CZ417398A3 - Nevodný kapalný detergent obsahující surfaktant - Google Patents

Nevodný kapalný detergent obsahující surfaktant Download PDF

Info

Publication number
CZ417398A3
CZ417398A3 CZ984173A CZ417398A CZ417398A3 CZ 417398 A3 CZ417398 A3 CZ 417398A3 CZ 984173 A CZ984173 A CZ 984173A CZ 417398 A CZ417398 A CZ 417398A CZ 417398 A3 CZ417398 A3 CZ 417398A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
composition
detergent
aqueous
aqueous liquid
alkyl
Prior art date
Application number
CZ984173A
Other languages
English (en)
Inventor
Iwein Jozef Maria Jaak Goderis
Mark Allen Smerznak
Diane Parry
Roger Jeffery Jones
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Publication of CZ417398A3 publication Critical patent/CZ417398A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D17/00Detergent materials or soaps characterised by their shape or physical properties
    • C11D17/0004Non aqueous liquid compositions comprising insoluble particles
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D1/00Detergent compositions based essentially on surface-active compounds; Use of these compounds as a detergent
    • C11D1/02Anionic compounds
    • C11D1/12Sulfonic acids or sulfuric acid esters; Salts thereof
    • C11D1/22Sulfonic acids or sulfuric acid esters; Salts thereof derived from aromatic compounds

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)

Description

lýevodný kapalný detergent obsahuj § surfaktant.
OBLAST TECHNIKY
Tento vynález se týká kapalných pracích detergentů, které jsou nevodného charakteru a které jsou ve formě stabilní disperze částicového materiálu, jako bělící prostředky a/nebo jiné složky detergentní kompozice, zvyšující účinnost ostatních složek.
DOSAVADNÍ STAV TECHNIKY
Bezvodé kapalné detergenty jsou v technice, dobře známé Tato třída detergentů je zajímavá zejména pro schopnost zvýšení chemické slučitelnosti jednotlivých komponent detergentů ve speciálních bělících prostředcích.
V takovýchto nevodných produktech mají pevné komponenty vycházející zběžného pevného detergentů tendence být méně vzájemně reaktivní než, když jsou rozpuštěny ve vodném rozpouštědle.
Přestože chemická kompatibilita jednotlivých komponent může být v nevodných kapalných detergentech zvýšena, fyzikální stabilita těchto složek se může jevit jako problematická. To proto, že tyto produkty mají k fázové separaci, když jako disperzní nerozpustný pevný částicový materiál vypadávájí ze suspenze a usazují se na dno nádoby, ve které je kapalný detergent obsažen. Jedním z důsledků může být obtížná asociace a inkorporace správných typů a množství částicových anionických surfaktantů do nevodných kapalných detergentů. Anionické surfaktanty musí být samozřejmě vybírány tak, aby měla výsledná kompozice akceptovatelnou prací schopnost, ale užití takových materiálů nesmí vést k neakceptovatelnému vzrůstu stupně viskozity. Pro zlepšení fyzikální stability může být k takovým produktům přidán viskozitní kontrolní činitel. Avšak takový materiál může zvýšit cenu a objem takové detergentové kompozice bez přispění k vyšší prací/čistící schopnosti.
K identifikaci a přípravě anionických detergentních kompozic je nutné, aby 'výsledná kapalina měla vysokou fyzikální stabilitu spolu s komerčně vyhovujícím stupněm slévatelnosti. Předmětem vynálezu je příprava nevodných anionických kapalných detergentů zejména s
vynikající fyzikální stabilitou i požadovanou slévatelností.
Nevodné kapalné detergenty s vysokým obsahem anionických surfaktantů jsou popsány vDE 3 728 047, EP 484 095 a WO 92/09678. Žádná z technik nezmiňuje nebo nenavrhuje výběr alkylbenzensulfonátu tak, aby kapalný nevodný detergent měl zároveň vynikající fyzikální vlastnosti a slévatelnost.
PODSTATA VYNÁLEZU
Předkládaný vynález se týká přípravy nevodných kapalných detergentních kompozic, které obsahují anionický surfaktant vybraný ze solí alkalických kovů a C10-C16 alkylbenzensulfonové kyseliny odvozené od alkylbenzenů majících obsah tetralinu nižší než 5 % .
(A) Esenciální anionové surfaktanty
Anionické surfaktanty se využívají jako esenciální komponenty nevodné kapalné fáze a vybírají se z alkalických solí alkylbenzensulfonových kyselin, které obsahují 10 až 16 uhlíkových atomů v alkylové skupině v hlavním nebo vedlejším řetězci, jejichž stěžejní vlastností je obsah tetralinu menší než 10 %, lépe však méně než 5 %. Tetralin je vedlejší produkt vzniklý při produkci lineárních alkylbenzenů.
Zvláště vhodné jsou sodné a draselné nevětvené lineární řetězce alkylbenzensulfonátů (LAS ) ve kterých je průměrný počet uhlíkových atomů v alkylové skupině 11 až 14. Zvláště preferovány jsou sodné C11-C14 LAS. Alkylbenzensulfonátové anionické surfaktanty jsou částečně rozpuštěny v nevodném kapalném rozpouštědle. K vytvoření strukturované kapalné fáze, požadované pro vhodnou fázovou stabilitu a akceptovatelnou reologii je přítomen alkylbenzensulfonátový anionický surfaktantv v množství 30 % až 65 % hmotnosti kapalné fáze. Preferuje se, aby alkylbenzensulfonátový anionický surfaktant představoval 35 % až 50 % hmotnosti nevodné kapalné fáze. Takovýto anionický obsah surfaktantu má být použit tak, aby jeho koncentrace byla 15 % až 60 %, lépe však 20 % až 40 % celkové hmotnosti kompozice.
(B) Nevodné, zde prezentované detergentní kompozice mohou dále obsahovat surfaktant a mírně polární fázi tvořenou kapalným rozpouštědlem a v něm dispergovanou alkylbenzensulfonovou kyselinu. Komponenty kapalné a pevné fáze detergentní kompozice,
její forma, příprava a použití jsou v detailnější podobě popsány takto: Všechny koncentrace a poměry jsou vyjádřeny ve váhových množstvích, nejsou-li specifikovány jinak.
Přídatný surfaktant - množství surfaktantových směsných komponent přidávaných do detergentu se může měnit v závislosti na povaze a množství jiných kompozičních komponent a požadovaných Teologických podmínkách konečné formy kompozice. Obecně bude použito tolik surfaktantové směsi, aby tvořila 10 % až 90 %, lépe však 15 % až 50 % hmotnosti kompozice. Hlavní pozornost anionickým, neionovým, amfolytickým a zwitterionickým třídám a druhům těchto surfaktantů je věnována v US Patent 3 664 961 vydaného v Norris, 23. 5. 1972. Preferované anionické surfaktanty zahrnují alkylsulfátové surfaktanty ve formě ve vodě rozpustných solí nebo kyselin a mají vzorec ROSO3M, kde R je Ci2-C24 uhlovodíkový zbytek, zejména alkyl nebo Cio-Cig hydroxyalkyl, lépe však Ci2.Ci5 alkyl nebo hydroxyalkyl, M je H nebo kation, např. kation alkalického kovu (např. sodík, draslík, lithium), nebo amonný ion nebo substituovaný amonný ion (kvarterní amoniové soli jako tetramethylammoniové a dimethylpiperdinové kationty).
Vysoce preferované jsou alkylalkoxysulfátové anionové surfaktanty ve formě ve vodě rozpustných solí nebo kyselin, jejichž vzorec je RO(A)mSO3M, kde R je nesubstituovaná Cio-C24 alkylová nebo hydróxyalkylová skupina, která zahrnuje Cio-C24 alkylovou složku, preferuje se však C12.C18 alkyl nebo hydroxyalkyl, lépe však Ci2.Cis alkyl nebo hydroxyalkyl; A je ethoxy nebo propoxy jednotka, m je větší než nula, běžně cca 0,5 až 6; raději však cca 0,5 až 3; M je H nebo kationt, který může být například kovový kation (např. sodík, draslík, lithium, vápník, hořčík, atd.), amonný ion nebo substituovaný amonný kationt. Zde je věnována pozornost alkylethoxysulfátům a alkylpropoxysulfátům. Specifickými příklady substituovaných amonných kationtů jsou kvarterní amoniové kationy takové, jako tetramethylammonium a dimethylpiperdiniové kationty. Příklady surfaktantů jsou Ci2-Ci5 alkylpolyethoxylát (1.0) sulfát (Ci2-Ci5E(1.0)M), Ci2.Ci5 alkylpolyethoxylát (2.25) sulfát (Ci2-Ci5E(2.25)M), Ci2.Ci5 alkylpolyethoxylát (3.0) sulfát (Ci2-Ci5E(3.0)M), a C12.Ci5 alkylpolyethoxylát (4.0) sulfát (Ci2-Ci5E(4-0)M), kde Mje vhodně zvolený sodík nebo draslík.
Jinými vhodnými anionickými surfaktanty mohou být alkylestery sulfonátových surfaktantů zahrnující lineárníestery Cg-C2o karboxylových kyselin (např. mastných kyselin), které jsousulfonovány s plynným SO3 podle „The Journal of the American Oil Chemists Society“, 52 (1975), 323-329.
Vhodnými vstupními materiály jsou přírodní lipidové substance původem z lojů, palmových olejů, atd.
Speciálně k pracím aplikacím jsou preferovány alkylestersulfonátové surfaktanty strukturního
·« 0 0 9 0 ·· 0 · • 0 9 0 0 0 · · 0 »0 0 0000 * 99 · 99 090 000
0 0 0 0 0 0 «09 00 ·· <0 *· vzorce:
O li
R3— CH—C—OR
I
SO3M kde R3 je C8-C20 uhlovodíkový zbytek, nejlépe alkyl nebo jejich kombinace, R4 je Ci„C6 uhlovodíkový zbytek, především alkyl nebo jejich kombinace a M je katiotn, který tvoří ve vodě rozpustné alkylestersulfonátové soli. Vhodnými kationty pro tvorbu solí jsou kovy jako je sodík, draslík, lithium a substituované nebo nesubstituované amonné kationy. Je výhodné, je-li R3 C10-C16 alkyl a R4 je methyl, ethyl nebo isopropyl. Zvláště vhodné jsou methylestersulfonáty, kde R3 je C10-C16 alkyl.
V pracích detergentních kompozicích prezentovaného vynálezu mohou být k detersivnímu záměru také užity jiné anionické surfaktanty. Jsou to mýdelné soli (např. sodné, draselné, amonné a substituované amonné takové, jako mono-, di- a triethanolaminy), C8-C22 primární a sekundární alkensulfonáty, C8-C24 alkensulfonáty, sulfonované polykarboxylové kyseliny připravované sulfonací produktu vzniklého pyrolýzou citrátů alkalických kovů, např. jak je popsáno v British patent specification No. 1 082 179 C8-C24 alkylpolyglykolethersulfonáty (obsahující nejvýše 10 molů ethylenoxidu), alkylglycerolsulfonáty, vyšší mastné acylglycerolsulfonáty, vyšší mastné alkenglycerolsulfonáty, ethersulfáty alkylfenolethylenoxidu, parafínové sulfonáty, alkylfosfáty, isothionáty např. acylisothionáty, N-acyltauraty, alkylsukcináty a sulfosukcináty, monoestery sulfosukcinátů (zejména nasycené a nenasycené C12-C18 monoestery) a diestery sulfosukcinátů (zejména nasycené a nenasycené C6-C12 diestery), sulfáty alkylpolysacharidů jako např. alkylpolyglukosidu (níže popsané neionické nesulfátované sloučeniny) a alkylpolyethoxykarboxyláty, jejichž vzorec je RO(CH2CH2O)k’CH2COO'M+, kde R je C8-C22 alkyl, kje celé číslo od 1 do 10 a M je rozpustný sůl tvořící katiotn. Vhodné jsou také pryskyřičné kyseliny a hydrogenované pryskyřičné kyseliny jako kalafuna, hydrogenovaná kalafuna a pryskyřičné kyseliny a hydrogenované kyseliny obsažené ve vyšších olejích nebo od nich odvozené. Takové příklady jsou popsány v „Surface Active Agents and Detergents (Vol. I and II by Schwartz, Perry a Berch). Druhy takových surfaktantů jsou také uvedeny v U S. Patent 3 929 678, vydaném 30.12. 1975, Laughlin, et al., at Column 23, line 58 through Column 29, line 23 (zde jsou zahrnuty v referencích).
Detergenty prezentované v tomto vynálezu běžně obsahují od 1 % do cca 40 %, lépe od 5 % • · « · ♦ · · · · · · · · ··«« · · · 9 9 9 9
9 9 9 9 · 9 9 9 9
9 ···· · · 999 999 do cca 25 % hmotnosti tam uvedeného surfaktantu.
Jednou ze tříd neionických surfaktantu užitých v tomto vynálezu jsou kondenzáty ethylenoxidu s hydrofobní funkční skupinou poskytující surfaktanty mající průměrnou hydrofilně-lipofilní bilancí (HLB) 8 až 17; lépe od 9,5 do 14; nejlépe však 12 až 14. Hydrofobní (lipofilní) části mohou být alifatické nebo aromatické a délka póly oxy ethylenové skupiny, která je kondenzací vázána s libovolnou částečně hydrofobní skupinou, může být vhodně upravena do sloučeniny, ve vodě rozpustné, mající vhodný poměr mezi hydrofilními a hydrofobními částmi.
Zvláště významné neionické surfaktanty tohoto typu jsou C9 až C15 primární alkoholethoxyláty obsahující 3 až 12 molů ethylenoxidu na mol alkoholu, lépe C12-C15 primární alkoholy obsahující 5 až 8 molů ethylenoxidu na mol alkoholu.
Jiné třídy neionických surfaktantů zahrnují alkylpolyglukosidové sloučeniny obecného vzorce RO (CnH2nO)tZx, kde Z je část pocházející z glukosy, R je nasycená hydrofobní alkylová skupina, která obsahuje od 12 do 18 uhlíkových atomů; t je od 0 dolO a n je číslo 2 nebo 3; x je od 1,3 do 4, sloučeniny obsahují méně než 10 % nezreago váného vyššího mastného alkoholu a méně než 50 % alkylpolyglukosidů s krátkými řetězci. Sloučeniny tohoto typu a jejich užití v detergentech jsou popsány v EP-B 0 070 077, 0 075 996 a 0 094 118.
Jako vhodné neionické surfaktanty se jeví také surfaktanty s amidy polyhydroxymastných kyselin, které mají vzorec:
R2— C— N— 2 11 L
O Rl kde R1 je H nebo C1.C4 uhlovodíkový zbytek, 2-hydroxyethyl, 2-hydroxypropyl nebo jejich směs, R2 je C5-C31 uhlovodíkový zbytek a Z je polyhydroxyuhlovodíkový zbytek s lineárním uhlovodíkovým řetězcem s alespoň třemi hydroxylovými zbytky přímo navázanými na řetězec, nebo alkoxylovaný derivát. Je výhodné když, aby R1 je methyl, R2 je C11-C15 alkylový nebo alkenylový řetězec např. alkyl kokosového oleje nebo jejich směs a Z je derivát redukujícího cukru jako glukosa, fruktosa, maltosa, laktosa, vzniklý reduktivní aminaci.
Nevodné kapalné rozpouštědlo - k vytvoření kapalné fáze detergentů může být výše popsaný surfaktant (směs) kombinován s nevodným kapalným rozpouštědlem jako kapalný • · 9 9 · 9999 9* 99
9999 99 9 «999
9 99 9 9999
9999 99 999 999
999 9999 9 9 • 9 «99 · * « · «9 99 alkoxy lalkoholový materiál nebo nevodné nízko polární organické rozpouštědlo.
Alkoholalkoxyláty - z komponent kapalného rozpouštědla vhodného k vytvoření požadované kompozice jsou aikoxyiované vyšší alkoholy. Tyto látky jsou samy o sobě také neionickými surfaktanty a mají obecný vzorec:
Rl(CmH2mO)„OH, kde R1 je Cg až Ci6 alkylová skupina, m je číslo od 2 do 4 a n číslo od 2 do 12. Je výhodná R1 alkylová skupina, která může být primární nebo sekundární a obsahuje cca 9 až 15 uhlíkových atomů, lépe však 10 až 14 uhlíkových atomů. S výhodou tak aikoxyiované vyšší mastné alkoholy mohou představovat ethoxylovaný materiál, který obsahuje od 2 do 12 ethylenoxidových skupin na molekulu, lépe však od 3 do 10 ethylenoxidových skupin na molekulu.
Alkoxylovaný vyšších mastný alkohol, jako komponent kapalného rozpouštědla, bude mít běžně hydrofilně-lipofilní bilanci (HLB) od 3 do 17, lépe však od 6 do 15, nejlépe pak HBL od 8 do 15.
Příklady alkoxylátů vyšších mastných alkoholů, užitečných jako jedny z esenciálních komponent nevodného kapalného rozpouštědla jsou ty, které jsou vyrobeny z alkoholů o 12 až 15 uhlících a které obsahují cca 7 molů ethylenoxidu. Takové materiály jsou jako výrobky Shell Chemical Company komerčně označeny obchodními názvy Neodol 25-7 a Neodol 23-6.5. Dále se používají Neodol 1-5, ethoxylovaný alkohol vyšších mastných kyselin, obsahující průměrně 11 uhlíků v alkylovém řetězci s cca 5 moly ethylenoxidu, Neodol 23-9, ethoxylovaný primární Ci2C13 alkohol obsahující 9 molů ethylenoxidu a Neodol 91-10, ethoxylovaný C9-C11 primární alkohol obsahující zhruba 10 molů ethylenoxidu. Alkoholethoxyláty tohoto typu jsou distribuovány pod názvem Dobanol značky Shell Chemical Company. Dobanol 91-5 je ethoxylovaný C9-C11 vyšší alkohol s průměrným obsahem ethylenoxidu 5 molů a Dobanol 25-7 s ethoxylovaným Ci2-Ci5 vyšším mastným alkoholem s průměrným obsahem 7 molů ethylenoxidu na mol alkoholu vyšších mastných kyselin.
Dalším příkladem vhodných ethoxylovaných alkoholů jsou Tergitol 15-S-7 a Tergitol 15-S-9, což jsou lineární sekundární alkoholethoxyláty, které byly obchodně označeny Union Carbide Corporation. První z nich je smíchaný ethoxylovaný produkt Cn-Cu lineárního sekundárního alkanolu s 7 moly ethylenoxidu a druhý je podobný produktem s 9 moly ethylenoxidu.
Dalšími typy alkoholethoxylátů použitelných v běžných kompozicích jsou neionické alkoholethoxyláty o vyšší molekulové hmotnosti jako je Neodol 45-11, které jsou příbuzné ethylenoxidové kondenzační produkty vyšších mastných alkoholů, které mají 14 až 15 uhlíkových atomů a počet ethylenoxidových skupin je 11 na mol. Tyto produkty jsou obchodně
označeny Shell Chemical Company.
Jestliže jsou alkoholalkoxylátové sloučeniny užity jako součást kapalného rozpouštědla nevodné kompozice, budou obecně používány tak, aby tvořily cca 1 % až 60 %, lépe 5 % až 40 %, nejlépe však cca 10 % až 25 % celkové hmotnosti detergentní kompozice.
Nevodné nízko polární organické rozpouštědlo - další složka kapalného rozpouštědla, která může být součástí detergentů, je mírně polární organické rozpouštědlo(a). Termín rozpouštědlo je zde použit pro označení významu pro nepovrchově aktivního nosiče nebo pro podíl rozpouštědla v kapalné fázi kompozice. Zatímco některé z esenciálních a/nebo doplňkových složek kompozice se mohou skutečně rozpouštět ve fázi obsahující rozpouštědlo, jiné složky budou v této fázi přítomny jako dispergovaný pevný materiál. Zde použitý termín „rozpouštědlo“ neznamená, že je rozpouštěcí materiál schopen skutečně rozpouštět všechny komponenty detergentů.
Nevodné organické materiály, které zde fungují jako rozpouštědla jsou kapaliny s nízkou polaritou. Pro záměry tohoto vynálezu je „mírně polární“ kapalina ta, která má nízkou, případně téměř žádnou tendenci rozpouštět jeden z preferovaných typů částicového materiálu v popsané kompozici, zejména peroxidové bělící prostředky, perborát sodný, peruhličitan sodný. Relativně polární rozpouštědla jako ethanol by neměly být užívány. K vhodným typům mírně polárních rozpouštědel do nevodných kapalných detergentních kompozic patří monoethery alkylenglykolů a nižších alkylů, nízkomolekulární polyethylenglykoly, methylestery, amidy a podobně.
Vhodný typ nevodného nízkopolárního rozpouštědla používaný zde obsahuje mono-, di-, trinebo tetra- C2-C3 alkylenglykol mono C2-C6 alkylethery. Typické příklady takových sloučenin jsou diethylenglykolmonobutylether, tetraethylenglykolmonobutylether, dipropylenglykolmonoethylether a dipropylenglykolmonobutylether. Zvláště vhodné jsou diethylenglykolmonobutylether a dipropylenglykolmonobutylether. Sloučeniny tohoto typu jsou komerčně označeny obchodními názvy Dowanol, Carbitol a Cellosolve.
Dalším vhodným typy nevodných mírně polárních organických rozpouštědel jsou nízkomolekulární polyethylenglykoly (PEGs). Takové materiály mají molekulovou hmotnost minimálně 150. PEGs s molekulovou hmotností v rozsahu od 200 do 600 jsou nejvhodnější. Ještě další vhodný typ nepolárního nevodného rozpouštědla obsahuje methylestery s nižší molekulovou hmotností. Takové materiály mají obecný vzorec: R1-C(O)-OCH3, kde R1 je hodnota od 1 do cca 18. Vhodnými příklady nízkomolekulárních methylesterů jsou methyacetát, methylpropionát, methyloktanát a methyldodekanoát.
Užité nevodné mírně polární organické rozpouštědlo(a) by mělo být samozřejmě kompatibilní a
nereaktivní s jinými komponenty kompozice např. bělidlem a/nebo aktivátory, užitými v kapalné detergentní kompozici. Takové rozpouštědla budou obecně použity v takovém množství, aby tvořily od cca 1 % do 60 % hmotnosti směsi. Je lepší, když nevodné nízko polární organické rozpouštědlo tvoří cca 5 % až 40 % hmotnosti kompozice, nejlépe však od 10 % do 25 % hmotnosti kompozice.
Koncentrace kapalného rozpouštědla - jako u koncentrace směsi surfaktantů, bude celkové množství kapalného rozpouštědla v těchto kompozicích záviset na typu a množství dalších komponent a podle požadovaných vlastností kompozice. Obecně bude kapalné rozpouštědlo zaujímat od 20 % do 95 % hmotnosti těchto kompozic. Výhodnější však je, když kapalné rozpouštědlo zaujímá od 50 % do 70 % hmotnosti kompozice.
Pevná fáze - nevodné detergentní kompozice mohou také obsahovat pevnou fázi částicového materiálu, který je v kapalné fází dispergován a suspendován. Obecně bude mít tento částicový materiál velikost částic od cca 0,1 do 1500 mikronů. Vhodnější je takový materiál, který má velikost částic od cca 5 do 500 mikronů.
Částicovým materiálem, zde používaným, může být jeden nebo více typů složek detergentní kompozice ve formě pevných částic značně nerozpustných v nevodné kapalné fázi kompozice. Typy materiálu pevných částic, které mohou být použity, jsou detailně popsány následovně:
Peroxidové bělící prostředky s doplňkovými bělícími aktivátory - nej vhodnějším typem částicového materiálu, použitelného vytváření pevné fáze detergentních kompozic, jsou peroxidové bělící prostředky. Takovéto peroxidové bělící prostředky mohou být organického nebo anorganického původu. Anorganické peroxidové bělící prostředky jsou používané většinou v kombinaci s bělícími aktivátory.
užitečnými organickými peroxidovými bělícími prostředky jsou bělící prostředky na bázi perkarboxylových kyselin a jejích solí. Vhodnými příklady této třídy prostředků jsou hexahydrát monoperoxyftalátu horečnatého, hořečnaté soli mcfachlorperbenzoové kyseliny, 4-nonylamino4-oxoperoxymáselné kyseliny a diperoxydodekandiové kyseliny. Tyto bělící prostředky jsou popsány v U. S. Patent 4 483 781 Hartman, vydaném 20. 11. 1984, European Patent Application EP-A-133 354, Bank et al., vydaný 20.2. 1985 a U. S. Patent 4 412 934, Chung et al., vydaném 1.11. 1983. Velmi vhodnými bělícími prostředky jsou také 6-nonylamino-6-oxoperoxykapronová kyselina (NAPAA) popsáná v U. S. Patent 4 634 551, vydaném 6.1.1987, Burns et al...
Ve formě pevných částic detergentních kompozicích mohou také být využity anorganické peroxidové bělící prostředky. Anorganické bělící prostředky jsou ve skutečnosti vhodnější.
Φ · φφφφ • φ φ φ • φ · φ • φ φ φ
ΦΦΦ ΦΦΦ • φ « φ · *
Takovými anorganickými peroxysloučeninami jsou perboráty alkalických kovů a peruhličitanové materiály, zejména peruhličitany. Například může být použit peruhličitan sodný (zejména mono- nebo terahydrát). Použitelnými anorganickými bělícími prostředky mohou také být peroxyhydrát uhličitanu sodného nebo draselného a náhražky peruhličitanových bělidel, peroxyhydrát difosforečnanu sodného, peroxyhydrát močoviny a peroxid sodný. Persulfátová bělidla ( např. OXONE, komerčně vyráběný DuPont) mohou být také použita. Běžně budou anorganická peroxidová bělidla pokryta silikáty, boráty, sulfáty nebo ve vodě rozpustnými surfaktanty. Příkladem jsou obalené peruhličitanové částice pocházející z různých komerčních zdrojů jako FMC, Solvay Interox, Tokai Denka a Degussa.
Anorganické peroxidové bělící prostředky např. uhličitany, boritany atd., jsou s výhodou kombinovány s bělícími aktivátory, které vedou k vytvoření peroxykyselin in sítu ve vodném roztoku (zejména během užití detergentních kompozic k praní a bělení tkanin). Různé příklady aktivátorů jsou popsány v U: S. Patent 4 915 854, vydaném 10. 4. 1990, Mao et al. a v U. S. Patent 4 412 934 vydaném 1. 11. 1983, Chung et al. Nonanyloxobenzensulfonát (NOBS) a tetraacylethylendiamin (TAED) jsou typickými aktivátory. Může být také použita jejich směs. V předcházejících referencích U. S. Patent 4 634 551 jsou uvedeny jiná bělidla a aktivátory zde používaná.
Jiné užitečné bělící aktivátory na bázi amidů jsou dány vzorcem:
R1N(R5)C(O)R2C(O)L nebo R1C(O)N(R5)R2C(O)L, kde R1 je alkylová skupina obsahující od 6 do 12 uhlíkových atomů, R2je alkylen obsahující od 1 do 6 uhlíkových atomů, R5 je H nebo alkyl, aryl nebo alkaryl obsahující cca od 1 do 10 uhlíkových atomů a L je jakákoli odštěpující se skupina. Vhodnou odštěpující se skupinou jsou všechny skupiny, které mohou být přemístěné z bělícího aktivátoru v důsledku nukleofilního ataku hydrolyzovaným anionem na bělící aktivátor. Vhodnou odštěpující se skupinou je fenolsulfonát.
Vhodnými příklady bělících aktivátorů o výše zmíněném vzorci jsou (6-oktanamidokapronyl)oxobenzensulfonát, (6-nonanamidokapronyl)oxybenzensulfonát, (6-dekanamidokapronyl)oxybenzensulfonát a jejich směsi, jak je popsáno v předešle zmíněném U. S. Patent 4 634 551. Takové směsi jsou zde charakterizovány jako (6-Cg-Cio alkamidokapronyl)oxobenzensulfonát.
Jiná třída vhodných bělících aktivátorů zahrnující aktivátory benzoxazinového typu byla zmíněna Hodge et al., vU. S. Patent 4 966 723, vydaném 30.10. 1990, který je zde zahrnut v referencích. Velmi vhodný aktivátor benzoxazinového typu je:
• 9 9 9 · 9 · 99 99
9 9 9 · 9 9 9 9 9 9 ·
Φ · 9 9 9 9 9 999 999
• « 9 · 9 9 9 9
Tato další třída vhodných aktivátorů obsahuje acyllaktamové aktivátory, speciálně acylkaprolaktamy a acylvalerolaktamy o vzorci:
R—C —
C— CH— CH2 I \
N CH2 xch2—ch/ —CH — CH2 XCIL—CH2 kde R6 je H nebo alkyl, aryl, alkoxyaryl nebo arylová skupina obsahující od 1 do cca 12 uhlíkových atomů. Velmi vhodnými laktamovými aktivátory jsou benzoylkaprolaktam, octanoylkaprolaktam, 3, 5, 5-trimethylhexanoylkaprolaktam, nonanoylkaprolaktam, dekanoylkaprolaktam, undekanoylkaprolaktam, benzoylvalerolaktam, octanoylvalerolaktam, dekanoylvalerolaktam, undekanoylvalerolaktam, 3, 5, 5-trimethylhexanoylvalerolaktam a jejich směsi. Uvedeny také v U. S. Patent 4 545 784, vydáném Sanderson, 8. 10. 1985, zde zahrnutém v referencích, který popisuje acylkaprolaktamy obsahující benzoylkaprolaktam, adsorbovaný na perboritanu sodném.
Jestliže peroxidové bělící prostředky jsou používány jako část nebo celý esenciálně přidávaný částicový materiál, budou obecně zahrnovat od cca 1 % do 30 % hmotnosti kompozice. Je vhodnější, aby peroxidový bělící prostředek zahrnoval od cca 1 % do 20 % hmotnosti kompozice • · # · · · · · · · · ♦ · ···* * · · · ♦ · · • · · ··· ···· η ·»·»·· ·*··«···
II ····«·· · ' • » 4 1« « · « » « · ·>
nejlépe, aby aby byl obsah přidaného peroxidového bělícího prostředku od cca 3 % do 15 % hmotnosti kompozice. Použité bělící aktivátory tvoří od 0,1 % do cca 20 % hmotnosti směsi, lépe však od 1 % do 10 % hmotnosti směsi. Často jsou aktivátory užívány tak, že poměr látkového množství bělícího prostředku a aktivátoru je od cca 1:1 dolO.l, lépe od cca 1.5:1 do 5:1.
Na závěr, bylo zjištěno, že bělící aktivátory jsou více chemicky stabilní, když jsou v aglomeraci s jistými kyselinami např. s citrónovou kyselinou.
Surfaktanty - dalším možným typem částicového materiálu, který může být suspendován vnevodných kapalných detergentní kompozicích, jsou pomocné anionické surfaktanty, které jsou plně nebo částečně nerozpustné v nevodné kapalné fázi. Nejběžnějším typem anionického surfaktantu s takovými rozpouštěcími vlastnostmi jsou primární nebo sekundární alkylsulfátové anionické surfaktanty. Takové surfaktanty jsou produkovány sulfatací Cg-Cío vyšších mastných alkoholů.
Konvenční primární alkylsulfátové surfaktanty mají obecný vzorec ROSO3'M+, kde R je zpravidla lineární C8-C20 uhlovodíková skupina, která může mít přímý nebo větvený řetězec, a M je katiotn, který činí molekulu rozpustnou ve vodě. Je vhodné, aby R byl C10 -C14 alkyl, M pak alkalický kov. Lepší však je, aby R byl cca C12 a M byl sodík.
Běžné sekundární alkylsulfáty mohou být také použity jako esenciální anionová surfaktantová složka tuhé fáze směsi.Běžné sekundární alkylsulfátové surfaktanty jsou materiály, které mají sulfátovou část navázanou náhodně na uhlovodíkovou kostru molekuly. Takové materiály mohou být popsány strukturou
CH3(CH2)n(CHOSO3’M+) (CH2)mCH3, kde man jsou celá čísla rovna 2 nebo větší a součet m+n je obvykle cca od 9 do 15, M je ve vodě rozpustný kationt.
Jestliže se použijí anionické surfaktanty jako např. alkylsulfáty jako část nebo celý požadovaný částicový materiál, budou obecně zahrnovat cca od 1 % do 10 %, lépe od 1 % do 5 % hmotnosti kompozice. Alkylsulfáty, využívané jako částicový materiál nebo jeho součást, jsou připraveny a přidány do kompozice odděleně od nealkoxylovaného alkylsulfátového materiálu, který může tvořit část alkylethersulfátové surfaktantové složky, zde esenciálně použité jako část kapalné fáze.
Organický strukturní materiál - dalším možným typem částicového materiálu, který může být
suspendován v nevodném kapalném detergentu je organický strukturní materiál, který je využíván, aby působil proti efektům vápníku nebo jiných iontů, proti tvrdosti vody během použití směsí pro praní nebo bělení. Příklady takových materiálů jsou alkalické kovy, citráty, sukcináty, malonáty, mastné kyseliny, karboxymethylsukcináty, karboxyláty, polykarboxyláty a polyacetylkarboxyláty. Specifickými příklady jsou sodné, draselné a lithné soli oxodijantarové kyseliny, mellitové kyseliny, benzenpolykarboxylových kyselin a kyseliny citrónové. Dalšími příklady organofosfátových prostředků jsou ty, které jsou prodávány firmou Monsanto pod obchodním názvem Dequest, a alkeny Ihydroxy fosfonáty. Citráty jsou velmi vhodné Dalšími vhodnými organickými složkami jsou polymery o vyšší molekulové hmotnosti a kopolymery známé svými soudržnými vlastnostmi. Jsou to například vhodné polyakrylové kyseliny, polymaleinové kyseliny a kopolymery polyakryl/polymaleinových kyselin a jejich solí, jako firmou BASF prodávané pod obchodní značkou Sokalan.
Jinými vhodnými typy organických komponent jsou ve vodě rozpustné soli vyšších mastných kyselin, tj. „mýdla“. Ty zahrnují mýdla alkalických kovů jako sodné, draselné, amonné a alkylamonné soli vyššších mastných kyselin obsahujících od 8 do 24 uhlíkových atomů, výhodnější je obsah 12 až 18 uhlíkových atomů. Mýdla mohou být vyrobeny přímou saponifikací tuků a olejů nebo neutralizací volných mastných kyselin. Zvláště vhodné jsou sodné a draselné soli směsí mastných kyselin původem z kokosového oleje a loje, tj. sodná nebo draselná lojová a kokosová mýdla.
Jestliže je užit celý nebo část požádovaného částicového materiálu, nerozpusné organické detergentni komponenty mohou obecně zaujímat od 1 % do 20 % hmotnosti kompozice. Výhodnější je, aby tyto komponenty zaujímaly od 4 % do 10 % hmotnosti kompozice.
Anorganické alkalické zdroje - jiným možným typem částicového materiálu, který může být suspendován v nevodných kapalných detergentnich směsích, může být materiál, který slouží k ochraně vodných pracích roztoků vytvořených ze zmíněných směsí, které jsou alkalické povahy. Takový materiál může nebo také nemusí působit jako pojivo detergentu, ale působí proti tvrdosti vody při působení detergentu.
Příkladem vhodných zdrojů alkality jsou ve vodě rozpustné karbonáty, bikarbonáty, boráty, silikáty a wefasilikáty alkalických kovů. Ačkoli tyto látky nejsou preferovány z ekologických důvodů, ve vodě rozpustné fosfátové soli mohou být jako zdroje zásaditosti použity. Jsou to difosfáty, orř/zofosfáty, polyfosfáty a fosfonáty alkalických kovů. Nejvhodnější z alkalických zdrojů jsou uhličitany alkalických kovů jako je uhličitan sodný.
Pokud jsou zdroje zásaditosti ve formě hydratovaných solí, mohou v nevodných detergentnich
fc· fcfcfc· fcfc fcfc • fcfc · fc » · · · fcfc fcfcfc fcfcfc 9 9 ·· fcfc · · fcfc směsích působit jako odvodňovadla. Přítomnost zdroje zásaditosti může přinášet výhody ve smyslu zvýšení chemické stability takových složek jako jsou peroxidové bělící prostředky, které mohou být ve vodě snadno deaktivovány.
Jestliže jsou zdroje zásaditosti použity jako složky částicového materiálu nebo její část, budou obecně zaujímat cca 1 % až 15 % hmotnosti detergentu.Je však lepší, aby tyto zdroje zásaditosti zaujímaly cca 2 % až 10 % hmotnosti směsi. Takové materiály, pokud jsou ve vodě rozpustné, budou obecně nerozpustné v nevodných detergentních kompozicích. Tyto materiály budou obecně tvořit dispersi s nevodnou kapalnou fází ve formě oddělených částic.
Doplňkové složky směsi - po přidání níže uvedených složek do kapalné složení a pevné fáze směsi, detergent může a bude obsahovat různé doplňkové složky v kapalné či pevné formě. Tyto doplňkové složky mohou být rozpuštěny buď v kapalné fázi nebo dispergovány s kapalnou fází ve formě jemných částic nebo kapiček. Přísady, které mohou být použity ve složení detergentu, jsou popsány dále:
Doplňkové anorganické detergentní složky - detergenty mohou navíc obsahovat jeden nebo více dalších typů anorganických detergentních složek spolu s anorganickými zdroji alkality kromě těch, které byly dříve zmíněny. Tyto anorganické složky mohou zahrnovat např. aluminosilikáty jako jsou zeolity. Využití aluminosilikátových zeolitů a krystalických vrstevnatých silikátů jako vhodných detergentních komponent bylo popsáno vCorkill et al., U. S. Patent 4 605 509; vydaného 12. 8. 1986, který je uveden v referenci.Tyto anorganické detergentní složky mohou tvořit 2 % až 15 % hmotnosti detergentu.
Doplňkové enzymy - detergentní směs může také navíc obsahovat jeden či více typů detergentních enzymů. Těmito enzymy mohou být proteasy, amylasy, celulasy a lipasy, které jsou známé v technice a jsou komerčně dostupné. Mohou být inkorporovány do nevodných kapalných detergentů ve formě suspenzí, „ tyčinek“ nebo „perliček Tyto enzymy mohou být také ve formě kašovité konzistence v neionických surfaktantech. Enzymy v této formě jsou komerčně prodávány, např. Novo Nordisk pod obchodním názvem „ LPD“ Nejvíce vhodné jsou formy enzymových perliček. Velikost těchto perliček, které tvoří suspenzi s nevodnou kapalnou fází tohoto složení, se obyčejně pohybuje v rozsahu od 100 do 1000 mikronů, přičemž výhodnější je rozsah od 200 do 800 mikronů. Porovnáváním těchto enzymových perliček s jinými enzymovými formami se ukázalo, že mají vynikající enzymovou stabilitu z hlediska zachování enzymové aktivity v čase. Kompozice využívající enzymových perliček nemusí obsahovat běžné enzymové stabilizátory, které však musí být často užívány, pokud jsou enzymy
·· · ·· ···· ·· ··
• « * 9 • · · 1
• # • 9 9
9 · 9 • ·
« · · »
zabudovány ve vodných kapalných detergentech.
Enzymy budou běžně součástí nevodných kapalných kompozic v takovém množství, aby tvořily přibližně 10 mg hmotnosti, přičemž častější j pak hmotnost od 0.01 mg do 5 mg aktivního enzymu na gram této směsi. Na druhou stranu, nevodné kapalné složení detergentů bude obsahovat od 0,001 % do 5 % hmotnosti komerčního enzymového preparátu., avšak lepší je stav, kdy enzymové preparáty budou tvořit od 0,01 % do 1% hmotnosti enzymu. Například proteasové enzymy jsou obyčejně přítomny v komerčních preparátech v dostatečných hodnotách poskytujících 0,005 až 0,1 Ansonových jednotek (AU) aktivity na gram detergentní směsi.
Doplňková chelatační činidla - detergent může také navíc obsahovat chelatační činidlo, které slouží k chelataci kovových iontů např. železa a/nebo hořčíku do nevodného složení tohoto detergentu. Takovéto chelatační činidla v detergentní směsi vytváří komplexy s kovovými nečistotami, které mohou jinak vést k deaktivaci složek kompozice jakou je peroxidové bělící činidlo. Užitečná chelatační činidla mohou obsahovat aminokarboxyláty, fosfonáty, aminofosfonáty, polyfunkční substituovaná aromatická činidla a jejich směsi.
Aminokarboxyláty užívané jako přídatná chelatační činidla obsahují ethylendiamintetraacetáty, N-hydroxyethylethylendiamintriacetáty, nitrilotriacetáty, ethylendiamintetrapropionáty, triethylentetraaminhexacetáty, diethylentriaminpentaacetáty, ethylendiamindisukcináty a ethanoldiglycináty. V těchto sloučeninách je dána přednost solím alkalických kovů. Aminofosfonáty jsou také vhodné jako chelatační činidla obsažená v detergentní směsi v tomto vynálezu, pokud jsou povoleny alespoň nízké hodnoty celkového obsahu fosforu v detergentu a pokud obsahují ethylendiamintetrakis(methylenfosfonáty) jako DEQUEST. Tyto aminofosfonáty neobsahují alkylové nebo alkenylové skupiny s více než šesti uhlíkovími atomy.
Upřednostňovaná chelatační činidla zahrnují hydroxyethyldifosfonovou kyselinu (HEDP), diethylentriaminpentaoctovou kyselinu (DTPA), ethylendiaminsukcinovou kyselinu (EDDS) a dipikolovou kyselinu (DPA) a jejich soli. Chelatační činidlo může samozřejmě sloužit také jako detergentní komponenta během praní a bělení tkanin. Chelatační činidlo, pokud je použité, tvoří přibližně mezi 0,1 % až 4 % hmotnosti složení detergentu, vhodnější je však rozsah od 0,2 % do 2 % hmotnosti. .
Doplňková zahušťovadla, regulátory viskozity a/nebo dispergační činidla - detergentní směs může také navíc obsahovat polymerní látky které zvýšují jejich schopnost udržet své jednotlivé pevné součásti ve formě suspenze. Takové látky mohou působit jako zahušťovače, regulátory kontrolující viskozitu či jako dispergační činidla. Tyto látky jsou často polymerní polykarboxyláty, ale mohou zahrnovat i další polymerní látky jako polyvinylpyrrolidon (PVP) a
• 4 4 • 9 · • · 4 ···· 4 99 99 4 4 4 4
« 4 4 4 4 44· 444
* 4 • 4 4 4
99 444 • 4 ♦- 4 4 4 4 4
polymerní aminoderiváty jako je kvarterizované a ethoxylované hexamethylendiaminy.
Polymerní polykarboxylátové látky mohou být připraveny polymerizaci nebo kopolymerizací vhodných nenasycených momomérů, především ve formě jejich kyselin. Nenasycené monomérní kyseliny, které mohou být polymerizovány do forem vhodných polymerních polykarboxylátů zahrnují kyselinu akrylovou, maleinovou (nebo anhydrid této kyseliny), filmařovou, itakonovou, akonitovou, mesakonovou , citrakonovou a methylenmalonovou. V polymerních polykarboxylátech jsou přítomny monomérní segmenty, které netvoří více než 40 % hmotnosti polymeru a neobsahují žádné karboxylátové radikály jako jsou vinylmethylether, styren, ethylen atd..
Zvláště vhodné polymerní polykarboxyláty mohou být odvozeny od akrylové kyseliny. Užívané polymery, jejichž základem je kyselina akrylová, jsou ve vodě rozpustné soli polymerizované akrylové kyseliny. Průměrná molekulová hmotnost těchto polymerů v kyselé formě se pohybuje v rozsahu od 2000 do 10000, přičemž vhodnější je rozsah od 4000 do 7000 a nejvhodnější pak od 4000 do 5000. Ve vodě rozpustné soli výše zmíněných polyakrylátů mohou obsahovat např. soli alkalických kovů. Rozpustné polymery tohoto typu jsou známé látky. Využití polyakrylátů tohoto typu ve složení detergentu bylo uveřejněno např. Diehl, U. S. Patentu 3 308 067, vydaného7. 3. 1967. Tyto materiálu mohou též zastávat funkci pojivá.
Přísady jako zahušťovadla, regulátory viskozity a dispergačni činidla by měla být přítomna ve složení detergentu o obsahu 0,1 % na 4 % hmotnosti detergentu. Vhodnější je, když tyto materiály tvoří od 0,5% do 2 % hmotnosti detergentu.
Doplňková zjasňovadla, odrušovače pénivosti a/nebo vonné látky - detergentní směs může také navíc obsahovat obvyklá zjasňovadla, odrušovače pénivosti, silikonové oleje, bělící přísady a vonné složky. Všechny zjasňovadla, odrušovače pénivosti, silikonové oleje, bělící katalyzátory a vonné látky musí být samozřejmě slučitelné a nereaktivní s dalšími složkami detergentu v nevodném prostředí. Zjasňovadla, odrušovače pénivosti a vonné látky, jestliže tvoří od 0,01 % do 2 % hmotnosti kompozice detergentů.
Vhodné bělící katalyzátory obsahují hořečnaté komplexy uveřejněné v US 5 246 621, US 5 244 594, US 5 114 606 a US 5 114 611.
Forma složení - Pevné částice obsahující kapalné nevodné detergenty popsané v tomto vynálezu mají nevodný charakter.Může být obsaženo velmi malé množství vody ve formě nečistoty, která je součástí základních nebo přídavných složek detergentu, v detergentní směsi by avšak obsah vody neměl v žádném případě přesáhnout 5 % hmotnosti kompozice. Je vhodnější, když nevodné detergenty obsahují méně než 1 % vody. Pevné částice obsažené v nevodných detergentech budou v kapalné formě.
·· *
Φ· ♦ · ·· «· 4 9 4 4 49 949 444
9 4 4 4 4 4 4 4
Příprava kompozice a její použití - nevodné kapalné detergentni směsi, zde uvedené, mohou být připraveny nejdříve vytvořením surfaktantu obsahujícího nevodnou kapalnou fázi, do které jsou poté ve vhodném pořadí přidávány další složky a míchány např. agitovány,dokud nevznikne směs s fázově stabilním složením. V typickém procesu přípravy těchto směsí, základní a určité přídavné složky budou kombinovány v přesném pořadí za daných podmínek.
V prvním kroku tohoto procesu je přípraven anionický práškový surfaktant používaný k vytvoření kapalné fáze obsahující surfaktant. Tento přípravný krok zahrnuje vytváření vodné kašovité hmoty obsahující 40 % až 50 % jedné nebo více solí alkalických kovů alkylbenzensulfonových kyselin s lineárním řetězcem C10-C16 a od 3 % do 15 % jedné nebo více zředěných nesurfaktantových solí. V následujícím krokuje tato kašovitá hmota vysušena do takového stupně, aby došlo k vytvoření pevného materiálu obsahujícího méně než 5 hmotnostních % zbytkové vody.
Takto připravený pevný anionický surfaktantový materiál může být sloučen s jedním či více nevodnými organickými rozpouštědly, přičemž vznikne surfaktant obsahující kapalnou fázi detergentni směsi. Toho je dosaženo redukcí výše zmíněného anionického surfaktantového materiálu vytvořeného v předešlem popsaném přípravném kroku, na práškovou formu a jejím následném smísením s agitovaným kapalným mediem obsahujícím jedno či více nevodných organických rozpouštědel, povrchově aktivní nebo neaktivní látky či oba typy. Toto smísení probíhá za agitačních podmínek, které umožňují vytvoření dokonalé disperzní směsi LAS /solného materiálu bez nevodné organické kapaliny.
V následujícím kroku procesu je nevodná kapalná disperzní směs dále upravována mletím nebo vysoko střižnou agitací za takových podmínek, při kterých vzniká surfaktant s kapalnou fází v i detergentni směsi. Při mletí nebo vysoko střižné agitací je teplota udržována mezi 20 °C až 50 °C. Spojením obou metod- mletí a vysoko střižné agitace bude všeobecně zajištěn vyšší výtěžek vytvořené kapalné fáze v rozsahu od 1 Pa do 5 Pa.
Po vytvoření disperze vysušeného LAS/solného materiálu v nevodné kapalině, před nebo potom, co je tato disperze mleta nebo podrobena agitaci za účelem zvýšení výtěžku, může být do směsi přidán doplňkový pevný částicový materiál. Tyto komponenty, které mohou být přidané během vysoko střižné agitace, zahrnují jakékoli přídavné surfaktantové částice jakýchkoli organických složek např. citrát a/nebo mastná kyselina a/nebo zásaditý zdroj např. uhličitan sodný, který může být přidán během střižné agitace do kompozice obsahující i další přísady. Pokud je ·· »· ♦ · · • · · · 9 · »···
9 9999 9 9 999 999
9 9 9 9 9 9 9 9
999 9 9 9 9 9 9 99 nezbytné, může agitace směsi pokračovat, a může být i zvýšena, aby došlo k vytvoření homogenní disperze nerozpustných pevných fázových částic v kapalné fázi.
V druhém kroku jsou výchozí bělící částice smíchány se základní suspenzí z prvního mísícího kroku. Dále je tato směs broušena za mokra tak, že průměrná velikost bělících částic je menší než 600 mikronů, přičemž výhodnější je velikost mezi 50 až 500 mikrony a nejvýhodnější je mezi 100 až 400 mikrony. Další sloučeniny, jako jsou bělící sloučeniny, jsou pak přidány do výsledné směsi.
Potom co byly přidány do této agitované směsi předcházející pevné látky, mohou být během střižné agitace přidány i částice daleko vhodnějších peroxidových bělících činidel. Poté co je přidáno peroxidové bělící činidlo a většina nebo všechny další složky zvláště zdroje alkalických částic, je dosaženo požadovaného kladného efektu ve smyslu zvýšení stability peroxidového bělidla. Jestliže jsou inkorporovány enzymové perličky, jsou s výhodou přidány do nevodné kapalné matrice až nakonec.
V závěrečném kroku po přidání všech komponent, pokračuje agitace této směsi tak dlouho, až má výsledná kompozice požadovanou viskozitu, výtěžek a fázovou stabilitu. Doba po kterou probíhá agitace se často pohybuje od jedné do třiceti minut.
Při přidávání pevných složek do nevodných kapalin v souladu s předchozím postupem, je výhodné udržovat obsah vlhkosti tohoto pevného materiálu pod určitým limitem. Obsah volné vlhkosti činí v těchto pevných materiálech často 0,8 % nebo více. Redukcí obsahu volné vlhkosti v jednotlivých pevných materiálech např. vířivým sušením dochází ke snížení vlhkosti na hodnotu 0,5 % nebo nižší před jejich přidáním do detergentní matrice, což přináší významné zvýšení stability výsledné směsi.
Směsi připravené a výše popsané v tomto vynálezu mohou být použity k přípravě vodných pracích roztoků vhodných k praní a bělení látek. Přiměřené množství směsi je přidáno do vody, přičemž se vytvoří vodné prací/bělící roztoky, které lze použít při obvyklém praní v automatických pracích strojích. Vytvořený prací/ bělící roztok je poté uveden s výhodou za míchání do kontaktu s látkami, které mají být dále vyprány nebo vyběleny.
Účinné množství kapalného detergentu přidaného do vody vede k vytvoření vodných pracich/bělících roztoků, které mohou obsahovat od 500 do 7000 ppm detergentní směsi vodného roztoku, avšak rozsah hodnot od 800 do 5000 ppm detergentní směsi detergentu v těchto roztocích je vhodnější.
Následující příklady ukazují přípravu a výhody použití nevodných kapalných detergentů. Tyto příklady nikterak nevymezují či jinak definují rozsah možnosti tohoto vynálezu.
PŘÍKLAD 1
Příprava nevodného kapalného detergentu
1. Butoxy-propoxy-propanol (BPP) a C12-C16 EO (5) ethoxyalkoholový neionický surfaktant (Genapol 24/50) jsou míchány krátkou dobu (1 až 5 minut) pomocí lopatkového míchadla v míchací nádobě do homogenní fáze.
2. NaLAS je přidán k roztoku BPP/ Genapol v míchací nádobě, aby došlo k jeho částečnému rozpuštění. Doba míchání trvá přibližně jednu hodinu. Nádoba je pod atmosférou dusíku, aby nedošlo k pohlcení vzdušné vlhkosti do směsi.
3. V případě potřeby je kapalná směs (LAS/BPP/NI) přečerpána do bubnů. Do každého bubnu je přidáno 10 hmotnostních % molekulového síta (typ 3 A, 4 až 8 ok v sítu ). Molekulová síta jsou do kapalného základu vmíchávána pomocí jednolopatkových turbínových mixérů a válcových bubnů. Míchání je prováděno pod atmosférou dusíku, aby nedošlo k pohlcení vzdušné vlhkosti do směsi. Celková doba míchání je dvě hodiny, přičemž je z kapalného základu odstraněno 0,1 % až 0,4 % vlhkosti. Molekulová síta jsou odstraněna průchodem kapalné směsi přes filtr s 20 až 30 oky v sítu. Kapalina je nakonec vrácena zpět do míchacího tanku.
4. Do směsi jsou přidány další pevné přísady, a to: uhličitan sodný ( velikost částic 100 mikronů) bezvodý citrát sodný maleino-akrylový kopolymer (BASF Sokolan) zjasňovač (Tinopal PLC) hydroxyethylidendifosfonan tetrasodný (HEDP) diethylentriaminpentamethylenfosfonát sodný
5. Tyto přísady jsou rozdrceny, přidány do míchacího tanku spolu s kapalným základem míchány do hladka, čehož je dosaženo přibližně jednu hodinu od posledního přídavku pevné látky. Míchání směsi opět probíhá pod atmosférou dusíku. Pořadí přidávání jednotlivých příměsí není podstatné.
6. Vzniklá směs je přečerpána přes Fryma koloidní mlýn, který se skládá z jednoduchého rotorstatorového uspořádaní, kdy se vysoko obrátkový rotor točí uvnitř statoru, čímž se vytváří zóna vysokého střihu. Tímto je redukována velikost všech pevných částic, což vede k vyššímu výtěžku (tzn. struktury). Směs je po ochlazení opět přečerpána do míchacího tanku.
7. Bělící prekurzorové složky jsou míchány se základní suspenzí z prvního míchání v druhém míchacím kroku. Takto vzniklá směs je poté podrobena broušení za mokra, takže průměrná velikost částic bělícího prekurzoru je menší než 600 mikronů, přičemž výhodnější je stav , kdy se velikost těchto částic pohybuje od 50 do 500 mikronů a nejvýhodnější je mezi 100 až 400 mikrony.
8. Další pevné přísady, které mohou být přidány po prvním kroku tohoto procesu jsou: peruhliČitan sodný ( 400 až 600 mikronů) proteázové, celulázové a amylázové enzymové perličky (400 až 800 mikronů) oxid titaničitý ( 5 mikronů ).
Uvedené pevné přísady jsou pak v nerozemletém stavu přidány do míchacího tanku spolu s kapalnými přísadami ( vonné látky a základní silikonové odstraňovače pěnivosti). Nakonec je vzniklá směs míchána jednu hodinu v atmosféře dusíku. Výsledné složení směsi je znázorněno v Tabulce I.
Složení nevodného kapalného detergentu s bělidlem
Složka
• · 99 99 99
9 9 9 9 • » 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 999 999
9 9 9 9 9 • 9
9 9 999 9 9 9 « • 9 ««
Tabulka I hmotn. % *LAS sodná sůl 21,70
C12-16EO=5 ethoxyalkohol 18,98
BPP 18,98
Citrát sodný 1,42
4- (N-nonanoyl-6-aminohexanoyloxybenzensulfonát) sodný 7,34
Diethylentriaminpentymethylenfosfát sodný 0,90
Methylpolyethoxyhexamethylendiamin chlorid 0,95
Uhličitan sodný 3,00
Maleino-akrylový kopolymer 3,32
HEDP sodná sůl 0,90
Proteázové perličky 0,40
Amylázové perličky 0,84
Celulázové perličky 0,50
Peruhličitan sodný 18,89
Odrušovače pěnivosti 0,35
Vonné látky 0,46
Oxid titáni čitý 0,50
Zjasňo vadlo 0,14
Celkem 100,00%
Výsledné složení směsi v Tabulce I představuje stabilní, bezvodý viskózní prací detergent schopný vynikajícího odstranění skvrn a špíny při běžných výrobních pracích postupech.
*LAS : alkylbenzensulfonát sodný odvozený od alkylbenzenů majících obsah tetralinu nižší než 5 %.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Nevodný kapalný detergent, který obsahuje surfaktant vybraný z alkalických solíCio-Cié alkylbenzensulfonové kyseliny, které jsou odvozené od alkylbenzenů a majících obsah tetralinu nižší než 5 %.
  2. 2. Nevodný kapalný detergent v souladu s nárokem 1, kde uvedený surfaktant je sodný nebo draselný přímý lineární řetězec alkylbenzensulfonátu, ve které je průměrný počet uhlíkových atomů v aíkylové skupině od 10 do 16.
  3. 3. Nevodný kapalný detergent v souladu s nárokem 2, kde uvedený průměrný počet uhlíkových atomů v aíkylové skupině je od 11 dol4.
  4. 4. Nevodný kapalný detergent v souladu s nároky 1 až 3, říká že uvedený surfaktant je sodný C11-C14 lineární alkylbenzensulfonát.
  5. 5. Nevodný kapalný detergent v souladu s nároky 1 až 4, říká že uvedený surfaktant tvoří od 10 % do 60 % hmotnosti detergentu.
CZ984173A 1996-06-28 1997-06-24 Nevodný kapalný detergent obsahující surfaktant CZ417398A3 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US2082696P 1996-06-28 1996-06-28
PCT/US1997/010114 WO1998000508A2 (en) 1996-06-28 1997-06-24 Nonaqueous detergent compositions containing specific alkyl benzene sulfonate surfactant

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ417398A3 true CZ417398A3 (cs) 1999-08-11

Family

ID=21800808

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ984173A CZ417398A3 (cs) 1996-06-28 1997-06-24 Nevodný kapalný detergent obsahující surfaktant

Country Status (12)

Country Link
EP (1) EP0907708A2 (cs)
JP (1) JPH11513069A (cs)
CN (1) CN1228809A (cs)
AR (1) AR008052A1 (cs)
AU (1) AU3387197A (cs)
BR (1) BR9710004A (cs)
CA (1) CA2258667A1 (cs)
CZ (1) CZ417398A3 (cs)
MA (1) MA24228A1 (cs)
NO (1) NO986142L (cs)
WO (1) WO1998000508A2 (cs)
ZA (1) ZA975690B (cs)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0991751A1 (en) 1997-06-27 2000-04-12 The Procter & Gamble Company Non-aqueous, particulate-containing detergent compositions containing bleach
WO2001080665A1 (en) 2000-04-26 2001-11-01 Land O'lakes, Inc. A method of treating soy proteins and a soy protein product produced by this method
US7018968B2 (en) 2003-09-17 2006-03-28 Unilever Home & Personal Care Usa Liquid laundry detergent with polyanionic ammonium surfactant
US7037883B2 (en) 2003-09-17 2006-05-02 Unilever Home & Personal Care Usa Division Of Conopco, Inc. Process of making a liquid laundry detergent with polyanionic ammonium surfactant
US6969700B2 (en) 2004-02-12 2005-11-29 Unilever Home & Personal Care, Usa Division Of Conopco, Inc Liquid detergent with polyanionic ammonium surfactant and a high pKa solid inorganic base
FR3010074B1 (fr) 2013-09-05 2019-08-02 Saint-Gobain Glass France Procede de fabrication d'un materiau comprenant un substrat muni d'une couche fonctionnelle a base d'oxyde d'etain et d'indium

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2010893B (en) * 1977-12-22 1982-11-17 Unilever Ltd Liquid detergent composition
NZ206213A (en) * 1982-11-16 1985-12-13 Unilever Plc Foaming liquid detergent compositions containing alkylbenzenesulphonates and alkyl ether sulphates
US4923635A (en) * 1987-07-06 1990-05-08 Colgate-Palmolive Company Liquid detergent composition containing alkylbenzene sulfonate, alkyl ethanol ether sulfate, alkanolamide foam booster and magnesium and triethanolammonium ions
CA2054466A1 (en) * 1990-11-02 1992-05-03 Gregory Van Buskirk Liquid nonaqueous detergent with stable, solubilized peracid
GB9025624D0 (en) * 1990-11-26 1991-01-09 S B Chemicals Limited Liquid built detergent concentrates

Also Published As

Publication number Publication date
CA2258667A1 (en) 1998-01-08
AU3387197A (en) 1998-01-21
MA24228A1 (fr) 1997-12-31
BR9710004A (pt) 1999-08-10
WO1998000508A2 (en) 1998-01-08
JPH11513069A (ja) 1999-11-09
EP0907708A2 (en) 1999-04-14
NO986142L (no) 1999-02-24
NO986142D0 (no) 1998-12-28
AR008052A1 (es) 1999-12-09
WO1998000508A3 (en) 1998-06-11
CN1228809A (zh) 1999-09-15
ZA975690B (en) 1998-01-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0991748B1 (en) Non-aqueous, speckle-containing liquid detergent compositions
EP0907714B1 (en) Preparation of non-aqueous, particulate-containing liquid detergent compositions with surfactant-structured liquid phase
CA2295117A1 (en) Non-aqueous, fatty acid-containing structured liquid detergent compositions
CA2258669C (en) Nonaqueous detergent compositions containing specific alkyl benzene sulfonate surfactant
US6576602B1 (en) Nonaqueous, particulate-containing liquid detergent compositions with surfactant-structured liquid phase
CZ403697A3 (cs) Nevodné, pevné částice obsahující akpalné detergentové prostředky s alkylbenzensulfonatovými tenzidy
JPH11513068A (ja) 漂白剤前駆体を含有する非水性洗剤組成物
EP0907716A1 (en) Preparation of non-aqueous, particulate-containing liquid detergent compositions with preprocessed dried components
CZ417398A3 (cs) Nevodný kapalný detergent obsahující surfaktant
US6455485B1 (en) Nonaqueous liquid detergent compositions containing bleach precursors
WO1999000483A1 (en) Non aqueous, particulate-containing structured liquid detergent compositions
EP0907710A2 (en) Nonaqueous detergent compositions containing bleach precursors
MXPA00000185A (en) Non-aqueous, fatty acid-containing structured liquid detergent compositions
MXPA00000141A (en) Non-aqueous, particulate-containing detergent compositions containing bleach
JP2002507232A (ja) 漂白剤を含む非水性洗剤組成物
MXPA99000110A (en) Compositions non-aqueous detergents containing blanq precursors

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic