CZ892088A3 - Weft stop motion for checking and detecting weft break - Google Patents

Weft stop motion for checking and detecting weft break Download PDF

Info

Publication number
CZ892088A3
CZ892088A3 CS888920A CS892088A CZ892088A3 CZ 892088 A3 CZ892088 A3 CZ 892088A3 CS 888920 A CS888920 A CS 888920A CS 892088 A CS892088 A CS 892088A CZ 892088 A3 CZ892088 A3 CZ 892088A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weft
feeder
stop
weaving machine
delay time
Prior art date
Application number
CS888920A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Fiorenzo Chiardo
Original Assignee
Roy Electrotex Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Roy Electrotex Spa filed Critical Roy Electrotex Spa
Publication of CZ892088A3 publication Critical patent/CZ892088A3/en
Publication of CZ278076B6 publication Critical patent/CZ278076B6/en

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D45/00Looms with automatic weft replenishment
    • D03D45/50Cutting, holding, manipulating, or disposing of, weft ends
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D51/00Driving, starting, or stopping arrangements; Automatic stop motions
    • D03D51/18Automatic stop motions
    • D03D51/34Weft stop motions

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Ultrasonic Waves (AREA)

Abstract

Device (2) for feeling and detecting weft yarn breakage (weft-feeler), of the type applied upstream of weft feeders (3) (between the weft yarn spools and the weft feeder) in the weft supply of shuttleless looms, in order to stop the loom (5) in due time in case of weft yarn breakage to prevent the insertion of broken or faulty wefts, the loom stopping signal (SP1) being sent from said device after a certain delay time T has elapsed from the moment in which the weft yarn breakage has been detected while the weft feeder is in operating conditions. In said weft-feeler, the delay time is automatically adjusted by an electronic circuit (23) of the weft-feeler, in relation to the momentary speed of the weft feeder motor.

Description

Vynález se týká útkové zarážky na kontrolování a zjišťování přetrhu útku, která je uspořádaná v přívodu útku bezčlunkového tkacího stroje před podavačem útku, mezi předlohovou cívkou a podavačem útku a určená k zastavení tkacího stroje v případě přetrhu útku, kdy zastavovací signál je vyslán útkovou zarážkou po uplynutí určité doby zpoždění od okam.žiku přetrhu útku, zatímco podavač útku je v činnosti.BACKGROUND OF THE INVENTION The present invention relates to a weft stop for weft breakage inspection and detection which is provided in a weft feed of a cordless weaving machine in front of a weft feeder between a master spool and a weft feeder and intended to stop the weaving machine in the weft break. a certain delay time elapses from the moment the weft breaks while the weft feeder is in operation.

Útková zarážka podle vynálezu je určena pro bezčlunkové tkací stroje skřipcového, jehlového nebo tryskového druhu, na nich^/e útek, odvíjený odtahováním z pevné předlohové cívky, přerušovaně přiváděn k .tkacímu stroji-za stejnosměrného a konstantního napětí pomocí zařízení přechovávajícího záso bu útku, tak zván ého podavače útku,, který je obvykle řízen elektromotorem, jehož rychlost je měnitelná podle délky útku, potřebovaného tkacím strojem.The weft stopper according to the invention is intended for cordless weaving machines of the gripper, needle or nozzle type, on which the weft unwound by withdrawal from a fixed pattern bobbin is intermittently fed to the weaving machine under DC and constant tension by means of a weft insertion device. the so-called weft feeder, which is usually controlled by an electric motor, the speed of which is variable according to the length of the weft needed by the weaving machine.

Útkové zarážky jsou běžně používány na moderních tkacích strojích za účelem indikace přetrhu útku na vstupu do tkacího stroje.Weft stops are commonly used on modern weaving machines to indicate weft breakage at the entrance to the weaving machine.

Útek se může přetrhnout během vytváření tkaniny bu3 v oblasti mezi podavačem útku a tkacím strojem nebo v oblasti mezi předlohovou cívkou a podavačem útku.The weft may break during fabric formation either in the region between the weft feeder and the weaving machine or in the region between the master spool and the weft feeder.

V prvním příkladě útková zarážka tkací stroj zastaví, ale pochopitelně nemůže zabránit zanesení přetrženého útku do prošlupu. To pak vyžaduje hledání přetrženého útku se ztrátou času a s možností trvalého poškození tkaniny.In the first example, the weft stop stops the weaving machine, but of course it cannot prevent the broken weft from being introduced into the shed. This then requires the search for a broken weft with a loss of time and the possibility of permanent fabric damage.

Ve druhém případe je možno zabránit zanešení přetrženého útku do prošlupu uspořádáním útkové zarážky na vstupu do iIn the latter case, it is possible to prevent the broken weft from clogging the shed by arranging the weft stop at the entrance to the

podavače útku. tedy mezí předlohovou cívkou a podavačem útku. Při přetrhu útku útková zarážka tkací stroj zastaví, když je na bubnu podavače útku ještě určité množství zásoby útku. Tím je zabráněno zanešení přetrženého útku do prošlupu. Při použití útkové zarážky je pouze zapotřebí podavač útku po přetrhu útku opět .navléct, čímž se uš±ří čas a zlepší kvalita tkaniny.weft feeders. that is, between the master spool and the weft feeder. When the weft breaks, the weft stop stops the weaving machine when there is still a certain amount of weft stock on the weft feeder drum. This prevents the broken weft from clogging into the shed. When using the weft stop, the weft feeder only needs to be re-wound after the weft break, which saves time and improves the fabric quality.

V tkalcovské praxi je již známo použít pro každý útek útkovou zarážku v jednom z obou výše zmíněných kritických míst, totiž mezi podavačem útku a tkacím strojem nebo mezi předlohovou cívkou a podavačem útku.It is already known in the weaving practice to use a weft stop for each weft at one of the two critical points mentioned above, namely between the weft feeder and the weaving machine or between the master spool and the weft feeder.

Vynález se týká tohoto druhého typu útkové zarážky, sestávající z čidla pro zajištění přítomnosti útku a z elektronického obvodu pro zpracování signálu z tohoto čidla.The present invention relates to this second type of weft stopper, comprising a weft detecting sensor and an electronic signal processing circuit.

“ ČiďTo p řTtb'mh'0 s tVúTiTú~ můž*e* zjfštovat —j-eho~p oh-y-b---jestliže je piezoelektrického druhu,nebo napětí útku, jestliže je mechanického druhu s mikrospínačem, nebo pracujeli s Hallovým jevem, anebo jednoduše přítomnost útku, jestliže je založena na kapacitním nebo optoelektrickéra principu. Použity mohou být i jiné druhy čidel."This can read if it is a piezoelectric type, or the weft voltage, if it is a mechanical type with a microswitch, or have worked with a Hall effect, or simply the presence of a weft if it is based on a capacitive or optoelectric principle. Other types of sensors can also be used.

Je však nutno poznamenat, že čidlo, at je jakéhokoliv druhu, není schopno rozlišovat, zda je útek přetržen nebo jen nehybný nebo volný, jak se to stává, když podavač útku útek zpředlohové cívky neodtahuje, Následkem toho by měl být signál čidla, indikující přítomnost útku, považován za platný, jen když je podavač útku v pohybu.It should be noted, however, that the sensor, whatever its type, is unable to distinguish whether the weft is broken or just stagnant or loose, as it happens when the weft feeder does not pull the weft from the master spool. The weft feeder is considered valid only when the weft feeder is in motion.

Dále pak při spuštění podavače útku může čidlo zjistit nepravý nedostatek útku a tkací stroj zbytečně zastavit, poněvadž útek nedosáhne okamžitě správnou rychlost nebo. napětí nebo polohu na útkové zarážce.Furthermore, when the weft feeder is started, the sensor may detect a false weft shortage and stop the weaving machine unnecessarily, since the weft does not immediately reach the correct speed or. voltage or position on the weft stop.

Aby tomu bylo zabráněno, je známo přijmout signál k zastavení tkacího stroje teprve po určité době zpoždění, přičemž toto zpoždění musí být nastavováno podle tkacích podmínek, to jest podle rychlosti odtahu útku předlohové cívky, která je závislá na mnoha faktorech, jako je například šířka tkaniny, rychlost tkacíhoátroje nebo program zanášení útku. Je nutno si také uvědomit, že příliš krátké doby zpoždění mohou způsobovat zastavení tkacího stroje pro nepravý nedostatek útku a naopak, že příliš dlouhé doby zpoždění mohou způsobovat zastavení tkacího stroje příliš dlouho po přetrhu, kdy je veškerá zásoba na podavači útku již vyčerpána a přetržený útek je pak zanešen do prošlapu, čímž jsou zmařeny výhody útkové zarážky.In order to prevent this, it is known to receive a signal to stop the weaving machine only after a certain delay time, and this delay must be set according to the weaving conditions, i.e. the weft withdrawal speed of the master spool, which depends on many factors such as fabric width , weaving speed or weft clogging program. It should also be noted that too short delay times may cause the weaving machine to stop due to false weft shortage, and vice versa that too long delay times may cause the weaving machine to stop too long after the break when all the stock on the weft feeder is exhausted and broken weft it is then clogged into the troddle, thereby defeating the advantages of the weft stop.

Z uvedeného zřetelně vyplývá, že nastavování doby zpož dění je kritickým úkonem, a že vzhledem k tomu, že závisí také na programu zanášení útku, způsobuje nutnost uchylovat se k opatřením, která mohou omezovat funkčnost zarážky.This clearly shows that setting the delay time is a critical action and that, since it also depends on the weft clogging program, it makes it necessary to resort to measures that may limit the stop function.

Například se může stát, že podle prvního kroku programu zanášení útku do prošlupu, prováděného na tkacím stro ji s vícebarevnou útkovou záměnou, má být útek stejné barvy zanesen po mnoho po sobě následujících přírazů, což vyžaduje zvolení dostatečně krátké doby zpoždění, aby tkaeí stroj mohl být zastaven před vyčerpáním zásoby útku na jeho podavači. Podle druhého kroku programu může být frekvence mnohem kratší, což vyžaduje delší dobu zpoždění, aby bylo'zabráněno'nesprávnémuMzastavení tkacího stroje. - -I bez těchto obtíží musí obsluha přece jen nastavovat dobu zpoždění podle pracovních parametrů tkacího stroje. Tento úkon zvyšuje počet mnoha jiných požadovaných činností aby byla dosažena nejvyšší výkonnost tkacího stroje, a stává se obzvlášt obtížným, jedná-li se o tkaeí stroj pracující s různými barvami, na nichž je pro každou barvu útku uspořádán jeden podavač útku a tudíž i jedna útková zarážkaFor example, according to the first step of a shed insertion program performed on a weaving machine with a multicolored weft change, weft of the same color should be clogged for many consecutive strokes, requiring a sufficiently short delay time to allow the weaving machine to be able to be stopped before the weft stock runs out on its feeder. According to the second step of the program, the frequency can be much shorter, requiring a longer delay time in order to prevent improper M stopping of the weaving machine. - Even without these difficulties, the operator must still set the delay time according to the operating parameters of the weaving machine. This operation increases the number of other desired activities to achieve the highest performance of the weaving machine, and becomes particularly difficult when it is a weaving machine of different colors, on which one weft feeder is provided for each weft color and thus one weft feeder. stop

-—“—-Pr otO^je^-l-a-v-n-í-m—-ú kde m-v-yn-á-lezu— vy-t-v-oř-i-t- —ú-t ko-v-o-u—z -a— rážku výše uvedeného druhu, která nevyžaduje pomoc obsluhy k ručnímu nastavování doby zpoždění.In this case, m-yn-a-l-l-l-i-i-l-i-l-i-i-l-i-l-i-l-i-l-i-l-i-l-i-l-i-l-i-l-i-l-i-l-i-l-i-l can be mentioned above. of this kind, which does not require operator assistance to manually adjust the delay time.

Tento úkol splňuje útková zarážka pro kontrolování a zjištování přetrhu útku, která je uspořádána v přívodu útku bezčlunkového tkacího stroje před podavačem útku mezi předlohovou cívkou a podavačem útku a určená k zastavení tkacího stroje v případě přetrhu útku , kdy je zastavovací signál vyslán útkovou zarážkou po uplynutí určité doby zpož dění od okamžiku přetrhu útku, zatímco podavač útku je v činnosti, podle vynálezu, jehož podstatou je, že obsahuje prostředky pro automatické nastavení doby zpoždění podle rychlosti podávání útku.This is accomplished by a weft stop for weft breakage inspection and detection, which is arranged in the weft feed of a cordless weaving machine in front of the weft feeder between the master spool and the weft feeder and intended to stop the weaver in the weft break where the stop signal is sent by the weft stop certain delay times from the moment the weft breaks while the weft feeder is operating, according to the invention, which comprises means for automatically adjusting the delay time according to the weft feed rate.

Je výhodné, když prostředky pro automatické nastavení doby zpoždění obsahují kontrolní obvod podavače útku, který je spojen prostřednictvím slučovače s děličem, přičemž k slučovači je dále připojen oscilátor a dělič je spojen s integrátorem, na jehož vstup je přes invertor připojeno Čidlo přítomnosti útku a kontrolní obvod podavače útku, přičemž dělič je spojen prostřednictvím klopného obvodu s hnaA· círa motorem tkacího stroje.Preferably, the means for automatically adjusting the delay time comprises a weft feeder control circuit which is connected via a combiner to a divider, wherein an oscillator is connected to the combiner and the divider is connected to an integrator to which an weft presence sensor and a the weft feeder circuit, wherein the divider is connected via a flip-flop to the weaver motor by a weaving machine.

Hnací motor tkacího stroje může být střídavý motor s pevným kmitočtem nebo stejnosměrný motor.The drive motor of the weaving machine may be a fixed frequency AC motor or a DC motor.

U řešení podle vynálezu se doba zpoždění nastavuje podle nepřímo úměrného zákona vzhledem k rychlosti motoru podavače útku, s možnou korekcí ke zkrácení doby zpoždění při nižších rychlostech.In the solution according to the invention, the delay time is set according to an inversely proportional law relative to the speed of the weft feeder motor, with possible correction to shorten the delay time at lower speeds.

Příkladné provedení útkové zarážky podle vynálezu je znázorněno na výkresech, kde obr. 1 představuje schéma obvyklého uspořádání předlohové cívky s útkem, první útkové zarážky, podavače útku, druhé útkové zarážky a tkacího stroje, zásobovaného útkem, navinutým na předlohové cívce, obr. 2 blokové schéma pracovního systému první útkové zarážky znázorněné na obr. 1, obr.3 podrobné znázornění pracovního systému logického obvodu, tvořícího část pracovního systému logického obvodu podle obr. 2, obr. 4 časové křivky pracovního systému logického obvodu z obr.3, obr.5 diagram příkladně znázorňující poměr mezi rychlostí podavače útku a dobou zpoždění, obr. 6 blokové schéma první útkové zarážky z obr.1 a obr. 7 časové křivky ve vztahu ke schématu na obr. 6.An exemplary embodiment of a weft stopper according to the invention is shown in the drawings, wherein FIG. 1 is a diagram of a conventional arrangement of a weft master spool, a first weft stopper, a weft feeder, a second weft stopper and a weaving machine supplied with a weft wound on the master spool; 3 a detailed illustration of the logic circuit operating system forming part of the logic circuit operating system of FIG. 2, FIG. 4, the time curve of the logical circuit operating system of FIG. 3, FIG. FIG. 6 is a block diagram of the first weft stop of FIG. 1 and FIG. 7 of the time curve relative to the diagram of FIG. 6.

Běžné uspořádání Členů na vstupní straně útku na tkacích strojích, znázorněné na obr. 1, zahrnuje předlohovou cívku £, z níž je odvíjen útek který prochází útkovou zarážkou 2., než vstoupí do podavače £ útku, aby zde vytvářel zásobu £ útku. Otek £ je odtahován tkacím strojem £, přičemž prochází útkovou zarážkou 4, uspořádanou mezi podavačem £ útku £ a tkacím strojem £.A conventional arrangement of weft entry members on weaving machines shown in FIG. 1 comprises a master spool 6 from which a weft is unwound which passes through the weft stopper 2 before entering the weft feeder 6 to form a weft supply 6 there. The yarn 4 is drawn off by the weaving machine 4 and passes through the weft stop 4 arranged between the weft feeder 4 and the weaving machine 4.

Otková zarážka £ je určena k zastavení tkacího stroje 5, v případě, že by se útek £ přetrhl nebo chyběl mezi podavač 2 útku £ a tkacím strojem £.The stopper 6 is intended to stop the weaving machine 5 in case the weft 6 breaks or is missing between the weft feeder 2 and the weaving machine 6.

Otková zarážka £ je určena k zastavení tkacího stroje £ v případě, že by se útek £ přetrhl nebo chyběl mezi cívkou £ a podavačem £ útku £.The rotary stopper 6 is intended to stop the weaving machine 6 should the weft 6 break or be missing between the spool 6 and the weft feeder 6.

Hlavní složky útkové zarážky £ jsou znázorněny na obr. 2. Otková zarážka £ je vždy tvořena čidlem 21 a elektronickým obvodem 22 . vhodným pro druh použitého čidla ££. Oba vytvářejí společně signál TP. který je aktivní, když Čidlo 21 zjistí přítomnost útku £.The main components of the weft stopper 8 are shown in FIG. 2. The weft stopper 8 is each formed by a sensor 21 and an electronic circuit 22. suitable for the kind of sensor used. Both produce a TP signal together. which is active when the Sensor 21 detects the presence of the weft 8.

f . ' čidlo 21 může pracovat za použití různé techniky, jako například optoelektroniky, elektromagneticky, piezoelektricky, s Heliovým jevem, triboelektricky, a podobně.f. The sensor 21 can operate using a variety of techniques such as optoelectronics, electromagnetic, piezoelectric, Helium effect, triboelectric, and the like.

Jak je známo, navíjí podavač 1 útku £ pomocí motorem poháněného rotačního ramena zásobu £ útku £ na válcový buben. Zásoba £ je kontrolována čidlem 31. u znázorněného příkladu fotoelektrickým čidlem, které vhodným kontrolním obvodem 32 ovládá motor podavače £ útku £. Kontrolní obvod 32 vysílá signál MP, který je aktivní jen když se má motor otáčet.As is known, the weft feeder 1 winds the weft supply 6 onto the cylindrical drum by means of a motor-driven rotary arm. The stock 4 is controlled by the sensor 31 in the illustrated example by a photoelectric sensor which, by means of a suitable control circuit 32, controls the motor of the weft feeder 4. The control circuit 32 sends a signal MP which is only active when the motor is to be rotated.

Signály TP a MP čidla 21 a kontrolního obvodu 32 podavače £ útku £ jsou zpracovány logickým obvodem 23, který vytváří zastavovací signál SPI v případě, že se útek £ mezi předlohovou cívkou £ a podavačem £ útku £ přetrhne, nebo zde chybí. Zastavovací signál SPI je použit k řízení relé £5, jímž je tkací stroj £ zastaven. Jestliže tkací stroj pracuje s různými barvami útku £,bude pro každý útek £ uspořádán podobný systém. Jednotlivé zastavovací signály SPI, SP2.....The signals TP and MP of the sensor 21 and the control circuit 32 of the weft feeder 4 are processed by a logic circuit 23 which generates a stop signal SP1 if the weft 8 between the master coil 6 and the weft feeder 6 breaks or is missing. The stop signal SP1 is used to control the relay 85 by which the weaving machine 8 is stopped. If the weaving machine operates with different colors of the weft, a similar system will be provided for each weft. Single stop signals SP1, SP2 .....

SPn,... budou vstupovat do aditivního obvodu 24, jehož výstup nabudí relé 25 za účelem zastavení tkacího stroje £,SPn, ... will enter the additive circuit 24, the output of which energizes relay 25 to stop the weaving machine 6,

Podle známé techniky zpracovává logický obvod 23 signály TP a MP podle pracovního systému na obr. 3 a podle časových křivek na obr. 4. Signál TP, který je aktivní, když čidlo 21 zjistí útek £, je invertován invertorem 40 a násoben v součinném obvodu 41 signálem MP, který je aktivní, když motor běží, čímž je vytvořen signál A, který je aktivní jen když útek £ není zjištěn,tedy v případě přerušení útku £, a motor běží. Aby bylo zabráněno nesprávnému zastavování tkacího stroje £, jsou zde zařazeny monostabilní klopný obvod a součinový obvod 44, takže tkací stroj _5 může být zastaven výstupním zastavovacím signálem SPI logického obvodu 23 teprve po uplynutí doby T zpoždění, vytvořené monstabilním klopným obvodem 42.According to the known technique, the logic circuit 23 processes the TP and MP signals according to the operating system in Fig. 3 and the time curves in Fig. 4. The TP signal, which is active when the sensor 21 detects a leak, is inverted by the inverter 40 and multiplied in the cooperating circuit 41, which is active only when the weft 8 is not detected, i.e. in the case of weft interruption 6, and the motor is running. In order to prevent incorrect stopping of the weaving machine 4, a monostable flip-flop and a product circuit 44 are included so that the weaving machine 5 can be stopped by the output stop signal SP1 of the logic circuit 23 only after the delay time T formed by the monstable flip-flop 42.

Minimální doba T zpoždění by se měla rovnat alespoň době TA. uplynuvší mezi aktivováním signálu MP, spouštějícího motor podavače 2 útku f. a okamžikem, kdy má útek f. dostatečné napětí a rychlost, zjištované čidlem 21. Naproti ·tomu-by měla být maximální doba T zpoždění taková, aby bylo zabráněno zastavení tkacího stroje 5^,když je zásoba £ útku f_ na podavači 3 útku £ vyčerpaná nebo nedostatečná.The minimum delay time T should be at least equal to the TA time. elapsed between the activation of the signal MP triggering the engine of the weft feeder 2 and the moment when the weft f has sufficient voltage and speed detected by the sensor 21. In contrast, the maximum delay time T should be such as to prevent the weaving machine 5 from stopping. When the weft supply f on the weft feeder 3 is exhausted or insufficient.

časové křivky v případě přetrhu útku f. jsou znázorněny čárkovanými čarami na obr. 4.the time curves in the case of weft breakage f. are shown by the dashed lines in Fig. 4.

Z obr. 5 je patrno, jak by se měla měnit doba T zpoždění při změně průměrné zatkávané rychlosti útku χ, která se zase rovná průměrné rychlosti odtahu útku £ z předlohové cívky a tudíž rychlosti motoru podavače 3_ útku který tento navíjí na zásobní buben.It can be seen from FIG. 5 how the delay time T should be varied when the average weft weft speed χ is changed, which in turn is equal to the average weft withdrawal speed před from the master spool and hence the speed of the weft feeder motor 3 wound on the storage drum.

Poněvadž úkolem vynálezu je odstranit nutnost ručního nastavování doby £ zpoždění pro každý útek X při změně praI covních podmínek tkacího stroje 2» přichází přídavná informace,' potřebná k automatickému zjištování doby T zpoždění, opět od podavače .3 útku f. a předává logickému obvodu 23 data . týkající se rychlosti otáčení motoru podavače 3_ útku £. Tato informace je již normálně zajištována kontrolním obvo^dem k seřizování rychlosti motoru podavače 2 útku X ve formě impulsů, jejichž frekvence je úměrná rychlosti motoru.Since the object of the invention is to eliminate the need to manually adjust the delay time pro for each weft X when changing the working conditions of the weaving machine 2, the additional information needed to automatically detect the delay time T comes from the weft feeder 3 again and passes to the logic circuit 23. data. relating to the rotation speed of the weft feeder motor 3. This information is normally provided by a control circuit for adjusting the engine speed of the weft feeder 2 in the form of pulses whose frequency is proportional to the engine speed.

V případě, že by nebylo možno odvodit tuto informaci přímo z kontrolního obvodu 32 podavače 2 útku í_, bylo by možno použít čidlo, které by bylo schopné vytvářet jeden nebo více impulsů při každé otáčce hřídele motoru. Na obr, 2 je tento signál od kontrolního obvodu 32 k logickému obvodu 23 označen jako signál MC.If this information could not be derived directly from the weft feeder control circuit 32, it would be possible to use a sensor capable of generating one or more pulses at each rotation of the motor shaft. In FIG. 2, this signal from control circuit 32 to logic circuit 23 is referred to as MC signal.

Blokové schéma, znázorňující jedno provedení vynálezu, je patrné z obr. 6, zatímco příslušné časové křivky jsou znázorněny na obr. 7. Signál HC (hodiny motoru), vysílaný;A block diagram illustrating one embodiment of the invention is shown in Fig. 6, while the respective time curves are shown in Fig. 7. The HC (motor clock) signal transmitted;

kontrolním obvodem 32 podavače 2 útku £, je tvořen impulsy, jejichž frekvence je úměrná rychlosti otáčení motoru podavače útku χ. Kmitočtový rozsah signálu MC by se mohl měnit napřído 70Hz klad od 5 Hz4~čili rovnat se kmitočtu potřebnému k pohánění motoru s regulaci změny kmitočtu v rozsahu rychlostí od 300,do 4200 ot/min. Dále pak, jak je známo, je signál MP, vysílaný rovněž kontrolním obvodem 32 podavače 2 útku X aktivní, když motor podavače 2 útku χ běží, zatímco signál TP, vysílaný elektronickým obvodem 22 čidla 21. je aktivní, když je útek X tímto čidlem 21 zjištěn. Tento signál TP je invertován v invertoru 50 a poněvadž je zaveden se signálem MP do součinového obvodu 51, udržuje pak dělič 22, mající modul ”m, nastaven na nule j ”m znamená, že vyšle výstupní signál £, když na svém vstupu napočítal počet impulsů rovnající se 2m, například na obr. 7 m= 2.The control circuit 32 of the weft feeder 2 is formed by pulses whose frequency is proportional to the speed of rotation of the weft feeder motor χ. The frequency range of the MC signal could be varied, for example, at a 70 Hz pulse from 5 Hz4 ~, or equal to the frequency needed to drive a motor with frequency change control in the speed range of 300 to 4200 rpm. Furthermore, as is known, the signal MP also transmitted by the weft feeder control circuit 32 is active when the weft feeder engine 2 is running, while the TP signal transmitted by the electronic circuit 22 of the sensor 21 is active when the weft X is this sensor. 21 found. This TP signal is inverted in the inverter 50 and, since it is introduced with the MP signal into the product circuit 51, then keeps the divider 22 having the module " m " set to zero j " pulses equal to 2 m , for example in Fig. 7 m = 2.

Diagram na obr. 5 ukazuje poměr mezi dobou T zpoždění a rychlostí podavače 3 útku Poměr mezi těmito dvěma veličí námi nemusí být jednoduše nepřímo úměrný a muže být korigován přidáním impulsů k signálu MC pomocí slučovacího obvodu 53, a oscilátoru 55 (obr. 6)j který vytváří signál FC s pevným krai točtem, V tom případě je doba T zpo-ždění značně zkrácena, zej měna při provozu nízkou rychlostí.The diagram in Fig. 5 shows the ratio between the delay time T and the speed of the weft feeder 3 The ratio between the two variables does not have to be inversely proportional and can be corrected by adding pulses to the MC signal via the merge circuit 53 and oscillator 55 (fig. 6). In this case, the delay time T is considerably shortened, in particular the currency at low speed operation.

V případě, že signál TP chybí-za přítomnosti signálu MR, který je aktivní, stane se signál E, vytvářený součinovým obvo dem 51 (obr. 6), pasivním a dělič 52 může začít počítat impulsy ,B, vysílané ze slučovacího obvodu 53,. Za předpokladu, že signál FC je nulový, vyšle dělič 52 signál C po době nepřímo úměrné kmitočtu signálu MC a tudíž rychlosti motoru podavače 3 útku f,. Proto signál C zase pomocí monostábilního klopného obvodu 54 vytvoří impuls SP k zastavení tkacího stroje 3Doposud popsané a vyobrazené provedení vynálezu je přiro* jzen'ě‘ j‘en—j e'dn-rm-z—mnOha-TnO-žných— proved-ení^k-t-er-á·—l-ae—ír-ea-l-i-zOvat za použití rozdílných technik soustav obvodů. Proto je pochopitelné, že vynález zahrnuje jakákoliv jiná provedení a varianty, lišící se od popsaného, které umožňují automaticky nastavovat dobu T zpoždění podle potřeb tkaní vzhledem k rychlosti motoru podavače 3 útku £ pomocí algoritmu, který mů že být jednoduše nepřímo úměrný nebo podobně, s korekcí, zejmé na při nízkých pracovních rychlostech. » m >>In the absence of a TP signal in the presence of an MR signal that is active, the signal E generated by the product circuit 51 (FIG. 6) becomes passive and the divider 52 can begin counting pulses B transmitted from the merge circuit 53, . Assuming that the FC signal is zero, the divider 52 sends a signal C after a time inversely proportional to the frequency of the signal MC and hence the speed of the weft feeder motor 3, f. Therefore, signal C again via the monostable multivibrator 54 creates pulse SP for stopping the loom 3Doposud described and shown embodiment the j * vs. wildtype zen'ě 'J'en e'dn-j-rm-of-many-TNO žných- Execute It is not 1-ae-1-a-1-a-1-a-1-a-1-a-1-a-1-a-1-a-1-a-1-a-1-a-1-a-1-a-1-a-1-a. Therefore, it is to be understood that the invention includes any other embodiments and variations other than those described which allow to automatically adjust the delay time T according to the weaving needs relative to the speed of the weft feeder motor 3 using an algorithm which may simply be inversely proportional or the like. correction, especially at low working speeds. »M >>

< r~<r ~

-c m-c m

N <N <

- ní- her

r C j r C j r. r. ·- · - - c C OC  OC Š WITH *- * * - * ΟΓ ΟΓ } } - <O - <O PO AFTER 1 1 v in R R 0 K 0 K Y Y

» of»Of

Claims (1)

PATENTOVÉPATENTOVÉ 1. Útková zarážka pro kontrolování a zjištování přetrhu útku, která je uspořádána v přívodu útku bezlunkového tkacího stroje před podavačem útku mezi předlohovou cívkou a podavačem útku a určená k zastavení tkacího stroje v případě přetrhu útku, kdy zastavovací signál je vyslán útkovou zarážkou po uplynutí určité doby zpoždění od okamžiku přetrhu útku, zatímco podavač útku je y činnosti, vyznačující se tím, že obsahuje prostředky pro automatické nastavení doby (T) zpoždění podle rychlosti podávání útku (£).1. A weft stop for checking and detecting a weft break which is arranged in the weft lead of a weaving loom in front of the weft feeder between the master spool and the weft feeder and intended to stop the weaving machine in the weft break where the stop signal is sent by the weft stop a delay time from the moment of weft breakage, while the weft feeder is an operation characterized in that it comprises means for automatically adjusting the delay time (T) according to the weft feed rate ((). 2. Útk ová zarážka podle nároku 1, vyznačující se t i i, že prostředky pro automatické nastavení doby (T) zpož dění obsahují kontrolní obvod (32) podavače (3) útku (f), který je spojen prostřednictvím slučovače (53) s děličem (52), přičemž k slučovači (53) je dále připojen oscilátor (55) a dělič (52) je spojen s integrátorem (51), na jehož vstup je připojeno přes invertor (50) čidlo (21) přítomnosti útku (f) a kontrolní obvod (32) podavače (3) útku (f), přičemž dělič (52) je spojen prostřednictvím klopného obvodu (54) s hnacím motorem tkacího stroje.Weft stop according to claim 1, characterized in that the means for automatically adjusting the delay time (T) comprise a control circuit (32) of the weft feeder (3), which is connected via a combiner (53) to the divider (53). 52), wherein the oscillator (55) is connected to the combiner (53) and the divider (52) is connected to the integrator (51) to which the weft presence sensor (21) and the control weft (f) and the circuit (32) of the weft feeder (3), wherein the divider (52) is connected via a flip-flop (54) to the drive motor of the weaving machine. 3. Útková zarážka podle nároku 2, vyznačující se t í m, že hnací motor tkacího stroje je střídavý motor s pev ným kmitočtem.3. The weft stop according to claim 2, wherein the drive motor of the weaving machine is a fixed frequency AC motor. 4. Útková zarážka podle nároku 2, vyznačuj ící se t í tn , že hnací motor tkacího stroje je stejnosměrný motor.4. The weft stop according to claim 2, wherein the drive motor of the weaving machine is a DC motor. 2. 4. 1992April 2, 1992 C 95 iC 95 i fig.2fig.2 v.in. iand 15001500 LO cnLO cn 100 200100 200 AAND SP SP J J
ϊϊ CJCJ P'k \i ··* í; i „ ‘j - ~ Jj Ρ Ρ Λ :-1 A prcr námcíti . 6 ř! :P'k \ i ·· *;; i '' j - ~ Jj Ρ Ρ Λ: - 1 And prcr will. 6 ř! : Λ ,2 i2, 2 i
CS888920A 1987-12-31 1988-12-28 Weft stop motion for checking and detecting weft break CZ278076B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT23296/87A IT1224443B (en) 1987-12-31 1987-12-31 AUTOMATIC ADJUSTMENT OF DELAY TIME PROBE FOR FRAME HOLDER OF FRAMES WITHOUT SHUTTLE

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ892088A3 true CZ892088A3 (en) 1993-04-14
CZ278076B6 CZ278076B6 (en) 1993-08-11

Family

ID=11205794

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS888920A CZ278076B6 (en) 1987-12-31 1988-12-28 Weft stop motion for checking and detecting weft break

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4942909A (en)
EP (1) EP0325793B1 (en)
JP (1) JPH01250443A (en)
KR (1) KR920009215B1 (en)
AT (1) ATE77421T1 (en)
CZ (1) CZ278076B6 (en)
DE (1) DE3872210T2 (en)
IT (1) IT1224443B (en)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1992009731A1 (en) * 1990-12-03 1992-06-11 Mezhotraslevoi Nauchno-Tekhnichesky Komplex 'textil' Method for control of weft thread breakage elimination in shuttle-free loom
JP3195822B2 (en) * 1992-05-18 2001-08-06 津田駒工業株式会社 Warping machine mileage measuring device and warping machine stop control device
IT1308812B1 (en) * 1999-03-16 2002-01-11 Lgl Electronics Spa PERFECTED METHOD AND MONITORING DEVICE OF THE YARN OF WOVEN WEAVING PROCESSES AND SIMILAR.
JP3630368B2 (en) * 2000-11-15 2005-03-16 津田駒工業株式会社 Yarn breakage detection device
EP2058423A1 (en) * 2007-10-10 2009-05-13 Iro Ab Weaving machine, yarn feeder and method for inserting a weft yarn
US8220500B2 (en) * 2010-08-19 2012-07-17 Shun-Hsing Wang Power loom that can adjust the speed of the wefts automatically
CN103115715B (en) * 2013-01-23 2014-11-05 杭州电子科技大学 Yarn tension sensor system and realization method

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1010273B (en) * 1974-04-30 1977-01-10 Roy E Vella Spa ELECTRONIC DEVICE TO CONTROL THE INSERTION OF WEFT WIRES IN WEAVING LOOMS WITH CONTINUOUS WEFT FEED
US4041985A (en) * 1975-05-07 1977-08-16 Nissan Motor Company, Limited Weft sensor system of sensing malfunction of a weaving loom
JPS5266767A (en) * 1975-11-25 1977-06-02 Nissan Motor Woof detecting device
JPS5299367A (en) * 1976-02-17 1977-08-20 Kasuga Electric Co System for detecting cutting of woof
CH630126A5 (en) * 1978-03-09 1982-05-28 Loepfe Ag Geb ELECTRONIC THREAD GUARD FOR A WEAVING MACHINE WITH FIXED SPOOL YARN SPOOL.
US4326564A (en) * 1980-01-31 1982-04-27 Lessona Corporation Loom stop motion system and method
DE3365595D1 (en) * 1982-05-12 1986-10-02 Iro Ab Loom control system
JPS59125944A (en) * 1982-12-27 1984-07-20 日産自動車株式会社 Weft yarn feeder of segment loom

Also Published As

Publication number Publication date
JPH0423019B2 (en) 1992-04-21
IT1224443B (en) 1990-10-04
CZ278076B6 (en) 1993-08-11
EP0325793A1 (en) 1989-08-02
EP0325793B1 (en) 1992-06-17
ATE77421T1 (en) 1992-07-15
DE3872210D1 (en) 1992-07-23
KR890010320A (en) 1989-08-08
JPH01250443A (en) 1989-10-05
DE3872210T2 (en) 1992-12-10
US4942909A (en) 1990-07-24
KR920009215B1 (en) 1992-10-15
IT8723296A0 (en) 1987-12-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS277589B6 (en) Thread feeding device for textile machines, particularly for weaving machines
US4617971A (en) Loom control system
US4226379A (en) Loom storage feeder improvement
CZ892088A3 (en) Weft stop motion for checking and detecting weft break
JPS61231241A (en) Wefting control method and apparatus
US4832091A (en) Method and mechanism for repairing the weft supply on weaving machines in case of an interruption between the supply package and the weft accumulator
US3734422A (en) Apparatus for monitoring yarn at winders
CN101676459A (en) Method and apparatus for operating a loom
EP1891257B1 (en) Method for introducing weft threads and weaving machine for applying this method
US4616681A (en) Arrangement for the supervision of weft threads on a circular loom
US5590692A (en) Method for avoiding fabric faults during transitional loom operating conditions
US20040221912A1 (en) Method for weaving low flaw cloths by means of the elimination of weft thread sections which have irregularities
US5699837A (en) Combined pile feeder control system and pile warp let-off motion for pile weaving machine
KR20010024019A (en) Method for Intermediate Storage of Threads and Delivery Devices
EP0580267A1 (en) A device for feeding a periodically operating yarn-consuming device
JPH0431275Y2 (en)
JPH0978407A (en) Device for detecting abnormality of yarn feeding of loom
JPH0332542Y2 (en)
JPS63235546A (en) Method for controlling driving of loom weaving plural cloths
JPH0253936A (en) Weft inserting device of fluid jet type loom
JPH027892Y2 (en)
JPH0315579Y2 (en)
JPS60181347A (en) Measurement of weft yarn length in fluid jet type loom
JPS63227839A (en) Method for judging replacement of bobbin
JPS6257968A (en) Method and apparatus for automatically correcting weft yarn

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20021228