CZ307584B6 - Způsob odvzdušnění kapalinového cirkulačního systému a zařízení k provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob odvzdušnění kapalinového cirkulačního systému a zařízení k provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ307584B6
CZ307584B6 CZ2017-25A CZ201725A CZ307584B6 CZ 307584 B6 CZ307584 B6 CZ 307584B6 CZ 201725 A CZ201725 A CZ 201725A CZ 307584 B6 CZ307584 B6 CZ 307584B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
liquid
pipe
vent valve
gas
sub
Prior art date
Application number
CZ2017-25A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ201725A3 (cs
Inventor
Patrik Horváth
Original Assignee
Fyzikální ústav AV ČR v. v. i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fyzikální ústav AV ČR v. v. i. filed Critical Fyzikální ústav AV ČR v. v. i.
Priority to CZ2017-25A priority Critical patent/CZ307584B6/cs
Publication of CZ201725A3 publication Critical patent/CZ201725A3/cs
Publication of CZ307584B6 publication Critical patent/CZ307584B6/cs

Links

Landscapes

  • Pipeline Systems (AREA)
  • Degasification And Air Bubble Elimination (AREA)

Abstract

Způsob odvzdušnění kapaliny (2) svádí kapalinu (2) pomocí potrubí (4) do míst pod úroveň páteřního potrubí (3). Kapalina (2) se nechá vtéct do jímky (6), kde dochází k uvolnění plynů z kapaliny. Plyn se nechá uvolnit pomocí odvzdušňovacího ventilu (7) mimo cirkulační oběh. Podúrovňovný samoodvzdušňovací systém (1) kapalin (2) obsahuje potrubí (4) pro vedení kapalin (2) a automatický odvzdušňovací ventil (7). Potrubí (4) je vedeno pod úrovní páteřního potrubí (3). K potrubí (4) je připevněn odvzdušňovací ventil (7), rovněž umístěný pod úrovní páteřního potrubí (3).

Description

Způsob odvzdušnění kapalinového cirkulačního systému a zařízení k provádění tohoto způsobu
Oblast techniky
Uvedený vynález se týká cirkulačních oběhů, zejména pak podúrovňového samoodvzdušňovacího systému a metody podúrovňového samoodvzdušňování.
Dosavadní stav techniky
Cirkulační oběhy, např. otopné/chladicí a/nebo filtrační soustavy, vedou kapaliny. Cirkulační oběh se obvykle skládá z potrubí vedoucí kapalinu; čerpadla pumpující do cirkulačního oběhu kapalinu pod tlakem; automatického odvzdušňovacího ventilu; a dalších komponent.
Kapaliny, které jsou pumpovány do potrubí pod tlakem, obsahují rozpuštěné plyny. Rozpustnost plynu v kapalině je fúnkcí celkové tlaku P v soustavě, která se řídí Henryho zákonem
KnXi = yiP, (i) kde KH je Henryho konstanta charakteristická pro daný plyn, x> je molámí zlomek rozpuštěného plynu v kapalině, yi je molámí zlomek plynu v plynném skupenství. Tato rovnice vyjadřuje rovnovážný stav systému.
V závislosti na celkovém tlaku v potrubí (viz r-ce 1) se uvolňuje v kapalině plyn. Plyn uvolněný v kapalině nejprve tvoří mikrobubliny. Mikrobubliny se formují do bublin. Bubliny v kapalině vedené potrubím nemají kam uniknout. V potrubí se tvoří turbulence, které tvoří vibrace.
Vibrace jsou nežádoucí efekt, který narušuje stabilitu. Stabilita je zapotřebí zejména v okolí zařízení s jemnou mechanikou, např. na optických stolech v laserových halách. Současně je ale i potřeba chladit některá zařízení, která jsou na optických stolech umístěna. Technickým problém je tak najít řešení, které odstraní vibrace a zajistí chlazení a/nebo filtraci kapaliny, která se nachází v cirkulačním oběhu.
Mimo jiné, plyny v cirkulačním oběhu způsobují další nežádoucí efekty. Mezi tyto efekty patří např. problém s vytvořením požadované tlakové diference, díky které dochází ke značným podprůtokům; regulační a vyvažovači armatury tak nejsou schopny plnit svoji fúnkci.
Např. vzduch v systému dále způsobuje a urychluje korozi, která vede ke znečištění trubek. V laserových nebo jaderných zařízení je zapotřebí filtrovat resp. chladit velmi čistou vodu.
K odstranění bublin z potrubí se do míst s nejnižším hydrostatickým tlakem v kapalině, tj. do nejvyšších míst instalace (nejvyšší cirkulační bod) umisťují odvzdušňovací ventily. Nejvyšší místo instalace obvykle představuje konec stoupacího potrubí, nebo koncovou jednotku.
Z dosavadního stavu techniky se odvzdušňovací ventil skládá z přípojky ventilu k potrubí; plováku; plovákové komory; odvzdušňovacího otvoru; a ventilu připojeného k plováku.
Princip odvzdušňovacího ventilu spočívá ve třech krocích. V prvním kroku se napouští cirkulační soustava kapalinou. Plovák v plovákové komoře je nadnášen kapalinou a pohybuje se tak ve směru rostoucí hladiny kapaliny. Pomocí ventilu připojeného k plováku utěsní odvzdušňovací otvor.
- 1 CZ 307584 B6
V druhém kroku, nasycená kapalina v plovákové komoře díky malému nebo nulovému hydrostatickému tlaku v plovákové komoře uvolňuje bublinky plynu do plovákové komory.
V plovákové komoře se tak tvoří přetlak.
V třetím kroku, přetlak plynu tlačí kapalinu zpět do potrubí, přičemž plovák klesá úměrně s výškou kapaliny. Ventil připojený k plováku uvolňuje odvzdušňovací otvor a dovoluje plynu uniknout z komory. Díky uvolněnému tlaku se výška kapaliny opět zvedá, přičemž dochází k uvolňování dalšího plynu z kapaliny a nárůstu tlaku plynu v plovákové komoře. Celý proces se tak opakuje od prvního kroku.
Podstata vynálezu
Technický problém spočívá v instalaci automatického samoodvzdušňovacího ventilu do míst, kde není možné ventil umístit do nejvyššího místa (bodu) cirkulačního oběhu např. kvůli malé konstrukční výšce.
Předkládaný vynález poskytuje metodu a systém (okruhovou smyčku) pro výše zmíněný problém, jehož podstata spočívá v potrubí a automatickém odvzdušňovacím ventilu, které jsou umístěné pod úrovní páteřního potrubí.
Samotná metoda spočívá ve vyvedení kapaliny pomocí potrubí pod úroveň nejvyššího bodu cirkulačního oběhu. Kapalina je svedena do potrubí, ke kterému je připojena jímka. Kapalina se tak dostává do jímky, kde dochází k uvolňování plynů z kapaliny. K jímce je připojen automatický odvzdušňovací ventil. Plyn se z jímky a tak i z cirkulačního oběhu dostává pomocí výše zmíněného principu automatických odvzdušňovacích ventilů.
Podúrovňový samoodvzdušňovací systém tvoří potrubí, které je svedeno pod úroveň páteřního potrubí a odvzdušňovací ventil, který je spojený prostřednictvím niplů a propojky s potrubím. S využitím cirkulační rychlosti, resp. provozního tlaku, je proud kapaliny veden pod úroveň cirkulačního oběhu, kde se následně v jímce, která je také pod úrovní páteřního rozvodu nashromáždí plyn. Plyn je okamžitě expandován prostřednictvím automatického ventilu, který je napojený na jímku, mimo cirkulační oběh.
Předkládaný systém tak umožňuje vypouštění plynů i pod úrovní nejvyššího bodu cirkulačního oběhu.
Vynález bude dále objasněn pomocí výkresů a příkladů provedení, které nesmí být interpretovány jako omezení nárokovaného rozsahu.
Objasnění výkresů
Obr. 1 představuje schéma podúrovňového samoodvzdušňovacího systému.
Příklad uskutečnění vynálezu
Příklad 1
V tomto příkladu provedení se odkazujeme na obr. 1. Systém podle vynálezu byl instalován do míst, kde díky malé konstrukční výšce h nebylo možné instalovat automatický samoodvzdušňovací ventil 7 do nejvyššího místa cirkulačního oběhu.
-2CZ 307584 B6
Do samoodvzdušňovacího podúrovňového systému 1 je čerpána kapalina 2 pod provozním tlakem. Kapalina 2 je pomocí potrubí 4 svedena pod úroveň páteřního rozvodu 3. Odvzdušňovací ventil 7 je spojený prostřednictvím niplů a propojky 5 s potrubím 4. Proud kapaliny 2 je tak sveden pod úroveň cirkulačního oběhu. Následně se v jímce 6, která je také pod úrovní páteřního rozvodu 3 nashromáždí plyn 8. Plyn 8 je expandován prostřednictvím automatického odvzdušňovacího ventilu 7 mimo cirkulační okruh.
Průmyslová využitelnost
Uvedený vynález lze použít v cirkulačním oběhu kapalin, např. v chladicích/otopných a/nebo filtračních systémech, kde kvůli nedostatku prostoru díky malé konstrukční výšce, nebo díky malému rozdílu hydrostatických tlaků, není možná instalace odvzdušňovacího ventilu do nej vyšších míst cirkulačního oběhu.
Uvedený vynález je využitelný v cirkulačních systémech, které vyžadují zahlcování čistou (neradioaktivní, demineralizovanou) vodou, jako je např. v prostorech, které operují s radioaktivním materiálem, např. v jaderné elektrárně nebo v laserové hale se sekundárním zářením a kde je současně vyžadována vysoká stabilita vůči vibracím.

Claims (2)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Způsob odvzdušnění kapalinového cirkulačního oběhu, vyznačující se tím, že kapalina (2) je svedena pomocí potrubí (4) do míst pod úrovní páteřního potrubí (3), přičemž se kapalina (2) nechá vtéct do jímky (6), kde dochází k uvolňování plynů z kapaliny, a plyn se nechá uvolnit pomocí automatického odvzdušňovacího ventilu (7) mimo cirkulační oběh.
2. Zařízení k provádění způsobu podle nároku 1 obsahující potrubí (4) pro vedení kapalin (2) a automatický odvzdušňovací ventil (7), vyznačující se tím, že potrubí (4) je vedeno pod úroveň páteřního potrubí (3) a odvzdušňovací ventil (7) je připojen k potrubí (4), přičemž ventil (7) je rovněž umístěn pod úrovní páteřního potrubí (3).
CZ2017-25A 2017-01-20 2017-01-20 Způsob odvzdušnění kapalinového cirkulačního systému a zařízení k provádění tohoto způsobu CZ307584B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-25A CZ307584B6 (cs) 2017-01-20 2017-01-20 Způsob odvzdušnění kapalinového cirkulačního systému a zařízení k provádění tohoto způsobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-25A CZ307584B6 (cs) 2017-01-20 2017-01-20 Způsob odvzdušnění kapalinového cirkulačního systému a zařízení k provádění tohoto způsobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ201725A3 CZ201725A3 (cs) 2018-08-29
CZ307584B6 true CZ307584B6 (cs) 2018-12-27

Family

ID=63252255

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2017-25A CZ307584B6 (cs) 2017-01-20 2017-01-20 Způsob odvzdušnění kapalinového cirkulačního systému a zařízení k provádění tohoto způsobu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ307584B6 (cs)

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS63161329A (ja) * 1986-12-24 1988-07-05 Nippon Benkan Kogyo Kk 循環式給湯設備の脱気方法
WO2000020794A1 (en) * 1998-10-01 2000-04-13 Tonni Olesen Vvs-Teknik An air relief pipe
DE20014710U1 (de) * 2000-08-25 2001-02-15 Bosch Gunther Vorrichtung zum kontinuierlichen Abscheiden von Gasen und festen Stoffen aus in Leitungen geführten flüssigen Medien
JP2010022956A (ja) * 2008-07-22 2010-02-04 Seiko Epson Corp 液体配管のエアー抜き方法、液体配管のエアー抜き装置および液滴吐出装置

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS63161329A (ja) * 1986-12-24 1988-07-05 Nippon Benkan Kogyo Kk 循環式給湯設備の脱気方法
WO2000020794A1 (en) * 1998-10-01 2000-04-13 Tonni Olesen Vvs-Teknik An air relief pipe
DE20014710U1 (de) * 2000-08-25 2001-02-15 Bosch Gunther Vorrichtung zum kontinuierlichen Abscheiden von Gasen und festen Stoffen aus in Leitungen geführten flüssigen Medien
JP2010022956A (ja) * 2008-07-22 2010-02-04 Seiko Epson Corp 液体配管のエアー抜き方法、液体配管のエアー抜き装置および液滴吐出装置

Non-Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
http://vytapeni.tzb-info.cz/potrubi-a-armatury/7492-odlucovani-vzduchu-a-kalu-pro-otopne-chladici-a-solarni-soustavy *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ201725A3 (cs) 2018-08-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN107852841B (zh) 使用改进空气净化机构的耐泄漏液体冷却系统
US4456172A (en) Method of and apparatus for the degasification of circulation systems for liquids
Tontowi et al. THE IMPLEMENTATION OF A DEVELOPED MICROBUBBLE GENERATOR ON THE AEROBIC WASTEWATER TREATMENT.
US10478756B2 (en) Liquid fuel conditioning trailer
KR101805495B1 (ko) 가스 공급용 이중 배관을 통한 공기순환 시스템 및 그에 의한 공기순환 방법
MX2020013212A (es) Sistemas y aparatos hidráulicos para procesar fluidos.
CZ307584B6 (cs) Způsob odvzdušnění kapalinového cirkulačního systému a zařízení k provádění tohoto způsobu
CN108996678B (zh) 一种污水设施过流用降跌消氧装置
KR20180117667A (ko) 진공 증기 가열 시스템
JP5708992B2 (ja) 配管システム
KR101271537B1 (ko) 잠수함의 유압시스템 작동방법
CN107206533A (zh) 用于供给冷却剂的设备、用于这种设备的控制系统和用于操作这种冷却剂供给系统的方法
NO20073999L (no) Fremgangsmate for avgassing av fluid i varme- og kjolesystemer, og et arrangement
JP2016089357A (ja) パイプクーリングシステム及びパイプクーリング方法
KR20170031279A (ko) 유정유체 분리장비
CY1123923T1 (el) Δεκτης με δομοστοιχεια-απορροφητες
RU2487947C1 (ru) Способ охлаждения узлов металлургических печей и устройство для его осуществления
EP3173135B1 (en) Method and apparatus for degassing a liquid regarding non desired compounds
CN105179223B (zh) 反应堆主泵的机械密封组件鉴定系统
JP2020175380A (ja) 冷却塔充填材のスケール防止・除去装置、方法及び冷却システム。
US20240123373A1 (en) Low pressure degassing device
GB2602729A9 (en) Protective modules for embedded electronics and interconnection method
CN105200194B (zh) Rh炉外精炼真空系统
JPWO2013146936A1 (ja) 横置型膜ろ過装置
RU2017128645A (ru) Способ эксплуатации газовой или газоконденсатной скважины с автономным насосом для подачи поверхностно-активных веществ для удаления жидкости с забоя

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20170120