHz )r-, kde znamená L1 skupinu C(X2)(X2), 0, S(0)m nebo N(X2), r vždy na sobě nezávisle 1, 2 nebo 3,
1 64
X2 na sobě nezávisle atom vodíku, popřípadě substituovanou skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku nebo popřípadě substituovanou skupinu cykloalkylovou se 3 až 7 atomy uhlíku, přičemž popřípadě substituovaná skupina alkylová s 1 až 6 atomy uhlíku a popřípadě substituovaná skupina cykloalkýlová se 3 až 7 atomy uhlíku ve významu symbolu X2 má substituent volený ze souboru zahrnujícího skupinu -S(0)malkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku, -C(O)OX3, jeden až pět atomů halogenu a jednu až tři skupiny OX3,
X3 vždy na sobě nezávisle atom vodíku nebo skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku,
X6 na sobě nezávisle atom vodíku, popřípadě substituovanou skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, skupinu halogenalkylovou se 2 až 6 atomy uhlíku, popřípadě substituovanou skupinu cykloalkylovou se 3 až 7 atomy uhlíku, halogencykloalkýlovou se 3 až 7 atomy uhlíku, přičemž popřípadě substituovaná skupina alkylová s 1 až 6 atomy uhlíku a popřípadě substituovaná skupina cykloalkýlová se 3 až 7 atomy uhlíku ve významu symbolu X6 má jeden nebo dva substituenty volené na sobě nezávisle ze souboru zahrnujícího skupinu alkylovou s 1 až 4 atomy uhlíku, hydroxylovou, alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, skupinu karboxy1ovou, -CONH2, —S(O)malkýlovou s 1 až 6 atomy uhlíku, karboxylátalkylesterovou s 1 až 4 atomy uhlíku v alkýlovém podílu a 1H-tetrazol-5-ylovou, nebo v případě dvou skupin symbolu X6 na jednom atomu a oba X6 znamenají na sobě nezávisle skupinu alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, jsou popřípadě obě alkylové skupiny s 1 až 6 atomy uhlíku spojeny a spolu s atomem, na který jsou obě skupiny X6 vázány, vytvářejí čtyřčlenný až devítičlenný kruh obsahující popřípadě atom kyslíku, síry nebo skupi nu NX7,
X7 atom vodíku nebo alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, popřípadě substituovanou hydroxylovou skupinou a m vždy na sobě nezávisle 0, 1 nebo 2, za podmínky, že X6 a X12 nemohou znamenat atom vodíku, jestliže jsou vázány na C(0) nebo SO2 ve formě skupiny C(0)X®, C(0)X12, SO2X6 nebo SO2X12 a jestliže R6 znamená vazbu, pak L znamená N(X2) a každé r ve skupině symbolu (CH2)r-L-(CH2)r znamená na sobě nezávisle 2 nebo 3, nebo její stereoizomerní směsi, diastereomery obohacených, diastereomerně čistých, enantimery obohacených nebo enanciomerně čistých izomerů nebo její farmaceuticky přijatelné soli a prodrogy.
CZ19994585A 1998-06-05 1998-06-05 Způsob ošetřování odolnosti proti inzulínu sekretagogy růstového hormonu CZ9904585A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994585A CZ9904585A3 (cs) 1998-06-05 1998-06-05 Způsob ošetřování odolnosti proti inzulínu sekretagogy růstového hormonu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994585A CZ9904585A3 (cs) 1998-06-05 1998-06-05 Způsob ošetřování odolnosti proti inzulínu sekretagogy růstového hormonu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ9904585A3 true CZ9904585A3 (cs) 2000-11-15

Family

ID=5468220

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19994585A CZ9904585A3 (cs) 1998-06-05 1998-06-05 Způsob ošetřování odolnosti proti inzulínu sekretagogy růstového hormonu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ9904585A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3511382B2 (ja) 成長ホルモン分泌促進物質
JP3514774B2 (ja) 成長ホルモン分泌促進薬としてのジペプチド誘導体
SK175699A3 (en) Treatment of insulin resistance with growth hormone secretagogues
CZ9904585A3 (cs) Způsob ošetřování odolnosti proti inzulínu sekretagogy růstového hormonu
RU2172742C2 (ru) Стимуляторы секреции гормона роста
MXPA99012085A (es) Tratamiento de la resistencia a la insulina

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic