CZ31805U1 - Zařízení pro suché čištění spalin - Google Patents

Zařízení pro suché čištění spalin Download PDF

Info

Publication number
CZ31805U1
CZ31805U1 CZ2018-34798U CZ201834798U CZ31805U1 CZ 31805 U1 CZ31805 U1 CZ 31805U1 CZ 201834798 U CZ201834798 U CZ 201834798U CZ 31805 U1 CZ31805 U1 CZ 31805U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
flue gas
sorbent
solid
sorbents
soda
Prior art date
Application number
CZ2018-34798U
Other languages
English (en)
Inventor
Karel Svoboda
Michal Šyc
Michael Pohořelý
Boleslav Zach
Tomáš Ružovič
Jaroslav Moško
Šárka Václavková
Original Assignee
Ústav Chemických Procesů Av Čr, V. V. I.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ústav Chemických Procesů Av Čr, V. V. I. filed Critical Ústav Chemických Procesů Av Čr, V. V. I.
Priority to CZ2018-34798U priority Critical patent/CZ31805U1/cs
Publication of CZ31805U1 publication Critical patent/CZ31805U1/cs

Links

Landscapes

  • Treating Waste Gases (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká zařízení pro snižování emisí s využitím suchého způsobu čištění spalin, zvláště ze spalování odpadů, pomocí sorbentů na bázi sody, zejména sírou impregnovaného anorganického sorbentu par rtuti.
Dosavadní stav techniky
Spalování směsných městských odpadů a jiných odpadů vyžaduje čištění spalin - tj. podstatné snížení koncentrací prachových částic, kyselých plynů (SO2, HC1, HF), NOX, těžkých kovů a látek typu POP (persistentních organických polutantů) ve spalinách. Čištění spalin se v současné době běžně provádí pomocí kombinace filtračních zařízení pro odstranění prachu jako jsou látkové filtry či elektrostatické filtry, mokré nebo mokro-suché vypírky kyselých plynů, využití selektivní nekatalytické redukce (SNCR) nebo selektivní katalytické redukce (SCR) pro snižování emisí NOX, a aktivního uhlí bez impregnace nebo impregnovaného pro dočištění spalin od rtuti a jiných těžkých kovů a některých látek typu POP (jako např. PCDD/F - polychlorované dibenzodioxiny a polychlorované dibenzofurany). Nověji český užitný vzor č. 30 584 navrhuje testovací zařízení pro komplexní čištění spalin suchou cestou pomocí současného odstranění popílku, zreagovaného sodného typu sorbentu (po odstranění SO2, HC1 a HF) a katalytického odstranění NOX, případně dalších polutantů typu POP pomocí speciálních filtrů s katalytickými účinky. Toto zařízení a způsob odstraňování polutantů ze spalin podle UV 30 584 však neuvažuje současné odstranění rtuti ze spalin. Předkládané technické řešení si klade za cíl poskytnout chybějící článek v suchém, komplexním čištění spalin, spočívající v odstranění rtuti ze spalin spolu s ostatními polutanty. Navržení zařízení ke snižování celkových emisí včetně emisí rtuti přispěje ke zjednodušení celé technologické linky čištění spalin a umožní stavbu zařízení na čištění spalin v kompaktnějším a levnějším uspořádání.
Podstata technického řešení
Předkládané technické řešení poskytuje zařízení pro čištění spalin, které koncentruje odstraňování prachu, kyselých plynů, těžkých kovů a látek typu POP do jednoho stupně zachycení a odloučení, přičemž tento stupeň zachycení a odloučení je s výhodou ve formě látkového filtru. Není proto potřeba několika oddělených stupňů odlučování a zachycení, jako jsou například prachové filtry, mokré vypírky se skrubrem, dočištění spalin pomocí aktivního uhlí. To vede k výraznému zjednodušení čistící linky pro spaliny.
Zařízení ve výhodném provedení obsahuje sírou impregnovaný minerální sorbent, s výhodou na bázi sody, zeolitu, bentonitu a/nebo křemeliny. To zároveň umožňuje transformaci emisí těžkých kovů (hlavně rtuti) na ekologicky přijatelnou formu simíků.
Zařízení se suchým odstraňováním polutantů pracuje za teplot nad rosným bodem vodních par i případných par kyseliny sírové ve spalinách, takže nehrozí zvýšená koroze kovových částí v čistící lince. Oproti mokré vypírce také odpadá nutnost dodatečného vodního/kalového hospodářství.
Předmětem předkládaného technického řešení je zařízení pro čištění spalin, které obsahuje vstup spalin ústící do spalinovodu, přičemž spalinovod je opatřen alespoň dvěma dávkovači pevných sorbentů, do nichž jsou zaústěny zásobníky pevných, partikulárních sorbentů. Spalinovod ústí do reaktoru opatřeného jedním stupněm zachycení a odloučení pevných sorbentů se zachycenými (sorbovanými) polutanty. Tímto stupněm zachycení a odloučení je s výhodou látkový filtr.
- 1 CZ 31805 U1
Z reaktoru je veden alespoň jeden výstup sorbentů a popílku, a alespoň jeden výstup přečištěných spalin, který může být opatřen ventilátorem pro rychlejší odvod spalin a dále veden do komína.
S výhodou mohou dávkovače obsahovat pneumo-transport. S výhodou mohou být také dávkovače uspořádány pro dávkování pevného sorbentů přímo do proudu spalin.
Ve výhodném provedení obsahuje alespoň jeden zásobník pevný, partikulární sorbent, kterým je sírou impregnovaný minerální sorbent, zejména na bázi sody, zeolitu, bentonitu a/nebo křemeliny, a alespoň jeden zásobník obsahuje minerální sorbent pro sorpci látek typu persistentních organických polutantů (POP). Minerální sorbenty pro sorpci látek typu persistentních organických polutantů (POP) jsou běžně komerčně dostupné, například pod obchodním názvem Minsorb Dx. Pro lepší odstranění těkavých forem těžkých kovů, např. rtuti, je vhodné použití minerálního sorbentů, jako je soda, zeolit, Minsorb Dx, bentonit, křemelina, impregnovaného sírou, a pro lepší odstranění látek typu POP (jako např. polycyklické aromatické uhlovodíky a polychlorované dioxiny) je vhodné použít minerální sorbent zeolitického typu (např. Minsorb Dx), který se vyznačuje velkým měrným povrchem a komplexní, bohatou porézní vnitřní strukturou.
V dalším výhodném provedení může alespoň jeden zásobník sorbentů obsahovat práškový tuhý sorbent na bázi NaHCOa nebo hydrátů sody pro „in-situ vytvoření aktivní formy sody k odstranění kyselých plynů ze spalin pomocí rychle probíhajících chemických reakcí kyselých plynů s tuhými částicemi aktivní sody. NaHCCh nebo hydráty sody zde mají funkci prekursoru aktivní sody.
Alespoň jeden zásobník může obsahovat směs dvou nebo více z uvedených sorbentů, tj. prekursoru aktivní sody, minerálního sorbentů impregnovaného sírou, a minerálního sorbentů.
Zařízení podle předkládaného technického řešení umožňuje vícenásobnou separaci polutantů pomocí různých tuhých sorbentů, a následné odstranění zreagovaných částic sorbentů v jednom odlučovacím stupni, např. multi-filtru, zejména látkovém filtru. Je tak vytvořeno zjednodušené suché čistící zařízení spalin, schopné čistit spaliny pomocí obecně směsi minerálních sorbentů. Zařízení ve výhodném provedení obsahuje v zásobnících minerální sorbenty, přičemž alespoň jeden z minerálních sorbentů je impregnovaný sírou a slouží hlavně k sorpčnímu odstranění par rtuti a sloučenin rtuti ze spalin a odpadních plynů.
Sorbenty, například prekursor aktivní sody, minerální sorbent impregnovaný sírou, např. aktivní soda impregnovaná sírou, a minerální sorbent, např. zeolitického typu, se uvádí do kontaktu se spalinami či odpadními plyny za teplot 110 až 250 °C (s výhodou 130 až 170 °C), a proud spalin s unášenými tuhými částicemi (popílek, soda, zreagovaná soda a další minerální sorbenty) se potom dále vede přes odlučovací stupeň, např. látkové filtry, kde se odstraňují tuhé částice z proudu spalin.
Výhoda zařízení spočívá v tom, že v jednom čisticím stupni s látkovými filtry se suchou cestou odstraňují všechny zájmové polutanty s výjimkou NO. Zároveň rtuť a případně další těžké kovy a jejich sloučeniny mohou být převedeny pomocí síry na velmi málo rozpustnou formu simíků.
Čisticí trať pro spaliny s dávkováním tuhých sorbentů a s látkovými filtry umožňuje jednokrokové čištění spalin od tuhých znečišťujících látek, kyselých složek plynu, látek typu POP (polyaromatické uhlovodíky, PCDD/F, atd.) a odstranění různých forem rtuti (Hg°, Hg2+, Hgp) ze spalin. Pro snižování emisí NOX je možné využít např. metodu SNCR spočívající v přídavku NFF do spalin za teplot 800 až 1000 °C. Čištění spalin od hlavních polutantů (s výjimkou NOX) je soustředěno do dvou kroků - dávkování sorbentů do proudu spalin a separačního kroku s využitím látkových filtrů.
-2CZ 31805 U1
Reaktor s filtry pro čištění spalin je s výhodou proveden ve tvaru válce, který může při tangenciálním přívodu spalin sloužit současně jako cyklónový odlučovač hrubšího prachu, a jehož dolní podstava (např. ve tvaru násypky) je uzpůsobena pro odvod pevných částic odloučených v reaktoru. Dále je filtrační reaktor vybaven alespoň jedním látkovým filtrem. Pracovní teplota v reaktoru s filtry je (hlavně podle rosného bodu spalin) přibližně v rozsahu 110 až 250 °C. Rtuť zachycená sorbenty je transformována vlivem impregnace sírou na HgS - což je jediná netoxická forma rtuti (pro skladování, manipulaci a ukládání na skládky).
Objasnění výkresů
Uvedené technické řešení je schematicky znázorněno na Obr. 1. Schéma znázorňuje uspořádání zařízení s odděleným dávkováním sorbentu na bázi prekurzoru sody do spalin a dávkování minerálního sorbentu impregnovaného sírou spolu s minerálním sorbentem (např. zeolitickým sorbentem Minsorb Dx) pro sorpci zbytkových látek typu POP (např. PAU a PCDD/F) se separací tuhých částic popílku a sorbentu ze spalin pomocí látkových filtrů.
Příklad uskutečnění technického řešení zařízení
Na obr. 1 je schematicky znázorněno zařízení pro suché čištění spalin pomocí sorbentu na bázi sody pro odstranění kyselých plynů (hlavně HC1 a SO2) a odstranění rtuti ze spalin pomocí dalšího sorbentu založeného na sodě impregnované sírou nebo bentonitu impregnovaném sírou. Pro odstranění zbytků POP látek ze spalin (např. polycyklických aromatických uhlovodíků a polychlorovaných dioxinů) je použit anorganický zeolitický sorbent Minsorb Dx s měrným povrchem 110 m/g. Spaliny vstupují do zařízení vstupem _l_ spalin ústícím do spalinovodu 2. Do proudu spalin o teplotě 160 °C ve spalinovodu 2 se dávkuje práškový NaHCO3 o velikosti částic pod 100 mm ze zásobníku 3 pomocí dávkovacího zařízení 4, kterým je kombinace šnekového dávkovače a pneumo-transportu pomocí mírně předehřátého dusíku o teplotě 60 °C. Množství dávkovaného NaHCCh je takové, aby se zajistil přibližně 1,3 násobný stechiometrický přebytek sody oproti látkovému toku kyselých složek plynu (HC1 + SO2 + NO2). Dále po proudu spalin se dávkuje ze zásobníku 5 pomocí dávkovacího zařízení 6, sestávajícího ze šneku a pneumotransportu, směs práškového sorbentu látek POP na bázi anorganického sorbentu Minsorb Dx a sody impregnované sírou s obsahem síry 1,2 hm. %. Hmotový tok sorbentu se sírou je takový, aby látkový tok síry v sorbentu byl minimálně 50násobný oproti celkovému látkovému toku rtuti (ve všech formách) ve spalinách. Zeolitický sorbent Minsorb je dávkován tak, aby jeho koncentrace ve spalinách dosahovala minimálně 1 mg/Nm3 spalin. Velikost částic sody impregnované sírou a sorbentu Minsorb Dx je pod 60 mm (1 až 60 pm), kde většina částic má velikost pod 20 pm. Částice popílku unášené spalinami spolu s částicemi zreagovaného sodného sorbentu, sorbentu rtuti a sorbentu POP látek se zachycují v reaktoru 7 na látkovém filtru s povrchovou membránou pro účinné zachycení prachu o velikosti částic pod 2 mm. Filtrační rychlost plynu je asi 1,5 cm/s a teplota plynu při filtraci je přibližně 140 °C. Při koncentraci HC1 ve spalinách 300 mg/Nm3 a koncentraci SO2l50mg/m3 se dosahuje za látkovými filtry koncentrace HC1 asi 9 mg/m a koncentrace SO2 asi 20 mg/Nm3. Koncentrace par elementární rtuti ve spalinách, měřená za látkovými filtry, je přibližně 13 pg/Nm3 při koncentraci všech forem rtuti v surových spalinách okolo 40 mg/Nm3. Látky typu POP a PCDD/F splňovaly předepsané emisní limity.
Zreagované sorbenty se odvádí z reaktoru 7 výstupem 8 sorbentů a popílku. Přečištěné spaliny se odvádí z reaktoru 7 výstupem spalin pomocí spalinového ventilátoru 9 do komína 10.

Claims (9)

1. Zařízení pro suché čištění spalin, které obsahuje vstup (1) spalin ústící do spalinovodu (2) ústícího do reaktoru (7), přičemž z reaktoru (7) je veden alespoň jeden výstup (8) sorbentů a popílku, a alespoň jeden výstup přečištěných spalin, vyznačující se tím, že spalinovod (2) je opatřen alespoň dvěma dávkovači (4, 6) pevných sorbentů, do nichž jsou zaústěny zásobníky (3, 5) pevných sorbentů, a tím, že reaktor (7) je opatřen jedním stupněm pro zachycení a odloučení pevných sorbentů se zachycenými, sorbovanými polutanty.
2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že stupněm zachycení a odloučení je s výhodou látkový filtr nebo soustava látkových filtrů.
3. Zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že výstup přečištěných spalin je opatřen spalinovým ventilátorem (9) a dále veden do komína (10).
4. Zařízení podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že alespoň jeden dávkovač (4, 6) obsahuje pneumotransport.
5. Zařízení podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že dávkovače (4, 6) jsou uspořádány pro dávkování pevného, práškového sorbentů přímo do proudu spalin.
6. Zařízení podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že alespoň jeden zásobník (3, 5) pevného sorbentů obsahuje sírou impregnovaný minerální sorbent, zejména na bázi sody, zeolitu, bentonitu a/nebo křemeliny, a alespoň jeden zásobník (3, 5) pevného sorbentů obsahuje minerální sorbent pro sorpci látek typu persistentních organických polutantů.
7. Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že alespoň jeden zásobník (3, 5) pevného sorbentů obsahuje práškový tuhý sorbent na bázi NaHCCF nebo hydrátů sody.
8. Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že alespoň jeden zásobník (3, 5) pevného sorbentů obsahuje směs dvou nebo více sorbentů vybraných z práškového tuhého sorbentů na bázi NaHCCF nebo hydrátů sody, minerálního sorbentů impregnovaného sírou, a minerálního sorbentů.
9. Zařízení podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že reaktor (7) je ve tvaru válce, jehož dolní podstava je uzpůsobena pro odvod pevných částic odloučených v reaktoru, s výhodou je dolní podstava ve tvaru násypky.
CZ2018-34798U 2018-03-21 2018-03-21 Zařízení pro suché čištění spalin CZ31805U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-34798U CZ31805U1 (cs) 2018-03-21 2018-03-21 Zařízení pro suché čištění spalin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-34798U CZ31805U1 (cs) 2018-03-21 2018-03-21 Zařízení pro suché čištění spalin

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ31805U1 true CZ31805U1 (cs) 2018-05-28

Family

ID=62240895

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2018-34798U CZ31805U1 (cs) 2018-03-21 2018-03-21 Zařízení pro suché čištění spalin

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ31805U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7494632B1 (en) Mercury sorbent delivery system for flue gas
US10596517B2 (en) Sorbents for the oxidation and removal of mercury
US7731781B2 (en) Method and apparatus for the enhanced removal of aerosols and vapor phase contaminants from a gas stream
CA2490671C (en) Method and apparatus for removing particulate and vapor phase contaminants from a gas stream
AU2003232091B2 (en) Sorbents and methods for the removal of mercury from combustion gases
US7776298B2 (en) Process and device for cleaning combustion flue gases
CA2757309C (en) Sorbents for the oxidation and removal of mercury
US5659110A (en) Process of purifying combustion exhaust gases
US20090320678A1 (en) Sorbent Filter for the Removal of Vapor Phase Contaminants
US20060051270A1 (en) Removal of volatile metals from gas by solid sorbent capture
KR20090038848A (ko) 연소 배기 가스로부터 수은을 제거하기 위한 활성 탄소 하니콤 촉매상
WO2005007262A2 (en) Method of removing mercury from exhaust gases
US7524472B1 (en) Mercury removal from coal emissions using montmorillonite clay
CN1117890A (zh) 废气纯化方法
CN102343195A (zh) 立式干法烟气脱硫脱硝一体化装置
Shuckerow et al. Control of air toxin particulate and vapor emissions after coal combustion utilizing calcium magnesium acetate
Everaert et al. Removal of PCDD/F from incinerator flue gases by entrained-phase adsorption
CZ31805U1 (cs) Zařízení pro suché čištění spalin
JPH1157401A (ja) 有害物質を排気ガスから分離する方法
TW201806670A (zh) 用於處理廢氣的催化劑混合物
Fell et al. Removal of dioxins and furans from flue gases by non-flammable adsorbents in a fixed bed
RU2268084C2 (ru) Материал, а также способ для удерживания полигалогенированных соединений
JPH0975667A (ja) 排ガスの処理方法
US20050135981A1 (en) Method and apparatus for reducing NOx and other vapor phase contaminants from a gas stream
US10478776B2 (en) Process for the removal of heavy metals from fluids

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20180528

MK1K Utility model expired

Effective date: 20220321