CZ452999A3 - Absorpční výrobek se superabsorpčními částicemi a zahuštěnou oblastí - Google Patents

Absorpční výrobek se superabsorpčními částicemi a zahuštěnou oblastí Download PDF

Info

Publication number
CZ452999A3
CZ452999A3 CZ19994529A CZ452999A CZ452999A3 CZ 452999 A3 CZ452999 A3 CZ 452999A3 CZ 19994529 A CZ19994529 A CZ 19994529A CZ 452999 A CZ452999 A CZ 452999A CZ 452999 A3 CZ452999 A3 CZ 452999A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
superabsorbent polymer
polymer particles
absorbent article
absorbent
density
Prior art date
Application number
CZ19994529A
Other languages
English (en)
Inventor
Leonard G. Rosenfeld
Steven S. Worringer
Original Assignee
Mcneil-Ppc, Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mcneil-Ppc, Inc. filed Critical Mcneil-Ppc, Inc.
Priority to CZ19994529A priority Critical patent/CZ452999A3/cs
Publication of CZ452999A3 publication Critical patent/CZ452999A3/cs

Links

Abstract

Absorpční výrobek (1), konkrétně dámský hygienický výrobek, kteiýje určen pro ženskou hygienuje charakteristickýtímže zahrnuje celulózová vlákna (12) a superabsorpční polymerní částice (14) s v podstatě oblým povrchem; a kontinuální fóliovou bariérovou vrstvu (4) a alespoňjednu zahuštěnou zónu, jejíž hustotaje alespoň 5,5 g/cm3 a která má výhodně formu alespoňjednoho kanálku (5, 6). Vynález se rovněž týká způsobu výroby tohoto absorpčního výrobku.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká nového absorpčního výrobku, konkrétně dámské hygienické vložky, která obsahuje emulzně polymerované superabsorpční částice a alespoň jednu vysoce zhuštěnou oblast. Zmíněná částice zahrnuje absorpční prvek, který obsahuje kombinaci celulózových vláken a superabsorpčních polymerních částic s v podstatě zaobleným povrchem, a kontinuální fóliovou bariérovou vrstvu. Tento výrobek má dále alespoň jednu zahuštěnou oblast s hustotou alespoň 0,5 g/cm3, která stabilizuje výrobek během použití.
Dosavadní stav techniky
Absorpční výrobky, například hygienické vložky nebo dámské hygienické výrobky mají zpravidla absorpční prvek, který má povrch orientovaný k tělu přizpůsobený pro příjem tělní tekutiny a k oděvu orientovaný pro kapalinu nepropustný povrch, který působí jako bariéra pro tělní tekutinu a brání jí ve špinění oděvu uživatele. Takové absorpční prvky se zpravidla vyrábí ze snadno dostupných a relativně levných celulózových absorpčních materiálů, například z bavlněných vláken, buničité vaty, celulózové plsti nebo dalších absorpčních vláken. Tyto materiály poskytují uspokojivou absorpci kapalin ve smyslu rychlosti absorpce a celkové kapacity absorbentu. Absorpční prvky • ·
01-3147-99-Če vyrobené z těchto celulózových absorpčních materiálů mohou mýt bohužel tendenci hroutit se při zvlhčení a přicházet tak o část svého volného objemu. Kromě toho tento takzvaný kolaps způsobený zvlhčením vede často k deformaci a trhání absorpčního prvku, což dále snižuje absorpční kapacitu a pohodlí uživatele. Pokud se na tyto absorpční produkty působí tlakem, může rovněž dojít k vytékání již absorbované kapaliny na pokožku nebo oděv uživatele tohoto absorpčního výrobku. Toto zpětné vymačkávání tekutiny způsobuje pocit vlhkosti na pokožce uživatele a vyvolává tak u něj nepříjemný pocit.
Pro zmírnění tohoto problému způsobeného absorpčními strukturami, které se za mokra hroutí, se používají různé prostředky. Mezi známá řešení lze zařadit předtvarovaný výrobek, který těsněji kopíruje obrys perineální oblasti uživatele, jak uvádí patent US 4,654,040, přidání houževnatých materiálů, viz patent US 3,060,936, a vytvoření zhuštěné vrstvy, kterou popisuje patent US 4,217,901.
Poslední dobou se používá kombinování tradičnějších absorpčních materiálů se superabsorpčními polymerními částicemi, čímž se získávají struktury s vylepšenou absorpcí a retencí, jež mohou pomáhat při překonávání problémů, kterými je opakované vymačkávání již absorbované tekutiny a pocit vlhkosti na pokožce. Nicméně nedostatkem superabsorpčních polymerních částic je jejich vysoká ceny ve srovnání s tradičními absorpčními materiály. Navíc protože mají tyto superabsorpční polymerní částice, jakmile absorbují kapalinu, tendenci bobtnat je důležité jejich správné umístění v absorpční struktuře, které jim umožní bobtnat a zcela využít své absorpční kapacity.
9 · · · · • · · · · · • 9
01-3147-99-Če
Ačkoliv může přidání superabsorpčních polymerních částic do celulózových absorpčních struktur zvýšit absorpci struktur, samotné přidání superabsorbentu nedělá nic pro zvýšení stability celulózové struktury v porovnání s celulózovými strukturami bez superabsorpčních polymerních částic. Absorpční produkty obsahující celulózové absorpční struktury zkombinované se superabsorpčními částicemi musí být ošetřeny nebo jinak konfigurovány, aby mohly řešit problémy způsobené kolapsem celulózových vláken v mokrém stavu. Požadovaným způsobem, který pomáhá bránit kolapsu v mokrém stavu je vytvoření zahuštěných stabilizačních oblastí v absorpční struktuře. Při tvorbě zahuštěných stabilizujících oblastí ve výrobcích, ve kterých je využito kombinace absorpčních prvků a superabsorpčních částic a které mohou obsahovat pro kapalinu nepropustný k oděvu orientovaný povrch výrobku, dochází v důsledku zahušťovacího procesu, který má tendenci tlačit superabsorpční částice proti pro kapalinu nepropustnému bariérovému fóliovému povrchu, ke vzniku malých dírek nebo trhlinek, obecně známých jako špendlíkové dírky, ve fóliovém povrchu. Přítomnost těchto dírek nebo trhlinek je nežádoucí protože umožňuje kapalině pronikat a redukují tak pro kapalinunepropustnou povahu povrchu výrobku orientovaného k oděvu.
Jedním z řešení tohoto problému, který spočívá v tvorbě špendlíkových dírek v povrchu nepropustném pro kapalinu, je přidání povrchu nepropustného pro kapalinu ve formě samostatné vrstvy až po zahuštění absorpčního prvku obsahujícího superabsorbent. Při samostatném přidání pro kapalinu nepropustné vrstvy k absorpčnímu prvku až po zahuštění je mezi pro kapalinu nepropustnou vrstvou a absorpčním prvkem špatná přizpůsobivost, která může snižovat stabilitu dosaženou pomocí tohoto řešení.
• · • ·
01-3147-99-Če
Dalším řešením již zmíněného problému, který spočívá v tvorbě špendlíkových dírek, je použití superabsorpčních částic, ke kterým bylo přidáno plastifikační činidlo, například glycerol, nebo malé množství vody pro určité změkčení částic. Částice se potom stanou pružnějšími bez toho, že by ztratily svou absorpční kapacitu. Změkčování částic umožňuje provádět zahušťovací proces v přítomnosti nepropustné bariérové vrstvy bez toho, že by docházelo ke vzniku špendlíkových dírek. Změkčené částice jsou schopné přizpůsobit se zahušťovacímu tlaku a netlačit se tak skrz nepropustnou bariérovou vrstvu v případě, kdy by nezměkčené částice mohly mít tendenci protlačovat se touto vrstvou. Nicméně takto změkčené částice mohou zase způsobovat manipulační a zpracovatelské problémy, protože mohou vykazovat odlišný způsob proudění než relativně suchý prášek.
Je tedy zapotřebí předložit absorpční výrobek s kontinuální pro kapalinu nepropustnou vrstvou, absorpčním prvkem, který obsahuje superabsorpční polymerní částice, a zahuštěnými stabilizačními oblastmi.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je poskytnout absorpční výrobek s absorpčním prvkem obsahujícím superabsorpční částice, který má zahuštěné stabilizační oblasti, a s kontinuální neporušenou pro kapalinu nepropustnou bariérovou vrstvou se zanedbatelným počtem nebo s vůbec žádnými trhlinami nebo dírkami. Takový absorpční výrobek jze získat zahrnutím superabsorpčních polymerních částic s v podstatě zaoblenými povrchy, například emulzně polymerovaných superabsorpčních • · • ·
01-3147-99-Če polymer-ních částic, do absorpčního prvku a následným zahuštěním určitých oblastí absorpčního prvku za vzniku stabilizačních zón. Zahuštěné stabilizační zóny musí být zahuštěny natolik, aby výrobek neztratil při použití nebo při smáčení svou stabilitu. Vhodnou hustotou zahuštěných stabilizačních zón je hustota alespoň 0,5 g/cm3. Superabsorpční polymerní částice obsahují méně než 15 % hmotn. vlhkosti.
Stručný popis obrázků
Obr. 1 znázorňuje rovinný pohled na výhodné provedení absorpčního výrobku podle vynálezu určeného pro dámskou hygienu;
obr. 2 znázorňuje pohled v řezu vedeném rovinou II II znázorněnou na obr. 1;
obr. 3a až 3e znázorňují příklady typické zaoblené částice a morfologie aglomerátů;
obr. 4a až 4e znázorňují příklady typických morfologií zubatých částic.
Na Obr. 1 je znázorněn absorpční výrobek určený pro dámskou hygienu podle vynálezu. Výrobek jL sestává z obecně obdélníkové absorpční struktury 2 ležící na bariérové fóliové vrstvě _4. Výrobek 1 má zahuštěné stabilizační zóny, které mají formu zahuštěných kanálků 5, 6_, 7 a 8_ uspořádaných podél stran a konců výrobku. Horní povrch výrobku může překrývat pro kapalinu propustná k tělu orientovaná krycí vrstva 10. Jak ukazuje Obr. 2, absorpční • · · · · · • »
01-3147-99-Če struktura 2 obsahuje kombinaci celulózových vláken 12 a superabsorpčních polymerních částic s v podstatě zaoblenými povrchy 14.
Povrch výrobku, který je určen pro nošení proti tělu uživatele, může být tvořen vrstvou materiálu propustného pro kapalinu, a je zpravidla označován jako krycí vrstva. Krycí vrstva může být vyrobena z libovolného pro kapalinu propustného materiálu, který je příjemný pro pokožku a který umožňuje kapalinám procházet do absorpční struktury ležící pod touto krycí vrstvou, která potom tuto kapalinu absorbuje a zachytí. Krycí vrstva by měla ve své struktuře zpravidla zachytit pouze malé množství tekutiny nebo žádnou tekutinu, aby poskytla relativně suchý povrch přiléhající k pokožce. Krycí vrstva propustná pro kapalinu může být vyrobena z vláken polymerů, například polyethylenu, polypropylenu, polyesteru nebo celulózy. Alternativně lze krycí vrstvu vyrobit z perforované polymerní fólie. Tloušťka krycí vrstvy se může pohybovat v rozmezí od 0,0025 do 0,1575 cm, v závislosti na zvoleném materiálu.
Povrch výrobku, který se nosí od těla uživatele a proti spodnímu prádlu, obsahuje vrstvu materiálu nepropustného pro tělní tekutinu a zpravidla se označuje jako bariérová vrstva. Tato nepropustná bariérová vrstva obsahuje libovolná tenký, pružný pro kapalinu nepropustný materiál, například polyethylen, polypropylen, polyester, polyurethan nebo celofán. Tloušťka bariérové vrstvy takové polymerní fólie je zpravidla přibližně 0,00254 až 0,00508 cm.
Absorpční struktura výrobku obsahuje kombinaci superabsorpčních polymerních částic a celulózových vláken. Celulózovými vlákny mohou být bez omezení dřevovina,
9 99
9 99 9 9
9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9
01-3147-99-Če /·./·’ regenerovaná celulózová vlákna, vlákna umělého hedvábí, rašeliníková vlákna nebo bavlněná vlákna. Celulózová vlákna jsou výhodně nahodilá a těsně spojená jako v pneumaticky kladené struktuře nebo mohou být vzájemně spojeny do orientované struktury, například mykané pavučiny. Alternativně lze celulózová vlákna klást hydraulicky a vytvořit tak relativně nízkohustotní strukturu, která může mít části zahuštěné na hustotu alespoň 0,5 g/cm3. Kromě toho mohou být k absorpční struktuře přidány další absorpční nebo neabsorpční materiály. Příklady takových dalších materiálů zahrnují bez omezení syntetická pružná vlákna, pojivová vlákna, vlákna nebo částice kontrolující zápach, parfémy, syntetické pojivové sloučeniny, například ethylenvinylacetát a póly(vinylalkohol) apod.
Celulózová vlákna jsou kombinována se superabsorpčními polymerními částicemi za vzniku absorpční struktury výrobku. Superabsorpční polymerní částice obsahují malé oblé částice nebo aglomeráty malých zaoblených částic. Ve všech případech mají superabsorpční částice povrchy, které jsou v podstatě zaoblené. Výrazem „ v podstatě zaoblené se rozumí, že povrchy částic jsou zpravidla prosté roztřepených, ostrých nebo zahrocených hran. Obr. 3a až 3e ukazují příklady typické oblé částice a morfologie aglomerátů. Výhodně jsou těmito částicemi s v podstatě oblými povrchy superabsorpční polymerní částice polymerované v emulzi. Ve všech případech mají superabsorpční polymerní částice použité v rámci vynálezu zpravidla zaoblené průřezy a povrchy, které jsou v podstatě prosté ostrých, roztřepených hran nebo hrotů. Příkladem vhodných v emulzi polymerovaných superabsorpčních polymerních částic jsou Sumitomo SA60N a Sumitomo J550, které jsou dostupné od společnosti Sumitomo Seika Chemical Co., Ltd. of Osaka, Japonsko. Na rozdíl od
01-3147-99-Če ·· ···· ·· ···· ·· ·· • · · · · · 9 9·· • ·· 4 9 9 · » · · 9 · • 9 9 9 9 9 · · · · · ·· · · 9 4 · · · · · emulzně polymerovaných superabsorpčních částic mají superabsorpční částice polymerované v roztoku na svém roztoku zpravidla roztřepené, nepravidelné nebo ostré hrany. Příklady typické morfologie roztřepených částic jsou znázorněny na obr. 4a až 4e. Úplnější diskusi týkající se emulzní polymerace a polymerace v roztoku lze nalézt v patentovém dokumentu US 32,649 (Brandt a kol.), který je zde zmíněn formou odkazu.
Vlákna a částice lze kombinovat jakýmkoliv z mnoha známých způsobů. Částice lze v podstatě homogenně vmísit mezi vlákna celé struktury. Alternativně mohou být uvedené částice přítomny v distinktní zóně absorpční struktury.
V některých případech může být žádoucí umístit superabsorpční částice do specifické a distinktní zóny uvnitř absorpční struktury. Ohraničení těchto zón může ležet v rovině x-y nebo v z-směru absorpční struktury. Superabsorpční částice mohou být například koncentrovány v horní části tloušťky struktury, jak ukazuje obr. 2. Koncentrace superabsorpčních částic v horní části tloušťky absorpční struktury tímto způsobem dále pomáhá bránit tvorbě špendlíkových dírek. Alternativně mohou být superabsorpční částice umístěny v celé tloušťce struktury, ale koncentrováné ve středové části struktury, kde se očekává, že tekutina vnikne do struktury, zatímco konce zůstanou v podstatě prosté superabsorbentu. Absorpční částice mohou být rovněž koncentrovány jak v horní části tloušťky struktury, tak pouze ve středové části struktury, zatímco konce zůstanou v podstatě prosté superabsorbčních částic. Způsoby přípravy takových zónových distribucí superabsorpčních částic jsou popsány v patentech • · · · · · • · · · • ·
01-3147-99-Če
US 5,004,579, US 5,213,817, US 5,350,817 a US 5,614,147, které jsou zde zmíněny formou odkazu.
Jak ukazují obrázky, absorpční struktura je uspořádána mezi krycí vrstvou 10 a bariérovou vrstvou 4.. Krycí vrstva 10 a bariérová vrstva _4 výhodně vybíhají za hrany 16 absorpční struktury a tvoří okrajové krycí výběžky 18 a bariérové výběžky 20. Tyto okrajové krycí výběžky 18 a bariérové výběžky 20 jsou vzájemně spojeny tak, že tvoří obrubový spoj 22 probíhající okolo vnějších hran výrobku. Obrubový spoj lze vytvořit libovolným v daném oboru známým spojovacím prostředkem. Mezi těmito prostředky lze neomezujícím způsobem jmenovat tepelný svár, svár vytvořený ultrazvukem, adhezivní spoj nebo mechanický spoj. Výhodný výrobek podle vynálezu je sice vyroben s obrubovým spojem, nicméně tento.způsob spojení jednotlivých hran výrobku není pro vynález kritický. Hrany výrobku lze rovněž spojit obalením hran krycí vrstvou nebo bariérovou vrstvou, případně oběma těmito vrstvami.
Důležitým znakem výrobku podle vynálezu je přítomnost alespoň jedné zahuštěné zóny s hustotou alespoň 0,5 g/cm3. Jak ukazují obrázky, alespoň jedna zahuštěná zóna má výhodně formu alespoň jednoho kanálku 5, 7, 6i vtlačeného nebo vlisovaného do výrobku, jehož hustota, měřeno na dně 24 kanálku, kde je hustota největší, je alespoň přibližně 0,5 g/cm3. Výhodně se hustota pohybuje přibližně od 0,5 g/cm3 do 1,3 g/cm3. Zahuštěné oblasti s hustotou menší než 0,5 g/cm3 neudrží při použití nezbytnou stabilitu. Při této nižší hustotě se může materiál v zahuštěné části kanálku, pokud se částice vystaví běžným podmínkám, které vznikají při nošení výrobku, a vlhkosti vyvolané pocením a vytékáním tělních tekutin, „zpět roztáhnout neboli • 4 ··« · ·* 4 · · ·
01-3147-99-Če „regenerovat. Nicméně, pokud se vytvoří zahuštěná zóna s hustotou alespoň 0,5 g/cm3, potom tato hustota zůstane zachována i při použití výrobku a podstatným způsobem zvýší stabilitu výrobku při použití a pomůže zabránit kroucení a tvorbě chuchvalců v okamžiku, kdy se částice namočí a jsou vystaveny tlakům, vznikajícím při běžném nošení výrobku.
Zahuštěná zóna se vlisuje nebo vtlačí do výrobku s alespoň jednou bariérovou vrstvou, která je uspořádána proti povrchu absorpční struktury. Přítomnost bariérové vrstvy během zahušťovacího procesu pomáhá udržet integritu absorpční struktury během tohoto procesu a umožňuje tak vytvoření rovnoměrně zahuštěných zón a zvyšuje celkovou stabilitu absorpčního výrobku. Je rovněž výhodné, pokud se v okamžiku, kdy už je v absorpční struktuře vytvořena alespoň jedna zahuštěná zóna, umístí proti povrchu absorpční struktury, který je při nošení orientován k tělu uživatele, krycí vrstva; nicméně toto umístění není nezbytně nutné.
Zahušťovací proces v podstatě slisuje zvolené oblasti absorpční struktury, která má v neslisovaném stavu hustotu 0,01 až 0,05 g/cm3, na hustotu alespoň 0,5 g/cm3 a výhodně na hustotu alespoň 0,9 g/cm3. Zahuštěné zóny mohou být uspořádány v libovolném vzoru. U výhodného provedení podle vynálezu, který ilustruje obr. 1, mají zahuštěné zóny formu dvou podélných oblouků 5, _6 a dvou příčných oblouků 7, 8_. Podélné oblouky 5, _6 probíhají obecně podél podélných stran 26 výrobku a jsou orientovány tak, že jsou zakřiveny obecně dovnitř směrem proti sobě. Boční oblouky Ί_, 8_ probíhají zpravidla příčně přes konce 28 absorpčního výrobku a jsou orientovány tak, že jsou zpravidla zakřiveny od sebe směrem ven. Šířka každé obloukově tvarované zahuštěné oblasti je • · • · ♦ · · ···♦# • · · « ·· ··««
01-3147-99-Če ‘ ‘ ve své nejhustší části, což je na dně, zpravidla menší než 6,35 mm. Délka podélně probíhajících oblouků se zpravidla pohybuje přibližně mezi 25 až 75 mm.
Zahuštěné zóny mohou být ve výrobku vytvořeny libovolným známým způsobem, například vyrážením nebo kalandrováním. Zahušťování při zvýšené teplotě pomáhá tvorbě zahuštěných zón. Výhodný způsob tvorby zahuštěných zón podle vynálezu spočívá v protažení absorpčního výrobku mezi vyhřívaným reliéfovým válcem a podložným válcem. Reliéfový válec má vystouplé části odpovídající požadovanému vzoru zahuštěných zón. Podložný válec má hladký povrch. Vůle mezi oběma válci je předem nastavena tak, že mezi vystouplými částmi reliéfového válce a mezi podložným válcem vznikne předem určený rozestup. Velikost tohoto rozestupu závisí na tloušťce nezhuštěného absorpčního výrobku a nastaví se tak, aby se protažením absorpčního výrobku mezi válci vytvořily zahuštěné zóny s hustotou alespoň 0,5 g/cm3.
Z výše uvedeného vyplývá, že pro minimalizaci tvorby špendlíkových dírek ve fóliové bariérové vrstva pod zhuštěnými zónami je důležitým aspektem vynálezu použití superabsorpčních částic s v podstatě oblými povrchy v absorpční struktuře. Se vzorky absorpčních struktur vyrobených z emulzně polymerovaných superabsorpčních částic, se vzorky absorpčních struktur vyrobených ze superabsorpčních částic polymerovaných v roztoku a se vzorky absorpčních struktur, které neobsahují superabsorpční částice (kontrolní), se provedly experimentální testy, které měly určit, kolik špendlíkových dírek se vytvoří v jednotlivých případech v bariérové fóliové vrstvě. Každý vzorek se vyrobil ze směsi 0,5 g
01-3147-99-Če «© ··©© ·* ·©·« ·· *· • · © · © · · ♦ ♦ ♦ © <t · ««· ·«©« • ©· · © · © © · · © · • © * © · ♦ © ©©·© ·· · ·* «· © © ·© superabsorbentu a 5,5 g papírové drtě, která byla tvářena do obecně pravoúhlé absorpční struktury a vložena mezi vrstvu 0,025 mm tlustou polyethylenovou fólii a netkanou krycí vrstvu obsahující polypropylenová vlákna. Tato fólie je komerčně dostupná od společnosti Edison Plastics Company of Newport News, VA, pod obchodním označením XP 1123. Netkaná krycí vrstva je komerčně dostupná od společnosti Stearns of Cincinnati, Ohio, pod obchodním označením T1046. Padesát vzorků každého typu se protáhlo mezi podložným a reliéfovým válcem, čímž se na vzorcích vytvořily zahuštěné zóny uspořádané ve vzoru, který byl podobný vzoru znázorněnému na obr. 1. Rozestup mezi podložným válcem a vystouplými plochami reliéfového válce se nastavil na 9/14 x 0,0254 mm. Celkový počet zabarvených špendlíkových dírek se pro všech 50 vzorků každého typu určil podle níže popsaného testu „vybarvení špendlíkových dírek.
Tento test se provádí tak, že se absorpční výrobek přichytí pomocí tlakově senzitivního lepidla k vrstvě vyprané bílé bavlněné textilie Alpha Mills, která má dostatečnou velikost na to, aby zcela překryla zahuštěné zóny a tlakově senzitivní lepidlo. Na každou zahuštěnou zónu se potom přes krycí povrch každého výrobku aplikuje 2,5 cm3 roztoku červeného barvivá. Roztok červeného barviva obsahuje 50 g červeného prášku Calico Scarlet 2 RB dostupného od společnosti Pylam lne. of Tempe Arizona, smíšeného s 18,9 1 vody. Lisovacím válcovacím zařízením sestávajícím ze dvou zatížených válců, namontovaných na ose s celkovou hmotností 4,53 kg, se jednou přejelo přes produkt, takže jeden válec překryl všechny podélné zahuštěné zóny. Zařízením se potom přejelo přes výrobek ještě jednou a to tak, že jeden válce překryl všechny příčné zahuštěné zóny. Použitá textilie se následně •9 999« • 9 99 • 9 9 99 9 «999
9«9 999 9««· v, 9 99 99 9 9·1· 99 ·
01-3147-99-Ce ·..· ;
prohlédla a všechny skvrny, které byly způsobeny přenosem roztoku červeného barviva skrz bariérovou vrstvu se zaznamenaly. Skvrny na textilii naznačily přítomnost špendlíkových dírek.
Tabulka I ukazuje výsledky těchto experimentálních testů.
Tabulka I
Superabsorbent Velikost částic Polymerační způsob Povrch částice Počet skvrn
Chemdal L2100a 0,25 mm Roztok Roztřepený 48
Sumitorno SA60N 0,26 mm Emulze Oblý 10
J550 0,15 mm Emulze Oblý 0
Žádný superabsorbent 0
Jak ukazuje tabulka I, výrobky vyrobené za použití superabsorpčních částic dané velikosti s v podstatě zaobleným povrchem vykazovaly méně skvrn způsobených přítomností špendlíkových dírek než výrobky vyrobené za použití superabsorpčních částic polymerovaných v roztoku, které měly stejnou velikost. Kromě toho výrobky vyrobené za použití menších superabsorpčních částic š v podstatě oblým povrchem nevykazovaly žádné zašpinění, a byly tak srovnatelné s výrobky, které neobsahovaly žádný superabsorbent.
Na závěr je třeba připomenou, že výše uvedené příklady mají pouze ilustrativní charakter a nikterak neomezují rozsah vynálezu, který je jednoznačně vymezen přiloženými patentovými nároky.

Claims (18)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Absorpční výrobek určený pro ženskou hygienu, vyznačený tím, že zahrnuje celulózová vlákna a superabsorpční polymerní částice s v podstatě oblým povrchem; a kontinuální fóliovou bariérovou vrstvu, a alespoň jednu zahuštěnou zónu, jejíž hustota je alespoň 0,5 g/cm3.
  2. 2. Absorpční výrobek podle nároku 1, vyznačený t í m , že superabsorpční polymerní částice obsahují emulzně polymerované superabsorpční polymerní částice.
  3. 3. Absorpční výrobek podle nároku 1, vyznačený tím, že alespoň jedna zahuštěná zóna má hustotu alespoň 0,9 g/cm3.
  4. 4. Absorpční výrobek podle nároku 1, vyznačený tím, že alespoň jedna zahuštěná zóna obsahuje superabsorpční polymerní částice s v podstatě oblým povrchem.
  5. 5. Absorpční výrobek podle nároku 1, vyznačený tím, že alespoň jedna zahuštěná zóna obsahuje dva vlisované postranní kanálky.
    01-3147-99-Če • 9 9
    99 99
  6. 6. Absorpční výrobek podle nároku 3, vyznačený tím, že alespoň jedna zahuštěná zóna dále obsahuje dva vlisované koncové kanálky.
  7. 7. Absorpční výrobek podle nároku 4, vyznačený tím, že alespoň jedna zahuštěná zóna obsahuje alespoň jednu stabilizační zónu.
  8. 8. Absorpční výrobek podle nároku 1, vyznačený tím, že dále obsahuje první povrch a druhý povrch, které mezi sebou definují tloušťku, přičemž superabsorpční polymerní částice s v podstatě zaobleným povrchem jsou uspořádány v části tloušťky, která se nachází blíž k prvnímu povrchu než k druhému povrchu.
  9. 9. Absorpční výrobek podle nároku 6, vyznačený tím, že kontinuální bariérová vrstva sousedí s druhým povrchem.
  10. 10. Absorpční výrobek podle nároku 1, vyznačený tím, že kombinace celulózových vláken a superabsorpčních polymerních částic zahrnuje směs.
  11. 11. Absorpční výrobek podle nároku 11, vyznačeZ
    01-3147-99-Če ·· ···· ·· ···· ·* 9· ♦ · 9 9 9 9 9 9 9 9
    9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
    9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
    9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 •9 9 99 99 9· 99
  12. 12. Absorpční výrobek podle nároku 1, vyznačený tím, že kombinace celulózových vláken a superabsorpčních polymerních částic zahrnuje samostatnou a distinktní vrstvu superabsorpčních polymerních částic.
  13. 13. Způsob výroby absorpčního výrobku určeného pro umístění do perineální oblasti osob s cílem absorbovat tělní tekutinu, vyznačený tím, že zahrnuje:
    poskytnutí absorpční struktury obsahující kombinaci celulózových vláken a superabsorpčních polymerních částic, přičemž tato struktura má první povrch a protilehlý druhý povrch a její hustota je menší než 0,5 g/cm3;
    poskytnutí bariérové vrstvy obsahující vrstvu pro kapalinu nepropustné fólie;
    umístění bariérové vrstvy proti druhému povrchu absorpční struktury; a zahuštění části prvního povrchu absorpční struktury za vzniku zahuštěné zóny s hustotou přibližně alespoň 0,5 g/ cm3.
  14. 14. Způsob podle nároku 13, vyznačený tím, že superabsorpční polymerní částice obsahují emulzně polymerované superabsorpční polymerní částice.
  15. 15. Způsob podle nároku 13, vyznačený tím, že první povrch se zahustí za vzniku zahuštěné zóny s hustotou přibližně alespoň 0,9 g/cm3.
    01-3147-99-Če «· ··«· ·· 99·· ·· ·· • · · · · 9···»
    9©· · · * © · · · • ·· ·* · ·♦© ©· 9 ©·· · ♦ © · · © © · ·· · 99 9« ·· 9·
  16. 16. Způsob podle nároku 13, vyznačený tím, že kombinací celulózových vláken a superabsorpčních polymerních částic je rovnoměrná směs celulózových vláken a superabsorpčního polymeru.
  17. 17. Způsob podle nároku 13, vyznačený tím, že superabsorpční polymerní částice jsou obsaženy v alespoň jedné zahuštěné zóně.
  18. 18. Způsob podle nároku 13, vyznačený tím, že alespoň jedna zahuštěná zóna obsahuje superabsorpční polymerní částice.
CZ19994529A 1999-12-14 1999-12-14 Absorpční výrobek se superabsorpčními částicemi a zahuštěnou oblastí CZ452999A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994529A CZ452999A3 (cs) 1999-12-14 1999-12-14 Absorpční výrobek se superabsorpčními částicemi a zahuštěnou oblastí

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994529A CZ452999A3 (cs) 1999-12-14 1999-12-14 Absorpční výrobek se superabsorpčními částicemi a zahuštěnou oblastí

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ452999A3 true CZ452999A3 (cs) 2000-08-16

Family

ID=5468168

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19994529A CZ452999A3 (cs) 1999-12-14 1999-12-14 Absorpční výrobek se superabsorpčními částicemi a zahuštěnou oblastí

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ452999A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU771295B2 (en) Absorbent article with superabsorbent particles and densified region
EP0719531B2 (en) Absorbent sheet and process for producing the same
CN101301243B (zh) 具有朝向身体的防侧漏突起和倾斜排列的压槽的卫生巾
FI97274B (fi) Imukykyinen rakenneyksikkö
JP3274472B2 (ja) 分離手段を有する吸収製品
FI84018C (fi) Absorberande produkt, som omfattar en korrugerad fiberbana.
US6086950A (en) Absorbent sheet, process for producing the same, and absorbent article using the same
US20030093047A1 (en) Absorbent structure and absorbent articles containing the absorbent structure
JP4901433B2 (ja) 吸収体及びその製造方法
RU2244535C2 (ru) Объединенный покрывающий и передаточный слой нетканого материала для абсорбирующего изделия (варианты) и абсорбирующее изделие (варианты)
GB2165757A (en) Disposable diapers
CZ417697A3 (cs) Absorpční výrobek a způsob výroby absorpční struktury pro použití v absorpčním výrobku
US6656170B2 (en) Absorbent article with improved leakage safety
EP0483730B1 (en) Absorbent article
JP3552336B2 (ja) 吸収性物品
CZ20014118A3 (cs) Hygienická vloľka mající oblasti se zlepąenou pruľností
US6791005B2 (en) Absorbent articles with improved leakage safety
JP6710240B2 (ja) 吸収性物品
JPH10309298A (ja) 吸収性物品
JP3427525B2 (ja) 吸収性物品
JPH09117471A (ja) 吸収性物品
JP4519091B2 (ja) 吸収性物品
CZ452999A3 (cs) Absorpční výrobek se superabsorpčními částicemi a zahuštěnou oblastí
JPH08229071A (ja) 吸収性物品
EP1212997B1 (en) An absorbent article with leakage safety

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic