CZ434899A3 - Systém podávání substance sloužící k péči o ústní dutinu, který používá proužek materiálu s nízkou tuhostí při ohýbání - Google Patents

Systém podávání substance sloužící k péči o ústní dutinu, který používá proužek materiálu s nízkou tuhostí při ohýbání Download PDF

Info

Publication number
CZ434899A3
CZ434899A3 CZ19994348A CZ434899A CZ434899A3 CZ 434899 A3 CZ434899 A3 CZ 434899A3 CZ 19994348 A CZ19994348 A CZ 19994348A CZ 434899 A CZ434899 A CZ 434899A CZ 434899 A3 CZ434899 A3 CZ 434899A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
strip
substance
oral cavity
drug substance
delivery system
Prior art date
Application number
CZ19994348A
Other languages
English (en)
Inventor
Paul Albert Sagel
Robert Stanley Dirksing
Frederick James Rohman
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Priority to CZ19994348A priority Critical patent/CZ434899A3/cs
Publication of CZ434899A3 publication Critical patent/CZ434899A3/cs

Links

Landscapes

  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Systémpoužívání léčivé substance na povrch ústní dutiny, zahrnuje proužek pružného materiálu s dostatečnou pružností, kterámu umožňuje přilnout k obrysůmpovrchu ústní dutiny. Proužekmateriálu se snadno povrchu ústní dutiny při aplikaci přizpůsobí, ato bez trvalé deformace. Léčivá substance se nanáší na povrch proužku materiálu tak, aby se při dotyku s povrchemústní dutiny aktivní látka, obsažená v léčivé substanci, dostala do styku se zmíněnýmpovrchemústní dutiny. Léčivá substance rovněž zajišťuje adhezivní přilnutí mezi proužkemmateriálu a povrchem ústní dutiny, a tími udržení podávacího systému na stanovenémmístě pojistou potřebnou dobu, která zajistí účinné působení aktivní látky na povrchu ústní dutiny. Způsob podání léčivé substance na povrch ústní dutiny zahrnuje nanesení substance na proužek materiálu nebojejí přímé nanesení na povrch ústní dutiny a následné překrytí proužkemmateriálu.

Description

Oblast techniky
Tato patentová přihláška je zčásti pokračováním dříve podané patentové přihlášky 08/870,664 registrované dne 6.června 1997.
Vynález se týká systému podávání substance nebo směsi, která slouží k péči o ústní dutinu (léčivá substance), a to na povrch ústní dutiny včetně zubů, dásňových a slizničních tkání, přičemž zmíněná substance je chráněna před erozí a reakcí se slinami v ústní dutině po dobu, která je dostačující k zajištění terapeutického výsledku. Konkrétně se tento vynález týká systémů podávání najedno použití, které jsou levné a nepůsobí vtíravě.
Dosavadní stav techniky
Zákazník potřebuje levný systém podávání přípravků ústy, který by se pohodlně nosil, a který by dokázal rychle dodávat dostatečné množství aktivních látek substance do ústní dutiny. Kromě toho se požaduje podávači systém, který nevyžaduje od uživatele složitou manipulaci při umisťování systému, která by uživatele měla ujistit, že došlo k dobrému kontaktu zajišťujícímu optimální podávání. Dále se požaduje, aby aktivní prostředek podávání nebyl příliš objemný a uživateli umožnil zúčastnit se diskuse bez zjevného omezení. Dále se požaduje prostředek s velkou jímavostí, který by chránil substanci před erozí, způsobenou dotykem s ostatními povrchy ústní dutiny nebo slinami.
Podstata vynálezu
Při realizaci tohoto vynálezu si uživatel na příslušný povrch ústní dutiny přiloží proužek materiálu. Strana proužku materiálu, která je obrácená k povrchu ústní dutiny, je buďto potažena substancí určenou k péči o ústní dutinu, neboje povrch ústní dutiny touto substancí povlečen a překryt proužkem materiálu. V každém případě je zmíněná substance viskózní, může to být například gel, která může dokonce zajistit dávkování aktivní látky a lepkavost styku mezi povrchem ústní dutiny a proužkem materiálu, čímž se zajistí umístění a setrvání substance na určeném místě. Proužek může mít tvar a rozměr dostatečně velký, aby • · pokryl povrch ústní dutiny, například celou plochu horní a spodní dásně, nebo sousedních zubů. Tím, že je proužek zhotoven z měkkého a tvarově přizpůsobivého materiálu, může se dostat do styku s dásněmi, aniž by vyvolal podráždění. Proužek materiálu snadno přilne k povrchu ústní dutiny lehkým přitlačením. Proužek materiálu se při zavedení podávacího systému povrchu ústní dutiny snadno přizpůsobí, a to bez trvalé deformace. Proužek materiálu se může po použití od povrchu ústní dutiny snadno odloupnout. Úspěšné léčení vyžaduje použít pokaždé nový proužek materiálu.
Používaná substance vytváří tenký povlak, který obsahuje malé množství substance na rozdíl od substance podávané konvenčním zařízením. Tím, že se podává malé množství substance, nedochází ke zbytečným ztrátám zmíněné substance, například nechtěným polknutím, přitom se zároveň snižuje riziko podráždění citlivé tkáně touto substancí. Proužek materiálu a zmíněná substance může být transparentní, takže není při použití téměř vidět, což je zvláště důležité při aplikaci na přední zuby a přilehlé dásňové tkáně.
Podávači systém rovněž zahrnuje substanci zajišťující péči o ústní dutinu, která je nanesena na proužek materiálu tak, že při umístění proužku na povrch ústní dutiny, zmíněná substance kontaktuje povrch a předává mu aktivní látku. Zmíněná substance rovněž zajišťuje spojení mezi proužkem materiálu a povrchem ústní dutiny, a tím udržuje systém na určeném místě, což poskytuje dostatečnou dobu pro činnost aktivní látky na povrchu ústní dutiny. Přednost se dává tomu, aby se substance používala ve formě gelu, který je schopný vytvářet na proužku materiálu, stejnoměrný povlak.
Jiný aspekt tohoto vynálezu představuje způsob podávání zmíněné substance na povrch ústní dutiny tím, že se substance nanese na tvarově přizpůsobivý proužek materiálu. Alternativním krokem může být přímé nanášení substance na povrch a okamžité překrytí této substance proužkem materiálu. Oba možné způsoby zajišťují přenos aktivní látky na povrch ústní dutiny a spojení mezi proužkem materiálu a povrchem, čímž je zajištěno umístění dávkovacího systému na určeném místě, a to pro poskytnutí dostatečného času k tomu, aby mohla aktivní látka na povrchu správně působit.
Přehled obrázků na výkrese
Přestože specifikace tohoto vynálezu odpovídá nárokům, které zdůrazňují a zřetelně nárokují tento vynález, je zřejmé, že tento vynález bude srozumitelnější z následujícího popisu a přiložených výkresů, na kterých.
• ·
obr. 1 znázorňuje perspektivní pohled na plochý proužek materiálu se zakulacenými rohy, obr.2 znázorňuje perspektivní pohled na provedení, podle tohoto vynálezu, plochého pásku z obr. 1, který je potažený léčivou substancí sloužící k ošetření zubů, obr.3 znázorňuje příčný řez vedení podél čáry 3-3 z obr.2, plochým proužkem materiálu, který má menší tloušťku než je tloušťka nanesené substance, obr. 4 znázorňuje příčný řez zobrazující alternativní provedení tohoto vynálezu, s vyobrazením mělkých kapes v proužku materiálu, které slouží jako zásobník substance nanesené na povrch proužku a sloužící k péči o ústní dutinu, obr. 5 znázorňuje příčný řez alternativním provedením aplikace substance na ošetřované zuby pomocí proužku materiálu, podle tohoto vynálezu, který se tvarově přizpůsobil a přilnul k zubům pomocí léčivé substance umístěné mezi zuby a proužkem materiálu, obr.6 znázorňuje nárys příčného řezu zubem a okolní měkkou tkání, vedený podél čáry 6-6 na obr. 5 a zobrazující proužek materiálu, podle tohoto vynálezu, adhezívně připojený k zubům pomocí léčivé substance umístěné mezi zuby a proužkem materiálu, obr.7 znázorňuje příčný řez podobný řezu na obr. 5, zobrazující proužek materiálu, podle tohoto vynálezu, a okolní měkké tkáně, kde je proužek adhezívně připojen k oběma stranám zubů pomocí léčivé substance umístěné mezi zuby a proužkem materiálu, obr. 8 znázorňuje příčný řez vedený podél čáry 8-8 na obr. 7, zobrazující proužek materiálu, podle tohoto vynálezu, kde je zmíněný proužek připojen jak k oběma stranám zubu, tak i k okolní měkké tkáni, a to pomocí léčivé substance umístěné mezi zubem a proužkem materiálu, obr. 9 znázorňuje perspektivní pohled na alternativní provedení tohoto vynálezu, u kterého je proužek materiálu potažen léčivou substancí z obr.2, sloužící k ošetření zubů, a který dále zahrnuje odstranitelnou podložku.
Obr. 10 znázorňuje příčný řez alternativním provedením tohoto vynálezu, vedený podél čáry 10-10 na obr. 9, zobrazující odstranitelnou podložku připojenou k proužku materiálu léčivou substancí nanesenou na proužku materiálu.
Příklady provedení vynálezu
S odvoláním na přiložené výkresy a zvláště pak na obr. 1 a 2, na kterých je znázorněno první provedení tohoto vynálezu označené číslici 10 , toto provedení představuje
-4··· 9 · 9 · 9 · 9 ·>· «· ·« 9 99 · · 99 podávači systém určený k podávám léčivé substance na povrch ústní dutiny. Podávači systém 10 zahrnuje proužek materiálu 121 se zakulacenými rohy, který je na počátku plochý.
Na proužek materiálu 12 je nanesena léčivá substance 14. Přednost se dává homogennímu, jednotnému a nepřerušovanému naneseni léčivé substance na proužek materiálu 12, tak jak je to znázorněno na obr.3. Léčivou substancí může 14 být laminát nebo oddělené vrstvy složek, amorfní směs složek, oddělené proužky nebo body, nebo jiný vzorek různých složek, nebo kombinace těchto struktur zahrnujících nepřerušovaný povlak léčivé substance 14 nanesené podél podélné osy části proužku materiálu.
Obr.4 znázorňuje alternativní provedení proužku materiálu 12, který zahrnuje mělké kapsy 18. Po nanesení léčivé substance 14 na příslušnou stranu proužku matriálu 12, zaplní další léčivá substance mělké kapsy 18, a tím vytvoří zásobník další léčivé substance 14.
Na obr. 5 a 6 je znázorněn podávači systém 24, podle tohoto vynálezu, aplikovaný na povrch zubu a na množství sousedních zubů. V přilehlé měkké tkáni 20 je zasazeno množství dalších zubů 22. Přilehlá měkká tkáň je zde definována povrchy měkké tkáně obklopující zubní strukturu a zahrnující: papilu, volnou dáseň, gingivální sulkus, mezizubní dáseň, dásňovou strukturu na lingválním a lícním povrchu, včetně mukogingiválního spojení a patra.
