CZ9902591A3 - Elektronicky přepínatelný elektrický stroj opatřený rotorem s vyjádřenými póly - Google Patents

Elektronicky přepínatelný elektrický stroj opatřený rotorem s vyjádřenými póly Download PDF

Info

Publication number
CZ9902591A3
CZ9902591A3 CZ19992591A CZ259199A CZ9902591A3 CZ 9902591 A3 CZ9902591 A3 CZ 9902591A3 CZ 19992591 A CZ19992591 A CZ 19992591A CZ 259199 A CZ259199 A CZ 259199A CZ 9902591 A3 CZ9902591 A3 CZ 9902591A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
stator
winding
rotor
electric machine
machine according
Prior art date
Application number
CZ19992591A
Other languages
English (en)
Inventor
Jurica Zadravec
Janez Gramc
Original Assignee
J. Eberspächer Gmbh & Co.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by J. Eberspächer Gmbh & Co. filed Critical J. Eberspächer Gmbh & Co.
Priority to CZ19992591A priority Critical patent/CZ9902591A3/cs
Publication of CZ9902591A3 publication Critical patent/CZ9902591A3/cs

Links

Landscapes

  • Synchronous Machinery (AREA)

Abstract

Vinutí (5) statorového poleje umístěno na statorovém jádru (1) tak, že celkový magnetický tok přes boční stranu rotoru (6) v důsledku provozního elektrického proudu, proudící přes statorové fázové vinutí (2), je obklopen vinutím (5) statorového pole, Vinutí (5) statorového pole sestává alespoň z prvního dílčího vinutí (5a) statorového pole, k němuž je bočně paralelně zapojen kondenzátor (C), a které je zapojeno mezi horní připojovací koncovkou (U) elektrického stroje a dolními konci všech statorových fázových vinut! (2), a to vždy přes usměrňovači prvek (DR, DS, DT), přivádějící elektrický proud směrem k horní připojovací koncovce (U) elektrického stroje. Alespoň část energie magnetického pole, přítomné v magnetickém okruhu před přepnutím, je transformována do energie magnetického pole v magnetickém okruhu po provedení přepnutí. Elektrický stroj podle tohoto vynálezu pracuje se širšími vzduchovými mezerami mezi póly statoru a rotoru; má dlouhou životnost a jeho elektromagnetická kompaktibilita je zvýšena.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká elektronicky přepínatelného elektrického stroje, opatřeného rotorem s vyjádřenými či vyniklými póly a statorovým fázovým vinutím na pólech statoru, který využívá energii zmenšujícího se magnetického pole v jakékoliv fázi v okamžiku přepnutí prostřednictvím vytváření magnetického pole v magnetickém okruhu, obsahujícím relevantní úsek rotoru, celý relevantní štít a relevantní úsek rámu, stejně jako relevantní úsek statorového jádra.
Dosavadní stav techniky
Na jedné straně jsou známy elektrické magnetické odporové stroje, vyznačující se jednoduchou konstrukcí rotoru. Vyjádřené póly rotoru jsou buď opatřeny vinutími pole nebo jsou vyrobeny z permanentních magnetů nebo jsou dokonce bez jakéhokoliv buzení. Takové elektrické magnetické odporové stroje fungují stejně dobře, pokud jsou buzeny prostřednictvím jednosměrného nebo střídavého, hladkého nebo pulzujícího elektrického proudu.
Pokud jsou řízeny elektronickými řídícími okruhy, mohou být tyto okruhy velice levné, jelikož je jediný elektronický spínač postačující pro buzení každé fáze. Takový stroj je • · 999 999
9 schopen pracovat při velmi vysokých rychlostech otáčeni, čímž je dosahováno vysoké specifické objemové propustnosti, a to při nizkých výrobních nákladech. Avšak účinnost takovéhoto stroje je nízká v důsledku vysokého reaktivního elektrického proudu.
