CZ37643U1 - Prostředek potlačující zápach bot - Google Patents

Prostředek potlačující zápach bot Download PDF

Info

Publication number
CZ37643U1
CZ37643U1 CZ2023-41637U CZ202341637U CZ37643U1 CZ 37643 U1 CZ37643 U1 CZ 37643U1 CZ 202341637 U CZ202341637 U CZ 202341637U CZ 37643 U1 CZ37643 U1 CZ 37643U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
layer
shoe
deodorizing
insole
moisture
Prior art date
Application number
CZ2023-41637U
Other languages
English (en)
Inventor
Ladislava Rambousková
Ladislava PhDr Rambousková
Original Assignee
Ladislava PhDr Rambousková
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ladislava PhDr Rambousková filed Critical Ladislava PhDr Rambousková
Priority to CZ2023-41637U priority Critical patent/CZ37643U1/cs
Publication of CZ37643U1 publication Critical patent/CZ37643U1/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A43FOOTWEAR
    • A43BCHARACTERISTIC FEATURES OF FOOTWEAR; PARTS OF FOOTWEAR
    • A43B17/00Insoles for insertion, e.g. footbeds or inlays, for attachment to the shoe after the upper has been joined
    • A43B17/10Insoles for insertion, e.g. footbeds or inlays, for attachment to the shoe after the upper has been joined specially adapted for sweaty feet; waterproof

Landscapes

  • Footwear And Its Accessory, Manufacturing Method And Apparatuses (AREA)

