CZ32837U1 - Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat - Google Patents

Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat Download PDF

Info

Publication number
CZ32837U1
CZ32837U1 CZ2018-34561U CZ201834561U CZ32837U1 CZ 32837 U1 CZ32837 U1 CZ 32837U1 CZ 201834561 U CZ201834561 U CZ 201834561U CZ 32837 U1 CZ32837 U1 CZ 32837U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
neuromarketing
processing
data according
consumer
acquiring
Prior art date
Application number
CZ2018-34561U
Other languages
English (en)
Inventor
Jakub BerÄŤĂ­k
Ján BAJÚS
Ľudmila NAGYOVÁ
Elena HORSKÁ
Original Assignee
Slovenská Poľnohospodárska Univerzita V Nitre
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from SK50036-2015A external-priority patent/SK288872B6/sk
Application filed by Slovenská Poľnohospodárska Univerzita V Nitre filed Critical Slovenská Poľnohospodárska Univerzita V Nitre
Publication of CZ32837U1 publication Critical patent/CZ32837U1/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06QINFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGY [ICT] SPECIALLY ADAPTED FOR ADMINISTRATIVE, COMMERCIAL, FINANCIAL, MANAGERIAL OR SUPERVISORY PURPOSES; SYSTEMS OR METHODS SPECIALLY ADAPTED FOR ADMINISTRATIVE, COMMERCIAL, FINANCIAL, MANAGERIAL OR SUPERVISORY PURPOSES, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • G06Q30/00Commerce
    • G06Q30/02Marketing; Price estimation or determination; Fundraising
    • G06Q30/0201Market modelling; Market analysis; Collecting market data
    • G06Q30/0202Market predictions or forecasting for commercial activities
    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06QINFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGY [ICT] SPECIALLY ADAPTED FOR ADMINISTRATIVE, COMMERCIAL, FINANCIAL, MANAGERIAL OR SUPERVISORY PURPOSES; SYSTEMS OR METHODS SPECIALLY ADAPTED FOR ADMINISTRATIVE, COMMERCIAL, FINANCIAL, MANAGERIAL OR SUPERVISORY PURPOSES, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • G06Q30/00Commerce
    • G06Q30/02Marketing; Price estimation or determination; Fundraising
    • G06Q30/0241Advertisements
    • G06Q30/0251Targeted advertisements
    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06QINFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGY [ICT] SPECIALLY ADAPTED FOR ADMINISTRATIVE, COMMERCIAL, FINANCIAL, MANAGERIAL OR SUPERVISORY PURPOSES; SYSTEMS OR METHODS SPECIALLY ADAPTED FOR ADMINISTRATIVE, COMMERCIAL, FINANCIAL, MANAGERIAL OR SUPERVISORY PURPOSES, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • G06Q30/00Commerce
    • G06Q30/02Marketing; Price estimation or determination; Fundraising
    • G06Q30/0201Market modelling; Market analysis; Collecting market data
    • G06Q30/0203Market surveys; Market polls

Landscapes

  • Business, Economics & Management (AREA)
  • Strategic Management (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Accounting & Taxation (AREA)
  • Development Economics (AREA)
  • Finance (AREA)
  • Entrepreneurship & Innovation (AREA)
  • Game Theory and Decision Science (AREA)
  • Economics (AREA)
  • Marketing (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Business, Economics & Management (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Data Mining & Analysis (AREA)
  • Measuring And Recording Apparatus For Diagnosis (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká systému získávání základního zpracování dat na hodnocení spotřebitelského chování při výběru a nákupu zboží a služeb.
Získaná data se následně hodnotí různými neurovědeckými, neuromarketingovými metodami. Technické řešení popisuje zařízení zapojené do systému, kterým se způsob výhodně realizuje.
Dosavadní stav techniky
Neuromarketing a spotřebitelská neurověda pozorují funkce lidského těla při rozhodování o nákupu zboží nebo služby. Zkoumání emocí spotřebitele při nákupu se stává stále důležitější, podle neuroekonomie je rozhodování spotřebitele málo racionální a je založeno zejména na podvědomých procesech v mysli.
Zkoumání emocí je nepřímé, sledují se lidské reakce v situaci, kdy je spotřebitel vystaven různým obrázkem, osvětlení, zvukem, tvarem nebo je mu prezentován konkrétní produkt nebo služba. Přitom se pozoruje například dýchání, srdečný rytmus, pohyb očí, kožní elektrické reakce. Využívají se přitom diagnostické přístroje a zařízení z různých medicínských oborů včetně magnetické rezonance a elektroencefalografie. Získaná data se interpretují a dávají se do souvislosti s úsudkem, emocí a rozhodováním spotřebitele. Na tomto základě je pak možné navrhovat nové obaly výrobků, uspořádání výrobků na prodejní ploše a podobně.
Jsou známé patentové zveřejnění jako např. US 2009/0083129, US 6099319 A, kde se skupině spotřebitelů prezentují podněty a vyhodnocují reakce jednotlivých členů skupiny. Spis US 2011085700 AI ozřejmuje prezentování různých zboží a zjišťování reakce spotřebitele. Zveřejnění US 2013185144 AI popisuje zařízení na snímání nervových reakcí pomocí snímačů na hlavě. Nevýhodu všech známých postupů a systémů je nejistá interpretace vlivu různých faktorů, získávání dat je neurčitou mírou ovlivněno okolím a získané výsledky nemají dostatečnou korelaci se skutečným chováním spotřebitele nebo opakovaná měření liší svými výsledky, což poukazuje na chyby měření.
Existuje snaha zvýšit objektivitu výsledků měření. Požadovaný nový způsob a systém má být použitelný univerzálně a rychle v různých neurovědeckých, neuromarketingových analýzách, v komerčním marketingu a případně v sociálním, nekomerčním nebo politickém marketingu.
Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky v podstatné míře odstraňuje systém a způsob získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat, kde se spotřebiteli prezentuje produkt a měřením se zjišťují jeho biometrické a/nebo mozkové reakce na prezentaci produktu, přičemž se naměřené hodnoty biometrických a/nebo mozkových reakcí elektronicky uchovávají a poskytují se následně k vyhodnocení podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že biometrické a/nebo mozkové reakce se měří na spotřebiteli v přirozeném nákupním prostředí a měřicí přístroje jsou umístěny v blízkosti spotřebitele bez omezení jeho pohyblivosti. Zároveň se snímají fyzikální hodnoty prostředí v okolí spotřebitele a jeho poloha v nákupním prostředí a tyto hodnoty se časově synchronně zaznamenávají. Spotřebitel přitom provádí úkony jako při skutečném výběru a nákupu produktu.
Pojem neuromarketingu a neuromarketingových dat v tomto spise je třeba chápat široce. Pod
- 1 CZ 32837 U1 pojmem neuromarketingu se má na mysli také spotřebitelská neurověda nebo jakékoliv zjišťování a hodnocení chování spotřebitele a jeho postojů, a to bez ohledu na použité modely hodnocení a také bez ohledu na skutečnost, zda zjišťování má přímé marketingové cíle. Neuromarketingová data jsou jakékoliv data získaná v popsaných procesech, nemusí být přitom vázána přímo jen na neurologické funkce spotřebitele.
Důležitým znakem technického řešení je, že spotřebitel není pozorován v umělém, laboratorním prostředí, kde mohou být jeho reakce podstatně odlišné od chování v přirozeném nákupním prostředí. I v případě, že v laboratorním prostředí je naimitována příslušná část nákupního prostředí, například regály, prodejní stojany se zbožím, spotřebitel podvědomě ví, že není v přirozeném nákupním prostředí, ale že přišel do průzkumné agentury, kde se toto prostředí jen simuluje. Pojem nákupní prostředí vyjadřuje prostor, místo, kde se příslušný produkt prezentuje v přirozené situací. Může to být tedy například, ne však výhradně, prostor samoobslužné prodejny, místo výběru služby, například prostor cestovní kanceláře nebo také místo veřejného mítinku, kde se prezentují jakékoliv produkty. Samotné pojmy spotřebitel a produkt je třeba chápat velmi široce. Produkt může být zboží, komerční služba nebo také neobchodní služba jaké nabízejí non-profit organizace nebo společenské nebo politické organizace. Spotřebitelem je každá osoba, která je schopna reagovat na prezentované produkty, a to i v případě, že produkt nenakupuje a nespotřebovává.
