CZ373592A3 - Indikátor změny poměru složek ve vícesložkové směsi elektricky vodivých a nevodivých materiálů - Google Patents

Indikátor změny poměru složek ve vícesložkové směsi elektricky vodivých a nevodivých materiálů Download PDF

Info

Publication number
CZ373592A3
CZ373592A3 CS923735A CS373592A CZ373592A3 CZ 373592 A3 CZ373592 A3 CZ 373592A3 CS 923735 A CS923735 A CS 923735A CS 373592 A CS373592 A CS 373592A CZ 373592 A3 CZ373592 A3 CZ 373592A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
coil
indicator
coils
change
excitation
Prior art date
Application number
CS923735A
Other languages
English (en)
Inventor
Vladimir Ing Koncicky
Emil Ing Mainda
Original Assignee
Koncicky Vladimir
Mainda Emil
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Koncicky Vladimir, Mainda Emil filed Critical Koncicky Vladimir
Priority to CS923735A priority Critical patent/CZ373592A3/cs
Publication of CZ373592A3 publication Critical patent/CZ373592A3/cs

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Magnetic Means (AREA)
  • Continuous Casting (AREA)

Abstract

Pohybující se materiál (1), např. pohybující se sloupec roztaveného kovu, je umístěn mezi minimálně jednou budicí cívkou (3) a minimálně jednou snímací cívkou (2), přičemž roviny proložené osami každé z cívek (2, 3) pronikají materiálem (1) v jeho příčných řezech a osa každé z cívek svírá s referenční rovinou (6) úhel a v rozmezí Ž60 ° s výhodou však 0 °.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká indikátoru změny poměru složek ve vícesložko vé směsi elektricky vodivých a nevodivých materiálů, např. k detekci přítomnosti strusky v proudu tekoucíhoroztaveného kovu při lití z hutních metalurgických zařízení a nebo ke zjištění změny výšky rozhráni mezi složkami gravitačně roztříděné směsi elektricky vodivých a nevodivých materiálů a řeší jednak vhodným prostorovým uspořádáním tohoto zařízení vůči pohybujícímu se materiálu a jednak jeho vhodným tvarem,dosažení požadovaných parametrů při výrazně nižších výrobních a provozních nákladech, přitom vhodnou kombinací těchto prvků při jejich rozdílném použití lze úspěšně řešit problematiku na sebe navazujících technologických uzlů.
Popis dosavadního stavu techniky
Dosud jsou známá jednoúčelová zařízeni pro detekci přítomnos ti strusky v kontinuálně tekoucím proudu roztaveného kovu, zejména oceli, jejichž podstata spočívá v tom, že mezi vhodně uspořádá nými cívkami protéká proud roztaveného kovu. Oedna z cívek je napájena střídavým proudem a plní funkci cívky budicí, čímž se vytváří elektromagnetické pole v pracovním prostoru těchto zařízeni. Toto elektromagnetické pole vyvolává v proudu toku roztaveného kovu indukované vířivé proudy, jejichž elektromagnetické pole spolu s polem vyvolaným budicí cívkou vyvolává v druhé, tzv. snímací cívce indukované napětí. Srovnáváním závislosti mezi střídavým proudem budicí cívky a indukovaným napětím snímací cívky v čase je možno získat přehled o změnách vodivosti v tekoucí tavenině. Vyhodnocením těchto časových změn vodivosti se zjištuje přítomnost strusky v protékajícím kovu. Např. zařízení dle ochranného dokumentu DE 3439369 a DE 37222795 je tvořeno kovovým ochranným prstencem, uvnitř něhož jsou společně umístěny jak budicí, tak i snímací cívky, které mají kruhový tvar. Kovový dutý ochranný prstenec s takto uspořádá nými cívkami je usazen v potřebné blízkosti výtoku kovu tak, že jednak obepíná proud vytékajícího kovu a jednak je umístěn v příčném průřezu kolmo na ajícího kovu. Tímto uspořádáním je zajištěno, že siločáry magnetického pole cívek mají v pracovním prostoru tohoto zařízení shodný směr jako vytékající proud kovu.
Nevýhodou výše uvedeného zařízení je to, že kovový ochranný prstenec je značně výrobně nákladný, nebot je vyroben z nemagnetického materiálu, přičemž vzhledem k jeho tvarovému řešení je pro jeho zhotovení nutné použít náročných výrobních operací, při kterých vzniká velké procento odpadu tohoto drahého materiálu. Další nevýhodou je to, že pro větší průměry výtokových otvorů hutních zařízení je potřeba použít ochranných prstenců velkých rozměrů, čímž opět neúměrně narůstá výrobní cena tohoto zařízení. Rovněž nevýhodou je to, že toto snímací čidlo zabírá kolem výtokového otvoru značnou půdorysnou plochu, což je velice nevýhodné z hlediska možnosti mechanického poškození při manipulacích např. při opravách vyzdívky hutních zařízeni nebo při propalování výtokového otvoru kyslíkovým hořákem. Nevýhodou je i to, že takto uspořádané cívky neumožňují vzhledem ke své konstrukci použiti tohoto zařízení i pro jiné účely.
Podstata vynálezu
Uvedené nevýhody odstraňuje indikátor změny poměru složek ve vícesložkové směsi elektricky vodivých a nevodivých materiálů, sestávající ze snímací cívky a budicí cívky , jehož podstata spočívá v tom,že pohybující se materiál, je umístěn mezi minimálně jednou budicí cívkou a minimálně jednou snímací cívkou, přičemž roviny proložené osami každé z cívek pronikají materiálem v jeho příčných řezech a osa každé z cívek svírá s referenční rovinou úhel cU v rozmezí +60°, s výhodou však 0°. Podstatou je i to, že osa budicí cívky a protilehle umístěné snímací cívky jsou totožné. Další podstatou je to, že osa budicí cívky a snímací cívky jsou navzájem rovnoběžné. Rovněž podstatou je to, že snímací cívka a budicí cívka jsou ustaveny vedle sebe.
Podstatou je také to, že budicí cívka a snímací cívka jsou vzájemně výškově přesazeny.
Výhodou tohoto zařízení podle vynálezu je to, že výhodným tvarem a uspořádáním budicí cívky a snímací cívky vzhledem k toku materiálu je dosahováno toho, že používané cívky jsou výrobně levnější, přičemž při jejich výrobě je používáno jednoduchých výrobních operací a dosahováno poměrně nízkých výrobních nákladů. Další výhodou je to, že se velikost cívek pro různé aplikace použití výrazným způsobem nemění. Rovněž výhodou je to, že toto uspořádání umožňuje umístění cívek do větší vzdálenosti od proudu tekutého kovu, přitom plocha zastavěná cívkami je v porovnání s dosud známými uvedenými zařízeními menší, což podstatně snižuje možnost mechanického poškození, zejména při propalování výtokového otvoru kyslíkovým hořákem. Rovněž výhodou je to, že toto zařízení s tímto uspořádáním cívek umožňuje použití tohoto zařízení i pro jiné účely a může v jeho vhodné kombinaci s výpočetní a automatizační technikou řešit problematiku jiných technologických uzlů, jakým je např. proces liti oceli z pánve do mezipánve a do krystalizátoru.
Přehled obrázků na výkrese
Na přiložených výkresech je zobrazeno zařízení podle vynálezu, kde obr. 1 je podélný řez části dna ocelárenské pánve v oblasti její výlevky včetně umístění tohoto zařízení a obr. 2 je naznačena jedna z možných variant umístění tohoto zařízení při zjištováni výšky hladiny, pc$ř. změn fázového rozhraní roztaveného kovu v ocelárenské pánvi.
Příkladné provedeni vynálezu
Indikátor změny poměru složek ve vícesložkové směsi elektric ky vodivých a nevodivých materiálů, podle příkladného provedení, je tvořen snímací cívkou 2 a budící cívkou 3 odděleně umístěnými ve vyzdívce dna metalurgické pánve poblíž výtokového otvoru 5, který prochází středem mezi nimi. Osy obou cívek 2 a 3^ jednak leží v jedné rovině 4, která je rovnoběžná s referenční rovinou 5, tj. rovinou vždy kolmou na směr pohybu materiálu 1 a jednak jsou navzájem totožné. Souběžně s výtokovým otvorem 5 je uložen na dně pánve výtokový kámen 7 se vsazenou výlevkou 8.
Přes takto vytvořený výtok bude vytékat roztavený kov z metalurgické pánvesohnivzdornou vyzdívkou. Budicí část zařízení napájí střídavým proudem budicí cívku C3. Toto budicí napětí je snímáno částí vyhodnocovacího zařízení. Střídavý budicí proud vyvolává v okolí budicí cívky 2 elektromagnetické po-le a v proudu roztaveného materiálu 1 i v kovovém dnu metalurgické pánve se začínají indukovat vířivé proudy, jejichž elektromagnetické pole spolu s polem vyvolaným budicí cívkou 3 vyvolává ve snímací cívce 2 indukované napětí, které se snímá vyhodnocovacím zařízením. V případě objevení se strusky v proudu vytékajícího kovu dochází ke změně elektromagnetického pole vyvolaného vířivými proudy indukovanými v této tavenině a tím i ke změně napětí indukovaného ve snímací cívce 2. Ve vyhodnocovacím zařízení se vyhodnotí vzájemná závislost a změny v čase mezi oběmi napětovými signály odvozenými od střídavého budicího proudu a napětím přivedeným ze snímací cívky 2. Pokud zjištěná časová změna překročí určitou hranici, odpovídající maximálnímu požadovanému procentu přítomnosti strusky ve vytékající tavenině, indikační část vyhodnocovacího zařízení upozorní vizuálně a akusticky na přítomnost strusky.
Rovněž lze tento indikátor umístit na boční stěny, popř. stěnu hutního zařízení tak, že snímací cívka 2 a budicí cívka jsou uspořádány i vedle sebe v horizontálním, popř. vertikálním směru v požadované vzdálenosti a spojnice jejich myšlených středů bude sečnou v krajním případě tečnou nádoby hutního zařízení, naplněného roztaveným kovem. Při pohybech směsi kovu a strusky, tj. komponentů s rozdílnými měrnými hmotnostmi;v hutním zařízení, dochází ke změnám jednak celkové výšky hladiny této směsi a jednak ke změnám výšky jejího fázového rozhraní. Tyto stavy opět vyvolávají změny elektromagnetického pole, jak je již výše popisováno, načež tyto změny lze vyhodnocovat na tomu příslušném zařízení. Fázovým rozhraním je v daném případě rozhraní např. vnitřní prostředí hutního zařízení (vzduch, vakuum s vyvíjejícími se plyny a roztavený kov nebo struska a roztavený kov.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ N A R O Κ 'Ύ . ~
    1. Indikátor změny poměru složek ve vícesložkové směsi elektricky vodivých a nevodivých materiálů, který je tvořen snímací cívkou a budicí cívkou, vyznačený tím, ze pohybující se materiál (1)» např. pohybující se sloupec roztaveného kovu, je umístěn mezi minimálně jednou budicí cívkou (3) a minimálně jednou snímací cívkou (2), přičemž roviny proložené osami každé z cívek (2) a (3) pronikají materiálem (1) v jeho příčných řezech a osa každé z cívek svírá s referenční rovinou (6) úhel cb v rozmezí +60°, s výhodou však 0°.
  2. 2. Indikátor změny poměru složek ve vícesložkové směsi elektricky vodivých a nevodivých materiálů, podle bodu 1., vyznáOSji č e n ý tím, žeVBudicí cívky (3.) a protilehle umístěné snímací cívky (2) jsou totožné.
  3. 3. Indikátor změny poměru složek ve vícesložkové směsi elektricky vodivých a nevodivých materiálů, podle bodu 1,, vyznačený tím, že osa budicí cívky (3) a protilehle umístěné snímací cívky (2) jsou navzájem rovnoběžné.
  4. 4. Indikátor změny poměru složek ve vícesložkové směsi elektricky vodivých a nevodivých materiálů, podle bodu l., vyznačený tím, že budicí cívka (3) a snímací cívka (2) jsou ustaveny vedle sebe.
  5. 5. Indikátor změny poměru složek ve vícesložkové směsi elektricky vodivých a nevodivých materiálů, podle bodu 4., v y značený tím, že budicí cívka (3) a snímací cívka (2) jsou vzájemně výškově přesazeny.
CS923735A 1992-12-18 1992-12-18 Indikátor změny poměru složek ve vícesložkové směsi elektricky vodivých a nevodivých materiálů CZ373592A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS923735A CZ373592A3 (cs) 1992-12-18 1992-12-18 Indikátor změny poměru složek ve vícesložkové směsi elektricky vodivých a nevodivých materiálů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS923735A CZ373592A3 (cs) 1992-12-18 1992-12-18 Indikátor změny poměru složek ve vícesložkové směsi elektricky vodivých a nevodivých materiálů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ373592A3 true CZ373592A3 (cs) 1994-07-13

Family

ID=5378299

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS923735A CZ373592A3 (cs) 1992-12-18 1992-12-18 Indikátor změny poměru složek ve vícesložkové směsi elektricky vodivých a nevodivých materiálů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ373592A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1287144C (en) Apparatus for detecting slag flowing along in a stream of a metal melt
AU2012258832B2 (en) Electric induction furnace with lining wear detection system
CN100374854C (zh) 分析测量信号的方法和装置
US5319671A (en) Prewarning device for induction melting furnace
EP3092321B1 (en) Method and probe for determining the material distribution in a blast furnace
GB1585496A (en) Coil arrangement for electro-magnetic measurements
CA1235771A (en) Apparatus for determining the presence of a metallic melt in a passage channel of a metallurgical furnace or of a casting ladle
EP0429575A1 (en) Process and equipment to determine disturbance variables when pouring molten metal from a container
CZ373592A3 (cs) Indikátor změny poměru složek ve vícesložkové směsi elektricky vodivých a nevodivých materiálů
CA2401146C (en) Sensor and method for measuring level of molten metal
CZ119U1 (cs) Indikátor změny poměru složek ve vícesložkové smě si elektricky vodivých a nevodivých materiálů
JP2018114548A (ja) 浸漬ノズル内の溶鋼流量測定方法及び装置、連続鋳造用タンディッシュ並びに複層鋳片の連続鋳造方法
US5650117A (en) Slag detecting apparatus and method
EP0445328A1 (en) Method for continuous casting of steel
EP3380818A1 (en) A method and a system measuring liquid and solid materials in the process of converting iron to steel in metallurgical vessels or furnaces
KR20140054403A (ko) 금속 제조 프로세스에서 와류 감소를 위한 방법 및 배열체
EP0315183B1 (en) Apparatus for pouring molten steel into a mold in continuous casting of steel
US5445033A (en) Bottom pour melt flow rate measurement using magnetic field
CN103797339B (zh) 冶金容器中的水准测量
Luomala et al. Physical modelling of hot metal flow in a blast furnace hearth
US4718644A (en) Slag sensor taphole assembly
EP3814728B1 (en) A detection system for detecting the level of metal in a melting furnace
RU2379129C1 (ru) Устройство идентификации полезного компонента в металлосодержащем сырье естественного или техногенного происхождения
JPH11304566A (ja) 連続鋳造の浸漬ノズル内の溶鋼高さの検知方法および検知装置
RU2456118C1 (ru) Способ контроля уровня жидкой металлической или шлаковой ванны в кристаллизаторе и устройство для его осуществления