CZ306397B6 - Způsob řízení technologického vybavení živočišné farmy - Google Patents

Způsob řízení technologického vybavení živočišné farmy Download PDF

Info

Publication number
CZ306397B6
CZ306397B6 CZ2014-964A CZ2014964A CZ306397B6 CZ 306397 B6 CZ306397 B6 CZ 306397B6 CZ 2014964 A CZ2014964 A CZ 2014964A CZ 306397 B6 CZ306397 B6 CZ 306397B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
animal
animals
technological equipment
group
data
Prior art date
Application number
CZ2014-964A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2014964A3 (cs
Inventor
Luboš Smutný
Original Assignee
Agrosoft Tábor, S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Agrosoft Tábor, S.R.O. filed Critical Agrosoft Tábor, S.R.O.
Priority to CZ2014-964A priority Critical patent/CZ306397B6/cs
Publication of CZ2014964A3 publication Critical patent/CZ2014964A3/cs
Publication of CZ306397B6 publication Critical patent/CZ306397B6/cs

Links

Abstract

Vynález umožňuje sledovat data o lokalizaci a pohybové aktivitě jedinců ve skupině zvířat (6) opatřených vlastními identifikačními údaji pomocí lokalizačního prostředku (9) a akcelerometru (10). Z pohybové aktivity a lokality pobytu skupiny zvířat (6) se vyhodnotí její stav a pohoda a odhadnou se potřeby skupiny. Načež se vytvoří pokyny pro řízení technologického vybavení (2) nacházejícího se v místě pobytu skupiny zvířat (6) pro deaktivaci stresujícího technologického vybavení a/nebo pro aktivaci technologického vybavení pro uspokojování potřeb skupiny zvířat (6).

Description

Způsob řízení technologického vybavení živočišné farmy
Oblast techniky
Vynález se týká automatizovaného řízení živočišných farem, zejména farem pro chov skotu, při kterém bude v rámci konkrétní skupiny zvířat zapnuta automatizace technologického vybavení.
Dosavadní stav techniky
V současné době je známa identifikace zvířat na farmách pomocí pasivních elektronických transpondérů, které nosí zvířata upevněna v obojcích, v ušních známkách nebo v implantátech. Obojky rovněž mají upevněna identifikační čísla pro vizuální rozpoznání. Jakmile zvíře vstoupí do elektromagnetického pole čtecího zařízení, transpondér vyšle signál, který čtecí zařízení zachytí. Signál obsahuje identifikační údaje o zvířeti. Čtecí zařízení se vyskytují u technologických vybavení, která se zvířaty pracují. Mezi technologická vybavení farem s vazbou na identifikaci a řídicí elektronický systém a technologický software patří sledování a řízení dojicího procesu na dojíme, automatické krmné boxy, váhy, selekční a třídicí branky. Z ostatních technologických zařízení jsou to lehací boxy a stání, automatizované vyhmovací zařízení, dávkování krmivá, napájení, systém větrání, osvětlení atp. Zejména u technologického vybavení, které souvisí s výkonností zvířete, je nutné rozeznat jednotlivá zvířata.
V přihlášce vynálezu WO 2012/078 033 A je prezentován systém a způsob sledování jednotlivých zvířat. V rámci vynálezu jsou zaznamenány identifikační údaje zvířete pro jeho identifikaci ve stádě, poloha sledovaného zvířete v rámci monitorovaného prostoru, dále je zaznamenávána aktivita zvířete. Zejména je monitorováno chování zvířete v Čase mezi dojeními.
Nevýhody výše popsaného řešení spočívají v tom, že zvířata nejsou sledovány z hlediska jejich pohody, ale pouze výkonu. Automatizované vybavení na zvířata reaguje podle předdefinovaného programu a nebere v potaz proměnné vycházející z podstaty, že se jedná o živé tvory. Pokud skupina zvířat trpí nějakým nedostatkem, tak není možné ze sledovaných dat jednotlivých zvířat tento nedostatek napravit. Roste úroveň stresu mezi zvířaty, který negativně ovlivňuje welfare chovaných zvířat.
Studie a vědní obor zabývající se pohodou zvířat v chovech lze pojmenovat slovem welfare. Podstatou welfare je přizpůsobit farmu zvířatům natolik, aby respektovala jejich potřeby z hlediska živých tvorů, ale současně je dbáno na to, aby zvířata dosahovala nejvyšších výkonů. Ať už se jedná o produkci mléka, či růst jatečních zvířat.
Jedním z nových přístupů k získávání mléka beroucím v úvahu welfare chovaných zvířat jsou dojicí roboty, které identifikují zvířata a jsou schopny je oddojit, kdykoliv zvíře potřebuje. Zvířata do robotů dochází bez ohledu na denní dobu, robot zvířata identifikuje, oddojí, odmění je bonusovým krmivém a informaci o dojení odešle k zaznamenání do deníku zvířete. Nevýhody spočívají vtom, že ktomuto technologickému vybavení zvířata docházejí jednotlivě sami a robot pouze rozhoduje po identifikaci zvířete na základě četnosti návštěv v časovém období, zda zahájí dojení.
Úkolem vynálezu je vytvoření způsobu řízení farmy, který by sledoval zvířata nepřežitě po celý den, načež by na základě sledování řídil funkci technologického vybavení tak, aby byla zachována pohoda zvířat bez zbytečného stresu a prodlev.
Podstata vynálezu
Vytčený úkol byl vyřešen vytvořením způsobu řízení technologického vybavení živočišné farmy podle následujícího vynálezu.
Způsob řízení technologického vybavení živočišné farmy, zejména farmy zaměřené na chov skotu zahrnuje následující kroky. Nejprve zahrnuje označení zvířete identifikačními údaji a opatřením alespoň jedním lokalizačním prostředkem a akcelerometrem pro tvorbu dat o lokalizaci a pohybové aktivitě zvířete, následně pak identifikaci zvířete v technologickém vybavení, včetně 10 vyhodnocení sledovaných údajů o identifikovaném zvířeti a vytvoření pokynu pro technologické vybavení. Jako poslední krok zahrnuje způsob odeslání instrukcí pro řízení činnosti technologického vybavení, které podle instrukce působí na identifikované zvíře.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že se identifikační data a údaje o lokalizaci a pohybové aktivitě 15 vyhodnocují současně pro skupinu zvířat, načež se vytvoří instrukce pro řízení technologického vybavení nacházejícího se v místě pobytu skupiny zvířat pro dosažení prostředí respektujícího welfare skupiny. Vzhledem k tomu, že se zvířata srocují do skupin s podobným chováním a s podobnými potřebami, musí vytvořený způsob umět vyhodnotit potřeby skupiny a vyhovět řízením technologického vybavení skupině zvířat tak, aby byla udržena pohoda zvířat.
V dalším jiném výhodném provedení způsobu řízení technologického vybavení živočišné farmy podle tohoto vynálezu se pro skupinu zvířat vyčkávajících u krmícího technologického vybavení tvořeného krmným boxem, nebo krmným žlabem, aktivuje krmiči technologické vybavení mimo přednastavený automatický režim doplňování krmivá. Pokud zvířata rychleji stráví žrádlo a ná25 sledně musejí stát u krmného zařízení a čekat na další plánovanou dávku krmení, může se vlivem tohoto druhu stresu snížit jejich produkce mléka. Vytvořený způsob rozpozná, že zvířata jsou shromážděna z důvodu nedostatku krmívá a automaticky doplní další krmivo.
V dalším jiném výhodném provedení způsobu řízení technologického vybavení živočišné farmy 30 podle tohoto vynálezu se technologické vybavení tvořené automatickým vyhmovačem chlévské mrvy v místě pobytu skupiny zvířat při krmení dočasně vyřadí mimo provoz pro nerušený průběh krmení. Úklid stáje provádí vyhmovač chlévské mrvy v pravidelných intervalech. Pokud zvířata zrovna žerou a jsou ve skupině u krmného zařízení, je pro ně obtížné se vyhýbat jím samým navzájem a vyhmovači, který jim projíždí pod nohama a hrne před sebou mrvu. Podlaha se stává 35 kluzkou, mezi zvířaty se zvýší napětí a může dojít velice snadno ke zranění zvířete. Současně pokud je zvíře rušeno, nemusí se adekvátně nažrat, což znamená také negativní vliv na produkci.
V dalším jiném výhodném provedení způsobu řízení technologického vybavení živočišné farmy podle tohoto vynálezu je skupina zvířat sledována při pastvě, načež je technologické vybavení 40 tvořené napáječkou zprovozněno v místě pobytu skupiny zvířat. Z pohybu zvířat je možné předvídat, kde zvířata tráví odpočinek a kde pijí nejfrekventovaněji, načež se v daném místě provádí zásobování vodou častěji pro naplnění potřeb zvířat.
Výhody vynalezeného způsobu pro řízení technologického vybavení živočišné farmy se nacháze45 jí, v respektování potřeb zvířat, kdy vybavení pracuje na popud zvířat a nikoliv, aby zvířata vyčkávala na aktivaci vybavení, ve sledování chování skupin zvířat a celého stáda, ve vyhodnocení potřeb zvířat a uzpůsobení nejenom rozmístění technologického vybavení ale i uzpůsobení automatické funkce technologického vybavení pro respektování welfare chovaných zvířat.
Objasnění výkresů
Uvedený vynález bude blíže objasněn na následujících vyobrazeních, kde:
obr. 1 je schematické vyobrazení farmy opatřené systémem pro řízení technologického vybavení,
-2CZ 306397 B6 obr. 2 je schematické vyobrazení propojení jednotlivých částí systému.
Příklady uskutečnění vynálezu
Rozumí se, že dále popsané a zobrazené konkrétní případy uskutečnění vynálezu jsou představovány pro ilustraci, nikoliv jako omezení příkladů vynálezu na uvedené příklady. Odborníci znalí stavu techniky najdou nebo budou schopni zajistit za použití rutinního experimentování větší či menší počet ekvivalentů ke specifickým uskutečněním vynálezu, která jsou zde popsána. I tyto ekvivalenty budou zahrnuty v rozsahu následujících patentových nároků.
Na obr. 1 je schematicky vyobrazena živočišná farma 3 pro chov skotu. Farma 3 je zaměřena na chov samic skotu, takže uváděná zvířata 6 jsou z kategorie vysokobřezí jalovice a dojnice, a jsou ze skupin krávy v produkci, krávy suchostojné, krávy telící se.
Podle vyobrazení obr. 1 si každé zvíře 6 nese vlastní přenosný modul 5. Technologické vybavení 2 je rozmístěno v rámci prostorů farmy 3. V tomto příkladu provedení je technické vybavení 2 krmný žlab, napáječka a lehací box.
Každé technologické vybavení 2 je opatřeno čtecím zařízením 4 a je propojeno s řídicí jednotkou 8. Čtecí zařízení 4 mohou být na farmě situována i mimo technologické vybavení 2 pro přesnější lokalizaci zvířat 6.
Zvířata 6 se volně pohybují v ohrazených prostorech farmy 3 a na pastvinách. Pokud zvíře 6 má potřebu navštívit technologické vybavení 2, např. lehací box, dojde do lehacího boxu a lehne si. Přenosný modul 5 zvíře 6 pro lehací box identifikuje a řídicí jednotka 8 odešle instrukce pro řízení činnosti lehacího boxu.
Na obr. 2 je vyobrazeno schéma zapojení systému 1 pro řízení technologického vybavení 2 farmy 3. Přenosný modul 5 je tvořen odolným krytem upevněným k obojku zvířete 6. Uvnitř přenosného modulu 5 se nachází identifikační elektronický transponder 7, který odesílá do čtecích zařízení 4 identifikační údaje o zvířeti 6, jakmile se dostane do dosahu antény čtecího zařízení 4. Identifikační údaje zahrnují číslo zvířete 6, pod kterým je zvíře 6 vedeno v elektronickém deníku stáda.
Další součástí přenosného modulu 5 je lokalizační prostředek 9. Lokalizační prostředek 9 je tvořen GPS čipem, který lokalizuje zvíře 6 v rámci prostorů farmy 3 s velkou přesností. Čip je propojen s krátkodobou pamětí pro uchování dat o lokalizaci zvířete 6, než jsou data odeslána do řídicí jednotky 8. Další součástí přenosného modulu 5 je akcelerometr 10, který detekuje pohybovou aktivitu. To znamená druh pohybu a jeho intenzitu. I akcelerometr 10 je opatřen krátkodobou pamětí pro uchování dat o pohybové aktivitě, než jsou data odeslána do řídicí jednotky 8. Data jsou odesílána bezdrátově a jsou zachycena v anténě. Anténa je buď součástí čtecího zařízení 4 u technologického vybavení 2, nebo čtecího zařízení 4 volně umístěného na farmě 3. Přenos dat probíhá pomocí signálu dlouhých vln, jejichž použití přináší energetickou úsporu. Použití dlouhých vln prodlužuje životnost energetického zdroje uvnitř přenosného modulu 5 pro napájení jeho součástí.
Jak již bylo naznačeno výše v textu, čtecí zařízení 4 je tvořeno anténou pro příjem dlouhých vln. Jakmile je signál přijat, odchází ze čtecího zařízení 4 do řídicí jednotky 8, kde dojde k jeho zpracování.
Řídicí jednotka 8 je tvořena počítačem s alespoň jedním datovým úložištěm 14 a s alespoň jedním výpočetním blokem. Na datovém úložišti 14 je uložen alespoň jeden softwarový prostředek 11, který je zaváděn do výpočetního bloku pro řízení jeho funkce. Součástí softwarového prostředku Hje elektronická databáze druhů pohybů a databáze pokynů pro technologické vybavení 2. V řídicí jednotce 8 se dále nachází záznamový modul 12, který zahrnuje elektronickou databá
-3 CZ 306397 B6 zi stáda uloženou na datovém úložišti 14 a podprogram pro zápis a načítání dat z databáze stáda. Poslední součástí řídicí jednotky 8 v tomto příkladu provedení je modul alarmu 13. který zahrnuje alespoň jedno komunikační rozhraní. Jakmile dojde ke zjištění nestandardní události, nestandardních výsledků, je přes komunikační rozhraní odesláno upozornění obsluze farmy 3.
Do řídicí jednotky 8 jsou doručeny data o lokalizaci zvířete 6 a jeho pohybové aktivitě, včetně identifikačních údajů. Softwarový prostředek 11 data přijme, porovná je s předefinovanými daty a podle výsledků je identifikuje a přiřadí je jednotlivým pohybovým aktivitám zvířete 6. Následně zvolí nejvhodnější pokyn, který odpovídá dané pohybové aktivitě zvířete 6 a situaci na farmě ίο 3, načež připraví instrukci pro řízení činnosti technologického vybavení 2, kterou odešle do technologického vybavení 2.
Příklad 1
Pokud dojnice vyčkávají u krmného žlabu a jejich pohybová aktivita signalizuje nervozitu, souboje, či minimum přežvykování, je do krmného žlabu navezeno krmivo mimo naprogramovanou dobu krmení. Současně je ve stáji u krmného boxu vypnut vyhmovač chlévské mrvy, který by dojnice rušil při krmení.

Claims (2)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob řízení technologického vybavení (2) živočišné farmy (3), zejména farmy (3) zaměřené na chov skotu, zahrnující označení zvířete (6) identifikačními údaji, přičemž se zvíře (6) opatří alespoň jedním lokalizačním prostředkem (9) a alespoň jedním akcelerometrem(lO) pro 30 tvorbu dat o lokalizaci a pohybové aktivitě zvířete (6) v prostorách farmy (3), následně zahrnující identifikaci zvířete (6) v technologickém vybavení (2), vyhodnocení údajů o identifikovaném zvířeti (6) na základě údajů o identifikovaném zvířeti (6) a dat o lokalizaci a pohybové aktivitě zvířete (6), vytvoření pokynu pro působení technologického vybavení (2) na identifikované zvíře (6) a následné odeslání pokynu pro řízení činnosti technologického vybavení (2), vyznaču35 j í c í s e t í m, že údaje o identifikovaném zvířeti (6) a data o lokalizaci a pohybové aktivitě zvířete (6) se vyhodnocují současně pro skupinu zvířat (6), načež se vytvoří pokyny pro řízení technologického vybavení (2) nacházejícího se v místě pobytu skupiny zvířat (6) pro deaktivaci stresujícího technologického vybavení a/nebo pro aktivaci technologického vybavení pro uspokojení potřeb skupiny zvířat (6).
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že pro skupinu zvířat (6) vyčkávajících u krmícího technologického vybavení (2) tvořeného krmným boxem nebo krmným žlabem, se aktivuje krmiči technologické vybavení (2) mimo přednastavený automatický režim doplňování krmivá.
    3 Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že technologické vybavení (2) tvořené automatickým vyhmovačem chlévské mrvy je v oblasti pobytu skupiny zvířat (6) při krmení dočasně vyřazeno mimo provoz pro nerušený průběh krmení.
    50 4. Způsob podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že skupina zvířat (6) se sleduje při pastvě, načež je technologické vybavení (2) tvořené napáječkou zprovozněno v místě pobytu skupiny zvířat (6).
CZ2014-964A 2014-12-30 2014-12-30 Způsob řízení technologického vybavení živočišné farmy CZ306397B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-964A CZ306397B6 (cs) 2014-12-30 2014-12-30 Způsob řízení technologického vybavení živočišné farmy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-964A CZ306397B6 (cs) 2014-12-30 2014-12-30 Způsob řízení technologického vybavení živočišné farmy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2014964A3 CZ2014964A3 (cs) 2016-07-07
CZ306397B6 true CZ306397B6 (cs) 2017-01-04

Family

ID=56320798

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-964A CZ306397B6 (cs) 2014-12-30 2014-12-30 Způsob řízení technologického vybavení živočišné farmy

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ306397B6 (cs)

Citations (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20030109988A1 (en) * 2001-10-12 2003-06-12 Geissler Randolph K. Three-dimensional GPS-assisted tracking device
WO2004066720A1 (en) * 2003-01-30 2004-08-12 Sensortec Limited Animal control system
GB2437250A (en) * 2006-04-18 2007-10-24 Iti Scotland Ltd Method and system for monitoring the condition of livestock
US20080147458A1 (en) * 2006-12-14 2008-06-19 Oki Electric Industry Co., Ltd. Breeding support system
WO2010066429A1 (en) * 2008-12-11 2010-06-17 Faire (Ni) Limited An animal monitoring system and method
WO2011120529A1 (en) * 2010-03-31 2011-10-06 Københavns Universitet Model for classifying an activity of an animal
WO2012078033A1 (en) * 2010-12-10 2012-06-14 Lely Patent N.V. System and method for automatically determining animal position and animal activity
CZ2011426A3 (cs) * 2011-07-14 2013-02-13 Výzkumný ústav zemedelské techniky, v.v.i. Zarízení pro zlepsení welfare pri dojení zvírat
WO2013145302A1 (ja) * 2012-03-30 2013-10-03 富士通株式会社 発情報知方法、発情報知装置、および発情報知プログラム

Patent Citations (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20030109988A1 (en) * 2001-10-12 2003-06-12 Geissler Randolph K. Three-dimensional GPS-assisted tracking device
WO2004066720A1 (en) * 2003-01-30 2004-08-12 Sensortec Limited Animal control system
GB2437250A (en) * 2006-04-18 2007-10-24 Iti Scotland Ltd Method and system for monitoring the condition of livestock
US20080147458A1 (en) * 2006-12-14 2008-06-19 Oki Electric Industry Co., Ltd. Breeding support system
WO2010066429A1 (en) * 2008-12-11 2010-06-17 Faire (Ni) Limited An animal monitoring system and method
WO2011120529A1 (en) * 2010-03-31 2011-10-06 Københavns Universitet Model for classifying an activity of an animal
WO2012078033A1 (en) * 2010-12-10 2012-06-14 Lely Patent N.V. System and method for automatically determining animal position and animal activity
CZ2011426A3 (cs) * 2011-07-14 2013-02-13 Výzkumný ústav zemedelské techniky, v.v.i. Zarízení pro zlepsení welfare pri dojení zvírat
WO2013145302A1 (ja) * 2012-03-30 2013-10-03 富士通株式会社 発情報知方法、発情報知装置、および発情報知プログラム

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2014964A3 (cs) 2016-07-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10798917B2 (en) Farm system
US10595513B2 (en) Method and system for monitoring food intake of livestock animals
CN114424206A (zh) 在饲养场到达和风险评估中使用射频识别标签的uhf带询问的牲畜和饲养场数据采集和处理
US20220061260A1 (en) System and method for directing livestock animal
CN101222842A (zh) 动物管理系统
US20200288677A1 (en) Method and system for the management of production animals
JP2002272299A (ja) 動物の群れを管理する設備及び方法
Cornou Automation systems for farm animals: potential impacts on the human—animal relationship and on animal welfare
JP2002101780A (ja) 家畜の誘導システム及びこのシステムを用いた自動給餌システム
CZ306397B6 (cs) Způsob řízení technologického vybavení živočišné farmy
US20230263124A1 (en) Livestock restraining devices, systems for livestock management, and uses thereof
EP1727420B1 (en) Method and milking station for milking animals
US20220125004A1 (en) System and smart tag for animals
KR20230033068A (ko) 축산 동물의 행동 패턴을 기반으로 한 스마트 축사 관리 시스템 및 방법
CN114144060A (zh) 调节设备、照明设备和方法
KR20150074253A (ko) 가축 관리 시스템
KR20160069124A (ko) 돈용 사료급여방법
US11963487B2 (en) Preventative failure for agricultural applications
NL2028275B1 (en) Animal husbandry system
EP4148652A1 (en) Method and system for automatic and enhanced traceability of beef products from the origin to the end consumer
NL2023781B1 (en) Method and system for automatically meeting a need of a production animal
Kashyap et al. Applying Sensors and Robotics Towards Smart Animal Management
CZ2018365A3 (cs) Lokalizátor ustájených zvířat
Vergera et al. MILKING ROBOTS
EP3300595A1 (en) Hatching, breeding, slaughter, feeding and transport monitoring system dedicated to animals, particularly poultry