CZ31766U1 - Experimentální zařízení pro testy regenerace a/nebo reaktivace aktivního uhlí - Google Patents

Experimentální zařízení pro testy regenerace a/nebo reaktivace aktivního uhlí Download PDF

Info

Publication number
CZ31766U1
CZ31766U1 CZ2018-34858U CZ201834858U CZ31766U1 CZ 31766 U1 CZ31766 U1 CZ 31766U1 CZ 201834858 U CZ201834858 U CZ 201834858U CZ 31766 U1 CZ31766 U1 CZ 31766U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
reactor
experimental device
activated carbon
heating
source
Prior art date
Application number
CZ2018-34858U
Other languages
English (en)
Inventor
Marek Šváb
Martina Švábová
Original Assignee
DEKONTA, a.s.
Ăšstav struktury a mechaniky hornin AV ÄŚR, v.v.i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by DEKONTA, a.s., Ăšstav struktury a mechaniky hornin AV ÄŚR, v.v.i. filed Critical DEKONTA, a.s.
Priority to CZ2018-34858U priority Critical patent/CZ31766U1/cs
Publication of CZ31766U1 publication Critical patent/CZ31766U1/cs

Links

Landscapes

  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká experimentálního zařízení pro testy regenerace a/nebo reaktivace aktivního uhlí.
Dosavadní stav techniky
Základní vlastností aktivního uhlí, která umožňuje jeho širokou aplikaci v sorpčních procesech, je jeho vysoká hodnota povrchu, typicky 400 až 1500 m2/g. Vlastnosti jednotlivých produktů se liší podle suroviny nebo způsobu výroby. Surovinou pro výrobu aktivního uhlí může být uhlí, dřevo, rašelina, odpadní produkty rostlinného původu nebo případně odpadní kaly.
Regenerace aktivního uhlí metodou termické desorpce využívá tepelnou energii k přerušení interakce adsorbent-adsorbát na všech typech adsorpčních míst, aniž by docházelo k degradaci adsorbátu. Metoda je běžně využívána k regeneraci aktivních uhlí exponovaných těkavými organickými látkami (VOCs) využívaných jako rozpouštědla v řadě průmyslových aplikací, např. při redukci emisí VOCs do atmosféry. Provedení procesu termické desorpce je založeno na zařízeních využívajících inertní plyn, nízkoteplotní páry a elektrické energie. Inertní plyn N2, případně Ar zde slouží jednak k ohřevu regenerovaného sorbentu a jednak k vypuzení neboli profouknutí desorbovaných látek mimo sorbent. Teplota desorpce nepřesahuje 300 °C a adsorbát je odstraněn výhradně desorpcí bez jeho rozkladu. Mezi nevýhody zařízení využívající k regeneraci sorbentu inertních plynů patří významné naředění adsorbátu velkým množstvím plynu. Při pevné vazbě a/nebo nedostatečné teplotě nemusí být regenerace sorbentu úplná.
Zařízení využívající inertní plyn mohou být nahrazeny dalšími známými zařízeními pro regeneraci sorbentů, která využívají nízkoteplotní páru do cca 200 °C, kdy pára slouží jako teplonosné médium s vyšší tepelnou kapacitou nežli inertní plyny. Při těchto teplotách ještě nedochází ke zplyňovacím procesům. Před ohřátím celého objemu sorbentu dochází díky ochlazení páry na studených částicích sorbentu k částečné kondenzaci, přičemž kondenzační teplo přispívá k ohřevu sorbentu. Postupně však opět dochází k výparu. Vodní pára se na povrch sorbentu rovněž adsorbuje, čímž dochází k vytěsňování dalších podílů adsorbátu. Oba efekty přispívají odstranění adsorbátu. Na druhou stranu je však voda stále adsorbována, a to i po opětovném vypaření zkondenzovaných podílů. Výsledný regenerovaný sorbent obsahuje zbytkovou vlhkost, což negativně ovlivňuje jeho další sorpční schopnosti. Další nevýhoda těchto zařízení spočívá v jejich limitované účinnosti, kdy dosahované účinnosti desorpce činí obvykle kolem 80 %.
Další známá zařízení pro regeneraci sorbentů využívají nízkonapěťového elektrického proudu k ohřevu sorbentu, který se tudíž neodehrává vnějším, ale přímo vnitřním zdrojem. Elektrická energie se mění přímo v teplo díky odporovému ohřevu, resp. elektrickému odporu uhlíkatých materiálů. Zvýšená teplota vede k desorpci adsorbátu do plynné fáze. Taje odstraněna inertním plynem nebo evakuací. Zásadní nevýhodou je ovšem nepoužitelnost na tradiční formy aktivního uhlí, jako jsou granulované, zrněné, práškové. Problém vychází z omezeného kontaktu jednotlivých částic materiálu, který znemožňuje dosažení stejnoměrné teploty v celém objemu sorbentu. Metoda je použitelná pouze pro jiné formy sorbentu.
Další známá zařízení pro regeneraci sorbentů využívají kombinaci termické desorpce a termického rozkladu. K danému účelu je využíván horký inertní plyn, ovšem při vyšší teplotě než při prosté desorpci. Tato zařízení jsou vhodná pro látky, které nejsou snadno desorbovatelné v původní formě. Jsou však lehce termicky rozložitelné na povrchu sorbentu a produkty jsou těkavé a snadno desorbovatelné. Malý podíl však zůstává v podobě uhlíkatých reziduí na
- 1 CZ 31766 U1 sorbentu. Do této skupiny patří látky s relativně vyšší teplotou varu, které ochotně podléhají rozkladu. Příkladem jsou polyethylenlykoly. Existují také další metody založené na využití ultrazvuku nebo mikrovlnném ohřevu. Mikrovlnný ohřev může poskytnout rychlý a homogenní ohřev sorbentu, kdy lze během doby v řádu minut dosáhnout teploty vyšší než 1000 °C. Vzhledem k podstatě tohoto typu ohřevu, tedy ohřevu částic na molekulární úrovni, lze potřebné teploty dosáhnout za menší spotřeby energie než při tradičních způsobech ohřevu inertním plynem nebo párou.
Z principu není možné pro různé typy aktivního uhlí, a především pro různé adsorbáty použít stejnou metodu regenerace, lišit se musí minimálně teplotou, a to ve dvou směrech: pro velmi těkavé látky postačuje teplota mnohem nižší než pro látky méně těkavé, a to i v rámci kategorie VOCs; pro látky výševroucí podléhající rozkladu je nutné použít teplotu podstatně vyšší nežli první stovky °C. Rozdílná je pro různé adsorbáty i potřebná doba regenerace.
Úkolem technického řešení je odstranění výše uvedených nedostatků a vytvoření experimentálního zařízení pro testy regenerace a/nebo reaktivace aktivního uhlí, které by umožnilo testy regenerace a/nebo reaktivace aktivního uhlí v širokém spektru potřebných parametrů a s různými způsoby ohřevu včetně využití mikrovln, které by tedy optimalizovalo a zefektivnilo regeneraci aktivního uhlí, čímž by docházelo ke snížení nákladů.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky odstraňuje experimentální zařízení pro testy regenerace a/nebo reaktivace aktivního uhlí podle tohoto technického řešení. Zařízení zahrnuje reaktor pro plnění aktivním uhlím a alespoň jeden prostředek pro ohřev náplně reaktoru. Podstata technického řešení spočívá v tom, že reaktor je vytvořený jako horizontální rotační reaktor. Aktivní uhlí se v reaktoru díky tomuto uspořádání pohybuje, díky čemuž postupně probíhají reakce na veškerém povrchu částic. Prostředek pro ohřev náplně reaktoru je tvořen elektrickým zařízením a/nebo magnetronem s vlnovodem generující mikrovlny nebo hořákem. Variantně tedy existuje možnost nahrazení vlnovodu s magnetronem hořákem pro testy přímého ohřevu při zachování možnosti dodatečného přídavku páry jako při duplikátorovém ohřevu. Rozměry uložení vlnovodu ve stěně reaktoru budou takové, aby bylo zabráněno úniku mikrovln do okolí. Ohřev obsahu reaktoru je tedy uzpůsoben až na teploty do 900 °C, čímž je zajištěna regenerace, středněteplotní regenerace i reaktivace aktivního uhlí. Zařízení dále zahrnuje alespoň jeden zdroj páry a alespoň jeden zdroj dusíku pro vytvoření inertní atmosféry, kde zdroj páry a zdroj dusíku jsou napojené do vnitřního prostoru reaktoru. Jako zdroj páry bude sloužit dle potřeb buď varná baňka v topném hnízdě s kalibrovanou stupnicí, případně parní generátor, který zajišťuje možnost definovaného přídavku přehřáté vodní páry coby aktivačního neboli zplyňovacího média. Dusík bude kromě udržení inertní atmosféry v reaktoru sloužit i jako ochrana před znečištěním okénka pro vstup mikrovln z magnetronu a dále pro naředění páry před vstupem do reaktoru, kde se snížením jejího parciálního tlaku omezí riziko kondenzace. Zařízení dále zahrnuje alespoň jednu absorpční chladící kolonu napojenou na výstup znečištěných plynů z reaktoru, kde absorpční chladící kolona je opatřena výstupem plynů zbavených nečistot ze zařízení a odkalovací nádrží. Absorpční chladící kolona je konstruována jako skrápěná kolona, přičemž voda bude chlazena přímo glykolovým chladícím okruhem.
Ve výhodném provedení je magnetron opatřen vodním nebo glykolovým chladícím okruhem, tudíž chlazení magnetronu je zajištěno vodním okruhem, ovšem přebytečné teplo bude mařeno do glykolového chladícího okruhu.
Hořák je s výhodou opatřen zdrojem zemního plynu nebo zdrojem propan-butanu a dále je zařízení opatřeno spalinovým ventilátorem.
-2CZ 31766 Ul
Reaktor je s výhodou válcový a je opatřen ve vnějším prostoru pláště odtahem horkého vzduchu tvořeným odtahovou záklopkou a odtahovým otvorem uspořádanými protilehle. Odtahový otvor je opatřen odtahovým ventilátorem pro zesílení komínového efektu. Jedná se o řešení havarijního chlazení reaktoru v případě potřeby. Spalinový ventilátor bude v případě přímého ohřevu obsahu reaktoru hořákem zajišťovat správné hodnoty podtlaku odtahem spalin.
Prostředek pro ohřev náplně reaktoru, zdroj páry a zdroj dusíku jsou ve výhodném provedení uspořádány v podstavě válcovitého reaktoru v ose jeho otáčení. Reaktor bude otevíratelný, přičemž z podstavy reaktoru bude umožněn přístup do reaktoru pro plnění, vyprázdnění, čistění atd. Rychlost rotace reaktoru bude regulována v rozsahu 0 až 2 otáčky/min.
Výstupní plyny budou vedeny do absorpční chladící kolony pro zchlazení a odstranění prachových částic a jiných nečistot. Ochlazené plyny budou vedeny variantně skrze spalinový ventilátor do výstupu plynů zbavených nečistot ze zařízení a do komína s možností odběru vzorků.
Výhody experimentálního zařízení pro testy regenerace a/nebo reaktivace aktivního uhlí podle tohoto technického řešení spočívají zejména v tom, že zařízení je schopno pracovat v širokém spektru potřebných parametrů a s různými způsoby ohřevu včetně využití mikrovln, tudíž optimalizuje a zefektivňuje regeneraci aktivního uhlí a zároveň tak dochází ke snížení nákladů za regeneraci a/nebo reaktivaci aktivního uhlí.
Objasnění výkresů
Uvedené technické řešení bude blíže objasněno na následujících vyobrazeních, kde:
obr. 1 znázorňuje schéma experimentálního zařízení pro testy regenerace a/nebo reaktivace aktivního uhlí.
Příklad uskutečnění technického řešení
Základem experimentálního zařízení 1 pro testy regenerace a/nebo reaktivace aktivního uhlí 2 podle tohoto technického řešení je horizontální pomaloběžný rotační reaktor 3, který bude plněn aktivním uhlím 2 k regeneraci a/nebo reaktivaci. Rychlost rotace reaktoru 3 je regulována v rozsahu 0 až 2 otáčky/min. Jako přijatelný objem reaktoru 3 se z konstrukčního hlediska ukázal být 1181 s délkou 60 cm a průměr 50 cm. Při plnění sypkým materiálem do výšky 19 cm odpovídá efektivní objem náplně 41 1.
Reaktor 3 je vyhříván elektrickým zařízením 4 skrze plášť reaktoru 3 radiačním ohřevem. Dále je v ose rotace reaktoru 3 umístěn vlnovod 6 spojený s magnetronem 5 generujícím mikrovlny (6 kW). Rozměry uložení vlnovodu 6 ve stěně reaktoru 3 jsou takové, aby bylo zabráněno úniku mikrovln do okolí. Magnetron je opatřen vodním chladícím okruhem 14. Oba způsoby ohřevu, tedy elektrický i mikrovlnný bude možné testovat odděleně nebo v libovolné kombinaci. Variantně v jiném příkladu provedení existuje možnost nahrazení vlnovodu 6 s magnetronem 5 hořákem na zemní plyn nebo propan-butan (8 kW) pro testy přímého ohřevu při zachování možnosti dodatečného přídavku páry. Pro tuto konfiguraci je zařízení opatřeno spalinovým ventilátorem 18.
Reaktor 3 je inertizován dusíkem dodávaným ze zdroje 9 dusíku z tlakové lahve nebo generátoru předpokládaným průtokem do 5 1/min (101,3 kPa, 20 °C). Dusík bude kromě udržení inertní atmosféry v reaktoru 3 sloužit i jako ochrana před znečištěním okénka pro vstup mikrovln z magnetronu 5 do vlnovodu 6 a dále pro naředění páry před vstupem ze zdroje 8 páry do reaktoru 3, kde se snížením jejího parciálního tlaku omezí riziko kondenzace. Pára bude před
-3 CZ 31766 U1 vstupem reaktoru 3 předehřátá na cca 150 až 200 °C. Jako zdroj 8 páry slouží varná baňka v topném hnízdě s kalibrovanou stupnicí. V jiném příkladu provedení je jako zdroj 8 páry použit parní generátor.
Plášť válcového reaktoru 3, ve kterém je umístěno elektrické topení 4 s výkonem 12,6 kW, je osazen ovládaným odtahem horkého vzduchu tvořeným odtahovou záklopkou 15 a odtahovým otvorem 16 uspořádanými protilehle proti sobě, kde odtah horkého vzduchu je proveden komínovým efektem s možností podpory odtahového ventilátoru 17. Jedná se o řešení havarijního chlazení reaktoru 3 v případě potřeby. Reaktor 3 je otevírátelný z čela reaktoru 3, tedy z jeho podstavy, kde je umožněn plnícím otvorem přístup do reaktoru 3 pro jeho plnění, vyprázdnění, čistění atd.
Výstupní plyny jsou vedeny z reaktoru 3 výstupem 11 znečištěných plynů do absorpční chladící kolony 10 pro zchlazení a odstranění prachových částic a jiných nečistot a následně jsou vedeny do výstupu 12 plynů zbavených nečistot ze zařízení. Absorpční chladící kolona 10 je opatřena odkalovací nádrží 13, do které je zachytávána skrápěcí a kondenzovaná voda. Absorpční chladící kolona je chlazena přímo glykolovým chladícím okruhem 19. Mezi reaktorem 3 a absorpční chladící kolonou 10 je uspořádán odběr 7 vzorků plynu, kde je možné sledovat složení na výstupu 11 znečištěných plynů z reaktoru 3.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (6)

1. Experimentální zařízení (1) pro testy regenerace a/nebo reaktivace aktivního uhlí (2) zahrnuje reaktor (3) pro plnění aktivním uhlím (2) a alespoň jeden prostředek pro ohřev náplně reaktoru (3), vyznačující se tím, že reaktor (3) je vytvořený jako horizontální rotační reaktor (3), prostředek pro ohřev náplně reaktoru (3) je tvořen elektrickým topením (4) a/nebo magnetronem (5) s vlnovodem (6) generující mikrovlny nebo hořákem, zařízení (1) dále zahrnuje alespoň jeden zdroj (8) páry a alespoň jeden zdroj (9) dusíku pro vytvoření inertní atmosféry, kde zdroj (8) páry a zdroj (9) dusíku jsou napojené do vnitřního prostoru reaktoru (3), dále zahrnuje alespoň jednu absorpční chladící kolonu (10) napojenou na výstup (11) znečištěných plynů z reaktoru (3), přičemž absorpční chladící kolona (10) je opatřena výstupem (12) plynů zbavených nečistot ze zařízení (1) a odkalovací nádrží (13).
2. Experimentální zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že magnetron (5) je opatřen vodním nebo glykolovým chladícím okruhem (14).
3. Experimentální zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že hořák je opatřen zdrojem zemního plynu nebo zdrojem propan-butanu a dále je zařízení opatřeno spalinovým ventilátorem (18).
4. Experimentální zařízení podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že reaktor (3) je válcový a je opatřen ve svém plášti odtahem horkého vzduchu tvořeným odtahovou záklopkou (15) a odtahovým otvorem (16) uspořádanými protilehle.
5. Experimentální zařízení podle nároku 4, vyznačující se tím, že odtahový otvor (16) je opatřen odtahovým ventilátorem (17) pro podporu komínového efektu v reaktoru (3).
6. Experimentální zařízení podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že prostředek pro ohřev náplně reaktoru (3), zdroj (8) páry a zdroj (9) dusíku jsou uspořádány v ose otáčení reaktoru (3).
CZ2018-34858U 2018-04-10 2018-04-10 Experimentální zařízení pro testy regenerace a/nebo reaktivace aktivního uhlí CZ31766U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-34858U CZ31766U1 (cs) 2018-04-10 2018-04-10 Experimentální zařízení pro testy regenerace a/nebo reaktivace aktivního uhlí

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-34858U CZ31766U1 (cs) 2018-04-10 2018-04-10 Experimentální zařízení pro testy regenerace a/nebo reaktivace aktivního uhlí

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ31766U1 true CZ31766U1 (cs) 2018-05-07

Family

ID=62107386

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2018-34858U CZ31766U1 (cs) 2018-04-10 2018-04-10 Experimentální zařízení pro testy regenerace a/nebo reaktivace aktivního uhlí

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ31766U1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ308278B6 (cs) * 2019-03-13 2020-04-08 DEKONTA, a.s. Způsob regenerace a/nebo reaktivace aktivního uhlí v reakční etážové peci a reakční etážová pec k provádění tohoto způsobu

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ308278B6 (cs) * 2019-03-13 2020-04-08 DEKONTA, a.s. Způsob regenerace a/nebo reaktivace aktivního uhlí v reakční etážové peci a reakční etážová pec k provádění tohoto způsobu

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Çalışkan et al. Low temperature regeneration of activated carbons using microwaves: Revising conventional wisdom
CN106563428B (zh) 固体吸附剂的再生装置及应用该再生装置的吸附装置
Guilhen et al. Pyrolytic temperature evaluation of macauba biochar for uranium adsorption from aqueous solutions
CN1260138C (zh) 用微波辐照分解处理吸附废水中有机物的活性炭的再生方法
Oladejo et al. Closing the active carbon cycle: Regeneration of spent activated carbon from a wastewater treatment facility for resource optimization
Nor et al. Development of high porosity structures of activated carbon via microwave-assisted regeneration for H2S removal
US20100075830A1 (en) Activated carbon separation and reuse
KR101752469B1 (ko) 플라즈마를 이용한 활성탄소 재생장치
US8133304B2 (en) Process for the production of carbonaceous adsorption agents doped with elementary sulfur and a process for waste gas cleaning using such adsorption agents
CZ31766U1 (cs) Experimentální zařízení pro testy regenerace a/nebo reaktivace aktivního uhlí
CN102323114A (zh) 一种挥发性有机物的现场采集方法
JPH11223476A (ja) 有機物の炭化処理方法及び装置
US20160309729A1 (en) Method and device for processing raw materials and effectively product meat- and sausage-based raw cured goods
Zhu et al. Characterization of Chlorinated Tire‐Derived Mesoporous Activated Carbon for Adsorptive Removal of Toluene
KR102030493B1 (ko) 폐활성탄 재생장치
US4277362A (en) Method of treating radioactively contaminated solvent waste
Price et al. Microwave regeneration of adsorbents at low pressure: experimental kinetics studies
CN206240266U (zh) 活性炭吸附蒸汽再生设备
CN105417539A (zh) 一种废炭回收再生系统
CN203303956U (zh) 固体吸附剂的再生装置
CN205700032U (zh) 废气处理用活性炭吸附与再生装置
BRPI0903587A2 (pt) processo de pirólise de biomassa e resìduos sólidos em múltiplos estágios
CN103752296A (zh) 一种用于粉末活性炭再生的装置及方法
JP4332499B2 (ja) 活性炭の加熱方法
KR102254271B1 (ko) 폐첨착 흡착제의 재생 방법

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20180507

MK1K Utility model expired

Effective date: 20220410