Nákupní prostředí bude tedy přirozeným prostorem, kde se spotřebitel podle dosavadních zvyklostí setkával s produktem, a kde vzniká nebo se formuje jeho rozhodování o přijetí nebo odmítnutí nabídky.
Umístěním měření biometrických nebo mozkových reakcí do přirozeného nákupního prostředí se odstraní systematické chyby, které souvisí s nejistotou simulace prostředí.
Dalším znakem tohoto technického řešení je, že biometrické a mozkové reakce se měří bez omezení pohyblivosti. Spotřebitel je při měření schopen provádět všechny potřebné fyzické úkony a pohyby, případně mikropohyby tak, jak byl zvyklý provádět při nákupu dosud. Měření se tedy budou uskutečňovat přístroji, které nevyžadují statickou, strnulou pozici spotřebitele, vyloučeny tedy budou přístroje vyžadující polohovací stůl jako například počítačová tomografie. Přirozeně, takové vyloučení platí jen do momentu, kdy nebudou dostupné přenosné tomografy. Použijí se snímače na těle spotřebitele nebo v jeho blízkosti. Spolu se spotřebitelem nebo v jeho blízkosti se pohybuje nezbytná část příslušných měřicích přístrojů.
Proces může být nastaven tak, že spotřebitel na svém těle nese snímače, které vyžadují dotyk s jeho tělem a tyto snímače zasílají naměřená data spolu s identifikací zdroje měření a s časovým údajem do centrální jednotky nebo do paměti. Data se mohou zasílat klasickým vedením nebo se mohou zasílat bezkontaktně.
Důležitým znakem technického řešení je, že se snímají fyzikální hodnoty prostředí v okolí spotřebitele. Dosavadní postupy nezohledňovaly právě různé vnější faktory působící v prostředí jako jsou osvětlení, kvalita vzduchu, vůně, teplota, ozvučení, hladina hluku. Každý z uvedených faktorů se může měřit a hodnotit několika parametry. Při osvětlení se může měřit intenzita, vlnová délka, barva světla, směr vyzařování, frekvence změn a podobně.
Měření polohy spotřebitele je důležité k tomu, aby se naměřené údaje mohly přiřadit ke správnému místu jejich získání. Například, pokud rozhodování spotřebitele je ovlivněno vizuálními vlastnostmi pozadí, údaje o naměřených biometrických a/nebo mozkových reakcích se mohou správněji interpretovat.
Měření biometrických a/nebo mozkových reakcí bude ve výhodném postupu zahrnovat měření autonomních funkcí lidského těla, tedy funkcí, které spotřebitel neví přímo ovlivnit. Bude se jednat o měření srdeční činnosti s využitím EKG, výhodně s měřením vzdálenosti R-R intervalu.
-2CZ 32837 U1
Dále se může měřit elektrická mozková aktivita EEG, intenzita dýchání, krevní tlak, elektrická vodivost kůže, teplota těla a rukou, rozšíření zornic. Pro uvedené typy měření jsou z medicíny známé různé metody měření. Předložený způsob získávání neuromarketingových dat, neurovědeckých dat nebo spotřebitelských dat není zúžený na konkrétní typ měřicího přístroje, výhodně budou využity zejména takové přístroje, které jsou snadno přenosné a nemají nežádoucí zpětný vliv na chování spotřebitele.
Bude vhodné, pokud měření biometrických a/nebo mozkových reakcí obsahuje i měření somatických funkcí lidského těla, tedy funkcí, které spotřebitel alespoň částečně umí přímo ovlivnit. Taková měření mohou zaznamenávat pohyb očí, mohou rozpoznávat výraz tváře (Face reading), mohou identifikovat mrkání.
Měření biometrických a/nebo mozkových reakcí bude v každém případě zahrnovat měření alespoň jedné autonomní funkce těla spotřebitele, výhodně budou tato měření představovat kombinaci více vyjmenovaných druhů měření, případně až kombinaci všech vyjmenovaných druhů měření.
Při měření fyzikálních hodnot prostředí se zaměříme zejména na takové parametry, u kterých se z medicíny nebo z jiných vědních oborů spolehlivě ví, že mají konkrétní dopad na chování a reakce člověka, resp. na jeho tělesné funkce, které měříme v rámci tohoto postupu.
Výhodné bude, pokud budeme měřit intenzitu osvětlení, teplotu chromatičnosti (barvu) osvětlení, množství CO2, teplotu vzduchu, vlhkost vzduchu, složení vzduchu, tlak vzduchu, hlasitost, hlučnost. Měřit budeme alespoň jednu z uvedených fyzikálních hodnot, výhodně několik nebo všechny uvedené fyzikální hodnoty.
Aby se umožnilo správné hodnocení naměřených dat společně, bude vhodné, aby se naměřené údaje synchronizovaly. Může se to provádět tak, že k naměřené hodnotě se přiřadí přesný čas získání a takto se údaje uloží do paměti pro další zpracování. Údaje mohou být uchovávány odděleně pro každý měřicí kanál nebo se mohou uchovávat po skupinách nebo centrálně, kdy se k údajům přiřazuje i identifikace měřicího zdroje. Taková časová synchronizace poslouží k tomu, aby se mohl vyhodnotit jeden naměřený údaj ve spojitosti s jiným. Například z údaje o měření pohybu očí umíme zjistit, že časově následné zrychlení srdečního tepu má souvislost s vizuálním vjemem na konkrétní předmět. Zaznamenaný časový údaj tím představuje jednotící synchronizační platformu.
Způsob podle tohoto technického řešení bude velmi účinný zejména při uspořádání, kdy se biometrické a/nebo mozkové reakce měří prostřednictvím přístrojů, které nese spotřebitel na svém těle, zejména jako oděv nebo část oděvu, nebo se měří prostřednictvím přístrojů, které jsou uloženy v nákupním vozíku, který spotřebitel používá jako při běžném nakupování.
Spotřebitel může mít oblečený pás, vestu nebo podobný oděv, na kterém jsou připnuté příslušné měřící přístroje. Aby se vytvořil dostatečný prostor k umístění různých přístrojů, ukázalo se při vynalézání jako velmi vhodné použít upravený nákupní vozík. Vrchní část s nákupním košem může zůstat stejná jako při běžném nákupním vozíku, což také u spotřebitele podpoří vizuální vjem běžného nakupování. Spodní část nákupního vozíku je běžně konstruována tak, aby se vozíky mohli zasouvat do sebe, tedy stohovat v horizontálním směru. Právě tento spodní prostor je nyní vhodně využitelný na umístění měřicích přístrojů, centrální jednotky s pamětí a zdroje elektrické energie.
Nákupní vozík upravený pro měření podle tohoto technického řešení může také zjišťovat vlastní polohu a rychlost pohybu. Tímto se dá zjistit, kdy, při jakých zboží a na jakou vzdálenost se spotřebitel vzdálí od nákupního vozíku. Rukojeti nákupního vozíku mohou být vybaveny snímači biometrických reakcí. Za účelem dosažení co nejvyšší svobody pohybu bude spotřebitel na svém těle nést jen fýzicky nezbytné snímače, například jako elektrody mozkové aktivity, tyto snímače
-3 CZ 32837 U1 budou bezdrátově komunikačně propojeny s příslušnou jednotkou zpracování, která bude umístěna v rámci nákupního vozíku. Všechny získaná data v nestrukturované podobě (např. video, zvuk) nebo strukturované podobě (např. digitální údaje s číselnými hodnotami) s přiřazeným časem jejich získání a s identifikací zdroje budou při tomto uspořádání ukládána do paměti v nákupním vozíku. Po ukončení nákupu se data off-line stáhnou zpaměti a jsou připravena k dalšímu zpracování a/nebo vyhodnocení.
Výsledkem postupu podle tohoto technického řešení jsou tedy zejména hrubá, nestrukturovaná data, která jsou schopna vzájemného přiřazení a obsahují komplexní pohled na situaci spotřebitele, vyjadřují nejen jeho osobnostní reakce, ale i příslušné faktory prostředí.
Podle povahy měřených dat mohou být některá data primárně zpracovávána nebo alespoň částečně zpracovávána ještě před transferem do centrální jednotky, například prostřednictvím mini PC nebo naprogramovaného čipu ve vestě nebo na vozíku. Bude se jednat zejména o data, které vyžadují další matematické zpracování; například data z EEG snímačů. Takto zpracovaná data budou potom odesílána přes komunikační modul do centrální jednotky. Jiné údaje, zejména ty, které nevyžadují numerickou analýzu, např. jako údaje o teplotě, budou obvykle zasílány do centrální jednotky bez zpracování.
Nedostatky popsané v dosavadním stavu techniky řeší systém na získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat, kde systém zahrnuje měřicí přístroje pro měření biometrických a/nebo mozkových reakcí spotřebitele v nákupním prostoru, dále systém zahrnuje paměť pro uchovávání naměřených dat a komunikační rozhraní pro přenos dat k jejich vyhodnocení podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá vtom, že zahrnuje snímač polohy spotřebitele a alespoň jeden snímač lyzikální hodnoty prostředí v okolí spotřebitele.
Snímání alespoň jedné lyzikální hodnoty, výhodně snímání několika lyzikálních hodnot spolu se zjišťováním polohy spotřebitele, je nezbytnou součástí tohoto technického řešení.
Systém má měřící přístroje přizpůsobené na pohyb odpovídající pohybu spotřebitele v rámci nákupního prostoru. Toto přizpůsobení může být realizováno tak, že měřicí přístroje nebo alespoň jejich část je nesena na těle spotřebitele nebo jsou měřicí přístroje nebo alespoň jejich část umístěna v nákupním vozíku.
Spotřebitel může nést nezbytné součásti systému na svém těle tak, že tyto součásti jsou umístěny ve vestě, opasku nebo v tašce. Z praktického hlediska bude vhodné, aby součást, nesená na těle spotřebitele, byla co nejlehčí a s malými požadavky na elektrický příkon. Nesená část může zahrnovat snímače a bezdrátové komunikační prostředky, přes které se hrubá, nestrukturovaná data přenášejí do centrální jednotky, kde se ukládají do paměti.
Dále uvedeme snímače, senzory, které mohou být v různé kombinaci součástí systému podle toho technického řešení. Nejedná se o úplnou, vyčerpávající definici součástí systému.
Součástí systému bude obvykle alespoň jedna kamera, výhodně tři kamery s vysokým rozlišením. Kamery mohou být pevné, se stabilním nastavením snímané oblasti, nebo pohyblivé, se servopohonem na změnu úhlu snímání. Pohyblivá kamera může být řízena dálkově nebo automaticky dle nastaveného algoritmu. Při dálkovém řízení kameru natáčí obsluha systému. V případě automatického nastavení se kamera může natáčet ve směru, který se vypočítá z polohy nosiče kamery (například upraveného nákupního vozíku) a polohy spotřebitele. V nasnímaném pohledu s širokoúhlým záběrem se pozná obličej a následně se může kamera polohovat přesněji se zúženým záběrem. Digitální záznam videa je uchováván na samostatném nosiči.
Pro měření srdeční činnosti se využijí elektrody, elektrokardiografické svody, které snímají elektrické impulsy z povrchu těla. Měří se frekvence srdce, a to sledováním časových intervalů mezi jednotlivými srdečními systoly. Variabilita srdečního rytmu nám ukazuje schopnost srdce
-4CZ 32837 U1 adaptovat se na vnější i vnitřní změny a podněty. V parametru HRV (Heart rate variability) se projevuje množství aspektů, které ovlivňují srdeční rytmus, jako: činnost nervového systému, emocionální a fyziologický stav osoby, jeho věk, tempo životního stylu, také případná aktivita a v neposlední řadě útlum během dne a noci. Parametr HRV je kromě jiných vlivů závislý i na psychickém rozpoložení člověka, respektive na emocích, které prožívá. Pokud osoba prožívá pozitivní emoce jako pochvalu, zadostiučinění, lásku či projev uznání, graf průběhu srdečního rytmu se přibližuje k symetrické vlnovce funkce sinus. Měření HRV můžeme uskutečnit v časové nebo ve frekvenční oblasti (spektrální analýza) a slouží k posouzení vlivu autonomního nervstva na činnost srdce.
Naměřené hodnoty se mohou zpracovávat postupy známými z medicíny, může se vypočítat SDRR - rozptyl hodnot srdeční frekvence a/nebo frekvenční spektrum signálu HRV.
Krevní puls lze měřit pomocí infračerveného snímače na prstu. Snímačem na prstu se dá měřit i okysličení krve.
Intenzita dýchání se měří tlakovým senzorem na hrudi spotřebitele nebo pomocí senzoru množství CO2, který je umístěn u nosu spotřebitele. Změny množství CO2 vypovídají o nádeších za sledovaný časový úsek.
Měření krevního tlaku obvykle působí na spotřebitele rušivě, má zpětný vliv na zjišťovány emoce. Zatím nejsou dostupné jednoduché a přesné metody průběžného zjišťování krevního tlaku. Pokud by bylo v budoucnu k dispozici vhodné přenosné tlakoměmé zařízení, může být zařazeny do systému podle tohoto technického řešení. Pro měření srdeční frekvence lze použít snímač nasazený na prst nebo pomocí náramku na zápěstí nebo snímačem připevněním na uchu.
Elektrodermální aktivita kůže (také jako skin conductance, Galvanic skin response GSR, electrodermal response EDR, psychogalvanic reflex PGR, skin conductance response SCR, skin conductance level SCL) se hodnotí měřením změn vodivosti, resp. odporu kůže. Odpor kůže je mimo jiné závislý na aktivitě potních žláz a tu určuje autonomní nervový systém. Potní žlázy jsou dobrým indikátorem napětí a stresu. Snímač může být umístěn na dlani nebo na prstu.
Pro měření teploty těla a rukou se může využít infračervený teplotní MEMS snímač, výhodně svíce body měření. Data z jednotlivých bodů jsou statisticky vyhodnocena, přičemž jsou potlačeny nejvíce vybočující hodnoty.
Pohyb očí, mrkání a rozšíření zornic se pozoruje a vyhodnocuje oční kamerou (eye tracker). Výsledkem je tepelná mapa, fixační mapa nebo klastrové rozdělení.
Na rozpoznávání výrazů obličeje se vnasnímaném obraze nejprve vyhledá obličej, pak se modeluje a klasifikuje. Při syntéze s umělým modelem obličeje se vyhodnocuje umístění stovek určených klíčových bodů a přesná struktura obličeje. Výsledkem bude klasifikace do šesti základních výrazů: štěstí, smutek, hněv, překvapení, strach.
Při měření elektrické mozkové aktivity se signál nasnímá, zesílí, zakóduje a odfiltruje na použitelné spektrum od 0,5 Hz do cca 70 Hz. Odfiltruje se jednosměrná složka signálu, síťový šum a všechny složky nad 70 Hz, protože nejsou pro hodnocení podstatné. Signál EEG analyzujeme časovou funkcí nebo spektrální analýzou. Mezivýsledkem je topografické mapování aktivity mozku a její množství na povrchu lebky. Na klasifikaci valence signálu, tedy k určení, zda se jedná o pozitivní, negativní nebo neutrální emoce, se použije některá ze známých transformací, časově-frekvenční analýza, vínková transformace a podobně.
Intenzita osvětlení se měří pomocí fotodiody propojené s analogově- digitálním převodníkem. Výsledek se udává v luxech. Teplota chromatičnosti se měří hodnocením intenzity světla v červeném (R), zeleném (G) a modrém (B) barevném spektru.
-5 CZ 32837 U1
Na měření množství CO2 ve vzduchu, pro měření teploty a vlhkosti vzduchu se použijí příslušné snímače propojeny s příslušným převodníkem k dosažení digitálního výstupu. Taktování měření a vyhodnocování bude záviset na konkrétním provedení snímače. V případě měření barometrického tlaku vzduchu postačuje vypočítat aktuální hodnotu každých 10 s, například jako průměr ze stovky měření při vzorkovací frekvenci 10 Hz. Barometrický tlak má malou dynamiku změn.
Na měření hlasitosti, hlučnosti se použije zapojení tvořené mikrofonem, zesilovačem, filtrem a analogově-digitálním převodníkem.
Poloha spotřebitele v nákupním prostředí se zjišťuje pozičním systémem. Nasnadě je GPS systém s lehce dostupnými přijímači, avšak v případě uzavřených prostor nastanou problémy s příjmem signálu družic. V takovém případě lze použít lokální poziční systém s dočasně rozmístěnými vysílači signálu.
Rychlost pohybu spotřebitele se může zjišťovat výpočtem z údajů pozičního systému nebo krokoměrem nebo měřením rychlosti pohybu nákupního vozíku. Rychlost vozíku se může jednoduše zjišťovat počítáním otáček kola za nastavený čas, například pomocí magnetorezistivního snímače.
Při zjišťování polohy spotřebitele může být výhodné zjišťovat směr a orientaci spotřebitele. Na to se může využít akcelerometr a gyroskop, případně magnetometr. Gyroskop se vhodně využívá zejména na měření rychlých úhlových změn.
Všechny získané údaje se uchovávají a vyhodnocují podle různých kritérií a postupů spotřebitelské neurovědy a neuromarketingu. Technické řešení popisuje především hlavní zásady propojení osobnostních měření a měření vlivu okolí. Naměřené údaje mohou být zpracovány různými statistickými postupy, technické řešení především poskytuje hrubá data provázaná časovou synchronizací tak, že vyjadřují stavy a projevy procesů při výběru zboží a služeb.
Získaná data se mohou standardně vyhodnotit pomocí metod dolování v datech (data mining). V případě zkoumání změn emocionálního stavu spotřebitelů v rámci nákupního prostředí lze uplatnit popisné dolování v datech, resp. klasifikaci. V případě zjišťování pravděpodobnosti nákupu na základě naměřených faktorů půjde o klasifikaci a predikci, například prostřednictvím algoritmu Naivě Bayes, který je součástí prvků umělé inteligence. Obecně půjde o klasické algoritmy nekontrolovaného učení - shlukování.
Výhodou technického řešení je především získání komplexnějších dat, která poskytují objektivnější podklad pro hodnocení faktorů, které nejvíce ovlivňují rozhodovací spotřebitelský proces a vnímání celkového prostředí na místě prodeje. Způsob a systém snižují chyby a odchylky měření.
Objasnění výkresů
Technické řešení je blíže vysvětleno pomocí obrázků 1 až 4. Příklady měřících zařízení a snímačů měřidel mají jen ilustrační charakter a nelze je považovat za zužující rozsah ochrany.
Na obrázku 1 je znázorněno bloková schéma zapojení s osobním počítačem umístěným v nákupním vozíku se snímáním EEG, pohybu očí a s kamerovým záznamem.
Obrázek 2 zobrazuje příklad vesty, která nese snímače a elektrody. Zařízení umístěná ve vestě komunikují s centrální jednotkou.
-6CZ 32837 U1
Na obrázku 3 je vyobrazeno zapojení s více čidly, jejichž část je umístěna ve vozíku a část je nesena na oděvu spotřebitele.
Obrázek 4 vyobrazuje systém, kde je použit upravený nákupní vozík, který komunikuje s centrální jednotkou.
Příklady uskutečnění technického řešení
Příklad 1
V tomto příkladu podle obrázků 1 a 3 je systém na získávání neuromarketingových dat využit při průzkumu v supermarketu. Supermarket zde představuje přirozené nákupní prostředí, ve kterém budeme sledovat spotřebitele.
V upraveném nákupním vozíku 1, v jeho spodní části je umístěn osobní počítač. Nákupní vozík 1 dále nese tři kamery 5 s vysokým rozlišením, snímač pozičního systému, snímač rychlosti pohybu vozíku, snímač teploty a vlhkosti vzduchu, snímač barometrického tlaku vzduchu, snímač intenzity osvětlení, komunikační prvky a datové úložiště. Všechny tyto prvky jsou energeticky zásobovány z akumulátoru, který je také umístěn ve spodní části nákupního vozíku 1.
Spotřebiteli se prezentuje produkt a měřením se zjišťují jeho biometrické a/nebo mozkové reakce na prezentaci produktu, přičemž spotřebitel provádí úkony jako při skutečném výběru a/nebo nákupu produktu.
Spotřebitel si oblékne vestu 2, která nese měřící přístroje 3 pro měření biometrických a/nebo mozkových reakcí. V tomto příkladu jsou přes vestu 2 umístěny na tělo spotřebitele elektrody EKG a snímač odporu kůže. Spotřebitel může mít i náhlavní držák nebo čepici, v níž jsou umístěny snímací body EEG. Snímače 4 fyzikálních hodnot prostředí jsou v tomto příkladu umístěny v nákupním vozíku E
Ve vestě 2 je umístěn komunikační modul, který na krátkou vzdálenost bezdrátově komunikuje s komunikačním prvkem v nákupním vozíku 1. Přenos dat z vesty 2 do nákupního vozíku 1. je on-line, v případě většího oddálení se spotřebitele od vozíku (řádově desítky metrů) se hrubá data ukládají na paměťovou kartu v komunikačním modulu.
Spotřebitel provádí všechny úkony a rozhodovací procesy jako při běžném nákupu. Pohybuje se s nákupním vozíkem 1 v prostoru supermarketu a působí na něj různé vizuální, zvukové podněty. Do datového úložiště v rámci upraveného nákupního vozíku 1. se ukládají všechny naměřené biometrické a mozkové reakce jakož i lyzikální hodnoty prostředí v okolí spotřebitele. Vozík 1 má zároveň bezdrátový komunikační modul 6, přes který komunikuje s centrální jednotkou 7. Na posouzení vlivu různých podnětů se následně použijí neurovědecké a neuromarketingové algoritmy hodnocení.
Příklad 2
V tomto příkladu podle obrázku 2 je způsob získávání neuromarketingových dat využit při průzkumu v prodejně s elektrospotřebiči. V tomto nákupním prostředí jsou nákupní vozíky nepraktické, spotřebitel je zvyklý pohybovat se mezi vystaveným zbožím, vybrané zboží si nenakládá do nákupního vozíku. Abychom použitím nákupního vozíku 1 neovlivnily přirozené modely chování spotřebitele, jev tomto příkladu použita malá taška, kterou má spotřebitel zavěšenou na rameni nebo vesta 2, kterou si oblékne.
V tašce nebo ve vestě 2 jsou umístěny nezbytné části snímačů a bezdrátový komunikační modul 6, který všechna data zasílá přes WiFi do centrální jednotky 7.
-7 CZ 32837 U1
Některé naměřené hodnoty (např. EEG) mohou být i přímo zpracovány prostřednictvím mini PC, resp. specializovaného čipu umístěného ve vestě 2, resp. ve vozíku 1 a až následně odesílány přes komunikační modul 6 do centrální jednotky 7. Při některých veličinách je výhodnější zpracovat naměřené hodnoty a až tak je odesílat, resp. zaznamenávat.
Příklad 3
Systém v tomto příkladě podle obrázku 4 zahrnuje upravený nákupní vozík 1, který nese všechny snímače 4 fýzikálních hodnot a část měřicích zařízení 3. Dvě kamery 5 jsou stabilní, jedna kamera 5 je pohyblivá, natáčí se elektromotoricky podle pokynů z centrální jednotky 7.
Aby se omezily problémy s dostupností GPS signálu v budovách, systém zahrnuje lokální poziční systém s dočasně rozmístěnými vysílači pozičního signálu.
Průmyslová využitelnost
Průmyslová využitelnost je zřejmá. Podle tohoto technického řešení je možné průmyslově a opakovaně sestavovat a používat systém pro získávání a zpracování neuromarketingových dat.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (11)

NÁROKY NA OCHRANU
1 2 3 4 5 6 7 USB WiFi HDSPA - vozík - vesta - měřicí přístroje pro měření biometrických a/nebo mozkových reakcí - snímač fýzikální hodnoty prostředí - kamera - bezdrátový komunikační modul - centrální jednotka - Universal Seriál Bus, univerzálna sériová zbemica - standard pro bezdrátové lokální sítě - High-Speed Downlink Packet Access, komunikační protokol na přenos dat prostřednictvím sítě pro mobilní telefony EEG - elektroenecefalografia, zápis synaptických potenciálů nervových buněk mozku Eye tracker PC EKG MEMS - zařízení pro měření pozice a pohybu oka - osobní počítač - elektrokardiogram - Micro-Electro-Mechanical Systems, mikromechanický systém, mikromechanika.
1. Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat, který zahrnuje alespoň jeden měřicí přístroj (3) pro měření biometrických a/nebo mozkových reakcí spotřebitele na prezentaci produktu v nákupním prostoru, přičemž systém zahrnuje paměť pro uchovávání naměřených dat a komunikační rozhraní pro přenos dat k místu jejich vyhodnocení, vyznačující se tím, že zahrnuje snímač polohy spotřebitele v nákupním prostoru a alespoň jeden snímač (4) fyzikální hodnoty prostředí v okolí spotřebitele.
2. Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat podle nároku 1, vyznačující se tím, že měřicí přístroje (3) jsou umístěny v blízkosti spotřebitele a/nebo na spotřebiteli bez omezení jeho pohyblivosti.
3. Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že měřicí přístroj (3) je přístroj pro měření autonomní funkce těla spotřebitele.
4. Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat podle nároku 3, vyznačující se tím, že měřicí přístroj (3) je přístroj pro měření srdeční činnosti a/nebo elektrické mozkové aktivity EEG a/nebo intenzity dýchání a/nebo krevního tlaku a/nebo elektrické vodivosti kůže a/nebo teploty těla a/nebo teploty rukou a/nebo rozšíření zornic.
5. Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že měřicí přístroj (3) je přístroj pro měření somatické funkce těla spotřebitele.
-8CZ 32837 U1
6. Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat podle nároku 5, vyznačující se tím, že měřicí přístroj (3) je přístroj pro měření pohybu očí a/nebo na rozpoznávání výrazu obličeje.
7. Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat podle kteréhokoliv z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že snímač (4) fyzikální hodnoty je uzpůsoben na pohyb provázaný s pohybem spotřebitele.
8. Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat podle kteréhokoliv z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že zahrnuje alespoň jednu kameru (5).
9. Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat podle kteréhokoliv z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že má centrální jednotku (7), která je přizpůsobena pro komunikaci s bezdrátovým komunikačním modulem (6), se kterým je propojen alespoň jeden měřicí přístroj (3) a alespoň jeden snímač (4) fyzikální hodnoty.
10. Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat podle kteréhokoliv z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že má záznamové kanály samostatně pro každé měření nebo pro skupinu měření.
11. Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat podle nároku 10, vyznačující se tím, že záznamové kanály jsou přizpůsobeny na časovou synchronizaci.
12. Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat podle nároku 10 nebo 11, vyznačující se tím, že záznamové kanály jsou přizpůsobeny na identifikaci zdroje měření.
13. Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat podle kteréhokoliv z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že snímač (4) fýzikální hodnoty a/nebo měřicí přístroj (3) je umístěn v nákupním vozíku (1).
14. Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat podle kteréhokoliv z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že snímač (4) fýzikální hodnoty a/nebo měřicí přístroj (3) je umístěn v oděvu nebo na oděvu nebo v tašce určené pro nesení spotřebitelům.
15. Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat podle nároku 14, vyznačující se tím, že snímač (4) fýzikální hodnoty a/nebo měřicí přístroj (3) je umístěn na nebo ve vestě (2) určené k oblečení spotřebitelům.
16. Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat podle kteréhokoliv z nároků 1 až 15, vyznačující se tím, že snímač (4) fýzikální hodnoty je snímač intenzity osvětlení a/nebo snímač teploty chromatičnosti osvětlení.
17. Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat podle kteréhokoliv z nároků 1 až 15, vyznačující se tím, že snímač (4) fýzikální hodnoty je snímač množství CO2 ve vzduchu a/nebo snímač teploty vzduchu a/nebo snímač vlhkosti vzduchu a/nebo analyzátor složení vzduchu.
18. Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat podle kteréhokoliv z nároků 1 až 15, vyznačující se tím, že snímač (4) fýzikální hodnoty je snímač tlaku vzduchu.
-9CZ 32837 U1
19. Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat podle kteréhokoliv z nároků 1 až 15, vyznačující se tím, že snímač (4) fyzikální hodnoty je přístroj na měření hladiny hluku.
20. Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat podle kteréhokoliv z nároků 1 až 19, vyznačující se tím, že zahrnuje poziční systém pro zjišťování polohy spotřebitele.
21. Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat podle nároku 20, ío vyznačující se tím, že poziční systém je GPS systém nebo systém s lokálně umístěnými vysílači signálu.
22. Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat podle kteréhokoliv z nároků 1 až 21, vyznačující se tím, že je umístěn v přirozeném nákupním prostředí.
výkresy
- 10CZ 32837 U1
Seznam vztahových značek:
- 11 CZ 32837 U1
CZ2018-34561U 2015-07-15 2015-10-01 Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat CZ32837U1 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK500722015 2015-07-15
SK50036-2015A SK288872B6 (sk) 2015-07-15 2015-07-15 Spôsob získavania a/alebo spracovania neuromarketingových dát, systém na jeho uskutočnenie

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ32837U1 true CZ32837U1 (cs) 2019-05-14

Family

ID=54542295

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2018-34561U CZ32837U1 (cs) 2015-07-15 2015-10-01 Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP3323098A1 (cs)
CZ (1) CZ32837U1 (cs)
WO (1) WO2017009696A1 (cs)

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6099319A (en) 1998-02-24 2000-08-08 Zaltman; Gerald Neuroimaging as a marketing tool
JP5539876B2 (ja) * 2007-08-28 2014-07-02 ニューロフォーカス・インコーポレーテッド 消費者経験査定装置
US20090083129A1 (en) 2007-09-20 2009-03-26 Neurofocus, Inc. Personalized content delivery using neuro-response priming data
WO2011008793A1 (en) 2009-07-13 2011-01-20 Emsense Corporation Systems and methods for generating bio-sensory metrics
US8392250B2 (en) 2010-08-09 2013-03-05 The Nielsen Company (Us), Llc Neuro-response evaluated stimulus in virtual reality environments
US8392251B2 (en) * 2010-08-09 2013-03-05 The Nielsen Company (Us), Llc Location aware presentation of stimulus material
US8396744B2 (en) * 2010-08-25 2013-03-12 The Nielsen Company (Us), Llc Effective virtual reality environments for presentation of marketing materials
WO2014085910A1 (en) * 2012-12-04 2014-06-12 Interaxon Inc. System and method for enhancing content using brain-state data

Also Published As

Publication number Publication date
WO2017009696A1 (en) 2017-01-19
EP3323098A1 (en) 2018-05-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3355761B1 (en) Emotional/behavioural/psychological state estimation system
AU2014225626B2 (en) Form factors for the multi-modal physiological assessment of brain health
CN104951069B (zh) 用于使用可穿戴传感器平台的生理测量的置信度指示
CN105980008B (zh) 用于智能可穿戴设备的身体位置优化和生物信号反馈
US20190323895A1 (en) System and method for human temperature regression using multiple structures
CN106413529A (zh) 光学压力传感器
Hernandez et al. Wearable motion-based heart rate at rest: A workplace evaluation
CN110662485A (zh) 用于监控人类表现的系统和方法
CN108882853A (zh) 使用视觉情境来及时触发测量生理参数
US20220071547A1 (en) Systems and methods for measuring neurotoxicity in a subject
US9968296B2 (en) Wearable socio-biosensor device
US20220323189A1 (en) Jaw movement analysis system
CN108042106A (zh) 一种提高人体体征无创检测设备检测精度的人工智能纠偏方法
Wai et al. IoT-enabled multimodal sensing headwear system
US20200175255A1 (en) Device for determining features of a person
CZ32837U1 (cs) Systém pro získávání a/nebo zpracování neuromarketingových dat
US20220346682A1 (en) System for determining an emotion of a user
EP4351406A1 (fr) Système d'aide pour fournir une information de diagnostic
Nguyen et al. An instrumented measurement scheme for the assessment of upper limb function in individuals with Friedreich Ataxia
SK500362015A3 (sk) Spôsob získavania a/alebo spracovania neuromarketingových dát, systém na jeho uskutočnenie
RU188260U1 (ru) Система на основе термоэлектрических приемников инфракрасного излучения и физиологических датчиков для определения достоверности ответов человека
US20240164687A1 (en) System and Method for Blood Pressure Assessment
JP7485059B2 (ja) 感性計測方法および感性計測システム
Abtahi Brain-Body Sensory Fusion: Merging fNIRS/EEG Neuroimaging and Full-Body Motion Capture
PL236384B1 (pl) Urządzenie do rejestracji sygnału mechanomiograficznego (MMG)

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20190514

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20200121

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20221128