Elektrické magnetické odporové stroje mohou být prakticky využívány pouze s úzkými vzduchovými mezerami mezi póly statoru a rotoru, takže výrobní proveditelnost takových elektrických strojů je nízká.
Na druhé straně jsou však známy komutátorové elektrické stroje, kolektorové elektrické stroje, stejně jako elektronicky přepínatelné elektrické stroje. Účinnost takových elektrických strojů je velmi vysoká. Takovýto elektrický stroje je schopen pracovat při velmi vysokých rychlostech otáčení, v důsledku čehož je dosahováno vysoké specifické objemové propustnosti, přičemž jsou výrobní náklady velmi nízké.
Jelikož jsou opatřeny vinutím pole nebo permanentními magnety, je šířka vzduchových mezer mezi statorem a rotorem technologicky snadno proveditelná. Takovéto elektrické stroje je možno snadno ovládat a měnit jejich rychlost otáčení velmi jednoduše a při nízkých nákladech.
Dochází však k velmi rychlému opotřebení kolektoru, což představuje výraznou překážku pří výrobě takových elektrických strojů pro vysoké výkony a pro vysoká napětí. Kolektor je příčinou elektromagnetických poruch a obtíží z hlediska elektromagnetické kompatibility.
• ♦· • * í • » * ·»· ·· • *· ··· • · * 4 ««· ··· • » ·· *·
Pokud je použito elektronického přepínání, tak dochází k prudkému nárůstu výrobních nákladů v důsledku vysokého počtu použitých elektronických spínačů v můstkovém zapojení nebo alespoň v polomůstkovém zapojení. Velkou překážku při výrobě elektronicky přepínatelných elektrických strojů pro velké výkony představuje rovněž vysoká cena účinných permanentních magnetů, které je třeba montovat na rotor.
Podstata vynálezu
Technickým problémem, který má být vyřešen prostřednictvím předmětu tohoto vynálezu, je vyvinout takový vzor magnetického okruhu pro jakoukoliv fázi, že alespoň v jednom úseku bude magnetický okruh stejný, jako se všemi ostatními fázemi, a že tento úsek magnetického okruhu bude uchovávat alespoň část energie magnetického pole, která zde bude přítomna před okamžikem přepnutí.
Uvedený problém byl vyřešen tím, že byl vyvinut elektronicky přepínatelný elektrický stroj, opatřený rotorem s vyjádřenými póly a statorovým fázovým vinutím na pólech statoru, přičemž je elektrický stroj podle tohoto vynálezu charakterizován tím, že vinutí statorového pole je umístěno na statorovém jádru tak, že celkový magnetický tok přes boční stranu rotoru v důsledku provozního elektrického proudu, proudící přes statorové fázové vinutí, je obklopen vinutím statorového pole, a že vinutí statorového pole sestává alespoň z prvního dílčího vinutí statorového pole, k němuž je bočně paralelně zapojen kondenzátor, a které je zapojeno mezi horní připojovací koncovkou elektrického stroje a dolními konci všech statorových fázových vinutí, a to vždy přes
44 : i t
44· ·4
4 · *
4 4 444 usměrňovači prvek, přivádějící elektrický proud směrem k horní připojovací koncovce elektrického stroje.
Elektronicky přepínatelný elektrický stroj je podle dalšího provedení tohoto vynálezu charakterizován tím že první dílčí vinutí statorového pole je vinutím s vysokým odporem, a že magnetické siločáry, vytvářené vinutím statorového pole, procházejí vzduchovou mezerou mezi póly statoru a vyjádřenými póly rotoru, a v prostoru rotoru jsou orientovány převážně podél jeho osy, přičemž je vinutí statorového pole uspořádáno ve statoru souose s osou rotoru.
První provedení elektronicky přepínatelného elektrického stroje podle tohoto vynálezu je charakterizováno tím, že vinutí statorového pole je umístěno bočně na jedné straně statorového jádra a statorového fázového vinutí, a dále rovněž tím, že na své boční straně, na které je umístěno vinutí statorového pole, je rotor opatřen bočním výstupkem, jehož prostřednictvím má rotor těsný magnetický kontakt se štítem elektrického stroje.
Druhé provedení elektronicky přepínatelného elektrického stroje podle tohoto vynálezu je charakterizováno tím, že jedna část vinutí statorového pole je umístěna bočně na každé straně statorového jádra a statorového fázového vinutí, přičemž je rovněž charakterizováno tím, že prostřednictvím bočních výstupků má rotor těsný magnetický kontakt se štíty elektrického stroje.
Třetí provedení elektronicky přepínatelného elektrického stroje je charakterizováno tím, že vinutí statorového pole je • 0 · ·« · »« t * <· • · · »0 • 0
000 ·00 0· umístěno mezi dvěma statorovými jádry, která jsou vzájemně rozmístěna podél osy rotoru, a která jsou opatřena společným statorovým fázovým vinutím, a že vyjádřené póly rotoru pod prvním statorovým jádrem jsou rozmístěny po obvodu 180° vzhledem k vyjádřeným pólům rotoru pod druhým statorovým jádrem.
Všechna provedení elektronicky přepínatelného elektrického stroje podle tohoto vynálezu jsou charakterizována jedním nebo několika následujícími znaky:
- druhé dílčí vinutí statorového pole je umístěno za prvním dílčím vinutím statorového pole, které je zapojeno mezi horní připojovací koncovkou elektrického stroje a horními konci všech statorových fázových vinutí, a ke kterému je paralelně bočně připojen usměrňovači prvek, přivádějící elektrický proud směrem k horní připojovací koncovce elektrického stroje;
- za prvním dílčím vinutím statorového pole je umístěno třetí dílčí vinutí statorového pole, které je zapojeno mezi horní připojovací koncovkou elektrického stroje a hmotou zapojovacího okruhu elektrického stroje;
- za třetím dílčím vinutím statorového pole je umístěno čtvrté dílčí vinutí statorového pole;
- komutační přepínací prvky, zapojené mezi spodními konci statorového fázového vinutí a hmotou zapojovacího okruhu elektrického stroje, jsou řízeny prostřednictvím výstupů magnetických snímačů.
«·· ·«♦
Elektronicky přepínatelný elektrický stroj podle tohoto vynálezu, opatřený rotorem s vyjádřenými póly, vykazuje celou řadu výhod ve srovnání se známými elektronickými stroji tohoto typu.
Alespoň část energie magnetického pole, která je přítomna v magnetickém okruhu před přepnutím, je transformována do energie magnetického pole v magnetickém okruhu po provedení přepnutí.
Elektrický stroj podle tohoto vynálezu pracuje se širšími vzduchovými mezerami mezi póly statoru a rotoru; v důsledku toho není žádná výrazná reaktivní síla ani spotřebovávána ani vytvářena, přičemž díky úzkým vzduchovým mezerám nedochází k žádným výrobním problémům. Životnost elektrického stroje je dlouhá. Elektromagnetická kompatibilita je zvýšena.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude v dalším podrobněji vysvětlen na příkladech jeho provedení, jejichž popis bude podán s přihlédnutím k přiloženým obrázkům výkresů, kde:
obr. la znázorňuje osový podélný řez prvním provedením elektronicky přepínatelného elektrického stroje podle tohoto vynálezu, opatřeného rotorem s vyjádřenými póly;
obr. lb znázorňuje příčný řez prvním provedením elektronicky přepínatelného elektrického stroje podle tohoto vynálezu, opatřeného rotorem s vyjádřenými póly;
• 99
9 9 a ta ta *·« a· • 1 * ’ ’ • I ta ····· • * · · ·»· ta·» *· ·· obr. 2a znázorňuje osový podélný řez druhým provedením elektronicky přepínatelného elektrického stroje podle tohoto vynálezu, opatřeného rotorem s vyjádřenými póly;
obr. 2b znázorňuje příčný řez druhým provedením elektronicky přepínatelného elektrického stroje podle tohoto vynálezu, opatřeného rotorem s vyjádřenými póly;
obr. 3a znázorňuje osový podélný řez třetím provedením elektronicky přepínatelného elektrického stroje podle tohoto vynálezu, opatřeného rotorem s vyjádřenými póly;
obr. 3b a obr. 3c znázorňují příčné řezy třetím provedením elektronicky přepínatelného elektrického stroje podle tohoto vynálezu, opatřeného rotorem s vyjádřenými póly; a obr. 4 znázorňuje nákres zapojení okruhu elektronicky přepínatelného elektrického stroje podle tohoto vynálezu, opatřeného rotorem s vyjádřenými póly.
Příklady provedení vynálezu
Tři provedení elektricky přepínatelného elektrického stroje podle tohoto vynálezu, opatřeného rotorem 6 s vyjádřenými nebo vyniklými póly 7; Τ', T' a statorovým fázovým vinutím 2; R, S, T na statorových pólech, jsou znázorněna na obr. la, obr. lb, obr. 2a, obr. 2b, obr. 3a, obr. 3b, obr. 3c a na obr. 4, kde je znázorněn nákres zapojení okruhu elektrického stroje podle tohoto vynálezu.
444 • 44 · * *
4» • 44 ·4
4·· «4 4«· • · ·· ··
V kostře £; £ vinutí je příslušně uspořádána jedna část nebo několik částí vinutí 5 a 5', 5' statorového pole, umístěného příslušně na statorovém jádru 1 a V, 1'' tak, že celkový magnetický tok, znázorněný čarami Bo magnetického pole přes boční stranu rotoru _6, který je generován provozním elektrickým proudem, proudícím přes statorové fázové vinutí, je obklopen vinutím 5; 5', 5'' statorového pole. Toto vinutí 5; 5, 5 statorového pole je uspořádáno souose s osou a rotoru 6_.
Vinutí 5; 5', 5 statorového pole sestává alespoň z prvního dílčího vinutí 5a statorového pole, které je vinutím s vysokým odporem. K tomuto prvnímu dílčímu vinutí 5a statorového pole je paralelně bočně zapojen kondenzátor C, s výhodou elektrolytický kondenzátor, který je zapojen mezi horní připojovací koncovkou U elektrického stroje a dolními konci statorového fázového vinutí 2; R, S, T. Toto zapojení je v každém případě provedeno přes příslušný usměrňovači prvek DR, PS a DT, přivádějící elektrický proud směrem k horní připojovací koncovce U elektrického stroje.
U všech popisovaných provedení elektronicky přepínatelného elektrického stroje podle tohoto vynálezu může být za první dílčí vinutí 5a statorového pole umístěno druhé dílčí vinutí 5b statorového pole (viz obr. 4). Toto druhé dílčí vinutí 5b statorového pole je zapojeno mezi horní připojovací koncovku U elektrického pole a horní konce statorového fázového vinutí 2; R, S, T, ke kterému je paralelně bočně zapojen usměrňovači prvek DO, přivádějící elektrický proud směrem k horní připojovací koncovce U elektrického stroje.
Za prvním dílčím vinutím 5a statorového pole může být umístěno třetí dílčí vinutí 5c statorového pole, které je zapojeno mezi horní připojovací koncovku U elektrického stroje a hmotu zapojení okruhu elektrického stroje. Za třetím dílčím vinutím 5c statorového pole může být umístěno čtvrté dílčí vinutí 5d statorového pole, ke kterému může být připojen vhodný řídicí obvod (na vyobrazeních neznázorněno).
Komutační přepínací prvky TR, TS, TT jsou zapojeny mezi dolními konci statorového fázového vinutí 2; R, S, T a hmotou zapojení okruhu elektrického stroje. Tyto komutační přepínací prvky TR, TS, TT jsou ovládány pomocí výstupů magnetických snímačů 9, snímajících změny magnetického pole, způsobované permanentním magnetem 3 nebo vyjádřenými či vyniklými póly 7; 7', 7''. Pro každou fázi je uspořádán jeden magnetický snímač 9, přičemž jsou tyto magnetické snímače 9 uspořádány na samostatně nastavitelných otočných nosičích 8.
Elektronicky přepínatelný elektrický stroj podle tohoto vynálezu je u všech popisovaných provedení opatřen všeobecně známým způsobem rámem 12 a štíty 11'r 11'', nesoucími ložiska, přičemž rám 12 má těsný magnetický kontakt se štíty 11', 11 .
U prvního provedení elektronicky přepínatelného elektrického stroje podle tohoto vynálezu je vinutí 5 statorového pole vytvořeno alespoň z prvního dílčího vinutí 5a statorového pole a je umístěno bočně na jedné straně statorového jádra 1 a statorového fázového vinutí 2; R, S, T (viz obr. la a obr. Ib) . Rotor 6 je na své boční straně opatřen bočním výstupkem 10, ve kterém je umístěno vinutí 5; 5a statorového pole. Prostřednictvím tohoto bočního • «* » · » • * * ··· ·· • » • · • · •v ··· •·· ··♦ « « ♦ · ·· výstupku 10 má rotor 6 těsný magnetický kontakt se Štítem 11' elektrického stroje.
elektronicky přepínatelného tohoto vynálezu je jedna 5a statorového pole umístěna 1 a statorového 2a a obr. 2b).
U druhého provedení elektrického stroje podle část 5', 5 vinutí 5', 5 bočně na každé straně statorového jádra fázového vinutí 2; R, S, T (viz obr.
Prostřednictvím bočních výstupků 10', 10 má rotor £ těsný magnetický kontakt se štíty 11', 11 elektrického stroje.
U třetího provedení elektronicky přepínatelného elektrického stroje podle tohoto vynálezu je vinutí 5; 5a statorového pole umístěno mezi dvěma statorovými jádry 1', 1, která jsou vzájemně rozmístěna podél osy a rotoru 6, a která jsou opatřena společným statorovým fázovým vinutím 2; R, S, T (viz obr. 3a, obr. 3b a obr. 3c) . Vyjádřené či vyniklé póly 7' pod prvním statorovým jádrem 1' jsou rozmístěny po obvodu 180° vůči vyjádřeným či vyniklým pólům 7 pod druhým statorovým jádrem 1.
V následujícím bude popsána funkce elektronicky přepínatelného elektromotoru podle tohoto vynálezu.
Siločáry Bo magnetického pole, generovaného elektrickým proudem, procházejícím vinutím 5; 5', 5, stejně jako siločáry magnetického pole, generovaného provozním elektrickým proudem, procházejícím statorovým fázovým vinutím, radiálně procházejí vzduchovými mezerami mezi póly statoru a vyjádřenými či vyniklými póly 7; 7', 7 rotoru. Siločáry magnetického pole procházejí rotorem 6 zejména podél jeho osy a. Poté procházejí příslušně jedním nebo oběma štíty ί · ’··* '*·· • ·« : ; : · . . · · ιι ...............
a 11', 11'', načež se navracejí do statorového jádra 1; 1', 1'', opatřeného póly statoru.
Pokud je provozním proudem, procházejícím statorovým fázovým vinutím, stejnoměrný proud, potom v jakémkoliv bodě osy a rotoru 6 je nezávisle na proudové fázi směr siločar magnetického pole po celou dobu stejný. Pokud je třetí dílčí vinutí 5c statorového pole napájeno stejnosměrným proudem a současně je stejnosměrným proudem napájeno i první dílčí vinutí 5a a druhé dílčí vinutí 5b statorového pole, potom je rovněž v jakémkoliv bodu magnetického okruhu směr magnetického pole, generovaného těmito proudy, stejný, a to nezávisle na úhlu pootočení rotoru _6.
Proto je doporučováno napájení elektromotoru podle tohoto vynálezu stejnosměrným proudem, neboť v rotoru je směr magnetického pole, generovaného ve statorovém fázovém vinutí 2; R, S, T, shodný se směrem magnetického pole, generovaného ve vinutí 5; 5', 5.
V okamžiku vypnutí elektrického proudu v určitém statorovém fázovém vinutí 2; R, S, T pak magnetické pole v rámci magnetického okruhu tohoto vinutí začne klesat. V tomto vinutí a částečně rovněž v ostatních vinutích je indukováno elektrické napětí, v důsledku čehož je generován elektrický proud. Kondenzátor C je nabíjen. Energie magnetického pole, generovaného nyní přerušeným elektrickým proudem, je akumulována v kondenzátoru C. Tento kondenzátor C je vybíjen přes vinutí 5a, přičemž je generováno magnetické pole v magnetickém okruhu, jak již bylo popsáno.
Část tohoto magnetického okruhu se shoduje s magnetickým okruhem statorového fázového vinutí 2; R, S, T pro fázi, která má být v následujícím okamžiku zapnuta. V části magnetického okruhu po přepnutí, zejména v rotoru 6, tak zůstane alespoň Část energie magnetického pole od okamžiku před přepnutím, a to právě v magnetickém okruhu, který bude vytvořen po přepnutí.
Elektrický odpor vinutí 5a statorového pole musí být takový, že je elektrický proud generován pouze indukovaným přechodovým napětím, převyšujícím dvakrát přívodní napětí.
Druhé dílčí vinutí 5b statorového pole je zapojeno do série se statorovým fázovým vinutím 2; R, S, T. Elektromagnetické rušení je tímto druhým dílčím vinutím 5b statorového pole výrazně potlačeno.
Třetí dílčí vinutí 5c je zapojeno paralelně ke statorovému fázovému vinutí 2; R, S, T jako boční vinutí u kolektorových strojů.
Čtvrté dílčí vinutí 5d statorového pole je uspořádáno pro samostatné buzení pro řídicí účely.
Směry elektrických proudů, proudících vinutími 5a, 5b, 5c a 5d, mohou být takové, že takto generované magnetické potenciály se vzájemně sčítají.
Magnetické pole, generované elektrickým proudem, proudícím vinutím 5; 5', 5'' statorového pole, je přídavným vektorem v jakémkoliv okamžiku a v jakémkoliv bodě magnetického okruhu k magnetickému poli, generovanému » ·« • * · ··· ··
Z ί · »·ί ··· • · · · ·* ··· »· ♦ provozním elektrickým proudem, proudícím statorovým fázovým vinutím 2; R, S, T. Změnou elektrického proudu, proudícího vinutím 5; 5', 5/', mohou být výrazně ovlivňovány vlastnosti elektromotoru.
V důsledku stejnosměrného elektrického proudu, kterým je napájen elektromotor podle tohoto vynálezu je umožněno, aby jednotlivé fáze mohly být zapínány a vypínány pokaždé pouze jedním elektronickým spínačem bez nutnosti použít můstkových spojů nebo polomůstkových spojů nebo jakýchkoliv jiných spojů, umožňujících napájení fázového vinutí střídavým elektrickým proudem.
První provedení elektromotoru podle tohoto vynálezu je vhodné pro startéry, protože zde dochází k vyvíjení osové síly.
Druhé provedení elektromotoru podle tohoto vynálezu je s výhodou uplatňováno tehdy, pokud je dostatek prostoru v osovém směru, jelikož je využíváno magnetického toku přes obě boční strany rotoru.
U třetího provedení elektromotoru podle tohoto vynálezu je s výhodou využito kaskády několika jednotek na společné ose, neboť délka jednotky je omezena příčným rozměrem rotoru 6.
01-1719-99-Ho
PATENTOVÉ
PV 1999-2591

Claims (1)

  1. NÁROKY elektrický stroj, opatřený (7; 7', 7'') a statorovým
    T) na pólech statoru, m , že vinutí (5; 5', 5'')
    1. Elektronicky přepínatelný rotorem (6) s vyjádřenými póly fázovým vinutím (2; R, S, vyznačující se tí statorového pole je umístěno na statorovém jádru (1; 1', 1'') pro obklopení celkového magnetického toku, přičemž vinutí (5; 5', 5'') statorového pole sestává alespoň z prvního dílčího vinutí (5a) statorového pole, k němuž je paralelně zapojen kondenzátor (C), a které je zapojeno mezi kladnou svorkou (U) elektrického stroje a konci statorových fázových vinutí (2;
    R, S, T) vždy přes usměrňovači prvek (DR, DS, dt: ) pro přivádění elektrického proudu elektrického stroje. ke kladné svorce (U) 2. Elektronicky přepínatelný elektrický stroj podle nároku 1, vyznačující se t í m , že první
    dílčí vinutí (5a) statorového pole je vinutím s vysokým odporem.
    3. Elektronicky přepínatelný elektrický stroj podle nároku 2, vyznačující se tím, že magnetické siločáry (Bo), vytvářené vinutím (5; 5', 5''; 5a) statorového pole, procházejí vzduchovou mezerou mezi póly statoru a vyjádřenými póly (7; 7', 7''} rotoru, a v prostoru rotoru (6) jsou orientovány převážně podél jeho osy (a).
    4. Elektronicky přepínatelný elektrický stroj podle nároku 2 nebo 3, vyznačující se tím, že vinutí (5; 5', 5'; 5a) statorového pole je uspořádáno ve statoru souose s rotorem.
    999
    5. Elektronicky přepínatelný elektrický stroj podle nároku 1 až 4, vyznačující se tím, že vinutí (5; 5a) statorového pole je umístěno bočně na jedné straně statorového jádra (1) a statorového fázového vinutí (2; R, S, T) .
    6. Elektronicky přepínatelný elektrický stroj podle nároku 5, vyznačující se tím, že rotor (6) je na straně, na které je umístěno vinutí (5; 5a) statorového pole, opatřen bočním výstupkem (10) pro těsný magnetický kontakt s krytem (11') elektrického stroje.
    7. Elektronicky přepínatelný elektrický stroj podle nároku 1 až 4, vyznačující se tím, že jedna část (5', 5''} vinutí (5', 5''; 5a) statorového pole je umístěna na každé straně statorového jádra (1) a statorového fázového vinutí (2; R, S, T).
    8. Elektronicky přepínatelný elektrický stroj podle
    nároku 7, vyznačuj í c í se tím , že prostřednictvím bočních výstupků ( ;io', 10' ') má rotor (6) těsný magnetický kontakt s kryty dl' , 11) elektrického stroje 9 . Elektronicky přepínatelný elektrický stroj podle nároku 1 až 4, vyznačuj í c í se tím , že vinutí (5; 5a) statorového pole je umístěno mezi dvěma
    statorovými jádry (1', 1''), která jsou uspořádána podél osy (a) rotoru (6), a která jsou opatřena společným statorovým fázovým vinutím (2; R, S, T) , přičemž vyjádřené póly (7') rotoru pod prvním statorovým jádrem (1') jsou rotoru pod φ
    • ·· φφφ φφφ *
    φφφ pootočeny ο 180° vzhledem k vyjádřeným pólům (7 druhým statorovým jádrem (1'').
    10. Elektronicky přepínatelný elektrický stroj podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že druhé dílčí vinutí (5b) statorového pole je umístěno za prvním dílčím vinutím (5a) statorového pole, které je zapojeno mezi kladnou svorkou (U) elektrického stroje a konci statorových fázových vinutí (2; R, S, T), a ke kterému je paralelně připojen usměrňovači prvek (DO) pro přivádění elektrického proudu ke kladné svorce (U) elektrického stroje.
    11. Elektronicky přepínatelný elektrický stroj podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že za prvním dílčím vinutím (5a) statorového pole je umístěno třetí dílčí vinutí (5c) statorového pole, které je zapojeno mezi kladnou svorkou (U) elektrického stroje a hmotou zapojovacího okruhu elektrického stroje.
    12. Elektronicky přepínatelný elektrický stroj podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že za třetím dílčím vinutím (5c) statorového pole je umístěno čtvrté dílčí vinutí (5d) statorového pole.
    13. Elektronicky přepínatelný elektrický stroj podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že řídicí elektrody komutačních přepínacích prvků (TR, TS, TT) , zapojených mezi spodními konci statorového fázového vinutí (2; R, Ξ, T) a • · t · • · »·· ··· hmotou zapojovacího okruhu elektrického připojeny na výstupy magnetických snímačů (9) »· *
    • »· «
    ·· stroje, jsou <
    I <
    I • · ·
CZ19992591A 1999-07-21 1999-07-21 Elektronicky přepínatelný elektrický stroj opatřený rotorem s vyjádřenými póly CZ9902591A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992591A CZ9902591A3 (cs) 1999-07-21 1999-07-21 Elektronicky přepínatelný elektrický stroj opatřený rotorem s vyjádřenými póly

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992591A CZ9902591A3 (cs) 1999-07-21 1999-07-21 Elektronicky přepínatelný elektrický stroj opatřený rotorem s vyjádřenými póly

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ9902591A3 true CZ9902591A3 (cs) 2002-04-17

Family

ID=5465240

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992591A CZ9902591A3 (cs) 1999-07-21 1999-07-21 Elektronicky přepínatelný elektrický stroj opatřený rotorem s vyjádřenými póly

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ9902591A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7755241B2 (en) Electrical machine
US7898135B2 (en) Hybrid permanent magnet motor
AU742180B2 (en) Dynamo-electric machines and control and operating system for the same
CN100521460C (zh) 电机
ATE274253T1 (de) Mehrsträngige transversalflussmaschine
WO1998005112A1 (en) Electrical machines
EP1680861B1 (en) Magnetic gearing for permanent magnet brushless motors
US7843102B1 (en) Electrical machine
JP3688798B2 (ja) 二重突極リラクタンス機械およびその組み立て方法
WO2013123531A2 (en) Synchronous electric machine
EP0502831A1 (en) Improvements to three-phase brushless motors with half-wave control
CA2038480C (en) Two-stator induction synchronous motor
KR0167573B1 (ko) 브러시리스 유도 동기 전동기
EP2348620A1 (en) Electric generator
KR950035035A (ko) 브러쉬레스 영구자석 모터용 제어회로 및 고효율 파워서플라이
US6727621B1 (en) Motor-based electrical power supply
CZ9902591A3 (cs) Elektronicky přepínatelný elektrický stroj opatřený rotorem s vyjádřenými póly
RU2001123704A (ru) Электрическая машина с постоянными магнитами и энергосберегающим управлением
RU2146849C1 (ru) Торцевой генератор тока
RU2089991C1 (ru) Реактивный коммутируемый электродвигатель
RU2091965C1 (ru) Бесконтактная синхронная электрическая машина
RU2037259C1 (ru) Инвертор для питания многофазного реактивного индукторного двигателя
EP0961389A2 (en) Electronically commutated electric machine having a rotor with salient poles
CN114094728A (zh) 具有选择性磁通定子的电动机
MXPA99007951A (en) Dynamo-electric machines and control and operating system for the same