CZ345298A3 - Způsob a zařízení pro zpracování kůže a podobných materiálů - Google Patents

Způsob a zařízení pro zpracování kůže a podobných materiálů Download PDF

Info

Publication number
CZ345298A3
CZ345298A3 CZ19983452A CZ345298A CZ345298A3 CZ 345298 A3 CZ345298 A3 CZ 345298A3 CZ 19983452 A CZ19983452 A CZ 19983452A CZ 345298 A CZ345298 A CZ 345298A CZ 345298 A3 CZ345298 A3 CZ 345298A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
container
liquid solution
skin
pieces
liquid
Prior art date
Application number
CZ19983452A
Other languages
English (en)
Inventor
Emilio Vico
Mario Ciucani
Original Assignee
Marvic S. R. L.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Marvic S. R. L. filed Critical Marvic S. R. L.
Priority to CZ19983452A priority Critical patent/CZ345298A3/cs
Publication of CZ345298A3 publication Critical patent/CZ345298A3/cs

Links

Landscapes

  • Treatment And Processing Of Natural Fur Or Leather (AREA)

Abstract

Kusy /1/ kůže, které mají být zpracoványjsou umístěny na příslušné nosiče /2/. Tyto nosiče 121 s nataženými kusy /1/ kůže jsou vkládány do alespoňjedné nádoby, ve kteréje udržován podtlak akteráje utěsněné uzavřena. Do nádobyje přiváděn vhodný ošetřovací kapalný roztok /5/ tak, aby kusy/1/ kůže byly namáčeny, vápněny či louženy, mořeny či piklovány a vydělávány

Description

Způsob a zařízení pro zpracovávání kůže a podobných materiálů
Oblast techniky
Vynález se týká činění, vydělávání či tříslení kůže či kožek a podobných materiálů.
Dosavadní stav techniky
Je všeobecně známo, že zvířecí kožky jsou vydělávány, aby nepodléhaly hnilobě, a to s pomocí roztoků, kterými jsou nevratně napouštěny.
Toto shora uvedené zpracování zahrnuje rozličné kroky, které jsou často komplexní a vyžadují relativně příliš mnoho času.
Po dodání surových čerstvých kožek do koželužny, přičemž bývají tyto kožky obvykle vysušeny pomocí solí, jsou surové čerstvé kožky nejprve podrobeny přípravě na skutečné vydělávání.
Tato příprava zahrnuje nejprve namáčecí krok neboli námok, to jest odstraňování nečistot, které pokrývají jak vnitřní rubovou stranu kůže, tak i vnější lícovou stranu této kůže, stejně jako ošetřování konzervačními roztoky za účelem uvedení kůže zpět do její přirozené měkkosti.
Kůže, která má být zpracovávána, je namáčena v bubnech, obsahujících vhodné tekuté roztoky.
Tyto bubny jsou uvnitř opatřeny nepohyblivými lopatkami nebo kolíky, které působí na kůži během otáčení bubnu.
Zpracovávání kůže tedy spočívá v kombinovaném chemickém působení kapalného roztoku a v mechanickém působení na kůži, přičemž toto zpracovávání trvá 6 až 24 hodin.
Poté následuje krok mízdření, přičemž je z námokové kůže odstraňován tuk, a potom následuje zpracovávání kůže vápněním či loužením, jehož účelem je odstranění srsti či chlupů a odhalení vlastní škáry.
Vápnění či loužení je prováděno ve vhodných bubnech s alkalickými či zásaditými látkami, jako jsou například sirníky nebo vápno, které způsobují, že tkáň kůže nabobtná, a které rozpouštějí vlasové kořínky.
Přesněji řečeno kůže nabobtná, tuky se přemění na vápenné soli, a bílkoviny, vytvářející kůži, jsou přeměňovány v důsledku rozbití základních a druhotných spojení proteinových řetězců, v důsledku čehož pouštějí srst a chlupy z povrchu kůže.
Látky, používané pro vápnění či loužení a současně i pro „otevírání pórů kůže za účelem provádění vlastního vydělávání a obarvování kůže, jsou vysoce nebezpečné, čímž jsou způsobovány všeobecně známé problémy s ukládáním odpadů a/nebo s jejich čištěním.
• · · · ·
Krok vápnění či loužení obvykle zabírá 24 hodin.
Poté je takto připravená kůže odvápňována a mořena, a to opět ve vhodných bubnech.
V důsledku odvápňovacího kroku, prováděného obvykle s pomocí odvápňovacích solí, je zbývající vápno odstraňováno.
Moření je biologické působení, které změkčuje lícní stranu kůže pomocí enzymů, které částečně rozpouštějí pružná vlákna, takže způsobují relaxaci kůže.
Následně je poté kůže podrobena kroku piklování, to jest takovému ošetřování, které zaručuje mnohem rychlejší a úplnější pronikání vydělávacích solí.
Ve skutečnosti mořená kůže, která má základní reakci, nemůže být vydělávána s pomocí například vydělávacích solí chrómu, protože by to mohlo způsobit chemickou reakci, v jejímž důsledku by došlo k uzavření pórů kůže.
Proto je kůže okyselována malým množstvím kyseliny s přítomností solí (obvykle chloritanu sodného) za účelem zamezení nabobtnávání. Tento krok je prováděn v bubnu a trvá průměrně od deseti do dvanácti hodin.
Vlastní vydělávací ošetřování kůže je prováděno uvnitř shora uvedených bubnů prostřednictvím rostlinných roztoků, jako jsou přírodní nebo syntetické vydělávací roztoky, nebo prostřednictvím minerálních solí, zejména solí chrómu nebo podobných solí.
• * • · · · · ·
Kroky vápnění či loužení, moření, piklování a vydělávání všechny dohromady vyžadují v průměru nejméně 48 hodin (tato doba se může měnit v závislosti na typu zpracovávané kůže).
Vydělaná kůže vhodně vyždímaná za účelem odstranění části absorbované vody, vybraná a kašírovaná je podrobena obarvovacímu zpracovávání, které se jinak nazývá opětovné vydělávání.
Tento shora uvedený obarvovací krok vyžaduje v průměru osm hodin.
Takže shora uvedené vydělávací zpracovávání kůže vyžaduje, jak již bylo shora řečeno, příliš mnoho času, což může zabrat v průměru až jeden týden.
To vede k nezbytnosti používat poměrně vysoký počet velkých bubnů za účelem dosažení příslušné produktivity.
Kusy kůže, které mají být zpracovávány, jsou vkládány do bubnů v určitých dávkách a jsou podrobovány přímo mechanickému působení, což může někdy vést k jejich poškození.
Nikoli nepodstatná nevýhoda tradičního vydělávacího procesu vyplývá ze skutečnosti, že pracovní prostředí je velmi nebezpečné, a to zejména v důsledku nebezpečných výparů, vycházejících ze shora uvedených bubnů.
A navíc zde existuje velmi vážný problém s ukládáním kapalných látek, odváděných na konci shora uvedených kroků
• · · · ošetřování kůže, a to zejména látek, používaných při vápnění či loužení.
Podstata vynálezu
Úkolem tohoto vynálezu je navrhnout způsob, který umožní provádět vydělávací ošetřování kůže a podobných materiálů v kratším čase, než je tomu u známých systémů, a který současně zaručí dosahování vysoké kvality vydělávané kůže, stejně jako vysokou výkonnost, přičemž těchto shora uvedených ukazatelů bude dosaženo se sníženým množstvím požadované energie v porovnání s dosud známými způsoby.
Jiným základním úkolem tohoto vynálezu je navrhnout způsob, který může být prováděn s pomocí zařízení, které může pracovat v bezpečném pracovním prostředí, a které výrazně snižuje problémy, spjaté s ukládáním odpadů.
Ještě dalším úkolem tohoto vynálezu je navrhnout způsob, který umožní výrazně snížit počet používaných látek, a to s dosahováním stejné kvality vydělávané kůže.
A ještě dalším úkolem tohoto vynálezu je navrhnout způsob, při jehož provádění nebude znečišťován okolní vzduch.
A navíc se předmět vynálezu týká ještě navrženého zařízení pro provádění shora uvedeného způsobu.
Shora uvedených úkolů je dosaženo prostřednictvím způsobu zpracovávání kůže a podobných materiálů, který obsahuj e:
• · <
- uspořádání natažených kusů kůže, které mají být zpracovávány, v určitých vzdálenostech od sebe do nádoby,
- přivádění kapalných roztoků do uvedené nádoby po částech a v předem určených intervalech pro provádění různých kroků vydělávacího ošetřování kůže, přičemž jsou uvedené kapalné roztoky po ukončení každého kroku z nádoby odvedeny,
- udržování podtlaku uvnitř uvedené nádoby alespoň po dobu trvání každého jednotlivého kroku,
- vyvolávání během každého kroku relativního pohybu mezi kapalným roztokem a uvedenými kusy kůže za účelem intenzifikace působení uvedeného kapalného roztoku na uvedené kusy kůže.
Tento způsob je prováděn s pomocí zařízení, které obsahuj e:
- nádobu, kterou lze těsně uzavřít,
- větší množství nosičů, které mohou být vkládány a vyjímány z uvedené nádoby, a na kterých jsou upevněny příslušné natažené kusy kůže, přičemž jsou tyto nosiče v uvedené nádobě uspořádány takovým způsobem, že jsou uvedené kusy kůže udržovány v určitých vzdálenostech od sebe,
- první sérii nádrží, obsahujících předem stanovené kapalné roztoky pro provádění příslušných kroků ošetřování kůže, • · • ·
- spouštěcí, zastavovací, řídicí a regulační prostředky, které propojují každou z uvedených nádrží s nádobou za účelem dodáváni do této nádoby příslušného kapalného roztoku pro odpovídající krok ošetřování kůže,
- sací prostředky pro udržování podtlaku uvnitř uvedené nádoby alespoň při provádění jednotlivých kroků ošetřování kůže,
- prostředky pro vytváření relativního vzájemného pohybu mezi kapalným roztokem a uvedenými kusy kůže za účelem intenzifikace působení uvedeného kapalného roztoku na uvedené kusy kůže.
V souladu s rozdílným uspořádáním daný způsob obsahuje:
- uspořádání natažených kusů kůže, které mají být zpracovávány, v určitých vzdálenostech od sebe do první nádoby,
- přivádění kapalného roztoku do uvedené nádoby pro provádění kroku vydělávacího ošetřování kůže,
- udržování podtlaku uvnitř uvedené nádoby během provádění uvedeného kroku,
- vyvolávání během uvedeného kroku relativního pohybu mezi kapalným roztokem a uvedenými kusy kůže za účelem posílení působení uvedeného kapalného roztoku na uvedené kusy kůže, • · · «· · ·
- odvádění uvedeného kapalného roztoku z uvedené první nádoby,
- vyjmutí uvedených kusů kůže z první nádoby,
- opakování shora uvedených operací v dalších nádobách za účelem provádění zbývajících kroků vydělávacího ošetřování kůže.
V souladu s odlišným uspořádáním pak dané zařízení obsahuj e:
- určitý počet nádob, které lze těsně uzavřít, a uvnitř kterých jsou prováděny předem stanovené kroky ošetřování kůže,
- větší množství nosičů, které mohou být vkládány a vyjímány z uvedených nádob, a na kterých jsou upevněny příslušné natažené kusy kůže, přičemž jsou tyto nosiče v uvedených nádobách uspořádány takovým způsobem, že jsou uvedené kusy kůže udržovány v určitých vzdálenostech od sebe,
- první sérii nádrží, obsahujících předem stanovené kapalné roztoky pro provádění příslušných kroků ošetřování kůže,
- spouštěcí, zastavovací, řídicí a regulační prostředky, které propojují každou z uvedených nádrží s příslušnou nádobou za účelem dodávání do této nádoby příslušného kapalného roztoku pro odpovídající krok ošetřování kůže, • ·
I · · «
I · · ·
- sací prostředky pro udržování podtlaku uvnitř každé z uvedených nádob alespoň při provádění jednotlivých kroků ošetřování kůže,
- prostředky pro vytváření uvnitř každé z uvedených nádob relativního vzájemného pohybu mezi odpovídajícím kapalným roztokem a uvedenými kusy kůže za účelem intenzifikace působení uvedeného kapalného roztoku na uvedené kusy kůže.
Další charakteristiky a znaky jsou uvedeny v závislých patentových nárocích.
Přehled obrázků na výkresech
Charakteristické znaky předmětu vynálezu budou lépe pochopitelné z následujícího popisu jeho příkladných provedení, provedeného s odkazy na připojené výkresy, kde:
obr. 1 znázorňuje půdorysný pohled na nosné prostředky pro natažený kus kůže nebo kožky, který má být zpracováván;
obr. 2a, obr. 2b a obr. 2c znázorňují schematické pohledy na nádoby, ve kterých jsou umístěny shora uvedené nosné prostředky, a to s příslušným různým uspořádáním těchto nosných prostředků;
obr. 3 znázorňuje schematický pohled ve svislém řezu na uvedenou nádobu v průběhu jednoho kroku zpracovávání kůže nebo kožky;
obr. 4a a obr. 4b znázorňují blokové schéma zařízení pro provádění příslušného vydělávacího zpracovávání podle způsobu, který je předmětem tohoto vynálezu;
obr. 5a a obr. 5b znázorňují blokové schéma dvou odlišných uspořádání shora uvedených zařízení, která provádějí daný způsob vzájemně odlišně;
obr. 6 znázorňuje možné blokové schéma zařízení, které provádí daný postup ještě jiným způsobem;
obr. 7 znázorňuje další provedení předmětného zařízení;
obr. 8 znázorňuje jednu konstrukční variantu nádoby předmětného zařízení;
obr. 9a a obr. 9b znázorňují dvě bloková schémata příslušenství pro odpařovací regeneraci při obou provozních podmínkách.
Příklady provedení vynálezu
S odkazem na shora uvedené obrázky výkresů označuje vztahová značka 1^ kus kůže nebo kožky, který má být podroben příslušnému zpracování, to jest činění, vydělávání či tříslení podle tohoto vynálezu.
V souladu s tímto postupem je kus 1^ kůže nebo kožky, který má být zpracováván natažen nebo rozprostřen na příslušném otevřeném nosiči, například na rámu 2, znázorněném na obr. 1.
Kus 1 kůže nebo kožky je připevněn k rámu 2 určitým počtem rozpínek 3 o sobě známého typu.
Rámy 2 s nataženými kusy 1_ kůže nebo kožky jsou vloženy do nádoby _4 a jsou zde pevně udržovány v určité poloze v souladu s výhodným uspořádáním předmětu tohoto vynálezu, přičemž jsou uspořádány těsně vedle sebe za účelem jejich zpracovávání s pomocí vhodného kapalného roztoku, přivedeného do nádoby _4.
Rámy 2 nesoucí natažené či rozprostřené kusy 1^ kůže nebo kožky jsou vkládány do nádoby £ s výhodou ve svislém uspořádání ve vzájemně pravidelných vzdálenostech, jak je znázorněno na obr. 2a.
Nicméně je možné uspořádat rámy 2 uvnitř nádoby 4. vodorovně (viz obr. 2b) nebo šikmo se sklonem (viz obr. 2c) .
V případě, že jsou kusy 1 kůže nebo kožky uspořádány v nádobě ý svisle, je postačující zavěsit je na vhodný stojan (neznázorněno), aby byly udržovány v určitých vzájemných vzdálenostech od sebe.
Jak je znázorněno u příkladného provedení na obr. 3, je horní část nádoby 4_, která obsahuje ošetřovací kapalný roztok 5, těsné uzavřena pomocí víka 6.
η /-) ·« ·· ·· _L Z ··· ···· ··· ··· ·· ··
Ve své spodní části je nádoba 4 opatřena přídržnými prostředky 2 Pro rámy 2, nesoucí kusy 1 kůže nebo kožky.
Uvnitř nádoby _4 je rovněž uspořádán tepelný výměník 8, který ohřívá ošetřovací kapalný roztok 5 na požadovanou teplotu. Ošetřovací kapalný roztok 5 je uvnitř nádoby 4 během ošetřování kusů 1 kůže nebo kožky, natažených či rozprostřených na rámech 2, vířen či rozviřován.
Pro tyto účely je nádoba _4 opatřena přívodním prvkem umístěným pod přídržnými prostředky 7 pro rámy 2_ a tvořeným mříží nebo roštem, opatřeným určitým počtem ejektorů 10, z nichž je vypuzován vzduch ve formě bublinek.
Uvnitř nádoby £ je nad ošetřovacím kapalným roztokem 2 udržován podtlak prostřednictvím vhodných sacích prostředků 11, spojených s nádobou ý potrubím 110, procházejícím dvěma neutralizačními nádržemi lila a 111b, které budou podrobněji popsány později. Výhody, vyplývající ze skutečnosti, že v nádobě 4 je udržován podtlak, budou rovněž popsány později.
V důsledku shora uvedeného podtlaku je z vnějšího prostředí nasáván proud vzduchu prostřednictvím přívodního prvku _9· A navíc udržovaný podtlak snižuje množství energie, spotřebovávané pro dosažení požadované pracovní teploty. Shora uvedený proud vzduchu může být docilován pomocí vhodných kompresních prostředků, připojených k přívodnímu prvku 2·
V následujícím popisu budou stejnými vztahovými značkami označovány prostředky, vykonávající stejné funkce.
Zařízení pro vydělávací zpracovávání, znázorněné na obr. 4a, obsahuje sérii nádrží 12, s výhodou utěsněných, obsahujících ošetřovací kapalné roztoky, které jsou určeny k tomu, aby byly dodávány do nádoby _4 za účelem shora uvedeného zpracovávání.
Konkrétně jsou zde obsaženy čtyři nádrže 12a, 12b, 12c a 12d pro dodávání ošetřovacích kapalných roztoků, které jsou používány pro příslušné ošetřovací kroky, jako je namáčení či námok, vápnění či loužení, moření či piklování a činění, vydělávání či tříslení. Je-li to požadováno, mohou být kusy 1 kůže nebo kožky během vydělávacího zpracovávání současně rovněž barveny.
Nádrže 12a, 12b, 12c a 12d jsou opatřeny příslušnými tepelnými výměníky 13a, 13b, 13c a 13d, které udržují ošetřovací kapalné roztoky na požadovaných teplotách. Tyto tepelné výměníky 13a, 13b, 13c a 13d jsou řízeny a regulovány řídicí a regulační jednotkou 14 prostřednictvím spojení, označených Sl, S2, S3 a S4.
Přívodní nádrže 12a, 12b, 12c a 12d jsou propojeny s příslušnými tryskovými potrubími 15a, 15b, 15c a 15d, která jsou opatřena příslušnými čerpadly 16a, 16b, 16c a 16d, řízenými a regulovanými řídicí a regulační jednotkou 14 prostřednictvím spojení, označených Pl, P2, P3 a P4.
Trysková potrubí 15a, 15b, 15c a 15d jsou připojena ke vstupnímu potrubí 17 nádoby _4 prostřednictvím ventilových prostředků 18, které jsou řízeny a ovládány řídicí a regulační jednotkou 14.
Dno nádrže 4_ je opatřeno výstupním potrubím 19, v němž je uspořádáno čerpadlo 20, řízené a ovládané řídicí a regulační jednotkou 14 .
Výstupní potrubí 19 je prostřednictvím ventilových prostředků 21 střídavě propojováno s odváděcími potrubími 22a, 22b, 22c a 22d, spojenými s příslušnými odpadními nádržemi 23a, 23b, 23c a 23d na ošetřovací kapalný roztok 5, použitý v nádobě _4.
Odpadní nádrže 23 jsou propojeny s odpovídajícími napájecími nádržemi 12 prostřednictvím příslušných zpětných potrubí 24a, 24b, 24c a 24d, opatřených příslušnými čerpadly 25a, 25b, 25c a 25d, která jsou řízena a ovládána řídicí a regulační jednotkou 14 .
U alternativního konstrukčního provedení pak odváděči potrubí 22a, 22b, 22c a 22d vedou všechna do jediného rozdělovacího potrubí (které není na obrázcích znázorněno), které je propojeno s příslušným vhodným čisticím zařízením.
V praxi je za účelem provádění každého ze shora uvedených vydělávacích ošetřujících kroků nádoba 4_ napájena ošetřovacím kapalným roztokem 5, odebíraným z příslušné napájecí nádrže 12.
V souladu s výhodným provedením předmětu tohoto vynálezu pak zařízení zahrnuje rovněž alespoň další dvě nádrže 30a a 30b, obsahující čisticí nebo prací kapalné roztoky, které budou popsány později, a které jsou opatřeny příslušnými tryskovými potrubími 31a a 31b, v nichž jsou uspořádána • · · ·
I · · 4 » « · · příslušná čerpadla 32a a 32b, která jsou řízena a ovládána řídicí a regulační jednotkou 14.
Tato trysková potrubí 31a a 31b jsou spojena se vstupním kanálem 33 nádoby 4_ prostředků 34, které jsou regulační jednotkou 14.
prostřednictvím ventilových řízeny a ovládány řídicí a
Shora uvedené výstupní potrubí 19, připojené ke dnu nádoby _4, může být ventilových prostředků rovněž připojeno prostřednictvím 21 k jednomu nebo ke druhému odváděcímu potrubí 35a nebo 35b, vedoucímu příslušně do nádrží 30a nebo 30b.
Uvnitř nádoby 4_ je ošetřovací kapalný roztok vířen nebo rozviřován pomocí vzduchového proudu, vytvářeného v kapalném roztoku tak, jak již bylo dříve popsáno.
Zde je nutno zdůraznit, že před prováděním každého jednotlivého ošetřovacího kroku, to jest přesněji řečeno před tím, než je nádoba 4_ napájena příslušným ošetřovacím kapalným roztokem, je v této nádobě 4 vytvořen podtlak, a to za tím účelem, aby ošetřovaná kůže nebo kožka nabobtnala a stala se tak poněkud houbovitou, čímž je usnadněno působení ošetřovacího kapalného roztoku na tuto kůži nebo kožku.
Shora uvedené víření či rozviřování způsobuje svým způsobem určitý druh masírování či masáže jednotlivých kusů kůže nebo kožky, čímž je nahrazováno mechanické působení známých systémů, a to bez jakéhokoliv poškození kůže nebo kožky.
« · · · · · • ·· ·· · · · · • · · · · · · • · · · ···· ·
Po dokončení každého z ošetřovacích kroků je použitý ošetřovací kapalný roztok z nádoby _4 odstraněn a je odesílán do příslušné odpadní nádrže 23. Po provedení regenerace tohoto kapalného roztoku, která se provádí technickými prostředky, které jsou pro odborníka s příslušné oblasti techniky velmi dobře známé, může být tento ošetřovací kapalný roztok dodán opět do příslušné napájecí nádrže 12 pro jeho použití v novém vydělávacím cyklu.
Namáčecí ošetřování neboli námok je prováděn s použitím ošetřovacího kapalného roztoku, obsaženého v nádrži 12a; jde o vodu, do které jsou případně přidány chemické promotory.
V důsledku podtlaku, vytvářeného ještě předtím, než byl ošetřovací kapalný roztok dodán do nádrže, pak zpracovávaná kůže nebo kožka absorbuje a vstřebává vodu mnohem snadněji, takže má tendenci přirozeně nabobtnávat, čímž se stává, jak již bylo dříve řečeno, mnohem houbovitější.
Tyto faktory, to znamená kombinované působení podtlaku a víření či rozviřování, přispívají ke snížení nezbytného času, požadovaného pro zpracovávací krok namáčení či námoku.
Po dokončení shora uvedeného namáčecího kroku jsou kusy kůže nebo kožky propírány vodou, obsaženou v nádrži 30a.
Ošetřovací krok vápnění nebo loužení je prováděn s pomocí ošetřovacího kapalného roztoku, obsaženého v nádrži 12b, a to s pomocí oxidačního způsobu, například prostřednictvím chloritanu sodného nebo enzymových činidel.
• φ • · » ·· ·· ·*· • · · · » · · * · · · ····
Zde je nutno zdůraznit, že chloritan sodný nemůže být používán při kroku vápnění či loužení, prováděném v dřevěných bubnech, neboť uvolňuje chlor, který dřevo poškozuje.
Jelikož je odsáván sacími prostředky 11 a uvolňován prostřednictvím potrubí 110, vstupuje chlor do jedné z nádrží lila nebo 111b, která obsahuje roztok hydrosiřičitanu sodného, který jak známo chlor neutralizuje. Tímto způsobem jsou sací prostředky 11 chráněny a problém ukládání látek, používaných při vápnění či loužení je tak vyřešen.
V případě předmětu tohoto vynálezu pak kombinovaný účinek podtlaku, který způsobuje nabobtnání kůže, chloritanu sodného a masírování, prováděného na povrchu kůže vířící vzduchem, umožňuje provádět ošetřování kůže ve formě vápnění či loužení.
To je neobyčejně výhodné z následujících důvodů:
- využívání látky, jejíž ukládání (přesněj i
neutralizace) není nikterak obtížné;
- v důsledku snížení tlaku v pracovním prostředí je
snížena i celková spotřeba energie;
- kusy kůže nejsou mechanicky napínány.
Rovněž je nutno zdůraznit, že v důsledku nabobtnávání kůže také dochází k rozevírání jejích pórů, což je velmi výhodné pro následující vydělávací ošetřování kůže a pro její případné barvení.
• ·« · · *· ·· >· · » ·· ·· · · * · « · · · · * · · • · » · ·♦·»··· • · · · · · ·
............. ·· ··
Krok vápnění či loužení vyžaduje zhruba 5 hodin. Po provedení tohoto kroku je kůže propírána obsahem nádrže 30b.
Krok vápnění či loužení je následován krokem moření či piklování, který je prováděn s použitím obsahu nádrže 12c; účinek této operace je zvyšován prostřednictvím masírování kůže, prováděného s pomocí víření.
Ošetřovací kapalný roztok, obsažený v nádrži 12d, je používán pro skutečný vydělávací krok a v případě takových požadavků rovněž pro krok barvení, přičemž je případné barvení prováděno obarvujícími činidly (například rostlinnými obarvujícími činidly, rozptýlenými v kapalném roztoku.
Kapalný roztok může rovněž obsahovat činidla, usnadňující promazávání kůže. Čas, potřebný pro uskutečnění takovýchto kroků, je snížen v důsledku skutečnosti, že póry kůže zůstávají otevřeny působením účinku podtlaku. Rovněž množství vydělávacích a barvicích látek je nižší v porovnání se známými tradičními postupy.
Ve skutečnosti je za popisovaných podmínek (to jest při nabobtnané kůži, která je tak mnohem houbovitější) koncentrace ošetřovacího kapalného roztoku vydělávacích a obarvujících činidel, která jsou přenášena z kapalného roztoku do kůže (kde zůstávají nevratně zachycena), podstatně snížena v porovnání se známými systémy, takže množství uvedených činidel je menší, avšak kvalita dosažených výsledků zůstává stejná.
• · · * ·· · · • · · · · · · · · • · · · * · · « · · ·····*· « · · · · · • · · ·* * a*· · · ··
Operace moření či piklování, operace činění vydělávání či tříslení a případná operace obarvování trvají dohromady přibližně 24 až 36 hodin.
Je známo, že ošetřování kůže formou skutečného vydělávání může předcházet etapa takzvaného předběžného vydělávání, a že barvení (známé rovněž jako opětovné vydělávání), prováděné současně s činidly na promazávání kůže, může být uskutečňováno odděleně a až po provedení skutečného vydělání kůže.
Zařízení, s jehož pomocí jsou prováděny shora uvedené varianty, je schematicky znázorněno na obr. 4b.
Na tomto obr. 4b označuje vztahová značka 12e nádrž, obsahující kapalinu pro předběžné vydělávání, vztahová značka 23e označuje nádrž, obsahující odpadní kapalinu po dokončení předběžného vydělávání, vztahová značka 30d označuje nádrž, obsahující kapalný roztok na propírání kůže po ukončení předběžného vydělávání, vztahová značka 12f označuje nádrž s kapalným roztokem pro opětovné vydělávání a promazávání kůže a vztahová značka 23f označuje nádrž, do které je odváděna odpadní kapalina z nádoby _4 po provedení posledního ošetřovacího kroku.
Obecně bylo zjištěno a potvrzeno, že způsob, který je předmětem tohoto vynálezu, umožňuje provádět vydělávání kůže ve výrazně zkráceném časovém období v porovnání se známými tradičními postupy, přičemž je však současně zaručena vysoká kvalita takto vydělané kůže.
• • · ·· · · • · ·· ·· 99 99 9 9 · 9
· · · ··· · ·
20 dosaženo
Těchto výsledků je rovněž díky natažení či
rozprostření kůže na rámech 2, díky vířícímu pohybu,
způsobovanému vzduchovým prouděním v ošetřovacím kapalném roztoku 5, z jehož pomocí je ošetřování kůže prováděno, a díky účinku vytvářeného podtlaku.
Zejména je nutno zdůraznit, že jednotlivé kusy kůže nejsou vystavovány násilnému mechanickému napínání, neboť jsou vystavovány pouze svým způsobem určitému druhu masírování, prováděnému uvedeným vířivým pohybem, což má evidentně příznivý vliv na kvalitu výsledné kůže.
Významný znak předmětného způsobu vyplývá ze skutečnosti, že je daný způsob prováděn v těsně uzavřených nádobách. Tím je zabráněno jakémukoliv rozptylování nebezpečných či nakažlivých látek do okolního prostředí, čímž dochází k výraznému zlepšení pracovních podmínek v oblasti činění a vydělávání kůží.
A navíc navrhovaný způsob velmi výrazně snižuje problém s ukládáním a/nebo neutralizací odpadních látek a umožňuje šetřit jak energii, tak i příslušné látky, používané pro vydělávání kůže a pro její obarvování.
Je nutno zdůraznit, že zde popsaný způsob může být rovněž prováděn bez promývání kůže.
Na obr. 5a je znázorněno jiné uspořádání předmětného zařízení podle tohoto vynálezu, u kterého je použito více ošetřovacích nádob pro provádění způsobu se stejnými kroky, které již byly shora popsány u zařízení podle obr. 4a.
·· · ······· • · · · · · ··· ··· ··· ·· ··
Jsou zde uspořádány čtyři nádoby 4a, 4b, 4c a 4d, které jsou umístěny v řadě, a které jsou využívány příslušně pro kroky namáčení či námoků, vápnění či loužení a činění vydělávání či tříslení se současným obarvováním a popřípadě i promazáváním kůže.
Příslušné nádrže s ošetřovacími kapalnými roztoky pro provádění shora uvedených kroků a pro následné propírání kůže jsou označeny stejnými vztahovými značkami, jako u zařízení podle obr. 4a, a jsou opatřeny ventilovými prostředky a čerpadly, které zde nejsou znázorněny, neboť jsou stejného typu, jak již bylo shora popsáno.
Takže v tomto případě jsou rámy 2^, nesoucí natažené rozprostřené kusy kůže, uspořádány například na nosiči 28, který je proveden integrálně s dopravními prostředky 29, které zavádějí a odvádějí uvedený nosič 28 do a z příslušných nádob 4a, 4b, 4c a 4d.
Tyto dopravníkové prostředky 29 obsahují například vozík 30, který se pohybuje prostřednictvím neznázorněných motorových prostředků podél vodícího prvku 31, který je proveden integrálně s pevným rámem 32 daného zařízení.
V důsledku toho je tedy v každé nádobě prováděn předem stanovený krok ošetřování kůže a případně i promývání této kůže.
S výhodou může být kůže promývána v odpovídajících přídavných nádržích 114a a 114b (viz obr. 6) .
Přesněji řečeno je kůže po namočení v nádobě 4a z této nádoby 4a vyjmuta a je umístěna do přídavné nádrže 114a, ve které je propírána s použitím kapalného roztoku, přivedeného z nádrže 30a.
Krok vápnění či loužení je prováděn v nádrži 4b, přičemž je následné promývání kůže prováděno v příslušné přídavné nádrži 114b.
Tímto postupem, to znamená promýváním kůže v přídavných nádržích 114a a 114b, je odstraněna nutnost čištění nádob 4a a 4b po promývacích operacích, které následují za příslušnými operacemi namáčení či námoku a vápnění či loužení.
Zařízení, znázorněné na obr. 5b, provádí stejné ošetřovací kroky, které již byly popsány při popise zařízení podle obr. 4b.
V nádobách 4a, 4b, 4c a 4d je kůže namáčena, vápněna či loužena, mořena či piklována, a činěna, vydělávána či tříslena, a nakonec je obarvována se současným promazáváním.
Nádoby, ve kterých jsou tyto kroky prováděny, jsou označeny stejnými vztahovými značkami, jako je tomu u zařízení podle obr. 4b.
V tomto případě může být rovněž propírání, které následuje za namáčením, vápněním a předběžným vyděláváním, prováděno v příslušných přídavných nádržích, jako je tomu v případě zařízení, zobrazeného na obr. 6.
• · · · · · · «, · · ······· • · · · · ·· ··· · · · · · < *
Je zcela evidentní, že pokud je při zpracování kůže nutno provádět celou řadu operací, které jsou odlišné od operací, prováděných u dvou zobrazených příkladů (viz obr. 4a, obr. 5a a obr. 4b, obr. 5b), může být zařízení příslušným způsobem upraveno či modifikováno, avšak se zachováním veškerých výhod předmětu tohoto vynálezu.
Rovněž u provedení, znázorněné na obr. 5a, obr. 5b a obr. 6, může být kapalný roztok, vycházející z příslušných nádob či nádrží, odváděn do společného odváděcího sběrného potrubí.
Výhodné provedení předmětného způsobu se vyznačuje následujícími technickými aspekty:
- nádoba _4 (nebo příslušné nádoby) jsou udržovány v upevněném stavu;
- jednotlivé kusy kůže jsou nataženy a jsou od sebe vzájemně vzdáleny;
- ošetřování je prováděno v nádobě, která je těsně uzavřena, a v níž je udržován podtlak ještě předtím, než je do ní přiveden ošetřovací kapalný roztok;
- ošetřovací kapalný roztok je vířen nebo rozviřován, čímž je způsobováno svým způsobem určité masírování kůže.
V souladu s různými variacemi daného způsobu se může nádoba 4_ (nebo nádoby 4a, 4b, 4c a 4d) otáčet kolem své příčné a/nebo podélné osy, takže může docházet k vytváření relativního pohybu mezi kusy kůže a ošetřovacím kapalným • · roztokem, používaným v příslušném ošetřovacím kroku nebo při následném propírání.
Kapalný roztok, obsažený v neutralizačních nádržích lila a 111b, s výhodou dramaticky snižuje a/nebo neutralizuje veškeré těkavé složky, k jejichž tvorbě dochází uvnitř nádoby _4 (nebo uvnitř nádob 4a, 4b, 4c, 4d, 4e a 4_f) během zpracovávání a ošetřování kůže.
Pro shora uvedené účely lze použít i více neutralizačních nádrží 111, které mohou být uspořádány vzájemně vůči sobě rovnoběžně, a z nichž každá může obsahovat kapalný roztok pro dramatické snížení a/nebo neutralizování alespoň jedné předem stanovené těkavé složky.
Je možné, aby řídicí a regulační jednotka 14 působila na vhodné prostředky (například na elektrické ventily), propojené s těmito nádržemi, a to za tím účelem, aby mohla být jedna nebo více těchto nádrží, uspořádaných v řadě, propojena s potrubím 110, a to v příslušné návaznosti na ošetřovací krok, který je prováděn v nádobě _4, a tedy i v návaznosti na druh těkavé složky, která je vyvíjena během provádění daného kroku.
V případě více nádob je potrubí 110, propojující každou z těchto nádob se sacími prostředky 11, spojeno se sérií nádrží 111, provádějících shora popsané funkce.
Každá napájecí nádrž může být opatřena prostředky pro míchání kapalného roztoku, obsaženého v této nádrži, a to prostředky, které nejsou na přiložených výkresech znázorněny, • * avšak které jsou pro odborníka z dané oblasti techniky naprosto zřejmé a velmi dobře známé.
Na obr. 7 je znázorněno jiné provedení předmětného zařízení podle tohoto vynálezu.
U tohoto zařízení podle obr. 7 pak vztahové značky 201, 202, 203 a 204 označují zásobovací napájecí nádrže, obsahující příslušné ošetřovací kapalné roztoky pro namáčení, vápnění, moření a vydělávání.
Vztahovými značkami 212a, 212b, 212c a 212d jsou označeny příslušné odpovídající tepelné výměníky, řízené a ovládané řídicí a regulační jednotkou 14 prostřednictvím spojení SI, S2, S3 a S4.
Vztahovými značkami 216a, 216b, 216c a 216d jsou označena příslušná odpovídající zásobovací přívodní čerpadla, která jsou rovněž řízena a ovládána řídicí a regulační jednotkou 14, avšak prostřednictvím spojení Pl, P2, P3 a P4.
V tomto případě mohou být ejektorové prostředky nebo mříž či rošt 9 propojeny s vnějším prostředím (při běžných provozních podmínkách nádoby £) prostřednictvím příslušného elektrického ventilu 250, řízeného a ovládaného řídicí a regulační jednotkou 14.
U výhodného alternativního provedení mohou být ejektorové prostředky 9_ připojeny k některé ze série přídavných zásobovacích napájecích nádrží 300a, 300b, 300c a 300d (zde jsou například provedeny čtyři nádrže, přičemž však jejich počet může být vyšší nebo nižší než čtyři), a to o < ·· ·· ··· z- Ό «·····» ······ «* · · prostřednictvím příslušných elektrických ventilů 301a, 301b, 301c a 301d, které jsou rovněž řízeny a ovládány řídicí a regulační jednotkou 14 .
Každá přídavná zásobovací napájecí nádrž obsahuje vhodnou látku, ať už čistou nebo vhodně zředěnou, která je určena k použití společně s kapalnými roztoky, obsaženými v zásobovacích napájecích nádržích, během příslušného odpovídajícího kroku předmětného způsobu.
Uvedené uspořádání poskytuje výhodné podmínky, při kterých umožňuje míšení příslušné látky s odpovídajícím kapalným roztokem v každém odpovídajícím čase, a to v předem stanovených percentuálních a/nebo hmotnostních množstvích tak, aby byl požadovaným způsobem ovlivňován příslušný prováděný procesní krok.
Za účelem uvedení tohoto možného působení do praxe pak řídicí a regulační jednotka 14 přeruší spojení mezi nádobou _4 a vnějším okolním prostředím (prostřednictvím elektrického ventilu 250) a propojí nádobu _4 s předem stanovenou přídavnou zásobovací napájecí nádrží, přičemž udržuje toto propojení po určitou krátkou dobu.
Podtlak, panující uvnitř nádoby _4, umožní, aby látka, přicházející z přídavné zásobovací napájecí nádrže, proudila do nádoby 4_. Proudění této látky může být ovlivněno čerpadlem 250, které zde nebylo znázorněno, a může být měřeno vhodnými měřicími prostředky, které zde rovněž nejsou znázorněny.
Při využití mříže nebo roštu 9 pro vstřikování látek do nádoby 4. je možné poměrně rychle míchat tyto látky, vycházející z mříže nebo roštu 9, s kapalným roztokem 5, který je již obsažen uvnitř nádoby ý.
U alternativního řešení mohou být tyto látky dodávány do nádoby ý buď současně s kapalným roztokem 5, nebo ještě předtím, než je tento kapalný roztok 5 přiveden do nádoby 4..
Kromě toho mohou být uvedené látky dodávány do nádoby ý rovněž bez použití mříže nebo roštu 9, a to v souladu s jinými způsoby či postupy, které jsou pro odborníka z dané oblasti techniky zcela zřejmé.
Pokud je do nádoby 4_ kompletně dodána alespoň jedna látka (nebo příslušné zředění této látky), je spojení mezi nádobou 4. a přídavnou zásobovací napájecí nádrží přerušeno, přičemž je znovu obnoveno spojení mezi nádobou 4. a vnějším okolním prostředím.
U příkladného provedení, znázorněného na obr. 7, jsou přídavné zásobovací napájecí nádrže přidruženy k nádobě £, ve které jsou prováděny jednotlivé procesní kroky.
Uvedené přídavné zásobovací napájecí nádrže mohou být s výhodou napojeny na nádoby 4a, 4b, 4c a 4d, uspořádané u odlišného provedení podle obr. 5a a obr. 6, stejně jako na nádoby 4a, 4b, 4c, 4d, 4e a 4f, znázorněné na obr. 5b, přičemž jsou látky, které jsou v nich obsaženy používány obdobným způsobem, jak již bylo shora popsáno.
Obr. 8 se týká funkčních a konstrukčních znaků nádoby £.
.:. .:.....
Na obr. 8 je podrobně a názorně zobrazen kanál 600, který propojuje spodní oblast nádoby 4_ s mezilehlou oblastí 601 nádoby £. Přesněji řečeno je tato mezilehlá oblast 601 umístěna přímo pod volnou povrchovou plochou 602 kapalného roztoku 5 uvnitř nádoby _4.
V kanále 600 je uspořádáno čerpadlo 603, které je řízeno a ovládáno řídicí a regulační jednotkou 14, a které je určeno pro odčerpávání kapalného roztoku _5 z nádoby 4_ v mezilehlé oblasti 601, a pro jeho přečerpávání ke dnu nádoby _4. Tím je vyvoláváno neustálé a nepřetržité promíchávání kapalných látek, čímž je mimo jiné zabraňováno tomu, aby docházelo k usazování pevných látek.
Všechno, co bylo právě řečeno, vede k závěru, že veškeré kapalné látky jsou ve všech částech naprosto homogenní neboli stejnorodé.
Funkční a konstrukční znaky mohou být uplatněny u každé příslušné nádoby 4a, 4b, 4c a 4d u provedení podle obr. 5a a obr. 6, stejně jako u každé nádoby 4a, 4b, 4c, 4d, 4e a 4f, která je obsažena u provedení, znázorněného na obr. 5b.
Co se týče obr. 9a a obr. 9b, označuje vztahová značka 500 regenerační jednotku odpařených látek.
Je zde s výhodou uspořádáno více regeneračních jednotek, a to například v počtu alespoň stejném, jako je počet kroků, ze kterých sestává proces, který je prováděn uvnitř nádoby £.
2π · » ·· · · · y ······· ······ ·· ··
Na obr. 9a a na obr. 9b je znázorněna pouze jedna regenerační jednotka, neboť další takové regenerační jednotky pracují přesně stejným způsobem.
Tato regenerační jednotka obsahuje elektrický ventil 404, uspořádaný v kanále 450, který propojuje sací prostředky 11 a vnitřek nádoby £.
Dvě trubky, a to konkrétně první trubka 460 a druhá trubka 470, vycházejí z kanálu 450 a jsou opatřeny elektrickými ventily tak, že první trubka 460 je opatřena trojcestným elektrickým ventilem 401 a druhá trubka 470 je opatřena dvoucestným elektrickým ventilem 402.
Tyto trubky procházejí utěsněným víkem kondenzační nádoby 400, pod kterýmžto víkem je v horní části kondenzační nádoby 400 šikmo umístěna přepážka 480.
Otevřený konec první trubky 460 je umístěn pod skloněnou přepážkou 480, zatímco otevřený konec druhé trubky 470 je umístěn nad touto šikmou přepážkou 480.
Dno kondenzační nádoby 400 je propojeno se dnem nádoby 4_ prostřednictvím potrubí 490, v němž je uspořádán elektrický ventil 403.
Všechny shora uvedené elektrické ventily 401, 402, 403 a 404 jsou řízeny a ovládány řídicí a regulační jednotkou 14.
Za provozních podmínek, znázorněných na obr. 9a, pak průtokový proud H, nasávaný z nádoby 4 prostřednictvím sacích prostředků 11, prochází kondenzační nádobou 400.
Tento průtokový proud H je v podstatě tvořen směsí vzduchu (dodávaného do nádoby 4_ prostřednictvím ejektorových prostředků 9) a výparů, odpařujících se z kapalného roztoku 5.
Tato směs v kondenzační nádobě 400 expanduje a ochlazuje se, přičemž velká část výparů kondenzuje. Takto získaná kapalina je shromažďována u dna kondenzační nádoby 400 a její hladina se postupně zvyšuje.
Čidlo nebo snímač 405 zjišťuje, kdy je dosaženo určité úrovně hladiny, a na základě toho vysílá signál do řídicí a regulační jednotky 14, která stanoví provozní podmínky podle obr. 9b uvedením do provozu shora zmíněných elektrických ventilů.
Za těchto podmínek je kondenzační nádoba 400 obtékána, neboť je elektrický ventil 404 otevřen, zatímco elektrický ventil 401 propojuje vnitřek kondenzační nádoby 400 s vnějším okolním prostředím, a druhá trubka 470 je odříznuta uzavřením elektrického ventilu 402.
Jelikož v nádobě 4 panuje podtlak, proudí z kondenzační nádoby 400 do nádoby 4_ průtokový proud K kapaliny. Vhodné čidlo, které zde není znázorněno, snímá výšku hladiny v kondenzační nádobě 400 a zjišťuje, kdy je minimální, přičemž na základě toho řídící a regulační jednotka 14 změní provozní podmínky regenerační jednotky 500 a obnoví provozní podmínky podle obr. 9a.
To, co bylo právě řečeno, představuje mimořádně výhodný znak, neboť tímto způsobem může být velká část odpařené kapaliny znovu využita a není odsáta sacími prostředky 11.
Přepážka 480 vytváří předěl mezi vstupní oblastí směsi vzduchu a výparů (první trubka 460) a oblastí sání vzduchu (druhá trubka 470), takže je minimální množství výparů, které je přesto odsáto sacími prostředky 11, zcela zanedbatelné.
S ohledem na rozdílné kapalné roztoky 5 (pro procesní krok, který je odlišný od přecházejícího procesního kroku) je příslušná regenerační jednotka 500 dále opatřena rozdělovacím potrubím 410, které propojuje veškeré regenerační jednotky na jedné straně s vrchní částí nádoby, a na druhé straně se spodní částí nádoby prostřednictvím příslušného potrubí 490a.
Pro každou nádobu 4a, 4b, 4c a 4d (znázorněnou na obr. 5a a na obr. 6) a pro každou nádobu 4a, 4b, 4c, 4d, 4e a 4f (znázorněnou na obr. 5b) může být uspořádána jedna regenerační jednotka 500, která byla právě shora popsána.
V souladu s jednou zajímavou variantou navrhovaného způsobu pak mohou být výhodné výsledky při zpracování kůže, dosažené kombinací působení podtlaku a vířivého pohybu, ještě dále zvýrazněny a zlepšeny vystavením kapalných roztoků působení ultrazvuku.
To může být provedeno vhodným přístrojem známého typu (na výkresech neznázorněno) , připojeným k nádobě _4 a řízeným a ovládaným řídicí a regulační jednotkou 14.
Je zcela pochopitelné, že vše co bylo shora uvedeno, slouží pouze jako neomezující příklad, takže veškeré možné funkční varianty navrhovaného způsobu a příslušných postupových kroků zůstávají zcela v rozsahu ochrany předmětu tohoto vynálezu, jak je dále nárokován v patentových nárocích.
Totéž se týká i prostředků a ústrojí, které vytvářejí navrhované zařízení, u kterého může být měřicích přístrojů využito pro měření vstupní a výstupní průtokové rychlosti pro každou nádobu nebo pro každou zásobovací napájecí nádrž, které se to momentálně týká.

Claims (41)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob zpracovávání kůže a podobných materiálů vyznačující se tím, že obsahuje:
    - uspořádání natažených kusů (1) kůže, které mají být zpracovávány, v určitých vzdálenostech od sebe do nádoby (4),
    - přivádění kapalných roztoků (5) do nádoby (4) po částech a v předem určených intervalech pro provádění různých kroků vydělávacího ošetřování kůže, přičemž jsou uvedené kapalné roztoky po ukončení každého kroku z nádoby (4) odvedeny,
    - udržování podtlaku uvnitř uvedené nádoby (4) alespoň po dobu trvání každého jednotlivého kroku,
    - vyvolávání během každého kroku relativního pohybu mezi kapalným roztokem (5) a uvedenými kusy (1) kůže za účelem intenzifikace působení uvedeného kapalného roztoku (5) na uvedené kusy (1) kůže.
  2. 2. Způsob zpracovávání kůže vyznačující se tím a podobných že obsahuje:
    materiálů
    - uspořádání natažených kusů (1) kůže, které mají být zpracovávány, v určitých vzdálenostech od sebe do první nádoby (4a),
    - přivádění kapalného roztoku (5) do uvedené nádoby (4a) pro provádění kroku vydělávacího ošetřování kůže,
    34 ··· ···· ··· ··· ·· ··
    - udržování podtlaku uvnitř uvedené nádoby (4a) během provádění uvedeného kroku,
    - vyvolávání během uvedeného kroku relativního pohybu mezi kapalným roztokem (5) a uvedenými kusy (1) kůže za účelem posílení působení uvedeného kapalného roztoku (5) na uvedené kusy (1) kůže,
    - odvádění uvedeného kapalného roztoku z první nádoby (4a),
    - vyjmutí uvedených kusů (1) kůže z první nádoby (4a),
    - opakování shora uvedených operací v dalších nádobách za účelem provádění zbývajících kroků vydělávacího ošetřování kůže.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 vyznačující se tím, že podtlak uvnitř nádoby je vytvářen před přivedením kapalného roztoku pro příslušný krok vydělávacího ošetřování kůže.
  4. 4. Způsob podle nároku 2 vyznačující se tím, že podtlak uvnitř každé z uvedených nádob, ve které je prováděn krok vydělávacího ošetřování kůže, je vytvářen před přivedením příslušného kapalného roztoku do příslušné nádoby.
  5. 5. Způsob podle nároku 1 nebo 3 vyznačuj ící že obsahuje:
    tím roztoku pro namáčení
    - přivádění prvního kapalného uvedené kůže do uvedené nádoby (4),
    - víření uvedeného kapalného roztoku během uvedeného namáčecího kroku,
    - odvádění uvedeného kapalného roztoku z nádoby,
    - přivádění druhého kapalného roztoku pro vápnění či loužení uvedené kůže do uvedené nádoby (4),
    - víření uvedeného kapalného roztoku během uvedeného kroku vápnění či loužení,
    - odvádění uvedeného kapalného roztoku z nádoby,
    - přivádění třetího kapalného roztoku pro moření či piklování uvedené kůže do uvedené nádoby (4),
    - víření uvedeného kapalného roztoku během uvedeného kroku moření či piklování,
    - odvádění uvedeného roztoku z nádoby,
    - přivádění čtvrtého kapalného roztoku pro současné vydělávání a obarvování uvedené kůže do uvedené nádoby (4),
    - víření uvedeného kapalného roztoku během uvedeného kroku vydělávání a obarvování kůže,
    - odvádění uvedeného kapalného roztoku z nádoby,
    - a konečně vyjmutí natažených kusů kůže z nádoby.
  6. 6. Způsob podle nároku 5 vyznačující se tím, že v určitém časovém vztahu s přiváděním alespoň jednoho kapalného roztoku do uvedené první nádoby mezi uvedeným prvním, druhým, třetím a čtvrtým kapalným roztokem je přiváděna rovněž látka, buď čistá nebo zředěná, určená pro spolupráci s příslušným
    kapalným roztokem daného způsobu. za účelem provádění příslušného kroku 7. Způsob podle nároku 2 nebo 4 vyznačuj íc í se t í m , že obsahuj e:
    - přivádění prvního kapalného roztoku pro namáčení uvedené kůže do uvedené první nádoby (4a),
    - víření uvedeného kapalného roztoku během namáčecího kroku,
    - odvádění uvedeného roztoku z první nádoby (4a),
    - vyjímání kusů (1) kůže z první nádoby (4a),
    - vkládání uvedených natažených kusů (1) kůže v určité vzdálenosti od sebe do druhé nádoby (4b) a těsné uzavření této nádoby (4b),
    - přivádění druhého kapalného roztoku pro vápnění či loužení uvedené kůže v uvedené druhé nádobě (4b), • · • ·
    - udržování podtlaku v uvedené druhé nádobě (4b) během kroku vápnění či loužení, víření uvedeného kapalného roztoku během uvedeného kroku vápnění či loužení,
    - odvádění uvedeného kapalného roztoku z druhé nádoby (4b),
    - vyjímání kusů (1) kůže z druhé nádoby (4b),
    - vkládání uvedených natažených kusů (1) kůže v určité vzdálenosti od sebe do třetí nádoby (4c), která je poté těsně uzavřena,
    - přivádění třetího kapalného roztoku pro moření či piklování uvedené kůže do uvedené třetí nádoby (4c),
    - udržování podtlaku v uvedené třetí nádobě (4c) během kroku moření či piklování,
    - víření uvedeného kapalného roztoku během uvedeného kroku moření či piklování,
    - odvádění uvedeného kapalného roztoku z třetí nádoby (4c),
    - vyjímání kusů (1) kůže z třetí nádoby (4c),
    - vkládání uvedených natažených kusů (1) kůže v určité vzdálenosti od sebe do čtvrté nádoby (4d), která je poté těsně uzavřena,
    Φ · φ • φ · ··· « φ • φ φ φ φ · ·
    - přivádění čtvrtého kapalného roztoku pro současné provádění alespoň vydělávání a obarvování uvedené kůže do uvedené čtvrté nádoby (4d) ,
    - udržování podtlaku v uvedené čtvrté nádobě (4d) během kroků vydělávání a obarvování,
    - víření uvedeného kapalného roztoku během uvedených kroků vydělávání a obarvování,
    - odvádění uvedeného čtvrtého roztoku ze čtvrté nádoby (4d),
    - vyjímání kusů (1) kůže ze čtvrté nádoby (4d).
  7. 8. Způsob podle nároku 7 vyznačující se tím, že v určitém časovém vztahu s přiváděním uvedeného příslušného kapalného roztoku do alespoň jedné nádoby, a to první, druhé, třetí a čtvrté, je současně přiváděna alespoň jedna látka, buď čistá nebo zředěná, určená pro spolupráci s příslušným kapalným roztokem za účelem provádění odpovídajícího kroku daného způsobu.
    9. Způsob podle nároku 1 nebo 3 vyznačuj ící se tím, že obsahuje: - přivádění prvního kapalného roztoku pro namáčení uvedené kůže do uvedené nádoby (4),
    - víření uvedeného kapalného roztoku během uvedeného namáčecího kroku,
  8. 9 ♦ · · • · * · · ·
    - odvádění uvedeného kapalného roztoku z uvedené nádoby (4) ,
    - přivádění druhého kapalného roztoku pro vápnění či loužení uvedené kůže do uvedené nádoby (4),
    - víření uvedeného kapalného roztoku během uvedeného kroku vápnění či loužení,
    - odvádění uvedeného kapalného roztoku z uvedené nádoby (4),
    - přivádění třetího kapalného roztoku pro moření či piklování uvedené kůže do uvedené nádoby (4),
    - víření uvedeného kapalného roztoku během uvedeného kroku moření či piklování,
    - odvádění uvedeného kapalného roztoku z uvedené nádoby (4),
    - přivádění čtvrtého kapalného roztoku pro předběžné vydělávání uvedené kůže do uvedené nádoby (4),
    - víření uvedeného kapalného roztoku během uvedeného kroku předběžného vydělávání,
    - odvádění uvedeného kapalného roztoku z uvedené nádoby (4),
    - přivádění pátého kapalného roztoku pro vydělávání uvedené kůže do uvedené nádoby (4),
    - víření uvedeného kapalného roztoku během uvedeného kroku vydělávání,
    - odvádění uvedeného kapalného roztoku z uvedené nádoby (4) ,
    - přivádění šestého kapalného roztoku pro alespoň obarvování uvedené kůže do uvedené nádoby (4),
    - víření uvedeného šestého kapalného roztoku během uvedeného kroku obarvování,
    - odvádění uvedeného kapalného roztoku z uvedené nádoby (4),
    - a konečně vyjímání natažených kusů (1) kůže z uvedené nádoby (4).
  9. 10. Způsob podle nároku 9 vyznačující se tím, že v určitém časovém vztahu s přiváděním alespoň jednoho kapalného roztoku do uvedené první nádoby mezi uvedeným prvním, druhým, třetím, čtvrtým, pátým a šestým kapalným roztokem, je přiváděna alespoň jedna látka, buď čistá nebo zředěná, určená pro spolupráci s příslušným kapalným roztokem za účelem provádění alespoň jednoho odpovídajícího kroku daného způsobu.
  10. 11. Způsob podle nároku 2 nebo 4 vyznačující se tím, že obsahuje:
    - přivádění prvního kapalného roztoku pro namáčení uvedené kůže do uvedené první nádoby (4a), ·· · · ·♦ ·· • » · · · · ··«· ··· ··* »· *·
    - víření uvedeného kapalného roztoku během uvedeného namáčecího kroku,
    - odvádění uvedeného kapalného roztoku z uvedené první nádoby (4a),
    - vyjímání kusů (1) kůže z uvedené první nádoby (4a),
    - vkládání uvedených natažených kusů (1) kůže v určitých vzdálenostech od sebe do druhé nádoby (4b), která je poté těsně uzavřena,
    - přivádění druhého kapalného roztoku pro vápnění či loužení uvedené kůže do uvedené druhé nádoby (4b),
    - udržování podtlaku v uvedené druhé nádobě (4b) během kroku vápnění či loužení,
    - víření uvedeného druhého kapalného roztoku během uvedeného kroku vápnění či loužení,
    - odvádění uvedeného druhého kapalného roztoku z uvedené druhé nádoby (4b),
    - vyjímání kusů (1) kůže z uvedené druhé nádoby (4b),
    - vkládání uvedených natažených kusů (1) kůže v určitých vzdálenostech od sebe do třetí nádoby (4c), která je poté těsně uzavřena,
    - přivádění třetího kapalného roztoku pro moření či piklování uvedené kůže do uvedené třetí nádoby (4c),
    • · · • · • · · 9 · · • · · · · · • · · · · · · · • · · · · • · · 42 - udržování podtlaku v uvedené třetí uvedeného kroku moření či piklování, nádobě během - víření uvedeného třetího kapalného uvedeného kroku moření či piklování, roztoku během - odvádění uvedeného kapalného roztoku z uvedené třetí nádoby (4c), - vyjímání kusů (1) kůže z uvedené třetí nádoby (4c), - vkládání uvedených natažených kusů (1) kůže v určité vzdálenosti od sebe do čtvrté nádoby (4d), která je poté těsně uzavřena, - přivádění čtvrtého kapalného roztoku do uvedené čtvrté
    nádoby (4d) pro předběžné vydělávání uvedené kůže,
    - udržování podtlaku v uvedené čtvrté nádobě (4d) během uvedeného kroku předběžného vydělávání,
    - víření uvedeného čtvrtého kapalného roztoku během uvedeného kroku předběžného vydělávání,
    - odvádění uvedeného čtvrtého kapalného roztoku z uvedené čtvrté nádoby (4d),
    - vyjímání kusů (1) kůže z uvedené čtvrté nádoby (4d),
    - vkládání uvedených natažených kusů (1) kůže v určité vzdálenosti od sebe do páté nádoby (4e), která je poté těsně uzavřena,
    - přivádění pátého kapalného roztoku do uvedené páté nádoby (4e) pro vydělávání uvedené kůže,
    - udržování podtlaku v uvedené páté nádobě (4e) během uvedeného kroku vydělávání,
    - víření uvedeného pátého kapalného roztoku během uvedeného kroku vydělávání,
    - odvádění uvedeného pátého kapalného roztoku z uvedené páté nádoby (4e),
    - vyjímání kusů (1) kůže z uvedené páté nádoby (4e),
    - vkládání uvedených natažených kusů (1) kůže v určité vzdálenosti od sebe do šesté nádoby (4f), která je poté těsně uzavřena,
    - přivádění šestého kapalného roztoku do uvedené šesté nádoby (4e) pro obarvování uvedené kůže,
    - udržování podtlaku v uvedené šesté nádobě (4e) během provádění obarvovacího kroku,
    - víření uvedeného šestého kapalného roztoku během uvedeného obarvovacího kroku,
    - odvádění uvedeného šestého kapalného roztoku z uvedené šesté nádoby (4e),
    - vyjímání kusů (1) kůže z uvedené šesté nádoby (4e).
  11. 12. Způsob podle nároku 11 vyznačující se tím, že v určitém časovém vztahu s přiváděním uvedeného příslušného kapalného roztoku do alespoň jedné uvedené nádoby, a to první, druhé, třetí, čtvrté, páté a šesté, je přiváděna alespoň jedna látka, buď čistá nebo zředěná, určená pro spolupráci s příslušným
    kapalným roztokem daného způsobu. za účelem provádění příslušného kroku 13. Způsob podle nároku 5 nebo 9 vyznačuj íc í se t í m , že mezi koncem kroku vápnění či loužení a před krokem moření či piklování je vložen mezilehlý krok promývání kůže. 14. Způsob podle nároku 5 nebo 9 vyznačuj íc í se t í m , že mezi koncem kroku
    namáčení a před krokem vápnění či loužení je vložen mezilehlý krok promývání kůže.
  12. 15. Způsob podle nároku 9 vyznačující se tím, že po kroku předběžného vydělávání a před krokem vlastního vydělávání je vložen mezilehlý krok promývání kůže.
  13. 16. Způsob podle nároku 7 nebo 11 vyznačující se tím, že po kroku namáčení následuje mezilehlý krok promývání kůže, prováděný v uvedené první nádobě (4a).
  14. 17. Způsob podle nároku 7 nebo 11 vyznačující se tím že po kroku vápnění či • * · · loužení následuje mezilehlý krok promývání kůže, prováděný v uvedené druhé nádobě (4b).
    18. Způsob podle nároku Ί vyznačuj ící se tím, že PO kroku předběžného vydělávání je kůže promývána.
  15. 19. Způsob podle nároku 1 vyznačující se tím, že vzájemného pohybu mezi kapalným roztokem a kůže je dosaženo udržováním nádoby v klidu proudu vzduchu do uvedeného kapalného roztoku nebo 2 relativního uvedenými kusy a vstřikováním
  16. 20. Způsob podle nároku 1 nebo 2 vyznačující se tím, že relativního vzájemného pohybu mezi kapalným roztokem a uvedenými kusy kůže je dosaženo udržováním nádoby v klidu a propojením spodní části z nádoby s vnějším okolním prostředím a vytvářením proudu vzduchu, který prochází uvedeným kapalným roztokem.
  17. 21. Způsob podle nároku 1 nebo 2 vyznačující se tím, že relativního vzájemného pohybu mezi kapalným roztokem a uvedenými kusy kůže je dosaženo nepřetržitým odváděním uvedeného kapalného roztoku na úrovni bližší k horní povrchové ploše (602) z uvedené nádoby (4) a opětovným zaváděním tohoto kapalného roztoku do uvedené nádoby (4) u jejího dna.
  18. 22. Způsob podle kteréhokoliv z vyznačující se tím, předcházejících nároků že uvedené kusy kůže • · jsou nataženy na příslušných otevřených přídržných prostředcích.
    23. Způsob s podle e t í nároku 22 kůže vyznačuj jsou uspořádány ící svisle. m , že uvedené kusy 24. Způsob podle nároku 22 vyznačuj ící s e t í m , že uvedené kusy kůže jsou uspořádány vodorovně 25. Způsob podle nároku 22 vyznačuj ící s e t í m , že uvedené kusy kůže
    jsou skloněny vzhledem ke svislé rovině.
  19. 26. Způsob podle nároku 7 nebo 11 vyznačující se tím, že po dokončení kroku namáčení jsou kusy kůže, vyjmuté z nádoby, v které byl krok namáčení prováděn, vkládány do přídavné nádrže (114a) za účelem jejich promývání.
  20. 27. Způsob podle nároku 7 nebo 11 vyznačující se tím, že po dokončení kroku vápnění či loužení jsou kusy kůže, vyjmuté z nádoby, ve které byl krok vápnění či loužení prováděn, vkládány do přídavné nádrže (114b) za účelem jejich promývání.
  21. 28. Způsob podle nároku 11 vyznačující se tím, že po dokončení kroku předběžného vydělávání jsou kusy kůže, vyjmuté z nádoby, ve které byl krok předběžného vydělávání prováděn, vkládány do přídavné nádrže za účelem jejich promývání.
  22. 29. Způsob podle nároku 1 nebo 3 nebo 5 nebo 9 vyznačující se tím, že v průběhu každého ošetřovacího kroku je příslušný kapalný roztok pro provádění každého příslušného kroku ošetřován ultrazvukem.
  23. 30. Způsob podle nároku 2 nebo 4 nebo 7 nebo 11 vyznačující se tím, že v průběhu každého ošetřovacího kroku je příslušný kapalný roztok pro provádění každého příslušného kroku ošetřován ultrazvukem.
  24. 31. Zařízení pro zpracovávání kůže a podobných materiálů vyznačující se tím, že obsahuje:
    - nádobu (4), kterou lze těsně uzavřít,
    - větší množství nosičů (2), které mohou být vkládány a vyjímány z uvedené nádoby (4), a na kterých jsou upevněny příslušné natažené kusy (1) kůže, přičemž jsou tyto nosiče (2) v uvedené nádobě uspořádány takovým způsobem, že jsou uvedené kusy (1) kůže udržovány v určitých vzdálenostech od sebe,
    - první sérii nádrží (12), obsahujících předem stanovené kapalné roztoky pro provádění příslušných kroků ošetřování kůže,
    - spouštěcí, zastavovací, řídicí a regulační prostředky (14, 16, 18), které propojují každou z uvedených nádrží (12) s nádobou (4) za účelem dodávání do této nádoby (4) příslušného kapalného roztoku pro odpovídající krok ošetřování kůže,
    - sací prostředky (11) pro udržování podtlaku uvnitř uvedené nádoby (4) alespoň při provádění jednotlivých kroků ošetřování kůže,
    - prostředky pro vytváření relativního vzájemného pohybu mezi kapalným roztokem a uvedenými kusy kůže za účelem intenzifikace působení uvedeného kapalného roztoku na uvedené kusy kůže.
  25. 32. Zařízení podle nároku 31 vyznačující se tím, že obsahuje druhou sérii nádrží (23), propojených s nádobou (4) prostřednictvím spouštěcích, zastavovacích, řídicích a regulačních prostředků (14, 21, 25), pro shromažďování kapalného roztoku, odváděného z uvedené nádoby příslušného ošetřovacího kroku.
    po ukončení každého
  26. 33. Zařízení vyznačuj ící nároku že obsahuje sérii podle se tím, přídavných nádrží (300a, 300b, 300c, 300d), propojených s nádobou (4) prostřednictvím spouštěcích, zastavovacích, řídicích a regulačních prostředků, pro dodávání látky, buď čisté nebo zředěné, do uvedené nádoby (4), přičemž tato látka v kombinaci s příslušnou kapalnou látkou přispívá k provádění alespoň jednoho procesního kroku ošetřování kůže.
  27. 34. Zařízení pro zpracovávání kůže a podobných materiálů vyznačující se tím, že obsahuje:
    - určitý počet nádob (4a, 4b, 4c, 4d), které lze těsně uzavřít, a uvnitř kterých jsou prováděny předem stanovené kroky ošetřování kůže,
    - větší množství nosičů (2), které mohou být vkládány a vyjímány z uvedených nádob (4), a na kterých jsou upevněny příslušné natažené kusy (1) kůže, přičemž jsou tyto nosiče (2) v uvedených nádobách uspořádány takovým způsobem, že jsou uvedené kusy (1) kůže udržovány v určitých vzdálenostech od sebe,
    - první sérii nádrží (12), obsahujících předem stanovené kapalné roztoky pro provádění příslušných kroků ošetřování kůže,
    - spouštěcí, zastavovací, řídicí a regulační prostředky, které propojují každou z uvedených nádrží (12) s příslušnou nádobou (4) za účelem dodávání do této nádoby (4) příslušného kapalného roztoku pro odpovídající krok ošetřování kůže,
    - sací prostředky (11) pro udržování podtlaku uvnitř každé z uvedených nádob alespoň při provádění jednotlivých kroků ošetřování kůže,
    - prostředky pro vytváření uvnitř každé z uvedených nádob relativního vzájemného pohybu mezi odpovídajícím kapalným roztokem a uvedenými kusy kůže za účelem intenzifikace působení uvedeného kapalného roztoku na uvedené kusy kůže.
  28. 35. Zařízení podle nároku 26 vyznačující se tím, že obsahuje druhou sérii nádrží, propojených s příslušnou nádobou (4) prostřednictvím spouštěcích, zastavovacích, řídicích a regulačních prostředků, pro shromažďování kapalného roztoku, (4) po ukončení každého odváděného z uvedené nádoby příslušného ošetřovacího kroku.
    nároku 34 že pro každou nádobu
  29. 36. Zařízení vyznačuj ící podle se tím, (4a, 4b, 4c, 4d) obsahuje příslušnou přídavnou zásobovací napájecí nádrž (300a, 300b, 300c, 300d), propojenou s odpovídající nádobou prostřednictvím spouštěcích, zastavovacích, řídicích a regulačních prostředků pro dodávání alespoň jedné látky, buď čisté nebo zředěné, do uvedené příslušné nádoby za účelem provádění příslušného procesního kroku ošetřování kůže společně s kapalným roztokem, přiváděným do nádoby.
  30. 37. Zařízení vyznačuj ící nároku 31 že uvedené nádoba (4) podle se tím je udržována v klidu, a že prostředky, vytvářející relativní vzájemný pohyb mezi kapalným roztokem a kusy kůže, obsahují ejektory (10), které vysílají proud vzduchu do kapalného roztoku, udržovaného v nádobě (4).
  31. 38. Zařízení podle nároku 34 vyznačující se tím, že každá z uvedených nádob je udržována v klidu, a že prostředky, vytvářející relativní vzájemný pohyb mezi kapalným roztokem a kusy kůže v každé nádobě, obsahují ejektory (10), které vysílají proud vzduchu do kapalného roztoku.
  32. 39. Zařízení podle nároku 31 vyznačující se tím, že alespoň jedna nádrž (lila, 111b) pro výrazné snížení a/nebo neutralizaci těkavých složek, vytvářených během ošetřování kůže, je umístěna podél • · potrubí (110) a propojuje uvedené sací prostředky (11) s nádobou (4).
    40. Zařízení podle nároku 34 vyznačující s e tím, že alespoň jedna nádrž (lila, 111b) pro výrazné snížení a/nebo neutralizaci těkavých složek, vytvářených během ošetřování kůže, je umístěna podél potrubí (110) a propojuje uvedené sací prostředky (11) s uvedenými nádobami. 41. Zařízení podle nároku 31 vyznačující s e tím, že obsahuje další nádrže (30), které jsou propoj eny s uvedenou nádobou (4)
    prostřednictvím spouštěcích, zastavovacích, řídicích a regulačních prostředků za účelem dodávání a následného odvádění vhodných kapalných roztoků z nádoby pro promývání kůže po dokončení příslušného ošetřovacího kroku.
  33. 42. Zařízení podle nároku 34 vyznačující se tím, že obsahuje další nádrže (30) , z nichž každá může být propojena s příslušnou nádobou prostřednictvím spouštěcích, zastavovacích, řídicích a regulačních prostředků za účelem dodávání a následného odvádění vhodných kapalných roztoků z uvedené nádoby pro promývání kůže po dokončení příslušného ošetřovacího kroku.
    43. Zařízení podle nároku 34 vyznačuj í c í se tím, že obsahuje přídavné nádrže (114), z nichž každá může být propoj ena prostřednictvím spouštěcích, zastavovacích, řídicích a
    regulačních prostředků s příslušnou nádrží, obsahující předem stanovený kapalný roztok, dodávaný a následně odváděný z • · · · · • · · • · · · • · · · · · uvedené přídavné nádrže za účelem promývání kusů kůže, umístěné v této nádrži, po dokončení ošetřovacího kroku v odpovídající nádrži.
  34. 44. Zařízení podle nároku 31 vyznačující se tím, že obsahuje kanál (600), který propojuje spodní oblast uvedené nádoby (4) s mezilehlou oblastí (601) této nádoby (4), umístěnou přímo pod volnou povrchovou plochou (602) kapalného roztoku (5) uvnitř nádoby (4), přičemž je uvedený kanál (600) opatřen čerpacími prostředky (603) pro nepřetržité převádění uvedeného kapalného roztoku z uvedené mezilehlé oblasti (601) do uvedené spodní oblasti u dna uvedené nádoby (4).
  35. 45. Zařízení podle nároku 34 vyznačující se tím, že pro každou nádobu (4a, 4b, 4c, 4d) obsahuje kanál (600), který propojuje spodní oblast uvedené nádoby (4) s mezilehlou oblastí (601) této nádoby (4), umístěnou přímo pod volnou povrchovou plochou (602) kapalného roztoku (5) uvnitř nádoby (4), přičemž je uvedený kanál (600) opatřen čerpacími prostředky (603) pro nepřetržité převádění uvedeného kapalného roztoku z uvedené
    mezilehlé oblasti (601) do uvedené spodní oblasti u dna uvedené nádoby (4). 46. Zařízení podle nároku 31 nebo 34 v y z n a č u j í c í se tím, že pro každou nádobu (4, 4a, 4b, 4c, 4d) obsahuje alespoň jednu regenerační
    jednotku (500) odpařených látek, obsahující:
    - těsně uzavřenou kondenzační nádobu (400), • · · · · · · · • · · · · ··· ··· · · · ·
    - první spouštěcí a zastavovací prostředky (401, 404, 402) ovládané řídicí a regulační jednotkou (14) pro zapojení uvedených nádob do série s kanálem (450), který propojuje uvedenou nádobu (4) a uvedené sací prostředky (11),
    - snímací prostředky (405) pro zjišťování hladiny kapaliny uvnitř uvedené nádoby, přičemž tyto snímací prostředky (405) spolupracují s uvedenou řídicí a regulační jednotkou (14) při ovládání uvedených prvních spouštěcích a zastavovacích prostředků a druhých spouštěcích a zastavovacích prostředků (403) za účelem odpojení uvedené nádoby z dráhy uvedeného kanálu (450), za účelem propojení vnitřního prostoru nádoby s vnějším okolním prostředím, a za účelem propojení nádoby s nádobou (4) tak, aby proud kondenzované kapaliny mohl být převáděn z nádoby do nádoby (4).
  36. 47. Zařízení podle nároku 46 vyznačující se tím, že v nádobě je umístěna skloněna přepážka (480) s otevřeným koncem první trubky (460), umístěné pod uvedenou skloněnou přepážkou (480) pro přivádění do uvedené nádoby průtokového proudu (H) směsi vzduchu a výparů, přicházející z uvedené nádoby, a s otevřeným koncem druhé trubky (470), připojené k uvedeným sacím prostředkům (11).
  37. 48. Zařízení podle vyznačující se jsou uspořádány svisle.
    nároku 37 nebo 38 tím, že uvedené kusy kůže
  38. 49. Zařízení podle vyznačující se t jsou uspořádány vodorovně.
  39. 50. Zařízení podle vyznačující se t jsou uspořádány šikmo jakýmkoli
    nároku 37 nebo 38 í m , že uvedené kusy kůže
    nároku 37 nebo 38 í m , že uvedené kusy kůže způsobem.
  40. 51. Zařízení podle nároku 31 nebo 37 nebo 30 nebo 32 vyznačující se tím, že obsahuje sonotrodu, připojenou k nádobě (4) pro ošetřování každého kapalného roztoku ultrazvukem.
  41. 52. Zařízení podle nároku 34 nebo 38 nebo 40 vyznačující se tím, že obsahuje sonotrody, jednu pro každou z nádob, připojené k těmto nádobám pro ošetřování každého kapalného roztoku ultrazvukem.
CZ19983452A 1997-04-23 1997-04-23 Způsob a zařízení pro zpracování kůže a podobných materiálů CZ345298A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19983452A CZ345298A3 (cs) 1997-04-23 1997-04-23 Způsob a zařízení pro zpracování kůže a podobných materiálů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19983452A CZ345298A3 (cs) 1997-04-23 1997-04-23 Způsob a zařízení pro zpracování kůže a podobných materiálů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ345298A3 true CZ345298A3 (cs) 2000-02-16

Family

ID=5466765

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19983452A CZ345298A3 (cs) 1997-04-23 1997-04-23 Způsob a zařízení pro zpracování kůže a podobných materiálů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ345298A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7134957B2 (en) Method for reducing microbial levels on the hide of an animal
DK2643486T3 (en) DEVICE FOR TREATMENT AND / OR YEARING OF SKIN OR TEXTILE
SK148398A3 (en) Process and apparatus for treating leather and the like
JP2000508549A (ja) 肉汚染除去
CZ345298A3 (cs) Způsob a zařízení pro zpracování kůže a podobných materiálů
JP4555831B2 (ja) 動物の皮を処理する方法
CS266348B2 (en) Device for treatment of skins
MXPA98008938A (en) Process and apparatus to treat skin and simila
WO2011158096A2 (en) A method for treating hides
AU2015372454A1 (en) Method and apparatus for pre-treatment of non-continuous textiles
RU98121507A (ru) Способ и установка для обработки кожи и аналогичных материалов

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic