CZ306440B6 - Širokopásmový absorbér elektromagnetického záření a způsob jeho výroby - Google Patents

Širokopásmový absorbér elektromagnetického záření a způsob jeho výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ306440B6
CZ306440B6 CZ2014-52A CZ201452A CZ306440B6 CZ 306440 B6 CZ306440 B6 CZ 306440B6 CZ 201452 A CZ201452 A CZ 201452A CZ 306440 B6 CZ306440 B6 CZ 306440B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sub
composite layer
conductive elements
frequency
electromagnetic radiation
Prior art date
Application number
CZ2014-52A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ201452A3 (cs
Inventor
Yurii Kazantsev
Vladimir Babayan
Natalia Kazantseva
Jarmila Vilčáková
Robert Moučka
Petr Sáha
Original Assignee
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně filed Critical Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Priority to CZ2014-29120U priority Critical patent/CZ27020U1/cs
Priority to CZ2014-52A priority patent/CZ306440B6/cs
Publication of CZ201452A3 publication Critical patent/CZ201452A3/cs
Publication of CZ306440B6 publication Critical patent/CZ306440B6/cs

Links

Landscapes

  • Shielding Devices Or Components To Electric Or Magnetic Fields (AREA)
  • Aerials With Secondary Devices (AREA)

Abstract

Širokopásmový absorbér elektromagnetického záření na bázi kompozitního materiálu obsahuje kompozitní vrstvu (1) o celkové efektivní tloušťce d.sub.m.n. v rozmezí 1/60 až 1/20 .lambda..sub.m.n., kde .lambda..sub.m.n. je hodnota střední vlnové délky záření, vytvořenou na bázi elastomerní matrice a magnetického plniva. V ní je začleněna optimalizovaná frekvenčně selektivní mřížka (2), vytvořená z nevodivé polymerní fólie (3) o tloušťce do 0,1 mm, opatřená ze strany dopadající vlny elektromagnetického záření obvodově uzavřenými navzájem se nedotýkajícími plošnými vodivými elementy (4) s centrálními otvory (5), pravidelně rozmístěnými tak, že vzájemná vzdálenost (P) středů plošných vodivých elementů (4) je v intervalu D.sub.2.n. < P < ½ .lambda..sub.m.n., kde D.sub.2.n. je největší vnější rozměr plošných vodivých elementů (4). Frekvenčně selektivní mřížka (2) je umístěna uvnitř kompozitní vrstvy (1) a na výstupním povrchu absorbéru je umístěna podkladní kovová vrstva (6). Frekvenčně selektivní mřížka (2) ležící uprostřed kompozitní vrstvy (1) nebo blíže k podkladní kovové vrstvě (6) svým umístěním rozděluje kompozitní vrstvu (1) na dvě dílčí kompozitní vrstvy (1.1) a (1.2) tak, že poměr jejich tlouštěk d.sub.1.n. : d.sub.2.n. leží v intervalu 1 : 1 až 2 : 1 a jejich součet d.sub.1.n. + d.sub.2.n. je roven efektivní tloušťce d.sub.m.n.. Tento absorbér se vyrobí tak, že se vyrobí nevodivá polymerní fólie (3) s obvodově uzavřenými plošnými vodivými elementy (4) s centrálními otvory (5), čímž se vytvoří optimalizovaná frekvenčně selektivní mřížka (2), která se pomocí adheziva začlení do kompozitní vrstvy (1). Takto vzniklý celek se podrobí lisování při tlaku 1 až 15 MPa a teplotě 70 až 90 .degree.C po dobu 2 až 4 h. Poté se provede jeho spojení lepením s podkladní kovovou vrstvou nebo kovovým pláštěm výrobku.

Description

Širokopásmový absorbér elektromagnetického záření a způsob jeho výroby
Oblast techniky
Vynález se týká širokopásmových absorpčních materiálů magnetického typu určených pro řešení problémů souvisejících s nežádoucími účinky elektromagnetického záření v moderní elektronice. Vynález patří do oblasti materiálů a zařízení se speciálními elektrofyzikálními vlastnostmi, schopných absorbovat energii mikrovlnného elektromagnetického záření ve frekvenčním rozsahu 0,5 až 15 GHz.
Dosavadní stav techniky
Teorie a technika radioabsorbérů se začala rozvíjet od třicátých let 20. století. Vrchol zájmu o tento obor byl zaznamenán v letech 1970 - 1980 v souvislosti s vývojem „stealth“ technologií - antidetekčních systémů. Nicméně po roce 2000 zájem o tuto problematiku opět významně vzrostl v souvislosti s pokračujícím pronikáním elektroniky do všech oblastí lidské činnosti. Přitom dále narostly s rozmachem elektroniky související problémy, a to zejména problém elektromagnetické kompatibility a elektromagnetické interference a také problémy související s negativním vlivem elektromagnetického záření na přírodu a člověka.
Jednou z metod umožňujících řešit tyto problémy je použití radioabsorbérů. Kvalita radioabsorbéru je dána navzájem provázanými charakteristikami jako operační frekvenční rozsah, míra absorpce v daném frekvenčním rozsahu, hmotnost a tloušťka absorbéru.
Stávající běžné typy radioabsorbérů jsou nejčastěji radioabsorbéry pohlcující podstatnou část elektromagnetického záření ve hmotě. U těchto absorbérů je pro jejich funkci nezbytná určitá tloušťka materiálu, přičemž nejmenší tloušťky a hmotnosti lze dosáhnout v případě, že uvažovaná aplikace umožní značné omezení operačního frekvenčního rozsahu. Při konstrukci reálných absorbérů se používají kompozitní materiály se ztrátami jak elektrickými, tak magnetickými. Je známo, že použití materiálů i s magnetickými ztrátami umožňuje připravit absorbéry o menší tloušťce a širším operačním frekvenčním rozsahu oproti absorbérům pracujícím na bázi materiálu se ztrátami pouze elektrickými.
Uvedené kompozitní materiály jsou na bázi vhodné matrice a magnetického plniva. Vývoji takovýchto radioabsorpčních materiálů a zkoumání jejich elektromagnetických vlastností se věnuje značné množství výzkumných prací.
Rada patentovaných technických řešení je zaměřena na použití frekvenčně selektivních elementů, nazývaných frekvenčně selektivní povrchy - FSP - v absorbérech rezistivního typu, ve kteiých je elektromagnetická energie pohlcována rezistivními (odporovými) elementy absorbéru. Např. v patentech US 6,538,596 a US 5,627,541 jsou elementy pohlcujícími elektromagnetické záření rezistivní vrstvy s rezistivitou rovnající se okolnímu (volnému) prostředí (120 π Ω). V patentu CN 102026531 jsou elementy pohlcujícími elektromagnetické záření rezistory s rezistivitou 44,9 kQ, začleněné mezi kovové elementy FSP. Tyto typy absorbérů však nejsou prioritně určeny a ani vhodné pro řešení problémů souvisejících s nežádoucími účinky elektromagnetického záření v moderní elektronice. Jsou zaměřeny přednostně na „stealth“ technologie - antidetekční systémy. Navíc tyto absorbéry mají i kvalitativně nižší charakteristiky (šíře pracovního frekvenčního pásma a úspora tloušťky). Tak kupříkladu v patentu US 6,538,596 relativní operační frekvenční pásmo (fmax/fmin) absorbéru je rovno 2 a jeho tloušťka vztažená na vlnovou délku leží v intervalu 1/16 až 1/12 vlnové délky. V patentu CN 102026531 je navržen radioabsorbér s FSP, který má relativně menší tloušťku (1/40 vlnové délky), nicméně není pro něj udána šířka frekvenčního pásma, která podle kvalifikovaného odhadu činí 1,1. Nicméně princip FSP jako takový nabízí určité možnosti využití i ve sledované oblasti, jak bude uvedeno dále.
-1 CZ 306440 B6
Efektivní metodou rozšíření frekvenčního pásma radioabsorbérů na bázi kompozitů s magnetickým plnivem je současné použití frekvenčně selektivního povrchu, který se vkládá buďto na povrch absorbéru nebo do jeho objemu. Příkladem může být například doktorská práce A. Lopatina „Polymer magnetic composites for microwave absorbers“ nebo patentové spisy GB2251338 „Microwave absorber“ nebo JPS57129003 o stejném názvu. Hlavní výhodou této kombinované metody je, že vede k určitému rozšíření frekvenčního pásma bez zvětšení tloušťky a hmotnosti absorbéru. Protože však konečný efekt je výrazně závislý jak na charakteristice frekvenčně selektivních povrchů, tak na jejich poloze v kompozitu, u dosud známých řešení tohoto typu nejsou zdaleka využity možnosti absorpce oběma účinnými složkami radioabsorbérů, zejména pokud jde o jejich efektivní kombinaci ve vztahu k danému frekvenčnímu pásmu.
Podstata vynálezu
Uvedené nevýhody a nedostatky dosud známých radioabsorbérů do značné míry odstraňuje širokopásmový absorbér elektromagnetického záření na bázi vrstveného materiálu podle vynálezu. Širokopásmový absorbér elektromagnetického záření obsahuje kompozitní vrstvu o celkové efektivní tloušťce dm dané hodnpotou 1/60 až 1/20 A™, kde λιη je hodnota střední vlnové délky záření, a tato kompozitní vrstva je vytvořena na bázi elastomemí matrice a magnetického plniva, a v ní je začleněna optimalizovaná frekvenčně selektivní mřížka, vytvořená z nevodivé polymemí fólie o tloušťce do 0,1 mm, opatřené ze strany dopadající vlny elektromagnetického záření obvodově uzavřenými navzájem se nedotýkajícími plošnými vodivými elementy s centrálními otvory, pravidelně rozmístěnými tak, že vzájemná vzdálenost středů plošných vodivých elementů P je v intervalu D2 < P < 1/2 λ™, kde D2 je největší vnější rozměr plošných vodivých elementů, přičemž na výstupním povrchu absorbéru je umístěna podkladní kovová vrstva. Podstata vynálezu spočívá v tom, že frekvenčně selektivní mřížka ležící uvnitř kompozitní vrstvy je umístěna uprostřed kompozitní vrstvy nebo blíže k podkladní kovové vrstvě a svým umístěním rozděluje kompozitní vrstvu na dvě dílčí kompozitní vrstvy tak, že poměr jejich tlouštěk di : d2 leží v intervalu 1 : 1 až 2 : 1 a jejich součet di+ d2 je roven efektivní tloušťce dm.
Širokopásmový absorbér podle vynálezu má s výhodou plošné vodivé elementy s centrálními otvory vytvářející frekvenčně selektivní mřížku ve tvaru mezikruží a/nebo čtvercových rámečků. Kompozitní vrstva s výhodou obsahuje jako magnetické plnivo karbonylové železo.
Podstata způsobu výroby širokopásmového absorbéru elektromagnetického záření podle vynálezu spočívá v tom, že se vyrobí nevodivá polymemí fólie s obvodově uzavřenými plošnými vodivými elementy s centrálními otvory, čímž se vytvoří optimalizovaná frekvenčně selektivní mřížka, která se pomocí adheziva začlení do kompozitní vrstvy, načež se takto vzniklý celek podrobí lisování při tlaku 1 až 15 MPa a teplotě 70 až 90 °C po dobu 2 až 4 h, poté se provede jeho spojení lepením s podkladní kovovou vrstvou nebo kovovým pláštěm výrobku.
Frekvenčně selektivní mřížka se s výhodou vytvoří potištěním nevodivé polymemí fólie obvodově uzavřenými plošnými vodivými elementy s centrálními otvory fotolitografickou metodou.
Hlavní předností širokopásmového absorbéru elektromagnetického záření podle vynálezu je nastavení optimálních charakteristik a polohy frekvenčně selektivní mřížky v absorbéru, což umožňuje dosažení nejširšího operačního frekvenčního rozsahu při využití tzv. efektivní tloušťky - bez zvýšení tloušťky kompozitní vrstvy.
Absorpce elektromagnetické energie v absorbéru podle vynálezu je především magnetického typu. U tohoto typu absorpce probíhá v celém objemu absorbéru, přičemž relativní šířka operačního pásma vyplývající z rozmezí frekvencí a daná poměrem fmax/fmin je značně větší než 2 a dosahuje 2,6 při tloušťce absorbéru rovné 1/60 Am (tloušťka vztažená na střední vlnovou délku A™ operačního rozsahu frekvencí). Rozšíření frekvenčního rozsahu je u absorbéru podle vynálezu umožněno
-2CZ 306440 B6 tím, že charakteristika frekvenčně selektivní mřížky a její poloha v kompozitní vrstvě odpovídá optimu.
Na rozdíl od řešení známých z patentové literatury se řešení absorbéru podle vynálezu zabývá rozšířením frekvenčního pásma kompozitních absorbérů magnetického typu získaných v kombinaci s optimalizovanou frekvenčně selektivní mřížkou, a to včetně optimalizace její polohy v absorbéru.
Objasnění výkresů
Konkrétní řešení širokopásmového absorbéru podle vynálezu je blíže dokumentováno na přiložených výkresech, kde značí:
- obr. 1 - běžný radioabsorbér - kompozitní vrstva bez FSM - výchozí schéma,
- obr. 2 - FSM připojená ke kompozitní vrstvě z radioabsorbujícího materiálu,
- obr. 3 - FSM uvnitř kompozitní vrstvy radioabsorbujícího materiálu podle vynálezu,
- obr. 4 - struktura FSM dle vynálezu s plošnými vodivými elementy kruhového tvaru,
- obr. 5 - struktura FSM dle vynálezu s plošnými vodivými elementy čtvercového tvaru,
- obr. 6 - elektromagnetické charakteristiky kompozitních vrstev,
- obr. 7 - frekvenční závislost koeficientu odrazu kompozitní vrstvy absorbéru,
- obr. 8 - frekvenční závislosti koeficientů odrazu ilustrující proces stanovení rezonanč-ní frekvence f0 a faktoru kvality Qo pro danou FSM, pro jejichž hodnoty je šířka operačního frekvenčního pásma maximální.
Příklady uskutečnění vynálezu
Širokopásmový absorbér pro absorpci elektromagnetického záření, z něhož vychází řešení podle vynálezu, je vytvořen na bázi kompozitní vrstvy £ radioabsorpčního materiálu s tloušťkou d, jehož jedna strana je opatřena podkladní kovovou deskou 6 - viz obr. 1. Radioabsorpční vlastnosti tohoto systému jsou dány hodnotou koeficientu odrazu dopadající vlny a šířkou operačního frekvenčního pásma, ve kterém tato hodnota nepřesahuje danou mez (např. -10 dB).
Pro rozšíření frekvenčního rozsahu tohoto základního typu absorbéru byly navrženy konstrukce širokopásmového absorbéru elektromagnetického záření, které kromě kompozitní vrstvy £ a podkladní kovové desky 6 obsahují frekvenčně selektivní mřížku 2 buďto na vnějším povrchu (obr. 2) či uvnitř - podle vynálezu (obr. 3) kompozitní vrstvy £. Frekvenčně selektivní mřížka 2 (dále též FSM) představuje biperiodickou mřížku (ve dvou směrech se pravidelně opakující), vytvořenou na nevodivé polymemí fólii 3 a složenou z pravidelně rozmístěných plošných vodivých elementů 4 o navzájem shodné geometrii, zde kovových, přičemž FSM 2 je umístěna na vstupním povrchu absorbéru nebo uvnitř kompozitní vrstvy £, v tom případě jsou plošné vodivé elementy 4 na nevodivé polymemí fólii 3 rovněž uchyceny ze strany dopadajícího elektromagnetického záření. Struktura frekvenčně selektivní mřížky 2 je zřejmá z obr. 4 a obr. 5. Míra rozšíření frekvenčního rozsahu absorbéru podle vynálezu záleží na charakteristice a poloze FSM 2 v materiálu kompozitní vrstvy £ stejně jako na jeho elektromagnetických charakteristikách.
Řešení parametrů rozšíření operačního frekvenčního pásma magnetického absorbéru podle vynálezu pomocí FSM 2 a optimální navržení jeho parametrů představuje řadu následných mezi sebou provázaných kroků, jejichž výsledkem je absorbér elektromagnetického záření s maximálně širokým frekvenčním operačním rozsahem. Jednotlivé kroky - fáze řešení budou popsány dále.
Nejprve byla provedena syntéza kompozitních vrstev £. Materiály kompozitních vrstev £ zde představují polymemí kompozity o různých koncentracích magnetického plniva - karbonyl železa
-3CZ 306440 B6 (KZ). Podle typu použitého KŽ a jeho koncentrace v elastomemí matrici byly získány různé kompozitní vrstvy la, 1b a 1c s navzájem odlišnými hodnotami permitivity a magnetické permeability, stejně jako hodnotami elektrických a magnetických ztrát daného materiálu. Jako magnetické plnivo byly použity prášky KZ s obsahem α-Fe v rozmezí 97 až 99 atomů Fe, s úzkou distribucí částic a průměrnou velikostí částic kolem 2 pm (typ HQ a ES, BASF, Německo) a jako pomocná přísada také skleněné mikrokuličky (typ MSVPA9, NPO Stekloplastic, Rusko). Jako elastomerní matrice byl použit silikonový elastomer (typ Sylgard 184, DOW Corning, USA). Skleněné mikrokuličky byly použity pro zlepšení homogenity jednotlivých kompozitních vrstev la, lb a 1c a pro dosažení požadovaných hodnot permitivity. Z těchto složek byly připraveny homogenní směsi, které byly následně odlity do lisovacích forem a vytvrzeny během 4 h za teploty 80 °C a tlaku 3 MPa, načež následovalo jejich vyjmutí z forem. Připravené kompozitní vrstvy 1 měly tloušťku 2 mm a následující složení a hustotu:
Kompozitní vrstva Ja: 50 % obj. elastomerní matrice - silikonového elastomeru SYLGARD 184, p = 4.43 g cm'3 a 50 % obj. magnetického plniva - KŽ typu ES
Kompozitní vrstva 1b: 45 % obj. elastomemí matrice - silikonového elastomeru SYLGARD 184, p = 3.64 g cm'3, 40 % obj. magnetického plniva - KŽ typu HQ, 15 % obj. skleněných mikrokuliček MSVPA9.
Kompozitní vrstva k: 50 % obj. elastomemí matrice - silikonového elastomeru SYLGARD 184, p = 2.93 g cm'3, 30 % obj. magnetického plniva - KŽ typu HQ, 20 % obj. skleněných mikrokuliček MSVPA9.
Poté byly naměřeny frekvenční závislosti komplexních elektrických a magnetických veličin připravených kompozitů. Vzorky ve formě desek o rozměrech 200 χ 200 mm byly proměřeny dvouanténovou metodou na vektorovém analyzátoru Agilent 5230A. Frekvenční závislosti reálné a imaginární složky permitivity a magnetické permeability (ε', ε, μ', μ) jsou uvedeny na obr. 6. Čísla křivek odpovídají číslování kompozitů.
Jak je patrno z obr. 6, s klesající koncentrací KŽ oblast frekvenční disperze magnetické permeability se posouvá k vyšším frekvencím, nicméně všechny tři oblasti leží ve frekvenčním rozsahu 0,5 až 15 GHz.
V další etapě byla stanovena tzv střední („matching“) frekvence - frekvence nacházející se ve středu operačního pásma frekvencí připravených kompozitních vrstev 1 s tloušťkou rovnou tzv. efektivní („matching“) tloušťce. Předtím byla tato efektivní - „matching“ tloušťka dm stanovena podle následujícího postupu:
Na začátku byla vypočtena závislost komplexního parametru absorbéru, kterým je tloušťka d, na frekvenci f dle následujícího vztahu V1:
d = ď + jd c ---— arctan 2πινμε
(VI) kde ε, a μ jsou komplexní veličiny permitivity a magnetické permeability kompozitu závislé na frekvenci (obr. 6), c je rychlost světla. Dále jsou vybrány ty tloušťky, pro které je splněna nerovnost |d/ď < 0,011; odpovídající d‘ je brána za efektivní „matching“ tloušťku (ď = dm). Pro vybranou efektivní tloušťku je spočtena frekvenční závislost koeficientu odrazu R podle vztahu V2:
Z- 1
Z+ 1 (V2)
-4CZ 306440 B6
(V3)
Frekvence fm, které odpovídá hluboké minimum na frekvenční závislosti R, je tzv. „matching“ střední frekvencí. Nejnižší střední („matching“) frekvenci 1,8 GHz má kompozitní vrstva la a nejvyšší střední frekvenci 10,8 GHz má kompozitní vrstva le. Kompozitní vrstvy 1 v podobě desek s tloušťkami rovnými efektivní tloušťce dm byly připraveny na základě teoretických výpočtů. Na těchto byly naměřeny frekvenční závislosti koeficientů odrazu (R). Jako příklad je na obr. 7 uvedena frekvenční závislost R pro kompozitní vrstvu 1b absorbéru s tloušťkou dm = 2 mm, pro nějž je střední frekvence 4,7 GHz.
V další etapě byly spočteny zobecněné charakteristiky FSM 2, a to rezonanční frekvence f0 a kvalita Qo, a také poloha FSM 2 v objemu absorbéru, tj. tloušťky di a d2 (viz obr. 3). Tyto hodnoty jsou získány pomocí několika vztahů V4 až V10, jež spojují koeficient odrazu (R) s elektromagnetickými charakteristikami kompozitní vrstvy 1 (ε1, ε, μ' a μ), se zobecněnými charakteristikami FSM 2 (f0, Qo) a dílčími tloušťkami kompozitní vrstvy 1 - db d2:
kde
Z22 + j J| tg(kd2Τμε)
Z11= -----------, (V5) j| + )Z22tg(kd2 Τμε) _ z33ze z22 - ý Ty δ 33 t Z<e 7 ÍFÍQo /fReVpě fp \ e 2ý£[Q ]QíY f0 fReViE/
Q = -^, Qo + Qi Q1 = ε'μ + εμ' (V6) (V7) (V8) (V9) (V10)
Zobecněné charakteristiky f0, Qo jsou rezonanční frekvence a faktor kvality FSM 2 umístěné ve volném prostoru. Vztahy V4-V10 jsou získány z teorie přenosových linek a elektrických obvodů. Uvedenými vztahy změnou hodnot f0 a Qo pro několik hodnot poměrů di/d2 je nalezena taková frekvenční závislost R(f), pro kterou je šířka absorpčního pásma maximální pro danou hodnotu útlumu R (např. -10 dB). Přitom celá tloušťka absorbéru představuje efektivní („matching“) tloušťku dané kompozitní vrstvy (di + d2 = d = dm). Tento postup je zobrazen na obr. 8, kde jsou uvedeny frekvenční závislosti koeficientu odrazu od absorbéru na bázi kompozitní vrstvy 1b pro
-5CZ 306440 B6 několik hodnot rezonančních frekvencí FSM 2 a fixních hodnot d = dm=2 mm, di/d2 = 1 a Q = 2,8 (veličinám f0 = 19 GHz, 28 GHz, 33 GHz a 40 GHz odpovídají ve stejném pořadí čísla křivek 1, 2, 3, 4). Relativní maximální šířka absorpčního pásu (fmax/ fmin): při útlumu -10 dB je tento poměr krajních hodnot intervalu absorbovaných frekvencí roven 2,9, když rezonanční frekvence FSM 2 je f0 = 33 GHz. Bez FSM 2 je relativní šířka absorpčního pásu 1,6.
Analogické výpočty provedené pro všechny tři kompozitní vrstvy la, 1b a 1c při dalších poměrech di/d2 ukazují, že největší efekt rozšíření frekvenčního absorpčního pásu lze dosáhnout při d]/d2 > 1, přičemž při zvětšení podílu d[/d2 požadované hodnoty f0 narůstají a Qo klesají. Minimální hodnota Qo je omezena technologickými možnostmi provedení FSM 2 s extrémně hustým uspořádáním plošných vodivých elementů 4. Plošné vodivé elementy 4 ve tvaru čtverce umožňují vytvořit FSM 2 s extrémně nízkou hodnotou Qo (Qmjn ~ 0,8). Maximální hodnota Qo je omezena možností vzniku negativních difrakčních jevů (difrakční laloky) způsobených řídkým osazením frekvenčně selektivní mřížky 2 plošnými vodivými elementy 4. Kruhový tvar plošných vodivých elementů 4 umožňuje uskutečnit FSM 2 s extrémně vysokými hodnotami faktoru kvality (Qmax ~ 10). Proto pro hodnot Q z intervalu 1,5 až 10 se volí plošné vodivé elementy 4 kruhové, zatímco v rozmezí hodnot Q = 0,8 až 1,5 vyhovují tvary čtvercové. U jednodušších konstrukcí absorbérů, kdy FSM 2 jsou umístěny na povrchu kompozitu, se dosahuje poněkud nižších rozšíření absorpčního frekvenčního pásu (fmax / fmin = 2,5) oproti případu, kde je FSM 2 uvnitř vrstvy.
V navazující etapě byly stanoveny konkrétní rozměry plošných vodivých elementů 4 pro FSM 2 a také konstanta P hustoty frekvenčně selektivní mřížky 2, ve které budou plošné vodivé elementy 4 umístěny. V další etapě byly stanoveny zobecněné charakteristiky FSM 2 (rezonanční frekvence f0 a faktor kvality Qo) a také jejich tvar (kruh, čtverec). Cílem další etapy je stanovení hlavních rozměrů Db D2 a umístění P plošných vodivých elementů 4, pro které bude mít FSM 2 požadované zobecněné charakteristiky f0 a Qo. Tento úkol byl řešen pomocí rigorózních (analytických) metod integrálních rovnic frekvenční závislosti koeficientu odrazu od FSM 2 ve volném prostoru pro různé hodnoty Di, D2 a P. Přitom zobecněné charakteristiky FSM 2 jsou vyjádřeny také tvarem a polohou rezonance na frekvenční závislosti koeficientu odrazu. Frekvenční závislost koeficientu odrazu od FSM 2 s plošnými vodivými elementy 4 jak kruhovými, tak čtvercovými může být také získána pomocí specializovaného softwaru (FEKO).
V další etapě byla vyrobena a odzkoušena FSM 2 o parametrech vydefinovaných v předchozích etapách. Doporučená výroba FSM 2 je metodou fotolitografíckou, ionoplazmatickou a polygrafickou. Poměrně spolehlivou metodou zaručující dobrou přesnost je metoda fotolitografická. Při této metodě byla struktura FSM 2 realizována na tenké vrstvě z nevodivé polymerní fólie 3 s tloušťkou od 0,05 mm do 0,1 mm, což je dostačující. FSM 2 připravená touto metodou byla kontrolována pomocí měření frekvenční závislosti koeficientu odrazu (ve volném prostoru), z které byly dále získány veličiny f0 a Qo. Tyto byly následně porovnány s hodnotami vypočtenými.
Způsob výroby širokopásmového absorbérů:
Byly připraveny kompozitní vrstvy ja, 1b a 1c požadované tloušťky. Postup jejich přípravy byl již popsán v úvodní etapě, rovněž elektromagnetické charakteristiky desek ε', ε, μ' a μ byly naměřeny na zařízení popsaném v této etapě. Návazně byla připravena FSM 2 právě popsaným postupem a příprava širokopásmového absorbérů podle vynálezu byla dokončena metodou nalepení FSM 2 na kompozitní vrstvy la, 1b a k. Po nanesení tenké vrstvy lepidla a navrstvení jednotlivých částí absorbérů byl každý celek na 2 hodiny umístěn do lisu při teplotě 80 °C a tlaku 1 MPa. Dále byla naměřena frekvenční závislost koeficientu odrazu takto připraveného absorbérů, z které je určen pracovní frekvenční rozsah absorbérů. Tloušťka operačního frekvenčního rozsahu absorbéru vyrobeného dle tohoto vynálezu je závislá na druhu magnetické kompozitní vrstvy:
Pro kompozitní vrstvu la tloušťka absorbérů vztažená na střední vlnovou délku operačního pásma absorbérů (d/λ,,,) je 1/60, operační frekvenční rozsah (fmax/fmin) je roven 2,6.
-6CZ 306440 B6
Výše uvedené hodnoty pro kompozitní vrstvu 1b jsou: d//m = 1/30, fmax/fmin = 2,4.
A konečně pro kompozitní vrstvu le: d/žm = 1/20, fmaX/frain = 2,4. Jak už bylo výše uvedeno, celková tloušťka absorbéru je přibližně rovna efektivní tloušťce kompozitu dm.
Průmyslová využitelnost
Širokopásmový absorbér elektromagnetického záření podle vynálezu je využitelný ve všech oblastech, kde je třeba zajistit absorpci energie mikrovlnného elektromagnetického záření ve frekvenčním rozsahu 0,5 až 15 GHz. Řešení podle vynálezu slouží k odstranění problémů souvisejících s nežádoucími účinky elektromagnetického záření v moderní elektronice.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Širokopásmový absorbér elektromagnetického záření na bázi vrstveného materiálu, obsahující kompozitní vrstvu (1), jejíž celková tloušťka je rovna efektivní tloušťce dm dané hodnotou 1/60 až 1/20 ún, kde ληι je hodnota střední vlnové délky záření, kde kompozitní vrstva (1) je vytvořena na bázi elastomemí matrice a magnetického plniva, a v ní je začleněna optimalizovaná frekvenčně selektivní mřížka (2), vytvořená z nevodivé polymemí fólie (3) o tloušťce do 0,1 mm, opatřená ze strany dopadající vlny elektromagnetického záření obvodově uzavřenými navzájem se nedotýkajícími plošnými vodivými elementy (4) s centrálními otvory (5), pravidelně rozmístěnými tak, že vzájemná vzdálenost (P) středů plošných vodivých elementů (4) je v intervalu D2 < P < 1/2 kde D2 je největší vnější rozměr plošných vodivých elementů (4), přičemž na výstupním povrchu širokopásmového absorbéru je umístěna podkladní kovová vrstva (6); tento širokopásmový absorbér se vyznačuje tím, že frekvenčně selektivní mřížka (2) leží uprostřed kompozitní vrstvy (1) nebo blíže k podkladní kovové vrstvě (6) a svým umístěním rozděluje kompozitní vrstvu (1) na dvě dílčí kompozitní vrstvy (1.1) a (1.2) tak, že poměr jejich tlouštěk di: d2 leží v intervalu 1 : 1 až 2 : 1 a jejich součet di+ d2 je roven efektivní tloušťce dm.
  2. 2. Širokopásmový absorbér elektromagnetického záření podle nároku 1, vyznačující se tím, že kompozitní vrstva (1) obsahuje jako magnetické plnivo karbonylové železo.
  3. 3. Širokopásmový absorbér elektromagnetického záření podle nároku 1, vyznačující se tím, že frekvenčně selektivní mřížka (2) tvořená plošnými vodivými elementy (4) s centrálními otvory (5) má tyto elementy ve tvaru mezikruží a/nebo čtvercových rámečků.
  4. 4. Způsob výroby širokopásmového absorbéru elektromagnetického záření podle nároku 1, případně podle některého z nároků 2a3, vyznačující se tím, že se vyrobí nevodivá polymemí fólie (3) s obvodově uzavřenými plošnými vodivými elementy (4) s centrálními otvory (5), čímž se vytvoří optimalizovaná frekvenčně selektivní mřížka (2), která se pomocí adheziva začlení do kompozitní vrstvy (1), načež se takto vzniklý celek podrobí lisování při tlaku 1 až 15 MPa a teplotě 70 až 90 °C po dobu 2 až 4 h, načež se provede jeho spojení lepením s podkladní kovovou vrstvou nebo kovovým pláštěm výrobku.
  5. 5. Způsob výroby širokopásmového absorbéru elektromagnetického záření podle nároku 4, vyznačující se tím, že frekvenčně selektivní mřížka (2) se vytvoří potištěním nevodivé polymemí fólie (3) obvodově uzavřenými plošnými vodivými elementy (4) s centrálními otvory (5) fotolitografickou metodou.
CZ2014-52A 2014-01-22 2014-01-22 Širokopásmový absorbér elektromagnetického záření a způsob jeho výroby CZ306440B6 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-29120U CZ27020U1 (cs) 2014-01-22 2014-01-22 Širokofrekvenční absorbér elektromagnetického záření
CZ2014-52A CZ306440B6 (cs) 2014-01-22 2014-01-22 Širokopásmový absorbér elektromagnetického záření a způsob jeho výroby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-52A CZ306440B6 (cs) 2014-01-22 2014-01-22 Širokopásmový absorbér elektromagnetického záření a způsob jeho výroby

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ201452A3 CZ201452A3 (cs) 2015-09-02
CZ306440B6 true CZ306440B6 (cs) 2017-01-25

Family

ID=50977277

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-29120U CZ27020U1 (cs) 2014-01-22 2014-01-22 Širokofrekvenční absorbér elektromagnetického záření
CZ2014-52A CZ306440B6 (cs) 2014-01-22 2014-01-22 Širokopásmový absorbér elektromagnetického záření a způsob jeho výroby

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-29120U CZ27020U1 (cs) 2014-01-22 2014-01-22 Širokofrekvenční absorbér elektromagnetického záření

Country Status (1)

Country Link
CZ (2) CZ27020U1 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ2014675A3 (cs) * 2014-10-01 2016-04-27 Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně Tenký širokopásmový radioabsorbér

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS57129003A (en) * 1981-02-03 1982-08-10 Tdk Corp Microwave absorber
GB2251338A (en) * 1985-10-15 1992-07-01 Secr Defence Microwave absorber
EP2096711A1 (en) * 2005-10-21 2009-09-02 Nitta Corporation Sheet body for improving communication, antenna device provided with such sheet body and electronic information transmitting apparatus
CN202104003U (zh) * 2011-05-06 2012-01-04 东南大学 单、多频段微波吸收器

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS57129003A (en) * 1981-02-03 1982-08-10 Tdk Corp Microwave absorber
GB2251338A (en) * 1985-10-15 1992-07-01 Secr Defence Microwave absorber
EP2096711A1 (en) * 2005-10-21 2009-09-02 Nitta Corporation Sheet body for improving communication, antenna device provided with such sheet body and electronic information transmitting apparatus
CN202104003U (zh) * 2011-05-06 2012-01-04 东南大学 单、多频段微波吸收器

Non-Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
(Ben A. Munk Frequency Selective Surfaces: Theory and Design) 11.3.2005 *
(Lopatin A., Polymer magnetic composites for microwave absorbers, disertacní práce, UTB Zlín) 2009 *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ27020U1 (cs) 2014-06-10
CZ201452A3 (cs) 2015-09-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Wang et al. Radar stealth and mechanical properties of a broadband radar absorbing structure
Ghosh et al. Perforated lightweight broadband metamaterial absorber based on 3-D printed honeycomb
Zhang et al. Fabrication and assessment of a thin flexible surface coating made of pristine graphene for lightning strike protection
CN108738290B (zh) 一种超材料吸波器及设计方法
Lee et al. Characteristics of an electromagnetic wave absorbing composite structure with a conducting polymer electromagnetic bandgap (EBG) in the X-band
Zhou et al. Analysis and design of multilayered broadband radar absorbing metamaterial using the 3-D printing technology-based method
Choi et al. Circuit-analog (CA) type of radar absorbing composite leading-edge for wing-shaped structure in X-band: practical approach from design to fabrication
CN110165414A (zh) 一种用于宽带RCS减缩的反射型宽带4-bit编码超表面
CN103249290A (zh) 一种单层复合单元宽带周期吸波结构
Singh et al. A broadband multilayer circuit analog absorber using resistive ink
Liu et al. Frequency dependent model of sheet resistance and effect analysis on shielding effectiveness of transparent conductive mesh coatings
Mishra et al. Development of analytical approach to fabricate composites for microwave absorption
CN112864633A (zh) 一种基于超表面的宽带微波吸收体
CN110797623B (zh) 一种用于介质探测和共形天线的平面微带谐振器
Deng et al. Enhanced broadband absorption with a twisted multilayer metal–dielectric stacking metamaterial
CZ306440B6 (cs) Širokopásmový absorbér elektromagnetického záření a způsob jeho výroby
Yang et al. Design, modelling, and manufacturing of sandwich radome structure with out-of-band absorption and in-band transmission performances
Chandu et al. Reduction of mutual coupling in a two element patch antenna array using sub-wavelength resonators
Sun et al. Patterned AlN ceramic for high-temperature broadband reflection reduction
Yang et al. Compound frequency selective surface with quasi-elliptic bandpass response
Hettak et al. Screen-printed dual-band flexible frequency selective surface for 5G applications
CN111293440A (zh) 基于深亚波长狭缝的超薄吸波器
Liu et al. Design of a lattice dielectric cylinder based on multiwalled carbon nanotube-epoxy composite for microwave absorption in the X-band
RU209860U1 (ru) Тонкий сверхширокополосный поглотитель электромагнитного излучения
Kim et al. Electromagnetic wave characteristics of composite frequency selective surfaces with patch‐grid‐patch type structure fabricated by e‐beam deposition

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20230122