CZ9902498A3 - Brokový tryskací stroj pro čištění povrchových ploch délkových kovových polotovarů otryskáváním - Google Patents

Brokový tryskací stroj pro čištění povrchových ploch délkových kovových polotovarů otryskáváním Download PDF

Info

Publication number
CZ9902498A3
CZ9902498A3 CZ249899A CZ249899A CZ9902498A3 CZ 9902498 A3 CZ9902498 A3 CZ 9902498A3 CZ 249899 A CZ249899 A CZ 249899A CZ 249899 A CZ249899 A CZ 249899A CZ 9902498 A3 CZ9902498 A3 CZ 9902498A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
shot
section
metal blank
longitudinal metal
machine according
Prior art date
Application number
CZ249899A
Other languages
English (en)
Inventor
Luigi Vago
Original Assignee
Pan Chemicals S P A
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pan Chemicals S P A filed Critical Pan Chemicals S P A
Priority to CZ249899A priority Critical patent/CZ9902498A3/cs
Publication of CZ9902498A3 publication Critical patent/CZ9902498A3/cs

Links

Landscapes

  • Wire Processing (AREA)

Abstract

Brokový tryskací stroj pro čištění povrchových ploch délkových kovových polotovarů (2), jako jsou kovové tyčové polotovary, kovové dráty a podobně, otryskováváním obsahuje alespoň jeden rotor (6, 26) opatřený lopatkami, uzpůsobený pro metání otryskávacího proudu (8) broků proti povrchové ploše délkového kovového polotovaru (2), a vodicí prostředky (1,3,4, 5, 9,11) pro vedení délkového kovového polotovaru (2), uzpůsobené pro směrování tohoto kovového * polotovaru (2) do oblasti působení otryskávacího proudu (8) broků a současné vystavení v této oblasti alespoň první části (210) a druhé části (220), v uvedeném pořadí, jeho povrchové plochy působení otryskávacího proudu (8) broků. Při tomto uspořádání se alespoň první část (210) a druhá část (220) povrchové plochy tyčového polotovaru (2) udržují prostřednictvím vodicích prostředků (1, 3, 4, 5, 9, 11) v oblasti působeni otryskávacího proudu (8) broků ve v podstatě stejné rovině, v uspořádání vedle sebe a v předem pevně vymezené vzdálenosti (dx) navzájem od sebe alespoň během průchodu po celé pracovní trajektorii pohybu délkového kovového polotovaru (2) v oblasti působení otryskávacího proudu (8) broků.

Description

Oblast vynálezu
Předložený vynález se týká brokového tryskacího stroje pročištění povrchových ploch délkových kovových polotovarů otryskáváním, například takových jako je kovový tyčový polotovar, kovový drát nebo podobně.
Dosavadní stav techniky
Ze stavu techniky je známé, že kovové tyčové polotovary (pruty) se získávají válcováním z kovových vysokých teplot. Poté se takto získané tyčové za účelem jejich zpracovávání na kovové dráty průměrů, podrobují operaci
Sochorů za polotovary, požadovaných tyčových průřezu v postupného průvlaky, polotovarů spočívá protahovačkách, v redukování uskutečňované tažení. Tažení jejich příčného prostřednictvím průchodu tyčového polotovaru skrze jednotlivé které jsou opatřené průchozími otvory se zmenšujícími se rozměry a jsou rovněž známé jako průvlakové desky nebo protahovací desky. Z důvodu usnadnění průchodu tyčového polotovaru skrze tyto průvlaky se na povrchovou plochu tyčového polotovaru s výhodou nanáší povlak vhodného lubrikačního prostředku.
• · • ·
-2Je rovněž známé, že se během operace válcování a následného procesu tyčových polotovarů přítomností zhoršuje ochlazování na povrchové ploše tvoří vrstva oxidů, která svou podmínky pro dosažení vyhovujícího mazání tyčového polotovaru v následně prováděné operaci tažení. Vzhledem k této skutečnosti se povrchová plocha tyčového polotovaru před vlastním prováděním operace tažení musí nejdříve čistit za účelem úplného odstranění uvedené vrstvy oxidů.
Pro taktové čištění polotovarů je ze stávajícího různých způsobů. Jedním z povrchových ploch tyčových stavu techniky známo několik těchto způsobů je čištění otryskáváním proudem broků (neboli takzvané brokování).
Otryskávání proudem broků (brokování) představuje způsob zpracovávání kovových materiálů bez použití kyselin a vykazuje výhodu spočívající v tom, že tento způsob je aplikovatelný pro široké rozmezí materiálů a pro polotovary různých průměrů.
Otryskávání proudem broků (brokování) představuje způsob zpracovávání, při kterém je vnější povrchová plocha kovového polotovaru vystavená působení silného a důrazného otryskávacího proudu broků, s výhodou kovových, za účelem získání očištěné povrchové plochy.
Obecně se uvedené otryskávání proudem broků provádí prostřednictvím průchodu jednoho tyčového polotovaru o průměru pohybujícím se v rozmezí od asi 1 do asi 40 mm, a obvykle v rozmezí od asi 5 do asi 18 mm, skrze stroj, který se označuje jako brokový tryskací stroj, v podélném směru. V brokovém
-3tryskacím stroji se prostřednictvím motoru opatřeného radiálními lopatkami, vystupujícími ze středu rotoru a využívající existenci působení odstředivých sil, metají uvedené kovové broky velmi vysokou rychlostí v radiálním směru proti povrchové ploše tyčového polotovaru. Obvykle je brokový tryskací stroj opatřený třemi rotory, které jsou uspořádané ve vzájemném odstupu 120°, nebo čtyřmi rotory, uspořádanými ve vzájemném odstupu 90° tak, aby byla celá povrchová plocha tyčového polotovaru vystavená působení otryskávacího proudu broků. Uvedené rotory jsou uložené a uspořádané tak, že jejich osy otáčení jsou orientované kolmo na podélnou osu tyčového polotovaru, a s výhodou uspořádané střídavě a ve stupních vzhledem ke směru postupu zpracovávání tyčového polotovaru.
Použité broky se po jejich regeneraci navrací zpět do rotoru nebo rotorů k novému použití.
Brokový tryskací kontinuálního výrobního součást výrobní linky stroj je, z důvodu zajištění procesu, zpravidla uspořádaný jako s protahovačkou. Brokový tryskací stroj je uzavřený ve skříni opatřené odsávacím systémem pro odsávání vznikajícího prachu, a vstupní předkomorou a výstupní komorou, které jsou opatřené labyrintovým těsněním a clonicími přepážkami, které jednak dovolují průchod tyčového polotovaru a které současně zabraňují unikání broků mimo skříň.
Popsané brokové tryskací stroje vykazují několik dále uvedených nevýhod.
Otryskávací proud broků, opouštějící rotor, má ve směru příčném na směr postupu zpracovávání tyčového • · • · ‘rpolotovaru šířku, která se shoduje se šířkou radiálních lopatek. Tato šířka se obvykle pohybuje v rozmezí od asi 40 do asi 100 mm, zatímco průměr zpracovávaného tyčového polotovaru se obvykle pohybuje v rozmezí od asi 5 do asi 18 mm. Z důvodu snížení rozptylu otryskávacího proudu broků ve směru příčném na směr postupu zpracovávání tyčového polotovaru a jeho přizpůsobování a usměrňování na rozměr těsněji spjatý s a blížící se průměru tyčového polotovaru, je každý rotor zpravidla opatřený dvojící sbíhavých desek (známých rovněž jako zhušťovací desky), které slouží pro dopravu a orientaci otryskávacího proudu broků metaného prostřednictvím otáčení rotoru proti povrchové ploše tyčového polotovaru. Avšak vzhledem k tomu, že uvedené být z důvodu zajištění proudu broků udržované vzdálenosti vůči sobě navzájem, je šířka otryskávacího proudu broků v každém případě podstatně větší než průměr tyčového polotovaru, určeného ke zpracovávání otryskáváním. Vzhledem k uvedené skutečnosti nebude větší -část broků, metaných prostřednictvím lopatek rotoru, dopadat a narážet na povrchovou plochu tyčového polotovaru, které je takto, z hlediska vlastního procesu čištění, zcela neefektivní. Kromě toho prodělává otryskávací proud broků, následkem jeho interference (vzájemného narážení) s zhušťovacími deskami, ztrátu kinetické energie.
požadovaného v určité sbíhavé desky musí okamžitého výstupu
Vzhledem k celkové nízké účinnosti procesu zpracování je z důvodu dosažení požadovaného stupně výsledného očištění nezbytné použít motory s vysokými výkony, což ve svém důsledku zvyšuje celkové výrobní náklady. Tato skutečnost současně představuje vysoké náklady na provozní • · · ·· · ···
-5údržbu, vysoké opotřebení jednotlivých součástí stroje a vysokou spotřebu otryskávacích broků.
Stroje shora popsaného typu se rovněž tak používají pro čištění povrchové plochy kovových drátů.
Patentový dokument FR-A-2 386 390 popisuje brokový tryskací stroj s několikanásobným kontinuálním průchodem obsahující komoru, ve které je uložený rotor nebo podobné prostředky uzpůsobené pro metání broků proti povrchové ploše drátu. Drát určený k čištění otryskáváním broky prochází skrze uvedenou komoru, přičemž se navíjí kolem obvodu dvou v komoře uspořádaných bubnů. Tímto způsobem se ve vnitřním prostoru komory navine vedle sebe množství v dostatečně těsné blízkosti v příčném směru -uspořádaných úseků drátu, výsledkem čehož je vytvoření vrstvy, jejíž šířka je alespoň rovná šířce otryskávacího proudu broků. Za tohoto stavu se působení otryskávacího proudu broků horní část a spodní část- povrchové úseků drátu. Ve stroji podle tohoto dokumentu se uvedené úseky drátu pohybují střídavě ve dvou vůči sobě skloněných rovinách, neboli v navzájem zkřížených rovinách.
podrobuje střídavě plochy jednotlivých
Přihlašovatelem bylo zjištěno, že uvedené navzájem zkřížené uspořádání vykazuje nevýhodu spočívající v tom, že takové uspořádání znesnadňuje dosažení očištění drátu ve vyhovující kvalitě (viz Tabulka II, zkušební testy č. 04, 05 a 06) .
Patentový dokument CH-A-351 929 popisuje zařízení pro mechanické odstraňování okují z na hrubo zpracovaných
9 * 9 *
9 99
9 9 9 9
9 9 9
99
9 9 9 9 9
9 9 9 9 9
99 999 999
-6výrobků, zejména kovových pásů. V uvedeném zařízení jsou pro každou ze dvou pracovních operací uspořádané samostatné tryskací prostředky. Během každé pracovní operace se působení otryskávacího proudu částic, vykazujícího stejný úhel dopadu, metaného prostřednictvím uvedených tryskacích prostředků podrobuje postupně horní část a spodní část povrchové plochy na hrubo zpracovaného výrobku. Konkrétně na Obr. 8 shora zmiňovaného patentového dokumentu je znázorněné provedení navrhovaného zařízení, ve kterém se dva úseky kovového pásu pohybují střídavě ve dvou vůči sobě navzájem zkřížených rovinách. Při tomto uspořádání se působení otryskávacího proudu částic podrobuje současně jak horní část povrchové plochy, tak i a spodní část povrchové plochy příslušného úseku kovového pásu.