Description

Prostředek potlačující zápach bot
Oblast techniky
Technické řešení se týká prostředku k potlačení zápachu bot, který obsahuje alespoň jednu vrstvu k uložení nebo následnému absorbování látky s deodorizačním účinkem, alespoň jednu vrstvu obsahující látku pohlcující vlhkost, vrstvu uzpůsobenou k dočasnému pevnému přichycení prostředku k botě nebo vložce (stélce) boty, tedy prostředek nenahrazuje stélku, ale doplňuje ji, a může obsahovat finální otěruvzdornou vrstvu určenou ke styku s podešví obuvi.
Dosavadní stav techniky
Zapáchající obuv, často doprovázená nepříjemným zápachem, je způsobena především množením bakterií a plísní v teplém a vlhkém prostředí uvnitř obuvi. Když se nohy potí, vlhkost poskytuje těmto mikroorganismům ideální živnou půdu, což vede k produkci zapáchajících vedlejších produktů. Bakterie rozkládají pot a odumřelé kožní buňky a uvolňují sloučeniny, které přispívají k charakteristickému zápachu spojovanému se zapáchající obuví. Kromě toho mohou materiály použité v obuvi, jako je kůže nebo syntetické tkaniny, absorbovat a zadržovat vlhkost, což tento problém ještě zhoršuje.
Prevence a řešení problému zapáchající obuvi zahrnuje řešení jak mikrobiálního růstu, tak zadržování vlhkosti. Jedním z běžných postupů je udržování správné hygieny nohou pravidelným mytím nohou a jejich důkladným osušením, zejména mezi prsty. Výběr ponožek odvádějících vlhkost z prodyšných materiálů, jako je bavlna nebo směsi odvádějící vlhkost, pomáhá udržet nohy v suchu tím, že odvádí pot od pokožky. Střídání různých párů obuvi umožňuje, aby každý pár zcela vyschl, čímž se snižuje pravděpodobnost růstu bakterií.
V boji proti zápachu bot hrají roli také inovace v designu a materiálech obuvi. Některé boty nyní obsahují antimikrobiální úpravy nebo materiály s přirozenými vlastnostmi proti zápachu. Větrací prvky, jako jsou prodyšné síťované panely, podporují cirkulaci vzduchu v botě a napomáhají odpařování vlhkosti. Kromě toho jsou k dispozici specializované stélky a vložky, které mohou absorbovat vlhkost a bránit růstu bakterií.
Pokroky v technologiích pro kontrolu zápachu navíc vedly k vývoji různých produktů pro dezodorizaci obuvi. Ty sahají od sprejů a prášků určených k ničení bakterií a neutralizaci zápachu až po ultrafialové (UV) dezinfekční prostředky na obuv, které k likvidaci mikrobů využívají UV záření. Někteří jedinci se také obracejí k přírodním prostředkům, jako je například vkládání cedrových vložek do bot, protože cedr má přirozené antimikrobiální vlastnosti.
Souhrnně lze říci, že prevence zapáchajících bot zahrnuje kombinaci postupů osobní hygieny, prodyšných materiálů a inovativních technologií zaměřených na snížení vlhkosti a potlačení růstu mikrobů. Začleněním těchto strategií si mohou jednotlivci užívat svěžejší a pohodlnější obuv.
V současné době se na trhu vyskytují různé prostředky k potlačení zápachu bot, zejména se jedná o deodorizační spreje, které se jednorázově aplikují do boty. Tyto spreje mají velmi zpravidla krátký účinek a nejsou praktické pro časté přenášení. Jejich výhodou je samozřejmě univerzálnost použití. Nemají však schopnost vázat na sebe vlhkost, což způsobuje opakované množení bakterií, které způsobují zápach.
Dále existují speciální stélky, které obsahují deodorant. Ze stavu techniky je např. znám dokument JP 2019181055 A, který popisuje stélku obuvi obsahující deodorant, v němž je kompozice s nerolovým olejem jako účinnou složkou uzavřena v materiálu podobném listu, přičemž tento list uzavírá deodorant uvnitř a má v blízkosti uložení deodorantu množství vzduchových otvorů.
- 1 CZ 37643 U1
Dále existují návleky na boty, které mají zabránit pomnožování bakterií odvodem vlhkosti z boty. Toto řešení je popsáno např. v dokumentu KR 200278131 Y1, které popisuje pot pohlcující svrchník sestávající ze spodní části a hlavní části tvořené otvorem pro vkládání nebo vyjímání chodidla.
Nevýhodou těchto řešení, a zejména speciálních podrážek, je jejich nízká tvarová variabilita a nákladnost na jejich pořízení, a také nedostatečná funkce z důvodu postupné ztráty účinku. Každý uživatel má specifické nároky na chodilo, přičemž je z výrobního hlediska nemyslitelné, aby každá existující varianta vložky (stélky) i zejména ortopedická vložka byla nabízena současně v provedení s deodorizačním účinkem podle dosavadního stavu techniky. Existuje nespočet materiálových a tvarových provedení stélek pro různé použití včetně sportovních a turistických stélek a je zejména nevýhodné, aby tyto stélky byly nahrazovány, pokud plní dobře svou funkci. Zejména v případě nové obuvi je neekonomické a nešetrné k životnímu prostředí, nahrazovat nevyužité stélky novými produkty.
Podstata technického řešení
Podstatou technického řešení je prostředek potlačující zápach bot, který obsahuje alespoň jednu vrstvu k uložení nebo absorbování látky s deodorizačním účinkem, alespoň jednu vrstvu obsahující materiál a/nebo látku pohlcující vlhkost, výhodně též finální otěruvzdornou vrstvu na jedné straně a, na straně druhé, vrstvu uzpůsobenou k dočasnému pevnému přichycení prostředku k botě, např. na vnitřní stranu jazyka boty, nebo spodní plochu vložky (stélky) boty. Pro potřeby dalšího popisu jsou výrazy jako stélka a vložka považovány za rovnocenné, přičemž v obou případech se jedná o vyjímatelné samostatné prvky, které slouží k podpoře chodila v obuvi.
Na rozdíl od tradičních stélek je tento prostředek levným a efektivním způsobem, jak lze ponechat stávající stélky, zejména pokud jsou vytvořené se specifickými potřebami pro uživatele bot, např. ortopedické, sportovní či turistické, a zároveň minimalizovat tvorbu pachu v obuvi a potlačovat zápach již vzniklý.
Zejména je výhodné, pokud je tento prostředek uložen na spodní stranu stélky, neboť díky vrstvě pohlcující vlhkost odvádí přebytečnou vlhkost ze stélky. Vlhkost se navíc obvykle koncentruje ve stélce a pod ní, kde je následně ideální prostředí pro rozvoj zápachu. Alternativně může být prostředek přichycen k vnitřní stěně jazyka boty, zejména pokud bota neobsahuje stélku nebo je stélka pevně uchycena k botě.
Kombinace vrstvy pro pohlcení vlhkostí, které je uzpůsobena k upevnění na spodní stranu stélky, a vrstvy pro uložení deodorizační látky, která je uzpůsobena ke kontaktu s vnitřní stěnou obuvi, má výhodu v možnosti zvýšeného odběru vlhkosti ze stélky jako primárního zdroje zápachu díky přímému kontaktu se stélkou a postupného uvolňování a možnosti doplnění deodorizační látky z vrstvy, jejíž celá plocha je po přichycení prostředku na stélku volně dostupná.
Vrstva pro pohlcení vlhkosti - absorpční vrstva
Tato vrstva je pro účely tohoto technického řešení označována rovněž jako absorpční vrstva. Co se týče materiálového složení absorpční vrstvy, mezi nejvhodnější materiály patří pro boj s vlhkostí v zapáchajících botách je možné uvažovat následující:
• Bavlna: Bavlna je přírodní vlákno známé svými vynikajícími vlastnostmi pohlcování vlhkosti. Odvádí pot a pomáhá udržovat nohy v suchu, čímž snižuje podmínky podporující růst bakterií a plísní.
• Bambus: Bambusové tkaniny si získávají oblibu pro své schopnosti odvádět vlhkost. Bambus
- 2 CZ 37643 U1 je prodyšný a savý materiál, který pomáhá regulovat vlhkost, udržuje nohy sušší a pohodlnější.
• Vlna: Vlna je sice často spoj ována s teplem, ale j e také dobrým materiálem pro odvod vlhkosti. Dokáže absorbovat značné množství vlhkosti bez pocitu vlhkosti, takže je vhodná pro regulaci vlhkosti v obuvi. Optimální je ovčí vlna, např. merino vlna na nosném textilním substrátu tvořící textilní materiál různé gramáže, přičemž absorpční vrstva může obsahovat jednu nebo více vrstev merino textilie v závislosti na požadované tloušťce absorpční vrstvy.
• Syntetika odvádějící vlhkost: Některé syntetické materiály, navržené speciálně pro řízení vlhkosti, se běžně používají ve sportovní a atletické obuvi. Tyto materiály mají často vlastnosti odvádějící vlhkost, které odvádějí pot od pokožky a umožňují jeho odpařování.
• Mikrovlákna: Vlákna z mikrovlákna, která jsou vhodná pro odvádění vlhkosti: Materiály z mikrovlákna jsou navrženy tak, aby byly vysoce savé a rychleschnoucí. Dokážou účinně odvádět vlhkost, takže jsou vhodné pro vložky nebo podšívky do bot.
• Síťovina a prodyšné tkaniny: Obuv se síťovinou nebo jinými prodyšnými textilními panely podporuje cirkulaci vzduchu, což napomáhá odpařování vlhkosti. Tyto materiály se běžně používají ve sportovní a volnočasové obuvi.
• Aktivní uhlí: Vložky nebo vložky s aktivním uhlím mohou pomoci absorbovat a neutralizovat pachy a zároveň pomáhají regulovat vlhkost. Aktivní uhlí má vynikající adsorpční vlastnosti, takže účinně snižuje vlhkost uvnitř obuvi.
• Cedrové vložky: Cedrové dřevo má přirozené antimikrobiální vlastnosti a může pomoci absorbovat přebytečnou vlhkost. Cedrové vložky do bot nejen pohlcují vlhkost, ale také přispívají k minimalizaci růstu bakterií a plísní.
Z výše uvedených možných materiálů se pro účely tohoto technického řešení ukázala jako nejvhodnější vlna, zejména ovčí vlna, která vykazuje velmi dobré vlastnosti z hlediska boje proti zápachu, přičemž se jedná o přírodní materiál. Výhodně může být vrstva z vlny doplněna aktivním uhlím. O vlně je známo, že navíc vykazuje tvarovou stálost a má velmi dobré termoregulační vlastnosti, je tedy vhodná í do zimní obuvi.
Ve výhodném provedení je tato vrstva pohlcující vlhkost opatřena nosnou vrstvou pro přijmutí adsorbentu, kterým je výhodně hydrogelový oxid křemičitý, tj. silikagel. Ten lze použít k dodatečnému zvýšení účinku pohlcování vlhkosti v zapáchajících botách. Silikagel je vysoušedlo, což znamená, že má schopnost absorbovat a zadržovat vodní páru. Při použití ve formě hydrogelové vrstvy dokáže účinně zachycovat vlhkost, čímž pomáhá udržovat vnitřek obuvi suchý. Zde jsou uvedeny některé potenciální výhody a úvahy při použití hydrogelového silikagelu pro absorpci vlhkosti v obuvi:
• Vysoká absorpční schopnost: Silikagel má vysokou absorpční kapacitu, takže účinně odvádí vlhkost z okolního prostředí, včetně vnitřku obuvi.
• Rychlé schnutí: Hydrogelová křemelina má tendenci rychle schnout, což je výhodné pro zabránění hromadění vlhkosti, která může vést k růstu bakterií a plísní.
• Možnost opakovaného použití: obvykle lze silikagel regenerovat odstraněním absorbované vlhkosti. Díky této vlastnosti jej lze potenciálně použít opakovaně, což prodlužuje jeho účinnost v průběhu času. I v případě snížení účinku je vrstva z vlny stále velmi účinným prostředkem k odvodu vlhkosti.
• Kompaktní a lehký: Silikagel je lehký a lze jej použít v různých formách, jako jsou gelové vložky nebo sáčky, aniž by výrazně zvyšoval hmotnost nebo objem obuvi. Pro účely tohoto
- 3 CZ 37643 U1 technického řešení je optimální uzavřít silikagel do nosné vrstvy tak, aby tato vrstva zůstala velmi tenká a nepřesahovala tloušťku 1 mm, neboť je žádoucí, aby celková tloušťka prostředku jen minimálně ovlivňovala vnitřní prostor obuvi, jak bude podrobněji popsáno dále.
• Ochrana proti zápachu: Silikagel může také pomoci regulovat zápach tím, že snižuje podmínky, které podporují růst bakterií produkujících zápach.
Je žádoucí uvažovat o místech zvýšené produkce vlhkosti, tedy lze variantně dimenzovat tloušťku vrstvy se silikagelem tak, aby oblasti náchylné ke zvýšené vlhkosti, jako je stélka nebo oblast prstů, byly opatřeny silnější vrstvou silikagelu.
Vzhledem k jistému omezení na tloušťku prostředku je silikagel ve formě jemného prášku rozložen do nosné vrstvy tak, aby nemohl uniknout. K tomu může sloužit např. nanotkanina využívaná pro výrobu filtrů, roušek, apod. Silikagelový prášek je navázán v této nosné vrstvě např. do sorbentu, který omezuje únik silikagelu při řezu vrstvou, např. při stříhání prostředku do požadovaného tvaru stélky, na níž má být aplikován.
Je samozřejmě důležité si uvědomit, že účinnost silikagelu se může lišit v závislosti na faktorech, jako je materiál obuvi, úroveň pocení nohou a celková konstrukce obuvi. K udržení optimálního výkonu může být nutná pravidelná regenerace silikagelu.
Stejně jako u jakékoli jiné metody kontroly vlhkosti by mělo být používání hydrogelového silikagelu součástí komplexního přístupu k udržování správné hygieny nohou a zvládání faktorů, které přispívají k zapáchající obuvi.
Stojí za zmínku, že kombinace různých materiálů, například použití ponožky odvádějící vlhkost s prodyšnou obuví, může zvýšit celkovou účinnost regulace vlhkosti. Kromě toho hraje při prevenci a řešení problémů souvisejících s vlhkostí a nepříjemným zápachem zásadní roli pravidelné čištění a správné sušení obuvi.
Tato vrstva pro pohlcení vlhkosti by měla být výhodně v přímém styku se stélkou, aby byl zajištěn co nejlepší odvod vlhkosti ze stélky. Za účelem pevného spojení prostředku je žádoucí, aby na této vrstvě byly vytvořeny adhezní plochy, které zabrání srolování prostředku vlivem chůze a tření. Adhezi lze docílit pomocí lepidla, které odolá zvýšenému otěru, vlhkosti a teplotě. Je žádoucí, aby lepidlo bylo distribuováno na vrstvě tak, aby nebyla snížena prostupnost vrstvy pro pohlcení vlhkosti. Toho lze dosáhnout například vytvořením pravidelných adhezních bodů nebo pásů, a to buď souběžně uložených nebo křížených. Jsou samozřejmě možné i jiné tvarové varianty, např. zvlnění adhezní vrstvy i kombinace různých tvarů adhezních ploch. Zásadní pro uskutečnitelnost tohoto řešení je dosažení požadovaného vysokého účinku adheze a současně maximální velikost plochy umožňující absorpci vlhkosti ze stélky do prostředku.
Vrstva pro uložení látky s deodorizačním účinkem - deodorizační vrstva
Tato vrstva slouží k pohlcení a následnému postupnému uvolňování deodorizační látky, kterou lze do vrstvy aplikovat jak při výrobě prostředku, tak dodatečně nástřikem. Tato vrstva je pro účely tohoto technického řešení označována rovněž jako deodorizační vrstva.
Vytvoření prostředku s vrstvou, která dokáže absorbovat deodorační látku a pomalu ji uvolňovat v průběhu času, zahrnuje výběr materiálů s dobrými absorpčními vlastnostmi a zároveň umožňuje řízené a postupné uvolňování. Zde jsou uvedeny některé materiály, které jsou vhodné pro požadovaný účel:
• Tkaniny s mikrokapslemi: Mikrokapsle zahrnují zabudování drobných částic deodoračního činidla do vláken tkaniny. Když noha vyvíjí tlak na vrstvu, mikrokapsle praskají a postupně uvolňují deodorační látku. K tomuto účelu lze použít tkaniny, jako jsou mikrovlákna nebo bavlna.
- 4 CZ 37643 U1
Nevýhodou tohoto řešení je postupný úbytek účinku vlivem snižujícího se počtu mikrokapslí.
• Tkaniny s aktivním uhlím: Aktivní uhlí je známé svými vynikajícími vlastnostmi pohlcování zápachu. Tkaniny napuštěné aktivním uhlím mohou pohlcovat a zachycovat pachy, čímž poskytují deodorační účinek. Tyto tkaniny mohou být zabudovány do vrstvy stélky, aby se časem uvolnily deodorační účinky.
• Tkaniny s bambusovým uhlím: Bambusové dřevěné uhlí je přírodní materiál s deodoračními vlastnostmi a schopností odvádět vlhkost. Tkaniny obsahující bambusové uhlí mohou pohlcovat pachy a pomalu je uvolňovat. Bambusové uhlí má navíc antimikrobiální vlastnosti, které mohou pomoci potlačit růst bakterií.
• Polyuretanová pěna: Tento materiál může být napuštěn deodoračními látkami a je známý svými tlumicími vlastnostmi. Pěna může postupně uvolňovat deodorační látky při tlaku vyvíjeném během chůze.
• Gel: Další možností je využití gelu s deodoračními vlastnostmi pro vytvoření vrstvy s deodorizačním účinkem. Gel může být napuštěn látkami, které zachycují a neutralizují pachy a zajišťují jejich průběžné uvolňování při stlačování stélky při každém kroku.
Je důležité poznamenat, že výběr materiálu závisí na různých faktorech, včetně konkrétního použitého deodoračního činidla, požadované rychlosti uvolňování, pohodlí a celkové účinnosti. Kromě toho je pro zachování příjemného prostředí pro nohy zásadní zvážit prodyšnost a vlastnosti zvoleného materiálu, které odvádějí vlhkost.
Pro potřeby opakovaného použití této vrstvy a obnovu deodorizačního účinku je žádoucí nalézt optimální materiál, v němž může být deodorizační látka ukládá opakovaně. Lze uvažovat pouze materiály dobrými absorpčními a uvolňovacími vlastnostmi a trvanlivostí, zejména:
• Silikagel: Silikagel je vysoušedlo známé svou vysokou absorpční schopností. Dokáže účinně absorbovat vlhkost a různé pachy. Silikagel je také schopen regenerace odstraněním absorbované vlhkosti, takže je vhodný pro opakované použití.
• Aktivní uhlí: Aktivní uhlí je široce používáno pro své vynikající adsorpční vlastnosti. Dokáže účinně zachycovat a neutralizovat pachy. Aktivní uhlí lze regenerovat vystavením čerstvému vzduchu nebo teplu, což umožňuje opakované použití.
• Zeolit: Zeolity jsou krystalické hlinitokřemičitany s porézní strukturou, které mohou absorbovat a uvolňovat plyny a pachy. Jsou známé svými adsorpčními schopnostmi a lze je regenerovat pro opakované použití.
• Dřevěné uhlí: Dřevěné uhlí, zejména bambusové, je přírodní materiál s deodoračními vlastnostmi. Dokáže účinně pohlcovat a zachycovat pachy. Dřevěné uhlí lze dobíjet umístěním na přímém slunečním světle, takže je vhodné pro opakované použití.
• Polyuretanová pěna s mikrokapsulemi: Polyuretanová pěna může být použita současně jako nosič deodoračních látek s mikrokapsulí. Mikroenkapsulace umožňuje řízené uvolňování a pěna poskytuje odolnou strukturu pro opakované použití.
• Gelové kuličky: Gelové kuličky nebo krystaly mohou být naplněny deodoračními látkami a jsou navrženy tak, aby se látky uvolňovaly postupně. Tyto kuličky lze znovu naplnit působením vzduchu nebo jinými metodami, což umožňuje jejich vícenásobné použití.
Při výběru materiálu pro opakované skladování deodoračního činidla je nutné zvážit specifické požadavky činidla a zamýšlené použití. Kromě toho je třeba vzít v úvahu faktory, jako je snadnost
- 5 CZ 37643 U1 obnovy účinku nebo regenerace, trvanlivost a kompatibilita s celkovou konstrukcí ukládací vrstvy.
Z výše uvedených materiálů se ukázalo jako nejvhodnější využití polyuretanové pěny s mikrokapsulemi, který plní současně více funkcí na rozdíl od výše uvedených materiálů. Polyuretan se využívá přímo k výrobě vložek do bot. Polyuretanová pěna díky svým tlumícím schopnostem a odolnosti navíc slouží i jako otěruvzdorná vrstva, tedy přínosem využití polyuretanové pěny s mikrokapsulemi je odstranění nutnosti vytvořit ochranu prostředku, tj. nutnost vytvořit dodatečnou otěruvzdornou vrstvu. Polyuretan navíc výborně odolává otěru o vnitřní nášlapnou plochu boty a nedegraduje, nežmolkuje a je omyvatelný.
Je výhodné, pokud vnější plocha této vrstvy není zcela hladká, tj. obsahuje nerovnosti, např. vybrání (typicky drážky a otvory), nebo výstupky, které umožní lepší cirkulaci vzduchu mezi deodorizační vrstvou a vnitřní stěnou boty. Tím dochází k efektivnějšímu vysoušení prostředku a potažmo i stélky a zároveň se rychleji uvolňuje deodorizační látka z této vrstvy. Alternativně a/nebo společně s nerovnostmi může být deodorizační vrstva zcela nebo částečně perforovaná.
V případě vytvoření deodorizační vrstvy z jiného materiálu je žádoucí dodatečně prostředek opatřit otěruvzdornou vrstvou, která výhodně obsahuje otvory pro přijmutí deodorizační látky do deodorizační vrstvy. Otěruvzdorná vrstva může být vytvořena z již zmiňovaného polyuretanu nebo silikonu.
Tvar a tloušťka prostředku a výhodný způsob uložení prostředku do boty
Prostředek sestává z vrstev popsaných výše, přičemž je v základní podobě optimální vytvořit jej v souvislém pásu nebo v plátech. Šířka prostředku by výhodně měla být alespoň shodná s maximální šířkou největší vložky do bot dostupné na trhu, zpravidla alespoň 12 cm. Délka plátu by měla být výhodně alespoň shodná s maximální délkou největší vložky do bot dostupné na trhu, tedy zpravidla alespoň 35 cm. Tím není omezeno využití specifických velikostí pro jednotlivé uživatelské skupiny.
Finální tvar prostředku lze pomocí řezu či stříhání přizpůsobit konkrétní vložce, na jejíž spodní stranu je uchycena pomocí adhezních ploch. V alternativním provedení, kdy není nutné dosažení maximálního účinku, ale spíše je prostředek doplňkovým vonným elementem, může mít prostředek tvar disku nebo kruhu. V tomto tvaru je vhodné jeho uchycení na vnitřní stěnu jazyka boty, nicméně může být uchycen kdekoliv na vnitřní stěnu boty. Je však vhodné omezit umístění prostředku v místech vystavených intenzivnímu namáhání a otěru, zejména v záhybech boty, což by mohlo způsobit jeho nežádoucí odlepování.
Z důvodu minimalizace dopadu na vnitřní prostor v obuvi výhodně celková tloušťka prostředku nepřesahuje 3 mm, výhodně činí 1 až 2 mm, nejvýhodněji nepřesahuje tloušťku 1,5 mm. Je totiž nutné počítat již s tloušťkou stávající stélky. Z toho je patrné, že tento prostředek není stélkou, neslouží jako náhrada stélky, ale pouze jako její efektivní doplněk, zejména z důvodu přítomnosti adhezních ploch určených k uchycení prostředku na spodní stěnu stélky. Ani v případě otočení prostředku by neplnil požadovanou funkci, neboť není uzpůsoben k přímému kontaktu s lidskou pokožkou.
Z toho vrstva pro pohlcení vlhkosti (tj. absorpční vrstva), výhodně včetně vlny, nosné vrstvy pro přijmutí adsorbentu a adhezních ploch zaujímá 40 až 80 % tloušťky prostředku, výhodně 50 až 60 %, zatímco vrstva pro uložení deodorizačního prostředku (tj. deodorizační vrstva) zaujímá 20 až 60 %, výhodně 40 až 50 %.
V případě požadavku na maximální efektivitu či přínos prostředku směrem k potlačení pachu je samozřejmě možné, aby celková tloušťka přesahovala 3 mm, zejména v případě, kdy uživatel má specifické potřeby na minimalizaci vlhkosti a dosažení maximálního deodorizačního účinku. V takovém případě je však žádoucí, aby celková tloušťka prostředku a vložky společně
- 6 CZ 37643 U1 nepřesahovala uživatelsky komfortní mez.
Toto technické řešení rovněž zahrnuje variantu, ve které je prostředek již přímo oddělitelně či trvale uložen na spodní stranu vložky (stélky) a tvoří její součást, tj. je určen k přímému prodeji již jako součást vložky (stélky) dle specifických potřeb uživatele.
Deodorizační látka
Toto řešení v základním provedení neobsahuje žádnou deodorizační látku v příslušné vrstvě, avšak ve výhodném provedení může být prostředek, resp. k tomu určená vrstva, napuštěn vonnou látkou, která zabraňuje zápachu obuvi tím, že neutralizuje pachy a potlačuje růst bakterií způsobujících zápach. Mezi vhodné deodorační prostředky patří:
• Cedrové dřevo: Výtažek z cedrového dřeva má přirozené antimikrobiální vlastnosti a dokáže absorbovat vlhkost, čímž pomáhá zabránit růstu bakterií způsobujících zápach.
• Esenciální oleje: Některé esenciální oleje, jako například olej z čajovníku, eukalyptový olej nebo mátový olej, mají antimikrobiální vlastnosti, které mohou pomoci kontrolovat růst bakterií a dodávat příjemnou vůni.
• Antimikrobiální látky: Antimikrobiální látky, jako jsou nanočástice stříbra, brání růstu bakterií a plísní uvnitř obuvi.
• Oxid zinečnatý: Oxid zinečnatý má antimikrobiální vlastnosti a může pomoci kontrolovat růst bakterií, čímž snižuje pravděpodobnost nepříjemného zápachu.
• Chlorofyl: Chlorofyl získávaný z rostlin je známý svou schopností neutralizovat pachy. Některé deodorační přípravky na boty obsahují chlorofyl, který bojuje proti nepříjemným pachům.
Výše uvedené látky mohou být libovolně spolu kombinovány a/nebo doplněny vonnými látkami, např. parfémy, přírodními a/nebo umělými vůněmi atp.
Při výběru deodoračního roztoku je nutné vzít v úvahu konkrétní potřeby obuvi, intenzitu zápachu a případné osobní preference. Někteří uživatelé mohou dávat přednost přírodním deodoračním prostředkům, zatímco jiní se mohou rozhodnout pro výrobky s přidanými antimikrobiálními vlastnostmi pro komplexnější přístup. Toto technické řešení není výběrem vhodné deodorační látky omezeno.
Objasnění výkresů
Obr. 1 znázorňuje řez variantním provedením prostředku s vyznačením vrstev a jednotlivých prvků;
obr. 2 znázorňuje pohled shora na varianty uspořádání adhezních ploch na absorpční vrstvě; a obr. 3 znázorňuje řez prostředkem uloženého na spodní stranu stélky, ze kterého je patrné.
Příklady uskutečnění technického řešení
Příklad 1
Prostředek 1 potlačující zápach bot podle obr. 1, 2 a 3, který obsahuje deodorizační vrstvu 3 k uložení nebo absorbování látky s deodorizačním účinkem, a dále obsahuje absorpční vrstvu 2
- 7 CZ 37643 U1 obsahující složku pohlcující vlhkost, přičemž na absorpční vrstvě 2 jsou vytvořeny adhezní plochy 23 u k dočasnému pevnému přichycení prostředku i ke stélce 4 boty. Deodorizační vrstva 3 je vytvořena z polyuretanové pěny s mikrokapsulemi a její vnější povrch obsahuje opakující se vybrání 31 umožňující snadnější cirkulaci vzduchu mezi deodorizační vrstvou a vnitřní stěnou 5 boty. Absorpční vrstva 2 sestává ve vrchní části z nosné vrstvy 22 s adsorbentem ve formě silikagelu, na níž jsou adhezní plochy 23, a spodní část absorpční vrstvy 2 tvoří vrstva z vlny 21, která je v kontaktu s deodorizační vrstvou 3.
Celková tloušťka prostředku 1 činí 1,5 mm, z čehož absorpční vrstva 2 včetně vlny 21, nosné vrstvy 22 a adhezních ploch 23 zaujímá 60 %, zatímco deodorizační vrstva 3 zaujímá 40 % tloušťky prostředku 1.
Příklad 2
Prostředek 1 podle předchozího příkladu, s tím rozdílem, že deodorizační vrstva 3 je zcela perforovaná.
Příklad 3
Prostředek 1 podle kteréhokoliv z předchozích příkladů, s tím rozdílem, že deodorizační vrstva 3 obsahuje deodorizační látku obsahující nanočástice stříbra a esenciální oleje a vlna 21 je merino.
Příklad 4
Prostředek 1 podle kteréhokoliv z předchozích příkladů, s tím rozdílem, že je ve formě souvislého pásu o šířce 12 cm nebo ve formě plátu o téže šířce a délce 35 cm.
Příklad 5
Prostředek 1 podle kteréhokoliv z předchozích příkladů, s tím rozdílem, že k vytvoření nosné vrstvy 22 je použita nanotkanina zabraňující úniku práškového silikagelu, který je dále uzavřen v gelovém sorbentu.
Příklad 6
Prostředek 1 podle kteréhokoliv z předchozích příkladů, s tím rozdílem, že tvoří součást stélky 4, k níž je oddělitelně a pevně spojen pomocí adhezních ploch 23.
Příklad 7
Prostředek 1 podle kteréhokoliv z předchozích příkladů, s tím rozdílem, že má tvar disku nebo kruhu a je oddělitelně upevněn pomocí adhezních ploch 23 na vnitřní stěnu jazyka boty.
Průmyslová využitelnost
Technické řešení je průmyslově využitelné zejména k předcházení a potlačování tvorby pachu v obuvi pro různé využití.

Claims (14)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Prostředek (1) k potlačení zápachu bot, zejména pro uložení pod stélku (4) obuvi, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jednu deodorizační vrstvu (3) k uložení nebo následnému absorbování látky s deodorizačním účinkem a alespoň jednu absorpční vrstvu (2) obsahující látku pohlcující vlhkost, přičemž absorpční vrstva (2) je uzpůsobena k dočasnému pevnému přichycení prostředku k vnitřní stěně (5) boty nebo stélce (4) boty nebo vnitřní stěně jazyka boty.
  2. 2. Prostředek (1) podle nároku 1, vyznačující se tím, že na absorpční vrstvě (2) jsou vytvořeny adhezní plochy (23) k dočasnému pevnému přichycení prostředku (1) k vnitřní stěně (5) boty nebo stélce (4) boty nebo vnitřní stěně jazyka boty.
  3. 3. Prostředek (1) podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že alespoň část deodorizační vrstvy (3), která není v kontaktu s absorpční vrstvou (2), je překryta otěruvzdornou vrstvu.
  4. 4. Prostředek (1) podle kteréhokoliv z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že deodorizační vrstva (3) je vytvořena z polyuretanové pěny s mikrokapsulemi a její vnější povrch obsahuje opakující se vybrání (31) umožňující snadnější cirkulaci vzduchu mezi deodorizační vrstvou (3) a vnitřní stěnou (5) boty.
  5. 5. Prostředek (1) podle kteréhokoliv z nároků 2 až 4, vyznačující se tím, že absorpční vrstva (2) sestává ve vrchní části z nosné vrstvy (22) s adsorbentem ve formě silikagelu, přičemž adhezní plochy (23) jsou vytvořeny na této vrchní části absorpční vrstvy (2), a spodní část absorpční vrstvy (2) je vrstva z vlny (21), která je v kontaktu s deodorizační vrstvou (3).
  6. 6. Prostředek (1) podle kteréhokoliv z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že celková tloušťka prostředku (1) nepřesahuje 3 mm, výhodně činí 1 až 2 mm, nejvýhodněji nepřesahuje tloušťku 1,5 mm.
  7. 7. Prostředek (1) podle kteréhokoliv z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že absorpční vrstva (2) zaujímá 40 až 80 % tloušťky prostředku (1), výhodně 50 až 60 %, zatímco deodorizační vrstva (3) zaujímá 20 až 60 %, výhodně 40 až 50 %.
  8. 8. Prostředek (1) podle kteréhokoliv z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že deodorizační vrstva (3) je zcela nebo z části perforovaná.
  9. 9. Prostředek (1) podle kteréhokoliv z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že deodorizační vrstva (3) obsahuje deodorizační látku obsahující nanočástice stříbra a/nebo esenciální oleje.
  10. 10. Prostředek (1) podle kteréhokoliv z nároků 5 až 9, vyznačující se tím, že vlna (21) je merino.
  11. 11. Prostředek (1) podle kteréhokoliv z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že je vytvořen ve formě souvislého pásu o šířce alespoň 12 cm nebo ve formě plátu o téže šířce a délce alespoň 35 cm.
  12. 12. Prostředek (1) podle kteréhokoliv z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že má tvar disku nebo kruhu.
  13. 13. Prostředek (1) podle kteréhokoliv z nároků 5 až 12, vyznačující se tím, že nosná vrstva (22) obsahuje nanotkaninu pro zabránění úniku silikagelu.
  14. 14. Stélka (4) boty, vyznačující se tím, že je opatřena prostředkem (1) podle kteréhokoliv z nároků 1 až 13.
CZ2023-41637U 2023-12-19 2023-12-19 Prostředek potlačující zápach bot CZ37643U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2023-41637U CZ37643U1 (cs) 2023-12-19 2023-12-19 Prostředek potlačující zápach bot

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2023-41637U CZ37643U1 (cs) 2023-12-19 2023-12-19 Prostředek potlačující zápach bot

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ37643U1 true CZ37643U1 (cs) 2024-01-25

Family

ID=89766929

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2023-41637U CZ37643U1 (cs) 2023-12-19 2023-12-19 Prostředek potlačující zápach bot

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ37643U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100923736B1 (ko) 기능성 신발
US10182616B2 (en) Shoe liners and method for making the same
US6378224B1 (en) Apparatus for removing odor and moisture from footwear and the like
KR100676675B1 (ko) 복합 기능 건강 구두
KR200490074Y1 (ko) 신발패드
KR20170035284A (ko) 천연 발패치
CZ37643U1 (cs) Prostředek potlačující zápach bot
KR100853306B1 (ko) 무좀방지 및 동상을 예방하기 위한 발가락 삽입물
KR101002389B1 (ko) 항균 신발 깔창
KR20150123632A (ko) 신발용 위생패드
CN201070342Y (zh) 鞋类专用吸湿器
US20230263260A1 (en) Disposable and Fragrant Footwear Liner Device and Method of Use
EP3925475B1 (en) Ecological removable insole for footwear
RU200576U1 (ru) Ароматизированный вкладыш для обуви
US20190289952A1 (en) Desiccant Shoe
CN218044004U (zh) 一种抗菌鞋垫
KR200265420Y1 (ko) 기능성 신발 깔창
WO2021194378A1 (ru) Ароматизированный вкладыш для обуви
KR200465680Y1 (ko) 신발 깔창
JP3050527U (ja) 中敷き後付け用薬効シート
KR200415529Y1 (ko) 기능성 깔창
JP2001299810A (ja) 足蒸れ防止シート
KR20100008980U (ko) 신발용 냄새 및 습기 제거용구
EP1994843A1 (en) Forced ventilation footwear
KR200392879Y1 (ko) 냉매가 함유된 신발안창

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20240125