CZ5413U1 - Židle přestavitelná na klekačku a zpět - Google Patents

Židle přestavitelná na klekačku a zpět Download PDF

Info

Publication number
CZ5413U1
CZ5413U1 CZ19965482U CZ548296U CZ5413U1 CZ 5413 U1 CZ5413 U1 CZ 5413U1 CZ 19965482 U CZ19965482 U CZ 19965482U CZ 548296 U CZ548296 U CZ 548296U CZ 5413 U1 CZ5413 U1 CZ 5413U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
arm
seat
chair
backrest
guide
Prior art date
Application number
CZ19965482U
Other languages
English (en)
Inventor
Richard Ing. Jäger
Original Assignee
Richard Ing. Jäger
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Richard Ing. Jäger filed Critical Richard Ing. Jäger
Publication of CZ5413U1 publication Critical patent/CZ5413U1/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47CCHAIRS; SOFAS; BEDS
    • A47C9/00Stools for specified purposes
    • A47C9/002Stools for specified purposes with exercising means or having special therapeutic or ergonomic effects
    • A47C9/005Stools for specified purposes with exercising means or having special therapeutic or ergonomic effects with forwardly inclined seat, e.g. with a knee-support

Landscapes

  • Chairs For Special Purposes, Such As Reclining Chairs (AREA)

Description

Židle přestavitelné na klekačku a zpět
Oblast techniky
Technické řešení se týká židle přestavitelné na klekačku a zpět, obsahující sedák, opěradlo a podstavný rám.
Dosavadní stav techniky
Již dlouhou dobu jsou známy škodlivé účinky monotónního sezení na lidský organismus. Pro účel odstranění těchto škodlivých účinků byly sestrojeny speciální druhy sedacího nábytku, tzv. klekačky, které umožnily změnu polohy spodní části těla s následnými příznivými účinky na sedící osobu. Jako zvlášt výhodné se ukázalo pravidelné střídání klasického sezení na židli s klečením na klekačce.
Potřebné dva druhy sedacího nábytku, tj. židle a klekačka, však mají vyšší prostorové nároky než jediný druh tohoto nábytku a také náklady na pořízení obou jsou vyšší než v případě druhu jednoho. Pro odstranění těchto nevýhod byly sestrojeny židle přestavitelné na klekačku a naopak. Jsou známy různé konstrukce, avšak žádná z nich v sobě neslučuje splnění požadavků ergonomických s požadavky na snadnost obsluhy při změně z nastavení židle pro sezení do nastavení pro klečení, resp. zpět. K těmto požadavkům se přidružují navíc požadavky na neměnnost nastavené polohy.
Z hlediska obsluhy je nejvýhodnější takové provedení, kdy ke změně nastavení židle je po odaretování potřeba pouhého překlopení ramena, otočně uloženého na podstavném rámu a nesoucího opěradlo. Toto opěradlo při nastavení židle pro klečení převezme funkci opěry pro kolena, resp. holenní kosti. Přestavení sedáku, rovněž otočně uloženého na podstavném rámu, probíhá v důsledku kinematické vazby současně s přestavováním opěradla. Tato kinematická vazba je tvořena např. podpěrnou částí ramena, zasahujícího pod přední část sedáku a kluzně opřenou o sedák zespodu. Při překlápění ramena do polohy pro klečení je podpěrnou částí ramena sedák nadzvedáván tak, že ve výsledném nastavení pro klečení je skloněn šikmo dolů směrem k opěradlu, čímž je polohově uzpůsoben pro opření stehenní kosti a kyčelního kloubu. Popsaná konstrukce je jednoduchá a spolehlivá. Její nevýhodou však je, že není možno současně splnit dva důležité ergonomické požadavky, z nichž jedním je zachování stejné výšky kyčelního kloubu jak při nastavení židle pro sezení tak pro klečení. Výška kyčelního kloubu je vázána na výšku desky stolu, přičemž při její nevhodné velikosti dochází k nepříznivému ohýbání páteře s následnými bolestmi a dalšími škodlivými účinky. Druhým ergonomickým požadavkem je podepření stehenní kosti v co největším rozsahu od kyčle ke kolenu. Výše popsaná konstrukce však při ergonomicky správné výšce kyčelního kloubu umožňuje podepřít stehenní kost při klečení pouze v těsné blízkosti kyčelního kloubu anebo naopak, byl—li by respektován požadavek na co nejdelší podepření stehenní kosti, vzroste výška polohy kyčelního kloubu při klečení oproti výšce při sezení o takovou míru, že dochází k ohýbání trupu dopředu. Důvodem těchto nevýhod je, že první čep, jehož prostřednictvím je sedák uložen na podstavném rámu, musí být umístěn u zadního konce sedáku. Kdyby mohl být první čep umístěn v rozsahu střední části
-1CZ 5413 Ul sedáku, nevýhody by byly odstraněny. Toto příznivé umístění poblíž střední části sedáku však není možné, protože by mohlo nastávat nechtěné překlápění sedáku z nastavení pro sezení do nastavení pro klečení.
Podstata technického řešení středu sedáku, podmínky. První
Uvedené nevýhody odstraňuje židle přestavítelná na klekačku a zpět podle technického řešení, která obsahuje sedák, opěradlo a podstavný rám. Sedák je v rozmezí své zadní, tj. k opěradlu přivrácené části, otočně spojen s podstavným rámem pomocí prvního čepu, jehož osa je rovnoběžná jak s opěradlem, tak se sedákem. Opěradlo je uloženo na ramenu, které je v rozmezí přední, tj. od opěradla odvrácené, části sedáku otočně spojeno s podstavným rámem pomocí druhého čepu, který je rovnoběžný s prvním čepem. Podstata technického řešení spočívá v tom, že k sedáku je připevněno vedení ve směru od sedáku k podlaze, přičemž toto vedení je spřaženo s ramenem pomocí jezdce suvně opřeného o vedení, zakotveného do ramena a uzpůsobeného pro natáčivý pohyb ramena vůči vedení okolo osy, jejíž směr je totožný se směrem osy prvního a druhého čepu. Při tomto základním uspořádání je možno první čep umístit sice v rozsahu zadní části sedáku, avšak do blízkosti čímž lze splnit obě výše uvedené ergonomické čep lze takto výhodně umístit proto, že kinematická vazba, jejímiž základními prvky jsou vedení pod sedákem a jezdec, zamezí jakémukoliv nechtěnému překlopení sedáku.
Všechny pohyblivé prvky židle, tj. sedák s vedením a rameno s opěradlem, je nutno zafixovat do nehybného stavu jak v nastavení pro sezení, tak v nastavení pro klečení. Protože vedení je s ramenem svázáno pomocí jezdce, stačí vzájemně znehybnit jen jednu z dále uvedených dvojic, a to rameno vzhledem k podstavnému rámu nebo vedení vzhledem k podstatnému rámu nebo konečně rameno vzhledem k vedení. Za tím účelem je alespoň mezi jednou dvojicí vybranou ze skupiny obsahující podstavný rám, rameno a vedení, uspořádán aretační mechanismus uzpůsobený pro a opěradla vůči podstavnému rámu alespoň v nastavení pro sezení a alespoň v jedné poloze klečení.
znehybnění sedáku jedné poloze při při nastavení pro
Vedení a jezdec mohou být s výhodou vytvořeny ve dvou odlišných alternativách. V jedné z nich je jezdec tvořen trnem, vetknutým do ramena, přičemž směr osy trnu je totožný se směrem prvního i druhého čepu. Vedení je tvořeno kulisou, obsahující vodicí výřez, v němž je trn kluzně uložen. Trn je též uzpůsoben pro natáčivý pohyb okolo své osy vůči alespoň jednomu prvku ze skupiny, tvořené vodicím výřezem a ramenem.
V druhé alternativě je jezdec tvořen objímkou, která je kluzně uložena na vedení tvořeném tyčí. Objímka je spojena s ramenem otočně okolo osy, kterážto osa má směr totožný se směrem osy prvního i druhého čepu.
Tato základní provedení umožňují, aby funkční části židle, tj. sedák a opěradlo, zaujaly alespoň jednu konstantní polohu jak v nastavení pro sezení, tak pro klečení. Počet poloh sedáku a opěradla v nastaveních pro sezení či klečení závisí na konstrukci aretačního mechanismu. Protože pohyb ramena s opěradlem je kinematicky jednoznačně svázán s pohybem vedení a tím se sedákem,
-2CZ 5413 Ul má každý pohyb ramena, např. při jeho sklopení nazad o např. 5 až 10° za účelem pohodlnějšího sezení, za následek i pohyb sedáku. Pro zvýšení uživatelského komfortu je ale žádoucí, aby se právě popsaný pohyb ramena s opěradlem nepřenášel na sedák, nebo-li aby sedák zůstal vpodstatě ve vodorovné poloze při nastavení židle pro sezení, i když se opěradlo sklopí poněkud nazad. Za tím účelem při nastavení židle do polohy pro sezení má vedení ve své horní části vpodstatě směr tečny ke kružnici, jejíž střed je v druhém čepu a jejíž poloměr je roven vzdálenosti druhého čepu od jezdce. Ve své spodní části je vedení odkloněno od tečny směrem k zadní části židle.
Stejného cíle, tj. možnost nastavit opěradlo do několika poloh při sezení, a to při neměnné poloze sedáku, a dále možnost přestavit opěradlo i sedák do jednoznačné polohy při klečení, lze dosáhnout úpravou spočívající v tom, že rameno sestává ze dvou navzájem otočně spojených segmentů. První segment ramena je jednak otočně spojen s podstavným rámem v rozmezí přední části sedáku pomocí druhého čepu a jednak spřažen s vedením pomocí jezdce. Druhý segment ramena je vytvořen jako tuhý zalomený celek, který obsahuje první a druhou část. Volný konec první části je uzpůsoben pro upevnění k podstavnému rámu v pozicích ležících na přímce, která protíná třetí čep při překlopení přestavitelné židle pro účel klečení. Druhá část druhého segmentu vyčnívá nad sedák a nese opěradlo. Druhý segment je otočně spojen s prvním segmentem pomocí třetího čepu o ose rovnoběžné s osou prvního i druhého čepu, přičemž třetí čep je uložen vpodstatě v místě tuhého spojení první části druhého segmentu s jeho druhou částí.
Při právě popsané konstrukci s dvojsegmentovým ramenem má vedení s výhodou tvar přímky, jejíž směr je při nastavení židle pro sezení vpodstatě totožný se směrem tečny ke kružnici, jejíž střed je v druhém čepu a jejíž poloměr je roven vzdálenosti druhého čepu od jezdce.
Je žádoucí, aby lidé různých postav si mohli židli přizpůsobit svým tělesným proporcím. Jestliže sedák lze výškově přestavit pro účel sezení pomocí prostředků běžně známých zejména z kancelářských židlí, pak opěradlo by mělo být opatřeno takovými prostředky, které umožní jeho libovolné výškové přesunutí v nastavení pro sezení, avšak které automaticky přestaví opěradlo do jediné ergonomicky vhodné polohy při nastavení židle pro klečení. Tyto prostředky spočívají v tom, že opěradlo je uloženo na ramenu suvně a je spřaženo se zdrojem síly působící směrem k sedáku. K opěradlu je připevněn jeden konec přesouvacího lanka se silovým působením proti zdroji síly, kteréžto přesouvací lanko je vyvedeno k hornímu konci ramena, odkud je svodidlem vedeno vpodstatě v trajektorii shodné s tvarem ramena do prostoru pod sedák, kde je vedeno přes výstupní člen napínacího ústrojí ke stacionární části židle, do kteréžto stacionární části je ukotveno. Stacionární částí židle může být buď některá část podstavného rámu nebo např. druhý čep, v němž je k podstavnému rámu otočně připojeno rameno. Účinkem napínacího ústrojí lze opěradlo přemísťovat po ramenu při nastavení pro sezení, avšak tento účinek se zruší při nastavení židle pro klečení, kdy se opěradlo působením zdroje síly přestaví do jediné polohy, nezávislé na své poloze při sezení.
-3CZ 5413 Ul
Napínací ústrojí může být tvořeno např. rohatkou a západkou, kde přesouvací lanko je svým druhým koncem ukotveno do rohatky, jejíž osa představuje stacionární část židle. Zvlášť výhodně je však napínací ústrojí tvořeno první maticí, která je nasazena na prvním šroubu. První šroub je otočně uchycen na podstavném rámu pod přední částí sedáku tak, že osa tohoto prvního šroubu je vpodstatě totožná při nastavení pro klečení se směrem přední části jednoho prvku ze skupiny, obsahující rameno v případě celistvého ramena a první segment v případě ramena, složeného ze dvou segmentů. Přední část příslušného prvku je vymezena úsekem mezi druhým čepem a spodním koncem svodidla. První matice je uzpůsobena pro posuvný pohyb a je opatřena prvním napínacím kamenem, o nějž je opřeno přesouvací lanko. Přesouvací lanko je ukotveno k podstavnému rámu nad prvním napínacím kamenem.
Ještě výhodněji je napínací ústrojí tvořeno tak, že místo první matice a prvního šroubu obsahuje suvně pouzdro, kluzně uložené na vodicí dráze. Vodicí dráha má směr shodný se směrem prvního šroubu z předchozí alternativy, což znamená, že směr vodicí dráhy je při nastavení pro klečení totožný se směrem přední části jednoho prvku ze skupiny, obsahující rameno v případě celistvého ramena a první segment v případě ramena, složeného ze dvou segmentů, kterážto přední část prvku je vymezena úsekem mezi druhým čepem a spodním koncem svodidla. Suvně pouzdro je opatřeno prvním napínacím kamenem, o nějž je opřeno přesouvací lanko, ukotvené k podstavnému rámu nad prvním napínacím kamenem. Pro účel znehybnění suvného pouzdra na vodicí dráze je suvně pouzdro opatřeno aretačním šroubem.
Jestliže z ergonomického hlediska je žádoucí, aby při nastavení pro sezení bylo možno přizpůsobit sklon opěradla, přičemž ale sedák zůstává v neměnné poloze, tak při nastavení židle pro klečení je nutno ponechat opěradlo v jediné poloze, ale je žádoucí přizpůsobit sklon sedáku klečící postavě. Pro účel změny sklonu sedáku při nastavení pro klečení je kulisa tvořena jednak horním dílem, pevně spojeným se spodkem sedáku a jednak spodním dílem, který je s horním dílem otočně spojen pomocí spojovacího čepu o ose rovnoběžné s osou trnu. Mezi spodním dílem kulisy a jejím horním dílem nebo sedákem, tj. mezi spodním dílem kulisy a jedním prvkem ze skupiny, obsahující horní díl kulisy a sedák, je upraveno aretační ústrojí, jímž lze sedák zafixovat v různých polohách při nastavení židle pro klečení. Tato úprava ale současně způsobí, že při přestavení židle pro sezení se její účinek neprojeví, takže při nastavení židle pro sezení sedák zaujme jedinou polohu.
Zvlášť výhodná úprava, sledující právě popsaný cíl změny sklonu sedáku při nastavení pro klečení, spočívá v tom, že aretační ústrojí obsahuje ozubené kuželové kolo s osou, jejíž směr je kolmý k ose prvního i druhého čepu. Ozubené kuželové kolo je v záběru s ozubeným segmentem, upraveným v horní části spodního dílu kulisy.
Je-li potřeba při nastavení židle pro klečení nejen měnit sklon sedáku, ale i přesouvat opěradlo do nejvýhodnější polohy, přičemž při nastavení židle pro sezení lze nastavit sklon a výšku opěradla, je s ozubeným kuželovým kolem spřažen druhý šroub, který je otočně uložen pod sedákem. Na druhém šroubu je nasazena
-4CZ 5413 Ul druhá matice, uzpůsobená pro posuvný pohyb a opatřená druhým napínacím kamenem. Na podstavném rámu pod přední částí sedáku je vpodstatě v ose druhého šroubu upraveno vodítko pro přesouvací lanko. Přesouvací lanko je druhým koncem upevněno k sedáku vpodstatě v prostoru prvního čepu. Přesouvací lanko je dále vedeno přes druhý napínací kámen a vodítko k prvnímu napínacímu kamenu, upravenému na první matici. Od prvního napínacího kamene je přesouvací lanko vedeno ke spodní části svodidla. První matice je uložena na prvním šroubu a je upravena pro posuvný pohyb. První šroub je otočně uložen pod přední částí sedáku na podstavném rámu tak, že osa prvního šroubu je vpodstatě totožná při nastavení pro klečení se směrem přední části ramena v případě celistvého ramena a se směrem prvního segmentu v případě ramena složeného ze dvou segmentů. Přední část ramena, resp. přední část prvního segmentu, je vymezena úsekem mezi druhým čepem a spodním koncem svodidla. Přehled obrázků na výkresech
Na připojených výkresech je schematicky znázorněn příklad provedení židle přestavitelné na klekačku a zpět podle technického řešení, kde znázorňuje obr. 1 axonometrický pohled na základní provedení židle v nastavení pro sezení, obr. 2 totéž jako na obr. 1, ale v nastavení pro klečení, obr. 3 a 4 bokorysný pohled na židli, u níž lze upravit výšku sedáku a nezávisle na něm při nastavení židle pro sezení sklopit a výškově přestavit opěradlo, přičemž představuje obr. 3 židli v nastavení pro sezení a obr. 4 v nastavení pro klečení, obr. 5 axonometrický pohled na ústrojí pro přestavování opěradla, obr. 6 a 7 bokorysný pohled na židli s ústrojím pro přestavování sedáku při nastavení židle pro klečení a s ústrojím pro přestavování opěradla při nastavení na sezení, přičemž představuje obr. 6 nastavení židle pro sezení a obr. 7 nastavení pro klečení, obr. 8 a 9 bokorysný pohled na židli, u níž ústrojí pro sklopení sedáku je kinematicky svázáno s ústrojím pro přestavování opěradla, přičemž analogicky k předcházejícím vyobrazením představuje obr. 8 nastavení židle pro sezení a obr. 9 její nastavení pro klečení, obr. 10 axonometrický pohled na jedno provedení ústrojí pro přestavování sedáku, obr. 11 axonometrický pohled na jiné provedení ústrojí pro přestavování sedáku, obr. 12 bokorysný pohled na část židle v nastavení pro sezení s ramenem sestávajícím ze dvou segmentů, obr. 13 kinematické schéma tohoto dvojsegmentového ramena, obr. 14 totéž jako na obr. 12, ale v nastavení pro klečení, obr. 15 bokorysný pohled na ústrojí pro posuv sedáku, obr. 16 totéž jako obr. 3, ale s jiným provedením napínacího ústrojí.
Příklady provedení
Židle přestavitelné na klekačku je v základním provedení sestavena z podstavného rámu 1, na němž je otočně uchycen sedák 2 a rameno 4 s opěradlem 3 (obr. 1,2). Podstavný rám 1 je s výhodou tvořen trubkovou konstrukcí, která ve spodní části může být opatřena pojezdovými koly 13.. Sedák 2 je otočně spojen s podstavným rámem 1 pomocí prvního čepu 21, který je umístěn ve vývrtu 22 upraveném s výhodou pod sedákem 2, a to v rozmezí zadní poloviny, resp. zadní části, sedáku 2. Zadní částí sedáku 2 se rozumí jeho část, resp. jeho polovina, která je přivrácena k opěradlu X a na níž při nastavení pro sezení vpodstatě spočívá shora kyčelní kloub, resp. hýždě. Naproti tomu přední částí sedáku 2 se
-5CZ 5413 Ul myslí jeho zbývající polovina, která je odvrácena od opěradla 3_, a na níž shora při nastavení pro sezení spočívají stehna sedící osoby. První čep 21 je s výhodou uložen sice v rozmezí zadní poloviny sedáku 2, ale blízko středu sedáku 2, přičemž osa prvního čepu 21 je rovnoběžná jak s opěradlem 3_, tak se sedákem 2. Opěradlo 2 je uloženo na ramenu 4, a to v základním provedení pevně. Rameno 4 je otočně spojeno s podstavným rámem 1 pomocí druhého čepu 21/ který je s výhodou umístěn obdobně jako první čep 21 pod sedákem 2, a to v rozmezí přední části sedáku 2. Druhý čep 31 je rovnoběžný s prvním čepem 21♦
K sedáku 2 je připevněno vedení o směru od sedáku 2 k podlaze. Vedení je spřaženo s ramenem 4 pomocí jezdce, který je zakotven do ramena 4, a který je o vedení suvně opřen. Jezdec je dále uzpůsoben pro natáčivý pohyb ramena 4. a vedení okolo osy, jejíž směr je totožný se směrem osy prvního i druhého čepu 21, 31. Výhodné provedení jezdce a vedení spočívá v tom, že jezdec je tvořen trnem 54 s osou o směru totožném se směrem prvního i druhého čepu 21, 31. Trn 54 je vetknut do ramena 4. Vedení je tvořeno kulisou 5, v jejímž vodicím výřezu 51 je trn 54 kluzně uložen. Trn 54 je současně uzpůsoben pro natáčivý pohyb okolo své osy vůči alespoň jednomu prvku ze skupiny, tvořené vodicím výřezem 51 a ramenem 4. Např. má-li trn 54 kruhový průřez, je pevně vetknut do ramena 4a ve vodicím výřezu 51 je uložen nejen kluzně, ale současně se v něm natáčí. Naproti tomu je-li trn 54 obdélníkového průřezu, je ve vodicím výřezu 51 uložen kluzně a s ramenem 4 je spojen natáčivě, resp. do ramena 4 je natáčivě vetknut. Též může nastat teoretická alternativa, že trn 4. kruhového průřezu je do ramena 4 vetknut otočně. Následkem této posledně uvedené konstrukční úpravy je trn 54 uzpůsoben pro natáčivý pohyb jak vůči vodícímu výřezu 51, tak vůči ramenu 4. Jiné možné provedení vedení a jezdce, na výkrese neznázorněné, spočívá v tom, že jezdec je tvořen objímkou, která je kluzně uložena na vedení tvořeném tyčí. Objímka je spojena s ramenem 4 otočně. Osa otáčení objímky vůči ramenu 4 má směr totožný se směrem osy prvního i druhého čepu 21, 31.
Jak je znázorněno na obr. 1 a 2, jedinou nehybnou částí židle je podstavný rám 1, zatímco sedák 2 a rameno 4 s opěradlem 2 jsou vůči podstavnému rámu 1 natáčivé, přičemž jejich pohyb při přestavování ze sezení na klečení je svázán kinematickou vazbou, realizovanou vedením a jezdcem, tj. např. kulisou 5 a trnem 54. Aby byla zaručena fixní poloha při nastavení židle pro sezení i pro klečení, musí být jednotlivé pohyblivé části židle znehybněny. Protože pohyblivé části židle jsou spojeny jednoznačnou kinematickou vazbou, stačí, aby byly vzájemně znehybněny dva prvky ze skupiny tří prvků, jimiž jsou podstavný rám 1, rameno
4. a vedení, tj . s výhodou kulisa 5. Proto alespoň mezi jednou dvojicí vybranou ze skupiny těchto tří prvků je uspořádán aretační mechanismus, uzpůsobený pro znehybnění sedáku 2 a opěradla 2/ resp. ramena 4 s opěradlem 2 vůči podstavnému rámu 1, a to alespoň v jedné poloze při nastavení pro sezení a alespoň v jedné poloze při nastavení pro klečení. Aretační mechanismus může být v neznázorněné alternativě realizován na třecím principu, což umožní plynulé přestavování. Jeho nejjednodušší provedení, umožňující ale jen po jednom nastavení pro sezení a jednom pro klečení, spočívá v tom, že je tvořen nástrčným kolíkem 34 (obr. 1 a 2), který se provlékne příslušnými otvory např.
-6CZ 5413 Ul v podstavném rámu 1 a v ramenu 4. Tyto otvory jsou zvlášť dobře patrné na obr. 3 a 4, kde na obr. 3 je zřetelně viditelný spodní aretační otvor 36 a na obr. 4 horní aretační otvor .35. Pro snažší manipulaci je nástrčný kolík 34 opatřen madlem.
Manipulace s židlí je patrná z obr. 1 a 2. Na obr. 1 je zobrazena židle v nastavení pro sezení. Rameno 4 s opěradlem 3 je fixováno k podstavnému rámu l horním aretačním mechanismem, tj. nástrčným kolíkem 34 uloženým v horním aretačním otvoru 35. Sedák 2 je znehybněn opřením kulisy 5 o trn 54. Při přeměně židle z nastavení pro sezení do nastavení pro klečení je nutno nejprve uvolnit nástrčný kolík 34 a potom sklopit opěradlo χ ve směru šipky a dolů. Během sklápění opěradla χ se současně překlápí sedák 2 s kulisou 5, která je vedena trnem 54. Uživatel sklopí rameno 4 s opěradlem χ až do nastavení pro klečení, ve kterém se rameno 4 zafixuje k podstavnému rámu 1 dolním aretačním mechanismem, tj. nástrčným kolíkem 34 vsunutým do spodního aretačního otvoru 36 (obr. 2). Židle se otočí ve vodorovné rovině o 180°, čímž je připravena pro klečení ve stejném směru, v jakém byla při nastavení pro sezení. Otočení židle o 180° usnadňují pojezdová kola 13. Opětné nastavení pro sezení se provede po uvolnění nástrčného kolíku 34 ze spodního aretačního otvoru 36 vztyčením ramena 4 s opěradlem χ ve směru šipky d. Polohu ramena 4 při nastavení pro sezení je potřeba opět zafixovat příslušným aretačním mechanismem. Při přestavení ramena 4 se účinkem kulisy 5 a trnu 54 přestaví sedák 2 do vodorovné polohy. Po nastavení pro sezení se židle opět otočí o 180°, čímž je připravena pro sezení ve stejném směru jako původně.
Obr. 3 a 4 ve spojení s obr. 5 znázorňují zdokonalené provedení, v jehož rámci je podstavný rám 1 tvořen nehybnou podnoží
11. na níž je otočně ve směru šipky b uložen horní pohyblivý díl
12. Otočením horního pohyblivého dílu 12 na nehybné podnoži 11 o 180° se upraví směrová orientace, aby klečící osoba zaujímala stejnou průčelnou polohu k pracovní desce jako při sezení. Podnož 11 může být v neznázorněném provedení opatřena pojezdovými koly
13.
druhého čepu 31 od jezdce, je vedení, resp. kulisa 5 směru k zadní části židle, lem χ. Při této úpravě se
Lze-li v nastavení pro sezení sklápět opěradlo χ do několika poloh - podmínkou čehož je jiné provedení aretačního mechanismu, než který je znázorněn na obr. 1 a 2, kteréžto jiné provedení umožní fixování ramena 4 ve více polohách - je důležité zajistit, aby sedák 2 zůstal v neměnné poloze. Tento požadavek lze splnit tehdy, když pohyb ramena 4 se při nastavení pro sezení nepřenáší na sedák 2. To zabezpečí výškové přestavovací mechanismus 9, který je na horním pohyblivém dílu 12 ve směru šipky c výškově přestavítelný. Jím se mění poloha horního aretačního otvoru 35. Aby se při nastavení pro sezení pohyb ramena 4. nepřenášel na sedák χ, má vedení, resp. kulisa 5 v horní části, tj. v části těsně pod sedákem X, vpodstatě směr tečny ke kružnici, jejíž střed je v druhém čepu 31 a jejíž poloměr je roven vzdálenosti resp. od trnu 54. Ve své spodní části odkloněna od zmíněné tečny, a to ve tj. směrem k rovině proložené opěradpři pohybu trnu 54 ve vodicím výřezu 51 majícím směr tečny k výše uvedené kružnici vpodstatě se sedákem χ nic neděje. Pohyb sedáku 2 nastane až při sklápění pro účel klečení, kdy vodicí výřez 51 kulisy 5 má směr odlišný od směru
-7CZ 5413 Ul tečny k uvedené kružnici.
Opěradlo 3. je na ramenu 4 uloženo buď pevně (viz obr. 1 a 2), anebo posuvně (obr. 3, 4, 5). Při posuvném uložení nutno zabezpečit, aby při sezení byla zachována stále jedna a tatáž poloha opěradla 3, kterou si upraví sedící osoba podle svých požadavků, přičemž pro klečení se opěradlo £ musí přesunout do jediné ergonomicky vhodné polohy, která je nezávislá na poloze opěradla £ vůči ramenu 4 při nastavení pro sezení. Jinými slovy - u židle nastavené pro klečení zaujme opěradlo £ na ramenu 4 jedinou polohu danou výrobcem, zatímco u židle nastavené pro sezení je možno si výšku opěradla upravit, přičemž po přestavení židle pro klečení a opětném navrácení pro sezení si opěradlo £ pamatuje, jakou polohu má zaujmout. Za tímto účelem na ramenu 4 suvně uložené opěradlo £ je spřaženo se zdrojem síly o působení směrem k sedáku 2. Zdroj síly může být tvořen např. elastickým lanem 37 (obr. 3), uchyceným jedním koncem na opěradlo £ zespodu a druhým koncem k přední části ramena 4. Jiné provedení zdroje síly spočívá v tom, že k horní části ramena 4 je připevněna tažná pružina 32, k jejímuž spodnímu okraji je přichyceno převáděcí lanko ££, přehnuté o 180° a uchycené k opěradlu £ zespoda. K opěradlu £ je připevněn jeden konec přesouvacího lanka £ se silovým působením proti zdroji síly, což vpodstatě znamená, že přesouvací lanko 7 je připevněno k opěradlu £ shora. Přesouvací lanko 7 je ohebné, avšak nepružné a je vyvedeno k hornímu konci ramena 4, kde je přehnuto o 180° a odkud je svodidlem vedeno v trajektorii shodné s tvarem ramena 4 do prostoru pod sedák 2. Svodidlem může být vedení připevněné k ramenu zvenčí anebo v případě, že rameno 4. je zhotoveno z duté trubky, pak svodidlem se může stát vnitřek této trubky. Pod sedákem £ je přesouvací lanko 7 vedeno přes výstupní člen napínacího ústrojí 8 ke stacionární části židle, do níž je ukotveno. Stacionární částí židle je v provedení podle obr. 3 až 5, ale také obr. 6a 7 i obr. 12 a 14 podstavný rám 1, resp. jeho horní pohyblivý díl 12. Jak však bude vysvětleno (obr. 8a 9), stacionární částí židle může být i první čep 21.
Výhodné napínací ústrojí 8 je tvořeno první maticí 81, která je nasazena na prvním šroubu 82 . jenž je otočně uchycen na podstavném rámu 1, resp. na horním pohyblivém dílu 12 pod přední částí sedáku 2. První šroub 82 je spřažen s prvním šnekovým převodem 84. První šroub 82 je uložen tak, že při nastavení pro klečení je osa prvního šroubu 82 vpodstatě totožná se směrem
Přední část ramena 4 je vymezena v němž je rameno 4 přikloubeno koncem svodidla. První matice 81 přední části ramena 4 (obr. 4). úsekem mezi druhým čepem 31, k podstavnému rámu 1, a spodním je uzpůsobena pro posuvný pohyb např. tím, že je vedena v drážce. První matice 81 je opatřena prvním napínacím kamenem ££, o nějž je opřeno přesouvací lanko 7, upevněné pomocí kotvícího čepu 14. k podstavnému rámu 1, resp. k hornímu pohyblivému dílu 12. a to v místech nad prvním napínacím kamenem 83.
Jestliže sklon ramena 4 s opěradlem £ se při sezení ustaví pomocí výškově přestavovacího mechanismu 9, ovládajícího polohu horního aretačního otvoru £5, pak výška opěradla £ se nastaví zvětšením nebo zmenšením průvěsu přesouvacího lanka 7 pod ramenem 4. Ke změně tohoto průvěsu dojde při přesouvání prvního napínacího kamene 83 v důsledku otáčivého pohybu prvního šroubu 82.
-8CZ 5413 Ul
Opěradlo 3 je pod neustálým silovým působením směrem k sedáku 2, a tak zvětšení průvěsu přesouvacího lanka 7 má za následek vysunutí opěradla 3. po ramenu 4 vzhůru, zatímco zmenšení průvěsu způsobí pokles opěradla 3 směrem k sedáku 2. Při sklopení židle pro klečení splyne přesouvací lanko 7 s ramenem 4 (obr. 4), takže at je první napínací kámen 83 v jakékoliv poloze, vpodstatě.průvěs přesouvacího lanka 7 neovlivní, takže opěradlo 2 se na ramenu 4 přestaví do jednoznačné, resp. do jediné, výrobcem dané, polohy. Protože při překlápění z jednoho nastavení do druhého se opěradlo 2 po ramenu 4 přesouvá, je vhodné, aby rameno 4 bylo opatřeno držákem 41. Zvlášť vhodné je zdvojené provedení ramena 4 (obr. 5), kdy horní spojovací trubkou 42 lze vést přesouvací lanko 7 při jeho otočení o 180° a kdy spodní spojovací trubkou 43 lze obdobně vést převáděcí lanko 33.
Ještě výhodnější provedení napínacího ústrojí 8, než je znázorněno na obr. 3 a 4, je zobrazeno na obr. 16, kde prvkem, který nese první napínací kámen 82/ je namísto první matice 81 suvné pouzdro 811. Suvné pouzdro 811 je kluzně uloženo na vodicí dráze 812. jejíž směr je totožný se směrem prvního šroubu 82 z obr. 3a 4. Suvné pouzdro 811 je opatřeno aretačním šroubem 813. Přesun prvního napínacího kamene 83 se v tomto případě uskutečňuje nikoliv otáčením prvního šroubu 82 a následným přesunem první matice 21/ ale přesunutím suvného pouzdra 811 rukou po vodicí dráze 812. Po přesunutí se suvné pouzdro 811 znehybní aretačním šroubem 813. Protože první napínací kámen 83 je na suvném pouzdru 811 umístěn vpodstatě shodně jako na první matici 21/ jsou jeho kinematické účinky na přesouvací lanko Ί_ stejné jako v předchozím případě napínacího ústrojí 2·
Vedle požadavku na jemné nastavení opěradla 2 při sezení existuje ergonomický požadavek, aby bylo možno sedák 2 přestavit do různých poloh při klečení, aniž by jeho poloha při klečení ovlivňovala polohu při sezení. Jinými slovy je vhodné, když při sezení zaujímá sedák 2 jedinou polohu, přičemž s opěradlem 2 lze manipulovat, zatímco při klečení zaujímá jedinou polohu opěradlo 2/ ale pohybovat lze se sedákem 2. Jestliže první požadavek, tj. možnost přestavování opěradla 2/ zajišťuje výše popsané ústrojí s přesouvacím lankem 7, pak možnost vyladit polohu sedáku 2 při klečení způsobuje kulisa 5, která je složena ze dvou dílů (obr. 6, 7, 10, 11). Horní díl 52 kulisy 5 je pevně spojen se spodní částí sedáku 2. K hornímu dílu 52 je pomocí spojovacího čepu 55 přiklouben spodní díl 52· Osa spojovacího čepu 55 je rovnoběžná s osou trnu 54. Mezi spodním dílem 53 kulisy 2 a jejím horním dílem 2 (obr. 11) nebo mezi spodním dílem 53 kulisy 5 a sedákem 2 (obr. 10) je upraveno aretační ústrojí 6, jehož působením lze při klečení nastavit sklon sedáku 2.
Aretační ústrojí 6 může mít několik provedení. Jedno z nich obsahuje ozubené kuželové kolo 61 (obr. 10) s osou, jejíž směr je kolmý k ose prvního i druhého čepu 21, 31. Ozubené kuželové kolo 61 je otočně uloženo ve výčnělku 23 pod sedákem 2 a pro účel snadné manipulace je opatřeno kruhovým madlem 62 (obr. 10) nebo je spřaženo druhým šnekovým převodem 89 s výstupním hřídelem opatřeným s výhodou též kruhovým madlem 62. Ozubené kuželové kolo 61 je v záběru s ozubeným segmentem 63 . upraveným v horní části spodního dílu 53 kulisy 5. Otáčí-li obsluha ozubeným kuželovým kolem 63., natáčí se kolem spojovacího čepu 55 horní díl 52 kulisy
-9CZ 5413 Ul oproti spodnímu dílu 53.. Při nastavení židle pro sezení toto natočení nemá vliv na polohu sedáku 2 (obr. 6). Vliv natočení horního a spodního dílu 52., 53 kulisy 5 se projeví pouze při nastavení židle pro klečení (obr. 7). Aby při přeměně židle z nastavení pro sezení do nastavení pro klečení trn 54 snadno přešel i přechodové místo mezi spodním dílem 3. a horním dílem 52. kulisy 5, musí být v přechodovém místě oba tyto díly 52., 53 tak upraveny, aby mezi nimi nevznikla příliš velká mezera (obr. 11), která by neumožnila plynulý chod trnu 54. Jiným řešením je použití pružného členu 56 (obr. 10) na přechodu mezi horním a spodním dílem 52., 53 kulisy 5.
Jinou verzi aretačního ústrojí 6 představuje nastavovací šroub 64 (obr. 11), který je jednak otočně a neposuvně veden objímkou 65., uloženou v horním díle 52 kulisy 5 a jednak zašroubován do úložného čepu 66. uloženého ve spodním díle 53 kulisy
5. I tento nastavovací šroub 64 je opatřen kruhovým madlem 62. Při otáčení nastavovacího šroubu 64 se mění vzájemná vzdálenost objímky 65 a úložného čepu 66., následkem čehož dochází ke změně úhlu sevřeného horním a spodním dílem 52., 53 kulisy 5, čímž se přestavuje sedák 2 při nastavení židle pro klečení.
Zatím popsané mechanismy umožnily jemné přestavování opěradla 3, tj. jeho sklonu a výšky při nastavení židle pro sezení a jemné přestavování sedáku 2, tj. jeho sklonu při nastavení židle pro klečení, přičemž sedák 2 při sezení a opěradlo 2 při klečení zaujímaly vždy jedinou neměnnou polohu. Další verze, seznatelná z obr. 8a 9, umožňuje při sezení jemně přestavit sklon a výšku opěradla 3, stejně jako v předcházejících provedeních, ale dále umožňuje navíc při nastavení židle pro klečení vzájemně nej vhodnější postavení sedáku 2. a opěradla 2· Toto nejvhodnější postavení spočívá v tom, že rovina sedáku 2 se protíná s opěradlem 3 vpodstatě v jeho horním okraji. Aby toto vzájemně nejvhodnější postavení bylo možno regulovat jednoduchým úkonem uživatele, je potřeba, aby ústrojí pro pohyb opěradla 3. po ramenu 4 a ústroji pro nastavení sklonu sedáku 2 byla spolu vzájemně kinematicky svázána. Židle podle této verze obsahuje na ramenu 4 posuvné opěradlo 3_, které je analogicky jako v předcházejícím případě spřaženo se zdrojem síly působící směrem k sedáku
2. K opěradlu 3 je připevněno přesouvací lanko 7, které je svodidlem vedeno pod sedák 2, kde je vedeno přes první napínací kámen 83., který je upraven na první matici 81, uložené na prvním šroubu 82 a upravené pro posuvný pohyb. První šroub 82 je otočně uložen pod přední částí sedáku 2. na podstavném rámu 1 tak, že při nastavení židle pro klečení je osa prvního šroubu 82 totožná se směrem přední části ramena 4.. Přední část ramena 4 shodně s předcházejícím případem je vymezena úsekem mezi druhým čepem 31 a spodním koncem svodidla. Přesouvací lanko 7 však není na rozdíl od provedení podle obr. 3 až 8 uchyceno na horním pohyblivém dílu 12 pod přední částí sedáku 2, nýbrž je vedeno přes vodítko 88. upravené na podstavném rámu 1 vpodstatě v ose druhého šroubu 86. pod přední částí sedáku 2, tj. např. na konci horního pohyblivého dílu 12., a přes druhý napínací kámen 87 k sedáku 2 vpodstatě v prostoru prvního čepu 21, kde je v kotvicím čepu 14 uchyceno. První čep 21, stejně jako podstavný rám 1 včetně jeho horního nepohyblivého dílu 12, nepodléhá změnám polohy při přestavování sedáku 2 i opěradla 3., a proto tvoří stacionární část židle. Prostor v těsné blízkosti prvního čepu 21, kde je uložen kotvicí
-10CZ 5413 Ul čep 14., lze vpodstatě rovněž považovat za stacionární část židle. Druhý napínací kámen 87 je upraven na druhé matici 85, která je nasazena na druhém šroubu 86, otočně a neposuvně uloženém pod sedákem 2, vpodstatě rovnoběžně s ním. Druhá matice 85 je uzpůsobena pro posuvný pohyb při otáčení druhého šroubu 86. Druhý šroub 86. je spřažen, např. přímým naklínováním, s ozubeným kuželovým kolem 61. Je zřejmé, že i u tohoto napínacího ústrojí 8 může být nahrazen první šroub 82 vodicí drahou 812 a první matice 81 suvným pouzdrem 811 tak, jak bylo popsáno v souvislosti s obr. 3,4 a alternativou na obr. 16.
Při nastavení židle pro sezení se seřídí výškově přestavovacím mechanismem 9 sklon ramena 4 s opěradlem 2· Výška opěradla 2 se upraví otáčením prvního šroubu 82, čímž se mění poloha prvního napínacího kamene 82, a tím prověšení přesouvacího lanka 7, což má za následek změnu polohy opěradla 2 na ramenu 4. Při otáčení druhým šroubem 86 se nic neděje, protože pohyb druhého napínacího kamene 87 nemá žádný vliv na průvěs přesouvacího lanka 7 (obr. 8). Naproti tomu při nastavení židle pro klečení nemá na polohu opěradla 2 vůči ramenu 4. žádný vliv otáčení prvního šroubu 82, zatímco otáčivý pohyb druhého šroubu 86 vliv má. Při otáčivém pohybu druhého šroubu 86 se totiž přesouvá druhá matice 85 s druhým napínacím kamenem 87, čímž se mění geometrické poměry v trojúhelníku s vrcholy tvořenými vodítkem 28, kotvicím čepem 14 a druhým napínacím kamenem 27. Jelikož opěradlo 2 je pod silovým vlivem zdroje síly, nastává pohyb opěradla 2 po ramenu 4. Protože druhý šroub 86 je spřažen s ozubeným kuželovým kolem 61. při jehož otáčení se mění sklon spodního dílu 53 kulisy 5 a tím i sklonu sedáku 2 při nastavení židle pro klečení, dochází tak při otáčení druhého šroubu 86 k současnému natáčení sedáku 2 i posuvu opěradla 2· Je tedy zřejmé, že se nijak neovlivňuje poloha sedáku 2 a opěradla 2 při nastavení židle pro klečení s polohou těchto prvků při nastavení židle pro sezení.
Další provedení židle, podle něhož lze regulovat polohu ramena 4 s opěradlem 2 v nastavení židle pro sezení, přičemž jako aretační mechanismus pro znehybnění sedáku 2 a opěradla 2 postačuje nástrčný kolík 34 zasouvaný podle potřeby do horního aretačního otvoru 35 a spodního aretačního otvoru 36, je znázorněno na obr. 12 až 14. V tomto provedení je rameno 4 řešeno jako dvoudílné, resp. dvousegmentové, kde oba segmenty 44., 45 jsou navzájem otočně spojeny. První segment 44 je otočně připojen k podstavnému rámu 1 pod sedákem 2, a to v rozsahu přední části sedáku 2. Toto otočné spojení je provedeno pomocí druhého čepu 21· Druhý segment 45 je vytvořen jako tuhý zalomený celek, obsahující první část 451 a druhou část 452. Na volném konci první části 451 pod přední částí sedáku 2 je upraveno rozvidlení 47. Druhá část 452 vyčnívá nad sedák 2 a nese opěradlo 2« První segment 44 je otočně spojen s druhým segmentem 45 pomocí třetího čepu 46., jehož osa je rovnoběžná s osou prvního a druhého čepu 21, 31, přičemž třetí čep 46 je uložen s výhodou v místě tuhého spojení první části 451 druhého segmentu 45 s jeho druhou částí 452. Rozvidlení 47 první části 451 je upraveno pro uložení aretovacího kolíku 48, který je v rozvidlení 47 uložen s možností natáčení. Aretovací kolík 48 je upevnitelný k podstavnému rámu 1 v pozicích ležících na přímce, která protíná třetí čep 46 při nastavení židle pro klečení. Upevnění aretovacího kolíku 48 k podstavnému rámu 1 lze uskutečnit např. pomocí fixačních otvorů 49, vytvořených na přímce
-11CZ 5413 Ul s výše uvedenou vlastností. Je zřejmé, že rozvidlení 47 a aretovací kolík 48 představují jednu možnost, jak uzpůsobit volný konec první části 451 druhého segmentu 45 pro upevnění k podstavnému rámu 1 v pozicích ležících na přímce, protínající třetí čep 46 při nastavení židle pro klečení. U tohoto provedení židle s dvoj segmentovým ramenem 4 - stejně jako u židle s celistvým ramenem £ - může být opěradlo £ na ramenu £ uloženo buď pevně anebo s výhodou posuvně. Napínací ústrojí 8, kterým se řídí poloha posuvného opěradla 3 na ramenu £, je shodné jako v předcházejících případech židle s celistvým ramenem £ s tím rozdílem, že funkci přední části ramena £ u židle s celistvým ramenem £ přebírá u židle se segmentovým ramenem £ přední část prvního segmentu 44. Dalším rozdílem je tvar vedení, resp. kulisy 5, která je s výhodou provedena ve tvaru přímky, jejíž směr je při nastavení židle pro sezení vpodstatě totožný se směrem tečny ke kružnici o středu v druhém čepu 31 a poloměru rovném vzdálenosti druhého čepu 31 od jezdce, resp. trnu 54, který je stejně jako v předcházejících případech s vedením spřažen. Vedení, resp. kulisu 5, lze výhodně vyhotovit odděleně od sedáku 2 a se sedákem 2 spojit pomocí fixačního ústrojí 57. Regulace ramena 4, a tím sklon opěradla 3_, se při nastavení židle pro sezení (obr. 12) provede tak, že aretovací kolík 48, obklopený rozvidlením 47, se přemístí do jiného fixačního otvoru 49. Tím se změní úhel mezi prvním segmentem 44 a druhým segmentem 45 a tím i poloha opěradla £. Naproti tomu při nastavení židle na klečení (obr. 14) nemá poloha aretovacího kolíku 48 vliv na změnu polohy druhého segmentu 45. nebot všechny fixační otvory 49 leží na přímce, která prochází třetím čepem 46.
Dalším příspěvkem ke zvýšení uživatelského komfortu je úprava, v jejímž rámci lze sedák 2 posouvat (obr. 15). Pro tento účel je ke kostře 28 sedáku 2 připevněna vodicí tyč 24 , na níž je suvně uložen suport 25.. K suportu 25 je shora uchycena sedací plocha 29. Polohu sedací plochy 29 lze fixovat, např. západkou 26, vsunutou do stavěcího otvoru 27.
Průmyslová využitelnost
Židli podle technického řešení lze využít nejen v průmyslových a administrativních provozech, ale i v domácnostech, a to zejména v těch případech, kdy příslušná osoba vykonává úkony, při nichž musí dlouhodobě a monotónně sedět.

Claims (12)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Židle přestavitelná na klekačku a zpět, obsahující sedák, opěradlo a podstavný rám, přičemž sedák je v rozmezí své zadní, tj. k opěradlu přivrácené, části otočně spojen s podstavným rámem pomocí prvního čepu, jehož osa je rovnoběžná jak s opěradlem, tak se sedákem a opěradlo je uloženo na ramenu, které je v rozmezí přední, tj. od opěradla odvrácené, části sedáku otočně spojeno s podstavným rámem pomocí druhého čepu, rovnoběžného s prvním čepem, vyznačující se tím, že k sedáku (2) je připevněno vedení o směru od sedáku (2)
    -12CZ 5413 Ul k podlaze, kteréžto vedení je spřaženo s ramenem (4) pomocí jezdce suvně opřeného o vedení, zakotveného do ramena (4) a uzpůsobeného pro natáčivý pohyb ramena (4) a vedení okolo osy, jejíž směr je totožný se směrem osy prvního a druhého čepu (21,31) a alespoň mezi jednou dvojicí vybranou ze skupiny, obsahující podstavný rám (1), rameno (4) a vedení, je uspořádán aretační mechanismus, uzpůsobený pro znehybnění sedáku (2) a opěradla (3) vůči podstavnému rámu (1) alespoň v jedné poloze při nastavení židle pro sezení a alespoň v jedné poloze při nastavení židle pro klečení.
  2. 2. Židle podle nároku 1, vyznačující se tím, že jezdec je tvořen do ramena (4) vetknutým trnem (54) s osou o směru totožném se směrem prvního i druhého čepu (21,31) a vedení je tvořeno kulisou (5), v jejímž vodicím výřezu (51) je trn (54) kluzně uložen, přičemž trn (54) je současně uzpůsoben pro natáčivý pohyb okolo své osy vůči alespoň jednomu prvku ze skupiny, tvořené vodicím výřezem (51) a ramenem (4).
  3. 3. Židle podle nároku 1, vyznačující se tím, že jezdec je tvořen objímkou, která je kluzně uložena na vedení tvořeném tyčí, přičemž objímka je spojena s ramenem (4) otočně okolo osy o směru totožném se směrem osy prvního i druhého čepu (21,31).
  4. 4. Židle podle nároku 1, vyznačující se tím, že při nastavení pro sezení má vedení ve své horní části vpodstatě směr tečny ke kružnici, jejíž střed je v druhém čepu (31) a jejíž poloměr je roven vzdálenosti druhého čepu (31) od jezdce, přičemž ve spodní části je vedení odkloněno od této tečny směrem k zadní části židle.
  5. 5. Židle podle nároku 1, vyznačující se tím, že rameno (4) sestává ze dvou navzájem otočně spojených segmentů (44,45), z nichž první segment (44) je jednak otočně spojen s podstavným rámem (1) v rozmezí přední části sedáku (2) pomocí druhého čepu (31) a jednak spřažen s vedením pomocí jezdce a druhý segment (45) je vytvořen jako tuhý zalomený celek, který obsahuje jednak první část (451), jejíž volný konec je uzpůsoben pro upevnění k podstavnému rámu (1) v pozicích ležících na přímce, která protíná třetí čep (46) při nastavení židle pro klečení, a jednak druhou část (452), vyčnívající nad sedák (2) a nesoucí opěradlo (3), přičemž druhý segment (45) je otočně spojen s prvním segmentem (44) pomocí třetího čepu (46) o ose rovnoběžné s osou prvního a druhého čepu (21,31), kterýžto třetí čep (46) je uložen vpodstatě v místě tuhého spojení první části (451) druhého segmentu (45) s jeho druhou částí (452).
  6. 6. Židle podle nároku 5, vyznačující se tím, že vedení má tvar přímky, jejíž směr je při nastavení pro sezení vpodstatě totožný se směrem tečny ke kružnici, jejíž střed je v druhém čepu (31) a jejíž poloměr je roven vzdálenosti druhého čepu (31) od jezdce.
  7. 7. Židle podle jednoho z nároků la5, vyznačující se tím, že opěradlo (3) je uloženo na ramenu (4) suvně a je spřaženo se zdrojem síly o působení směrem k sedáku (2),
    -13CZ 5413 Ul přičemž k opěradlu (3) je připevněn jeden konec přesouvacího lanka (7) se silovým působením proti zdroji síly, kteréžto přesouvací lanko (7) je vyvedeno k hornímu konci ramena (4), odkud je svodidlem vedeno v trajektorii shodné s tvarem ramena (4) do prostoru pod sedák (2), kde je vedeno přes výstupní člen napínacího ústrojí (8) ke stacionární části židle, do kteréžto stacionární části je ukotveno.
  8. 8. Židle podle nároku 7, vyznačující se tím, že napínací ústrojí (8) je tvořeno první maticí (81) nasazenou na prvním šroubu (82), otočně uchyceném na podstavném rámu (1) tak, že osa prvního šroubu (82) je při nastavení pro klečení vpodstatě totožná se směrem přední části jednoho prvku ze skupiny, obsahující rameno (4) v případě celistvého ramena (4) a první segment (44) v případě ramena (4) složeného ze dvou segmentů (44,45), kterážto přední část prvku je vymezena úsekem mezi druhým čepem (31) a spodním koncem svodidla, přičemž první matice (81) je uzpůsobena pro posuvný pohyb a je opatřena prvním napínacím kamenem (83), o nějž je opřeno přesouvací lanko (7) ukotvené k podstavnému rámu (1) nad prvním napínacím kamenem (83).
  9. 9. Židle podle nároku 7, vyznačující se tím, že napínací ústrojí (8) je tvořeno suvným pouzdrem (811), kluzně uloženým na vodicí dráze (812), kterážto vodicí dráha (812) má při nastavení pro klečení směr totožný se směrem přední části jednoho prvku ze skupiny, obsahující rameno (4) v případě celistvého ramena (4) a první segment (44) v případě ramena (4) složeného ze dvou segmentů (44,45), kterážto přední část prvku je vymezena úsekem mezi druhým čepem (31) a spodním koncem svodidla, přičemž suvné pouzdro (811) je opatřeno jednak prvním napínacím kamenem (83), o nějž je opřeno přesouvací lanko (7) ukotvené k podstavnému rámu (1) nad prvním napínacím kamenem (83), a jednak aretačním šroubem (813).
  10. 10. Židle podle nároku 2, vyznačující se tím, že kulisa (5) je tvořena jednak horním dílem (52), pevně spojeným se spodkem sedáku (2), a jednak spodním dílem (53), který je s horním dílem (52) otočně spojen pomocí spojovacího čepu (55) o ose rovnoběžné s osou trnu (54), přičemž mezi spodním dílem (53) kulisy (5) a jedním prvkem ze skupiny obsahující horní díl (52) kulisy (5) a sedák (2) je upraveno aretační ústrojí (6).
  11. 11. Židle podle nároku 10, vyznačující se tím, že aretační ústrojí (6) obsahuje ozubené kuželové kolo (61) s osou, jejíž směr je kolmý k ose prvního a druhého čepu (21, 31), kteréžto ozubené kuželové kolo (61) je v záběru s ozubeným segmentem (63), upraveným v horní části spodního dílu (53) kulisy (5).
  12. 12. Židle podle nároků 7 a 11, vyznačující se tím, že s ozubeným kuželovým kolem (61) je spřažen druhý šroub (86), který je otočně uložen pod sedákem (2), přičemž na druhém šroubu (86) je nasazena druhá matice (85), uzpůsobená pro posuvný pohyb a opatřená druhým napínacím kamenem (87) a na podstavném rámu (1) pod přední částí sedáku (2) je vpodstatě v ose druhého šroubu (85) upraveno vodítko (88) pro
    -14CZ 5413 Ul přesouvací lanko (7), kteréžto přesouvací lanko (7) je jednak druhým koncem upevněno k sedáku (2) vpodstatě v prostoru prvního čepu (21) a jednak vedeno přes druhý napínací kámen (87) a vodítko (88) k prvnímu napínacímu kamenu (83), upravenému na první matici (81), uložené na prvním šroubu (82) a upravené pro posuvný pohyb, přičemž první šroub (8.2) je otočně uložen pod přední částí sedáku (2) na podstavném rámu (1) tak, ζθ osa prvního šroubu (82) je vpodstatě totožná při nastavení pro klečení se směrem přední části jednoho prvku ze skupiny, obsahující rameno (4) v případě celistvého ramena (4) a první segment (44) v případě ramena (4) složeného ze dvou segmentů (44, 45), kterážto přední část prvku je vymezena úsekem mezi druhým čepem (31) a spodním koncem svodidla, přičemž od prvního napínacího kamene (83) je přesouvací lanko (7) vedeno ke spodní části svodidla.
CZ19965482U 1993-06-25 1993-06-25 Židle přestavitelná na klekačku a zpět CZ5413U1 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ931271A CZ127193A3 (cs) 1993-06-25 1993-06-25 Židle přestavitelná na klekačku a zpět

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ5413U1 true CZ5413U1 (cs) 1996-11-27

Family

ID=5463045

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ931271A CZ127193A3 (cs) 1993-06-25 1993-06-25 Židle přestavitelná na klekačku a zpět
CZ19965482U CZ5413U1 (cs) 1993-06-25 1993-06-25 Židle přestavitelná na klekačku a zpět

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ931271A CZ127193A3 (cs) 1993-06-25 1993-06-25 Židle přestavitelná na klekačku a zpět

Country Status (1)

Country Link
CZ (2) CZ127193A3 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ127193A3 (cs) 1995-01-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5181762A (en) Biomechanical body support with tilting leg rest tilting seat and tilting and lowering backrest
EP1161903B1 (en) Armrest for chair, armchair or similar, a chair using said armrest
US4861106A (en) Seat for an office chair or the like, with seat and back adjustable, especially by body weight displacement
US6000755A (en) Swivel chair
US4732423A (en) Invalid's chair construction
CA1153682A (en) Convertible chair
JPH08256870A (ja) 椅子の配置
CZ321692A3 (en) Stool, particularly office stool with rotatable seat
USRE34354E (en) Chair for an office or the like
US5082324A (en) Foldable reclining chair
AU778044B2 (en) Ergonomic office chair with an extending foot
JPS6187505A (ja) 後方へ傾けることができるシートサポートと背もたれ支持体とを備えた椅子
US7585019B2 (en) Seat reclining mechanism for power wheelchair
US6557939B1 (en) Adjustment mechanism, back cover and arm rest for a chair
US5056866A (en) Rocking chair, particularly office chair construction
US7032975B2 (en) Medical or dental treatment chair
GB2129290A (en) Patient support
EP1011389B1 (en) Adjustment device for beds and other reclining or seating furniture
US6533359B1 (en) Headrest device
US5197781A (en) Reclining apparatus
EP0920268B1 (en) Adjustable piece of furniture
CZ5413U1 (cs) Židle přestavitelná na klekačku a zpět
CS797388A3 (en) Positioning chair
JPH048309A (ja) 車両用背凭シートの上部傾斜角度調節装置
JPH05337020A (ja) 座家具