CZ425998A3 - Způsob výroby hedvábného papíru lisováním za vlhka - Google Patents

Způsob výroby hedvábného papíru lisováním za vlhka Download PDF

Info

Publication number
CZ425998A3
CZ425998A3 CZ19984259A CZ425998A CZ425998A3 CZ 425998 A3 CZ425998 A3 CZ 425998A3 CZ 19984259 A CZ19984259 A CZ 19984259A CZ 425998 A CZ425998 A CZ 425998A CZ 425998 A3 CZ425998 A3 CZ 425998A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
web
belt
paper
gap
felt
Prior art date
Application number
CZ19984259A
Other languages
English (en)
Inventor
Robert Stanley Ampulski
Ward William Ostendorf
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Priority to CZ19984259A priority Critical patent/CZ425998A3/cs
Publication of CZ425998A3 publication Critical patent/CZ425998A3/cs

Links

Landscapes

  • Paper (AREA)

Abstract

Při způsobu výroby hedvábného papíru lisovánímza vlhka se zárodečný pás (120A) z vláken, vytvářejícíchpapír, tvaruje na děrovaném vytvářecímčlenu (11) a přenáší se na vytlačovací člen (219), aby se část vláken, tvořících papír, v zárodečném pásu (120A) prohnula do průhybových žlábků ve vytlačovacímčlenu (219). Pás (120A) a vytlačovací člen (219)se potom stlačují mezi první odvodňovací plstí (320) a druhou odvodňovací plstí (360) ve stlačovací mezeře (300), aby se dále prohnula vlákna tvořící papír, do průhybových žlábků ve vytlačovacímčlenu (219), a aby se odstranila voda z obou stran pásu (120A). Stlačovací mezera (300) má prodlouženou délku a může zahrnovat konvexní akonkávní proti sobě umístěné stlačovací povrchy

Description

Způsob výroby hedvábného papíru lisováním za vlhka
Oblast techniky
Tento vynález se týká výroby papíru, zejména způsobu výroby pásu hedvábného papíru lisováním za vlhka.
Dosavadní stav techniky vytvářeny důležitější
Výrobky na jedno použití, jako jsou ubrousky, hygienické papíry, papírové ručníky a pod. jsou zpravidla vyráběny z jednoho nebo více pásů papíru. Mají-li výrobky plnit účely pro které jsou zhotoveny, musí papírové pásy ze kterých jsou vykazovat určité fyzikální parametry. Mezi z těchto parametrů patří pevnost, měkkost a absorbční schopnost. Pevnost je schopnost papírového pásu uchovat si svoji fyzickou celistvost během používání. Měkkost je, že uživatel má příjemný pocit při dotyku když mačká papír ve své ruce a dotýká se jím různých částí svého těla. Obecně se měkkost zvyšuje s tím jak se snižuje tuhost papírového pásu. Absorbční schopnost je parametr papírového pásu, který mu umožňuje přijímat a podržet si kapaliny. Zpravidla se měkkost a nebo absorbční schopnost papírového pásu zvyšuje na úkor pevnosti papírového pásu. Proto se vyvíjely způsoby výroby papíru se snahou aby poskytovaly měkké a absorbující papírové pásy, které by přitom měly žádoucí pevnostní parametry2
Patent USA č. 3 301 746, vydaný Stanfordovi a kol., popisuje papírový pás-, který je předsoušen teplem pomocí systému s procházejícím sušícím vzduchem. Na části pásu se potom vytlačí na sušícím hubnu hrbolatý látkový vzor. Zatímco je proces podle Sanforda a kol. zaměřen na získání lepší měkkosti a absorbčpí schopnosti bez újmy na pevnosti v tahu, je odstranění vody s použitím sušárny s proudícím vzduchem podle Sanford^ a kol. velmi energeticky náročné a tudíž drahé.
Patent USA č. 3 537 954, vydaný Justusovi, popisuje pás vytvářený mezi horní tkaninou a spodním vytvářecím sítem. Pás je opatřován vzorem v mezeře, kde je pás vložen mezi tkaninu a relativně měkkou a pružnou plsť na níž se papír vytváří. Patent USA č. 4 309 246, vydaný Hulitovi a kol., popisuje přísun nezhutnělého vlhkého pásu k síťovité vytlačovací tkanině, vytvořené ze tkaných prvků a stlačení pásu mezi plstí papírenského stroje-, a touto vytlačovací tkaninou v první lisovací mezeře. Pás je potom nesen vytlačující tkaninou z první lisovací mezery -do druhé lisovací mezery u sušícího bubnu. Patent USA č. 4 144 124 vydaný Turunenovi a kol., popisuje papírenský stroj mající dvousítový tvářeč, mající dvojici nekonečných tkanin, což mohou být plsti. Jedna z těchto nekonečných tkanin nese papírový pás do lisovací sekce. Lisovací sekce může zahrnovat nekonečnou tkaninu, která nese papírový pás do lisovací sekce, další nekonečnou tkaninu, což může být plsť, a podélné síto pro vytlačování vzoru do pásu.
Jak Justusovo, tak i Hulitovo řešení trpí nevýhodou, že lisují vlhký pás v mezeře a používají jenom jednu plsť. Při stlačování pásu uniká voda na obě strany pásu. Potom voda vystupující na povrch pásu, který není ve styku s plstí, může znovu vniknout do pásu na výstupu _z mezery . lisu.. Takovéto opětovné zvlhčení pásu na výstupu z mezery lisu snižuje schopnost odstraňování vody u tohoto uspořádání lisu, narušuje vazby mezi vlákny, vytvořené .během ..lisování a může vyústit ve zvětšování objemu u částí pásu, které byly zhutněny v mezeře lisu.
Turunen a kol. popisuje mezeru mezi válci lisu, která zahrnuje dvě nekonečné tkaniny, což mohou být plsti a vytlačovací podélné síto. Turunen a kol. ale nepřenáší pás z vytvářecího podélného síta na vytlačovací tkaninu-, aby se zabezpečil počáteční průhyb částí vlhkého pásu do vytlačovací tkaniny před lisováním pásu v meseře .lisu. Pás u. Turunena může tudíž být na vstupu do mezery lisu obecně monoplanární a to vede k celkovému zhutnění pásu v mezeře lisu.. .Celkové zhutnění pásu je nežádoucí, protože to omezuje rozdíly v hustotě mezi rozdílnými částmi pásu zvyšováním busioty částí pásu a relativně nízkou hustotou.
Navíc Hulit a kol. a Turunen a kol. uvádějí uspořádání lisu, kde má vytlačovací tkanina od sebe oddělené zhutňovací hrbolky jaké jsou v bodech křížení osnovy a útku u tkaných látek. Od sebe oddělená zhutnělá místa nedávají vlhký vytvarovaný arch mající spojitou oblast s vysokou hustotou, která by nesla zátěže a od sebe oddělené nízkohustotní oblasti dodávající schopnost absorbce.
I vytlačování se dá použít k zhutnění pásu, ale vytlačování do usušeného pásu může vést k narušování vazeb mezi vlákny v pásu. Toto narušení se objeví, protože se vazby vytvářejí a potom ustálí při sušení pásu. Po usušení pásu způsobí posun vláken kolmo k rovině pásu narušení vazeb mezi vlákny a to opět vede k tomu, že má pás menší pevnost v tahu, než jak tomu bylo před vytlačováním.
Vytlačování uvádějí následující odkazy: evropská patentová přihláška 0499942A2, patent USA 3 356 90Ί, patent
USA 3 867 225, patent USA 3 414 459 a patent USA 4 759 967.
Výsledkem je, že vědci z oblasti výroby papíru nadále pokračují v hledání lepších struktur papíru, které se dají vyrábět ekonomicky a které poskytuji zvýšenou pevnost bez újmy na měkkosti a absorbční schopnosti.
Proto je cílem tohoto vynálezu poskytnout .způsob .odvodnění a vytvarování pásu papíru.
Dalším cílem tohoto vynálezu je zabezpečit počáteční průhyb části papírového pásu do vytlačovacího členu a následně slisování výsledného nemonoplanárního pásu a vytlačovacího členu mezi dvěma deformovatelnými členy přijimajici vodu v mezeře lisu majícího prodlouženou délku mezery.
Dalším cílem tohoto vynálezu je poskytnout papírový pás lisovaný za vlhka, mající zvýšenou pevnost pro danou úroveň pružnosti archu.
Dalším cílem tohoto vynálezu je poskytnout nevytlačovaný vzorovaný papírový pás mající kontinuální síť s nelativně vysokou hustotou, mnoho relativně nízkohustotních kupolovitých hrbolků, rozptýlených v souvislé síti a přechodovou oblast se sníženou tloušťkou, nejméně zčásti obklopující každý z hrbolků s nízkou hustotou.
Podstata vynálezu
Tento vynález poskytuje způsob tvarování a odvodňování papírového pásu. Podle jednoho provedení tohoto v-ynál-ezu se zárodečný pás z papírových vláken tvaruje na děrovaném vytvářecím členu a přenáší k vytlačovacímu členu, aby se část vláken tvořících papír ve zárodečném pásu prohnula do ohybových žlábků ve vytlačovacím členu aniž by se zhutnil zárodečný pás. Pás a vytlačovací člen se potom stlačují mezi první a druhou odvodňovací plstí ve stlačovací mezeře, aby se papírová vlákna dále prohnula do ohybových žlábků ve vytlačovacím členu a aby se odstranila voda z obou stran pásu. Stlačovací mezera má prodlouženou délku mezery, přičemž délka mezery je nejméně asi 7,6 cm (3,0 palce) ve směru podél stroje. Stlačovací mezera je vytvořena mezi protilehlými stlačovacími povrchy. U výhodného provedení vynálezu je stlačovací mezera vytvořena lisem majícím konvexní a konkávní protilehlé stlačovací povrchy.
Způsob podle tohoto vynálezu zahrnuje kroky:
vytváření zárodečného pásu z papírových vláken na děrovaném vytvářecím členu, přičemž zárodečný pás má lícní plochu a druhou plochu;
přenášení zárodečného pásu z děrovaného vytvářecího členu k vytlačovacímu členu, aby se umístila druhá plocha zárodečného pásu vedle čela děrovaného vytlačovacího členu, které je ve styku s pásem;
vychýlení části papírových vláken v zárodečném pásu do části s průhybovými žlábky a odstranění vody ze zárodečného pásu přes část s průhybovými žlábky tak, aby se uprostřed vytvářel nezhutnělý nemonoplanární polotovar pásu z papírových vláken a stlačování pásu ve stlačovací mezeře, mající ve směru podél stroje délku nejméně asi 7, 6 cm (3,0 palce), přičemž první vrstva plsti je umístěna vedle první lícní plochy polotovaru pásu, přičemž je povrch vytlačovaný do pásu umístěn vedle druhé strany polotovaru pásu a kde část s průhybovými žlábky je v tokovém s-tyku s druhou vrstvou plsti.
U jednoho provedení zahrnuje krok stlačení polotovaru pásu stlačování polotovaru pásu ve stlačovací mezeře, která má délku ve směru podél stroje mezi asi 7,6 cm (3,0 palce) až asi 50,8 cm (20,0 palců), s výhodou v rozmezí od asi 10,2 cm (4,0 palce) až asi 25,4 cm (10,0 palců).
Krok stlačování polotovaru pásu může zahrnovat stlačování polotovaru pásu v mezeře zatížením v rozmezí od asi 71 kg/cm (400 liber na lineární palec) šířky mezery ve směru příčném ke stroji do asi 1788 kg/cm (10000 liber na lineární palec) šířky mezery ve směru příčném ke stroji.
Přehled obrázků na výkresech
Zatímco popis je ukončen nároky, které konkrétně vyjadřují a jasně vymezují tento vynález, pro lepší pochopení vynálezu slouží následující popis, který je doprovázen připojenými výkresy, na kterých;
obrázek 1 je schematické znázornění jednoho provedení kontinuálního papírenského stroje, které znázorňuje přenos papírového pásu z děrovaného vytvářecího členu k děrovanému vytlačovacímu členu, nesení papírového pásu na děrovaném vytlačovacím členu ke stlačovací mezeře a stlačování pásu neseného na děrovaném vytlačovacím čl-enu mezi první a druhou odvodňovací plstí ve stlačovací mezeře;
obrázek 2 je schematické znázornění v půdorysu děrovaného vytlačovacího členu, majícího první čelo pro styk s pásem, zahrnující makroskopicky monoplanární vzorovaný kontinuální síťovitý povrch vytlačovaný do pásu, definující v děrovaném vytlačovacím členu množství od sebe oddělených, izolovaných, nespojitých průhybových žlábků;
obrázek 3 je pohled v částečném příčném řezu na děrovaný vytlačovací člen, znázorněný na obrázku 2, provedeném v rovině
3-3;
obrázek 4 je zvětšené schematické znázornění stlačovací mezery, znázorněné na obrázku 1, ukazující první odvodňovací plsť, umístěnou vedle první plochy pásu, čelo děrovaného vytlačovacího členu, které je ve styku s pásem, umístěné vedle druhé plochy pásu a druhou odvodňovací plsť, umístěnou vedle druhého čela děrovaného vytlačovacího členu, přičemž stlačovací mezera zahrnuje proti sobě ležící konvexní a konkávní stlačovací povrchy;
obrázek 5 je schematické znázornění stlačovací mezery podle alternativního provedení vynálezu, kde je pás papíru umístěn mezi první odvodňovací plsť a kompositní vytlačovací člen zahrnující děrovanou vrstvu dělající vzor na pásu, vytvořenou z fotopolymeru, připojenou k povrchu druhé odvodňovací plsti a kde pás, první plsť a kompozitní vytlačovací člen jsou umístěny mezi protilehlými konvexními a konkávními stlačovacími povrchy ve stlačovací mezeře;
obrázek 6 je schematické znázornění v půdorysu vytvarovaného pásu papíru, vytvořeného s použitím děrovaného vytlačovacího členu podle obrázků 2 a 3;
obrázek 7 je schematické znázornění v řezu papírového pásu z obrázku 6 přičemž řez je proveden podél roviny 7-7 z obrázku 6;
obrázek 8 je zvětšený pohled v příčném řezu na pás papíru znázorněný na obrázku 7;
obrázek 9 je alternativní provedení papírenského stroje podle tohoto vynálezu s použitím uspořádání stlačovací mezery znázorněného na obrázku 5 a majícího kompozitní vytlačovací člen, zahrnující děrovanou vrstvu, vytvářející vzor na pásu, vytvořenou z fotopolymeru, připojenou k povrchu vrstvy odvodňovací plsti;
obrázek 10 je schematické znázorněni v řezu kompozitním vytlačovacím členem;
obrázek 11 je schematické znázornění v půdorysu děrovaného vytlačovacího členu majícího čelo, které je ve styku s pásem, zahrnující kontinuální jako vzor vytvořený průhybový žlábek a množství od sebe oddělených, isolovaných povrchů vytlačovaných do pásu;
obrázek 12 je schematické znázornění v půdorysu děrovaného vytlačovacího členu, majícího zpola kontinuální povrch vytlačovaný do pásu.
Příklady provedení vynálezu
Obrázek 1 znázorňuje jedno provedení kontinuálního papírenského stroje, který se dá použít pro provádění tohoto vynálezu. Proces podle tohoto vynálezu zahrnuje řadu kroků nebo operací, které se dělají jedna po druhé. Zatímco proces podle tohoto vynálezu se s výhodou provádí kontinuálním způsobem, rozumí se, že tento vynález může zahrnovat i dávkové provádění, jako je proces ruční výroby archů. Bude popsáno upřednostňované pořadí kroků, přičemž se rozumí, že rozsah tohoto vynálezu je určen přiloženými nároky.
Podle jednoho provedení tohoto vynálezu se vytváří zárodečný pás 120 z papírových vláken z vodní disperse těchto papírových vláken na děrovaném vytvářecím členu 11. Zárodečný pás 120 se potom přenáší na děrovaný vytlačovací člen 219, mající první čelo 220, které je ve styku s pásem, zahrnující povrch vytlačovaný do pásu a část průhybových žlábků. Část papírových vláken v zárodečném pásu 120 se prohne do části s průhybovými žlábky děrovaného vytlačovacího členu 219 aniž by se přitom pás zhutnil, čímž se vytvoří polotovar pásu 120A.
Polotovar pásu 12 OA je nesen na děrovaném vytlačovacím členu 219 z děrovaného vytvářecího členu 11 do stlačovací mezery 300, mající délku ve směru podél stroje nejméně asi 7,6 cm (3,0 palce). Mezera 300 má protilehlé stlačovací povrchy. Protilehlé stlačovací povrchy mohou být protilehlé konvexní a konkávní stlačovací povrchy, přičemž konvexní stlačovací povrch je tvořen přítlačným válcem 362 a protilehlý konkávní stlačovací povrch je zabezpečován souborem s přítlačnou patkou 700.
První odvodňovací plsť 320 je umístěna vedle polotovaru pásu 120A a druhá odvodňovací plsť 360 je umístěna vedle děrovaného vytlačovacího členu 219. Polotovar pásu 120A a děrovaný vytlačovací člen 219 se potom stlačují mezi první a druhou odvodňovací plstí 320 a 360 ve stlačovací mezeře 300, aby se dále prohnula část papírových vláken do části průhybových žlábků vytlačovacího členu 219, aby se zhutnila část polotovaru pásu 120A spojená s povrchem vytlačovaným do pásu a aby se dále odvodnil pás odstraněním vody z obou stran pásu, čímž se vytvoří vytvarovaný pás 120B, který je relativně sušší než polotovar pásu 120A.
Vytvarovaný pás 120B je nesen ze stlačovací mezery 300 na děrovaném vytlačovacím členu 219. Vytvarovaný pás 120B se dá předsušit v průchozí vzduchové sušárně 400 tím, že se nasměruje ohřátý vzduch tak, aby procházel nejprve skrz vytvarovaný pás a potom skrz děrovaný vytlačovací člen 219, čímž se dále vysouší vytvarovaný pás 120B. Povrch pro vytlačování do pásu děrovaného vytlačovacího členu 219 se potom dá vytlačovat do vytvarovaného pásu 12 OB například v mezeře vytvořené mezi válcem 209 a sušícím bubnem 510, čímž se vytvoří vytlačený pás 120C. Vytlačení povrchu pro vytlačování do pásu do vytvarovaného pásu může dále zhutnit části pásu spojené s povrchem pro vytlačování do pásu. Vytlačený pás 120C se potom dá sušit na sušícím bubnu 510 a krepovat ze sušícího bubnu škrabákovým nožem 524.
Při zkoumání kroků postupu podle tohoto vynálezu podrobněji spočívá první krok postupu podle tohoto vynálezu ve vytvoření vodní disperse papírových vláken získaných z buničinové kaše, aby se vytvořil zárodečný pás 120. Papírová vlákna, využitelná pro tento vynález, budou normálně zahrnovat vlákna z buničinové kaše. Další celulosová papírenská vlákna, jako jsou bavlněné lintry, bagasová buničina, atd. se také dají použít a rozumí se, že jsou zahrnuta do rozsahu tohoto vynálezu. Syntetická vlákna, jako je umělé hedvábí (rayon) , polyetylénová a polypropylénová vlákna se dají též použít v kombinaci s přírodními celulózovými vlákny. Jedním z příkladů polyetylénového vlákna, které se dá využít je Pulpex™, který je k dostání u firmy Hercules, lne. (Wilmington, Delaware, USA) . Použitelné buničinové kaše zahrnují chemické kaše, jako je nátronová, sulfitová a sulfátová kaše, jakož i mechanické kaše zahrnující například dřevovinu, termomechanickou kaši a chemicky modifikovanou termomechanickou kaši. Dají se použít kaše vzniklé jak z opadavých stromů (dále také nazývaných tvrdé dřevo, tak i z jehličnatých stromů (dále také nazývaných měkké dřevo). Pro tento vynález se dají také použít vlákna vzniklá z recyklovaného papíru, která mohou obsahovat kteroukoliv nebo všechny výše uvedené kategorie, jakož i jiné nevláknité materiály jako jsou plniva a adhesiva používaná k usnadnění původní výroby papíru.
Navíc k papírovým vláknům se dají do papírovány přidávat i jiné složky nebo materiály. Žádoucí typy aditiv budou záviset na konkrétním konečném použití vyráběného hedvábného papíru.
Například u výrobků jako je toaletní papír, papírové ručníky, ubrousky a jiné podobné produkty je žádoucím přívlastkem veliká pevnost za vlhka. Proto je často žádoucí přidávat k směsi tvořící papír chemické látky známé v oboru jako pryskyřice způsobující pevnost za vlhka (wet strength).
Všeobecná disertace na téma typů pryskyřic pro dosažení vysoké pevnosti papíru za vlhka se dá nalézt v sérii monografií TAPPI č. 29, Pevnost za vlhka u papíru a papírové lepenky (Wet Strength in Paper and Paperboard) od Technického sdružení pro odvětví celulózy a papíru (Technical Association of the Pulp and Paper Industry) (New York, USA, 1965). Nejpoužívanější pryskyřice pro zlepšení pevnosti za vlhka byly obecně kationtového typu. Polyamidoepichlorhydrinové pryskyřice jsou kationtové pryskyřice pro zvýšení pevnosti za vlhka, které se ukázaly jako zvláště užitečné. Vhodné typy těchto pryskyřic jsou popsány v patentu USA č. 3 700 623, vydaném 24. října 1972 a 3 772 076, vydaném 13. listopadu 1973, přičemž oba byly vydány Keimovi a oba se tímto zahrnují jako odkaz. Jedním z komerčních zdrojů vhodných polyamidoepichlorhydrinových pryskyřic je firma Herkules, lne. z Wilmingtonu, Delaware, USA, která prodává takovéto pryskyřice pod značkou Kymene™ 557H.
Také polyakrylamidové pryskyřice se ukázaly užitečné jako pryskyřice zvyšující pevnost za vlhka. Tyto pryskyřice jsou popsané v patentu USA č. 3 556 932, vydaném 19. ledna 1971 Cosciovi a kol. a 3 556 933, vydaném 19. ledna 1971 Williamsovi a kol., přičemž oba patenty se tímto zahrnují formou odkazu. Jedním z komerčních zdrojů polyakrylamidových pryskyřic je firma American Cyanamid Co. ze Stanfordu, Connecticut, USA, která prodává takovouto pryskyřici pod značkou Pařez™ 631 NC.
Další vodorozpustné kationtové pryskyřice, nalézající využití u tohoto vynálezu jsou močovinoformaldehydové a melaminoformaldehydové pryskyřice. Běžnější funkční skupiny u těchto polyfunkčních pryskyřic jsou skupiny obsahující dusík, jako jsou aminoskupiny a methylolové skupiny vázané na dusík. U tohoto vynálezu se rovněž dají použít pryskyřice polyethyleniminového typu. Navíc se u tohoto vynálezu dají použít pryskyřice zvyšující dočasně pevnost za vlhka, jako je Caldas 10 (vyráběný firmou Japan Carlit) a CoBond 1000 (vyráběný firmou National Starch and Chemical Company). Rozumí se, že přídavek chemických sloučenin jako jsou pryskyřice na zlepšení pevnosti za vlhka a dočasné pevnosti za vlhka, popisovaných výše, do buničinové kaše je jen alternativou a není nutný pro používání tohoto výsledku vývoje.
Zárodečný pás 120 je s výhodou připravován z vodní disperse papírových vláken, ačkoliv disperse vláken v kapalinách jiných než voda se také dají použít. Vlákna jsou dispergována ve vodě tak, aby se vytvářela vodní disperse mající konsistenci od asi 0,1 do asi 0,3 procent- Procentuální konsistence disperse, kaše, pásu nebo jiného systému je definována jako 100-násobek koeficientu získaného když se hmotnost suchého vlákna v diskutovaném systému dělí celkovou hmotností systému. Hmotnost vlákna se vždy vyjadřuje na bázi zcela suchých vláken.
Druhým krokem při provádění tohoto vynálezu je vytváření zárodečného pásu 120 z vláken tvořících papír. S poukazem na obrázek 1 se vlákna tvořící papír dopraví do nátokové skříně 18, která může mít jakoukoliv vhodnou konstrukci. Z nátokové skříně 18 se vodná disperse vláken tvořících papír dodává do děrovaného vytvářecího členu 11, aby se vytvořil zárodečný pás 120. Vytvářecí člen 11 může zahrnovat kontinuální
Foudrinierovo podélné síto. Alternativně může děrovaný vytvářecí člen 11 zahrnovat množství polymerních výstupků spojených do kontinuální zesilující struktury, aby se získal zárodečný pás 120, mající dvě a nebo více oblastí s odlišnou základní hmotností, tak jak je to popsáno v patentu USA 5 245 025 vydaném 14. září 1993 Trokhanovi a kol., přičemž se tento patent zahrnuje formou odkazu do tohoto popisu. Zatímco se na obrázku 1 ukazuje jednoduchý vytvářecí člen 11, lze použít zařízení s jediným nebo dvěma podélnými síty. Jiné konfigurace vytvářecích podélných sít jako jsou zabalovací konfigurace S nebo C se dají také použít.
Vytvářecí člen 11 je nesen prsním válcem 12 a řadou vratných válců, přičemž na obrázku 1 jsou ukázány jenom dva zpětné válce 13 a 14. Vytvářecí člen 11 je poháněn ve směru, který ukazuje šipka 81, přičemž pohon není znázorněn. Zárodečný pás 120 se vytváří z vodné disperse vláken vytvářejících papír tím, že se disperse usazuje na děrovaném vytvářecím členu 11 a odstraňuje se část vodného dispersního prostředí. Zárodečný pás 120 má lícní stranu 122, které je ve styku s děrovaným členem 11 a rubovou stranu pásu 124, obrácenou na opačnou stranu.
Zárodečný pás 120 se dá vytvářet kontinuálním procesem výroby papíru tak jak je to ukázáno na obrázku 1 nebo alternativně dávkovým procesem, jako je proces ruční výroby archů. Poté, co je vodní disperse vláken tvořících papír usazena na děrovaný vytvářecí člen 11, vytvoří se zárodečný papírový pás 120 odstraněním části vodného dispersního média způsoby, které jsou dobře známy odborníkům v oboru. Pro odstranění vody z vodné disperse na děrovaném vytvářecím členu 11 se dají použít vakuové skříně, vytvářecí desky, hydrofolie a pod. Zárodečný pás 120 postupuje s vytvářecím členem 11 kolem vratného válce a je přiváděn do blízkosti děrovaného vytlačovacího členu
219.
Děrovaný vytlačovací člen 219 má první čelo 220, které je ve styku s pásem a druhé čelo 240, které je ve styku s plstí. Čelo 220, které je ve styku s pásem, má vytlačovací povrch 222 a část s průhybovými žlábky 230, tak jak je to ukázáno na obrázcích 2 a 3. Část s průhybovými žlábky 230 vytváří nejméně část kontinuální trasy, které sahá od prvního čela 220 k druhému čelu 240 pro nesení vody skrz děrovaný vytlačovací člen 219. Proto když se voda odstraní z pásu vláken tvořících papír ve směru děrovaného vytlačovacího členu 219, voda se dá odstranit aniž by znovu přišla do styku s pásem z vláken tvořících papír. Děrovaný vytlačovací člen 219 může zahrnovat nekonečný pás tak jak je to znázorněno na obrázku 1 a může být podpírán vícero válci 201 až 217. Děrovaný vytlačovací člen 219 je poháněn pomocí hnacích prostředků (které nejsou znázorněny) ve směru 281 (odpovídajícím směru stroje) jak je to znázorněno na obrázku 1. První čelo 220 děrovaného vytlačovacího členu 219, které je ve styku s pásem, se může postřikovat emulzí, zahrnující asi 90 procent hmot. vody, asi 8 procent ropného oleje, asi 1 procento cetylalkoholu a asi 1 procento povrchově aktivního činidla jako je Adogen TA-100. Takováto emulze usnadňuje přenos pásu z vytlačovacího členu 219 k sušícímu bubnu 510. Samozřejmě se rozumí, že děrovaný vytlačovací člen 219 nemusí zahrnovat nekonečný pás, pokud je používán při ruční výrobě archů v dávkovém procesu.
U provedení znázorněného na obrázcích 2 a 3 zahrnuje první čelo 220 děrovaného, vytlačovacího členu 219, které je ve styku s pásem, makroskopicky monoplanární, vzorovaný, kontinuální síťový povrch 222, který se vytlačuje do pásu.
Kontinuální síťový povrch 222, který se vytlačuje do pásu, *15 definuje v děrovaném vytlačovacím členu 219 řadu od sebe oddělených, izolovaných, nespojujících se průhybových žlábků 230. Průhybové žlábky 230 mají otvory 239, které -mohou být náhodné co do tvaru a rozmístění, ale mají s výhodou jednotný tvar a jsou rozmístěny v opakujícím se, předem zvoleném vzoru na prvním čele 220, které je ve styku s pásem. Takováto kontinuální síť na povrchu 222, který je vytlačován do pásu a od sebe oddělené průhybové žlábky 230 se dají použít pro vytváření struktury papíru, která má kontinuální síť tvořící oblast 1083 s relativně vysokou hustotu a množství hrbolků 1084 s relativně nízkou hustotou, které jsou rozptýleny v kontinuální oblastí 1083 sítě s vysokou hustotou tak jak je to znázorněno na obrázcích 6 a 7.
Vhodné tvary pro otvory 239 zahrnují, ale nejsou omezené na kruhy, ovály a polygony s otvory 239 šestihranného tvaru, které jsou patrné na obrázku 2. Otvory 239 se dají vytvarovat pravidelně a rovnoměrně ve vyrovnaných řadách a souborech. Otvory 239 mohou být alternativně uspořádány bilaterálně střídavě ve směru stroje a napříč stroje, tak jak je to znázorněno na obrázku 2, kde se rozumí, že ve směru stroje je v tom směru, který je rovnoběžný s chodem pásu zařízením a napříč stroje je směr kolmý na směr podél stroje. Děrovaný vytlačovací člen 219 mající kontinuální síťový povrch 222 vytlačovaný do pásu a od sebe oddělené izolované ohybové žlábky 230 mohou být vyrobeny podle toho jak to praví následující patenty USA, které se tímto zahrnují jako odkaz: USA patent 4 514 345, vydaný 30. dubna 1985 Johnsonovi a kol., patent USA 4 529 480 vydaný 16. července 1985 Trokhanovi a patent USA 5 098 522 vydaný 24. března 1992 Smurkoskimu a kol. a USA 5 514 523, vydaný 7. května 1996 Trokhanovi a kol.
S odkazem na obrázky 2 a 3 může děrovaný vytlačovací člen 219 zahrnovat tkaný vyztužovací prvek 243 pro zpevnění děrovaného vytlačovacího členu 219. Vyztužovací prvek 243 může__zahrnovat pásy 242 pro vyztužení ve směru podél stroje a pásy 241 pro vyztužení ve směru napříč stroje, ačkoliv lze použít každý vhodný tkalcovský vzor. Otvory ve tkaném vyztužovacím prvku 243 vytvořené štěrbinami mezi pásy 241 a 242 jsou menší než velikost otvorů 239 ohybových žlábků 230. Otvory ve tkaném zesilovacím prvku 243 a otvory 239 ohybových žlábků 230 dohromady poskytují kontinuální průchod rozkládající se od prvního čela 220 k druhému čelu 240 pro vedení vody skrz děrovaný vytlačovací člen 219. Vyztužovací prvek 243 může také poskytovat opěrný povrch pro omezování průhybu vláken do ohybových žlábků 230 a tím napomáhat zabránění vytváření štěrbinek v částech pásu, spojených s průhybovými žlábky 230, jako jsou hrbolky 1084 s relativně nízkou hustotou. Takovéto štěrbinky nebo malé dírky mohou být způsobeny tokem vody nebo plynu průhybovými žlábky pokud existuje tlakový rozdíl napříč pásem.
Plocha vytlačovaného povrchu 222 jako procento celkové plochy prvního povrchu 220, který je ve styku s pásem, by měla být v rozmezí asi 15 procent až asi kolem 65 procent a s výhodou mezi asi 20 procenty a asi 50 procenty, aby se získal žádoucí poměr ploch oblasti s relativně vysokou hustotou 1083 a hrbolků s relativně nízkou hustotou 1084, znázorněných na obrázcích 6 a 7. Velikost otvorů 239 průhybových žlábků 230 v rovině prvního čela 220 může být vyjádřena pomocí účinného volného rozpětí. Účinné volné rozpětí je definováno jako plocha otvoru 239 v rovině prvního čela 220 dělená jednou čtvrtinou obvodu otvoru 239. Účinné volné rozpětí by mělo být od asi 0,25 do asi 3,0 násobku průměrné délky vláken tvořících papír, použitých k vytvoření zárodečného pásu 120 a ja s výhodou od asi 0,5 do asi 1,5-násobku průměrné délky vláken tvořících papír. Průhybové žlábky 230 mohou mít hloubku 232 (obrázek 3), která je v rozmezí od asi 0,1 mm do asi 1,0 mm.
U alternativního provedení může děrovaný vytlačovací člen 219 zahrnovat látkový pás vytvořený z tkaných vláken. Povrch 222 vytlačovaný do pásu může být tvořen od sebe oddělenými hrbolky, vytvořenými v místě křižování tkaných vláken. Vhodné látkové pásy z tkaných vláken pro použití jako děrovaný vytlačovací člen 219 jsou uvedeny v patentu USA 3 301 74 6, vydaném 31. ledna 1967 Sanfordovi a kol., patentu USA
3 905 863 vydaném 16. září 1975 Ayersovi, patentu USA
4 191 609 vydaném 4. března 1980 Trokhanovi a patentu USA
4 239 065, vydaném 16. prosince 1980 Trokhanovi a tyto patenty
se tímto zahrnují jako citace.
U jiného alternativního provedení může mít děrovaný vytlačovací člen 219 první čelo 220, které je ve styku s pásem, které zahrnuje kontinuální vzorovaný průhybový žlábek 230 zahrnující mnoho od sebe oddělených, izolovaných povrchů 222 vytlačovaných do pásu. Takovýto děrovaný vytlačovací člen 219 se dá použít k vytváření vytvarovaného pásu majícího kontinuální síť tvořící oblast s relativně nízkou hustotu a mnoho od sebe oddělených oblastí majících relativně vysokou hustotu, které jsou rozptýleny v kontinuální síti mající relativitě . ní zkou ±lusío±u_ .Takový -děrovaný vytlačovací člen je znázorněn na obrázku 11 jakož i v patentu USA 4 514 345, vydaném 30. dubna 1985 Johnsonovi a kol., přičemž se tento patent tímto zahrnuje do popisu formou odkazu.
U dalšího provedení může mít děrovaný vytlačovací člen 219 první čelo 220, které je ve styku s pásem a které zahrnuje řadu zpola kontinuálních povrchů 222 vytlačovaných do pásu. Vzor povrchů 222 pro vytlačování do pásu, tak jak je použit zde, se považuje za zpola kontinuální jestliže se mnoho vytlačovaných povrchů 222 rozkládá v podstatě nepřerušené podél kteréhokoliv směru na povrchu 220, který je ve styku s pásem a každý vytlačovaný povrch je oddělen mezerou od sousedních vytlačovaných povrchů 220 průhybovým žlábkem 230. Čelo 220, které je ve styku s pásem, může mít sousedící zpola kontinuální vytlačovací povrchy 222, oddělené od sebe zpola kontinuálními průhybovými žlábky 230. Zpola kontinuální vytlačovací povrchy 222 mohou se mohou rozkládat obecně rovnoběžně se směrem podél stroje nebo napříč stroje nebo alternativně probíhat ve směru podél stroje a vytvářet úhel vzhledem ke směru podél stroje a směru napříč stroje. Takovýto děrovaný vytlačovací člen je znázorněn na obrázku 12 jakož i v patentové přihlášce USA pořadové číslo 07/936 954 o názvu Pás vytvářející papír mající zpola kontinuální vzor a papír jím vyrobený, která byla podána 26. srpna 1992 na jméno Ayers a kol., čímž se tato přihláška zahrnuje jako odkaz.
Třetí krok při provádění tohoto vynálezu zahrnuje přenášení zárodečného pásu 120 z děrovaného vytvářecího členu 11 na děrovaný vytlačovací člen 219, aby se umístila druhá strana pásu 124 na první čelo 220 děrovaného vytlačovacího členu 219, které je v kontaktu s pásem.
Čtvrtý krok při provádění tohoto vynálezu zahrnuje průhyb části vláken tvořících papír v zárodečném pásu 120 do části průhybových žlábků 230 čela 220, které je ve styku s pásem a odstranění vody ze zárodečného pásu 120 přes část s průhybovými žlábky 230, aby se z vláken tvořících papír vytvořil polotovar pásu 120A. Zárodečný pás 120 má s výhodou konzistenci v rozmezí asi 3 až asi 20 procent v bodě přechodu k usnadnění průhybu vláken tvořících papír do oblasti průhybových žlábků 230.
Kroky přenášení zárodečného pásu 120 na vytlačovací člen 219 a průhyb části vláken tvořících papír v pásu 120 do části s průhybovými žlábky 230 se dá zabezpečit nejméně zčásti tak, že se nechá působit tlakový rozdíl kapaliny na zárodečný pás 120. Zárodečný pás 120 může být například přenášen vakuem z vytvářecího členu 11 na vytlačovací člen 219, například vakuovou skříní 126 znázorněnou na obrázku 1 nebo alternativně rotujícím zvedacím vakuovým válcem (který není znázorněn). Tlakový rozdíl napříč zárodečného pásu 120, zabezpečovaný zdrojem vákua (např. vakuovou skříní 126), prohýbá vlákna do části s průhybovými žlábky 230 a s výhodou odstraňuje vodu z pásu přes část s průhybovými žlábky 230, aby se zvýšila konzistence pásu na asi 18 až asi 30 procent. Rozdíl tlaku napříč zárodečným pásem 120 může být v rozmezí od asi 13,5 kPa do asi 40,6 kPa (v rozmezí od asi 4 do asi 12 palců sloupce rtuti). Vákuum, které poskytuje vakuová skříň 126, dovoluje přenos zárodečného pásu 120 na děrovaný vytlačovací člen 219 a průhyb vláken do průhybové žlábkové části 230 bez zhutnění zárodečného pásu 120. Mohou být zahrnuty i další vakuové skříně (které nejsou znázorněny), aby se dále odvodnil polotovar pásu 120A.
S odkazem na obrázek 4 jsou části polotovaru pásu 12 0A před stlačovací mezerou 300 znázorněny prohnuté do průhybových žlábků 230, takže polotovar pásu 120A není monoplanární. Polotovar pásu 120A je znázorněn tak, že má obecně jednotnou tloušťku (vzdálenost mezi první a druhou stranou pásu 122 a 124) nad stlačovací mezerou 300, aby se indikovalo, že část polotovaru pásu 120A byla prohnuta do vytlačovacího členu 219, aniž by se přitom místně zhustil nebo zhutnil polotovar pásu 120A před stlačovací mezerou 300. Přenos zárodečného pásu 120 a průhyb vláken v zárodečným pásu do oblasti průhybových žlábků 230 se dá uskutečnit v podstatě současně. Výše citovaný patent USA 4 529 480 se sem tímto zahrnuje jako odkaz pro účely vysvětlení způsobu jak přenášet zárodečný pás na děrovaný člen a prohnout část vláken tvořících papír v zárodečném pásu do děrovaného členu.
Pátý krok při provádění tohoto vynálezu zahrnuje stlačení vlhkého polotovaru pásu 120A ve stlačovací mezeře 300, aby se vytvořil vytvarovaný pás 120B. S odkazem na obrázky 1 a 4 je polotovar pásu 120A nesen na děrovaném vytlačovacím členu 219 od děrovaného vytvářecího členu 11 a skrz stlačovací mezeru 300 vytvořenou mezi proti sobě ležícími stlačovacími povrchy válce 362 a souborem s přítlačnou patkou 700. Kvůli popisu činnosti stlačovací mezery 300 jsou vytlačovací člen 219, odvodňovací plsti 320 a 360 a papírový pás nakresleny relativně zvětšené vůči válci 362 a souboru s přítlačnou patkou 700.
První odvodňovací plsť 320 je znázorněna podepřená ve stlačovací mezeře vedle souboru s přitlačovací patkou 700 a je poháněna ve směru 321 kolem mnoha válečků 324, které nesou plsť. Soubor s přitlačovací patkou 700 zahrnuje přítlačný pás nepropustný pro vodu 710, přítlačnou patku 720 a zdroj přítlaku P. Přítlačná patka 720 může mít obecně obloukovitý, konkávní povrch 722. Přítlačný pás 710 se pohybuje kontinuálně na trase přes obecně konkávní povrch 722 a vodící válečky 712. Zdroj přítlaku P dodává hydraulickou kapalinu pod tlakem do dutiny (která není znázorněna) v přítlačné patce 720. Kapalina pod tlakem v dutině tlačí přítlačný pás 710 proti plsti 320 a zabezpečuje plnění stlačovací mezery 300. Soubory s přítlačnou patkou jsou obecně popsány v následujících patentech USA, které se tímto zahrnují do popisu formou odkazu: patent USA 4 559 258 vydaný Kiuchimu, USA 3 974 026 vydaný Emsonovi a kol., USA 4 287 021 vydaný Justusovi a kol, USA 4 201 624 vydaný Mohrovi a kol., USA 4 229 253 vydaný Croninovi, USA patent 4. 561 939 vydaný Justusovi, USA 5 389 205 vydaný
Pajulovi a kol., USA 5 178 732 vydaný Steinerovi a kol, USA 5 308 450 vydaný Braunovi a kol.
Vnější povrch přítlačného pásu 710 nabírá obecně obloukovítý, konkávní tvar tak jak přechází přes přítlačnou patku 720 a zabezpečuje konkávní přítlačný povrch, který leží proti konvexnímu přítlačnému povrchu vytvořenému přítlačným válcem 362. Tato část vnějšího povrchu přítlačného pásu 710 přecházející přes přítlačnou patku je na obrázku 4 označena vztahovou značkou 711. Vnější povrch přítlačného pásu 710 může být hladký nebo drážkovaný.
Konvexní přítlačný povrch zajišťovaný přítlačným válečkem 362 v kombinaci s protilehlým konkávním přítlačným povrchem, vytvořeným souborem s přítlačnou patkou 700, poskytuje přesnou stlačovací mezeru mající délku ve směru podél stroje, která je nejméně asi 7,6 cm (3,0 palce). U jednoho provedení má stlačovací mezera 300 ve směru podél stroje délku od asi (7,6 cm (3,0 palce) do asi 50,8 cm (20,0 palců), s výhodou v rozmezí od asi 10,1 cm(4,0 palce) do asi 25,4 cm (10,0 palců).
Druhá odvodňovací plsť 360 je znázorněna podepřená ve stlačovací mezeře 300 vedle válce 362 mezery a je unášena ve směru 361 kolem mnoha válečků 364, které podpírají plsť. Zařízení 370 pro odvodnění plsti jako je Uhleho vakuová skříň, může být spojeno s každou z odvodňovacích plstí 320 a 360, aby se odstranila voda, která se do této plsti dostala z polotovaru pásu 120A.
Přítlačný válec 362 může mít obecně hladký povrch. Alternativně může být válec 362 drážkován nebo mít mnoho otvorů, které jsou v tokovém spojení se zdrojem vakua pro usnadnění odstranění vody z polotovaru pásu 120A. Válec 362 může mít kaučukový povlak 363, jako je povlak z vytvrzeného kaučuku, který může být hladký, drážkovaný nebo perforovaný.
Povlak z kaučuku 363, který je znázorněn na obrázku 4,
poskytuje konvexní přítlačný povrch, který je obrácen ke
konkávnímu stlačovacímu povrchu 711, který je dán souborem 700
s přitlačovací patkou.
Výraz odvodňovací plsť tak jak se zde používá znamená člen, který má schopnost absorbce, je stlačitelný a pružný tak, že se může deformovat tak, aby sledoval obrys polotovaru pásu 120A, který není monoplanární, na vytlačovacím členu 219 a je schopen přijímat a podržet v sobě vodu, vytlačenou z polotovaru pásu 120A. Odvodňovací plsti 320 a 360 se dají vytvářet z přírodních materiálů, syntetických materiálů nebo jejich kombinací. Vhodná odvodňovací plsť zahrnuje netkané rouno z přírodních nebo syntetických vláken spojených například jehlováním s podložním materiálem vytvořeným ze tkaných vláken. Vhodné materiály ze kterých může být vytvořeno netkané rouno zahrnují, ale nejsou omezeny na přírodní vlákna jako je vlna a syntetická vlákna jako je polyester a nylon. Vlákna ze kterých je vytvořeno rouno 240 mohou mít jednotku jemnosti vlákna denier v rozmezí od asi 3 do asi 40 gramů na 9000 metrů délky vlákna. Plsť může mít vrstvenou konstrukci a zahrnovat směs vláken různých typů a velikostí.
Odvodňovací plsti 320 a 360 mohou mít tloušťku od asi 2 mm do asi 5 mm a základní hmotnost od asi 800 do asi 2000 g/m2, průměrnou hustotu (základní hmotnost dělená tloušťkou) od asi 0,35 g/cm3 do asi 0,45 g/cm3 a prostupnost pro vzduch od asi
4,6 až asi 10,2 m3/m2'min (15 až 110 kubických stop/plošnou stopu a minutu) při tlakovém rozdílu přes tloušťku odvodňovací plsti 0,12 kPa(0,5 palců vodního sloupce).
Odvodňovací plsť 320 může mít první povrch 325 mající relativně vysokou hustotu, relativně malou velikost pórů a druhý povrch 327 mající relativně nízkou hustotu, relativně velkou velikost pórů. Podobně odvodňovací plsť 360 může mít první povrch 365, mající relativně vysokou hustotu, relativně malou velikost pórů a druhý povrch 367, mající relativně nízkou hustotu a relativně velkou velikost pórů.
Odvodňovací plsti 320 a 360 mohou mít stlačitelnost od 20 do 80 procent, s výhodou mezi 30 a 70 procenty a ještě výhodněji mezi 40 a 60 procenty. Stlačitelnost se zde používá jako měřítko procentuální změny tloušťky odvodňovací plsti za daného zatížení, definovaného níže. Odvodňovací plsti 320 a 360 by měly mít také modul v tlaku menší než 68,94 MPa (10000 psi), s výhodou méně než 48,26 MPa (7000 psi), s ještě větší výhodou méně než 34,47 MPa (5000 psi) a nejvýhodněji v rozmezí asi 6,89 až 27,58 MPa (1000 a asi 4000 psi). Modul v tlaku tak jak se zde používá je měřítkem rychlosti změny zatížení se změnou tloušťky odvodňovací plsti- Stlačitelnost a modul v tlaku se měří s použitím následujícího postupu: Odvodňovací plsť se umístí na látku, na které vzniká papír, která je vytvořena z tkaných polyesterových vláken majících průměr asi 0,40 mm a majících čtvercové schéma tkaní s asi 14 vlákny na cm (36 vlákny na palec) v prvním směru a asi 12 vlákny na cm (30 vláken na palec) ve druhém směru kolmém na první směr. Látka na výrobu papíru má za stavu bez tlakového zatížení tloušťku asi 0,68 mm (0,027 palce). Takováto látka je obchodně k dostání od firmy Appleton Wire Company z Appletonu, Wisconsin, USA. Odvodňovací plsť se umístí tak, aby povrch odvodňovací plsti, který je normálně ve styku s pásem papíru, byl vedle látky, která vytváří papír. Dvojice plsť s látkou se potom stlačí konstantní rychlostí zkoušečkou na tah a tlak, jako je Instron, typ 4502, která je k dostání u firmy Instron Engineering Corporation z Cantonu, Mass., USA. Zkoušečka má kruhovou stlačovací patici mající povrch asi 13 cm2 (2,0 čtvereční palce), která je připevněna ke křižáku, který se pohybuje rychlostí 5,08 cm/min (2,0 palce za minutu). Tloušťka dvojice plsť - tkanina se proměřuje při zatíženích 0 MPa (psi), 2 MPa (300 psi), 3 MPa (450 psi) a 4 MPa (600 psi), kde se zatížení v MPa (psi) vypočítá dělením zatížení v kg (librách), získaným ze zatěžovací buňky zkoušečky, plochou lisovací patky. Tloušťka samotné látky se též měří při zatíženích 0 MPa (psi), 2 MPa (300 psi), 3 MPa (450 psi) a 4 MPa (600 psi) . Stlačitelnost a modul v tlaku v MPa (psi) se vypočtou s použitím následujících rovnic:
Stlačitelnost = lOOx((TFP0-TP0)-(TFP450-TP450))/(TFP0-TP0)
Modul v tlaku 300 psi)x(TFP300-TP300)/((TFP300-TP300)(TFP600-TP600) kde TFP0, TFP300, TFP450 a TFP600 jsou tloušťky dvojice plsť a tkanina při zatíženích 0 MPa (psi), 2 MPa (300 psi), 3 MPa (450 psi) a 4 MPa (600 psi) a TPO, TP300, TP450 a TP600 jsou tloušťky samotné tkaniny při zatíženích 0 MPa (psi), 2 MPa (300 psi), 3 MPa (450 psi) a 4 MPa (600 psi). Vhodné odvodňovací plsti 320 a 360 jsou obchodně dostupné jako
SUPEHFINE DURAMESH, styl XY31620 od firmy Albany International Company z Albany, New York, USA.
Odvodňovací plsti 320 a 360 mohou mít alternativně odlišné konstrukce. Například plsť 360 může být vybrána tak, že má permeabilitu pro vzduch nejméně asi 9,1 m3/m2 (30 kubických stop/min) na čtvereční stopu. Plsť 320 může mít permeabilitu pro vzduch, která je nižší než permeabilita plsti 360. U jednoho provedení může být plsť 360 z materiálu AmFlex-3S, typu 5615, majícího poměr mezi rounem a podkladem 1:1 (1 kg (libra) materiálu rouna na každý kg (libru) tkaného vyztužovacího základu) a vrstvenou konstrukci rouna 3 nad 40 (vlákna jemnosti 3 deniery nad vlákny jemnosti 40 denierů, kde vlákna jemnosti 3 deniery jsou v povrchové vrstvě 365 vrstvy plsti). Takováto plsť je k dostáni u firmy Appleton Mills z Appletonu, Wisconsin, USA a může mít permeabilitu pro vzduch asi 12,2 m3/m2 za minutu (40 kubických stop za minutu na čtvereční stopu). Plsť 320 může být značky AmSeam-2, typu 2732, majícího poměr rouna k základu 1:1 a konstrukci rouna 3 nad 6. Takováto plsť je k dostání u firmy Appleton Mils z Appletonu, Wisconsin, USA a může mít permeabilitu pro vzduch asi 7,6 m3/m2 za minutu (25 kubických stop za minutu na čtvereční stopu).
Polotovar pásu 12 0A a povrch 222 vytlačovaný do pásu jsou umístěny uprostřed první 320 a druhé 360 vrstvy plsti v stlačovací mezeře 300. První vrstva 320 plsti je umístěna vedle první strany 122 polotovaru pásu 120A. Povrch 222 vytlačovaný do pásu je umístěn vedle druhé strany 124 polotovaru pásu 120A. Druhá vrstva plsti 360 je umístěna v stlačovací mezeře 300 tak, že je druhá vrstva plsti 360 v tokovém spojení s částí průhybových žlábků 230.
Z odkazem na obrázky 1 a 4 je první povrch 325 první odvodňovací plsti 320 umístěn vedle první strany 122 polotovaru pásu 120A když je první odvodňovací plsť 320 hnána přes pás 710. Podobně první povrch 365 druhé odvodňovací plsti 360 je umístěn vedle stykového čela 240 druhé plsti děrovaného vytlačovacího členu 219 když se druhá odvodňovací plsť 360 vede kolem válce s mezerou 362. Proto když je polotovar pásu 120A unášen přes stlačovací mezeru 300 na děrované vytlačovací látce 219, polotovar pásu 120A, vytlačovací látka 219 a první a druhá odvodňovací plsť 320 a 360 jsou stlačovány k sobě mezi protilehlými stlačovacími povrchy mezery 300. Stlačování polotovaru pásu 12 OA ve stlačovací mezeře 300 dále prohýbá vlákna tvořící papír do části průhybových žlábků 230 vytlačovacího členu 219 a odstraňuje vodu z polotovaru pásu 120A, aby se vytvořil vytvarovaný pás 120B. Voda odstraněná z pásu je přijímána a je obsažena v odvodňovacích plstích 320 a 360. Voda je přijímána odvodňovací plstí 360 přes část průhybových žlábků 230 vytlačovacího členu 219.
Polotovar pásu 120A by měl mít na vstupu do stlačovací mezery 300 konsistenci od asi 14 do asi 80 procent. S výhodou má polotovar pásu 120A konsistenci v rozmezí od asi 15 do asi 35 procent na vstupu do mezery 300. Vlékna tvořící papír v polotovar pásu 120A, mající takovouto preferovanou konsistenci, mají relativně málo vazeb mezi jednotlivými vlákny a mohou být relativně snadno přeskupena a prohnuta do průhybové žlábkové části 230 tím, že se nejprve odvodní plsť 320.
Polotovar pásu 120A se s výhodou stlačí ve stlačovací mezeře 300 při tlaku v mezeře nejméně 0,69 MPa (100 liber na čtvereční palec (psi)), s výhodou nejméně na 1,4 MPa (200 psi). U výhodného provedení vynálezu se polotovar pásu 120A stlačí ve stlačovací mezeře 300 na tlak v mezeře větší než asi 2,8 MPa (400 liber na čtvereční palec).
Délka mezery v podélném směru stroje může být od asi 7,6 cm (3,0 palců) do asi 50,8 cm (20,0 palců). U délky mezery ve směru podél stroje v rozmezí od 10,2 cm (4,0 palců) do 25,4 cm (10,0 palců) se provozuje soubor s přítlačnou patkou 700 s výhodu tak, aby poskytoval sílu od asi 71 kg/cm (400 liber na lineární palec) šířky mezery ve směru napříč strojem do asi 1787 kg/cm (10000 liber na lineární palec) šířky mezery ve směru napříč strojem. Šířka mezery ve směru napříč strojem se měří kolmo k rovině podle obrázku 4.
Tlak v mezeře v MPa (psi) se vypočte vydělením síly, která se vyvozuje v mezeře na pás plochou mezery 300. Síla, vyvozovaná mezerou 300 je ovládána zdrojem tlaku P a může být vypočtena s použitím různých převodníků síly nebo tlaku, které jsou známy těm, kteří jsou odborníky v oboru. Plocha mezery 300 se měří s použitím listu uhlového papíru a listu obyčejného bílého papíru.
Uhlový papír se umístí na list obyčejného papíru. Uhlový papír a list obyčejného papíru se umístí do stlačovací mezery 300 s první a druhou plstí na odvodnění 320, 360 a vytlačovacím členem 219. Uhlový papír se umístí vedle první odvodňovací plsti 320 a obyčejný papír se umístí vedle vytlačovacího členu 219. Soubor s přítlačnou patkou 700 se potom aktivuje, aby se dosáhlo požadované stlačovací síly a změří se plocha mezery 300 při této .úrovni -síly na .základě obtisku, který uhlový papír zanechá na bílé ploše obyčejného bílého papíru. Podobně se stanoví délka mezery ve směru podél stroje a délka- mezery napříč strojem se dá stanovit z obtisku, který uhlový papír vytvoří na listu obyčejného bílého papíru.
Vytvarovaný pás 120B se s výhodou stlačí, aby měl na výstupu ze stlačovací mezery 300 konsistenci nejméně 30 procent. Stlačením polotovaru 120A tak jak je to znázorněno na obrázku 1 se vytvaruje pás tak, aby se vytvořila první oblast s relativně vysokou hustotou 1083, spojená s vytlačovacím povrchem 222 do pásu a druhá oblast s relativně nízkou hustotou 1084 pásu spojená s částí 230 s průhybovými žlábky. Přitlačení polotovaru pásu 12 0A na vytlačovací látku 219 mající makroskopicky monoplanární vzorovaný kontinuální povrch
222 pro tištění na pás tak jak je to znázorněno na obrázcích 2-4, dává vytvarovaný pás 12 OB mající oblast 1083 s makroskopicky monoplanární, vzorovanou kontinuální sítí s relativně vysokou hustotou a řadu od sebe oddělených hrbolků 1084 s relativně nízkou hustotou, které jsou rozptýleny v kontinuální oblasti 1083 s relativně vysokou hustotou sítě. Takto vytvarovaný pás 120B je znázorněn na obrázcích 6 a 7. Takto vytvarovaný pás má tu výhodu, že kontinuální oblast 1083 s relativně vysokou hustotou sítě poskytuje kontinuální zatěžovatelnou trasu, která nese zatížení v tahu.
Vytvarovaný pás 120B se také vyznačuje tím, že má třetí oblast 1074 se střední hustotou, která se rozkládá mezi první a. druhou oblastí 1083 a 1084 tak jak je to ukázáno na obrázku 8. Třetí oblast 1074 zahrnuje přechodovou oblast 1073 umístěnou vedle první oblasti 1083 s relativně vysokou hustotou. Oblast 1074 se střední hustotou se vytváří když první odvodňovací plsť 320 vtáhne vlákna tvořící papír do oblasti průhybových žlábků 230 a má zkosený, obecně lichoběžníkový průřez.
Přechodová oblast 1073 je vytvářena zhutněním polotovaru pásu 120A po obvodu části průhybových žlábků 230. Oblast 1073 zahrnuje oblast se střední hustotou 1074, která přinejmenším kupolovitých hrbolků 1084 s Přechodová oblast 1073 je která je lokálním tloušťka K oblasti 1083 s částečně obklopuje každý z relativně nízkou hustotou, charakterizována tak, že má tloušťku T, minimem a která je menší než relativně vysokou hustotou a místní hustotu, která je větší než je hustota oblasti s relativně vysokou hustotou 1083. Hrbolky 1084 s relativně nízkou hustotou mají tloušťku P, která je lokální maximum a která je větší než tloušťka K kontinuální oblasti sítě 1083 s relativně vysokou hustotou.
Aniž by se jednalo o omezení daném nějakou teorií, má se za to, že přechodová oblast 1073 působí jako závěs, který zvyšuje pružnost pásu. Vytvarovaný pás 120B, vytvořený procesem, znázorněným na obrázku 1 je charakterizován tím, že má relativně vysokou pevnost v tahu a pružnost při dané úrovni hmotnosti základu pásu a tloušťce pásu H (obrázek 8).
Rozdíl v hustotě mezi relativně vysokohustotní oblastí 1083 a relativně nízkohustotní oblastí 1084 je zabezpečován zčásti odvedením části zárodečného pásu 120 do části průhybových žlábků 230 vytlačovacího členu 219, aby se zajistil nemonoplanární polotovar pásu 120A před stlačovací mezerou 300. Monoplanární pás, unášený skrz stlačovací mezeru 300 by byl předmětem určitého jednotného zhutnění, čímž by se zvýšila minimální hustota ve vytvarovaném pásu 120B. Části nemonoplanárního polotovaru pásu 120A v části průhybových žlábků 230 zabraňují takovémuto stejnoměrnému zhutnění a tudíž zůstávají s relativně nízkou hustotou.
Rozdíl v hustotě mezi oblastí s relativně vysokou hustotou a oblastí s relativně nízkou hustotou je dán také z části stlačením jak první tak i druhé odvodňovací plsti 320 a 360, aby se odstranila voda z obou stran pásu strany listu a zabránilo opětovnému zvlhčení listu. Voda je vypuz-ena z první 122 i druhé 124 strany pásu když se středový pás 120 A stlačí ve stlačovací mezeře 300. Je důležité, aby byla voda vypuzená z obou stran pásu i odstraněna z obou stran pásu. Jinak může vypuzená voda znovu pronikat do vytvarovaného pásu 120B na výstupu z mezery 300. Například jestliže se vynechá odvodňovací plsť 360, voda vypuzená z rubové strany pásu 124 do části průhybových žlábků 230 může znovu vstupovat do vytvarovaného pásu 120B přes část průhybových žlábků 230 vytlačovacího členu 219 na výstupu z mezery 300.
Opětovný vstup vody do vytvarovaného pásu 120B není žádoucí, protože snižuje konzistenci vytvarovaného pásu 120B a redukuje účinnost sušení. Navíc opětovný vstup vody do vytvarovaného pásu 120B narušuje vazby mezi vlákny, které se vytvořily během stlačování polotovaru pásu 120A a snižuje hustotu pásu. Konkrétně voda vracející se do vytvarovaného pásu 120B zruší vazby v relativně vysokohustotní oblasti 1083 a sníží hustotu a schopnost nést zatížení této oblasti. Voda vracející se do vytvarovaného pásu 120B může také zrušit vazby mezi vlákny, které vytvářejí přechodovou oblast 1773.
Odvodňovací plsti 320 a 360 zabrání opětnému zvlhčení vytvarovaného pásu přes obě strany pásu 122 i 124 a tím napomáhají udržovat oblast s relativně vysokou hustotou 1083 a přechodovou oblast 1073. U některých provedení může být žádoucí odstranit první odvodňovací plsť 320 z prvního povrchu 122 vytvarovaného pásu 120B na výstupu ze stlačovací mezery 300, aby se zabránilo tomu, že voda, která se zdržuje v odvodňovací plsti 320 znovu zvlhčí první stranu 122 pásu. Podobně může být žádoucí odstranit druhou odvodňovací plsť 360 z vytlačovacího členu 219 na výstupu z mezery, aby se zabránilo tomu, že voda zadržovaná v odvodňovací plsti 360 znovu vstoupí do pásu přes část průhybových žlábků 230. U provedení znázorněného na obrázcích 1 a 4 může být první i druhá odvodňovací plsť 320 a 360 podepřena tak, že se obě na výstupu z mezery 300 oddělí od pásu.
Stlačení pásu, vrstev plsti a vytlačovacího členu v mezeře mající ve směru podél stroje délku nejméně 3,0 palce může zlepšit odvodnění pásu. Pro danou rychlost papírenského stroje relativně dlouhá mezera zvyšuje zdržnou dobu pásu a plstí v mezeře. Potom se dá voda účinněji odstranit z pásu a to i při vyšší rychlosti stroje.
Šestý krok při provádění tohoto vynálezu může zahrnovat předsušení vytvarovaného pásu 120B, například pomocí průchozí vzduchové sušárny 400 tak jak je to znázorněno na obrázku 1. Vytvarovaný pás 120B se dá předsušit nasměrováním sušícího plynu, jako je ohřátý vzduch, skrz vytvarovaný pás 120B. U jednoho provedení vynálezu se ohřátý vzduch nasměruje nejprve skrz vytvarovaný pás 12 OB z první strany pásu 122 k druhé straně pásu 124 a následně přes část průhybových žlábků 230 vytlačovacího členu 219, na kterém je nesen vytvarovaný pás. Vzduch směrovaný skrz vytvarovaný pás 120B částečně vysuší vytvarovaný pás 120B. Navíc, aniž by to bylo omezeno nějakou teorií, je domněnka, že vzduch procházející skrz část pásu spojenou s částí průhybových žlábků 230 může dále prohnout pás do části průhybových žlábků 230 a snížit hustotu relativně nízkohustotní oblasti 1084, čímž se zvýší celková a zdánlivá měkkost vytvarovaného pásu 120B. U jednoho provedení podle vynálezu může mít vytvarovaný pás 120B konsistenci mezi asi 30 a asi 65 procenty na vstupu do průchozí sušárny 400 a konsistenci mezi asi 40 a asi 80 procenty po výstupu z průchozí sušárny 400.
S odkazem na obrázek 1 může průchozí sušárna 400 zahrnovat dutý rotující buben 410. Vytvarovaný pás 12OB může být unášen kolem dutého bubnu 410 na vytlačovacím členu 219 a ohřátý vzduch může být směrován radiálně ven z dutého bubnu 410 tak, že prochází skrz pás 120B a vytlačovací člen 219. Ohřátý vzduch může být alternativně směrován radiálně dovnitř (není znázorněno). Vhodné průtočné sušárny pro použití při provádění tohoto vynálezu jsou popsány v patentu USA 3 303 57 6, který byl vydán 26. května 1965 Sissonovi a patentu USA 5 274 930, vydaném 4. ledna 1994 Ensignovi a kol. Tyto patenty se tímto formou citace zahrnují do popisu. Alternativně může být jedna nebo vícero průtočných sušáren 400 nebo jiných vhodných sušících zařízení umístěno před mezerou 300 aby částečně vysušovaly pás před stlačováním pásu v mezeře 300.
Sedmý krok při provádění tohoto vynálezu může zahrnovat vytlačení vytlačovacího povrchu 222 děrovaného vytlačovacího členu 219 do vytvarovaného pásu 120B, aby se vytvořil vytlačený pás 120C. Vytlačení vytlačovacího povrchu 222 do vytvarovaného pásu 120B slouží k dalšímu zhutnění oblasti s relativně vysokou hustotou 1083 vytvarovaného pásu, čímž se zvýší rozdíl v hustotě mezi oblastmi 1083 a 1084. S odkazem na obrázek 1 je vytvarovaný pás 120B nesen na vytlačovacím členu 219 a umístěn mezi vytlačovací člen 219 a vytlačovaný povrch v mezeře 490. Vytlačovací povrch může zahrnovat povrch 512 ohřátého sušícího bubnu 510 a mezera 490 může být vytvořena mezi válcem 209 a sušícím bubnem 510. Vytlačený pás 120C potom může přilnout k povrchu 512 sušícího bubnu 510 s pomocí krepovacího lepidla a zcela se dosuší. Vysoušený vytlačený pás 120C se dá zkrepovat při svém odebírání z bubnu sušárny 510 tím, že se seškrabuje vytlačený pás 120C z bubnu sušárny pomocí škrabákového nože 524.
U alternativního provedení tohoto vynálezu lze vynechat průchozí vzduchovou sušárnu 400 z obrázku 1. Druhá plsť 360 může být umístěna vedle druhého čela vytlačovacího členu 219 když je vytvarovaný pás 120B unášen na vytlačovací člen 219 z mezery 300 k mezeře 4 90. Mezera 490 může být vytvořena mezi vakuovým přítlačným válcem a sušícím bubnem 510. Alternativní provedení tohoto vynálezu využívá kompositní vytlačovací člen 219 a je znázorněno na obrázcích 5, 9 a 10. S odkazem na obrázek 10 má kompositní vytlačovací člen 219 vrstvu 221 z fotopolymeru vytvářející na pásu vzorek, která je spojena s povrchem 365 odvodňovací plsti 360. Odvodňovací plsť 360 zahrnuje netkané rouno 3610, které může být přijehlováno k podpůrné konstrukci zahrnující tkaná vlákna 3620.
Vrstva fotopolymeru 221 má makroskopicky monoplanární, vzorovaný kontinuální síťový vytlačovací povrch 222. Tento kompositní vytlačovací člen 219 může zahrnovat fotopolymerní pryskyřici nalitou na povrch odvodňovací plsti. Následující společné patentové přihlášky USA se tímto zahrnují formou odkazu do popisu za účelem ukázání konstrukce tohoto kompositního vytlačovacího členu: pořadové číslo 08/461 832 Zařízení na vzorování pásu zahrnující plstěnou vrstvu a vrstvu fotocitlivé pryskyřice podaná 5. června 1995 na jméno Trokhan a kol., která je částečně pokračující přihláška k patentové přihlášce USA pořadového čísla 08/268 154, podané 29 června 1994, USA pořadové číslo 08/391 372 Způsob použití síťovatelné pryskyřice jako substrátu pro použití při výrobě papíru podaná 15. února 1995 na jméno Trokhan a kol. a Vysoce absorbční a nízko odrazivé plsti s vzorovací vrstvou podaná 30. dubna 1996 na jméno Ampulski a kol.
Na obrázku 9 je zárodečný pás 120 přenášen na povrch s fotopolymerem 222 pro vytlačování do pásu. Pás je stlačován v mezeře 300 mezi první plstí 320 a kompozitním vytlačovacím členem 219, který zahrnuje povrch s fotopolymerem 222 pro vytlačování do pásu a druhou plsť 360. Průhybové žlábky 230 vzorované fotopolymerní vrstvy 221 jsou v tokovém spojení s vrstvou plsti 360 tak jak je to ukázáno na obrázku 10.
Obrázek 5 je zvětšené zobrazení mezery 300 ukázané na obrázku 9. Síla vytvářená souborem s lisovací patkou tlačí plsť 320 proti polotovaru pásu 120A a způsobuje tak že se od sebe oddělené části polotovaru pásu 120A prohnou do průhybových žlábků 230 a zhutní kontinuální síťovou část polotovaru pásu 120A, čímž se vytvoří vytvarovaný pás 120B. Na výstupu z mezery 300 se plsť 320 odstraní z tvarovaného pásu
120 a vytvarovaný pás se přenese na kompositní vytlačovací člen 219.
Vytvarovaný pás 120B se přenáší k mezeře 400 na povrchu 222 vytlačovaném do pásu. Mezera 490 na obrázku 9 je vytvářena mezi lisovacím válcem 299 a sušícím bubnem 510. Lisovací válec 299 může být vakuový lisovací válec, který odstraňuje vodu z druhé plsti 360 u mezery 490 nebo může být alternativně lisovací válec 299 pevným válcem. Při kompozitním vytlačovacím členu 219 umístěném vedle čela 124 vytvarovaného pásu 12OB je pás nesen na kompositním vytlačovacím členu 219 do mezery 490 aby se přenesl vytvarovaný pás 120B k sušícímu bubnu 510.
Průmyslová využitelnost
Způsob podle tohoto vynálezu se zvláště hodí pro výrobu papírových pásů majících základní hmotnost mezi asi 10 g/m2 a 65 g/m2. Takovéto pásy papíru jsou vhodné pro použití při výrobě jednovrstvých a vícevrstvých výrobků typu buničinových a papírových ručníků.

Claims (8)

1.
Způsob výroby pásu papíru, vyznačující se tím, že se vezme vodní disperse vláken tvořících papír, děrovaný vytvářecí člen (11), první odvodňovací plsťová vrstva (320), druhá odvodňovací plsťová vrstva (360), stlačovací mezera (300) mající délku ve směru podél stroje nejméně
7,6 cm (3,0 palce), s výhodou v rozmezí od 7,6 do 50,8 cm (od 3 do 20 palců), zvláště výhodně od 10,1 do 25,4 cm (od 4 do 10 palců), vytlačovací člen (219) mající čelo (220), které je ve styku s pásem, zahrnující povrch (222) pro vytlačování do pásu a část s průhybovými žlábky (230), vytváří se zárodečný pás (120) z vláken vytvářejících papír na děrovaném vytvářecím členu (11), přičemž zárodečný pás (120) má první stranu (122) a druhou stranu (124), přenáší se zárodečný pás (120) od děrovaného vytvářecího členu (11) k vytlačovacímu členu (219) tak, aby se umístila druhá strana (124) zárodečného pásu (120) vedle čela (220) děrovaného vytvářecího členu (219), které je ve styku s pásem, vychyluje se část vláken tvořících papír v zárodečném pásu (120) do části průhybových žlábku (230) a odstraní se voda ze zárodečného pásu (120) přes část průhybových žlábku (230) tak, aby se vytvářel nezhutnělý nemonoplanární polotovar pásu (120A) papírových vláken a polotovar pásu (120A) mezi první (320) a druhou (360) vrstvou plsti se umisťuje do stlačovací mezery (300), v níž se první vrstva plsti (320) umístí vedle první strany (122) polotovaru pásu (120A) a v níž se povrch (222) vytlačovaný do polotovaru pásu (120A) umístí vedle druhé strany (124) polotovaru pásu (120A) a v níž je část průhybových žlábků (230) v tokovém styku s druhou vrstvou plsti (360) a polotovar pásu (120A) se stlačuje ve stlačovací mezeře (300) tak, aby se vytvářel vytvarovaný pás (120B).
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že krok stlačování polotovaru pásu (120A) zahrnuje stlačování polotovaru pásu (120A) v mezeře (300) zatížením v rozmezí od 71 do 178 kg/cm (od 400 liber do 10000 liber na lineární palec) šířky mezery (300) ve směru napříč strojem.
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že zahrnuje dále kroky oddělování vrstvy první odvodňovací plsti (320) od první strany (122) vytvarovaného pásu (120B) poté, co vytvarovaný pás (120B) prošel přes stlačovací mezeru (300), podpírání vytvarovaného pásu (120B) na povrchu vytlačovaném do pásu (120B) poté, co vytvarovaný pás (120B) prošel skrz stlačovací mezeru (300), poskytnutí vytlačovaného povrchu (222), vytlačování vytlačovacího povrchu (222) do vytvarovaného pásu (120B) umístěním vytvarovaného pásu (120B) mezi povrch (120B) vytlačovaný do pásu a
vytlačovaný povrch, aby se vytvořil vytvarovaný pás (1200 a sušení vytlačeného pásu (120C). 4 . Způsob podle nároku 1, 2 nebo 3, vyznačující s e tím, že vytlačovací člen (119) má čelo (220), které je
ve styku s pásem, zahrnující makroskopicky monoplanární
povrch vytlačovaný do pásu (120B). 5. Způsob podle nároku 1, 2, 3 nebo 4 vyznačující se tím, že vytlačovací člen (219) má čelo, které je ve
styku s pásem, zahrnující makroskopicky monoplanární, vzorovaný kontinuální síťový povrch (222) pro vytlačování do pásu, definující v děrovaném vytlačujícím členu (219) mnoho od sebe oddělených isolovaných nespojitých průhybových žlábků (230).
6. Způsob podle nároku 1, 2, 3 nebo 4, vyznačující se tím, že vytlačovací člen (219) má čelo (220), které je ve styku s pásem, zahrnující mnoho od sebe oddělených, isolovaných povrchů (222), které se vytlačují do pásu.
7. Způsob podle nároku 1, 2, 3 nebo 4, vyznačující se tím, že vytlačovací člen (219) má zpola kontinuální povrch (222) pro vytlačování do pásu.
8. Způsob podle nároku 1, 2, 3, 4, 5, 6 nebo 7, vyznačující se tím, že vytlačovací člen (219) zahrnuje komposiční vytlačovací člen (219) mající povrch pro vytlačení do pásu (120), který je spojen s druhou vrstvou plsti (360).
9. Způsob podle nároku 1, 2, 3, 4 nebo 5, vyznačující se tím, že zahrnuje kroky poskytnutí vytlačovacího členu (219) majícího první čelo (220), které je ve styku s pásem, zahrnující makroskopicky monoplanární, vzorovaný kontinuální, síťový povrch (222) pro vytlačování do pásu definující mnoho od sebe oddělených isolovaných, nespojených průhybových žlábků (230) a stlačováni polotovaru pásu (120A) ve stlačovací mezeře (300) tak, aby se vytvořil vytvarovaný pás (120B) mající oblast se vzorovanou kontinuální sítí s relativně vysokou hustotu a mnoho diskrétních kupulovitých hrbolků majících relativně nízkou hustotu, přičemž kupulovité hrbolky jsou rozptýleny v kontinuální, relativně vysokohustotní síť tvořící oblasti a jsou isolovány jeden od druhého síťovou oblastí s relativně vysokou hustotou.
10. Způsob podle nároku 1, 2, 3, 4, 5, 6, Ί, 8 nebo 9, vyznačující se tím, že dále zahrnuj e krok krepování pásu.
CZ19984259A 1997-06-23 1997-06-23 Způsob výroby hedvábného papíru lisováním za vlhka CZ425998A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19984259A CZ425998A3 (cs) 1997-06-23 1997-06-23 Způsob výroby hedvábného papíru lisováním za vlhka

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19984259A CZ425998A3 (cs) 1997-06-23 1997-06-23 Způsob výroby hedvábného papíru lisováním za vlhka

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ425998A3 true CZ425998A3 (cs) 2000-04-12

Family

ID=5467879

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19984259A CZ425998A3 (cs) 1997-06-23 1997-06-23 Způsob výroby hedvábného papíru lisováním za vlhka

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ425998A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ426098A3 (cs) Způsob výroby hedvábného papíru lisováním za vlhka
JP3325582B2 (ja) 選択透気性を有するフェルト付き湿潤プレス・テイシュ・ペーパの製造方法
EP1017904B1 (en) Method of wet pressing tissue paper
US6051105A (en) Method of wet pressing tissue paper with three felt layers
JP3217372B2 (ja) 湿潤プレス紙ウェブ及びその製造方法
US5855739A (en) Pressed paper web and method of making the same
KR100198379B1 (ko) 3개 이상의 부위를 갖는 페이퍼 구조체 이를 제조하기 위한 장치및 방법
US5861082A (en) Wet pressed paper web and method of making the same
US6103062A (en) Method of wet pressing tissue paper
WO1995017548A9 (en) Wet pressed paper web and method of making the same
CZ425998A3 (cs) Způsob výroby hedvábného papíru lisováním za vlhka
MXPA99011253A (es) Mètodo para prensar en hùmedo papel tisù
MXPA98010818A (en) Method for manufacturing paper tisu, pressed in hum

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic