CZ6126U1 - Zapojení televizního opakovače pro lokální vysílání, zejména pro stavbu synchronizovaných sítí - Google Patents

Zapojení televizního opakovače pro lokální vysílání, zejména pro stavbu synchronizovaných sítí Download PDF

Info

Publication number
CZ6126U1
CZ6126U1 CZ19976354U CZ635497U CZ6126U1 CZ 6126 U1 CZ6126 U1 CZ 6126U1 CZ 19976354 U CZ19976354 U CZ 19976354U CZ 635497 U CZ635497 U CZ 635497U CZ 6126 U1 CZ6126 U1 CZ 6126U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
input
television
repeater
channel filter
output
Prior art date
Application number
CZ19976354U
Other languages
English (en)
Inventor
Zdeněk Tichý
Josef Ing. Csc. Smítka
Original Assignee
Zdeněk Tichý
Josef Ing. Csc. Smítka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zdeněk Tichý, Josef Ing. Csc. Smítka filed Critical Zdeněk Tichý
Priority to CZ19976354U priority Critical patent/CZ6126U1/cs
Publication of CZ6126U1 publication Critical patent/CZ6126U1/cs

Links

Landscapes

  • Radio Relay Systems (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká zapojení televizního opakovače malého výkonu, vhodného pro dokrytí území terestriálním televizním vysíláním celoplošného programu.
Dosavadní stav techniky
V současné době se k dokrytí území terestriálním televizním vysíláním používá televizních převaděčů. Tyto převaděče jsou obvykle stavěny na dominantních místech terénu, kde bývá dostatečně kvalitní primární televizní signál z vysílače základní sítě. Přijatý televizní signál je převaděčem přeložen na jiný vhodný televizní kanál a vysílán do vykrývané lokality.
Právě proto, že převaděče jsou stavěny na dominantních místech terénu, je signál vysílán nejen do vykrývané lokality, ale zbytečně i do řady dalších oblastí, viditelných z místa převaděče. Proto použitý vysílací kanál nelze znovu použít pro jiné účely v řadě dalších oblastí a dochází tedy k nedostatku volných nezarušených kanálů.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky dosavadního řešení odstraňuje zapojení televizního opakovače malého výkonu pro lokální vysílání, zejména pro stavbu synchronizovaných sítí, sestávajícího z přijímací antény, přijímací části, vysílací části s výkonovým zesilovačem a z vysílací antény podle předkládaného řešení. Jeho podstatou je, že mezi výstup přijímací antény a vstup vstupního zesilovače přijímací části je zapojen kanálový filtr.
V mnoha praktických aplikacích je výhodné, když je mezi výstup kanálového filtru a vstup vstupního zesilovače přijímací části zapojen jedním vstupem součtový člen, k němuž je připojen minimálně jeden řetězec, tvořený další přijímací anténou, která je přes další kanálový filtr spojena se vstupem útlumového a fázovacího článku. Výstup tohoto útlumového a fázovacího článku je připojen k dalšímu vstupu součtového členu. Počet dalších vstupů součtového členu je dán počtem zařazených řetězců.
Televizní opakovač podle tohoto technického řešení je schopen fázově přesně přenést nosný kmitočet, který přijímá a vysílá tedy na shodném vysokofrekvenčním kanálu. Takový opakovač bývá umístěn na vhodném místě terénu, co nejblíže k vykrývané lokalitě kde primární signál zaniká. Pak jeho výkon může být mnohem nižší než výkon použitý u klasického převáděče.
Signál takového opakovače je naprosto shodný ve všech parametrech s primárním signálem a proto se na styku primárního a opakovaného signálu nemůže projevit žádné zkreslení.
Hlavní výhodou takového řešení je hospodárné využívání kmitočtového spektra.
-1CZ 6126 Ul
Přehled obrázků na výkrese
Blokové schéma příkladu zapojení televizního opakovače pro lokální vysílání podle předkládaného technického řešení je uvedeno na přiloženém výkrese.
Příklady provedení
Zapojení televizního opakovače podle uvedeného příkladu se skládá ze základního řetězce, tvořeného přijímací anténou 1, spojenou přes kanálový filtr 2 s jedním vstupem součtového členu 7, jehož výstup je přes přijímací část 3 obsahující vstupní zesilovač spojen s výkonovým zesilovačem vysílací části 4, ke které je připojena vysílací anténa 5. Přijímací část 3 může obsahovat několik antén, které jsou k ní připojeny přes další řetězce, jak bude dále blíže popsáno, které slouží k tomu, aby byla dokonale odstraněna možná vazba mezi vysílací a přijímací anténou. Dokonalé odstranění této vazby je nezbytné, protože vlivem vazby mezi anténami mohou být podstatně deformovány parametry přenášeného signálu, případně se může celá soustava rozkmitat.
V uváděném příkladě jsou zařazeny dva řetězce, sestávající z další přijímací antény la respektive lb, která je přes další kanálový filtr 2a respektive 2b spojena se vstupem útlumového a fázovacího článku 6a respektive 6b. Výstup každého útlumového a fázovacího článku 6a respektive 6b je připojen k odpovídajícímu dalšímu vstupu součtového členu 7.
Zapojení televizního opakovače pracuje tak, že je signál přiveden na přijímací anténu 1, odkud je veden na kanálový filtr 2, kde se provádí výběr pouze daného televizního kanálu o šířce 8 MHz a odtud je signál veden známým způsobem přes přijímací část 3 a vysílací část 4 na vysílací anténu 5, napájenou z výkonového zesilovače vysílací části 4. Kromě toho je zde z dalších přijímacích antén la, lb přiveden přes další kanálový filtr 2a, 2b na vstup přijímací části 3 další signál přes útlumový a fázovací článek 6a, 6b. V tomto útlumovém a fázovacím článku 6a, 6b se případný rušící signál zesílí na požadovanou úroveň a jeho fáze se otočí o 180°. Takto upravený signál se vede na součtový člen 7, kde se vlastně takto upravený rušící signál odečte od užitečného televizního signálu, přicházejícího z výstupu kanálového filtru 2.
Vstupních kompenzačních okruhů, tvořených řetězcem další anténa la, lb - další kanálový filtr 2a, 2b - útlumový a fázovací článek 6a, 6b, může být více, pokud je v daném místě třeba vyloučit další rušící signály.
Průmyslová využitelnost
Zapojení televizního opakovače podle uvedeného technického řešení lze využít při dokrývání území celoplošným televizním programem bez nároků na příděl dalších televizních kanálů, což umožňuje lepší hospodaření s kmitočtovým spektrem, určeným pro provoz televize.

Claims (2)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Zapojení televizního opakovače pro lokální vysílání, zejména pro stavbu synchronizovaných sítí, sestávajícího z přijímací antény, přijímací části, vysílací části s výkonovým zesilovačem a z vysílací antény, vyznačující se tím, že mezi výstup přijímací antény (1) a vstup vstupního zesilovače přijímací části (3) je zapojen kanálový filtr (2).
  2. 2. Zapojení podle nároku 1 vyznačující se tím, že mezi výstup kanálového filtru (2) a vstup vstupního zesilovače přijímací části (3) je zapojen jedním vstupem součtový člen (7), k němuž je připojen minimálně jeden řetězec, tvořený další přijímací anténou (la, lb), která je přes další kanálový filtr (2a, 2b) spojena se vstupem útlumového a fázovacího článku (6a, 6b), kde výstup tohoto útlumového a fázovacího článku (6a, 6b) je připojen k dalšímu vstupu součtového členu (7), přičemž počet dalších vstupů součtového členu (7) je dán počtem zařazených řetězců.
    1 výkres
CZ19976354U 1997-02-28 1997-02-28 Zapojení televizního opakovače pro lokální vysílání, zejména pro stavbu synchronizovaných sítí CZ6126U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19976354U CZ6126U1 (cs) 1997-02-28 1997-02-28 Zapojení televizního opakovače pro lokální vysílání, zejména pro stavbu synchronizovaných sítí

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19976354U CZ6126U1 (cs) 1997-02-28 1997-02-28 Zapojení televizního opakovače pro lokální vysílání, zejména pro stavbu synchronizovaných sítí

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ6126U1 true CZ6126U1 (cs) 1997-06-04

Family

ID=38827452

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19976354U CZ6126U1 (cs) 1997-02-28 1997-02-28 Zapojení televizního opakovače pro lokální vysílání, zejména pro stavbu synchronizovaných sítí

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ6126U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6801767B1 (en) Method and system for distributing multiband wireless communications signals
US6745003B1 (en) Adaptive cancellation for wireless repeaters
US6032057A (en) Cellular radio system repeater and base station
US20030143947A1 (en) System and method for daisy-chained optical repeaters
EP0468688B1 (en) Method and apparatus for providing wireless communications between remote locations
JPH04189036A (ja) 衛星放送受信方式
JP2003249884A (ja) 柔軟性ハブ−スポーク衛星通信ネットワークを実装するための装置および方法
US6009306A (en) Hub communications satellite and system
KR20040102947A (ko) 분리형 기지국에서 에프에이 증설이 가능한 원격 유니트
RU2201023C2 (ru) Способ и устройство для объединения множества антенн в системе связи с распределенной антенной
EP0894372B1 (en) Channel-selective repeater for mobile telephony
CZ6126U1 (cs) Zapojení televizního opakovače pro lokální vysílání, zejména pro stavbu synchronizovaných sítí
US20030134594A1 (en) Downlink switching mechanism for a satellite
KR100302180B1 (ko) 기지국내주파수변환중계장치
RU2013869C1 (ru) Бортовой ретранслятор
KR100268601B1 (ko) 기지국의 음영지역을 효과적으로 커버하고 그 서어비스 지역의확장이 용이한 이동통신시스템
KR100350913B1 (ko) 다중분기형 광 중계장치
US6745005B1 (en) Method and apparatus for reducing signal interference in satellite broadcast systems employing terrestrial repeater stations
EP0692163B1 (en) Radio repeater
WO1998044750A3 (de) Verfahren und anordnung zur übertragung von daten
KR100322382B1 (ko) 동일 fa를 이용한 cdma용 광대역 중계 장치 및 방법
JP3194296B2 (ja) 衛星搭載中継器
AU661381B2 (en) A packet data processor
KR100285963B1 (ko) 음영지역용기지국
KR20010097108A (ko) 이동통신 시스템의 중계기