Shora popsané uspořádání vykazuje tutéž nevýhodu, která byla zmiňována již v souvislosti s uspořádáním podle patentového dokumentu FR-A-2 386 390.
Podstata vynálezu polotovarů pro vedení
Shora uvedené nevýhody je možné odstranit prostřednictvím brokového tryskacího stroje pro čištění povrchových ploch délkových kovových otryskáváním, obsahující vodicí prostředky uvedeného délkového kovového polotovaru a alespoň jeden rotor opatřený lopatkami, přičemž uvedený rotor je uzpůsobený pro metání otryskávacího proudu broků proti povrchové ploše délkového kovového polotovaru, a uvedené vodicí prostředky jsou uzpůsobené pro směrování délkového kovového polotovaru do oblasti působení otryskávacího ·· » *· ·· • · · ··· · · · · • · · ··· ·«« • · ·· ·· · · ··· • « · · · · · • · ····· · ·
-7proudu broků po alespoň první a druhý časový interval a vystavení v této oblasti alespoň první části a druhé části, v uvedeném pořadí, jeho povrchové plochy působení otryskávacího proudu broků, a charakterizovaný tím, že alespoň první a druhá část povrchové plochy tyčového polotovaru se udržují prostřednictvím vodicích prostředků v oblasti působení uvedeného otryskávacího proudu broků ve v podstatě jedné a téže rovině, v uspořádání vedle sebe a v předem pevně vymezené vzdálenosti (dx) navzájem od sebe alespoň během průchodu po celé pracovní trajektorii pohybu délkového kovového polotovaru v uvedené oblasti působení otryskávacího proudu broků.
Podle výhodného provedení předloženého vynálezu vykazuje uvedený délkový kovový polotovar pevně vymezený průměr, a že uvedená vzdálenost (dx) se rovná nebo je menší než asi 3 násobek průměru uvedeného délkového kovového polotovaru. S výhodou se tato vzdálenost (dx) pohybuje v rozmezí od asi 0,1 do asi 2 násobku průměru délkového kovového polotovaru. Ještě výhodněji se tato vzdálenost (dx) pohybuje v rozmezí od asi 0,5 do asi 1,5 násobku průměru délkového kovového polotovaru.
Podle dalšího výhodného provedení jsou uvedené vodicí prostředky uzpůsobené pro směrování prvního úseku délkového kovového polotovaru do prvního směru pohybu a směrování druhého úseku délkového kovového polotovaru do druhého směru pohybu, orientovaných v podstatě protilehle vzhledem k otryskávacímu proudu broků.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu uvedený první úsek délkového kovového polotovaru • ·
-8obrací první část jeho povrchové plochy směrem k působení uvedeného otryskávacího proudu broků, a že uvedený druhý úsek délkového kovového polotovaru obrací druhou část jeho povrchové plochy směrem k působení uvedeného otryskávacího proudu broků.
Výhodně uvedené vodicí prostředky obsahují první naváděcí kladku, uzpůsobenou pro usměrňování prvního úseku délkového kovového polotovaru, přiváděného ze směru postupu zpracovávání na první směr pohybu, a druhou naváděcí kladku, uzpůsobenou pro usměrňování druhého úseku délkového kovového polotovaru, přiváděného ze druhého směru pohybu na směr postupu zpracovávání.
Kromě toho uvedené vodicí prostředky obsahují alespoň třetí a čtvrtou převáděcí kladku, ’ které jsou uzpůsobené pro obracení směru pohybu délkového kovového polotovaru z uvedeného prvního na uvedený druhý směr pohybu a současně přemísťují druhý úsek do polohy nacházející se na jedné boční straně prvního úseku.
Navíc jsou uvedené, třetí a čtvrtá, převáděcí kladky vůči sobě navzájem skloněné v pevně vymezeném úhlu (a) tak, že druhý úsek přivádí zpět v podstatě na úroveň shodující se s úrovní, ve které se nachází první úsek a současně udržují tento druhý úsek v poloze vedle sebe vzhledem k prvnímu úseku.
V charakteristickém provedení jsou třetí a čtvrté převáděcí kladka vůči sobě navzájem skloněné v pevně vymezeném úhlu (a) , jehož velikost se pohybuje v rozmezí od • 9 9 9 • ·
-9asi 1° do asi 6°. S výhodou se o pohybuje v rozmezí od asi 2 do asi velikost tohoto úhlu (a)
Podle výhodného provedení předloženého vynálezu uvedená třetí převáděcí kladka nese první úsek délkového kovového polotovaru a usměrňuje tento první úsek směrem dolů prostřednictvím jeho navíjení se kolem uvedené čtvrté
O převáděcí kladky v úhlu větším než 180 , a uvedena čtvrtá převáděcí kladka převádí druhý úsek délkového kovového polotovaru zpět do polohy nacházející se na jedné boční straně prvního úseku, ve které se podélné osy prvního úseku a druhého úseku nacházejí ve stejné rovině.
Uvedené usměrňovači nastavování, (dx) mezi vodicí prostředky dále ústrojí, uzpůsobené vyrovnávání a udržování prvním a druhým úsekem polotovaru ve směru a proti směru otáčení s výhodou obsahují pro polohování, uvedené vzdálenosti délkového kovového rotoru.
Kromě toho jsou směry pohybu uvedených, prvního a druhého, úseků délkového kovového polotovaru v pracovním prostoru stroje v podstatě kolmé na uvedený směr postupu zpracovávání.
Podle dalšího provedení předloženého vynálezu obsahuje brokový tryskací stroj dva rotory.
Tyto dva rotory jsou uspořádané buď oba na stejné straně nebo jednotlivě na navzájem opačných stranách vzhledem k poloze uvedených, prvního a druhého, úseků délkového kovového polotovaru.
99 ·· 19 9 9 · • · ·· • · · · · • · · · ·· ·· · 99 • · • · • · · • · • ·· ·· 99 9 9 9 · • · · · 999 999 9 9 99 99
-10-
Uvedený rotor (nebo rotory) se s výhodou otáčí kolem
osy, která je v podstatě kolmá na uvedené, první a druhý,
úseky délkového kovového polotovaru.
Uvedené, první a druhý, úseky délkového kovového polotovaru jsou, vzhledem k alespoň jednomu rotoru, uspořádané s výhodou ve vzdálenosti, jejíž velikost se pohybuje v rozmezí od asi 20 do asi 200 mm. Ještě výhodněji se velikost uvedené vzdálenosti pohybuje v rozmezí od asi 40 do asi 100 mm.
Hlavní výhody brokového tryskacího stroje, navrhovaného podle předloženého vynálezu, spočívají v praktickém zvýšení plánované využitelnosti otryskávacího proudu broků a účinnosti z hlediska výsledného očištění délkového kovového polotovaru otryskáváním je ve srovnání se ze stávajícího stavu techniky známými brokovými tryskacími stroji. Uvedené zvýšení efektivity je dosažené na základě skutečnosti spočívající v tom, že působení otryskávacího proudu broků metaného prostřednictvím rotoru jsou současně podrobovány dva v podstatě paralelní a v těsné blízkosti uspořádané úseky délkového kovového' polotovaru (tyčového polotovaru nebo drátu) a to alespoň na celé pracovní trajektorii, kterou délkový kovový polotovar prochází v oblasti působení otryskávacího proudu broků.
Kromě toho se čištění celé povrchové plochy délkového kovového polotovaru může uskutečňovat i v uspořádání opatřeném právě a pouze jediným rotorem. Prakticky vzato, díký dvojnásobnému průchodu délkového kovového polotovaru oblastí působení otryskávacího proudu broků v prvním směru a vfe druhém, opačném směru, dochází nejprve k čištění jedné, první
4 44 • 4 4 4 ·
4 44
4 4 4 4
4 4 4
4 4 ·
444 444
4
44
- 11 části povrchové plochy prvního úseku délkového kovového polotovaru a následně k čištění druhé, protilehlé části povrchové plochy uvedeného prvního úseku kovového polotovaru.
Brokový tryskací stroj, obsahující více než jeden rotor, dovoluje zvyšování rychlosti postupu zpracovávání délkového kovového polotovaru a takto, vzhledem k uvedené skutečnosti, zvyšuje, ve srovnání s brokovým tryskacím strojem opatřeným pouze jediným rotorem, výslednou produktivitu. Naproti tomu v případě, ve kterém jsou rychlost postupu zpracovávání délkového kovového polotovaru a pracovní podmínky stejné jako při zpracovávání brokovým tryskacím strojem opatřeným pouze jediným rotorem, vyžaduje brokový tryskací stroj s více než jedním rotorem sníženou dodávku poháněči energie (příkon).
Navíc je ve směru postupu zpracovávání délkového kovového polotovaru možné dosáhnou snížení velikosti rozměrů brokového tryskacího stroje a to zejména proto, že tento stroj je vzhledem ke směru postupu zpracovávání uspořádaný příčně. Kromě toho se v případě, kdy je brokový tryskací stroj opatřený právě pouze jediným rotorem dosahuje další snížení velikosti jeho rozměrů.
Další výhody, dosažené použitím brokového tryskacího stroje podle předloženého vynálezu, spočívají v možnosti snížení jednak nákladů na zpracování délkového kovového polotovaru, jakož i nákladů na provozní údržbu.
«« • · · · · • · ·· • 9 · » · • · · · · · 4 »· • · » ·
9
9 • ·
9 9 9
9 9 9
999 999
9
99
-12Přehled obrázků na výkresech
Další charakteristické znaky a výhody brokového tryskacího stroje podle předloženého vynálezu. budou ozřejměné v následujícím podrobném popisu jeho příkladných, nárokovaný rozsah neomezujících provedení v kombinaci s připojenou výkresovou dokumentací, ve které představuje:
Obr. 1 první provedení brokového tryskacího stroje podle předloženého vynálezu v čelním pohledu a v částečném podélném řezu;
Obr. 2 brokový tryskací stroj v půdorysném pohledu a v částečném řezu rovinou II-II z Obr. 1;
Obr. 3 schematické znázornění uspořádání kovového tyčového polotovaru a naváděcích kladek v brokovém tryskacím stroji z Obr. 1 ve zvětšeném čelním pohledu;
Obr. 4 schematické znázornění uspořádání tyčového polotovaru a naváděcích kladek v půdorysném pohledu shora;
kovového z Obr. 3
Obr. 5 schematické znázornění uspořádání kovového tyčového polotovaru a naváděcích kladek v příčném řezu rovinou V-V z Obr. 3;
Obr. 6 alternativní provedení brokového tryskacího stroje z Obr. 1 v čelním pohledu a v částečném podélném řezu;
• · • · · · · • · · · · • · ··· · · ·
-13 Obr. 7 brokový tryskací stroj v půdorysném pohledu a v částečném řezu rovinou VII-VII z Obr. 6;
schematické znázornění uspořádání jednotlivých úseků kovového tyčového polotovaru a otryskávacího proudu broků v brokovém tryskacím stroji z Obr. 1 ve zvětšeném pohledu v řezu;
Obr. 9 další alternativní provedení brokového tryskacího stroje z Obr. 1 v bočním pohledu v řezu;
Obr. 10 schematické názornění uspořádání jednotlivých úseků kovového tyčového polotovaru, otryskávacího proudu broků a odrazných usměrňovačích přepážek v brokovém tryskacím stroji z Obr. 9 ve zvětšeném bočním pohledu;
Obr. 11 další alternativní provedení brokového tryskacího stroje z Obr. 1 v čelním pohledu v řezu;
Obr. 12 alternativní provedení brokového tryskacího stroje v bočním pohledu v řezu rovinou XII-XII z Obr. 11;
Obr. 13 a 14 nosné rámy zkušebního příslušenství pro simulaci pracovního chodu brokového tryskacího stroje podle předloženého vynálezu a podle patentového dokumentu FR-A-2 386 390; a
Obr. 15 a 16 schematické znázornění uspořádání a podmínek zkušebního testování.
některých • « * ·
-ťtPříklady provedení vynálezu
Na Obr. 1 až 5 připojené výkresové dokumentace je znázorněný brokový tryskací stroj, který je uspořádaný v provozní lince pro zpracovávání tyčového drátu mezi neznázorněnými odvíječkou a Tímto externím navíječka nebo polotovaru nebo další externím zařízením může například být jakýkoliv další stroj nebo schopným unášení (například zařízením. 2 protahovačka, zařízení, vybavené motorem odtahování nebo navíjení) uvedeného tyčového polotovaru 2 nebo drátu ve směru postupu 18 zpracovávání.
Brokový tryskací stroj obsahuje dvě volně uspořádané naváděcí kladky 1 a 2· Naváděcí kladka je uzpůsobená pro řízené usměrňování dopředně postupujícího úseku 21 tyčového polotovaru 2 přiváděného ze směru postupu 18 zpracovávání na první směr pohybu po. pracovní trajektorii v pracovním prostoru stroje. Naváděcí kladka 3 je zase uzpůsobená pro řízené usměrňování protisměrně postupujícího úseku 22 tyčového polotovaru 2 přicházejícího ze druhého směru pohybu po pracovní trajektorii v pracovním prostoru stroje na směr postupu 18 zpracovávání.
Brokový tryskací stroj dále obsahuje rotor 6, poháněný prostřednictvím elektromotoru a uzpůsobená pro metání otryskávacího proudu 8_ kovových broků proti povrchové ploše uvedených dvou úseků 21 a 22 tyčového polotovaru.
Kovové broky se do rotoru 6 přivádějí z napájecího a dávkovacího zásobníku 12 prostřednictvím nálevkovitě se • · · · • · · ·
-15zužující násypky 13 a neznázorněné zahnuté trubky. Broky použité pro čištění tyčového polotovaru 2 otryskáváním se po jeho provedení zachycují a zachycují prostřednictvím šnekového dopravníku 14 poháněného elektromotorem 16 a odtud se převádí zpátky do napájecího a dávkovacího zásobníku 12 za použití zdvihacího ústrojí 15 poháněného elektromotorem 17. Namísto shora uvedeného šnekového dopravníku 14 se pro dopravu a převádění broků ke zdvihacímu ústrojí 15 může rovněž tak použít neznázorněný žlabovítý podávači sběrač.
Usměrňovači ústrojí 4 a 5, například válečkového typu znázorněného na Obr. 1 a 2 výkresové dokumentace jsou polohování, vyrovnávání a udržování úseků 21 a 22 tyčového· polotovaru uzpůsobená pro uvedených dvou pohybujících se proti směru a po směru otáčení rotoru 6.
Brokový tryskací stroj dále obsahuje dvě volně uspořádané převáděcí kladky 9 a 11, které jsou uzpůsobené pro obracení směru pohybu tyčového polotovaru 2- z prvního směru pohybu na druhý směr pohybu, který je v podstatě opačný, a současně pro usměrňování druhého úseku 22 tyčového polotovaru do polohy nacházející se v uspořádání vedle sebe na jedné boční straně jeho prvního úseku 21. Kromě toho uvedené převáděcí kladky 9 a 11 přivádějí a obracejí druhou část povrchové plochy příslušného úseku tyčového polotovaru 2, která se má čistit směrem k rotoru 6 bez způsobování jakéhokoliv zkrucování zpracovávaného tyčového polotovaru jako takového.
Převáděcí kladky 9 a 11 vykazují osy s tím, že tyto osy jsou vůči sobě navzájem uspořádané ve vzájemném sklonu v pevně vymezeném úhlu (a) , přičemž takové uspořádání • · · ·· ··
-16výslovně dovoluje přemísťování protisměrně postupujícího úseku 22 tyčového polotovaru prakticky na v podstatě tutéž rovinu, ve které se nachází dopředně postupující úsek 21, a současně udržuje tento úsek 21 v umístění vedle sebe s druhým, protisměrně postupujícím úsekem 22.
Charakteristicky se velikost úhlu (a) sklonu, který mezi sebou svírají středové roviny 90 a 110 převáděcích kladek pohybuje v rozmezí od asi 1° do asi 6°, a s výhodou v rozmezí od asi 2° do asi 4° (viz Obr. 5).
Jak může být seznatelné z příkladného znázornění na Obr. 3, převáděcí kladka 9 nese dopředně postupující úsek 21 tyčového polotovaru a usměrňuje tento úsek směrem dolů tak, že se navíjí na a kolem převáděcí kladky 11 v obvodovém úhlu, jehož velikost je větší než 180θ. Díky tomuto uspořádání uvedená převáděcí kladka 11 přivádí protisměrně postupující úsek 22 tyčového polotovaru zpět do polohy nacházející se na jedné boční straně dopředně postupujícího úsekem 21 alespoň po celé pracovní trajektorii, po které se tyčový polotovar pohybuje v oblasti působení otryskávacího proudu 8_ broků. Kromě toho se díky tomuto uspořádání se oba uvedené úseky 21 a tyčového polotovaru nacházejí ve v podstatě umístění a leží prakticky v jedné a téže paralelním rovině.
Podle dalšího provedení se může dopředně postupující úsek 21 tyčového polotovaru navíjet na a kolem převáděcí kladky 11 v obvodovém úhlu, jehož velikost je větší než 180° a následně usměrňovat směrem nahoru tak, že dochází k převádění protisměrně postupujícího úseku 22 tyčového polotovaru, prostřednictvím převáděcí kladky 9, do polohy
-17nacházející se na jedné boční straně dopředně postupujícího úseku 21.
Jak může být seznatelné z příkladného znázornění na Obr. 3 až 5 připojené výkresové dokumentace., převáděcí kladky 9 a 11 způsobují, že dopředně postupující úsek 21 tyčového polotovaru obrací první část 210 jeho vnější povrchové plochy směrem k rotoru 6; a současně protisměrně postupující úsek 22 tyčového polotovaru obrací druhou, protilehlou část 220 jeho vnější povrchové plochy směrem rotoru 6. Za tohoto stavu je celá vnější povrchová plocha tyčového polotovaru 2 během procesu zpracovávání vystavená vlivu působení otryskávacího proudu 8_ broků metaného prostřednictvím rotoru _6, což ve svém důsledku umožňuje, za použití brokového tryskacího stroje opatřeného pouze a právě jedním rotorem, provádění čištění celkové vnější povrchové plochy tyčového polotovaru.
