CZ307076B6 - Způsob nedestruktivní indikace provozní degradace feromagnetického materiálu tlakových nádob a svědečný vzorek k jeho provádění - Google Patents

Způsob nedestruktivní indikace provozní degradace feromagnetického materiálu tlakových nádob a svědečný vzorek k jeho provádění Download PDF

Info

Publication number
CZ307076B6
CZ307076B6 CZ2007-699A CZ2007699A CZ307076B6 CZ 307076 B6 CZ307076 B6 CZ 307076B6 CZ 2007699 A CZ2007699 A CZ 2007699A CZ 307076 B6 CZ307076 B6 CZ 307076B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sample
magnetization
degradation
test
pressure vessel
Prior art date
Application number
CZ2007-699A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2007699A3 (cs
Inventor
Ivan Tomáš
Original Assignee
Fyzikální ústav AV ČR, v.v.i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fyzikální ústav AV ČR, v.v.i. filed Critical Fyzikální ústav AV ČR, v.v.i.
Priority to CZ2007-699A priority Critical patent/CZ307076B6/cs
Publication of CZ2007699A3 publication Critical patent/CZ2007699A3/cs
Publication of CZ307076B6 publication Critical patent/CZ307076B6/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E30/00Energy generation of nuclear origin
    • Y02E30/30Nuclear fission reactors

Landscapes

  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Magnetic Means (AREA)

Description

Způsob nedestruktivní indikace provozní degradace feromagnetického materiálu tlakových nádob a svědečný vzorek k jeho provádění
Oblast techniky
Vynález se týká testování provozní bezpečnosti tlakových nádob.
Dosavadní stav techniky
Makroskopická kontrola bezpečné kvality materiálu feromagnetického kovového pláště tlakových nádob například jaderných reaktorů se v současné době provádí mechanickým zkoušením svědečných vzorků pomocí Charpy testů. Svědečné vzorky jsou vyrobeny z materiálu shodného s materiálem pláště testované nádoby, mají tvar podlouhlých hranolků a po celou dobu provozní existence reaktoru jsou vystaveny stejnému působení radiace, tlaku i teploty jako sám plášť. Oprávněně se tedy předpokládá, že provozní degradace pláště tlakové nádoby je totožná s degradací svědečných vzorků a testy se provádějí na nich.
V časových periodách určených předpisem výrobce tlakové nádoby se z reaktoru vyjme určený počet svědečných vzorků pro danou zkoušku, typicky 12 kusů, umístí se do manipulačního prostoru, dále chráněný prostor, zabezpečeného proti ozáření obsluhy svědečnými vzorky, které se v reaktoru staly radioaktivními, podrobí se v chráněném prostoru Charpy testům, při kterých se řízené mění teplota vzorků při jednotlivých testech, a vyhodnotí se okamžitý stav kvality materiálu. Charpy test je svojí povahou statistický a destruktivní, svědečné vzorky jsou po testu zničené, nadále už nepoužitelné a je třeba je deponovat na bezpečném místě, neboť jsou po pobytu v reaktoru samy radioaktivní.
Nevýhodou dnešního stavuje destruktivní charakter používaných Charpy testů, neboť po každé sérii testů se zmenší počet svědečných vzorků, které jsou pro příště ještě v reaktoru k dispozici. Další nevýhodou je složitá mechanická a teplotní manipulace svědečnými vzorky při provádění Charpy testů, která je znásobena tím, že vzorky jsou radioaktivní a Charpy testy je nutno provádět v chráněném prostoru mimo reaktor. Mechanický charakter Charpy testu, tj. přerážení svědečných vzorků úderem kladiva při různých teplotách, je komplikovaný a technicky i finančně náročný proces.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstraňuje způsob nedestruktivní indikace provozní degradace feromagnetického materiálu tlakových nádob a svědečný vzorek k jeho provádění podle tohoto vynálezu. Podstata vynálezu spočívá v tom, že vhodný svědečný vzorek umístěný v tlakové nádobě reaktoru je testován magneticky, přičemž způsob jeho magnetování a výběr indikátoru/ů degradace jeho materiálu je předem jednou pro vždy určen z nezávislé referenční zkoušky, jak je uvedeno níže.
Vhodným tvarem a předem navinutými, neměnnými cívkami svědečného vzorku se zajistí jeho snadné a dostatečné zmagnetování magnetizační cívkou i jeho jednoznačná a spolehlivá indukční napěťová odezva ve snímací cívce. Svědečný vzorek má jádro s magneticky uzavřeným tvarem, je na něm navinuta alespoň jedna magnetizační cívka a alespoň jedna snímací cívka a je zhotoveno z materiálu stejného jako plášť tlakové nádoby. Nejvýhodnějším tvarem je magneticky uzavřený prsten.
Způsob nedestruktivní indikace provozní degradace feromagnetického materiálu tlakových nádob spočívá v tom, že se do tlakové nádoby umístí nejméně jeden svědečný vzorek a v každém čase r, kdy bude stanoveno provést odečtení úrovně degradace ετ materiálu této nádoby, se provede
- 1 CZ 307076 B6 demagnetování a následné magnetování alespoň jednoho svědečného vzorku až do amplitudy Ao magnetizačního proudu, která je větší nebo rovna hodnotám amplitudových souřadnic ďji, Tj2, Ay,... použitých kalibračních křivek vybraných referenční zkouškou, a během tohoto magnetování je zaznamenáváno elektrické napětí indukované ve snímací cívce, načež se části zaznamenaných hodnot, popřípadě derivace těchto hodnot nebo integrály těchto hodnot, porovnají s kalibrační/mi křivkou/křivkami, která/é je/jsou výslednicí referenční zkoušky. Magnetování je možno provádět uvnitř tlakové nádoby nebo na svědečném vzorku vyjmutém z tlakové nádoby.
Magnetické testy charakterizuje jejich nedestruktivnost, neboť materiál svědečného vzorku není testem porušen a jediný svědečný vzorek může být testován po celou dobu života tlakové nádoby. Počet svědečných vzorků se tedy kvůli testům nezmenšuje a vzájemně porovnávané testy degradace jsou prováděny vždy na stejném vzorku, tedy nemají statistický charakter a jejich vzájemné srovnání je absolutní.
Magnetické testy je možné provádět in-situ v tlakové nádobě a vhodnými průchodkami v nádobě se pouze přivedou vodivé přívody, 2 vodiče, k magnetizační cívce a 2 vodiče ke snímací cívce, svědečného vzorku. Odpadá tedy jakákoliv mechanická manipulace během testů, svědečné vzorky není třeba z reaktoru vyjímat, není zapotřebí vybudovat pro testy chráněné prostory, odpadá nebezpečí ozáření obsluhy svědečnými vzorky a odpadá nutnost protiradiačně zabezpečené depozice použitých, destruovaných a dále už potřebných radioaktivních svědečných vzorků jako po mechanických Charpy testech.
Příklady uskutečnění vynálezu
Referenční zkouška se provede na referenčním vzorku, který má stejný tvar, stejný rozměr, stejné magnetizační a snímací cívky a je vyroben ze stejného materiálu jako svědečný vzorek. Referenční zkouška se provede za stejné teploty, za které se budou provádět testy na svědečných vzorcích. Referenční zkouška sestává ze série měření, přičemž všechna měření se provádějí na tomtéž referenčním vzorku. První měření se provede při počátečním nedegradovaném stavu materiálu jeho jádra. Další měření se provedou na referenčním vzorku po vhodně voleném počtu kroků zvyšující se úrovně (ε) degradace jeho materiálu, totožné s druhem degradace, kterému bude svědečný vzorek vystaven při provozu reaktoru.
Před každým měřením se referenční vzorek pečlivě demagnetuje a potom je z demagnetovaného stavu magnetován svojí magnetizační cívkou střídavým proudem F s amplitudou A rostoucí po měřicích krocích od vhodné minimální amplitudy až po vhodnou maximální amplitudu. Trojúhelníkový tvar střídavého proudu je vhodným příkladem průběhu magnetizačního proudu. Během magnetování referenčního vzorku jsou podrobně zaznamenávány hodnoty napěťového signálu μ (F, A) indukovaného ve snímací cívce v závislosti na magnetizačním proudu.
Po skončení všech měření na referenčním vzorku se pro všechna měření zvolí stejný vhodný vyhodnocovací krok ΔΑ, magnetizační amplitudy a stejný vhodný vyhodnocovací krok áF, použitého magnetizačního proudu. Každé měření referenčního vzorku se zpracuje takovým způsobem, aby bylo možno napěťový signál μ (F, A), indukovaný ve snímací cívce, interpolovat do souboru diskrétních μ-indikátorů μ (Fj, Aj). Indikátory se stejnými souřadnicemi ze všech měření provedených na referenčním vzorku se uspořádají do μ-degradačních funkcí μ (Fj, Aj, ε) a vhodným postupem se z nich vybere alespoň jedna optimální (vysoká citlivost, vhodný tvar) μ-degradační funkce μ (F,i, Αρ, ε), která bude pro svědečné vzorky fungovat jako μ-kalibrační křivka. Obdobným způsobem je vhodné diskretizovat také derivaci, popř. integrál signálu μ (F, A) podle F, definovat tak odpovídající μ'-degradační funkce, popř. B-degradační funkce, a vybrat z nich optimální μ-kalíbrační křivky, μ' (Fi2, Aj2, ε), popř. B-kalíbrační křivky, B (Fi3, Aj3, ε).
-2CZ 307076 B6
Svědečný vzorek ve tvaru prstenu, např. o rozměrech D/d/t = 20/14/3 mm, kde D = vnější průměr, d = vnitřní průměr, t = tloušťka prstenu, s magnetizační cívkou o několika závitech a se snímací cívkou o několika závitech, které jsou na prstenu navinuty, je umístěn dovnitř tlakové nádoby reaktoru, nejlépe ještě před spuštěním reaktoru, a k oběma cívkám jsou průchodkami přivedeny magnetizační a snímací vodiče.
Pro provedení měření v libovolném okamžiku je vhodným zdrojem proudu připojeným k vodičům magnetizační cívky svědečný vzorek nejprve demagnetován. Bezprostředně poté je svědečný vzorek tímtéž proudovým zdrojem magnetován svojí magnetizační cívkou, a to trojúhelníkovým střídavým proudem F s amplitudou A rostoucí po malých krocích, od minimální amplitudy až po amplitudu Ao, která je větší nebo rovna hodnotě amplitudových souřadnic Aji, Aj2, Aj3, ... optimálních kalibračních křivek, vybraných referenční zkouškou.
Během magnetování svědečného vzorku jsou podrobně zaznamenávány hodnoty napěťového signálu μ (F, A) indukovaného ve snímací cívce v závislosti na magnetizačním proudu. Následně se provede (se stejně zvolenými kroky ΔΑ a AF jako při referenční zkoušce) diskretizace zaznamenaného napětí μ (F, A) -> μ (Fj, Aj), a pro hodnotu μ (F;i, Aji) se odečte z kalibrační křivky μ (F;i, Aji, ε) hledaná úroveň ετ degradace svědečného vzorku a zároveň tedy úroveň degradace ετ feromagnetického materiálu pláště tlakové nádoby v okamžiku měření τ.
Podobně je možno postupovat s derivací zaznamenaného napětí, popř. s jeho integrálem a zjistit nebo ověřit úroveň degradace ετ kalibračních křivek μ' (Fi2, Aj2, ε), popř. B (Fi3, Aj3, ε).
Průmyslová využitelnost
Vynález se týká ochrany životního prostředí proti nebezpečí radioaktivních úniků z tlakových nádob jaderných reaktorů. Pomocí navrhované metody lze indikovat bezpečnost tlakových nádob jaderných reaktorů.

Claims (4)

1. Způsob nedestruktivní indikace provozní degradace feromagnetického materiálu tlakových nádob, vyznačující se tím, že se do tlakové nádoby umístí nejméně jeden svědečný vzorek a v každém čase r, kdy bude stanoveno provést odečtení úrovně degradace ετ materiálu této nádoby, se provede demagnetování a následné magnetování alespoň jednoho svědečného vzorku až do amplitudy Ao magnetizačního proudu, která je větší nebo rovna hodnotám amplitudových souřadnic A-j}, Ap, Aj3, ... použitých kalibračních křivek vybraných referenční zkouškou, a během tohoto magnetování jsou zaznamenávány hodnoty elektrického napěťového signálu indukované ve snímací cívce, načež se části zaznamenaných hodnot, popřípadě derivace těchto hodnot nebo integrály těchto hodnot, porovnají s kalibrační/mi křivkou/křivkami, která/é je/jsou výslednicí referenční zkoušky.
2. Způsob nedestruktivní indikace provozní degradace podle nároku 1, vyznačující se tím, že se magnetování provádí uvnitř tlakové nádoby.
3. Způsob nedestruktivní indikace provozní degradace podle nároku 1, vyznačující se tím, že se magnetování provádí na svědečném vzorku/svědečných vzorcích po jeho/jejich vyjmutí z tlakové nádoby.
-3 CZ 307076 B6
4. Svědečný vzorek k provádění způsobu podle nároku 2 nebo 3, vyznačující se tím, že jeho jádro má magneticky uzavřený tvar, je na něm navinuta alespoň jedna magnetizační cívka a alespoň jedna snímací cívka, a je zhotoveno z materiálu stejného jako plášť tlakové nádoby.
CZ2007-699A 2007-10-09 2007-10-09 Způsob nedestruktivní indikace provozní degradace feromagnetického materiálu tlakových nádob a svědečný vzorek k jeho provádění CZ307076B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2007-699A CZ307076B6 (cs) 2007-10-09 2007-10-09 Způsob nedestruktivní indikace provozní degradace feromagnetického materiálu tlakových nádob a svědečný vzorek k jeho provádění

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2007-699A CZ307076B6 (cs) 2007-10-09 2007-10-09 Způsob nedestruktivní indikace provozní degradace feromagnetického materiálu tlakových nádob a svědečný vzorek k jeho provádění

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2007699A3 CZ2007699A3 (cs) 2009-04-22
CZ307076B6 true CZ307076B6 (cs) 2018-01-03

Family

ID=40560138

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2007-699A CZ307076B6 (cs) 2007-10-09 2007-10-09 Způsob nedestruktivní indikace provozní degradace feromagnetického materiálu tlakových nádob a svědečný vzorek k jeho provádění

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ307076B6 (cs)

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4987367A (en) * 1988-09-16 1991-01-22 Hitachi, Ltd Method and apparatus for predicting deterioration of a member constituting a part of equipment
US5687204A (en) * 1993-10-08 1997-11-11 Japan Atomic Energy Research Institute Method of and apparatus for checking the degradation of a pressure vessel of a nuclear reactor
EP1267160A1 (en) * 2001-06-15 2002-12-18 Iwate University Method for nondestructively determining aged deterioration accompanying change in brittleness of ferromagnetic struction materials

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4987367A (en) * 1988-09-16 1991-01-22 Hitachi, Ltd Method and apparatus for predicting deterioration of a member constituting a part of equipment
US5687204A (en) * 1993-10-08 1997-11-11 Japan Atomic Energy Research Institute Method of and apparatus for checking the degradation of a pressure vessel of a nuclear reactor
EP1267160A1 (en) * 2001-06-15 2002-12-18 Iwate University Method for nondestructively determining aged deterioration accompanying change in brittleness of ferromagnetic struction materials

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2007699A3 (cs) 2009-04-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
She et al. Optimal design of remote field eddy current testing probe for ferromagnetic pipeline inspection
Suresh et al. Development of magnetic flux leakage measuring system for detection of defect in small diameter steam generator tube
ES2008413A6 (es) Un metodo para la determinacion del dano por fluencia en una pieza de trabajo ferromagnetica.
JPH02167463A (ja) 劣化度予測装置および方法
JP4922300B2 (ja) 水中に存在する原子炉用の部品上の渦電流の測定に関するシステムおよび使用
JP2021505895A (ja) 原子炉内で使用可能な検出装置および関連する方法
US6583618B2 (en) Remote magnetic field material analyzer and method
CZ307076B6 (cs) Způsob nedestruktivní indikace provozní degradace feromagnetického materiálu tlakových nádob a svědečný vzorek k jeho provádění
JP5347102B2 (ja) オーステナイトステンレス鋼の中性子照射による照射誘起応力腐食割れの予兆診断方法
US20160216333A1 (en) System and method for induction motor rotor bar magnetic field analysis
JP5557645B2 (ja) バルクハウゼンノイズ検査装置
CN111133308B (zh) 涡电流探伤方法
US3265964A (en) Magnetic inspection of iron castings
Tomáš et al. Comparison of four NDT methods for indication of reactor steel degradation by high fluences of neutron irradiation
JP2016173340A (ja) 配管検査装置
TWI789431B (zh) 渦電流探傷裝置
Cai et al. A study on influence of plastic deformation on the global conductivity and permeability of carbon steel
WO2005074349A2 (en) Non-destructive method for the detection of creep damage in ferromagnetic parts with a device consisting of an eddy current coil and a hall sensor
Xie et al. A numerical method for simulation of nonlinear eddy current testing signals based on transient Ar formulation
Chen Characterization and constitutive modeling of ferromagnetic materials for measurement of stress
Vértesy et al. Detection of neutron irradiaton induced degradation of reactor steel by magnetic method
Stubendekova et al. Influence of selected defect parameter on response signals in swept frequency electromagnetic nondestructive testing
Malak et al. Study of Dual Excitation Coil Sensitivity for Defects Detection on Carbon Steel Plates
Brandão et al. Eddy current non-destructive testing for inspection of reformer tubes applying machine learning
Rajan et al. Development of Level Sensor for Lead–Lithium Loop System

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20071009