Na obr. 5 a 6 je podávači systém 24 representován proužkem materiálu 12 a léčivou substancí 14, která se nachází na straně proužku materiálu 12 obrácené k zubu 22. Léčivá substance 14 může být na proužek aplikována předem, nebo ji tam může nanést uživatel podávacího systému, přičemž další možností je, že uživatel léčivou substanci 14 aplikuje přímo na zuby 22 , a potom ji přikryje proužkem materiálu 12. Ve všech případech má proužek materiálu 12 takovou tloušťku a tuhost v ohybu, která proužku umožňuje přizpůsobit se povrchům zubů 22 a sousední měkké tkáni. Proužek pružného materiálu má dostatečnou pružnost k tomu, aby mohl vytvořit obrys povrchu, přičemž v tomto případě jsou zmíněným povrchem sousední zuby. Proužek materiálu se snadno přizpůsobí povrchům zubů a vmezeřenému prostoru zubů, aniž by přitom docházelo k jeho trvalé deformaci. Podávači systém se aplikuje bez použití většího tlaku
Obr.7 a 8 znázorňuje podávači systém 24, podle tohoto vynálezu, který je aplikován na obě strany sousedních zubů 22 a přilehlé měkké tkáně 20. Podávači systém 24 zahrnuje proužek materiál 12 a léčivou substanci 14, která je umístěna na straně proužku materiálu 12 , která je obrácená k zubům 22.
Obr.9 a 10 znázorňuje nepovinnou odstranitelnou podložku 27. Odstranitelná podložka 27 je připojena k proužku materiálu 12 léčivou substancí 14. Léčivá substance 14 je • ·
• · · · • · · · • · · · » • · · · • · · · · nanesená na straně proužku materiálu 12, která je obrácená k odstranitelné podložce 27. Tato strana se aplikuje na povrch zubu, jakmile je zmíněná odstranitelná podložka odstraněna.
Proužek materiálu
Proužek materiálu slouží jako ochranná bariéra léčivé substance. Proužek materiálu brání vyluhování a/nebo erozi léčivé substance, které může být zapříčiněna rty, jazykem i slinami uživatele. Aktivní látce přítomné v léčivé substanci to umožňuje působit na povrch ústní dutiny po jistou potřebnou dobu, to znamená po několik minut až několik hodin. Výraz „působit na“ je zde definován jako činnost přinášející změnu. Jestliže je léčivá substance například substancí působící proti zánětům dásní, potom snižuje a zamezuje krvácení a zlepšuje hojení dásůové tkáně.
Proužek materiálu může zahrnovat polymery, přírodní a syntetické tkané materiály, netkané materiály, fólii, papír, pryž a kombinaci uvedených materiálů. Proužkem matriálu může být jednovrstvý materiál nebo laminát o více jak jedné vrstvě. Bez ohledu na počet vrstev je tento proužek materiálu vůči vodě nepropustný.Proužkem může být jakýkoliv typ polymeru, nebo kombinace polymerů, které splňují požadavky na tuhost v ohybu a jsou kompatibilní s léčivou substancí. Vhodnými polymeru mohou být, ale nejsou tím omezeny, polyethylen, ethylvinyl acetát, polyestery, ethylvinyl alkohol a jejich kombinace. Příklady polyesterů zahrnují Mylar a fluoroplasty, například Teflon, které se vyrábí u spol. DuPont. Materiálem, kterému se dává přednost je polyethylen. Tloušťka proužku materiálu je obecně menší jak 1 mm, lépe menší jak 0,05 mm, nejlépe 0.001 až 0,03 mm. Polyethylenový proužek materiálu má tloušťku menší jak 0,1 mm, lépe od 0,005 až 0,02 mm.
U proužku materiálu se požaduje takový tvar, který by byl schopný přikrýt určený povrch ústní dutiny. Přednost se dává tvaru se zaoblenými rohy. Zaoblené rohy jsou definovány tím, že nemají ostré úhly a body. U jednoho příkladu má proužek materiálu délku od 2 cm do 12 cm, lépe od 4 cm do 9 cm. Šířka proužku materiálu rovněž závisí na velikost plochy, kterou má přikrýt. U jednoho příkladu má šířka proužku hodnotu od 0,5 cm do 4 cm, lépe od 1 cm do 2 cm.
Proužek materiálu může zahrnovat mělké kapsy. Po nanesení léčivé substance na proužek materiálu zaplní část substance mělké kapsy, čímž se vytvoří zásobníky léčivé substance. Mělké kapsy podávacímu systému poskytují texturu. Film zahrnuje seskupení mělkých kapes. Mělké kapsy mívají obvykle velikost 0,4 mm v příčném směru a jsou 0,1 mm hluboké. Pokud proužek materiálu takové mělké kapsy zahrnuje, a léčivá substance je na
-6proužku nanesena s různou tloušťkou, má celková tloušťka hodnotu menší jak 1 mm, lépe menší jak 0,5 mm.
Ohybová tuhost jako íunkce vlastnosti materiálu je funkcí kombinace tloušťky proužku, šířky a modulu pružnosti materiálu. Tento test je způsobem měření tuhosti polyolefínového filmu a způsobu vrstvení. Určuje odpor vzorku k ohýbání použitím extenzometru připojeného ke konci vodorovného svazku. Protilehlý konec svazku tlačí napříč proužku, jehož část je nucena se dostat do svislé drážky ve vodorovné plošině, na která vzorek spočívá. Mikroampérmetr připojený k extenzometru je kalibrován v gramech ohýbací síly. Tuhost vzorku se přímo odčítá na mikroampérmetru a vyjadřuje se hodnotou g/cm šířky proužku vzorku. Podle tohoto vynálezu má proužek materiálu tuhost v ohybu menší než 5 g/cm, měřeno na přístroji Handle-O-Meter, modelu #211-300, který je k dispozici od spol. Thwing-Albert Instrument Co. of, PA, Philadelphia, pro způsob testování ASTM D2923-95. Přednost se dává tomu, aby měl proužek materiálu tuhost v ohybu menší jak 3 g/cm, lépe menší jak 2 g/cm, nejlépe okolo 0,1 g/cm. Přednost se rovněž dává tomu, aby tuhost v ohybu měla konstantní hodnotu a během používání se neměnila. Proužek materiálu například nemusí být pro získání tuhosti v ohybu, s hodnotami v uvedeném rozsahu, hydratován.
Relativně nízká tuhost proužku materiálu umožňuje zakrýt obrysy povrchu ústní dutiny při vynaložení velmi malé síly. Znamená to, že schopnost přizpůsobení se obrysům povrchu ústní dutiny zůstává zachována, jelikož v proužku materiálu zůstává velmi malá zbytková síla na to, aby se proužek, před aplikací na povrch ústní dutiny, vrátil k původnímu rozměru, to znamená do plochého stavu. Pružnost proužku materiálu mu umožňuje dotyk s povrchem měkké tkáně po delší dobu a bez podráždění. Proužek materiálu nevyžaduje při formování proužku na povrch ústní dutiny použití tlaku.
Proužek materiálu je na povrchu ústní dutiny udržován adhezívním spojením pomocí léčivé substance. Viskozita a obecně lepkavost léčivé substance způsobuje, zeje proužek materiálu adhezívně přichycen k povrchu ústní dutiny, a to bez klouzání, které může být způsobeno třecími silami vyvolanými pohybem rtů, zubů, jazyka a jiných pohybů ústní dutiny, které, se při mluvení nebo pití atd., o proužek materiálu otírají. Adheze k povrchu ústní dutiny je však dostatečně malá, aby se proužek materiálu mohl snadno odstranit tím, že ho uživatel prostě prstem, nehtem, nebo nějakým měkkým tamponem odloupne. Podávači systém se snadno z povrchu ústní dutiny odstraní, aniž by se muselo použít nějaké nářadí, chemické ředidlo, jiná chemická látka nebo nadměrná třecí síla.
• · • · · ·· · · · · · ~ «··>«· ··«···
- 7 - ····*· i··· »«· ·· ·· ··· ·· ·*
Chemická ředidla obsahují organická ředidla, která se často do úst dostanou, například alkohol a jiná bezpečná ředidla, například voda, která mohou přítomnou gelovou látku zředit.
Síla potřebná k odloupnutí proužku materiálu z povrchu ústní dutiny má hodnotu okolo 1 gramu až 50 gramů na proužek široký 1,5 cm (přibližně 17 g/cm). Síla potřebná k odloupnutí proužku by měla mít hodnotu od 10 g do 40 g, lépe od 20 g do 30 g. Nízká potřebná síla má výhodu pro snadnou manipulaci uživatelem. Použití malé síly, potřebné k přilnutí proužku matriálu s nízkou tuhostí v ohybu, je umožněno neagresivní povahou léčivé substance. Znamená to, že proužek materiálu s vyšší tuhostí v ohybu vyžaduje použití agresivnější adhezní látky, která by zabránila odlepení proužku materiálu od obrysů povrchu ústní dutiny.
Proužek matriálu může být zhotoven mnoha výrobními procesy, a to z filmů (tenkých látek) známých v oboru. Proužek materiálu z polyethylenu lze vyrábět foukáním nebo odléváním. Jiné postupy zahrnují protlačování a obecně další postupy, které neovlivní tuhost v ohybu výsledného proužku materiálu. Léčivá substance se na proužek materiálu může nanášet v průběhu vytváření proužku, a to například laminováním.
Léčivá substance
Léčivá substance obsahuje aktivní látku v množství, které při přímé aplikaci přináší uživateli prospěch bez jakéhokoliv poškození povrchu ústní dutiny, na který je aktivní látka aplikována. Příklady podmínek pro použití aktivních látek v ústní dutině budou dále uvedeny, přičemž použití zmíněných aktivních látek se neomezuje pouze na vzhled a strukturální změny zubů, jejich bělení, odbarvení skvrn, odstranění povlaku zubů, zubního kamene, prevenci zubních kaz, léčení krvácení a zanícení dásní, léčení zraněné sliznice, různých poranění vředů, aftů, oparů na rtech a zubních abscesů.
Množství použité léčivé substance na proužku matriálu, nebo na povrchu ústní dutiny, závisí na velikosti a kapacitě matriálu, koncentraci aktivní látky a léčebném zámyslu. Obecně se požaduje méně jak 1 g zmíněné substance. Přednost se dává množství od 0,05 g do 0,5 g, lépe od 0,1 g do 0,4 g. Množství léčivé substance na cm2 matriálu je menší jak 0,2 g/cm2, lépe od 0,005 do 0,1 g/cm2.
Léčivá substance se může vyskytovat ve formě viskózní tekutiny, pasty, gelu, roztoku a jiné vhodné formě, která poskytuje dostatečnou přilnavost. Přednost se dává gelu. Léčivá substance má hodnotu viskozity v rozmezí od 200 do 1,000,000 cps při nízké smykové • · · · · * · · · · ·
- 8 - *»··*· ι·«· ··· ·» *· ··· · ♦ ·* hodnotě (menší jak jedna 1/s ) Přednost se dává hodnotě od 100,000 do 800,000 cps, lépe od 400,000 do 600,000 cps.
Léčivě aktivní látky
Vhodným materiálem pro aktivní látky může být jakýkoliv materiál, který je při použití v ústní dutině bezpečný, který poskytuje změny zdravotního stavu v ústní dutině a konkrétního stavu povrchů ústní dutiny, které jsou ve styku s léčivou substancí. Úroveň aktivní látky podle tohoto vynálezu, tvoří okolo 0,01% až do 40%, lépe od 0,1% do 20%, ještě lépe od 0,5 % do 10%, nejlépe od 1% do 7% hmotnosti léčivé substance.
Léčivé směsi nebo substance, podle tohoto vynálezu, mohou zahrnovat mnoho aktivních látek, které již byly v dokumentech dosavadního stavu techniky uvedeny.
Následující údaje nejsou seznamem všech možných léčivých aktivních látek, které se v rámci tohoto vynálezu mohou použít.
.Bělící aktivní látky
Tyto aktivní látky mohou být součástí léčivé substance podle tohoto vynálezu. Vhodné bělící látky se vybírají ze skupiny složené z peroxidů chloritanů železa, perboritanů, perkarbonátů, peroxikyseliny a z jejich kombinací. Vhodnými peroxidy jsou peroxid vodíku, peroxid vápníku, peroxid karbamidu, a jejich směsi. Přednost se dává peroxidu karbamidu. Vhodnými chloritany železa jsou například chloritan vápenatý, chloritan sodný a chloritan draselný. Dalším bělícím prostředkem může být hypochlorit a dioxid chloru. Chloritanem, kterému se dává přednost je chloritan sodný.
2. Fosfáty
Látky působící proti vytváření zubního kamene zahrnují fosfáty. Fosfáty zahrnují pyrofosfáty, polyfosfáty, polyfosfonáty a jejich směsi. Pyrofosfáty patří mezi nejznámější produkty používané v zubním lékařství. Ionty pyrofosfátů, dodávané zubům, jsou odvozeny od pyrofosfátových solí. Pyrofosfátová sůl přítomná ve slitině, používané v současné době, zahrnuje dvojmocné alkalické kovové pyrofosfátové soli, trojmocné alkalické kovové pyrofosdfátové soli, a jejich směsi. Disodium dihydrogen pyrofosfát (Na 2 H2 P2 O7 ), tetrasodium pyrofosfát (Na4 P2 O7 ) a tetrapotassium pyrofosfát (K4 P2 O7 ) v dehydratované a hydratované formě patří mezi přednostně používané látky. Přestože se mohou použít všechny vyjmenované póly fosfátové soli, přednost se dává tetrasodium pyrofosfátové soli.
• ·
Pyrofosfátové soli jsou popsané mnohem podrobněji v Encyclopedia of Chemical Technology, třetí vydání autorů Kirk & Othmer, svazek 17, Wiley-Interscience Publisher (1982), uvedené zde pro porovnání. Další nevyčíslené látky zahrnují pyrofosfáty nebo polyfosfáty uvedené v U.S. patentu 4,590,066 vydaném na jméno Parran & Sakabb dne 2O.května 1986, polyakryláty a póly karboxyláty uvedené v U.S. patentu 3,429,963 vydaném na jméno Shedlovsky dne 25.února 1969, a dále v U.S. patentu 4,304,766 vydaném na jméno Chang dne 8.prosince 1981, a dále v U.S. patentu 4,661,341, vydaném na jméno Benedict & Sunberg dne 28. dubna 1987, dále zahrnují polyepoxyjantary (polyepoxysuccinates) uvedené v U.S. patentu4,846,650 vydaném na jméno Benedict, Bush a Sunbergt, dne 11.července 1989, dále kyselinu ethylendiamintetraoctovou (ethylenediamine tetraacetic) uvedenou v GB patentu 490.384 vydaném dne 15.února 1937, kyselinu nitriltrioctovou (nitrilotriacetic) a příbuzné složky uvedené v U.S. patentu 3,678,154 vydaném na jméno Widder & Briner dne
18.července 1972, polyfosfonáty uvedené v U.S. patentu 3,737 vydaném na jméno Ploger, Schmidt-Dunker & Gloxhuber dne 26.října 1976 a v U.S. patentu 4,877,603 vydaném na jméno Degenhardt & Kozikowski dne 31 října 1989, přičemž všechny uvedeném patenty jsou zde zařazena pro porovnání. Nevyčíslené fosfáty zahrnují draslík a pyrofosfáty sodíku, tripolyfosfáty sodíku, difosfonáty, například ethan-1 hydroxy-1, difosfonát, 1-azacykloheftan1,1- difosfonát a lineární diofosfonáty, lineární kyseliny karboxylové, a sodium citrát zinku.
Látky, které by se mohly použít místo, nebo v kombinaci s pyrofosfátovými solemi, zahrnují takové známé materiály, jakými jsou aniontové polymery, například polyakryláty a kopolymery maleinového anhydridu nebo kyseliny a methyl vinyl ether (např. Gantrez), tak jak jsou například uvedeny například v U.S. patentu 4,627,977 vydaném na jméno Gaffar a spol., jehož závěry jsou zařazeny pro porovnání, dále kyselinu polyamino propan sulfonové (AMPS), trihydrát citrát zinku, polyfosfáty (tripolyfosfát, hexametafosfát), difosfonáty (například EHDP, AHP), polypeptidy (například kyselina polyasparagová a polyglutaminová) a jejich směsi.
3.Zdroj iontů fluoridu
Zdroje iontů fluoridů jsou v oboru péče o ústní dutinu známé jako protikazové látky. Ionty fluoridu jsou obsaženy v mnohých kompozicích určených k péči o ústní dutinu, například v zubních pastách. Patenty týkající se zubních past zahrnují U.S. patent 3,538,230, vydaný na jméno Pader a spol., dne 3 .listopadu 1970, U.S. patent 3,689,637 vydaný na jméno Pader a spol., dne 5.září 1972, U.S. patent 3,711,604, vydaný na jméno Colodney a spol., U.S. patent 3,911,104, vydaný na jméno Harrison dne 7.října 1975, U.S. patent 3,935,306, vydaný ·
na jméno Roberts a spol., dne 27. ledna 1976, U.S. patent 4,040,858, vydaný na jméno Wason dne 9. srpna 1977.
Aplikací iontů fluoridu do zubní skloviny se zuby chrání před vznikem zubního kazu. Použít se může, jako zdroj rozpustného fluoridu v instantních kompozicích, široká škála materiálu obsahujících ionty fluoridu. Vhodné příklady materiálu obsahujících ionty fluoridu lze nalézt v U.S. patentu 3,535,421 vydaném na jméno Briner a spol., dne 2O.října 1970, v U.S. patentu 3,678,154 vydaném na jméno Widder a spol., dne 18.července 1972. Oba patenty jsou zde zahrnuty pro porovnání. Zdroje iontů fluoridu, kterým se dává přednost, zahrnují fluorid sodíku, fluorid draslíku a fluorid čpavku. Fluoridu sodíku se dává přednost. Instantní kompozice poskytuje okolo 50 ppm až 10.000 ppm, lépe okolo 100 do 3000 ppm fluoridu iontů ve vodném roztoku, který kontaktuje povrch zubů, je-li použit v ústech na proužku materiálu .
4. Antimikrobiální látky
Antimikrobiální látky se mohou rovněž nacházet v kompozicích a substancích určených pro péči o ústní dutinu podle tohoto vynálezu. Takové látky mohou zahrnovat (ale bez omezení pouze na tyto uvedené látky) triclosan, 5- chloro-2-(2,4 dichlor phenoxy)- fenol, který je popsán v The Merck Index, 11-té vydání (1989) str. 1529 (vstupní čís. 9573 v U.S. patentu 3,506,720, a v evropské patentové přihlášce 0,251,591 podané skupinou Beecham, PLC, publikované 7.ledna 1988; chlorhexidin (Merck Index čís. 2090); alexidin (Merck Index čís. 222); hexetidin (Merck Index čís. 4624); sanguinarin (Merck Index čís. 8320); benzalkomium chlorid (Merck Index čís. 1066); salicilanilid (Merck Index čís. 8299); domifen bromid (Merck Index čís. 3411); cetylpyridinium chlorid (CPC) (Merck Index čís. 2024; tetradecylpyridinium chlorid (TPC); N-tetradecyl-4-ethylpyridinium chlorid (TDEPC); octenidin; octapinol a jiné deriváty piperidinu; preparáty nicinu; látky se zinko/cínovými ionty; antibiotika, například augmentin, amoxicillin, tetracyclin, doxycyclin, minocyclin, a metronidazol; a obdobné látky a soli shora uvedených antimikrobiálních protipovlakových látek.
Protizánětlivé látky
V kompozicích nebo v substancích, používaných pro péči o ústní dutinu, mohou být rovněž přítomny protizánětlivé látky. Takové látky mohou zahrnovat, ale nejsou tím omezeny, nesteroidní protizánětlivé látky nebo NSAID látky, například ketorolac, flurbiprofen, ibuprofen, naproxen, indomethacin, aspirin, ketoprofen, piroxicam, a kyselinu » · meclofenamovou. Použití NSAID látky, například ketorolacu, je nárokováno v u.S. patentu 5,626,838 vydaném dne ó.května 1997, který je zde zahrnut pro porovnání. Uvedeny jsou zde způsoby prevence a léčby primárních a opakovaných karcinomů šupinatých buněk v ústní dutině, nebo v ústní části hrtanu.
6. Živiny
Živiny mohou zlepšit podmínky v ústní dutině a mohou se zařadit do kompozice nebo substance podle tohoto vynálezu. Živiny zahrnují minerály, vitamíny, vyživující přípravky podávané orálně i vnitřně, a jejich směsi.
Minerály, které mohou být zahrnuty do kompozice, podle tohoto vynálezu, mohou zahrnovat vápník, fosfor, fluorid, zinek, mangan, draslík a jejich směsi. Tyto minerály jsou uvedeny v dokumentu „Drug Facts and Comparisons“ (volné listy informační služby), Wolters Kluer Company, St. Louis, Mo., 1997, str. 10-17. Dokument se uvádí pro porovnání.
Vitamíny se mohou použít společně s minerály, nebo se mohou použít samostatně. Používá se vitamín C a D, thiamin, riboflavin, pantothenan vápníku, niacin, kyselina listová, nicotinamid, pyridoxin, cyanocobalamin, kyselina para-aminobenzoová, bioflavonoidy a jejich směsi. Tyto vitamíny jsou uvedeny v „Drug Facts and Comparisons“, Wolters Kluer Company, St. Louis, Mo. 1997, str.3-10. Dokument se uvádí pro porovnání. Potraviny obsahují aminokyseliny, lipotropní látky, rybí olej a jejich směsi, tak jak jsou uvedeny v „Drug Facts and Comparisons, Wolters Kluer Company, St. Louis, Mo. 1997, str.54-54e. Dokument je zde zařazen pro porovnání. Aminokyseliny zahrnují, ale nejsou tím omezeny, LTryptofhan, L-Lysin, Methionin, Threonin, Levocamitin nebo L-camitin, a dále jejich směsi. Lipotropní látky zahrnují, ale nejsou tím omezeny, cholin, inositol, betain, kyselinu linolovou, a jejich směsi. Rybí olej obsahuje velké množství Omega-3 (N-3) póly nenasycené mastné kyseliny, kyselinu eicosapentanovou a decosahexanovou.
Výživa vstřebávaná střevem zahrnuje, alem není tímto omezena, proteinové výrobky, polymery glukózy, kukuřičný olej, středně řetězené trigliceridy, tak jak jsou uvedeny v „Drug Facts and Comparisons, Wolters Kluer Company, St. Louis, Mo. 1997, str.55-57.
7. Enzymy
Jednotlivé enzymy nebo kombinace kompatibilních enzymů lze použít kompozicích nebo substancích, podle tohoto vynálezu, podávaných ústně. Enzymy jsou biologickými katalizátory chemických reakcí v živých systémech. Enzymy kombinované se substráty, ve kterých působí, tvoří intermediální komplex enzym-substrát. Tento komplex je následně
- 12• * · · * >· · * t · ϊ .ί ii 1 • · · · * •«· « · »* převeden do produktu reakce a uvolněného enzymu, který pokračuje v konkrétní enzymatické funkci.
Enzymy vykonávají při čištění ústní dutiny důležitou úlohu. Proteáza narušuje proteiny ve slinách, které jsou absorbovány na zubním povrchu a vytváří povlak, který je první vrstvou výsledného plaku. Proteázy společně s lipázami ničí bakterie štěpením proteinů a lipidů, které tvoří strukturální složku stěn bakteriálních buněk a membrán. Dextranázy rozrušují organickou skeletní strukturu produkovanou bakteriemi, které vytváří pojivo pro adhezi bakterií. Proteázy a amylázy nejenže vytváří plakové formace, ale zároveň brání vytváření zubního kamene tím, že narušují komplex sacharidy-proteiny, který váže vápník, čímž brání mineralizaci.
Enzymy vhodné k použití u tohoto vynálezu zahrnují jakékoliv komerčně dostupné proteázy, glukanohydrolázy, endoglykosidázy, amylázy, mutanázy, Iipázy,a mucinázy ajejich směsi. Přednost se dává proteázám dextranázám, endoglykosidázám a mutanázám, papainu, endoglykosidázám a směsím dextranázy a mutanázy. Další enzymy vhodné pro použití u tohoto vynálezu jsou uvedeny v U.S. patentu 5,000,939 vydaném na jméno Dring a spol., dne
19.března 1991, v U.S. patentu 4,992,420 vydaném na jméno Neeser, dne 12.února 1991, v U.S. patentu4,355,022 vydaném na jméno Rabussay, dne 19.října 1982, dále v U.S. patentu 4,.154,815 vydaném na jméno Pader, dne 15.května 1979, dále v U.S. patentu 4,058,595 vydaném na jméno Colodney, dne 15.listopadu 1977, dále v U.S. patentu 3,991, 177 vydaném na jméno Virda a spol., dne 9.1istopadu 1976, a dále vU.S. patentu 3,696,191 vydaném na jméno Weeks, dne 3.října 1972 . Všechny uvedené patenty jsou zde zahrnuty pro,porovnání.
8. Výrobky podávané ústy a hrdlem
Jiné materiály používané v rámci tohoto vynálezu zahrnují obecně známé výrobky, podávané ústy a hrdlem. Tyto výrobky jsou uvedeny v „Drug Facts and Comparisons, Wolters Kluer Company, St. Louis, Mo. 1997, str.520b-527. Tyto výrobky zahrnují, ale nejsou tím nijak omezeny, protiplísňové prostředky, antibiotika a analgetika.
9. Antioxidanty
Antioxidanty jsou důležité v kompozicích v rámci tohoto vynálezu. Antioxidanty jsou uvedeny v publikaci Cadanese a Packera „The Handbook of Antioxidants“, 1996.
Antioxidanty obsažené v kompozicích a substancích určených k péči o ústní dutinu zahrnují, ale nejsou tím omezeny, vitamín E, kyselinu askorbovou, kyselinu močovou, karotenoidy, ft · vitamín A, flavonoidy a polyfenoly, bylinné antioxidanty, melatonin, aminoindoly, (lipoic acid), ajejich směsi.
H-2 antagonistické látky (antagonisty)
Histamin-2 (H-2 nebo H) jako receptor antagonistických složek (H-2 antagon) lze použít v kompozici, podle tohoto vynálezu, určené k péči o ústní dutinu. Vybrané H-2 antagonisty jsou sloučeniny, které blokují H-2 receptory, ale zjevně se neprojevují jako blokátory receptorů histaminu-1 (H-l nebo H>). Výběrový H-2 antagonista stimuluje kontrakce obličejových svalů různými orgány, například střevy a průduškami, přičemž se tento jev může potlačit nízkou koncentrací mepyraminu - typickou antihistaminovou látkou. Farmakologické receptory zahrnuté v těchto mepyramino-sensitivních histaminových reakcích, se definují jako H-l receptory (Ash, A.S.F. & H O. Schild, Brit. J. Pharmacol Chemother,. Díl 27 (1966) str.427). Histamin rovněž stimuluje sekreci žaludeční kyseliny (Loew, E.R, & O. Chickering, Proc.Soc. Exp. Biol. Med., díl 48 (1941), str.65), zvyšuje srdeční tep (Trendelenburg, U., J. Pharmacol., díl 1 (1946), str.278, všechny odkazy jsou uvedeny pro porovnání), přičemž tyto akce nemohou být antagonizovány pomocí mepyraminu a příbuzných látek. H-2 antagonisty používané v kompozicích nebo substancích péče o ústní dutinu blokují receptory zahrnuté v reakcích mepyraminového-necitlivého, ne-H 1 (H2) histaminu, a přitom neblokují receptory zahrnuté v reakcích mepyraminových citlivých histaminů.
Výběrovými H-2 antagonisty jsou takové sloučeniny, které jsou známé jako H-2 antagonista používaná v klasických předklinických testech pro funkci H-2 antagonista. Výběrová H-2 antagonista jsou definována jako sloučeniny, které se mohou demonstrovat jako kompetitivní a nekompetitivní inhibitory histaminově-zprostředkovaný jev ve vyšetřovacích modelech, které konkrétně závisí na funkci H-2 receptorů, ale postrádají významnější antagonistickou aktivitu histaminu pro vyšetřovací modely, které jsou závislé na funkci H-l receptorů. Konkrétněji, zahrnují sloučeniny, které se mohou klasifikovat tak jak jsou popsány p. Blackem, J.W., W.A.M. Duncanem, C.R. Ganellinem & E.M. Parsonsem, „Defínition and Antagonism of Histamine H -Receptors“, Nátuře, díl 236 (21 dubna 1972), str. 385-390 (Black), jako H-2 antagonista, jestliže jsou stanovena tak, jak to popsal p. Black pomocí testování (in vitro) na morčatech u kterých při testování docházelo k samovolnému bušení pravé předsíně, a dále k sekreci žaludečních šťáv u morčat při testování in vivo, přičemž se ukázala nedostatečná aktivita H-l antagonist při srovnání s aktivitou H-2 antagonist, pokud se testovalo způsobem podle Blacka, při kontrakci ilea u morčat u
-14testování in vito, nebo při kontrakcí břišních svalů u testování in vivo. Přednost se dává tomu, aby vybraná H-2 antagonista neprokazovala žádnou významnější H-l aktivitu při rozumném dávkování při zmíněných H-l testech. Typickou přiměřenou dávkou je nejnižší dávka, při které se dosahuje 90% inhibice histaminu, lépe 99% inhibice histaminu, při zmíněných H-2 testech.
Výběrová H-2 antagonista zahrnují sloučeniny, které vyhovují zmíněným kriteriím uvedeným v U.S. patentech 5,294,433 a 5,364,616 vydaných na jméno Singer a spol., dne 15.března 1994 a 15. Listopadu 1994 připsané spol. Procter & Gamble, přičemž antagonista H-2 jsou vybraná ze skupiny sestávající z cimetidinu, etintidinu, ranitidinu, ICIA-5165, tiotidinu, ORF-17578, lupitidinu, donetidinu, famotidinu, roxatidinu pifatidinu, lamtidinu, BL-6548, BMY 25271, zaltidinu, nizatidinu, mifentidinu, BMY-52368, SKF-94482, BL6341 A, ICI-162846, ramoxitidinu, Wy-45727, SR-58042, BMY-25405, loxtidinu, DA-4634, bisfentidinu, sufotidinu, ebrotidinu, HE-30-256, D-16637, FRG-8813, FRG-8701, impromidinu, L-643728 a ΗΒ-408. Zvláště upřednostňovanými je cemetidin (SKF-92334), Ncyano-N’ -methyl-N”-(2-(((5-methyl-lH-imidazol-4-yl)methyl)thio)ethyl)guanidin:
h3 c ch2 sch2 ch2 nhcnhch3 \_/ II
7=\ NON
HN\ýN
Cimetidin je rovněž uveden v Merck Index, 11 vydání (1989) str.354 (vstup2279) a v Physicians’ Desk Reference, 46 vydání (1992) řád. 2228. H-2 antagonista, kterým se dává přednost zahrnují burimamid a metiamid.
Jak již bylo uvedeno, substance péče o ústní dutinu, podle tohoto vynálezu, může mít různou formu. Ale přednost se dává formě gelu, a to nejlépe vodnatému gelu. Gelem je základní hmota patřící do gelových látek známých v oboru. Tyto gelové látky jsou v případě podávání ústy zcela bezpečné, nerozpouští se snadno slinami a nereagují se složkami (ani je neaktivují), ve kterých jsou přítomné. Obecně platí, že gelovou látkou jsou bobtnavé polymery. Gel vytvořený touto látkou poskytuje dostatečnou přilnavost materiálu filmu k cílové ploše ústní dutiny. Množství gelového materiálu v gelové směsi, vztaženo k váze směsi nebo substance, dosahuje hodnoty od 0,1% do 15%, lépe od 1% do 10%, ještě lépe od 2% do 8% a nejlépe od 4% do 6%. ΐ
Vhodné gelové látky, použitelné pro tento vynález, zahrnují Karboxypolymethalen, karboxymethal celulózu, karboxypropyl celulózu, polyoxymery, karagén, Veegum, polymery « * karboxyvinilu a přírodní gumy (klovatiny), například gumu karaya, xanthanovou gumu,gumu Guar, arabskou gumu, tragantovou klovatinu, a dále jejich směsi. Gelem, kterému se v tomto vynálezu dává přednost, je karboxypolymethylen od spol. B.F. Goodrich Company, známý pod obchodní značkou Carbopol. Z Carbopolů se dává přednost Carbopolu 934, 940, 941, 956 a jejich směsím. Nejlépe se hodí Carbopol 956. Karboxypolymethylen je mírně kyselý polymer vinylu s aktivní karboxylovou skupinou. Běžná koncentrace karboxypolymethylenových pryskyřic ve vodě je, podle výrobce, pod 2%. Bylo však zjištěno, že při přípravě supemasycených karboxypolymethylenových sloučenin s absolutní koncentrací v již uvedeném rozmezí, lze připravit vysoce viskózní gelovou sloučeninu.
Koncentrovaný karboxypolymethylenový gel má, kromě vysoké viskozity, množství dalších důležitých vlastností. Do gelové sloučeniny se přidává dostatečné množství karboxypolymethylenu, a to nad množství potřebného k získání vysoké viskozity, takže ke snížení hodnoty viskozity a vyplavení sloučeniny je zapotřebí značné množství slin a vody. Koncentrovaná sloučenina karboxypolymethylenu vykazuje rovněž značnou lepkavost a přilnavost, přičemž pomocí těchto vlastností je proužek materiálu pevně spojen s cílovým povrchem ústní dutiny, zvláště pak se zuby. Přesto by se měla věnovat pozornost tomu, aby se nepoužívalo příliš mnoho karboxypolymethylenu, který by mohl znesnadnit vkládání a vyjímání proužku materiálu z úst.
Jestliže je léčivou substancí vodnatý gel, voda přítomná ve sloučenině gelu by se měla deionizovat a zbavit se organických nečistot. Voda je obsažena ve váhovém množství substance v hodnotě od 0,1% do 95%, lépe od 5% do 90%, nejlépe od 10% do 80%. Toto množství vody zahrnuje volnou přidanou vodu plus množství obsažené v jiných přidaných materiálech.
Látka regulující hodnotu pH se přidává za účelem optimalizace stability při uskladnění gelu a udržení bezpečnosti substance při nanesení na ústní tkáň. Látkou regulující hodnotu pH, nebo pufrem, může být jakýkoliv materiál, který je u léčivé substance schopný ustavit pH hodnotu. Vhodným materiálem může být například jedlá soda, fosforečnan sodný, hydroxid sodný, hydroxid amonný, hexahydroxiciničitan sodný, trithanolamin, kyselina citrónová, kyselina solná, citran sodný a kombinace uvedených látek. Látka regulující hodnotu pH se přidává v dostatečném množství, aby se hodnota pH udržela na hodnotě od 4,5 do 11, lépe od 5,5 do 8,5, nejlépe od 6 do 7. Látka regulující hodnotu pH se nachází v substanci v množství od 0,01% do 15% hmotnosti zmíněné substance, lépe od 0,05% do 5% hmotnosti substance.
• ·
Ačkoliv popsané gely poskytují dostatečnou přilnavost, mohou se přidávat další gelové látky, které pomáhají aktivním složkám přilnout ke tkání ústní dutiny.Rozpustné látky zahrnují jak polymery s omezenou rozpustností ve vodě, tak i polymery ve vodě nerozpustné. Tyto polymery vytváří tenký film jak na měkkých částech ústní dutiny, tak i na tvrdých tkáních, a to tehdy, když dochází ke spojení slin s přítomnou kompozicí. Vhodnými adhezívními látkami s omezenou rozpustností ve vodě mohou být: hydroxyethyl a propylcelulóza.. Adhezívními látkami ve vodě nerozpustnými mohou být: ethylcelulóza a polyoxová pryskyřice. Další vhodnou adhezivní látkou použitelnou v kompozici je polyvinylpyrolidon s molekulovou váhou okolo 50.000 až 300.000. Další vhodnou adhezivní látku představuje kombinace Gantrezu a polosyntetického ve vodě rozpustného polymeru karboxylmethylcelulózy.
Do substance určené k péči o ústní dutinu se může přidat další nosný materiál. Nosným materiálem mohou být zvlhčovadla, Vhodným zvlhčovadlem může být glycerin, sorbitol, polyethylenglykol propylenglykol, a další vícemocné alkoholy. Zvlhčovadla jsou obecně přítomna v množství od 10% do 95%, lépe od 50% do 80% hmotnosti substance nebo kompozice. Kromě uvedených gelových materiálů, podle tohoto vynálezu, se do substance mohou přidávat i jiné složky. Tyto další složky zahrnují, ale nejsou tím omezeny, chuťové látky, sladidla, xylitol, kalidla, barviva a chelanty, například kyselinu ethylendiamintetraoctovou . Tyto dodatečné složky mohou nahradit shora uvedené sloučeniny.
Odstranitelná podložka
Odstranitelná podložka se může vytvářet z jakéhokoliv materiálu, který vykazuje menší afinitu substance určené k péči o ústní dutinu, než samotná substance a proužek materiálu. Odstranitelná podložka zahrnuje tuhý arch materiálu, například z polyethylenu, papíru, polyesteru a jiného materiálu, který se následně potáhne nepřilnavým materiálem. Uvolňovací vložka může být potažena voskem, silikonem, teflonem, polymery fluoru a jiným nepřilnavým materiálem. Upřednostňovanou uvolňovací vložkou je Schotchpack vyráběný spol. 3M . Uvolňovací vložka se nastříhá na stejnou velikost a tvar jako proužek matriálu, nebo se může nastříhat na větší kusy než je velikost proužku materiálu, aby se tím vytvořil snadno přístupný prostředek separace materiálu z proužku. Odstranitelná podložka může být vytvořena z křehkého materiálu,, který se při ohýbání rozlomí, nebo se může vytvořit z několika kusů materiálu, nebo z materiálu opatřeného rýhami. Alternativně se vložka může zhotovit ze dvou na sebe položených kusů, tak jak je tomu u typických adhezivní ch proužků : i
-17obvazů. Další popis vhodných materiálů pro uvolňovací podložku je uveden v Kirk-Othmer Encyclopedia of Chemical Technology, čtvrté vydání, díl 21, str. 207-218. Tento dokument je zahrnut pro porovnání.
Příklady
Proužkem materiálu 12 je 0,013 mm tlustý polyethylenový film. Film je opatřen soustavou mělkých kapes širokých 0,4 mm a hlubokých 0,1 mm. Proužek materiálu 12 má tuhost v ohybu okolo 0,6 g/ cm, měřeno na Handle-O- Meter, model # 211-300, který je k dispozici u spol. Thwing-Albert Instrument Co. of Philadelphia, PA, použitím testovacího způsobu ASTM D2923-95.
Příkladem bělicí látky zubů je gel popsaný následovně: spojte 70% glycerinu, 5% karboxypolymethylenu, 10% peroxidu karmabidu, 15% upravené na kyselost pH 6,5, s hydroxidem sodným. Míchejte tak dlouho, dokud směs nebude homogenní. Podávači systém, podle tohoto vynálezu rovněž používá bělicí prostředek Opalescence a Nu-Pro Gold.
Příklad gelové kompozice určené k péči o ústní dutinu, podle tohoto vynálezu, zahrnuje H-2 antagonista, vyrobená rutinním způsobem a obsahující směs 2,50% hydroxyethyl celulózy, 0,09 fluoridu sodného, 0,05% sacharinu sodného, l,00%ranitidinu a čisté vody.
Příklad kompozice, podle tohoto vynálezu obsahuje enzymy, vyrobené rutinním způsobem a obsahující 61,814% sorbitolu, 0,314% Carbopolu, 0,534% xanthamové gumy, 1,132 % kyseliny citrónové, 6.291 citranu sodného, 5,033%, lauroyl sarcosinát sodný (30% roztok),, 7.864% endoglykosidázy (3,2% roztok), 0,305% fluoridu sodného, a dále vodu.
Způsob používání
Při realizaci tohoto vynálezu je proužek materiálu aplikován na určený povrch ústní dutiny uživatele. Strana materiálu obrácená k povrchu ústní dutiny je potažena léčivou substancí ve vysokém viskózním stavu.
Léčivá substance představuje nosič aktivní látky a přilnavé látky, která slouží k přilnutí proužku materiálu k povrchu ústní dutiny, kde proužek materiálu musí vydržet stanovou dobu. Pokud je aktivní látkou jiná látka než bělicí prostředek, stanovenou dobou je jedna minuta až třicet minut. U aktivní látky, která vyžaduje delší dobu difúze do povrchu ústní dutiny, například u bělícího prostředku, proužek materiálu se používá po dobu nutnou
pro dodání aktivní látky v dávce potřebné ke splnění stanoveného cíle. Nutnou dobou zde může být půlhodina, ale i několik hodin.
Proužek materiálu k povrchu ústní dutiny snadno přilne lehkým přitlačením. Proužek materiálu se snadno odstraní tím, že se prstem nebo nehtem od povrchu ústní dutiny odloupne. Každé další léčení vyžaduje nový proužek materiálu. Pokud je povrchem ústní dutiny zub, nepožaduje se před aplikací systému, podle tohoto vynálezu, žádná příprava povrchu zubu. Znamená to, že uživatel nemusí před aplikací proužku materiálu použít zubní kartáček, nemusí si ani vyplachovat ústa. Povrch zubu se nemusí vysušovat ani vlhčit slinami nebo vodou..
Přednost se dává tomu, aby byl proužek materiálu s léčivou substancí transparentní a nebyl při používání vidět. Tenkost proužku materiálu může rovněž zvýšit teplotu povrchu ústní dutiny, čímž dochází k urychlení difúze aktivního matriálu do povrchu ústní dutiny.
Když uživatel proužek materiálu z povrchu ústní dutiny odstraní, může na povrchu zůstat zbytek léčivé substance. Tento zbytek léčivé substance nebude nijak velký, jelikož substance vykazuje afinitu jak k filmu, tak i sama k sobě. Zbytek substance se dá snadno odstranit setřením, použitím zubního kartáčku a vypláchnutím ústní dutiny.
Zatímco byla popsána konkrétní provedení tohoto vynálezu, je odborníkům v oboru zřejmé, že lze v rámci vynálezu provést různé změny a modifikace, které jsou v rozsahu tohoto vynálezu pokryty přiloženými nároky.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1 .Podávači systém sloužící k podávám léčivé substance do ústní dutiny, kdy tento podávači systém zahrnuje.
    a)proužek pružného materiálu s dostatečnou pružností k vytvoření zakřiveného tvaru na povrchu ústní dutiny, kdy zmíněný proužek materiálu má v podstatě stálou tuhost v ohybu s hodnotou menší jak 5g/cm, měřeno na přístroji Handle-O-Meter pomocí ASTM testovací ho způsobu D2923-95, přičemž zmíněný proužek materiálu je kompatibilní s léčivou substancí ústní dutiny a je vůči tekutinám nepropustný, přednost se dává tomu, aby byl vyroben z polyethylenu a byl zároveň přizpůsobitelný k povrchu ústní dutiny bez trvalé deformace po zavedení do ústní dutiny, přičemž se dává přednost tomu, aby byl zmíněný proužek materiálu schopný se vrátit z deformovaného stavu do původního stavu při absenci adhezivní síly vlivem zmíněné léčivé substance, dále zahrnuje léčivou substanci, přednost se dává formě gelu, která se nanáší na proužek materiálu ve formě plynulého povlaku, který způsobí, že po umístění na stanovené místo povrchu ústní dutiny se substance dostane do styku s povrchem a předá aktivní látku zmíněnému povrchu, přičemž léčivá substance rovněž poskytuje adhezivní spojení mezi zmíněným proužkem materiálu a zmíněným povrchem, což zajišťuje udržení podávacího systému na místě po stanovenou dobu, která umožní aktivní látce působit na zmíněném povrchu.
  2. 2.Podávači systém podle nároku 1,vyznačující se tím, že aktivní látka ve zmíněné léčivé substanci je vybírána ze skupiny sestávající z aktivních zuby bělících látek, fosfátů, zdrojů iontů fluoridů, antimikrobiálních látek, protizánětlivých látek, vyživujících látek, enzymů, výrobků chránících ústní dutinu a hrdlo, antioxidantů, H-2 antagonistů a směsí zmíněných látek.
  3. 3 Podávači systém podle nároku la 2, vyznačující se tím, že zmíněný proužek materiálu s nanesenou léčivou substancí má celkovou tloušťku menší jak 1 mm, lépe má-li nominální tloušťku menší jak 0,1 mm, nejlépe když zmíněný proužek s léčivou substancí není při používání jinými osobami vidět.
  4. 4.Podávací systém podle nároku 1,2a 3, vyznačující se tím, že síla potřebná k odloupnutí proužku materiálu se substancí je menší jak 50g, lépe je-li požadovaná síla
    9 9
    - ZV “ » · 9 » ··· 99 9* taková, aby se při odstraňování proužku s ústní dutiny se nemusel používat žádný nástroj, žádné chemické rozpouštědlo a nadměrná třecí síla.
  5. 5. Podávači systém podle nároku 1 až 4, vyznačující se tím, že se podávači systém aplikuje na tkáň okolních zubů a na povrch zubů, a to tak, aby se povrch zubů nemusel před aplikací nijak upravovat..
  6. 6. Podávači systém podle nároku laž 5, vyznačující se tím, že zmíněný proužek materiálu zahrnuje mělké kapsy, a to na straně potažené léčivou substancí, přičemž tyto mělké kapsy obsahují zmíněnou léčivou substancí.
  7. 7. Podávači systém podle nároku laž 6, vyznačující se tím, že zmíněná léčivá substance zahrnuje karboxypolymethylen s hodnotou od 0,5% do 12% hmotnosti léčivé substance.
  8. 8. Podávači systém podle nároku 1 až 7, vyznačující se tím, že zmíněná léčivá substance zahrnuje vodu v množství od 0,1% do 95% hmotnosti zmíněné léčivé substance.
  9. 9. Podávací systém podle nároku laž 8, vyznačující se tím, že dále zahrnuje uvolňovací podložku.
  10. 10. Způsob podávání léčivé substance na povrch ústní dutiny zahrnuje následující kroky:
    a) aplikaci zmíněné substance na zmíněný proužek materiálu, který má dostatečnou pružnost k vytvoření zakřiveného tvaru na povrchu ústní dutiny, kdy zmíněný proužek materiálu má v podstatě stálou tuhost v ohybu s hodnotou menší jak 5g/cm, měřeno na přístroji HandleO-Meter pomocí ASTM testovací ho způsobu D2923-95, přičemž zmíněný proužek materiálu je kompatibilní s léčivou substancí ústní dutiny a je vůči tekutinám nepropustný, přednost se dává tomu, aby byl vyroben z polyethylenu a byl zároveň přizpůsobitelný k povrchu ústní dutiny bez trvalé deformace po zavedení do ústní dutiny, přičemž se dává přednost tomu, aby zmíněný proužek materiálu byl schopný se vrátit z deformovaného stavu do původního stavu při absenci adhezivní síly vlivem zmíněné léčivé substance léčivé substance,
    b) aplikaci zmíněného proužku materiálu s léčivou substanci, přednost se dává formě gelu, která se nanáší na proužek materiálu ve formě plynulého povlaku, který způsobí, že po umístění na stanovené místo povrchu ústní dutiny se substance dostane do styku s povrchem a předá aktivní látku zmíněnému povrchu, přičemž léčivá substance rovněž poskytuje adhezivní spojení mezi zmíněným proužkem materiálu a zmíněným povrchem, což zajišťuje udržení podávacího systému na místě po stanovenou dobu, která umožní aktivní látce působit na zmíněném povrchu.
CZ19994348A 1998-06-02 1998-06-02 Systém podávání substance sloužící k péči o ústní dutinu, který používá proužek materiálu s nízkou tuhostí při ohýbání CZ434899A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994348A CZ434899A3 (cs) 1998-06-02 1998-06-02 Systém podávání substance sloužící k péči o ústní dutinu, který používá proužek materiálu s nízkou tuhostí při ohýbání

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994348A CZ434899A3 (cs) 1998-06-02 1998-06-02 Systém podávání substance sloužící k péči o ústní dutinu, který používá proužek materiálu s nízkou tuhostí při ohýbání

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ434899A3 true CZ434899A3 (cs) 2000-04-12

Family

ID=5467983

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19994348A CZ434899A3 (cs) 1998-06-02 1998-06-02 Systém podávání substance sloužící k péči o ústní dutinu, který používá proužek materiálu s nízkou tuhostí při ohýbání

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ434899A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2192202C2 (ru) Устройство для доставки вещества для ухода за ротовой полостью с использованием полоски материала, имеющего низкую жесткость при изгибе
US6096328A (en) Delivery system for an oral care substance using a strip of material having low flexural stiffness
KR100845992B1 (ko) 탈색제를 포함하는 구강 케어 전달 시스템
US20070259011A1 (en) Oral care products
CZ434899A3 (cs) Systém podávání substance sloužící k péči o ústní dutinu, který používá proužek materiálu s nízkou tuhostí při ohýbání
MXPA99011373A (en) A delivery system for an oral care substance using a strip of material having low flexural stiffness
CZ434499A3 (cs) Systém podávání zubní bělicí substance, který používá proužek materiálu s nízkou tuhostí při ohýbání

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic