CZ9499U1 - Kapalné listové hnojivo pro rostliny - Google Patents

Kapalné listové hnojivo pro rostliny Download PDF

Info

Publication number
CZ9499U1
CZ9499U1 CZ19999967U CZ996799U CZ9499U1 CZ 9499 U1 CZ9499 U1 CZ 9499U1 CZ 19999967 U CZ19999967 U CZ 19999967U CZ 996799 U CZ996799 U CZ 996799U CZ 9499 U1 CZ9499 U1 CZ 9499U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
amount
plants
liquid
fertilizer
leaf fertilizer
Prior art date
Application number
CZ19999967U
Other languages
English (en)
Inventor
Jaroslav Rndr Horak
Frantisek Ing Pecha
Original Assignee
Sg Spol S R O
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sg Spol S R O filed Critical Sg Spol S R O
Priority to CZ19999967U priority Critical patent/CZ9499U1/cs
Publication of CZ9499U1 publication Critical patent/CZ9499U1/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/00Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
    • Y02A40/10Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in agriculture
    • Y02A40/20Fertilizers of biological origin, e.g. guano or fertilizers made from animal corpses

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)

Description

Kapalné listové hnojivo pro rostliny
Oblast techniky
Technické řešení se týká optimalizace složení kapalného hnojivá pro listovou výživu rostlin.
Dosavadní stav techniky
Pro intenzifikaci rostlinné výroby jsou v dnešní době běžně na trhu speciální kombinovaná hnojivá a přípravky, obsahující makroživiny (na bázi prvků dusíku, fosforu, draslíkuj vápníku a hořčíku) a mikroelementy (na bázi kationtů železa, zinku, manganu, mědi, molybdenu, chrómu, bóru, kobaltu, titanu a niklu) v různých koncentracích. Některé komerční přípravky jsou doplněny stimulátory a regulátory růstu (kyselina indolyloctová, cytochininy, kyselina chloretan10 fosfonová, chlorchinon apod.), často v diskutabilně nízkých koncentracích. Tyto přípravky jsou nejčastěji doporučovány jako listová hnojivá, aplikovatelná ve zředěném stavu postřikem. Některé jsou určeny rovněž pro kořenovou výživu formou zálivky nebo základního hnojení při přípravě půdy.
V běžných přípravcích je dusík obsažen nejčastěji ve formě dusičnanové, amoniakální a amidické (močovina). Mikroelementy jsou přítomny většinou ve formě anorganických solí a komplexů (amokomplexy), případně ve formě organických komplexních sloučenin (citrátokomplexy, deriváty kyseliny etylendiaminotetraoctové).
V poslední době se začínají prosazovat přípravky, jejichž účinnou složkou jsou například huminové kyseliny připravené z mladého hnědého uhlí nebo výtažky z mořských řas (algináty), případně aminokyseliny.
Z hlediska působení na rostliny se u výše specifikovaných typů listových hnojiv uvádí řada kladných účinků, především pak zvýšení příjmu základních živin, stimulace růstu, zlepšení zdravotního stavu, zvýšení adaptability rostlin, léčba i prevence nedostatků ve výživě mikroelementy. Významný je zejména tento posledně jmenovaný efekt, protože podle posledních poznatků závisí příjem mikroelementů rostlinou významně na formě, ve které jsou mikroelementy k dispozici. Byly například zaznamenány případy deficitu určitých kovů v rostlinách i při dostatečné koncentraci v půdě a podobně, při léčbě deficitu pomocí anorganických solí kovů nebo jejich komplexů byla zaznamenána různá využitelnost daného prvku rostlinou v závislosti na konkrétním aplikovaném typu její sloučeniny.
Vedle nesporných přínosů výše uvedených hnojiv je, především u přípravků na bázi syntetických aminokyselin a alginátů, nevýhodou jejich poměrně vysoká cena. V důsledku toho se zatím přípravky tohoto typu nerozšířily v agrotechnické praxi tak, jak by odpovídalo jejich užitným vlastnostem.
Podstata technického řešení
K odstranění výše uvedeného nedostatku přispívá kapalné listové hnojivo pro rostliny podle předloženého technického řešení. Podstata technického řešení spočívá vtom, že toto hnojivo obsahuje jako základní složku hydrolyzát glutinu o střední molekulové hmotnosti 300 až 5000, blíže definovaný jako produkt alkalické nebo kyselé hydrolýzy živočišných kolagenních odpadů, dispergovaný ve vodném prostředí v množství 50 až 600 g/1.
Z hlediska výše popsané funkce hnojiv při výživě rostlin je výhodné, obsahuje-li kapalné listové hnojivo v kombinaci se základní složkou alespoň dvě přísady ze skupiny zahrnující oxid hořečnatý v množství 5 až 50 g/1 a dále kationty stopových prvků, zejména železa v množství 0,1 až 10 g/1, zinku v množství 0,1 až 20 g/1, manganu v množství 0,1 až 10 g/1, mědi v množství 0,1 až 10 g/1, bóru v množství 0,1 až 10 g/1 a molybdenu v množství 0,01 až 0,5 g/1.
- 1 CZ 9499 Ul
V jiné, z hlediska aplikace výhodné variantě obsahuje kapalné listové hnojivo v kombinaci se základní složkou dále oxid draselný v množství 50 až 200 g/1 a oxid fosforečný v množství 50 až 200 g/1.
Hlavní přínos kapalného listového hnojivá podle předloženého technického řešení spočívá, jak již bylo uvedeno, především v ekonomické efektivnosti jeho aplikace, dané poměrně nízkou cenou jeho základní složky, hydrolyzátu živočišných kolagenních odpadů.
Při tom se ale jedná o vysoce účinné listové hnojivo, z hlediska účinku plně srovnatelné s nej modernějšími známými hnojivý daného typu (viz stať dosavadní stav techniky). Pro doložení této skutečnosti jsou dále uvedeny některé experimentálně dosažené výsledky. Při aplikaci hnojivá podle předloženého technického řešení došlo k průměrnému zvýšení výnosů plodin ze skupiny zahrnující pšenici, ječmen, cukrovku, řepku, brambory, chmel a sazenice stromků v rozmezí od 4 do 9 % (v závislosti na konkrétním druhu plodiny). Velmi vysokého efektu, až 19 %, bylo dosaženo v případě předchozího poškození rostlin, ať už vlivem špatných klimatických podmínek nebo působením jiných vlivů způsobujících u rostlin stres. V některých případech bylo dosaženo i zlepšení kvalitativních parametrů, např. nárůstu obsahu hořkých kyselin u chmele, vyššího podílu kvalitních hlíz u brambor, apod.
Výše uvedené efekty je možno odůvodnit následujícími skutečnostmi:
- stopové prvky a hořčík jsou u hnojiv podle technického řešení vázány ve formě dobře využitelných bio-komplexů, vstřebávání prvků rostlinou je takto podstatně vyšší než v případě běžné chelatizace např. pomocí kyseliny etylendiaminotetraoctové nebo při aplikaci anorganických solí;
- soli oligopeptidů a aminokyselin obsažených v hydrolyzátu kolagenního odpadu mají povrchově aktivní vlastnosti, působí jako přírodní smáčedlo a umožňují lepší kontakt složek aplikačních roztoků s povrchem listů;
- účinné složky přípravků se chovají jako hydrofilní adhezivum omezující smývání přípravků z povrchu rostlin a zaručující transport složek do rostlinných buněk již při minimální vlhkosti;
- účinné složky jsou přijímány listy i kořeny a v půdě jsou využívány půdními mikroorganismy, mají relativně mohutnou pufrační kapacitu;
- vzhledem ke své přírodní podstatě je základní složka hnojiv ekologicky nezávadná, netoxická, neškodná pro včely a v přírodním prostředí se rozkládá bez vzniku škodlivých zbytků;
- v důsledku komplexního působení ovlivňují přípravky podle technického řešení příznivě řadu biochemických reakcí rostlin a vytvářejí podmínky pro větší tvorbu biomasy, zmnožují tvorbu reprodukčních orgánů rostlin a zlepšují jejich vyzrávání, podílí se na efektivnějším příjmu minerálních živin a usnadňují jejich distribuci, zlepšují adaptabilitu rostlin ve stresových situacích;
- přípravky podle technického řešení nevykazují fytotoxicitu ani při aplikační koncentraci nad 10 % a jsou hygienicky přijatelnější než většina běžně používaných kapalných hnojiv.
Příklady
K bližšímu objasnění podstaty technického řešení slouží dále uvedené příklady praktického složení kapalných listových hnojiv.
Příklad 1
Kapalné listové hnojivo v příkladném provedení obsahuje jako základní složku hydrolyzát glutinu, blíže definovaný jako produkt alkalické nebo kyselé hydrolýzy živočišných kolagenních odpadů o střední molekulové hmotnosti 3 500, dispergovaný ve vodném prostředí v množství
400 g/1.
-2CZ 9499 U1
V kombinaci s touto základní složkou hnojivo dále obsahuje oxid hořečnatý v množství 20 g/1 a dále kationty stopových prvků, konkrétně manganu v množství 2,1 g/1, bóru v množství 1,2 g/1 a molybdenu v množství 0,06 g/1.
Hnojivo podle tohoto příkladu je určeno pro listovou výživu řepky olejně.
Příklad 2
Kapalné listové hnojivo v příkladném provedení obsahuje obdobně jako v příkladu 1 základní složku na bázi hydrolyzátu glutinu, blíže definovaného jako produkt alkalické nebo kyselé hydrolýzy živočišných kolagenních odpadů o střední molekulové hmotnosti 3 500, dispergovanou ve vodném prostředí v množství 450 g/1.
ίο V kombinaci s touto základní složkou hnojivo dále obsahuje oxid draselný v množství 150 g/1 a oxid fosforečný v množství 90 g/1.
Hnojivo podle tohoto příkladu je určeno pro listovou výživu pokojových rostlin.

Claims (3)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Kapalné listové hnojivo pro rostliny, vyznačující se tím, že jako základní
    15 složku obsahuje hydrolyzát glutinu o střední molekulové hmotnosti 300 až 5000, blíže definovaný jako produkt alkalické nebo kyselé hydrolýzy živočišných kolagenních odpadů, dispergovaný ve vodném prostředí v množství 50 až 600 g/1.
  2. 2. Kapalné listové hnojivo podle nároku 1, vyznačující se tím, že v kombinaci se základní složkou obsahuje alespoň dvě přísady ze skupiny zahrnující oxid hořečnatý v množství
    20 5 až 50 g/1 a dále kationty stopových prvků, zejména železa v množství 0,1 až 10 g/1, zinku v množství 0,1 až 20 g/1, manganu v množství 0,1 až 10 g/1, mědi v množství 0,1 až 10 g/1, bóru v množství 0,1 až 10 g/1 a molybdenu v množství 0,01 až 0,5 g/1.
  3. 3. Kapalné listové hnojivo podle nároku 1, vyznačující se tím, že v kombinaci se základní složkou obsahuje oxid draselný v množství 50 až 200 g/1 a oxid fosforečný v množství
    25 50 až 200 g/1.
CZ19999967U 1999-10-14 1999-10-14 Kapalné listové hnojivo pro rostliny CZ9499U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19999967U CZ9499U1 (cs) 1999-10-14 1999-10-14 Kapalné listové hnojivo pro rostliny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19999967U CZ9499U1 (cs) 1999-10-14 1999-10-14 Kapalné listové hnojivo pro rostliny

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ9499U1 true CZ9499U1 (cs) 1999-12-30

Family

ID=5468836

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19999967U CZ9499U1 (cs) 1999-10-14 1999-10-14 Kapalné listové hnojivo pro rostliny

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ9499U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0667742B1 (en) Composition and method for enhanced fertilizer uptake by plants
Kumar et al. Potential of vermicompost for sustainable crop production and soil health improvement in different cropping systems
US4169717A (en) Synergistic plant regulatory compositions
KR20080048090A (ko) 비료 조성물 및 사용 방법
US4652294A (en) Foliar fertilization method and compounds
CN110240518A (zh) 一种高效多功能植物叶面喷施超浓缩肥料及其制备方法
CN108947633A (zh) 一种促生根液体肥料及其制备方法与应用
WO2013019933A2 (en) Plant fertilizers derived from organic nitrogen and phosphorus sources
CN110092672A (zh) 一种含铁营养物质及其制备方法和应用
CN108586100A (zh) 一种叶面肥及其制备方法
CN104557294A (zh) 一种玫瑰专用水溶肥及制备方法
KR100401247B1 (ko) 무발효 퇴비, 유기질 비료 및 그의 제조방법
JPS635365B2 (cs)
CZ9499U1 (cs) Kapalné listové hnojivo pro rostliny
US11827576B2 (en) Calcium cyanamide fertilizer with triazone
JPH07206563A (ja) 腐植酸液
Swaroop et al. Advances in integrated nutrient management of bulbous flower crops—A review
WO2023128749A1 (en) Organic fertilizer composition
RO137457A0 (ro) Material auxiliar pe bază de ca,s şi n pentru fertilizarea solului în cultura cerealelor şi a altor plante
CN1282519A (zh) 一种植物生长调节剂及工艺
WO1996033960A1 (en) A method of improving the chemical, physical and biological processes in agriculture, horticulture and animal husbandry and in humans
CN113045355A (zh) 缓释增效硅肥及其制备方法
Urvas Effects of Mo fertilization on timothy (Phleum pratense L.) growth in peat soil.
CN108617461A (zh) 一种用于种植生姜的有机基质及其制备方法
KR20180133099A (ko) 패각과 정제 유황이 첨가된 미생물 발효 액비의 제조방법

Legal Events

Date Code Title Description
ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20030929

MK1K Utility model expired

Effective date: 20061014