CZ33252U1 - Zařízení pro plašení zvěře - Google Patents

Zařízení pro plašení zvěře Download PDF

Info

Publication number
CZ33252U1
CZ33252U1 CZ2019-36303U CZ201936303U CZ33252U1 CZ 33252 U1 CZ33252 U1 CZ 33252U1 CZ 201936303 U CZ201936303 U CZ 201936303U CZ 33252 U1 CZ33252 U1 CZ 33252U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
scaring
game
module
electronic
light
Prior art date
Application number
CZ2019-36303U
Other languages
English (en)
Inventor
Vlastislav Šimice
Alexandr Vituško
Petr Ledvina
Original Assignee
I-BOLLARD s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by I-BOLLARD s.r.o. filed Critical I-BOLLARD s.r.o.
Priority to CZ2019-36303U priority Critical patent/CZ33252U1/cs
Publication of CZ33252U1 publication Critical patent/CZ33252U1/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01MCATCHING, TRAPPING OR SCARING OF ANIMALS; APPARATUS FOR THE DESTRUCTION OF NOXIOUS ANIMALS OR NOXIOUS PLANTS
    • A01M29/00Scaring or repelling devices, e.g. bird-scaring apparatus
    • A01M29/06Scaring or repelling devices, e.g. bird-scaring apparatus using visual means, e.g. scarecrows, moving elements, specific shapes, patterns or the like
    • A01M29/10Scaring or repelling devices, e.g. bird-scaring apparatus using visual means, e.g. scarecrows, moving elements, specific shapes, patterns or the like using light sources, e.g. lasers or flashing lights
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01MCATCHING, TRAPPING OR SCARING OF ANIMALS; APPARATUS FOR THE DESTRUCTION OF NOXIOUS ANIMALS OR NOXIOUS PLANTS
    • A01M29/00Scaring or repelling devices, e.g. bird-scaring apparatus
    • A01M29/16Scaring or repelling devices, e.g. bird-scaring apparatus using sound waves

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Birds (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Insects & Arthropods (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Optics & Photonics (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká automaticky spínaného zařízení pro plašení zvěře od dopravní komunikace vydávající světelný a zvukový plašící signál, určený především pro ochranu uživatelů pozemních komunikací před rizikem srážky se zvěří.
Dosavadní stav techniky
Každý rok na silnicích zahyne velké množství lesní zvěře při nechtěných střetech s cyklisty a motoristy. Bohužel si mnoho těchto dopravních nehod vyžádá i daň na životech a zdraví motoristů, a to buď přímým střetem vozidla se zvěří, nebo při dopravní nehodě v důsledku snahy motoristy srážce se zvěří zabránit. Právě tyto nehody mívají většinou mnohem fatálnější následky než přímá srážka se zvěří.
Aby se zabránilo ztrátám na zvěři, hmotným škodám a škodám na zdraví a životech lidí, používají se v silničním provozu nejrůznější typy zábran, které mají za cíl zabránit přiblížení zvěře ke komunikacím a tím zabránit srážkám s motorovými vozidly. Mezi známá řešení patří nejrůznější typy ohradníků, elektrických ohradníků nebo plotů. Známy jsou i pachové plašiče ve formě chemických směsí implantovaných do porézního pěnového materiálu, které se umísťují podél silnic na stromy a sloupky, kdy pomalu se uvolňující chemická látka odrazuje zvěř před přiblížením. Známé jsou také světelné plašiče v podobě odrazových skel a desek především modré barvy, které se také umísťují podél komunikací. Na vozidla se pak instalují zvukové náporové a elektronické plašiče vydávající zvěři odpudivý zvuk. Ty se umísťují na čelní náporové hrany karosérií vozidel.
Jsou známy i elektronické plašiče, které se využívají především v domácnostech, obytných a průmyslových komplexech pro ultrazvukové plašení hlodavců, kun a podobné drobné zvěře a škůdců. Nevýhodou těchto elektronických plašičů je, že pro svou činnost potřebují zdroj elektrické energie a jejich cena také není zanedbatelná. Při úvaze ochránit dlouhé silniční úseky taktéž nelze zabránit jejich zcizení, kdy ochrana by byla velmi obtížná.
Nevýhodou chemických plašících směsí, je nutnost jejich doplňování, jelikož jejich odpařování je relativně rychlé a efekt je pouze v řádech několika málo měsíců (dle vnějších klimatických podmínek, hlavně vlhkosti vzduchu a teploty vzduchu). Nevýhodou odrazových optických plašičů je jejich pouze noční efekt, a navíc jejich účinnost závisí na úhlu pohledu zvěře na tento plašič, tady jinak reaguje drobná, jinak černá, spárkatá, nebo vysoká zvěř. Navíc na plašící systémy, které jsou svým efektem neměnné, si zvěř časem zvykne a ignoruje je.
Úkolem technického řešení je odstranit nedostatky známých technických řešení a vytvořit zařízení pro plašení zvěře, které by bylo schopné pokrýt svým dosahem velkou plochu a mělo proměnlivý signální efekt, bránící zvyknout si zvěři na něj. Dále musí být zařízení umístitelné blízko komunikace, odolné povětrnostním vlivům a mít dostatečnou časovou výdrž.
Podstata technického řešení
Nedostatky známých řešení odstraňuje automaticky spínané zařízení pro plašení zvěře od dopravní komunikace vydávající smíšený světelný a zvukový plašící signál.
Zařízení obsahuje elektronický plašič a externí zdrojový modul, které jsou základní integrální součástí alespoň jednoho statického objektu umístěného trvale nebo dočasně na okraji dopravní
- 1 CZ 33252 U1 komunikace. Elektronický plašič je opatřen optickým spouštěcím modulem pro detekci světel přijíždějícího vozidla a pro aktivaci činnosti zařízení pro plašení zvěře. Elektronický plašič je dále opatřen světelným plašícím modulem osazeným alespoň jednou širokoúhlou LED diodou pro vysílání měnícího se optického plašícího signálu. Součástí elektronického plašiče je i akustický měnič, pro vysílání a reprodukci měnícího se ultrazvukového plašícího signálu a externí paměť pro registraci některých provozních stavů a událostí a pro uložení části programového vybavení. Elektronický plašič je dále opatřen řídící jednotkou s instalovaným hardwarovým prostředkem s integrovanou vnitřní pamětí, pro řízení jednotlivých funkcí zařízení pro plašení zvěře a generátorem plašící sekvence, pro řízení proměnných parametrů vysílaného akustického a světelného plašícího signálu a náhodnou změnu vytvářené akustické a světelné plašící sekvence.
Ve výhodném provedení je statickým objektem, umístěným trvale nebo dočasně na okraji dopravní komunikace, silniční směrový sloupek.
V jiném výhodném provedení je elektronický plašič integrální součástí plastové tvarovky tvořící nosný kryt elektronického plašiče. Plastová tvarovka s instalovaným elektronickým plašičem je umístěna v otvoru v čepici silničního směrového sloupku a vyměnitelně upevněna pomocí šroubů.
V dalším výhodném provedení obsahuje externí zdrojový modul, sloužící pro zásobování elektronického plašiče potřebnou elektrickou energií, alespoň jeden primární zdroj stejnosměrného elektrického proudu umístěný v ochranném pouzdru v patě silničního směrového sloupku. Pro elektrické propojení primárního zdroje umístěného v patě silničního směrového sloupku s řídící jednotkou umístěnou v elektronickém plašiči v čepici silničního směrového sloupku obsahuje zařízení pro plašení zvěře napájecí vodič s vodotěsným konektorem.
V jiném výhodném provedení obsahuje elektronický plašič senzorický modul pro snímání vedlejších parametrů prostředí a integrovaný obvod Watch-Dog pro zpětnovazebnou kontrolu fungování zařízení pro plašení zvěře.
V dalším výhodném provedení je řídící jednotka elektronického plašiče datově připojena k externímu zdrojovému modulu pro snímání parametrů nabití primárního zdroje.
V ještě dalším výhodném provedení jsou optický spouštěcí modul, externí paměť, senzorický modul a integrovaný obvod Watch-Dog elektricky připojeny k řídící jednotce elektronického plašiče, pro zásobování optického modulu, externí paměti, senzorického modulu a integrovaného obvodu Watch-Dog elektrickou energií.
V jiném výhodném provedení je generátor plašící sekvence elektricky propojen se světelným plašícím modulem a akustickým měničem pro napájení těchto prvků elektrickou energií.
V následujícím výhodném provedení jsou akustický měnič, externí paměť, senzorický modul a integrovaný obvod Watch-Dog datově propojeny s řídící jednotkou elektronického plašiče, pro vzájemný přenos řídících signálů a dat.
V dalším výhodném provedení obsahuje senzorický modul alespoň jeden další vnitřní a/nebo vnější senzor ze skupiny senzorů teploty, vlhkosti, pohybu a GPS lokátoru.
V dalším výhodném provedení obsahuje světelný plašící modul alespoň jednu širokoúhlou LED diodu pro vytváření plašícího světelného signálu.
V jiném výhodném provedení obsahuje optický spouštěcí modul optické čidlo, světlovod a optickou čočku. Optická čočka je umístěna v plášti plastové tvarovky a směruje přicházející
-2CZ 33252 U1 světelný paprsek od světlometu vozidla, světlovodem na optické čidlo propojené s řídící jednotkou elektronického plašiče.
V dalším výhodném provedení je senzorem pohybu akcelerometr pro detekci hrubého zacházení a poškozování zařízení pro plašení zvěře nebo silničního směrového sloupku a/nebo optický čítač, pro snímání počtů vozidel projetých daným místem měření.
V následujícím výhodném provedení obsahuje elektronický plašič integrovaný komunikační modul s anténou, pro komunikaci zařízení pro plašení zvěře s ostatními zařízeními pro plašení zvěře v radiovém dosahu a se vzdáleným řídícím a vyhodnocovacím serverem prostřednictvím bezdrátové komunikační sítě.
V dalším výhodném provedení je zařízení pro plašení zvěře integrováno do několika silničních směrových sloupků, pro vytvoření kompaktní plašící bariéry na stanoveném úseku silniční komunikace. Řídící jednotka je proto opatřena softwarovým řídícím modulem, pro sekvenční řízení vydávaných plašících signálů navzájem aktivovaných zařízeních pro plašení zvěře umístěných v silničních směrových sloupcích.
Hlavní výhodou tohoto zařízení pro plašení zvěře od dopravní komunikace vydávající světelný a zvukový plašící signál je právě kombinace dvojice aktivních plašících prvků znásobená systémem proměnlivé modulace vydávaného optického a zvukového signálu. Díky tomu není vydávaný signál nikdy časově shodný se signály ostatních plašičů v bariéře během plašení a není ani shodný se signálem vydávaným před nebo potom v rámci jedné plašící sekvence. Díky tomu je nemožné, aby si zvěř na zvukový nebo optický vjem přivykla, jak tomu je obvyklé u v současnosti známých technických řešení. Další výhodou tohoto zařízení je, že ve chvílích dopravního klidu, kdy po komunikaci neprojíždějí vozidla, může zvěř nerušeně přes komunikaci přebíhat. Zařízení pro plašení zvěře je navíc možné instalovat do standardních směrových sloupků. Zařízení pro plašení zvěře je navíc opatřeno komunikačním modulem s anténou umožňujícím vzájemnou komunikaci jednotlivých zařízení pro plašení zvěře v dosahu komunikátoru a vytváření tak plašící bariéry, ale současně dovoluje i komunikace se vzdáleným řídícím a vyhodnocovacím centrem. Právě komunikace s centrem umožňuje shromažďovat i další data o dopravě, meteorologických stavech atd., díky možnosti instalace dalších přídavných senzorů. Proti krádeži a poškození je pak zařízení pro plašení zvěře opatřeno jednak čidly pohybu a polohy a také tím, že je ve směrovém sloupku kompaktně vestavěno a je velmi obtížné z tohoto směrového sloupku zařízení pro plašení zvěře demontovat.
Objasnění výkresů
Technické řešení bude blíže objasněno pomocí výkresů:
Obr. 1 schématické znázornění zapojení jednotlivých prvků zařízení pro plašení zvěře a jejich datového propojení;
Obr. 2 znázornění umístění zařízení pro plašení zvěře v silničním směrovém sloupku;
Obr. 3 znázornění zapojení zařízení pro plašení zvěře do plašící bariéry.
Příklady uskutečnění technického řešení
Rozumí se, že dále popsané a zobrazené konkrétní případy uskutečnění technického řešení jsou představovány pro ilustraci, nikoli jako omezení technického řešení na uvedené příklady. Odborníci znalí stavu techniky najdou nebo budou schopni zjistit za použití rutinního
-3 CZ 33252 U1 experimentování větší či menší počet ekvivalentů ke specifickým uskutečněním technického řešení, která jsou zde popsána.
Zařízení 1_ pro plašení zvěře od dopravní komunikace, vydávající světelný a zvukový plašící signál, obsahuje podle obr. 1 dvě základní integrální části, kterými jsou elektronický plašič 2 a externí zdrojový modul 10. Tyto základní integrální části jsou součástí alespoň jednoho statického objektu umístěného trvale nebo dočasně na okraji dopravní komunikace. V případě využití zařízení 1 pro plašení zvěře pro jiné účely než plašení zvěře od komunikace, např. plašení zvěře od významných chráněných prostor apod., je možné statické objekty umístit i jinde než u vozovky.
Elektronický plašič 2 je podle obr. 2 opatřen optickým spouštěcím modulem 5. Tento optický spouštěcí modul 5 slouží pro detekci paprsku světla vydávajícího světlomety přijíždějícího vozidla 19, které má za následek vyslání signálu aktivujícího celé zařízení 1 pro plašení zvěře. Vysílání plašícího signálu je vždy časově omezeno, kdy omezení závisí na době, kdy vozidlo úsekem projíždí. Pokud vozidla projíždějí, je jedno, z jaké strany plašiče vydávají plašící signál. Plašící povel vydává kterýkoliv plašič v bariéře, který světlo od vozidla detekuje. U rychlých úseků komunikace jev dostatečné vzdálenosti plašič předsazen tak, aby byla včas s předstihem spuštěna plašící sekvence takové bariéry. Mimo tuto činnost je zařízení 1 pro plašení zvěře v Standby modu, tedy ve spícím režimu pro prodloužení výdrže externího zdrojového modulu 10.
Elektronický plašič 2 je podle obr. 2 dále opatřen světelným plašícím modulem 3, pro vytváření světelného plašícího signálu, akustickým měničem 4 pro vytváření akustického plašícího signálu a externí pamětí 9, pro archivaci informací a uložení programového vybavení událostí.
Elektronický plašič 2 je dále opatřen řídící jednotkou 6 s instalovaným hardwarovým prostředkem 20 s integrovanou vnitřní pamětí 7, pro řízení jednotlivých funkcí zařízení 1 pro plašení zvěře a s generátorem 13 plašící sekvence pro řízení proměnných parametrů vysílaného akustického a světelného plašícího signálu a náhodnou změnu vytvářené akustické a světelné plašící sekvence.
Statickým objektem umístěným trvale nebo dočasně na okraji dopravní komunikace je podle obr. 2 např. silniční směrový sloupek 21.
Elektronický plašič 2 je podle tohoto příkladu dle obr. 2 integrální součástí plastové tvarovky 14, která tvoří nosný kryt elektronického plašiče 2. Plastová tvarovka 14 s instalovaným elektronickým plašičem 2 je v tomto provedení umístěna v otvoru v čepici 22 silničního směrového sloupku 21 a vyměnitelně upevněna pomocí šroubů.
Podle obr. 1 obsahuje externí zdrojový modul 10, sloužící pro zásobování elektronického plašiče 2 potřebnou elektrickou energií, alespoň jeden primární zdroj 15 stejnosměrného elektrického proudu umístěný v ochranném obalu 28 v patě 23 silničního směrového sloupku 21. Pro elektrické propojení primárního zdroje 15 umístěného v patě 23 silničního směrového sloupku 21 s řídící jednotkou 6 umístěnou v elektronickém plašiči 2 v čepici 22 silničního směrového sloupku 21, obsahuje zařízení 1 pro plašení zvěře napájecí vodič 16 s vodotěsným rozpojitelným konektorem 17.
Podle obr. 1 elektronický plašič 2 obsahuje senzorický modul 11 pro snímání vedlejších parametrů prostředí a integrovaný obvod 12 Watch-Dog pro zpětnovazebnou kontrolu fungování zařízení 1_ pro plašení zvěře.
Optický spouštěcí modul 5, externí paměť 9, senzorický modul 11 a integrovaný obvod 12 Watch-Dog jsou elektricky připojeny k řídící jednotce 6 elektronického plašiče 2, pro zásobování optického modulu 5, externí paměti 9, senzorického modulu 11 a integrovaného obvodu 12 Watch-Dog elektrickou energií.
-4CZ 33252 U1
Světelný plašící modul 3 a akustický měnič 4 jsou elektricky propojeny s generátorem 13 plašící sekvence, který je napájí elektrickou energií. Generátor 13 plašící sekvence získává elektrickou energii z elektrického propojení k řídící jednotce 6.
Řídící jednotka 6 elektronického plašiče 2 je datově připojena k externímu zdrojovému modulu 10 pro snímání parametrů nabití primárního zdroje 15. Generátor 13 plašící sekvence, externí paměť 9, senzorický modul 11 a integrovaný obvod 12 Watch-Dog jsou datově propojeny s řídící jednotkou 6 elektronického plašiče 2, pro vzájemný přenos řídících signálů a naměřených dat.
Senzorický modul 11 obsahuje alespoň jeden další vnitřní a/nebo vnější senzor ze skupiny senzorů teploty, pohybu, GPS lokátor a vlhkosti pro měření některých klimatických a jiných parametrů.
Světelný plašící modul 3 v tomto provedení obsahuje alespoň jednu širokoúhlou LED diodu 24 pro vytváření plašícího světelného signálu. Optický spouštěcí modul 5 pak obsahuje optické čidlo, světlovod a optickou čočku 27. Optická čočka 27 je umístěna v plášti plastové tvarovky 14 pro směrování přicházejícího světelného paprsku od světlometů vozidla 19 světlovodem na optické čidlo propojené s řídící jednotkou 6 elektronického plašiče 2.
Senzorem pohybu podle jednoho z řešení je akcelerometr pro detekci hrubého zacházení a poškozování zařízení 1 pro plašení zvěře nebo silničního směrového sloupku 21 a/nebo optický čítač, pro snímání počtů vozidel 19 projetých daným místem měření.
Elektronický plašič 2 obsahuje integrovaný komunikační modul 8 s anténou 18, pro komunikaci zařízení 1 pro plašení zvěře s ostatními zařízeními 1 pro plašení zvěře v radiovém dosahu a se vzdáleným řídícím a vyhodnocovacím serverem prostřednictvím bezdrátové komunikační sítě.
Zařízení 1 pro plašení zvěře je podle jednoho z řešení zobrazeného na obr. 3, integrováno do několika silničních směrových sloupků 21, pro vytvoření kompaktní plašící bariéry 25 na stanoveném úseku silniční komunikace. Řídící jednotka 6 je opatřena softwarovým řídícím modulem 26, pro sekvenční řízení vydávaných plašících signálů v sérii po sobě na základě spuštěných aktivací zařízení 1 pro plašení zvěře v silničních směrových sloupcích 21.
Funkce zařízení 1 pro plašení zvěře je založena na střídání dvou pracovních režimů. Zařízení je v klidu, v uspaném módu power-saving nebo v aktivním plašícím režimu, kdy běží plašící sekvence a vzájemná radiová komunikace. Spuštění zařízení 1 do aktivního režimu je iniciováno světlem přijatým optickým spouštěcím modulem 5. Kterékoli aktivované zařízení 1 prostřednictvím svého integrovaného komunikačního modulu 8 vyšle radiový signál aktivující všech ostatních zařízení 1_ v dosahu signálu. Po ukončení aktivní funkce plašení přejdou všechna zařízení 1_ opět do spánkového režimu.
Zařízení 1 pro plašení zvěře se plně aktivuje optickým spouštěcím modulem 5 detekujícím světlomety přijíždějícího vozidla 19. Optická čočka 27 na povrchu plastové tvarovky 14 zachytí světelný paprsek od světlometu přijíždějícího vozidla 19, který světlovodem přivede na optické čidlo, které vygeneruje příslušný elektrický signál. Tento signál je elektrickým propojením odeslán do řídící jednotky 6, která jej vyhodnotí a v případě, že se jedná o světlo z blížícího se vozidla 19, provede aktivaci náhodně generované plašící sekvence z generátoru 13 plašící sekvence, který průběžně mění střídy vysílaných akustických i optických signálů. Tato sekvence je kombinací plašících světel vydávaných širokoúhlými LED diodami 24 a zvuků, vydávaných akustickým měničem 4. Řídící jednotka 6 v případě zapojení zařízení 1 pro plašení zvěře do plašící bariéry 25 provede odeslání aktivačního bezdrátového signálu prostřednictvím integrovaného komunikačního modulu 8 do dalších zařízení 1 pro plašení zvěře. Tento proces spuštění trvá cca 150 milisekund. Poté se spustí plašící sekvence v celém koridoru plašící bariéry 25 a to tak, že nejprve začnou plašit vozidlu 19 nejbližší zařízení 1 pro plašení zvěře. Aktivace
-5 CZ 33252 U1 zařízení 1 pro plašení zvěře a spuštění plašení trvá pro šestnáct za sebou umístěných silničních směrových sloupků 21 s instalovaným zařízením 1 pro plašení zvěře jednu sekundu. Řídící jednotka 6 zohledňuje rychlost vozidla 19. Nastavení konkrétní délky trvání plašící sekvence je závislé na době, po kterou projíždí vozidlo 19 nebo vozidla 19.
Senzorický modul 11 je podle jednoho z příkladů řešení trvale osazen teplotním senzorem, který je v nepřetržitém provozu. V nepřetržitém provozu je i další senzor, a to pohybový otřesový, který detekuje, když se se silničním směrovým sloupkem 21 hrubě manipuluje nebo do něj někdo udeří. V tom případě začne zařízení 1 pro plašení zvěře vydávat optický a akustický poplašný signál a informaci o aktivaci odesílá i na vzdálený řídící a vyhodnocovací server. Instalovaný GPS snímač informuje o přesné pozici konkrétního zařízení 1 pro plašení zvěře a umožňuje jeho rychlé vyhledání v případě potřeby, např. opravy v systému plašící bariéry 25 nebo při krádeži.
V příkladu zapojení zařízení 1_ pro plašení zvěře do systému kontroly a řízení pomocí řídícího, servisního a vyhodnocovacího programu běžícího na centrálním serveru, je možné prostřednictvím řídící jednotky 6 a integrovaného komunikačního modulu 8 provádět dálkovou správu, dálkovou aktivaci a deaktivaci zařízení 1_ a on-line sledování provozních stavů a servisních požadavků zařízení 1 pro plašení zvěře.
Průmyslová využitelnost
Zařízení lze využít všude tam, kde se do přímé interakce dostává zvěř, ale i domácí zvířectvo na straně jedné a člověk a jeho technika na straně druhé, a kdy tato interakce končí přímou kolizí obou subjektů nebo ohrožením jednoho z těchto subjektů. Ideálním použitím je tedy zabránění zvěři přiblížit se komunikaci v době, kdy tudy projíždí vozidlo, kdy ani sebevětší opatrnost řidiče není schopna zabránit srážkám. Instalace kolem cest v kombinaci se systémem zapínání a změny signálů, jejich modulace, rytmu apod., nejenže zabrání zvyknutí si zvěře na tento signál, ale ochrání majetek a zdraví lidí, včetně zdraví divoké zvěře, která se mnohdy k silnicím stahuje za solí a z důvodu lepšího přístupu k potravě především v zimních měsících, nebo silnici na svých cestách přebíhá.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (15)

1. Zařízení (1) pro plašení zvěře od dopravní komunikace, vydávající světelný a zvukový plašící signál, vyznačující se tím, že obsahuje elektronický plašič (2) a externí zdrojový modul (10), které jsou integrální součástí alespoň jednoho statického objektu umístěného trvale nebo dočasně na okraji dopravní komunikace, kdy elektronický plašič (2) je opatřen optickým spouštěcím modulem (5) pro detekci světel přijíždějícího vozidla (19) a pro aktivaci činnosti zařízení (1) pro plašení zvěře, světelným plašícím modulem (3) pro vytváření světelného plašícího signálu, akustickým měničem (4) pro vytváření akustického plašícího signálu, externí pamětí (9) pro archivaci informací a uložení programového vybavení událostí, a řídící jednotku (6) s instalovaným hardwarovým prostředkem (20) s integrovanou vnitřní pamětí (7) pro řízení jednotlivých funkcí zařízení (1) pro plašení zvěře a s generátorem (13) plašící sekvence, pro řízení proměnných parametrů vysílaného akustického a světelného plašícího signálu a náhodnou změnu vytvářené akustické a světelné plašící sekvence.
2. Zařízení pro plašení zvěře podle nároku 1, vyznačující se tím, že statickým objektem je silniční směrový sloupek (21).
3. Zařízení pro plašení zvěře podle nároku 2, vyznačující se tím, že elektronický plašič (2) je integrální součástí plastové tvarovky (14) tvořící nosný kryt elektronického plašiče (2), kdy
-6CZ 33252 U1 plastová tvarovka (14) je umístěna v otvoru v čepici (22) silničního směrového sloupku (21) a je v ní vyměnitelně upevněna pomocí šroubů.
4. Zařízení pro plašení zvěře podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že externí zdrojový modul (10), pro zásobování elektronického plašiče (2) potřebnou elektrickou energií, obsahuje alespoň jeden primární zdroj (15) stejnosměrného elektrického proudu umístěný v ochranném pouzdru (28) v patě (23) silničního směrového sloupku (21), napájecí vodič (16) s vodotěsným konektorem (17), pro elektrické propojení primárního zdroje (15) umístěného v patě (23) silničního směrového sloupku (21) s řídící jednotkou (6) umístěnou v elektronickém plašiči (2) v čepici (22) silničního směrového sloupku (21).
5. Zařízení pro plašení zvěře podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že elektronický plašič (2) obsahuje senzorický modul (11) pro snímání vedlejších parametrů prostředí a integrovaný obvod (12) Watch-Dog pro zpětnovazebnou kontrolu fungování zařízení (1) pro plašení zvěře.
6. Zařízení pro plašení zvěře podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že řídící jednotka (6) elektronického plašiče (2) je datově připojen k externímu zdrojovému modulu (10) pro snímání parametrů nabití primárního zdroje (15).
7. Zařízení pro plašení zvěře podle některého z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že optický spouštěcí modul (5), externí paměť (9), senzorický modul (11) a integrovaný obvod (12) Watchdog jsou elektricky připojeny k řídící jednotce (6) elektronického plašiče (2) pro zásobování optického spouštěcího modulu (5), externí paměti (9), senzorického modulu (11) a integrovaného obvodu (12) Watch-Dog elektrickou energií.
8. Zařízení pro plašení zvěře podle některého z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že generátor (13) plašící sekvence je elektricky propojen se světelným plašícím modulem (3) a akustickým měničem (4) pro napájení těchto prvků elektrickou energií.
9. Zařízení pro plašení zvěře podle některého z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že akustický měnič (4), externí paměť (9), senzorický modul (11) a integrovaný obvod (12) Watch-dog jsou datově propojeny s řídící jednotkou (6) elektronického plašiče (2) pro vzájemný přenos řídících signálů a naměřených dat.
10. Zařízení pro plašení zvěře podle některého z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že senzorický modul (11) obsahuje alespoň jeden vnitřní a/nebo vnější senzor ze skupiny senzorů teploty, pohybu, GPS lokátor a vlhkosti.
11. Zařízení pro plašení zvěře podle některého z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že světelný plašící modul (3) obsahuje alespoň jednu širokoúhlou LED diodu (24) pro vytváření plašícího světelného signálu.
12. Zařízení pro plašení zvěře podle některého z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že optický spouštěcí modul (5) obsahuje optické čidlo, světlovod a optickou čočku (27), kdy optická čočka (27) je umístěna v plášti plastové tvarovky (14) pro směrování přicházejícího světelného paprsku světlovodem na optické čidlo propojené s řídící jednotkou (6) elektronického plašiče (2).
-7 CZ 33252 U1
13. Zařízení pro plašení zvěře podle některého z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že senzorem pohybuje akcelerometr pro detekci hrubého zacházení a poškozování zařízení (1) pro plašení zvěře nebo silničního směrového sloupku (21) a/nebo optický čítač, pro snímání počtů vozidel (19) projetých daným místem měření.
14. Zařízení pro plašení zvěře podle některého z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že elektronický plašič (2) obsahuje integrovaný komunikační modul (8) s anténou (18), pro komunikaci zařízení (1) pro plašení zvěře s ostatními zařízeními (1) pro plašení zvěře v radiovém dosahu a se vzdáleným řídícím a vyhodnocovacím serverem prostřednictvím bezdrátové ío komunikační sítě.
15. Zařízení pro plašení zvěře podle alespoň některého z nároků nároku 1 až 14, vyznačující se tím, že zařízení (1) pro plašení zvěře je integrováno do několika silničních směrových sloupků (21), pro vytvoření kompaktní plašící bariéry (25) na stanoveném úseku silniční komunikace, kdy
15 řídící jednotka (6) je opatřena softwarovým řídícím modulem (26), pro sekvenční řízení vydávaných plašících signálů v sérii po sobě navzájem aktivovaných zařízení (1) pro plašení zvěře umístěných v silničních směrových sloupcích (21).
CZ2019-36303U 2019-06-17 2019-06-17 Zařízení pro plašení zvěře CZ33252U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-36303U CZ33252U1 (cs) 2019-06-17 2019-06-17 Zařízení pro plašení zvěře

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-36303U CZ33252U1 (cs) 2019-06-17 2019-06-17 Zařízení pro plašení zvěře

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ33252U1 true CZ33252U1 (cs) 2019-09-30

Family

ID=68101572

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2019-36303U CZ33252U1 (cs) 2019-06-17 2019-06-17 Zařízení pro plašení zvěře

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ33252U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100982966B1 (ko) 보행자 보호 장치
US20150070164A1 (en) Wildlife warning system
US20030071735A1 (en) Wildlife warning system
CA2654779A1 (en) Flashing beacon
WO2015108249A1 (ko) 접근 방지를 위한 경보 및 차단시스템
WO2018144105A1 (en) Electronic traffic alert system
NL1007437C2 (nl) Inrichting en stelsel voor het afgeven van een waarschuwing in reactie op een spookrijder.
US5870972A (en) High intensity sonic pasture gate
CZ33252U1 (cs) Zařízení pro plašení zvěře
US20030067399A1 (en) Smart traffic services platform
KR101289433B1 (ko) 보행자 안전차단기
KR102339582B1 (ko) 신호등 연계 횡단보도 차단 시스템
KR20160141191A (ko) 다목적 원격제어 및 모니터링 가드레일 시스템
JP3868193B2 (ja) 道路反射鏡併用出合い頭事故防止装置
KR101552391B1 (ko) 야생 동물의 로드 킬 방지시스템
KR102415018B1 (ko) 역주행 방지장치
KR20170098384A (ko) 도로 주행 안전 장치
KR101909720B1 (ko) 야생동물 로드킬 방지용 표지판
JP2020078297A (ja) 有害獣侵入防止システム
JP3677549B2 (ja) 自発光式道路鋲システム
KR102611632B1 (ko) 다단으로 길이연장이 가능한 차단바가 구비된 주차차단장치
JPH09250112A (ja) 動物自動車事故防止システム
US20080291050A1 (en) Wildlife alert system
CH715540A2 (de) Wildwarner und Verfahren zur Vermeidung von Wildunfällen.
RU2759470C1 (ru) Устройство обеспечения безопасности пешеходного перехода

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20190930

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20230612