CZ415699A3 - Zařízení a způsob nanášení povlaku na vícestranné prvky z minerální vlny - Google Patents

Zařízení a způsob nanášení povlaku na vícestranné prvky z minerální vlny Download PDF

Info

Publication number
CZ415699A3
CZ415699A3 CZ19994156A CZ415699A CZ415699A3 CZ 415699 A3 CZ415699 A3 CZ 415699A3 CZ 19994156 A CZ19994156 A CZ 19994156A CZ 415699 A CZ415699 A CZ 415699A CZ 415699 A3 CZ415699 A3 CZ 415699A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
base layer
coating
applicators
mineral wool
sections
Prior art date
Application number
CZ19994156A
Other languages
English (en)
Inventor
Conny Petersen
Original Assignee
Rockwool International A/S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rockwool International A/S filed Critical Rockwool International A/S
Priority to CZ19994156A priority Critical patent/CZ415699A3/cs
Publication of CZ415699A3 publication Critical patent/CZ415699A3/cs

Links

Landscapes

  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)

Abstract

Na vícestrannou základní vrstvu (14) z minerální vlny se nanáší povrchový povlak ve formě vláknitých netkaných textilií vytvořených z termoplastického polymerního materiálů alespoň na části dvou stran (15-20) základní vrstvy (14) pro vytvoření prvku z minerální vlny. Zařízení obsahuje dva nebo více nanášecích přístrojů (1-6), prostředky pro tavení termoplastického polymerního materiálu, prostředky pro dodávání získané polymerní taveniny k nanášecímpřístrojům (1-6), přičemž každý nanášecí přístroj (1-6) obsahuje množství vypouštěcíchjednotek (7-12) obsahujících množství otvorů, prostředky pro protlačování získané polymerní taveniny otvory a rozprostření protlačovaného polymerního materiálu po povrchu základní vrstvy (14) z minerální vlny, a prostředky pro směrováníjednoho nebo více proudů vysokotlakých plynů těsně u otvorů, aby protlačovaný polymerní materiál byl prodlužován tak, aby vytvářel tenkou vlákninu a/nebo vlákna. Nanášecí přístroje (1-6)jsou uspořádány v oddělených za seboujdoucích nanášecích sekcích takovým způsobem, že potaženíjednotlivých stran základní vrstvy (14)je uskutečňováno v oddělených krocích.

Description

Oblast techniky
Předložený vynález se týká zařízení pro potažení vícestranné základní vrstvou z minerální vlny povrchovým povlakem ve formě netkaných vláknitých textilií, vytvořených z termoplastického polymerního materiálu alespoň na části povrchu nejméně dvou stran základní vrstvy pro vytvoření prvku z minerální vlny, přičemž zařízení obsahuje dva nebo více nanášecích přístrojů , prostředky pro tavbu termoplastického polymerního materiálu, prostředky pro dodávání získané polymerní taveniny k nanášecím přístrojům, přičemž každý nanášecí přístroj obsahuje množství vypouštěcích jednotek obsahujících množství otvorů , prostředky pro protlačování získané polymerní taveniny otvory a pro rozprostření protlačeného polymerního materiálu po povrchu základní vrstvy z minerální vlny a prostředky pro směrování jednoho nebo více proudů vysokotlakého plynu těsně kolem otvorů, aby protlačovaný polymerní materiál byl prodlužován a vytvářel tak tenká vlákenka a/nebo vlnu.
Dosavadní stav
WO 93/16874 popisuje proces a zařízení pro aplikaci povlaku ve formě vláknité síťoviny z termoplastického polymerního materiálu na povrchu materiálu z minerální vlny. Použité zařízení může být označeno jako podtlakové zařízení pro foukání taveniny nebo tryskové zařízení pro nanášení horké taveniny.
US-A-5,501,872popisuje proces a zařízení pro potahování šestistranných vláknitých rohoží, proces tvoří postupné kroky během průchodu rohože třemi nanášecími stanicemi, z nichž každá obsahuje dvě spolupracující podtlaková zařízení pro foukání taveniny umístěná tak, aby byl potažen pár protilehlých povrchových stran rohože . Podtlaková zařízení pro foukání taveniny jsou ovládána přerušovaně tak, aby byly uzavřeny v době, kdy rohož je přemísťována mezi nanášecími stanicemi. Podtlaková zařízení pro foukání taveniny jedné nanášecí stanice jsou od sebe mírně oddálena .takovým způsobem aby po určitou část doby byla ovládána současně.
Řešení popsané v US-Á-5,501,872 se nezmiňuje o zpětném účinku, který je vytvářen prostředím podstatné turbulence v zóně obklopující rouno tím, že dva proudy vysokotlakého plynu vysílané z podtlakových zařízení pro foukání taveniny jedné nanášecí stanice jsou protisměrné a navzájem se střetávají .Takové víření působí velmi nepříznivě na tvorbu povrchového povlaku jak z hlediska přilnavosti mezi povlakem a základní vrstvou tak z hlediska kvality vytvořené povlakové textilie. Proto výsledkem působení turbulence na povlakovou textilii je snížení kvality z hlediska uniformity s ohledem na stejnoměrný průměr a orientaci vlákna/vlákniny.
Podstata vynálezu
Předmět vynálezu má poskytnout zařízení takového typu, který je definován v předvýznakové části nároku 1, které může zabránit výše diskutovanému zpětnému účinku.
Tohoto úkolu je dosaženo pomocí zařízení podle vynálezu, které je charakterizováno tím, že nanášecí přístroje jsou uspořádány v oddělených , za sebou jdoucích i
· nanášecích sekcích takovým způsobem, že potažení jednotlivých stran základní vrstvy je uskutečňováno odděleně.
Vynález je založen na poznání, že technický problém týkající se střetávání proudů plynu , může. být.řešen—.tím,«.že.nanášecí sekce se· navrhnou pro potažení pouze jedné povrchové strany základní vrstvy, neboť taková nanášecí sekce bude generovat pouze jeden proud vysokotlakého plynu a takové nanášecí sekce mohou být dostatečně rozmístěny způsobem, který zabrání střetávání proudů plynu sousedních nanášecích přístrojů.
Zařízení podle vynálezu předkládá řadu dalších předností. Například, zařízení používající nanášecí sekce navržené pro potažení pouze jedné strany základní vrstvy je mnohem více flexibilní a vhodné pro přizpůsobení pro výrobu různých výrobků než dříve popsaná zařízení. Postupné kroky při nanášení povlaku na strany základní vrstvy mohou být zvoleny libovolně a podle důležitosti, zařízení podle vynálezu poskytuje možnost uspořádání horizontálně orientovaných nanášecích přístrojů a vertikálně orientovaných nanášecích přístrojů příslušně na stejné straně základní vrstvy a takovéto uspořádání vyvolává další výhody , jak je dále vysvětleno.
Za prvé, uspořádání horizontálně orientovaných nanášecích přístrojů po stejné straně základní vrstvy usnadňuje kontrolu, monitorování a ovládání zařízení, neboť obsluhující osoby nemusí překročit výrobní zařízení dopravující základní vrstvy k nanášecím přístrojům, taková překročení byla možná v omezeném počtu míst podél výrobní linky, kde byl vytvořen most nebo průchod pod vyzdviženou sekcí výrobní linky. Navíc, jsou-li nanášecí výrobní linky uspořádány paralelně, jedna vedle druhé, je možné vytvořit společnou zónu mezi oběma linkami, ze které obě linky mohou být ovládány.
Za druhé, řečené uspořádání nanášecích přístrojů dále redukuje střetávání proudů plynu u sousedních nanášecích přístrojů, neboť proudy plynu budou mít paralelní směry toku.
Konečně, uspořádání nanášecích přístrojů po stejné straně základní vrstvy umožňuje vytvoření zařízení, které je zcela nezávislé na rozměrech prvku z minerální vlny, který má být vyroben. Aby bylo dosaženo uniformního povlaku s přijatelnou přilnavostí k základní vrstvě je nutné udržovat vzdálenost mezi nanášecím přístrojem a povrchem základní vrstvy na určité úrovni. U dřívějších zařízení, jakmile výroba jednoho druhu výrobku byla převedena na druhý, umístění nanášecích přístrojů muselo být seřizováno. Takové seřízení vyžadovalo zastavení nanášecího zařízení. Toto je velmi nežádoucí, neboť zařízení na výrobu základní vrstvy z minerální vlny, které je umístěno protisměrně , proti nanášecímu zařízení a které je ovládáno plynule, nemůže být krátkodobě zastavováno bez podstatných obtíží a nákladů.
Tento technický problém řeší předložený vynález. Uspořádáním horizontálně orientovaných nanášecích přístrojů po stejné straně základní vrstvy a otočením základní vrstvy mezi každým nanášecím přístrojem při zachování základní vrstvy na jedné straně nosných a přepravních prostředků, je možné učinit zařízení nezávislým např. na šířce a délce pravoúhlé základní vrstvy. Podobně, uspořádáním vertikálně směrovaných nanášecích přístrojů pod základní vrstvou a otočením základní vrstvy mezi nanášecími přístroji, je možné učinit zařízení nezávislým na výšce základní vrstvy.
4 · 4 4 4 · · • 4 44
4 4 · 4 4 4 4
4 4 4 4 4 4 4
4444 4 4 4 • 4 4 · 4 4 4 4 44
Následuje popis několika přednostních provedení zařízení podle vynálezu.
První přednostní provedení vynálezu je charakterizováno tím, že obsahuje alespoň jeden horizontálně orientovaný nanášecí přístroj umístěný po jedné straně základní vrstvy a. alespoň-jeden--horizontálně orientovaný nanášecí přístroj umístěný na protilehlé straně základní vrstvy.
Druhé přednostní provedení vynálezu je charakterizováno tím, že obsahuje alespoň dva horizontálně orientované nanášecí přístroje umístěné po stejné straně základní vrstvy.
Třetí přednostní provedení podle vynálezu je charakterizováno tím, že obsahuje čtyři horizontálně orientované nanášecí přístroje a dva vertikálně orientované nanášecí přístroje. Posledně jmenované dva nanášecí přístroje mohou být uspořádány pod základní vrstvou s orientací směrem vzhůru. Alternativně, jeden vertikálně orientovaný nanášecí přístroj je uspořádán pod základní vrstvou s orientací směrem vzhůru a druhý je uspořádán nad základní vrstvou s orientací směrem dolů,
Obecně lze říci, že nanášecí přístroje jsou orientovány ve směru kolmém k povrchové straně základní vrstvy, která má být potažena.
Čtvrté přednostní provedení je charakterizováno tím, že nanášecí sekce jsou uspořádány v přímočaře za sebou .
Páté přednostní provedení podle vynálezu je charakterizováno tím, že nanášecí sekce jsou uspořádány takovým způsobem, že směr přepravy základní vrstvy se mění, přednostně o 90° jednou nebo vícekrát.
Šesté přednostní provedení je charakterizováno tím, že každá nanášecí sekce obsahuje prostředky pro přenos a dopravu základní vrstvy. Nosné a přepravní prostředky mohou být ve formě jakéhokoliv vhodného dopravního prostředku, takového jako jsou otáčející se válce, pás nebo válečková dráha, pásový dopravník nebo dráha nebo jejich kombinace. Přednostně, nosnými a přepravními prostředky jsou otáčející se válce.
Sedmé přednostní provedení podle vynálezu je charakterizováno tím, že obsahuje mezilehlé přepravní sekce umístěné mezi nanášecími sekcemi. Přednostně jedna nebo více mezilehlých přepravních sekcí obsahuje prostředky pro otočení základní vrstvy, například vrchní strany dolů nebo o 90°v horizontální rovině. Jedna nebo více mezilehlých přepravních sekcí může také obsahovat prostředky pro přemístění základní vrstvy napříč k hlavnímu směru pohybu základní vrstvy na zařízení. Takové prostředky mohou být uchyceny v horizontálním lůžku z paralelních válců, přičemž osy válců nejsou uloženy pravoúhle k řečenému hlavnímu směru pohybu. Řečené prostředky mohou být rovněž uchyceny v jednom nebo více z přemísťovacích válců s vertikální osou a vystupujících z povrchu nosných a přepravních prostředků.Přemístění takovýchto vertikálních válců může být řízeno bezkontaktními čidly, například optickými nebo elektromagnetickými čidly. Mezilehlé přepravní sekce pro přenos základní vrstvy do příčného směru mohou být vybaveny postranní opěrou pro zastavení příčného posunu .
i • · · ·
Osmé přednostní provedení podle vynálezu je charakterizování tím, že každá nanášecí sekce obsahuje odsávací zařízení, přednostně odsávací skříň, která je umístěna proti nanášecímu přístroji. Takové odsávací zařízení slouží hlavně k odstranění odpadu polymerního materiálu, tj. polymerních vláken/částeček vlákna, který se neuložil na základní. vrstvě~z,minerální vlny a k odstranění polymerních-výparti obsažených v emitovaných proudech vysokotlakých plynů.
Deváté přednostní provedení podle vynálezu je charakterizováno tím, že jedna nebo více nanášecích sekcí obsahuje zadržovací prostředky pro udržení základní vrstvy na místě. Přednostně, zadržovacími prostředky jsou válce, které přiléhají k vrchní straně základní vrstvy. Alternativně, základní vrstva může být zadržena na místě pomocí nosných a přepravních prostředků ve formě horizontálního lůžka z paralelních válců, kde osy válců jsou uspořádány v nepravém úhlu k hlavnímu směru pohybu základní vrstvy na zařízení, řečené lůžko je vybaveno postranní opěrou. Základní vrstva může být rovněž zadržována na místě pomocí nosných a přepravních prostředků ve formě lůžka paralelních válců, které jsou nakloněny dolů směrem k nanášecímu přístroji, řečené nakloněné lůžko je vybaveno postranní opěrou. Jakmile je základní vrstva s povrchem určeným k potažení umístěna na takovéto nakloněné lůžko z válců, nanášecí přístroj je umístěn v odpovídající nakloněné poloze tak, aby byl orientován ve směru kolmém k řečenému povrchu.
Nanášecí zařízení podle vynálezu může být použito v kombinaci s jedním nebo více zařízeními stejného typu, řečená zařízení mohou být například umístěna následně vedle sebe ve stejné úrovni a/nebo jedno nad druhým ve dvou úrovních.
Desáté přednostní provedení podle vynálezu je charakterizováno tím, že nanášecí přístroje jsou zařízeními na foukání taveniny, které tvoří podélná komora pro vynášení polymeru , která je prostřednictvím čerpadla v tekutém spojení s tavnými prostředky a která na svém vzdáleném konci obsahuje množství těsně vedle sebe rozmístěných otvorů, dvě plynové komory jsou umístěny podél dvou bočních stěn vypouštěcí komory , která na svém vzdáleném konci má vytvořenou podélnou štěrbinu a prostředky pro směrování proudu vysokotlakého plynu skrz řečené plynové komory a ven skrze štěrbiny.
Jedenácté přednostní provedení podle vynálezu je charakterizováno tím, že nanášecí přístroje jsou tryskovými zařízeními pro nanášení horké taveniny, z nichž každý obsahuje množství individuálních postřikových trysek , které jsou prostřednictvím čerpadla v tekutém spojení s tavnými prostředky a které obsahují prostředky pro směrování jednoho nebo více proudů vysokotlakého plynu působícího těsně u otvorů trysek.
Dvanácté přednostní provedení je charakterizováno tím, že nanášecí přístroje jsou zařízeními pro výrobu netkaných vláken.
S ohledem na strukturu a operace „podtlakových zařízení pro foukání taveniny“ a „tryskových zařízení pro rozprašování horké taveniny“ odkazujeme na mezinárodní přihlášku č. WO 93/16874, jejíž rozbor je učiněn. Netkaná vlákna z termoplastických polymerů a zařízení na jejich výrobu jsou popsána v US-A-3,692,618, US-A-5,213,881 a EP-B1-0,480,550 a jsou rovněž začleněna do těchto odkazů.
····
Teplota protlačované polymerní taveniny a teplota proudů vysokotlakých plynů závisí především na typu použitého polymeru. Obecně, je žádoucí udržet teplotu polymerní taveniny tak nízkou jak je to možné pro zachování její tekutosti, neboť většina polymerů má tendenci k rozkladu při vysokých teplotách. Na druhé straně , protlačovaná tavenina by měla mít vyhovující nízkou viskozitu aby si zachovala tažné vlastnosti v proudech* vysokotlakého plynu.
Teplota polymerní taveniny v zařízení je vyhovujícím způsobem řízena nastavením teploty ve vypouštěcí jednotce, t. zn. v podtlakovém zařízení pro foukání taveniny nebo tryskovém zařízení pro rozprašování taveniny, na požadovanou úroveň , která je zvolena s ohledem na specifický použitý polymer, přednostně 180-240°C, a dále seřízením teploty polymerní taveniny v prostředcích pro dodávání taveniny v bodě vstupu do vypouštěcí jednotky na úroveň od +5 % do -25 %, raději od 0 % do -10 % ve vztahu k teplotě ve vypouštěcí jednotce. Teplota proudů vysokotlakého plynu je rovněž řízena na základě teploty ve vypouštěcí jednotce a přednostně je tato seřízena na 0 % do 15 % teploty vypouštěcí jednotky, raději od 5 % do 10 %. Takové teplotní úrovně napomáhají redukci ochlazování polymerní taveniny opouštějící trysky, teplota polymerní taveniny odpovídá přibližně té, která je ve vypouštěcí jednotce a tím napomáhá vytažení polymerových pramenů protlačovaných otvory.
Plynem ve vysokotlakých proudech plynů je přednostně vzduch.
Vzdálenost mezi otvory nanášecího přístroje a povrchem základní vrstvy z minerální vlny je přednostně od 50 mm do 150 mm, ještě lépe od 70 mm do 120 mm.
Hmotnost povrchového povlaku netkaných textilií je přednostně 2-50 g/m2, ještě lépe od 2-15 g/m2 a nejlépe od 4-10 g/m2.
Předložený vynález se dále vztahuje k procesu nanášení povlaku na vícestranné prvky se základní vrstvou z minerální vlny, s povrchovým povlakem ve formě netkaných textilií vytvořených z termoplastických polymerních materiálů , alespoň na části alespoň dvou stran základní vrstvy při výrobě prvků z minerální vlny, proces tvoří postupné kroky týkající se tavby termoplastického polymerního materiálu a dodávky získané polymerní taveniny ke dvěma nebo více nanášecím přístrojům, z nichž každý obsahuje množství vypouštěcích jednotek s množstvím otvorů , protlačování polymerní taveniny skrz otvory a rozprostření protlačeného polymerního materiálu po povrchu základní vrstvy při současném směrování jednoho nebo více proudů vysokotlakého plynu těsně u otvorů , aby došlo k prodlužování protlačeného polymerního materiálu tak, aby se vytvářela tenká vláknitá vlna a/nebo vlákna. Proces je charakterizován tím, že nanášení povlaku na jednotlivé strany základní vrstvy je uskutečňováno v oddělených postupných krocích.
Ve spojitosti s předloženým vynálezem výrazy „horizontální orientace“ a „vertikální orientace“ používané ve vztahu s jednotkou pro vypouštění polymerní taveniny znamenají, že vypouštěcí jednotka je umístěna takovým způsobem, aby protlačovaný polymerní materiál z řečené jednotky v bode opouštění jednotky měl v podstatě horizontální směr a příslušně v podstatě vertikální směr.
Ve spojitosti s předloženým vynálezem termín „protlačování polymerní taveniny otvory“ znamená vytlačování polymerní taveniny skrz otvory pomocí průtlačníku, čerpadla nebo
• · · · · jiných mechanických přístrojů nebo využívání gravitace pro přinucení polymerní taveniny k průchodu skrz otvory.
Termín „minerální vlna“, použitý v předloženém vynálezu, zahrnuje mineralogickou vlnu, vlnúze^skeLných.vláken-,-struskovou-vÍnu-a-jej!Gb-směsi^--- .......
Termín „termoplastický polymerní materiál“ použitý v předloženém vynálezu , znamená jakýkoliv přírodní nebo syntetický termoplastický polymer, kopolymer nebo polymerovou směs. Termoplastický materiál je charakterizován tím, že je tuhý nebo částečně tuhý při pokojové teplotě nebo při teplotě během použití, že je tavný při ohřátí a že tuhne nebo výsledkem je tuhá nebo částečně tuhá forma při ochlazení.
Termín „termoplastický polymerní materiál“ zahrnuje rovněž takové materiály, které jsou obvykle označovány jako „termoplasticky tavná horká adhesiva“ nebo „tavná horká adhesiva“ nebo jednoduše „horké taveniny“.
Příklady termoplastických polymerních materiálů mohou být polymery etylenicky nenasycených monomerů, jako jsou polyetylén, polypropylen, polybutyleny, polystyreny, (poly(a-methyl styren) , polyvinylchlorid, polyvinylacetát, polymetyl-metakrylát, polyetylakrylát, polyakrylonitril, atd, kopolymery etylenicky nenasycených monomerů, jako jsou kopoiymery etylenu a propylenu, etylen a styren, polyvinylacetát ,styren a melinový anhydrid, styren a metyl-metakrylát, styren a etyl akrylát, styren a akrylonitril, metyl metakrylát a etyl akrylát atd, polymery a kopolymery konjugovaných dienů jako jsou polybutadien, polyisopren a polychloropren a polymery bi - polyfunkčních monomerů jako jsou polyestery, polykarbonáty, polyamidy a polyepoxidy.
Jako příklad přírodních termoplastických materiálů uvádíme vosk a bitumen.
Zvlášť doporučenými termoplastickými polymerními materiály jsou polyestery, polyamidy, polypropylen a polyvinylacetát.
Termoplastický polymerní materiál použitý ve vynálezu může obsahovat až do 30 % hmotnosti aditiva.
Termoplastický polymerní materiál, který má být použit v zařízení podle vynálezu, by měl mít takovou nízkou viskozitu ve svém tekutém ohřátém stavu, která umožní volný průtok skrz vypouštěcí jednotku a která umožní, aby protlačovaný polymerní materiál mohl být vytažen a pohotově vynesen proudy vysokotlakého plynu.
Základní vrstva použitá ve vynálezu je vyrobena z uměle vyrobených slinutých skelných vláken (MMVF). Potažený prvek vyrobený na tomto zařízení podle vynálezu může být použit jako tepelná izolace nebo ochrana proti ohni, pro snížení nebo regulaci hluku, nebo jako zahradnický substrát pro pěstování rostlin.
Základní vrstva využitá ve vynálezu může mít jakýkoliv tvar a obvykle má tvar nekonečné tkaniny, tkaniny, rohože, tabule, desky nebo trubice, takový tvar jako je kruhový průřez trubky například pro izolaci potrubí, který má prstencový průřez s podélným rozříznutím.
Objasnění výkresů a příklady provedení _Vynáiez,b.u.de-nyn!-objasněn-v- dalších detailech s odkasy-na-výkrssyrRa-ktSrýchObr. 1 znázorňuje perspektivní pohled na přednostní provedení zařízení podle vynálezu a
Obr. 2 - 10 schematicky znázorňují přednostní uvedená provedení zařízení podle vynálezu.
Obr. 1 znázorňuje zařízení obsahující šest nanášecích sekcí 1-6 uspořádaných v jedné přímce za sebou. Každá z nich obsahuje zařízení 7-12 pro foukání taveniny, lůžko otáčejících se válců 13 pro přenos pravoúhlých rohoží z minerální vlny 14 o šesti stranách 15-20 a odsávací skříň 21. Zařízení 7-10 je umístěno s horizontální orientací po jedné straně rohože 14, a zařízení 1_1 je umístěno nad rohoží 14 s orientací vertikální směřující dolů a zařízení 12 je umístěno pod rohoží 14 s orientací vertikální směřující vzhůru. Zařízení dále obsahuje tři mezilehlá lůžka otočných válců 22-24 umístěná mezi nanášecími sekcemi 1 a 2. 2 a 3 a 3 a 4 odpovídajícím způsobem. Lůžka 13 a lůžka 2224 tvoří přímou válečkovou dráhu.
Zařízení je ovládáno následujícím způsobem :
V nanášecí sekci 1 rohož 14 je potažena na své první krátké krajní povrchové straně
15. pak je rohož 14 přenesena na mezilehlé lůžko 22, kde je otočena o 90°v horizontální rovině pomocí tyče 25 uložené vertikálně na jedné straně lůžka 22 tak, aby vyčnívala z vrchního povrchu lůžka 22. Pak, rohož 14 je přenesena do nanášecí sekce 2, kde je potažena její první dlouhá krajní povrchová strana 16. Na mezilehlém lůžku 23 je rohož 14 opět otočena o 90° stejným způsobem jako na mezilehlém lůžku 22 a v nanášecí sekci 3 je potažena druhá krátká krajní strana 17 povrchu rohože 14. Na mezilehlém lůžku 24 rohož 14 je opět otočena o 90°a v nanášecí sekci 4 je potažena druhá dlouhá strana povrchu rohože 14. Nakonec, v příslušné nanášecí sekci 5 a 6 je potažena vrchní strana povrchu 19 a spodní strana povrchu 20.
Zařízení pracuje nezávisle na šířce a délce rohože 14, žádné z horizontálně orientovaných podtlakových zařízení 7-10 nevyžaduje seřizování polohy , je-li výroba převáděna z jednoho typu rohože na jiný.
Nanášecí sekce 1-6 jsou od sebe dostatečně vzdáleny aby zabránily jakémukoliv střetávání mezi proudy vysokotlakých plynů emitovaných sousedními přilehlými nanášecími přístroji. Horizontálně orientovaná podtlaková zařízení 7-10 jsou umístěna po stejné straně rohože, takže vytváří jednosměrný tok plynu z řečených zařízení a tím redukují turbulence plynu na minimum.
Obrázky 2-10 znázorňují několik různých konfigurací zařízení pro potažení pravoúhlých, šestistranných rohoží z minerální vlny, zařízení obsahuje šest nanášecích sekcí a několik mezilehlých přepravních sekcí. Čtyři z těchto nanášecích sekcí obsahují horizontálně orientované nanášecí přístroje a dvě nanášecí sekce obsahují vertikálně orientované nanášecí přístroje. Na obrázcích jsou použita následující označení :
30: nanášecí sekce.
31: rohož z minerální vlny.
32: mezilehlá přepravní sekce pro otočení rohože o 90°.
33:mezilehlá přepravní sekce pro otočení rohože vrchní stranou dolů.
34' mP7Ílphlá nřonravní cokro nrn nrcmíotoní rr\h -.....~~----r-~r· ~ · · ·’ r**' r·*-*.................
L· nr^Ar.
ιιαριν» r\ i uc* vi iii i iu oiiiCiu
35: horizontálně orientovaná nanášecí sekce.
36: nanášecí sekce s vertikální orientací směrem dolů.
37: nanášecí sekce s vertikální orientací směrem nahoru.
38: mezilehlá přepravní sekce pro změnu hlavního směru pohybu rohože o 90°.
Všechna zařízení znázorněná na obrázcích 2-10 jsou nezávislá na šířce a délce rohože, žádný z horizontálně orientovaných nanášecích přístrojů nevyžaduje seřízení polohy , je-li výroba převáděna z jednoho typu rohože na jiný. Navíc, zařízení znázorněné na obr. 8 je nezávislé na tloušťce rohože.
Nanášecí sekce 30 jsou od sebe dostatečně vzdáleny tak, aby nedošlo k jakémukoliv význačnému střetávání mezi proudy vysokotlakých plynů emitovaných přilehlými nanášecími přístroji. Horizontálně orientované nanášecí přístroje zařízení znázorněných na obrázcích 2,3,5 a 8 jsou umístěny na stejné straně rohože, takže vytváří jednosměrný tok plynu z řečených nanášecích přístrojů a tím redukují turbulence plynu na minimum.

Claims (23)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení pro potažení vícestranné základní vrstvy z minerální víny povrchovým povlakem ve formě netkané vláknité textilie vytvořené z termoplastického materiálu alespoň na části alespoň dvou stran základní vrstvy pro vytvoření prvku z minerální vlny, přičemž zařízení obsahuje dva nebo více nanášecích přístrojů, prostředky pro tavbu termoplastického polymerního materiálu, prostředky pro dodávání získané polymerní taveniny k nanášecím přístrojům, přičemž každý nanášecí přístroj obsahuje množství vypouštěcích jednotek obsahujících množství otvorů, prostředky pro protlačování získané polymerní taveniny otvory a rozprostření protlačeného polymerního materiálu po povrchu základní vrstvy z minerální vlny, a prostředky pro směrování jednoho nebo více proudů vysokotlakých plynů těsně kolem otvorů , aby protlačovaný polymerní materiál byl prodlužován tak aby vytvářel tenkou vlákninu a/nebo vlákna, v y z na č u j í c í se t í m, že nanášecí přístroje jsou uspořádány v oddělených za sebou jdoucích nanášecích sekcích takovým způsobem, že potažení jednotlivých stran základní vrstvy je uskutečňováno v oddělených krocích.
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, v y z n a č u j í c í se t í m, že obsahuje alespoň jeden horizontálně orientovaný nanášecí přístroj umístěný po jedné straně základní vrstvy a alespoň jeden horizontálně orientovaný nanášecí přístroj umístěný na protilehlé straně základní vrstvy.
  3. 3. Zařízení podle nároku 1, v y z n a č u j í c í se t í m, že obsahuje alespoň dva horizontálně orientované nanášecí přístroje umístěné po jedné straně základní vrstvy.
  4. 4. Zařízení podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se t í m že obsahuje čtyři horizontálně orientované nanášecí přístroje a dva vertikálně orientované přístroje.
  5. 5. Zařízení podle nároku 4, vy zn a č u j í c í se t í m , že jeden vertikálně orientovaný nanášecí přístroj je umístěn pod základní vrstvou s orientací směrem vzhůru a druhý vertikálně orientovaný nanášecí přístroj je umístěn nad základní vrstvou s orientací směrem dolů.
  6. 6. Zařízení podle nároku 4, vyznačující se tím, že oba vertikálně orientované nanášecí přístroje jsou umístěny pod základní vrstvou s orientací směrem vzhůru.
  7. 7. Zařízení podle kteréhokoliv z předchozích nároků .vyznačující se tím, že nanášecí sekce jsou v přímém uspořádání jedna za druhou.
  8. 8. Zařízení podle kteréhokoliv z předchozích nároků .vyznačující se tím, že nanášecí sekce jsou uspořádány takovým způsobem, aby směr pohybu základní vrstvy mohl být měněn o 90°jednou nebo vícekrát.
  9. 9. Zařízení podle kteréhokoliv z předchozích nároků .vyznačující se t í m, že každá nanášecí sekce obsahuje prostředky pro přenos a přepravu základní vrstvy.
  10. 10. Zařízení podle nároku 9, vy z n a č u j í c í se t í m, že nosnými a přepravními prostředky jsou otáčející se válce.
  11. 11. Zařízení podle kteréhokoliv z předchozích nároků .vyznačující se t í m, že obsahují mezilehlé přepravní sekce umístěné mezi nanášecími sekcemi.
  12. 12. Zařízení podle nároku 11, v y z n a č u j í c í se t í m, že jedna nebo více mezilehlých přepravních sekcí obsahuje prostředky pro otočení základní vrstvy o 90°v horizontální rovině.
    9 99 9 9 99
    99 99
    9 9 9 9
    9 9 9 9
    9 9 9 9 9
    9 9 · 9 ft · 99
  13. 13. Zařízení podle nároků 11 a 12, v y z n a č u j í c í se t í m, že jedna nebo více mezilehlých přepravních sekcí obsahuje prostředky pro otočení základní vrstvy vrchní stranou dolů.
  14. 14. Zařízení podle nároků 11 až 13, vyznačující se tím, že jedna nebo více mezilehlých přepravních sekcí obsahuje prostředky pro přemístění základní vrstvy napříč k hlavnímu směru pohybu základní vrstvy na zařízení.
  15. 15. Zařízení podle nároků 14, vy z n a č u j í c í se t í m, že řečené přemísťovací prostředky jsou ve formě horizontálního lůžka z paralelních válců, přičemž osy válců nejsou uloženy pravoúhle k řečenému hlavnímu směru pohybu.
  16. 16. Zařízení podle kteréhokoliv z předchozích nároků .vyznačující se tím, že každá nanášecí sekce obsahuje odsávací zařízení umístěné proti nanášecímu přístroji.
  17. 17. Zařízení podle kteréhokoliv z předchozích nároků .vyznačující se tím, že jedna nebo více nanášecích sekcí obsahuje přidržovací prostředky pro zadržení základní vrstvy na místě.
  18. 18. Zařízení podle nároku 17, vyznačující se tím, že přidržovacími prostředky jsou válce, které přiléhají k vrchnímu povrchu základní vrstvy.
  19. 19. Zařízení podle nároku 17, v y z n a č u j í c í se t í m, že přidržovací prostředky mají formu horizontálního lůžka z paralelních válců, přičemž osy válců jsou uloženy v nepravém úhlu k hlavnímu směru pohybu základní vrstvy na zařízení.
  20. 20. Zařízení podle nároku 17, v y z n a č u j i c í se t í m, že přidržovací prostředky mají tvar lůžka z paralelních válců, které je nakloněné dolů směrem k nanášecím přístrojům.
  21. 21. Zařízení podle kteréhokoliv z předchozích nároků .vyznačující se tím, že nanášecí přístroje jsou zařízeními pro foukání taveniny obsahující podélnou komoru pro vypouštění polymeru, která prostřednictvím čerpadla je v tekutém spojení s tavnými prostředky a která na svém vzdáleném konci obsahuje množství těsně rozmístěných otvorů, dvě plynové komory umístěné po dvou stranách stěn vypouštěcí komory s vytvořenou podélnou štěrbinou na vzdáleném konci a prostředky pro směrování proudu vysokotlakého plynu skrz řečené plynové komory a ven skrz štěrbiny.
  22. 22. Zařízení podle nároků 1 až 13, vy z n a č uj í c í se t í m, že nanášecími přístroji jsou trysková zařízení pro rozprašování horké taveniny z nichž každé obsahuje množství individuálních postřikových trysek, které prostřednictvím čerpadla jsou v tekutém spojení s tavnými prostředky, a které obsahují prostředky pro směrování jednoho nebo více proudů vysokotlakého plynu těsně u otvorů trysek.
  23. 23. Proces potahování vícestranné základní vrstvy z minerální vlny povrchovým povlakem ve formě vláknitých netkaných textilií vytvořených z termoplastického polymerního materiálu alespoň na části alespoň dvou stran základní vrstvy pro vytvoření prvku z minerální vlny, proces tvoří postupné kroky tavby termoplastického polymerního materiálu a dodávání získané polymemí taveniny ke dvěma nebo více nanášecím přístrojům, z nichž každý obsahuje množství vypouštěcích jednotek které obsahují množství otvorů , protlačování polymemí taveniny skrz otvory pro rozprostření protlačeného polymerního materiálu po povrchu základní vrstvy při současném směrování jednoho nebo více proudů vysokotlakého plynu těsně kolem otvorů, aby protlačovaný polymemí materiál byl prodlužován a vytvářel tak tenkou vlákninu a/nebo vlákna, vyznačující se t í m , že potažení jednotlivých stran základní vrstvy je uskutečňováno v oddělených za sebou jdoucích krocích.
CZ19994156A 1998-05-27 1998-05-27 Zařízení a způsob nanášení povlaku na vícestranné prvky z minerální vlny CZ415699A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994156A CZ415699A3 (cs) 1998-05-27 1998-05-27 Zařízení a způsob nanášení povlaku na vícestranné prvky z minerální vlny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994156A CZ415699A3 (cs) 1998-05-27 1998-05-27 Zařízení a způsob nanášení povlaku na vícestranné prvky z minerální vlny

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ415699A3 true CZ415699A3 (cs) 2000-06-14

Family

ID=5467753

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19994156A CZ415699A3 (cs) 1998-05-27 1998-05-27 Zařízení a způsob nanášení povlaku na vícestranné prvky z minerální vlny

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ415699A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5501872A (en) Method and apparatus for coating a six-sided fibrous batting
US6436471B1 (en) Plant and process for coating a multi-sided mineral fiber element
WO1996033305A9 (en) Method and apparatus for coating a six-sided fibrous batting
US5728219A (en) Modular die for applying adhesives
CA2502062C (en) Method and apparatus for applying a particulate material to a substrate
US20160215422A1 (en) Entangled carbon-fiber nonwoven production method and assembly, three-dimensional-component nonwoven production method, and nonwoven fabric
JP2583780Y2 (ja) 低圧高容量スプレー用型
US20180065135A1 (en) Spray applicating line and assembly for producing a coated part and including multiple overspray and recapture/recycle configurations
EP0453564A1 (en) PROCESS AND APPARATUS FOR PRODUCING UNIFORMALLY DISTRIBUTED FIBERS FROM A BALL OF THREADED FIBERS AND THE NON-WOVEN FABRIC THUS OBTAINED.
US3777874A (en) Powder deposition system
CN108906452B (zh) 能够提高喷涂均匀性的喷漆装置
JP4474620B2 (ja) 糸状又は紐状物体に接着剤を塗布する装置と方法
US4822392A (en) Apparatus for producing fibres from silicate raw materials such as basalt by blast drawing
CN1319692A (zh) 无纺布的制造方法及其装置
JPS595021B2 (ja) 粉末材料の均一散布装置
PL171684B1 (pl) S posób i urzadzenie do wytwarzania elementów z wlókna mineralnego z pokryciem powierzchniowym PL PL PL
US3881653A (en) Powder deposition system
CZ415699A3 (cs) Zařízení a způsob nanášení povlaku na vícestranné prvky z minerální vlny
US6875472B2 (en) Adhesion promoter application system and process
AU619630B2 (en) Process and system for the production of a porous web provided with adhesive on one side
US7052563B2 (en) Apparatus and method for fiber batt encapsulation
WO1996033955A1 (en) Method and apparatus for applying a layer to bottles
CN108906451A (zh) 提高喷涂质量的漆料喷涂装置
US3970035A (en) Powder deposition system
CZ415499A3 (cs) Zařízení a způsob výroby potažených prvků z minerální vlny

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic