CZ306738B6 - Produkční kmen řasy Monoraphidium sp. pro produkci olejů s obsahem polynenasycených mastných kyselin, způsob produkce těchto olejů a použití tohoto produkčního kmene pro průmyslovou výrobu těchto olejů - Google Patents

Produkční kmen řasy Monoraphidium sp. pro produkci olejů s obsahem polynenasycených mastných kyselin, způsob produkce těchto olejů a použití tohoto produkčního kmene pro průmyslovou výrobu těchto olejů Download PDF

Info

Publication number
CZ306738B6
CZ306738B6 CZ2016-340A CZ2016340A CZ306738B6 CZ 306738 B6 CZ306738 B6 CZ 306738B6 CZ 2016340 A CZ2016340 A CZ 2016340A CZ 306738 B6 CZ306738 B6 CZ 306738B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
production
oils
fatty acids
monoraphidium
strain
Prior art date
Application number
CZ2016-340A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2016340A3 (cs
Inventor
Tomáš Řezanka
Jaromír Lukavský
Linda Nedbalová
Original Assignee
Mikrobiologický Ústav Av Čr V.V.I.
Botanický ústav AV ČR, v.v.i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mikrobiologický Ústav Av Čr V.V.I., Botanický ústav AV ČR, v.v.i. filed Critical Mikrobiologický Ústav Av Čr V.V.I.
Priority to CZ2016-340A priority Critical patent/CZ306738B6/cs
Publication of CZ2016340A3 publication Critical patent/CZ2016340A3/cs
Publication of CZ306738B6 publication Critical patent/CZ306738B6/cs

Links

Landscapes

  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)

Abstract

Produkční kmen řasy Monoraphidium sp. uložený ve Sbírce autotrofních organismů Botanického ústavu AV ČR, Třeboň, Dukelská 135, pod přírůstkovým číslem CCALA 1094: Monoraphidium sp. Nedbalová 2009/1 je využitelný jako zdroj pro průmyslovou produkci olejů s vysokým obsahem polynenasycených mastných kyselin, zejména kyseliny hexadekatetraenové a kyseliny stearidonové pro doplňky stravy člověka, zvířat či jako použití pro jiné aplikace. Vynález popisuje také způsob produkce olejů s vysokým obsahem polynenasycených mastných kyselin v produkčním kmeni, spočívající v jeho vystavení nízkým kultivačním teplotám.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká produkčního kmene řasy Monoraphidium sp., produkujícího oleje s vysokým obsahem polynenasycených mastných kyselin a rovněž způsobu produkce těchto olejů tímto produkčním kmenem.
Dosavadní stav techniky
Esenciální mastné kyseliny, často také nazývané EFA - Essential Fatty Acid, jsou nepostradatelné pro správné fungování organismu. Člověk a většina savců tyto látky musí přijímat v potravě, protože šije sami nedovedou biosyntetizovat. Esenciální mastné kyseliny neslouží jen jako zdroj energie, ale jsou nezbytně nutné pro řadu biologických procesů v organismu, např. jako substrát pro syntézu prostaglandinů a dalších biologicky aktivních látek, jako jsou thromboxany, prostacykliny, atd.
Pro savce včetně člověka jsou primárně esenciální pouze dvě mastné kyseliny, tj. kyselina a-linolenová - polynenasycená mastná kyselina omega-3 (ω-3) a kyselina linolová - polynenasycená mastná kyselina omega-6 (ω-6). Mezi další mastné kyseliny, které jsou jen „podmíněně esenciální“ patří většina polynenasycených mastných kyselin - PUFA, tj. PolyUnsaturated Fatty Acid. Polynenasycené mastné kyseliny obsahují ve své struktuře více než jednu dvojnou vazbu (C=C) v uhlíkovém řetězci.
Podle chemického složení rozlišujeme několik skupin polynenasycených mastných kyselin, z nichž jsou důležité polynenasycené mastné kyseliny ω-3 a polynenasycené mastné kyseliny ω6. První ze jmenovaných jsou ω-3 mastné kyseliny, což jsou nenasycené mastné kyseliny s dvojnou vazbou na třetím atomu uhlíku od konce uhlovodíkového řetězce. Mezi význačné patří kyselina α-linolenová se zkratkou ALA, tj. 18:3ω-3, která obsahuje osmnáct uhlíkových atomů a tři dvojné vazby, kyselina stearidonová se zkratkou SDA, někdy nazývaná též kyselina moroktová, tj. 18:4ω-3, která obsahuje osmnáct uhlíkových atomů a čtyři dvojné vazby a kyselina hexadekatetraenová, tj. 16:4co-3, která obsahuje šestnáct uhlíkových atomů a čtyři dvojné vazby. Obecně se polynenasycené mastné kyseliny obsahující čtyři dvojné vazby nazývají kyseliny tetraenové. Polynenasycené mastné kyseliny ze skupiny ω-6 mají poslední dvojnou vazbu v pozici ω-6, což znamená šestou vazbu od methylového konce. Patří mezi ně především kyselina linolová se zkratkou LA, tj. 18:2ω-6, která obsahuje osmnáct uhlíkových atomů a dvě dvojné vazby a kyselina γ-linolenová se zkratkou GLA, tj. 18:3ω-6, která obsahuje osmnáct uhlíkových atomů a tři dvojné vazby.
Kyselina stearidonová je biosyntetizována z kyseliny α-linolenové pomocí enzymu A6-desaturázy. Přírodním zdrojem této kyseliny jsou jen výjimečně rostlinné oleje, např. semena některých druhů konopí, kamejka rolní nebo černý rybíz. Nejbohatším zdrojem jsou však fotosyntetizující mikroorganizmy, především řasy, kde obsah této kyseliny dosahuje až desítek procent. Zdrojem kyseliny hexadekatetraenové jsou pouze řasy, ať již mořské nebo i sladkovodní. Jak 18:4ω-3, tak i 16:4ω-3 mastné kyseliny z mořské řasy Undaria pinnatifida potlačují produkci eikosanoidů mastocytů myší, zvláště leukotrienu B4 (LTB4), leukotrienu C4 (LTC4) a 5-hydroxyeicosatetraenové kyseliny (5-HETE).
Rasy mají velký potenciál použití v biotechnologii díky své vysoké růstové rychlosti a možnosti průmyslového pěstování v masových suspenzních kulturách, které jsou snadno technicky ovladatelné. Navíc mohou být kultivovány i v lokalitách nevhodných pro klasické plodiny vyža
- 1 CZ 306738 B6 dujících úrodnou pudu. Jednobuněčné řasy již byly ověřeny jako potenciální producenti cenných látek, např. polynenasycených mastných kyselin neboli PUFA. Tyto esenciální látky jsou nezbytné jako doplněk zdravé lidské výživy i jako přídavek krmení rybám v akvakulturách či zooplanktonu, který potom slouží jako rybí potrava.
Významné postavení mezi esenciálními mastnými kyselinami mají kyseliny s 18 atomy uhlíku, tj. kyseliny linolová a α-linolenová, které nelze ve stravě obratlovců ničím nahradit, neboť obratlovci postrádají v důsledku evoluce příslušné enzymy. Polynenasycené mastné kyseliny jsou hlavním činitelem v příznivém vlivu tzv. středomořské diety, jejíž součástí jsou např. mořské ryby, samotné ryby je však netvoří, ale přijímají je přes zooplankton z mořského fytoplanktonu.
Mastné kyseliny jsou cenné produkty, obvykle však jednotlivé organismy převážně produkují jen jednu skupinu v závislosti na jejich biosyntetických schopnostech. Pouze obsah žádaných látek není však jedinou podmínkou úspěšnosti biotechnologické produkce. Organismus pro venkovní kultivace musí snadno růst v daném zařízení, musí mít určitou odolnost proti technologickému zacházení, jako jsou např. střižné síly vznikající při čerpání, oscilacím teploty, intenzitě světla, atd. U venkovních kultivací odpadá zajišťování tepelné a světelné energie, neboť Slunce dodává svoji čistou energii zdarma. V podmínkách mírného pásu je však možné provozovat venkovní kultivace řas jen po omezené období roku, kdy jsou teploty i sluneční záření dostatečně vysoké pro růst těchto mikroorganismů. Proto se neustále hledají a testují nové organismy i různé typy kultivátorů.
Úkolem vynálezu je najít vhodný organismus, který by byl schopen produkovat oleje s vysokým obsahem polynenasycených mastných kyselin při kultivaci v otevřených systémech v našich podnebných podmínkách po celý rok, tedy který by byl schopen růst i za nižších teplot a nižšího záření, který by bylo možno produkovat během chladného období, kdy běžné sinice a řasy prakticky nepřirůstají, který by rostl autotrofně a byl dostatečně rezistentní proti kontaminaci jinými řasami, sinicemi a bakteriemi.
Podstata vynálezu
Tento úkol řeší kmen řasy Monoraphidium sp., který ve smyslu tohoto vynálezu představuje produkční mikroorganismus pro získávání olejů s vysokým obsahem polynenasycených mastných kyselin. Produkční kmen řasy Monoraphidium sp. je uložen ve sbírce Botanického ústavu A V ČR, Třeboň, Dukelská 135, pod přírůstkovým číslem CCALA 1094: Monoraphidium sp. Nedbalová 2009/1. Vynález se dále zabývá průmyslovým použitím tohoto kmene a dále způsobem produkce olejů s obsahem polynenasycených mastných kyselin v průmyslovém kmeni této řasy.
Tento kmen s výhodou produkuje oleje s tetraenovými kyselinami na bázi kyseliny stearidonové, která představuje více než 20 % hmotn. a kyseliny hexadekatetraenové, která představuje více než 10 % hmotn. z celkového obsahu polynenasycených mastných kyselin. S výhodou je celkový součet podílů kyseliny hexadekatetraenové a kyseliny stearidonové v oleji vyšší než 50 % hmotn.
Monoraphidium sp. CCALA 1094 je kmen kokálních zelených řas s buňkami rohlíčkovitého tvaru, s protaženými špičatými konci, lukovitě zpět prohnutými. Rozměry buněk jsou 2 až 3 pm na šířku a 8 až 16 pm na délku. Chloroplast je nástěnný, bez pyrenoidu, uprostřed buňky je vykrojený a je zde uloženo jádro. Tyto řasy se rozmnožují nepohlavně, podélným dělením je vytvořeno několik autosport, jak je zobrazeno na obr. 1.
Řasy z rodu Monoraphidium rostou v mnoha sladkovodních biotopech, jako jsou jezera, rašeliniště, drobné vodní tůně, mrtvá ramena řek, ale většinou ne v příliš hojném počtu. Na ostrově Jamese Rosse u pobřeží Antarktidy, východně od nejsevernějšího výběžku Antarktického poloostrova, tvořil druh Monoraphidium sp. dominantní složku planktonu v jezerech s trvalou ledo
-2 CZ 306738 Β6 vou pokrývkou, / jednoho z těchto jezer byl tento druh v roce 2009 izolován roztěrcm na agarovou plotnu se Z médiem a výběrem kolonie. Je uložen ve Sbírce autotrofních organismů Botanického ústavu AV ČR, Dukelská 135, Třeboň jako kmen CCALA 1094, Nedbalová 2009/1. Buňky řasy vykazují vhodnou růstovou rychlost v širokém rozmezí teplot od 0 do 30 °C, nejvýhodnější uspořádání představuje kultivační teplota v teplotním rozmezí 10 až 14 °C. Sekvence I8S rDNA tohoto kmene je uvedena na obr. 2. Tento kmen není dosud udržován v žádné jiné řasové sbírce na světě.
Kmen Monoraphidium sp. CCALA 1094 je novým perspektivním organismem pro produkci olejů. Patří do třídy Chlorophyceae tedy do třídy zelených řas, řádu Sphaeropleales a čeledi Selenastraceae, kde jako zásobní látka slouží olej nebo škrob. Obsah celkových olejů v biomase intenzivně rostoucí kultury Monoraphidium sp. CCALA 1094 je i přes 30 % v sušině, polynenasycené mastné kyseliny tvoří více než 60 % celkového množství mastných kyselin. Testování vlivu teploty a intenzity záření na zkřížených gradientech ukázalo, že kmen Monoraphidium sp. CCALA 1094 roste v širokém rozmezí teplot a vyžaduje nízkou intenzitu slunečního záření, jak znázorňuje diagram na obr. 3. Teplotní optimum je posunuto do oblasti nízkých teplot, proto je tato řasa vhodná pro venkovní pěstování i v chladném období roku. Kultivace probíhala od 26. listopadu do 17. prosince 2015. Růstová křivka kmene, průběh teploty kultivačního média a intenzity FAR neboli fotosynteticky aktivního záření jsou uvedeny na obr. 4.
Předmětem vynálezu je také způsob produkce olejů s obsahem polynenasycených mastných kyselin, zejména kyselin tetraenových na bázi kyseliny stearidonové a kyseliny hexadekatetraenové v produkčním kmeni řasy Monoraphidium sp. CCALA 1094. Podstata vynálezu spočívá v tom, že produkční kmen řasy se kultivuje v teplotním rozmezí 0 až 30 °C. Ve výhodném provedení se tento kmen kultivuje v teplotním rozmezí 10 až 14 °C.
Výhody produkčního kmene řasy Monoraphidium sp. podle tohoto vynálezu spočívají zejména ve schopnosti produkce olejů s vysokým obsahem polynenasycených mastných kyselin při kultivaci v otevřených systémech v našich podnebných podmínkách po celý rok, tedy ve schopnosti růst i za nižších teplot a nižšího záření. Produkční kmen Monoraphidium sp. CCALA 1094 je schopen produkovat polynenasycené mastné kyseliny během chladného období, kdy běžné sinice a řasy prakticky nepřirůstají, roste autotrofně a je dostatečně rezistentní proti kontaminaci jinými řasami, sinicemi a bakteriemi.
Objasnění výkresů
Uvedený vynález bude blíže objasněn na následujících vyobrazeních, kde:
obr. 1 zobrazuje buňky kmene Monoraphidium sp. CCALA 1094 pod světelným mikroskopem, obr. 2 zobrazuje sekvenci 18S rDNA kmene Monoraphidium sp. CCALA 1094, obr. 3 zobrazuje diagram použití zkříženého gradientu teploty a záření pro stanovení optimálních podmínek růstu kmene CCALA 1094, testováno v mikrodestičkách, obr. 4 znázorňuje průběh růstové křivky, teploty kultivačního média a intenzity FAR při venkovní kultivaci, obr. 5 znázorňuje tabulku složení zásobních roztoků pro přípravu média Z8, Fe-EDTA roztoku a Gaffronova roztoku mikroelementů, obr. 6 zobrazuje obsah mastných kyselin a lipidů pří poloprovozní kultivaci Monoraphidium sp. CCALA 1094,
- 3 CZ 306738 B6 obr. 7 znázorňuje graf produkce mastných kyselin l8:4o>-3 a 16:4<o-3 kmenem Monoraphidium sp. CCALA 1094 a jinými významnými producenty.
Příklad uskutečnění vynálezu
Příprava inokula
Kmen Monoraphidium sp. CCALA 1094 je uchováván ve Sbírce autotrofních organismů Botaκι nického ústavu AV ČR v Třeboni jako rostoucí kultura ve zkumavce na šikmém agaru při cca
15°C, pod zářivkovým osvětlením 10 W.m . Monoraphidium sp. CCALA 1094 má rozměry buněk 2 až 3 pm na šířku a 8 až 16 pm na délku, jak je znázorněno na obr. 1. Na obr. 1 je také zobrazeno dělení mateřské buňky na autospory. Z této kultury je kmen předpěstován vsádkovou, stacionární kultivací na kapalném médiu Z8, jehož složení je znázorněno v tabulce na obr. 5, ve 15 skleněných lahvích, s obsahem 2 L. Do 700 mL destilované vody je přidáno po 10 mL jednotlivých mikroelementů z obr. 5 ze zásobních roztoků, 0,2 mL Fe-EDTA roztoku a 0,08 mL Gaffronova roztoku mikroelementů, jejichž složení je taktéž zobrazeno na obr. 5. Celá směs je následně doplněna destilovanou vodou na I L. Pro velkoobjemovou kultivaci na plošině je možné odvážené chemikálie sypat přímo na plošinu a nechat jednotlivě rozpustit ve vodě s průtokem CO?. 20 Dvoulitrové lahve nejprve obsahují 0,25 L média a postupně po zhoustnutí je objem doplňován na celkové 2 L. Míchání suspenze a sycení CO? je zajištěno probubláváním nadbytkem vzduchu se 2 % obj. CO? pomocí trubičky zavedené na dno lahve. Směs je následně filtrována přes membránový filtr Milipore. Lahve jsou umístěny ve vodní lázni, kde je teplota udržována na 10 °C kompresorovým chladícím okruhem. Skleněnou stěnou je lázeň z boků nepřetržitě osvětlována 25 LED panely s intenzitou FAR, tedy fotosynteticky aktivní radiace tj. 400 až 720 nm s energií
W.m 2. Na začátku kultivace a po každém zvýšení objemu je intenzita světla na prvních 5 dní snížena na 20 W. m 2, dokud kultura viditelně nezhoustne. Na obr. 3 je znázorněn růst řasy Monoraphidium sp. CCALA 1094 na zkřížených gradientech teploty a osvětlení pro zjištění optimálních hodnot pro kmen Monoraphidium sp. CCALA 1094, které bylo testováno v mikro30 destičkách.
Poloprovozní kultivace
Poloprovozně je kmen Monoraphidium sp. CCALA 1094 pěstován na plošině firmy BCS Engi35 neering Brno, umístěné ve skleníku Botanického ústavu v Třeboni, tedy v klimatických podmínkách střední Evropy. Jedná se o plošinový kultivátor se skloněnou šikmou plochu o délce 12 m a šířce 1 m, spád 15 cm, objem 140 L. Tento typ je určen pro velmi husté suspenze v tenké vrstvě do 10 mm. Rozpěstování ze sbírkové kultury je provedeno analogicky, jako je popsáno v příkladu 1.
Narostlé inokulum je převedeno celé do 150 L média Z8. Počáteční koncentrace řasy je v kultivační plošině po naočkování 0,5 g.L1. Do média je dávkován CO2 zavedením do odstředivého čerpadla pro rychlé vstřebání suspenzí řas a jeho koncentrace je regulována na 5 L.hod '. Po celou dobu kultivace je teplota suspenze a intenzita FAR zaznamenávána v desetiminutových inter45 valech pomocí dataloggerů Minikin (EMS, Brno). Teplota suspenze kolísá v rozmezí 3,2 až
21,9 °C, průměrná teplota za celé období je 10,0 °C. Hodnoty FAR se pohybují v rozmezí 0 až 180 W.m 2, průměrná intenzita FAR je pouze 8 W.m 2. Narostlá biomasa byla po 21 dnech, tedy po období 26. 11. až 17. 12. 2015 sklizena odstředěním v odstředivce EVODOS 10 při 7000 otáček/min, zmražena na -20 °C a později lyofylizována neboli vakuově odmražena při tlaku 50 0,05 hPa. Hustota suspenze na konci kultivace byla 13,56 g.L1, sklizeno bylo celkem 2035 g sušiny, tj. 169,6 g.m 2. Při obsahu polynenasycených mastných kyselin 18:4ω-3 a 16:4ω-3 44 až 54 % z celkového množství mastných kyselin je jejich produkce 20 g.m ~ za třítýdenní cyklus. Obr. 4 zobrazuje průběh růstové křivky, teploty kultivačního média a intenzity fotosynteticky aktivního záření FAR při této venkovní kultivaci. Obsah polynenasycených mastných kyselin 55 a lipidů stanovených v sušině kmenu Monoraphidium sp. CCALA 1094 v 7., 14. a 21. dni kulti-4CZ 306738 136 vace je zobrazeno na obr. 6. Na obr. 7 jsou porovnáni významní producenti 18:4<o-3 a 16:4ω-3 kyselin s kmenem řasy Monoraphidium sp. CCALA 1094. Přitom vyšších hodnot je dosaženo jen u laboratorních, uzavřených systémů kultivace, kdežto řešení podle tohoto vynálezu je ve skleníku, ale typu otevřeného plošinového kultivátoru. Mikroskopický rozbor prokázal, že řasa dobře snáší mechanické namáhání odstředivým čerpadlem, počet mechanicky rozbitých buněk je pod 1 %. Další výhodou je, že řasa roste v běžných typech kultivátorů, které se již běžně používají pro komerční produkci biomasy sinicjako např. Spirulinači Chlorella.
Sušina biomasy
Sušina biomasy je stanovena centrifugací vzorku 20 min při 3000 g, v plastových, předvážených zkumavkách Eppendorf o objemu 2 mL. Sediment je vysušen při 105 °C do konstantní váhy a zvážen. Množství lipidů bylo stanoveno vážením po odpaření směsi hexan/diethyl ether.
Identifikace mastných kyselin
100 mg lyofilizované biomasy je zmýdelněno 10 % roztokem KOH v metanolu při pokojové teplotě přes noc. Neutrální a bazické sloučeniny jsou z roztoku o pH 9 vytřepány diethyletherem a vodný roztok s mastnými kyselinami je okyselen na pH 2 a kyseliny jsou následně extrahovány do hexanu. Mastné kyseliny jsou methylovány směsí BFj-methanol a identifikovány pomocí GCMS, tedy plynovou chromatografií s hmotnostní spektrometrií, s detektorem iontová past s ionizací nárazu elektronů. Vzorek je nastříknut do kapilární kolony s polární stacionární fází, 25 m * 0,25 mm x 0,1 μπι a pro eluci je použit teplotní gradient 5 min při 50 °C, se zahříváním kolony rychlostí 10 °C min“1 do 240 °C a izotermicky 15 min při 240 °C. Nosným plynem je helium s průtokem 0,52 mL.min1. Všechna spektra jsou skenována v rozsahu 50 až 600 Da. Struktura methyl esterů je určena na základě retenčních časů, jejich fragmentace a srovnáním spekter se spektry čistých látek.
Průmyslová využitelnost
Produkční kmen řasy Monoraphidium sp. podle tohoto vynálezu lze využít pro produkci olejů s vysokým obsahem polynenasycených mastných kyselin při nízkých kultivačních teplotách jako přídavek diety člověka i zvířat, krmivá pro ryby a zooplankton v akvakulturách či v kosmetice.

Claims (6)

1. Produkční kmen řasy Monoraphidium sp. pro produkci olejů s obsahem polynenasycených mastných kyselin uložený ve Sbírce autotrofních organismů Botanického ústavu AV ČR, Třeboň, Dukelská 135, pod přírůstkovým číslem CCALA 1094: Monoraphidium sp. Nedbalová 2009/1.
2. Produkční kmen řasy podle nároku 1, kde produkované oleje obsahují více než 17 % hmotn. kyseliny hexadekatetraenové a více než 27 % hmotn. kyseliny stearidonové.
3. Produkční kmen řasy podle nároku 2, kde celkový součet podílů kyseliny hexadekatetraenové a kyseliny stearidonové v oleji je vyšší než 50 % hmotn.
4. Použití produkčního kmene řasy Monoraphidium sp. podle některého z nároků 1 až 3 pro produkci olejů s obsahem polynenasycených mastných kyselin, zejména kyselin tetraenových na bázi kyseliny stearidonové a kyseliny hexadekatetraenové.
-5CZ 306738 B6
5. Způsob produkce olejů s obsahem polynenasycených mastných kyselin, zejména kyselin tetraenových na bázi kyseliny stcaridonové a kyseliny hexadekatetraenové v produkčním kmeni řasy podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že produkční kmen řasy se kultivuje v teplotním rozmezí 0 až 30 °C.
6. Způsob podle nároku 5, vyznačující se tím, že produkční kmen řasy se kultivuje v teplotním rozmezí 10 až 14 °C.
CZ2016-340A 2016-06-07 2016-06-07 Produkční kmen řasy Monoraphidium sp. pro produkci olejů s obsahem polynenasycených mastných kyselin, způsob produkce těchto olejů a použití tohoto produkčního kmene pro průmyslovou výrobu těchto olejů CZ306738B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-340A CZ306738B6 (cs) 2016-06-07 2016-06-07 Produkční kmen řasy Monoraphidium sp. pro produkci olejů s obsahem polynenasycených mastných kyselin, způsob produkce těchto olejů a použití tohoto produkčního kmene pro průmyslovou výrobu těchto olejů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-340A CZ306738B6 (cs) 2016-06-07 2016-06-07 Produkční kmen řasy Monoraphidium sp. pro produkci olejů s obsahem polynenasycených mastných kyselin, způsob produkce těchto olejů a použití tohoto produkčního kmene pro průmyslovou výrobu těchto olejů

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2016340A3 CZ2016340A3 (cs) 2017-05-31
CZ306738B6 true CZ306738B6 (cs) 2017-05-31

Family

ID=59021107

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-340A CZ306738B6 (cs) 2016-06-07 2016-06-07 Produkční kmen řasy Monoraphidium sp. pro produkci olejů s obsahem polynenasycených mastných kyselin, způsob produkce těchto olejů a použití tohoto produkčního kmene pro průmyslovou výrobu těchto olejů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ306738B6 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ307402B6 (cs) * 2017-06-08 2018-07-25 Mikrobiologický ústav AV ČR v. v. i. Produkční kmen řasy Bracteacoccus bullatus pro produkci olejů s obsahem esenciálních nenasycených mastných kyselin, způsob produkce těchto olejů a použití tohoto kmene pro průmyslovou produkci těchto olejů

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104611228A (zh) * 2013-11-05 2015-05-13 中国石油化工股份有限公司 一种富含油脂的单针藻及其培养应用
WO2015142705A1 (en) * 2014-03-18 2015-09-24 U.S. Nutraceuticals, Llc D/B/A Valensa International Composition and method to alleviate joint pain using algae based oils
CN105296553A (zh) * 2015-11-05 2016-02-03 昆明理工大学 一种基于黄腐酸提高产油微藻油脂含量的方法

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104611228A (zh) * 2013-11-05 2015-05-13 中国石油化工股份有限公司 一种富含油脂的单针藻及其培养应用
WO2015142705A1 (en) * 2014-03-18 2015-09-24 U.S. Nutraceuticals, Llc D/B/A Valensa International Composition and method to alleviate joint pain using algae based oils
CN105296553A (zh) * 2015-11-05 2016-02-03 昆明理工大学 一种基于黄腐酸提高产油微藻油脂含量的方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ307402B6 (cs) * 2017-06-08 2018-07-25 Mikrobiologický ústav AV ČR v. v. i. Produkční kmen řasy Bracteacoccus bullatus pro produkci olejů s obsahem esenciálních nenasycených mastných kyselin, způsob produkce těchto olejů a použití tohoto kmene pro průmyslovou produkci těchto olejů

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2016340A3 (cs) 2017-05-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Fábregas et al. The cell composition of Nannochloropsis sp. changes under different irradiances in semicontinuous culture
Vidyashankar et al. Selection and evaluation of CO2 tolerant indigenous microalga Scenedesmus dimorphus for unsaturated fatty acid rich lipid production under different culture conditions
Fan et al. Sequential heterotrophy–dilution–photoinduction cultivation for efficient microalgal biomass and lipid production
Řezanka et al. Pilot cultivation of the green alga Monoraphidium sp. producing a high content of polyunsaturated fatty acids in a low-temperature environment
CN102036551A (zh) 藻培养物生产、收获和加工
Palanisamy et al. Production of lipids by Chaetoceros affinis in media based on palm oil mill effluent
Zhang et al. Characterization of a Native Algae Species Chlamydomonas debaryana: Strain Selection, Bioremediation Ability, and Lipid Characterization.
Indrayani Isolation and Characterization of Microlalgae with Commercial Potential
JP5746796B1 (ja) 油脂成分を産生する方法、及び高級不飽和脂肪酸の製造方法
Paramasivam et al. Biomass and lipid production from indigenous Nannochloropsis sp. by employing stress factors for improved biodiesel production
Xu et al. Assessment of a novel oleaginous filamentous microalga Klebsormidium sp. Lgx80 (Streptophyta, Klebsormidiales) for biomass and lipid production1
Nelson et al. New lipid‐producing, cold‐tolerant yellow‐green alga isolated from the rocky mountains of colorado
Elumalai et al. Optimization of abiotic conditions suitable for the production of biodiesel from Chlorella vulgaris
Trejo et al. Exploration of fatty acid methyl esters (FAME) in cyanobacteria for a wide range of algae-based biofuels
Ak et al. The effect of stress due to nitrogen limitation on lipid content of phaeodactylum tricornutum (Bohlin) cultured outdoor in photobioreactor
CZ306738B6 (cs) Produkční kmen řasy Monoraphidium sp. pro produkci olejů s obsahem polynenasycených mastných kyselin, způsob produkce těchto olejů a použití tohoto produkčního kmene pro průmyslovou výrobu těchto olejů
CN107384800A (zh) 克莱曼都普帝藻(chlamydopodium sp.)和其用途
Chaidir et al. Examination of the antibacterial and antifungal properties of fatty acids and fatty acid methyl ester obtained from Nannochloropsis oculata.
CN102911872B (zh) 栅藻藻株及其应用
Abirami et al. Screening and optimization of culture conditions of Nannochloropsis gaditana for omega 3 fatty acid production
Alwan et al. Isolating some fatty acids-enriched oils used in biofuels from alga salinity tolerant Dunaliella sp
Hu et al. Isolation and characterization of a mesophilic Arthrospira maxima strain capable of producing docosahexaenoic acid
CN107365708A (zh) 栅藻(desmodesmus sp.)及其在合成油脂及生质燃料上的应用
Jethani et al. Growth and biochemical response of an indigenous oleaginous microalga Scenedesmus obtusus cultivated in outdoor open ponds
Hussein Alwan et al. Isolating Some fatty Acids-Enriched Oils Used in Biofuels from alga Salinity Tolerant Dunaliella sp.