Vzdálenost (dx) (viz Obr. 8) nacházející ' se, resp. měřená mezi dvěma, první a druhou, částmi 210 a 220 vnější povrchové plochy dopředně a protisměrně postupujících úseků 21 a- 22 tyčového polotovaru je maximálně rovná 3 násobku průměru tyčového polotovaru 2, což, jinak řečeno, znamená, že vzdálenost (I) mezi středy dvou vedle sebe se nacházejících úseků 21 a 22 tyčového polotovaru je v tomto případě maximálně rovná 4 násobku průměru tyčového polotovaru 2. S výhodou se vzdálenost (dx) mezi dvěma částmi 210 a 220 vnější povrchové plochy dopředně a protisměrně postupujících úseků 21 a 22 tyčového polotovaru pohybuje v rozmezí od asi 0,1 do asi 2 násobku průměru tyčového polotovaru 2 a ještě výhodněji v rozmezí od asi 0,5 do asi 1,5 násobku průměru tyčového polotovaru 2.
• ·
-18Vhodná volba vzdálenosti (I) mezi a 220 vnější povrchové plochy umožňuje úhlu (D) rozsahu otryskávání (viz Obr. řečeno, středový úhel ležící proti obloukové délky obvodu, která je dvěma částmi 210 zvyšovat velikost 5)/ neboli, jinak uvažovanému úhlu vystavená působení otryskávacího proudu broků. Prakticky bylo zjištěno, že v případě, kdy se úseky tyčového polotovaru nacházejí v dostatečně těsné vzájemné blízkosti, svírají příslušné části 210 a 220 vnější povrchové plochy, vystavené působení otryskávacího proudu broků a čištění, úhel odpovídající úhlu, který je větší než 180°. Například v případě, kdy tyčový polotovar uspořádané úseky vykazuje průměr 6 mm a paralelně tyčového polotovaru mají vykazují vzdálenost (I) mezi jejich středy 9,5 mm, zaujímá úhel (D) o
rozsahu otryskávání hodnotu asi 235 (viz Obr. 8) oproti hodnotě 180°, která byla zjištěna v případě přítomnosti pouze jediného úseku tyčového polotovaru. Příčina uvedeného zvýšení velikosti úhlu rozsahu otryskávání nebyl až dosud důkladně a zcela prozkoumán. Je však pravděpodobné, že uvedená skutečnost může být důsledkem toho, že se broky otryskávacího proud, dopadající na vnější povrchovou plochu jednoho úseku tyčového polotovaru, odrážejí a dopadají na v těsné blízkosti přiléhající vnější povrchovou plochu druhého úseku tyčového polotovaru. Je samozřejmé, že předložený vynález není žádným způsobem omezený pouze na tuto spekulativní úvahu.
Z důvodu maximálně možné rozptylu otryskávacího proudu 8_ broků, procházejí dva úseky 21 a 22 tyčového polotovaru 2 v krátké vzdálenosti vzhledem k rotoru 6. Tato vzdálenost vykazuje hodnotu pohybující se v rozmezí od asi
-1920 do asi 200 mm. S výhodou vykazuje tato vzdálenost hodnotu pohybující se v rozmezí od asi 40 do asi 100 mm. Blízkost uspořádání tyčového polotovaru vzhledem k rotoru 6 implikuje další výhody, například takové jako je vyšší rychlost metání kovových broků a větší koncentrace otryskávacího proudu 8. broků při dopadu na povrchovou plochu, která je určená pro čištění.
Jak může být seznatelné z příkladného znázornění na Obr. 5, jsou působení vlivu otryskávacího proudu 8. broků současně podrobované jak část 210 povrchové plochy úseku 21, tak i protilehlá část 220 povrchové plochy úseku 22. Za tohoto stavu je účinnost (případně výkonnost) brokového tryskacího stroje, ve srovnání se standardními, běžně používanými a ze stavu techniky známými brokovými tryskacími stroji, ve kterých zpracování podrobovaný tyčový polotovar prochází skrze otryskávací proud broků pouze jedenkrát, dvojnásobná.
Převáděcí kladky 9 a 11 vykazují příslušnou středové roviny 90 a 110 s tím, že tyto roviny jsou uspořádané v podstatě kolmo vzhledem ke středovým rovinám naváděcích kladek 1^ a 3, které jsou podle příkladného provedení, znázorněného v připojené výkresové dokumentaci,· v podstatě horizontální. Uspořádání naváděcích a převáděcích kladek 1' 2' 2 a 11 je takové, že veškeré změny a odchylování směru pohybu tyčového polotovaru 2 v pracovním prostoru stroje se uskutečňují bez jakéhokoliv výskytu zkrucování vlastního tyčového polotovaru 2.
Průměr naváděcích a převáděcích kladek 1, 3, 9 a 11 se volí vzhledem k průměru a typu materiálu ke zpracovávání • ·
»φ φ φφφ
-20určeného tyčového polotovaru 2. Konkrétně řečeno, poměr mezi průměrem naváděcích a převáděcích kladek a průměrem tyčového polotovaru se pohybuje v rozmezí od asi 50 do asi 100.
Brokový tryskací stroj je uspořádaný příčně na směr postupu 18 zpracovávání tyčového polotovaru 2, což ve svém důsledku znamená, že dva směry pohybu tyčového polotovaru 2 po pracovní trajektorii v pracovním prostoru stroje jsou v podstatě kolmé na směr postupu 18 zpracovávání, který reprezentuje vstupní směr přivádění zpracovávaného tyčového polotovaru 2_ do a výstupní směr odtahování z pracovního prostoru stroje. Tímto způsobem se dosáhne redukce velikosti prostoru, který brokový tryskací stroj zaujímá ve směru postupu 18 zpracovávání, ve kterém mohou být takto uspořádané další využitelné stroje nebo zařízení, například protahovačky, navíječky a podobně.
Rotor 6 se otáčí kolem osy otáčení, ležící v rovině kolmé na směr pohybu dvou úseků 21 a 22 tyčového polotovaru a na rovinu, ve které leží středy těchto dvou úseků.
Eventuálně mohou být v alternativních provedeních brokového tryskacího stroje, kromě rotoru 6, uspořádané i další rotory. Takto uspořádaný brokový tryskací stroj, spadající do nárokovaného rozsahu předloženého vynálezu, je příkladně znázorněný na Obr. 6 a 7 připojené výkresové dokumentace, přičemž obsahuje druhý rotor 26, poháněný prostřednictvím elektrického motoru 27 a další nálevkovitě se zužující násypku 23 pro přivádění broků, spojenou prostřednictvím neznázorněné zahnuté trubky s rotorem. Rotor 2 6 je ve znázorněném provedení umístěný, s ohledem na • · • · · • · ·· • · · 4» · · • ·· ··· ···
-21 rotor 6, nad rovinou, ve které se nacházejí oba úseky 21 a 22 tyčového polotovaru, přičemž však může být umístěný i pod touto rovinou. Ve skutečnosti se v brokovém tryskacím s předloženým vynálezem, díky stroji, vytvořeném v souladu zdvoj enému průchodu tyčového otryskávacího proudu í polotovaru oblastí působení nebo otryskávacích proudů 8 a 28 broků, dosahuje odpovídajícího požadovaného celkového očištění povrchové plochy tyčového polotovaru nezávisle bez ohledu na počet ve stroji uspořádaných rotorů a jejich umístění.
dvojnásobné polotovaru
Brokový tryskací stroj (znázorněný na Obr. 6 a 7) obsahuje dva rotory stejného výkonu a při stejných pracovních podmínkách výslovně umožňuje dosažení rychlosti postupu zpracovávání tyčového takto, vzhledem k uvedené skutečnosti, ve srovnání se strojem opatřeným pouze jedním rotorem zvýšení výsledné produktivity stroje. Alternativně, při stejné dopředně postupové rychlosti tyčového polotovaru- a stejných pracovních podmínkách, je možné snížit požadovanou dodávku poháněči energie (příkon), spotřebovávaný rotory, na polovinu.
Obr. 9 a 10 připojené výkresové dokumentace příkladně znázorňují alternativní provedení brokového tryskacího stroje znázorněného na Obr. 1 až 7, ve kterém jsou po stranách úseků 21 a 22 tyčového polotovaru umístěné odrazné usměrňovači přepážky 30 a 31. Tyto odrazné usměrňovači přepážky 30 a 31 jsou uspořádané ve sklonu o předem pevně vymezeném úhlu vzhledem k rovině, ve které se nacházejí osy 121 a 122 úseků 21 a 22 tyčového polotovaru. S výhodou se velikost tohoto předem pevně vymezeného úhlu
4 4 4 4 44 44 44
44 4 444 4 4 44 4
44 444 4444
44 44 44 44 444444
4444 444 4 4
44 444 4 4 44 44
-22* pohybuje v rozmezí od asi 115° do asi 120°. Odrazné usměrňovači přepážky 30 a 31 mají za úkol odchylovat oblasti 38 a 48 bočního rozptylu otryskávacího proudu broků prostřednictvím jejich směrování na boční strany úseků 21 a 22 tyčového polotovaru. Takto jsou působení otryskávacího proudu broků vystavené a čištěné první část 210 a druhá část 220 vnější povrchové plochy v rozsahu, který odpovídá úhlu (β) asi 270°. Za tohoto stavu se úhel rozsahu otryskávání dále zvyšuje, v důsledku čehož se dosáhne využití i oblasti 38 a 48 bočního rozptylu otryskávacího proudu broků. V opačném případě, za nepřítomnosti odrazných usměrňovačích přepážek, nejsou oblasti bočního rozptylu schopné působit na tyčový polotovar a takto prakticky, z hlediska vlastního čištění tyčového polotovaru, zcela neúčinné a neefektivní. Shora popsané opatření napomáhá dalšímu zdokonalení účinnosti čištění otryskáváním, dosažené použitím brokového tryskacího stroje.
Broky použité pro čištění tyčového polotovaru 2 otryskáváním se po jeho provedení zachycují a shromažďují prostřednictvím zachycovacích štítů 33 a po jejich regeneraci se navrací do oběhu směrem k rotoru. Účelem uspořádání těchto zachycovacích štítů 33 je ochrana spodních částí brokového tryskacího stroje proti opotřebení působením otryskávacího proudu broků.
Obr. 11 a 12 připojené výkresové dokumentace příkladně znázorňují další provedení brokového tryskacího stroje, ve kterém jsou mezi naváděcími kladkami 1 a .3 a rotorem 6 nebo 26 vsunuté jednak prstenec s tryskami 35 a jednak řada za sebou uspořádaných pryžových clonících přepážek 36 opatřených dvojicí otvorů 37. Trysky 35 vhánějí tlakový vzduch proti vnější povrchové ploše úseků 21 a 22 tyčového
9 99
9 9 9
9 9 9
9 9 9 9 · 9 9
99 > 9 9 9 > 9 9 9
999 999
9
9 9 9
-23 polotovaru, zatímco otvory 37 opatřené v clonících přepážkách 36 vykazují stírací účinek a slouží k otírání vnější povrchové plochy úseků 21 a 22 tyčového polotovaru. Prostřednictvím kombinovaného účinku působení vzduchových trysek a otvorů clonících přepážek se dosahuje úplné odstranění všech možných broků zachycených na povrchové ploše a unášených pohybujícím se tyčovým polotovarem.
Pro účely vyhodnocování míry čisticí účinnosti brokového tryskacího stroje podle předloženého vynálezu byly provedeny zkušební testy otryskávání drátu jako zkušebního vzorku broky a dvou různých zkušebních příslušenství, které simulují účinky a působení během provozního chodu brokového tryskacího stroje.
Tato čisticí účinnost se měří a vyhodnocuje jako úbytek hmotnosti působení otryskávacího proudu broků podrobených drátů, použitých jako zkušebních vzorků.
Kromě zjišťování čisticí účinnosti se dále, za použití mikroskopu, provádí hrubý odhad velikosti úhlu (β) otryskávání.
První zkušební příslušenství je vytvořené jako první nosný rám 41 (viz Obr. 13) sestávající ze čtyř vertikálních stěn 42, 43, 44 a 45, z nichž dvě navzájem protilehlé vertikální stěny 42 a 44 jsou opatřené dvěma dvojicemi navzájem protilehlých a koaxiálních otvorů A-A a B-B, uzpůsobených pro uložení a podepírání drátů jako zkušebních vzorků, určených ke zkušebnímu testování. Osy dvou dvojic protilehle uspořádaných otvorů leží v horizontální rovině a jsou vhodně, odpovídajícím způsobem vzdálené od sebe.
9 9 99 99
999 9 9 99 9
9 9 9 9 9 9
99 999 999
9 · 9 9
999 99 99 99
-2>fVzdálenost I mezi jednotlivými středy první a druhé dvojice otvorů (A-A a B-B) je asi 9,5 mm.
Druhé zkušební příslušenství je vytvořené jako druhý nosný rám 51 (viz Obr. 14) sestávající ze čtyř vertikálních stěn 52, 53, 54 a 55, z nichž dvě navzájem protilehlé vertikální stěny 52 a 54 jsou opatřené dvěma dvojicemi navzájem protilehlých a koaxiálních otvorů D-D a E-E, uzpůsobených pro uložení a podepírání drátů jako zkušebních vzorků určených ke zkušebnímu testování. Osy dvou dvojic protilehle uspořádaných otvorů jsou vůči sobě o
uspořádané v zešikmeném sklonu v úhlu 30 a vzdálenost mezi nimi je asi 9,5 mm.
Příslušné zkušební testy se prováděly při šesti různých pracovních podmínkách a každý z těchto zkušebních testů se opakoval šestkrát.
První zkušební test se prováděl následujícím způsobem: do prvního nosného rámu 41 se v paralelním uspořádání umístí dvojice drátů jako zkušebních vzorků a upevní v polohách A a B ve vzdálenosti I mezi jejich středy asi 9,5 mm (viz Obr. 15) .
Druhý a třetí srovnávací zkušební test se prováděl tak, že do prvního nosného rámu 41 byl umístěn pouze jeden drát jako zkušební vzorek a upevněn, v uvedeném pořadí, buď v poloze A nebo v poloze B.
Čtvrtý srovnávací zkušební test se prováděl tak, že do druhého nosného rámu 51 byla umístěna dvojice drátů jako zkušebních vzorků a upevněna se v polohách D a E, přičemž
99
9 9 9 • · · · • · · · *
9 9 « · • « « C ·· ·· • · 9 · · • 9 9 9 9
999 999
9 9
99
-25 -
tyto dráty jsou vůči sobě skloněné šikmo v úhlu 30° a
uspořádané ve vzdálenosti asi 9,5 mm od sebe.
Pátý a šestý srovnávací zkušební test se prováděl tak, že do druhého nosného rámu 51 byl umístěn pouze jeden drát jako zkušební vzorek a upevněn, v uvedeném pořadí, buď v poloze D nebo v poloze E.
V průběhu provádění šesti sérií zkušebních testů byly udržovány konstantní pracovní podmínky, jejichž jednotlivé hodnoty jsou zaznamenané v následně uvedené Tabulce I.
Tabulka I
Vzdálenost zkušebních vzorků (drátů) rotoru* 90 mm
Doba působení otryskávacího proudu broků** 30 sekund
Šířka lopatek rotoru ‘ 25 mm
Typ broků (ocel s vysokým obsahem uhlíku) SAE S 110
Spotřeba elektrického proudu motoru Pro rotor (odp. výkonu 10 Hp) 18,7 A
Rychlost proudění broků 150 kg/min
Materiál zkušebního vzorku (drátu) DIN 17210 (C = 0,1 %)
Průměr zkušebního vzorku (drátu) 6 mm
Délka zkušebního vzorku (drátu) 409 mm 1
V případě zkušebního testování vůči sobě šikmo uspořádaných zkušebních vzorků (drátů) se příslušhá • · e · · ·» «· · · ···* · · ♦ · · « · · t · · · c · · · · · · • · · · · 9 9 9 9 999 999
9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 999 99 9 9 9 9
-26vzdálenost měří od bodu jejich vzájemného protínání (viz Obr. 16).
** Začátek a konec působení otryskávacího proudu broků se ovládá elektronicky prostřednictvím časovacího spínače.
Před zahájením operace otryskávání broky se všechny zkušební vzorky (dráty) kompletně odmastí a zváží na analytických váhách s citlivostí na desetiny miligramu.
Během zkušebního testování dvou zkušebních vzorků (drátů) najednou byly nosné rámy umístěny v takové poloze, která zaručovala ustavení středové roviny lopatek rotoru do polohy, která se v podstatě nacházela se uprostřed, neboli v podstatě ve stejné vzdálenosti vzhledem k příslušné poloze buď otvorů A-A a B-B, nebo poloze otvorů D-D a E-E.
Po provedení operace otryskávání broky se zkušební vzorky (dráty) znovu zváží.
Výsledky, zjištěné na- základě zkušebních testů, jsou zaznamenané v následně uvedené Tabulce II.
-279 9 «9
9 9 9
Tabulka II
Test č. Uspořádání zkuš. vzorků Průměr. Úbytek hmotnosti [%] každého vzorku Průměr, úbytek hmotnosti [%] dvojice vzorků
01 Dva paralelně Uspoř. Dráty (I = 9,5 mm) (A) = 0,405 (B) = 0,245 0,325
02 Jediný drát (A) 0, 367
03 Jediný drát (B) 0,200 (A+B) = 0,284
04 Dva vůči sobě skloněné dráty (I = 9,5 mm) (D) = 0,301 (E) = 0,257 0,279
05 Šikmý drát (D) 0, 333
06 Šikmý drát (E) 0, 180 (D + E) = 0,257
Výsledky zkušebních testů ukazují, že úbytky hmotností prvních zkušebních vzorků (drátů) (A a D) vykazují větší hodnoty než úbytky hmotností druhých zkušebních vzorků (drátů) (B a E). Z uvedené skutečnosti je patrné, otryskávací proud broků nebyl během zkušebního testování distribuovaný rovnoměrně po celé šířce lopatek rotoru a vzhledem k tomu bylo množství broků metané proti polohám A a D větší než množství broků metané proti polohám B a E. Proto byl, z důvodu kompenzace uvedených diferencí, proveden výpočet průměrných úbytků hmotností prvních a druhých zkušebních vzorků (drátů) a vypočtené výsledky jsou zaznamenané v posledním sloupci Tabulky II.
-28·· 9 9
9 9 « 9 · · • · Φ • · · • « * · * · e « · «
9 9 9 9 9 ·· · · · ··· • · · · • 9 9 9 99
Experimentální výsledky zkušebního testu č.
01, uvedené v posledním sloupci Tabulky II, simulují pracovní činnost brokového vynálezu, zatímco simulují pracovní tryskacího stroje podle předloženého ostatní zkušební testy č. 02 až 06 činnost brokových tryskacích strojů známých ze stávajícího stavu techniky.
Průměrný úbytek hmotnosti zkušebních vzorků (drátů), podrobených zpracovávání otryskáváním podle předloženého vynálezu je podstatně větší než průměrný úbytek hmotnosti zkušebních vzorků (drátů) zpracovávaných za použití způsobů známých ze stávajícího stavu techniky. Kromě toho za použití způsobů známých ze stávajícího stavu techniky zpracované zkušební vzorky (dráty) vykazují, ve všech případech, v podstatě stejný průměrný úbytek hmotnosti.
Co se týká zjišťování úhlu (β) rozsahu otryskávání, byla prostřednictvím mikroskopu v případě zkušebních vzorků podle zkušebního testu č. 01 naměřena hodnota tohoto úhlu asi 235°, zatímco pro zkušební vzorky podle zkušebních testů č. 02, 03, 05 a 06 hodnota asi 180° a pro zkušební
O vzorky podle zkušebního testu č. 04 hodnota asi 200 .

Claims (20)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Brokový tryskací stroj pro čištění povrchových ploch délkových kovových polotovarů (2) otryskáváním, obsahující vodicí prostředky (1, 3, 4, 5, 9, 11) pro vedení délkového kovového polotovaru (2) a alespoň jeden rotor (6, 26) opatřený lopatkami, přičemž je uvedený rotor (6,
26) uzpůsobený pro metáni otryskávacího proudu (8) broků proti povrchové ploše délkového kovového polotovaru (2) , a uvedené vodicí prostředky (1, 3, 4, 5, 9, 11) uzpůsobené pro směrování délkového kovového polotovaru (2) do oblasti působení otryskávacího proudu (8) broků po alespoň první a druhý časový interval a současné vystavení v této oblasti alespoň první části (210) a druhé části (220), v uvedeném pořadí, jeho povrchové plochy působení otryskávacího proudu (8) broků, -vyznačuj ící se tím, že se alespoň první část (210) a druhá část (220) povrchové plochy tyčového polotovaru (2) udržují prostřednictvím vodicích prostředků (1, 3, 4, 5, 9, 11) v oblasti působení otryskávacího proudu (8) broků ve v podstatě jedné a téže rovině, v uspořádání vedle sebe a v předem pevně vymezené vzdálenosti (dx) navzájem od sebe alespoň během průchodu po celé pracovní trajektorii pohybu délkového kovového polotovaru (2) v uvedené oblasti působení otryskávacího proudu (8) broků.
2. Brokový tryskací stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že délkový kovový polotovar (2) vykazuje pevně vymezený průměr, a že vzdálenost (dx) se
3. Brokový tryskací stroj podle nároku 2, vyznačující se tím, že vzdálenost (dx) se pohybuje v rozmezí od asi 0,1 do asi 2 násobku průměru délkového kovového polotovaru (2) .
4. Brokový tryskací stroj podle nároku 2, vyznačující se tím, že vzdálenost (dx) se pohybuje v rozmezí od asi 0,5 do asi 1,5 násobku průměru délkového kovového polotovaru (2).
5. Brokový vyznačující se tím, tryskací stroj podle nároku 1, že vodicí prostředky (1, 3, 4, 5,
6. Brokový tryskací stroj podle kteréhokoliv z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že první úsek (21) délkového kovového polotovaru (2) obrací první část (210) jeho povrchové plochy směrem k působení otryskávacího proudu (8) broků, a že druhý úsek (22) délkového kovového polotovaru (2) obrací • · · · · · · · 9 9 ·
7. Brokový tryskací stroj podle kteréhokoliv z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že vodicí prostředky (1, 3, 4, 5, 9,
8. Brokový tryskací stroj podle kteréhokoliv z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že vodicí prostředky (1, 3, 4, 5, 9, 11) obsahují alespoň třetí a čtvrtou převáděcí kladku (9, 11), které jsou uzpůsobené pro obracení směru pohybu délkového kovového polotovaru (2) z prvního na druhý směr pohybu a současně přemísťují druhý úsek (22) do polohy nacházející se na jedné boční straně prvního úseku (21) .
9 9 99 99999 99 9 9
-33 vzdálenosti (dx) mezi prvním a druhým úsekem (21, 22) délkového kovového polotovaru (2) ve směru a proti směru otáčení rotoru (6,. 26).
9 9 9 9 9 9 9 9 ·
9, 11) dále obsahují usměrňovači ústrojí (4, 5), uzpůsobené pro polohování, nastavování, vyrovnávání a udržování • · w “ » w — W W * «Ρ w « v • ♦ · · ··· ·»·· • · · · · · · 9 9 99 9 9 9 9
9. Brokový tryskací stroj podle · nároku 8, vyznačující se tím, že uvedené, třetí a čtvrtá, převáděcí kladky (9, 11) jsou vůči sobě navzájem skloněné v pevně vymezeném úhlu (a) tak, že přivádí druhý úsek (22) zpět v podstatě na úroveň shodující se s úrovní, ve které se nachází první úsek (21) a současně tento druhý úsek (22) udržují v poloze vedle sebe vzhledem k prvnímu úseku (21).
• *
-32» * · · » · · · • · · · · · • · «· ··
9 9 9 9 9 9 9 9 9
99 99 999 99 9 9 99
-31 druhou část (220) jeho povrchové plochy směrem k působení otryskávacího proudu (8) broků.
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 • 9 9 9 9 9 9 9« 999 999
9 9 9 9 · · 9 9 9 9 9 9
9, 11) jsou uzpůsobené pro směrování prvního -úseku (21) délkového kovového polotovaru (2) do prvního směru pohybu a směrování druhého úseku (22 polotovaru (2) do druhého směru orientované v podstatě protilehle vzhledem k otryskávacímu proudu (8) broků.
délkového kovového pohybu, které jsou
9 9 9 9 rovná nebo je menší než asi 3 násobek průměru délkového kovového polotovaru (2) .
9 9
9 999 999
9 9 9 9
9 9 9 9
9 ·
-309 · • · · · • · ·· • · · ·
10. Brokový tryskací stroj podle nároku 9, vyznačující se tím, že uvedené, třetí a čtvrtá, převáděcí kladky (9, 11) jsou vůči sobě navzájem skloněné v pevně vymezeném úhlu (a), jehož velikost se pohybuje v rozmezí od asi 1° do asi 6°.
11. Brokový tryskací stroj podle nároku 9, vyznačující se tím, že uvedené, třetí a čtvrtá, převáděcí kladky (9, 11) jsou vůči sobě navzájem skloněné v pevně vymezeném úhlu (a), jehož velikost se pohybuje v rozmezí od od asi 2° do asi 4°.
11) obsahují první naváděcí kladku (1), uzpůsobenou pro usměrňování prvního úseku (21) délkového kovového polotovaru (2) , přiváděného ze směru postupu (18) zpracovávání na první směr pohybu, a druhou naváděcí kladku (3), uzpůsobenou pro usměrňování druhého úseku (22) délkového kovového polotovaru (2) , přiváděného ze druhého směru pohybu na směr postupu (18) zpracovávání.
12. Brokový tryskací stroj podle kteréhokoliv z nároků 8 až 11, vyznačující se tím, že třetí převáděcí kladka (9) nese první úsek (21) délkového kovového polotovaru (2) a usměrňuje tento první úsek (21) směrem dolů prostřednictvím jeho navíjení se kolem čtvrté převáděcí kladky (11) v úhlu větším než 180θ, a že čtvrtá převáděcí kladka (11) převádí druhý úsek (22) délkového kovového polotovaru (2) zpět do polohy nacházející se na jedné boční straně prvního úseku (21), ve které se podélné osy prvního úseku a druhého úseku (21, 22) nacházejí ve stejné rovině.
13. Brokový tryskací stroj podle kteréhokoliv z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že vodicí prostředky (1, 3, 4, 5,
14. Brokový tryskací stroj podle kteréhokoliv z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že uvedené směry pohybu příslušných úseků (21, 22) délkového kovového polotovaru (2) v pracovním prostoru stroje jsou v podstatě kolmé na směr postupu (18) zpracovávání.
15. Brokový tryskací stroj podle kteréhokoliv z nároků 1 až 14, vyznačující se tím, že obsahuje dva rotory (6, 26).
16. Brokový tryskací stroj podle nároku 15, vyznačující se tím, že uvedené rotory (6, 26) jsou uspořádané na jedné a téže straně vzhledem k poloze prvního a druhého úseku (21, 22) délkového kovového polotovaru (2).
17. Brokový tryskací stroj podle nároku 15, vyznačující se tím, že uvedené rotory (6, 2 6) jsou uspořádané na navzájem opačných stranách vzhledem k poloze prvního a druhého úseku (21, 22) délkového kovového polotovaru (2).
18. Brokový tryskací stroj podle kteréhokoliv z nároků 1 až 17, vyznačující se tím, že se alespoň jeden rotor (6, 26) o · · • · » ·
Neotáčí kolem osy, která je v podstatě kolmá na první a druhý úsek (21, 22) délkového kovového polotovaru (2).
19. Brokový tryskací stroj podle kteréhokoliv z nároků 1 až 18, vyznačující se tím, že úseky (21, 22) délkového kovového polotovaru (2) jsou vzhledem k alespoň jednomu rotoru (6, 26) uspořádané ve vzdálenosti, jejíž velikost se pohybuje v rozmezí od asi 20 do asi 200 mm.
20. Brokový tryskací stroj podle kteréhokoliv z nároků 1 až 18, vyznačující se tím, že úseky (21, 22) délkového kovového polotovaru (2) jsou vzhledem k alespoň jednomu rotoru (6, 26) uspořádané ve vzdálenosti, jejíž, velikost se pohybuje v rozmezí od asi 40 do asi 100 mm.
CZ249899A 1998-01-08 1998-01-08 Brokový tryskací stroj pro čištění povrchových ploch délkových kovových polotovarů otryskáváním CZ9902498A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ249899A CZ9902498A3 (cs) 1998-01-08 1998-01-08 Brokový tryskací stroj pro čištění povrchových ploch délkových kovových polotovarů otryskáváním

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ249899A CZ9902498A3 (cs) 1998-01-08 1998-01-08 Brokový tryskací stroj pro čištění povrchových ploch délkových kovových polotovarů otryskáváním

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ9902498A3 true CZ9902498A3 (cs) 2001-06-13

Family

ID=5465064

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ249899A CZ9902498A3 (cs) 1998-01-08 1998-01-08 Brokový tryskací stroj pro čištění povrchových ploch délkových kovových polotovarů otryskáváním

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ9902498A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6049682B2 (ja) 肉厚の帯材からサンプルを採取する装置及び方法
EP1743739A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Strahlen von rotationssymmetrischen Teilen, insbesondere Metallteilen
SK95299A3 (en) A shot-blasting machine for cleaning a linear metal element
JP2011079094A (ja) 連続式のコンベア式ショットピーニング装置及びショットピーニング方法
CN105945074B (zh) 一种冷轧带钢无酸除鳞系统及除鳞方法
CN116766069A (zh) 一种用于金属工件表面加工的抛丸机
CN117182784B (zh) 一种金属铸件加工用抛丸清理设备以及清理方法
DE112015003264T5 (de) Strahlbearbeitungsvorrichtung
CZ9902498A3 (cs) Brokový tryskací stroj pro čištění povrchových ploch délkových kovových polotovarů otryskáváním
US3481080A (en) Wire blast machine
US3865153A (en) Metal treatment apparatus for steel rod having an oscillating platform below the laying head
US6478662B1 (en) Descaler/finisher for elongated or continuous stock materials
US3138900A (en) Metal-plate-treating apparatus
CN108214321A (zh) 一种抛丸机
US3103767A (en) Metal-plate-treating apparatus
AU693730B2 (en) Apparatus for charging raw sinter mix to sintering machine
CN219444775U (zh) 一种轮胎气门嘴表面处理装置
EP0931601A1 (en) Device for mechanical cleaning of wire rod for the production of drawn metal wires
CN114941118B (zh) 一种丝网热喷涂自动生产线及其喷涂方法
CN109015410A (zh) 抛丸机
US2788616A (en) Cleaning plant, for example for de-rusting wire and the like
CN221248434U (zh) 一种钢管内外壁抛丸一体机
CN212824776U (zh) 钢板原料表面除锈抛丸机
WO2012090531A1 (ja) ショット処理装置
KR100983890B1 (ko) 숏볼 블라스터의 숏볼 이송장치

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic