CZ378396A3 - Thermostable and biologically solvable fibrous means - Google Patents

Thermostable and biologically solvable fibrous means Download PDF

Info

Publication number
CZ378396A3
CZ378396A3 CZ963783A CZ378396A CZ378396A3 CZ 378396 A3 CZ378396 A3 CZ 378396A3 CZ 963783 A CZ963783 A CZ 963783A CZ 378396 A CZ378396 A CZ 378396A CZ 378396 A3 CZ378396 A3 CZ 378396A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weight
feo
mgo
fibers
mmv
Prior art date
Application number
CZ963783A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ288279B6 (en
Inventor
Lone Moller Sorensen
Soren Lund Jensen
Vermund Rust Christensen
Marianne Guldberg
Original Assignee
Rockwool Int
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8097128&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ378396(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Rockwool Int filed Critical Rockwool Int
Publication of CZ378396A3 publication Critical patent/CZ378396A3/cs
Publication of CZ288279B6 publication Critical patent/CZ288279B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C13/00Fibre or filament compositions
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01GHORTICULTURE; CULTIVATION OF VEGETABLES, FLOWERS, RICE, FRUIT, VINES, HOPS OR SEAWEED; FORESTRY; WATERING
    • A01G24/00Growth substrates; Culture media; Apparatus or methods therefor
    • A01G24/10Growth substrates; Culture media; Apparatus or methods therefor based on or containing inorganic material
    • A01G24/18Growth substrates; Culture media; Apparatus or methods therefor based on or containing inorganic material containing inorganic fibres, e.g. mineral wool
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C2213/00Glass fibres or filaments
    • C03C2213/02Biodegradable glass fibres

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

(57) Anotace:
Tepelně stálá, umělá skelná vlákna, získatelná z taveniny mající nízkou teplotu liquidu a nízkou krystalizační rychlost, obsahují S1O2 48 až 64 % hmotnostních, AI2O3 1 až 4 % hmotn., FeO 6 až 10 % hmotn., CaO 20 až 32 % hmotn., MgO 7 až 20 % hmotn., Na2O až 10 % hmotn., K2O až 6 % hmotn., přičemž celkové množství FeO a Fe2O3 je počítáno jako FeO, poměr (Na2O + K2O + 0,1 CaO) k (MgO + FeO) je větší než 0,15 a obsah (MgO + FeO) je větší než 14 % hmotnostních a obsah (Na2O + K2O) je menší nebo rovný 10 % hmotnostním.
o too
Q co<
o<
Tepelně stálé a biologicky rozpust/ně? vlá tité prostředky o;
Oblast, techniky
Vynález se týká tepelně stálých, umělých skelných vláken (MMV = man-made vitreous) a zejména tepelně stálých MMV vláken, která jsou rozpustná v biologických tekutinách. Tento vynález se rovněž týká výrobků, jako jsou izolační výrobky a médium pro pěstování rostlin, z takovýchto vláken vyrobených, jakož i vláken, použitelných na vyztužování nebo jako plnidla.
Dosavadní stav techniky
Vláknité MMV izolační výrobky jsou široce používané a jsou komerčními výrobky již dlouhou dobu. Izolační přípravky jsou vyráběny ze surovin, které jsou taveny a zvlákňovány do vláken. Takovéto výrobky rovněž obsahují pojivo, které drží vlákna pohromadě. Pojivém je obvykle fenolformaldehydová pryskyřice nebo močovinou modifikovaná feno1forma1dehydová pryskyřice.
Je známo, že vláknité izolační výrobky na bázi hornin nebo strusky mají ve srovnání s izolacemi ze skelných vláken tu výhodu, že vykazují vyšší odolnost proti ohni, tj. vykazují zlepšenou tepelnou stálost. Skelná vlna typicky odolává teplotám do 650°C, zatímco minerální vlna je schopná odolávat teplotám do 1000°C. Je vysoce žádoucí zachovat tyto výborné vlastnosti v jakékoliv modifikaci dosud známých vláknitých produktů na bázi hornin nebo strusky.
V minulosti byla značná pozornost věnována zdravotním problémům, spojeným s různými vláknitými materiály, včetně vláken MMV. Je známo, že vdechování určitých typů vláken, jako azbestových vláken, může vést k onemocněním cest dýchacích, včetně rakoviny pije. Předpokládá se, že důležitým faktorem je schopnost azbestových vláken zůstat v plicích po dlouhou dobu. Ačkoliv ještě nebyl předložen důkaz, že MMV vlákna působí u člověka choroby dýchacího traktu nebo jiné choroby, je žádoucí vybavit MMV vlákna zvýšenou rychlostí rozpustnosti v biologických tekutinách, aby se snížil jejich poločas setrvání v plicích po jejich nadechnutí.
Zájem o možné zdravotní vlivy MMV vláken byl důvodem pro řadu výzkumů v minulých letech. Předpokládá se, že kromě rozměrů vláken, je i doba setrvání v plicích důležitým parametrem pro vznik choroby. Doba setrvání je ovlivněna fyzikálním odstraněním vláken z plic a rychlostí rozpustnosti vláken.
Rychlost rozpouštění může být stanovována různými způsoby. Při měření in vitro jsou vlákna vystavena vlivu umělých fyziologických roztoků (Gambleův roztok, modifikovaný podle publikace Scholze H. Conradt: An in vitro study of the Chemical durability of siliceous fibres - Studie in vitro chemické trvanlivosti křemíkatých vláken. Ann. Occ. Hyg. 31, s. 683-692 (1987)), o kterých se předpokládá, že se podobají podmínkám tekutin v plicích. Použité tekutiny jsou všechny charakterizované tím, že mají pH 7,4 až 7,8. Avšak z publikace Carr, Ian: The Macrophage : A Reviev of Ulrastructure and Function - Makrofág = přehled ultrastruktury a funkce. Academie Press, (1973), je známo, že pH v makrofágách je nižší, t.zn. kyselejší než pH plicní tekutiny, napodobovaných normálně používanými tekutinami.
Nedávno publikovaná měření trvanlivosti vláken, včetně měření in vlvo rozpouštění v plicích krys naznačuje, že tento rozdíl v pH může přispívat k různé rychlosti rozpouštění a bylo zjištěno, že vlákna, když jsou dostatečně krátká, mohou být obalena makrofágem. Toto může vysvětlovat nižší rychlost rozpouštění, pozorovanou pro kratší vlákna skelné vlny.
Dokument VO 89/12032 uvádí ve známost anorganické vláknité prostředky, z nichž některé vyhovovaly dvouhodinové zkoušce ohněm ASTM E-119 a rovněž vykazovaly nízkou trvanlivost ve fyzio logických roztocích, t.zn. že v nich mají vysokou rychlost rozpouštění. Komponety prostředků podle stavu techniky mohou být značně rozdílné.. Avšak všechny zveřejněné prostředky jsou vyrobeny z čistých oxidů kovů nebo z méně čistých surovin s přídavkem čistých oxidů, což způsobuje, že zveřejněné prostředky jsou velmi drahé.
Mezinárodní patentová přihláška č. PCT/DK93/00435 popisuje vláknitelný přípravek, který je tepelně stálý a má vysokou rychlost rozpouštění v biologických tekutinách a který se skládá v podstatě z=
S1O2 53,5 až 64 % hmotnostních
A12O3 < 4 % hmotnostních
CaO 10 až 20 % hmotnostních
MgO 10 až 20 % hmotnostních
FeO 6,5 až 8 % hmotnostních
celkové množství FeO a FezCbje počítáno jako FeO.
Predpokládá se, že množství horečnatých a železnato/železitých oxidových komponent v minerálním prostředku má významný vliv na tepelnou stálost vláken MMV. Železnato/železité oxidy hrají významnou úlohu krystalizačních zárodků při konverzi vláknitého materiálu z amorfního do krystalického nebo pseudokrystalického stavu během působení vnějšího vlivu tepla, např. při požáru. Z toho vyplývá určité omezení co do minimálního množství železnato/železitých oxidových komponent v přípravku. Je třeba poznamenat, že vláknitý materiál MMV bez železnatých nebo železítých oxidů by mohl odolávat vysokým teplotám, které jsou dosahovány při pomalém nárůstu tepla, ale nikoliv rychlému zahřátí, které je výsledkem např. vnějšího požáru. Jestliže vláknitý materiál MMV je vystaven ohni (náhlé a/nebo rychlé zahřátí), tak struktura materiálu, t.zn. minerální vlny, se změní z amorfního do krystalového stavu.
Tepelná stálost vláken MMV je tedy závislá na jejich schopnosti rychlé krystal izace, když jsou vystaveny vlivu náhlého horka nebo požáru, t.zn. když jsou vystaveny vlivu teplot až do 1000°C, například teplotám 700 až 800°C. Proběhnutím i
- 4 rychlé krystalizace je smršťování výrobků z takovýchto vláken jenom minimální. Vlákno, které je schopné rychlé krystalizace. se získá vnesením krystalizačních zárodků do vláknitého materiálu.
Vlákna MMV. jako vlákna, popsaná ve zmíněné mezinárodní patentové přihlášce č. PCT/DK93/00435, mající poměrně vysokou koncentraci FeO, mají tendenci k proběhnutí rychlé krystalizace při zahřátí na teploty až do 1000°C.
Tendence takovýchto vláken ke krystalizaci při takovýchto teplotách má však nepříznivý vliv na vlastnosti taveniny, ze kterých se takováto vlákna vyrábějí.
Ve výrobě vláken MMV se výchozí materiál zahřívá na dostatečně vysokou teplotu, aby vznikla tavenina, která licími žlábky nebo podobným zařízením prochází do zv1ákňovače, ve kterém se zvlákňuje na vlákna.
Obsah MgO a FeO u prostředků z taveniny na minerální bázi obecně zvyšuje teplotu liquidu. Dále, obsah FeO nad 6% kombinovaný s nízkým obsahem AI2O3 bude vyvolávat vysokou krystalizační rychlost. Proto u prostředků v mezích podle stavu techniky (PCT/DK93/00435) byla registrována podstatná tvorba strusky v žlábcích a na výstupu z peci, což způsobuje, že tavenina je méně vhodná pro zvlákňování.
Pro tyto prostředky bylo nutno zahřívat taveninu na teplotu nejméně o 200°C nad teplotu liquidem taveniny, což je teplota o 50 až 100°C vyšší než jsou normální zpracovatelské podmínky. Teplota liquidu je definována jako teplota, při j^^eré tavenina, když je ochlazována, začíná krystalovat.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je poskytnout vlákna MMV, která jsou získatelná z taveniny, mající poměrně nízkou teplotu liquidu a nízkou krystalizační rychlost a proto netvořící při zpracování podstatné množství strusky a která současně vykazují dobrou tepelnou stálost a vysokou rozpouštěcí rychlost v biologických tekutinách.
Vlákna podle vynálezu obsahují:
S1O2 48 64 % hmotnostních
AL2O3 0,3 i až 4 % hmotnostn í ch
FeO 6 10 % hmotnostn ích
CaO 10 35 % hmotnostních
MgO 7 20 % hmotnostn í ch
Na20 0 10 % hmotnostních
K2O 0 : 6 % hmotnostních
celkové množství FeO a FezCb je počítáno jako FeO, poměr (Na20 + K2O + 0,1-CaO) k (MgO FeO) je větší než 0,15, (MgO -*· FeO) je větší než 14 % hmotnostních a (Na2 0 + K2O) je menší nebo rovný 10 % hmotnostním.
Základem vynálezu je objev, že jak teplota liquidu, tak i krystalizační rychlost tavenin pro výrobu vláken podle vynálezu se snižuje na požadovanou vlastní úroveň Širokými mezemi složení prostředků, pokud složení vyhovuje shora uvedeným vztahům. Tudíž se použije poměrně vysoká koncentrace alkálií nebo poměrně nízká koncentrace MgO + FeO v kombinaci se zvýšeným množstvím CaO nebo kombinace obou. Na druhé straně, aby se zachovala vysoká tepelná stálost, součet MgO a FeO musí být nad 14 % hmotnostních.
Přídavkem ke shora uvedeným oxidům mohou vlákna obsahovat další oxidy, jako B2O3 . BaO, P2O5. Mn02, Zr02 a TÍO26
Ve výhodném provedení vynálezu je koncentrace alkálií. t.zn. suma Na20 a K2O, rovna nebo větší než 4. Takto se teplota liquidu snižuje se zvyšující se koncentrací alkálií. Avšak příliš vysoká koncentrace alkálií má záporný vliv na tepelnou stálost
V mezích hladin koncentrací alkálií pod rovnovážnou hladinu s koncentrací AI2O3 způsobuje zvýšení koncentrace alkálií zvýšení viskozity taveniny. Při hladinách koncentrací alkálií vyšších než je rovnovážná hladina způsobuje další zvyšování koncentrace alkálií snižování viskozity taveniny.
V jiném výhodném provedení vyná1ezu je koncentrace MgO výhodně mezi 7 a 10 £ hmotnostními a koncentrace CaO je výhodně mezi 20 a 32 % hmotnostními. Vyšší obsah CaO a výhodně obsah CaO větší než 19 £ hmotnostních, ještě výhodněji nejméně 20 £ hmotnostních, s horní hranicí 35 % hmotnostních, výhodně 32 % hmotnostních, působí podobně jako alkálie snížení teploty liquidu, avšak s poněkud nižším efektem, vztaženo na procento hmotnostní. Současně nižší obsah MgO plus FeO snižuje krystalizační rychlost.
Podle jiného výhodného provedení vynálezu je koncentrace CaO mezi 10 a 16 S hmotnostními, zatímco koncentrace alkálií je větší než 4 % hmotnostní.
Bylo by žádoucí kombinovat vysokou koncentraci SÍO2 s velmi nízkou koncentrací AI2O3 , ale jelikož surovinu, která má nízkou koncentraci AI2O3, lze získat jen obtížně, tak je výhodné použit výchozí materiál s obsahem SÍO2 v dolním konci uvedených mezí. Aby se udržely náklady na surovinu v rozumných hranicích, je obsah AI2O3 ve vláknech podle vynálezu nad 0,3 % hmotnostní a výhodně 1,0 % hmotnostní.
Složení taveniny, používané na výrobu vláken MMV podle tohoto vynálezu, výhodně obsahuje následující oxidy v takových hmotnostních procentech, že CaO + MgO -+· Na2 0 + K2O -*· BaO -*· B3O3 minus 2.AI2O3 Je větší než 30.
Vlákna podle vynálezu se například připravují z následujících, v přírodě se vyskytujících surovin:
křemenný písek 36 % hmotnostn í ch,
olivínový písek 17 % hmotnostních,
železná ruda 12 % hmotnostních a
dolomit 11 % hmotnostních
spolu s=
cementem 12 % hmotnostních a
odpadním vláknem MMV 12 % hmotnostních
Příkladem jiných surovin jsou strusky, skla, slévárenský písek, vápenec, magnezit, brucit, talek, serpentinit, pyroxenit a vollastonit.
Minerální složení podle tohoto vynálezu je zejména vhodné pro výrobu vláken MMV zvěřejněnými metodami, např. podle VQ 92/06047.
Pro výrobu vláken například podle této metody je výhodný prostředek s viskozitou přibližně 1,5 Pa.s (15 poise) při pracovní teplotě. Rovněž je přijatelný roztavený prostředek, který má při pracovní teplotě viskozitu v mezích 0,4 až 1,5 Pa.s (4 až 15 poise).
Vynález se dále týká metody pro udržení vysoké rychlosti rozpouštění tepelně stabilního MMV vláknitého materiálu v biologické tekutině, kterážto metoda zahrnuje použití vláken MMV shora popsaným způsobem.
V předloženém popisu a nárocích se termínem biologická tekutina” označují fyziologické solné roztoky, jakož i jakékoliv tekutiny, přítomné in vivo v savcích.
Vláknitý MMV materiál podle tohoto vynálezu vykazuje teplotu slinování nejméně 900°C, výhodněji nejméně 1000°C.
Vláknitý MMV materiál podle tohoto vynálezu, který je tepelně stálý a má vysokou rychlost rozpouštění v biologických tekutinách, je použitelný pro tepelně a/nebo zvukově izolační účely nebo jako médium nebo substrát pro pěstování rostlin.
Vlákna jsou rovněž použitelná jako vyztužovací vlákna v různých matricových materiálech, jako jsou plasty, pryžové přípravky a keramika nebo jako plnidloPříklady provedení vynálezu
Rychlost rozpouštění a tepelná stálost vláken MMV, vyrobená z materiálů různého složení, se zjišťovala tak, jak je popsáno dále. Vlákna se připraví tavením surovin v kuplovně a následným zvlákňováním vláknového materiálu na minerální vlnu. Pojivo neby1o použ i to.
Složky každého z testovaných prostředků jsou zaznamenány v Tabulce 1. Rozumí se, že kromě složek uvedených v tab.l, každý ze zkoušených vláknitých prostředků obsahoval až do celkového množství 2 hmotnostních dalších (stopových) složek, tvořících součást suroviny. Takové jiné složky mohou zahrnovat např. oxidy manganu, oxidy chrómu a různé sloučeniny síry. Procentní hodnoty v tab. 1 jsou však standardizované na celkových 100 % hmotnostních vyjmenovaných složek.
Zkoušky 1 až 5 ilustrují prostředky podle vynálezu, přičemž zkoušky ft-F jsou srovnávací prostředky, zkoušky D-E jsou uvedené v dokumentu PCT/DK39/00435.
ZKUŠEBNÍ METODY
Rozměry vláknitých vzorkfl
Vzorky se prošijí a frakce pod 63 pm se použijí pro zkouškyPro každý vzorek se stanoví distribuce průměru vláken měřením průměru a délky 200 individuálních vláken pomocí snímáním elektronickým mikroskopem (1500 násobné zvětšení). Odečtené hodnoty byly použity pro výpočet měrného povrchu vláknitých vzorků, přičemž byl vzata v úvahu hustota vláken.
Měrení rychlosti rozpouštění (stacionární uspořádání)
300 mg vláken se vložilo do polyethylenových baněk obsahujících 500 ml modifikovaného Gambleova roztoku (t.zn. s komplexními činidly) při pH 7.0. Jednou denně bylo pH kontrolováno a v případě potřeby seřízeno přídavkem HC1.
Zkoušky probíhaly týden. Baňky se nacházely ve vodní lázni při teplotě 37°C a dvakrát denně byly intenzivně protrepávány. Poměrné díly roztoku byl odebírány po prvním a čtvrtém dnu a byly analyzovány na obsah Si v Perkin-Elmerově atomovém absorpčním spektrofotometru.
Modifikovaný Gambleův roztok, nastavený na pH 7,5 ± 0,2, měl následující složení:
MgCl2 -6H2O 0,212 g/1
NaCl 7,120 g/i
CaCl2 2H2O 0,029 g/i
Na2SO4 0,079 g/i
Na2HPO4 0.148 g/i
NaHCCb 1.950 g/i
(Na2-tartarat).2H2O 0.180 g/i
CNa3-citrát).2H2O 90% kyselina mléčná glycin
Na-pyruvat forma1in
0.152 g/1 0.156 g/1 0.118 g/1 0,172 g/1 1 ml
Výpočty
Na základě rozpouštění S1O2 (sítové rozpouštění) byla vypočítávána měrná rozpuštěná tlouštka a rychlost rozpouštění (nm/den). Výpočty byly založeny na obsahu SiC)2 ve vláknech, měrném povrchu a rozpuštěném množství Si.
Tepelná stálost
Tepelná stálost, vyjádřená jako teplota slinování vláknitých prostředků 1-4 a ft-F, byla stanovována následující metodou:
Vzorek (5 χ 5 χ 7,5 cm) minerální vlny, vyrobené z vlákni tého prostředku, byl za účelem zkoušky vložen do peci, předehřáté na 700°C. Po 0,5 hodinové expozici bylo vyhodnoceno smrš tění a zeslinování vzorku- Postup byl opakován vždy s čerstvým vzorkem a pec byla zahřáta na teplotu o 50°C vyšší, než byla předchozí teplota, až do zjištění maximální teploty peci, při které již nebylo pozorováno žádné slinování nebo žádné nepřimě řené smršťování vzorkuVýsledky zkoušek jsou zaznamenány v Tabulce 211
TABULKA 1 složení v % hmotnostních
-Γ zkouškaI
e. I
-i- 1 SiOz • AI2O3 TÍO2 FeO CaO MgO Na20 K2O
1 1 | 55.6 4,0 0,8 6,8 13,9 12.8 0,6 5,4
2 1 57.2 2,5 0,5 6,9 13,8 12,6 6,0 0,5
3 1 50.7 2,9 0,2 6,7 25.7 10,1 3,0 0,6
4 | 52.6 3,2 0,3 6,8 25,3 11,1 0,1 0,6
5 | 55.0 2,1 0,2 7,5 25,6 8,4 0,8 0,3
A | 52.2 4,4 0,3 8.1 29,5 4,4 0,1 1.0
B 1 60.4 2,7 0,6 5,5 11,0 11,3 7,9 0,6
C | 53,0 3,1 0,5 5,1 28,7 8,2 0,7 0,6
D 1 56,4 2,7 0,5 7,3 17,0 15,1 0,4 0,6
E I 46,8 13,2 2,9 6,3 17.2 9,6 2,8 1,2
F 1 54,9 4,0 0,6 6,8 17,2 15,3 0,5 0,7
TABULKA 2
1 Γ 1 Zkouška 1 teplota slinováni °C —1Γ í 1 rozpouštění | | pH = 7,5x | 1_L 1 charakter procesu |
e. | l
1 1 1 1000 I 5,6 1 1 nejeví tendenci
2 1 1000 I 6,0 1 k tvorbě strusky
3 1 900 I 8,1 1 aa
4 1 1000 I 9,2 1 •a
5 1 >1100 I 19,3 1 ··
A 1 750 I 3,7 1 aa
B 1 750 I 4.8 1 ta
C l 800 I 6,1 1 aa
D 1 1100 | 13,0 1 silná tendence
E 1050 | 3,0 1 nejeví tendenci
L F 1 l 1050 I 12,0 - « 1 l silná tendence
x rychlost rozpouštění Si <nm/den) 1.-4- den •o
- 12 Všechny porovnávací vzorky A-C mají nízkou teplotu liquidu a nízkou krystalizační rychlost a proto nízkou tendenci ke tvorbě strusky následkem buď relativně vysokého obsahu alkálií a/nebo vysokého obsahu CaO a poměrně nízké koncentrace MgO + FeO. Avšak následkem buď nízkého obsahu FeO a/nebo nízkého obsahu MgO je tepelná stálostu všech porovnávacích vzorků A-C nízká.
Oba porovnávací vzorky D a F mají silnou tendenci ke struskování následkem vysokého obsahu (MgO + FeO) v kombinaci s nízkým obsahem alkálií a/nebo CaO. dávajících poměrně vysokou teplotu liquidu a krystalizační rychlost. Následkem vysokého obsahu MgO + FeO mají oba vzorky D a F výbornou tepelnou stálost.
Porovnávací vzorek E vykazuje jak výbornou tepelnou stálost následkem poměrně vysokého obsahu (MgO + FeO), tak nízkou tendenci ke struskování následkem vysokého obsahu AI2O3 - Avšak následkem vysokého obsahu AI2O3 má porovnávací vzorek E poněkud nízkou rozpouštěcí rychlost v biologických tekutinách.
Zatímco zde byla popsána specifická provedení vynálezu, jiní mohou vynález uvádět do praxe některým z četných způsobů, které jsou odborníkovi tímto zveřejněním naznačovány. Z toho důvodu všechna taková uvádění vynálezu do praxe jsou považována za součást toho. co spadá do rámce připojených nároků.

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1- Tepelně stálá MMV vlákna vykazující vysokou rychlost rozpouštění v biologických tekutinách, vyznačující se tím, že obsahují:
    SÍO2 48 až 64 % hmotnostn í ch AL2 O3 1 až 4 % hmotnostní FeO 6 až 10 % hmotnostních CaO 20 až 32 % hmotnostních MgO 7 až 20 % hmotnostních Na20 0 až 10 % hmotnostn í ch K2O 0 až 6 % hmotnostních
    a tím, že celkové množství FeO a Fe203 je počítáno jako FeO, poměr <Na2Q + K2O + 0,1.CaO) k (MgO + FeO) je větší než 0,15 a (MgO -* FeO) je větší než 14 % hmotnostních a (Na20 + K2O) je menší nebo rovný 10 % hmotnostním.
  2. 2. Tepelně stálá MMV vlákna podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsah Na2 0 K2O je rovný nebo větší než 4.
  3. 3- Tepelně stálá MMV vlákna podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že obsahují následující oxidy v takových hmotnostních procentech, že CaO + MgO +· NazO + K2O + BaO B2O3 minus 2.AI2O3 je větší než 30.
    »
  4. 4- Tepelně stálá MMV vlákna podle kteréhokoliv z nároků 1 až
    3, vyznačující se tím, že koncentrace i MgO je mezi 7 a 10 % hmotnostními.
  5. 5. Tepelně stálá MMV vlákna podle kteréhokoliv z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že koncentrace <Na20 + K2O) je větší než 7 % hmotnostních.
  6. 6. Tepelně stálá MMV vlákna podle kteréhokoliv z nároků 1 až
    5. vyznačující se tím, že koncentrace Silte je mezi 48 a 60 % hmotnostními.
  7. 7. Tepelně stálá MMV vlákna podle kteréhokoliv z nároků 1 až
    6, vyznačující se tím, že koncentrace ΆΙ2Ο3 je mezi 1 a 4 % hmotnostními.
  8. 8. Použití MMV vláken podle kteréhokoliv z nároků 1 až 7 pro tepelně a/nebo zvukově izolační účely.
  9. 9. Použití MMV vláken podle kteréhokoliv z nároků 1 až 7 jako médium nebo substrát pro pěstování rostlin.
  10. 10. Použití MMV vláken podle kteréhokoliv z nároků 1 až 7 pro vyztužovací účely.
  11. 11. Použití MMV vláken podle kteréhokoliv z nároků 1 až 7 jako plnidlo.
CZ19963783A 1994-06-23 1995-06-23 Heat-stable synthetic glass fibers exhibiting high dissolution rate in biological liquids CZ288279B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK75194 1994-06-23

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ378396A3 true CZ378396A3 (en) 1997-06-11
CZ288279B6 CZ288279B6 (en) 2001-05-16

Family

ID=8097128

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19963783A CZ288279B6 (en) 1994-06-23 1995-06-23 Heat-stable synthetic glass fibers exhibiting high dissolution rate in biological liquids

Country Status (12)

Country Link
EP (1) EP0766654B1 (cs)
AT (1) ATE175655T1 (cs)
AU (1) AU2785795A (cs)
CA (1) CA2193498A1 (cs)
CZ (1) CZ288279B6 (cs)
DE (1) DE69507299T2 (cs)
DK (1) DK0766654T3 (cs)
ES (1) ES2126293T3 (cs)
HU (1) HUT76448A (cs)
PL (1) PL317968A1 (cs)
SK (1) SK165296A3 (cs)
WO (1) WO1996000196A1 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6077798A (en) * 1996-08-02 2000-06-20 Owens Corning Fiberglas Technology, Inc. Biosoluble, high temperature mineral wools
US5932347A (en) * 1996-10-31 1999-08-03 Owens Corning Fiberglas Technology, Inc. Mineral fiber compositions
KR20000052666A (ko) * 1996-10-31 2000-08-25 휴스톤 로버트 엘 광물성 섬유 조성물
JP4859415B2 (ja) * 2005-08-31 2012-01-25 ニチアス株式会社 無機繊維及びその製造方法
CN117825378B (zh) * 2024-03-05 2024-06-04 四川省科源工程技术测试中心有限责任公司 一种玄武岩矿石成纤能力判别方法

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2581503B1 (fr) * 1985-05-07 1988-09-16 Saint Gobain Isover Substrat pour culture hors-sol
FR2662688B1 (fr) * 1990-06-01 1993-05-07 Saint Gobain Isover Fibres minerales susceptibles de se decomposer en milieu physiologique.
FR2690438A1 (fr) * 1992-04-23 1993-10-29 Saint Gobain Isover Fibres minérales susceptibles de se dissoudre en milieu physiologique.

Also Published As

Publication number Publication date
DE69507299T2 (de) 1999-06-17
CA2193498A1 (en) 1996-01-04
ATE175655T1 (de) 1999-01-15
DE69507299D1 (de) 1999-02-25
HUT76448A (en) 1997-09-29
EP0766654A1 (en) 1997-04-09
CZ288279B6 (en) 2001-05-16
ES2126293T3 (es) 1999-03-16
AU2785795A (en) 1996-01-19
PL317968A1 (en) 1997-05-12
HU9603570D0 (en) 1997-02-28
WO1996000196A1 (en) 1996-01-04
EP0766654B1 (en) 1999-01-13
DK0766654T3 (da) 1999-08-30
SK165296A3 (en) 1997-07-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0677026B1 (en) Thermostable and biologically soluble mineral fibre compositions
JP3955091B2 (ja) 人造ガラス質繊維
EP0698001B1 (en) Man-made vitreous fibres
RU2178776C2 (ru) Способ изготовления продукта из искусственных стеклянных волокон (варианты), упаковка, содержащая искусственный стеклянный волокнистый продукт (варианты), и продукт, полученный из стеклянного расплава
CZ378396A3 (en) Thermostable and biologically solvable fibrous means
EP0675858B1 (en) Thermostable and biologically soluble mineral fibre compositions
UA63944C2 (en) An artificially obtained glas fiber
HU216346B (hu) Hőstabil és biológiai folyadékokban nagy feloldódási sebességű, szálasítható ásványi készítmény, ezekből kialakított ásványi szálak és ezek alkalmazása

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 19950623