CZ34044U1 - Zastřešení stájového objektu - Google Patents

Zastřešení stájového objektu Download PDF

Info

Publication number
CZ34044U1
CZ34044U1 CZ2019-36958U CZ201936958U CZ34044U1 CZ 34044 U1 CZ34044 U1 CZ 34044U1 CZ 201936958 U CZ201936958 U CZ 201936958U CZ 34044 U1 CZ34044 U1 CZ 34044U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
ropes
roof
walls
attached
roofing according
Prior art date
Application number
CZ2019-36958U
Other languages
English (en)
Inventor
Jiří Vegricht
Original Assignee
Výzkumný ústav zemědělské techniky, v. v. i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Výzkumný ústav zemědělské techniky, v. v. i. filed Critical Výzkumný ústav zemědělské techniky, v. v. i.
Priority to CZ2019-36958U priority Critical patent/CZ34044U1/cs
Publication of CZ34044U1 publication Critical patent/CZ34044U1/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H15/00Tents or canopies, in general
    • E04H15/26Centre-pole supported tents

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Tents Or Canopies (AREA)

Description

Zastřešení stájového objektu
Oblast techniky
Technické řešení se týká zastřešení stájového objektu, jehož obvodové stěny, zhotovené jako tuhá konstrukce, jsou trvale spojeny s terénem.
Dosavadní stav techniky
K chovu některých druhů hospodářských zvířat a získávání jejich produktů se používají stájové objekty, což např. při chovu krav jsou zejména stáje a dojímy. Tyto stájové objekty obsahují obvodové stěny trvale spojené s terénem formou zahloubených základů. Vlastní obvodové stěny jsou zhotoveny jako tuhá konstrukce ze známých stavebních materiálů, jimiž mohou být cihly, litý beton, stěnové prefabrikáty apod. Nad obvodovými stěnami je vztyčeno zastřešení, které, ať se jedná o stájový objekt obdélníkového půdorysu, o objekt kruhový, nebo i o objekt o libovolném půdorysu, je tvořeno jednak krovem usazeným na pozednici obvodových stěn a jednak tuhou krytinou uloženou na krovu. Krytina může být zhotovena z pálených materiálů, plechu, vláknocementových výrobků nebo z desek či pásů z modifikovaného asfaltu. Ke zhotovení krovu se používají buď ocelové profily nebo dřevěné vazníky. Zastřešení uvedeného typu má velkou hmotnost, s níž musí být počítáno při navrhování obvodových stěn i základů, což se promítá do pořizovacích nákladů a je největší nevýhodou těchto známých řešení.
Současný trend v chovu zejména dojnic vyžaduje stájové objekty s vnitřním rozponem 35 až 40 m. Upřednostňována je bezpodporová konstrukce, která uvolňuje vnitřní prostor stáje pro variabilní systémy ustájení chovaných zvířat a pro technické systémy pro krmení, dojení a ošetřování mléka, podestýlání, odklízení hnoje a pohybové a obslužné chodby pro pohyb strojů a zvířat. Řešení střešního pláště při uvedených rozponech však většinou vyžaduje použití několika řad vnitřních podpor, které však snižují variabilitu využití vnitřního prostoru. Ať při aplikaci vnitřních podpor, nebo bez nich, je střešní plášť technicky náročnou, a tudíž drahou částí stájového objektu. Tyto nevýhody vyniknou zejména u stájových objektů s kruhovým půdorysem, které jsou ale výhodné z hlediska uplatnění robotizovaných systémů, kvality vnitřního prostředí a mikroklimatu.
Popsané stájové objekty patří mezi stavby se základy natrvalo spojenými se zemí, resp. S terénem. Vedle toho jsou známy rozebíratelné objekty sloužící pro příležitostné akce, jakými jsou např. krátkodobé výstavy, jednorázové sportovní a společenské události, cirkusová představení, polní zdravotnická stanoviště apod.
Častým společným znakem rozebíratelných objektů sloužících uvedeným krátkodobým účelům je střecha z plachtoviny, která je připevněna k nosným lánům, která jsou zakotvena horní částí k centrálnímu sloupu a dolní částí ke vzpěrám přisazeným k terénu (EP 1067256). V některých případech je plachtovina vytvarována do podoby hvězdice, jejímiž cípy je přetažena až k terénu (EP 2921615), kde je ukotvena. Pomocí cípů je tak vytvořeno částečné boční zakrytí prostoru pod plachtovinou. Uvedené objekty jsou výrobně laciné, lehké, a snadno sestavitelné. Jejich nevýhodou aleje, že je nelze použít v případě, kdy uvnitř objektu musí být natrvalo instalováno technologické zařízení, napojené na přívody energií a surovin a odvody odpadních produktů.
Podstata technického řešení
Uvedené nevýhody jsou podstatně zmenšeny zastřešením stájového objektu podle technického řešení, kde obvodové stěny, zhotovené jako tuhá konstrukce, jsou trvale spojeny s terénem prostřednictvím základů, jimiž je v půdorysu vyznačen základový obrazec. V obvodových
- 1 CZ 34044 UI stěnách jsou zhotoveny průchozí otvory, jimiž je propojen vnitřní prostor stájového objektu s vnějším prostředím. Podstata technického řešení spočívá v tom, že uvnitř základového obrazce je vztyčen závěsný systém obsahující svislý nosič. Nosič je spodním koncem zakotven do terénu, přičemž u jeho vrchního konce, situovaného ve vyšší horizontální úrovni než jakou vykazuje vršek obvodových stěn, je umístěno věšadlo. Na věšadle jsou uloženy horní partie lanového systému obsahujícího alespoň nosná lana. Dolní části nosných lan jsou zakotveny do obvodových stěn. K nosným lánům je připevněna plachtovina, jejímž dolním okrajem jsou překryty vršky obvodových stěn. Horní okraj plachtoviny je v podstatě ve shodné horizontální úrovni jako věšadlo. Nad horním okrajem plachtoviny je upraven ventilační otvor, který je shora překryt nástřeškem.
Zastřešení podle technického řešení má řadu výhod. Jednou z nich je, že materiály potřebné kjeho zhotovení jsou relativně levné. Další výhodou je, že montáž zastřešení je technologicky jednoduchá, a tudíž laciná. Největší výhodou však je, že hmotnost zastřešení je nízká, což se projeví v subtilnějším dimenzování obvodových stěn i základů.
Jednotlivé konstrukční uzly zastřešení mohou být různého provedení. Např. zakotvení dolní části nosných lan do obvodových stěn je výhodně provedeno prostřednictvím hlavních krakorců vyčnívajících z vnější strany obvodových stěn. K těmto hlavním krakorcům jsou dolní části nosných lan připevněny.
Zastřešení může být použito pro stájový objekt o jakémkoliv půdorysném tvaru. V případě, že se jedná o zastřešení objektu o kruhovém průřezu, kde závěsný systém je vztyčen v základním obrazci kruhového tvaru, tento závěsný systém obsahuje svislý nosič tvořený jedním sloupem, u jehož vrcholu je upraveno věšadlo ve tvaru věnce, k němuž jsou připevněny horní části nosných lan.
Pro zastřešení stájových objektů, o jiných než kruhových tvarech základového obrazce, závěsný systém obsahuje svislý nosič tvořený alespoň dvěma sloupy, u jejichž vrcholů jsou umístěna věšadla vybraná ze skupiny obsahující věnec a diskrétní tmy, k nimž jsou připevněny horní části nosných lan.
Zvlášť výhodné provedení lanového systému spočívá v tom. že mezi vrcholy sloupů je zavěšeno roznášecí lano, na němž jsou uloženy horní části přídavných lan. Dolní části přídavných lan jsou připevněny k jednomu prvku ze skupiny obsahující jednak přídavné krakorce, a jednak příčníky ustavené mezi hlavními krakorci přináležejícími k sousedním sloupům. Přídavné krakorce, stejně jako hlavní krakorce, vyčnívají z vnější strany obvodových stěn. Výhodou tohoto provedení je nejen poskytnutí větší opory plachtovině, ale i to, že se zvýší podélná stabilita sloupů.
Spolehlivé větrání vnitřního prostoru stájového objektu je nutnou podmínkou pro welfare chovaných zvířat, ale i uspokojivého pracovního prostředí obsluhujícího personálu. Ventilační otvor zřízený za tím účelem nesmí ale současně do vnitřního prostoru propouštět déšť a sníh. Proto nástřešek odpovídá tvaru základového obrazce. U kruhového stájového objektu má nástřešek podobu kuželového vrchlíku, zatímco v ostatních případech má podobu hřebenáče tvořeného dvěma plochami svírajícími u vrcholu ostrý úhel.
Pro zlepšení fyzikálních poměrů ve stáji je účelné, je-li plachtovina zhotovena z materiálu propouštějícího světlo.
Objasnění výkresů
Na připojeném výkrese je schematicky znázorněn příklad zastřešení stájového objektu podle technického řešení, kde značí obr. 1 svislý řez stájovým objektem kruhového průřezu vedený podle linie B-B z obr. 2, obr. 2 řez A-A z obr. 1. obr. 3 půdorysný pohled na stájový objekt ve
-2CZ 34044 Ul tvaru oválu ve směru šipky P z obr. 4 s tím. že na rozdíl od obr. 4 je sejmuta plachtovina a jsou viditelná nosná lana. obr. 4 řez C-C z obr. 3, obr. 5 půdorysný pohled na lanový systém stájového objektu o zakřiveném půdorysu, obr. 6 řez D-D z obr. 5 doplněný o nástřešek, obr. 7 obdoba řezu z obr. 6 s tím, že sloupy jsou umístěny v základovém obrazci asymetricky, obr. 8 půdorysný pohled na lanový systém stájového objektu o zakřiveném půdorysu s tím že lanový systém je obohacen o roznášecí lana a přídavná lana, obr. 9 ve zvětšeném měřítku pohled ve směru šipky S z obr. 8.
Přiklad uskutečněni technického řešeni
Stájový objekt, ale popř. i jiný objekt, u něhož nejsou kladeny požadavky na tepelnou izolaci střechy, obsahuje obvodové stěny 7, které jsou trvale spojeny s terénem 8 tím, že jsou vystavěny na základech 71 založených v terénu 8 v nezámrzné hloubce. Obvodové stěny 7 jsou zhotoveny z obvyklých stavebních materiálů umožňujících jejich provedení jako tuhá konstrukce. V obvodových stěnách 7 jsou zhotoveny průchozí otvory 73, jimiž je propojen vnitřní prostor 74 stájového objektu s vnějším prostředím. Prostřednictvím základů 71 je v půdorysu vyznačen základový obrazec 72.
Uvnitř základového obrazce 72 je vztyčen závěsný systém 1, který je uzpůsoben pro zavěšení lanového systému 3 tvořícího oporu pro zastřešení. Detailní podoba závěsného systému 1 je odvozena od konfigurace obvodových stěn 7 tak, jak bude vysvětleno dále.
Závěsný systém 1 však vždy obsahuje svislý nosič jT, který je spodním koncem 12 zakotven do terénu 8 (obr. 1, 4, 6, 7). Vrchní konec 13 svislého nosiče 11 je situován ve vyšší horizontální úrovni, než jakou vykazuje vršek 75 obvodových stěn 7. U vrchního konce 13 svislého nosiče 11 je umístěno věšadlo 2, na němž jsou uloženy horní partie 31 lanového systému 3. Věšadlo 2 je podle okolností tvořeno věncem 21 (obr. 2), tmy 22 (obr. 9) nebo oběma těmito prvky. Lanový systém 3 obsahuje alespoň nosná lana 32, jejichž dolní části 322 jsou zakotveny do obvodových stěn 7. Zakotvení dolní části 322 nosných lan 32 je provedeno prostřednictvím hlavních krakorců 76 vyčnívajících z vnější strany obvodových stěn 7. K hlavním krakorcům 76 jsou dolní části 322 nosných lan 32 připevněny pomocí upínek 35. Obdobné upínky 35 jsou rovněž využity k upevnění nosných lan 32 k věšadlům 2.
K nosným lánům 32 je pomocí příchytů 43 připevněna plachtovina 4, jejímž dolním okrajem 41 jsou překryly vršky 75 obvodových stěn 7. Horní okraj 42 plachtoviny 4 je v podstatě ve shodné horizontální úrovni jako věšadlo 2. Nad horním okrajem 42 plachtoviny 4 je upraven ventilační otvor 5, který je shora překryt nástřeškem 6, jehož tvar je odvozen od tvaru zastřešení. Plachtovina 4 je ve výhodném provedení zhotovena z nepromokavého materiálu propouštějícího světlo.
Stájový objekt může mít různý půdorys, od něhož je odvozena optimální podoba závěsného systému 1. V případě kruhového půdorysu (obr. 1, 2) závěsný systém 1 obsahuje svislý nosič 11 tvořený jedním sloupem 14. U vrcholu 15 sloupu 14 je upraveno věšadlo 2 ve tvaru věnce 21. K věnci 21 jsou upínkami 35 připevněny horní části 321 nosných lan 32, přičemž nosná lana 32 jsou po obvodu věšadla 2 rovnoměrně rozmístěna. Ventilační otvor 5, vytvořený nad věšadlem 2, je překryt nástřeškem 6 v podobě kuželového vrchlíku 61.
Je-li stájový objekt vystavěn na jiném než kruhovém půdorysu, závěsný systém 1 obsahuje svislý nosič 11 tvořený alespoň dvěma sloupy 14. To je případ např. oválného stájového objektu (obr. 3, 4), u něhož závěsný systém 1 obsahuje dva krajní sloupy 141 a několik vnitřních sloupů 142 uspořádaných v zákrytu. U závěsného systému 1 s více než jedním sloupem 14 jsou věšadla 2 vybrána ze skupiny obsahující věnec 21 a/nebo diskrétní tmy 22, 32. V případě stájového objektu na obr. 3 a 4 jsou použity všechny alternativy věšadel 2, neboť každý z krajních sloupů 141 je u vrcholu 15 opatřen věncem 21 zatímco u vrcholů 15 vnitřních sloupů 142 jsou
-3CZ 34044 UI uspořádány zde neznázoměné tmy 22 shodného provedení jako na obr. 9. K oběma věncům 21 i trnům 22 jsou připevněny horní části 321 nosných lan 32.
Nástřešek 6 kryjící ventilační otvor 5 má podobu hřebenáče 62. Detailní podoba hřebenáče 62, který je tvořen dvěma plochami 63 svírajícími u vrcholu ostrý úhel, je patrná z obr. 9.
Jestliže obvodové stěny 7 nejsou ukončeny polokruhovou apsidou, nýbrž čelní stěnou přisazenou nej častěji pod pravým úhlem, (obr. 5) pak věšadla 2 sloupů 14 mohou být tvořena jen tmy 22 tak, jak je znázorněno na obr. 9. Sloupy 14 mohou být v základovém obrazci 72 umístěny buď symetricky (obr. 6) nebo asymetricky (obr. 7).
Je-li potřeba stabilizovat sloupy 14 mezi sebou navzájem, je mezi vrcholy 15 sloupů 14 zavěšeno roznášecí lano 33 (obr. 8, 9). Za účelem větší podpory plachtoviny 4 jsou pod plachtovinou 4 umístěna přídavná lana 34, jejichž horní části 341 jsou uloženy na roznášecím laně 33. Uložení může mít podobu volného položení bez pevné vazby k roznášecímu lanu 33, nebo se může jednat o připevnění horní části 341 přídavných lan 34 k roznášecímu lanu 33. Dolní části 342 přídavných lan 34 jsou připevněny (obr. 9) buď k přídavným krakorcům 77 nebo k příčníkům 78. Přídavné krakorce 77 jsou v obvodových stěnách 7 upevněny obdobně jako hlavní krakorce 76, v důsledku čehož vyčnívají z vnější strany obvodových stěn 7. Příčníky 78 jsou uloženy mezi hlavními krakorci 76 přináležejícími k sousedním sloupům 14. Mohou být tvořeny tyčovinou nebo i ohebnými provazci. Toto nej výhodnější provedení lanového systému 3 může být provedeno u všech typů stájových objektů bez ohledu na tvar základového obrazce 72, s výjimkou základového obrazce 72 kruhového.
Stájový objekt může mít v půdorysu v podstatě jakýkoliv tvar; např. v neznázoměné alternativě mohou ze základového obrazce vybíhat boční přístavky. Ve všech případech se zastřešení provede plachtovinou 4, která je uložena na lanovém systému 3 zavěšeném na svislých nosičích 11. Ve všech případech je ve stájovém objektu dostatek prostoru pro optimální umístění technologického zařízení 9. Současně v důsledku pořízení průchozích otvorů 73 v obvodových stěnách 7 a ventilačních otvorů 5 nad horním okrajem 42 plachtoviny 4 je zamčeno dostatečné přirozené větrání vnitřního prostoru 74.
Průmyslová využitelnost
Stájové objekty opatřené zastřešením podle technického řešení naleznou uplatnění zejména jako stáje pro krávy, ale i koně apod. a dále jako technologické objekty typu dojíren nebo mléčnic. Nelze však vyloučit ani použití v případech, kdy je potřeba mít k dispozici zastřešený odvětrávaný prostor, což je případ některých typů skladů.

Claims (8)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Zastřešení stájového objektu, jehož obvodové stěny (7), zhotovené jako tuhá konstrukce, jsou trvale spojeny s terénem (8) prostřednictvím základů (71), jimiž je v půdorysu vyznačen základový obrazec (72), přičemž v obvodových stěnách (7) jsou zhotoveny průchozí otvory (73), jimiž je propojen vnitřní prostor (74) stájového objektu s vnějším prostředím, vyznačující se tím, že uvnitř základového obrazce (72) je vztyčen závěsný systém (1) obsahující svislý nosič (11), který je spodním koncem (12) zakotven do terénu (8) a u jehož vrchního konce (13), situovaného ve vyšší horizontální úrovni, než jakou vykazuje vršek (75) obvodových stěn (7), je umístěno věšadlo (2), na němž jsou uloženy horní partie (31) lanového systému (3) obsahujícího alespoň nosná lana (32), jejichž dolní části (322) jsou zakotveny do obvodových stěn (7), a k nosným lánům (32) je připevněna plachtovina (4), jejímž dolním okrajem (41) jsou překryty vršky (75) obvodových stěn (7) a jejíž horní okraj (42) je v podstatě ve shodné horizontální úrovni jako
    -4CZ 34044 Ul věšadlo (2), přičemž nad horním okrajem (42) plachtoviny (4) je upraven ventilační otvor (5), který je shora překryt nástřeškem (6).
  2. 2. Zastřešení podle nároku 1, vyznačující se tím, že dolní části (322) nosných lan (32) jsou zakotveny do obvodových stěn (7) prostřednictvím hlavních krakorců (76) vyčnívajících z vnější strany obvodových stěn (7), ke kterýmžto hlavním krakorcům (76) jsou dolní části (322) nosných lan (32) připevněny.
  3. 3. Zastřešení podle nároku 1, vyznačující se tím, že závěsný systém (1) vztyčený v základovém obrazci (72) kruhového tvaru obsahuje svislý nosič (11) tvořený jedním sloupem (14), u jehož vrcholu (15) je upraveno věšadlo (2) ve tvaru věnce (21), k němuž jsou připevněny horní části (321) nosných lan (32).
  4. 4. Zastřešení podle nároku 1, vyznačující se tím, že závěsný systém (1) vztyčený v základovém obrazci (72) nekruhového tvaru obsahuje svislý nosič (11) tvořený alespoň dvěma sloupy (14), u jejichž vrcholů (15) jsou umístěna věšadla (2) vybraná ze skupiny obsahující věnec (21) a/nebo diskrétní tmy (22), k nimž jsou připevněny horní části (321) nosných lan (32).
  5. 5. Zastřešení podle nároku 4, vyznačující se tím, že mezi vrcholy (15) sloupů (14) je zavěšeno roznášecí lano (33), na němž jsou uloženy horní části (341) přídavných lan (34), jejichž dolní části (342) jsou připevněny k jednomu prvku ze skupiny obsahující jednak přídavné krakorce (77), které stejně jako hlavní krakorce (76) vyčnívají z vnější strany obvodových stěn (7), a jednak příčníky (78) ustavené mezi hlavními krakorci (76) přináležejícími k sousedním sloupům (14).
  6. 6. Zastřešení podle nároku 3, vyznačující se tím, že nástřešek (6) má podobu kuželového vrchlíku (61).
  7. 7. Zastřešení podle nároku 4, vyznačující se tím, že nástřešek (6) má podobu hřebenáče (62) tvořeného dvěma plochami (63) svírajícími u vrcholu ostrý úhel.
  8. 8. Zastřešení podle nároku 1, vyznačující se tím, že plachtovina (4) je zhotovena z materiálu propouštějícího světlo.
CZ2019-36958U 2019-12-04 2019-12-04 Zastřešení stájového objektu CZ34044U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-36958U CZ34044U1 (cs) 2019-12-04 2019-12-04 Zastřešení stájového objektu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-36958U CZ34044U1 (cs) 2019-12-04 2019-12-04 Zastřešení stájového objektu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ34044U1 true CZ34044U1 (cs) 2020-06-01

Family

ID=70976467

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2019-36958U CZ34044U1 (cs) 2019-12-04 2019-12-04 Zastřešení stájového objektu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ34044U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DK2773819T3 (en) Construction unit for immediate or permanent shelter
US5136980A (en) Animal confinement system
US20190257106A1 (en) Apparatus for climate controlled housing for hydroponic grow rooms
US20160262339A1 (en) Large-scale building with natural ventilation
CN101942910A (zh) 多功能家畜棚舍
CZ34044U1 (cs) Zastřešení stájového objektu
CZ2019741A3 (cs) Zastřešení stájového objektu
HU181199B (en) Prefabricated building construction for stables
US6571739B2 (en) Aviary
EA006806B1 (ru) Система оранжерей
US4077359A (en) Stable structure for cattle self-feeding and open air pen cattle breeding
WO1990007872A1 (en) A pigpen unit
KR20050015057A (ko) 벤로형 온실의 골조구조
GB2179232A (en) Housing structure
Halsted Barn Plans and Outbuildings
EP0820694B1 (en) Prefabrication system for open-air cattle stabling pens
EP1493330A2 (en) Agricultural building
US20170339925A1 (en) Wrapped aviary construction system and method thereof
KR102212594B1 (ko) 간이 구조물
RU207322U1 (ru) Т - образная панель для монтажа силосных траншей
PL133620B1 (en) Set of cages for growing small animals
AU2015201851B2 (en) A Mobile Shelter and Associated Method and System
NZ542588A (en) Animal shelter with removable cover and roof ventilation gap
SU128218A1 (ru) Хоз йственное помещение арочного типа из сборного железобетона дл скотных дворов, мастерских, гаражей и складов совхозов и колхозов
JP2988924B1 (ja) 人工庭園の支柱固定用地中埋込フレ−ム

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20200601

MK1K Utility model expired

Effective date: 20231204