CZ37714U1 - Částicové plnivo pro reaktoplasty na bázi polyesterových pryskyřic - Google Patents

Částicové plnivo pro reaktoplasty na bázi polyesterových pryskyřic Download PDF

Info

Publication number
CZ37714U1
CZ37714U1 CZ2023-41623U CZ202341623U CZ37714U1 CZ 37714 U1 CZ37714 U1 CZ 37714U1 CZ 202341623 U CZ202341623 U CZ 202341623U CZ 37714 U1 CZ37714 U1 CZ 37714U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
polyester resin
waste
fraction
filler
particulate filler
Prior art date
Application number
CZ2023-41623U
Other languages
English (en)
Inventor
Jan Kovařík
Original Assignee
Jan Kovařík
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Kovařík filed Critical Jan Kovařík
Priority to CZ2023-41623U priority Critical patent/CZ37714U1/cs
Publication of CZ37714U1 publication Critical patent/CZ37714U1/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J11/00Recovery or working-up of waste materials
    • C08J11/04Recovery or working-up of waste materials of polymers
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K7/00Use of ingredients characterised by shape
    • C08K7/02Fibres or whiskers
    • C08K7/04Fibres or whiskers inorganic
    • C08K7/14Glass
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L67/00Compositions of polyesters obtained by reactions forming a carboxylic ester link in the main chain; Compositions of derivatives of such polymers
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/62Plastics recycling; Rubber recycling

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Sustainable Development (AREA)
  • Separation, Recovery Or Treatment Of Waste Materials Containing Plastics (AREA)
  • Macromonomer-Based Addition Polymer (AREA)

Description

Částicové plnivo pro reaktoplasty na bázi polyesterových pryskyřic
Oblast techniky
Technické řešení se týká částicového plniva pro reaktoplasty na bázi polyesterových pryskyřic z odpadu reaktoplastu na bázi polyesterové pryskyřice plněného skleněnými vlákny, zejména z výroby skelných laminátů. Dále se technické řešení týká směsi reaktoplastové polyesterové pryskyřice toto plnivo obsahující.
Dosavadní stav techniky
V současné době se reaktoplasty na bázi polyesterových pryskyřic plněné skleněnými vlákny používají ve velké míře pro výrobu dílců a součástí automobilů s cílem snížit jejich hmotnost a tím snížit i jejich spotřebu pohonných hmot.
Reaktoplasty se uplatňují zejména v případech, kde jsou výrobky náročné na zvýšenou teplotu, odolnost, nehořlavost, nízké smrštění a vyžadující dobré povrchové vlastnosti.
Výroba takových dílů je z konstrukčního i technologického hlediska náročná a v důsledku výroby samotné i následných dokončovacích operací při ní nutně vzniká odpad. Tento odpad je dále netříditelný, tvoří jej matrice na bázi polyesterové pryskyřice a výztuž na bázi skleněných vláken. Protože tyto dvě frakce jsou již nevratně propojené díky vytvrzovacímu procesu, nelze je od sebe oddělit. Materiál se tak stává odpadem s předurčeným způsobem likvidace - jako směsný odpad. Jedná se tedy o produkt, který si již těžko hledá uplatnění v průmyslové nebo spotřební sféře.
Jedná se o odpad, který je ze své podstaty nezpracovatelný běžnými technologiemi typickými pro termoplasty nebo/i reaktoplasty. Je proto z velké části skládkován nebo využíván jako součást TAP směsí ve spalovnách.
Existující řešení recyklace, resp. využití takového odpadu jsou vysoce specifické a obtížně použitelné v masovějším měřítku z technologického nebo ekonomického hlediska.
Jedno ze známých řešení směřujících k využití odpadu reaktoplastů na bázi polyesterových pryskyřic nabízí čínský patentová přihláška CN 104446144 A, která se týká způsobu recyklace odpadu na bázi vlákny vyztužené nenasycené polyesterové pryskyřice při výrobě umělého mramoru, kde se používá tento odpad jako druhotná surovina. Způsob recyklace řešený vynálezem spočívá v drcení odpadu a jeho zamíchání do směsi umělého mramoru na bázi nenasycené polyesterové pryskyřice následujícího složení: 60 až 65 hmota, dílů mramorového kameniva, 10 až 13 hmota, dílů směsi nenasycené polyesterové pryskyřice a tužidla, 5 až 12,5 hmota, dílu FRP odpadu, 7,5 až 15 hmota, dílů plniva a 8 až 10 hmota, dílů křemičitého písku. Při výrobě umělého mramoru se používá technologický proces zahrnující lití při pokojové teplotě, mechanické vibrování, zhutňování, a ohřev a vytvrzování, Doba tvarování je krátká, účinnost výroby je vysoká, komplexní výkon produktu je dobrý a získaný umělý mramor má vynikající mechanické vlastnosti a odolnost proti korozi. Nicméně se ale jedná o vysoce specifický způsob využití odpadu na bázi nenasycené polyesterové pryskyřice plněné vlákny, jehož využitelnost v praxi je omezená pouze na danou aplikaci.
Jiná čínská patentová přihláška CN 102432771 A se týká způsobu recyklace nenasycené polyesterové pryskyřice z odpadních polyesterových fólií z výroby kompozita na bázi nenasycené polyesterové pryskyřice vyztužené skleněnými vlákny. Hlavní technologické schéma řešení je následující: 2-methyl-l,3-propylenglykol, odpadní polyesterové fólie a katalyzátor se přidají do reakční nádoby pro degradační reakci. Poté se přidá kyselina fůmarová, resinol, dietylénglykol, propylenglykol a inhibitor polymerace, načež se výsledný produkt smísí a reaguje s monomemím
- 1 CZ 37714 UI styrenem za účelem přípravy nenasycené polyesterové pryskyřice. Jedná se tedy opět o využití s omezenou kapacitou, které je navíc z technologického hlediska dosti náročné.
Předmětem polské patentové přihlášky PL 302203 AI je způsob zpracování odpadu z tvrzených nenasycených polyesterů, zejména vyztužených skleněným vláknem. Tento způsob spočívá v tom, že odpad prochází procesem extrakce methylenchloridem s hmotnostním poměrem methylenchloridu k odpadu alespoň 1:1 (výhodně 5:1), při pokojové teplotě a zvýšeném tlaku, načež se hmota po extrakci nejprve zfiltruje a poté se odpaří část methylenchloridu. Poextrakční hmota obsahující alespoň 20 % adsorbovaného methylenchloridu je využitelná při následném kontinuálním míchání pryskyřic jako změkčovadlo nebo jiná složka kompozitů (s bodem varu vyšším než je bod varu methylenchloridu, které s ním nereagují). Celek se promíchá, rozpouštědlo se pomalu odpaří a po té se směs podrobí mechanickému zpracování. I zde se jedná o využití s omezenou kapacitou, z technologického i energetického hlediska značně náročné.
Předmětem českého užitného vzoru CZ 37113 U1 je částicové fúnkční plnivo pro termoplasty, které je tvořeno drti jemně rozmělněného odpadu reaktoplastu (epoxidové polyesterové nebo fenolformaldehydové pryskyřice) plněného skleněnými vlákny, která má velikost částic v rozmezí 0,1 až 1,0 mm. Tato velikost částic umožňuje nejen dostatečnou homogenizaci s polymemí matricí, ale i to, že díky velikosti částic v daném rozmezí a svému složení působí částicové plnivo zároveň jako vyztužovací (funkční) část finálního produktu. Užitný vzor dále uvádí složení polymemích směsi, které obsahují uvedené částicové fúnkční plnivo v termoplastické polymemí matrice na bázi polypropylénu, vysokohustotního polyetylénu, kopolymeru akrylonitril-butadien-styren nebo póly viny Ichloridu. Ke zlepšení vazby mezi polárními polymery a skleněnými vlákny může zde být použit kompatibilizátor na bázi polypropylenu. Problémem je, že použití uvedeného částicového fimkčního plnívaje omezeno pouze na termoplastické polymemí matrice. Pro reaktoplasty na bázi polyesterových pryskyřic není vzhledem k danému rozmezí velikosti částic v praxi použitelné.
Podstata technického řešení
K odstranění výše uvedeného nedostatků při recyklaci na bázi polyesterové pryskyřice plněného skleněnými vlákny přispívá do značné míry částicové plnivo pro reaktoplasty na bázi polyesterových pryskyřic podle předloženého technického řešení. Podstata řešení spočívá v tom, že toto částicové plnivo je tvořeno frakcí drti jemně rozmělněného odpadu reaktoplastu na bázi polyesterové pryskyřice plněného skleněnými vlákny, která má velikost částic v rozmezí 0,005 až 0,1 mm. Frakcí drti jemně rozmělněného odpadu reaktoplastu na bázi polyesterové pryskyřice je při tom s výhodou frakce drti reaktoplastu na bázi nenasycené polyesterové pryskyřice plněné skleněnými vlákny.
Podstata směsi reaktoplastové polyesterové pryskyřice podle technického řešení s obsahem částicového plniva spočívá v tom, že v polymemí matrici na bázi polyseterové pryskyřice, zejména pak nenasycené polyesterové pryskyřice, obsahuje 15 až 50 % hmotnostních částicového plniva tvořeného frakcí drti jemně rozmělněného odpadu reaktoplastu shodného složení jako má polymemí matrice, plněného skleněnými vlákny, při čemž velikost částic drti ie v rozmezí 0,005 až 0,1 mm.
V porovnání s většinou známých řešení je řešení podle předloženého technického řešení recyklace odpadu na bázi polyesterové pryskyřice plněné skleněnými vlákny výhodné z technologického, energetického a tedy i ekonomického hlediska. Proti známému použití drti reaktoplastového odpadu jako částicového fimkčního plniva pro termoplasty se pak jedná o odlišnost principielní, která spočívá ve zjištěné nutnosti použití frakce drti jemně rozmělněného odpadu reaktoplastu na bázi polyesterové pryskyřice plněného skleněnými vlákny, která má velikost částic v rozmezí 0,005 až 0,1 mm. Frakce o velikosti částic 0,1 až 1 mm, která se uplatňuje jako částicové fúnkční plnivo pro termoplasty není v polymemí matrici na bázi nenasycené polyesterové pryskyřice
-2CZ 37714 UI použitelná z důvodu nevyhovujících technologických i užitných vlastností připravené směsi reaktoplastové polyesterové pryskyřice.
Příklady uskutečnění technického řešení
Příklad 1
Cásticové plnivo pro reaktoplasty v příkladném provedení je tvořeno frakcí drti jemně rozmělněného odpadu reaktoplastu (Menzolit BMC 3100, BMC TETRADUR TD 492/2) na bázi nenasycené polyesterové pryskyřice plněné skleněnými vlákny, která má velikost částic v rozmezí 0,005 až 0,1 mm.
Směs reaktoplastové polyesterové pryskyřice v příkladném provedení obsahuje v polymemí matrici na bázi nenasycené polyesterové pryskyřice 15 % hmotnostních částicového plniva tvořeného frakcí drti jemně rozmělněného odpadu reaktoplastu shodného složení jako má polymemí matrice, plněného skleněnými vlákny, při čemž velikost částic drti je v rozmezí 0,005 až 0,1 mm. Konkrétně bylo uvedené částicové plnivo použito ve směsi nenasycené polyesterové pryskyřice menzolit BMC 3100, kde nahradilo původně obsažené minerální plnivo.
Tato směs je vhodná k výrobě pohledových dílů světlometů pro automobily technologií BMC (Bulk Moulding Compound), kdy se polymemí kompozitní materiál připravuje smícháním výztuže na bázi skelných vláken s polyesterovou pryskyřicí a následně zpracovává lisováním nebo vstřikováním.
Příklad 2
Cásticové plnivo pro reaktoplasty v příkladném provedení je tvořeno frakcí drti jemně rozmělněného odpadu reaktoplastu (menzolit BMC 3100) na bázi nenasycené polyesterové pryskyřice plněné skleněnými vlákny, která má velikost částic v rozmezí 0,005 až 0,1 mm.
Směs reaktoplastové polyesterové pryskyřice v příkladném provedení obsahuje v polymemí matrici na bázi nenasycené polyesterové pryskyřice 50 % hmotnostních částicového plniva tvořeného frakcí drti jemně rozmělněného odpadu reaktoplastu shodného složení jako má polymemí matrice, plněného skleněnými vlákny, při čemž velikost částic drti je v rozmezí 0,005 až 0,1 mm. Konkrétně bylo uvedené částicové plnivo použito ve směsi nenasycené polyesterové pryskyřice menzolit BMC 3100, kde nahradilo původně obsažené minerální plnivo.
Tato směs je vhodná k výrobě nepohledových dílů světlometů pro automobily technologií BMC (Bulk Moulding Compound), kdy se polymemí kompozitní materiál připravuje smícháním výztuže na bázi skelných vláken s polyesterovou pryskyřicí a následně zpracovává lisováním nebo vstřikováním.
Průmyslová využitelnost
Cásticové plnivo na bázi drti jemně rozmělněného odpadu reaktoplastu na bázi nenasycené polyesterové pryskyřice plněné skleněnými vlákny, zejména z výroby laminátových kompozitů, je použitelné jako plnivo pro směsi reaktoplastové polyesterové pryskyřice. Zejména pak pro směs nenasycené polyesterové pryskyřice pro technologii BMC, kde s úspěchem nahradilo původně obsažené minerální plnivo (talek, uhličitan vápenatý).

Claims (3)

1. Částicové plnivo pro reaktoplasty na bázi polyesterových pryskyřic, vyznačující se tím, že je tvořeno frakcí drti jemně rozmělněného odpadu reaktoplastu na bázi polyesterové pryskyřice 5 plněného skleněnými vlákny, která má velikost částic v rozmezí 0,005 až 0,1 mm.
2. Částicové plnivo podle nároku 1, vyznačující se tím, že frakcí drti jemně rozmělněného odpadu reaktoplastu na bázi polyesterové pryskyřice je frakce drti reaktoplastu nenasycené polyesterové pryskyřice plněného skleněnými vlákny.
3. Směs reaktoplastové polyesterové pryskyřice, vyznačující se tím, že obsahuje polyesterovovou ίο pryskyřici, zejména pak nenasycenou polyesterovou pryskyřici a 15 až 50 % hmotnostních částicového plniva podle nároku 1 nebo 2.
CZ2023-41623U 2023-12-13 2023-12-13 Částicové plnivo pro reaktoplasty na bázi polyesterových pryskyřic CZ37714U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2023-41623U CZ37714U1 (cs) 2023-12-13 2023-12-13 Částicové plnivo pro reaktoplasty na bázi polyesterových pryskyřic

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2023-41623U CZ37714U1 (cs) 2023-12-13 2023-12-13 Částicové plnivo pro reaktoplasty na bázi polyesterových pryskyřic

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ37714U1 true CZ37714U1 (cs) 2024-02-20

Family

ID=89983992

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2023-41623U CZ37714U1 (cs) 2023-12-13 2023-12-13 Částicové plnivo pro reaktoplasty na bázi polyesterových pryskyřic

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ37714U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN108407142B (zh) 用于制备塑性组合物的方法
Alsaadi et al. Effect of pistachio shell particle content on the mechanical properties of polymer composite
Herrera-Franco et al. Development and characterization of a HDPE-sand-natural fiber composite
US3594335A (en) Shaped bodies of bonded rigid polyurethane foam particles
Evens et al. The influence of mechanical recycling on properties in injection molding of fiber-reinforced polypropylene
WO2002090288A1 (en) Compositions comprising solid particles and binder
CN110229417B (zh) 一种基于人造大理石废渣填料的塑料制品及制备方法
CN113165215A (zh) 一种回收复合材料和相关方法
Pegoretti Recycling concepts for short-fiber-reinforced and particle-filled thermoplastic composites: A review
Kočevar et al. Recycling of an acrylate–glass fiber reinforced polyester composite
Abu-Jdayil Unsaturated polyester microcomposites
CZ37714U1 (cs) Částicové plnivo pro reaktoplasty na bázi polyesterových pryskyřic
KR100272668B1 (ko) 폐기지폐를 이용한 친환경성 플라스틱 성형체의 제조방법
KR100718949B1 (ko) 폐 유리섬유 강화 플라스틱을 이용한 경량보드의 제조방법 및 이를 이용하여 제조된 경량보드
WO2014020532A1 (en) Process for recycling thermosetting composite materials, and thermosetting composite materials obtained thereby
CZ37113U1 (cs) Částicové funkční plnivo pro termoplasty a polymerní směs toto plnivo obsahující
WO2011135388A2 (en) Method for producing building products and the product formed by the method
Hameed Using the plastic wastes in fabrication of composite materials for different applications
BE1005057A3 (fr) Procede de recyclage pour des matieres plastiques thermodurcissables non renforcees par des fibres.
JP4532353B2 (ja) 再生合成樹脂組成物及び再生合成樹脂組成物の製造方法
KR100394465B1 (ko) 폐 발포 폴리스티렌 용액을 포함하는 결합재 조성물, 이를이용한 폴리머 복합 재료 및 경화된 복합 재료의 제조 방법
WO2018124986A1 (en) Fiber reinforced expanded polystyrene (eps) foam block
KR102311080B1 (ko) 폐플라스틱 성분을 활용한 개질아스콘 제조방법
JPH10231156A (ja) 樹脂コンクリート製品およびその製造方法
Quadrini Sintering of powders from fiberglass recycling

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20240220