CZ37132U1 - Vermifiltr pro odvodnění a stabilizaci kalu z domovních čistíren odpadních vod - Google Patents

Vermifiltr pro odvodnění a stabilizaci kalu z domovních čistíren odpadních vod Download PDF

Info

Publication number
CZ37132U1
CZ37132U1 CZ2023-40963U CZ202340963U CZ37132U1 CZ 37132 U1 CZ37132 U1 CZ 37132U1 CZ 202340963 U CZ202340963 U CZ 202340963U CZ 37132 U1 CZ37132 U1 CZ 37132U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
vermifilter
sludge
inner space
outer walls
chambers
Prior art date
Application number
CZ2023-40963U
Other languages
English (en)
Inventor
Petra Innemanová
Innemanová Petra RNDr., Ph.D.
Vítězslav Gottfried
Vítězslav Bc. Gottfried
Original Assignee
DEKONTA, a.s.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by DEKONTA, a.s. filed Critical DEKONTA, a.s.
Priority to CZ2023-40963U priority Critical patent/CZ37132U1/cs
Publication of CZ37132U1 publication Critical patent/CZ37132U1/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F11/00Treatment of sludge; Devices therefor
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F3/00Biological treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F3/32Biological treatment of water, waste water, or sewage characterised by the animals or plants used, e.g. algae
    • C02F3/327Biological treatment of water, waste water, or sewage characterised by the animals or plants used, e.g. algae characterised by animals and plants
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W10/00Technologies for wastewater treatment
    • Y02W10/30Wastewater or sewage treatment systems using renewable energies
    • Y02W10/37Wastewater or sewage treatment systems using renewable energies using solar energy

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Botany (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)

Description

Vermifiltr pro odvodnění a stabilizaci kalu z domovních čistíren odpadních vod
Oblast techniky
Technické řešení se týká oblasti kalového hospodářství, konkrétně vermifiltru pro odvodnění a stabilizaci kalu z domovních čistíren odpadních vod.
Dosavadní stav techniky
Domovní čistírny odpadních vod neboli domovní ČOV převážně fungují na mechanickobiologickém principu. Skládají se z primárního, oxického, a separačního prostoru. V primárním prostoru dochází k odstraňování mechanických nečistot a zčásti dusíkatého znečištění. V tomto prostoru se nachází provzdušňovací systém, pomocí kterého se dostává do čistírny vzduch. V oxické části dochází k odstraňování organického znečištění. V separačním prostoru se pak odděluje vyčištěná voda od kalu. Vyčištěná voda odtéká do vodního toku nebo trativodu, případně je rozstřikována na pozemku majitele. Kal je částečně recirkulován zpět do procesu. Účinnost odstranění sledovaných látek je udávána v rozmezí od 85 % pro chemickou spotřebu kyslíku po 97 % pro fosfor tak, aby kvalita vyčištěné vody odpovídá hygienickým a vodohospodářským požadavkům.
Nevýhodou takového uspořádání je potřeba odstranění přebytečného kalu, zejména v případech, kdy majitel nemovitosti nemá k dispozici dostatečně velký pozemek, kde by mohl případně přebytečný kal uskladnit. Kalové hospodářství je nedílnou součástí správného fungování komunálních čistíren odpadních vod. Pro nakládání s obsahem kalojemu u malých biologických aerobních domovních ČOV v současné době však není k dispozici udržitelné řešení vzhledem k tomu, že je potřeba odčerpat přebytečný kal v takovém cyklu, aby nedošlo k přelití kalu do akumulační nádrže na přečištěnou vodu a tím zabránit jejímu znehodnocení při současné kolmataci předřazeného pískového filtru. Řešením může být odvoz specializovanou firmou na nejbližší komunální ČOV. Jedná se však zejména o relativně malé objemy a vysokou četnost odvozu, což je ekonomicky i ekologicky neúnosný způsob. Alternativní možností je vypouštění tekutých kalů do zahradního kompostéru a následné překrytí organickým odpadem pro zabránění zápachu. Přestože je tento způsob odvodnění kalu ekologicky poměrně přijatelný, je spojen s komplikacemi v podobě kolmatace vrstvy kompostu a nekontrolovanému odtékání filtrované tekutiny na pozemek spojený se zápachem. Další nevýhodou je, že kal může také obsahovat nežádoucí patogenní mikroorganismy a mikropolutanty ze skupiny produktů osobní péče.
U větších komunálních čistíren odpadních vod jsou kaly odvodňovány nejčastěji pomocí kalolisů nebo odstředivek. Pro následné přepracování odvodněného kalu na hnojivo je možné využívat metodu kompostování. Kromě kompostování lze také použít tzv. vermikompostování, čímž se rozumí biotechnologický proces, při kterém dochází k přeměně organického materiálu ve stabilní produkt nazývaný vermikompost. Oproti kompostování v tomto případě není přítomná termická fáze doprovázená vysokým nárůstem teploty. V tomto případě dochází k přeměně organického odpadu prostřednictvím interakce určitých druhů žížal s mikroorganismy. Žížaly jsou klíčovými organismy procesu. Mechanicky rozmělňují organický substrát, čímž urychlují jeho stabilizaci, ovlivňují jeho fyzikální, chemické a biologické vlastnosti, postupně snižují C/N poměr a zvětšují povrch pro mikroorganismy, které jsou zodpovědné za biochemickou degradaci organického materiálu. Touto svojí činností zajišťují provzdušnění materiálu bez dodání další energie a tím umožňují průběh převážně aerobních procesů, které nezapáchají. Během vermikompostování kalů také dochází k jejich hygienizaci a částečné biodegradaci organických mikropolutantů.
Biologické procesy spojené s činností žížal je možné využívat také při nakládání s kapalnými odpady. Jde o metodu vermifiltrace, která se využívá pro čištění vod specifického složení, jako jsou odpadní vody z lihovarů, odpadní voda z výroby želatiny nebo z mléčného průmyslu. Známý
- 1 CZ 37132 U1 vermifiltr je filtr pro zpracování odpadní vody, který je tvořen dnem ohraničeným vnějšími stěnami, které jsou opatřeny ve většině případů jedním výstupním otvorem pro odtok vyčištěné vody. Pro zlepšení tepelně-izolačních vlastností může být vermifiltr částečně zapuštěn do země. V závislosti na celkové ploše může být vermifiltr zastřešen, případně opatřen víkem. K aplikaci čištěné vody dochází rozstřikem na povrch vermifiltru nebo pulsním plněním. Vermifiltr je opatřen vstupním otvorem pro přívod filtrované tekutiny, uspořádaným ve víku nebo v horní části vnější stěny. Komora je opatřena na dně filtrační zónou a také aktivní zónou, která je nad filtrační zónou, a která je tvořena substrátem se žížalami. Vermifiltr je aerobní filtr, který nevyžaduje žádnou energii. Žížaly požírají suspendované částice zachycené na filtrační zóně a svým pohybem a činností vermifiltrační systém pasivně provzdušňují. Žížaly také zvyšují hydraulickou vodivost a přirozené provzdušňování granulací jílovitých částic. Pomáhají zvětšit specifický povrch částic, a tedy navýšit absorpční schopnost pro organické i anorganické látky z odpadních vod. Intenzifikace půdních procesů a provzdušňování pomocí žížal vede k vyšší stabilizaci filtračního systému.
V odborné literatuře je také popsána možnost aplikace metody na filtraci neodvodněných čistírenských kalů. Udržitelné nakládání s neodvodněnými kaly z malých domovních ČOV tedy může spočívat v odvodnění a následné stabilizací přebytečného kalu pomocí žížal neboli vermifiltrace.
Filtrace kalů pomocí známých vermifiltrů není však vhodná zejména vzhledem k riziku kolmatace náplně vermifiltru a obtížnosti údržby. Nevýhodou takového systému je jeho velikostní náročnost čímž není možné použít takový systém v jednotlivých domácnostech, ekonomická náročnost a potřeba následného odstranění vermifiltrovaného kalu. Při zaplnění vermikompostéru je nutná odstávka a odtěžení vermikompostovaného kalu, který je zároveň kontaminován čerstvým kalem z průběžného filtrování. Nevýhody řešení, známých z dosavadního stavu techniky, tedy spočívají v tom, že není k dispozici zařízení, které by umožňovalo provádět současně vermifiltraci a zároveň vermikompostování zachyceného odvodněného kalu.
Úkolem tohoto technického řešení je proto vytvořit takový vermifiltr pro odvodnění a stabilizaci kalu z domovních čistíren odpadních vod, který by poskytoval kombinaci vermifiltrace a vermikompostování pro odvodnění a následnou částečnou mineralizaci a hygienizaci kalu z malých domovních ČOV, přičemž by tento vermifiltr byl technologicky nenáročný s malým rozměrem, stejně jako finančně nenáročný a poskytoval by stabilizaci odvodněného kalu.
Podstata technického řešení
Vytčený úkol je vyřešen pomocí vermifiltru pro odvodnění a stabilizaci kalu z domovních čistíren odpadních vod podle tohoto technického řešení, který zahrnuje dno ohraničené vnějšími stěnami. Dno nebo některá z vnějších stěn ve spodní části jsou opatřeny alespoň jedním výstupní otvorem pro odtok vyčištěné vody, a dále vermifiltr zahrnuje víko dosedající na vnější stěny pro zabránění kontaminace vnitřního prostoru vermifiltru. Ve vnitřním prostoru vermifiltru je ve vrstvách ode dna uspořádaná filtrační zóna, nad kterou je uspořádaná aktivní zóna. Vermifiltr dále zahrnuje vstupní otvor pro přívod kalu uspořádaný ve víku nebo v některé z vnějších stěn těstě pod víkem. Podstata technického řešení spočívá v tom, že ve vnitřním prostoru vermifiltru je uspořádaná alespoň jedna vnitřní stěna rozdělující vnitřní prostor vermifiltru na alespoň dvě komory, a že vnitřní stěna je alespoň ve své horní části pod víkem opatřená perforací pro umožnění přesunu obsahu aktivní zóny mezi komorami a zabezpečuje tak střídavé plnění jednotlivých komor, přičemž po prostřídání komor dochází ke stabilizaci a dozrávání vzniklého vermikompostu v používané komoře, čímž se zlepšuje kvalita vermikompostu, a tím se i snižuje četnost potřeby výměny zpracovaného kalu ve vermifiltru. Takové uspořádání poskytuje výhodné zpracování kalu jako odpadního produktu čištění vod v domovních ČOV, kdy poskytuje kombinaci vermifiltrace a vermikompostování pro odvodnění a částečnou mineralizaci a hygienizaci tohoto kalu. Takové
- 2 CZ 37132 U1 uspořádání má technologicky nenáročnou konstrukci, jejíž pořizovací náklady nejsou vysoké a umožňuje stabilizaci odvodněného kalu.
Ve výhodném provedení jsou ve vnitřním prostoru vermifiltru uspořádané dvě vnitřní stěny rozdělující vnitřní prostor vermifiltru na tři komory. Takové uspořádání je výhodné pro střídavé plnění jednotlivých komor tak, že po prostřídání komor dochází ke stabilizaci a dozrávání vzniklého vermikompostu v používané komoře, čímž se prodloužením doby zrání zlepšuje kvalita vermikompostu jako se i dále snižuje četnost potřeby výměny zpracovaného kalu ve vermifiltru oproti jednokomorovému či dvoukomorovému systému.
Ve výhodném provedení zahrnuje vermifiltr uvnitř alespoň jedné komory uspořádanou alespoň jednu perforovanou přepážku, která je upevněná k vnějším stěnám paralelně ke dnu a rozděluje obsah komory na alespoň dvě horizontální části. Takové uspořádání zabezpečuje oddělení jednotlivých vrstev, a tedy v případě výměny aktivní zóny nemusí být měněn celý obsah vermifiltru, čímž se snižuje ekonomická náročnost provozu vermifiltru.
Ve výhodném provedení zahrnuje filtrační zóna inertní materiál vybraný ze skupiny: písek, štěrk, kačírek, keramzit a/nebo jejich kombinace. Tento inertní materiál zabezpečuje prostor pro růst aerobních mikroorganismů.
Ve výhodném provedení zahrnuje aktivní zóna nosný substrát a násadu epigeického druhu žížal, přičemž žížaly jsou s výhodou vybrané ze skupiny: Eisenia fetida, Eisenia andrei, Dendrobena veneta a/nebo jejich kombinace. Nosný substrátu je s výhodou na bázi organického materiálu ze skupiny: listí, štěpka, kůra a/nebo jejich kombinace. Znečišťující látky obsažené v kalu z odpadních vod jsou adsorbovány, odbourávány nebo stabilizovány činností žížal a aerobních mikroorganizmů. Vybrané druhy žížal jsou schopné odstraňovat biochemickou spotřebu kyslíku z více než 90 %, chemickou spotřebu kyslíku o 80 až 90 %, celkové rozpuštěné látky o 90 až 92 % a celkové nerozpuštěné látky o 90 až 95 % z odpadních vod pomocí mechanismu ingesce a biologického rozkladu organických složek. U těžkých kovů a pevných látek se pak jedná o princip absorpce. Činností žížal je také zajištěna dostatečná hygienizace materiálu. Výsledkem je tedy materiál hygienicky bezpečný a bez zápachu.
Ve výhodném provedení zahrnuje aktivní zóna dále podestýlkovou vrstvu (např. nasávanou kartonáž) pro adsorpci vody.
Ve výhodném provedení zahrnuje vermifiltr na vnějším povrchu tepelně izolační vrstvu proti promrzání v zimním období. V dalším výhodném provedení zahrnuje vermifiltr vyhřívací zařízení pro ohřev vnitřního prostoru vermifiltru. Vermifiltr dále zahrnuje s výhodou fotovoltaický panel pro napájení vyhřívacího zařízení. Takové uspořádání zabezpečují možnost trvalého provozu vermifiltru po dobu celého roku za všech podmínek.
V dalším výhodném provedení je na výstupní otvor napojena hadice pro odvod vyčištěné vody, čímž je zajištěné jednoduché odstranění vyčištěné vody obohacené o živiny pro rostliny.
Výhoda vermifiltru pro odvodnění a stabilizaci kalu z domovních čistíren odpadních vod podle tohoto technického řešení spočívá zejména v tom, že poskytuje kombinaci vermifiltrace a vermikompostování pro odvodnění a částečnou mineralizaci a hygienizaci kalu z malých domovních ČOV. Další výhodou vermifiltru podle tohoto technického řešení je, že jeho konstrukce je technologicky nenáročná o malé velikosti, stejně jako i finančně nenáročná a poskytuje stabilizaci odvodněného kalu.
- 3 CZ 37132 U1
Objasnění výkresů
Uvedené technické řešení bude blíže objasněno na následujících výkresech, kde:
obr. 1 znázorňuje průřez dvoukomorovým vermifiltrem; a obr. 2 znázorňuje boční pohled na dvoukomorový vermifiltr.
Příklady uskutečnění technického řešení
Příklad 1: Konstrukce vermifiltru
Vermifiltr 1 je vytvořen z nerezového materiálu pro zvýšení životnosti. Vermifiltr 1 zahrnuje dno 2, které je ohraničené vnějšími stěnami 3 a na nich je uspořádané víko 4 dosedající na vnější stěny 3 pro zamezení kontaminace vnitřního prostoru vermifiltru 1. Takto uspořádaný vermifiltr 1 je opatřen vnitřní stěnou 7, která rozděluje vermifiltr 1 na dvě komory 6, 6' pro vsázku kalu, přičemž obě komory 6, 6' jsou opatřené na dně 2 filtrační zónou 8 spolu s aktivní zónou 9. Vnitřní stěna 7 je v horní části v oblasti víka 4 opatřená perforací 10 pro umožnění přesunu obsahu aktivní zóny 9 mezi komorami 6, ó'. V jiném nezobrazeném příkladu uskutečnění zahrnuje vermifiltr 1 dvě vnitřní stěny 7 pro rozdělení vermifiltru do tří komor 6, 6kVe vnější stěně 3 je v dolní části vermifiltru 1 v blízkosti dna 2 umístěn výstupní otvor 5, který je napojen na hadici pro jímání vyčištěné vody. V jiném nezobrazeném příkladu uskutečnění je vermifiltr 1 opatřen dvěma a více výstupními otvory 5. V dalším nezobrazeném příkladu uskutečnění není výstupní otvor 5 napojen na hadici pro jímání vyčištěné vody. V jiném nezobrazeném příkladu uskutečnění je výstupní otvor 5 umístěn ve dně 2 vermifiltru 1. Vermifiltr 1 dále zahrnuje vstupní otvor 5' uspořádaný v horní části vnější stěny 3. V jiném nezobrazeném příkladu uskutečnění je vstupní otvor 5' uspořádaný ve víku 4, nebo ve víku 4 a v horní části vnější stěny 3. V obou komorách 6, 6' jsou uspořádané dvě perforované přepážky 11, které jsou upevněné k vnějším stěnám 3 paralelně ke dnu 2. Tyto perforované přepážky 11 oddělují v každé komoře 6, 6' obsah komor 6, 6' na oblast hrubých částic filtrační zóny 8, oblast jemných částic filtrační zóny 8 a aktivní zónu 9 pro jednoduché vyjmutí pouze aktivní zóny 9 z vermifiltru 1. V jiném nezobrazeném příkladu uskutečnění je každá komora 6, 6' opatřená jednou perforovanou přepážkou 11 nebo více perforovanými přepážkami 11. Filtrační zóna 8 je tvořena inertním materiálem a to pískem. V jiném nezobrazeném příkladu uskutečnění je filtrační zóna 8 tvořena inertním materiálem vybraným ze skupiny: písek, štěrk, kačírek, keramzit a/nebo jejich kombinací. Aktivní zóna 9 je tvořena z násady epigeického druhu žížal Dendrobena veneta, z nosného substrátu v podobě listí, a podestýlkovou vrstvou z nasávané kartonáže. V jiném nezobrazeném příkladu uskutečnění jsou žížaly v aktivní zóně 9 vybrané ze skupiny: Eisenia fetida, Eisenia andrei, Dendrobena veneta a/nebo jejich kombinace. V jiném nezobrazeném příkladu uskutečnění je nosný substrát aktivní zóny 9 na bázi organického materiálu ze skupiny: listí, štěpka, kůra a/nebo jejich kombinace. V jiném nezobrazeném příkladu uskutečnění neobsahuje aktivní zóna 9 podestýlkovou vrstvu.
Vermifiltr 1 je opatřen také tepelně izolační vrstvou a vyhřívacím zařízením pro ohřev vnitřního prostoru vermifiltru (1), který je napojený na fotovoltaický panel pro napájení vyhřívacího zařízení. V jiném nezobrazeném příkladu uskutečnění neobsahuje vermifiltr 1 tepelně izolační vrstvu. V dalším nezobrazeném příkladu uskutečnění je vyhřívací zařízení v podobě topného tělesa, napájeno pomocí baterie, napájecího kabelu zavedením do elektrické sítě, či není součástí vermifiltru 1. V jiném nezobrazeném příkladu je odpadní voda před jejím přivedením do ČOV vhodně vedena v okolí vermifiltru 1, zejména jeho aktivní vrstvy, aby došlo k výměně tepla a zajištění tepelného komfortu žížal.
- 4 CZ 37132 U1
Příklad 2: Vermifiltr obsahující dvě komory s kontinuálním plněním
Vermifiltr 1 připravený dle příkladu 1, tvořený dvěma komorami 6, 6', zobrazený na obr. 1 je instalován v blízkosti domovní biologické ČOV rodinného domu se čtyřčlennou domácností. Komory 6, 6' jsou plněny filtrační zónou 8 vermifiltru 1 v podobě kačírku (frakce 4/8) a písku, a aktivní zónou 9, která je tvořena směsí dřevní štěpky a suchého listí v poměru 1:1 a je přidána do horních komor 6, 6' vermifiltru 1 v takovém množství, aby dosahovala cca poloviny objemu každé horní komory 6, 6ý K aktivní zóně 9 je poté přidáno inokulum žížal Eisenia fetida v množství 1 až 2 kg včetně nosného substrátu. Ve vnitřním prostoru ČOV je instalováno peristaltické čerpadlo o výkonu 1 l/min. Spínání čerpadla je regulováno časovačem nastaveným na 10 min. denně. Tímto čerpadlem je čerpán tekutý kal z kalojemu do jedné z komor 6 vermifiltru 1 horním otvorem vyvrtaným v horní části vnitřní stěny 7 pod víkem 4 případně přímo na povrch aktivní zóny 9 vermifiltru 1. Výstupním otvorem 5 pro odtok vody ve spodní části vermifiltru 1 je pomocí nainstalované hadice odváděna přefiltrovaná voda do zásobníku pro závlahy nebo je tato přefiltrovaná voda využita přímo na zálivku okrasných rostlin, případně dřevin. Vermifiltrace v první komoře 6 vermifiltru 1 probíhá po dobu 6 měsíců, poté je přítok z peristaltického čerpadla přesměrován do druhé komory 6/. Žížaly volně migrují za zdrojem čerstvého substrátu vnitřní stěnou 7 do druhé komory 6ý Po dalších šesti měsících vermifiltrace v druhé komoře 6' a zrání vermikompostu v první komoře 6 je obsah horní části první komory 6 tzv. aktivní zóna 9 nahrazena novou směsí dřevní štěpky a suchého listí. Přítok z peristaltického čerpadla je poté přesměrován zpět do první komory 6. Zralý vermikompost může být poté využit k přihnojování okrasných rostlin případně dřevin.
Příklad 3: Vermifiltr obsahující tři komory s kontinuálním plněním
Instalace i způsob plnění vermifiltru 1 je dle příkladu 2, přičemž jako násada epigeického druhu žížal v aktivní zóně 9 je použita násada žížaly kalifornské Eisenia andrei. Vermifiltr 1 je zkonstruován dle příkladu 1 jako vermifiltr 1 obsahující tři komory 6, 6ý Vermifiltr 1 umožňuje adaptaci násady žížal v případě nežádoucího úhynu při kontaktu s čerstvým kalem. První čtyři týdny je pro filtraci využívána první komora 6. Poté je přítok z peristaltického čerpadla přesměrován do druhé komory 6' a ta je plněna po dobu dalších 4 týdnů. Poté je přítok přesměrován do třetí komory a do první komory 6 je přidáno inokulum žížal o hmotnosti 1 až 2 kg včetně nosného substrátu. Po potřebné adaptaci migrují žížaly volně otvory v horní části vnitřní stěny 7. Dobu čerpání kalu do jedné komory 6, 6' je možné regulovat dle potřeby.
Příklad 4: Vermifiltr obsahující dvě komory s pulsním plněním
Instalace je totožná jako v příkladu 2 s konstrukcí dle příkladu 1. Plnění probíhá pomocí kalového čerpadla s četností spínání jednou za 4 týdny po dobu 2 minut. Náplň aktivní zóny 9 vermifiltru 1 je tvořena směsí dřevní štěpky, suchého listí a nasávané kartonáže v poměru 1:1:1. Režim plnění a vyprazdňování aktivní zóny 9 v jednotlivých komorách 6, 6' je totožný s příkladem 2.
Průmyslová využitelnost
Vermifiltr pro odvodnění a stabilizaci kalu z domovních čistíren odpadních vod podle tohoto technického řešení lze využít zejména pro nakládání s neodvodněnými kaly v rámci provozu domovních čistíren odpadních vod nebo komunálních čistíren odpadních vod.

Claims (12)

1. Vermifiltr (1) pro odvodnění a stabilizaci kalu z čistíren odpadních vod, zahrnující dno (2) ohraničené vnějšími stěnami (3), přičemž dno (2) nebo některá z vnějších stěn (3) je opatřeno alespoň jedním výstupním otvorem (5) pro odtok vyčištěné vody, a dále zahrnující víko (4) dosedající na vnější stěny (3) pro zabránění kontaminace vnitřního prostoru vermifiltru (1), ve kterém je na dně (2) uspořádaná filtrační zóna (8), nad kterou je uspořádaná aktivní zóna (9), přičemž víko (4) nebo některá z vnějších stěn (3) je opatřena vstupním otvorem (5') pro přívod kalu, vyznačující se tím, že ve vnitřním prostoru vermifiltru (1) je uspořádaná alespoň jedna vnitřní stěna (7) rozdělující vnitřní prostor vermifiltru (1) na alespoň dvě komory (6, 6'), přičemž vnitřní stěna (7) je alespoň ve své horní části v oblasti víka (4) opatřená perforací (10).
2. Vermifiltr (1) podle nároku 1, vyznačující se tím, že ve vnitřním prostoru vermifiltru (1) jsou uspořádané dvě vnitřní stěny (7) rozdělující vnitřní prostor vermifiltru (1) na tři komory (6, 6').
3. Vermifiltr (1) podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že dále zahrnuje uvnitř alespoň jedné komory (6, 6') uspořádanou alespoň jednu perforovanou přepážku (11), která je upevněná k vnějším stěnám (3) paralelně ke dnu (2) a rozděluje obsah komory (6, 6') na alespoň dvě horizontální části.
4. Vermifiltr (1) podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že filtrační zóna (8) zahrnuje inertní materiál vybraný ze skupiny: písek, štěrk, kačírek, keramzit a/nebo jejich kombinace.
5. Vermifiltr (1) podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že aktivní zóna (9) zahrnuje nosný substrát a násadu epigeického druhu žížal.
6. Vermifiltr (1) podle nároku 5, vyznačující se tím, že žížaly jsou vybrané ze skupiny: Eisenia fetida, Eisenia andrei, Dendr o bena veneta a/nebo jejich kombinace.
7. Vermifiltr (1) podle nároku 5, vyznačující se tím, že nosný substrát je na bázi organického materiálu ze skupiny: listí, štěpka, kůra a/nebo jejich kombinace.
8. Vermifiltr (1) podle některého z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že aktivní zóna (9) dále zahrnuje podestýlkovou vrstvu pro adsorpci vody.
9. Vermifiltr (1) podle některého z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že vnější povrch vermifiltru (1) je opatřen tepelně izolační vrstvou.
10. Vermifiltr (1) podle některého z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že dále zahrnuje vyhřívací zařízení pro ohřev vnitřního prostoru vermifiltru (1).
11. Vermifiltr (1) podle nároku 10, vyznačující se tím, že dále zahrnuje fotovoltaický panel pro napájení vyhřívacího zařízení.
12. Vermifiltr (1) podle některého z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že na výstupní otvor (5) je napojena hadice pro odvod vyčištěné vody.
CZ2023-40963U 2023-05-09 2023-05-09 Vermifiltr pro odvodnění a stabilizaci kalu z domovních čistíren odpadních vod CZ37132U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2023-40963U CZ37132U1 (cs) 2023-05-09 2023-05-09 Vermifiltr pro odvodnění a stabilizaci kalu z domovních čistíren odpadních vod

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2023-40963U CZ37132U1 (cs) 2023-05-09 2023-05-09 Vermifiltr pro odvodnění a stabilizaci kalu z domovních čistíren odpadních vod

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ37132U1 true CZ37132U1 (cs) 2023-06-16

Family

ID=86872141

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2023-40963U CZ37132U1 (cs) 2023-05-09 2023-05-09 Vermifiltr pro odvodnění a stabilizaci kalu z domovních čistíren odpadních vod

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ37132U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
NL195061C (nl) Werkwijze voor het opruimen en behandelen van afval.
US4812237A (en) Water recycle system
AU751277B2 (en) Method and device for sewage treatment
US8187461B2 (en) System and method for processing and reusing graywater including for use in a home and garden
RU2570546C2 (ru) Способ безотходной биологической очистки сточных вод с переработкой выделенных осадков
JP2008246373A (ja) 厨芥処理システム
WO2009134402A2 (en) Septage treatment system and method of treating septage
US20090277830A1 (en) Septage treatment system and method of treating septage
US7553410B1 (en) Septage treatment system
CN106045202A (zh) 一种高效低能耗生物景观污水处理装置及方法
KR102046833B1 (ko) 사계절 다목적 중수도 정화장치
KR100237041B1 (ko) 미생물 담체를 다공성 상자에 충전한 살수여상식 오폐수 처리장치
CZ37132U1 (cs) Vermifiltr pro odvodnění a stabilizaci kalu z domovních čistíren odpadních vod
RU113265U1 (ru) Комплектно-блочная модульная очистная станция заводского изготовления с подготовкой выделенных осадков к утилизации
CN108358403A (zh) 一种农村生活污水净化槽装置
US7977088B2 (en) Bio-composting domestic waste treatment apparatus, system and method of the same
CN208327734U (zh) 一种农村生活污水净化槽装置
EP0669903B1 (en) Method and apparatus for disposal and treatment of waste
US7540960B2 (en) Method and system for inoculating bacteria in contaminated water using earthworm humus
JPS5811280B2 (ja) 固液分離による屎尿と雑排水との合併処理方法
JPS5916084Y2 (ja) 排水処理用沈澱槽
CN113845225A (zh) 基于蠕虫的村镇生活污水源分离及废物资源化利用系统
CN115448476A (zh) 粪尿分集式循环水冲厕所和粪尿处理工艺
AU2005262271B2 (en) Water treatment apparatus, method and system
CN112939328A (zh) 一种集成化模块化无下水管道厕所粪污处理装置

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20230616