CZ309456B6 - Příčný nosník pro použití v rámu leteckých sedadel a letecké sedadlo s alespoň dvěma těmito příčnými nosníky - Google Patents

Příčný nosník pro použití v rámu leteckých sedadel a letecké sedadlo s alespoň dvěma těmito příčnými nosníky Download PDF

Info

Publication number
CZ309456B6
CZ309456B6 CZ2018-387A CZ2018387A CZ309456B6 CZ 309456 B6 CZ309456 B6 CZ 309456B6 CZ 2018387 A CZ2018387 A CZ 2018387A CZ 309456 B6 CZ309456 B6 CZ 309456B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
aircraft seat
vertical
cross member
cross
seat frame
Prior art date
Application number
CZ2018-387A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2018387A3 (cs
Inventor
Ivan Boruta
Andreas Nowak
Original Assignee
DEA AIR s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by DEA AIR s.r.o. filed Critical DEA AIR s.r.o.
Priority to CZ2018-387A priority Critical patent/CZ309456B6/cs
Publication of CZ2018387A3 publication Critical patent/CZ2018387A3/cs
Publication of CZ309456B6 publication Critical patent/CZ309456B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B64AIRCRAFT; AVIATION; COSMONAUTICS
    • B64DEQUIPMENT FOR FITTING IN OR TO AIRCRAFT; FLIGHT SUITS; PARACHUTES; ARRANGEMENT OR MOUNTING OF POWER PLANTS OR PROPULSION TRANSMISSIONS IN AIRCRAFT
    • B64D11/00Passenger or crew accommodation; Flight-deck installations not otherwise provided for
    • B64D11/06Arrangements of seats, or adaptations or details specially adapted for aircraft seats
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B64AIRCRAFT; AVIATION; COSMONAUTICS
    • B64DEQUIPMENT FOR FITTING IN OR TO AIRCRAFT; FLIGHT SUITS; PARACHUTES; ARRANGEMENT OR MOUNTING OF POWER PLANTS OR PROPULSION TRANSMISSIONS IN AIRCRAFT
    • B64D11/00Passenger or crew accommodation; Flight-deck installations not otherwise provided for
    • B64D11/06Arrangements of seats, or adaptations or details specially adapted for aircraft seats
    • B64D11/0648Lower frame constructions
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B64AIRCRAFT; AVIATION; COSMONAUTICS
    • B64DEQUIPMENT FOR FITTING IN OR TO AIRCRAFT; FLIGHT SUITS; PARACHUTES; ARRANGEMENT OR MOUNTING OF POWER PLANTS OR PROPULSION TRANSMISSIONS IN AIRCRAFT
    • B64D11/00Passenger or crew accommodation; Flight-deck installations not otherwise provided for
    • B64D11/06Arrangements of seats, or adaptations or details specially adapted for aircraft seats
    • B64D11/0696Means for fastening seats to floors, e.g. to floor rails

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Aviation & Aerospace Engineering (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Seats For Vehicles (AREA)

Abstract

Příčný nosník (1) pro použití v rámu leteckých sedadel (13) zahrnuje převážně horizontálně orientovanou spodní část příčného nosníku a svislou část příčného nosníku, kde svislá příčného nosníku část svírá se spodní částí příčného nosníku úhel z rozmezí 60° až 120°. Svislá část příčného nosníku obsahuje příhradovou konstrukci (7) a tato příhradová konstrukce (7) zahrnuje horní pásnici (5) svislé části příčného nosníku a dolní pásnici (6 ) svislé části příčného nosníku, přičemž tyto pásnice (5, 6) jsou spojeny pruty (8). Letecké sedadlo (13) obsahuje alespoň dva tyto příčné nosníky (1) a dále alespoň jeden podélný nosník (18), alespoň jeden vertikální nosník (14), alespoň jeden zahnutý nosník (15) a alespoň jedno zádové opěradlo a alespoň jeden sedák.

Description

Příčný nosník pro použití v rámu leteckých sedadel a letecké sedadlo s alespoň dvěma těmito příčnými nosníky
Oblast techniky
Vynález se týká použití příhradové konstrukce ve svislé části příčného nosníku pro použití v rámu leteckých sedadel.
Dosavadní stav techniky
V současné době se při letecké přepravě osob kromě bezpečnosti přepravovaných osob klade stále větší důraz na snižování váhy palubního vybavení za účelem snížení spotřeby paliva a s tím související snížení emisí a ceny palubních lístků. V rámu leteckých sedadel je příčný nosník využíván standardně. Příčný nosník v rámu leteckých sedadel plní funkci spojování podélných (nejčastěji trubkových) nosníků rámu sedadla a zároveň je jeho vrchní část využívána jako platforma pro instalaci loketní opěrky. Příčný nosník pro použití v rámech leteckých sedadel se skládá ze spodní, převážně horizontálně orientované části, a svislé části, kde svislá část svírá se spodní částí úhel z rozmezí 60 až 120°, přičemž svislá část je uzpůsobena pro uchycení loketní opěrky. Průmyslový název pro takový konkrétní příčný nosník pro tuto aplikaci s takovým tvarem je „spreader“. Standardně se tento příčný nosník vyrábí oboustranným frézováním hliníkových slitin (buď surového bloku, nebo výkovku), čímž vznikne konstrukce tvaru „I“. Protože tato konstrukce není vhodná pro přenášení bočních sil působících od loketní opěrky, při kterých dochází k namáhání v krutu, musí být takto tvarovaný díl poměrně robustní, což vede ke zvýšení hmotnosti, a to je v leteckém průmyslu nežádoucí jev.
Jedním z možných řešení je návrh úplně nového rámu od společnosti Autodesk. Autodesk vytvořil perforovaný mřížkový nosník pomocí kombinace odlévání a 3D-tisku z odlehčeného hořčíku. Nicméně problémem tohoto řešení je poměrně drahý materiál pro výrobu, nákladná a časově náročná výroba a taky použití tohoto nově tvarovaného dílu může znamenat inkompatibilitu s již používanými díly, což může znamenat další růst nákladů.
Další možností řešení je pouhé frézování jednoduchých děr do příčného nosníku. Takovým postupem je dosáhnuto odlehčení celého dílu, nicméně kvůli těmto dírám je schopnost takto upraveného dílu přenášet napětí výrazně nižší. Takto upravený díl je nej náchylnější vůči namáhání v krutu, což je nevýhoda. Zvlášť je tato nevýhoda patrná při použití podničky, uchycené k příčnému nosníku, kde je namáhání v krutu ještě významnější.
Je tedy nutné najít řešení pro snížení hmotnosti tohoto dílu, přičemž pro zachování nebo případné zvýšení bezpečnosti pasažérů musí být odolnost dílu v krutu stejná nebo vyšší a bez výrazného zvýšení výrobních nákladů.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky odstraňuje příčný nosník s příhradovou konstrukcí. Použití příhradové konstrukce ve svislé části příčného nosníku znamená snížení hmotnosti celého dílu. Příhradová konstrukce zajišťuje mechanickou odolnost příčného nosníku včetně pevnosti v krutu, která to je pro příčný nosník důležitým parametrem. V prázdném prostoru vzniklém mezi pruty příhradové konstrukce je taktéž možno vést elektrické kabely a/nebo kabely ovládání sklápění zádového opěradla. Příčný nosník s příhradovou konstrukcí pro použití v rámu leteckých sedadel zahrnuje převážně horizontálně orientovanou spodní část příčného nosníku a svislou část příčného nosníku, kde svislá část příčného nosníku svírá se spodní částí příčného nosníku úhel z rozmezí 60 až 120°, kde svislá část příčného nosníku obsahuje příhradovou konstrukci, která tvoří podstatnou část
- 1 CZ 309456 B6 svislé části příčného nosníku, kde příhradová konstrukce zahrnuje horní pásnici svislé části příčného nosníku a dolní pásnici svislé části příčného nosníku, přičemž tyto pásnice jsou spojeny pruty.
S výhodou se využívá, že použití příhradové konstrukce ve svislé části příčného nosníku snižuje hmotnost celého dílu.
S výhodou se využívá, že svislá část příčného nosníku obsahuje příhradovou konstrukci, která tvoří podstatnou část svislé části příčného nosníku.
S výhodou se využívá, že pruty spojující horní pásnici svislé části příčného nosníku a dolní pásnici svislé části příčného nosníku jsou orientovány tak, že společně s horní pásnici svislé části příčného nosníku a dolní pásnici svislé části příčného nosníku tvoří příhradovou konstrukci.
S výhodou se využívá, že část prutů leží v jedné rovině a část prutů leží ve druhé rovině, přičemž obě tyto roviny jsou přibližně kolmé na horní pásnici svislé části příčného nosníku a dolní pásnici svislé části příčného nosníku.
S výhodou se využívá, že část prutů leží v jedné rovině a část prutů leží ve druhé rovině, přičemž obě tyto roviny jsou přibližně kolmé na horní vnější plochu svislé části nosníku a dolní vnější plochu svislé část nosníku.
S výhodou se využívá, že v prostoru mezi rovinami prutů jsou vedeny elektrické kabely nebo kabely ovládání sklápění zádového opěradla.
S výhodou se využívá, že pruty leží v jedné rovině, přičemž tato rovina je přibližně kolmá na horní pásnici svislé části příčného nosníku a dolní pásnici svislé části příčného nosníku. S výhodou se využívá, že příčný nosník může být vyroben z hliníkových slitin, hořčíkových slitin, oceli, nebo kompozitních materiálů, kde příhradová konstrukce zahrnuje horní pásnici svislé části příčného nosníku a dolní pásnici svislé části příčného nosníku, přičemž tyto pásnice jsou spojeny pruty.
Nedostatky výše uvedené řeší taktéž letecké sedadlo obsahující alespoň jeden podélný nosník, alespoň jeden vertikální nosník, alespoň jeden zahnutý nosník, alespoň jedno zádové opěradlo a alespoň jeden sedák a alespoň dva příčné nosníky, přičemž příčné nosníky jsou výhodně provedeny, jak je uvedeno výše.
Objasnění výkresů
Podstata vynálezu j e dále obj asněna na příkladech j eho uskutečnění, které j sou popsány s využitím připojených výkresů, kde:
obr. 1 je příčný nosník s příhradovou konstrukcí z jednoho pohledu;
obr. 2 je příčný nosník s příhradovou konstrukcí a jeho části;
obr. 3 je příčný nosník s příhradovou konstrukcí a komponenty příhradové konstrukce;
obr. 4 je příčný nosník s příhradovou konstrukcí z jiného pohledu s detailem na příčník;
obr. 5 je druhé výhodné provedení příhradové konstrukce, lichoběžníková příhrada; a obr. 6 je letecké sedadlo obsahující příčný nosník s příhradovou konstrukcí.
-2CZ 309456 B6
Příklady uskutečnění vynálezu
Uvedené uskutečnění znázorňuje příkladné varianty provedení vynálezu, které však nemá z hlediska rozsahu ochrany žádný omezující vliv.
Snížení hmotnosti příčného nosníku 1 za současného zachování a zlepšení odolnosti v krutu je dosaženo použitím předkládaného vynálezu, kde je příhradová konstrukce 7 ve svislé části 3 příčného nosníku 1 použita v rozmezí od 30 až 100 % vzdálenosti od místa uchycení zadního podélného nosníku 18a až po horní část 12 uchycení loketní opěrky, což je podstatná část svislé části 3 příčného nosníku L Ve výhodném provedení je příhradová konstrukce 7 ve svislé části 3 příčného nosníku 1 použita alespoň v 80 % vzdálenosti od místa uchycení zadního podélného nosníku 18a až po horní část 12 uchycení loketní opěrky. Příhradová konstrukce 7 je použita ve větší části konstrukce od místa uchycení zadního podélného nosníku 18a až po horní část 12 uchycení loketní opěrky. Příhradová konstrukce 7 jako taková je známa například ve stavebnictví jako nosná konstrukce, kde místo homogenních svislých stěn jsou pro výplň použity pruty 8 tvořící součást příhradové konstrukce 7. Pruty 8 se spojují v jednotlivých bodech (pevných kloubech), které se nazývají styčníky 9. Výsledná struktura se na pohled jeví jako soustava trojúhelníků nebo lichoběžníků.
Příhradová konstrukce je definována např. doc. Ing. Oldřichem Juráškem, CSc. v publikaci Nosné konstrukce stavebních strojů I následovně:
Příhradovou konstrukci - z hlediska možno říci klasické definice - se nazývá taková soustava, složená z přímých prutů, u nichž jsou spojeny tyto podmínky:
1) pruty jsou prismatické, přímé;
2) podélné (zpravidla těžištní) osy prutů se protínají ve společných příslušných bodech (sty čnících);
3) styčníky j sou koncovými body prutů;
4) teoretický model každého styčníku je vytvořen tak, že nemůže přenést moment (prakticky je možno si tento styčník představit u rovinné příhradové soustavy jako válcové, u prostorové soustavy jako kulový čep bez tření); a
5) vněj ší zatížení se přenáší na příhradovou konstrukci jen prostřednictvím styčníků.
Pokud jsou splněny všechny uvedené podmínky, jde o ideální model příhradové konstrukce. V praxi oboru se nikdy nevyskytuje ideální příhradová soustava.“
Smyslem takové konstrukce je co nej efektivnější a nej rovnoměrnější distribuce napětí po celém těle příčného nosníku 1, aby nedocházelo ke koncentraci napětí v jednom bodě, nebo omezeně početné množině bodů, což by znamenalo zvýšené riziko mechanického poškození příčného nosníku 1. Velkou výhodou oproti plným nosníkům je úspora materiálu pro jejich výrobu a tím i výrazně nižší hmotnost takto vyrobených dílů.
Příhradová konstrukce 7 použitá v příčném nosníku 1 pro sedadla letadel je složena ze dvou vzájemně propojených proti stojných příhradových soustav složených z prutů 8, které spojují horní pásnici 5 svislé části 3 příčného nosníku 1 a dolní pásnici 5 svislé části 3 příčného nosníku. Příhradová konstrukce 7 použitá v příčném nosníku 1 podle definice tedy není ideální příhradovou soustavou 7, ale reálnou příhradovou soustavou 7.
Příčný nosník 1 pro použití v rámu leteckých sedadel 13 neboli „spreader“ je konstrukční a nosná součást rámu leteckého sedadla 13 vyrobená z čistých kovů a jejich slitin, alternativně je možné ji
-3 CZ 309456 B6 vyrobit z kompozitních materiálů. Mechanické vlastnosti používaných kovových materiálů jsou pro aplikaci při výrobě příčného nosníku 1 dostačující. Typickými, avšak ne jedinými využitelnými slitinami jsou slitiny hořčíku, slitiny titanu, slitiny hliníku, nebo slitiny AlZnMgCu. Při potřebě dosáhnutí ještě nižší provozní hmotnosti příčného nosníku 1 při zachování pevnosti je možno použít kompozitní materiály. Typickými, avšak ne jedinými využitelnými kompozity jsou kompozity s organickou polymemí matricí (epoxidová pryskyřice, polyestery, vinylestery) s vláknovou výztuží (aramidová vlákna, uhlíková vlákna, whiskery, minerální vlákna). Příčný nosník 1 je konstruován tak, aby spojoval nej častěji trubkovité podélné nosníky 18 rámu leteckého sedadla 13 a v preferovaném provedení slouží jako platforma pro uchycení loketní opěrky. Příčný nosník 1 s příhradovou konstrukcí je vyobrazen na obr. 1.
Příčný nosník 1 se skládá ze spodní části 2, která je orientována přibližně horizontálně a svislé části 3, které společně svírají úhel v rozmezí 60 až 120°. V některých provedeních může být spodní část 2 příčného nosníku 1 v uchycení sedadla natočena vůči horizontální poloze o 15 až 25° v závislosti na konkrétním provedení sedadla. Detail jednotlivých částí příčného nosníku 1 s příhradovou konstrukcí 7 je na obr. 2.
Spodní část 2 příčného nosníku 1 obsahuje minimálně jeden otvor svěmého spoje (nejčastěji kruhového průřezu) pro uchycení podélného nosníku 18 na obou koncích. Mezi otvory svěmého spoje se nachází rovná část s profilem tvaru písmene “I“, která se skládá z dolní pásnice 6_spodní části 2 příčného nosníku 1 a horní pásnice 5 spodní části 2 příčného nosníku 1, které jsou spojeny stojinou 4, která je perforována otvory kruhového různě velkého průřezu a otvory čtvercového, nebo obdélníkového průřezu pro odlehčení konstrukce a otvorem kruhového průřezu po čep plynové pružiny.
Svislá část 3 se skládá z horní pásnice 5 svislé části příčného nosníku a dolní pásnice 6 svislé části příčného nosníku a prutů 8 umístněných mezi těmito plochami. Pruty 8 společně s horní pásnicí 5 svislé části příčného nosníku a dolní pásnicí 6 svislé části příčného nosníku tvoří příhradovou konstrukci 7. Příhradová konstrukce 7 tvoří podstatnou část svislé části 3 příčného nosníku L Pruty 8 jsou v jednom provedení rozdělené na dvě soustavy, z nichž každá je umístěna právě v jedné ze dvou rovin, přičemž obě roviny jsou kolmé na horní pásnicí 5 svislé části příčného nosníku a dolní pásnicí 6 svislé části příčného nosníku. Detail příhradové konstrukce 7 použité v příčném nosníku 1 je vyobrazen na obr. 3.
Ve druhém provedení patří všechny pruty 8 do jedné soustavy, tj. do jedné roviny kolmé na horní pásnicí 5 svislé části příčného nosníku a dolní pásnicí 6 svislé části příčného nosníku.
Každý prut 8 patřící do jedné ze dvou soustav, který je umístěný v jedné ze dvou rovin svírá s jednou ze dvou pásnic (horní pásnicí 5 svislé části příčného nosníku, nebo dolní pásnicí 6 svislé části příčného nosníku) ostrý úhel z jedné strany (každý takový úhel spadá do skupiny úhlů a) a tupý úhel z druhé strany (přičemž každý takový úhel spadá do skupiny úhlů β; a zároveň pro každou dvojici komplementárních úhlů platí, že β = 180°- a). Místo, kde se protínají osy dvou prutů 8 se jmenuje styčník 9. V prvním výhodném provedení příhradové konstrukce 7 jsou styčníky 9 zároveň místy spoje libovolné dvojice sousedících prutů 8 a jedné ze dvou pásnic 5 nebo 6 svislé části příčného nosníku a zároveň místem průsečíku jejich os. Příklad tohoto provedení je na obr. 2, kde dvojice sousedících prutů 8 je první prut 8 nahoře a druhý prut 8 nahoře. Ve druhém výhodném provedení se libovolná dvojice sousedících prutů 8 v styčníku 9 fýzicky nespojuje, ale jejich osy ano. Pokud první prut 8 z libovolné dvojice sousedících prutů 8 svírá s jednou pásnicí úhel al, pak druhý prut 8 patřící do stejné libovolné dvojice sousedících prutů 8 svírá se stejnou pásnicí úhel α2. V preferovaném provedení prutů 8 je úhel al shodný s úhlem a2. V alternativním provedení nemusí být úhel al a a2 shodný. Uhel, který vzájemně svírají dva pruty 8 patřící oba do stejné libovolné dvojice sousedících prutů 8 je γ, přičemž platí, že γ = 180° - al - a2.
V prvním výhodném provedení příhradové konstrukce 7 obě soustavy prutů 8, nacházející se v jedné ze dvou rovin mezi horní pásnicí 5 svislé části příčného nosníku a dolní pásnicí 6 svislé
-4CZ 309456 B6 části příčného nosníku při pohledu kolmo na rovinu tvořenou pruty 8, tvoří soustavu trojúhelníků, přičemž základnou každého z této soustavy trojúhelníků je úsečka na jedné z dvojice horní pásnice 5 svislé části příčného nosníku a dolní pásnice 6 svislé části příčného nosníku a ramena trojúhelníku tvoří pruty 8. Rameno takového trojúhelníka svírá se základnou úhel a a dvě ramena jednoho trojúhelníka společně svírají úhel γ = 180° - 2 * a. Všechny vrcholy takových trojúhelníků jsou styčníky 9. V tomto provedení se průsečík os dvou prutů 8 nachází na horní pásnici 5 svislé části příčného nosníku nebo dolní pásnici 6 svislé části příčného nosníku.
Ve druhém výhodném provedení příhradové konstrukce 7 obě soustavy prutů 8, nacházející se v jedné ze dvou rovin mezi horní pásnici 5 svislé části příčného nosníku a dolní pásnici 6 svislé části příčného nosníku, tvoří soustavu lichoběžníků. Delší základnu takového lichoběžníku tvoří úsečka na jedné pásnici 5, 6, např. dolní pásnici 5 svislé části příčného nosníku. Kratší základnu tvoří úsečka na druhé pásnici, analogicky horní pásnici 6 svislé části příčného nosníku. Ramena takového lichoběžníku tvoří pruty 8. Při použití takovéto konstrukce místa styku dvou prutů 8 jako takové neexistují, ale za styčníky 9 lze považovat průsečíky os dvou prutů 8, přičemž tyto průsečíky leží mimo pásnici 5 nebo 6 svislé části příčného nosníku. Toto provedení znázorňuje obr. 5.
Obě soustavy prutů 8, každá nacházející se právě v jedné ze dvou rovin kolmých na horní pásnici 5 svislé části příčného nosníku a dolní pásnici 6 svislé části příčného nosníku mohou, avšak nemusí být vzájemně propojeny příčníky 10. Příčníky 10 spojují vždy středy dvou protistojných prutů 8 (středy ramen trojúhelníků, které tyto pruty 8 tvoří), z nichž se každý nachází v jiné rovině. Detail na příčný nosník 1 s příhradovou konstrukcí 7, na kterém je viditelné umístnění příčníků 10. je na obr. 4.
Na vrchu svislé části 3 příčného nosníku 1 se nachází horní část 12 uchycení loketní opěrky, která je perforována různým počtem různě tvarovaných otvorů pro odlehčení konstrukce, obsahuje dále otvor pro otočný čep zádového opěradla a otvor pro otočný čep loketní opěrky. Ve výhodném provedení využití příčného nosníku 1 jako platformy pro upevnění loketní opěrky je samotná loketní opěrka upevněna na horní doraz loketní opěrky a spodní doraz loketní opěrky a pomocí otočného čepu loketní opěrky. V případě sedadla přiléhajícím k nouzovému východu není loketní opěrka na straně nouzového východu vůbec upevněna. V druhém alternativním provedení využití příčného nosníku 1 jako platformy pro upevnění loketní opěrky, v případě sedadla v první řadě je upevněna na horní doraz loketní opěrky a spodní doraz loketní opěrky a pomocí už popsaného otvoru pro otočný čep loketní opěrky upevněna konstrukce skládacího jídelního stolku. Horní část této konstrukce slouží jako loketní opěrka.
Dutinu, která vznikne ve svislé části 3 příčného nosníku, lze v jednom výhodném provedení využít pro vedení svazků elektrických kabelů, kabelů ovládaní sklápění zádového opěradla a dalšího příslušenství.
Letecké sedadlo 13 se skládá z minimálně jednoho podélného nosníku 18 (preferovaně dvou podélných nosníků 18). minimálně dvou příčných nosníků 1, minimálně dvou vertikálních nosníků 14. minimálně dvou zahnutých nosníků 15. které jsou vzájemně propojeny diagonální vzpěrou 16 a jednoho zádržného systému 17 zavazadel, minimálně jednoho zádového opěradla a minimálně jednoho sedáku.
Vertikální nosníky 14 mají tvar „I“ profilu, takže jejich tělo se skládá ze dvou pásnic (pravé a levé), které jsou v polovině jejich šířky a po celé délce propojeny stojinou perforovanou libovolným počtem otvorů libovolného tvaru kvůli redukci hmotnosti dílu. Ve spodní části vertikálního nosníku 14 se nachází otvor pro kotvení spojující jej s konstrukcí letadla. Ve vrchní části se nachází jeden otvor pro svěmý spoj s podélným nosníkem 18 obdobného tvaru a provedení jako otvory pro svěmé spoje v příčném nosníku.
Zahnuté nosníky 15 mají tvar „I“ profilu a jsou zaobleného tvaru. Vnitřek zahnutých nosníků 15 je perforován obdobně jako u vertikálního nosníku 14. Ve spodní části se nachází otvor pro uchycení
-5CZ 309456 B6 kotvení spojující zahnutý nosník 15 s konstrukcí letadla a ve vrchní části jeden otvor pro svěmý spoj s podélným nosníkem 18 obdobného tvaru a provedení jako u otvorů pro svěmé spoje v příčném nosníku 1 a vertikálním nosníku 14.
Diagonální vzpěry 16 spojující vertikální nosníky 14 a zahnuté nosníky 15 mají tvar „I“ profilu, přičemž stojina spojující pásnice je nejširší uprostřed a směrem k oběma koncům vzpěry 16 se zužuje. Stojina 4 spojující pásnice 5, 6 nemusí být perforována vůbec, nebo může být perforována libovolným počtem otvorů libovolného tvaru, dle potřeby pro konkrétní aplikaci.
Zádržný systém 17 zavazadel má tvar trubky a je veden od jednoho konce zadního podélného nosníku 18a přibližně na úroveň druhého konce zadního podélného nosníku 18a. Zádržný systém 17 zavazadel je ohýbán do pravých uhlů a táhne se popřed vertikální nosníky 14. ke kterým je připevněn čepovým spojem přibližně ve čtvrtině výšky vertikálních nosníků 14.
Podélné nosníky 18 mají preferovaně trubkový tvar, tedy kruhový průřez o průměru odpovídajícím průměru otvorů pro svěmé spoje na příčných nosních 1, vertikálních nosnících 14 a zahnutých nosnících 15. Zevnitř jsou pro úsporu materiálu a hmotnosti duté. Při použití dvou podélných nosníků 18 v konstrukci leteckého sedadla 13 je ten podélný nosník 18. který je spojen svěmým spojem se zahnutým nosníkem 15 nazýván zadní podélný nosník 18a a ten podélný nosník 18, který je svěmým spojem spojen s vertikálním nosníkem 14 je nazýván předním podélným nosníkem 18b.
Sedák je standardně vyroben z polymemího materiálu, nebo hliníku.
Všechny popsané komponenty, včetně příčného nosníku 1, můžou být vyrobeny z hliníkových slitin, hořčíkových slitin, oceli, nebo kompozitních materiálů.
V jednom možném provedení se konstrukce rámu leteckého sedadla 13 skládá ze dvou vertikálních nosníků 14. dvou zahnutých nosníků 15. čtyř příčných nosníků 1 s příhradovou konstmkcí 7, dvou diagonálních vzpěr 16, jednoho zádržného systému 17 zavazadel, tří zádových opěradel a tří sedáků. Takové provedení bez zádových opěradel a sedáků je vyobrazeno na obr. 6. V případě leteckého sedadla 13 se dvěma sedáky a dvěma zádovými opěradly by bylo použito pouze tří příčných nosníků 1.
Do otvoru pro svěmý spoj je na obou zahnutých nosnících 15 pomocí matice upevněn zadní podélný nosník 18a. Na zadní podélný nosník 18a jsou svěmými spoji uzavírajícími otvor pro svěmý spoj na každém ze čtyř příčných nosníků 1 nacházejících se v místě, kde se setkává spodní část příčných nosníku 2 a svislá část příčných nosníků 3, upevněny taky příčné nosníky 1 s příhradovou konstmkcí 7.
Do otvom pro svěmý spoj je na obou vertikálních nosnících 14 pomocí matice upevněn přední podélný nosník 18b. Na přední podélný nosník 18b jsou svěmými spoji, uzavírajícími otvor pro svěmý spoj na každém ze čtyř příčných nosníků 1 nacházejících se na konci svislé části 3 příčného nosníku 1, upevněny také příčné nosníky 1 s příhradovou konstmkcí 7.
Zádržný systém 17 zavazadel je libovolným způsobem pevně přichycen k jednomu konci zadního podélného nosníku 18a, směmje dolů a dvěma ohyby v pravých úhlech je nasměrována popřed vertikální nosník 14 v asi čtvrtině jejich výšky. K oběma vertikálním nosníkům 14 je připevněna pomocí čepového spoje.
Mezi dva příčné nosníky 1 s příhradovou konstmkcí je namontováno zádové opěradlo. Mezi dva podélné nosníky 18 je namontován sedák. Pod sedákem se může umístit např. plastová, hliníková, nebo tkaninová platforma, která slouží pro jeho lepší upevnění.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Příčný nosník (1) pro použití v rámu leteckých sedadel (13), zahrnující převážně horizontálně orientovanou spodní část (2) příčného nosníku a svislou část (3) příčného nosníku, kde svislá část (3) příčného nosníku svírá se spodní částí (2) příčného nosníku úhel z rozmezí 60° až 120°, vyznačující se tím, že svislá část (3) příčného nosníku obsahuje příhradovou konstrukci (7), přičemž tato příhradová konstrukce (7) zahrnuje horní pásnici (5) svislé části příčného nosníku, a dolní pásnici (6) svislé části příčného nosníku, přičemž tyto pásnice (5, 6) jsou spojeny pruty (8).
  2. 2. Příčný nosník (1) pro použití v rámu leteckých sedadel (13) podle nároku 1, vyznačující se tím, že pruty (8) jsou orientovány tak, že společně s horní pásnici (5) svislé části příčného nosníku a dolní pásnici (6) svislé části příčného nosníku tvoří příhradovou konstrukci (7).
  3. 3. Příčný nosník (1) pro použití v rámu leteckých sedadel (13) podle nároku 2, vyznačující se tím, že pruty (8) leží v jedné rovině, přičemž tato rovina je přibližně kolmá na horní pásnici (5) svislé části příčného nosníku a dolní pásnici (6) svislé části příčného nosníku.
  4. 4. Příčný nosník (1) pro použití v rámu leteckých sedadel (13) podle nároku 2, vyznačující se tím, že část prutů (8) leží v jedné rovině a část prutů (8) leží ve druhé rovině, přičemž obě tyto roviny jsou přibližně kolmé na horní pásnici (5) svislé části příčného nosníku a dolní pásnici (6) svislé části příčného nosníku.
  5. 5. Příčný nosník (1) pro použití v rámu leteckých sedadel (13) podle nároku 4, vyznačující se tím, že v prostoru mezi první a druhou rovinou, v nichž leží pruty (8), jsou vedeny elektrické kabely nebo kabely ovládání sklápění zádového opěradla.
  6. 6. Příčný nosník (1) pro použití v rámu leteckých sedadel (13) podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že je vyroben z hliníkových slitin, hořčíkových slitin, oceli nebo kompozitních materiálů.
  7. 7. Letecké sedadlo (13), obsahující alespoň jeden podélný nosník (18), alespoň jeden vertikální nosník (14), alespoň jeden zahnutý nosník (15), alespoň jedno zádové opěradlo a alespoň jeden sedák a alespoň dva příčné nosníky skládající se ze spodní části (2) a svislé části (3), vyznačující se tím, že uvedenými příčnými nosníky jsou příčné nosníky (1) podle kteréhokoliv z nároků 1 až 6.
CZ2018-387A 2018-08-02 2018-08-02 Příčný nosník pro použití v rámu leteckých sedadel a letecké sedadlo s alespoň dvěma těmito příčnými nosníky CZ309456B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-387A CZ309456B6 (cs) 2018-08-02 2018-08-02 Příčný nosník pro použití v rámu leteckých sedadel a letecké sedadlo s alespoň dvěma těmito příčnými nosníky

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-387A CZ309456B6 (cs) 2018-08-02 2018-08-02 Příčný nosník pro použití v rámu leteckých sedadel a letecké sedadlo s alespoň dvěma těmito příčnými nosníky

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2018387A3 CZ2018387A3 (cs) 2020-02-12
CZ309456B6 true CZ309456B6 (cs) 2023-02-01

Family

ID=69400727

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2018-387A CZ309456B6 (cs) 2018-08-02 2018-08-02 Příčný nosník pro použití v rámu leteckých sedadel a letecké sedadlo s alespoň dvěma těmito příčnými nosníky

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ309456B6 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR3088899B1 (fr) * 2018-11-26 2022-03-18 Zodiac Seats France Procede d'assemblage entre une poutre et un element structurel d'un siege d'avion
WO2022039735A1 (en) * 2020-08-19 2022-02-24 Safran Seats Usa Llc Structural shroud assembly for passenger seat
CZ2020517A3 (cs) * 2020-09-17 2021-11-10 IDEA AIR s.r.o. Letecké sedadlo
US11584274B1 (en) * 2021-09-03 2023-02-21 Safran Seats USA LL C Modular leg assembly for passenger seat
US11760491B1 (en) * 2022-03-04 2023-09-19 Safran Seats Usa Llc Two-piece machine leg assembly for passenger seats

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4489978A (en) * 1982-09-23 1984-12-25 Ptc Aerospace Inc. Support structure for maximizing or equalizing luggage space under vehicle seats
US5553923A (en) * 1993-12-08 1996-09-10 Weber Aircraft, Inc. Base frame for an aircraft seat
WO2014058399A1 (en) * 2012-10-08 2014-04-17 Assan Hani̇l Otomoti̇v Sanayi̇ Ve Ti̇caret Anoni̇m Şi̇rketi̇ Modular spreaders and seatleg embodiment for chassis components of plane seats
WO2018089056A1 (en) * 2016-11-10 2018-05-17 Zodiac Seats Us Llc Noncircular base frame tube cross-sections

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4489978A (en) * 1982-09-23 1984-12-25 Ptc Aerospace Inc. Support structure for maximizing or equalizing luggage space under vehicle seats
US5553923A (en) * 1993-12-08 1996-09-10 Weber Aircraft, Inc. Base frame for an aircraft seat
WO2014058399A1 (en) * 2012-10-08 2014-04-17 Assan Hani̇l Otomoti̇v Sanayi̇ Ve Ti̇caret Anoni̇m Şi̇rketi̇ Modular spreaders and seatleg embodiment for chassis components of plane seats
WO2018089056A1 (en) * 2016-11-10 2018-05-17 Zodiac Seats Us Llc Noncircular base frame tube cross-sections

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2018387A3 (cs) 2020-02-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ309456B6 (cs) Příčný nosník pro použití v rámu leteckých sedadel a letecké sedadlo s alespoň dvěma těmito příčnými nosníky
WO2016201231A3 (en) Chair with ergonomic motion features
US20150366355A1 (en) Footrest Device for Armchairs or Sofas
MX2021005026A (es) Analogos de cannabinoides y metodos para su preparacion.
SA518390773B1 (ar) صندوق حماية خندقي وطريقة لتجميعه
MX2024007036A (es) Componentes de andamio, sistema y metodo.
BR112017000850A2 (pt) cadeira de caiaque ajustável
SA522432813B1 (ar) لوح أرضية لتشكيل غطاء أرضية
BR112014020115A8 (pt) Pré-forma tecida para uso em estruturas compósitas reforçadas, método para formar pré-forma tecida e pré-forma pi
MX363390B (es) Silla con un armazon con elementos tubulares.
TN2016000117A1 (en) Frame supported height adjustable pylon.
BR112017007734A2 (pt) junta de equilíbrio, cadeira, sofá, poltrona reclinável, mobiliário, conjunto pré-fabricado para montagem de sofá, e, método para montagem de um sofá.
WO2019004948A3 (en) SHELTER OF EXTENSIBLE CONTAINER
DE60008558D1 (de) Von einem gestell gestützte kombination eines sitzes und einer rückenlehne
FR3073870B1 (fr) Structure de poutre en kit
PH12020500061A1 (en) Vehicle body frame structure
PL72292Y1 (pl) Leżak
BR112018072359A2 (pt) encosto de banco de veículo
PL419691A1 (pl) Zespół łóżka szpitalnego
PL128794U1 (pl) Leżak
CN105416562B (zh) 一种带接头的梁
CN205408460U (zh) 一种田园管理机机架
CN206453572U (zh) 一种调整椅子靠背的装置
PL127522U1 (pl) Rama kabiny dźwigu szybowego
UA112890U (xx) Протикумулятивний екран для бойової і транспортної техніки